PL177995B1 - Naczynie użytkowe z uchwytem pomiędzy częścią naczyniową i nóżką oraz zestaw naczyń użytkowych - Google Patents

Naczynie użytkowe z uchwytem pomiędzy częścią naczyniową i nóżką oraz zestaw naczyń użytkowych

Info

Publication number
PL177995B1
PL177995B1 PL95319276A PL31927695A PL177995B1 PL 177995 B1 PL177995 B1 PL 177995B1 PL 95319276 A PL95319276 A PL 95319276A PL 31927695 A PL31927695 A PL 31927695A PL 177995 B1 PL177995 B1 PL 177995B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vessel
seat
pin
fastening elements
vessel according
Prior art date
Application number
PL95319276A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319276A1 (en
Inventor
Horst Schultz
Original Assignee
Synkrona Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Synkrona Ag filed Critical Synkrona Ag
Publication of PL319276A1 publication Critical patent/PL319276A1/xx
Publication of PL177995B1 publication Critical patent/PL177995B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47GHOUSEHOLD OR TABLE EQUIPMENT
    • A47G7/00Flower holders or the like
    • A47G7/02Devices for supporting flower-pots or cut flowers
    • A47G7/06Flower vases
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47GHOUSEHOLD OR TABLE EQUIPMENT
    • A47G19/00Table service
    • A47G19/22Drinking vessels or saucers used for table service
    • A47G19/2205Drinking glasses or vessels
    • A47G19/2255Details related to the connection between the liquid containing part and the supporting part

Landscapes

  • Details Of Rigid Or Semi-Rigid Containers (AREA)
  • Table Devices Or Equipment (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)
  • Piezo-Electric Or Mechanical Vibrators, Or Delay Or Filter Circuits (AREA)
  • Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Table Equipment (AREA)
  • Refuse Receptacles (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
  • Devices For Medical Bathing And Washing (AREA)
  • Cookers (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Finger-Pressure Massage (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Insulators (AREA)
  • Magnetic Resonance Imaging Apparatus (AREA)
  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)

