PL187898B1 - Maszyna do zakładania przewodu jezdnego - Google Patents
Maszyna do zakładania przewodu jezdnegoInfo
- Publication number
- PL187898B1 PL187898B1 PL32509398A PL32509398A PL187898B1 PL 187898 B1 PL187898 B1 PL 187898B1 PL 32509398 A PL32509398 A PL 32509398A PL 32509398 A PL32509398 A PL 32509398A PL 187898 B1 PL187898 B1 PL 187898B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- machine
- rope
- working platform
- winch
- contact wire
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B60—VEHICLES IN GENERAL
- B60M—POWER SUPPLY LINES, AND DEVICES ALONG RAILS, FOR ELECTRICALLY- PROPELLED VEHICLES
- B60M1/00—Power supply lines for contact with collector on vehicle
- B60M1/12—Trolley lines; Accessories therefor
- B60M1/28—Manufacturing or repairing trolley lines
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Manufacturing & Machinery (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Electric Cable Installation (AREA)
- Types And Forms Of Lifts (AREA)
- Laying Of Electric Cables Or Lines Outside (AREA)
Abstract
1. Maszyna do zakladania przewodu jezdnego oraz/lub liny nosnej sieci trakcyj- nej toru, z rama osadzona na podwoziach szynowych, wyposazona w beben linowy z nawinietym przewodem wzglednie lina nosna, w urzadzenie prowadnicze z nape- dem do przestawiania w pionie, z rolka prowadzaca przewód jezdny lub line odwi- jana z bebna linowego oraz w przeslawny w pionie pomost roboczy, znamienna tym, ze pomost roboczy (28) jest wyposazony w kolowrót linowy (32) z napedem (33). PL PL PL
Description
Wynalazek dotyczy maszyny do zakładania przewodu jezdnego oraz/lub liny nośnej sieci trakcyjnej toru.
Zgodnie z amerykańskim opisem patentowym nr 5 048 797 znana jest tego rodzaju maszyna, za pomocą której można zakładać wspólnie przewód jezdny oraz linę nośną sieci trakcyjnej przy zapewnieniu ostatecznego naprężenia. Przewód jezdny i lina nośna są przy tym w sposób ciągły zdejmowane, każde z własnego bębna linowego i przebiegają przez urządzenie naprężające, przed ich umieszczeniem za pomocą urządzenia prowadniczego, w końcowej fazie montażu, przy zapewnieniu poprawnego położenia pionowego lub bocznego. Naciąg zakładanego przewodu powstaje na skutek jazdy do przodu maszyny i jest automatycznie utrzymywany na żądanej wartości. Odwijany przy tym przewód z bębna magazynującego przebiega przez urządzenie naprężające składające się z dwóch hydraulicznie hamowanych rolek linowych, w podwójną pętlę tak, ażeby mogło być poprowadzone w położenie końcowe za pomocą rolki prowadzącej urządzenia prowadniczego, wyposażonego w przesławny w pionie napęd. Przesławny w pionie pomost roboczy w postaci ruchomej platformy jest przeznaczany dla personelu roboczego zatrudnionego przy montażu przewodu jezdnego lub wieszaków sieci trakcyjnej. Konieczne przekładanie lub nakładanie przewodu jezdnego na różne rolki, w szczególności przewodu jezdnego, którym trudno jest manipulować, związane jest ze znacznym wkładem sił i pracy przez personel obsługi.
Podobną maszynę z pojedynczym tylko bębnem linowym opisano w europejskim opisie patentowym 0 706 910 Al.
Dalsza, ujawniona w niemieckim opisie patentowym 22 11 247 C3 przejezdna po torze maszyna do instalowania sieci trakcyjnej, ma zainstalowany na swej ramie roboczy pomost, na którym znajduje się urządzenie naprężające oraz urządzenie prowadnicze, przestawne pionowo lub bocznie, przy czym bębny linowe są umieszczone bezpośrednio na ramie maszyny.
187 898
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie maszyny opisanego na wstępie rodzaju, w której przy możliwie niewielkim, konstrukcyjnym nakładzie można osiągnąć ułatwienie przy prowadzeniu robót związanych z przezbrojeniem koniecznym do rozpoczęcia eksploatacji maszyny.
Powyższe zadanie zostało rozwiązane za pomocą maszyny opisanego typu, w ten sposób, że pomost roboczy jest wyposażony w kołowrót linowy z napędem. Kołowrót jest zamocowany na podłodze w tylnym końcu pomostu roboczego.
Tego rodzaju maszyna przez takie umiejscowienie kołowrotu linowego umożliwia w maksymalnie korzystny i łatwiejszy sposób przekładanie lub nakładanie przewodu jezdnego, a także liny nośnej na początku eksploatacji roboczej. W tym celu można użyć po prostu dodatkowej bardziej elastycznej i poręcznej liny z kołowrotu, w stosunku do zakładanej liny nośnej, a w szczególności do przewodu jezdnego tak, ażeby za pomocą napędu tego kołowrotu przeciągnąć przewód z bębna za pomocą rolek prowadniczych.
Szczególna zaleta takiego rozwiązania polega na tym, że podczas procesu przekładania i przewlekania samego przewodu nie jest konieczna jakakolwiek ręczna ingerencja ze strony personelu obsługi, bowiem przewód w maksymalnie ergonomiczny sposób bez użycia siły fizycznej, a przede wszystkim bez stwarzania zagrożenia dla załogi, można przeprowadzić wokół rolek. Dzięki przyporządkowaniu kołowrotu linowego przesławnemu w pionie pomostowi roboczemu, kołowrót ten znajdzie się ponadto zawsze w szczególnie korzystnym położeniu tak, ażeby przewód pociągać bezpośrednio w jego pożądane położenie końcowe, gdzie może on bez trudu zostać osadzony lub zamocowany na założonym już odcinku sieci trakcyjnej lub na słupie sieci trakcyjnej. Również poluzowanie i zakładanie liny kołowrotu, dokonywane przez personel obsługi na pomoście roboczym, następuje całkowicie bez kłopotów.
Inne korzystne cechy wynalazku wynikają z przedstawionych zastrzeżeń patentowych zależnych lub z opisu.
Przedmiot niniejszego wynalazku jest niżej opisany szczegółowiej w oparciu o przykład wykonania maszyny do zakładania toru jezdnego uwidoczniony na rysunku w widoku z boku.
Maszyna 1 zawierająca ramę 4 osadzoną na podwoziach szynowych 2 przejezdnych po torze 3, jest przeznaczona do zakładania przewodu jezdnego 5 lub także liny nośnej sieci trakcyjnej 7. Maszyna jest wyposażona w silnik 8 oraz agregat hydrauliczny 9, dzięki którym następuje zasilanie energią napędu jezdnego 10, napędu dźwigu załadowczego 11 umieszczonego na końcu jak również wszystkich dalszych napędów, które zostanąjeszcze dalej opisane.
Bęben linowy 12,na który jest nawinięty przewód jezdny 5 jest ułożyskowany w środkowej części ramy nośnej 13, rozciągającej się w kierunku wzdłużnym maszyny. Rama nośna 13 jest ułożyskowana na podporach 14 ramy 4 maszyny odchylnie, napędem 16 wokół osi 15 przebiegającej w kierunku wzdłużnym, zgodnie z zastosowanym typem wahacza. Bęben linowy 12 może się przesuwać za pomocą napędu. 17 w kierunku poprzecznym maszyny w stosunku do ramy nośnej 13. Na ramie tej znajduje się ponadto urządzenie naprężające 18, składające się z dwóch krążków linowych 19, które z kolei są rozmieszczone w stosunku do kierunku wzdłużnego maszyny po obydwóch stronach bębna linowego 12 i każdy ma swoje własne hydrauliczne urządzenie hamujące 20. Zarówno bęben linowy 12 jak również obydwa krążki linowe 19 mogą się obracać wokół osi 21 przebiegających pionowo w kierunku wzdłużnym maszyny.
