PL172437B1 - Urzadzenie do mocowania wózków recznych PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie do mocowania wózków recznych PL PL PL

Info

Publication number
PL172437B1
PL172437B1 PL94311575A PL31157594A PL172437B1 PL 172437 B1 PL172437 B1 PL 172437B1 PL 94311575 A PL94311575 A PL 94311575A PL 31157594 A PL31157594 A PL 31157594A PL 172437 B1 PL172437 B1 PL 172437B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
longer
thicker
floor
handtruck
Prior art date
Application number
PL94311575A
Other languages
English (en)
Other versions
PL311575A1 (en
Inventor
Lars Johansson
Original Assignee
Volvo Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Volvo Ab filed Critical Volvo Ab
Publication of PL311575A1 publication Critical patent/PL311575A1/xx
Publication of PL172437B1 publication Critical patent/PL172437B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T3/00Portable devices for preventing unwanted movement of vehicles, e.g. chocks
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60PVEHICLES ADAPTED FOR LOAD TRANSPORTATION OR TO TRANSPORT, TO CARRY, OR TO COMPRISE SPECIAL LOADS OR OBJECTS
    • B60P7/00Securing or covering of load on vehicles
    • B60P7/06Securing of load
    • B60P7/08Securing to the vehicle floor or sides
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60PVEHICLES ADAPTED FOR LOAD TRANSPORTATION OR TO TRANSPORT, TO CARRY, OR TO COMPRISE SPECIAL LOADS OR OBJECTS
    • B60P3/00Vehicles adapted to transport, to carry or to comprise special loads or objects
    • B60P3/06Vehicles adapted to transport, to carry or to comprise special loads or objects for carrying vehicles
    • B60P3/07Vehicles adapted to transport, to carry or to comprise special loads or objects for carrying vehicles for carrying road vehicles
    • B60P3/073Vehicle retainers
    • B60P3/075Vehicle retainers for wheels, hubs, or axle shafts
    • B60P3/077Wheel cradles, chocks, or wells

Abstract

1. Urzadzenie do mocowania wózków recz- nych na podlodze samochodu ciezarowego lub innego pojazdu w celu zapobiezenia jego przypadkowym ru- chom po podlodze podczas ruchu samochodu, zna- mienne tym, ze stanowi go rama (1, 2, 4) zlozona z czterech polaczonych czesci, z których czesc (2) jest dluzsza i grubsza od pozostalych ramion (1 i 4) ramy, wystajac swymi koncami poza pozostale ramiona ra- my (1 i 4), przy czym ramiona (1 i 4) ramy sa polaczo- ne z dluzsza i grubsza czescia (2) lekko zbieznie, zas wewnatrz ramy (1, 2, 4) utworzony jest otwór (5) sluzacy do osadzania w nim kól wózka recznego, a ponadto górna powierzchnia (3a) dluzszej i grubszej czesci (2) ramy, na której opiera sie konstrukcja wózka recznego jest pozioma i plaska. Fig. 1 PL PL PL

Description

Niniejszy wynalazek dotyczy urządzenia do mocowania wózków ręcznych do transportu towarów, na przykład, w samochodach ciężarowych lub na platformach transportowych, w celu zapobiegania niekontrolowanemu przemieszczaniu się ich po podłodze samochodu lub platformy.
Podczas transportu towarów na paletach umieszczonych na podłodze samochodu ciężarowego, platformy transportowej lub podobnego pojazdu powstaje często konieczność zabrania ręcznegó wózka w celu ułatwienia wyładowania tych palet lub towarów w miejscu docelowym, na przykład u klienta.
Dotychczas przewożone wózki ręczne mocuje się do palety lub skrzyni samochodu, jednak z uwagi na fakt, że wszystkie urządzenia hydrauliczne wózka znajdują się pod ciśnieniem, istnieje poważne ryzyko wycieku oleju z wózka, zwiększając niebezpieczeństwo pośliźnięcia się personelu na podłodze samochodu ciężarowego. Niekontrolowanym ruchom wózka ręcznego zapobiega się przez ułożenie go na boku, jednakże powoduje to tę niedogodność, że wózek nie może być użyty natychmiast po postawieniu go w pozycji roboczej, gdyż potrzeba trochę czasu, aby olej mógł spłynąć, a system hydrauliczny osiągnął stan niezbędny dla prawidłowej pracy wózka. Inaczej mówiąc, po zdjęciu wózka trzeba czekać aż odzyska on stan gotowości i będzie nadawał się do użycia. Natomiast jeśli wózek nie zostanie zamocowany, prawdopodobnie będzie przemieszczać się po podłodze samochodu ciężarowego, wskutek czego może ulec uszkodzeniu albo może uszkodzić powierzchnię podłogi samochodu ciężarowego lub ustawione na niej towary. Wózek ręczny waży zwykle około 70 kg i może spowodować znaczne zniszczenia, stanowiąc nawet zagrożenie dla ruchu drogowego.
Ze szwedzkiego opisu patentowego SE-B 8402819-0 znane jest urządzenie, które zapobiega niekontrolowanemu przemieszczaniu się transportowanych urządzeń na kółkach. Natomiast ze szwajcarskiego opisu patentowego CH-A 377282 znane jest podobne urządzenie mocujące umieszczane po obu stronach kół transportowanego urządzenia. Urządzenie to nie jest jednak odpowiednio dostosowane do mocowania wózków ręcznych, ponieważ przewiduje zabezpieczanie kół przez ich klinowanie z obu stron. W wózku ręcznym nie ma miejsca na zastosowanie tego rozwiązania. Z opisu patentowego szwajcarskiego cH-A 407,877 znany jest klin z tworzywa sztucznego, który stosuje się do mocnego zaklinowywania kół na powierzchni nośnej, jednakże jego zastosowanie do unieruchamiania wózków transportowych na podłodze pojazdów okazało się niepewne w skutkach ze względu na działanie sił bezwładności w różnych kierunkach.
Celem niniejszego wynalazku jest uniknięcie wymienionych wyżej niedogodności związanych z transportowaniem towarów na samochodach ciężarowych, platformach lub podobnych
172 437 pojazdach transportowych, w tych przypadkach, gdy wózek ręczny jest potrzebny do przemieszczania lub wyładunku towarów ze względu na ich ciężar lub dlatego, że są one ułożone na paletach.
Cel ten osiągnięto zgodnie z wynalazkiem dzięki prostej konstrukcji urządzenia służącego do mocowania wózka ręcznego na podłodze samochodu ciężarowego lub innego pojazdu podczas transportu, z równoczesnym odciążeniem układu hydraulicznego wózka, zapewniającego bardzo łatwą obsługę tego urządzenia w trakcie mocowania i zwalniania wózka.
Konstrukcja urządzenia stanowi ramę złożoną z czterech wzajemnie połączonych części, z których jedna część jest dłuższa i grubsza niż pozostałe, wystając z obu stron poza ramę. Otwór w ramie ma za zadanie przytrzymywanie kół wózka ręcznego, natomiast ta część ramy, która jest dłuższa niż pozostałe części, ma na celu podtrzymywanie pozostałej części wózka, przejmując zasadniczo cały jego ciężar.
Dzięki swej prostocie urządzenie według wynalazku jest przy tym bardzo tanie, przy czym daje się ono łatwo przemieszczać i ustawiać w różnych pozycjach roboczych, przy bardzo małym wysiłku ze strony użytkowników.
Ponadto urządzenie według wynalazku zajmuje bardzo niewielką przestrzeń i może być łatwo, szybko i pewnie mocowane do podłogi lub do ścian skrzyni samochodu ciężarowego.
Inną zaletą wynalazku jest możliwość używania urządzenia do mocowania wózka ręcznego na podłodze pojazdu nawet podczas transportu, tylko w przypadku chwilowej potrzeby jego zastosowania. Ponadto urządzenie to nie naraża układu hydraulicznego na zwiększone naprężenia, redukując tym samym zakres napraw, którym poddawane są obecnie wózki ręczne, jak również zapobiega uderzeniom wózka o różne przeszkody i uszkodzeniom towarów podczas transportu, bowiem zapobiega ono przypadkowym ruchom wózka po podłodze powodowanym oddziaływaniem sił bezwładności.
Wynalazek jest przykładowo wyjaśniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do mocowania wózka ręcznego w widoku z góry, a fig. 2 - urządzenie do mocowania według fig. 1 w widoku z boku.
Urządzenie do mocowania 1 przedstawione na fig. 1 i 2 składa się z dwóch podstawowych części, a mianowicie dłuższej i grubszej części 2, zaopatrzonej w nachyloną pod kątem około 45° do poziomu powierzchnię 3, po której przesuwają się kółka wózka ręcznego, oraz w górną poziomą powierzchnię 3a, na której spoczywa konstrukcja wózka, oraz z ramion 14 tworzących wraz z częścią 2 ramę z otworem 5, w którym mieszczą się koła wózka w położeniu zamocowanym. Dolna powierzchnia 6 urządzenia, która spoczywa na podłodze samochodu ciężarowego, jest wykonana z materiału o dużym współczynniku tarcia lub jest pokryta takim materiałem, względnie zaopatrzona jest w nóżki, których dolne powierzchnie są, korzystnie, ząbkowane lub wykonane z materiału o dużym współczynniku tarcia. Urządzenie może być zrobione z metalu, plastyku, gumy, drewna lub innego nadającego się do tego celu materiału, przy czym może być ono jednolite albo może składać się z pospawanych kształtowników metalowych, tworzących ramę 1, 2, 4 z otworem 5.
W celu zamocowania-wózka ręcznego na podłodze pojazdu należy go ustawić po lewej stronie urządzenia (fig. 2), a następnie wciągnąć na urządzenie po nachylonej powierzchni 3 i osadzić go na płaskiej powierzchni 3a z równoczesnym umieszczeniem kół wózka w otworze 5 ramy 1,2,4. W takiej pozycji ciężar wózka będzie oddziaływał na płaską powierzchnię 3a części 2 urządzenia, zaś jego koła będą osadzone w otworze 5, dzięki czemu nie powstaną żadne naprężenia w systemie hydraulicznym. Wózek może być następnie przymocowany do urządzenia mocującego, na przykład, za pomocą taśmy. W celu użycia wózka odczepia się od niego taśmę unosząc wózek z jednego końca i wyciągając jego koła z otworu 5 ramy 4, zaś samo urządzenie mocujące zawiesza się na haku umocowanym na ścianie skrzyni samochodu ciężarowego.
Niniejszy wynalazek nie ogranicza się do opisanego i zilustrowanego przykładu jego wykonania umożliwiając oczywiście wprowadzenie odpowiednich modyfikacji.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie do mocowania wózków ręcznych na podłodze samochodu ciężarowego lub innego pojazdu w celu zapobieżenia jego przypadkowym ruchom po podłodze podczas ruchu samochodu, znamienne tym, że stanowi go rama (1,2,4) złożona z czterech połączonych części, z których część (2) jest dłuższa i grubsza od pozostałych ramion (1 i 4) ramy, wystając swymi końcami poza pozostałe ramiona ramy (1 i 4), przy czym ramiona (1 i 4) ramy są połączone z dłuższą i grubszą częścią (2) lekko zbieżnie, zaś wewnątrz ramy (1, 2, 4) utworzony jest otwór (5) służący do osadzania w nim kół wózka ręcznego, a ponadto górna powierzchnia (3a) dłuższej i grubszej części (2) ramy, na której opiera się konstrukcja wózka ręcznego jest pozioma i płaska.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że część (3) górnej powierzchni dłuższej i grubszej części (2) ramy jest nachylona do poziomu i tworzy z nim kąt około 45°.
PL94311575A 1993-06-09 1994-05-09 Urzadzenie do mocowania wózków recznych PL PL PL PL172437B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9301973A SE500210C2 (sv) 1993-06-09 1993-06-09 Handtrucksparkerare
PCT/SE1994/000428 WO1994029142A1 (en) 1993-06-09 1994-05-09 A handtruck parking device

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL311575A1 PL311575A1 (en) 1996-02-19
PL172437B1 true PL172437B1 (pl) 1997-09-30

Family

ID=20390209

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94311575A PL172437B1 (pl) 1993-06-09 1994-05-09 Urzadzenie do mocowania wózków recznych PL PL PL

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP0760752B1 (pl)
JP (1) JPH09502407A (pl)
KR (1) KR100336249B1 (pl)
AT (1) ATE170806T1 (pl)
AU (1) AU690123B2 (pl)
BR (1) BR9406291A (pl)
CA (1) CA2162461A1 (pl)
CZ (1) CZ284720B6 (pl)
DE (1) DE69413261T2 (pl)
FI (1) FI108420B (pl)
HU (1) HU214176B (pl)
NO (1) NO306382B1 (pl)
NZ (1) NZ267727A (pl)
PL (1) PL172437B1 (pl)
SE (1) SE500210C2 (pl)
SK (1) SK280923B6 (pl)
WO (1) WO1994029142A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19522138A1 (de) * 1995-06-19 1996-01-18 Horst Laug Transportsicherung für Maschinen und Geräte auf Rollen
FR2849816B1 (fr) 2003-01-09 2006-03-03 Jean Rapilly Procede et dispositif pour immobiliser un appareil transpalette sur le plancher d'un vehicule

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2465551A (en) * 1947-03-13 1949-03-29 Harold O Otterness Wheel anchor
US3391760A (en) * 1966-08-08 1968-07-09 Harry A. Gonser Wheel lock block
SE8401871D0 (sv) * 1984-04-04 1984-04-04 Bertil Isaksson Anordning for sekring av gods under transport

Also Published As

Publication number Publication date
AU690123B2 (en) 1998-04-23
NZ267727A (en) 1997-09-22
SE500210C2 (sv) 1994-05-09
PL311575A1 (en) 1996-02-19
FI108420B (fi) 2002-01-31
SK280923B6 (sk) 2000-09-12
JPH09502407A (ja) 1997-03-11
ATE170806T1 (de) 1998-09-15
CA2162461A1 (en) 1994-12-22
FI955436A (fi) 1995-12-29
BR9406291A (pt) 1995-12-26
EP0760752B1 (en) 1998-09-09
NO954478D0 (no) 1995-11-08
FI955436A0 (fi) 1995-11-10
CZ284720B6 (cs) 1999-02-17
DE69413261D1 (de) 1998-10-15
NO954478L (no) 1995-11-08
SK140695A3 (en) 1996-10-02
HU214176B (hu) 1998-01-28
DE69413261T2 (de) 1999-04-08
HUT74017A (en) 1996-10-28
EP0760752A1 (en) 1997-03-12
SE9301973D0 (sv) 1993-06-09
SE9301973L (sv) 1993-07-31
AU7010794A (en) 1995-01-03
WO1994029142A1 (en) 1994-12-22
HU9503234D0 (en) 1996-01-29
CZ293995A3 (en) 1996-05-15
NO306382B1 (no) 1999-11-01
KR960702390A (ko) 1996-04-27
KR100336249B1 (ko) 2003-01-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5096358A (en) Method and apparatus for removing a disabled automatic guided vehicle from an elevator
US8505691B2 (en) Forklift shipping and handling apparatus
US10907764B2 (en) Industrial vehicle layover system
US3838779A (en) Glass plate transporter apparatus and system
US3178216A (en) Cargo pallet construction
CA2377258C (en) Apparatus and method for unloading a center beam railcar
CN110871829B (zh) 用于卷盘的推车
JP2017039401A (ja) 車両等で、荷物の積み降ろしが簡易になる台車
PL172437B1 (pl) Urzadzenie do mocowania wózków recznych PL PL PL
US3896954A (en) Method of handling loose glass plates
US5839863A (en) Handtruck parking device for securement on a transport vehicle
AU2010200919A1 (en) Handling Apparatus for Sheet Materials
US20090211842A1 (en) Support Assembly
WO2003068616A1 (en) Reel-transporting platform
US6860704B2 (en) Rail car lid lifter
NL1013549C2 (nl) Houder voor het bevatten van steigerdelen.
JPH0718703Y2 (ja) トラックのコンテナ用昇降スタンド
JPH0464592A (ja) 簡易荷揚運搬装置
JPS593031Y2 (ja) コンテナ等の搬送用台車の運搬装置
GB2331285A (en) Vehicle boot loading unit
NL8902085A (nl) Multifunktioneel voertuig.
FR2654047A1 (fr) Remorque routiere munie d'un dispositif permettant de prendre, lever, transporter, deposer une charge sur un support.
KR20000003562U (ko) 소화물 운반용 손수레
SI9110438A (sl) Posebno transportno vozilo
JPH04368281A (ja) 昇降荷受け部を有する台車

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050509