Abstract

1. Naczynie uzytkowe z uchwytem pomiedzy czescia naczyniowa i nózka, który zawiera umieszczo- ny na czesci naczyniowej, zwezajacy sie czesciowo czop i gniazdo, przy czym gniazdo umieszczone jest na nózce, znamienne tym, ze gniazdo (6) zawiera za- mocowane przesuwnie ukosnie wzgledem jego osi wzdluznej elementy mocujace (7), które po umiesz- czeniu czopu (5) w gniezdzie (6) zachodza za co naj- mniej czesc zwezajacego sie obszaru (8) czopu (5), przy czym elementy mocujace (7) sa umieszczone w, biegnacych ukosnie do wzdluznej osi gniazda (6), kanalach prowadzacych (9) i pod dzialaniem sily zajmuja skrajne polozenie, najbardziej zblizone do wzdluznej osi gniazda (6). 13. Zestaw naczyn uzytkowych, znamienny tym, ze zawiera jeden lub kilka elementów posrednich, które sa polaczone ze soba za pomoca uchwytów (4). Fig. 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest naczynie użytkowe z uchwytem pomiędzy częścią naczyniową i nóżką oraz zestaw naczyń użytkowych.
Często istnieje potrzeba, aby na przykład kieliszki, szklane, porcelanowe lub kryształowe naczynia do napojów, a także wazony, były zaopatrzone na stałe lub rozłącznie w mocną i trwałą wytrzymałą nóżkę.
Połączenie metalowej nóżki i delikatnego naczynia szklanego, kryształowego lub porcelanowego umożliwia spożywanie potraw, zwłaszcza napojów, przy jednoczesnym łatwiejszym posługiwaniu się naczyniem z uwagi na obecność stabilnej nóżki.
W przypadku rozłącznego połączenia między nóżkąi c-zęściąnaczyniowączyszczenie obu części naczynia użytkowego może odbywać się niezależnie i z odpowiednią dla każdej części starannością. Niebezpieczeństwo uszkodzenia podczas czyszczenia, występujące na przykład w kieliszkach o długim trzonku lub kieliszkach porcelanowych, jest tutaj w dużym stopniu wyeliminowane.
Nawet jeżeli po długim użytkowaniu miało by nastąpić uszkodzenie, to w przypadku rozłącznego połączenia między nóżkąi częściąnaczyniowąistnieje możliwość dokupienia jedynie uszkodzonej części.
Ponadto w przypadku naczyń z tworzyw sztucznych lub naczyń plastikowych, stosowanych na przykład w sporcie lub na kampingach, możliwe jest takie łączenie obu części, na przykład wstawianie w siebie nóżki i części naczyniowej, że zajmują one niewiele miejsca.
Z opisanych powyżej, a także innych, nie przedstawionych tutaj powodów, wielokrotnie dokonywano prób opracowania uchwytu pomiędzy częścią naczyniową i nóżką naczynia użytkowego, który to uchwyt spełniałby postawione przed nim wymagania.
Znanajest z amerykańskiego opisu patentowego nr 1 943 866 część naczyniowa z umieszczonąna niej śrubąoraz nóżka z odpowiednim gwintem. Potrzebne do połączenia obu części, kilkukrotne obracanie może być uciążliwe, ponadto nie można wykluczyć możliwości przekoszenia gwintu i następującego po nim uszkodzenia.
Znanejest z amerykańskiego opisu patentowego nr 782 710 oraz brytyjskiego opisu patentowego nr 424 509 naczynia użytkowe ze stożkowym trzpieniem na części naczyniowej i, ustawionymi w kształt korony, odchylanymi sprężyście na boki, chwytakami na nóżce. Połączenie obu części następuje przy użyciu siły, która powoduje odchylenie sprężystych chwytaków na boki, a po przekroczeniu maksymalnego wychylenia zamocowanie w nich stożkowego czopu. Niekorzystne w tej postaci wykonania jest to, że niezbędna, działająca na chwytaki, siła mocująca wymaga zastosowania pewnej minimalnej siły przy mocowaniu czopu. Te same sprężyste chwytaki muszą/Jednej strony pewnie utrzymywać część naczyniową, z drugiej zaś umożliwiać łatwejej wprowadzenie, co stanowi dwa przeciwstawne wymagania. Właśnie w przypadku wrażliwych materiałów,jak porcelana lub kryształ, może wówczas dojść do niepewnego zamocowania i uszkodzenia naczynia użytkowego.
Znanejest z francuskiego opisu patentowego nr 539 384 naczynie użytkowe z bagnetowym ukształtowaniem czopu części naczyniowej i gniazda nóżki. Niekorzystne w tej postaci wykonaniajest to, że połączenie obu części wymaga dokładnego i prostego osadzenia czopu w gnieździe. Ponadto pomiędzy nóżkąi częściąnaczyniowąniejest przewidziane sztywne połączenie, w związku z czym przekręcenie części naczyniowej względem nóżki może doprowadzić do nieumyślnego rozłączenia uchwytu.
Znany jest z europejskiego zgłoszenia patentowego nr 400 358 uchwyt, przylegający z boku do stożka części naczyniowej, szczęki zaciskowe nóżki, które mogą być dociągane w kierunku osiowym i utrzymywać stożek na nóżce, mocując go w kierunku promieniowym i osiowym. Tego typu oprawki zaciskowe mogąwytwarzać wyjątkowo duże siły, zaś silne dociąganie szczęk zaciskowych może spowodować oderwanie czopu od części naczyniowej.
Znany jest z amerykańskiego zgłoszenia patentowego nr 1 973 102 zamocowany na części naczyniowej czop, który jest wprowadzony w umieszczone na nóżce gniazdo, tak że trzpień może przechodzić prostopadle przez gniazdo, zachodząc za pierścieniowy, zwężający się obszar.
177 995
Celem wynalazku jest naczynie użytkowe z uchwytem pomiędzy częścią naczyniową i nóżką.
Celem wynalazku jest zestaw naczyń użytkowych.
Naczynie użytkowe z uchwytem pomiędzy częścią naczyniową i nóżką, który zawiera umieszczony na części naczyniowej, zwężający się częściowo czop i gniazdo, przy czym gniazdo umieszczone jest na nóżce, według wynalazku charakteryzuje się tym, że gniazdo zawiera zamocowane przesuwnie ukośnie względem jego osi wzdłużnej elementy mocujące, które po umieszczeniu czopu w gnieździe zachodząza co najmniej część zwężającego się obszaru czopu, przy czym elementy mocujące sąumieszczone w, biegnących ukośnie do wzdłużnej osi gniazda, kanałach prowadzących i pod działaniem siły zajmująskrajne położenie, najbardziej zbliżone do wzdłużnej osi gniazda.
Korzystnie różnica kątów pomiędzy kątem nachylenia zwężaj ącego się obszaru i kątem nachylenia ruchu przesuwnego elementów mocujących w kanałach prowadzących jest niniejsza niż 30°.
Korzystnie różnica kątów pomiędzy kątem nachylenia zwężaj ącego się obszaru i kątem nachylenia ruchu przesuwnego elementów mocujących w kanałach prowadzących wynosi 5°.
