HU225619B1 - Process for the production of azomethines and alpha-haloacetanilides - Google Patents

Process for the production of azomethines and alpha-haloacetanilides Download PDF

Info

Publication number
HU225619B1
HU225619B1 HU9900171A HUP9900171A HU225619B1 HU 225619 B1 HU225619 B1 HU 225619B1 HU 9900171 A HU9900171 A HU 9900171A HU P9900171 A HUP9900171 A HU P9900171A HU 225619 B1 HU225619 B1 HU 225619B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
carried out
reaction
process according
evaporator
evaporators
Prior art date
Application number
HU9900171A
Other languages
English (en)
Inventor
Gilbert Rodriquez
Kambiz Javdani
Louie Akos Nady
Ping Huei Sih
Original Assignee
Syngenta Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Syngenta Ltd filed Critical Syngenta Ltd
Publication of HUP9900171A2 publication Critical patent/HUP9900171A2/hu
Publication of HUP9900171A3 publication Critical patent/HUP9900171A3/hu
Publication of HU225619B1 publication Critical patent/HU225619B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C249/00Preparation of compounds containing nitrogen atoms doubly-bound to a carbon skeleton
    • C07C249/02Preparation of compounds containing nitrogen atoms doubly-bound to a carbon skeleton of compounds containing imino groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/10Preparation of carboxylic acid amides from compounds not provided for in groups C07C231/02 - C07C231/08

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)
  • Cephalosporin Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás azo-metinek előállítására anilineknek valamely formaldehidforrással (ismertetésük a későbbiekben) való reagáltatása útján, valamint javított eljárás halogén-acetanilidek előállítására anilineknek valamely formaldehidforrással való reagáltatása, a kapott azo-metineknek valamely savhalogeniddel való reagáltatása és Ν,Ν-diszubsztituált halogén-acetanilidek előállítása esetén a kapott vegyületnek egy megfelelő reagenssel, például valamely alkohollal való reagáltatása útján.
Halogén-acetanilidek előállítására vonatkozó eljárásokat általánosságban az US 3 630 716, a 3 637 847, a 4 097 262 és az 5 399 759 számú szabadalmi leírások ismertetnek.
Az utóbbi szabadalmi leírás részletesen ismerteti azo-metinek, majd ezekből α-halogén-acetanilidek előállítását a következőképpen: anilint valamely formaldehidforrással (a leírás megfogalmazása szerint valamely „formaldehid-alkohol komplex”-szel) reagáltatnak; a formaldehidforrást paraformaldehid és 0,25-3 mólekvivalens 1-4 szénatomos alkohol katalitikus mennyiségű bázis jelenlétében lefolytatott reakciójával állítják elő. A leírás szerint szakaszos eljárásról van szó, és az α-halogén-acetanilid-végtermékhez vezető eljárási lépések külön-külön vagy egyetlen reakcióedényben hajthatók végre.
Az US 5 399 759 számú szabadalmi leírásban ismertetett eljárásnak több előnye is van a korábbiakhoz képest, (gy például a formaldehidforrás és az anilin közti reakció gyorsabban zajlik le, továbbá a paraformaldehid ilyen komplex formában történő betáplálásakor elkerülhető a paraformaldehid szublimációja és lerakódása a készülékben. Mindazonáltal van még mit javítani az eljáráson.
így például javítani lehetne azon a módszeren, ahogyan a reakcióelegyből a vizet eltávolítják. A szabadalmi leírás szerint a reakcióban keletkező vizet azeotrop desztillációval távolítják el. A desztillációt előnyösen folyamatosan végzik a reakcióidő nagy részében, röviddel a reakció beindulása után kezdődően. A reakció minél teljesebb lefolytatása érdekében azonban a viz teljes eltávolítása szükséges, és a víz fenti módon végzett eltávolítása hosszú időt igényel, és kérdéses, hogy a vízeltávolítás egyáltalán teljessé tehető-e.
Ezenkívül kívánatos volna, hogy az azo-metin-előállítási lépésben a reakcióidőt vagy az anyagok tartózkodási idejét a reaktorban lerövidítsük, mivel a nemkívánatosán hosszú tartózkodási idő során a termék elbomolhat.
A találmány tárgya eljárás aromás azo-metinek előállítására, paraformaldehid és körülbelül 0,25-körülbelül 3 mólekvivalens mennyiségű 1-4 szénatomos alifás alkohol katalitikus mennyiségű bázis jelenlétében történő érintkeztetésével nyert valamely formaldehidforrás és valamely anilinszármazék reagáltatása útján, azzal jellemezve, hogy a) a reakciót folyamatosan hajtjuk végre, és b) a reakcióelegyből a reakció során keletkezett vizet folyamatosan elpárologtatjuk.
Mind az azo-metinek előállftását, mind ezek továbbalakítását α-halogén-acetanilidekké az US 5 399 759 számú szabadalmi leírás ismerteti, ezt az ismertetést a jelen leírás részének tekintjük. Ez a szabadalmi leírás az azo-metinek és az α-halogén-acetanilidek ezt követő előállítására szakaszos eljárást ad meg. Az azo-metines lépésben a formaldehid egy reakcióképes formáját, amelyet az alábbiakban ismertetünk, anilinnel reagáltatjuk azo-metin előállítására.
Az anilin általában egy
Rn általános képletű anilin - ebben a képletben R hidrogénatomot vagy egy vagy több, a formaldehiddel viszonylag reakcióba nem lépő szubsztituenst, különösen halogénatomot, alkil- vagy alkoxicsoportot jelent, n jelentése 0 és 5 közötti szám, előnyösen 0,1,2 vagy 3. A herbicid hatású anilideket vagy halogén-acetanilideket gyakran állítják elő egy vagy több ilyen szubsztituenst orto-helyzet(ek)ben tartalmazó anilinszármazékokból. A jelen eljárás néhány tipikus kiindulási anyaga - ha herbicid hatású anilideket vagy halogén-acetanilideket akarunk előállítani - a következő: 2,6-dimetilanilin, 2,6-dietil-anilin, 2-metil-6-etil-anilin, 2-metil6-terc-butil-aniIin, 2-terc-butil-6-halogén-anilin, 2,4-dimetil-anilin, 2-terc-butil-5,6-dimetil-anilin, 2,6-dimetil-3,4,5-triklór-anilin, 2-metil-anilin, 2-etil-anilin, 2-metoxi-anilin és 2-etoxi-anilin.
A reakciótermék elsősorban egy azo-metin és víz, különböző melléktermékek és szennyezők mellett.
A formaldehidforrást úgy állítjuk elő, hogy szilárd paraformaldehidet körülbelül 0,25—körülbelül 3 mólekvivalens mennyiségű 1-4 szénatomos alifás alkohollal érintkeztetünk katalitikus mennyiségű bázis jelenlétében. Ezt a lépést külön készülékben is lefolytathatjuk, de végezhetjük az azo-metin előállítására szolgáló főreaktorban is. A paraformaldehídes lépést általában körülbelül 85-95 °C hőmérsékleten végezhetjük; valamely inért oldószer, például valamely aromás oldószer, mint amilyen a xilol, jelen lehet, de jelenléte nem szükségszerű.
Az alkalmazott bázis lehet szerves vagy szervetlen bázis, így például valamely alkálifém-hidroxid, -alkoxid, -karbonát vagy -oxid, vagy valamely tercier amin; a felsoroltak közül a tercier aminok az előnyösek. Az alkalmazható katalizátorok tipikus képviselői a nátrium-hidroxid, kálium-hidroxid, nátrium-metoxid; a trialkil-aminok, mint amilyenek a trimetil-amin, trietil-amin és tri-n-butil-amin; a heterociklusos aminok, mint amilyenek a piridin, az N-alkil-piperidinek és -pirrolidinek (például az N-etil-piperidin és az N-metil-pirrolidinek), a tetraalkil-guanidinek és a kondenzált kétgyűrűs aminok, mint amilyenek az 1,8-diaza-biciklo[5.4.0]undec-7-én és 1,5-diaza-biciklo[4.3.0]non-5-én. A bázikus katalizátort körülbelül 0,01—körülbelül 1, előnyösen 0,01—körül2
HU 225 619 Β1 belül 0,05 mólekvivalens mennyiségben használjuk a formaldehidre számítva.
Az azo-metines lépést valamely olyan szénhidrogén típusú oldószer jelenlétében folytathatjuk le, amely az oldószer forráspontján a vízzel azeotrop elegyet képez. Ilyen oldószerek jellegzetes képviselői az aromás oldószerek, például benzol, toluol, xilol, az alifás és cikloalifás oldószerek, például n-hexán, n-heptán és ciklohexán. Az alkalmazott oldószertől függően a reakcióelegy forráspontja körülbelül 80 °C és körülbelül 140 °C között változhat. A reakció-hőmérséklet előnyösen 80 °C és körülbelül 100 °C közötti.
Alternatív megoldásként a reakciót oldószer jelenléte nélkül is lefolytathatjuk.
Ha az azo-metin-előállítási eljárás egy többlépéses eljárás első lépése, amely herbicid hatású halogén-acetanilidek előállítására szolgál, akkor a végtermék, amelyet α-halogén-acetanilidnek vagy leggyakrabban α-klór-acetanilidnek nevezünk, a
O
Rn általános képletnek felel meg: ebben a képletben R és n a már megadott jelentésű, X halogénatomot, rendszerint klór- vagy brómatomot, előnyösen klóratomot jelent; R-t herbicid hatású vegyületek részeként már leírt számos szubsztituens bármelyike lehet, amelyek közül a leggyakoribbak a különböző alkil- és alkoxl-alkil-csoportok. Más lehetséges szubsztituenseket ismertet például az US 4 097 262 számú szabadalmi leírás.
Az azo-metin-eljárásban természetszerűleg víz is képződik, és ennek eltávolítása a reakció teljessé tételéhez szükséges. Korábban a víz eltávolítása desztillációval történt, vagy a reakció lejátszódása közben, vagy a reakció látszólagos teljessé válását követően. Mivel a reakció szakaszos üzemű volt, és mert a víz eltávolítására alkalmazott módszer sem volt teljesen célravezető, az azo-metín előállítása sem volt teljesen kielégítő. A reakcióidő vagy tartózkodási idő a kelleténél hosszabb volt, és ez azzal a kockázattal járt, hogy a termék esetleg elbomlik. Ezenkívül nehézséget okozott a reakcióelegyben visszamaradó víz eltávolítása is.
A jelen találmány értelmében az azo-metin-előállítási lépést inkább folyamatos, mint szakaszos üzemmódban folytatjuk le, és a reakciókban keletkező vizet folyamatos elpárologtatással távolítjuk el, amint azt a következőkben ismertetjük.
A következőkben megadjuk a találmány számos kiviteli módjának részletes ismertetését.
A találmány szerinti azo-metines lépés egyik foganatosítási módja szerint az anilint és a formaledhid-alkohol komplexet tartalmazó reakcióelegyet (adott esetben valamely oldószer jelenlétében) keverjük, melegítjük és egy- vagy többtagú, lefelé irányuló áramlásos, árasztásos rendszerű bepárlóba tápláljuk be. A műveleti hőmérséklet általában 75-105 °C körüli, a nyomás körülbelül 0,200-0,400 bar. A reakcióelegy betáplálása a lepárlók tetején történik, a folyadék a párával ellenáramban halad. Az azo-metin-terméket a többtestes lepárló utolsó tagjának aljáról különítjük el, a desztillátumot pedig visszavezetjük a folyamatba, hogy friss formaldehid-alkohol komplexhez jussunk.
A találmány szerinti azo-metines lépés második foganatosítási módja szerint a reakciót 2 vagy több sorba kapcsolt lepárlóban hajtjuk végre. A lepárlók folyamatos üzeműek, és a folyadék alulról fölfelé áramlik. A reakció-hőmérséklet 75-115 °C körüli, a nyomás körülbelül 0,400-1,013 bar. Ennél a megoldásnál a reakcióelegyet a bepárlók alján tápláljuk be, és a folyadék a párával egy irányban halad minden lepárlóban. A folyadékot a lepárlósor utolsó tagjának tetejéről esőfilmes lepárlóba vagy lefelé irányuló áramlásos, árasztásos rendszerű lepárlóba vezetjük a visszamaradt víz eltávolítása és a reakció teljessé tétele céljából.
A találmány szerinti azo-metines eljárás harmadik foganatosltási módja szerint a reakciót akár lefelé irányuló áramlásos, árasztásos rendszerű, akár folyamatos, felfelé irányuló áramlásos rendszerű lepárlókban lefolytathatjuk. A visszamaradó vizet egy vagy több lepárlóban távolítjuk el a reakcióelegyből, és a lepárlók mindegyike két szektorra osztott, egy felső szektorra, amely esőfilmes rendszerű, és egy alsó szektorra, amely árasztásos rendszerű. Ennél a megoldásnál a pára legnagyobb részének eltávolítása az egyes lepárlók esőfilmes szektorában történik meg. Az egyes lepárlók alján elhelyezkedő árasztásos szektor azt a többlet-tartózkodásiidőt biztosítja, amely a reakció teljes végbemeneteléhez szükséges. Minthogy a pára legnagyobb részét a felső szektorból eltávolítjuk, az alsó, árasztásos részben kibocsátott pára elég kevés ahhoz, hogy a lepárlót hidrodinamikailag stabil állapotban tartsa.
A találmány szerinti azo-metines lépés negyedik foganatosítási módja szerint a reakciót egy vagy több folyamatos üzemű tankreaktorban hajtjuk végre, majd a reakcióterméket egy vagy több, 95-139 °C hőmérsékleten és 0,267-1,013 bar nyomáson működtetett esőfilmes lepárlóba és/vagy egy vagy több, 75-105 °C hőmérsékleten és 0,200-0,400 bar nyomáson működtetett lefelé áramlásos, árasztásos lepárlóba visszük át.
