PL194925B1 - Sposób zmiany długości liny napędowej kolei szynowej oraz wyposażenie do zmiany długości liny - Google Patents

Sposób zmiany długości liny napędowej kolei szynowej oraz wyposażenie do zmiany długości liny

Info

Publication number
PL194925B1
PL194925B1 PL340133A PL34013300A PL194925B1 PL 194925 B1 PL194925 B1 PL 194925B1 PL 340133 A PL340133 A PL 340133A PL 34013300 A PL34013300 A PL 34013300A PL 194925 B1 PL194925 B1 PL 194925B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rope
platform
trestle
section
length
Prior art date
Application number
PL340133A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340133A1 (en
Inventor
Cezary Szanweber
Jan Jałmużna
Original Assignee
Masz Gorniczych Pioma Sa Fab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Masz Gorniczych Pioma Sa Fab filed Critical Masz Gorniczych Pioma Sa Fab
Priority to PL340133A priority Critical patent/PL194925B1/pl
Publication of PL340133A1 publication Critical patent/PL340133A1/xx
Publication of PL194925B1 publication Critical patent/PL194925B1/pl

Links

Landscapes

  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)

Abstract

1. Sposób zmiany długości liny napędowej kolei szynowej, polegający na uwolnieniu liny z zamocowania w platformie ciągnącej, przemieszczeniu tej liny o odcinek odpowiedni do długości skracanego lub wydłużanego odcinka trasy kolei, przy jednoczesnym nawijaniu nadmiaru liny na bęben linowy albo odwijaniu liny z tego bębna, oraz na ponownym przymocowaniu liny do platformy ciągnącej, znamienny tym, że pasmo uwolnionego odcinka liny, skierowane w stronę bębna linowego, unosi się nad platformę ciągnącą, na platformie instaluje się kozioł podporowy usytuowany pod uniesionym pasmem liny, linę przesuwa się po tym koźle w wymaganym kierunku o zadany odcinek, po czym kozioł podporowy odłącza się od platformy ciągnącej, a odcinek pasma liny połączonego z bębnem linowym układa się na platformie i linę ponownie mocuje się znaną metodą do tej platformy.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób zmiany długości liny napędowej kolei szynowej oraz wyposażenie do zmiany długości liny. Wynalazek znajduje zastosowanie przy wydłużaniu lub skracaniu trasy kolei szynowej z napędem linowym, szczególnie kolei spągowej zainstalowanej w kopalni podziemnej.
Znany z powszechnego stosowania sposób zmiany długości liny napędowej polega na uwolnieniu liny z zacisku linowego, którym ta lina jest przymocowana do platformy ciągnącej kolei, przemieszczeniu liny w nowe położenie tak, aby w rejon zacisku linowego został dostarczony nowy fragment liny, odległy od miejsca poprzedniego zacisku o wielkość równą podwójnej długości skracanego lub wydłużanego odcinka trasy kolei oraz ponownym umocowaniu liny w tym zacisku. Czynności przemieszczania liny są zwykle wykonywane ręcznie, przy czym podczas skracania trasy kolei swobodne pasmo liny nawija się na bęben linowy zainstalowany specjalnie do tego celu na sąsiedniej platformie kolei, zaś przy wydłużaniu trasy linę odwija się z tego bębna. W związku z tym, że do mocowania liny stosuje się kauszę linową, a lina w miejscu zamocowania tworzy pętlę i zmienia kierunek na przeciwny, ręczne przesuwanie liny, nawet jej krótkich odcinków, wymaga dużego wysiłku, tym bardziej, że swobodne pasmo liny, na swojej drodze do bębna linowego, przebiega przez otwory wykonane w korpusie platformy, a lina jest stosunkowo sztywna i ociera się o ścianki tych otworów.
Znane wyposażenie do zmiany długości liny napędowej stanowi bęben linowy, instalowany zwykle na platformie sąsiadującej z platformą ciągnącą kolei. Bęben linowy służy do magazynowania zapasu liny napędowej. Zapas ten zwiększa się podczas skracania trasy kolei, a ulega zmniejszeniu przy wydłużaniu trasy.
Sposób zmiany długości liny według wynalazku, polegający na uwolnieniu liny z zamocowania w platformie ciągnącej, przemieszczeniu tej liny o odcinek odpowiedni do długości skracanego lub wydłużanego odcinka trasy kolei, przy jednoczesnym nawijaniu liny na bęben lub odwijaniu jej z bębna oraz na ponownym przymocowaniu liny, charakteryzuje się tym, że pasmo uwolnionego odcinka liny, skierowane w stronę bębna linowego, unosi się nad platformę ciągnącą, na platformie instaluje się kozioł podporowy usytuowany pod uniesionym pasmem liny, linę przesuwa się po tym koźle w wymaganym kierunku o zadany odcinek, po czym kozioł podporowy odłącza się od platformy ciągnącej, a odcinek pasma liny połączonego z bębnem linowym układa się na platformie i linę ponownie mocuje się znaną metodą do tej platformy. Korzystnie odcinek pasma liny połączonego z bębnem linowym układa się w zagłębieniu platformy ciągnącej i zagłębienie to zakrywa się odejmowaną osłoną. Korzystne jest takie wykonanie i montaż osłony, że górna powierzchnia tej osłony jest usytuowana nie wyżej niż górna powierzchnia platformy.
Wyposażenie do zmiany długości liny napędowej, zawierające bęben linowy do magazynowania na nim wolnego odcinka liny, cechuje się tym, że posiada odejmowany kozioł podporowy zaopatrzony w wysięgnik do rozłącznego mocowania tego kozła na platformie ciągnącej. Korzystne jest wyposażenie kozła podporowego w krążek linowy umocowany obrotowo w wysięgniku. Korzystne jest umocowanie kozła podporowego na górnej powierzchni platformy ciągnącej, w rejonie podłużnej osi platformy oraz usytuowanie krążka linowego nad oknem roboczym wykonanym w płycie platformy ponad miejscem mocowania liny napędowej.
Korzystne jest również umieszczenie na górnej powierzchni platformy ciągnącej listwy montażowej, przymocowanej do platformy oraz zaopatrzenie wysięgnika kozła podporowego w uchwyt, usytuowany na końcu wysięgnika przeciwnym do krążka linowego. Uchwyt jest wyposażony w rozcięcie do nasunięcia tym rozcięciem wysięgnika kozła podporowego na listwę montażową.
Zaletą wynalazku jest łatwe przemieszczanie liny napędowej podczas zmiany długości liny.
P r z y k ł a d sposobu według wynalazku
Linę napędową, przymocowaną w dwóch miejscach do platformy ciągnącej za pomocą zacisków linowych, uwalnia się z jednego zamocowania przez zdemontowanie jednego zacisku. Osłonę zakrywającą odcinek biernego pasma liny, ułożony w rowku wykonanym w górnej płycie platformy, odłącza się od platformy. Pasmo liny skierowane do bębna linowego unosi się do góry, nad platformę i utrzymuje się je w pionowej płaszczyźnie przechodzącej przez podłużną oś platformy. Pomiędzy płytę platformy i uniesiony odcinek liny wstawia się kozioł podporowy, układając przy tym linę w rowku krążka linowego, a następnie kozioł osadza się, za pomocą jego uchwytu, na listwie montażowej platformy. Po wykonaniu tych czynności przygotowawczych linę napędową przewija się po krążku linowym w pożądanym kierunku. Jeżeli zmiana długości liny jest podyktowana skróceniem trasy kolei,
PL 194 925 B1 wybiera się czynne pasmo liny i nadmiar liny napędowej nawija się na bęben linowy, usytuowany na sąsiedniej platformie, a przy wydłużaniu trasy kolei linę odwija się z bębna i wydłuża się jej czynne pasmo o zadany odcinek. Po zakończeniu przewijania liny i dostosowaniu jej długości do nowej długości trasy kolei odłącza się kozioł podporowy od platformy ciągnącej, linę ponownie mocuje się do platformy, a odcinek pasma liny skierowanego do bębna linowego, spoczywający swobodnie na platformie, układa się w rowku górnej płyty platformy, który zakrywa się osłoną.
Przykład wykonania wyposażenia według wynalazku jest pokazany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie w widoku z boku i częściowym przekroju pionowym platformę ciągnącą wraz z wyposażeniem do zmiany długości liny, a fig. 2 przedstawia tę platformę z wyposażeniem w widoku z góry, przy czym na lewej stronie rysunku jest pokazana lina napędowa umocowana w platformie przystosowanej do jazdy, zaś na prawej stronie - lina uwolniona z zamocowania, a platforma przygotowana do zmiany długości liny.
W platformie ciągnącej 1 kolei szynowej znajdują się zaciski linowe 2, do umocowania liny napędowej 3 w dwóch miejscach tej platformy 1.
Odcinki czynnych pasm liny 3, znajdujące się bezpośrednio za miejscami zamocowania, są skierowane ukośnie w dół pod platformę 1, do poziomu środników szyn 4, a następnie są usytuowane poziomo wzdłuż osi toru, pośrodku pomiędzy szynami 4.
Na lewej stronie rysunku lina napędowa 3 znajduje się w roboczym położeniu i jest zamocowana za pomocą zacisku 2 do platformy 1, która jest przygotowana do jazdy. Bierne pasmo liny 3 odchodzące z zamocowania jest najpierw skierowane do góry na platformę 1, a następnie do bębna linowego, niepokazanego na rysunku. Odcinek tego pasma biernego, przylegający do platformy 1, jest ułożony w rowku 5 wykonanym w górnej płycie platformy 1 i jest zakryty osłoną 6.
Platforma 1 pokazana na prawej stronie rysunku jest przygotowana do zmiany długości liny napędowej 3. Zacisk linowy 2 jest zdemontowany, a lina 3 jest uwolniona ze sztywnego zamocowania w platformie 1. Osłona 6 jest odłączona od platformy 1, bierne pasmo liny 3 zostało uniesione do góry, zaś na platformie 1 znajduje się kozioł podporowy 7.
Wysięgnik 8 kozła 7, wykonany z dwóch równoległych blach połączonych przewiązką, jest na jednym końcu wyposażony w krążek linowy 9, zamocowany obrotowo w tym wysięgniku 8. Drugi koniec wysięgnika 8 stanowi uchwyt 10, utworzony przez wykonanie rozcięcia montażowego 11 w blachach wysięgnika 8, w pobliżu jego dolnej krawędzi. Tym rozcięciem 11 uchwyt 10 jest nasunięty na listwę montażową 12, znajdującą się na brzegu okna roboczego 13, jakie jest wykonane w górnej płycie platformy 1. Rozcięcie 11 dość ściśle obejmuje z obu stron listwę 12, dzięki czemu kozioł podporowy 7 jest ustalony na platformie 1. Kozioł 7 jest dodatkowo zabezpieczony przed przemieszczeniem za pomocą sworznia 14. Bierne pasmo liny napędowej 3 jest ułożone w rowku linowym krążka 9, wskutek czego pasmo to można przemieszczać bardzo łatwo i bez większych oporów po koźle podporowym 7 podczas zmiany długości liny 3.
Wysięgnik 8 kozła podporowego 7 jest usytuowany ukośnie na platformie 1, w strefie jej podłużnej osi O, przy krawędzi okna roboczego 13. Krążek linowy 9 kozła 7 znajduje się w całości nad oknem 13, dzięki czemu możliwe jest łagodne wprowadzenie liny 3 na ten krążek 9, przy możliwie najmniejszym jej odchyleniu od kierunku czynnego pasma tej liny 3. Ustalenie kozła 7 na platformie 1 za pomocą uchwytu 10 jest wystarczająco silne i skutecznie przeciwstawia się destabilizującemu oddziaływaniu sił pochodzących od liny 3, przemieszczanej po koźle 7.

Claims (6)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób zrm^rn/ długości Ilny napędowej kolei szynowej, polegający na uwolnieniu Ilny z zamocowania w platformie ciągnącej, przemieszczeniu tej liny o odcinek odpowiedni do długości skracanego lub wydłużanego odcinka trasy kolei, przy jednoczesnym nawijaniu nadmiaru liny na bęben linowy albo odwijaniu liny z tego bębna, oraz na ponownym przymocowaniu liny do platformy ciągnącej, znamienny tym, że pasmo uwolnionego odcinka liny, skierowane w stronę bębna linowego, unosi się nad platformę ciągnącą, na platformie instaluje się kozioł podporowy usytuowany pod uniesionym pasmem liny, linę przesuwa się po tym koźle w wymaganym kierunku o zadany odcinek, po czym kozioł podporowy odłącza się od platformy ciągnącej, a odcinek pasma liny połączonego z bębnem linowym układa się na platformie i linę ponownie mocuje się znaną metodą do tej platformy.
PL 194 925 B1
2. Sposób według 1, tym, że odcinek pasma liny połączonego z bębnem linowym układa się w zagłębieniu platformy ciągnącej i zagłębienie to zakrywa się odejmowaną osłoną, której górna powierzchnia jest usytuowana korzystnie nie wyżej niż górna powierzchnia platformy.
3. \W^P°sażenie do zmiany długości llny kolei szynowej, zawierające bęben Ilnoow^ do magazynowania na nim wolnego odcinka iiny, znamienne tym, że posiada odejmowany kozioł podporowy (7) zaopatrzony w wysięgnik (8) do rozłącznego mocowania tego kozła (7) na platformie dągnącej (1).
4. według zastTz. 3, znamienne tym, że kozioo podporowy (7) posiada krążek I1nowy (9) umocowany obrotowo w wysięgniku (8).
5. Wyposażenie według zas^z. 3, znamienne tym, że kozioł podporowy (7) jess mocowany na górnej powierzchni platformy ciągnącej (1), korzystnie w rejonie podłużnej osi (O) platformy (1), a krążek linowy (9) jest usytuowany nad oknem roboczym (13) wykonanym w płycie platformy (1) ponad miejscem mocowania liny napędowej (3).
6. Wyposażenie według 3, znamienne tym, że na górnej powierzchni pl^ttor^yy (ciągnącej (1) znajduje się poprzeczna listwa montażowa (12) przymocowana do tej platformy (1) w strefie okna roboczego (13), a wysięgnik (8) kozła podporowego (7) ma na końcu przeciwnym do krążka linowego (9) uchwyt (10) wyposażony w rozcięcie montażowe (11) do nasunięcia tym rozcięciem (11) wysięgnika (8) kozła (7) na listwę montażową (12).
PL340133A 2000-05-12 2000-05-12 Sposób zmiany długości liny napędowej kolei szynowej oraz wyposażenie do zmiany długości liny PL194925B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL340133A PL194925B1 (pl) 2000-05-12 2000-05-12 Sposób zmiany długości liny napędowej kolei szynowej oraz wyposażenie do zmiany długości liny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL340133A PL194925B1 (pl) 2000-05-12 2000-05-12 Sposób zmiany długości liny napędowej kolei szynowej oraz wyposażenie do zmiany długości liny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340133A1 PL340133A1 (en) 2001-11-19
PL194925B1 true PL194925B1 (pl) 2007-07-31

Family

ID=20076629

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL340133A PL194925B1 (pl) 2000-05-12 2000-05-12 Sposób zmiany długości liny napędowej kolei szynowej oraz wyposażenie do zmiany długości liny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL194925B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL340133A1 (en) 2001-11-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HRP20110887T1 (hr) Postupak i uređaj za izrezivanje prozorskog panela
PL200070B1 (pl) Maszyna do układania sieci trakcyjnej toru
US4000789A (en) Portable scaffold
CZ254798A3 (cs) Stroj pro pokládání trolejového drátu
PL181360B1 (pl) Maszyna do zakladania przewodu jezdnego sieci trakcyjnej toru kolejowego PL PL
PL211054B1 (pl) Maszyna do układania przewodu trakcyjnego i/lub liny nośnej górnej sieci toru
RU2149774C1 (ru) Машина для монтажа контактного провода надземной линии
PL190552B1 (pl) Wagon roboczy do zakładania sieci trakcyjnej
PL194925B1 (pl) Sposób zmiany długości liny napędowej kolei szynowej oraz wyposażenie do zmiany długości liny
CZ238195A3 (en) Machine for continuous laying of contact wire and/or carrier cable
JP6686781B2 (ja) 上部スプレッダ取付方法、およびクレーン
JP2003180009A (ja) 電線の移線工法
PL191769B1 (pl) Maszyna przejezdna po torze do rozmieszczania, określanego ogólnie jako lina, przewodu jezdnego względnie liny nośnej elektrycznego przewodu napowietrznego toru
PL187898B1 (pl) Maszyna do zakładania przewodu jezdnego
NL1027825C1 (nl) Alternatief voor het wikkelen van haken voor geleiding planten in plantenkassen.
CZ292514B6 (cs) Stroj pro montáž trolejového vedení
JP5216300B2 (ja) 昇降チェーン交換装置、及び、昇降チェーン交換装置の使用方法
JP7207613B2 (ja) エレベーターの主ロープの交換装置およびエレベーターの主ロープの交換方法
JPS5922939Y2 (ja) 立向溶接装置のケ−ブル巻上装置
JPH0710868Y2 (ja) 自動溶接装置
JPH1072184A (ja) ケーブルクレーン
JPH0710137B2 (ja) 架空地線弛度制御張替工法
JP2579002Y2 (ja) 高所作業車
JP2000137841A (ja) 道路上空機器設置装置
SU872417A2 (ru) Устройство дл спуска пучков лесоматериалов

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20030512