Korzystnie elementy mocujące są cylindryczno-symetryczne i wystają z kanałów prowadzących w kierunku bocznym, przy czym pierścień dociskowy przylega, przesuwnie w kierunku osiowym gniazda i siłowo, do wystających części elementów mocujących.
Korzystnie gniazdo zawiera suwak, który po stronie przeciwległej względem pierścienia dociskowego przylega do wystających na boki części elementów mocujących i przy przesuwnie w kierunku osiowym przeciwnie do siły pierścienia dociskowego powoduje ukośne cofnięcie elementów mocujących w kanałach prowadzących.
Korzystnie suwak ma zabezpieczenie przed przekręcaniem, które składa się z usytuowanej po wewnętrznej stronie suwaka w kierunku osiowym, wzdłużnej szczeliny i zamocowanego w kierunku promieniowym na gnieździe kółka, przy czym kołek znajduje się we wzdłużnej szczelinie.
Korzystnie co najmniej jedna część czopu i gniazda ma nieokrągły przekrój poprzeczny w kierunku prostopadłym do ich wymiaru wzdłużnego.
Korzystnie nieokrągła część czopu i gniazda ma odpowiednio kształt owalny, eliptyczny, wielokątny lub wielokątny zaokrąglony.
Korzystnie dolna część czopu lub wystająca ku dołowi część czopu jest nieokrągła, zaś otwór umieszczony w dnie otworu gniazdajest również odpowiednio nieokrągły i może obejmować kształtowo dolną część czopu lub wystającą ku dołowi część czopu.
Korzystnie czop zwęża się w obszarach, których ilość jest dopasowana do ilości elementów mocujących gniazda.
Korzystnie część naczyniowa, uchwyt i/lub nóżka są wykonane ze szkła, porcelany, kryształu, ceramiki, tworzywa sztucznego i/lub metalu.
Korzystnie pomiędzy nóżkąi częścią naczyniową umieszczonychjest kilka uchwytów do zamocowania elementów pośrednich.
Korzystnie zestaw naczyń użytkowych zawiera jeden lub kilka elementów pośrednich, które są połączone ze sobą za pomocą uchwytów.
Wyrażenie „prowadzony przesuwnie ukośnie względem osi wzdłużnej” według wynalazku oznacza kierowane przemieszczenie z kątem przesuwu, który nie jest równoległy do wzdłużnej osi gniazda. Przesuw elementu lub elementów mocujących następuje przy tym korzystnie wzdłuż prostej lub liniowo. Niejest tojednak konieczne. Wynalazek obejmuje dowolny, przebiegający głównie ukośnie, ruch przesuwny, nie dotyczy jednak znanego ze stanu techniki, sprężystego zginania. Wynalazek uwzględnia zatem również przesuw po torach zakrzywionych, o ile tory te wynikają z celowego prowadzenia lub ruchu wymuszonego.
Kierowany ruch przesuwny sprawia, że pomiędzy elementem mocującym zjednej strony i zwężającym się obszarem czopu z drugiej strony może dojść do mocowania o działaniu zatrzaskowym i/lub samohamownym. Siły potrzebne do wprowadzenia czopu mogą być niewielkie.
177 995
W zasadzie nawet już małe siły, które w pewnych okolicznościach jedynie nieznacznie przewyższają siłę ciężkości elementów mocujących, wystarczają do wprowadzenia czopu i jego skutecznego zamocowania. Prowadzony ruch elementów mocujących może doprowadzić do wytworzenia dużych sił mocujących, które leżąpowyżej granicy zniszczenia czopu. Postaci wykonania według wynalazku ukazująponadto nieoczekiwanie korzystne własnościpod względem obsługi naczynia. Wprowadzanie czopu odbywa się lekko i pewnie, a przy tym, dzięki prostemu łączeniu obu części, jest bardzo łatwe. Zależnie od konstrukcji, zatrzaskiwaniu w blokowanym położeniu końcowym może towarzyszyć wyraźnie słyszalny trzask, który informuje użytkownika o połączeniu obu części.
Dokładne utrzymywanie kąta przy wprowadzaniu czopu w zasadzie nie jest konieczne. Odpowiednie stożkowe ukształtowanie czopu i/lub gniazda na czop wspomaga wkładanie czopu prowadzenie obu części względem siebie.
Jeżeli elementy mocujące są poddawane działaniu siły w, biegnących ukośnie do wzdłużnej osi gniazda, kanałach prowadzących, wskutek czego elementy mocujące są umieszczane w skrajnym położeniu, najbardziej zbliżonym do wzdłużnej osi gniazda, następuje wówczas automatyczne wyrównanie odchyłek wymiarowych, a zatem kompensacja tolerancji wykonawczych zarówno czopu, jak też gniazda. Nawetjeżeli czop jest umieszczony w otworze gniazda tylko częściowo, wówczas przechylenia czopu powodują samoczynne, stopniowe wprowadzanie czopu do oporu. W przypadku szklanego czopu o średnicy 10 mm, tworzącego parę z metalowym elementem mocującym, można łatwo kompensować tolerancje wynoszące co najmniej ± 0,3 mm.
Jeżeli różnica kątów pomiędzy kątem nachylenia zwężającego się obszaru i kątem nachylenia ruchu przesuwnego elementów mocujących w kanałach prowadzących jest mniejsza niż 30°, wówczas przy zachowaniu automatycznej kompensacji odchyłek dochodzi w mniejszym stopniu do działania zatrzaskowego, w większym zaś do samohamownego działania zaciskowego pomiędzy elementami mocującymi w kanałach prowadzących z jednej strony oraz elementami mocującymi i zwężającym się obszarem czopu z drugiej strony.
Bardzo dobre działanie samohamowne występuje w parze szkło-metal dla różnicy kątów wynoszącej około 5°. Korzystne technologicznie i bardzo trwałe rozwiązanie w zakresie przenoszenia sił na elementy mocujące polega na tym, że cylindryczne elementy mocujące wystają z kanałów prowadzących w kierunku bocznym, przy czym pierścień dociskowy zaczepia za nie, dociskając je w kierunku osiowym. Sprężyna dociskowa, umieszczona pomiędzy pierścieniem dociskowym i promieniowym występem gniazda, pozwala na uzyskanie bardzo zwartej konstrukcji. Ponadto sprężyna dociskowa nawet przy wyjątkowo częstym, powtarzającym się, całkowitym ściskaniu nie ulega osłabieniu wskutek działania siły.
Za pomocą umieszczonego w gnieździe suwaka, który po stronie przeciwległej względem pierścienia dociskowego przylega do, wystających na boki, części elementów mocujących i przy przesuwie w kierunku osiowym przeciwnie do siły pierścienia dociskowego powoduje ukośne cofnięcie elementów mocujących w kanałach prowadzących, uzyskuje się łatwo rozłączalny uchwyt. Cofnięcie suwaka powoduje przy tym uwolnienie czopu w gnieździe. Ponadto suwak można tak ukształtować, że wnętrze gniazda będzie zabezpieczone przed zabrudzeniem i uszkodzeniem. Poprzez odpowiedni dobór zewnętrznego kształtu suwaka można osiągnąć zarówno estetyczne, jak też ergonomiczne włączenie go w formę całego naczynia użytkowego.
Zabezpieczenie suwaka przed przekręcaniem może się składać ze wzdłużnej szczeliny, usytuowanej po wewnętrznej stronie suwaka w kierunku osiowym, i kołka, zamocowanego w kierunku promieniowym na gnieździe, przy czym kołek mieści się we wzdłużnej szczelinie. Pozwala to zapobiec nieumyślnemu przekręceniu naczynia użytkowego przyjego mocowaniu za pomocą suwaka.
Jeżeli co najmniej jedna część czopu i gniazda ma nieokrągły przekrój w kierunku prostopadłym do ich wymiaru wzdłużnego, wyklucza to możliwość przekręcenia części naczyniowej w stosunku do nóżki. W następnym korzystnym wykonaniu wewnętrzny kształt suwaka może mieć postać pustego profilu wielokątnego, zaś gniazdo może mieć odpowiednie, wchodzące
177 995 w wielokątny profil, wypustki, ewentualnie może mieć również kształt zewnętrznego profilu wielokątnego.
Za pomocą kilku, umieszczonych pomiędzy nóżką i częścią naczyniową, uchwytów do mocowania elementów pośrednich można utworzyć różne kształty naczyń użytkowych, umożliwiając jednocześnie takie ich przechowywanie i/lub transport, by zajmowały one niewiele miejsca.
Zestaw naczyń użytkowych może zawierać jedną lub kilka części naczyniowych, jedną lub kilka nóżek i jeden lub kilka elementów pośrednich, które są łączone ze sobą przy użyciu uchwytów. Dzięki temujuż z kilku części naczyniowych i nóżek można składać dużą liczbę różnych naczyń użytkowych. Asortyment złożony z kilku części pozwala uwzględnić najróżniej sze kombinacje.
Czop wykonany oddzielnie od części naczyniowej umożliwia, na przykład poprzez sklejenie, łączenie dowolnych części naczyniowych we wspomniany wyżej asortyment.
Przedmiot wynalazkujest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszy przykład wykonania naczynia użytkowego w widoku z boku, częściowo w przekroju poprzecznym; fig. 2 - przekrój poprzeczny uchwytu przykładu wykonania według fig. 1 w kierunku wzdłużnym, w powiększeniu, fig. 3 - przekrój poprzeczny uchwytu przedstawionego na fig. 2 wzdłuż linii A-B, wkierunku poziomym; fig. 4 - widok gniazda i czopa pokazane na fig. 2 schematycznie, w powiększeniu, fig. 5 i 6 - schematyczny widok bocznych czopów naczyń użytkowych według wynalazku, fig. 7 - widok przekroju poprzecznego czopa z fig. 5, wzdłuż linii C-D, fig. 8 - widok przekroju poprzecznego uchwytu innego przykładu wykonania według wynalazku, wzdłuż linii E-F na fig. 12, fig. 9 - widok przekroju poprzecznego uchwytu kolejnego przykładu wykonania według wynalazku, wzdłuż linii G-H na fig. 12, fig. 10widok z góry czopa o sześciokątnym profilu zewnętrznym, fig. 11 - widok z boku czopa o sześciokątnym profilu zewnętrznym, fig. 12 jest widokiem przekroju poprzecznego kolejnego przykładu wykonania według wynalazku, w kierunku wzdłużnym, w przybliżeniu w płaszczyźnie osi symetrii, jednak bez zamocowanej na czopie, części naczyniowej.
Na figurach te same lub pełniące te same funkcje elementy różnych przykładów wykonania wynalazku są oznaczone tymi samymi odnośnikami.
Na figurze 1 pokazano naczynie użytkowe 1 w pierwszym przykładzie wykonania w częściowym przekroju poprzecznym. Naczynie użytkowe 1 zawiera część naczyniową2, nóżkę 3 i uchwyt 4, umieszczony pomiędzy częścią naczyniową 2 i nóżką 3 w celu ich połączenia.
Według wynalazku naczyniem użytkowym może być naczynie do napojów, naczynie dekoracyjne, wazon, świecznik lub podobny artykuł użytkowy z częściąnaczyniową. Ponadto, w ramach wynalazku zamiast części naczyniowej można zamocować inny artykuł użytkowy, na przykład figurkę, rzeźbę, a także przedmiot sakralny, zwłaszcza krzyż. Nóżka 3 stanowi oddzielnąpodpórkę lub dolną część wazonu, świecznika, naczynia dekoracyjnego z uchwytem lub bez uchwytu, może też stanowić uchwyt dla części naczyniowej 2.
Uchwyt 4 obejmuje umieszczony na części naczyniowej 2, zwężający się co najmniej częściowo w kierunku części naczyniowej 2, czop 5. Czop 5 jest umieszczony w gnieździe 6 z niewielkim luzem i zawiera elementy mocujące 7, które sąumieszczone przesuwnie w gnieździe 6 i ukośnie do jego osi wzdłużnej.
Po umieszczeniu czopa 5 w gnieździe 6 elementy mocujące 7 zachodzą za co najmniej część zwężającego się obszaru 8 czopa 5. W tym celu elementy mocujące 7 są osadzone z bocznym luzem w kanałach prowadzących 9, które biegnąukośnie do wzdłużnej osi gniazda 6. Wyrażenie „kanał prowadzący, biegnący względem osi wzdłużnej” oznacza według wynalazku nie tylko kanały prostoliniowe, lecz także kanały zakrzywione, których główny wymiar nie jestjednak równoległy do wzdłużnej osi gniazda 6.
Elementy mocujące 7, po umieszczeniu czopa 5 w gnieździe 6 sąprzemieszczane w kanale prowadzącym 9, korzystnie pod działaniem siły, w kierunku wzdłużnej osi gniazda 6, tak że w położeniu najbliższym osi wzdłużnej dochodzą one do czopa 5. Przy włożonym czopie 5 położenie to jest z reguły realizowane w zwężaj ącym się obszarze 8. Przy użyciu uchwytu 4 w po177 995 zycji odwrotnej do pokazanej na figurach umieszczenie elementów mocujących 7 w żądanym położeniu nie wymaga zastosowania żadnych dodatkowych elementów pomocniczych. Przy użyciu uchwytu 4 w pozycji pokazanej na rysunku przyłożenie siły do elementów mocujących 7 wymaga zastosowania dodatkowych środków.
Osiowo-symetryczne elementy mocujące 7, które w niniejszych przykładach wykonania stanowiąkołki lub wałki, wychodząna boki poza kanały prowadzące 9, jak wynika na przykład z fig. 3. Pierścień dociskowy 10 jest osadzony przesuwnie osiowo na gnieździe 6 tak, że mocuje on siłowo co najmniej część, wystających na boki, elementów mocujących 7. Pod pierścieniem dociskowym 10 umieszczonajest cylindryczna sprężyna dociskowa 11, która po stronie odwrotnej do pierścienia dociskowego 10 wspiera się na promieniowym poszerzeniu 12 gniazda 6. Poprzez sprężynę dociskową 11 na elementy mocujące 7 przenoszonajest za pomocąpierścienia dociskowego 10, skierowana do góry siła, która poprzez biegnące ukośnie kanały prowadzące 9 powoduje przyleganie elementów mocujących 7 do zwężającego się obszaru 8 czopu 5, w sposób opisany powyżej.
Jeżeli czop 5 zawiera przedstawione na fig. 5 i 6, zwężające się obszary 8, które odpowiednio sąprzypisane postaciom wykonania z trzema lub z dwoma elementami mocującymi 7, wówczas czop 5 może poprzez obrót części naczyniowej 2 względem nóżki 3, przy odpowiednim doborze kąta nachylenia kanałów prowadzących 9, powodować cofnięcie elementów mocujących 7, umożliwiając tym samym rozłączenie części naczyniowej 2 i nóżki 3. Użyty w tym przykładzie wykonania kąt nachylenia kanału prowadzącego 9 zapobiega przekoszeniu elementów mocujących 7 przy przekręcaniu czopu 5 względem gniazda 6.
W alternatywnym przykładzie wykonania zwężający się obszar 8 lub zwężające się obszary 8 według różnych przykładów wykonania mają, przedstawiony na rysunku, kąt równy 20°, przy czym podczas przekręcania części naczyniowej 2 względem nóżki 3 dochodzi do działania samohamownego, w związku z czym przedstawione na fig. 5 i 6, zwężające się obszary 8 służą jako zabezpieczenie części naczyniowej 2 przed przekręcaniem się na nóżce 3.
W tych przykładach wykonania dla zrealizowania rozłącznego uchwytu 4 zastosowany jest suwak 13, który może powodować boczne cofanie elementów mocuj ących 7. Suwak 13 przylega po stronie przeciwnej względem pierścienia dociskowego 10 do, wystających na boki z kanałów prowadzących 9, obszarów elementów mocujących 7 i wychodzi w kierunku osiowym zarówno poza pierścień dociskowy 10, jak też poza sprężynę dociskową 11 i boczne poszerzenie 12. Przy osiowym przesuwie pierścienia dociskowego 10 przeciwnie do siły sprężyny dociskowej 11 elementy mocujące 7 sącofane w kanałach prowadzących 9 na boki na zewnątrz, tak że najpierw zlikwidowane zostaje siłowe przyleganie do zwężającego się obszaru lub obszarów 8, powodując odsłonięcie światła otworu 20 gniazda 6 i umożliwiając wyjęcie czopu 5 z częściąnaczyniową 2 z gniazda 6.
Aby umożliwić cofanie elementów mocujących 7 na boki, suwak 13 ma w swym górnym obszarze odpowiednie promieniowe poszerzenie 27.
Jako zabezpieczenie przed przekręcaniem na wewnętrznej stronie suwaka 13 umieszczona jest wzdłużna szczelina 14, biegnąca w kierunku osiowym. Na gnieździe 6 zamocowany jest kołek 15, którego przednia część wchodzi we wzdłużną szczelinę 14.
W kolejnym przykładzie wykonania według wynalazku suwak 13 stanowi, korzystnie przedstawiony na fig. 8, przeciągnięty profil wielokątny 28, który otacza z niewielkim luzem bocznym sześciokątny profil zewnętrzny 29 gniazda 6.
Osiowe przemieszczenie suwaka 13 w kierunku części naczyniowej 2 jest ograniczone przez pierścień 16, zamocowany w wybraniu, umieszczonym z boku na gnieździe 6.
W kolejnym wykonaniu według wynalazku suwak 13 nie tylko chroni wnętrze gniazda 6 przed zabrudzeniem, lecz stanowi dodatkowo element dekoracyjny, którego zewnętrzne ukształtowanie stanowi całość z częścią uchwytową 17 nóżki 3.
W przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 1, część uchwytowa 17 nóżki 3 jest dwuczęściowa, przy czym jedna zjej części jest zaopatrzona w otwór gwintowany 18, zaś druga
177 995 część zawiera śrubę lub trzpień gwintowany 19 do połączenia mechanicznego. Alternatywnie połączenie to jest zapewnione przez dodatkowy uchwyt 4.
Zależnie od naczynia użytkowego można zastosować kilka uchwytów 4 do zamocowania, umieszczonych pomiędzy nóżką 3 i częścią naczyniową 2, dowolnych, nie przedstawionych bliżej, elementów pośrednich.
Zestaw naczyń użytkowych, mający korzystnie te same cechy zewnętrzne odnośnie wzoru, kształtu i barwy, może zawierać różne części naczyniowe 2 w postaci naczyń do wina, piwa, innych napojów alkoholowych lub bezalkoholowych oraz pasujące do nich części pośrednie i nóżki 3 o różnej wielkości i długości.
Jeżeli część naczyniowa 2 służy, w przypadku naczynia użytkowego w postaci świecznika, do umieszczenia świec, wówczas wieloramienne elementy pośrednie mogąumożliwić dowolne składanie różnych typów świeczników.
Aby w tego rodzaju naczyniach użytkowych i osiowo-cylindrycznym ukształtowaniu zwężającego się obszaru 8 czopu 5 stworzyć zabezpieczenie przed przekręcaniem, co najmniej jedna część czopu 5 i gniazda 6 może mieć przekrój nieokrągły. Nieokrągły może być przy tym albo cały czop 5 i cały otwór 20 gniazda 6, albo tylko odpowiadające sobie obszary. Korzystne kształty nieokrągłe obej^uą owale, elipsy lub zaokrąglone wielokąty. Szczególnie korzystne przykłady wykonania obejmują, przedstawione na fig. 9 do 12, trójkątne, sześciokątne lub dwunastokątne ukształtowania czopu 5 i odpowiadającego mu otworu 20 gniazda 6. Ponieważ z reguły wewnątrz uchwytu 4 powstają przy tym co najmniej trzy punkty siłowego blokującego połączenia między czopem 5 i gniazdem 6, wyeliminowanajest skutecznie możliwość przekoszenia pomiędzy częścią naczyniową 2 i nóżką 3.
Sześciokątny profil 30 czopu 5 przechodzi korzystnie w górnym obszarze w profil kołowy
32. Zależnie od ukształtowania otworu 20 czop 5 może mieć okrągły lub sześciokątny obszar przejściowy 31, który tworzy połączenie kształtowe z górną krawędzią otworu 20.
W alternatywnym przykładzie wykonania według wynalazku okrągły czop 5 ma, wystającą do dołu, nieokrąglą część 21, która wchodzi w odpowiednio nieokrągły otwór 22 gniazda 6. Otwór 22 jest umieszczony albo bezpośrednio w dnie otworu 20, albo znajduje się w pierścieniu 23, włożonym w otwór 20 i w nim zamocowanym.
Czop 5 ma powyżej zwężającego się obszaru 8 kolumnowy odcinek, który rozszerza się promieniowo, a w osiowo - cylindrycznych przykładach wykonania w postaci ściętego stożka, w kierunku części naczyniowej 2. Rozszerzający się promieniowo obszar 24 jest przy wprowadzaniu czopu 5 prowadzony przez lejkowy wylot 25 gniazda 6, a w pierścieniowym obszarze 26 dochodzi do styku pomiędzy czopem 5 i gniazdem 6.
Samocentrujące działanie, współpracujących ze sobą, rozszerzającego się promieniowo obszaru 24 i lejkowego wylotu 25 jest wspomagane przez odpowiednie kąty nachylenia zwężającego się obszaru 8 i kąty nachylenia kanałów prowadzących 9.
Samohamowne działanie uchwytu 4jest osiągane wówczas, gdy oznaczona na fig. 4jako α, różnica kątów pomiędzy kątem nachylenia β kanałów prowadzących i kątem nachylenia γ zwężającego się obszaru względem wzdłużnej osi gniazda 6 jest mniejsza niż 30°. Korzystna dla samohamownego działania różnica kątów α wynosi 5°. Kąty β nachylenia kanałów prowadzących 9 względem wzdłużnej osi gniazda 6 wynoszą korzystnie 20°, zaś kąty γ nachylenia zwężającego się obszaru względem wzdłużnej osi gniazda 6 wynoszą korzystnie 15°. Ten układ kątów, znakomicie dobrany dla pary materiałów, utworzonej ze stalowych elementów mocujących 7 i szklanego czopu 5, można jednak w przypadku innych materiałów zmienić w celu optymalizacji własności samohamownych.
Odpowiednimi materiałami na część naczyniową2jest szkło, porcelana, ceramika lub tworzywo sztuczne, które można bez problemu wkładać w metalowe elementy mocujące 7. Dodatkowo można także stosować nóżki 3 ze szkła, porcelany, ceramiki lub tworzywa sztucznego. Przy odpowiednim doborze opisanych powyżej kątów nachylenia α, β, γ materiały te można również z reguły zastosować na uchwyt 4, zwłaszcza na elementy mocujące 7.
177 995
Aby można było na części naczyniowe stosować dowolne materiały i/lub uzyskać procesy korzystne pod względem technologicznym, czop 5 można wytwarzać niezależnie od części naczyniowej 2, a następnie łączyć z nią, na przykład poprzez sklejenie.
Materiał czopu 5 można w tym przypadku dobrać niezależnie od części naczyniowej 2. Czop 5 może jako pojedyncza część stanowić odrębny towar rynkowy, który nabywca może umieszczać także na częściach naczyniowych 2 innego producenta lub na zupełnie innych naczyniach wedle własnego wyboru.
Fig. 2
177 995
Fig. 3
177 995
Fig. 5
ΥΠ 995
Fig. 6
177 995
Fig. 8
Fig. 9
177 995
177 995
177 995
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Naczynie użytkowe z uchwytem pomiędzy częściąnaczyniową i nóżką, który zawiera umieszczony na części naczyniowej, zwężający się częściowo czop i gniazdo, przy czym gniazdo umieszczone jest na nóżce, znamienne tym, że gniazdo (6) zawiera zamocowane przesuwnie ukośnie względem jego osi wzdłużnej elementy mocujące (7), które po umieszczeniu czopu (5) w gnieździe (6) zachodząza co najmniej część zwężającego się obszaru (8) czopu (5), przy czym elementy mocujące (7) są umieszczone w, biegnących ukośnie do wzdłużnej osi gniazda (6), kanałach prowadzących (9) i pod działaniem siły zajmująskrajne położenie, najbardziej zbliżone do wzdłużnej osi gniazda (6).
  2. 2. Naczynie według zastrz. 1, znamienne tym, że różnica kątów (α) pomiędzy kątem nachylenia (β) zwężającego się obszaru (8) i kątem nachylenia (γ) ruchu przesuwnego elementów mocujących (7) w kanałach prowadzących (9) jest mniejsza niż 30°.
  3. 3. Naczynie według zastrz. 2, znamienne tym, że różnica kątów (α) pomiędzy kątem nachylenia (β) zwężającego się obszaru (8) i kątem nachylenia (γ) ruchu przesuwnego elementów mocujących (7) w kanałach prowadzących (9) wynosi 5°.
  4. 4. Naczynie według zastrz. 1, znamienne tym, że elementy mocujące (7) są cylindryczno-symetryczne i wystają z kanałów prowadzących (9) w kierunku bocznym, przy czym pierścień dociskowy (10) przylega, przesuwnie w kierunku osiowym gniazda (6) i siłowo, do wystających części elementów mocujących (7).
  5. 5. Naczynie według zastrz. 4, znamienne tym, że gniazdo (6) zawiera suwak (13), który po stronie przeciwległej względem pierścienia dociskowego (10) przylega do wystających na boki części elementów mocujących (7) i przy przesuwie w kierunku osiowym przeciwnie do siły pierścienia dociskowego (10) powoduje ukośne cofnięcie elementówmocujących (7) wkanałach prowadzących (9).
  6. 6. Naczynie według zastrz. 5, znamienne tym, że suwak (13) ma zabezpieczenie przed przekręcaniem, które składa się z usytuowanej po wewnętrznej stronie suwaka (13) w kierunku osiowym, wzdłużnej szczeliny (14) i zamocowanego w kierunku promieniowym na gnieździe (6) kołka (15), przy czym kołek (15) znajduje się we wzdłużnej szczelinie (14).
  7. 7. Naczynie według zastrz. 1, znamienne tym, że co najmniej jedna część czopu (5) i gniazda (6) ma nieokrągły przekrój poprzeczny w kierunku prostopadłym do ich wymiaru wzdłużnego.
  8. 8. Naczynie według zastrz. 7, znamienne tym, że nieokrągła część czopu (5) i gniazda (6) ma odpowiednio kształt owalny, eliptyczny, wielokątny lub wielokątny zaokrąglony.
  9. 9. Naczynie według zastrz. 8, znamienne tym, że dolna część czopu (5) lub wystająca ku dołowi część czopu (5)jest nieokrągła, zaś otwór (22) umieszczony w dnie otworu (20) gniazda (6) jest również odpowiednio nieokrągły i może obejmować kształtowo dolną część (21) czopu (5) lub wystająca ku dołowi część (21) czopu (5).
  10. 10. Naczynie według zastrz. 1, znamienne tym, że czop (5) zwęża się w obszarach (8), których ilość jest dopasowana do ilości elementów mocujących (7) gniazda (6).
  11. 11. Naczynie według zastrz. 1, znamienne tym, że część naczyniowa (2), uchwyt (4) i/lub nóżka (3) sąwykonane ze szkła, porcelany, kryształu, ceramiki, tworzywa sztucznego i/lub metalu.
  12. 12. Naczynie według zastrz. 1, znamienne tym, że pomiędzy nóżką (3) i częścią naczyniową (2) umieszczonych jest kilka uchwytów (4) do zamocowania elementów pośrednich.
  13. 13. Zestaw naczyń użytkowych, znamienny tym, że zawiera jeden lub kilka elementów pośrednich, które są połączone ze sobą za pomocą uchwytów (4).
    177 995
PL95319276A 1994-07-12 1995-07-11 Naczynie użytkowe z uchwytem pomiędzy częścią naczyniową i nóżką oraz zestaw naczyń użytkowych PL177995B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9410968U DE9410968U1 (de) 1994-07-12 1994-07-12 Nutzgefäß mit Halterung zwischen Gefäßteil und Fußelement
PCT/DE1995/000895 WO1996001582A1 (de) 1994-07-12 1995-07-11 Nutzgefäss mit halterung zwischen gefässteil und fusselement

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319276A1 PL319276A1 (en) 1997-08-04
PL177995B1 true PL177995B1 (pl) 2000-02-29

Family

ID=6910821

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95319276A PL177995B1 (pl) 1994-07-12 1995-07-11 Naczynie użytkowe z uchwytem pomiędzy częścią naczyniową i nóżką oraz zestaw naczyń użytkowych

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6135303A (pl)
EP (1) EP0771164B1 (pl)
JP (1) JP3504951B2 (pl)
CN (1) CN1112154C (pl)
AT (1) ATE163516T1 (pl)
AU (1) AU2974395A (pl)
BG (1) BG62549B1 (pl)
BR (1) BR9508265A (pl)
CZ (1) CZ286569B6 (pl)
DE (3) DE9410968U1 (pl)
ES (1) ES2115389T3 (pl)
GR (1) GR3026328T3 (pl)
HR (1) HRP950398B1 (pl)
HU (1) HU223413B1 (pl)
PL (1) PL177995B1 (pl)
RO (1) RO120239B1 (pl)
RU (1) RU2120784C1 (pl)
SI (1) SI9500227B (pl)
SK (1) SK282037B6 (pl)
UA (1) UA45350C2 (pl)
WO (1) WO1996001582A1 (pl)
YU (1) YU48935B (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2798273B1 (fr) 1999-09-10 2001-10-26 Codiplas Element decoratif pour verre a pied
DE19959331B4 (de) * 1999-12-09 2006-01-19 Zwiesel Kristallglas Aktiengesellschaft Trinkglas aus verschiedenen Materialien
DE10012096A1 (de) * 2000-03-10 2001-09-20 Ip Imp Vertretungen Gmbh Gebrauchsgegenstand
US6491183B1 (en) * 2001-08-02 2002-12-10 Tien Yang Enterprise Co., Ltd Swivelling glass
ITMI20010621U1 (it) * 2001-11-27 2003-05-27 Vetrerie Di Empoli S P A Bicchiere componibile con parti intercambiabili
US6520368B1 (en) * 2002-07-10 2003-02-18 Fuu Hwa Vacuum Bottle Co., Ltd. Thermos with a detachable stand
UA59684A (uk) * 2002-11-15 2003-09-15 Ласаль Жанович Гельман Посуд ласаля "посполас-фіксований"
UA62294C2 (en) * 2003-02-26 2006-07-17 Lasal Zhanovych Helman Lasalæs "pospolas" dish
UA64555A (en) * 2003-06-24 2004-02-16 Lasal Zhanovych Helman "adapter-pospolas" lasal tableware
US20080179328A1 (en) * 2007-01-25 2008-07-31 Kelli Anderson Wooden Stemmed Drinking Utensil
ITTV20130103A1 (it) * 2013-06-27 2014-12-28 Zafferano S R L Calice
ITTV20130105A1 (it) * 2013-06-27 2014-12-28 Zafferano S R L Calice
DE102014109965B4 (de) 2014-07-16 2019-03-21 Silag Handel Ag Nutzgefäß, insbesondere Trinkglas
FR3075583B1 (fr) 2017-12-22 2019-12-20 Arc France Article de vaisselle ou d'ameublement en verre avec jambe
US20230233007A1 (en) * 2020-05-27 2023-07-27 Hazorfim Ltd. Novel containers and uses thereof

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE294810C (pl) *
FR331981A (fr) * 1903-04-27 1903-10-10 Charles Albert Forgelot Système démontable pour cristaux garnis orfèvrerie (verres, coupes, carafes, flacons, etc.)
US782710A (en) * 1903-11-18 1905-02-14 Charles Weller Drinking-glass or like tableware.
US809567A (en) * 1905-07-27 1906-01-09 Gustave A Henckel Tableware and like articles.
FR357416A (fr) * 1905-09-01 1905-12-27 Robert Millman Mackay Pied-support à griffes utilisable comme porte-verre ainsi que pour d'autres usages
FR539384A (fr) * 1921-08-01 1922-06-24 Système de pied métallique amovible s'adaptant à tous genres de verre
FR541774A (fr) * 1921-09-28 1922-08-01 Dispositif permettant d'assurer la liaison d'une pièce fragile avec un support
US1817834A (en) * 1931-01-27 1931-08-04 Wilber L Orme Candle holder
US1973102A (en) * 1932-08-29 1934-09-11 Donart Products Company Vase marker
US2099635A (en) * 1936-10-02 1937-11-16 Toniolo Guy Ashtray
US2120862A (en) * 1937-01-13 1938-06-14 Heller Michael Goblet
FR885381A (fr) * 1942-08-19 1943-09-13 Verre à pied
US2664004A (en) * 1950-10-05 1953-12-29 Forman Family Inc Combination holder and receptacle such as cocktail glass and the like article
US2997199A (en) * 1957-05-13 1961-08-22 Reachi Ramon Table ornament and standard
US3045855A (en) * 1962-02-21 1962-07-24 Bruin T Lipman Candlestick, dish and compote
DE3917999C2 (de) * 1989-06-02 1995-12-21 Amc Int Alfa Metalcraft Corp Trinkgefäß oder dgl.
US5014865A (en) * 1990-03-26 1991-05-14 Sauber Richard C Stem ware
DE60308460T2 (de) * 2002-09-20 2007-10-31 Océ-Technologies B.V. Tintenbehälter und Befestigungssockel

Also Published As

Publication number Publication date
SI9500227A (en) 1996-02-29
RU2120784C1 (ru) 1998-10-27
SK282037B6 (sk) 2001-10-08
EP0771164A1 (de) 1997-05-07
BG62549B1 (bg) 2000-02-29
DE59501572D1 (de) 1998-04-09
YU48935B (sh) 2002-12-10
HUT77709A (hu) 1998-07-28
EP0771164B1 (de) 1998-03-04
CZ63497A3 (cs) 1998-06-17
JPH10502833A (ja) 1998-03-17
SI9500227B (sl) 2002-02-28
UA45350C2 (uk) 2002-04-15
US6135303A (en) 2000-10-24
BR9508265A (pt) 1997-12-23
CZ286569B6 (cs) 2000-05-17
PL319276A1 (en) 1997-08-04
ES2115389T3 (es) 1998-06-16
HRP950398A2 (en) 1997-02-28
SK28497A3 (en) 1997-10-08
BG101276A (en) 1998-02-27
HU223413B1 (hu) 2004-06-28
HRP950398B1 (en) 2000-10-31
YU46395A (sh) 1998-09-18
ATE163516T1 (de) 1998-03-15
JP3504951B2 (ja) 2004-03-08
RO120239B1 (ro) 2005-11-30
AU2974395A (en) 1996-02-09
CN1156399A (zh) 1997-08-06
GR3026328T3 (en) 1998-06-30
DE29580349U1 (de) 1998-09-03
DE9410968U1 (de) 1994-10-27
CN1112154C (zh) 2003-06-25
WO1996001582A1 (de) 1996-01-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL177995B1 (pl) Naczynie użytkowe z uchwytem pomiędzy częścią naczyniową i nóżką oraz zestaw naczyń użytkowych
US7543869B2 (en) One-handed support for a plate and a beverage container
US20080067840A1 (en) Eating surface with interchangeable accessories
CA2145100A1 (en) Drinking glass
US20220273122A1 (en) Stabilizing mechanism for dishware set
GB2118430A (en) Trays
CA2194863C (en) Utility vessel with holding means between the vessel portion and the base element
US2994438A (en) Universal beverage holder
KR200258661Y1 (ko) 휴대용 종이컵 홀더
US1977367A (en) Pouring bowl
KR101198092B1 (ko) 음료용 용기
WO2023164147A1 (en) Stabilizing mechanism for dishware set
GB2360440A (en) Table cutlery item with interchangeable elements
US20210204730A1 (en) Glass tableware or furniture item with leg
KR200234289Y1 (ko) 컵 받침대
KR200182176Y1 (ko) 컵 용기용 손잡이 구조
KR200402825Y1 (ko) 패트병 홀더
KR20230150139A (ko) 조리용기용 착탈식 양수 손잡이
KR100316941B1 (ko) 수동 컵 인출장치
KR20150003385U (ko) 종이컵 홀더
KR200341279Y1 (ko) 휴대용 종이컵 손잡이
WO2010020900A1 (en) Multipurpose glass assembly and glass comprised in said assembly
GB2375285A (en) Saucer for drinking vessel
KR20030063829A (ko) 컵 손잡이
KR20030048734A (ko) 컵 홀더 및 그 보관대

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130711