A fent leírt foganatosítási módok bármelyike esetében az alkalmazott lepárló(k) töltött oszlop(ok) lehet(nek). Ilyen lepárlót alkalmazva a reakcióelegy tartózkodási ideje egy kicsit megnő, és a pára- és folyadékérintkezés nagyobb mértékű. Ha a töltött oszlopot lefelé irányuló áramlásos megoldásban üzemeltetjük, a töltet megnöveli az elpárologtató-rendszer hidrodinamikai stabilitását, és javítja a hő- és anyagátadás hatékonyságát. Bár az esetek többségében a hosszabb tar3
HU 225 619 Β1 tózkodási idő a termék esetleges elbomlása miatt nemkívánatos, egy határig ez elviselhető a jobb hőés/vagy anyagátadás jóvoltából.
Az azo-metines lépésben a víz eltávolítására használt elpárologtatókban a folyadék előnyösen ellenáramban haladó párával érintkezik.
Ezenkívül a találmány foganatosításához használható, a fentiekben leírt lepárlók bármelyike inért gáz (például nitrogén) vagy inért, kondenzálható gőz (például xilol) bepermetezésére alkalmas kiegészítővel is el lehet látva a lepárló alján. Ha a bepermetezett gőz xilol, ezt célszerű az eljárás során használt xilol oldószer visszanyerésével és a folyamatba való recirkuláltatásával biztosítani.
A találmány szerinti eljárás további foganatosítási módja szerint az azo-metint - a víz fent leírt módon való eltávolítása után - két további lépésben a-halogén-acetaniliddé alakítjuk, az egyik vagy mindkét lépés folyamatos üzemű lefolytatásával.
A második lépésben az azo-metint egy halogénacetil-csoportot tartalmazó reagenssel, általában klóracetil-kloriddal reagáltatjuk megfelelő oldószer jelenlétében. A reakcióban
Rn általános képletű 2- vagy a-halogén-(előnyösen klór)-N-halogén-metil-(előnyösen: klór-metil)-acetanilid keletkezik. A (III) általános képletben X halogénatomot (általában klór- vagy brómatomot), Rí halogén-metil-csoportot (előnyösen klór-metil-csoportot) jelent. Herbicidként alkalmazható ilyen típusú halogén-acetanilideket az US 3 630 716 és a 3 637 847 számú szabadalmi leírások ismertetnek.
Ezt a lépést úgy végezhetjük, hogy az azo-metint és a halogén-acetil-csoportot tartalmazó reagenst egyvagy többtagú folyamatos, keverős tankreaktorba folyamatosan tápláljuk be. A reakciót szobahőmérséklet és körülbelül 80 °C közötti hőmérsékleten, atmoszferikus nyomáson folytatjuk le. Alternatív megoldás lehet, hogy az azo-metint és a halogén-acetil-csoportot tartalmazó reagenst folyamatosan egy szabályozószelepes vagy szivattyús reaktorba tápláljuk be.
Az utolsó lépésben az N-halogén-metil-csoportot tartalmazó terméket alkalmas alifás alkohollal reagáltatva kapjuk az (I) általános képletű N-(alkoxi-alkil)-a-halogén-acetanilidet. Ezt a lépést is folyamatos üzemmódban, például egy- vagy többtagú folyamatos tankreaktorban, szobahőmérséklet és 80 °C körüli hőmérséklet között, légköri nyomáson végezzük. A többtagú reaktorsor utolsó tagjában a terméket valamely bázissal, például ammóniával, trietil-aminnal vagy tri(n-butil)-aminnal érintkeztetjük, majd egy tárolótartályba vagy további folyamatosan kevert tankreaktorba visszük, ezzel biztosítva azt a tartózkodási időt, amely a reakció teljes végbemeneteléhez szükséges.
Megjegyezni kívánjuk, hogy a találmány szerinti, α-halogén-acetanilid előállítására irányuló eljárás megvalósításakor nem szükséges mindhárom lépést folyamatos üzemmódban végrehajtani. Ez csak a legelőnyösebb foganatosítási mód. Elegendő az első lépés az azo-metin-előállítási lépés - folyamatos üzemű végrehajtása, és a második, valamint harmadik lépés szakaszos üzemben is lefolytatható a technika állásából már ismert módon. Eljárhatunk úgy is, hogy az első és második lépést folyamatos üzemmódban, a harmadik lépést pedig szakaszosan folytatjuk le.
Az első és adott esetben az ezt követő lépések folyamatos üzemű végrehajtása a már fent említetteken kívül azzal az előnnyel jár, hogy kisebb, tehát kevésbé drága reaktorokat lehet alkalmazni.
A találmányt közelebbről a következő példákkal szemléltetjük.
