PL210145B1 - Sposób stabilizacji stanu ruchu zestawu pojazdów - Google Patents

Sposób stabilizacji stanu ruchu zestawu pojazdów

Info

Publication number
PL210145B1
PL210145B1 PL367719A PL36771902A PL210145B1 PL 210145 B1 PL210145 B1 PL 210145B1 PL 367719 A PL367719 A PL 367719A PL 36771902 A PL36771902 A PL 36771902A PL 210145 B1 PL210145 B1 PL 210145B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
trailer
vehicle
braking
wheels
state
Prior art date
Application number
PL367719A
Other languages
English (en)
Other versions
PL367719A1 (pl
Inventor
Matthias Horn
Stefan Hummel
Falk Hecker
Ulrich Gücker
Original Assignee
Knorr Bremse Systeme
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Knorr Bremse Systeme filed Critical Knorr Bremse Systeme
Publication of PL367719A1 publication Critical patent/PL367719A1/pl
Publication of PL210145B1 publication Critical patent/PL210145B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T8/00Arrangements for adjusting wheel-braking force to meet varying vehicular or ground-surface conditions, e.g. limiting or varying distribution of braking force
    • B60T8/17Using electrical or electronic regulation means to control braking
    • B60T8/1701Braking or traction control means specially adapted for particular types of vehicles
    • B60T8/1708Braking or traction control means specially adapted for particular types of vehicles for lorries or tractor-trailer combinations
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60TVEHICLE BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF; BRAKE CONTROL SYSTEMS OR PARTS THEREOF, IN GENERAL; ARRANGEMENT OF BRAKING ELEMENTS ON VEHICLES IN GENERAL; PORTABLE DEVICES FOR PREVENTING UNWANTED MOVEMENT OF VEHICLES; VEHICLE MODIFICATIONS TO FACILITATE COOLING OF BRAKES
    • B60T8/00Arrangements for adjusting wheel-braking force to meet varying vehicular or ground-surface conditions, e.g. limiting or varying distribution of braking force
    • B60T8/17Using electrical or electronic regulation means to control braking
    • B60T8/1755Brake regulation specially adapted to control the stability of the vehicle, e.g. taking into account yaw rate or transverse acceleration in a curve

