BG62549B1 - Универсален чашкообразен съд с връзка между чашата и столчето - Google Patents

Универсален чашкообразен съд с връзка между чашата и столчето Download PDF

Info

Publication number
BG62549B1
BG62549B1 BG101276A BG10127697A BG62549B1 BG 62549 B1 BG62549 B1 BG 62549B1 BG 101276 A BG101276 A BG 101276A BG 10127697 A BG10127697 A BG 10127697A BG 62549 B1 BG62549 B1 BG 62549B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
receiver
neck
vessel
holding elements
container according
Prior art date
Application number
BG101276A
Other languages
English (en)
Other versions
BG101276A (bg
Inventor
Horst Schultz
Original Assignee
Synkrona Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Synkrona Ag filed Critical Synkrona Ag
Publication of BG101276A publication Critical patent/BG101276A/bg
Publication of BG62549B1 publication Critical patent/BG62549B1/bg

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47GHOUSEHOLD OR TABLE EQUIPMENT
    • A47G7/00Flower holders or the like
    • A47G7/02Devices for supporting flower-pots or cut flowers
    • A47G7/06Flower vases
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47GHOUSEHOLD OR TABLE EQUIPMENT
    • A47G19/00Table service
    • A47G19/22Drinking vessels or saucers used for table service
    • A47G19/2205Drinking glasses or vessels
    • A47G19/2255Details related to the connection between the liquid containing part and the supporting part