1. példa
Ezzel a példával a 2-metil-6-etil-N-(etoxi-metil)-2klór-acetanilid közbenső termék 2 lépéses, folyamatos üzemű előállítását mutatjuk be lefelé irányuló áramlásos, árasztásos rendszerű csőköteges bepárlót alkalmazva.
A reaktor/bepárló egy 83,8 cm hosszú saválló acél oszlop (belső átmérő 1,1 cm), amely 5 mm-es üveggyöngyökkel van megtöltve, és felső páralecsapóval, valamint a csőben lévő folyadék állandó szinten tartásához egy szintjelzővel van felszerelve. A cső felső részében a hőmérsékletet 75 °C és 95 °C között, az alsó részében 80 °C és 100 °C között tartjuk.
A formaldehid-etanol komplexet a következőképpen állítjuk elő: 20 mól (920 g) etanolt 0,6 mól (61 g) trietil-aminnal elegyítünk, majd az elegyhez 20 mól (659 g) 91 %-os paraformaldehidet adunk. A szuszpenziót 89-90 °C-ra melegítjük, és visszafolyató hűtő alkalmazásával mindaddig forraljuk, amíg tiszta oldatot kapunk.
Az azo-metines reaktorba a következő összetételű kiindulóelegyet tápláljuk be.
Anyagok Mól Tömeg (g)
2-Metil-6-etil-anilin 1,0 138
Xilol 8,0 848
Formaldehid-etanol
komplex 1.6 128
(79,1 g/mol formaldehidkoncentráció)
A kiindulóelegyet folyamatosan 119 órán át (megszakítva) 0,78-3,25 g/perc sebességgel szivattyúval tápláljuk be a reaktorba; így 12-47 perces retenciós idő alakul ki. A bepárlóban a reakciót 0,133-0,400 bar
HU 225 619 Β1 abszolút vákuumban folytatjuk le, hogy a vizet elpárologtassuk a gőzökkel való ellenáramú érintkeztetéssel, hogy az azo-metines reakció teljessé váljon.
Különböző hőmérsékleteken és nyomáson azo-metin-mintákat vettünk, majd a mintákat származékkép- 5 zéssel 2-metil-6-etil-N-(etoxi-metil )-2-klór-acetaniliddé alakítottuk a következőképpen; először szobahőmérsékleten klór-acetil-kloridot adtunk a mintához. A kapott N-(klór-metil)-a-klór-acetanilidet ezután 12 mólekvivalens vízmentes etanollal 15 percig reagáltattuk. A reakcióelegy pH-értékét ezután ammóniagázzal 8-9-re állítottuk be, hogy a 2-metil-6-etil-N-(etoxi-metil)-2-klór-acetanilÍd-konverzió teljes legyen. A nyerselegyeket gázkromatográfiásán elemeztük. Az azo-metinből igen jó minőségű termék keletkezett, a 2-metil-6-etil-N-(etoxi-metil)-2-klór-acetanilid viszonylag igen jó konverzióval képződött 95-97%-os tisztasággal, mint azt a következő 1. táblázat mutatja.
1. táblázat
A minta száma Az eltelt reakcióidő (óra) Oszlophőmérséklet (’C) MEA:CH2O arány Retenciós idő (perc) MEA (%) Halogén-acetanilid %-os tisztaság (gázkromatogr.)
1. 4 93 (1:1,6) 12 3 96
2. 7 85 (1:1,8) 13 5 96
3. 9 83 (1:1,8) 13 5 98
4. 14 86 (1:1,8) 13 1 96
5. 24 87 (1:1,6) 16 5 95
6. 28 95 (1:1,7) 14 2 97
7. 30 95 (1:1,7) 15 5 96
8. 33 95 (1:1.7) 16 4 97
9. 46 96 (1:1.7) 16 2 95
10. 68 95 (1:1.8) 15 4 97
11. 70 92 (1:1,8) 13 4 96
12. 89 75 (1:1,8) 47 8 95
13. 97 95 (1:1,8) 12 9 96
14. 119 95 (1:1,8) 12 11 96
MEA=2-metil-6-etil-anilin.
2. példa
1363,8 literes reaktorba 136,08 kg 95%-os paraformaldehidet, 198,22 kg etanolt és 8,62 kg trietil-amint mérünk be a formaldehid-etanol komplex előállítása céljából. A reakcióelegyet 66 °C hőmérsékletre melegítjük, és 400,07 kg 98%-os 2-metil-6-etil-anilint adunk hozzá. Az elegyet 2 órán át 88 °C hőmérsékleten visszafolyató hűtő alkalmazásával forraljuk, majd atmoszferikus nyomáson ledesztilláljuk a keletkezett víz egy részét. Amikor a reaktor hőmérséklete eléri a 95 °C-ot, a desztillációt leállítjuk.
A reakcióelegyet lehűtjük, és egy 227,3 literes keverős tartályon és előhűtőn át egy esőfilmes bepárlóba vezetjük, amely egy köpennyel ellátott, 487 cm hosszú és 7,6 cm belső átmérőjű saválló acélcső. A gőzöket (főként víz, etanol és formaldehidszármazékok) egy felső páraleválasztóba, majd szedőedénybe vezetjük. A bepárló alján folyadék alakjában különítjük el az azo-metin-terméket.
A bepárlást 6,5 órán át 0,029-0,03 bar csökkentett nyomáson és 125-128 °C fenékhőmérsékleten folytatjuk. A bepárlóba 0,28-0,52 g/perc sebességgel táplál45 juk be az anyagot. Ellenőrzési célból azo-metin-mintákat vettünk, és ezeket klór-acetil-kloriddal N-(klór-metil)-2-klór-acetanih'ddé alakítottuk, majd ezt etanollal az US 5 399 759 számú szabadalmi leírás szerint 2-metil-6-etil-N-(etoxi-metil)-2-klór-acetaniliddé alakítottuk.
Az így kapott termék 95-98%-os tisztaságú.
3. példa
A 2. példában leírtakkal analóg módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy 110 °C-os reaktor-hőmér55 sékletig folytatjuk atmoszferikus nyomáson a desztillációt a keletkezett víz nagy részének eltávolítása céljából.
A bepárlást ebben az esetben 28 órán át folytatjuk. A betáplálás sebessége 0,15-0,25 g/perc, a nyomás
0,027-0,037 bar és a fenékhőmérséklet 107-124 °C.
HU 225 619 Β1
Az esőfilmes bepárló aljáról azo-metin-mintákat veszünk, és ezeket a 2. példában ismertetett módon 2metil-6-etil-N-(etoxi-metil)-2-klór-acetaniliddé alakítjuk. Az így kapott termék 98,6%-os tisztaságú, és a nem klórmetileződött halogén-acetanilid-szennyezés koncentrációja 0,5%.
4. példa
Ezzel a példával az eljárás második lépésének folyamatos üzemű, keverös tankreaktorban való lefolytatását szemléltetjük. 50 ml-es, mágneses keverővei, felső páralecsapóval, hőmérővel és fűtőfürdővel ellátott üvegreaktorba folyamatosan tápláljuk be az azo-metin 24%-os xilolos oldatát 10,2 g/perc sebességgel, valamint klór-acetil-kloridot 2,4 g/perc sebességgel. A reaktor hőmérsékletét 114 °C-on tartjuk. A keletkezett N-(klór-metil)-2-klór-acetanilidet olyan sebességgel vezetjük el a reaktorból, hogy a tartózkodási idő 1,8 perc legyen. A reaktorból távozó N-(klór-metil)-2-klór-acetanilidet kiértékelés céljából nagy mennyiségű etanollal 2-metil-6-etil-N-(etoxi-metil)-2-klór-acetaniliddé alakítjuk. Elemzés alapján a termék 96,8 tömeg%-os tisztaságú; a nem klórmetileződött halogén-acetanilid koncentrációja 0,7 tömeg%. A kitermelés az azo-metin-előállításhoz használt 2-metil-6-etil-anilinre számítva 92,7%-os.
5. példa
Ezzel a példával a harmadik lépés folyamatos üzemű, keverős tankreaktorban való lefolytatását szemléltetjük. 500 ml-es, folyamatos üzemű, keverős üveg tankreaktorba, amely fűtőköpennyel és hőmérséklet-szabályozóval van ellátva, N-(klór-metil)-2-klór-acetanilid 33%-os xilolos oldatát 3,0 g/perc sebességgel, folyamatosan tápláljuk be. (A kiindulási anyagot az US 5 399 759 számú szabadalmi leírás IV. B. példája szerint állítottuk elő.) A reakcióelegy térfogatát úgy állítjuk be, hogy konstans 34 perces tartózkodási idő alakuljon ki. A reaktorból távozó anyagot folyamatosan mágneses keverővei és pH-szabályozó rendszerrel ellátott 150 ml-es folyamatos üzemű, keverős üveg tankreaktorba vezetjük a pH beállítása céljából. A pH beállítása tributil-aminnal történik, amelynek adagolási sebességét a pH-szabályozó rendszer állítja be úgy, hogy az elegy pH-értéke 7,5 és 8,5 között legyen. A keletkezett 2-metil-6-etil-N-(etoxi-metil)-2-klór-acetanilidet egy szedőedénybe gyűjtjük, mintát veszünk belőle, ezt mossuk, forgóbepárlóban bepároljuk. A termék 97,2 tömeg%-os tisztaságú, a nem klórmetileződött halogén-acetanilid-tartalom 2,8 tömeg%.

