HU228713B1 - Eljárás haszonjármû-szerelvény menetállapotának stabilizálására - Google Patents

Eljárás haszonjármû-szerelvény menetállapotának stabilizálására Download PDF

Info

Publication number
HU228713B1
HU228713B1 HU0402109A HUP0402109A HU228713B1 HU 228713 B1 HU228713 B1 HU 228713B1 HU 0402109 A HU0402109 A HU 0402109A HU P0402109 A HUP0402109 A HU P0402109A HU 228713 B1 HU228713 B1 HU 228713B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
trailer
vehicle
braking
brake pressure
unstable
Prior art date
Application number
HU0402109A
Other languages
English (en)
Inventor
Matthias Horn
Stefan Hummel
Falk Hecker
Ulrich Guecker
Original Assignee
Knorr Bremse Systeme
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Knorr Bremse Systeme filed Critical Knorr Bremse Systeme
Publication of HUP0402109A2 publication Critical patent/HUP0402109A2/hu
Publication of HU228713B1 publication Critical patent/HU228713B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T8/00Arrangements for adjusting wheel-braking force to meet varying vehicular or ground-surface conditions, e.g. limiting or varying distribution of braking force
    • B60T8/17Using electrical or electronic regulation means to control braking
    • B60T8/1701Braking or traction control means specially adapted for particular types of vehicles
    • B60T8/1708Braking or traction control means specially adapted for particular types of vehicles for lorries or tractor-trailer combinations
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T8/00Arrangements for adjusting wheel-braking force to meet varying vehicular or ground-surface conditions, e.g. limiting or varying distribution of braking force
    • B60T8/17Using electrical or electronic regulation means to control braking
    • B60T8/1755Brake regulation specially adapted to control the stability of the vehicle, e.g. taking into account yaw rate or transverse acceleration in a curve