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Regulating Braking Force (AREA)
  • Hydraulic Control Valves For Brake Systems (AREA)
  • Registering, Tensioning, Guiding Webs, And Rollers Therefor (AREA)
  • Air-Conditioning For Vehicles (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Steering Control In Accordance With Driving Conditions (AREA)
  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
  • Control Of Driving Devices And Active Controlling Of Vehicle (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób stabilizacji stanu ruchu zestawu pojazdów, zwłaszcza pojazdów użytkowych, składającego się z pojazdu holowniczego i przyczepy.
W przyszłości pojazdy użytkowe w coraz większej ilości będą wyposażane w układ przeciwblokujący ABS (układ przeciwdziałający zablokowaniu kół przy hamowaniu), układ przeciwpoślizgowy ASR (układ zapobiegający ślizganiu się kół przenoszących siłę napędową podczas gwałtownego ruszania i przyspieszania) i w elektroniczny program stabilizacji ESP (elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy) służące do stabilizacji pojazdu lub zestawu pojazdów w sytuacjach krytycznych podczas jazdy. Za pomocą układu ABS i układu ASR w ten sposób steruje się ciśnieniami hamowania w poszczególnych rozpieraczach hamulców kół jezdnych, że zapobiega się blokowaniu lub zerwaniu przyczepności kół.
W krytycznych, to znaczy niestabilnych stanach ruchu, w szczególnoś ci w przypadku niebezpieczeństwa poślizgu, za pomocą układu ESP steruje się aktywnie elektronicznie ciśnieniami hamowania w jednym lub kilku rozpieraczach hamulców kół jezdnych pojazdu holowniczego i/lub pojazdu holowanego w celu stabilizacji pojazdu lub zestawu pojazdów. W zależności od stanu ruchu może dojść także do dłuższych przyhamowań przyczepy lub naczepy. W niekorzystnych okolicznościach, w szczególności przy gorszym ogumieniu lub przy wadliwie działającym układzie ABS, takie dłuższe przyhamowania mogą prowadzić do bocznego „wychylenia przyczepy lub naczepy (tzw. „złamania zestawu drogowego).
Ten problem występuje w szczególności w przypadku przyczep lub naczep siodłowych, które są hamowane na zakrętach. Hamowania prowadzą wtedy do utraty prowadzenia bocznego, co może pociągnąć za sobą wychylenie. „Wychylenie podczas hamowania może spowodować zarówno kierowca, jak i elektroniczne sterowane przyhamowanie przez układ ESP.
Celem wynalazku jest zapobieganie wychylaniu przyczepy.
Sposób stabilizacji stanu ruchu zestawu pojazdów składającego się z pojazdu holowniczego i przyczepy z nastę pują cymi krokami, w których a) kontroluje się , czy w przyczepie wystę puje przyhamowanie kół, b) wykonuje się pomiary za pomocą czujników co najmniej jednej z wielkości stanu ruchu charakteryzujących chwilową stabilność zestawu pojazdów, c) ustala się, czy występuje lub ma nastąpić niestabilny stan ruchu i d) zmniejsza się momenty hamowania na kołach przyczepy, jeśli podczas przyhamowania kół w kroku c) zostanie stwierdzony niestabilny stan ruchu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że w kroku d) ciśnienie hamowania w przyczepie moduluje się w ten sposób, że podczas uruchamiania hamulców przyczepy wtrąca się cyklicznie krótko trwające fazy charakteryzujące się brakiem ciśnienia lub tylko nieznacznym ciśnieniem hamowania.
Korzystnie, ciśnienie hamowania w przyczepie w kroku d) zmniejsza się do zera.
Korzystnie, w kroku c) przeprowadza się porównanie jednej lub kilku zmierzonych za pomocą czujników wielkości stanu ruchu z jedną lub kilkoma przyporządkowanymi im wielkościami stanu ruchu charakteryzującymi niestabilny stan ruchu.
Korzystnie, w kroku b) za pomocą przyjętego fizyczno-matematycznego modelu pojazdu wyznacza się w przybliżeniu kąt załamania między pojazdem holowniczym i pojazdem holowanym i że wyznaczony kąt załamania porównuje się z wyznaczonym w zależności od chwilowego stanu ruchu zadanym kątem załamania, który charakteryzuje stabilny stan ruchu.
Korzystnie, w kroku b) mierzy się aktualnie występujący kąt załamania między pojazdem holowniczym i przyczepą.
Korzystnie, w kroku b) wyznacza się aktualnie I występujący kąt załamania między pojazdem holowniczym i przyczepą, a mianowicie przez pomiar orientacji pojazdu holowniczego i przyczepy.
Korzystnie, ciśnienie hamowania w przyczepie zmniejsza się podczas przyhamowania kół przez układ ESP. i Korzystnie, ciśnienie hamowania w przyczepie zmniejsza się przy uruchomieniu hamulców przez kierowcę.
Korzystnie, w kroku c) wyznacza się wartości liczbowe, które opisują aktualną lub zagrażającą niestabilność i w zależności od wyznaczonych wartości liczbowych momenty hamowania na kołach przyczepy moduluje się odnośnie do ich amplitudy i charakterystyki czasowej.
Korzystnie, w kroku a) wyznacza się siłę przyhamowania kół w przyczepie i że w zależności od siły przyhamowania kół zmniejsza się momenty hamowania.
Korzystnie, w kroku d) moduluje się zmniejszenie w formie relacji impuls-pauza i amplitudę zmniejszenia za pomocą stopnia aktualnej lub zagrażającej niestabilności stanu ruchu pojazdu.
PL 210 145 B1
Korzystnie, w kroku d) zmniejszenie dostraja się za pomocą innych układów wspomagających bezpieczeństwo ruchu, układów asystenckich lub układów komfortu jazdy pojazdu.
Korzystnie, w kroku c) na podstawie przyjętego modelu fizyczno-matematycznego pojazdu oblicza się z góry kąt załamania nastawiany między pojazdem holowniczym i pojazdem holowanym.
Główna idea wynalazku polega na kontrolowaniu stabilności toru jazdy zestawu pojazdów podczas hamowań pojazdu holowanego i przy wystąpieniu niestabilnego stanu ruchu zestawu pojazdów na stabilizowaniu za pomocą cyklicznego lub taktowanego zmniejszania momentów hamujących na kołach przyczepy lub ciśnienia hamowania w przyczepie.
Innymi słowy, momenty hamujące na kołach przyczepy lub ciśnienie hamowania w przyczepie lub naczepie są „modulowane. „Modulowanie oznacza, że podczas uruchamiania hamulców przyczepy zawsze „są wtrącane krótko trwające fazy charakteryzujące się brakiem ciśnienia lub tylko nieznacznym ciśnieniem hamowania. Może to się zdarzyć w zależności od sytuacji podczas jazdy, to znaczy w przypadku niestabilnego ruchu pojazdu holowniczego i wskutek tego do wymaganego przyhamowania przez układ ESP kół przyczepy/naczepy dostosowuje się ciśnienie hamowania przyczepy względnie naczepy w sposób taktowany (występują cykle regulacji ciśnienia hamowania).
Modulacja lub taktowanie momentów hamujących kół w przyczepie następuje korzystnie tylko w rzeczywiście krytycznych sytuacjach podczas jazdy. W tym celu musi być kontrolowany „stan ruchu zestawu pojazdów. Stan ruchu lub chwilowa stabilność zestawu pojazdów jest skomplikowaną wielkością wektorową, której opisanie jest możliwe w przybliżeniu za pomocą dużej liczby zmiennych.
Charakterystyczne dla stabilności ruchu pojazdu są w szczególności prędkość pojazdu lub prędkości obrotowe poszczególnych kół pojazdu, kąt obrotu kierownicy, kąt załamania między przyczepą i pojazdem holowniczym, prędkość kątowa załamania, przyspieszenie poprzeczne (przyspieszenie pojazdu w kierunku prostopadłym do podłużnej osi pojazdu), rozkład obciążenia na osie i tak dalej.
Do pomiaru lub wyznaczenia tych wielkości na pojeździe holowniczym lub na przyczepie są przewidziane różnorodne czujniki, jak na przykład czujniki prędkości obrotowej każdego koła, czujniki intensywności odchylenia pojazdu względem osi pionowej i tak dalej. Do wykrywania „niebezpieczeństwa wychylenia mogą być także przewidziane czujniki do pomiaru lub wyznaczenia kąta załamania między przyczepą i pojazdem holowniczym.
Taktowanie lub modulowanie momentów hamujących koła przyczepy może następować zarówno podczas hamowania przez kierowcę, jak i podczas przyhamowania kół przez układ ESP.
Wynalazek nadaje się w szczególności do zestawu naczepowego z ciągnikiem siodłowym zaopatrzonego w układ ESP. Zestaw naczepowy korzystnie jest wyposażony w czujnik do pomiaru kąta załamania między pojazdem holowniczym i naczepą.
Alternatywnie wynalazek nadaje się także do ciągnika siodłowego zaopatrzonego w układ ESP nie posiadający czujnika kąta załamania. Podczas hamowania naczepy sterowanego przez układ ESP, na przykład na jezdni o małym współczynniku tarcia, wysterowane przez układ ESP ciśnienie hamowania dla naczepy w określonych odstępach czasu jest zmniejszane do zera. Dzięki temu - jak wyżej objaśniono - ruch naczepy stabilizuje się i zapobiega się wychylaniu (złamywaniu zestawu drogowego).
Jeżeli w układzie ESP nie występuje czujnik kąta załamania, ten kąt załamania może zostać oszacowany na podstawie innych będących do dyspozycji wielkości określających stan ruchu i założonego specyficznego fizyczno-matematycznego modelu pojazdu. W tym celu mogą być przewidziane czujniki, które dokonują pomiarów „orientacji pojazdu holowniczego i naczepy, z których można wyznaczyć kąt załamania. Ponadto mogą być analizowane sygnały, które są dostarczane przez znajdujący się w pojeździe system nawigacji lub system komunikacji.
Na podstawie przyjętego specyficznego fizyczno-matematycznego modelu pojazdu układ ESP wyznacza wartość zadaną kąta załamania między pojazdem holowniczym i naczepą.
Jeśli wyznaczony kąt załamania ma wartość wyraźnie większą niż wartość zadana, to znaczy jeśli wystąpi istotna różnica między wartością zadaną i wartością rzeczywistą i naczepa jest jednocześnie hamowana, oznacza to, że istnieje niebezpieczeństwo wychylenia naczepy.
W celu stabilizacji tego niestabilnego stanu ruchu układ ESP w okreś lonych odstępach czasu zmniejsza do zera ciśnienie hamowania dla naczepy. Dzięki temu koła naczepy „szybciej biegną, tzn. przyspieszają, w wyniku czego wytwarzają się siły boczne i ruch naczepy ulega stabilizacji.
Jeśli nie ma do dyspozycji czujnika do pomiaru kąta załamania między przyczepą i pojazdem holowniczym i kąt załamania nie może być określony lub oszacowany w inny sposób, wtedy problemowi wychylania można także przeciwdziałać „zapobiegawczo. Oznacza to, że taktowane dostrajanie
PL 210 145 B1 ciśnienia hamowania lub powtarzające się „zmniejszanie siły hamowania następuje w określonych sytuacjach, na przykład w przypadku bardzo śliskiej jezdni, bez znajomości kąta załamania. Przewiduje się, że w tym wypadku uwzględniane są tylko informacje przygotowane przez pojazd holowniczy.
Sygnał do zmniejszenia momentów hamujących koła lub ciśnienia hamowania w przyczepie może być transmitowany, na przykład w sposób pneumatyczny, elektryczny lub za pomocą fal radiowych z pojazdu holowniczego do pojazdu holowanego.
Przedmiot wynalazku jest szczegółowo objaśniony na podstawie przykładu realizacji uwidocznionego na rysunku, który przedstawia schemat blokowy sposobu według wynalazku.
Przyjmując za punkt wyjścia blok start 1, w bloku 2 w sposób ciągły kontroluje się, czy w przyczepie następuje przyhamowanie kół. Jeśli przyhamowanie kół nie następuje, wtedy blok 2 przeprowadza się ponownie.
W bloku 3 wykonuje się pomiar „stabilności rzeczywistego stanu ruchu, na przykład za pomocą pomiarów: kąta załamania między pojazdem holowniczym i pojazdem holowanym, prędkości obrotowych kół, przyspieszeń podłużnych i poprzecznych, poślizgów kół, rozkładu obciążenia na osie, nachylenia jezdni i tak dalej.
W pamięci układu elektronicznego do hamowania pojazdu są zachowane rozmaite „wektory stanu, które charakteryzują krytyczne stany ruchu. Takie „wektory krytycznych stanów ruchu mogą być utworzone przez poszczególne wielkości stanu ruchu lub kombinacje wyżej wspomnianych wielkości stanu ruchu. Zachowane w pamięci wektory stanów ruchu są na fig. 1 oznaczone schematycznie za pomocą bloku 4.
W bloku 5 rzeczywisty stan ruchu porównuje się z przyjętymi wektorami krytycznych stanów ruchu. Jeśli porównanie wykazuje, że nie występuje niestabilny stan ruchu, wtedy następuje cofnięcie do bloku 2, to znaczy przyhamowanie kół nie jest „modyfikowane przez kierowcę względnie za pomocą układu ESP.
Jeśli natomiast wystąpi krytyczny stan ruchu, wtedy w bloku 6 momenty hamujące koła w przyczepie względnie ciśnienia hamowania w przyczepie są modulowane, to znaczy taktowane. Ciśnienie hamowania w przyczepie względnie momenty hamujące koła w przyczepie są więc zmniejszane w sposób krótkotrwały. Bezpośrednio potem następuje cofnięcie do bloku 2 i całą procedurę kontroli przeprowadza się od nowa.

Claims (13)

1. Sposób stabilizacji stanu ruchu zestawu pojazdów składającego się z pojazdu holowniczego i przyczepy z następującymi krokami, w których a) kontroluje się, czy w przyczepie występuje przyhamowanie (2) kół, b) wykonuje się pomiary za pomocą czujników (3) co najmniej jednej z wielkości stanu ruchu charakteryzujących chwilową stabilność zestawu pojazdów, c) ustala się, czy występuje lub ma nastąpić niestabilny stan ruchu i d) zmniejsza się momenty hamowania na kołach przyczepy, jeśli podczas przyhamowania kół w kroku c) zostanie stwierdzony niestabilny stan ruchu, znamienny tym, że w kroku d) ciśnienie hamowania w przyczepie moduluje się w ten sposób, że podczas uruchamiania hamulców przyczepy wtrąca się cyklicznie krótko trwające fazy charakteryzujące się brakiem ciśnienia lub tylko nieznacznym ciśnieniem hamowania.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciśnienie hamowania w przyczepie w kroku d) zmniejsza się do zera.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w kroku c) przeprowadza się porównanie (5) jednej lub kilku zmierzonych za pomocą czujników wielkości stanu ruchu z jedną lub kilkoma przyporządkowanymi im wielkościami stanu ruchu charakteryzującymi niestabilny stan ruchu.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w kroku b) za pomocą przyjętego fizycznomatematycznego modelu pojazdu wyznacza się w przybliżeniu kąt załamania między pojazdem holowniczym i pojazdem holowanym i że wyznaczony kąt załamania porównuje się z wyznaczonym w zależności od chwilowego stanu ruchu zadanym kątem załamania, który charakteryzuje stabilny stan ruchu.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w kroku b) mierzy się aktualnie występujący kąt załamania między pojazdem holowniczym i przyczepą.
PL 210 145 B1
6. Sposób wedł ug zastrz. 1, znamienny tym, ż e w kroku b) wyznacza się aktualnie wystę pujący kąt załamania między pojazdem holowniczym i przyczepą, a mianowicie przez pomiar orientacji pojazdu holowniczego i przyczepy.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciśnienie hamowania w przyczepie zmniejsza się podczas przyhamowania kół przez układ ESP.
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciśnienie hamowania w przyczepie zmniejsza się przy uruchomieniu hamulców przez kierowcę.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w kroku c) wyznacza się wartości liczbowe, które opisują aktualną lub zagrażającą niestabilność i w zależności od wyznaczonych wartości liczbowych momenty hamowania na kołach przyczepy moduluje się odnośnie do ich amplitudy i charakterystyki czasowej.
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w kroku a) wyznacza się siłę przyhamowania kół w przyczepie i że w zależności od siły przyhamowania kół zmniejsza się momenty hamowania.
11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w kroku d) moduluje się zmniejszenie w formie relacji impuls-pauza i amplitudę zmniejszenia za pomocą stopnia aktualnej lub zagrażającej niestabilności stanu ruchu poj azdu.
12. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w kroku d) zmniejszenie dostraja się za pomocą innych układów wspomagających bezpieczeństwo ruchu, układów asystenckich lub układów komfortu jazdy pojazdu.
13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w kroku c) na podstawie przyjętego modelu fizyczno-matematycznego pojazdu oblicza się z góry kąt załamania nastawiany między pojazdem holowniczym i pojazdem holowanym.
PL367719A 2001-09-10 2002-09-06 Sposób stabilizacji stanu ruchu zestawu pojazdów PL210145B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10144299A DE10144299B4 (de) 2001-09-10 2001-09-10 Verfahren zur Fahrzustandsstabilisierung eines Nutzfahrzeugverbandes
PCT/EP2002/009979 WO2003022650A1 (de) 2001-09-10 2002-09-06 Verfahren zur fahrzustandsstabilisierung eines nutzfahrzeugverbandes

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL367719A1 PL367719A1 (pl) 2005-03-07
PL210145B1 true PL210145B1 (pl) 2011-12-30

Family

ID=7698337

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL367719A PL210145B1 (pl) 2001-09-10 2002-09-06 Sposób stabilizacji stanu ruchu zestawu pojazdów

Country Status (10)

Country Link
US (1) US7226134B2 (pl)
EP (1) EP1427619B1 (pl)
JP (1) JP2005502526A (pl)
CN (1) CN1317151C (pl)
AT (1) ATE491609T1 (pl)
DE (2) DE10144299B4 (pl)
HU (1) HU228713B1 (pl)
PL (1) PL210145B1 (pl)
RU (1) RU2300471C2 (pl)
WO (1) WO2003022650A1 (pl)

Families Citing this family (46)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10247722A1 (de) 2002-10-12 2004-05-06 Wabco Gmbh & Co. Ohg Verfahren zur Steuerung der Bremsanlage eines Fahrzeugzuges
US20060125313A1 (en) * 2002-11-22 2006-06-15 Daimlerchrysler Ag Method and device for stabilizing a semi-trailer
SE533870C2 (sv) * 2005-07-11 2011-02-15 Volvo Lastvagnar Ab System och förfarande för stabilisering av en fordonskombination
US8740317B2 (en) * 2006-08-11 2014-06-03 Robert Bosch Gmbh Closed-loop control for trailer sway mitigation
US8260518B2 (en) * 2008-02-06 2012-09-04 Ford Global Technologies, Llc Trailer sway control with reverse sensors
US8060288B2 (en) * 2009-03-20 2011-11-15 Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America, Inc. Control system and method to inhibit automatic transmission downshifting during trailer sway
US8965645B2 (en) * 2009-06-25 2015-02-24 Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America, Inc. Method and system for automated control of transmission ratio change
US8838353B2 (en) * 2009-07-24 2014-09-16 Robert Bosch Gmbh Trailer sway mitigation using measured distance between a trailer and a tow vehicle
US8326504B2 (en) * 2009-07-30 2012-12-04 Robert Bosch Gmbh Holistic control for stabilizing vehicle-trailer swaying
US8585551B2 (en) 2010-01-27 2013-11-19 Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America, Inc. Method and system for adaptive continuously variable transmission gear ratio control
US8655569B2 (en) * 2010-03-02 2014-02-18 Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America, Inc. Method and system for varying an output of a driveforce unit based on load data
US8751124B2 (en) * 2010-03-02 2014-06-10 Toyota Motor Engineering & Manufacturing North America, Inc. Method and system for adaptive electronic driveforce unit control
US9061663B2 (en) 2010-10-27 2015-06-23 Robert Bosch Gmbh Trailer sway mitigation using torque vectoring
US8311693B2 (en) * 2010-11-19 2012-11-13 Robert Bosch Gmbh Energy management for hybrid electric vehicle during trailer sway
US9031754B2 (en) 2011-10-04 2015-05-12 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Towing vehicle controller providing brake control to a towed vehicle and method
US9073524B2 (en) * 2011-12-15 2015-07-07 Robert Bosch Gmbh Braking system and method for a towed vehicle
DE102012000784A1 (de) * 2012-01-17 2013-07-18 GM Global Technology Operations LLC (n. d. Gesetzen des Staates Delaware) Stabilisierung eines Fahrzeuggespanns
DE102012000783A1 (de) * 2012-01-17 2013-07-18 Gm Global Technology Operations, Llc Stabilisierung eines Fahrzeuggespanns
DE102013102796A1 (de) * 2013-03-19 2014-09-25 Schmitz Cargobull Gotha GmbH Vorrichtung und Verfahren zur Bestimmung eines Knickwinkels eines Sattelzugs
DE102013007881A1 (de) * 2013-05-08 2014-11-13 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Verfahren zur Abbremsung einer Zugfahrzeug-Anhängerkombination mit reduzierter Anhängerbremskraft abhängig vom Ansprechen des Zugfahrzeug-ABS
US9956909B2 (en) 2013-11-18 2018-05-01 Robert Bosch Gmbh Vector-based driver assistance for towing vehicle
US20150286878A1 (en) 2014-04-08 2015-10-08 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Generating an Image of the Surroundings of an Articulated Vehicle
ES2612232T3 (es) 2014-06-05 2017-05-12 Wabco Europe Bvba Bomba de vacío y sistema de una bomba de vacío y un motor
DE102014011500B4 (de) 2014-07-31 2024-06-06 Zf Cv Systems Hannover Gmbh Verfahren und Brems-Steuereinrichtung zur Stabilisierung einer Fahrzeug-Kombination
DE102014114812B4 (de) * 2014-10-13 2017-10-05 Universität Koblenz-Landau Vorrichtung zur Ermittlung eines Knickwinkels und Verfahren dazu
DE102015108681A1 (de) * 2015-06-02 2016-12-08 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Verfahren zur Stabilisierung einer Zugfahrzeug-Anhängerkombination während der Fahrt
DE102015109630A1 (de) * 2015-06-16 2016-12-22 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Verfahren zur elektronischen Regelung der Bremskraftverteilung in einer druckmittelbetätigten Bremsanlage eines Fahrzeugs sowie druckmittelbetätigten Bremsanlage eines Fahrzeugs mit einer solchen Regelung
DE102016219390A1 (de) * 2016-10-06 2018-04-12 Zf Friedrichshafen Ag Verfahren zur Stabilisierung eines Kraftfahrzeuggespanns, Zugmaschine sowie Kraftfahrzeuggespann
US10421441B2 (en) 2016-11-08 2019-09-24 Rodney W. Brazel, Inc. Supplemental braking device for a towed vehicle
US10077034B2 (en) 2016-11-08 2018-09-18 Brazel's Performance Products Supplemental braking device for a towed vehicle
DE102017000547A1 (de) * 2017-01-21 2018-07-26 Wabco Gmbh Verfahren zur Verzögerung eines Anhängefahrzeugs, Radmodul zur Durchführung des Verfahrens sowie Fahrzeugkombination mit einem solchen Radmodul
EP3379222B1 (en) 2017-03-22 2020-12-30 Methode Electronics Malta Ltd. Magnetoelastic based sensor assembly
DE102017111881A1 (de) * 2017-05-31 2018-12-06 Connaught Electronics Ltd. Verfahren zur Vorhersage einer instabilen Bewegungssituation einer Anhängereinheit eines Gespanns im angehängten Zustand an einem Kraftfahrzeug, Fahrerassistenzsystem sowie Kraftfahrzeug
US10549732B2 (en) 2017-09-15 2020-02-04 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Towing vehicle controller using trailer braking strategy and trailer braking control method
US10525950B2 (en) * 2017-09-15 2020-01-07 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Braking controller and method using verification of reported trailer capabilities
US10814844B2 (en) * 2017-09-15 2020-10-27 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Braking controller and method using verification of reported trailer capabilities
US10549739B2 (en) 2017-09-15 2020-02-04 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Towing vehicle controller using trailer braking strategy and trailer braking control method
US11491832B2 (en) 2018-02-27 2022-11-08 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
US11084342B2 (en) 2018-02-27 2021-08-10 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
US11014417B2 (en) 2018-02-27 2021-05-25 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
US11221262B2 (en) 2018-02-27 2022-01-11 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
US11135882B2 (en) 2018-02-27 2021-10-05 Methode Electronics, Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
WO2019168565A1 (en) 2018-02-27 2019-09-06 Methode Electronics,Inc. Towing systems and methods using magnetic field sensing
CN112512875B (zh) * 2018-07-25 2023-09-26 邦迪克斯商用车系统有限责任公司 使用拖车制动策略的牵引车辆控制器和拖车制动控制方法
WO2020023665A1 (en) * 2018-07-25 2020-01-30 Bendix Commercial Vehicle Systems Llc Towing vehicle controller using trailer braking strategy and trailer braking control method
DE102021121763A1 (de) 2021-08-23 2023-02-23 Zf Cv Systems Global Gmbh Verfahren zur Kontrolle einer Stabilität eines Gespanns mit einem Fahrzeug sowie Steuergerät zum Ausführen des Verfahrens und Fahrzeug oder Gespann mit dem Bremssteuergerät

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU867732A1 (ru) 1979-07-17 1981-09-30 Волгоградский Ордена Трудового Красного Знамени Политехнический Институт Устройство управлени торможением колес транспортного средства
SU919917A2 (ru) 1980-06-09 1982-04-15 Белорусский Ордена Трудового Красного Знамени Политехнический Институт Тормозна система автопоезда
SU933507A1 (ru) 1980-10-08 1982-06-07 Харьковский Автомобильно-Дорожный Институт Им.Комсомола Украины Способ регулировани тормозного момента на колесе транспортного средства
DE3841750A1 (de) * 1988-12-12 1990-06-13 Wabco Westinghouse Fahrzeug Verfahren und anordnung zur steuerung eines elektrisch gesteuerten bremskreises einer mehrkreis-bremsanlage
US5152544A (en) * 1989-12-20 1992-10-06 Eaton Corporation Articulation angle sensor
US5033798A (en) * 1989-12-20 1991-07-23 Eaton Corporation Trailer brake anti-swing system and method
US5029948A (en) * 1989-12-20 1991-07-09 Eaton Corporation Trailer anti-swing system and method
US5372413A (en) * 1990-01-31 1994-12-13 Grau Limited Multi-channel vehicle braking system with multiple supply valves and skid control units for different wheels
US5579228A (en) * 1991-05-21 1996-11-26 University Of Utah Research Foundation Steering control system for trailers
GB9206344D0 (en) * 1992-03-24 1992-05-06 Lucas Ind Plc Improved braking in electronic braking systems
US5474683A (en) * 1993-03-03 1995-12-12 Deka Products Limited Partnership Peritoneal dialysis systems and methods employing pneumatic pressure and temperature-corrected liquid volume measurements
US5409303A (en) * 1994-06-02 1995-04-25 Midland Brake, Inc. Full function skid control braking system for vehicles
US5380072A (en) * 1994-01-21 1995-01-10 Eaton Corporation Trailer stability system and method
DE19602879C1 (de) * 1996-01-29 1997-08-07 Knorr Bremse Systeme Verfahren zum Erfassen der Gefahr des Umkippens eines Fahrzeuges
JP4113286B2 (ja) * 1998-07-29 2008-07-09 三菱ふそうトラック・バス株式会社 連結車両の制動制御装置
JP4083881B2 (ja) * 1998-07-29 2008-04-30 三菱ふそうトラック・バス株式会社 連結車両の自動減速制御装置
DE19901953B4 (de) * 1999-01-20 2014-02-06 Robert Bosch Gmbh Vorrichtung und Verfahren zur Stabilisierung eines Fahrzeuggespannes
DE19964058B4 (de) * 1999-12-30 2015-11-12 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Einrichtung und Verfahren zum Stabilisieren eines Gespanns aus einer Zugmaschine und zumindest einem Auflieger oder Anhänger
DE19963747C2 (de) * 1999-12-30 2002-04-04 Bosch Gmbh Robert Verfahren und Vorrichtung zur Stabilisierung eines Fahrzeuges oder eines Fahrzeuggespannes bei Untersteuertendenz
DE19964164B4 (de) * 1999-12-30 2009-03-26 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Einrichtung und Verfahren zum Stabilisieren eines Gespanns aus einer Zugmaschine und zumindest einem Auflieger oder Anhänger
DE10019150A1 (de) * 2000-04-18 2001-10-25 Bosch Gmbh Robert Verfahren und Vorrichtung zum Schätzen einer Querbeschleunigung an einer Achse eines Aufliegers oder Anhängers einer Fahrzeugkombination
DE10030128A1 (de) 2000-06-20 2002-01-17 Knorr Bremse Systeme Stabilisierung von Gliederzügen (ESP)

Also Published As

Publication number Publication date
WO2003022650A8 (de) 2004-04-15
JP2005502526A (ja) 2005-01-27
RU2300471C2 (ru) 2007-06-10
PL367719A1 (pl) 2005-03-07
DE10144299B4 (de) 2005-07-14
HUP0402109A2 (hu) 2005-02-28
EP1427619A1 (de) 2004-06-16
RU2004110945A (ru) 2005-02-10
DE50214816D1 (de) 2011-01-27
CN1317151C (zh) 2007-05-23
CN1553871A (zh) 2004-12-08
WO2003022650A1 (de) 2003-03-20
EP1427619B1 (de) 2010-12-15
HU228713B1 (hu) 2013-05-28
ATE491609T1 (de) 2011-01-15
US20050011693A1 (en) 2005-01-20
US7226134B2 (en) 2007-06-05
DE10144299A1 (de) 2003-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL210145B1 (pl) Sposób stabilizacji stanu ruchu zestawu pojazdów
US6498977B2 (en) Device and method for stabilizing a combination of a tractor vehicle and at least one semitrailer or trailer
EP1740414B1 (en) Method and apparatus for detecting and correcting trailer induced yaw movements in a towing vehicle
US6176555B1 (en) Method and device for controlling handling dynamics of motor vehicles
US7600826B2 (en) System for dynamically determining axle loadings of a moving vehicle using integrated sensing system and its application in vehicle dynamics controls
US8862327B2 (en) Process and device for stabilizing a vehicle
US6523911B1 (en) Method and device for stabilizing a vehicle
KR100572502B1 (ko) 자동차 속도에 따른 자동차 안정화 방법 및 장치
KR100681961B1 (ko) 자동차의 안정화를 위한 방법 및 장치
US8494747B2 (en) Method and device for stabilizing a single-track motor vehicle
US20060033308A1 (en) Method and system for stabilizing a car-trailer combination
US7104614B2 (en) Method and system for preventing rollover of a vehicle train
US20030225499A1 (en) Antilock braking system based roll over prevention
US6873897B2 (en) Method and device for stabilizing a vehicle
US20060158031A1 (en) Method and system for controlling the driving stability of a vehicle and use of said system
KR20010015907A (ko) 전복 방지를 목적으로 하는 차량 안정 방법 및 차량 안정장치
CN103204148B (zh) 汽车列车的稳定方法和装置
AU2011380326A1 (en) Method and arrangement for vehichle stabilization
EP2773544A1 (en) Method and arrangement for vehicle stabilization
US20050060082A1 (en) Method and system for predicting lateral acceleration of a vehicle
US6658343B1 (en) Method and device for stabilizing a vehicle equipped with a slip-controlled brake system
US6584396B2 (en) Method for determining the lateral acceleration of a motor vehicle
US5686662A (en) Brake control system
US5120114A (en) Brake system for tractor or towing vehicles
Hecker et al. Heavy vehicle stability notification and assistance