Claims (11)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás aromás azo-metinek előállítására paraformaldehid és 0,25-3 mólekvivalens mennyiségű 1-4 szénatomos alifás alkohol katalitikus mennyiségű bázis jelenlétében történő érintkeztetésével előállított formaldehidterméknek valamely anilinszármazékkal való reagáltatása útján, azzal jellemezve, hogy a) a reakciót folyamatosan hajtjuk végre, és b) a reakcióelegyből a reakció során keletkezett vizet folyamatosan elpárologtatjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a) és b) lépést a reakcióelegynek egy vagy több bepárlón való átvezetésével hajtjuk végre.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy bepárlóként ellenáramú kontaktbepárlót alkalmazunk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a) lépést folyamatos üzemű tankreaktorban keverés közben hajtjuk végre.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a) és/vagy b) lépést két vagy több folyamatos, felfelé irányuló áramlásos rendszerű bepárlóban hajtjuk végre.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a) és/vagy b) lépést egy vagy több esőfilmes bepárlóban, lefelé irányuló áramlásos árasztásos rendszerű bepárlóban vagy olyan bepárlókombinációban hajtjuk végre, amelyben egy felső esőfilmes és egy alsó árasztásos rendszerű szektor van.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az a) és/vagy b) lépést egy vagy több olyan bepárlóban hajtjuk végre, ahol a bepárló alsó szektorába inért gázt vagy kondenzálható gázt permetezünk be.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az azo-metin előállítását inért oldószer jelenlétében hajtjuk végre.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az azo-metin előállítását inért oldószer nélkül hajtjuk végre.
  10. 10. Eljárás a-halogén-N-(halogén-metil)-acetanilid előállítására, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti b) lépés után kapott azo-metin-terméket valamely halogénacetilező szerrel folyamatosan reagáltatva a cím szerinti termékké alakítjuk.
  11. 11. Eljárás N-(alkoxi-metil)-a-halogén-acetanilid előállítására, azzal jellemezve, hogy a 10. igénypont szerinti eljárással kapott a-halogén-N-(halogénmetil)-acetanilidet valamely alifás alkohollal folyamatosan reagáltatva a cím szerinti termékké alakítjuk.
    Kiadja a Magyar Szabadalmi Hivatal, Budapest
    A kiadásért felel: Törőcsik Zsuzsanna főosztályvezető-helyettes
HU9900171A 1995-09-22 1996-09-19 Process for the production of azomethines and alpha-haloacetanilides HU225619B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US418195P 1995-09-22 1995-09-22
PCT/GB1996/002311 WO1997011051A1 (en) 1995-09-22 1996-09-19 Process for the production of azomethines and alpha-haloacetanilides

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9900171A2 HUP9900171A2 (hu) 1999-04-28
HUP9900171A3 HUP9900171A3 (en) 1999-11-29
HU225619B1 true HU225619B1 (en) 2007-05-02

Family

ID=21709569

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9900171A HU225619B1 (en) 1995-09-22 1996-09-19 Process for the production of azomethines and alpha-haloacetanilides

Country Status (27)

Country Link
US (1) US5852215A (hu)
EP (1) EP0853611B1 (hu)
JP (2) JP3990453B2 (hu)
KR (1) KR100493843B1 (hu)
CN (1) CN1084728C (hu)
AT (1) ATE195508T1 (hu)
AU (1) AU700763B2 (hu)
BG (1) BG63298B1 (hu)
BR (1) BR9610677A (hu)
CA (1) CA2232607C (hu)
CZ (1) CZ298896B6 (hu)
DE (1) DE69609849T2 (hu)
EA (1) EA000529B1 (hu)
ES (1) ES2148791T3 (hu)
HK (1) HK1016578A1 (hu)
HU (1) HU225619B1 (hu)
IL (2) IL123610A (hu)
MX (1) MX9802226A (hu)
NZ (1) NZ318460A (hu)
OA (1) OA10675A (hu)
PL (1) PL190726B1 (hu)
RO (1) RO120540B1 (hu)
SK (1) SK283347B6 (hu)
TR (1) TR199800511T1 (hu)
UA (1) UA52617C2 (hu)
WO (1) WO1997011051A1 (hu)
ZA (1) ZA967921B (hu)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3367847A (en) * 1966-02-01 1968-02-06 Du Pont Purification of ethylene glycol containing salts of terephthalic acid by plural distiallation
US3637847A (en) * 1969-09-03 1972-01-25 Monsanto Co N-haloalkyl-anilides
US5155272A (en) * 1976-12-29 1992-10-13 Monsanto Company Process for the production of haloacylamides
HU177876B (en) * 1979-04-24 1982-01-28 Nitrokemia Ipartelepek Process for preparing 2,6-dialkyl-n-/alkoxy-methyl/-chloro-acetanilide derivatives
DE2925263A1 (de) * 1979-06-22 1981-01-08 Basf Ag Verfahren zur herstellung von aromatischen azomethinen
HU219568B (hu) * 1991-04-04 2001-05-28 Zeneca Ltd. Eljárás formaldehiddel végzett kémiai reakciók lefolytatására és aromás azometin előállítására
DE4201605A1 (de) * 1992-01-22 1993-07-29 Bayer Ag Verfahren zur herstellung von azomethinen

Also Published As

Publication number Publication date
TR199800511T1 (xx) 1998-05-21
DE69609849D1 (de) 2000-09-21
CZ298896B6 (cs) 2008-03-05
EA199800213A1 (ru) 1998-10-29
US5852215A (en) 1998-12-22
CN1084728C (zh) 2002-05-15
PL190726B1 (pl) 2005-12-30
JP2007106773A (ja) 2007-04-26
CA2232607C (en) 2008-01-22
IL123610A0 (en) 1998-10-30
SK37398A3 (en) 1998-10-07
RO120540B1 (ro) 2006-03-30
HUP9900171A2 (hu) 1999-04-28
CN1196718A (zh) 1998-10-21
HUP9900171A3 (en) 1999-11-29
NZ318460A (en) 1999-08-30
BG102333A (en) 1998-10-30
KR19990063652A (ko) 1999-07-26
HK1016578A1 (en) 1999-11-05
IL123610A (en) 2003-01-12
AU700763B2 (en) 1999-01-14
WO1997011051A1 (en) 1997-03-27
PL325553A1 (en) 1998-08-03
EA000529B1 (ru) 1999-10-28
BR9610677A (pt) 1999-07-06
CA2232607A1 (en) 1997-03-27
IL151795A0 (en) 2003-04-10
DE69609849T2 (de) 2000-12-21
CZ82998A3 (cs) 1998-07-15
AU6994596A (en) 1997-04-09
OA10675A (en) 2002-09-25
MX9802226A (es) 1998-08-30
JP3990453B2 (ja) 2007-10-10
EP0853611A1 (en) 1998-07-22
ZA967921B (en) 1997-06-23
EP0853611B1 (en) 2000-08-16
ES2148791T3 (es) 2000-10-16
ATE195508T1 (de) 2000-09-15
BG63298B1 (bg) 2001-09-28
KR100493843B1 (ko) 2005-12-21
JPH11511470A (ja) 1999-10-05
UA52617C2 (uk) 2003-01-15
SK283347B6 (sk) 2003-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6348601B2 (en) Preparation of N-methyl-2-pyrrolidone (NMP)
US4965362A (en) Joint preparation of 3-dialkylaminopropionitriles, bis-(2-cyanoethyl) ether and, if desired, ethylene-cyanohydrin
MXPA97002316A (en) Processes for the preparation of ciclopropancarboxilico acid and its deriva
HUT76914A (hu) Eljárás ciklopropán-karbonsav és származékai előállítására
HU225619B1 (en) Process for the production of azomethines and alpha-haloacetanilides
US5072024A (en) Synthesis of N-substituted amides by condensation of nitriles with certain organic hydroxyl compounds
RU2097372C1 (ru) Способ получения ароматического азометина
EP1070038B1 (en) New processes for the preparation of 3-bromoanisole and 3-bromonitrobenzene
JPH0262854A (ja) 置換フェノキシアセトアルデヒドオキシム類の製造方法
EP0423009B1 (fr) Procédé de préparation de difluoro-2,2 benzodioxole-1,3
JP4276720B2 (ja) 5−アミノメチル−2−クロロチアゾールまたはその塩の製造方法
US3019264A (en) 2-(2, 2, 3-trimethylcyclobutyl)-hepta-2, 4-dien-6-one
EP0663394B1 (en) Process for preparing 5-aminodihydropyrrole, intermediate thereof and process for preparing said intermediate
US5099066A (en) Synthesis of N-substituted amides by condensation of nitriles with certain organic hydroxyl compounds
JP3500794B2 (ja) 2−シアノビフェニル類の製造方法
US4222959A (en) Process for the preparation of aromatic formamides
FR2620447A1 (fr) Procede de preparation du di-n-propylacetonitrile
JPH05255223A (ja) アゾメチン類の製造方法
JPH04352749A (ja) 置換アミノ基を有するケトン類の製造方法
JP2000053622A (ja) 3―アミノ―2,2,3―トリメチルブタン酸エステルの製造方法
JPH02202862A (ja) シアノアクリル酸エステル類の製法