PL104373B1 - Sposob wytwarzania nowych acyloanilin - Google Patents

Sposob wytwarzania nowych acyloanilin Download PDF

Info

Publication number
PL104373B1
PL104373B1 PL1975192740A PL19274075A PL104373B1 PL 104373 B1 PL104373 B1 PL 104373B1 PL 1975192740 A PL1975192740 A PL 1975192740A PL 19274075 A PL19274075 A PL 19274075A PL 104373 B1 PL104373 B1 PL 104373B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
carbon atoms
sep
torr
halogen
Prior art date
Application number
PL1975192740A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CH499574A external-priority patent/CH592410A5/de
Priority claimed from CH325975A external-priority patent/CH608690A5/de
Application filed filed Critical
Publication of PL104373B1 publication Critical patent/PL104373B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C335/00Thioureas, i.e. compounds containing any of the groups, the nitrogen atoms not being part of nitro or nitroso groups
    • C07C335/30Isothioureas
    • C07C335/32Isothioureas having sulfur atoms of isothiourea groups bound to acyclic carbon atoms

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarza¬ nia nowych acyloanilin o wzorze 1, w którym Rx oznacza grupe alkilowa o 1—4 atomach wegla, grupe alkoksylowa o 1—4 atomach wegla lub atom chlorowca, Ra i R4, kazde, oznacza atom wodoru, grupe alkilowa o 1—3 atomach wegla, alkoksylowa o 1—4 atomach wegla lub atom chlo¬ rowca, R5 oznacza atom wodoru lub grupe me¬ tylowa, przy czym ogólna ilosc wegla podstawni¬ ków Ri, R2, R4 i R5 umieszczonych w pierscieniu fenylowym nie przekracza wartosci liczbowej 8, Y oznacza grupeo wzorze—OR3 lub —SR3, w któr rym R3 oznacza ewentualnie podstawiona atomem chlorowca grupe alkilowa o 1—6 atomach wegla, alkenylowa o 3—6 atomach wegla, alkinylowa o 3—6 atomach wegla lub ewentualnie podstawiona chlorowcem lub grupa alkilowa o 1—4 atomach wegla reszte benzylowa.
Jako grupy alkilowe, jak i grupy alkilowe sta¬ nowiace czesc alkilowa grupy alkoksylowej zgod¬ nie z podana iloscia atomów wegla, wymienia sie grupy takie jak metylowa, etylowa, propylowa, izopropylowa, butylowa, izobutylowa, Il-rzed.-bu- tylowa, Ill-rzed.-butylowa, jak i pentylowa i hek- sylowa, lacznie z ich izomerami.
Jako grupy alkenylowe o 3—6 atomach wegla wymienia sie przede wszystkim grupe allilowa, metyloallilowa i pentenylowa.
Jako grupy alkinylowe o 3—6 atomach wegla wymienia sie przede wszystkim grupe, jak pro- pinylowa-2 /propargilowa/ i butynylowa-2.
Sposród atomów chlorowca, które moga byc rów¬ niez podstawnikami reszt weglowodorowych R3, wymienia sie fluor, chlor, brom lub jod.
W opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki rir 3 598 859 opisane sa podobne aniliny ale aniliny te nie wykazuja zadnego mikrobiocy- dowego dzialania.
Zwiazki o wzorze 1 wykazuja dzialanie mikro- biocydowe szczególnie dogodne dla ochrony ros¬ lin uzytkowych przede wszystkim wykazuja dos¬ konale dzialanie przeciwko grzybom fitopatogen- nym, co ilustruja podane przyklady III—V.
Korzystnymi, jako zwiazki mikrobiocydowe sa zwiazki o wzorze 1, w którym Ri oznacza gru¬ pe metylowa, 1^ oznacza podstawnik umiejscowio~ ny w pozycji orto do grupy amidowej, taki jak grupa metylowa, etylowa lub atom chloru, a Y, R4 i R5 maja wyzej podane znaczenie.
Sposród tych zwiazków jako korzystne ze wzgle¬ du na ich aktywnosc wymienia sie takie zwiazki o wzorze 1, w którym R4 oznacza atom wodoru, grupe metylowa, atom chloru lub bromu, R5 ozna¬ cza atom wodoru lub grupe metylowa, a Y ozna¬ cza urgupowanie —ORs lufo —SR3, gdzie R3 ozna¬ cza grupe alkilowa o 1—4 atomach wegla, allilo¬ wa, chloroallilowa lub 3-metyloallilowa, propar¬ gilowa lub benzylowa. 104 973s Sposród powyzszych zwiazków mikrobiocydo- -wych wazne sa te zwiazki o wzorze 1, w którym *R4 i R5 kazde, niezaleznie, oznacza atom wodoru lub grupe metylowa, a w którym Rt oznacza gru¬ pe metylowa, etylowa, propylowa, izopropylowa, butylowa, Il-rzed.-butylowa lub Ill-rzed.-butylo- wa. * ;— ¦¦¦-' Tak samo pod wzgledem wlasciwosci mikrobio- cydowyeh cenne sa zwiazki o wzorze 1* w którym Ri i R, maja znaczenie takie jak podano przy objasnieniu wzoru 1, R4 i R6 oznaczaja atomy wo¬ doru, Y oznacza grupe S-R8, a Rt Oznacza alkil o 1—6 atomach wegla.
Zwiazki o wzorze 1, zgodnie z wynalazkiem wytwarza sie przez zacylowanie zwiazku o wzo¬ rze 2, w którym R2, Rg, R4 i R5 maja znaczenie podane dla wzoru 1, zwiazkiem o wzorze 3, w którym Hal* oznacza chlorowiec zwlaszcza chlor lub brom, a Y ma wyzej podane znaczenie.
Reakcje mozna prowadzic ewentualnie w obec¬ nosci obojetnych wobec reagentów rozpuszczalni¬ ków lub rozcienczalników, jak na przyklad alifa¬ tyczne lub aromatyczne weglowodory, takie jak benzen, toluen, ksylen, eter naftowy; chlorowco¬ wane weglowodory, takie jak chlorobenzen, chlo¬ rek metylenu, chlorek etylenu, chloroform; eter i zwiazki typu eterów, jak eter dwualkilowy, diok- sen, tetrahydrofuran; nitryle, jak ecetonitryl; N,N-dwualkiloamidy, jak dwumetyloformamid; dwumetylosulfotlenek; ketony, jak keton metylo- etylowy, jak i mieszaniny tych rozpuszczalników ze soba.
Reakcje prowadzi sie w temperaturze 0—18Q°C, korzystnie 20—120°C. W niektórych przypadkach celowe jest uzycie srodków wiazacych kwas lub srodków kondensujacych. Jako takie srodki sto¬ suje sie III-rzed.aminy, takie jak trójalkiloaminy, na przyklad trójetyloamina, pirydyna lub zasady pirydynowe albo zasady nieorganiczne jak tlenki i wodorotlenki, wodoroweglany i weglany metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych, jak i octami sodu. Jako srodek wiazacy kwas mozna poza tym stosowac nadmiar kazdej z uzytych pochodnych aniliny o wzorze 2.
Reakcje mozna prowadzic bez uzycia srodków wiazacych kwas, przy czym w niektórych przy¬ padkach wskazane jest przepuszczenie przez mie¬ szanine reakcyjna strumienia azotu w celu usu¬ wania tworzacego sie chlorowodoru. W innych przypadkach bardzo wskazane jest dodanie dwu- metyloformamidu jako katalizatora reakcji.
Szczególy dotyczace wytwarzania zwiazków po¬ srednich o wzorze 2 sa opisane w ogólnych me¬ todach wytwarzania estrów kwasów anilinokarbo- ksylowych podanych w J. Org. Chem. 30, 4101 /1965/. Tetrahedron 1967, 487, Tetrahedron 1967, *493.
Zwiazki o wzorze 1 zawieraja asymetryczny atom wegla *C i mozna je rozdzielic znanymi me¬ todami na optyczne antypody, przy czym enancjo- mer o formie D ma silniejsze dzialanie mikrobio- cydowe. ' 1 W zwiazku z tym, szczególnie cennymi zwiaz¬ kami, jak i zawierajacymi je preparatami sa zwiazki" o wzorze 1, które maja konfiguracje D. 373 4 Zwiazki o formie D z reguly wykazuja ujemny kat skrecalnosci w roztworze etanolowym lub acetonowym.
W celu wytworzenia optycznie czystego anty- podu D, wytwarza sie racemiczny zwiazek o wzo¬ rze 4, w którym Rl9 R2, R4 i R5 maja znaczenie takie jak podane dla wzoru 1, po czym zwiazek ten, w znany sposób, przeprowadza sie w odpo¬ wiednia sól, z zawierajaca azot optyczna zasada.
Za pomoca frakcjonowanej krystalizacji tej soli, nastepne uwolnienie kwasu o wzorze 4, wzbogaco¬ nego w optycznie czynna antypode D i ewentu¬ alnie czesto wielokrotne powtórzenie wytwarza¬ nia soli, jej krystalizacje i uwalnianie kwasu ani- linopropionowego o wzorze 4 uzyskuje sie zwia¬ zek o czystej formie D.
Z tego zwiazku, jesli jest to pozadane, uzyskuje sie w znany sposób, na przyklad w obecnosci HC1 lub kwasu siarkowego, z metanolem lub etanolem, optycznie czynny ester o konfiguracji D zwiazku o wzorze 2. Jako optycznie czynna zasada odpo¬ wiednia jest na przyklad a-fenyloetyloamina.
Zamiast za pomoca frakcjonowanej krystaliza¬ cji mozna tez w celu wytworzenia enancjomeru D zwiazku o wzorze 5, w którym Rlf Rj, R4 i R, maja wyzej podane znaczenie, zdwuazowac grupe aminowa L-alaniny, w obecnosci na przyklad HC1 lub HBr, po czym przy odszczepieniu Na wymie¬ nic ja na chlorowiec, . przy zachowaniu L-konfi- guracji i nastepnie zestryfikowac metanolem lub etanolem i poddac dalszej reakcji z anilina o wzo¬ rze 6, przy czym nastepuje inwersja do konfigu¬ racji D zwiazku o wzorze 5 ,/J. Am. Chem. Soc. 76, 6058/.
Niezaleznie od wymienionej izomerii optycznej stwierdza sie wystepowanie atropoizomerii odnos¬ nie osi fenylowej —N<, w tych przypadkach, gdy pierscien fenylowy podstawiony jest co najmniej w polozeniach 2, 6 i równoczesnie niesymetrycz- 40 nie do plaszczyzny tej osi /ewentualnie równiez takze w wyniku obecnosci dodatkowych podstaw¬ ników/. To zjawisko spowodowane jest steryczna przeszloscia powodowana przez dodatkowe zwiaz¬ ki atomu azotu z resztami —CH/CH^/—COOCH3 45 i —CO—CH2—Y.
Niezaleznie od wymienionej izomerii optycznej moze równiez wystepowac dalej izomeria cis/trans przy podwójnym wiazaniu, w przypadku, gdy R4 oznacza alkenyl. 5o O ile syntezy nie prowadzi sie sposobem zmie¬ rzajacym do wyodrebnienia czystego izomeru, to produkt uzyskuje sie normalnie w postaci mie-/ szaniny dwóch izomerów optycznych, dwóch atro- poizomerów i dwóch cis/trans izomerów lub w po- 55 staci mieszaniny wszystkich mozliwych izomerów.
Korzystne wlasciwosci grzybobójcze enancjomerów w formie D /w porównaniu do formy DL lub hf sa jednak zachowane i nie obserwuje sie znacza¬ cego wplywu zjawiska stropoizomerii lub cis/trans 60 izomerii.
Podane przyklady wyjasniaja blizej wynalazek, ale w niczym nie ograniczaja jego zakresu. Dane odnosnie temperatury wyrazono w stopniach Cel¬ sjusza. O ile nie podano inaczej, przy wymienia- 05 niu zwiazków o wzorze 1, które moga wystepowac104 373 6 w postaci czynnej, jest oczywiste, ze wystepuja one w postaci racemicznej mieszaniny.
Przyklad I. Sposób wytwarzania zwiazku o wzorze 7, okreslonego dalej jako zwiazek nr 39, stanowiacego N-/l'-metoksykarbonyloetylo/-N-me- toksyacetylo-2,3-dwumetylo-6-etyloaniline/ /a/' 100 g 2,3-dwumetylo-5-etyloaniliny, 223 g estru mety¬ lowego kwasu 2-bromopropionowego 140°C; po czym mieszanine ochladza, rozciencza 300 ml y/o¬ dy i ekstrahuje eterem dwuetylowym. Ekstrakt przemywa sie niewielka iloscia woay, suszy siar¬ czanem sodu, saczy i odparowuje eter. Po odde¬ stylowaniu nadmiaru estru metylowego kwasu 2- -bromopropionowego, surowy produkt destyluje sie w wysokiej prózni. Otrzymany zwiazek wrze w temperaturze 88—90°C przy 0,04 tora. b/ 11 g estru otrzymanego wedlug sposobu opi¬ sanego wyzej w czesci /a/, 6,5 g chlorku metoksy- acetylu, 2 ml dwumetyloformamidu i 250 ml abso¬ lutnego toluenu miesza sie w ciagu 3 godzin w temperaturze pokojowej, po czym ogrzewa w ciagu 1 godziny pod chlodnica zwrotna. Po oddestylo¬ waniu rozpuszczalnika, surowy produkt destyluje pod zmniejszonym cisnieniem 0,08 tora w tempe¬ raturze 126—1'32°C.
Jesli czysta postac- D estru metylowego kwasu a-/2,3-dwumetylo-6-etyloanilino/-propionowego za¬ cyluje sie kwasem metoksyoctowym lub jego reak- tywna pochodna, to otrzymuje sie D-forma obu atropoizomerow, oznaczonych dalej jako zwiazki 39a i 39b.
W sposób analogiczny do podanego w czesci /a/ przykladu I mozna wytworzyc dalsze zwiazki po¬ srednie o wzorze 8, W którym Rx umiejscowiony jest w polozeniu 2, wymienione W tablicy I, w której podano znaczenie podstawników dla wzoru 8 i wlasciwosci fizyko-chemiczne, przy czym skró- v ty t.t. i t.wrz. oznaczaja odpowiednio temperature topnienia i temperature wrzenia.
Tablica I 1 Ri^ 11 ^ CH, CH, CH3 CH3 CH, CH, CH3 CH, CH, izoC9H7 izoCjH7 t.CjHg CH, CH8 CH, CH, F Cl Br CH, J nC4H,0— CH, CH, Cl ¦ 1 CH, CH, CH, CH, CH, CH3 CH3 R* 2 CH3 C2H3 C2H5 CH3- CH3 C2H8 H H H H izoC8H7 H H Cl CH3 CH3 H H H CH3 H H H H H Cl CH3 C2H5 C2H5 Cl Cl C,H5 R4 a ii H -CHs -CH3 4-Ck3 3-CH3 4-CH3 -CH3 3-CH3 II H H 4-Cl H 4-Br 3-Br H H H 4-N H H 4-CH30— 4-IIrz.
C4H90 -Cl 4-J 4-Cl 4-J 4-Cl 4-Cl 4-Br 4-Br Stale fizyczne 4 t.wrz. 98°/0,8 tora t.wrz. 88—90°l/0,01 tora t.wrz. 96—990yo,03 tora t.wrz. 83°/0,03 tora 145°/9 tora t.wrz. 88—9070,04 tora t.wrz. 88—9070,04 tora t.wrz. 95—10070,02 tora t.wrz. 106—10870,1 tora t.wrz. 14675 tora t.wrz. 11070,2 tora t.wrz. 105^/0,5 tora t.wrz. 93°0,07 tora t.wrz. 125—12770,07 tora t.wrz. 88—8970,03 tora t.wrz. 31,5—32,5° t.wrz. *6-^7,5° t.wrz. 987M5 tora t.wrz. 90—10070,09 tora t.wrz. 11070,01 tora t.t. 81—83° t.wrz. 105°/0,15 tora t.wrz. 132°|/0,5 tora t.wrz! 13il°/0,5» tora t.wrz. 13870,15 tora t.t. 51,5—54° t.t. 118—122° t.t. 135—13770,02 tora t.t. 65—69° t.wrz. 142—145°/0,04 tora t.wrz. 1511—15370,03 tora t.t. 82—85° t.t. 52—54° |104 373 7 8 Przyklad II. Wytwarzanie N-/l'-metoksykar- bonyloetylo/-N-metoksyacetylo-2,6-dwumetyloanili- ny. W 150 ml reaktorze rozpuszcza sie 3,6 kg kwasu metoksyoctowego w 50 kg czterochloroety- lenu, po czym przez roztwór przepuszcza sie stru¬ mien azotu az do calkowitego usuniecia tlenu.
Nastepnie, mieszajac, wprowadza sie do roztworu 7,4 kg N-/l'-metotoksykarbonyloetylo/-2,6-dwume- tyloaniliny razem z katalityczna "iloscia /50 g/ dwurnetyloformamidu. Mieszanine reakcyjna ogrze¬ wa sie do temperatury okolos 80°G i w ciagu 60—90 minut dodaje do niej powoli 4,8 kg chlor¬ ku tionylu /SOClgi/ w ten sposób aby temperatura mieszaniny reakcyjnej utrzymywana sie ponizej temperatury 90°C. W czasie wydzielania sie gazo¬ wego HC1 i gajowego S02 wytworzony chlorek me-" toksyacetylu reaguje z pochodna aniliny tworzac zadany wymieniony w tytule zwiazek. Po dodaniu chlorku tionylu w celu doprowadzenia reakcji do konca mieszanine reakcyjna ogrzewa sie w ciagu 60 „Tablica II Zwia¬ zek Nr i 2 3 4 £ 6 7 8 9 11 12 13 14 16 17 18 19 21 22 23 24 26 1 27 1 28 29 | 31 32 33 34 36 1 ^ 3 I CH0 ca, CH» CH, CH* CH, CA 1 c^ .
