PL176651B1 - Maszyna do ciągłego montażu przewodu jezdnego górnej elektrycznej sieci trakcyjnej - Google Patents

Maszyna do ciągłego montażu przewodu jezdnego górnej elektrycznej sieci trakcyjnej

Info

Publication number
PL176651B1
PL176651B1 PL95310875A PL31087595A PL176651B1 PL 176651 B1 PL176651 B1 PL 176651B1 PL 95310875 A PL95310875 A PL 95310875A PL 31087595 A PL31087595 A PL 31087595A PL 176651 B1 PL176651 B1 PL 176651B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
machine
drum
frame
cable
overhead contact
Prior art date
Application number
PL95310875A
Other languages
English (en)
Other versions
PL310875A1 (en
Inventor
Leopold R. Gruber
Friedrich Oellerer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL310875A1 publication Critical patent/PL310875A1/xx
Publication of PL176651B1 publication Critical patent/PL176651B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60MPOWER SUPPLY LINES, AND DEVICES ALONG RAILS, FOR ELECTRICALLY- PROPELLED VEHICLES
    • B60M1/00Power supply lines for contact with collector on vehicle
    • B60M1/12Trolley lines; Accessories therefor
    • B60M1/28Manufacturing or repairing trolley lines

Abstract

1. Maszyna do ciaglego montazu przewodu jezdne- go górnej elektrycznej sieci trakcyjnej toru kolejowego przy zachowaniu zaprojektowanego naciagu przewidzianego dla danego przewodu, skladajaca sie z ramy maszyny osadzonej na szynowych wózkach jezdnych, z bebna linowego obracaja- cego sie wokól jego osi i posiadajacego mozliwosc poosiowego przesuwu, z wysiegnika dzwigu przestawialnego w kierunku pionowym 1 bocznym zaopatrzonego w obrotowo zamonto- wana rolke zwrotna, oraz z urzadzenia rozciagajaco-napre- zajacego umieszczonego pomiedzy bebnem linowym i rolka zwrotna, wyposazonego w mechanizm hamujacy zapewnia- jacy przewidziany przepisam i lub dokumentacja naciag zakladanego przewodu przy ciaglym przejezdzie roboczym maszyny, znam ienna tym, ze beben linowy (15) wraz z jego osia (16) jest usytuowany w pozycji pionowej, a urzadzenie rozciagajaco-naprezajace (26) i/lub beben linowy (15) jest wzglednie sa ulozyskowane przesuwnie, prostopadle do osi wzdluznej maszyny, za pomoca napedu (32, 40). ( 1 2 ) OPIS PATENTOWY ( 1 9 ) PL ( 1 1 ) 176651 (1 3 ) B1 (21) Numer zgloszenia: 310875 Fig 1 PL PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy maszyny do ciągłego montażu przewodu jezdnego i/lub liny nośnej górnej elekttycznzo stozi ttaszoinel OoaąkoCojewoga, pzty zprhuwanid papriuokiowanego Póa^^ijj^. Maszyna rkłąaa fę c ramy osadzyueo' za ozypowyzh wózaoch thzlpych, z arUpo imowpuo ebracającega raj wozółjego ossi i poreedatącego moS0imość haoreowooa przesnwu, z^^^^p^nOc^ tSpeeu proertzwlólpdpo os piono\mmlppcznymi naopaOrzoąowo w storo sowo ramozegwanąroikz ówrectno, orzo z urhądodpop dysvprwprzania zap^gu ujnizsurzpyegp praeędty Phdąem lnlpwdmj zo^ zwrutwą. Uptllyzznio da wytwdtzhma uccieogz j es O rtpporoóyirz w mapddmzm Pzmyiąro, reppwnielący prezorjnzepnp przhpitemt toO Coisumentacio nacOoą payłddanepy poaewodu, pαΡemir I^t^e^p^(^^ej iazpa mastyty.
Z europejstocga op^c ^tostowego nr 04s6ie6 Pl Oszt puhdz maszyno pouojmego ϋοίοζ]^ zo pootocą której urzhwdpjzzdnp i Ima nośna eórpoj zieci ton Ocidojowego są w oposOb clotóOz w^óbcia ookladane, prty raym jodnosceimto sert htrtymowany przpwjdotany jtrnapiramc narjąp. PróewdhjedPly i hoc nośna s^ rozw.jane z tzbnów Ρ^ο^οΗ zamoiatowanych na jamie motya0 U przechzdeą uopreeą urzePzema zo ^Οόπ, mma nactąou taO, aty cotatececie ze ppmdzą oddąielnie ąrzerrawianyci) rotok zwrotoyóa, udyrkor włetciwe mαntożowd amjuowónio ici zarówno w atozup0:u pleootedm tzp O dozouzm. Obzdwc ^ο^ί^οη^ eto wytwwróonie oaetogd sz wypzredOhz wo wdarno moohoininmy