Description

A találmány tárgya eljárás vontatójárműből és pótkocsiból áüó járműszerelvény menetállapotának stabilizálására ez 1, igénypont tárgyi köre szerint.
Hasonló eljárás ismerhető meg az EP 0 433 858 Al számú szabadalomból. A járműszerelvény érzékelőkön keresztül, példáéi törésszög érzékelőn keresztül megvizsgálják, hogy fellép-e instabil jármű állapot a pótkocsi kilengése következtében. Ebben az esetben a pótkocsi féknyomása hirtelen nullára csökken és egy meghatározott időtartam után ismét emelkedik. Opcionálisan az ott leírt járműszerelvény ABS funkcióval van felszerelve.
A jövőben a haszonjárműveket egyre nagyobb arányban fogják felszerelni blokkolásgátló rendszerrel (ABS), kipörgésgátlóval (ASR) és elektronikus stabilizálóprogrammal (ESP), hogy a járművet, illetve a járműszerelvényt kritikus menetszituációkban stabilizálják. Az ABS- és ASR-rendszerekkei az egyes kerékfékhengereknéi úgy vezérlik egyedileg a féknyomásokat, hogy a kerekek blokkolását, illetve kipörgését elkerüljék.
ESP-rendszer segítségével kritikus, vagyis instabil menetállapotokban, főleg megcsúszásveszély esetén, a vontatójármű és/vagy a pótkocsi jármű egy vagy főbb kerékfékhengerénél elektronikusan aktívan féknyomásokat vezérelnek, hogy a járművet, illetve a járműszerelvényt stabilizálják, Ilyenkor a menetállapottól függően hosszabb fékezési beavatkozások is előfordulhatnak a pótkocsinál, illetve félpótkocsinál is, Kedvezőtlen viszonyok esetén, főleg ha rosszak a gumiabroncsok, illetve tökéletlenül működik az ABS, az ilyen hosszabb fékezési beavatkozások a pótkocsi, illetve a félpótkocsi oldalirányú kilengéséhez” vezethetnek.
Ez a probléma főleg azoknál a pótkocsiknál, illetve félpótkocsiknál lép fel, amelyeket kanyarokban fékeznek, Ilyenkor a fékezés oldalvezetési veszteséget okoz, aminek kilengés lehet a következménye. Kilengés bekövetkezhet mind a járművezető általi fékezéskor, mind ESP általi elektronikus fékezési beavatkozásnál
A találmány feladata a pótkocsi kilengésének elkerülése.
-2A kitűzött feladatot az 1. igénypont jellemzői révén oldjuk meg. A találmány előnyős kiviteli alakjai és továbbfejlesztései az aligénypontokból ismerhetők meg.
A találmány alapelve az, hogy a pótkocsi jármű fékezései alatt a járműszerelvény menetstabilitását; figyeljük, és instabil menetállapot fennállása esetén a járműszerelvényt a pótkocsi kerék-fékezőnycmatékainak vagy a pótkocsiféknyomásnak a ciklikus, illetve ütemes lecsökkentésével stabilizáljuk.
Más szóval a pőtkocsikerék-fékezőnyomatékokaf, illetve a pótkocsihoz, illetve félpótkocsihoz menő féknyomást mödulá|ukíf. A modulálás azt jelenti, hogy a pótkocsifékek működtetése alatt újra és újra közbeiktatunk féknyomás nélküli vagy csak kis féknyomású rövid fázisokat. Ez történhet a menetszituáció függvényében, vagyis instabil vontatójármű és emiatt a potkocsin/félpotkocsin szükségessé vált ESP-beavatkozás esetén vezéreljük a pótkocsi, illetve félpótkocsi féknyomását ütemezetten.
Előnyösen a pófkoesikerék-fékezönyomatékökal csak a valóban kritikus menetszifuáciékban moduláljuk, illetve ütemezzük. Evégett a járműszerelvény mozgásállapotát folyamatosan figyelnünk kell, A járműszerelvény mozgásállapota, illetve a pillanatnyi stabilitása bonyolult vektormennyiség, amelyet nagyobb számú változóval is csak közelítőleg lehet leírni.
Egy járműmozgás stabilitására elsősorban a következők jellemzők; jármüsebesség, illetve az egyes jármúkerekek fordulatszáma, kormányzási szög, a pótkocsi és a vontatójármű közötti törésszőg, törésszög-sebesség, oldalirányú gyorsulás, tengelyterhelés-megoszlás stb.
Ezen mennyiségek mérésére, illetve meghatározására a vontatójármüvön, illetve a pótkocsin különféle érzékelők vannak elhelyezve, Így pl, kerékfordulatszámérzékelők, elfordulásmérték-érzékeiök stb., A kilengési veszély felismerésére alkalmazni lehet olyan érzékelőket is, amelyek a pótkocsi és a vontatógép közötti tőrésszőget mérik, illetve meghatározzák.
A pőtkocsikerek-fékezőnyomaíékokat ütemezhetjük, illetve modulálhatjuk mind a járművezető általi fékezéskor, mind ESP általi fékezési beavatkozásnál.
A találmány különösen alkalmas olyan nyerges szerelvényhez, amelynek nyerges vontatógépe fel van szerelve ESP-vel. Előnyös módon a nyerges szerelvény fel van szerelve egy érzékelővel, amely a vontatógép és a félpótkocsi közötti tőrésszőget méri.
A félpótkocsi ESP-vezérelt fékezésekor - pl, kis súrlódási tényezőjű úttesten az ESP által bevezérelt, félpótkocsihoz menő féknyomást meghatározott időközönként csökkentjük. Ezáltal - amint fentebb ismertettük - stabilizáljuk a félpótkocsit, és elkerüljük a kilengését.
Amennyiben nincs felszerelve törésszög-érzékelő, a törésszöget megbecsülhetjük egyéb rendelkezésre álló menetállapot-jellemzők és egy specifikus matematikai-fizikai jármümodell alapján. Evégett alkalmazhatunk olyan érzékelőket, amelyek mérik mind a vontatógép, mind a félpótkocsi ''tájolását”, amelyekből meghatározható a törésszög. Ezenkívül kiértékelhetünk olyan jeleket, amelyeket a járművön lévő valamilyen navigációs, illetve kommunikációs rendszer szolgáltat.
Az adott járműspecifikus matematikai-fizikai modell alapján az ESP meghatároz egy előírt értéket a vontatógép és a félpótkocsi közötti törésszögre.
Ha a meghatározott törésszög nagyságban jelentősen az előirt érték fölé kerül, vagyis ha az előírt és a tényleges érték között szignifikáns eltérés áll fenn, és a félpótkocsi egyidejűleg fékezve van, abból kell kiindulnunk, hogy a félpótkocsi kilengésének veszélye fennáll,
Ezen instabil menetállapoí stabilizálására az ESP révén a féipöfkocsiboz menő féknyomást meghatározott időközönként lecsökkentjük. Ezáltal a félpótkocsi kerekeinek újra módjuk van felfutni, azaz gyorsulni, ami révén oldalirányú erők ébrednek, és a félpótkocsi stabilizálódik,
Ha a pótkocsi és a vontatógép közötti törésszög mérésére nem áll rendelkezésre érzékelő, és a törésszöget más módon sem lehet meghatározni, illetve megbecsülni, akkor a kilengés problémájának preventiven is elejét lehet venni. Ez azt jelenti, hogy meghatározott szituációkban ~ pl. nagyon síkos úttest esetén ~ a féknyomásba ütemezetten bevezértűnk, illetve ismétlődő fékerőosökkentést” hajtunk végre, éspedig a törésszög ismerete nélkül. Ezt úgy is végre lehet hajtani, hogy ilyenkor csak a vontatójármű által rendelkezésre bocsátott információkat vesszük figyelembe.
A kerék-fékezönyomaíékokat illetve a pótkocsi-féknyomást lecsökkentö jelet a vontatójárműről a pótkocsi járműre át lehet vinni pl. pneumatikusan, elektromosan vagy rádióval.
Az alábbiakban a találmányt egy kiviteli példa kapcsán a rajzzal összefüggésben ismertetjük részletesebben.
-4Az egyetlen 1. ábrán a találmány alapjául szolgáló eljárás folyamatábrája látható.
Egy 1 startlépésboi kiindulva 2 lépésben folyamatosan ellenőrizzük, hogy a pótkocsin történik-e fékezési beavatkozás. Ha nem, akkor újra végrehajtjuk a 2 lépést.
Ha viszont történik a pótkocsin fékezési beavatkozás, akkor a 3 lépésben mérjük a fényleges menetállapot stabilitását”, pl. a vontatójármű és a pótkocsi jármű közötti törésszög, a kerékfordulatszámok, hosszirányú és keresztirányú gyorsulások, kerékmegcsúszások, tengelyterhelés-megoszlás, úttestdölés stb. mérése útján.
A jármű fékezőelektronikájában különböző “állapotvektorokaf tárolunk, amelyek a kritikus menetállapotokra jellemzőek. Ilyen kritikus menetállapotvektorokaf a fent említett egyes menetállapot-mennyiségekből vagy azok kombinációiból tudunk képezni. A tárolt menetállapot-vektorokat az 1. ábrán vázlatosan a 4 blokk jelzi.
Az 5 lépésben a tényleges menetáliapotot összehasonlítjuk a megadott kritikus meneíáHapot-vektorokkal. Ha az összehasonlítás eredménye az, hogy nem áll fenn instabil menetáliapof, akkor visszaugrunk a 2 lépéshez, vagyis a járművezető általi. Illetve az ESP áhali fékezési beavatkozást nem módosítjuk.
Ha viszont kritikus menetállapot áll fenn, akkor a δ lépésben a pótkocsi kerékfékezőnyomafékait, illetve a pótkocsi-féknyomást moduláljuk, azaz ütemezzük. A pőtkocsi-íéknyomást, illetve a kerék-fékezőnyomatékokat tehát rövid időre lecsőkkentjük. Utána visszaugrunk a 2 lépéshez, és újból végigmegyünk az egész figyelési rutinon.

Claims (5)

1. Eljárás vontatójárműből és pótkocsiból álló járműszerelvény menetállapofának stabilizálására, amely a következő lépésekből áll:
a) folyamatos figyelés, hogy a pótkocsin folyik-e fékezési beavatkozás (2);
b) a járműszerelvény pillanatnyi stabilitására jellemző egy vagy több menetállapot-mennyiség érzékelése (3);
c) annak meghatározása, hogy fennáil-e, illetve várható-e instabil menetáilapot; és
d) a fékezőnyomatékok lecsökkentése (8) a pótkocsikerekeknél, ha a c) lépés fékezési beavatkozásánál instabil menetáiiapotot ismerünk fel, azzal jellemezve, hogy
e) a d) lépésben a pótkocsbféknyomást úgy moduláljuk, hogy a pótkocsiféknyomás ciklikusan rövid szünetei alatt ne legyen vagy csak csekély mértékű féknyomás emelkedés legyen,
f) hogy a b) lépésben egy megadott matematikai-fizikai járműmodell közelítőleg meghatározzuk a vontatójármű és a pótkocsi jármű közötti ’óget, és hogy a meghatározott tőrésszöget összehasonlítjuk egy, a pillanatnyi menetáilapotból meghatározott előirt törésszöggei, amely a stabil menetáíiapotra jellemző,
g) hogy a c) lépésben meghatározunk olyan mértékszámokat, amelyek leírják az aktuális, illetve fenyegető instabilitást, és a pótkocsikerekeknél a fékezőnyomatékokat az amplitúdójuk és az időbeli viselkedésük tekintetében a meghatározott mértékszámok függvényében moduláljuk.
2, Az 1, igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a c) lépésben összehasonlítást (5) hajtunk végre az egy vagy több érzékelt menetáilapotmennyiség és instabil menetáiiapotot jellemző egy vagy több hozzárendelt menetállapot-mennyiség; között.
3. Az 1, vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a pótkocsiféknyomást ESP-beavatkozás esetén lecsökkentjük.
Az 1-3. ige a bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, h általi fékműködtetés esetén íecsökkentiök.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a) lépésben meghatározzuk a pótkocsinál a fékezési beavatkozás erősségét, és hogy a a fékezési beavatkozás
δ. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a dj lépésben a lecsökkentést az Impulzus-szünet viszony és a lecsökkentés! amplitúdó formájában a menetállapot aktuális, Illetve fenyegető instabilitásának mértékében moduláljuk.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a d) lépésben a lecsökkentést a jármű más biztonsági, segéd-, illetve kényelmi rendszereivel összehangoljuk.
HU0402109A 2001-09-10 2002-09-06 Eljárás haszonjármû-szerelvény menetállapotának stabilizálására HU228713B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10144299A DE10144299B4 (de) 2001-09-10 2001-09-10 Verfahren zur Fahrzustandsstabilisierung eines Nutzfahrzeugverbandes
PCT/EP2002/009979 WO2003022650A1 (de) 2001-09-10 2002-09-06 Verfahren zur fahrzustandsstabilisierung eines nutzfahrzeugverbandes

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP0402109A2 HUP0402109A2 (hu) 2005-02-28
HU228713B1 true HU228713B1 (hu) 2013-05-28

Family

ID=7698337

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0402109A HU228713B1 (hu) 2001-09-10 2002-09-06 Eljárás haszonjármû-szerelvény menetállapotának stabilizálására

Country Status (10)

Country Link
US (1) US7226134B2 (hu)
EP (1) EP1427619B1 (hu)
JP (1) JP2005502526A (hu)
CN (1) CN1317151C (hu)
AT (1) ATE491609T1 (hu)
DE (2) DE10144299B4 (hu)
HU (1) HU228713B1 (hu)
PL (1) PL210145B1 (hu)
RU (1) RU2300471C2 (hu)
WO (1) WO2003022650A1 (hu)

Families Citing this family (46)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10247722A1 (de) 2002-10-12 2004-05-06 Wabco Gmbh & Co. Ohg Verfahren zur Steuerung der Bremsanlage eines Fahrzeugzuges
DE10393615B4 (de) * 2002-11-22 2012-12-06 Daimler Ag Verfahren und Vorrichtung zur Stabilisierung eines Fahrzeuggespannes
SE533870C2 (sv) * 2005-07-11 2011-02-15 Volvo Lastvagnar Ab System och förfarande för stabilisering av en fordonskombination
US8740317B2 (en) * 2006-08-11 2014-06-03 Robert Bosch Gmbh Closed-loop control for trailer sway mitigation
US8260518B2 (en) * 2008-02-06 2012-09-04 Ford Global Technologies, Llc Trailer sway control with reverse sensors
US8060288B2 (en) * 2009-03-20 2011-11-15 Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America, Inc. Control system and method to inhibit automatic transmission downshifting during trailer sway
US8965645B2 (en) * 2009-06-25 2015-02-24 Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America, Inc. Method and system for automated control of transmission ratio change
US8838353B2 (en) * 2009-07-24 2014-09-16 Robert Bosch Gmbh Trailer sway mitigation using measured distance between a trailer and a tow vehicle
US8326504B2 (en) * 2009-07-30 2012-12-04 Robert Bosch Gmbh Holistic control for stabilizing vehicle-trailer swaying
US8585551B2 (en) 2010-01-27 2013-11-19 Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America, Inc. Method and system for adaptive continuously variable transmission gear ratio control
US8655569B2 (en) * 2010-03-02 2014-02-18 Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America, Inc. Method and system for varying an output of a driveforce unit based on load data
US8751124B2 (en) * 2010-03-02 2014-06-10 Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America, Inc. Method and system for adaptive electronic driveforce unit control
US9061663B2 (en) 2010-10-27 2015-06-23 Robert Bosch Gmbh Trailer sway mitigation using torque vectoring
US8311693B2 (en) * 2010-11-19 2012-11-13 Robert Bosch Gmbh Energy management for hybrid electric vehicle during trailer sway
US9031754B2 (en) 2011-10-04 2015-05-12 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Towing vehicle controller providing brake control to a towed vehicle and method
US9073524B2 (en) * 2011-12-15 2015-07-07 Robert Bosch Gmbh Braking system and method for a towed vehicle
DE102012000784A1 (de) * 2012-01-17 2013-07-18 GM Global Technology Operations LLC (n. d. Gesetzen des Staates Delaware) Stabilisierung eines Fahrzeuggespanns
DE102012000783A1 (de) * 2012-01-17 2013-07-18 Gm Global Technology Operations, Llc Stabilisierung eines Fahrzeuggespanns
DE102013102796A1 (de) * 2013-03-19 2014-09-25 Schmitz Cargobull Gotha GmbH Vorrichtung und Verfahren zur Bestimmung eines Knickwinkels eines Sattelzugs
DE102013007881A1 (de) 2013-05-08 2014-11-13 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Verfahren zur Abbremsung einer Zugfahrzeug-Anhängerkombination mit reduzierter Anhängerbremskraft abhängig vom Ansprechen des Zugfahrzeug-ABS
JP6231210B2 (ja) 2013-11-18 2017-11-15 ローベルト ボツシユ ゲゼルシヤフト ミツト ベシユレンクテル ハフツングRobert Bosch Gmbh 牽引車両のためのベクトルベースのドライバアシスタンス
US20150286878A1 (en) 2014-04-08 2015-10-08 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Generating an Image of the Surroundings of an Articulated Vehicle
EP2952742B1 (en) 2014-06-05 2016-10-26 WABCO Europe BVBA Vacuum pump and system of a vacuum pump and an engine
DE102014011500A1 (de) 2014-07-31 2016-02-04 Wabco Gmbh Verfahren und Brems-Steuereinrichtung zur Stabilisierung einer Fahrzeug-Kombination
DE102014114812B4 (de) * 2014-10-13 2017-10-05 Universität Koblenz-Landau Vorrichtung zur Ermittlung eines Knickwinkels und Verfahren dazu
DE102015108681A1 (de) * 2015-06-02 2016-12-08 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Verfahren zur Stabilisierung einer Zugfahrzeug-Anhängerkombination während der Fahrt
DE102015109630A1 (de) * 2015-06-16 2016-12-22 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Verfahren zur elektronischen Regelung der Bremskraftverteilung in einer druckmittelbetätigten Bremsanlage eines Fahrzeugs sowie druckmittelbetätigten Bremsanlage eines Fahrzeugs mit einer solchen Regelung
DE102016219390A1 (de) * 2016-10-06 2018-04-12 Zf Friedrichshafen Ag Verfahren zur Stabilisierung eines Kraftfahrzeuggespanns, Zugmaschine sowie Kraftfahrzeuggespann
US10421441B2 (en) 2016-11-08 2019-09-24 Rodney W. Brazel, Inc. Supplemental braking device for a towed vehicle
US10077034B2 (en) 2016-11-08 2018-09-18 Brazel's Performance Products Supplemental braking device for a towed vehicle
DE102017000547A1 (de) * 2017-01-21 2018-07-26 Wabco Gmbh Verfahren zur Verzögerung eines Anhängefahrzeugs, Radmodul zur Durchführung des Verfahrens sowie Fahrzeugkombination mit einem solchen Radmodul
EP3379222B1 (en) 2017-03-22 2020-12-30 Methode Electronics Malta Ltd. Magnetoelastic based sensor assembly
DE102017111881A1 (de) * 2017-05-31 2018-12-06 Connaught Electronics Ltd. Verfahren zur Vorhersage einer instabilen Bewegungssituation einer Anhängereinheit eines Gespanns im angehängten Zustand an einem Kraftfahrzeug, Fahrerassistenzsystem sowie Kraftfahrzeug
US10549739B2 (en) 2017-09-15 2020-02-04 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Towing vehicle controller using trailer braking strategy and trailer braking control method
US10549732B2 (en) 2017-09-15 2020-02-04 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Towing vehicle controller using trailer braking strategy and trailer braking control method
US10525950B2 (en) 2017-09-15 2020-01-07 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Braking controller and method using verification of reported trailer capabilities
US10814844B2 (en) * 2017-09-15 2020-10-27 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Braking controller and method using verification of reported trailer capabilities
US11491832B2 (en) 2018-02-27 2022-11-08 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
US11084342B2 (en) 2018-02-27 2021-08-10 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
US11014417B2 (en) 2018-02-27 2021-05-25 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
US10670479B2 (en) 2018-02-27 2020-06-02 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
US11221262B2 (en) 2018-02-27 2022-01-11 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
US11135882B2 (en) 2018-02-27 2021-10-05 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
CN112512874B (zh) * 2018-07-25 2023-04-18 邦迪克斯商用车系统有限责任公司 使用拖车制动策略的牵引车辆控制器和拖车制动控制方法
EP3826890A1 (en) * 2018-07-25 2021-06-02 Bendix Commercial Vehicle Systems, LLC Towing vehicle controller using trailer braking strategy and trailer braking control method
DE102021121763A1 (de) 2021-08-23 2023-02-23 Zf Cv Systems Global Gmbh Verfahren zur Kontrolle einer Stabilität eines Gespanns mit einem Fahrzeug sowie Steuergerät zum Ausführen des Verfahrens und Fahrzeug oder Gespann mit dem Bremssteuergerät

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU867732A1 (ru) 1979-07-17 1981-09-30 Волгоградский Ордена Трудового Красного Знамени Политехнический Институт Устройство управлени торможением колес транспортного средства
SU919917A2 (ru) 1980-06-09 1982-04-15 Белорусский Ордена Трудового Красного Знамени Политехнический Институт Тормозна система автопоезда
SU933507A1 (ru) 1980-10-08 1982-06-07 Харьковский Автомобильно-Дорожный Институт Им.Комсомола Украины Способ регулировани тормозного момента на колесе транспортного средства
DE3841750A1 (de) * 1988-12-12 1990-06-13 Wabco Westinghouse Fahrzeug Verfahren und anordnung zur steuerung eines elektrisch gesteuerten bremskreises einer mehrkreis-bremsanlage
US5029948A (en) * 1989-12-20 1991-07-09 Eaton Corporation Trailer anti-swing system and method
US5033798A (en) * 1989-12-20 1991-07-23 Eaton Corporation Trailer brake anti-swing system and method
US5152544A (en) * 1989-12-20 1992-10-06 Eaton Corporation Articulation angle sensor
EP0513110B1 (en) * 1990-01-31 1994-08-17 Grau Limited Vehicle braking system
US5579228A (en) * 1991-05-21 1996-11-26 University Of Utah Research Foundation Steering control system for trailers
GB9206344D0 (en) * 1992-03-24 1992-05-06 Lucas Ind Plc Improved braking in electronic braking systems
US5474683A (en) * 1993-03-03 1995-12-12 Deka Products Limited Partnership Peritoneal dialysis systems and methods employing pneumatic pressure and temperature-corrected liquid volume measurements
US5409303A (en) * 1994-06-02 1995-04-25 Midland Brake, Inc. Full function skid control braking system for vehicles
US5380072A (en) * 1994-01-21 1995-01-10 Eaton Corporation Trailer stability system and method
DE19602879C1 (de) * 1996-01-29 1997-08-07 Knorr Bremse Systeme Verfahren zum Erfassen der Gefahr des Umkippens eines Fahrzeuges
JP4083881B2 (ja) * 1998-07-29 2008-04-30 三菱ふそうトラック・バス株式会社 連結車両の自動減速制御装置
JP4113286B2 (ja) * 1998-07-29 2008-07-09 三菱ふそうトラック・バス株式会社 連結車両の制動制御装置
DE19901953B4 (de) * 1999-01-20 2014-02-06 Robert Bosch Gmbh Vorrichtung und Verfahren zur Stabilisierung eines Fahrzeuggespannes
DE19963747C2 (de) * 1999-12-30 2002-04-04 Bosch Gmbh Robert Verfahren und Vorrichtung zur Stabilisierung eines Fahrzeuges oder eines Fahrzeuggespannes bei Untersteuertendenz
DE19964164B4 (de) * 1999-12-30 2009-03-26 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Einrichtung und Verfahren zum Stabilisieren eines Gespanns aus einer Zugmaschine und zumindest einem Auflieger oder Anhänger
DE19964058B4 (de) * 1999-12-30 2015-11-12 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Einrichtung und Verfahren zum Stabilisieren eines Gespanns aus einer Zugmaschine und zumindest einem Auflieger oder Anhänger
DE10019150A1 (de) * 2000-04-18 2001-10-25 Bosch Gmbh Robert Verfahren und Vorrichtung zum Schätzen einer Querbeschleunigung an einer Achse eines Aufliegers oder Anhängers einer Fahrzeugkombination
DE10030128A1 (de) 2000-06-20 2002-01-17 Knorr Bremse Systeme Stabilisierung von Gliederzügen (ESP)

Also Published As

Publication number Publication date
WO2003022650A1 (de) 2003-03-20
EP1427619A1 (de) 2004-06-16
US7226134B2 (en) 2007-06-05
CN1553871A (zh) 2004-12-08
HUP0402109A2 (hu) 2005-02-28
JP2005502526A (ja) 2005-01-27
RU2300471C2 (ru) 2007-06-10
CN1317151C (zh) 2007-05-23
DE10144299B4 (de) 2005-07-14
PL367719A1 (en) 2005-03-07
DE50214816D1 (de) 2011-01-27
EP1427619B1 (de) 2010-12-15
US20050011693A1 (en) 2005-01-20
WO2003022650A8 (de) 2004-04-15
PL210145B1 (pl) 2011-12-30
RU2004110945A (ru) 2005-02-10
DE10144299A1 (de) 2003-06-26
ATE491609T1 (de) 2011-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU228713B1 (hu) Eljárás haszonjármû-szerelvény menetállapotának stabilizálására
US6498977B2 (en) Device and method for stabilizing a combination of a tractor vehicle and at least one semitrailer or trailer
US6253123B1 (en) Process and device for stabilizing a vehicle depending on the speed of the vehicle
US7272481B2 (en) Method and apparatus for detecting and correcting trailer induced yaw movements in a towing vehicle
US6349247B1 (en) Method and device for stabilizing a motor vehicle in order to prevent it from rolling over
US6523911B1 (en) Method and device for stabilizing a vehicle
KR100681961B1 (ko) 자동차의 안정화를 위한 방법 및 장치
US6176555B1 (en) Method and device for controlling handling dynamics of motor vehicles
US6741922B2 (en) Antilock braking system based roll over prevention
US8483911B2 (en) Method and system for controlling vehicle stability
US7114787B2 (en) Braking system for trailers of utility vehicles
US20060125313A1 (en) Method and device for stabilizing a semi-trailer
US6324447B1 (en) Process and device for stabilizing a vehicle on the basis of a determined torsional value
US6873897B2 (en) Method and device for stabilizing a vehicle
US20060033308A1 (en) Method and system for stabilizing a car-trailer combination
US20060158031A1 (en) Method and system for controlling the driving stability of a vehicle and use of said system
CN107848510B (zh) 操控制动器的方法
US20050060082A1 (en) Method and system for predicting lateral acceleration of a vehicle
US9469303B2 (en) Method for determining the axle load of a vehicle
US20150314759A1 (en) Vehicle movement dynamics control method
JPH05505361A (ja) 摩擦係数μを求める方法
GB2368918A (en) A system for determining the centre-of-gravity height of a vehicle
KR100630594B1 (ko) 타이어 상태 감시 장치
US5120114A (en) Brake system for tractor or towing vehicles
JP3535076B2 (ja) 路面摩擦係数判定装置および方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees