SI9110438A - Posebno transportno vozilo - Google Patents

Posebno transportno vozilo Download PDF

Info

Publication number
SI9110438A
SI9110438A SI9110438A SI9110438A SI9110438A SI 9110438 A SI9110438 A SI 9110438A SI 9110438 A SI9110438 A SI 9110438A SI 9110438 A SI9110438 A SI 9110438A SI 9110438 A SI9110438 A SI 9110438A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
longitudinal
transport vehicle
vehicle according
special transport
arm
Prior art date
Application number
SI9110438A
Other languages
English (en)
Inventor
Theodor Voecking
Original Assignee
Theodor Voecking
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE9003019U external-priority patent/DE9003019U1/de
Priority claimed from DE19904027864 external-priority patent/DE4027864A1/de
Application filed by Theodor Voecking filed Critical Theodor Voecking
Publication of SI9110438A publication Critical patent/SI9110438A/sl

Links

Landscapes

  • Pallets (AREA)

Abstract

Posebni transporter za prevoz predmetov, ki zavzemajo veliko površino ali so veliki, je dodatno k napravam za fiksiranje, ki lahko nalegajo bočno, izvedena varovalna naprava, ki zagotavlja vzporedno lego in razmik kotnih vzdolžnih nosilcev, zlasti v obliki ostrokotno izvedenih vzdolžnih nosilnih elementov. Na ta način je preprečeno razmikanje vzdolžnih nosilnih elementov na šasiji, ki je odprta na zadnjem delu. Pri notranjem prometu se lahko popolnoma odstopi od varnostnih vrat, pri zunanjem transportu pa ta vrata služijo samo še kot dodatno varovanje in kot varovanje pred zdrsom transportiranih predmetov.

