HUT68829A - Workpiece positioning apparatus - Google Patents

Workpiece positioning apparatus Download PDF

Info

Publication number
HUT68829A
HUT68829A HU9500683A HU9500683A HUT68829A HU T68829 A HUT68829 A HU T68829A HU 9500683 A HU9500683 A HU 9500683A HU 9500683 A HU9500683 A HU 9500683A HU T68829 A HUT68829 A HU T68829A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
workpiece
parts
positioning device
mutual position
rollers
Prior art date
Application number
HU9500683A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9500683D0 (en
Inventor
Gaynor Taylor
Paul Taylor
James Gilbert
John Grantham
Original Assignee
British United Shoe Machinery
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by British United Shoe Machinery filed Critical British United Shoe Machinery
Publication of HU9500683D0 publication Critical patent/HU9500683D0/hu
Publication of HUT68829A publication Critical patent/HUT68829A/hu

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B35/00Work-feeding or -handling elements not otherwise provided for
    • D05B35/10Edge guides
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B35/00Work-feeding or -handling elements not otherwise provided for
    • D05B35/10Edge guides
    • D05B35/102Edge guide control systems with edge sensors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Dicing (AREA)

Description

A találmány tárgya munkadarab-helyező készülék. Ezzel a munkadarab-helyező készülékkel két munkadarabrész úgy helyezhető, hogy azok kiválasztott szakaszai a kívánt kölcsönös helyzetben legyenek. Ezek a szakaszok egymással ebben a kölcsönös helyzetben egy gép munkaterén át továbbíthatóak és ennek révén a kiválasztott szakaszok előre haladva megmunkálásra kerülnek. A gép lehet például egy varrógép, aminek a működési terében alternálva mozgó tű van elhelyezve és ez a tú a kiválasztott szakaszok mentén előre haladó varrási műveletet végez. A munkadarab-helyezó készülék munkadarabtartó eszközöket, munkadarab-megfogó eszközöket és továbbító eszközöket tartalmaz. A munkadarabtartó eszközök tartják a munkadarabrészeket. A munkadarab-megfogó eszközök a munkadarabtartó eszközökkel együttműködve a munkadarabrészeket a kívánt kölcsönös helyzetben megfogják. A továbbító eszközök a kívánt kölcsönös helyzetben megfogott munkadarabrészeket a munkatéren át a kívánt úton továbbítják.
Háromkiterjedésű termékek, például cipőfelsőrészek gyártásakor előnyös a terméket képező munkadarabrészeket úgy összevarrni, hogy háromkiterjedésű felépítés jöjjön létre. Ezt a tűzési módot - amit általában feszített tűzésnek neveznek azért alkalmazzák, mert előzetes alakot ad az összevarrott terméknek, ami megkönnyíti a végleges alakítást, amihez a terméket egy formára feszítik. Cipőfelsőrész esetén ez a forma egy kaptafa.
A munkadarabrészek adagolása a megmunkáló gép, például egy varrógép munkaterén át viszonylag egyenes akkor, ha a részek síkban vannak. Nehézségek a feszített tűzés esetén • · jelentkeznek. Ezeknek a nehézségeknek főleg az az oka, hogy a kiválasztott összevarrandó szakaszok mindegyikének van egy olyan tűzési szakasza, ami ugyan megfelel a kívánt tűzési útnak, aminek a mentén a szakaszokat össze kell varrni, de az alakja olyan, hogy nem lapolja át teljes hosszában a másik munkadarabrész szakaszát akkor, amikor a munkadarabrészek lényegében sík állapotban vannak.
Amikor a két tűzési szakasz a tűhöz kerül, akkor természetesen át kell lapolniuk egymást annak biztosítása végett, hogy a munkadarabrészek pontosan össze legyenek varrva a kívánt tűzési út mentén. A tűzési szakaszok pontos egymáshoz igazításának egyik ismert módszere szerint a munkadarabrészeket a tűhöz való bevezetés előtt deformálják és előösszeállított egységként ideiglenesen összeerősítik. Az ebben a deformált állapotban így összeerősített munkadarabrészeket a kívánt tűzési út mentén úgy lehet összevarrni, hogy egyik munkadarabrésznél sincs szükség további helyzetmódosításra. Ez a módszer azonban időigényes, mivel a deformálási és ideiglenes összeerősítési műveletet lényegében kézileg végzik.
Egy másik változat szerint a munkadarabrészeket a gép munkaterébe továbbítják és a gépkezelőnek kell biztosítania, hogy az adagolás folyamán a munkadarabrészek folyamatosan deformálódva kerüljenek átlapoló kapcsolatba. Ennek az eredményessége teljes mértékben a gépkezelő jártasságától függ. Emellett ez a feladat időigényes, továbbá jelentős és huzamos koncentrálást igényel.
Találmányunk célja azoknak a nehézségeknek a kiküszöbölése, amik a fentebb ismertetett jellegű két munkadarabrésznek a megmunkáló gép munkaterébe való juttatására szolgáló ismert módszereknél jelentkeznek.
Ezt a feladatot a találmány értelmében úgy oldjuk meg, hogy a bevezetőleg leírt jellegű munkadarab-helyező készülékben olyan munkadarabrészek megmunkálásának lehetővé tétele végett, amiknek a kiválasztott szakaszai a munkadarabrészek lényegében sík állapotában nem illeszkednek teljes hosszukban egymáshoz, a munkadarab-megfogó eszköz két elemet tartalmaz. Az egyik elem az egyik munkadarabrészhez, a másik elem a másik munkadarabrészhez kapcsolódhat. A munkadarab-megfogó elem által megfogott munkadarabrész a tűzési útra keresztirányban mozgatható. Eközben a munkadarabrész továbbra is megfogva marad és így a munkadarabrészek fokozatosan a munkatérben kívánt kölcsönös helyzetbe kerülnek. A munkadarab-megfogó elem mozgatására egy hajtóeszköz szolgál.
Látható, hogy a találmány szerinti munkadarab-helyező készülék alkalmazásakor a munkadarabrészeknek a munkatéren át való fokozatos továbbítása közben fokozatosan változik a munkadarabrészek kiválasztott szakaszainak kölcsönös helyzete is, és így a munkadarabrészek a munkatérben a kívánt kölcsönös helyzetbe kerülnek. Ennek eredményeként a munkatérben a munkadarabrészeket úgy lehet megmunkálni, hogy ebben a kölcsönös helyzetben vannak tartva. így annak a ténynek az ellenére, hogy ugyan a munkadarabrészek síkban egymáson fekszenek, de a kiválasztott szakaszok nincsenek teljes hosszukon a kívánt kölcsönös helyzetben, a munkadarabrészeket fokozatosan mégis a kívánt kölcsönös helyzetbe lehet hozni és ebben a kölcsönös helyzetben lehet megmunkálni.
A találmány szerinti munkadarab-helyező készülékben a munkadarab-megfogó eszköz mindegyik elemét egy mértani tengely körül forgatható, kúpos görgő képezi. (Kúpos görgőn a jelen leírásban csonka kúp alakú görgőket is értünk). Ebben az esetben a két mértani tengely a munkatérben metszi egymást. Kúpos görgő alkalmazásával mindegyik munkadarabrész vonalérintkezéssel megbízhatóan a munkadarabtartó eszközhöz szorítható, ugyanakkor hatékony módon forgatható a munkatérben lévő mértani tengely körül, és így hatékony módon a kiválasztott szakaszok hossza mentén az utolsó megmunkálási ponton is. Ez a forgás a kiválasztott szakaszokat a megmunkáláshoz szükséges kívánt kölcsönös helyzetbe hozza a következő megmunkálási ponton.
Bár egyes esetekben előnyös vagy kívánatos lehet, hogy a munkadarabtartó eszközt kis súrlódású felülettel rendelkező, sík tartótag képezze, általában mégis azt találtuk alkalmasnak, hogy a munkadarabtartó eszköz is két kúpos görgőt tartalmazzon. Az egyik görgő a munkadarab-megfogó eszköz egyik görgőjéhez, a másik görgő a munkadarab-megfogó eszköz másik görgőjéhez kapcsolódik és mindegyik görgő egy mértani tengely körül forgatható. A két mértani tengely ebben az esetben is a munkatérben metszi egymást és a munkadarab-megfogó eszköz görgőinek mértani tengelyét. Ily módon a vonalérintkezés a tartó és megfogó felületek (görgők) között fennmarad és ugyanakkor könnyebben hozzá lehet férni a munkadarabrészek mindkét oldalához.
A munkadarabtartó eszköz görgői előnyös módon szabadonfutó görgők, így elkerüljük annak veszélyét, hogy két hajtott görgőpár deformálja a munkadarabrészt. Ugyanakkor nincs szükség a két görgőpár hajtásának szinkronizálására.
A találmány szerinti munkadarab-helyező készülék előnyös módon tartalmaz továbbá érzékelő eszközöket, hogy a munkadarabrészek fokozatos előrehaladása közben meg lehessen határozni, hogy a kiválasztott szakaszok mikor kerülnek a kívánt kölcsönös helyzetbe. Ezek az érzékelő eszközök a munkadarabrészek széleit észlelik és vezérlik a hajtóeszköz működését. Ily módon az érzékelő eszközök által vezérelve a munkadarabrészek kiválasztott szakaszai fokozatosan a kívánt kölcsönös helyzetbe kerülnek. Az érzékelő eszköz kialakítása tetszőleges; alkalmazható például mechanikai érzékelő, de előnyös módon optikai érzékelőt használunk. Az érzékelő eszköz tartalmaz a munkadarabrészek közé a munkatér előtt behelyezett érzékelőlapot, ami azonban kiáll a munkadarabrészek közül. Ennek az érzékelőlapnak a felületi visszaverőképessége eltér a munkadarabrészek felületi visszaverőképességétől. Az érzékelő tartalmaz továbbá két adóvevőt, amik az egyes munkadarabrészekhez vannak hozzárendelve és együttműködnek az érzékelőlappal. Ezáltal észlelhetők a munkadarabrészek szélei.
A találmány szerinti munkadarab-helyező készülék egyik speciális kiviteli alakja úgy van felépítve és kialakítva, hogy két munkadarabrész kiválasztott szakaszait a rajtuk végzendő varrási művelethez helyezi. Ebben az esetben egy alternálva járó tű van a gép munkaterében elhelyezve. A hajtóeszköz ekkor előnyös módon a varrógép tűjének alternáló mozgásával időben összehangolva működik és így a munkadarabrészek keresztirányú mozgása akkor következik be, amikor a tű beléjük hatolt. A továbbító eszköz is a tű alternáló mozgásával időben összehangolva működik és a munkadarabrészek akkor lépnek tovább, amikor a tű nincs bennük.
Látható, hogy az utoljára formált tűzési pontban elhelyezett tű középpontot képez, ami körül a munkadarabrészeket forgatni lehet, hogy a kiválasztott szakaszok a legközelebbi tűzési pontra a kívánt átlapoló kölcsönös helyzetbe kerüljenek és ekkor miközben a munkadarabrészek ebben a kölcsönös helyzetben meg vannak fogva - a tű kihúzódik, a munkadarabrészek tovább lépnek és az említett következő tűzési ponton elkészül a következő tűzés.
A továbbító eszköz a munkadarabrészeket előnyös módon léptetve továbbítja és minden lépés egy tűzési hossznak felel meg. Ebből a célból a munkadarabtartó eszköz és a munkadarabmegfogó eszköz előnyös módon úgy van szerelve, hogy egymás felé és egymástól távolodva mozognak. Ennek következtében a közöttük elhelyezett munkadarabrészeket váltakozva megfogják és elengedik. Mind a munkadarabtartó eszköz, mind a munkadarab-megfogó eszköz egy kocsira van szerelve és így előre és hátra mozoghat a tűzési út mentén. Az előremozgáskor a munkadarabrészek a korábban leírt módon meg vannak fogva és így előre lépnek. Hátramozgáskor a munkadarabrészek nincsenek megfogva, de a tű behatolt a munkadarabrészekbe.
Az előbb leírt speciális kiviteli alakban a kúpos görgők mértani tengelyei metszik azt a mértani tengelyt, aminek mentén a tű alternáló mozgást végez, amikor behatolt a munkadarabrészekbe.
A találmány szerinti munkadarab-helyező készüléknek, például a készülék előbb leírt speciális kiviteli alakjának alkalmazása esetén nincs szükség további kézi beavatkozásra azután, hogy a munkadarabrészeket a munkadarabtartó eszközök és a munkadarab·-« ·
- 8 megfogó eszközök görgői megfogták. A munkadarabrészek kiválasztott szakaszait a munkadarab-megfogó görgők automatikusan egymáshoz igazítják és lépésről lépésre a munkatérbe továbbítják, ahol bekövetkezik megmunkálásuk, például összevarrásuk a késztermék előállítása végett. Belátható, hogy a munkadarabrészek kiválasztott szakaszainak automatikus egymáshoz igazítása jelentős időmegtakarítást eredményez az ismert eljárásokhoz, például előösszeállítási művelethez és hasonlókhoz képest.
Találmányunkat annak példaképpeni kiviteli alakjai kapcsán ismertetjük részletesebben ábráink segítségével, amelyek közül az
1. ábra a találmány szerinti munkadarab-helyező készülék vázlatos oldalnézete működési helyzetben, egy varrógép varrószerelvényeivel való kapcsolatában, a
2. ábra a varrógép adagolási oldalának vázlatos perspektivikus nézete, amin látható a munkadarab-helyező készülék munkadarabtartó eszköze és munkadarab-megfogó eszköze között megfogott két munkadarabrész, amiket a varrógép tűjéhez továbbítanak a munkadarabrészek tűzésekor, a
3. ábra a korában leírtak szerint megfogott két munkadarabrész vázlatos felülnézete összevarrás közben, a
4. ábra a 3. ábra szerinti elrendezés vázlatos oldalnézete, az
5. ábra egy sor vázlatos oldalnézet, amiken a munkadarabhelyező készülék működési lépéseinek sorozata látható, a
6. ábra a munkadarab-helyező készülék érzékelő eszközét bemutató vázlatos rész - felülnézet, különösen az érzékelő eszköz fényvisszaverő érzékelőlapjának elhelyezése két összevarrandó munkadarabrész között, a « · ·
7. ábra az érzékelő eszköz és a munkadarabrészek kölcsönös helyzetét ábrázoló vázlatos nézet a munkadarab-helyező készülék működése közben.
A találmány szerinti munkadarab-helyező készülék, amit most leírunk, úgy van kialakítva és elrendezve, hogy egy varrógéppel működik együtt. A varrógépnek van egy 2 varrófeje (1. ábra), ami egy hagyományos, alternálva mozgó 4 varrótűt tart. A varrógépnek van továbbá egy munkadarabtartó 8 lapja, ami a 4 varrótű munkadarab-kivezetési oldalán van elhelyezve (az összevarrandó munkadarabok az 1. ábra szerint jobbról balra haladnak). A munkadarabtartó 8 lap alatt van elhelyezve egy 6 orsó, ami a szokásos módon működik együtt a 4 varrótűvel. A 4 varrótű úgy van rögzítve, hogy az 1. ábra síkjában lévő A mértani tengely mentén alternálva mozog.
Az 1. ábrán a varrófejhez képest működési helyzetben ábrázolt 1 munkadarab-helyező készüléknek van egy nem ábrázolt vázszerkezete, ami egy felső, 18 kocsit és egy alsó, 20 kocsit hordoz. A felső, 18 kocsi az 50 tartóra van szerelve úgy, hogy egy nem ábrázolt pneumatikus motor által működtetve a később taglalandó okok miatt magassági irányban mozog az alsó, 20 kocsihoz képest.
A felső, 18 kocsihoz két könyökös felső 14 tartókar van rögzítve, amik közül az 1. ábrán csak az egyik látható. A 14 tartókarok egymástól bizonyos távolságban vannak elhelyezve úgy, hogy az 1. ábra síkjával párhuzamos sík két oldalán egy-egy tartókar van. Mindegyik 14 tartókarnak van egy vízszintes 36 karrésze és egy, a függőlegeshez képest ferde, általában lefelé álló 38 karrésze. Mindegyik 14 tartókar az alsó végén egy 11 csapon egy csonka kúp alakú, 10, illetőleg 22 görgőt hordoz. A 10 és 22 görgő a munkadarab-helyező készülék munkadarab-megfogó eszközének részét képezi. A munkadarab-helyező készülék tartalmaz továbbá hajtóeszközöket. Ez a hajtóeszköz mindegyik, 10, 22 görgőnél az 52 léptetőmotor, ami a görgőt mértani tengelye, a 11 csap körül forgatja.
Az alsó, 20 kocsihoz két alsó 16 tartókar van rögzítve, amik közül az 1. ábrán csak az egyik látható. Az alsó 16 tartókarok egymástól bizonyos távolságban vannak elhelyezve úgy, hogy az 1. ábra síkjával párhuzamos sík két oldalán egy-egy tartókar van. Mindegyik 16 tartókar általában felfelé áll, de a függőlegeshez képest ferde. Mindegyik 16 tartókar a felső végén egy 13 csapon egy csonka kúp alakú, 12, illetőleg 34 görgőt hordoz. A 12 és 34 görgő a munkadarab-helyező készülék munkadarab-megfogó eszközének részét képezi. A 12 és 34 görgő úgy van elhelyezve, hogy az egyik a 10, a másik a 22 görgővel működik együtt. A 10 és 22 görgő szabadonfutó görgő.
Az 1. ábrán a 10 és 12 görgő működési helyzetben látható, amelyben egy 30 munkadarabrész meg van fogva közöttük, hogy azt valamivel a kivezető 8 lap felett a 4 varrótűhöz juttassák. Az 1. ábrán nem ábrázolt 22 és 34 görgő hasonló módon a második, 32 munkadarabrész megfogására szolgál. A 14, 16 tartókarok ferdesége akkora, hogy működési helyzetükben a görgők forgástengelyei, (vagyis a 11 és 13 csap mértani tengelye) metszik egymást és a 4 varrótű alternáló mozgásának A mértani tengelyét.
Az 1. ábrán látható, 10 és 12 görgőből álló görgőpár és az 1. ábrán nem ábrázolt 22 és 34 görgőből álló görgőpár egyenként egy 28 tűzési út két oldalán van elhelyezve (3. ábra). Ez a 28 ««· ·« • · ·· tűzési út az A mértani tengelyt derékszögben metszi. A 30 és 32 munkadarabrésznek a varrógép 4 varrótűjéhez való továbbítására hajtóeszközök szolgálnak. A hajtóeszközöket az 54 és 56 léptetőmotor képezi. Az 54 és 56 léptetőmotor a felső, 18 kocsi 50 tartójával, illetőleg az alsó, 20 kocsival van összekötve. Részletesebben leírva: az 54 és 56 léptetőmotor kimenő tengelyén egy-egy, 58, illetőleg 60 fogaskerék van, ami az 50 tartóhoz, illetőleg az alsó, 20 kocsihoz erősített 62, illetőleg 64 fogasléchez kapcsolódik. Az 54 és 56 léptetőmotor szinkronizált működése folytán a 14, 16 tartókar és a tartókarokon hordozott 10, 12, 22, 34 görgő előre és hátra mozgatható az F nyíllal jelölt munkadarab-továbbítási irányban (3. ábra), ahogyan ezt lentebb, az 5. ábra kapcsán részletesebben kifejtjük.
A 2. ábra vázlatosan ábrázolja, hogy a 10, 12 és 22, 34 görgőből álló két görgőpár hogyan kapcsolódik a két, 30 és 32 munkadarabrészhez, amiket a 4 varrótűvel össze kell varrni. A két, 30 és 32 munkadarabrészt tipikusan egy cipőfelsőrész összetevői képezik, amik összevarrva háromkiterjedésű egységet alkotnak, de egy másik változat szerint a munkadarabrészeket képezheti egyetlen cipőösszetevő két része is, amiket tűzéssel kell lezárni.
A 3. ábrán a 4 varrótűvel részben összevarrottan látható a két, 30 és 32 munkadarabrész, amelyeknek van egy kiválasztott szakasza (a továbbiakban 24, illetőleg 26 tűzési szakasza), amiket a 28 tűzési útnak megfelelően kell alakítani. (A 3. ábrán a 24 tűzési szakaszt pontsor, a 26 tűzési szakaszt x-ek sora jelöli). A 30 és 32 munkadarabrészek alakja olyan, hogy amikor a szakaszok lényegében sík állapotban vannak, akkor a 24 és 26 « · tűzési szakasz nem lapolja át egymást teljes hosszában. Ez a 3. ábrán onnan látható, hogy a 24 és 26 tűzési szakasz a 4 varrótű beadagolás! oldalán, a 10, 12, 22, 34 görgő mellett széttart. Mindegyik 24, 26 tűzési szakasz ismert távolságban van a megfelelő 30, 32 munkadarabrésztől.
Minthogy a 24, 26 tűzési szakasz nem lapolja át egymást, ezért a munkadarabrészeknek a kívánt 28 tűzési út mentén való összetűzése végett ezeket a tűzési szakaszokat először deformálni kell, hogy a 4 varrótű előtt egymást átlapoló kölcsönös helyzetbe kerüljenek. Evégett a 10, 12, 22, 34 görgő együttműködve egymáshoz viszonyítva elforgatja a 30 és 32 munkadarabrészt egy S mértani tengely körül, ami egybeesik a görgők mértani tengelyeinek metszéspontjával. Az elforgatás mértéke akkora, hogy a 24, 26 tűzési szakasz átlapolja egymást.
A most leírt munkadarab-helyező készülékben ez a mértani tengely egybeesik a 4 varrótű alternáló mozgásának A mértani tengelyével abban a helyzetben, amelyben a 4 varrótű az utoljára kialakított tűzési ponton behatol a munkadarabrészekbe, ahogyan ez a 3. ábrán látható. Amikor mindegyik görgőpár hozzákapcsolódik a hozzátartozó munkadarabrészhez, akkor a görgők említett forgásának következtében a munkadarabrész elfordul az S mértani tengely körül, ami ugyanakkor a görgőkhöz legközelebb eső pont, amelyikben a munkadarabrészek össze vannak erősítve. Ezért a 30 és 32 munkadarabrész az utoljára kialakított tűzési pont körül fordul el. A munkadarabrészek egyidejű forgatása így a tűzetlen 24, 26 tűzési szakaszban azt eredményezi, hogy ezek fokozatosan, minden tűzéskészítéskor a munkadarab F nyíllal jelölt adagolási irányához képest keresztirányú, vagyis a 3. ábra szerint bal vagy jobb irányú mozgással a kívánt átlapoló kölcsönös helyzetbe kényszerülnek. Amikor a 30 és 32 munkadarabrész keresztirányú mozgása befejeződött és a 24, 26 tűzési szakasz a kívánt átlapoló kölcsönös helyzetbe került, akkor a görgők forgása leáll. Ekkor a 30 és 32 munkadarabrész helyzetben megfogottan van tartva a 4 varrótű forgása és a 30 és 32 munkadarabrész továbbítása közben, aminek révén a következő tűzési kötés fedésbe kerül a 4 varrótű alternáló mozgásának A mértani tengelyével. Ez a folyamat ezután a két, 30 és 32 munkadarabrésznek a teljes 28 tűzési út mentén történő összevarrásának befejezéséig ismétlődik.
A 4. ábrán látható a 30 és 32 munkadarabrész összevarrásának eredménye, az eredetileg kétkiterjedésű részekből kialakult háromkiterjedésű forma. Ahogyan ez a 4. ábrán látható, a 30 és 32 munkadarabrész - deformálásuk következtében - a 4 varrótű után felhajlik.
Az 5. ábrán látható az i-iv jelű műveleti lépések sorozata, amik az egyik, 30 munkadarabrészt a 4 varrótűhöz vezetik. Ugyanez a műveletsorozat a másik, 32 munkadarabrésznél is megvalósul. Az i jelű lépésben a munkadarabrészt megfogja a 10, 12 görgő. Ekkor a 4 varrótű behatolt a 30 munkadarabrészbe (és így az A és S mértani tengely egybeesik). Miközben a 30 munkadarabrész így meg van fogva, a 10 görgő forog és így a 30 munkadarabrészt elforgatja az S mértani tengely körül. A másik, 32 munkadarabrész ugyanígy elfordul annyira, hogy 24 tűzési szakaszai - a következő tűzési pont tekintetében - a kívánt kölcsönös átlapoló helyzetben legyenek. A tartó 12, 34 görgő szabadon forog a 30 és 32 munkadarabrésszel.
« *
Az ii jelű lépésben a 4 varrótű kihúzódik a 30 és 32 munkadarabrészből és ezután a 10, 12, 22, 34 görgőt az 54, 56 léptetőmotor egy tűzéshosszal előre lépteti, miközben a 30 és 32 munkadarabrész a megadott kölcsönös helyzetben megfogva marad.
A iii jelű lépésben a 30 és 32 munkadarabrészbe behatoló 4 varrótű elkészíti a következő tűzést és a tű behatolása után a 10, 12, 22, 34 görgő egyidejűleg elválik a 30 és 32 munkadarabrésztől úgy, hogy a felső, 18 kocsi az 50 tartóhoz képest felemelkedik és visszaáll kiinduló helyzetbe az 54 és 56 léptetőmotor révén.
A iv lépésben a 10, 12, 22, 34 görgő ismét elmozdulva kapcsolódik a 30 és 32 munkadarabrészhez úgy, hogy a felső, 18 kocsi az 50 tartóhoz képest lesüllyed és így újra működési helyzetben vannak.
A ciklikus folyamat addig tart, amíg a 30 és 32 munkadarabrész összetűzése a 28 tűzési út egész hosszán elkészül.
A találmány szerinti munkadarab-helyező készülék tartalmaz továbbá érzékelő eszközt, ami vezérli a 30 és 32 munkadarabrész mozgását, hogy a 24, 26 tűzési szakasz a kívánt átlapoló kölcsönös helyzetbe kerüljön (6. és 7. ábra). Az érzékelő eszköz a 10, 22 görgőt forgató 52 léptetőmotorok működését úgy vezérli, hogy érzékeli a 30 és 32 munkadarabrész szélének helyzetét. (Amint ezt már említettük, mindegyik munkadarabrész mindegyik, 24, 26 tűzési szakaszának távolsága az adott széltől ismert). Az érzékelő eszköz tartalmaz egy fényvisszaverő 40 érzékelőlapot. A 40 érzékelőlap a két, 30 és 32 munkadarabrész között van elhelyezve, de kiáll azok közül a 4 varrótű előtt, pontosabban a következő tűzési pontoknál. Az érzékelő eszköz tartalmaz továbbá • * · ·*
- 15 két, 42, 44 érzékelőt, amik a 40 érzékelőlap egy-egy oldalához vannak hozzárendelve. A két, 42 és 44 érzékelő a fényvisszaverő 40 érzékelőlapnál, annak a munkadarabrésznek a szemben lévő oldalán van elhelyezve, aminek a szélét érzékelni kell. Mindegyik 42, 44 érzékelő tartalmaz egy fényadót és egy fényvevőt. A 42, 44 érzékelő fényt bocsát ki, amit a fényvisszaverő 40 érzékelőlap visszaver a fényvevőre mindaddig, amíg a 42, 44 érzékelő és a fényvisszaverő 40 érzékelőlap közötti utat a munkadarabrész meg nem szakítja. Ha a 42 vagy 44 érzékelőről nem esik fény a fényvisszaverő 40 érzékelőlapra, akkor létrejön egy jel. Erre a jelre reagálva a megfelelő 52 léptetőmotor leáll és így a hozzárendelt 10, 22 görgő forgása megszűnik. A 30 munkadarabrész esetében például a 10 görgő forgása a munkadarabrészt balról jobbra mozgatja (a 6. és 7. ábra szerint). A 40 érzékelőlap úgy van elhelyezve, hogy a fényadó és a fényvisszaverő 40 érzékelőlap közötti út akkor szakad meg, ha a 30 munkadarabrész elegendő távolságra mozdult el jobbra, vagyis amikor a 30 munkadarabrész olyan helyzetet ért el, amelyben nincs a kívánt átlapoló kölcsönös helyzetben a másik, 32 munkadarabrésszel, ha az utóbbi hasonló módon mozdult el. Ha a fényadóról a fényvisszaverő 40 érzékelőlapra jutó fény megszakadt, akkor a 30 munkadarabrésznek az 52 léptetőmotor által előidézett oldalirányú mozgása megszűnik. Időnként előfordulhat, hogy a munkadarabrész már megszakítja fényt. Ebben az esetben ellenkező irányú mozgásra van szükség. Ilyen esetben a munkadarabrész a fény megszakításának megszűnéséig mozog.
Bár találmányunkat varrógéppel kapcsolatban írtuk le, mégis nyilvánvaló, hogy a találmány szerinti munkadarab-helyező készüléket más esetekben is lehet alkalmazni, amikor munkadarabrészeket fokozatosan - akár léptetve, akár folytonosan egy munkatérbe visznek be, így például munkadarabrészeket

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Munkadarab-helyező készülék, amivel két munkadarabrész (30, 32) úgy helyezhető, hogy azok kiválasztott szakaszai (24, 26) a kívánt kölcsönös helyzetbe kerülnek és ebben a kölcsönös helyzetben egy gép munkaterén át továbbithatóak, aminek révén a kiválasztott szakaszok (24, 26) fokozatosan előre haladva megmunkálásra kerülnek; a munkadarab-helyező készülék tartalmaz munkadarabtartó eszközöket, amik tartják a munkadarabrészeket (30, 32); munkadarab-megfogó eszközöket, amik a munkadarabtartó eszközökkel együttműködve a munkadarabrészeket (30, 32) a kívánt kölcsönös helyzetben megfogják; valamint továbbító eszközöket, amik a kívánt kölcsönös helyzetben megfogott munkadarabrészeket (30, 32) a munkatéren át a kívánt tűzési úton (28) továbbítják, azzal jellemezve, hogy azon munkadarabrészek (30, 32) megmunkálásának lehetővé tétele végett, amiknek a kiválasztott tűzési szakaszai (24, 26) a munkadarabrészek (30, 32) lényegében sík állapotában nem illeszkednek teljes hosszukban egymáshoz, a munkadarab-megfogó eszköz két elemet tartalmaz; az egyik elem az egyik munkadarabrészhez (30), a másik elem a másik munkadarabrészhez (32) kapcsolódhat; a munkadarab-megfogó elem által megfogott munkadarabrész (30, 32) a tűzési útra (28) keresztirányban mozgatható; eközben a munkadarabrész (30, 32) továbbra is megfogva marad és így a tűzési szakaszok (24,26) fokozatosan a munkatérben kívánt kölcsönös helyzetbe kerülnek; a munkadarab-megfogó elemek mozgatására egy hajtóeszköz szolgál.
  2. 2. Munkadarab-helyező készülék, amivel két munkadarabrész (30, 32) úgy helyezhető, hogy azok kiválasztott tűzési szakaszai (24, 26) a kívánt kölcsönös helyzetbe kerülnek és ebben a kölcsönös helyzetben egy varrógép munkaterén át továbbíthatóak, amely munkatérben alternálva mozgó tű van elhelyezve és ez a tű a kiválasztott tűzési szakaszok (24, 26) mentén fokozatosan varrási műveletet végez; a munkadarab-helyező készülék tartalmaz munkadarabtartó eszközöket, amik tartják a munkadarabrészeket (30, 32); munkadarab-megfogó eszközöket, amik a munkadarabtartó eszközökkel együttműködve a munkadarabrészeket (30, 32) a kívánt kölcsönös helyzetben megfogják; valamint továbbító eszközöket, amik a kívánt kölcsönös helyzetben megfogott munkadarabrészeket (30, 32) a munkatéren át a kívánt tűzési úton (28) továbbítják, azzal jellemezve, hogy azon munkadarabrészek (30, 32) megmunkálásának lehetővé tétele végett, amiknek a kiválasztott tűzési szakaszai (24, 26) a munkadarabrészek (30, 32) lényegében sík állapotában, nem illeszkednek teljes hosszukban egymáshoz, a munkadarab-megfogó eszköz két elemet tartalmaz; az egyik elem az egyik munkadarabrészhez (30), a másik elem a másik munkadarabrészhez (32) kapcsolódhat; a munkadarab-megfogó elem által megfogott munkadarabrész (30, 32) a tűzési útra (28) keresztirányban mozgatható; eközben a munkadarabrész (30, 32) továbbra is megfogva marad és így a tűzési szakaszok (24,26) fokozatosan a munkatérben kívánt kölcsönös helyzetbe kerülnek; a munkadarab-megfogó elemek mozgatására egy hajtóeszköz szolgál.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti munkadarab-helyező készülék, azzal jellemezve, hogy a hajtóeszköz a varrógép varrótűjének (4) alternáló mozgásával időben összehangolva működik és így a munkadarabrészek (30, 32) keresztirányú mozgása akkor következik be, amikor a tű beléjük hatolt; a továbbító eszköz is a varrótű (4) alternáló mozgásával időben összehangolva működik és a munkadarabrészek (30, 32) akkor lépnek tovább, amikor a varrótű (4) nincs bennük.
  4. 4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti munkadarab-helyező készülék, azzal jellemezve, hogy a munkadarabtartó eszköz és a munkadarab-megfogó eszköz úgy van szerelve, hogy egymás felé és egymástól távolodva mozognak, aminek következtében a közöttük elhelyezett munkadarabrészeket (30, 32) váltakozva megfogják és elengedik; mind a munkadarabtartó eszköz, mind a munkadarabmegfogó eszköz egy kocsira (18, illetőleg 20) van szerelve és így előre és hátra mozoghat a tűzési út (28) mentén; az előremozgáskor a munkadarabrészek (30, 32) a korábban leírt módon meg vannak fogva és így előre lépnek; hátramozgáskor a munkadarabrészek (30, 32) nincsenek megfogva, de a varrótű (4) behatolt a munkadarabrészekbe.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti munkadarabhelyező készülék, azzal jellemezve, hogy a munkadarab-megfogó eszköz mindegyik elemét egy csapként (11) megvalósított mértani tengely körül forgatható, kúpos görgő (10; 22) képezi és a két mértani tengely a munkatérben metszi egymást.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti munkadarab-helyező készülék a 2-4. igénypontok bármelyikével kapcsolatosan, azzal jellemezve, hogy a két mértani tengely metszi a varrótű (4) alternáló mozgásának mértani tengelyét (A) is.
  7. 7. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti munkadarab-helyező készülék, azzal jellemezve, hogy munkadarabtartó eszközt két kúpos görgő (12, 34) képezi, amik közül az egyik a munkadarabmegfogó eszköz egyik görgőjével (10), a másik a munkadarab ···· megfogó eszköz másik görgőjével (22) működik együtt; mindegyik görgő (12, 34) egy csapként (13) megvalósított mértani tengely körül forgatható és a görgők (12, 34) mértani tengelyei a munkatérben metszik a metsző mértani tengelyeket.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti munkadarab-helyező készülék, azzal jellemezve, hogy a munkadarabtartó eszköz görgői (12, 34) szabadonfutó görgők.
  9. 9. Az 1.-8. igénypontok bármelyike szerinti munkadarabhelyező készülék, azzal jellemezve, hogy tartalmaz továbbá érzékelő eszközt, ami a munkadarabrészek (30, 32) széleit észleli és vezérli a hajtóeszköz működését, úgyhogy a munkadarabrészek (30, 32) kiválasztott tűzési szakaszai (24, 26) az érzékelő eszköz által vezérelve fokozatosan a kívánt kölcsönös helyzetbe kerülnek.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti munkadarab-helyező készülék, azzal jellemezve, hogy érzékelő eszköz tartalmaz a munkadarabrészek (30, 32) közé a munkatér előtt behelyezett érzékelőlapot (40), ami azonban kiáll a munkadarabrészek közül (30, 32) és aminek a felületi fényvisszaverő képessége eltér a munkadarabrészek (30, 32) felületi fényvisszaverő képességétől; az érzékelő tartalmaz továbbá két érzékelőt (42, 44), amik az egyes munkadarabrészekhez (30, 32) vannak hozzárendelve és együttműködnek az érzékelőlap (40) kiálló részeivel és ezáltal észlelhetők a munkadarabrészek (30, 32) szélei.
HU9500683A 1992-09-01 1993-08-31 Workpiece positioning apparatus HUT68829A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB929218657A GB9218657D0 (en) 1992-09-01 1992-09-01 Workpiece positioning apparatus

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9500683D0 HU9500683D0 (en) 1995-04-28
HUT68829A true HUT68829A (en) 1995-08-28

Family

ID=10721344

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9500683A HUT68829A (en) 1992-09-01 1993-08-31 Workpiece positioning apparatus

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5540164A (hu)
EP (1) EP0663029B1 (hu)
JP (1) JPH08500508A (hu)
KR (1) KR950703095A (hu)
CN (1) CN1098454A (hu)
AT (1) ATE149588T1 (hu)
CZ (1) CZ52095A3 (hu)
DE (1) DE69308582D1 (hu)
GB (1) GB9218657D0 (hu)
HU (1) HUT68829A (hu)
IL (1) IL106847A (hu)
TW (1) TW235318B (hu)
WO (1) WO1994005843A1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1310432B1 (it) * 1999-08-17 2002-02-13 Resta Srl Perfezionamento ad un dispositivo per posizionare ed unire ad angolo ibordi di due panni da cucire in una macchina cucitrice, in particolare
DE10033863C2 (de) * 2000-07-12 2003-11-27 Eads Deutschland Gmbh Nähvorrichtung mit einem Einseitnähkopf und einem Aufnahmeelement für ein biegeschlaffes Nähgut
WO2006082369A2 (en) * 2005-02-02 2006-08-10 Bassey Utip Manipulator apparatus and drive elements therefor
FR3049179B1 (fr) 2016-03-24 2018-08-17 La Roche Systeme mecanique de relevage de lit multi-hauteurs
JP2021153757A (ja) * 2020-03-26 2021-10-07 蛇の目ミシン工業株式会社 ミシンの押さえ
KR102465016B1 (ko) * 2021-01-21 2022-11-09 주식회사 픽스로봇 박음질 장치

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DD132508B1 (de) * 1977-06-16 1979-12-27 Norbert Duehring Randkantenfuehrungsvorrichtung
US4653414A (en) * 1985-04-30 1987-03-31 Levi Strauss & Co. Apparatus for feeding fabric parts to sew a felled seam
FR2585683B1 (fr) * 1985-08-02 1987-11-27 Bertin & Cie Dispositif d'entrainement pour ensemble de guidage de feuilles de materiau souple destinees a former un assemblage tridimensionnel
US4825787A (en) * 1987-05-20 1989-05-02 Porter Sewing Machines, Inc. Method and apparatus for guiding fabric to a sewing machine
JPH01136687A (ja) * 1987-11-24 1989-05-29 Agency Of Ind Science & Technol 縫い代制御装置
JPH0732827B2 (ja) * 1989-01-27 1995-04-12 ハムス株式会社 タコ巻縫いミシンにおける布端の振れ修正装置
US5031552A (en) * 1990-05-10 1991-07-16 The Charles Stark Draper Laboratory, Inc. Drive assembly for seam-forming apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
KR950703095A (ko) 1995-08-23
JPH08500508A (ja) 1996-01-23
EP0663029A1 (en) 1995-07-19
IL106847A0 (en) 1993-12-08
GB9218657D0 (en) 1992-10-21
EP0663029B1 (en) 1997-03-05
CN1098454A (zh) 1995-02-08
WO1994005843A1 (en) 1994-03-17
CZ52095A3 (en) 1995-09-13
TW235318B (hu) 1994-12-01
DE69308582D1 (de) 1997-04-10
HU9500683D0 (en) 1995-04-28
ATE149588T1 (de) 1997-03-15
IL106847A (en) 1997-01-10
US5540164A (en) 1996-07-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5370072A (en) Automatic alignment of material and positioning at the stitch forming location
JP4149630B2 (ja) 玉縁縫いミシン
JPH0732827B2 (ja) タコ巻縫いミシンにおける布端の振れ修正装置
EP3124195A1 (en) Method for machining large-sized plates of glass, stone, marble, or the like, in a numeric-control workstation
CN1276029A (zh) 缝合织物面料的方法和装置
JPS59218188A (ja) ホ−ス端部の自動位置決め方法および装置
US5765495A (en) Method for sleeve alignment prior to sewing
HUT68829A (en) Workpiece positioning apparatus
JPS62268590A (ja) 種々の製品,特に皮革製品を縫製するための改良された自動機械
JPH0339391B2 (hu)
EP0500862B1 (en) Automatic sewing machine system
US5390614A (en) Method and apparatus for automatically attaching a collarette display and label to a garment body by using a two step sewing operation
CA2171928C (en) Sleeve making method and apparatus
JP2798887B2 (ja) 玉縁縫い機
US4974535A (en) Method and apparatus for sewing a seam ending at a predetermined location
JPS61213089A (ja) 布地保持器の運動を制御する装置を有するミシン
JP2510045B2 (ja) 撓み性と弛緩性のある工作物の層を一緒に案内し、整向し、同時に加工する方法及び装置
JPS635823A (ja) バツクゲ−ジの突き当て位置決め装置
JP2705976B2 (ja) 一つの加工物に多数の縫目群を連続して形成するための縫製装置
JP2676172B2 (ja) 自動縫製装置
JPH0755094Y2 (ja) 背貼りテープを仮止めする背貼り製本装置
EP0540267A1 (en) Machine for operating on workpieces
JPH10317206A (ja) バックパネル状まち入りパンティストッキングの縫製方法と装置
JPS59111787A (ja) ホ−ス端部の自動位置決め方法および装置
JPH0986777A (ja) シールテープ自動貼付け装置

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee