PL177563B1 - Urządzenie do mocowania stojaka na profilu ułożonego toku szynowego - Google Patents

Urządzenie do mocowania stojaka na profilu ułożonego toku szynowego

Info

Publication number
PL177563B1
PL177563B1 PL95317649A PL31764995A PL177563B1 PL 177563 B1 PL177563 B1 PL 177563B1 PL 95317649 A PL95317649 A PL 95317649A PL 31764995 A PL31764995 A PL 31764995A PL 177563 B1 PL177563 B1 PL 177563B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bolt
bracket
rail profile
foot
rail
Prior art date
Application number
PL95317649A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317649A1 (en
Inventor
Hansjürgen Oertner
Original Assignee
Oertner Hansjuergen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE9409610U external-priority patent/DE9409610U1/de
Application filed by Oertner Hansjuergen filed Critical Oertner Hansjuergen
Publication of PL317649A1 publication Critical patent/PL317649A1/xx
Publication of PL177563B1 publication Critical patent/PL177563B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B26/00Tracks or track components not covered by any one of the preceding groups
    • E01B26/005Means for fixing posts, barriers, fences or the like to rails

Abstract

1. Urzadzenie do mocowania stojaka na profilu ulozonego toku szynowego, które na dolnej czesci profilu szynowego ma, zachodzacy od spodu za stop- ke i blokowany na niej uchwyt dla rozlacznego moco- wania skierowanego w bok wzgledem stopki - w odniesieniu do polozenia roboczego - zwlaszcza usy- tuowanego poziomo, wspornika dla stojaka, przy czym blokowany uchwyt zawiera element zaciskowy i lezacy naprzeciw elementu zaciskowego wystep, polaczone ze soba za pomoca trzewika do obsadzenia stopki profilu szynowego, znamienne tym, ze element zaciskowy (12; 112) uchwytu (1; 100) zawiera osadzony obroto- wo rygiel (3; 103; 403), przylegajacy w polozeniu ro- boczym do stopki (2). F ig 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do mocowania stojaka na profilu ułożonego toku szynowego.
Znane są urządzenia, w których do postawienia elementów zabezpieczających budowę toru od spodu szyn układa się płyty z połączonymi na stałe elementami podporowymi i zaciska je na szynach za pomocą listew zaciskowych, śrub i nakrętek, podobnie do mocowania szyn na podkładach.
Istotna wada tych urządzeń polega na tym, że ich montaż lub demontaż jest czasochłonny. Do operacji tych potrzebne sądodatkowe środki pomocnicze w postaci dostępnych w handlu narzędzi.
Tak na przykład w niemieckim opisie patentowym nr 42 42 077 przedstawiona jest osłona dźwiękochłonna dla torów kolejowych. Osłony dźwiękochłonne są urządzeniami stałymi, w których nie jest wymagany szybki montaż lub demontaż zamocowania. Opis ten przedstawia zacisk, w którym ręcznie montuje się szereg pojedynczych elementów, jak trzpienie, zaciski, podkładki i nakrętki.
W austriackim opisie patentowym nr 371 169 przedstawione jest z kolei, wsparte na oddzielonej od korpusu torów konstrukcji nośnej, urządzenie dźwiękochłonne, którego położenie jest ustawiane za pomocą, umieszczonego na szynie, elementu dystansowego. Element dystansowy służy jedynie zachowaniu odległości, a zatem nie podtrzymuje urządzenia dźwiękochłonnego. W jaki sposób element dystansowy jest ustawiony lub zamocowany, nie jest w podanym opisie wspomniane.
W niemieckim opisie wzoru użytkowego nr 94 01 902 przedstawiony jest układ do mocowania ruchomego ogrodzenia. W układzie tym płyta podstawowa, w którąwpuszczone sątrzpienie, zachodzi od spodu za stopkę szyny. Płyty zaciskowe są nasadzane na trzpienie i unieruchamiane za pomocą nakrętek. Płyty zaciskowe przylegają do stopki szyny. Ruchome ogrodzenie jest za pomocą uchwytu połączone z płytą podstawową i w ten sposób zamocowane na szynie.
Wszystkie znane ze stanu techniki układy zawierają płytę zaciskową lub element równoważny takiej płycie, który jest mocowany przy użyciu oddzielnych elementów mocujących. Znane układy składają się zatem zawsze z dużej liczby pojedynczych części, które montuje się w sposób skomplikowany i za pomocą narzędzia.
Celem wynalazkujest opracowanie urządzenia, które umożliwi szybki i niezawodny, a także w miarę możliwości ścisły i pozbawiony luzu montaż stojaka na stopce profilu szynowego oraz jego demontaż. .
Urządzenie do mocowania stojaka na profilu ułożonego toku szynowego, które na dolnej części profilu szynowego ma, zachodzący od spodu za stopkę i blokowany na niej uchwyt dla rozłącznego mocowania skierowanego w bok względem stopki - w odniesieniu do położenia roboczego - zwłaszcza usytuowanego poziomo, wspornika dla stojaka, przy czym blokowany
177 563 chwyt zawiera element zaciskowy i leżący naprzeciw elementu zaciskowego występ, połączone ze sobą za pomocą trzewika do obsadzania stopki profilu szynowego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element zaciskowy uchwytu zawiera osadzony obrotowo rygiel, przylegający w położeniu roboczym do stopki.
Korzystnie rygiel ma dwie osie obrotu, dwie różne krzywizny i dwa haki.
Korzystnie z obu stron zawiera usytuowane wzdłuż każdej z osi obrotu, spłaszczone czopy łożyskowe, wytwarzające w położeniu roboczym moment obrotowy wokółjednej z osi obrotu.
Korzystnie usytuowane z obu stron wzdłuż osi obrotu, spłaszczone czopy łożyskowe są połączone na stałe z ryglem.