Description

Posebno transportno vozilo
Izum se nanaša na posebno transportno vozilo za predmete z veliko površino ali prostornino, zlasti za velike papirne kolute in ogrodja, ki so naložena z oglatimi ali okroglimi ploščami, katerega sedlasti vlačilec je povezan preko čepa z notranjim nakladalnikom, ki ima zadaj odprto, v smislu črke U oblikovano šasijo s stabilnima vzdolžnima nosilcema, pri čemer je nakladalnik izveden z vzdolžnimi nosilnimi elementi, ki so kotno oblikovani in potekajo med kolesi, ki se spuščajo in dvigujejo na zračnih blazinah, pri čemer so na vzdolžnih nosilnih elementih lahko postavljena ogrodja ali palete, ki nosijo breme in ki so bočno podprti in pritrjeni s pritrdilnimi pripravami, nameščenimi na vzdolžnih nosilcih.
Tovrstna posebna transportna vozila se uporabljajo za prevoz različnega blaga, predvsem za prevoz transportnih ogrodij, izvedenih v obliki črke A in obloženih z velikimi ravnimi steklenimi ploščami. Taka posebna transportna vozila so znana iz DE - OS 37 28 565.3. Tukaj so natovoijeni v smislu črke A oblikovani transportni okviri po spuščanju notranjega nakladalnika, ki je povezan s sedlastim vlačilcem, medtem ko je viličasto oblikovani notranji nakladalnik s svojimi vzdolžnimi nosilnimi elementi potisnjen pod, z njim odgovarjajoče izvedene kotnike oz. prirobnice kot črka A oblikovanega transportnega okvira ali palet. Z dvigovanjem notranjega nakladalnika se samodejno dovedejo tudi okvir oz. palete v lego, v kateri lahko ravnamo z njimi skupaj z notranjim nakladalnikom. Da se ne bi zaradi teže proti zadnjemu delu odprta šasija razprla, morajo biti po natovarjanju in dvigu okvira ali palet zaprta vrata, ki povezujejo med seboj oba vzdolžna nosilca voznega okvira notranjega nakladalnika. S tem je vnaprej določen zaprt transportni sistem, s pomočjo katerega so nato transportirani več ton težki kot črka A oblikovani okviri ali palete, ki so naloženi npr. z velikimi koluti papirja. Znane notranje nakladalnike se do sedaj uporablja izključno za transport kot črka A oblikovanih okvirov za transport stekla, pri čemer je bilo skrbeti s pomočjo pritrdilnih naprav, da se niso mogli premikati postavljeni okviri, na katerih so naloženi transportirani predmeti. S tem so se ti notranji nakladalniki uporabljali izključno za zunanji transport. Pri notranjem transportu, kakor tudi pri transportu posebnih predmetov, pogosto ni možno popolnoma zapreti na zadnjem delu nihajoče nameščenih vrat, oz. jih pravočasno zapreti in ponovno odpreti. Tako obstoji nevarnost, da sta oba vzdolžna nosilca notranjega nakladalnika razprta zaradi velike teže, tako da palete oz. okviri zdrsnejo z njiju. Razen tega je zaradi nujnega in obveznega vsakokratnega povezovanja obeh zadnjih koncev vzdolžnih nosilcev za notranji transport in določene transportne dobrine prevelika izguba časa prav zaradi zgoraj opisane nevarnosti. Na splošno se lahko reče, da je pri velikih težah in neravni cesti obremenitev zaprtih vrat velika, tako da se nevarnost lahko zmanjša samo s počasno in zelo previdno vožnjo.
Naloga izuma je ustvariti poseben transporter s kot črka A oblikovanim notranjim nakladalnikom, pri katerem je pritrditev transportiranih predmetov možna po vsej višini tudi brez zadnjih vrat.
Naloga je po izumu rešena tako, da so dodatno k pritrdilnim napravam, ki so razporejene po dolžini vzdolžnih nosilcev in ki imajo pritisne plošče, ki so približno navpično nameščene in pomične približno vodoravno glede na transportirane predmete k in ponovno od njih, predvidene varnostne naprave, ki neposredno zagotavljajo vzporedno lego kotno oblikovanih vzdolžnih nosilnih elementov in sicer v področju postavitve palet ali okvirov.
S pomočjo teh dodatnih varnostnih naprav je možno za silo voziti tudi brez zadnjih vrat, zlasti v notranjem transportu, ker je z vklopljeno oz. samodejno delujočo varovalno napravo učinkovito preprečeno razpiranje vzdolžnih nosilnih elementov in s tem tudi vzdolžnih nosilcev. Varnostne naprave so lahko izvedene na različne načine, pri čemer sta z njimi v sili neposredno ali posredno zadnja konca tako med seboj povezana, da se tudi pri veliki obremenitvi med vožnjo ali pri mirovanju posebnega transporteija ne moreta razpreti. Pri tem je še posebno ugodno, da je taka varnostna naprava lahko tako izvedena, da dodaten ukrep, kot npr. zaprtje vrat, ni več poteben. Toliko bolj se varnostna naprava samodejno aktivira s postavitvijo palet ali okvirov.
Po eni prednostni izvedbi izuma je predvideno, da je nosilni krak vzdolžnih nosilnih elementov izveden poševno, da omogoča vdrs odgovarjajoče izvedene prirobnice palete oz. okvira. Taka izvedba povezuje oba zadnja konca vzdolžnih nosilnih elementov med seboj tako, da sta s težo palete oz. na njej ležečega transportiranega predmeta, katerih zadnja konca vzdolžnih nosilnih elementov oz. po vsej dolžini vzdolžnih nosilnih elementov, kolikor je le mogoče učinkovito povlečena skupaj. Na ta način je s potrebno varnostjo preprečeno, da se oba vzdolžna nosilna elementa, gledano po vsej dolžini in še posebej v območju zadnjega dela, med seboj razmakneta. Le-ta sta toliko bolj potiskana drug k drugemu, s čimer je zagotovljeno enakomerno in varno stojišče predmetov, ki so predvideni za transport.
Koristna dopolnitev varnostne naprave je po izumu dodana, če je pritisna plošča izvedena podaljšljivo k vzdolžnima nosilnima elementoma zvezno s potekom pritiskanja. Pritisna plošča se s tem razmika najmanj v spodnjem ali tudi v zgornjem območju pri nalegu na transportirani predmet, dokler se tesno ne prileže na vzdolžna nosilna elementa. Na osnovi tega varnega držanja in učvrstitve je možno posamezne transportirane predmete s pridom vamo transportirati, pri čemer je posebej ugodna kombinacija poševno postavljenih vzdolžnih nosilnih elementov in podaljšljive pritisne plošče.
Nadaljnja koristna povezava posameznih značilnosti za varovanje v notranjem nakladalniku transportiranih transportnih predmetov je ta, pri kateri je zadnjim koncem vzdolžnih nosilcev prirejena varnostna prečka, ki je zasukljiva okoli osi, ki poteka v vzdolžni smeri vzdolžnih nosilcev in ki je izvedena razstavljivo zaskočljivo z drugim vzdolžnim nosilcem. Varnostna prečka povezuje zadnja konca notranjega nakladalnika na polovici višine, kar zelo prispeva k stabilnosti celega notranjega nakladalnika. Služi lahko tudi kot posamična varnostna naprava.
Namesto ali tudi dodatno k poševni legi nosilnega kraka vzdolžnih nosilnih elementov je možno vzdolžna nosilna elementa na zadnji strani razstavljivo med seboj povezati s pomočjo prečke. To vez se zmeraj pred oz. med spuščanjem oz. dvigovanjem notranjega nakladalnika razklene, da se lahko transportirane predmete brez vsake ovire potisne v notranji nakladalnik. Namesto natovaijanja transportiranih predmetov je lahko tudi notranji transporter potisnjen okoli transportiranega predmeta, da ga nato dvigne in natovori. Ta posebna izvedba s prečko je lahko zlasti uporabljena tam, kjer zaradi kakršnihkoli osnov ni možno delati s poševnimi nosilnimi kraki, kajti tudi samo s temi prečkami je prav tako dosežena nujna varnost.
Prednostna izvedba krakov oz. kotne izvedbe vzdolžnih nosilnih elementov je podana s tem, da imata vzdolžna nosilna elementa krake, ki tvorijo ostre kote, pri čemer sta nameščena pritrdilni krak približno navpično in nosilni krak ploskovno podpirajoče prirobnico palete oz. okvira. S tem je medsebojni razmik vzdolžnih nosilcev oz. vzdolžnih nosilnih elementov učinkovito preprečen. Po λ/sej dolžini notranjega nakladalnika obremenjujoči koluti papirja, oz. s steklenimi ploščami ali podobnim naloženi okviri skrbijo za to, da sta oba vzdolžna nosilna elementa vedno drug k drugemu pridržana oz. privlečena, tako da se ni treba bati niti slučajnega zdrsa tudi pri nezaprtih varnostnih vratih. Še več, varnostna vrata lahko opustimo in namesto njih vozimo z odprtim zadkom, zlasti v notranjem prometu. Delovanje medsebojnega privlačevanja obeh vzdolžnih nosilnih elementov je izboljšano še s tem, da je pripadajoča paletina prirobnica izvedena ustrezno, kar je lahko doseženo brez visokega stroška. Zlasti pri več, druga za drugo nameščenih paletah ali okvirih je tako zagotovljen varen prevoz.
Načrtovano drsenje nosilnih krakov in prirobnic palet druge proti drugi in s tem učvrstitev koncev vzdolžnih nosilnih elementov je zagotovljeno, če leži nosilni krak poševno 80° do 60°, prednostno 75° na pritrdilni krak. Oba kraka tvorita s tem kot približno 75°, s čimer je dobljen nagib, ki v vsakem primeru doseže vdrs ustrezno poševno postavljene paletine prirobnice in s tem zagotovo prepreči medsebojno razmikanje koncev vzdolžnih nosilcev notranjega nakladalnika.
Nadaljnje optimirano varovanje je tam, kjer je nosilni krak izveden konveksno ukrivljen proti notranjemu prostoru notrajega nakladalnika. S tem je izboljšano vpetje in s tem zagotovljeno določeno varovanje, da se ne bi tudi pri velikih tovorih ah obremenitvah razmaknila oba vzdolžna nosilna elementa.
Tam, kjer se uporablja notrajni nakladalnik tako s pravokotnima vzdolžnima nosilnima elementoma, kot z okviri in paletami z ustrezno izvedenimi prirobnicami in z nagibom nameščenimi deli, je mogoč postopek, ker so po izumu na nosilnem kraku izvedene izvrtine, ki so razporejene po njegovi dolžini in so prirejene izpustom prilagodnika kotne izravnave. Ta prilagodnik kotne izravnave ima dolžino, ki ustreza dolžini vzdolžnih nosilnih elementov, ah pa se uporabljajo njegove delne dolžine, s čimer se lahko ta prilagodnik brez težav glede notranjega nakladalnika transportira skupaj z njim, tako da je možna preureditev v najkrajšem času. S pomočjo prilagodnika kotne izravnave je tudi pri ostrokotnem vzdolžnem nosilnem elementu z nekaj ročnimi potegi narejena pravokotna izvedba, ki omogoča brez težav prevoz ustreznih okvirov ali palet, pri čemer bi bilo smotrno uporabiti najmanj en varnostni drog za medsebojno povezavo koncev vzdolžnih nosilcev ali pa prečko, s katero sta vzdolžna nosilna elementa na zadnjem delu lahko povezana.