176 651 do hamowania, za pomocą których naciąg zakładanych przewodów jest regulowany zgodnie z przepisami kolejowymi podczas ciągłego przejazdu maszyny po torze. Każdy bęben do nawijania drutu, zamontowany wspólnie z mechanizmem hamującym na oddzielnej ramie nośnej jest poosiowo przestawialny. Oś bębna przebiega poziomo i w kierunku poprzecznym do osi maszyny.
Maszyna do instalacji górnych przewodów trakcji kolejowej jest opisana również w amerykańskim opisie patentowym nr 4213596. Przewód jezdny jest nawinięty na bębnie linowym, wyposażonym w mechanizm wytwarzający siły hamowania. Bęben o osi przebiegającej poziomo i poprzecznie do osi wzdłużnej maszyny jest zamontowany na ramie maszyny, wyposażonej w urządzenie do przejazdu po torze. Na następnej ramie maszyny są zamocowane przestawialne pionowo i w kierunkach bocznych elementy prowadzące, za pomocą których przewód jest instalowany podczas montażu w przewidzianym położeniu.
Zadanie niniejszego wynalazku polega na stworzeniu odpowiedniego rodzaju maszyny, za pomocą której na bębny do nawijania przewodu mogą być nawijane bez problemów również przewody w płaszczyźnie symetrii w przybliżeniu równoległej do osi bębna.
Zadanie to zostało wykonane za pomocą maszyny opisanej na wstępie w ten sposób, że bęben linowy wraz z jego osią jest usytuowany pionowo i że urządzenie rozciągająco-naprężające i/lub bęben linowy jest względnie są ułożyskowane przesuwnie, prostopadle do osi wzdłużnej maszyny, za pomocą napędu.
Dzięki takiemu rozwiązaniu, z chwilą ustawienia bębna linowego w pozycji montażowej względem jego płaszczyzny symetrii, przewód jest przygotowany do rozwijania. Mając na względzie przesuwne ułożyskowanie urządzenia do wytwarzania naciągu i ewentualnie lub bębna do nawijania przewodu, można bez przeginania realizować niezależne, prostolinijne rozwijanie przewodu.
Przedmiot wynalazku jest niżej wyjaśniony w oparciu o przykładowe wykonanie pokazane na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia maszynę do ciągłego montażu górnego przewodu trakcyjnego toru kolejowego z bębnem linowym przeznaczonym do rozwijania tego przewodu, fig. 2 - maszynę w widoku z góry, fig. 3 przedstawia szczegółowiej w widoku z boku fragment maszyny, zwłaszcza przesuwnie ułożyskowany bęben linowy od strony zgodnej ze strzałką III zaznaczoną na fig. 2.
Maszyna 1 pokazana na fig. 1 i 2 do ciągłego montażu przewodu jezdnego 2 i/lub nośnej liny 3 górnej elektrycznej sieci trakcyjnej, składa się z ramy 6 osadzonej na szynowych wózkach jezdnych 4 poruszających się po torze 5. Na końcach ramy maszyny, są zainstalowane kabina jazdy 7 i kabina robocza 8 wyposażone w urządzenia sterujące 9. Na obrotowym dźwigu z wychylnym wysięgnikiem 13 znajdującym się w sąsiedztwie kabiny roboczej 8 jest zamocowana robocza platforma 14 posiadająca możliwość przestawiania w pionie i jest ułożyskowana wahliwie w płaszczyźnie pionowej. Dwa zespoły napędowe 10 zainstalowane na ramie maszyny 6 są przeznaczone do zasilania napędów jazdy 11 szynowych wózków jezdnych 4, jak też do uruchamiania pompy hydraulicznej 12 dla zaopatrywania w energię dalszych opisanych niżej napędów maszyny 1.