Korzystnie element zaciskowy zawiera oprócz rygla łożysko, zaopatrzone w dwa współosiowe punkty łożyskowe do obsadzenia osi obrotu.
Korzystnie spłaszczone czopy łożyskowe sąosadzone w odpowiednich punktach łożyskowych łożyska.
Korzystnie rygiel jest po stronie - w odniesieniu do położenia roboczego - odwrotnej względem profilu szynowego obciążony ciężarkiem.
Korzystnie rygiel jest obciążony sprężyną.
Korzystnie rygiel jest osadzony sprężyście za pomocą dwuramiennej sprężyny.
Korzystnie sprężyna jest za pomocą połączonego z ryglem i odchodzącego od niego haka połączona ze stopką profilu szynowego i dolną powierzchnią trzewika.
Korzystnie rygiel ma - w odniesieniu do położenia roboczego - po stronie profilu szynowego krzywiznę w postaci krzywki.
Korzystnie krzywizna obciążonego ciężarkiem, osadzonego obrotowo rygla jest tak ukształtowana, że odstęp od osi obrotu do punktu podparcia na profilu szynowym zmienia się w sposób ciągły przy obrocie rygla.
Korzystnie urządzenie zawiera układ kilku punktów łożyskowych, rozmieszczonychjeden za drugim przy tym samym ryglu, dla dopasowania elementu zaciskowego do różnych szerokości stopki profilu szynowego.
Korzystnie na uchwycie znajduje się obejma, w której wspornik dla stojakajest podwieszany i zabezpieczany przed przekręceniem za pomocą połączenia kształtowego i/lub siłowego pod działaniem ciężaru własnego i ciężaru stojaka.
Korzystnie wspornik w stanie zmontowanym jest zablokowany za pomocą połączonej ze wspornikiem krzywki na górnej krawędzi obejmy.
Korzystnie uchwyt jest wsparty sprężyście na stopce profilu szynowego.
Korzystnie wspornik zawiera przyrząd mocujący do obsadzenia stojaka.
Korzystnie przyrząd mocujący zawiera, wykonany z profilu zamkniętego, wspornik i zawleczkę, przy czym zawleczka przechodzi przez, wprowadzaną we wspornik, część stojaka i sam wspornik.
Korzystnie pomiędzy umieszczonymi w odstępie względem siebie wzdłuż profilu szynowego uchwytami znajdują się elementy zabezpieczające.
Korzystnie każdy z elementów zabezpieczających jest umieszczony na, odwrotnym względem wspornika, końcu stojaka, przy czym dwa sąsiednie końce stojaków są połączone za pomocą elementu łączącego.
Korzystnie element łączący jest usytuowany równolegle do profilu szynowego i ma zmienną długość.
Korzystnie na wolnych końcach stojaków umieszczone są siatkowe ogrodzenia, rozciągające się pomiędzy odpowiednimi uchwytami w bocznym odstępie względem profilu szynowego.
Urządzenie do mocowania stojaka na profilu ułożonego toku szynowego, które na dolnej części profilu szynowego ma, zachodzący od spodu za stopkę i blokowany na niej uchwyt dla rozłącznego mocowania skierowanego w bok względem stopki - w odniesieniu do położenia roboczego - zwłaszcza usytuowanego poziomo, wspornika dla stojaka, przy czym blokowany uchwyt zawiera element zaciskowy i leżący naprzeciw elementu zaciskowego występ, połączo6
177 563 ne ze sobąza pomocą trzewika do obsadzenia stopki profilu szynowego, według wynalazku charakteryzuje się również tym, że element zaciskowy uchwytu zawiera sprężynę, która w położeniu zmontowanym jest umieszczona jednym końcem w dwóch współosiowych punktach łożyskowych, a drugim końcem zachodzi pod trzewik, przy czym cześć sprężyny współpracuje z powierzchnią profilu szynowego.
Korzystnie na uchwycie znajduje się obejma, w której wspornik dla stoj akajest podwieszany i zabezpieczany przed przekręceniem za pomocąpołączenia kształtowego i/lub siłowego pod działaniem ciężaru własnego i ciężaru stojaka.
Korzystnie wspornik w stanie zmontowanym jest zablokowany za pomocą połączonej ze wspornikiem krzywki na górnej krawędzi obejmy.
Korzystnie uchwyt jest wsparty sprężyście na stopce profilu szynowego.
Korzystnie wspornik zawiera przyrząd mocujący do obsadzenia stojaka.
Korzystnie przyrząd mocujący zawiera, wykonany z profilu zamkniętego, wspornik i zawleczkę, przy czym zawleczka przechodzi przez, wprowadzanąwe wspornik, część stojaka i sam wspornik.
Korzystnie urządzenie zawiera układ kilku punktów łożyskowych, rozmieszczonychjeden za drugim przy tej samej sprężynie dla dopasowania elementu zaciskowego do różnych szerokości stopki profilu szynowego.
Korzystnie pomiędzy umieszczonymi w odstępie względem siebie wzdłuż profilu szynowego uchwytami znajdują się elementy zabezpieczające.
Korzystnie każdy z elementów zabezpieczających jest umieszczony na, odwrotnym względem wspornika, końcu stojaka, przy czym dwa sąsiednie końce stojaków są połączone za pomocą elementu łączącego.
Korzystnie element łączący jest usytuowany równolegle do profilu szynowego i ma zmienną długość.
Korzystnie na wolnych końcach stojaków umieszczone są siatkowe ogrodzenia, rozciągające się pomiędzy odpowiednimi uchwytami w bocznym względem profilu szynowego.
Urządzenie według wynalazku umożliwia szybkie i pewne przyłączenie wspornika o określonym kierunku obciążenia do istniejących systemów profili, na przykład szyn kolejowych, w celu budowania systemów zabezpieczających do odgrodzenia obszarów zagrożonych, na przykład w obszarze eksploatowanego toru, w którego bezpośrednim otoczeniu prowadzone są roboty. Po zakończeniu robót konstrukcję tę należy szybko zdemontować i usunąć.