Na tylnym końcu ramy nośnej 13,w stosunku do kierunku roboczego pokazanego strzałką 22 na rysunku, jest przewidziane urządzenie prowadnicze 23 zamocowane wspólnie do tej ramy nośnej 13 odchylnie wokół osi 15. Urządzenie prowadnicze 23, które można wydłużać teleskopowo za pośrednictwem napędu przestawiania pionowego 26 jest wyposażone na jego górnym końcu w dwie rolki prowadzące 24 z osiami przebiegającymi w kierunku poprzecznym maszyny, ułożyskowane w zamocowaniu 25. Rolki prowadzące 24 są usytuowane wzajemnie blisko siebie i są przewidziane do prowadzenia przewodu jezdnego 5 lub liny nośnej 6 odwijanych z bębna linowego 12.
Na tylnym końcu 4 ramy w stosunku do roboczego kierunku maszyny jest umieszczona kabina operatora lub robocza 27. Powyżej tej kabiny jest usytuowany przesławny w pionie pomost roboczy 28 połączony poprzez pionową, teleskopową podporę 29 z ramą 4 maszyny,
187 898 który jest wyposażony w przebiegającą dookoła poręcz 30. Przestawianie w pionie następuje dzięki napędowi hydraulicznemu 40. Zgodnie z wynalazkiem na powierzchni podłogi 31 pomostu roboczego 28, na jej tylnym końcu w odniesieniu do kierunku roboczego maszyny 1, jest zamocowany kołowrót linowy 32 z napędem 33. W kierunku pionowym, powyżej kołowrotu linowego 32 jest przewidziana rolka podtrzymująca 34, zamontowana na poręczy 30 pomostu i ułożyskowana obrotowo wokół osi 35 przebiegającej poziomo i pionowo względem kierunku wzdłużnego maszyny. Rolka podtrzymująca 34 może być przestawiana w kierunku pionowym w stosunku do poręczy 30 roboczego pomostu 28. Zarówno kołowrót linowy 32 jak i rolka podtrzymująca 34 są usytuowane współśrodkowo na pomoście roboczym 28 względem kierunku przebiegającego pionowo do kierunku wzdłużnego maszyny. Na pomoście roboczym 28 jest ponadto przewidziane urządzenie sterownicze 36 do sterowania kołowrotu linowego 32 lub napędów 33, 26 oraz 40, a także silnika 8.
W początkowej fazie eksploatacji maszyny 1 przeznaczonej do zakładania sieci trakcyjnej 7, istnieje przede wszystkim konieczność przeprowadzenia grubego przewodu jezdnego 5 z bębna linowego 12 poprzez obydwa krążki linowe 19 i rolki prowadzące 24 w położenie zakładania. W tym celu najpierw jest odwijana stosunkowo cienka pomocnicza lina 37 z kołowrotu linowego 32 i prowadzona poprzez rolki prowadzące 24 oraz krążki linowe 19 aż do bębna linowego 12 i tam jest łączona za pomocą elementu toczącego 38 z końcówką przewodu jezdnego 5. Rolki prowadzące 24 urządzenia prowadniczego 23 znajdują się celowo w położeniu podniesionym za pomocą napędu przestawiania pionowego 26, które to położenie odpowiada wysokości na jakiej instalowany jest przewód jezdny 5. Rolka podtrzymująca 34 jest ustawiana również odpowiednio do tej wysokości, a mianowicie albo poprzez przestawienie w pionie pomostu roboczego 28 albo celem uniknięcia trudności z poręczą 30 tego pomostu, przez przestawianie w pionie samej rolki podtrzymującej 34.
W dalszej kolejności, urządzeniem sterującym 36 uruchamia się napęd 33 kołowrotu linowego 32 i z powrotem nawija linę 37 na ten kołowrót.
Dzięki temu, przewód jezdny 5 wyprowadzany jest już teraz bez trudności z bębna linowego 12 w labiryntowym torze wokół krążków linowych 19 oraz za pośrednictwem rolek prowadzących 24 automatycznie w położenie zakładania przewodu. Następnie przewód jezdny 5, po poluzowaniu i usunięciu elementu łączącego 38, może być na przykład zamocowany na słupie sieci trakcyjnej 39 lub połączony z końcówkąjuż założonego przewodu jezdnego 5.
Rozwiązaniem alternatywnym, byłaby tutaj naturalnie możliwość zamocowania kołowrotu linowego 32 u góry na kabinie operatora lub kabinie roboczej 27 oraz poprowadzenia liny 37 poprzez rolkę podtrzymującą 34.
Claims (6)
- Zastrzeżenia patentowe1. Maszyna do zakładania przewodu jezdnego oraz/lub liny nośnej sieci trakcyjnej toru, z ramą osadzoną na podwoziach szynowych, wyposażoną w bęben linowy z nawiniętym przewodem względnie liną nośną, w urządzenie prowadnicze z napędem do przestawiania w pionie, z rolką prowadzącą przewód jezdny lub linę odwijaną z bębna linowego oraz w przesławny w pionie pomost roboczy, znamienna tym, że pomost roboczy (28) jest wyposażony w kołowrót linowy (32) z napędem (33).
- 2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że kołowrót linowy (32) jest zamocowany na tylnym końcu pomostu roboczego (28) w odniesieniu do kierunku roboczego maszyny (1).
- 3. Maszyna według zastrz. 2, znamienna tym, że kołowrót linowy (32) jest zamocowany na powierzchni podłogi (31) pomostu roboczego (28), na którym w kierunku pionowym, powyżej tego kołowrotu jest przewidziana rolka podtrzymująca (34),usytuowana korzystnie na poręczy (30) pomostu, poprzez ulożyskowanie obrotowo wokół osi (35),przebiegającej poziomo i pionowo względem kierunku wzdłużnego maszyny.
- 4. Maszyna według jednego z zastrz. 1, 2 lub 3, znamienna tym, że na pomoście roboczym (28) przewidziane jest urządzenie sterujące (36) kołowrotu linowego (32).
- 5. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że kołowrót linowy (32) i rolka podtrzymująca (34) są usytuowane współśrodkowo na pomoście roboczym (28) względem kierunku przebiegającym pionowo do kierunku wzdłużnego maszyny.
- 6. Maszyna według zastrz. 3, znamienna tym, że rolka podtrzymująca (34) jest przestawna w kierunku pionowym w stosunku do poręczy (30) pomostu.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT43197A AT404453B (de) | 1997-03-13 | 1997-03-13 | Maschine zum verlegen eines fahrdrahtes |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL325093A1 PL325093A1 (en) | 1998-09-14 |
PL187898B1 true PL187898B1 (pl) | 2004-10-29 |
Family
ID=3490432
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL32509398A PL187898B1 (pl) | 1997-03-13 | 1998-02-26 | Maszyna do zakładania przewodu jezdnego |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
CN (1) | CN1065834C (pl) |
AT (1) | AT404453B (pl) |
DE (1) | DE29803653U1 (pl) |
FR (1) | FR2762554B3 (pl) |
IT (1) | IT243776Y1 (pl) |
PL (1) | PL187898B1 (pl) |
Families Citing this family (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE10039064A1 (de) * | 2000-08-10 | 2002-02-28 | Db Netz Ag | Vorrichtung zum richtungsunabhängigen Auswechseln eines verschlissenen Oberleitungsfahrdrahtes |
NL2004858C2 (nl) * | 2010-06-09 | 2011-12-15 | Konink Bam Groep Nv | Werkwijze voor het aanbrengen of vervangen van een draagkabel van een bovenleidingsysteem voor een elektrisch aangedreven voertuig. |
CN107226398A (zh) * | 2017-06-07 | 2017-10-03 | 裴天锋 | 一种电力接地线装载移动装置 |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB1379791A (en) * | 1971-03-11 | 1975-01-08 | Japan National Railway | Isntallation of overhead conductor wires of railways |
EP0416136B1 (de) * | 1988-10-14 | 1993-06-16 | Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. | Gleisverfahrbare Maschine zum Verlegen des Fahrdrahtes und/oder des Tragseiles einer Gleis-Oberleitung |
ATA192694A (de) * | 1994-10-12 | 1995-09-15 | Plasser Bahnbaumasch Franz | Maschine zum kontinuierlichen verlegen eines fahrdrahtes einer elektrischen oberleitung |
-
1997
- 1997-03-13 AT AT43197A patent/AT404453B/de not_active IP Right Cessation
-
1998
- 1998-02-12 IT IT98MI000083 patent/IT243776Y1/it active
- 1998-02-26 PL PL32509398A patent/PL187898B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1998-03-03 DE DE29803653U patent/DE29803653U1/de not_active Expired - Lifetime
- 1998-03-12 FR FR9803074A patent/FR2762554B3/fr not_active Expired - Fee Related
- 1998-03-12 CN CN98105531A patent/CN1065834C/zh not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL325093A1 (en) | 1998-09-14 |
CN1193596A (zh) | 1998-09-23 |
IT243776Y1 (it) | 2002-03-06 |
ITMI980083U1 (it) | 1998-09-14 |
AT404453B (de) | 1998-11-25 |
FR2762554B3 (fr) | 1999-03-19 |
DE29803653U1 (de) | 1998-05-07 |
FR2762554A3 (fr) | 1998-10-30 |
CN1065834C (zh) | 2001-05-16 |
ATA43197A (de) | 1998-04-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5114119A (en) | Method for laying a catenary and/or a contact wire of an overhead line | |
PL186255B1 (pl) | Wagon do zdejmowania długich szyn złożonych na wagonie transportowym | |
CZ34898A3 (cs) | Po koleji pojízdný stroj pro pokládání trolejového drátu | |
CZ283218B6 (cs) | Stroj pro instalování trolejového vedení koleje | |
CZ254798A3 (cs) | Stroj pro pokládání trolejového drátu | |
PL120465B1 (en) | Apparatus for temporary lining a gangway or tunnel adjacent the facenelja vblizi zaboja | |
RU2226161C2 (ru) | Машина и способ для монтажа контактного провода | |
FI108342B (fi) | Kone sõhk÷isen ilmajohdon ajolangan keskeytykset÷ntõ asettamista varten | |
CZ198299A3 (cs) | Po koleji pojízdný stroj pro pokládání trolejového drátu | |
PL187898B1 (pl) | Maszyna do zakładania przewodu jezdnego | |
CZ280994B6 (cs) | Zařízení k ukládání drátu, lana nebo podobného materiálu | |
CZ292514B6 (cs) | Stroj pro montáž trolejového vedení | |
SU1069046A1 (ru) | Машина дл укладки кабел | |
US3129135A (en) | Fourdrinier wire stringing apparatus | |
CN215208108U (zh) | 一种牵引走行机构的安装结构及起重机 | |
CN114905242A (zh) | 履带装配线、履带机械生产线及履带装配方法 | |
JPH0912285A (ja) | 高所作業車 | |
JPH04216800A (ja) | トランスポータ | |
JPH0230889B2 (ja) | Kidoketakasetsudotainotorikaehohooyobisochi | |
PL194925B1 (pl) | Sposób zmiany długości liny napędowej kolei szynowej oraz wyposażenie do zmiany długości liny | |
CZ406397A3 (cs) | Kolejový vůz pro odtahování na dopravním voze uložených dlouhých kolejnic |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20120226 |