Landscapes

  • Details Of Rigid Or Semi-Rigid Containers (AREA)
  • Table Devices Or Equipment (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Coupling Device And Connection With Printed Circuit (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)
  • Pens And Brushes (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Piezo-Electric Or Mechanical Vibrators, Or Delay Or Filter Circuits (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Table Equipment (AREA)
  • Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)
  • Magnetic Resonance Imaging Apparatus (AREA)
  • Cookers (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Refuse Receptacles (AREA)
  • Insulators (AREA)
  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Finger-Pressure Massage (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Devices For Medical Bathing And Washing (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до универсален чашкообразен съд с връзка между чашата и столчето, който намира приложение в бита.
Чашкообразните съдове, например потирни, стъклени, порцеланови или кристални съдове, използвани за напитки или за вази, е необходимо да са снабдени с траен, издръжлив настолен елемент, който да е с възможност за разглобяване.
Комбинацията от метален настолен елемент и фин стъклен, кристален или порцеланов съд създава възможност за консумиране на висококачествени храни, по-специално напитки, при опростена ръчна манипулация чрез стабилния настолен елемент.
Почистването на чашкообразния съд чрез разглобяемата връзка, разположена между настолния елемент и съдовата част, може да се извърши разделено за всеки елемент, независимо един от друг. До голяма степен се намалява опасността от повреждане при почистването както при чашите с дълги столчета, така и при крехките порцеланови потири.
Ако след дълга употреба се появи някакво увреждане, съществува възможност при разглобяемите връзки между съдовата част и настолния елемент да се замени повредената част.
Възможно е да се произвеждат пластмасови или пластификатни съдове с влизащи един в друг настолен елемент и съдова част в комбинации, спестяващи място.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е патент US-PS 1943866, в който е описан чашкообразен съд, с поставен към него винт и настолен елемент със съответстваща резба. Необходимото за свързването на двете части многократно въртеливо движение не е желателно, при това е възможно изкривяване на резбата и повреждане.
Известни са чашкообразни съдове, описани в US-PS 782710 и в GB-PS 424509, включващи конични шийки на съдовата част и спирално-еластични при огъване, във вид на ко ронна запушалка, с грайфери на настолния елемент. Съединяването на двете части става, като се затяга настрани еластичният при огъване грайфер и при превишаване на неговото максимално отклонение се наранява коничната шийка. Тази форма на изпълнение има следния недостатък. Необходимата действаща върху съдовата част задържаща сила изисква минимална сила при поставяне на шийката. Тези еластични на огъване грайфери трябва да са закрепени здраво за съдовата част, а това изискване е в противоречие с необходимостта от улеснена експлоатация. При чувствителни материали, като порцелан или кристално стъкло, може да се достигне до несигурно поддържане или повреждане на съда за ползване.
Известен е и чашкообразен съд, описан в патент FR-PS 539384, който съд включва байонетно изпълнение на шийката на съдовата част и приемника на настолния елемент. Недостатъкът на конструкцията се състои в необходимостта при свързването на двете части точно и правилно да се вкарва шийката в приемника. Освен това, не е предвидено ъгловоустойчиво съединение между настолния елемент и съдовата част, така че при едно завъртане на съдовата част спрямо настолния елемент може да доведе до нежелано освобождаване на държача.
Известен е и чашкообразен съд, описан в патент ЕР-А1 400358, при който странично прилежаща на конус на съдовата част затягаща челюст е оформена като държач на настолен елемент. Затягащата част се притяга в аксиално направление, за да държи конуса радиално и аксиално затегнат към настолния елемент. Затягащи патронници от този вид могат да създадат екстремно големи сили и е възможно силното притягане на затягащата челюст да доведе до нежелано отчупване на шийката на съдовата част.
Най-близкият известен чашкообразен съд с връзка между чашата и столчето е описан в патент US-A-1973102 и включва настолен елемент и съдова част, между които е разположен държач, обхващащ закрепена към съдовата част частично стесняваща се шийка, както и приемник за шийката, съединен към настолния елемент. За свързване на настолния елемент с приемника е монтиран болт, преминаващ вертикално през него и захващащ пръстенообразен участък. Чрез този болт не може да се постигне точно дефинирано място на съдовата част и да се осигури опростено ръчно манипулиране и устойчиво поддържане между съдовата част и настолния елемент.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде универсален чашкообразен съд с връзка между чашата и столчето, чрез който да се опрости ръчното манипулиране, да се отстранят възможностите за нежелани увреждания, причинени от ползващите съда, и да се осигури устойчиво поддържане между съдовата част и настолния елемент.
Съгласно изобретението изразът “вкаран подвижно наклонено към надлъжната ос” означава въведено движение с ъгъл на изместване, което не е паралелно на надлъжната ос на приемника. При това изместването на държащия/държащите/ елемент/и/ се извършва за предпочитане, но не задължително, в права посока, респ. линейно. Изобретението включва всяко главно направлявано движение за преместване под наклон, с изкл. на известните от нивото на техниката движения на огъване, когато формата е еластична. Това се отнася също за движения по закривена траектория за преместване, предварително зададени чрез направлявано или принудително движение.