Rygiel, w który zaopatrzony jest element zaciskowy, po zamontowaniu na profilu szynowym współpracuje stale, z uwagi na parametry dźwigniowe i ciężar, ze stopką profilu szynowego, zakleszczając na niej element zaciskowy. Odwrotny względem profilu szynowego koniec rygla jest przy tym tak uszktaltowany, że wytwarza on moment obrotowy wokół punktu obsadzenia rygla. Ponadto koniec ten jest tak ukształtowany, że można go uchwycić palcami lub powierzchnią dłoni i w ten sposób łatwo rozłączyć połączenie zaciskowe.
Obejma, usytuowana naprzeciwległej względem elementu zaciskowego stronie uchwytu, ma tę zaletę, że można na niej w prosty sposób zamocować różne elementy zabezpieczające w postaci wsporników. Jeżeli urządzenie jest zaopatrzone we wsuwany w obejmę wspornik, wówczas przy obsadzaniu stojaka na odwrotnym względem uchwytu końcu wspornika wytwarzany jest moment obrotowy wokół punktu podparcia w obejmie, co we współpracuje z zamocowaną na wsporniku krzywką powoduje kształtowe i siłowe zamocowanie wspornika w obejmie.
Sprężyste obsadzenie uchwytu na stopce profilu szynowego osiągane jest również w ten sposób, że rygiel jest obciążony sprężyną. Ramiona tej sprężyny są skierowane w obie strony łożyska, zaś jej końce zachodzą od spodu za trzewik. Krzywkowe elementy sprężyny opierająsię na stopce profilu szynowego. Sam rygiel współpracuje ze sprężyną za pośrednictwem odchodzącego od rygla haka. Korzystnie sprężyna jest tak ukształtowana, że po zamontowaniu uchwytu dociska ona rygiel elementu zaciskowego zgodnie z momentem obrotowym, wytwarzanym wskutek istnienia dźwigni i pod działaniem ciężaru rygla. Takie ukształtowanie sprężyny
177 563 zapobiega przemieszczaniu się rygla w kierunku górnej części profilu szynowego wskutek wstrząsów spowodowanych na przykład przejazdem pociągu przez profil szynowy.
Zastosowanie zamiast rygla pojedynczego rygla podwójnego o różnie ukształtowanych krzywiznach pozwala skompensować większe odchyłki na stopce profilu szynowego.
Kolejna zaleta urządzenia według wynalazku do mocowania stojaka na profilu polega na tym, że na odwrotnym względem obejmy końcu wspornika wsuwany jest stojak, który jest tak ukształtowany, że służy do ogrodzenia niebezpiecznego obszaru. Stojakjest przy tym korzystnie tak ukształtowany, że przechodzi on ze skierowanego w bok ustawienia poziomego w ustawienie pionowe. Pomiędzy dwoma stojakami, rozmieszczonymi w określonych odstępach wzdłuż profilu szynowego, znajduje się element łączący, ustawiony równolegle do toku szynowego i mający zmienną długość. Aby zapobiec powstawaniu mostków elektrycznych, element łączący izoluje korzystnie sąsiadujące ze sobą stojaki.
Siatkowe ogrodzenia, mocowane bezpośrednio na stojakach za pomocą wiązek kabli lub podobnych elementów mocujących, sąkorzystnie wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego i pokryte farbą odblaskową.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie z ogrodzeniem zabezpieczającym, zamontowane na profilu szynowym, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - urządzenie z fig. 1, zwłaszcza element mocujący, w widoku perspektywicznym, fig. 3 - urządzenie w drugim przykładzie wykonania, w widoku z boku i częściowym przekroju, fig. 4 - element zaciskowy urządzenia z fig. 3 w powiększeniu, fig. 5 - uchwyt urządzenia z fig. 2 w widoku z boku w kierunku strzałki V, fig. 6 - element zaciskowy z fig. 5 w przekroju wzdłuż linii VI-VI, fig. 7 -urządzenie w trzecim przykładzie wykonania, w widoku z boku i częściowym przekroju, fig. 8 - urządzenie z fig. 7 w widoku z góry i częściowym przekroju, fig. 9 - urządzenie w czwartym przykładzie wykonania w widoku z boku, fig. 10 - rygiel elementu zaciskowego urządzenia z fig. 1 i 2 w widoku perspektywicznym, fig. 11 - element sprężynowy dla rygla z fig. 1i 2 w widoku perspektywicznym, fig. 12 - przyrząd pomocniczy do umieszczenia sprężyny na elemencie zaciskowym z fig. 1 i 2 w widoku perspektywicznym, zaś fig. 13 - urządzenie w piątym przykładzie wykonania, w widoku perspektywicznym.
Na figurach 1 i 2 ukazany jest w pierwszym przykładzie wykonania uchwyt 1 według wynalazku, zamontowany na profilu szynowym SP.
Uchwyt 1 (fig. 2,5,6) składa się w zasadzie z łożyska 11 i, leżącej naprzeciw łożyska, obejmy 7, przy czym trzewik 9 łączy łożysko 11 z obejmą 7. Trzewik 11 jest tak ukształtowany, że mieści się w nim, pomiędzy łożyskiem 11 i obejmą 7, stopką 2 szynowego SP.