Bęben linowy 15 na który jest nawijany przewód jezdny 2 lub też lina nośna 3, jest osadzony na ramie 6 maszyny i ułożyskowany obrotowo w osi 16 tego bębna oraz jest przestawialny poosiowo, co dokładniej zostało uwidocznione na fig. 3. W pewnym odstępie od linowego bębna 15 w kierunku wzdłużnej osi maszyny 1, to znaczy zgodnym z kierunkiem rozwijania przewodu 2 pokazanym strzałką 44 na fig. 1 rysunku, jest zabudowane urządzenie rozciągająco-naprężające 26 do wytwarzania naciągu montowanego przewodu. Dalej w tym samym kierunku znajduje się rolka zwrotna 17, zamocowana na swobodnym końcu wysięgnika dźwigu 18. Wysięgnik ten może być przestawiany w kierunku pionowym i na boki za pomocą napędów 19, przy czym rolka zwrotna 17 jest połączona z wysięgnikiem 18 za pośrednictwem przegubu 20.
Jak szczegółowiej uwidoczniono na fig. 3 rysunku, bęben linowy 15 jest osadzony za pośrednictwem łożyskowych wsporników 21 na podporze 22. Podpora ta umieszczona na ramie nośnej 23 jest ułożyskowana przegubowo z możliwością obrotu wokół poziomej osi 24 usytuowanej poprzecznie w stosunku do wzdłużnej osi maszyny. Napęd 25 umożliwia
176 651 wspólny obrót podpory 22 z bębnem linowym 15 o 90° z pozycji roboczej, przy której oś 16 bębna 15 przebiega w kierunku pionowym do następnej pozycji, w której ta oś jest ukierunkowana do położenia poziomego. Położenie to jest uwidocznione na rysunku liniami przerywanymi, a praktycznie jest wykorzystane do wymiany linowego bębna 15. W tym celu, dla ułatwienia wymiany bębna 15, jeden z jego łożyskowych wsporników 21 wspólnie z napędami 27 przeznaczonymi do obracania tego bębna, jest osadzony przesuwnie po szynie 28 tak, że może być podnoszony za pomocą napędu 29 równolegle do osi 16 bębna 15 wzdłuż jego podpory 22. Pozwala to na zmianę odległości pomiędzy łożyskowymi wspornikami 21, umożliwiającą zabudowę lub wybudowę linowego bębna 15. Napęd 27 bębna 15 od góry jest wyposażony we wspornik 30 stabilizujący jego moment obrotowy.
Rama nośna 23 razem z bębnem linowym 15 i z podporą 22, jest ułożyskowana wzdłuż prowadnic 31 przesuwnie pionowo na ramie 6 maszyny 1. Podnoszenie w pionie, prostopadle do osi wzdłużnej maszyny 1, odbywa się za pomocą napędów 32 połączonych z jednej strony ze wspornikiem 33 zamocowanym do ramy 6 maszyny, a z drugiej strony z ramą nośną 23. Nie pokazany na fig. 3 przewód jezdny 2 jest nawinięty na bęben linowy 15 w taki sposób, że przy pionowym ustawieniu tego bębna, znajduje się on we właściwej pozycji odpowiadającej krańcowej pozycji układanego przewodu w pionowej płaszczyźnie symetrii. Poprzez pionowe przestawienie lub ustawienie linowego bębna 15 podczas pobierania z niego przewodu jezdnego 2, zapewnione jest bezpieczne podawanie przewodu do urządzenia rozciągająco-naprężającego 26, zawsze w pozycji poziomej, jak to uwidoczniono na fig. 1. Taka konstrukcja zapobiega w dużym stopniu wyboczeniu przewodu przy rozwijaniu z bębna 15.
Urządzenie rozciągająco-naprężające 26, składa się w zasadzie z dwurowkowych rolek zwrotnych 34 o stosunkowo dużej średnicy, usytuowanych jedna za drugą w kierunku wzdłużnej osi maszyny i połączonych ze sobą za pomocą napędowego łańcucha 35, przy czym jedna z rolek 34 jest połączona z mechanizmem hamującym 36. Łańcuch 35 jest utrzymywany we właściwym miejscu za pomocą urządzenia napinającego 37. Obydwie rolki zwrotne 34 są zamontowane na wahliwej ramie 38, która może być przestawiana w kierunku poziomym po prowadnicach 39, za pomocą napędów 40, prostopadle do wzdłużnej osi maszyny 1. Rama ta ma również możność wykonywania ruchów wahadłowych w stosunku do prowadnic 39 wokół osi 41 przebiegającej w kierunku osi wzdłużnej maszyny. Rolka zwrotna 34 powiązana z mechanizmem hamującym 36 jest wyposażona ponadto w tarczę hamulcową 42, współpracującą z hamulcem bezpieczeństwa 43. Hamulec bezpieczeństwa zadziała przy ewentualnej awarii mechanizmu hamującego 36 tak, aby zapobiec nie kontrolowanemu odwijaniu przewodu jezdnego 2. Poprzeczne przesunięcie wahliwej ramy 38 zabezpiecza dokładne wprowadzanie przewodu jezdnego 2 odwijanego z bębna linowego 15 do rowka rolki zwrotnej 34, co zapobiega ześlizgiwaniu się przewodu z tej rolki.