При направляваното движение на преместване може да се стигне до държач с фиксиращо и/или самозапиращо действие между държащия елемент, от една страна, и стесняващия се участък на шийката, от друга страна. Силата за вкарването на шийката може да се поддържа достатъчно малка, като при някои обстоятелства само леко превишава силата на тежестта по отношение на държащите елементи, за вкарването на шийката и съответно сигурното й задържане. Поради въведеното движение на държащите елементи могат да се появят сигурни и големи сили на поддържане, които се намират над границата на разрушаване на шийката. Действителните варианти на изпълнение съгласно изобретението показват много положителни качества при ръчното манипулиране и с въвеждането на шийката в държана се осъществява лесно и сигурно и по много опростен начин взаимното съединяване на двете части. Според конструктивното из пълнение може да се постигне едно прещракване в достигнатото крайно положение с ясно доловим шум, който сигнализира за постигнатото взаимно закрепване чрез проникване.
Вкарването при правилен ъгъл не е наложително; съответното конично изпълнение на шийката и/или приемника за шийката подпомага поставянето и вкарването на двете части една към друга.
Когато държащите елементи са разположени силово натоварени в преминаващи наклонено спрямо надлъжната ос на приемника водещи канали и ако държащите елементи се довеждат в състояние на фиксиране, в положение, когато са най-близо до надлъжната ос на приемника, следва автоматично изравняване на толерансите, чрез което се изравняват технически обусловените от производството толеранси както на шийката, така и на приемника. Дори при едно само частично вкарване на шийката в отвора на приемника, наклонът води движенията до самостоятелно, стъпково, понататъшно вкарване на шийката до упор. Например при шийка с диаметър 10 mm, при една двойка от стъклена шийка и метален държащ елемент може лесно да се осъществи толеранс на обхвата най-малко от ± 0,3 mm.
Ако ъгловата разлика между ъгъла на наклона на стесняващия се участък на шийката и ъгъла на наклона на преместващото движение на държащия елемент във водещите канали е по-малка от 30°, под влияние на автоматичното изравняване на толерансите по-рядко се стига до взаимно проникващо фиксиращо действие и повече до самозадържащо и съединително действие между държащите елементи във водещите канали, от една страна, и държащите елементи и стесняващия се участък на шийката, от друга страна.
Много добро самозадържащо се действие възниква при двойката стъкло-метал за ъглова разлика от около 5°. Решението за прилагане на сили върху държащите елементи, което е благоприятно за условията на производство и е много сигурно, се състои в това, че цилиндрично-симетричните държащи елементи стърчат навън от водещите канали в странично направление и се поддържат силово натоварени в аксиално направление от един притискателен пръстен. Една много компактна конструкция се реализира чрез една, разположена между притискателния пръстен и едно радиално уши3 рение на приемника, притискателна пружина. Освен това самата пружина при извънредно чести, повтарящи се, цялостни притискания не се подлага на отслабване на силата.
Разположен в приемника плъзгач приляга на срещулежащата на притискателния пръстен страна на странично стърчащите части на държащите елементи и при преместване в аксиално направление, срещу действието на силата на притискателния пръстен, предизвиква прибиране под наклон и обратно на държащите елементи във водещите канали, като ги поддържа по опростен начин. Обратното притискане на плъзгача предизвиква освобождаването на шийката в приемника. Освен това плъзгачът може да се оформи така, че да предпазва вътрешността на приемника от замърсяване и повреждане. Чрез съответно изпълнение на външната форма на плъзгача се постига както хубав по форма, така също и ергономично интегриран общ дизайн на съда за ползване.
Осигуряването срещу превъртането на плъзгача може да се реализира за предпочитане чрез разположен на вътрешната страна на плъзгача в аксиално направление надлъжен шлиц и един поддържан в радиално направление на приемника щифт, при което щифтът се захваща в надлъжния шлиц. Така може да се избегне нежелателното превъртане на съда за ползване при поддържането му чрез плъзгача.
Ако най-малко една част от шийката и от приемника имат сечение, различно от кръг, се изключва превъртане на съдовата част спрямо настолния елемент.
В друго вариантно решение предимството се създава чрез вътрешната форма на плъзгача, например с формата на изтеглен многоъгълен профил, а приемникът да има съответстващо, стърчащо в многоъгълния профил удължение или да има съответно формата на многоъгълен профил.
Могат да се изработят различни форми на съдове за ползване с повече разположени между настолния елемент и съдовата част държачи за поддържане на междинните части и с възможност за съхраняване и/или транспорт в намалена площ.
Един комплект от съдове за ползване може да обхваща една или повече съдови части, един или повече настолни елементи и една или повече междинни части, които се комбинират свободно чрез използване на държача. По то зи начин с малко съдови части и настолни елементи могат икономически ефективно да се монтират голям брой различни съдове за ползване. При един асортимент от малко на брой части може да се държи сметка при различните серии продукция.
С произведена отделно от съдовата част шийка, например чрез залепване на шийката, могат да се интегрират произволни съдови части в посочения асортимент.
Описание на приложените фигури
Изобретението се пояснява с приложените фигури, изобразяващи варианти на решение съгласно изобретението:
фигура 1 представлява страничен поглед на съд за ползване в първи вариант на изпълнение съгласно изобретението, частично в разрез;
фигура 2 - увеличено изображение в надлъжно направление на държача на представения на фиг.1 вариант в разрез;
фигура 3 - разрез на държач от фиг.2 по линията А-В в хоризонтално направление;
фигура 4 - увеличено и схематично изображение на приемника и шийката от фиг.2;