Łożysko 11 jest w pierwszym przykładzie wykonania uchwytu 1 tak ukształtowane, że zawiera cztery punkty łożyskowe 17a, 17b, 18a, 18b, przy czym każde dwa punkty łożyskowe 17a, 17blub 18a, 18b sąusytuowane względem siebie współosiowo. Punkty łożyskowe 17a, 17b, 18a, 18b służą do obsadzenia rygla 3, przy czym rygiel 3 manajednym ze swych końców krzywiznę 4, która po zamontowaniu uchwytu 1 współpracuje z powierzchnią stopki 2 profilu szynowego Sp. Leżąca naprzeciw krzywizny 4 strona rygla 3 jest tak ukształtowana, że ten koniec rygla 3 można po prostu ująć ręką. Pomiędzy jednym i drugim końcem rygla 3 znajduje się oś 16 obrotu, która po zamontowaniu uchwytu 1 wchodzi w jeden z punktów łożyskowych 17a, 17b lub 18a, 18b.
Rygiel 3 jest na drugim końcu zaopatrzony w dodatkowy ciężarek (fig. 2), powodujący wytworzenie w zamontowanym położeniu rygla 3 momentu obrotowego, który sprawia, że rygiel 3 stale współpracuje z powierzchnią 15 stopki 2 profilu szynowego SP.
Istnieje jednak także możliwość takiego ukształtowania rygla 3, że zjednej strony osi obrotu będzie się znajdowała mniejsza masa niż z drugiej strony. Krzywizna 4 obciążonego ciężarkiem rygla 3 jest tak ukształtowana, że odstęp od osi 16 obrotu do punktu podparcia na powierzchni stopki 2 profilu szynowego SP zmienia się w sposób ciągły w trakcie obrotu rygla 3. Wskutek tego wraz z coraz bliższym dochodzeniem rygla 3 do pozycji zamkniętej siła zaciskająca pomiędzy krzywizną4 i powierzchniąstopki 2 profilu szynowego SP jest coraz większa.
W celu umieszczenia na wąskim profilu szynowym o małej stopce 2 rygiel 3 wkłada się w, leżące najbliżej stopki 2, punkty łożyskowe 17a, 17b. Jeżeli stopka 2 jest szersza, wówczas do ob8
177 563 sadzenia rygla 3 lub jego osi 16 obrotu wykorzystuje się punkty łożyskowe 18a, 18b. Taki układ kilku punktów łożyskowych, umieszczonych jeden za drugim przy tym samym ryglu 3, umożliwia dopasowanie elementu zaciskowego 12 do różnych szerokości stopki 2 profilu szynowego SP.
Po stronie przeciwległej do elementu zaciskowego 12 znajduje się obejma 7 (fig. 2). Obejma ta ma, zachodzący w stanie zmontowanym za stopkę 2 profilu szynowego SP, występ 13, przy czym występ 13 ma za zadanie utrzymywać stopkę 2 profilu szynowego SP w trzewiku 9.
Sama obejma 7 składa się z, mającego korzystnie prostokątny przekrój, korpusu, który służy do obsadzenia, dopasowanego do tego kształtu, innego profilu zamkniętego w postaci wspornika 19. Wspornik 19 jest tak wsuwany w obejmę 7, że jeden z jego końców zostaje prawie w niej schowany. Ten koniec wspornika 19 spoczywa przy tym na, odwrotnym względem końca wspornika 19, punkcie łożyskowym 10. Na końcu wspornika 19 przeciwległym względem tego punktu łożyskowego, znajduje się krzywka 8. Współpraca krzywki 8 i opisanego powyżej punktu łożyskowego 10 sprawia, że wspornik 19 jest osadzony kształtowo i siłowo w obejmie 7, bez konieczności stosowania innych środków pomocniczych.
Z uwagi na dźwigniowe własności wspornika 19, spowodowane punktem łożyskowym 10, jeden koniec wspornika 19 z krzywką 8 przylega do zewnętrznej krawędzi obejmy 7, uniemożliwiając boczne wysunięcie wspornika 19.
Drugi koniec wspornika 19 służy do obsadzenia stojaka 20 (fig. 1).
Stojak 20 składa się zazwyczaj z profilu o przekroju okrągłym. W zamontowanym stanie urządzenia stojak 20 jest wprowadzony we wspornik 19 i zablokowany w nim zawleczką25. Zawleczka 25, mająca zazwyczaj przekrój okrągły i przechodząca w stanie zmontowanym zarówno przez wspornik 19, jak też stoj ak 20, jest tak ukształtowana, że wyciągnięcie stoj aka 20 ze wspornika 19 nie jest możliwe.
W stojaku 20, w obszarze wspornika 19, znajduje się kilka otworów, przez które przekłada się zawleczkę w zależności od odległości stojaka od toku szynowego. Ta możliwość regulacji odległości stojaka od toku szynowego jest niezbędna z uwagi na odpowiednie przepisy w zakresie bezpieczeństwa, przy czym odległość ta jest zależna od prędkości pociągów, jakie poruszająsię po ogrodzonym torze.
Stojak 20 wychodzi ze wspornika 19 najpierw poziomo, a w dalszym części jego usytuowanie zmienia kierunek na prostopadły do wspornika 19. Sąsiadujące ze sobą końce poszczególnych stojaków są połączone za pomocą elementu łączącego 27.
Element łączący 27 składa się zazwyczaj z teleskopowego drążka. Aby zapobiec ewentualnemu mostkowaniu elektrycznemu, co najmniej jedna część drążka ma własności izolujące.
Alternatywnie jako element ogrodzeniowy można zastosować łaty. Łaty, zazwyczaj łaty zazwyczaj łaty drewniane, są podwieszone na hakach umieszczonych na stojakach.
Ponadto pomiędzy wolnym końcem stojaka 20 znajduje się element zabezpieczający 26. Ten element zabezpieczający 26 składa się w pierwszym przykłądzie wykonania z elastycznego, siatkowego ogrodzenia, mocowanego na przekrojach stojaków i/lub na elemencie łączącym za pomocą elementów mocujących.
Elementy mocujące stanowią w najprostszym przykładzie wiązki kabli, które w celu odłączenia i zdjęcia ogrodzenia należy usunąć ze stojaka 20. Zazwyczaj stosuje się opaskę zaciskową, która obejmuje cześć elastycznego ogrodzenia i dociskają do powierzchni stojaka 20 i/lub elementu łączącego 27 lub zaciska ją na tej powierzchni.