Postopek za zaščito transportiranih predmetov s pritisno ploščo in vpetjem predmetov na notranji nakladalnik je dosežen s tem, da se drži pritisno ploščo z nihajno ročico, ki je povezana s hidravličnim, na vzdolžnem nosilcu s členkasto nameščenim cilindrom in neposredno zasukljivo z vzdolžnim nosilcem. Taka pritisna plošča je lahko sama s pomikom hidravličnega cilindra tako zasukana ali premaknjena, da je s tem dosežen zaščitni ukrep, istočasno pa je tudi brez velike izgube časa možno vpetje oz. sprostitev. Primemo učvrstitev transportiranih predmetov se nadalje izvede varno s tem, da ima pritisna plošča omejeno gibko in po debelini spremenljivo oblogo. S tem je možna določena izravnava tudi tam, kjer naj se transprtirajo različno oblikovani transportirani predmeti z istim notranjim nakladalnikom in istimi pritrdilnimi napravami. Razen tega je možno enakomerno varovanje brez nevarnosti za transportirane predmete.
Za povečanje manevrimih sposobnosti tovrstnega posebnega transporteijaje po izumu predvideno, da je na sprednjem robu sprednjega dela nameščen čep. S tem se lahko vlačilec oz. notranji nakladalnik bolj zakrene, ne da bi bilo nevarno za medsebojni trk voznikove kabine in notranjega nakladalnika. To je še posebej ugodno pri notranjem prometu, zlasti ker je možna s tako namestitvijo zatične plošče in zatiča vama in hitra postavitev na vlačilec.
Zlasti med zaviranjem se lahko tovor takega posebnega transporterja premakne in slučajno tudi zatakne zaradi višine posameznih kolutov oz. transportiranih predmetov. To je po izumu preprečeno na ta način, da je v sprednjem delu nameščen v vzdolžni smeri šasije iztegljiv hidravlični oporni cilinder, katerega batnica nosi oblikovano prestrezno ploščo. Oporni cilinder je prednostno izveden kot potisni teleskop, pri čemer ima ravnalni cilinder. Oporni cilinder je nameščen na nadgradnji, ki je lahko izvedena spremenljivo po višini zato, da bi se lahko naleg na transportirane predmete mogel postaviti kar se da visoko, s čimer je lahko učinkovito preprečeno prekucovanje naprej. Pri ustrezni združitvi različnih varovanj se transportirani predmeti ne morejo rešiti varovanja niti pri zaviranju niti pri siceršnjem gibanju notranjega nakladalnika. Prestrezna plošča je pri prevozu lokasto oblikovanih, t.j. pri npr. prevozu kolutov papirja, izvedena v polkrožni obliki, tako da je možna optimalna varnost vsakokratnih sprednjih in s tem tudi vseh za njimi nameščenih kolutov.
Oporni cilinder kot tak je zavarovan pred preobremenitvijo pri zaviranju, ko je oporni cilinder izveden kot potisni drog oz. potisni teleskop in ko mu je prirejen ravnalni cilinder. Ta ravnalni cilinder je zasukljivo povezan z nadgradnjo in s tem varovan pred obremenitvijo, s čimer prenaša gotovo oporni cilinder nujne sile. Na osnovi tega je možno povezati ravnalni cilinder s potisnim drogom oz. prestrezno ploščo, tako da je možna določena izravnava prestrezne plošče, ko je izvlečen ravnalni cilinder.
Zlasti za lokalni prevoz je koristno, če je ob varnostnem drogu predvidena še navijalna mreža, ki je potisljiva v streho. Ta navijalna mreža služi kot vremenska zaščita, lahko pa učinkuje istočasno v ustrezni izvedbi kot dodatna zaščita, podobna varnostnemu drogu, ker tvori na ta način šasija zaključeno celoto tudi na zgornjem delu konstrukcije.
Izum se posebej odlikuje s tem, da je ustvarjen za notranji in zunanji prevoz primeren optimalni posebni transporter, ki je s svojo zadaj odprto šasijo po natovaijanju papirnih kolutov, okvirov s steklenimi ploščami ali podobnih transportiranih predmetov lahko upravljan, ne da bi bilo nujno zapreti varnostna vrata ali varovalni drog. S tem je prevoz poenostavljen, zlasti pa je možno tudi v slabših razmerah delati s takim vozilom popolnoma funkcionalno. Vzdolžna nosilna elementa in ustrezno izvedeni stranski robovi palet oz. okvirov skrbijo za to, da sta z naloženim bremenom transportiranih predmetov skupaj povlečena konca vzdolžnih nosilcev oz. vzdolžnih nosilnih elementov, tako da je izključen nepredviden zdrs palet, ki nosijo papirne kolute, oz. okvirov. Tako je možen optimalno varen transport.
Nadaljnje podrobnosti in prednosti predmeta izuma so podane v naslednjem opisu priloženih risb, v katerih so predstavljeni prednostni izvedbeni primeri s pripadajočimi nujnimi posameznostmi in posameznimi deli, in na katerih kaže sl. 1 posebni transporter v stranskem pogledu, sl. 2a vzdolžni nosilni element z obešeno paleto v pogledu od zadaj, sl. 2b s sl.2 razvidno izvedbo in prilagodnikom, sl. 3 pogled od zadaj na posebni transporter po sl. 1, sl. 4 kotni izravnalni prilagodnik v povečanem merilu, sl. 5 lomljeno izvedena vzdolžna nosilna elementa, sl. 6 izbočeno usločena vzdolžna nosilna elementa, sl. 7 povečani prikaz sprednjega dela notranjega nakladalnika z varovanjem, sl. 8 pritrdilno napavo v stranskem pogledu, sl. 9 za prevoz paketov steklenih plošč predvideni notranji nakladalnik v stranskem pogledu, sl. 10 notranji nakladalnik v pogledu od zadaj po sl. 9 in sl. 11 notranji nakladalnik v pogledu od zadaj in predviden za prevoz transportiranih predmetov, ki so varovani sami za sebe.
Posebni transporer (1), kije prikazan na sl. 1, sestoji iz sedlastega vlačilca (2) in z njim razstavljivo povezanega notranjega nakladalnika (3). Notranji nakladalnik (3) ima zatič (4) v sredini zatične plošče (5), na kateri se sprednji del (7) notranjega nakladalnika (3) drži v enakem odmiku od voznikove kabine (6). Zatična plošča (5) je zato kar se da odmaknjeno nameščena od sprednjega roba (8) sprednjega dela (7). Preko ustreznega sprednjega dela (7) ostaja pravzaprav nakladalni prostor notranjega nakladalnika (3) prav tako v odmiku od sedlastega vlačilca (2), s čimer se lahko doseže zelo koristna in visoka nakladalna višina.
V področju sprednjega dela (7) je oz. so predvidene podporne noge (9), s katerimi je sprednji del notranjega nakladalnika (3) lahko podprt, ko je sedlasti vlačilec (2) odstranjen od notranjega nakladalnika (3).
V samem nakladalnem prostoru notranjega nakladalnika (3) so po izvedbi, ki je razvidna s sl. 1, navpično nameščeni mnogi transportirani predmeti (10, 11) v obliki velikih papirnih kolutov. Ti papirni kolulti so stoječe pozicionirani na paletah, pri čemer se te palete podpirajo na vzdolžnih nosilnih elementih (12) šasije (13), ki praktično tvorita spodnji rob šasije (13). Na koncih šasije so nameščena kolesa (14, 15), ki so podprta z zračnimi blazinami, ki so istočasno uporabljene za hitro in enakomerno spuščanje oz. ponovno dvigovanje zadnjega dela notranjega nakladalnika (3), npr. za nakladanje palet, oz. razkladanje tistih, ki stojijo na vzdolžnih nosilnih elementih (12).
Vzdolžna nosilna elementa (12) imata posebno obliko, kije podana na sl. 2a in 2b. Ta dva, na poseben način izvedena vzdolžna nosilna elementa (12) tvorita istočasno varnostno napravo (16), ki preprečuje razprtje vzdolžnih nosilnih elementov (12) na zadnjem delu (42).
Sl. 1 nadalje pojasnuje, da so posamezni koluti, oz. transportirani predmeti (10, 11) podprti s pritrdilnimi napravami (18, 18', 18, 18', 18), ki so nameščene po dolžini notranjega nakladalnika (3) na vzdolžnih nosilcih (19, 44). Te pritrdilne naprave (18) razpolagajo z veliko pravokotno oblikovanimi pritisnimi ploščami (20), ki so, kot bo kasneje še pojasnjeno, primaknjene h kolutom, da so z obeh strani pritisnjeni koluti oz. siceršnji transportirani predmet (10, 11) natančno pričvrščeni v enkrat prevzeti legi. Na ta način je možen prevoz teh velikih, težkih transportiranih predmetov v notranjem kot zunanjem transportu, ne da bi se pojavila nevarnost, da bi se transportiranim predmetom sprostila pritrditev.
V območju sprednjega dela (7) je predviden oporni cilinder (22), s katerim se drži skupina transportiranih predmetov (10, 11), zlasti pri zaviranju. Oporni cilinder (22) ima batnico (23), ki je nameščena zgoraj na nadgradji (24) in tako oprta in prestreza prvi kolut oz. prvi transportirani predmet (10). V ta namen služi batnici (23) prirejena prestrezna plošča (25), ki je, kot bo kasneje pojasnjeno, oblikovana lokasto. Nad opornim cilindrom (22), kije izveden kot potisni drog oz. potisni teleskop (27), je po sl. 1 predviden ravnalni cilinder (26), s katerim je doseženo obračanje in ki je zasukljivo priključen na nadgradnjo (24) in glede na potrebe tudi na prestrezno ploščo (25), da bi lahko pri nastalih obremenitvah ponovno učinkovito stal. Nadgradnja (24) je lahko izvedena po višini nastavljivo, da je možno posamezne transportirane predmete (10) prestreči in opreti na vsakokratni optimalni višini.
Na zadnjem koncu notranjega transporterja (3) je predvidena v streho (29) integrirana navijalna mreža (30), tako da je podana atmosferska zaščita. Istočasno služi navijalna mreža (30) za stabilizacijo notranjega nakladalnika v gornjem območju, t.j. v območju nadgradnje (31).
Zlasti v notranjem transportu ni zmeraj možno, da sta zadnja konca vzdolžnih nosilcev (19) tako med seboj povezana z varnostnimi vrati, da pri natovaijanju, oziroma po njem in sprejetju transportiranih predmetov (10, 11), obstoji nevarnost, da se zadnja konca šasije in s tem tudi vzdolžna nosilna elementa (12) razmakneta, s čimer se lahko zrušijo transportirani predmeti (10, 11). To je preprečeno zlasti z varovalno napravo po sl. 2a in 2b. Tukaj je prikazano, da imata vzdolžna nosilna elementa (12) navpičen pritrdilni krak (32) in iz njega pravokotno nameščen nosilni krak (33). Ta nosilni krak (33) tvori s pritrdilnim krakom (32) ostri kot, tako da so ustrezno potisnjene palete (34) s svojimi paletnimi stranskimi robovi (35) v obliki Ukotnika (36) na njem tako uležajene in podprte, da je preprečen zdrs. Pri tem je zgornja prirobnica (37) U-kotnika (36) lomljeno zapognjena ustrezno nosilnemu kraku (33). Spodnja prirobnica (38) pa lahko ostaja pravokotna. S tako izvedbo je dosežen učinkovit naleg nosilnega kraka (33) in gornje prirobnice (37). Z bremensko težo palete (34) in transportiranih predmetov (10, 11) je dosežen privlek obeh vzdolžnih nosilnh elementov (12 in 45). Sl. 2b kaže kotni izravnalni prilagodnik (39), s katerim je možen transport palet (34), ki so prav tako vidne na sl. 2a, kakor tudi palet (34 ), ki so vidne na sl. 2b. Potreben vami naleg pravokotno potekajočih zgornjih prirobnic (37) je izravnan s tem kotnim izravnalnim prilagodnikom (39).
