LT3482B - Device for lubrikation several lubrikation point of knitting mashine,particulary in oil - Google Patents

Device for lubrikation several lubrikation point of knitting mashine,particulary in oil Download PDF

Info

Publication number
LT3482B
LT3482B LTIP597A LTIP597A LT3482B LT 3482 B LT3482 B LT 3482B LT IP597 A LTIP597 A LT IP597A LT IP597 A LTIP597 A LT IP597A LT 3482 B LT3482 B LT 3482B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
lubrication
lubricant
distributor
lubricating
pump
Prior art date
Application number
LTIP597A
Other languages
English (en)
Inventor
Dieter Braun
Rolf Huss
Alfred Lampprecht
Original Assignee
Memminger Iro Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=6425179&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=LT3482(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Memminger Iro Gmbh filed Critical Memminger Iro Gmbh
Publication of LTIP597A publication Critical patent/LTIP597A/xx
Publication of LT3482B publication Critical patent/LT3482B/lt

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16NLUBRICATING
    • F16N25/00Distributing equipment with or without proportioning devices
    • F16N25/04Distributing equipment with or without proportioning devices with rotary distributing member
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B35/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, knitting machines, not otherwise provided for
    • D04B35/28Devices for lubricating machine parts

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)
  • Lubrication Of Internal Combustion Engines (AREA)
  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)

Description

Išradimas nagrinėja tepimo įrenginį, tepantį tepimo medžiaga, pageidautina alyva, kelis trikotažo mašinos tepimo taškus. Įrenginį sudaro bendras visoms tepimo vietoms, valdomas elektromagnetiniais trūkčiojimais ir, esant reikalui, paduodantis užduotą tepimo medžiagos kiekį, tepimo siurblys, rezervuaras su tepimo medžiagos atsarga, su kuriuo iš siurbiančiosios pusės yra sujungtas tepimo siurblys, einančių prie atskirų tepimo tepalo vamzdžių jungiantieji įrenginiai, kurie iš tepimo siurblio pumpavimo pusės pasirinktinai aprūpinami tepimo medžiaga, taip pat elektrinis valdantysis įrenginys, kuris, pagal užduotą laiką, valdo tepimo medžiagos tiekimą į tepimo taškus.
Pavyzdžiui, trikotažo mašinose adatos pavara, padaryta su spyniniais pleištais, reikalauja nuolatinio tepimo, tai analogišku būdu galioja ir adatos kreipiamajai adatinėje arba adatos cilindre ir 1.1. Kaip tik šiuolaikinėse greitaeigėse audimo mašinose skiriamas labai didelis dėmesys reguliariam neprikaištingam tepimui. Dėl to į šias mašinas dažnai įtaisomos vadinamosios slėgiminės tepalinės arba hidraulinės tepimo sistemos, kurios iš vienos centrinės vietos per tam tikras linijas paduoda į atskiras tepimo taškus slėgiminį tepalą.
Tepimo įrenginyje, žinomame iš Prancūzijos patento Nr. 109485, naudojančiame suspaustą tepalą, šiuo tikslu kaip tepimo siurblys yra numatytas trūkčiojimas dirbantis, elektromagnetiškai valdomas stūmoklinis siurblys, kuris iš pumpavimo pusės yra sujungtas su keliais tepimo taškais linijomis, turinčiomis grįžtamuosius vožtuvus. Tepimo siurblio stūmoklio eigą galima keisti, kai norima pakeisti tepimo medžiagos kiekį, paduodamą per eigą, tačiau šiame įrenginyje iš principo gali nebūti vienodo, į visus tepimo taškus paduodamo, tepimo medžiagos kiekio. Kadangi tepimo linijos paraleliai viena kitos atžvilgiu yra prijungtos prie slėgiminės tepimo siurblio pusės, į atskirą tepimo vietą paduodamas tepimo medžiagos kiekis ir pan. priklauso ir nuo linijų pasipriešinimo šiame tepimo taške.
Kitame tepimo įrenginyje, žinomame iš VFR paraiškos Nr. 3624982, tepančiame suspaustu tepalu, ypač naudojamame trikotažo mašinose, numatytas tepalo siurblys, padarytas kaip elektromagnetinis valdomas siurblys su švytuojančiu stūmokliu. Siurblys iš įsiurbimo sujungtas su atsarginiu tepalo rezervuaru ir jo slėgiminė linija išsklaidyta į keletą atšakų, iš kurių kiekvieną gali atdaryti ir uždaryti elektromagnetinis vožtuvas. Kiekviena iš šių atšakų eina į vieną tepalo skirstymo kamerą, prie kurios per grįžtamuosius vožtuvus yra prijungta keletas, einančių į skirtingus tepimo taškus, tepalo tiekimo linijų. Vieną programuojamą mikroprocesorių turintis vienas valdymo įrenginys gali automatiškai ir laisvai valdyti siurblio su švytuojančiu stūmokliu pavarą ir po to vykstantį elektromagnetinių vožtuvų atsidarymą. Kadangi prie kiekvienos tepalo skirstymo kameros yra prijungta keletas tepalo tiekimo linijų, čia neužtikrinama tai, kad kiekviena tepimo vieta gautų vienodą tepimo medžiagos kiekį per stūmoklinio siurblio eigą.
Tai numatyta alyvinėje ypač trikotažo mašinos tepimo sistemoje, žinomoje iš VFR patento Nr. 2936374, kurioje kiekvienas tepimo taškas turi savą stūmoklinį siurblį ir elektroninį perjungimo įrenginį, skirtą pavarai valdyti, be to, keli stūmokliniai siurbliai su savais perjungimo įrenginiais gali būti sujungti į unifikuotą mazgą. Daugiasisteminėse trikotažo mašinose su daug tepimo vietų palyginti dideles tepimo išlaidas nulemia didelis stūmoklinių siurblių kiekis.
Todėl išradimo uždavinys yra kelias tepimo vietas tepančio tepimo įrenginio sukūrimas ypač trikotažo maLT 3482 B šinai, kuris, būdamas paprastos konstrukcijos, skiriasi tuo, kad per tepimo taktą į atskiras tepimo vietas yra privalomąja tvarka paduodamas tiksliai užduotas tepimo medžiagos kiekis.
Šiam uždaviniui spręsti, anksčiau minėtas tepimo įrenginys, pagal išradimą, skiriasi tuo, kad jis turi vieną judrų skirstymo elementą - tepimo medžiagos skirstiklį, kuris tepimo medžiagai įleisti yra prijungtas prie slėgiminės vienintelio tepimo siurblio pusės, o išėjimo pusėje yra sujungtas su jungiamaisiais tepimo sistemos linijų įrenginiais, ir kad skirstymo elementas yra pritaikytas, priklausančiam nuo gavimo padėties, vienam sujungimui tarp tepimo medžiagos įėjimo ir vieno, pagal patogumą pasirenkamo, tepimo išėjimo, sujungto su viena nustatyta jungiamojo įrengimio tepimo linija, ir kad skirstomasis elementas yra sujungtas su nustatančiomis priemonėmis, valdomomis elektrinio valdymo įrenginio.
Per judrų skirstomojo įrenginio skirstymo elementą kiekvienos tepimo operacijos metu susidaro linijinis sujungimas tarp slėgiminės siurblio pusės, duodančios per eigą vieną tiksliai dozuotą tepimo medžiagos kiekį, ir valdomos tepimo vietos. Tuo pačiu užtikrinama, kad neišvengiamai kiekviena tepimo vieta per tepimo taktą tiksliai gautų siurblio duodamą tepalo kiekį, nepriklausomai nuo to, ar turi, einančios į atskiras tepimo vietas, linijos skirtingą pasipriešinimą, ar pakinta tepimo medžiagos temperatūra, ar yra kokių kitų veiksnių, trukdančių paskirstyti tepimo medžiagą. Nežiūrint į tai, įrenginys dirba tik su vieninteliu tepimo siurbliu, kuris aprūpina visas tepimo vietas.
Tinkamiausio varianto tepimo medžiagos skirstiklis turi vieną sukamąjį simetrinį skirstymo elementą, kuris gali suktis ir yra įstatytas į skirstiklio korpusą, turintį tepimo išėjimą ir tepimo išėjimus, ir turi bent vieną nuolatos prie tepimo medžiagos įėjimo prijungtą skirstymo kanalą, sujungiamą su atskirais išėjimais užduota seka, be to, tepamosios priemonės turi vieną pavaros šaltinį, perduodantį skirstymo elementui sukamąjį judesį.
Paprasti konstrukciniai sprendimai būna, kai skirstymo elementas turi į tam tikrą sukamą simetrinę skirstymo korpuso dalį sandariai įstatytą skirstymo diską, kuris turi bent vieną skirstymo kanalą, įeinantį centre iš torcinės pusės ir skirstymo disko paviršiumi, su skirstymo kanalu sujungti atraminės dalies dugne ir jo išorinėje sienelėje esantys kanalai, einantys prie skirstymo korpuso tepimo įėjimo ar tepimu išėjimų. Šiuo atveju tepimo medžiagos skirstiklis gali turėti apsauginį vožtuvą, esantį skirstymo disko zonoje ir einantį prie jo tarpelio atramoje (guolyje), tuo pačiu skirtą ir gamybinei kontrolei. Geriau, kai skirstymo diskas spyruoklės jėga yra maksimaliai prispaustas prie atramos vietos dugno.
Tepimo medžiagos skirstiklis tikslingai yra tepimo medžiagos rezervuare, kuriame jis gali būti bent dalinai panardintas į ten esančią tepimo medžiagą taip, kad galimi atsirandantys nuotėkiai nereikalautų papildomų specialių veiksmų. Paprastas konstrukcinis sprendimas būna tada, kai atsarginis tepimo medžiagos rezervuaras turi, tepimo medžiagos priimti skirtą, kamerą, kuri iš išorės turi būti uždaryta ir į kurią įstatytas tepimo siurblys ir/arba tepimo skirstiklis. Tada tepimo siurblio pavaros priemonės ir/arba tepimo medžiagos skirstiklio pavaros šaltinis gali būti pritvirtinti ant kameros sienelės iš išorės taip, kad nekontaktuotų su pačia tepimo medžiaga.
Tepamąjį įrenginį, tarp kitko, gali sudaryti prijungiamoji priemonė, skirta papildomam skysčio šaltiniui, kuri Įleista i tepimo siurblį ir/arba į tepimo medžiagos skirstiklio įėjimo sritį, ir kurios pagalba, kai norima, galima išvalyti skysčio kiekį, esant spaudimui, tekantį bent per tepimo medžiagos skirstiklį ir tepimo sistemos linijų jungiamuosius įrenginius. Praktiškai šiuo būdu galima prijungti, pvz., krumpliaratinį siurblį, kuris, nepriklausomai nuo savojo tepimo siurblio, išvalo tepalu visą įrenginį arba apipila tepalu tepimo vietas. Taip pat su kiekvienu tepimo įtaisu gali būti sujungtas nuosavas tepimo medžiagos pratekėjimo įrenginys, kad bet kuriuo metu būtų įmanoma nepriekaištinga visų įrenginių funkcionavimo kontrolė. Ši kontrolė palengvėja, kai tepimo įrenginys turi indikacinį įrenginį, kuris rodo darbinę atskirų tepimo linijų padėtį ir kurį valdo pratekėjimo kontrolės įrenginys .
Paaiškintas, atliekantis sukamąjį judesį skirstymo elementas gali gauti savo sukimo judesį iš bet kokiu būdu, atitinkančiu tikslą, padaryto šaltinio atvado. Jis tik turi galėti, reikalui esant, tiksliai išlyginti skirstymo elemento skirstymo kanalą pagal derinamą skirstymo korpuso tepimo medžiagos išėjimą. Elektroniniu valdymo įrenginiu jis yra sinchronizuotas su atvadu, padarytu, kaip taisyklė, kaip stūmoklinis tepimo siurblys, taip, kad siurblio paduodamas tepimo medžiagos kiekis, kokio, reikalui esant, reikalauja programa, yra paduodamas į pasirinktą ir suderintą tepimo liniją, po, to, kai per skirstymo elemento skirstymo kanalą buvo padarytas linijinis sujungimas tarp siurblio slėgiminės pusės ir skirstymo korpuso atitinkamo išėjimo.
Programojamas valdymo blokas leidžia palyginti paprastai ir tiksliai suderinti skirstymo elementą, kai skirstymo elemento atvado šaltinis, atliekantis sukaLT 3482 B mąjį judesį užduotais kampiniais padidinimais, yra padarytas, pavyzdžiui, kaip žingsninis variklis.
Kad palengvintų tepimo įrenginį pačioje trikotažo mašinoje jo jungiamieji įrenginiai gali turėti, pagaliau, pagal reikalą, vienai tepimo linijai vieną kištukinę jungtį, kuri turi tepimo linijos vieną apsauginį įrenginį, padarytą, kaip taisyklė, rankovės pavidalo. Šis apsauginis įrenginys dažniausiai gali turėti, įstatomą į tvirtinimo priemonę ir dalinai apglėbiančią rankovės tipo tepimo liniją, šakutę.
Brėžinyje pateiktas išradimo objekto pavyzdys. Parodyta:
fig. 1 - tepimo įrenginys pagal išradimą, vadinamoji trikotažo mašinos slėgiminė tepalinė, ašinis pjūvis, vaizdas iš šono;
fig. 2 - slėgiminė tepalinė kaip fig. 1, vaizdas iš viršaus į aptarnaujamąją pusę;
fig. 3 - slėgiminės tepalinės tepimo medžiagos skirstiklis kaip fig. 1, pjūvis III-III linija, vaizdas iš viršaus ir dalinis pjūvis kitokiame mastelyje;
fig. 4 - slėgiminės tepalinės tepimo skysčio rankovės kištukinė jungtis kaip fig. 1 ir 2, scheminis perspektyvinis vaizdas;
fig. 5 - įrenginys kaip fig. 4, pjūvis V-V linija, vaizdas iš šono ir kitoks mastelis;
fig. 6 - įrenginio apsauginė užkaišą kaip fig. 4, vaizdas iš viršaus;
fig. 7 - pakeistos konstrukcijos tepimo medžiagos skirstiklis kaip fig. 3, atitinkamas pjūvio vaizdas ir išpjova.
Fig. 1,2 pavaizduotas pumpavimo alyvinis tepimo įrenginys, trumpai pavadintas slėgimine tepaline, turi plastmasinį korpusą 1, kurio skersinis pjūvis yra apytikriai stačiakampis ir kuris sudaro tepimo medžiagos rezervuarą, todėl atitveria kamerą 2, kuri skirta tepalo atsargai priimti ir į kurią įeina vienas, esantis šone, įpylimo atvamzdis 3, turintis uždaromą vienu kamščiu tepalo įpylimo kiaurymę 4. Kamera 2 iš viršaus hermetiškai uždaryta horizontaliai įtaisyta skiriamąją pertvara 5, kuri yra lovinio tipo korpuso sekcijos 6 dugno sienelė, kuri iš viršaus uždengta nuimamu dangčiu 7.
Į atitinkamą skiriamosios horizontalioios pertvaros 5 kiaurymę sandariai per sandarinimo manžetą įstatytas korpusas 9 elektromagnetinės pavaros stūmoklinio siurblio, pažymėto 10 pozicija, kuris dirba kaip tepimo siurblys ir paduoda per stūmoklio eigą tiksliai nustatytą tepalo kiekį. Stūmoklinis siurblys 10 turi pumpavimo vamzdį 11, kurio šone yra įsiurbiamoji anga 12, prijungta prie vieno slėgiminio prievamzdžio 13 per kurį tepalas įsiurbiamas iš kameros 2 ir trūkčiojimais paduodamas padavimo kryptimi, kaip rodo strėlytė 14.
Prie stūmoklinio siurblio 10 slėgiminio prievamzdžio 13 per vieną liniją 15 yra prijungtas tepimo medžiagos skirstiklis 16, kuris įstatytas į atitinkamą horizontaliosios skiriamosios pertvaros 5 angą užfiksuotas pertvaroje 5 užsukamu srieginiu žiedu 17.
Tepimo medžiagos skirstiklis 16 (detaliai pavaizduotas fig. 3) turi skirstiklio korpusą 18, kurio forma dažniausiai cilindrinė ir kuris koaksialiniu tarpiniu vamzdžiu 19, jau aprašytu būdu, pritvirtintas prie horizontaliosios skiriamosios pertvaros 5. Skirstiklio korpuse 18 yra koaksialinis cilindrinis įdubimas 20, sudarantis atraminę vietą disko formos cilindriniam skirstymo elementui 21, kuris su sukamojo judesio galimybe yra įstatytas į skirstiklio korpusą 18. Angos 20 dugnas 22 yra plokščias ir statmenas cilindrinei gaubiančiajai sienelei 23, į jos centrą įeina tepalą paduodanti anga 24, leidžianti paduoti tepalą, kuri per skirstiklio korpuso 18 tepalą paduodantį kanalą 25 sujungta su linija 15.
Į angos 20 cilindro formos gaubiančiąją sienelę 23 vienodais kampiniais atstumais įeina radialiniai tepimo kanalai 26, iš kurių kiekvienas leidžia išleisti tepimo medžiagą ir yra prijungtas prie jungiamosios rankovės 27, kuri sandariai tarpikliniu žiedu 28 prakišta per vieną atitinkamą pertvaros 5 angą prie linijų tepimo sistemos jungiamojo įrenginio 29.
Skirstymo elementą 21 iš esmės sudaro L formos skirstymo kanalas 30, horizontalus žiedas 31, kuris įeina į cilindrinį gaubiamąjį paviršių radialinių kanalų 26 aukštyje ir kurio vertikalioji suveriamoji dalis, koaksiališkai praeidama, yra išlyginta pagal tepalo padavimo angą 24. Savo išoriniu cilindriniu paviršiumi skirstymo elementas 21 tiksliai sandariai įleistas į skirstiklio korpuso 18 angą 20, be to, angos 20 cilindrinės sienelės ir skirstymo elemento 21 išorinio cilindrinio paviršiaus įleidimo suporinimas parinktas tokiu būdu, kad skirstymo elementas 21 išlaiko galimybę laisvai suktis apie vertikaliąją ašį tuo metu, kai, iš kitos pusės, cilindrinis plyšys guolyje, esant normalioms spaudimo sąlygoms, neleidžia ištekėti tepalui. Be to, skirstiklio korpuse yra numatyta įeinanti į angos 20 dugno 22 sritį aukšto spaudimo anga 33, atliekanti apsauginio vožtuvo funkcijas ir funkcioLT 3482 B navimo taisyklingumo bendrąją kontrolę; apie tai dar bus atskirai paaiškinta.
Su galinčiu atlikti sukamąjį judesį skirstymo elementu 21 nejudomai sujungtas koaksialinis velenas 34, kuris su dviem guoliais 35 įstatytas į tarpinį vamzdį 19 ir gali jame suktis, bet be ašinio perstūmimo galimybės. Veleną 34 su skirstymo elementu 31 jungia pavadėlis 36, kuris įeina į ašinę, iš krašto atidarytą pavadėlio išpjovą skirstymo elemento 21 jungiamojoje įvorėje 37. Tarp skirstymo elemento 21 ir veleno 34 yra suspaudimo spyruoklė 38, kuri atitinkamu išankstiniu įtempimu prispaudžia skirstymo elementą 21 prie skirstiklio nejudomo korpuso 18 dugno 22 angos 20.
Ant veleno 34 iš pavaros pusės uždėtas krumpliaratinis pavaros dantratis 39, sujungtas su servovarikliu 40, kuris kampainiu 41 pritvirtintas prie horizontaliosios skiriamosios pertvaros 5 ir kuris sudaro pavaros šaltinį tepimo medžiagos skirstikliui 16. Servovariklis 40 yra, pavyzdžiui, elektrinis žingsninis variklis.
Tepimo linijų sistemos jungiamasis įrenginys 29 turi vieną plokštelinį jungiamąjį korpusą 42, esantį ant korpuso sekcijos 6 užpakalinės pusės ir per ją išsikišantį į viršų, kuris kiekvienai tepimo vietai turi vieną pereinamąjį kanalą 43, prie kurio hermetiškai iš vieno galo prijungtas jungiamasis vamzdynas 27, o iš kito galo - nuleidžiantysis vamzdynas 44, einantis į tepamąją vietą. Kiekviename pereinamajame kanale 43 yra po skaidrų kūną 45, su vienpusiškai įtempta suspaudimo spyruokle 46, kurio judėjimą galima stebėti iš išorės per stebėjimo langelį 47, kuris leidžia stebėti skaidrų kūną 45. Be to, kiekvieno stebėjimo langelio zonoje yra elektrinis padėties daviklis 48, pavyzdžiui, Hollo generatorius, kuris kartu su skaidriu kūnu 45 sudaro elektroninį kontrolinį prietaisą tepimo linijos 44 teLT 3482 B io pimo medžiagos tekėjimo kontrolei ir tuo pačiu atlieka elektroninę taisyklingo veikimo kontrolę. Kai tepalo tekėjimas užsikišęs ar pakenktas, nutrūksta daviklio 48 impulsinio kvantavimo signalas, tada korpuso 1 aptarnaujamoje pusėje automatiškai parodomas pažeidimas ir, tuo pačiu metu, paduodamas signalas trikotažo mašinai sustabdyti.
Jungiamoji rankovė 27 ir tepimo linijos 44, taip pat turinčios rankovės formą, esant reikalui, kištukinėmis jungtimis, t. y. be užsikišimo, yra hermetiškai sujungtos su skirstiklio 18 korpusu ir atitinkančiu korpusu 42. Iš dalies šios kištukinės jungtys matosi fig. 4-6.
Kiekviena kištukinė jungtis turi įstatytą, į skirstymo korpuso 18 arba jungiamojo korpuso 42 cilindrinę angą 49, jungiamąją įvorę 50, kuri kartu su hermetiškai įstatyta taip pat į angą 49 cilindrine įvore 51 susiaurina žiedinį plyšį, į kurį įstatytas stangrus O formos žiedas 52, kuris fig. 5 parodytu būdu užsandarina vienos įstatomosios rankovės įstatomąjį galą, pvz., vienos jungiamosios rankovės 27 prie angos 49 sienelės.
Skirstymo korpuse 18, atitinkamai ir skirstymo korpuse 42 iš kiekvienos angos 49 abiejų pusių, esant reikalui, yra padarytos dvi statmenos išpjovos 53, kurios kartu sudaro išilginę kreipiamąją apsauginei sklendei, turinčiai šakutės su kampu formą 54, kuri įstumtoje būsenoje abiem savo skverneliais iš abiejų pusių apgaubia įstatytą plastmasinę rankovę 27, be to, plastmasinė rankovė 27 lengvai susispaudžia tarp skvernelių 55 ir tuo patikimai išlaiko savo išorinį diametrą.
Stūmoklinio siurblio 10 elektromagnetinį pavaros įrenginį 9 ir tepalo skirstiklio 16 servovariklį 40 valdo programuojamas valdantysis elektroninis įrenginys, kuris yra plokštėje 56. Korpuso 1 (fig. 2) priekinėje sienelėje 57 yra: indikatorius 58, skirtas tepimo vietos indikacijai, indikatorius 59, rodantis tepimo intervalą, matuoklis 60, rodantis minimalų tepalo lygį, pagrindinis išjungiklis 61 ir optinis indikatorius 62, rodantis tepimo vietų apsėmimą (flush).
Esant reikalui parodyta tepimo vieta gali būti reguliuojama dviem paspaudžiamais mygtukais 63 tuo metu, kai tepimo intervalo laiko nustatymui yra du mygtukai 64.
Aprašytasis slėgiminis tepimo įrenginys dirba tokiu būdu.
Po to, kai indikatoriniame įrenginyje 58 parodytam tepimo taškui parenkamas anksčiau nustatytas ir indikatoriniame įrenginyje 50 parodytas intervalas, valdantysis įrenginys 56 suderina servovariklį 40 taip, kad jis skirstymo elemento 21 skirstantįjį kanalą 30 sujungia su skirstymo korpuso 18 atitinkamu radialiniu kanalu 26 ir nustato skirstymo elementą 21 reikiamoje kampinėje padėtyje. Tuo būdu susidaro betarpiškas linijinis sujungimas tarp stūmoklio siurblio 10 slėgiminės pusės ir nustatytos tepimo vietos. Dabar valdymo įrenginys 56 priverčia veikti stūmoklinį siurblį, todėl tiksliai dozuotas tepalo kiekis nepriklausomai nuo temperatūros ir tepalo klampumo per linijinį sujungimą paduodamas į nustatytą tepimo vietą.
Pasibaigus tepimo procesui šiame tepimo taške servovariklis 40, valdomas programos, pasuka skirstymo elementą 21 toliau į kampinę padėtį, kurioje aprašytu būdu iš naujo susidaro linijų sujungimas tarp stūmoklio siurblio 10 slėgiminės pusės ir naujo tepimo taško. Po to vėl paleidžiamas veikti stūmokliais siurblys 10, šis 12 procesas trunka tol, kol visos tepimo vietos būna pateptos nustatytu tepalo kiekiu.
Tuo būdu su atskiromis tepimo vietomis sujungti radialiniai kanalai 26 skirstymo korpuse 18 nebūtinai turi būti priderinti prie angos 20 erdvinės sekos, o tepimo vieta, pagal reikalą, yra parenkama pagal programą atitinkamai pagal einamąsias eksploatacijos sąlygas ir reikalavimus. Laiko intervalai, nusakantys tepimo medžiagos padavimą į kiekvieną tepimo tašką gali būti parenkami individualiai ir nustatomi paspaudžiamais mygtukais 64, be to, -nustatytas intervalas, reikalui esant, parodomas indikatoriniame įrenginyje 59.
Iš principo taip pat galima parinkti į tepimo vietą paduodamos tepimo medžiagos kiekį individualiai, priklausomai nuo reikmių. Aprašytu būdu atsiradus sujunginui tarp stūmoklio siurblio 10 slėgiminės pusės ir tuo metu tepamos tepimo vietos po atitinkamos stūmoklinio siurblio 10 darbo trukmės, priklausančios nuo valdymo įrenginio 56 programos, gali būti paduodamas, esant reikalui, būtinas tepalo kiekis.
Vietoj aprašyto skirstymo elemento 21 periodiško pasisukimo dėl periodiško tepimo vietų reguliavimo, servovariklis 40 gali būti valdomas taip pat šiuo būdu: jis perduoda skirstymo elementui 21 nuolatinį sukamąjį judesį (pvz., 1/3 apsisukimo per sekundę). Stūmoklio siurblio 10 elektromagnetinis pavaros įrenginys 9 yra sinchronizuotas su servovarikliu 40 per valdantįjį įrenginį 56 taip, kad stūmoklinis siurblys 10 nuolatos perduoda, esant reikalui, užduotą tepalo kiekį tada, kai skirstymo kanalas 30 bent dalinai uždaro skirstymo korpuso 18 vieną radialinį kanalą 26. Pvz., kai yra 18 radialinių kanalų 26 ir tuo pačiu 18 tepimo taškų gaunamas pumpavimo dažnumas yra 6 eigos per sekundę.
Tepalo skirstiklis 16 su visu korpusu 18 yra panardintas į tepalą pačiame giliausiame tepalo atsargos kameros 2 taške. Dėl to atsirandantys nežymūs nutekėjimai nereikalauja ypatingų priemonių. Tepalo skirstiklyje 16 atsiradus tepalo slėgiui, viršijančiam nominalų darbinį slėgį, kuris galėtų sutrikdyti darbą, pvz., tada, kai linijinis sujungimnas užsikemša sureguliuotoje, pagal reikalą, tepimo vietoje, skirstymo elementas 21 atsitraukia nuo skirstymo korpuso 18 dugno angos 20 prieš spyruoklės suspaudimo kryptį. Tuo pačiu išsilaisvina paprastai uždaryta aukšto slėgio anga 33 taip, kad stūmokliniu siurbliu 10 paduodamas tepalas nepavojingai gali nutekėti šiuo keliu.
Pagaliau linija 15, jungianti stūmoklinio siurblio 10 slėgiminę pusę su tepimo medžiagos skirstikliu 16, turi angą 65, kuri numatyta neparodytam papildomam siurbliui prijungti, pvz., krumpliaratiniam siurbliui. Šiuo kanalu tepimo skirstiklis 16 ir jungiamoji linija, įskaitant tepimo linijos jungiamąjį įrenginį 29, reikalui esant, gali būti praplautos, taip pat galima aplieti tepimo tepalu (režimas Flush).
Fig. 7 pjūvyje parodytas tepimo skirstiklio 16 pakeistas variantas beveik atitinka jau aprašytą fig. 3,4 variantą. Todėl vienodos detalės pažymėtos tomis pačiomis pozicijomis ir dar kartą nepaaiškintos.
Skirtingai nuo varianto, parodyto fig. 3,4, disko formos cilindrinis skirstymo elementas 21 fig. 7, neturi L formos skirstymo kanalo, bendraašio su skirstymo korpuso 18 centre esančia tepalą paduodančia anga. Skirstymo elementas 21 turi žiediniame paviršiuje atsidarantį žiedinį tepalą paduodantį kanalą 66, kurį uždaro skirstiklio korpuso 18 cilindrinė-žiedinė sienelė 23 ir į kurį patenka tepalą paduodantis kanalas 25. Vienoje išorinio skirstymo elemento 21 paviršiaus vietoje yra lygiagrečiai ašiai išlygintas trumpas išpjovos formos skirstymo kanalas, kurio plotis apytikriai atitinka vieno radialinio tepalo kanalo 26 diametrą ir kuris tęsiasi nuo tepalą paduodančio kanalo 66 iki radialinių tepalo kanalų 26 viršutinės pusės aukščio.
Anga 20, kurioje yra skirstymo elementas 21, šiuo atveju yra padaryta kaip skirstymo korpuso praeinančioji anga; plokščia horizontali skiriamoji pertvara 22 (fig. 3) nereikalinga. Atitinkamai velenas 34 yra kietai sujungtas su skirstymo elementu 21. Suspaudimo spyruoklė 38 fig. 3 yra nuleista, o pavadėlis 36 eina per skirstymo elemento 21 atitinkamą statmeną įvorės 37 angą.
Šis variantas skiriasi supaprastinta gamyba, kadangi jis, kaip minėta, visiškai apsieina su viena paprasta pereinamąja anga 20, turinčia tikslų suleidimą.
Tepimo įrenginys buvo aprašytas anksčiau kaip trikotažo mašinos slėgiminė tepalinė. Jis iš principo gali būti naudojamas tepimo medžiagai tiekti kitose mašinose ir įrengimuose, kuriuose labai svarbu tepti vieną centrinę vietą iš daugelio tepimo vietų tiksliai dozuotu tepimo medžiagos kiekiu tiksliai užduotais laiko intervalais.
Taip pat nėra būtina, kad tepimo medžiaga būtų alyva; kitokios sudėties tepimo medžiagos gali būti naudojamos šiame tepimo įrenginyje. Pačios tepimo linijos 44 eina į žinomų purškimo vietų purkštuvus atskirose tepimo vietose; jos taip gerai gali tarnauti ir kituose tepimo alyviniuose įrengimuose, kurie, savo ruožtu, turi priemonių, kurios paduotų tepimo medžiagą į tepsimas dalis.

Claims (16)

  1. IŠRADIMO APIBRĖŽTIS
    1. Tepimo įrenginys, skirtas tepti kelis tepimo taškus, šiuo atveju trikotažo mašinos, tepimo medžiaga, pagei5 dautina alyva, turintis vieną bendrą keliems tepimo taškams, elektromagneto trūkčiojimais priverčiamą veikti ir, esant reikalui, paduodantį užduotą tepimo medžiagos kiekį, tepimo siurblį, atsarginį tepimo medžiagos rezervuarą, su kuriuo, iš siurbimo pusės, sujungtas
    10 tepimo siurblys, jungiamuosius įrenginius, skirtus vedančioms prie atskirų tepimo taškų tepimo linijoms, kurios iš slėgiminės tepimo siurblio pusės pasirinktinai aprūpinamos tepimo medžiaga, o taip pat elektrinį valdymo įrenginį, kuris pagal užduotą laiką valdo
    15 tepimo medžiagos padavimą į tepimo vietas, besiskiriantis tuo, kad jis turi judrų skirstymo elementą (21), tepimo skirstiklį (16), kurio tepimo medžiagos įėjimas (24) prijungtas prie slėgiminės vienintelio tepimo siurblio pusės (10) ir kurio tepimo
    20 medžiagos išėjimas sujungtas su atskirais jungiamaisiais tepimo linijų įrenginiais, ir kad skirstymo elementas (21) įstatytas taip, kad, priklausomai nuo padėties, sudarytų sujungimą tarp tepimo medžiagos įėjimo (24) ir vieno, pagal reikalą parinkto, tepimo
    25 medžiagos išėjimo (26), kuris sujungtas su viena nustatyta jungiamojo įrenginio tepimo linija (44), ir kad skirstymo elementas (21) sujungtas su reguliavimo priemonėmis, kurios nustatomos elektriniu valdymo įrenginiu .
  2. 2. Tepimo įrenginys pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad tepimo skirstiklis (16) turi sukamąjį - simetrinį skirstymo elementą (21) , kuris, turėdamas galimybę atlikti sukamąjį judesį, įstatytas į
    35 turintį tepimo medžiagos įėjimą (25) ir tepimo medžiagos išėjimą (26) skirstiklio korpusą (18), ir turi bent vieną ilgam priglundantį prie įėjimo (24) skirsLT 3482 B tymo kanalą (36), kuris sujungtas su atskirais išėjimais (26) užduota seka, taip pat nustatomosios priemonės turi vieną pavaros šaltinį (40), perduodantį skirstymo elementui (21) sukamąjį judesį.
  3. 3. Tepimo įrenginys pagal 1-2 punktus, besiskiriantis tuo, kad skirstymo elementas (21) turi vieną į atitinkamą sukamą simetrinę skirstiklio korpuso (18) atraminę vietą (20) sandariai įstatytą skirstymo diską, kuris turi bent vieną centre iš vienos torcinės pusės ir skirstymo disko paviršiumi einantį skirstymo kanalą (30), su kuriuo sujungti, įeinantys į atraminės vietos (20) dugną (22) ir jos žiedinę sienelę, einantys prie tepimo įėjimo (24) ir atitinkamai prie tepimo linijų (44), kanalai (25) skirstiklio korpuse (18) .
  4. 4. Tepimo įrenginys pagal 3 punktą, besiskiriantis tuo, kad tepimo skirstiklis (16) turi skirstymo disko (21) zonoje einantį prie guolio plyšio apsauginį vožtuvą (33).
  5. 5. Tepimo įrenginys pagal 4 punktą, besiskiriantis tuo, kad skirstymo diskas (21) spyruoklės jėga ašies kryptimi prispaustas prie dugno (22) atraminės vietos (20) ir iš dugno išeina normaliai uždaryta apsauginio vožtuvo apsauginė anga (33).
  6. 6. Tepimo įrenginys pagal vieną iš 1-5 punktų, besiskiriantis tuo, kad tepimo skirstiklis (16) yra tepimo medžiagos atsarginiame rezervuare (1).
  7. 7. Tepimo įrenginys pagal 6 punktą, besiskiriantis tuo, kad tepimo skirstiklis (16) yra bent dalinai panardintas į atsarginiame rezervuare (1) esančią tepimo medžiagą.
  8. 8. Tepimo įrenginys pagal 6 arba 7 punktus, besiskiriantis tuo, kad tepimo medžiagos atsarginis rezervuaras (1) turi vieną, skirtą tepimo medžiagai priimti, kamerą (2), kuri turi būti uždaryta iš išorės ir į kurią įstatytas tepimo siurblys (10) ir/arba tepimo skirstiklis (16) .
  9. 9. Tepimo įrenginys pagal 8 punktą, besiskiriantis tuo, kad tepimo siurblio (10) pavaros priemonė (9) ir/arba tepimo skirstiklio (16) pavaros šaltinis (40) iš išorės uždėtas ant kameros (2) sienelės (5) .
  10. 10. Tepimo įrenginys pagal vieną iš 1-9 punktų, besiskiriantis tuo, kad jis turi jungiamąją priemonę (65), skirtą papildomam skysčio šaltiniui, kuri įleista į tepimo siurblį (10) ir/arba į tepimo skirstiklio (16) įėjimo zoną (25) ir kurios pagalba spaudžiamas skysčio kiekis yra praleidžiamas bent per tepimo skirstiklį (16) ir tepimo linijų (44) jungiamąjį įrenginį (29).
  11. 11. Tepimo įrenginys pagal 1-10 punktus, besiskiriantis tuo, kad su kiekvienu tepimo linijų jungimo įrenginiu sujungtas savas kontrolinis prietaisas (45, 46, 47), skirtas tepimo medžiagos pratekėjimo kontrolei.
  12. 12. Tepimo įrenginys pagal 11 punktą, besiskiriantis tuo, kad jis turi optinį indikatorinį įrenginį (47), skirtą darbinei tepimo linijų (44) kontrolei, kurį, esant reikalui, reguliuoja pratekėjimo kontrolės prietaisas.
  13. 13. Tepimo įrenginys pagal 1-12 punktus, besiskiriantis tuo, kad jungiamieji įrenginiai turi bent vienos tepimo linijos (15,27,42) kištukinę jungtį, kuri turi tepimo linijos vieną apsauginį įrenginį (54).
  14. 14. Tepimo įrenginys pagal 13 punktą, besiskiriantis tuo, kad apsauginis įrenginys turi šakutę (54), įstatomą į tvirtinimo priemonę (53), iš dalies apimančią rankovinę tepimo liniją.
  15. 15. Tepimo įrenginys pagal 1-14 punktus, besiskiriantis tuo, kad tepimo skirstiklio (16) skirstymo elementas (21) pavaros šaltiniu (40) bent iš dalies gali atlikti nepertraukiamą sukamąjį judesį, ir kad tepimo siurblio (10) pavaros įrenginys (9) yra sinchronizuotas su sukamuoju judesiu, be to, tepimo siurblys (10), esant reikalui, paduoda, atsiradus vienos tepimo linijos linijiniam sujungimui, savo tepimo medžiagos kiekį.
  16. 16. Tepimo įrenginys pagal 2-14 punktus, besiskiriantis tuo, kad tepimo skirstiklio (16) pavaros šaltinis (40) sukonstruotas taip, kad galėtų atlikti skirstymo elemento (21) sukamąjį judesį užduotais kampiniais padidėjimais.
LTIP597A 1991-02-16 1993-06-02 Device for lubrikation several lubrikation point of knitting mashine,particulary in oil LT3482B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4104793A DE4104793A1 (de) 1991-02-16 1991-02-16 Schmiereinrichtung zur versorgung mehrerer schmierstellen, insbesondere einer strickmaschine, mit schmiermittel, vorzugsweise oel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LTIP597A LTIP597A (en) 1995-02-27
LT3482B true LT3482B (en) 1995-11-27

Family

ID=6425179

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LTIP597A LT3482B (en) 1991-02-16 1993-06-02 Device for lubrikation several lubrikation point of knitting mashine,particulary in oil

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5181585A (lt)
EP (1) EP0499810B1 (lt)
JP (1) JPH0816520B2 (lt)
KR (1) KR960010540B1 (lt)
CN (1) CN1028042C (lt)
BR (1) BR9204776A (lt)
CA (1) CA2080699C (lt)
CZ (1) CZ281846B6 (lt)
DE (2) DE4104793A1 (lt)
ES (1) ES2069917T3 (lt)
HK (1) HK127395A (lt)
LT (1) LT3482B (lt)
LV (1) LV10804B (lt)
MX (1) MX9200635A (lt)
MY (1) MY108245A (lt)
RO (1) RO108727B1 (lt)
RU (1) RU2069810C1 (lt)
SK (1) SK279737B6 (lt)
TR (1) TR25993A (lt)
UA (1) UA26261C2 (lt)
WO (1) WO1992014964A1 (lt)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE9303429U1 (de) * 1993-03-09 1994-07-14 Bombach Juergen Vorrichtung zum dosierten Abgeben von gasförmigen und/oder flüssigen Medien
US5332064A (en) * 1993-06-03 1994-07-26 Liu Jung Hsun Control apparatus for lubrication pump
US5381874A (en) * 1993-10-15 1995-01-17 Caterpillar Inc. Automatic lubrication control
EP0674033B1 (en) * 1994-03-14 1998-12-23 Lube Corporation Lubricating method and apparatus for a circular knitting machine
US5732794A (en) * 1994-09-30 1998-03-31 Orlitzky; Anton T. Auger-driven automatic lubricator
DE9417091U1 (de) 1994-10-27 1996-02-22 Sipra Patent Beteiligung Vorrichtung zur dosierten Zufuhr einer Flüssigkeit und damit ausgerüstete Strickmaschine
US5823295A (en) * 1996-03-29 1998-10-20 Caterpillar Inc. Lubrication control system for a work machine
DE19831208C1 (de) * 1998-07-04 1999-05-06 Abb Daimler Benz Transp Schnellaufendes Getriebe mit Ölschmierung, insbesondere für gekapselte Bahnantriebe
DE19904647A1 (de) 1999-02-05 2000-08-31 Memminger Iro Gmbh Schmiereinrichtung für mehrere Schmierstellen
US6571918B1 (en) 2000-07-24 2003-06-03 Uniwave, Inc. Liquid pump and metering apparatus
JP2003042392A (ja) * 2001-07-27 2003-02-13 I M N Kk 回転部支持体における潤滑油供給方法
AU2004254303A1 (en) * 2003-07-07 2005-01-13 Natasa Enterprises Ltd. Reusable fluid dispenser
US8783418B2 (en) 2004-05-06 2014-07-22 Natasa Enterprises Ltd Automatic motor driven in-line piston pump lubricator
US9151443B2 (en) 2009-02-22 2015-10-06 Stephania Holdings Inc. Fluid holder and electromechanical lubricator employing same
DE102009018969A1 (de) * 2009-04-25 2010-10-28 Hydac Cooling Gmbh Schmierstoff-Fördervorrichtung
DE102010010525B4 (de) * 2010-03-05 2015-07-09 Memminger-Iro Gmbh Verbesserter Öler für Textilmaschinen
DE202010016974U1 (de) * 2010-12-27 2011-03-03 Lincoln Gmbh Schmierstoffverteiler
DE102011001739A1 (de) * 2011-04-01 2012-10-04 Baier & Köppel GmbH & Co. Anordnung zur Wiederbefüllung einer Zentralschmieranlage
DE102011053022B4 (de) * 2011-08-26 2014-09-11 Baier & Köppel GmbH & Co. Schmierstoffpumpeneinheit
CN102505335B (zh) * 2011-10-28 2013-05-01 常州市武进五洋纺织机械有限公司 一种双针床经编机曲轴润滑冷却系统
DE102012011130A1 (de) * 2012-06-05 2013-12-05 Abb Technology Ag Arbeitszylinder für einen Antrieb eines elektrischen Leistungsschalters
CN103836322A (zh) * 2013-05-17 2014-06-04 李海龙 定量柱塞供油转轴分配转轴分配组合式润滑油分配器
TW201525289A (zh) * 2013-08-07 2015-07-01 Graco Minnesota Inc 電子泵馬達控制
US10072795B2 (en) 2013-10-29 2018-09-11 Otis Elevator Company Lubricant distributor
WO2015095748A1 (en) * 2013-12-20 2015-06-25 Rubinstein Jeffrey Direct injection lubrication system for knitting machines
DE102014109303A1 (de) * 2014-07-03 2016-01-07 Sipra Patententwicklungs- Und Beteiligungsgesellschaft Mbh Altölaufbereitungseinrichtung für eine Rundstrickmaschine
CN108216960A (zh) * 2018-03-05 2018-06-29 农业部规划设计研究院 一种热解炭气联产密封进料装置及其进料方法
DE102018115873A1 (de) * 2018-06-29 2020-01-02 Baier & Köppel GmbH & Co. KG Schmierstoffverteiler, insbesondere Sektionalverteiler
CN113737379B (zh) * 2021-10-25 2022-12-02 浙江理工大学 一种用于针织圆纬机成圈系统的喷油润滑控制装置
CN114229710A (zh) * 2022-02-24 2022-03-25 河南工学院 一种具有防摇晃功能的建筑施工用起重机

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1537736A (fr) 1967-06-07 1968-08-30 Soudure Autogene Francaise Incinérateur pour déchets et ordures ménagères
DE2936374A1 (de) 1979-09-08 1981-03-19 Erich 7990 Friedrichshafen Roser Oelschmiersystem, insbesondere fuer strickmaschinen
DE3624982A1 (de) 1986-07-24 1988-04-14 Sipra Patent Beteiligung Druckoel-schmiereinrichtung

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE383387C (de) * 1921-09-03 1923-10-12 Fabrikationsgesellschaft Autom Zentralschmiervorrichtung
US1889068A (en) * 1931-09-05 1932-11-29 Leroy K Hoss Lubricator
DE908689C (de) * 1950-12-11 1954-04-08 Eugen Ludwig Mueller Dipl Ing Mechanische Schmierpumpe
FR1094985A (fr) * 1953-11-30 1955-05-25 Distributeur électro-mécanique de lubrifiant pour machines à tricoter
US2834376A (en) * 1955-05-10 1958-05-13 Hughes John Farrar Apparatus for controlling lubricant flow to a plurality of lubricated points
US3151718A (en) * 1961-09-26 1964-10-06 Allis Chalmers Mfg Co Hydraulic control
US3217835A (en) * 1962-10-08 1965-11-16 Donald G Griswold Multiple lubrication control
US3172578A (en) * 1962-12-13 1965-03-09 Gilman Engineering & Mfg Co In Lubricant metering device
US3253678A (en) * 1963-09-10 1966-05-31 Houdaille Industries Inc Fluid control system
US3395046A (en) * 1963-12-19 1968-07-30 Exxon Research Engineering Co Fuel cell and method of operation
US4286691A (en) * 1979-07-11 1981-09-01 Seco Manufacturing, Inc. Truck lubricator
US4326604A (en) * 1979-10-15 1982-04-27 Peter Sotiropoulos Vehicle lubrication system
US4284710A (en) * 1980-05-01 1981-08-18 E. I. Du Pont De Nemours And Company Radiation crosslinkable polyesters and polyesterethers

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1537736A (fr) 1967-06-07 1968-08-30 Soudure Autogene Francaise Incinérateur pour déchets et ordures ménagères
DE2936374A1 (de) 1979-09-08 1981-03-19 Erich 7990 Friedrichshafen Roser Oelschmiersystem, insbesondere fuer strickmaschinen
DE3624982A1 (de) 1986-07-24 1988-04-14 Sipra Patent Beteiligung Druckoel-schmiereinrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
RU2069810C1 (ru) 1996-11-27
LTIP597A (en) 1995-02-27
CA2080699A1 (en) 1992-08-17
JPH05502290A (ja) 1993-04-22
SK279737B6 (sk) 1999-03-12
LV10804B (en) 1996-02-20
KR960010540B1 (ko) 1996-08-02
UA26261C2 (uk) 1999-07-19
DE59201691D1 (de) 1995-04-27
JPH0816520B2 (ja) 1996-02-21
CA2080699C (en) 2000-03-07
HK127395A (en) 1995-08-18
CZ281846B6 (cs) 1997-02-12
EP0499810B1 (de) 1995-03-22
MY108245A (en) 1996-08-30
DE4104793A1 (de) 1992-08-20
CS43592A3 (en) 1992-10-14
RO108727B1 (ro) 1994-07-29
CN1064115A (zh) 1992-09-02
BR9204776A (pt) 1993-07-06
MX9200635A (es) 1992-10-01
EP0499810A1 (de) 1992-08-26
ES2069917T3 (es) 1995-05-16
TR25993A (tr) 1993-11-01
CN1028042C (zh) 1995-03-29
DE4104793C2 (lt) 1992-11-12
US5181585A (en) 1993-01-26
LV10804A (lv) 1995-08-20
WO1992014964A1 (de) 1992-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
LT3482B (en) Device for lubrikation several lubrikation point of knitting mashine,particulary in oil
US20200363011A1 (en) Pump having diagnostic system
CN101512112B (zh) 用于汽缸润滑油的定量供给系统的润滑设备以及用于定量供给汽缸润滑油的方法
US6244387B1 (en) Lubricant supply device
US7059450B2 (en) Automatic lubrication system
US9671065B2 (en) Pump having wear and wear rate detection
EP1235025A1 (de) Dosiervorrichtung für Schmiermittel
EP2713092A2 (en) Stepper motor driving a lubrication pump providing uninterrrupted lubricant flow
EP1052445B1 (en) Lubricant supply device
US11976651B2 (en) Reciprocating pump packing lubricator
US3477546A (en) Lubricating oil pumping station and master control center for positive displacement type metering valves
US4577728A (en) Lubricant metering valve
WO1992003684A1 (en) Lubricating apparatus
US3822002A (en) Uniblock lubricator

Legal Events

Date Code Title Description
MM9A Lapsed patents

Effective date: 20060602