Dla osiągnięcia wyższej niezawodności zaciskowego działania rygla 3, zwłaszcza w celu kompensacji działania sił dynamicznych, według pierwszego przykładu wykonania, przedstawionego na fig. 1i 2, rygiel 3 jest dodatkowo obciążony sprężyną. Do tego celu służy sprężyna 14 (fig. 1, 2 i 11), która rozciąga się po obu stronach łożyska 11 i zachodzi od dołu za trzewik 9 uchwytu 1. Sprężyna 14 współpracuje przy tym z, wychodzącym z rygla 3 i połączonym z nim, hakiem 22. Powoduje to po pierwsze, że rygiel 3 jest utrzymywany w położeniu zaciskowym, jakie przedstawiono na fig. 1i 2. Po drugie zaś wstępne napięcie sprężyny zwiększa siłę zaciskową.
Figura 3 ukazuje w widoku bocznym drugi przykład wykonania uchwytu 100. Ten przykład wykonania różni się od pierwszego przykładu z fig. 1i 2 tym, że element zaciskowy 112
177 563 ma prostszy kształt. Rygiel 103 jest przy tym osadzony obrotowo wokół osi 116 obrotu w jednym punkcie łożyskowym 117a, 117b łożyska 111, przy czym w położeniu zaciśniętym krzywizna 104 rygla 103 współpracuje z powierzchnią 15 stopki 2 profilu szynowego SR W wyniku zaciśnięcia rygla 103 trzewik 109 przylega bezpośrednio do dolnej powierzchni stopki 2, przy czym występ 113 zachodzi za bocznąkrawędź stopki 2. Podobnie jak w pierwszym przykładzie wykonania, również tutaj znajduje się obejma 107, w którą w opisany powyżej sposób wsuwany jest wspornik 19.
Ponadto rygiel 103 (fig. 4) ma, usytuowane z boku, czopy 121, które w celu zamontowania rygla 103 w łożysku 111 są wprowadzane prostopadle w punkty łożyskowe 117a, 117b. Przy przekręcaniu rygla 103 w położenie zaciskowe usytuowanie czopów 121 zapobiega wysuwaniu się rygla 103 z punktów łożyskowych 117a, 117b łożyska 111 i jego odłączaniu się od powierzchni 15 stopki 2 profilu szynowego SP.
W trzecim przykłądzie wykonania (fig. 7) uchwytu 300 jako element zaciskowy 312 służy wyłącznie, odpowiednio ukształtowana, sprężyna 314. Uchwyt 300 składa się w zasadzie z, obejmującego element zaciskowy 312, łożyska 311, leżącego naprzeciw łożyska 311 występu 313 i, łączącego obie te części, trzewika 309, a także obejmy 307 dla opisanego powyżej wspornika 19.
Sprężyna 314 jest tak ukształtowana, że swym jednym końcem wchodzi we, współosiowe względem siebie, punkty łożyskowe 317a, 317b lub 318a, 318b, a swym drugim końcem zachodzi od dołu za trzewik 309 uchwytu 300. Zaokrąglona w kształcie łuku, środkowa złączka, utworzona pomiędzy obu końcami sprężyny 314, współpracuje przy tym z powierzchnią 15 stopki 2 profilu szynowego SP. Dzięki takiemu usytuowaniu sprężyny 314 wykazuje ona wstępne napięcie, które wskutek łukowego przylegania do powierzchni profilu szynowego prowadzi do zaciśnięcia stopki profilu szynowego pomiędzy łożyskiem 31 i trzewikiem 309.
Na figurze 10 przedstawiony jest środek pomocniczy do umieszczenia sprężyny 14. Ten środek pomocniczy ma postać dźwigni, wygiętej dwukrotnie w celu ułatwienia obsługi i zakończonej z jednej strony widełkami. Przy naciąganiu sprężyny 14 widełkowe zakończenie dźwigni jest przesuwane przez rygiel 3 pod poziomym żebrem sprężyny 14 tak, że końce dźwigni opierają się na łożysku 11, a poziome żebro sprężyny 14 przylega do krzywki, umieszczonej na widełkowej części dźwigni, tak że przy przechylaniu dźwigni wokół punktu podparcia na łożysku 11 poziome żebro sprężyny 14 można naciągnąć na występ 13 rygla 3 i zatrząsnąć je w rowku, znajdującym się w tym występie 13.
Czwarty przykład wykonania uchwytu jest przedstawiony na fig. 11. Zamiast przedstawionego na fig. 1 i 2 rygla 3 zastosowanyjest tutaj rygiel podwójny 403. Zawiera on te same elementy, co rygiel 3 (oś 16 obrotu, spłaszczenie czopów 21 i haki 22), jednak w podwójnej ilości (osie 416, 416' obrotu, spłaszczenia czopów 421,421' i haki 422,422'). Również krzywizna 4 j est podwójna (krzywizny 404, 404'), ma jednak zróżnicowany kształt. Różne krzywizny 404, 404' umożliwiają kompensację większych odchyłek wymiarowych stopki 2 profilu szynowego SP.
Montaż urządzenia na toku szynowym ma przebieg następujący: w celu zamontowania urządzenia w pierwszym przykładzie wykonania (fig. 1, 2) na toku szynowym uchwyt 1 jest przystawiany, bez rygla 3 i wspornika 19, pomiędzy podkłady od zewnątrz toru i od spodu, do spodniej powierzchni szyn. Następnie występ 13 przesuwa się do stopki 2 profilu szynowego SP, przy czym trzewik 9 porusza się w górę do momentu, gdy oprze się na stopce 2 profilu szynowego SP. W kolejnej operacji rygiel 3 jest wkładany w łożysko 11. Dobór punktów łożyskowych 17a, 17b lub 18a, 18b jest zależny od szerokości stopki 2. Rygiel 3, z uwagi na usytuowanie jego bocznych czopów 21 po zamontowaniu trzewika 9, należy wprowadzić w punkty łożyskowe 17a, 17b lub 18a, 18b prostopadle do trzewika 9. Przy przekręcaniu rygla 3 w jego położenie zaciskowe umiejscowienie i ustawienie czopów 21 zapobiega wysuwaniu się rygla 3 z punktów łożyskowych 17a, 17b łożyska 11 i jego odłączaniu się od powierzchni 15 stopki 2 profilu szynowego SP.
W następnym etapie za pomocą, przedstawionego na fig. 10, środka pomocniczego umieszcza się sprężynę 14 na elemencie zaciskowym 12. W ten sposób uchwyt 1 jest połączony na stałe ze stopką 2 profilu szynowego SP.
177 563
W kolejnej operacji wspornik 19 należy wprowadzić w obejmę 7. Następnie stojak 20 umieszcza się we wsporniku 19, przy czym stojak 20 jest zabezpieczony we wsporniku 19za pomocą zawleczki 25.
W ostatnim etapie końce stojaka 20 łączy się za pomocą teleskopowego drążka 27, a na stojaku 20 umieszcza element zabezpieczający 26.
Dzięki prostej konstrukcji i łatwemu montażowi urządzenia opracowany został uchwyt, który można szybko i pewnie połączyć z szynami torów w celu utworzenia systemu ochronnego, ogradzającego niebezpieczne obszary. Ponadto po zakończeniu robót urządzenie można szybko zdemontować i usunąć. W związku z powyższym urządzenie nadaje się, zwłaszcza do robót postępujących.
177 563
177 563
177 563
177 563
307
300
177 563
F‘g ti
Fi. 12
ffl 563
Departament Wydawnictw UP RP. NaMad 70 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (32)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do mocowania stojaka na profilu ułożonego toku szynowego, które na dolnej części profilu szynowego ma, zachodzący od spodu za stopkę i blokowany na niej uchwyt dla rozłącznego mocowania skierowanego w bok względem stopki - w odniesieniu do położenia roboczego - zwłaszcza usytuowanego poziomo, wspornika dla stojaka, przy czym blokowany uchwyt zawiera element zaciskowy i leżący naprzeciw elementu zaciskowego występ, połączone ze sobąza pomocątrzewika do obsadzenia stopki profilu szynowego, znamienne tym, że element zaciskowy (12; 112) uchwytu (1; 100) zawiera osadzony obrotowo rygiel (3; 103; 403), przylegający w położeniu roboczym do stopki (2).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że rygiel (403) ma dwie osie (416; 416') obrotu, dwie różne krzywizny (404; 404') i dwa haki (22; 22').
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że z obu stron zawiera usytuowane wzdłuż każdej z osi (416; 416') obrotu, spłaszczone czopy łożyskowe (21; 121; 421,421'), wytwarzające w położeniu roboczym moment obrotowy wokółjednej z osi (416 lub 416') obrotu.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że usytuowane z obu stron wzdłuż osi (16; 116; 416; 416') obrotu, spłaszczone czopy łożyskowe (21; 121; 421,421') sąpołączone na stałe z ryglem (3; 103; 403').
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że element zaciskowy (12; 112) zawiera oprócz rygla (3; 103; 403) łożysko (11; 111), zaopatrzone w dwa współosiowe punkty łożyskowe (17a, 17b; 18a, 18b; 117a, 17b, 118a, 118b) do obsadzenia osi (16,116; 416; 416') obrotu.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że spłaszczone czopy łożyskowe (21; 121; 421; 421') są osadzone w odpowiednich punktach łożyskowy ch(17a, 17b; 18a, 18b; 117a, 117b; 118a, 118b) łożyska (11; 111)
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że rygiel (3; 103; 403) jest po stronie - w odniesieniu do położenia roboczego - odwrotnej względem profilu szynowego (SP) obciążony ciężarkiem.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że rygiel (3; 103; 403) jest obciążony sprężyną.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że rygiel (3; 403) jest osadzony sprężyście za pomocą dwuramiennej sprężyny (14).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że sprężyna (14h jest za pomocą połączonego z ryglem (3; 403) i odchodzącego od niego haka (22; 422; 422'), połączona ze stopką (2) profilu szynowego (SP) i dolną powierzchnią trzewika (9)
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że rygiel (3; 103; 403) ma - w odniesieniu do położenia roboczego - po stronie profilu szynowego (SP) krzywiznę (4;104; 404; 404' ) w postaci krzywki.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że krzywizna (4; 104; 404; 404') obciążonego ciężarkiem, osadzonego obrotowo rygla (3; 103; 403) ma ukształtowanie odstępu od osi (16; 116; 416; 416') obrotu do punktu podparcia na profilu szynowym (SP) dla zmiennego w sposób ciągły przy obrocie rygla (3; 103; 403).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera układ kilku punktów łożyskowych (17a, 17b; 18a, 18b; 117a, 117b; 118a, 118b), rozmieszczonych jeden za drugim przy tym samym ryglu (3; 103; 403), dla dopasowania elementu zaciskowego (12; 112) do różnych szerokości stopki (2) profilu szynowego (SP).
    ΠΊ 563
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że na uchwycie (1; 100) znajduje się obejma (Ί; 10Ί), w której wspornik (19) dla stojaka (20) jest podwieszany i zabezpieczany przed przekręceniem za pomocą połączenia kształtowego i/lub siłowego pod działaniem ciężaru własnego i ciężaru stojaka (20).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że wspornik (19) w stanie zmontowanym jest zablokowany za pomocąpołączonej za wspornikiem (19) krzywki (8) na górnej krawędzi obejmy (7; 107).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt (1; 100) jest wsparty sprężyście na stopce (2) profilu szynowego (SP).