фигурите 5 и 6 - странични погледи на шийки на съдове за ползване съгласно изобретението в схематично изображение;
фигура Ί - разрез през шийката от фиг.5 по линията C-D;
фигура 8 - разрез по линията Е-F през държача от фиг. 12 в друг вариант съгласно изобретението;
фигура 9 - разрез през държача на друг вариант съгласно изобретението по линията G-Η от фиг. 12;
фигура 10 - поглед на снабдена с външен шестстенен профил шийка;
фигура 11 - страничен поглед на снабдена с външен шестостен шийка;
фигура 12 - надлъжен разрез на друг вариант съгласно изобретението, в равнината на средната ос, но без закрепена на шийката съдова част.
Примери за изпълнение на изобретението
На фигурите еднакви или функционално еднакви съставни части на различни форми на изпълнение съгласно изобретението са да4 дени съответно с еднакви обозначения.
На фиг.1 е изобразен частично в сечение първи вариант на изпълнение. Съдът 1 за ползване обхваща съдова част 2, настолен елемент 3 и държач 4, който е разположен между съдовата част 2 и настолния елемент 3, за да ги свърже.
Съгласно изобретението съдът за ползване може да представлява съд за напитки, съд за украса, ваза, свещник или друг подобен предмет със съдова част. По-нататък в рамките на изобретението вместо съд за ползване става дума за опора на друг обект, например статуя, пластика или сакрален предмет, поспециално кръст. Настолният елемент 3 е постамент или представлява долната част на ваза, свещник, съд за украса или съд за накити със или без част за захващане или частта за захващане е оформена към съдовата част 2.
Държачът 4 обхваща шийка 5, поставена на съдовата част 2, най-малко частично стесняваща се от съдовата част 2 нататък. Приемник 6 може да обхване с незначителна хлабина странично шийката 5 и има държащи елементи 7, които се вкарват подвижно в приемника 6, наклонено спрямо неговата надлъжна ос.
След вкарване на шийката 5 в приемника 6 тези държащи елементи 7 захващат наймалко една част от стесняващия се участък 8 на шийката 5. При това държащите елементи 7 се разполагат със странична хлабина във водещи канали 9, които се простират наклонено към надлъжната ос на приемника 6. Изразът “преминаващ към надлъжната ос водещ канал” означава съгласно изобретението не само праволинейно преминаващи канали, но и закривено преминаващи канали, чието главно направление не е паралелно на надлъжната ос на приемника 6.
След поставянето на шийката 5 в приемника 6 държащите елементи 7 се придвижват за предпочитане под въздействието на сила във водещия канал 9 към надлъжната ос на приемника 6 така, че те идват в състояние на фиксиране (попадат в упор) спрямо шийката 5, в положение, когато са най-близко до надлъжната ос. Този упор при поставена шийка 5 се намира по правило на стесняващия се участък 8. При използване на държача 4 в обърнато положение спрямо изображенията на фигурите не е необходимо друго помощно средство, за да се придвижат държащите елементи 7 в желаното положение. За тази цел е достатъчна вече силата на тежестта. При използване на държача 4 по представения на фигурите начин са предвидени средства за силово натоварване на държащите елементи 7.
Аксиално симетричните държащи елементи 7, които в предложените примерни изпълнения представляват щифтове или цилиндри, стърчат странично от водещите канали 9, както това може да се види например от фиг.З. Един притискателен пръстен 10 се поддържа аксиално подвижно на приемника 6 така, че поне някои от странично стърчащите държащи елементи 7 са зацепени (блокирани) от силата на притискателния пръстен 10. Под притискателния пръстен 10 е разположена цилиндрична притискателна пружина 11, която се опира на обърнатата към притискателния пръстен 10 страна на странично разширение 12 на приемника 6. Чрез притискателната пружина 11 посредством притискателния пръстен 10 се упражнява насочена нагоре сила върху държащите елементи 7, която чрез наклонено преминаващите водещи канали 9 води до описаното погоре прилягане на държащите елементи 7 към стесняващия се участък 8 на шийката 5.
Ако шийката 5 има изобразените на фиг.5 и 6 стесняващи се участъци 8, към които спадат съответно формите на примерните изпълнения с три или два държащи елемента 7, шийката 5 чрез завъртане на съдовата част 2 спрямо настолния елемент 3 при подходящ избор на ъгъла на водещите канали 9 може да предизвика отстъпване (отдръпване) назад на държащите елементи 7 и така да се постигне освобождаване на съдовата част 2 от настолния елемент 3. С използването (при този вариант на изпълнение) на определения ъгъл на водещия канал 9 се избягва изкривяването на държащите елементи 7 при завъртане на шийката 5 спрямо приемника 6.
При една алтернативна форма на изпълнение стесняващият се участък 8 или стесняващите се участъци 8 съгласно различните варианти на изпълнение са предвидени с изобразените на чертежите ъгли от 20°, при което при завъртане на съдовата част 2 спрямо настолния елемент 3 се стига до самозадържашо се действие, с което изобразените на фиг.5 и 6 стесняващи се участъци 8 служат като осигуряване срещу превъртане за съдовата част 2 спрямо настолния елемент 3.
При тези варианти на изпълнение за осъществяването на разглобяем държач 4 е предвиден плъзгач 13, който може да предизвика страничното прибиране на държащите елементи 7. Плъзгачът 13 лежи върху срещулежащата на притискателния пръстен 10 страна на странично стърчащите от водещите канали 9 участъци на държащите елементи 7 и обхваща в аксиална посока както притискателния пръстен 10, така също притискателната пружина 11 и страничното уширение 12. При аксиално преместване на притискателния пръстен 10 противно на силовото действие на притискателната пружина 11, държащите елементи 7 се приплъзват обратно, странично навън във водещите канали 9, така че силово реализираният контакт (прилагането) към стесняващия се участьк/и/ 8 се прекъсва и вследствие на това светлата хлабина на отвора 20 на приемника 6 се освобождава и шийката 5 със съдовата част 2 могат да се извадят от приемника 6.
За да се осъществи странично обратното прибиране на държащите елементи 7, плъзгачът 13 има в горния си участък подходящо радиално уширение 27.
Като осигуряване срещу превъртане върху вътрешната страна на плъзгача 13 е разположен преминаващ в аксиално направление надлъжен шлиц 14. На приемника 6 се държи един щифт 15, чиято предна част стърчи в надлъжния шлиц 14.
В друга форма на изпълнение съгласно изобретението плъзгачът 13 образува един за предпочитане изтеглен, изобразен на фиг.8 вътрешно многостенен профил 28, който обхваща с незначителна странична хлабина външния шестостенен профил 29 на приемника 6.
Аксиалното придвижване на плъзгача 13 се ограничава върху съдовата част 2 посредством един пръстен 16, който се задържа в разположено странично на приемника 6 гнездо.
В друга форма на изпълнение съгласно изобретението плъзгачът 13 предпазва не само от замърсяване вътрешността на приемника 6, но освен това е оформен като декоративен елемент, чието външно оформление се включва органично в частта за захващане 17 на настолния елемент 3.
При изобразения на фиг.1 вариант на изпълнение частта за захващане 17 на настолния елемент 3 е оформена от две части, като на едната част има резбови отвор 18, а на друга та част - една шайба 13 или един болт с резба 19 за осъществяване на механично свързване. Тази връзка може да се осъществи алтернативно чрез един друг държач 4.
В зависимост от съда за ползване могат да се използват повече държачи 4, за да се поддържат разположените между настолния елемент 3 и съдовата част 2 произволни, неизобразени междинни части.
Един комплект (набор) от съдове за ползване, които имат еднакви външни признаци на оформление по отношение на дизайна или външната форма и цвета, може да съдържа различни съдови части 2 във форма на съдове за напитки, за вино, бира, друг алкохол или безалкохолни напитки и пасващи към тях междинни части и настолни елементи 3 с различна големина и дължина.
Ако съдовата част 2 на един оформен като свещник съд за ползване 1 се използва за поставяне на свещи, различните по вид междинни части дават възможност за гъвкаво конструиране на различни видове свещници.
За да се постигне при такъв вид съдове за ползване и цилиндрично симетрични форми на изпълнение осигуряване срещу превъртане на стесняващия се участък 8 на шийката 5, може поне една част от шийката 5 и от приемника 6 да имат некръгло (различаващо се от кръга) сечение. При това некръгли могат да бъдат цялата шийка 5 и целият отвор 20 на приемника 6 или прилежащите един към друг участъци от двете части. Предпочитаните некръгли форми включват овални, елиптични, многоъгълни или закръглени многоъгълни форми. Особено предпочитаните варианти на изпълнение обхващат изобразените на фиг.9 до 12 триъгълни, както и шестоъгълни или дванадесетоъгълни изпълнения на шийката 5 и съответно прилежащия отвор 20 на приемника 6. Тъй като по правило възникват наймалко три силови точки на свързване във вътрешността на държача 4 между шийката 5 и приемника 6, винаги се избягва изкривяване между съдовата част 3 и настолния елемент 3.
Шестостенният профил 30 на шийката 5 в горния участък преминава за предпочитане в кръгообразен профил 32. Според оформлението на отвора 20 шийката 5 може да има кръгъл или шестоъгълен преходен участък 31, който осъществява съответно сглобка, обусловена от формата, към горния ръб на отвора 20.
При алтернативен вариант на изпълнение съгласно изобретението кръгло оформената шийка 5 има стърчаща надолу некръгла част 21, която стърчи в съответстващ некръгъл отвор 22 на приемника 6. Отворът 22 е разположен директно на дъното на отвора 20 или се намира в поставен и закрепен в отвора 20 пръстен 23.
Шийката 5 над стесняващия се участък 8 има участък с формата на колонка, който се разширява радиално към съдовата част 2, респ. при цилиндрично-симетричните форми на изпълнение се разширява под формата на пресечен конус. При поставяне на шийката 5 радиално разширяващият се участък 24 се вкарва чрез фуниеобразния излаз 25 на приемника 6 и се осъществява сглобка между шийката 5 и приемника 6 в един пръстенообразен участък 26.
Самоцентриращото действие на междинната хлабина на радиално разширяващия се участък 24 с фуниеобразния излаз 25 се поддържа от подходящите ъгли на наклона на стесняващия се участък 8 и на водещите канали 9.
Самозадържащо действие на държача 4 се постига, когато обозначената на фиг.4 с сс ъглова разлика между ъгъла β на наклона на водещите канали 9 и ъгъла Υ на наклона на стесняващия се участък 8, съответно спрямо надлъжната ос на приемника 6 е по-малка от 30°. Функционалната ъглова разлика а с голямо самозадържащо действие е 5°. При това ъгълът β на наклона на водещите канали 9 спрямо надлъжната ос на приемника 6 е 20°, а ъгълът Υ на наклона на стесняващия се участък 8 спрямо надлъжната ос на приемника е 15°. Това разпределение на ъглите, подходящо за материалната двойка от стоманени държащи елементи 7 и стъклена шийка 5, може да се измени при използването на други материали, за да се постигне оптимизиране на самозадържането.
Подходящи материали за съдовата част 2 са стъклото, порцеланът, керамиката или пластмасата, които са безпроблемни при използване с метални държащи елементи 7. Освен това се използват също стъклени, порцеланови, керамични или пластмасови настолни елементи 3. При подходящ избор на посочените ъгли на наклона α, β,Υ тези материали главно са приложими за държача 4, по-специално за държащите елементи 7.
За да могат да се използват всякакви материали за съдовата част и/или да се получи технически ефективен технологичен процес, шийката 5 може да бъде произведена независимо от съдовата част 2 и след това да бъде съединена с нея, например чрез залепване.
Материалът за шийката 5 в този случай може да бъде избран независимо от съдовата част 2. Като отделна част шийката 5 е самостоятелен елемент, който може да се монтира на съдови части 2, създадени и от други производители, или на почти произволни съдове по избор.

Claims (13)

1. Универсален чашкообразен съд с връзка между чашата и столчето, включващ настолен елемент и съдова част, между които е разположен държач, обхващащ закрепена към съдовата част, частично стесняваща се, шийка и приемник за шийката, съединен към настолния елемент, характеризиращ се с това, че към приемника (6) са монтирани подвижно, под ъгъл спрямо надлъжната ос, държащи елементи (7), които обхващат най-малко част от стесняващия се участък на поставената в приемника (6) шийка, при което държащите елементи (7) са разположени в оформени под ъгъл спрямо надлъжната ос на приемника (6) водещи канали (9) и са фиксирани в близост до надлъжната ос на приемника (6),
2. Съд съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че ъгловата разлика (а) между ъгъла (β) на наклона на стесняващия се участък (8) и ъгъла (Υ) на наклона на движението на изместване на държащите елементи (7) във водещите канали (9) е по-малка от 30°.
3. Съд съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че ъгловата разлика (а) между ъгъла (β) на наклона на стесняващия се участък (8) и ъгъла (Υ) на наклона на движението на изместване на държащите елементи (7) във водещите канали (9) възлиза на 5°.
4. Съд съгласно една от предшестващите претенции, характеризиращ се с това, че държащите елементи (7) са оформени цилиндрично-симетрични и са издадени навън в странично направление от водещите канали (9), при което в аксиално направление на приемника (6) е монтиран подвижно притискателен пръстен (10), който е силово натоварен срещу издадените навън части на държащите елементи (7).
5. Съд съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че приемникът (6) е обхванат от плъзгач (13), който е притиснат върху срещуположната на притискателния пръстен (10) страна на странично издадените навън части на държащите елементи (7) и при изместване в аксиално направление срещу действието на силата на притискателния пръстен (10), държащите елементи (7) са придвижени под ъгъл обратно във водещите канали (9).
6. Съд съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че от вътрешната страна на плъзгача (13), в аксиално направление, е изработен надлъжен шлиц (14), в радиално направление на приемника (6) е монтиран щифт (15) за осигуряване срещу превъртане, като щифтът (15) е захванат от надлъжния шлиц (14).
7. Съд съгласно една от предшестващите претенции, характеризиращ се с това, че поне по една част от шийката (5) и от приемника (6) са оформени с некръгло сечение, вертикално спрямо надлъжната посока.
8. Съд съгласно една от предшестващите претенции, характеризиращ се с това, че некръглата част съответно на шийката (5) и на приемника (6), е оформена с овална, елиптична, многоъгълна или закръглено-многоъгълна форма.
9. Съд съгласно една от предшестващите претенции, характеризиращ се с това, че долната част на шийката (5) или издадена надолу част на шийката (5) е оформена с различна от кръглата форма, в дъното на отвора (20) на приемника (6) е изработен отвор (22), съответен на формата на долната част (21) на шийката (5) или на издадената надолу част (21) на шийката (5).
10. Съд съгласно една от предшестващите претенции, характеризиращ се с това, че шийката (5) е стеснена в участъци (8),
5 съответстващи на броя на държащите елементи (7) на приемника (6).
11. Съд съгласно една от предшестващите претенции, характеризиращ се с това, че съдовата част (2), държачът (4) и/или нас-
10 толният елемент (3) са изработени съответно от стъкло, порцелан, кристално стъкло, керамика, пластмаса и/или метал.
12. Съд съгласно една от предшестващите претенции, характеризиращ се с това,
15 че между настолния елемент (3) и съдовата част (2) са разположени повече от един държачи (4) за поддържане на междинните части.
13. Комплект от съдове за ползване съгласно една от предшестващите претенции, ха-
20 рактеризиращ се с това, че е съставен от една или повече съдови части (2), един или повече настолни елементи (3) и една или повече междинни части, които са свързани помежду си чрез държачи (4).
BG101276A 1994-07-12 1997-02-28 Универсален чашкообразен съд с връзка между чашата и столчето BG62549B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9410968U DE9410968U1 (de) 1994-07-12 1994-07-12 Nutzgefäß mit Halterung zwischen Gefäßteil und Fußelement
PCT/DE1995/000895 WO1996001582A1 (de) 1994-07-12 1995-07-11 Nutzgefäss mit halterung zwischen gefässteil und fusselement

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG101276A BG101276A (bg) 1998-02-27
BG62549B1 true BG62549B1 (bg) 2000-02-29

Family

ID=6910821

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG101276A BG62549B1 (bg) 1994-07-12 1997-02-28 Универсален чашкообразен съд с връзка между чашата и столчето

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6135303A (bg)
EP (1) EP0771164B1 (bg)
JP (1) JP3504951B2 (bg)
CN (1) CN1112154C (bg)
AT (1) ATE163516T1 (bg)
AU (1) AU2974395A (bg)
BG (1) BG62549B1 (bg)
BR (1) BR9508265A (bg)
CZ (1) CZ286569B6 (bg)
DE (3) DE9410968U1 (bg)
ES (1) ES2115389T3 (bg)
GR (1) GR3026328T3 (bg)
HR (1) HRP950398B1 (bg)
HU (1) HU223413B1 (bg)
PL (1) PL177995B1 (bg)
RO (1) RO120239B1 (bg)
RU (1) RU2120784C1 (bg)
SI (1) SI9500227B (bg)
SK (1) SK282037B6 (bg)
UA (1) UA45350C2 (bg)
WO (1) WO1996001582A1 (bg)
YU (1) YU48935B (bg)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2798273B1 (fr) 1999-09-10 2001-10-26 Codiplas Element decoratif pour verre a pied
DE19959331B4 (de) * 1999-12-09 2006-01-19 Zwiesel Kristallglas Aktiengesellschaft Trinkglas aus verschiedenen Materialien
DE10012096A1 (de) * 2000-03-10 2001-09-20 Ip Imp Vertretungen Gmbh Gebrauchsgegenstand
US6491183B1 (en) * 2001-08-02 2002-12-10 Tien Yang Enterprise Co., Ltd Swivelling glass
ITMI20010621U1 (it) * 2001-11-27 2003-05-27 Vetrerie Di Empoli S P A Bicchiere componibile con parti intercambiabili
US6520368B1 (en) * 2002-07-10 2003-02-18 Fuu Hwa Vacuum Bottle Co., Ltd. Thermos with a detachable stand
UA59684A (uk) * 2002-11-15 2003-09-15 Ласаль Жанович Гельман Посуд ласаля "посполас-фіксований"
UA62294C2 (en) * 2003-02-26 2006-07-17 Lasal Zhanovych Helman Lasalæs "pospolas" dish
UA64555A (en) * 2003-06-24 2004-02-16 Lasal Zhanovych Helman "adapter-pospolas" lasal tableware
US20080179328A1 (en) * 2007-01-25 2008-07-31 Kelli Anderson Wooden Stemmed Drinking Utensil
ITTV20130105A1 (it) * 2013-06-27 2014-12-28 Zafferano S R L Calice
ITTV20130103A1 (it) * 2013-06-27 2014-12-28 Zafferano S R L Calice
DE102014109965B4 (de) 2014-07-16 2019-03-21 Silag Handel Ag Nutzgefäß, insbesondere Trinkglas
FR3075583B1 (fr) 2017-12-22 2019-12-20 Arc France Article de vaisselle ou d'ameublement en verre avec jambe
IL283485A (en) * 2020-05-27 2021-12-01 Hazorfim Ltd New tools and containers and the use of these tools and containers

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE294810C (bg) *
FR331981A (fr) * 1903-04-27 1903-10-10 Charles Albert Forgelot Système démontable pour cristaux garnis orfèvrerie (verres, coupes, carafes, flacons, etc.)
US782710A (en) * 1903-11-18 1905-02-14 Charles Weller Drinking-glass or like tableware.
US809567A (en) * 1905-07-27 1906-01-09 Gustave A Henckel Tableware and like articles.
FR357416A (fr) * 1905-09-01 1905-12-27 Robert Millman Mackay Pied-support à griffes utilisable comme porte-verre ainsi que pour d'autres usages
FR539384A (fr) * 1921-08-01 1922-06-24 Système de pied métallique amovible s'adaptant à tous genres de verre
FR541774A (fr) * 1921-09-28 1922-08-01 Dispositif permettant d'assurer la liaison d'une pièce fragile avec un support
US1817834A (en) * 1931-01-27 1931-08-04 Wilber L Orme Candle holder
US1973102A (en) * 1932-08-29 1934-09-11 Donart Products Company Vase marker
US2099635A (en) * 1936-10-02 1937-11-16 Toniolo Guy Ashtray
US2120862A (en) * 1937-01-13 1938-06-14 Heller Michael Goblet
FR885381A (fr) * 1942-08-19 1943-09-13 Verre à pied
US2664004A (en) * 1950-10-05 1953-12-29 Forman Family Inc Combination holder and receptacle such as cocktail glass and the like article
US2997199A (en) * 1957-05-13 1961-08-22 Reachi Ramon Table ornament and standard
US3045855A (en) * 1962-02-21 1962-07-24 Bruin T Lipman Candlestick, dish and compote
DE3917999C2 (de) * 1989-06-02 1995-12-21 Amc Int Alfa Metalcraft Corp Trinkgefäß oder dgl.
US5014865A (en) * 1990-03-26 1991-05-14 Sauber Richard C Stem ware
EP1400358B1 (en) * 2002-09-20 2006-09-20 Océ-Technologies B.V. Ink tank and mounting socket

Also Published As

Publication number Publication date
JPH10502833A (ja) 1998-03-17
CN1156399A (zh) 1997-08-06
GR3026328T3 (en) 1998-06-30
ES2115389T3 (es) 1998-06-16
EP0771164B1 (de) 1998-03-04
UA45350C2 (uk) 2002-04-15
YU46395A (sh) 1998-09-18
RO120239B1 (ro) 2005-11-30
RU2120784C1 (ru) 1998-10-27
HRP950398B1 (en) 2000-10-31
ATE163516T1 (de) 1998-03-15
JP3504951B2 (ja) 2004-03-08
WO1996001582A1 (de) 1996-01-25
HUT77709A (hu) 1998-07-28
SI9500227B (sl) 2002-02-28
SK28497A3 (en) 1997-10-08
US6135303A (en) 2000-10-24
PL177995B1 (pl) 2000-02-29
CN1112154C (zh) 2003-06-25
EP0771164A1 (de) 1997-05-07
SI9500227A (en) 1996-02-29
CZ286569B6 (cs) 2000-05-17
DE29580349U1 (de) 1998-09-03
BG101276A (bg) 1998-02-27
DE59501572D1 (de) 1998-04-09
PL319276A1 (en) 1997-08-04
HRP950398A2 (en) 1997-02-28
HU223413B1 (hu) 2004-06-28
AU2974395A (en) 1996-02-09
DE9410968U1 (de) 1994-10-27
YU48935B (sh) 2002-12-10
BR9508265A (pt) 1997-12-23
CZ63497A3 (cs) 1998-06-17
SK282037B6 (sk) 2001-10-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG62549B1 (bg) Универсален чашкообразен съд с връзка между чашата и столчето
KR102477946B1 (ko) 음료를 제조하기 위한 디바이스
US5865412A (en) Beverage container holder
US7988107B2 (en) Stemware holder for an automatic dishwasher
US5934634A (en) Carrier and releasable holder for supporting goods anywhere along a vertical post
US7537185B2 (en) Swiveling beverage holder
CA2053672A1 (en) Beverage serving set
CA2145100A1 (en) Drinking glass
US20090183657A1 (en) Table System
US20220273122A1 (en) Stabilizing mechanism for dishware set
CA2194863C (en) Utility vessel with holding means between the vessel portion and the base element
US5895307A (en) Combination top spinning platform and storage container
CN209712658U (zh) 一种食物料理机
WO2023164147A1 (en) Stabilizing mechanism for dishware set
CN109700341A (zh) 一种食物料理机
FR3075583A1 (fr) Article de vaisselle ou d'ameublement en verre avec jambe
WO1998006306A1 (en) Device for connecting a glass body to a separate stand
MXPA99008854A (en) Beverage container holder
GB2363070A (en) Pole-mounted receptacle
GB2369994A (en) Bracket for mounting a floral tribute on a memorial stone
KR20010019756A (ko) 수동 컵 인출장치