Alternatywnie, można również całość konstrukcyjnie rozwiązać w ten sposób, że bęben linowy 15 byłby zamontowany na stałe na ramie 6 maszyny 1, podczas gdy urządzenie rozciągaj ąco-naprężające 26 byłoby zabudowane w sposób umożliwiający również przesuwanie w kierunku pionowym, równolegle do przesunięć poprzecznych. Z drugiej strony można także zamontować na stałe na ramie 6 maszyny 1 urządzenie rozciągająco-napinające 26, z jednoczesną zabudową bębna linowego 15 umożliwiającą jego przesuw pionowy jak również poprzeczny.
Sposób działania urządzenia rozciągająco-naprężającego 26 czy też mechanizmu hamującego 36 dla wywarcia naciągu zgodnego z przepisami podczas ciągłego roboczego przejazdu maszyny 1 przy montażu przewodu trakcyjnego, jest również szczegółowo przedstawiony w europejskim opisie patentowym nr 0 416136 B1. W tym samym opisie jest także podany sposób działania przegubowo ułożyskowanej rolki zwrotnej 17.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Maszyna do ciągłego montażu przewodu jezdnego górnej elektrycznej sieci trakcyjnej tory kolejowągo przy zachowaniu zaprujektdwane go naci ągu przewidzianei go dla donogu pruowzdu, rktodatąoo san w ramo Ikajwhly pradzoągj pa szynowych co zdanh teuPnyca, z bębna linowoąo obracającmyo sia woOm jado o:sC j posirZajączeo móżliwośź poosiowejo przesuwz, c ^obracające dżwięu przestawiaonogo w kierunPu yionowym i bpoapom poppatswznegp m obrotowo zampntoweną zo^^n zwnotną, arnr w PiPOUzenia norciąoąjyco-pphrępąiąceo o umiarzrzooego poimzdty baonem linowym o rolką upradza, wyposażgn eco -o marhząiem hamujpcp popewmyjącd pronwidciany przmpjsami zz Uokumentroto naciąg zyyCedaoapy 00ζζ'τζ,Ρο zazy p razem idzie roboctym mii stynzo rnemienee tym, żz błam einowy Cz^o wrrrzz cego esip ^6) less w josycji pionowej, aurządzonie rozriopzj ąjo-npptp żajupo (26) ijbub bęb era Smoza OS 5) jerz wzgZęUme sj utoWyrez)woną r^Γr^s^ί^uPaz^ie, prortooadle doosi ρυΡΙοήρ^ mormmyjZa ponDzg nrnędu (U2, 40k
2. Martyna wedhig zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie rozciągająco-naprężające (Ma οπΟ hmierzrpono aa wahiiwej rmmie (3r), unrdzonej pcoerpwąie na orywanotoecU (20) joziomu ί erortonaPlh w pUnihsiemu do pst wzPruOplt mmtyny, a rzy ztym rama (38) j erO utytuowzna wzglrdern prowadnic (dO) ρηΜΐρΐε woketosl O41Z ρζζ^ΐίaamae(w keeruujlu ioż wrhłppper rum tyny.
U. Mrszyna w eOiuz zartrz. 1 albo 2, znamienna tym, że bęben linowy (15) jest osadzone aa samiz ηοίροζ (Zaz, ujoSponewaper na mamie l6t cnartyoy (iOprzesuwuie piozpwo wzdłui psowadmo (31) wa pomocz nupędu t3et.
z. Mzszyno wapma zastrz.3, znomitnna tyap żz pjseouwna pionowo rama nośna (23) jest phle^aM ó pddporp j22) bębna linmwego (15) , ktosu zo pomocz napędo (25J jeso przortawSalpo o kpt 90° wekeł o si nPrajudOrn pozebiegpaziomo oram prortopedOo do Zrowahotóy (aOj ramy nzOnej (23j.
PL95310875A 1994-10-12 1995-10-06 Maszyna do ciągłego montażu przewodu jezdnego górnej elektrycznej sieci trakcyjnej PL176651B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0192694A ATA192694A (de) 1994-10-12 1994-10-12 Maschine zum kontinuierlichen verlegen eines fahrdrahtes einer elektrischen oberleitung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL310875A1 PL310875A1 (en) 1996-04-15
PL176651B1 true PL176651B1 (pl) 1999-07-30

Family

ID=3524016

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95310875A PL176651B1 (pl) 1994-10-12 1995-10-06 Maszyna do ciągłego montażu przewodu jezdnego górnej elektrycznej sieci trakcyjnej

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0706910B1 (pl)
JP (1) JP3023660U (pl)
CN (1) CN1042713C (pl)
AT (2) ATA192694A (pl)
CZ (1) CZ281470B6 (pl)
DE (1) DE59502042D1 (pl)
FI (1) FI108342B (pl)
NO (1) NO305858B1 (pl)
PL (1) PL176651B1 (pl)
RU (1) RU2102261C1 (pl)
SK (1) SK281275B6 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT404453B (de) * 1997-03-13 1998-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum verlegen eines fahrdrahtes
ATA140697A (de) * 1997-08-21 1999-01-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum verlegen eines fahrdrahtes
ATA167698A (de) * 1998-10-07 2000-11-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum verlegen einer oberleitung eines gleises
DE10138294C5 (de) * 2001-08-10 2006-09-28 Db Netz Ag Verfahren und Vorrichtung zum Auswechseln eines Fahrdrahtes an einer Oberleitung
AT6149U1 (de) * 2002-04-24 2003-05-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum verlegen einer fahrleitung
CN100486836C (zh) * 2004-08-16 2009-05-13 曾进忠 电气化铁路接触网恒张力放线车架装置
CN102126502A (zh) * 2010-01-13 2011-07-20 襄樊金鹰轨道车辆有限责任公司 一种铁路电气化作业车
CN104627028B (zh) * 2015-02-13 2016-10-26 中国铁建电气化局集团第五工程有限公司 一种刚性接触网接触线安装涂抹油脂的装置
CN105577100A (zh) * 2015-12-31 2016-05-11 施国樑 带轨道的光伏发电系统和方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2012248A1 (de) * 1970-03-14 1971-10-07 Licentia Gmbh Montage von Fahrdrahten
JPS5914370B2 (ja) 1978-10-30 1984-04-04 富士重工業株式会社 架線延線車装置
ES2041343T3 (es) 1988-10-14 1993-11-16 Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft M.B.H. Maquina movil sobre vias para el tendido del hilo de alimentacion y/o del cable sustentador de una linea aerea de toma de corriente.
CN1030299C (zh) * 1990-10-03 1995-11-22 弗朗茨普拉瑟尔铁路机械工业有限公司 检查接触网导线用的机械

Also Published As

Publication number Publication date
CN1042713C (zh) 1999-03-31
JP3023660U (ja) 1996-04-23
SK116495A3 (en) 1996-10-02
NO954034D0 (no) 1995-10-11
SK281275B6 (sk) 2001-02-12
FI108342B (fi) 2002-01-15
FI954834A0 (fi) 1995-10-11
ATE165565T1 (de) 1998-05-15
EP0706910B1 (de) 1998-04-29
CZ238195A3 (en) 1996-06-12
EP0706910A1 (de) 1996-04-17
PL310875A1 (en) 1996-04-15
CN1127200A (zh) 1996-07-24
NO954034L (no) 1996-04-15
RU2102261C1 (ru) 1998-01-20
NO305858B1 (no) 1999-08-09
FI954834A (fi) 1996-04-13
CZ281470B6 (cs) 1996-10-16
ATA192694A (de) 1995-09-15
DE59502042D1 (de) 1998-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5114119A (en) Method for laying a catenary and/or a contact wire of an overhead line
PL176651B1 (pl) Maszyna do ciągłego montażu przewodu jezdnego górnej elektrycznej sieci trakcyjnej
JPH1036083A (ja) 巻上装置用ロープガイド
PL187998B1 (pl) Maszyna do instalowania przewodu jezdnego
KR100392396B1 (ko) 트랙의오버헤드라인을설치하는기계
KR100485254B1 (ko) 가공선의접선을설치하기위한기계
RU2149774C1 (ru) Машина для монтажа контактного провода надземной линии
RU2248894C1 (ru) Способ и машина для протягивания троса контактной сети
PL211054B1 (pl) Maszyna do układania przewodu trakcyjnego i/lub liny nośnej górnej sieci toru
RU95117222A (ru) Машина для непрерывной прокладки электрического контактного надземного провода
CZ292514B6 (cs) Stroj pro montáž trolejového vedení
PL191769B1 (pl) Maszyna przejezdna po torze do rozmieszczania, określanego ogólnie jako lina, przewodu jezdnego względnie liny nośnej elektrycznego przewodu napowietrznego toru
JP5216300B2 (ja) 昇降チェーン交換装置、及び、昇降チェーン交換装置の使用方法
PL187898B1 (pl) Maszyna do zakładania przewodu jezdnego
JPH1072184A (ja) ケーブルクレーン
JPH1198636A (ja) ケーブル布設方法及びケーブル繰出し装置
RU2223184C2 (ru) Устройство для монтажа контактной сети электрифицированных железных дорог
KR19990001809U (ko) 와이어로프에 마로프를 감는 장치
RU2001133114A (ru) Устройство для монтажа контактной сети электрифицированных железных дорог
CZ250999A3 (cs) Stroj pojízdný po koleji pro pokládání troleje
PL146425B1 (en) Apparatus for guiding a power and communication cabtyre cable
PL192040B1 (pl) Maszyna do układania sieci trakcyjnej toru

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20051006