    1Ί. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że wspornik (19) zawiera przyrząd mocujący (24) do obsadzenia stojaka (20).
  17. 18. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że przyrząd mocujący (24) zawiera, wykonany z profilu zamkniętego, wspornik (19) i zawleczkę (25), przy czym zawleczka (25) przechodzi przez, wprowadzaną we wspornik (19), cześć stojaka (20) i sam wspornik (19).
  18. 19. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pomiędzy umieszczonymi w odstępie względem siebie wzdłuż profilu szynowego (SP) uchwytami (1; 100) znajdują się elementy zabezpieczające (26).
  19. 20. Urządzenie według zastrz. 19, znamienne tym, że każdy z elementów zabezpieczających (26) jest umieszczony na, odwrotnym względem wspornika (19), końcu stojaka (20), przy czym dwa sąsiednie końce stojaków są połączone za pomocą elementu łączącego (27).
  20. 21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że element łączący (27) jest usytuowany równolegle do profilu szynowego (SP) i ma zmienną długość.
  21. 22. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że na wolnych końcach stojaków (20) umieszczone są siatkowe ogrodzenia (28), rozciągające się pomiędzy odpowiednimi uchwytami (1; 100) w bocznym odstępie względem profilu szynowego (SP).
  22. 23. Urządzenie do mocowania stojaka na profilu ułożonego toku szynowego, które na dolnej części profilu szynowego ma, zachodzący od spodu za stopkę i blokowany na niej uchwyt dla rozłącznego mocowania skierowanego w bok względem stopki - w odniesieniu do położenia roboczego - zwłaszcza usytuowanego poziomo, wspornika dla stojaka, przy czym blokowany uchwyt zawiera element zaciskowy i leżący naprzeciw elementu zaciskowego występ, połączone ze sobą za pomocą trzewika do obsadzania stopki profilu szynowego, znamienne tym, że element zaciskowy (312) uchwytu (300) zawiera sprężynę (314), która w położeniu zmontowanym jest umieszczona jednym końcem w dwóch współosiowych punktach łożyskowych (317a, 317b lub 318a, 318b), a drugim końcem zachodzi pod trzewik (309), przy czym część sprężyny (314) współpracuje z powierzchnią (15) profilu szynowego (SP).
  23. 24. Urządzenie według zastrz. 23, znamienne tym, że na uchwycie (300) znajduje się obejma (307), w której wspornik (19) dla stojaka (20) jest podwieszany i zabezpieczany przed przekręceniem za pomocąpołączenia kształtowego i/lub siłowego pod działaniem ciężaru własnego i ciężaru stojaka (20).
  24. 25. Urządzenie według zastrz. 24, znamienne tym, że wspornik (19) w stanie zmontowanym jest zablokowany za pomocąpołączonej ze wspornikiem (19) krzywki (8) na górnej krawędzi obejmy (307).
  25. 26. Urządzenie według zastrz. 23, znamienne tym, że uchwyt (300) jest wsparty sprężyście na stopce (2) profilu szynowego (SP).
  26. 27. Urządzenie według zastrz. 24, znamienne tym, że wspornik (19) zawiera przyrząd mocujący (24) do obsadzenia stojaka (20).
  27. 28. Urządzenie według zastrz. 27, znamienne tym, że przyrząd mocujący (24) zawiera, wykonany z profilu zamkniętego, wspornik (19) i zawleczkę (25), przy czym zawleczka (25) przechodzi przez, wprowadzaną we wspornik (19), część stojaka (20) i sam wspornik (19).
  28. 29. Urządzenie według zastrz. 23, znamienne tym, że zawiera układ kilku punktów łożyskowych (317a, 317b; 318a, 318b), rozmieszczonych jeden za drugim przy tej samej sprężynie
    177 563 (314) dla dopasowania elementu zaciskowego (312) do różnych szerokości stopki (2) profilu szynowego (SP).
  29. 30. Urządzenie według zastrz. 23, znamienne tym, że pomiędzy umieszczonymi w odstępie względem siebie wzdłuż profilu szynowego (SP) uchwytami (300) znajdują się elementy zabezpieczające (26).
  30. 31. Urządzenie według zastrz. 30, znamienne tym, że każdy z elementów zabezpieczających (26) jest umieszczony na, odwrotnym względem wspornika (19), końcu stojaka (20), przy czym dwa sąsiednie końce stojaków są połączone za pomocą elementu łączącego (27).
  31. 32. Urządzenie według zastrz. 31, znamienne tym, że element łączący (27) jest usytuowany równolegle do profilu szynowego (SP) i ma zmienną długość.
  32. 33. Urządzenie według zastrz. 23, znamienne tym, że na wolnych końcach stojaków (20) umieszczone są siatkowe ogrodzenia (28), rozciągające się pomiędzy odpowiednimi uchwytami (300) w bocznym odstępie względem profilu szynowego (SP).
PL95317649A 1994-06-16 1995-06-14 Urządzenie do mocowania stojaka na profilu ułożonego toku szynowego PL177563B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9409610U DE9409610U1 (de) 1994-06-16 1994-06-16 Vorrichtung zum Befestigen eines Gestells an dem Profil eines verlegten Schienenstrangs
DE29503385U DE29503385U1 (de) 1994-06-16 1995-03-01 Vorrichtung zum Befestigen eines Gestells an dem Profil eines verlegten Schienenprofilstrangs
PCT/EP1995/002304 WO1995034719A1 (de) 1994-06-16 1995-06-14 Vorrichtung zum befestigen eines gestells an dem profil eines verlegten schienenprofilstrangs

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317649A1 PL317649A1 (en) 1997-04-28
PL177563B1 true PL177563B1 (pl) 1999-12-31

Family

ID=25962162

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95317649A PL177563B1 (pl) 1994-06-16 1995-06-14 Urządzenie do mocowania stojaka na profilu ułożonego toku szynowego

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0760880B1 (pl)
AT (1) ATE171231T1 (pl)
CZ (1) CZ361196A3 (pl)
PL (1) PL177563B1 (pl)
WO (1) WO1995034719A1 (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1006248C2 (nl) * 1997-06-06 1998-12-08 Joseph Hubertus Marie Urlings Inrichting die aan een spoorrail kan worden bevestigd, zodat met een aantal inrichtingen middelen kunnen worden verbonden ter afscherming van de spoorbaan.
GB2333795B (en) * 1998-01-29 2002-08-14 Grantrail Ltd Safety barrier
EP0952279A1 (fr) 1998-04-21 1999-10-27 Gantry S.A. Dispositif de protection
FR2778681B1 (fr) * 1998-05-18 2003-06-13 Satemo Vf Soc Auxiliaire De Tr Dispositif de protection du personnel travaillant sur une voie ferree
IT1310668B1 (it) * 1999-08-03 2002-02-19 Eleonora Fasano Mensola di supporto collegata con attacco meccanico a rotaiaferroviaria impegnata a traversina.
FR2928384A1 (fr) * 2008-03-07 2009-09-11 Vape Rail Internat Sa Ensemble d'elements permettant de constituer une barriere de protection pour une voie ferree
FR2973399B1 (fr) * 2011-03-30 2016-02-12 Solytek Barrieres de protection pour travaux sur voie ferree.
HUE036675T2 (hu) * 2013-04-11 2018-07-30 Osborn Int Ab Szél, hó és homok elleni védõkészülék vasúti sínhez
DE102013008463A1 (de) * 2013-05-21 2014-11-27 Stölting Rail & Service Gmbh Gleissicherungsvorrichtung für eine Gleisabsperrung
DE102015118661B4 (de) * 2015-10-30 2018-05-30 Uwe Harter GmbH Mobile Schallschutzvorrichtung und Schallschutzelement
EP3363949B1 (de) 2017-02-17 2019-09-11 WSO Warnsysteme und Sicherungstechnische Organisation Fahrweg GmbH Verfahren und vorrichtung zur unterbrechung einer gleisabsperrung
DE102018128994A1 (de) 2018-11-19 2020-05-20 WSO WARNSYSTEME UND SICHERUNGSTECHNISCHE ORGANISATION FAHRWEG GmbH Vorrichtung für mobile Gleissicherungsanlage
DE202019106369U1 (de) * 2019-11-15 2019-11-21 Swietelsky Baugesellschaft M.B.H. Portable Gleisabsperrung
DE202020103949U1 (de) 2020-07-08 2021-10-11 Arc Allround Cleaning Rheinfelden Ag Gleisschutzzaunsystem
DE202020103948U1 (de) 2020-07-08 2021-10-11 Arc Allround Cleaning Rheinfelden Ag Befestigungselement und Befestigungssystem zur Befestigung einer Gleiszusatzvorrichtung an einem Gleissystem sowie ein Gleisschutzzaunsystem

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1765265A (en) * 1927-11-10 1930-06-17 Edmund M Laughton Rail chair
CH311020A (fr) * 1953-07-08 1955-11-15 Matisa Materiel Ind Sa Appareil d'ancrage d'un lien à un rail d'une voie ferrée.
AT371169B (de) * 1982-02-01 1983-06-10 Schwarz Gerhard Schallschutzvorrichtung
DE4242077A1 (en) * 1992-12-14 1993-06-03 Stuttgarter Strassenbahnen Ag Sound proof apron for railway line - comprises vertical bracket to hold sound proof material at height to cover contact point of wheel and rail

Also Published As

Publication number Publication date
WO1995034719A1 (de) 1995-12-21
PL317649A1 (en) 1997-04-28
CZ361196A3 (en) 1997-04-16
EP0760880A1 (de) 1997-03-12
ATE171231T1 (de) 1998-10-15
EP0760880B1 (de) 1998-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL177563B1 (pl) Urządzenie do mocowania stojaka na profilu ułożonego toku szynowego
US6978973B1 (en) Pipe or cable clamp
US7806394B2 (en) Automatic workpiece clamp and support
US5779198A (en) Hanger bracket
PL190256B1 (pl) Stojak o konstrukcji modułowej na baterie akumulatorowe lub układ baterii akumulatorowych
PL187325B1 (pl) Rama metalowa, zwłaszcza do szafy elektrycznej
DE20304099U1 (de) Dachpfanne mit Halterung für Solarmodule o.dgl.
JP2000509801A (ja) モジュール式ケーブルトレー組立体
EP0601015B1 (en) Guard rail fitting
US20130055648A1 (en) Gutter Guard Device
PL171024B1 (pl) Plyta przylaczeniowa polaczona rozlacznie z podstawa nosna PL PL PL
US20080245753A1 (en) Reconfigurable storage system and method
WO2007035085A1 (en) Clamping mechanism for securing at least one object to a rail, as well as an assembly
US6272898B1 (en) System for anchoring frames to a platform
EP3838680B1 (en) Roof rack foot assembly for a roof rack and a roof rack for a vehicle
SK287285B6 (sk) Držiak na odkvapové žľaby zavesované na budovu
WO2019110979A1 (en) Improvements in and relating to pipe support systems
PL178999B1 (pl) Szafka rozdzielcza PL
JP3968175B2 (ja) 変圧器柱作業用防護具
GB2027768A (en) Adjustable Hanger for a Safety- rail
JP4124908B2 (ja) 営巣防止具
WO1990011420A1 (en) Clamping device
US6027100A (en) Apparatus for supporting modular furniture
JPH08502817A (ja) 冷房天井
CZ9902816A3 (cs) Profilová kolejnice a spojovací prvek pro nosné zařízení

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060614