Sl. 3 kaže stransko pritrditev transportiranih predmetov (10, 11) s pomočjo pritrdilne naprave (18). Dodatno k pritrdilnim napravam (18) in dodatno k varnostnim napravam (16) na zadnjem delu (42) so predvidena varnostna vrata, izvedena kot varnostna prečka (41) na zadnjem koncu (40). Varnostna prečka (41) je zasukljiva okoli osi (43), tako da ne ovira v bližini nahajajočih se vozil ali naprav, ampak je lahko zasukana navzgor ali ponovno enostavno pomaknjena nazaj. Zato so na vzdolžnem nosilcu (44) predvideni navpični kotniki, med katerimi je postavljena varnostna prečka (41). Z zaporo (46) je lahko doseženo dodatno varovanje varnostne prečke (41).
Sl. 3, t.j. pogled z zadnje strani na posebni transporter (1), nadalje pojasnjuje, da sta oba vzdolžna nosilna elementa (12, 45) izvedena pravokotno, posledica česar je privlek vzdolžnih nosilcev (19, 44). Ta privlek je zelo učinkovit, da ni potrebno po sebi zgoraj opisano dodatno varovanje z varovalno prečko (41). Le-ta služi v bistvu samo za to, da preprečuje zdrs transportiranih predmetov (10, 11) s palete, oz. iz notranjega nakladalnika (3) pri velikem pospeševanju.
Razpiranje koncev vzdolžnih nosilcev (19, 44) je preprečeno z izvedbo, kije razvidna s sl. 2. Paletne prirobnice (37) so izvedene enako, kar velja tudi za izvedbi po sl. 7 in sl. 8. Dodatno izvedbi po sl. 2 je pri obeh teh prikazih predvidena posebna oblika odgovaijajočega kraka (33) in prirobnice (37), ki sta lahko izvedeni enkrat blago zakrivljeno, oz. lomljeno, in drugič blago lokasto, t.j. konveksno potekajoče. Tako oblikovanje daje dodatno varnost.
Sl. 7 kaže še enkrat sprednji del (7) z opornim cilindrom (22) in prestrezno ploščo (25). Pri tem povečanem prikazu je razvidno, da je oporni cilinder (22) izveden kot potisni drog oz. potisni teleskop (27), pri čemer je ta teleskop premikan z ravnalnim cilindrom (26). Ravnalni cilinder (26) je tako nameščen, da pri nastalih gibanjih ni ogrožen. S posebnim vpetjem je omogočeno, da se prestrezna plošča (25) tako zasuka, da je dosežena vsakokrat optimalna vez oz. naleg na transportitrani predmet (10).
Sl. 8 kaže pritrdilno napravo (18) v povečanem merilu. Pritisne plošče (20) pritrdilne naprave (18) tvorijo dolg pravokotnik, s čimer je možna dobra pritrditev transportiranega predmeta (10). Pritisna plošča (20) je držana s pomočjo nihajne ročice (48), ki je na konceh zasukljivo uležajena na cilindru (49) in na konzoli (50) vzdolžnega nosilca (19). Tudi clinder (49) ima zasukljivi ležaj (55), ki je podobno izveden kot zasukljiva ležaja (53, 54) nihajne ročice (48). Ta posebna ureditev in izvedba zagotavljata, da se pritisna plošča (20) dovede približno vodoravno k kolutu, oz. transportiranemu predmetu (10), ter se nanj prileže. Pri tem se prileg poboljša s tem, da je na transportiranemu predmetu (10) priležni strani (51) nameščen spremenljivi vrhnji sloj (52), ki sestoji iz omejeno upogljivega materiala ali je lupinste oblike, s čimer je zagotovljena pritrditev tudi okroglih kolutov.
Namesto vrhnjega sloja (52) ali dodatno k njemu lahko pritisne plošče (20) tudi gledano z bočnih robov (56) potekajo lokasto, tako da tvorijo žlebove, ki omogočajo dobro prileganje pritisne plošče (20) na kolute kot transportirane predmete. Tudi zgornji rob (58) in spodnji rob sta ustrezno oblikovana. Sl. 4 kaže kotni izravnalni prilagodnik (39) v povečanem merilu. Za preprečitev zdrsa, oz. za zagotovitev natančne lege kotnega izravnalnega prilagodnika (39) na pripadajočem nosilnem kraku (33), so v nosilnem kraku (33) izvedene izvrtine (61) in izpusti (62) na kotnem izravnalnem prilagodniku (39) v enakem razmiku.
Sl. 3 dodatno kaže še nadaljnjo varovalno napravo (16) v obliki prečnega droga (60), ki omogoča neposredno vez in neposreden privlek vzdolžnih nosilnih elementov (12, 45). Za ta prečni drog (60) obstoji več izvedb, pri čemer je smotrna možnost sukanja za olajšanje natovarjanja, ki je možno le tedaj, ko je območje zadnjega dela (42) brez takih prečnih drogov in predmetov.
Sl. 9 kaže notranji transporter (3), kije npr. predviden za prevoz okvirov, naloženih s steklenimi ploščami. V področju sprednjega dela (7) je spoznati zatično ploščo (5) z zatičem (4). Le-ta je s pomočjo v zaščitnem ohišju nameščenega cilindra (66) potiskana, s čimer se lahko istočasno zatic (4) dviguje ali spušča. S (67) je označena batnica in z (68) členek, ki omogoča neoporečno delovanje zatične plošče (5). S (64) je končno označena omarica za orodje, v kateri je lahko shranjevati vsa, za tak prevoz potrebna orodja.
Sl. 10 in 11 kažeta izvedbeni obliki, pri katerih sta uporabljena pravokotna vzdolžna nosilna elemetna (12, 45), zlasti, ker gre za starejši izvedbi. Pri izvedbi, prikazani na sl. 10, so na praktično brez nog izvedenem okviru (72) naloženi paketi (70, 71) steklenih plošč, pri čemer je razprtje vzdolžnih nosilnih elementov (12, 45) preprečeno s prečnim drogom (60).
Isto velja za izvedbo po sl. 11, pri čemer tukaj za razliko od prikaza na sl. 10 niso predvidene pritrdilne naprave (18).
Pri vseh prikazanih primerih in pri podobno izvedenih posebnih transportnih vozilih je omogočen optimalen prevoz z neposrednim varovanjem vzdolžnih nosilnih elementov (12, 45).

Claims (15)

  1. Patentni zahtevki
    1. Posebno transportno vozilo za tovore z veliko površino ali prostornino, zlasti za velike papirne kolute in ogrodja, ki so naložena z oglatimi ali okroglimi ploščami, katerega sedlasti vlačilec je povezan preko čepa z zaprtim nakladalnikom, ki ima zadaj odprto, v smislu črke U oblikovano šasijo s stabilnima vzdolžnima nosilcema, pri čemer je nakladalnik izveden z vdolžnimi nosilnimi elementi, ki so kotno oblikovani in potekajo med kolesi, ki se spuščajo in dvigujejo na zračnih blazinah, pri čemer so na vzdolžnih nosilnih elementih lahko postavljena ogrodja ali palete, ki nosijo breme in ki so bočno podprti in pritijeni s pritrdilnimi pripravami, nameščenimi na vzdolžnih nosilcih, označeno s tem, da so predvidene pritrdilne naprave (18), ki so v razmiku nameščene nad vzdožnima nosilcema (19, 44), pri čemer razpolagajo pritrdilne naprave (18) s približno navpično nameščenimi in približno vodoravno na transportirane predmete (10, ll)kin ponovno od njih pomičnimi pritisnimi ploščami (20), in vzporedno lego kotno oblikovanih vzdolžnih nosilnih elementov (12, 45) neposredno ohranjajoče varovalne priprave (16) v nakladalnem območju palet (34) ali ogrodij (72, 73).
  2. 2. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1, označeno s tem, daje nosilni krak (33) vzdolžnih nosilnih elementov (12, 45) poševno izveden tako, da povzroči vdrs ustrezno izvedene pasnice (37) palete oz. ogrodja.
  3. 3. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1, označeno s tem, da je pritisna plošča (20) izvedena zvezno s pritisnim postopkom podaljšljivo proti vzdolžnima nosilnima elementoma (12, 45).
  4. 4. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1, označeno s tem, daje zadnjima koncema (40) vzdolžnih nosilcev (19, 44) prirejena varnostna prečka, ki je izvedena zasukljivo okoli osi (43), ki teče v vzdolžni smeri vzdolžnih nosilcev in razstavljivo povezano.
  5. 5. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1, označeno s tem, da sta vzdolžna nosilna elementa (12, 45) na zadnji strani razstavljivo med seboj povezana s prečko (60).
  6. 6. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1 in zahtevku 2, označeno s tem, da imata vzdolžna nosilna elementa (12, 45) ostri kot oklepajoča kraka (32, 33), pri čemer je pritrdilni krak (32) nameščen približno navpino in nosilni krak (33) podpira ploskovno pasnice (37) palet oz. ogrodja.
  7. 7. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1, zahtevku 2 ali zahtevku 6, označeno s tem, daje nosilni krak (33) postavljen poševno pod kotom 80° do 60°, prednostno 75°, na pritrdilni krak (32).
  8. 8. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1, zahtevku 2 ali zahtevku 6, označeno s tem, da je nosilni krak (33) izveden proti notranjemu prostoru notranjega nakladalnika konveksno usločeno.
  9. 9. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1 ali zahtevku 2, označeno s tem, da ima nosilni krak (33) izvrtine (61), ki so po dolžini razporejene in prirejena izpustom (62) kotnega izravnalnega adapterja (39).
  10. 10. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1, označeno s tem, da pritisno ploščo (20) drži nihajna ročica (48), ki je zasukljivo povezana s hidravličnim, k vzdolžnima nosilcema (19, 44) usmeijenim cilindrom (49) in neposredno z vzdolžnim nosilcem.
  11. 11. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1, označeno s tem, da ima pritisna plošča (20) omejeno prožen, v debelini vrhnjega sloja spreminjajoč vrhnji sloj (52).
  12. 12. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1, označeno s tem, daje čep (4) nameščen na sprednjem robu (8) sprednjega dela (7).
  13. 13. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1, označeno s tem, da je v prednjem delu (7) nameščen v vzdolžni smeri šasije delujoči hidravlični cilinder (22), katerega batnica (23) nosi oblikovano prestrezno ploščo (25).
  14. 14. Posebno transportno vozilo po zahtevku 13, označeno s tem, da je oporni cilinder (22) izveden kot potisni teleskop (27) in da mu je prirejen ravnalni cilinder (26).
  15. 15. Posebno transportno vozilo po zahtevku 1, označeno s tem, daje predvidena navijalna rešetka (30), kije vodena v zadnjem delu nadgradnje (31) in ki jo je možno potisniti v nadgradnjo.
SI9110438A 1990-03-13 1991-03-12 Posebno transportno vozilo SI9110438A (sl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9003019U DE9003019U1 (de) 1990-03-13 1990-03-13 Spezialtransporter für Papiergroßrollen
DE19904027864 DE4027864A1 (de) 1990-03-13 1990-09-03 Spezialtransporter
YU43891A YU48716B (sh) 1990-03-13 1991-03-12 Specijalni transporter

