PL167819B1 - Nabój tytoniowy PL PL PL PL PL - Google Patents
Nabój tytoniowy PL PL PL PL PLInfo
- Publication number
- PL167819B1 PL167819B1 PL92293623A PL29362392A PL167819B1 PL 167819 B1 PL167819 B1 PL 167819B1 PL 92293623 A PL92293623 A PL 92293623A PL 29362392 A PL29362392 A PL 29362392A PL 167819 B1 PL167819 B1 PL 167819B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- tobacco
- cartridge
- cigarette
- tobacco cartridge
- bevelled
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A24—TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
- A24C—MACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
- A24C5/00—Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
- A24C5/40—Hand-driven apparatus for making cigarettes
Landscapes
- Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)
- Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
- Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
- Confectionery (AREA)
Abstract
1. Nabój tytoniowy, który jest wytwarzany fa brycznie przez dzielenie na czesci sznura tytoniowego za pomoca operacji ciecia i sklada sie z otwartej od stron czolowych oraz stanowiacej wypelnienie tyto- niowe gotowego papierosa, umieszczalnej w papie- rowej gilzie papierosowej porcji tytoniu, której powierzchnia boczna jest wykonana z tak przepu- szczalnej dla powietrza powloki z mogacego spa- lac sie calkowicie materialu, ze w powloce tej nabój tytoniowy nie moze byc wypalany, ale po umieszcze- niu go w papierowej gilzie papierosowej moze byc wypalany przez palacza, znamienny tym, ze obydwie powierzchnie czolowe naboju tytoniowego sa skosnie sciete, przy czym kat nachylenia ( a) skosnie scietych powierzchni (20, 20’) do powierzchni przekroju po- przecznego naboju tytoniowego wynosi od 5 do 10°. PL PL PL PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest nabój tytoniowy, który jest wytwarzany fabrycznie przez dzielenie na części sznura tytoniowego za pomocą operacji cięcia i składa się z otwartej od stron czołowych oraz stanowiącej wypełnienie tytoniowe gotowego papierosa, umieszczalnej w papierowej gilzie papierosowej porcji tytoniu, której powierzchnia boczna jest wykonana z tak przepuszczalnej dla powietrza powłoki z mogącego spalać się całkowicie materiału, że w powłoce tej nabój tytoniowy nie może być wypalany, ale po umieszczeniu go w papierowej gilzie może być wypalany przez palacza.
Tego rodzaju naboje tytoniowe, jako naboje do samodzielnego skręcania papierosów są znane z niemieckiego opisu patentowego nr DE-PS 889 578 oraz z holenderskiego opisu wyłożeniowego nr NL-PS 6 703 935. Ponadto tego rodzaju naboje tytoniowe jako naboje do samodzielnego skręcania papierosów i jako naboje do nabijania ich w gilzie są znane z niemieckiego opisu wyłożeniowego nr DE-OS 3 244 906, oraz opisu skrótów wzorów użytkowych nr DE-U-8326 921 i nr DE-U-8309 186. Budowa tych nabojów polega na tym, że ich powłokę stanowi wprawdzie całkowicie spalający się materiał, lecz jest tak przepuszczalna dla powietrza, iż sam nabój jest nieużyteczny i nadaje się do zużycia przez palenie dopiero po umieszczeniu go w gilzie papierosowej. Taki sam nabój tytoniowy jest zaproponowany według patentów DE-OS 3 407 461 oraz EU-A-O 155 514jako układ, który oprócz zwykłej stabilności kształtu nadawanej przez wytwarzanie fabryczne ma taką długość i przekrój poprzeczny, że szczelnie przylega do powierzchni wewnętrznej papierowej gilzy papierosowej.
W ada takich nabojów tytoniowych nadających się do wprowadzania ich w papierowe gilzy papierosowe polega na tym, że można je wprowadzać w gilzy tylko za pomocą środków pomocniczych, jak np. za pomocą lejka, co ma miejsce zwłaszcza wówczas gdy średnicę naboju według patentu EU-A-0 155 514 należy dopasowywać do gilzy. Takie naboje dają się wsuwać w papierowe gilzy papierosowe tylko za pomocą znacznych ilości minipulacji, zwłaszcza wówczas, gdy wskutek zmiany zawartości wilgoci nieznacznie rośnie ich średnica. Wprawdzie zaproponowano, aby w porcji tytoniu wykonywać przynajmniej na jednym odcinku końcowym niewielkie zwężanie stożkowe, lecz w przypadku dzielenia sznura tytoniowego na porcje za pomocą wykonywanej fabrycznie operacji cięciajest to możliwe tylko przy znacznych nakładach na park maszynowy. Próbowano także zachęcać użytkownika do zaostrzenia naboju tytoniowego we wgłębieniu w kształcie lejka, znajdującym się na opakowaniu lub w jego wnętrzu, aby ułatwić lub dopiero w ten sposób w ogóle umożliwić wprowadzanie naboju do gilzy papierosowej.
167 819
Takie manipulacje są uciążliwe i zmniejszają akceptację stosowania nabojów tytoniowych przez samodzielnych wykonawców papierosów.
Celem wynalazku jest, po pierwsze ułatwienie wprowadzania w odpowiednie papierowe gilzy papierosowe takich nabojów tytoniowych, wykonywanych fabrycznie z jednego sznura tytoniowego, a po drugie oszczędzanie tytoniu i zaproponowanie takiego naboju tytoniowego, który już przy pierwszych zaciągnięciach się umożliwia palaczowi odczuwanie pełnego smaku dymu tytoniowego.
Zgodnie z wynalazkiem cel ten osiągnięto dzięki temu, że obydwie powierzchnie czołowe naboju tytoniowego są skośnie ścięte, przy czym kąt nachylenia skośnie ściętych powierzchni do powierzchni przekroju poprzecznego naboju tytoniowego wynosi od 5 do 10°. Korzystnie jest gdy skośnie ścięta powierzchnia sięga aż do powłoki naboju tytoniowego.
Za pomocą naboju tytoniowego, który posiada odpowiednią powierzchnię przecięcia przebiegającą skośnie w stosunku do płaszczyzny wzdłużnej naboju znacznie ułatwia się wprowadzanie naboju tytoniowego do gilzy. W przypadku skośnie odciętego naboju tytoniowego można skośnie ścięty czubek naboju bez trudności umieścić w nieco skośnie trzymanej papierowej gilzie papierosowej.
Dalsza korzyść, która wynika ze zukosowania powierzchni czołowej polega na tym, że przy wsuwaniu naboju w gilzę papierosową wystające części powstają dlatego, iż nabój papierosowy nie jest dopasowany pod względem długości do gilzy papierosowej. W przypadku skośnie ściętego naboju tytoniowego wystający, zaostrzony koniec styka się z wkładką filtracyjną i w bezpośrednim pobliżu tej wkładki tworzy się przestrzeń nie wypełniona tytoniem, zakryta arkuszem osłonowym, otaczającym całkowicie wkładkę filtracyjną i część dolną przylegającej gilzy z papieru papierosowego.
W każdym przypadku w obszarze w pobliżu .wkładki filtracyjnej, zakrytej arkuszem osłonowym, tworzy się pusta przestrzeń, w której nie ma tytoniu. Ponieważ konsument nigdy nie wypala swojego papierosa do samego brzegu wkładki filtracyjnej i wskutek tego wraz z popularną w obecnych czasach wkładką filtracyjną wyrzuca z reguły około 13% lub więcej ilości tytoniu sznura tytoniowego, więc dzięki pustej przestrzeni znajdującej się w obszarze wkładki filtracyjnej zaoszczędza tytoń, który w przeciwnym razie wyrzuciłby. W celu dania rekompensaty za to, że oferuje się naboje z mniejszą ilością tytoniu, więc przestrzegając określonej prawnie minimalnej ilości np. 25g drobnej krajanki tytoniowej w każdym pudełku, można postawić konsumentom do dyspozycji pudełka zawierające nie po 30, lecz np. po 32 naboje tytoniowe, przestrzegając w ten sposób przepisy prawne.
To zmniejszenie ilości tytoniu jest spowodowane zarówno przez zukosowanie jak i przez wykonane w kształcie łuku albo klina wgłębienie na zewnętrznym końcu naboju tytoniowego, przeznaczonym do zapalenia, co przyczynia się także do powiększenia ilości nabojów tytoniowych w jednym opakowaniu o zawartości 25g drobnej krajanki, np. z 30 do 32 sztuk.
Trzecia korzyść, która niespodziewanie wynika zarówno z wykonania skośnego ścięcia czołowej powierzchni naboju tytoniowego, polega na powiększeniu powierzchni przekroju w porównaniu z poprzeczną powierzchnią przekroju przebiegającą prostopadle do osi wzdłużnej naboju. Ogólnie wiadomo, że w papierosach z filtrem przewietrznym pierwsze jak i drugie zaciągnięcie się wydaje się pod względem smakowym stosunkowo słabe lub mdłe. Wynika to z tego, że cały sznur tytoniowy działa jak filtr i profil smakowy tworzy się w głównym strumieniu dymu dopiero po drugim zaciągnięciu się. Dzięki powiększeniu zapalnej powierzchni w stosunku do dawnej używanej poprzecznej powierzchni przekroju sznura papierosowego spala się więcej tytoniu, wskutek czego główny strumień dymu mimo filtrującego działania początkowo bardzo długiego sznura tytoniowego zostaje wzbogacony w substancje zapachowe i smakowe.
Reasumując wynikają więc ze zwiększenia powierzchni przekroju w obszarze powierzchni czołowych w stosunku do mniejszej powierzchni, przekroju poprzecznego prostopadłej do osi podłużnej papierosa po pierwsze lepsze możliwości wsuwania naboju tytoniowego w otwór gilzy, po drugie oszczędności tytoniu przez wytworzenie pustej przestrzeni w bliskim sąsiedztwie osłoniętej arkuszem zakrywającym i tak nie spalanej przestrzeni ustnikowej i po trzecie silniejsza aromatyzacja przy co najmniej pierwszym lub drugim zaciągnięciu się papierosem.
167 819
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia nabój papierosowy umieszczony w gilzie papierosowej w przekroju wzdłużnym.
Rysunek pokazuje sznur tytoniowy 2, któryjest odpowiednikiem wypełnienia tytoniowego gotowego papierosa. Ten sznur tytoniowy jest otoczony przepuszczalną dla powietrza powłoką 4, która jest tak przepuszczalna dla powietrza, że sam nabój tytoniowy jako taki nie nadaje się do wypalania, chociaż po wsunięciu w papierową gilzę papierosową może być używany do palenia. Papierowa gilza papierosowa składa się z powłoki 6 ze zwykłego papieru papierosowego i z wkładki filtracyjnej 8, przy czym powłoka i wkładka filtracyjna są połączone ze sobą za pomocą arkusza osłonowego 10 lub arkusza ustnikowego.
W naboju tytoniowym pokazanym na fig. 1 zarówno przednia skośnie ścięta powierzchnia 20 jak i tylna skośnie ścięta powierzchnia 20’ jest nachylona do poprzecznej powierzchni czołowej pod kątem α. Ten kąt α leży zwykle w przedziale od 3 do 25°, przy czym uprzywilejowany jest kąt α w granicach od 5 do 10°.
Im większy jest kąt ustawienia α tym większajest powierzchnia przecięcia w stosunku do powierzchni przekroju poprzecznego i tym większa jest pusta przestrzeń końcowa a i pusta przestrzeń b między wkładką filtracyjną 8 a nabojem tytoniowym i tym samym większa ilość zaoszczędzonego tytoniu. Im większy jest kąt α, tym łatwiejsze jest wprowadzanie naboju w gilzęjak również ilość zaoszczędzonego tytoniu w przestrzeń a na końcu naboju, przeznaczonym do spalania. Wraz ze wzrostem kąta α zwiększa się także zapalana podczas obydwóch pierwszych zaciągnięć powierzchnia tytoniu, która powoduje polepszenie właściwości smakowych i zapachowych. Wielkość kąta α jest z drugiej strony ograniczona przez wzrastającą utratę guzełkowatości tytoniu nie nadającego się utrzymać w całkowicie cylindrycznej powłoce; tę utratę guzełkowatości można zmniejszyć przez zastosowanie tytoniu ekspandowanego lub w inny sposób, np. przez wzmocnienie główki papierosa.
Takie naboje tytoniowe pokazane na rysunku można wytwarzać bez trudności fabrycznie w tradycyjnych maszynach; sznur tytoniowy przecina się samoostrzącymi się nożami tarczowymi nie jak dotychczas pod kątem prostym do osi wzdłużnej, lecz pod kątem α, przez całą średnicę naboju tytoniowego.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 1,50 zł
Claims (2)
- Zastrzeżenia patentowe1. Nabój tytoniowy, który jest wytwarzany fabrycznie przez dzielenie na części sznura tytoniowego za pomocą operacji cięcia i składa się z otwartej od stron czołowych oraz stanowiącej wypełnienie tytoniowe gotowego papierosa, umieszczalnej w papierowej gilzie papierosowej porcji tytoniu, której powierzchnia boczna jest wykonana z tak przepuszczalnej dla powietrza powłoki z mogącego spalać się całkowicie materiału, że w powłoce tej nabój tytoniowy nie może być wypalany, ale po umieszczeniu go w papierowej gilzie papierosowej może być wypalany przez palacza, znamienny tym, że obydwie powierzchnie czołowe naboju tytoniowego są skośnie ścięte, przy czym kąt nachylenia (α) skośnie ściętych powierzchni (20, 20’) do powierzchni przekroju poprzecznego naboju tytoniowego wynosi od 5 do 10°.
- 2. Nabój tytoniowy według zastrz. 1, znamienny tym, że skośnie ścięta powierzchnia (20, 20’) sięga aż do powłoki (4).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4107027A DE4107027C3 (de) | 1991-03-01 | 1991-03-01 | Tabakpatrone |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL293623A1 PL293623A1 (en) | 1992-11-30 |
PL167819B1 true PL167819B1 (pl) | 1995-11-30 |
Family
ID=6426529
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL92293623A PL167819B1 (pl) | 1991-03-01 | 1992-02-26 | Nabój tytoniowy PL PL PL PL PL |
Country Status (16)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0509196B1 (pl) |
AT (1) | ATE108620T1 (pl) |
CZ (1) | CZ282513B6 (pl) |
DE (2) | DE4107027C3 (pl) |
EE (1) | EE02967B1 (pl) |
HR (1) | HRP920027B1 (pl) |
HU (1) | HU213921B (pl) |
LT (1) | LT3408B (pl) |
LV (1) | LV10564B (pl) |
MX (1) | MX9200824A (pl) |
PL (1) | PL167819B1 (pl) |
RU (1) | RU2085094C1 (pl) |
SI (1) | SI9200028B (pl) |
SK (1) | SK279161B6 (pl) |
UA (1) | UA22105C2 (pl) |
YU (1) | YU48182B (pl) |
Families Citing this family (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE4206507C1 (en) * | 1992-03-02 | 1993-06-24 | H.F. & Ph.F. Reemtsma Gmbh & Co, 2000 Hamburg, De | System for hand-making filter cigarettes - has length of cartridge greater than casing requiring cutting of cartridge to required length before or after introduction into casing |
DE4217937C1 (pl) * | 1992-05-30 | 1993-08-05 | H.F. & Ph.F. Reemtsma Gmbh & Co, 2000 Hamburg, De | |
DE4339039C2 (de) * | 1993-11-16 | 1997-03-20 | Reemtsma H F & Ph | Portionierungsgerät für stäbchenförmige Rauchprodukte |
DE4339038C2 (de) * | 1993-11-16 | 1997-03-20 | Reemtsma H F & Ph | Vorrichtung zur Selbstverfertigung von Cigaretten |
DE102006043872B4 (de) * | 2006-09-19 | 2010-05-20 | British American Tobacco (Germany) Gmbh | Vorrichtung zum Zerschneiden von Tabakartikeln |
US7836897B2 (en) * | 2007-10-05 | 2010-11-23 | R.J. Reynolds Tobacco Company | Cigarette having configured lighting end |
GB201423312D0 (en) | 2014-12-29 | 2015-02-11 | British American Tobacco Co | Heating device for apparatus for heating smokable material and method of manufacture |
GB201423318D0 (en) | 2014-12-29 | 2015-02-11 | British American Tobacco Co | Cartridge for use with apparatus for heating smokable material |
GB201423317D0 (en) | 2014-12-29 | 2015-02-11 | British American Tobacco Co | Apparatus for heating smokable material |
Family Cites Families (17)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE822964C (de) * | 1949-10-18 | 1951-11-29 | Rudi Muencheberg | Fuellungen fuer Tabakpfeifen |
DE889578C (de) * | 1951-05-05 | 1953-09-10 | Otto Baeurer | Verfahren zum Herstellen von Rauchwaren |
NL6703935A (pl) * | 1967-03-16 | 1968-09-17 | ||
US3545449A (en) * | 1969-04-18 | 1970-12-08 | James G Pecor | Pipe smoker's tobacco package |
US3847161A (en) * | 1972-06-30 | 1974-11-12 | D Morgenstern | Filtered cigarettes |
DE3244906A1 (de) * | 1982-12-04 | 1984-06-07 | Hofmann, Kurt, 8551 Hiltpoltstein | Rauchtabak, insbesondere rauchtabak fuer selbstdreh-zigaretten, und verfahren zum portionieren desselben |
DE8309186U1 (de) * | 1983-03-28 | 1984-01-19 | Liebich, Max, 8370 Regen | Tabakerzeugniss zur Selbstverfertigung von Zigaretten durch den Verbraucher |
DE8326921U1 (de) * | 1983-09-20 | 1983-12-22 | Martin Brinkmann Ag, 2800 Bremen | Vorrichtung zum Überführen eines Tabakstranges |
DE3343407C2 (de) * | 1983-11-30 | 1985-10-03 | Efka-Werke Fritz Kiehn Gmbh, 7218 Trossingen | Vorrichtung zum Füllen bzw. Stopfen einer Zigarettenpapierhülse mit Tabak |
DE3407461C1 (de) * | 1984-02-29 | 1985-10-24 | Efka-Werke Fritz Kiehn Gmbh, 7218 Trossingen | Tabakerzeugnis für die Selbstverfertigung einer Zigarette bzw. einer Filter-Zigarette |
DE3563163D1 (en) * | 1984-02-29 | 1988-07-14 | Efka Werke Kiehn Gmbh Fritz | System for making a cigarette, method and device using the system |
DE3437882A1 (de) * | 1984-10-16 | 1986-04-17 | Max 8370 Regen Liebich | System zur selbstverfertigung von zigaretten durch den verbraucher |
DE3744670A1 (de) * | 1986-12-22 | 1988-06-30 | Efka Werke Kiehn Gmbh Fritz | Tabakerzeugnis fuer die selbstverfertigung einer zigarette, insbesondere filterzigarette |
DE3711061A1 (de) * | 1987-04-02 | 1988-10-13 | Brinkmann Ag M | Verfahren zum selbstherstellen einer zigarette und tabakpatrone hierfuer |
CA1329099C (en) * | 1988-04-28 | 1994-05-03 | Gunter Schutze | "make-your-own" system for making a cigarette, especially a filter-tipped cigarette |
DE3914669C2 (de) * | 1989-05-03 | 1999-07-15 | Max Liebich | Vorrichtung und Verfahren zur Selbstverfertigung von Zigaretten durch den Verbraucher |
DE4035421A1 (de) * | 1990-11-07 | 1992-05-14 | Max Liebich | Filterzigarettenpapierhuelse |
-
1991
- 1991-03-01 DE DE4107027A patent/DE4107027C3/de not_active Expired - Fee Related
-
1992
- 1992-01-31 RU SU925011086A patent/RU2085094C1/ru active
- 1992-02-04 DE DE59200291T patent/DE59200291D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1992-02-04 AT AT92101783T patent/ATE108620T1/de not_active IP Right Cessation
- 1992-02-04 EP EP92101783A patent/EP0509196B1/de not_active Revoked
- 1992-02-26 MX MX9200824A patent/MX9200824A/es not_active IP Right Cessation
- 1992-02-26 PL PL92293623A patent/PL167819B1/pl unknown
- 1992-02-28 HR HRP4107027.5A patent/HRP920027B1/xx not_active IP Right Cessation
- 1992-02-28 SI SI9200028A patent/SI9200028B/sl unknown
- 1992-02-28 HU HU9200679A patent/HU213921B/hu not_active IP Right Cessation
- 1992-02-28 SK SK598-92A patent/SK279161B6/sk unknown
- 1992-02-28 CZ CS92598A patent/CZ282513B6/cs unknown
- 1992-02-28 YU YU20692A patent/YU48182B/sh unknown
-
1993
- 1993-02-16 UA UA93004076A patent/UA22105C2/uk unknown
- 1993-06-09 LV LVP-93-541A patent/LV10564B/lv unknown
- 1993-08-02 LT LTIP825A patent/LT3408B/lt not_active IP Right Cessation
-
1994
- 1994-10-05 EE EE9400103A patent/EE02967B1/xx unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HU9200679D0 (en) | 1992-05-28 |
LV10564B (en) | 1996-04-20 |
YU48182B (sh) | 1997-07-31 |
RU2085094C1 (ru) | 1997-07-27 |
DE59200291D1 (de) | 1994-08-25 |
CS59892A3 (en) | 1992-10-14 |
DE4107027C3 (de) | 1997-04-17 |
SI9200028A (en) | 1992-11-27 |
LV10564A (lv) | 1995-04-20 |
YU20692A (sh) | 1994-06-24 |
EP0509196B1 (de) | 1994-07-20 |
PL293623A1 (en) | 1992-11-30 |
DE4107027C2 (de) | 1994-01-05 |
EE02967B1 (et) | 1997-04-15 |
UA22105C2 (uk) | 1998-04-30 |
SI9200028B (en) | 2001-04-30 |
LTIP825A (en) | 1995-02-27 |
HRP920027A2 (en) | 1994-10-31 |
SK279161B6 (sk) | 1998-07-08 |
HUT67478A (en) | 1995-04-28 |
HRP920027B1 (en) | 1997-08-31 |
LT3408B (en) | 1995-09-25 |
CZ282513B6 (cs) | 1997-07-16 |
DE4107027A1 (de) | 1992-09-03 |
EP0509196A1 (de) | 1992-10-21 |
ATE108620T1 (de) | 1994-08-15 |
MX9200824A (es) | 1992-09-01 |
HU213921B (en) | 1997-11-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA1171747A (en) | Low delivery cigarette | |
CA1329099C (en) | "make-your-own" system for making a cigarette, especially a filter-tipped cigarette | |
US4759380A (en) | Filter cigarette having segmented sections | |
US3759267A (en) | Smoking articles | |
US4986287A (en) | Coaxial cigarette | |
US5713377A (en) | Tobacco cartridge | |
BR112013016832B1 (pt) | artigo de fumo, método de formação de um artigo de fumo com baixa propensão à ignição | |
PL167819B1 (pl) | Nabój tytoniowy PL PL PL PL PL | |
US4726385A (en) | Method of fabricating an all-tobacco cigarette controlling tar delivery and an all-tobacco cigarette | |
CA2069078C (en) | Smoking articles | |
PL167800B1 (pl) | Zestaw papierosowy do samodzielnego wytwarzania papierosów z filtrem PL PL PL PL PL | |
EP0659353B1 (en) | Kit for making a smoking article | |
RU93005373A (ru) | Система и способ для самоизготовления сигарет с фильтром | |
CA2239919A1 (en) | A tobacco product for the self-preparation of a cigarette, especially a filter-tipped cigarette |