CH, CE3 cn.
CH3 CA CI^ CHJ3 C*H* C*H6 CH, ch;3 CH3 CH* CA CHP CB3 cA CA cn, CH* CH* CAÓ— Cl F F < F- Cl ¦ ' ' a R2 1 3 1 6-CH3 6-CH3 «-CH3 6-CH3 6-CH3 6-CH3 6-C2H5 6-C2H5 6-C2H5 6-C2H5 6-C1 6-C1 6-C1 6-C1 -CH3 6-C3H5 6-C2H6 S-CH, 3-CH8 3-CH8 3-CH8 3-^CH8 3-CHg 3-CH8 4-CH3 4-CH3 4-CH3 4-CH3 3-Br 6-CH8 6-C1 H H H H H 1 - R4 4 1 H H H H H H H.
H H H H H H H H H H 6-CHj 6-CHa 6-CH* 6-CH, 6-CH, 6-CH, 6-CH* 6-CH, 6-CH, 6-CHa 6-CH. . 6-CH, H H H H H.
H 1 R8 1 5 I CH8 C*H5 n-C3H7 izoC3H7 II-rzed.-C4H9 n-C4H9 CH8 ' C2H5 izoC3H7 II-rzed.-C4Hfl CH, C2H5 izoC8H7 II-rzed.-C4H9 izoC8H7 c^3 izoC8H7 CH3 C2H5 n-C3H7 izoC8H7 n-C4H9 II-rzed.-C4H9 II-rzed.-C5Hn CH3 CfiHis izoC,H7 II-rzed.-C4H9 CHa CHa ch;3 CI^3 izoC3H7 II-rzed.-C4H9 CH3 izoC3H7 Wlasciwosci fizyczne 1 6 t.t. 67—68° t.wrz. 130—13(2° przy 0,02 tora t.wrz. 133^140° przy 0,03 tora t.wrz. 137—140° przy 0,04 tora t.wrz. 141—143° przy 0,04 tora t.wrz. 145—157° przy 0,03 tora t.wrz. 138—139° przy 0,07 tora t.wrz. 140—142° przy 0,04 tora t.wrz. 148° przy 0,4 tora t.wrz. 141—1144° przy 0,05 tora t.t. 47—56° t.wrz. 148—150° przy 0,04 tora t.wrz. 147° przy 0,15 tora t.wrz. 153—155° przy 0,07 tora t.wrz. 147° przy 0,3 tora t.wrz. 142—145° przy 0,06 tora t.wrz. 152° przy 0,1 tora t.t. 58—68° t.wrz. 140—142° przy 0,04 tora t.wrz. 138—140° przy 0,06 tora t.wrz. 140—142° przy 0,08 tora t.wrz. 147—148° przy 0,06 tora t.wrz. 150—152° przy 0,06 tora t.wrz. 159—1(61° przy 0,04 tora t.t. 50—531° t.wrz. 148—151° przy 0,08 tora t.wrz. 149—152° przy 0,07 tora t.wrz. 157^159° przy 0,08 tora t.wrz. 200° przy 0,04 tora t.wrz. 140—143° przy 0,05 tora t.wrz. 180—182° przy 0*04 tora t.wrz, 140—142° przy 0,35 tora t.wrz. 130° przy 0,01 tora t.wrz. 130—137° przy 0,04 tora t.t. 73—74° t.wrz. 130° przy 0,05 tora minut do temperatury 120°C i utrzymuje w tej tem¬ peraturze w ciagu nastepnych 60 minut. Mieszanine poreakcyjna ochladza sie do temperatury pokojo¬ wej i zadaje sie 25 kg wody, a nastepnie dopro- wadza odczyn do wartosci pH 9 za pomoca °/o-wego roztworu wodorotlenku sodu. Nastep¬ nie, rozdziela sie wytworzone dwie warstwy i wod¬ na warstwe odrzuca sie, a ograniczona odparo¬ wuje pod obnizonym cisnieniem. Otrzymany su- rowy produkt przekrystalizowuje sie z mieszani¬ ny izopropanol/woda /l:2/ uzyskujac zwiazek o temperaturze 67—68°C, okreslony wzorem 9.
W analogiczny sposób otrzymano dalsze zwiazki o wzorze 10 wymieniane w tablicy II, gdzie poda- ne znaczenie podstawników, dla symboli Rx, R2, R4 i A i wlasnosci fizyczne wytworzonych zwiaz¬ ków, a skróty t.t. i t.wrz. oznaczaja odpowiednio temperature topnienia i temperature wrzenia wy¬ tworzonego zwiazku.104 37$ 9 10 Tablica II /ciag dalszy/ 1 1 37 38 39 40 41 42 43 | 44 1 45 46 47 48 4'9 50 51 52 58 54/ -55 56 57 58 59 60 1 61 62 | 63 64 65 66 67 68 69 70 1 71 72 73 74 75 2 J CH3) C^3 CHl3 CHa CHi3 1 CHp CH^ F CH* cn, CH^ CH8j CHgj ch* CH3l CH, CH* CH3l CH3) CH3i CH3i CH., CH* CH* CH, CHa- CHgj CH„ CHS CH* CH,, CHjj CH, F, - i-C3H7 CE, CHg CH.O | 3 1 1 H 3-CH3 3-CH3 II-rzed.- C4H90— 4-II-rzed.- C4H90 6-CH3 6-Cl 6-C2H5 H 3-CH3 0-CH3 6-Cl 3-CH, 6-CH3 3-CH3 4-CH3 6-CH3 6-Cl 6-C2H5 6-CHa 4-Cl 4-Br 4-Br 4-Br 4-Br 4-J 4-Cl 4-Cl 4-Br 4-Br 4-Br 4-J 4-Cl 4-Cl 4-Br 4-Br 3-Cl 3-Cl H | 4 H H 6-C2H5 H H H H H H H H H 6-CH3l H 6-CHa 6-CHa H H H H 6-CHa 6-CH8; 6-CHa 6-CH8\ 6-CHgj 6-CH3) 6-Cl 6-Cl 6-C2H5 6-C2H5 6-C2H5 6-C2H5 6-Br 6-Br 6-Br 6-i-C3H7 6-CH8 1 6-CHa 6-CIJ izoC3H7 C% CH3 CH3 izoC3H7 —CH2—CH =CH2 —CH2—CH =CH2 ^—CH2—CH= CH2 —CH2—CH= CH2 —CH2—C/CH3/=CH2 —CH2-—C6H5 —CH2—C6H5 —CH2—C6H5 —CH2—C6H4—Cl/4/ I —CH/CH3/—C=CH —CH/CH3/—C=CH —CHjj—C=CH —CHa—C=CH —CHa—C=CH —CH2—C=CH CH3 CH, C2A5 —CH2CH= CH2 II-rz^d.-C4H9 CH3 CH3 | CH, 1 C*H, CH, —Crl2CH= CH2 CHa CH3 CfcH^ CH3 CH3! CH3( C2Hs CH3 6 t wrz. 168° przy 0,3 tora t.wrz. 140° przy 0,04 tora t.wrz. li26—132° przy 0,08 tora t.wrz. 142° przy 0,2 tora t.wrz. 175° przy 0,3 tora t.wrz. 151—153° przy 0,04 tora t.wrz. 162—164° przy 0,04 tora t.wrz. 150—152° przy 0,06 tora t.wrz. 129° przy 0,05 tora 1 t.wrz. 158—160° przy 0,02 tora t.t. 81—86° t.wrz. 183—185° przy 0,07 tora t.wrz. 180—182° przy 0,03 tora t.wrz. 187—189° przy 0,04 tora lepki olej lepki olej t.wrz. 148—150° przy 0,05 tora t.wrz. 178—180° przy 0,07 tora t.wrz. 156—158° przy 0,05 tora t.t. 58—60° t.t. 87—90° t.t. 98—100° t.t. 64—65,5° t.t. 38,5—41° t.t. 51—53,5° t.t. 82—84° t.t. 105—108° t.t. 72,5—81° t.t. 81—82° t.t. 87—90° t.wrz. 183—185° przy 0,02 tora t.wrz. 192—197° przy 0,03 tora t.wrz. 156—158° przy 0,1 tora t.t. 97—100° t.wrz. 146—152° przy 0,08 tora t.wrz. 150—154° przy 0,07 tora t.wrz. 127—132° przy 0,4 tora l.wrz. 123—126° przy 0,04 tora t.t. 50—56° | y W analogiczny sposób wytworzono zwiazki wy- 11, w którym podstawnik Rx umiejscowiony jest mienione w nizej podanej tablicy III, o wzorze 50 w polozeniu 2.
Tablica III Zwia¬ zek Nr 1 1 76 ¦ 77 ' 78 70' Ri 2 CH3 CH3 CHa Cl R2 3 6-CH3 6-C2H5 6-Q 6-Cl R4 4 H H H H R* H H H H R3 6 —CH2—CgHs i' —CHg—^C6H5 —CH2—C3H5 —CH2—CeH5 Wlasciwosci fizyczne 7 t.wrz. 190—192° przy 0,15 tora t.wrz. 194—197° przy 0,2 tora t.wrz. 215^220° przy 0,07 tora194373 11 12 Tablica III /ciag dalszy/ 1 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 . 90 91 2 CHS CH, CH, CH* CH« CHp CH3 CH3 CH, CH, CH, CH3 3 3-CH, 4-CH, 6-CH, 4-CH, -CH, 3-Br 3-CH, 4-CH, 4-Br 4-Br 4-Br 4-J 4 | 6-CH* 6-CH, H 6-CH, 6-C»H5 6-CH, e-C^Hj 6-CH, 6-CH, 6-CH, 6-C2H5 6-CH, H H H H H H H H H H H H 1 6 —CHg—CeH5 —CH2—CflH5 —CH2—C =CH2 i Cl izoCjHj CH, CH, CH, C*HB C^H, izoC3H7 CjHs C*H5 1 * I 1 t.wrz. 188—190° przy 0,04 tora t.wrz. 205—210° przy 0,03 tora t.wrz. 18&—195° przy 0,1 tora t.wrz. 151—183° przy 0,15 tora t.wrz. 134—13(6° przy 0,02 tora t.wrz. 180—182° przy 0,06 tora t.t. 81—92° t.t. 43-^5,5° t.wrz. 175r—178° przy 0,02 tora t.wrz. 180—184° przy 0,03 tora t.wrz. 188—190° przy 0,07 tora t.t. 105^107° W analogiczny sposób wytworzono zwiazki o wzorze 12, wymienione w tablicy IV, gdzie po¬ dano znaczenie poszczególnych podstawników.
Tablica IV Zwia¬ zek Nr 92 93 94 95 ^ 96 97 98 Ri Br Br Br Br Br CH, CH, R2 -CH, 4-Br 4-Br 6-Br 3-CH, 3-CH, 3-CH, R4 4-Br 3-CH, -C1 4-Br 4-Br -CH, -CH, R* 6-CH, 6-CH, 6-CH3 3-CH,. 6-CH3 6-CH3 6-CH3 R3 CH« CH« CH* CH8 C2H5 C^3 C*H5 Wlasciwosci fizyczne t.t. 72—76° t.wrz. 175—177° przy 0,03 tora t.wrz. 186—187° przy 0,08 tora t.wrz. 170—174° przy 0,08 tora t.wrz. 180—182° przy 0,1 tora t.t. 65^66° , t.t. 70—71'° W analogiczny sposób wytworzono zwiazki o wzorze 13, wymienione w tablicy V.
Tablica V Zwiazek | Nr 1 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 Ri 2 CH* CH* CH, CH, CH, CH, CH, CH8 CH« CH* CH« ctj, CH;, CA CH« CH* CH, R2 3 6-CH, 6-CH, 6-CH, 6-CH, 6-Cl 6-Cl 6-CH3 6-C2H5 6-C2H5 6-C2H$ 6-C2H5 6-CH3 6-CH3 6-Cl 6-Cl 6-Cl 6-C2H5 * Rs 4 CH.,.
C2H5 nC,H7 izoC3H7 izoC3H7 II-rzed.-C4Hfl II-rzed.-C4H9 CH^ C2H5 izoC3H7 nC4H9 nC4H9 III-rzed.-C4Hj nC4H„ C2H5 III-rzed.-C4H9 III-rzed.-C4H9 Wlasciwosci fizyczne | t.t. 65—67? t.t. 55,5—56° t.wrz. 166—169° przy 0,04 tora t.wrz. 145^148° przy 0,02 tora t.t. 81—95° t.wrz. 154—156° przy 0,09 tora t.wrz. 172—174° przy 0,1 tora t.wrz. 158—160° przy 0,06 tora t.wrz. 162—164° przy 0,1 tora t.wrz. 152—155° przy 0,06 tora t.wrz. 197—199° przy 0,02 tora t.wrz. 1712—174° przy 0,1 tora t.wrz. 145—147° przy 0,03 tora t.t. 51—56° t.wrz. 166—168° przy 0,08 tora t.wrz. 138—141° przy 0,08 tora t.wrz. 171-173° przy 0,10 tora W nizej podanych przykladach III—V ilustru- jako zwiazki porównawcze uzyto: oznaczone li- jacych wlasciwosci .biologiczne nowych, wytwo- terami A—K zwiazki jak A/ produkt handlowy rzonych sposobem wedlug wynalazku zwiazków «s znany pod nazwa Manebo stanowiacy etyleno-13 104 373 14 -dwu-dwutiokarbaminian manganu; B/ produkt handlowy znany pod nazwa Mancozeb stanowia¬ cy etyleno-dwu-dwutiokarbaminian manganu/cyn¬ ku; C/ produkt handlowy znany pod nazwa „tfe- ntin-Acetat" stanowiacy octan trójfenylocyny oraz D/ produkt handlowy znany pod nazwa Folpet stanowiacy N-trójchlorometylotioftalimid, oraz zwiazki E/ okreslony wzorem 14, opisany w nie¬ mieckim opisie patentowym DOS 2 212 268 oraz opisane w opisie patentowym USA nr 3 598 859 zwiazki nastepujace: F/ okreslony wzorem 15/ G/ okreslony wzorem 16, H/ okreslony wzorem 17, 1/ okreslony wzorem 18. Jak i zwiazek wytwo¬ rzony sposobem wedlug wynalazku okreslony wzorem 8, w którym R4=H, a Rx i R* kazde oznacza grupe metylowa.
Rosliny testowano .wedlug nastepujacej skali ocen: 0*0— 5P/o zaatakowania 1=5—20*/o zaatakowania 2=20—50% zaatakowania 3= rosliny zaatakowane tak jak nietestowane kon¬ trolne.
Przyklad III. a/ Dzialanie lecznicze wobec zgnilizny pomidorów /Phythophthora infestans/.
Sadzonki pomidorów gatunku „Roter Gnom" po trzytygodniowej hodowli spryskano zawiesina grzy¬ bowych zarodników plywkowych i inkubowano w ciagu 24 godzin w pomieszczeniu o temperaturze 18—20°C w warunkach nasyconej wilgotnosci. Na¬ wilzanie przerwano ~po 24 godzinach i po obesch¬ nieciu roslin spryskano je zawiesina proszku do spryskiwania zawierajacego 0,06% substancji czyn¬ nej. Po obeschnieciu rosliny umieszczono w na- wilzalnym pomieszczeniu na okres 4 dni. Ilosc i wielkosc wystepujacych typowych plam stanowi miare oceny aktywnosci badanej substancji. b/ Dzialanie zapobiegawczo-systemiczne substan¬ cje czynna uformowana w postaci proszku do spryskiwania wprowadzono w stezeniu 0,006°/o /w przeliczeniu na objetosc gleby/ na powierzchnie gleby pieciu zadoniczkowanych trzytygodniowych sadzonek pomidorów gatunku „Roter Gnom". Po uplywie trzech dni odwrotna strone lisci tych roslin spryskano zawiesina zarodników plywko¬ wych Phythophtora infestans. Rosliny umieszczo¬ no na okres 5 dni w komorze do spryskiwania i utrzymywano w temperaturze 18—20°C w warun¬ kach nasyconej wilgotnosci. Po uplywie tego cza¬ su na lisciach powstaly typowe plamy. Ilosc i wielkosc tych plam stanowi miare oceny aktyw¬ nosci substancji czynnej.
Otrzymane wyniki ilustruje nizej podana tab¬ lica VI.
Przyklad IV. Dzialanie przeciw Plasmopara viticola /Bert et Curti/ /Bert. et De Tori/ na wi¬ norosli, a/ Dzialanie zapobiegawcze. W cieplarni wyhodowano sadzonki winorosli gatunku „Chasse- las". 3^ rosliny w stadium 10 liscia spryskano za¬ wiesina proszku do spryskiwania zawierajacy 0,02% substancji czynnej. Po wyschnieciu nanie¬ sionej zawiesiny na odwrotna strone lisci roslin równomiernie naniesiono zawiesine zarodników grzyba Plasmopara viticola i zakazone rosliny u- Tablica VI Zwiazek Nr I | 1 2 4 6 7 <8 9 11 12 13 14 IB 19 21 • 22 23 24 ff- 28 29 31 34 ; 36 38 41 42 98 99 . 100 . 101 102 103 104 106 110 Ocena a/ W 2 1 0 0 1 1 0 0 0 0 2 1 0 0 1 0 1 1 1 2 0 0 1 1 0 1 1 — o i 1 0 2 1 — 1 11- 0 — 1 1 1: — 1 1 2 — 1 1 1 1 — 1 2 1 1 — 0 1 0 0 0 • 1 1 0 0 0 0 0 * — 2 1', 0 li 2 1 1 l 1 — Zwiazek Nr ft 43 , 46 47 48 50 52- 5p 54 56 58 S9 60 61 6?2 64 60 66 ,69 7L 73 76 811 8i 851 9P PP P «^% 05 96 (9T7I 1 A 3 C P e: F ,G H X K Ocena a/ b/ 4/ 1 l 1 1 0 2 1 1 1 . — 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 1 — — 1 1 0 1 1 0 1 1 0 1 0 1 0 1 — 1 2 0 1 1 ~~ 0 -8 2 0 i o" 1 0 1 0 0 ° 1 0 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 trzymywano w nawilgótnianej kamerze w ciagu 8 dni. Po uplywie podanego okresu czasu na ros¬ linach kontrolnych wystapily wyrazne symptomy choroby. Ilosc i wielkosc plam wystepujacych na roslinach testowanych stanowi miare oceny aktyw¬ nosci badanych substancji, b/ Dzialanie lecznicze.
Wyhodowane w cieplarni sadzonki winorosli ga¬ tunku „Chasselas", w stadium 10 liscia zainfe¬ kowano zawiesina zarodników grzyba Plasmopara viticola naniesiona na odwrotna strone lisci. Eos- liny utrzymywano w ciagu 24 godzin w wilgotnej kamerze po czym kazda z trzech roslin spryskano 0,006% zawiesina substancji czynnej, wytworzona z proszku do spryskiwania. Po siedmiodniowym pozostawaniu w nawilzanej kamerze rosliny kon¬ trolne wykazywaly typowe symptomy choroby.
Ilosc i wielkosc zainfekowanych miejsc stanowi 40 45 50 55104 373 miare oceny aktywnosci substancji czynnej. Uzys¬ kane wyniki ilustruje nizej podana tablica VII.
Tablica VII 16 Tablica VIII Zwiazek Nr 1 1 2 4 ;.5 7 8 .9.
Il¬ ia 13 14 1,5 18 16 21 58 59 610 64 65 63 70 76 1 7'9 1 a* 1 82; 83 86 9.0 92 W 94 95 96 97 98 99 Oceria a/ b/ 2 0 0 0 6 1 1 0 2 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 — 1 0 0 0 0 0 — 1 0 0 0 0 o a 0 1 1 1 0 2 0 1 0 2 0 — 0 s 1 0 1 0 0 0 2 1 — 1 .2 0 2 0 1 0 2 0 2 0 3 0 0 0 0 1 0 Zwiazek Nr 3 23 29 34 &7 38 41 42 43 46 48 512 /3 54 56 LOO 101 102 103 104 105 108 1^07 1(08 109 110 115 115 A B C.
D E F G H I K Ocena a/ b/ | 4 0 0 0 0 1 1 1 — 1 ,0 0 — 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0 — 0 1 0 1 ,0 1\ 0 — 0 0 0 1 1 1 0 2 0 — 1 — 1 1 — 3 — 3 — 3 — 3 — 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 Przyklad V. Dzialanie przeciwko Pythium Debaryanum na buraku cukrowym, grzyb wyho¬ dowano na sterylnych ziarnach owsa w mieszance ziemi z piaskiem. Tak zakazona ziemia wypel¬ niono doniczki kwiatowe w których wysiano na¬ siona buraka cukrowego. Bezposrednio po wysia¬ niu glebe spryskano wodna, zawiesina wytworzo¬ na z proszku zwilzalnego uzytego w ilosci odpo¬ wiedniej do uzyskania 0,002% stezenia substancji Czynnej w przeliczeniu na objetosc gleby.
Uzyskane wyniki przedstawiono w nizej podanej tablicy VIII. 40 45 50 60 65 1 Zwiazek | Nr 1 l 1 2 7 18 19 21 38 Ocena 2 0 Zwiazek Nr 3 56 64 69 73 97 98 99 K Ocena 4 2 . 1 ; 1 0 1 1 1 3 — 15

Claims (3)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wytwarzania nowych acyloanilin o ogólnym wzorze 1, w którym Rx oznacza grupe alkilowa o 1—4 atomach wegla, grupe alkoksylo- wa o 1—4 atomach wegla lub atom chlorowca, R2 oznacza atom wodoru lub chlorowca albo grupe alkilowa o 1—3 atomach wegla, R4 i R5 kazde, oznacza atom wodoru, Y oznacza grupe —S—R8, gdzie Rs oznacza alki! o 1—6 atomach wegla, zna¬ mienny tym, ze acyluje sie zwiazek o wzorze 2, w którym Ru R2> R4 i R5 maja wyzej podane zna¬ czenie, zwiazkiem o wzorze 3, w którym Hal' 30 oznacza atom chlorowca, korzystnie chloru lub bromu, a Y ma znaczenie takie jak podane przy objasnieniu wzoru 1.
2. Sposób wytwarzania nowych acyloanilin o ogólnym wzorze 1, w którym Rx oznacza grupe 35 alkilowa o 1—4 atomach wegla, grupe alkoksy¬ lowa o 1—4 atomach wegla lub atom chlorowca, R2 oznacza atom wodoru, grupe alkilowa o 1—3 atomach wegla, grupe alkoksylowa o 1—4 ato¬ mach wegla lub atom chlorowca, przy czym gru¬ pa alkilowa lub atom chlorowca usytuowane sa w pozycji orto do grupy aminowej, R4 oznacza atom wodoru, grupe alkilowa o 1—3 atomach wegla, alkoksylowa o 1—4 atomach wegla lub atom chlorowca, R5 oznacza grupe metylowa, przy czym ogólna ilosc atomów wegla w podstawnikach Rj, R2, R4 i R5 pierscienia fenylowego nie prze¬ kracza liczby 8, z których kazdy, niezaleznie ozna¬ cza atom wodoru, grupe metylowa lub etylowa, Y oznacza ugrupowanie O—R3 lub ugrupowanie S—R3, w których to ugrupowaniach R8 oznacza ewentual¬ nie podstawiona atomem chlorowca grupe alkilowa o 1—6 atomach wegla, grupe alkenylowa o 3^6 a- tomach wegla, grupe alkinylowa o 3>—6 atomach wegla lub ewentualnie podstawiona chlorowcem lub 55 grupa alkilowa o 1—4 atomach wegla reszte benzy¬ lowa, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze 2, w którym R^ R2, R4 i R5 maja wyzej podane zna¬ czenie acyluje sie zwiazkiem o wzorze 3, w któ¬ rym Hal' oznacza atom chlorowca, korzystnie chloru lub bromu, a Y ma wyzej podane znacze¬ nie.
3. Sposób wytwarzania nowych acyloanilin o o- gólnym wzorze 1, w którym R2 oznacza grupe al¬ kilowa o 1—4 atomach wegla, grupe alkoksylowa o 1—4 atomach wegla lub atom chlorowca, R2104 373 17 oznacza grupe alkoksylowa o 1—4 atomach wegla, R4 oznacza atom wodoru, grupe alkilowa o 1—3 atomach wegla, grupe alkoksylowa o 1—4 ato¬ mach wegla lub atom chlorowca, R5 oznacza atom wodoru, przy czym calkowita ilosc atomów wegla w podstawnikach R^ R2, R4 i R5 pierscienia fe- nylowego nie przekracza wartosci liczbowej 8, Y oznacza jedno z ugrupowan o wzorze O—R3 lub o wzorze S—R3, w których to wzorach R3 oznacza ewentualnie podstawiona atomem chlorowca grupe 18 10 alkilowa o 1-—6 atomach wegla, alkenylowa o 3—6 atomach wegla lub alkinylowa o 3—6 ato¬ mach wegla albo ewentualnie podstawiona chlo¬ rowcem lub grupa alkilowa o 1—4 atomach wegla reszte benzylowa, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze 2, w którym Rj, R2, R4 i R5 maja wyzej podane znaczenie, acyluje sie zwiazkiem o wzorze 3, w którym Hal/V oznacza atom chlorowca, ko¬ rzystnie chloru lub bromu, a Y ma wyzej podane znaczenie. R4n^4 CH-COOCH3 R R H-CH-COOCH3 Rs Wzór 2 Hal- C0-CH2-Y Wzór 3 jg^NH-GH-COOH k2 Wzór 4 R^ $H> j©)-NH-"CHt-C00CH3 R1 R4^NH2 Wzór 6 CKCHj CHs }g_ CH-COOCH3 Wzór 7 Pi (fH.3 i©>-NH--CH-C00CH3 Rz nz Wzór 8 CH3 CH.s ^y CH-COOCH3 M NC0-CH2-0-CH3 CH3 Wzór 9 R 2 Wzór S104 373 Ri ^3 RV\J,,/CH-C00CH3 Hz q Wzór 10 R, CHj R^ .CH-COOCH: R R4 Rs R2 Ri N COCH2SR3 Wzór H ,CH3 /CH-COOCH3 \ R2 Ri CO CH20Rj Wzór 12 CH3 -N CH-COOCH: \ R: CO CH2S-R3 Wzór /3 CH, n: CH3 Wzór 14 ,CH2 -COOC2H5 XO CH2Cl CH3 ^3 CH-COOC2H5 Wzór 15 Cl CH3 /—l CH-COOC2H5 \^ C-CH3 o Wzór 16 OCH3 i ci-XOVN CH3 CHCOOC2H5 Cl C u O CH3 Wzór 17 CH-COOCjHj ci^UhK C-CH2CH3 Wzór 18 0 Bltk 1127/79 r. 95 egz. A4 Cena 45 zl
PL1975192740A 1974-04-09 1975-04-09 Sposob wytwarzania nowych acyloanilin PL104373B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH499574A CH592410A5 (en) 1974-04-09 1974-04-09 n-Substd. acetanilides - microbicides useful for treating phytopathogenic fungi, prepd. by acylation of substd. anilines
CH325975A CH608690A5 (en) 1975-03-14 1975-03-14 Microbicidal composition

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL104373B1 true PL104373B1 (pl) 1979-08-31

Family

ID=25692584

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1975192740A PL104373B1 (pl) 1974-04-09 1975-04-09 Sposob wytwarzania nowych acyloanilin
PL1975179458A PL97724B1 (pl) 1974-04-09 1975-04-09 Srodek grzybobojczy

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1975179458A PL97724B1 (pl) 1974-04-09 1975-04-09 Srodek grzybobojczy

Country Status (33)

Country Link
US (3) US4294850A (pl)
JP (1) JPS5443573B2 (pl)
AR (1) AR226272A1 (pl)
AT (1) AT341827B (pl)
BG (1) BG26357A3 (pl)
CA (1) CA1059141A (pl)
CS (1) CS187468B2 (pl)
CY (1) CY1010A (pl)
DD (2) DD118979A5 (pl)
DE (1) DE2515091A1 (pl)
DK (1) DK142360B (pl)
ES (1) ES436385A1 (pl)
FI (1) FI61477C (pl)
FR (1) FR2267042B1 (pl)
GB (1) GB1500581A (pl)
HK (1) HK40379A (pl)
HU (1) HU173318B (pl)
IE (1) IE40913B1 (pl)
IL (1) IL47046A (pl)
IT (1) IT1049536B (pl)
KE (1) KE2960A (pl)
LU (1) LU72224A1 (pl)
MY (1) MY8000056A (pl)
NL (1) NL184781C (pl)
NO (1) NO144960C (pl)
OA (1) OA04979A (pl)
PH (1) PH13585A (pl)
PL (2) PL104373B1 (pl)
RO (3) RO84020B (pl)
SE (1) SE430015B (pl)
SU (2) SU730268A3 (pl)
TR (1) TR18846A (pl)
YU (1) YU37311B (pl)

Families Citing this family (82)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
OA04979A (fr) 1974-04-09 1980-11-30 Ciba Geigy Nouveaux dérivés de l'aniline utiles comme agents microbicides et leur procédé de préparation.
US4147792A (en) * 1977-02-04 1979-04-03 Ciba-Geigy Corporation Fungicidal compositions
CH627343A5 (en) * 1977-03-28 1982-01-15 Ciba Geigy Ag Microbicide
CH629939A5 (de) * 1977-03-29 1982-05-28 Ciba Geigy Ag Mikrobizides mittel.
AT368358B (de) * 1977-12-24 1982-10-11 Fisons Ltd Schaedlingsbekaempfungs- und pflanzenwachstumsregulierungsmittel
DE2802211A1 (de) 1978-01-19 1979-07-26 Basf Ag N-substituierte 2,6-dialkylaniline und verfahren zur herstellung von n- substituierten 2,6-dialkylanilinen
BG28977A3 (en) 1978-02-02 1980-08-15 Montedison Spa Fungicide means and method for fungus fighting
CS217976B2 (en) * 1978-04-01 1983-02-25 Lilly Industries Ltd Fungicide means
CH635313A5 (de) * 1978-05-19 1983-03-31 Ciba Geigy Ag Pflanzenmikrobizid wirkende hydrazino-acetanilid-derivate, verfahren zu ihrer herstellung sowie mikrobizide mittel mit diesen praeparaten als wirkstoffe.
CH635819A5 (de) * 1978-06-02 1983-04-29 Ciba Geigy Ag Alkoxy-alkoxy-acetyl acylalanine, deren herstellung und verwendung als pflanzenfungizide.
CH637368A5 (de) * 1978-10-27 1983-07-29 Ciba Geigy Ag Anilinderivate und daraus hergestellte schaedlingsbekaempfungsmittel.
CH641760A5 (de) * 1978-11-27 1984-03-15 Ciba Geigy Ag Schaedlingsbekaempfungsmittel.
CH639940A5 (en) * 1978-12-05 1983-12-15 Ciba Geigy Ag Substituted N-alkoxycarbonylethyl-N-acylanilines, microbicides containing them, and process for the preparation of the compounds
IT7927866A0 (it) * 1978-12-07 1979-12-04 Ciba Geigy Ag Prodotti disinfestanti.
FR2447373A1 (fr) * 1979-01-24 1980-08-22 Rhone Poulenc Agrochimie Produits derives de l'aniline ayant une activite antifongique ainsi que leur procede de preparation
FR2451914A1 (fr) * 1979-03-20 1980-10-17 Ciba Geigy Ag Composes aromatiques azotes possedant des proprietes microbicides
CH639643A5 (en) * 1979-03-21 1983-11-30 Ciba Geigy Ag Pesticides
MA18800A1 (fr) * 1979-04-10 1980-12-31 Ciba Geigy Ag Naphtylamines acylees,procede pour leur preparation et leur application comme phytofongicides
DE2915026A1 (de) * 1979-04-12 1980-10-30 Bayer Ag N,n-disubstituierte ethylglycin (thiol)ester, verfahren zu ihrer herstellung sowie ihre verwendung als fungizide
DE2917914A1 (de) * 1979-05-03 1980-11-13 Ciba Geigy Ag N-(alkoxy- bzw. alkoxycarbonylalkyl)- n-alkoxyalkoxyacetyl-anilin-derivate
FR2455575A1 (fr) * 1979-05-03 1980-11-28 Ciba Geigy Ag Derives de n-(alcoxy- ou alcoxycarbonylalcoyl)-n-hydroxyacethyl- ou propionyl-aniline utiles en tant que phytofongicides et leur procede de preparation
ES8104796A1 (es) * 1979-07-25 1981-05-16 Hoechst Ag Procedimiento para la preparacion de anilidas de acido tio- glicolico, fungicidas
EP0025019B1 (de) * 1979-08-29 1983-02-09 Ciba-Geigy Ag Sulfinyl- und Sulfonylacetanilide, Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung als Mikrobizide
MA19111A1 (fr) * 1979-10-26 1981-12-31 Ciba Geigy Ag Derives de l'homoserine,procede pour leur preparation et leur utilisation en tant que microbicides
DE2946910A1 (de) * 1979-11-21 1981-07-02 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Fungizide sulfonyl-, bzw. sulfinylacetanilide
US4377587A (en) * 1980-07-25 1983-03-22 Ciba-Geigy Corporation Arylamine derivatives and use thereof as microbicides
MA19215A1 (fr) * 1980-07-25 1982-04-01 Ciba Geigy Ag Nouveaux derives arylamines,procede pour leur fabrication et utilisation en tant que microbicides .
US4448773A (en) * 1981-04-29 1984-05-15 Ciba-Geigy Corporation Microbicidal N-alkoxycarbonyl-alkyl-N-substituted acetyl-anilines and -naphthylamines
FR2505327A1 (fr) * 1981-05-08 1982-11-12 Rhone Poulenc Agrochimie Procede d'halogenation en meta de n-(o,o'-dialkyl phenyl) alaninates et homologues
FR2513993A1 (fr) * 1981-10-06 1983-04-08 Rhone Poulenc Agrochimie Nouveaux fongicides homologues des n-phenyl alaninates et leur procede de preparation et leur application
CH654979A5 (de) * 1982-01-26 1986-03-27 Sandoz Ag Fungizide und ihre verwendung.
US4742079A (en) * 1982-01-26 1988-05-03 Sandoz Ltd. Fungicides containing cymoxanil and metalaxyl
EP0230209A3 (de) * 1985-12-16 1987-08-12 Ciba-Geigy Ag Mikrobizide
HU198825B (en) * 1987-03-09 1989-12-28 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Synergic fungicides
HU202481B (en) * 1989-04-19 1991-03-28 Nitrokemia Ipartelepek Process for producing n-phenyl-n-(methoxyacetyl)-dl-alanine methyl ester derivatives
CA2023176A1 (en) * 1989-08-25 1991-02-26 Margaret M. Bowers-Daines Preparation and use of iodopropargyl esters of a-amino acid derivatives as antimicrobial agents
US5252745A (en) * 1989-08-25 1993-10-12 Rohm And Haas Company Preparation and use of iodopropargyl esters of α-amino acid derivatives as antimicrobial agents
US5266597A (en) * 1990-11-23 1993-11-30 Eastman Kodak Company Fungicidal 2-acylacetanilide derivatives
US5155136A (en) * 1990-11-23 1992-10-13 Eastman Kodak Company Fungicidal, 2-acylacetanilide derivatives
CH687169A5 (de) * 1994-07-11 1996-10-15 Ciba Geigy Ag Mikrobizide.
US5723491A (en) * 1994-07-11 1998-03-03 Novartis Corporation Fungicidal composition and method of controlling fungus infestation
DE4429014A1 (de) 1994-08-16 1996-02-22 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von cyclischen Aminen
WO1999065313A1 (de) 1998-06-17 1999-12-23 Bayer Aktiengesellschaft Mittel zur bekämpfung von pflanzenschädlingen
DE10049804A1 (de) * 2000-10-09 2002-04-18 Bayer Ag Wirkstoffkombinationen mit fungiziden und akariziden Eigenschaften
DE10347090A1 (de) 2003-10-10 2005-05-04 Bayer Cropscience Ag Synergistische fungizide Wirkstoffkombinationen
DE10349501A1 (de) 2003-10-23 2005-05-25 Bayer Cropscience Ag Synergistische fungizide Wirkstoffkombinationen
EA011813B1 (ru) 2004-04-30 2009-06-30 Басф Акциенгезельшафт Фунгицидные смеси
EP1863804A1 (en) * 2005-04-01 2007-12-12 Methylgene, Inc. Inhibitors of histone deacetylase
DE102005026482A1 (de) 2005-06-09 2006-12-14 Bayer Cropscience Ag Wirkstoffkombinationen
BRPI0612022B1 (pt) 2005-06-09 2016-12-06 Bayer Cropscience Ag combinações de substâncias ativas, seus usos, processos para combater fungos fitopatogênicos indesejáveis, processo para preparar composições fungicidas, revestimento de semente, e processos para revestir semente e semente transgênica
ITMI20051558A1 (it) 2005-08-09 2007-02-10 Isagro Spa Miscele e-o composizioni sinergiche cin elevata attivita'fungicida
DE102006023263A1 (de) 2006-05-18 2007-11-22 Bayer Cropscience Ag Synergistische Wirkstoffkombinationen
EA026766B1 (ru) 2006-09-18 2017-05-31 Басф Се Антраниламидсульфамоильное соединение и его применение в сельском хозяйстве
WO2008071714A1 (en) 2006-12-15 2008-06-19 Rohm And Haas Company Mixtures comprising 1-methylcyclopropene
EP2679096A1 (en) 2007-02-06 2014-01-01 Basf Se Pesticidal mixtures
CN101668860B (zh) 2007-04-23 2014-02-12 巴斯夫欧洲公司 组合化学剂和转基因修饰增强植物生产力
EP2000030A1 (de) * 2007-06-06 2008-12-10 Bayer CropScience AG Fungizide Wirkstoffkombinationen
EP2000028A1 (de) * 2007-06-06 2008-12-10 Bayer CropScience Aktiengesellschaft Fungizide Wirkstoffkombinationen
DE102007045920B4 (de) 2007-09-26 2018-07-05 Bayer Intellectual Property Gmbh Synergistische Wirkstoffkombinationen
JP2010540495A (ja) 2007-09-26 2010-12-24 ビーエーエスエフ ソシエタス・ヨーロピア ボスカリド及びクロロタロニルを含む三成分殺菌組成物
JP5417814B2 (ja) * 2008-11-25 2014-02-19 住友化学株式会社 植物病害防除用組成物及び植物病害の防除方法
JP5642786B2 (ja) 2009-07-16 2014-12-17 バイエル・クロップサイエンス・アーゲーBayer Cropscience Ag フェニルトリアゾール類を含む相乗的活性化合物組み合わせ
WO2011026796A1 (en) 2009-09-01 2011-03-10 Basf Se Synergistic fungicidal mixtures comprising lactylates and method for combating phytopathogenic fungi
EP2417853A1 (en) 2010-08-05 2012-02-15 Basf Se Synergistic fungicidal and insecticidal mixtures comprising a fungicide and an insecticide
WO2012084670A1 (en) 2010-12-20 2012-06-28 Basf Se Pesticidal active mixtures comprising pyrazole compounds
EP2481284A3 (en) 2011-01-27 2012-10-17 Basf Se Pesticidal mixtures
CN103491785A (zh) 2011-03-23 2014-01-01 拜耳知识产权有限责任公司 活性化合物组合
ES2660555T3 (es) 2011-03-23 2018-03-22 Basf Se Composiciones que contienen compuestos iónicos, poliméricos que comprenden grupos imidazolio
MX2014001866A (es) 2011-09-02 2015-04-16 Basf Se Mezclas agricolas que comprenden compuestos de arilquinazolinona.
JP2013142063A (ja) * 2012-01-10 2013-07-22 Sumitomo Chemical Co Ltd 植物病害防除組成物およびその用途
BR122019015114B1 (pt) 2012-06-20 2020-04-07 Basf Se mistura pesticida, composição, composição agrícola, métodos para o combate ou controle das pragas de invertebrados, para a proteção dos vegetais em crescimento ou dos materias de propagação vegetal, paraa proteção de material de propagação vegetal, uso de uma mistura pesticida e métodos para o combate dos fungos fitopatogênicos nocivos e para proteger vegetais de fungos fitopatogênicos nocivos
US20150257383A1 (en) 2012-10-12 2015-09-17 Basf Se Method for combating phytopathogenic harmful microbes on cultivated plants or plant propagation material
JP6051799B2 (ja) * 2012-11-12 2016-12-27 住友化学株式会社 農薬用組成物及び植物の生長を促進する方法
US10759767B2 (en) 2012-12-20 2020-09-01 BASF Agro B.V. Compositions comprising a triazole compound
EP2783569A1 (en) 2013-03-28 2014-10-01 Basf Se Compositions comprising a triazole compound
EP2835052A1 (en) 2013-08-07 2015-02-11 Basf Se Fungicidal mixtures comprising pyrimidine fungicides
CN105722833A (zh) 2013-09-16 2016-06-29 巴斯夫欧洲公司 杀真菌的嘧啶化合物
WO2015036059A1 (en) 2013-09-16 2015-03-19 Basf Se Fungicidal pyrimidine compounds
EP2979549A1 (en) 2014-07-31 2016-02-03 Basf Se Method for improving the health of a plant
EP2910126A1 (en) 2015-05-05 2015-08-26 Bayer CropScience AG Active compound combinations having insecticidal properties
ES2873388T3 (es) 2015-07-02 2021-11-03 Basf Agro Bv Composiciones plaguicidas que comprenden un compuesto de triazol
US20180310552A1 (en) 2015-10-27 2018-11-01 Bayer Cropscience Aktiengesellschaft Composition comprising a safener, a fungicide and metalaxyl

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1164160A (en) * 1966-12-30 1969-09-17 Shell Int Research N,N-Disubstituted Amino Acid Derivatives and their use as Herbicides
GB1289283A (pl) * 1970-03-04 1972-09-13
DE2212268C3 (de) * 1971-03-15 1979-09-13 Sumitomo Chemical Co., Ltd., Osaka (Japan) N-Halogenacetylanilinoessigsäureester, Verfahren zu deren Herstellung und diese enthaltende herbicide Massen
SE397191B (sv) * 1972-10-13 1977-10-24 Ciba Geigy Ag N-(1'-alkoxikarbonyl-etyl)-n-haloacetyl-2,6-dialkylaniliner till anvendning som fungicid
US4206228A (en) * 1974-04-09 1980-06-03 Ciba-Geigy Corporation Microbicidal aniline derivatives
US4204002A (en) * 1974-04-09 1980-05-20 Ciba-Geigy Corporation Methods of using N-(substituted)-N-alkoxy carbonyl anilino compounds
OA04979A (fr) * 1974-04-09 1980-11-30 Ciba Geigy Nouveaux dérivés de l'aniline utiles comme agents microbicides et leur procédé de préparation.
US4151299A (en) * 1974-04-09 1979-04-24 Ciba-Geigy Corporation Certain aniline derivatives as microbicidal agents
CH623458A5 (pl) * 1975-09-30 1981-06-15 Ciba Geigy Ag

Also Published As

Publication number Publication date
AU7994875A (en) 1976-10-14
IE40913B1 (en) 1979-09-12
US4439447A (en) 1984-03-27
BG26357A3 (pl) 1979-03-15
TR18846A (tr) 1977-11-01
RO84020B (ro) 1984-06-30
FI61477B (fi) 1982-04-30
DE2515091A1 (de) 1975-10-23
IL47046A (en) 1978-10-31
NO751088L (pl) 1975-10-10
PL97724B1 (pl) 1978-03-30
AR226272A1 (es) 1982-06-30
RO84020A (ro) 1984-05-12
RO83787B (ro) 1984-04-30
RO79678A (ro) 1982-08-17
CY1010A (en) 1979-08-02
NL7504236A (nl) 1975-10-13
DD124973A5 (pl) 1977-03-23
MY8000056A (en) 1980-12-31
JPS50140635A (pl) 1975-11-11
FI61477C (fi) 1982-08-10
JPS5443573B2 (pl) 1979-12-20
IE40913L (en) 1975-10-09
DK142360C (pl) 1981-03-30
IT1049536B (it) 1981-02-10
US4294850A (en) 1981-10-13
KE2960A (en) 1979-05-25
NO144960C (no) 1981-12-16
ATA263875A (de) 1977-06-15
CA1059141A (en) 1979-07-24
SU730268A3 (ru) 1980-04-25
GB1500581A (en) 1978-02-08
DE2515091C2 (pl) 1987-04-16
DD118979A5 (pl) 1976-04-05
LU72224A1 (pl) 1977-01-27
NO144960B (no) 1981-09-07
ES436385A1 (es) 1977-05-01
SU639445A3 (ru) 1978-12-25
FR2267042A1 (pl) 1975-11-07
IL47046A0 (en) 1975-06-25
HK40379A (en) 1979-06-29
CS187468B2 (en) 1979-01-31
OA04979A (fr) 1980-11-30
RO83787A (ro) 1984-04-02
AT341827B (de) 1978-02-27
US4427696A (en) 1984-01-24
FI750922A (pl) 1975-10-10
NL184781B (nl) 1989-06-01
NL184781C (nl) 1989-11-01
FR2267042B1 (pl) 1977-11-18
YU89375A (en) 1983-04-27
HU173318B (hu) 1979-04-28
PH13585A (en) 1980-07-16
DK142360B (da) 1980-10-20
YU37311B (en) 1984-08-31
SE7503519L (sv) 1975-10-10
DK136375A (pl) 1975-10-10
SE430015B (sv) 1983-10-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL104373B1 (pl) Sposob wytwarzania nowych acyloanilin
CA1050558A (en) N-(substituted phenyl)-n-furanoyl-alanine methyl esters and their use in fungicidal compositions and methods
US4244962A (en) Fungicidal N-(piperidinoacetyl)anilines
US4032657A (en) Haloacetanilides as microbicidal active substances
US4157257A (en) Benzenesulfonamide derivatives
US4025648A (en) Haloacylanilides and use as fungicides
US4046911A (en) N-(substituted phenyl)-n-furanoyl-alanine methyl esters and their use in fungicidal composition and methods
FI61478B (fi) Vaextfungicida n-(1&#39;-metoxi- och etoxikarbonyl-etyl)-n-acyl-anilinderivat
IE45590B1 (en) Substituted n-alkanoyl-anilines their preparation and use as pesticides
US4885027A (en) Herbicidal arylmethylenesulfonamido-acetamide and thioacetamide derivatives
US4075349A (en) Microbicidal compositions
FI69057C (fi) Som herbicider anvaendbara 5-(2-halogen-4-trifluormetylfenoxi)-2-(nitro eller halogen)-bensoater
PT94889B (pt) Processo para a preparacao de compostos azofenilicos
US4705553A (en) Method of reducing plant growth height using phenylalkylmorpholines
CS219337B2 (en) Fungicide means and method of making the active ingredients
PL123704B1 (en) Fungicide and method of manufacture of novel n-oxyiminoalkylanilides
US4101670A (en) Germicidal and acaricidal compositions
CA1127178A (en) Microbicidal composition
US4153712A (en) Pyrazolylacetanilide compounds and fungicidal compositions
US4101672A (en) Microbicidal alanine thioesters
US4165381A (en) Microbicidal compositions
KR960007336B1 (ko) 광학 활성 사이클로프로판카복스아미드
US4423059A (en) Fungicidal N-(pyrrolidinoacetyl)-anilines
FI61475C (fi) Saosom vaextfungicider anvaendbara haloacylanilider
US3860410A (en) Method of controlling undesired vegetation