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI9110438A true SI9110438A (sl) 1994-06-30

Family

ID=27201643

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI9110438A SI9110438A (sl) 1990-03-13 1991-03-12 Posebno transportno vozilo

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI9110438A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3339968A (en) Vehicle loading ramp
US4948326A (en) Load lifting attachment mounted on a truck frame
JP6446050B2 (ja) 自己推進平台型台車
US3424487A (en) Glass transporting rack
EP4365124A2 (en) Industrial vehicle layover system
US3655082A (en) Camper cycle carrier
JP2016532616A5 (sl)
US6062800A (en) Forklift frame and mounting kit
CA2377258C (en) Apparatus and method for unloading a center beam railcar
JPH07509431A (ja) タイヤを積み重ね,タイヤの積み重ねを移動するためのリフトトラックの附属装置
SI9110438A (sl) Posebno transportno vozilo
US4574937A (en) Guide and hand rail with latch
CZ20002535A3 (cs) Zařízení pro uložení a přepravu motocyklu
AU594786B2 (en) Lifting device for containers
JPH0924838A (ja) 薄形矩形物等搬送方法およびその装置
EP0805779B1 (en) Collision protection
WO2003068616A1 (en) Reel-transporting platform
US12036913B2 (en) Apparatus and method for placing a tarpaulin on a payload of a moveable vehicle
AU2023202096A1 (en) Lifting Cradle
PL172437B1 (pl) Urzadzenie do mocowania wózków recznych PL PL PL
CZ293300B6 (cs) Plošina plošinového kontejneru
CZ8575U1 (cs) Plošina plošinového kontejneru
EP1297998A1 (en) Arrangement for transportation of products such as furniture
GB2042464A (en) Tipping arrangements for load carrying trucks
SI9400078A2 (sl) Nosilno ogrodje za prenos in/ali prevoz plinske jeklenke