CZ82998A3 - Způsob přípravy azomethinů a alfa-halogenacetanilidů - Google Patents

Způsob přípravy azomethinů a alfa-halogenacetanilidů Download PDF

Info

Publication number
CZ82998A3
CZ82998A3 CZ98829A CZ82998A CZ82998A3 CZ 82998 A3 CZ82998 A3 CZ 82998A3 CZ 98829 A CZ98829 A CZ 98829A CZ 82998 A CZ82998 A CZ 82998A CZ 82998 A3 CZ82998 A3 CZ 82998A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
evaporators
azomethine
carried out
reaction
continuously
Prior art date
Application number
CZ98829A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ298896B6 (cs
Inventor
Kambiz Javdani
Louie Akos Nady
Ping Huei Sih
Gilbert Rodriquez
Original Assignee
Zeneca Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zeneca Limited filed Critical Zeneca Limited
Publication of CZ82998A3 publication Critical patent/CZ82998A3/cs
Publication of CZ298896B6 publication Critical patent/CZ298896B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C249/00Preparation of compounds containing nitrogen atoms doubly-bound to a carbon skeleton
    • C07C249/02Preparation of compounds containing nitrogen atoms doubly-bound to a carbon skeleton of compounds containing imino groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/10Preparation of carboxylic acid amides from compounds not provided for in groups C07C231/02 - C07C231/08

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)
  • Cephalosporin Compounds (AREA)

Description

Způsob přípravy azomethinů a alfa-halogenacetanilidů
Oblast techniky
Vynález se týká přípravy azomethinů reakcí anilinu se zdrojem formaldehydu (jak je popsáno dále) a dále zlepšeného způsobu přípravy halogenacetanilidů z anilinů reakcí anilinů se zdrojem formaldehydu za vzniku azomethinů, reakcí azomethinů s acylhalogenidem a je-li konečným produktem N,N-disubstituovaný halogenacetanilid, dále reakcí s vhodným činidlem, například alkoholem.
Dosavadní stav techniky
Obecně jsou postupy přípravy halogenacetanilidů tímto způsobem popsány v US patentech 3 630 716, 3 637 847,
097 262 a 5 399 759.
V US patentu č. 5 399 759 se popisuje postup přípravy azomethinů a konečných alfa-halogenacetanilidů reakcí anilinu se zdrojem formaldehydu (označovaný v patentu jako formaldehyd-alkoholový komplex získaný reakcí paraformaldehydu s přibližně 0,25 až 3 molárními ekvivalenty alifatického alkoholu s 1 až 4 atomy uhlíku v přítomnosti katalytického množství báze). Postup popsaný v tomto patentu je dávkový postup a musí být provedeno několik kroků vedoucích k přípravě alfa-halogenacetanilidu v oddělených reaktorech nebo reakčnich zařízeních nebo v jednostupňové operaci, tj . všechny stupně se provedou v jednom reaktoru.
Postup popsaný v US patentu 5 399 759 má řadu výhod vůči stavu techniky, jako je rychlejší reakce mezi zdrojem formaldehydu a anilinem, umožňující použití paraformaldehydu jako násady do procesu bez předchozích problémů spojených se sublimací paraformaldehydu a povlakem zařízení atd. Nicméně existuje ještě další zlepšení.
k · · <
» · · ·
Například zlepšení může být dosaženo odstraňováním vody z reakce. Jak se uvádí v patentu, voda se může odstranit z reakčních produktů azeotropickou destilací. Výhodně se destilace provádí kontinuálně během průběhu reakce začínající krátce po začátku reakce. Nicméně, aby proběhla reakce úplně, úplné odstranění reakční vody je žádoucí a destilace tímto způsobem vyžaduje značné množství času, pokud vůbec dojde k úplnému odstranění.
Dále je žádoucí minimalizovat reakci nebo dobu zdržení materiálů ve stupni přípravy azomethinu, jelikož nežádoucí doba zdržení by mohla vést k degradaci produktu.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález zahrnuje způsob přípravy aromatického azomethinu reakcí anilinu se zdrojem formaldehydu, kde formaldehyd se získá ve formě produktu získaného reakcí paraformaldehydu s přibližně 0,25 až 3 molárními ekvivalenty alifatického alkoholu s 1 až 4 atomy uhlíku v přítomnosti katalytického množství báze, přičemž stupně zahrnují: (a) provedení reakce kontinuálně; a (b) kontinuální odpařování reakční vody z reakční směsi.
Postup zahrnující jak přípravu azomethinu tak konečnou přípravu alfa-halogenacetanilidů je popsán v US patentu 5 399 759, který je zde uváděn jako odkaz. Tento postup popisuje dávkový způsob přípravy azomethinu a konečných alfa-halogenacetanilidů. V azomethinovém stupni reaguje reaktivní forma formaldehydu, získaná jak je uvedeno dále, s anilinem za vzniku azomethinu.
Anilin má obecný vzorec • · • ·
• · • flflflfl • · • flflfl flfl
nh2 (I) kde R znamená vodík nebo jeden nebo více substituentů, které jsou relativně nereaktivní s formaldehydem, zejména alkyl, alkoxy nebo halogen; n má hodnotu 0 až 5, výhodně 0, 1, 2 nebo 3 . Herbicidní anilidy nebo halogenacetanilidy se často připraví z anilinů mající jeden nebo více substituentů v orto poloze (polohách). Typické výchozí aniliny pro tento postup, pokud se použijí ke konečné přípravě herbicidních anilidů nebo halogenacetanilidů zahrnují 2,6-dimethylanilin,
2.6- diethylanilin, 2-methyl-6-ethylanilin,
2-methyl-6-terč.butylanilin, 2-terc.butyl-6-halogenaniliny,
2,4-dimethylanilin, 2-terc.butyl-5,6-dimethylanilin,
2.6- dimethyl-3,4,5-trichloranilin, 2-methylanilin,
2-ethylanilin, 2-methoxyanilin a 2-ethoxyanilin.
Reakční produkty jsou primárně azomethin a voda, společně s různými meziprodukty a nečistotami.
Zdroj formaldehydu se připraví ve formě produktu reakcí pevného paraformaldehydu s přibližně 0,25 až 3 molárními ekvivalenty alifatického alkoholu s 1 až 4 atomy uhlíku v přítomnosti katalytického množství báze. Reakční stupeň se může provést bud' v oddělené části zařízení nebo se může provést v hlavním reaktoru pro přípravu azomethinu a obvykle se provádí při teplotě přibližně 85 až 95 °C. Jako inertní rozpouštědlo může být přítomno aromatické rozpouštědlo, jako je xylen, ale přítomnost rozpouštědla není podmínkou.
a · · • ·· • · · • · · · · « • · • · *
• · · ··· · ··
Jako báze se může použít organická nebo anorganická báze, jako je například hydroxid, alkoxid, uhličitan nebo oxid alkalického kovu nebo terciární amin, přičemž výhodný je terciární amin. Typické katalyzátory pro tuto reakci zahrnují hydroxid sodný, hydroxid draselný, methoxid sodný, trialkylaminy, jako je trimethylamin, triethylamin a tri-n-butylamin a heterocyklické aminy, zahrnující pyridin, N-alkylpiperidiny a -pyrrolidiny (například N-ethylpiperidin a N-methylpyrrolidiny), tetraalkylguanidiny a kondenzované bicyklické aminy, jako je 1,8-diazabicyklo(5.4.0)undec-7 en a
1,5-diazabicyklo(4.3.0)non-5-en. Bázický katalyzátor se obvykle používá v množství přibližně 0,01 až 1, výhodně 0,01 až přibližně 0,05 molárních ekvivalentů, vztaženo na formaldehyd.
Stupeň přípravy azomethinu se může provést v přítomnosti uhlovodíkového rozpouštědla, které tvoří azeotrop s vodou při refluxní teplotě rozpouštědla. Typická rozpouštědla zahrnují aromatická rozpouštědla, jako je benzen, toluen a xylen a alifatická a cykloalifatická rozpouštědla, jako je n-hexan, n-heptan a cyklohexan.
Refluxní teplota reakční směsi je závislá na použitém rozpouštědle a je od přibližně 80 °C do přibližně 140 °C. Výhodně je refluxní teplota mezi 80 0 a přibližně 100 °C.
Alternativně se reakce může provést bez použití rozpouštědla.
V případě, kdy postup přípravy azomethinů je prvním stupněm ve vícestupňovém postupu přípravy halogenacetanilídů, má konečný produkt (obvykle označovaný jako a-halogenacetanilid nebo obecněji a-chloracetanilid) obecný vzorec
kde Ran jsou popsány shora, X znamená halogen, obvykle chlor nebo brom, nej obvykleji chlor a R-|_ znamená kterýkoliv substituent, který byl popsán jako složka herbicidních sloučenin, nejobecněji různé alkylové a alkoxyalkýlové skupiny. Ostatní substituenty jsou popsány například v US patentu č. 4 097 262.
Voda, která je produktem reakce přípravy azomethinu se odstraní, je-li to nezbytné, aby reakce proběhla úplně. Předběžně se může voda odstranit destilací, buď během reakce nebo následně až do zdánlivého dokončení. Nicméně, dávkový postup přípravy azomethinu spolu se způsoby používané k odstranění vody nejsou dostatečně úspěšné. Reakční doba nebo doba zdržení mohou být nadměrně dlouhé, což způsobuje nebezpečí možného rozkladu produktu. Navíc je obtížné odstranit zbytkové množství vody z reakční směsi.
Podle předkládaného vynálezu stupeň přípravy azomethinu probíhá kontinuálně lépe než dávkový postup a voda se z reakce odstraňuje kontinuálním odpařováním, jak je podrobněj i popsáno dále.
V následujícím je uvedena řada provedení podle vynálezu.
V prvním provedení se reakční směs, obsahující anilin
4 • 4
4 4 4 4
4 4 4
44 4 4 4 4
4 4 4 4 4 444
4 4 4 4 4
44444 44 4 a formaldehyd-alkoholový komplex (případně v přítomnosti rozpouštědla) smíchají a zahřívají se a zavedou se do jednoho nebo série odpařováků se zpětným tokem. Pracovní teplota systému je obvykle přibližně 75 až 105 °C a tlak přibližně 150 až 300 mmHg. Násadová směs se vede z vrchu odpařováků tak, aby se stabilizoval protiproudý styk s párami.
Azomethinový produkt se sebere ze spodní části konečného odpařováků a destilát se recykluje, aby se připravil čerstvý formaldehyd-alkoholový komplex.
Ve druhém provedení se stupeň přípravy azomethinu provede v řadě dvou nebo více kontinuálních odpařováků s tokem vzhůru s teplotou přibližně 75 až 115 °C a tlakem přibližně 300 až 760 mmHg. V tomto provedení se reakční směs zavede na dno odpařováků tak, že souproudý tok kapaliny a páry se stabilizuje v každém odpařováků. Kapalina z vrcholu konečného odpařováků v této sérii se převede do odpařováků s padajícím filmem nebo do odpařováků zatopeného zpětným tokem, aby se odstranila zbytková voda a reakce proběhla úplně.
V třetím provedení se příprava azomethinu může provést v odpařovácích zatopených zpětným tokem nebo v kontinuálních odpařovácích s tokem vzhůru. Zbytková voda se odstraní z reakční směsi v jednom nebo více odpařovácích, přičemž každý obsahuje dvě sekce - horní sekci, která je sekcí padajícího filmu a dolní sekci, která je zatopena. V tomto provedení se většina par odstraní v sekci padajícího filmu každého odpařováků. Zatopená sekce na dně odpařováků způsobuje další dobu zdržení pro dokončení reakce. Vzhledem k tomu, že většina páry se odstraní ve vrchní sekci, množství páry uvolněné ve spodní zaplavené sekci bude dostatečně malé, aby udrželo odparku v hydrodynamicky stabilních podmínkách.
Ve čtvrtém provedení se stupeň přípravy azomethinu provede v jednom nebo více míchaných kontinuálních »« 4 4* <♦
9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 99
999999 9999 9
9 9 9 9 9
9 4 · 4 4 4
4· *· • · 4 · • ·· • · · • · ·
9 9 99 reaktorech, přičemž je reakční produkt veden přes jeden nebo více odpařováků s padajícím filmem pracujících při teplotě 95 až 139 °C a tlaku 200 až 760 mmHg a/nebo jeden nebo více odpařováků zatopených zpětným tokem pracujících při teplotě 75 až 105 °C a tlaku 150 až 300 mmHg.
V kterémkoliv shora uvedených provedení odpařovák nebo odpařováky mohou být naplněná kolona. Použití takového odpařováků vede k mírně zvýšené době zdržení pro reakční směs a k vyššímu styku kapalina - pára. Jestliže je náplňová kolona odpařovák se zpětným tokem, náplň zvyšuje hydrodynamickou stabilitu odpařováků a zlepšuje účinnost přenosu tepla a hmoty. Ačkoliv není ve většině případů vyšší doba zdržení žádoucí, jelikož tato skutečnost by mohla vést k rozkladu produktu, může být do jisté míry tolerována, aby se získala lepší účinnost přenosu tepla a hmoty.
Odpařováky používané k odstranění zbytkové vody ze stupně přípravy azomethinu nejvýhodněji zahrnují protiproudý dotyk kapaliny a páry.
Dále, kterýkoliv z odpařováků v provedeních popsaných shora může také obsahovat systém pro zavádění inertního plynu jako je dusík nebo inertní kondenzovatelné páry, jako je xylen na dno odpařováků. Jestliže se použije xylen, pak může být získán regenerací a recyklováním spodního toku xylenového rozpouštědla použitého v procesu.
V dalším provedení vynálezu se azomethinový produkt převede po odstranění vody jak je popsáno shora do dalších dvou stupňů k přípravě alfahalogenacetanilidu, přičemž jeden nebo oba další stupně probíhají kontinuálně.
Ve druhém stupni reaguje azomethin s halogenacetylačním činidlem, obvykle s chloracetylchloridem, ve vhodném rozpouštědle. Tak vzniká 2- nebo alfa-halo • ·· 99
9 9 9 9
9 9 99
999 · 9 9999 · • 9 9 9 • · * · · ·· 99 99
9 9 9 99
9 99 99
- 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9
9999 99 99 (výhodně chlor) N-halogenmethyl (výhodně chlormethyl) acetanilid obecného vzorce
kde X znamená halogen (obvykle chlor nebo brom) a R-l znamená halogenmethyl (chlormethyl nebo brommethyl) . Halogenacetanilidy tohoto typu jsou popsány jako herbicidy v US patentech č. 3 630 716 a 3 637 847.
Tento stupeň se může provést vedením azomethinu a halogenacetylačního činidla kontinuálně do jednoho nebo série kontinuálně míchaných reaktorů. Tyto reaktory budou pracovat při teplotě v rozsahu od okolní teploty do teploty přibližně 80 °C a pod atmosférickým tlakem. Alternativně se azomethin a halogenacetylační činidlo vedou kontinuálně buď do reaktoru s pístovým tokem nebo reaktoru s čerpadlem.
V konečném stupni N-halogenmethylový produkt reaguje s vhodným alifatickým alkoholem za vzniku N-alkoxyalkyl-alfahalogenacetanilidu obecného vzorce I jak je popsán shora. Tento stupeň se opět provede kontinuálně, například v jednom nebo sérii kontinuálních reaktorech pracujících při teplotě okolí do teploty přibližně 80 °C a při atmosférickém tlaku. Produkt z finálního reaktoru v těchto sériích se zpracuje bází jako je amoniak, triethylamin nebo tri-(n-butyl)amin a potom se převede do skladovací nádrže nebo do dalšího kontinuálního míchaného reaktoru, aby byla umožněna větší doba zdržení a reakce proběhla kompletně.
Mělo by být z praktických důvodů uvedeno, že není
0· 0« • · · ·
00 • 0
0·«
0··· ·· požadováno, aby všechny tři stupně přípravy alfa-halogenacetanilidů proběhly kontinuálně. To je pouze nejvýhodnější provedení. Je uspokojivé, jestliže pouze první stupeň, tj. stupeň přípravy azomethinu proběhne kontinuálně a druhý a třetí stupeň se provedou dávkově, jak je uvedeno ve stavu techniky. Alternativně může být vhodné provést první a druhý stupeň kontinuálně a třetí stupeň provést dávkově.
Výhoda provedení prvního stupně kontinuálně spočívá v možnosti použití menších a proto levnějších reaktorů a ve výhodách uvedených shora.
Vynález je dále ilustrován následujícími příklady, které mají pouze ilustrativní význam a v žádném případě neomezují rozsah vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Tento příklad ilustruje provedení dvoustupňového kontinuálního postupu k přípravě aromatického azomethinového meziproduktu 2 -methyl - 6 - ethyl -N- ethoxymethyl - 2 - chloracetanilidu za použití trubkového odpařováku zatopeného zpětným tokem.
Reaktor/odpařovák z nekorodující oceli 304 délky 83,8 cm a o vnitřním průměru 1,1 cm naplněný 5 mm skleněnými kuličkami a opatřený nahoře chladičem a těsnící přírubou k udržování konstantního množství kapaliny v trubce. Teplota ve vrchní sekci trubky se udržuje na 75 ° až 90 °C a ve spodní sekci na 80 0 až 100 °C.
Zásoba formaldehyd-ethanolového komplexu se připraví smícháním 20 molů (920 g) ethanolu a 0,6 molů (61 g) triethylaminu a potom se přidá 20 molů (659 g) kousků formaldehydu (91%) a vzniklá kaše se zahřívá pod zpětným ·0
0 0 0
0 00
0 0 0 0 · 0
0 ·0 i
0 0
00 0 0
0 ··
0 0 0
0 0 0
0000 •
0» 0 chladičem na teplotu 89 až 90 °C dokud se nevytvoří čirý roztok.
Náplň reaktoru pro přípravu azomethinu má následující složení:
Materiály Moly Hmotnost
2-methyl- 6-ethylanilin 1,0 138 g
Xylen 8,0 848 g
Formaldehyd-ethanolový komplex 1,6 128 g
(79,1 g/mol CH2O konc.)
Náplň se čerpá kontinuálně po dobu 119 hodin (přerušovaně) rychlostí 0,78 až 3,25 g/min, aby se dosáhlo doby zdržení v rozmezí 12 až 47 minut. Reakce v odpařováku se provede při absolutním vakuu 100 až 300 mmHg, aby se odpařila voda protiproudým kontaktem s parami, aby azomethinová reakce byla kompletní.
Azomethinové produkty se seberou při různých podmínkách teploty a tlaku. Vzorky se potom převedou na 2-methyl- 6 -ethyl-N-ethoxymethyl-2 -chloracetanilidový produkt derivatizačním postupem, prvně chloracetylchloridem při okolních podmínkách, za vzniku N-chlormethyl-a-chloracetanilidu. Chloracetanilid pak reaguje s 12 molárními ekvivalenty bezvodého ethanolu po dobu 15 minut; potom se přidá plynný amoniak k úpravě pH na hodnotu 8 až 9, čímž dojde k úplné konverzi na 2-methyl-6-ethyl-N-ethoxymethyl2-chloracetanilidový produkt. Surová směs se analyzuje plynovou chromatografií. Získá se azomethin ve vysoké kvalitě a konverze 2-methyl-6-ethyl-N-ethoxymethyl-2-chloracetanilidu proběhne v rozsahu 95 až 97 %, jak vyplývá z výsledků uvedených v tabulce 1.
·· «« • · · · • ·· • * · • · · *··· ·· ·* · · ·
9 9 9
9 9 99 ♦ 9 ·
·9 » · * «
I · ·* ♦ 9 9 9 4 • · 4
CHOD# DOBA CHODU [Hod.] TEPLOTA^ KOLONY t° C] t MEA:CH,0 i [Poměr] DOBA ZDRŽ. (Min] MEA [%] ČISTOTA i GCA% Haioacetanílidt
1 4 93 (1:1.6) 12 J 96
-> 7 t 85 (1:1.8) 13 5 96
3 i 9 83 (1:1.8) 13 5 98
4 i . 14 . 86 (1:1.8) 13 l 96
5 1 24 87 (1:1.6) 16 5 95
6 1 28 95 (1:1.7) 14 97
7 1 30 95 (1:1.7) 15 5 96
8 33 95 (1:1.7) 16 4 97
9 46 96 (1:1.7) 16 2 95
10 68 95 (1:1.8) 15 4 97
11 70 92 (1:1.8) 13 4 96
12 . 89 75 (1:1.8) 47 8 95
13 97 95 (1:1.8) 12 9 96
14 119 95 (1:1.8) 12 11 96
ΜΕΑ = 2-methyi-ó-ethvianiiin
Příklad 2
Pro přípravu formaldehyd-ethanolového komplexu se reaktor o obsahu 1363,8 litrů naplní 136,08 kg 95% paraformaldehydu, 198,22 kg ethanolu a 8,62 kg triethylaminu. Směs se zahřeje na teplotu 66 °C a přidá se 400,07 kg 98%
2,6-methylethylanilinu. Směs se zahřívá pod zpětným chladičem po dobu 2 hodin na teplotu 88 °C a následně se destiluje při atmosférickém tlaku k odstranění části vzniklé vody.
44 • · · · • «4 • 4 ·
4« «444 44 • ·
MM •
4« «4 « 4 · · • «44
4 4 · 4 · 4 ·· ··
Destilace se zastaví když teplota v reaktoru dosáhne 95 °C.
Směs se ochladí a vede se přes 227,3 litrovou míchanou nádrž a předehřívač do odpařováku s padajícím filmem, který se skládá z trubky z pláštěm z nerezové oceli o vnitřním průměru 7,6 cm a délce 487 cm. Páry (zejména voda, ethanol a deriváty formaldehydu) se kondenzují nahoře a zachycují se v jímadle. Kapalina ze dna odpařováku se sebere jako azomethinový produkt.
Odpařovák pracuje 6,5 hodiny při vakuu 22 až 23 mmHg s teplotou u dna v rozsahu 125 až 128 °C. Tok násady do odpařováku je 0,28 až 0,52 g/min.
Pro účely vyhodnocení se vzorky z azomethinového produktu převedou na 2-methyl-6-ethyl-N-ethoxymethyl-2-chloracetanilid reakcí azomethinu s chloracetylchloridem za vzniku N-chlormethyl-2-chloracetanilidu a potom reakcí této sloučeniny s ethanolem podle postupu popsaném v US patentu č. 5 399 759. Čistota ethoxymethylacetanilidového produktu dosahuje rozsahu 95 až 98 %.
Příklad 3
Tento příklad se provede za stejných podmínek jako příklad 2 s tím, že náplňová směs reaktoru se destiluje k odstranění přebytku reakční vody při teplotě 110 °C a při atmosférickém tlaku.
V tomto případě odpařovák pracuje 28 hodin s tokem násady 0,15 až 0,25 g/min., při vakuu 20 až 28 mmHg a s teplotou u dna v rozsahu 107 až 124 °C.
Vzorky azomethinového produktu ze dna odpařováku s padajícím filmem se převedou na 2-methyl-6-ethyl-N-ethoxymethyl-2-chloracetanilid jako v příkladu 2, s čistotou 98,6 % · ·· • · · * • 9 ·· • · a koncentrace nečistot na bázi nechlormethylovaného acetanilidu je nižší než 0,5 %.
Přiklad 4
Tento příklad ilustruje provedení druhého stupně postupu v kontinuálně míchaném reaktoru. 50 ml skleněný reaktor opatřený magnetickým míchadlem a nahoře chladičem a termostatem a zahřívací lázní se kontinuálně naplní 10,2 g/min, 24% roztoku azomethinu v xylenu a 2,4 g/min. chloracetylchloridu. Teplota reaktoru se udržuje na 114 °C. Tok N-chlormethyl-2-chloracetanilidu z reaktoru se reguluje tak, aby doba zpoždění činila 1,8 minuty. Pro účely vyhodnocování se N-chlormethyl-2-chloracetanilidový produkt opouštějící reaktor ochladí větším množstvím ethanolu a získá se 2-methyl-6-ethyl-N-ethoxymethyl-2-chloracetanilid. Produkt se analyzuje, zjištěná čistota činí 96,8 % hmot. Koncentrace nechlormethylovaného acetanilidu činí 0,7 %. Výtěžek (s ohledem na methylethylanilin použitý k přípravě azomethinu) činí 92,7 %.
Příklad 5
Tento příklad ilustruje provedení třetího stupně postupu v kontinuálně míchaném reaktoru. 500 ml skleněný reaktor opatřený vyhřívacím pláštěm a kontrolou teploty se kontinuálně naplní 3,0 g/min. 33% roztoku N-chlormethyl-2chloracetanilidu v xylenu (připraven za použití postupu popsaném v příkladu IV B US patentu č. 5 399 759). Objem reakční směsi se upraví k dosažení konstantní doby zdržení 34 minut. Výtok z reaktoru se kontinuálně převede do neutralizační nádoby, skládající se ze 150 ml kontinuálně míchaného reaktoru opatřeného magnetickým míchadlem a systémem pro kontrolu pH. Pomocí tributylaminu se pH v neutralizační nádobě upraví na 7,5 až 8,5.
2-methyl-6-ethyl-N-ethoxymethyl-2-chloracetanilidový produkt • 9 99 • 9 9 ·
99 • 9 9
9 9 ··· · «·
• ·· z neutralizační nádoby se sebere v jímadle, odkud se potom odebírají vzorky, promývá se a stripuje v rotační odparce. Čistota produktu je 97,2 % hmot., s 2,8 % hmot.
nechlormethylované haloacetanilidové nečistoty.

Claims (11)

1. Způsob přípravy aromatického azomethinu, vyznačující se tím, že reaguje anilin s formaldehydem, kde formaldehyd se získá ve formě produktu získaného rekací paraformaldehydu s přibližně 0,25 až přibližně 3 molárními ekvivalenty alifatického alkoholu s 1 až 4 atomy uhlíku v přítomnosti katalytického množství báze, přičemž stupně zahrnují (a) provedení reakce kontinuálně a (b) kontinuální odpařování reakční vody z reakční směsi.
2. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že stupně (a) a (b) se provedou vedením reakční směsi přes jeden nebo více odpařováků.
3. Způsob podle nároku 2,vyznačující se tím, že odpařováky jsou protiproudé kontaktní odpařováky.
4. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že stupeň (a) se provede v kontinuálně míchaném reaktoru.
5. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že stupně (a) a/nebo (b) se provedou ve dvou nebo více kontinuálních odpařovácích s tokem vzhůru.
6. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že stupně (a) a/nebo (b) se provedou v jednom nebo více odpařovácích s padajícím filmem, v odpařovácích zatopených zpětným tokem nebo v kombinačních odpařovácích, majících vrchní sekci s padajícím filmem a spodní zatopenou sekci.
7. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že stupně (a) a/nebo (b) se provedou v jednom nebo více odpařovákůi kde se zavádí do nižší sekce odpařováků inertní plyn nebo kondezovatelný plyn.
1, vyznačuj ící se provede v přítomnosti í m, *
·· ·· *· · • · · ♦ · · · • ·· · · · · • · · « · · ·*·· • · · 9 » · ·· · · · · 99 · • · • 9 9 • · • · * · • · ·· « ·
9 ·
8. Způsob podle nároku že příprava azomethinu rozpouštědla.
9. Způsob podle nároku že příprava azomethinu rozpouštědla.
se t inertního
1, vyznačuj ící se provede v nepřítomnosti se tím, inertního
10. Způsob podle nároku 1,vyznačující se tím, že dále zahrnuje kontinuální reakci azomethinového produktu ze stupně (b) s halogenacetylačním činidlem k přípravě alfa-halogen-N-halogenacetanilidu.
11. Způsob podle nároku 10,vyznačující se tím že dále zahrnuje kontinuální reakci alfa-halogen-N-halogenmethylacetanilidu s alifatickým alkoholem k přípravě N-alkoxyalkyl-alfa-halogenacetaní1idu.
CZ0082998A 1995-09-22 1996-09-19 Zpusob výroby aromatického azomethinu, alfa-halogenacetanilidu a N-alkoxyalkyl-alfa-halogenacetanilidu CZ298896B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US418195P 1995-09-22 1995-09-22

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ82998A3 true CZ82998A3 (cs) 1998-07-15
CZ298896B6 CZ298896B6 (cs) 2008-03-05

Family

ID=21709569

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0082998A CZ298896B6 (cs) 1995-09-22 1996-09-19 Zpusob výroby aromatického azomethinu, alfa-halogenacetanilidu a N-alkoxyalkyl-alfa-halogenacetanilidu

Country Status (27)

Country Link
US (1) US5852215A (cs)
EP (1) EP0853611B1 (cs)
JP (2) JP3990453B2 (cs)
KR (1) KR100493843B1 (cs)
CN (1) CN1084728C (cs)
AT (1) ATE195508T1 (cs)
AU (1) AU700763B2 (cs)
BG (1) BG63298B1 (cs)
BR (1) BR9610677A (cs)
CA (1) CA2232607C (cs)
CZ (1) CZ298896B6 (cs)
DE (1) DE69609849T2 (cs)
EA (1) EA000529B1 (cs)
ES (1) ES2148791T3 (cs)
HK (1) HK1016578A1 (cs)
HU (1) HU225619B1 (cs)
IL (2) IL123610A (cs)
MX (1) MX9802226A (cs)
NZ (1) NZ318460A (cs)
OA (1) OA10675A (cs)
PL (1) PL190726B1 (cs)
RO (1) RO120540B1 (cs)
SK (1) SK283347B6 (cs)
TR (1) TR199800511T1 (cs)
UA (1) UA52617C2 (cs)
WO (1) WO1997011051A1 (cs)
ZA (1) ZA967921B (cs)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3367847A (en) * 1966-02-01 1968-02-06 Du Pont Purification of ethylene glycol containing salts of terephthalic acid by plural distiallation
US3637847A (en) * 1969-09-03 1972-01-25 Monsanto Co N-haloalkyl-anilides
US5155272A (en) * 1976-12-29 1992-10-13 Monsanto Company Process for the production of haloacylamides
HU177876B (en) * 1979-04-24 1982-01-28 Nitrokemia Ipartelepek Process for preparing 2,6-dialkyl-n-/alkoxy-methyl/-chloro-acetanilide derivatives
DE2925263A1 (de) * 1979-06-22 1981-01-08 Basf Ag Verfahren zur herstellung von aromatischen azomethinen
RU2097372C1 (ru) * 1991-04-04 1997-11-27 Зенека Лимитед Способ получения ароматического азометина
DE4201605A1 (de) * 1992-01-22 1993-07-29 Bayer Ag Verfahren zur herstellung von azomethinen

Also Published As

Publication number Publication date
US5852215A (en) 1998-12-22
CA2232607A1 (en) 1997-03-27
CZ298896B6 (cs) 2008-03-05
HUP9900171A3 (en) 1999-11-29
ATE195508T1 (de) 2000-09-15
CA2232607C (en) 2008-01-22
PL325553A1 (en) 1998-08-03
BR9610677A (pt) 1999-07-06
CN1084728C (zh) 2002-05-15
KR100493843B1 (ko) 2005-12-21
PL190726B1 (pl) 2005-12-30
ZA967921B (en) 1997-06-23
EA199800213A1 (ru) 1998-10-29
IL151795A0 (en) 2003-04-10
EP0853611B1 (en) 2000-08-16
NZ318460A (en) 1999-08-30
MX9802226A (es) 1998-08-30
BG102333A (en) 1998-10-30
OA10675A (en) 2002-09-25
ES2148791T3 (es) 2000-10-16
DE69609849T2 (de) 2000-12-21
AU700763B2 (en) 1999-01-14
HK1016578A1 (en) 1999-11-05
JP3990453B2 (ja) 2007-10-10
KR19990063652A (ko) 1999-07-26
AU6994596A (en) 1997-04-09
CN1196718A (zh) 1998-10-21
WO1997011051A1 (en) 1997-03-27
EA000529B1 (ru) 1999-10-28
SK283347B6 (sk) 2003-06-03
IL123610A0 (en) 1998-10-30
HUP9900171A2 (hu) 1999-04-28
EP0853611A1 (en) 1998-07-22
HU225619B1 (en) 2007-05-02
SK37398A3 (en) 1998-10-07
RO120540B1 (ro) 2006-03-30
TR199800511T1 (xx) 1998-05-21
IL123610A (en) 2003-01-12
JP2007106773A (ja) 2007-04-26
JPH11511470A (ja) 1999-10-05
BG63298B1 (bg) 2001-09-28
UA52617C2 (uk) 2003-01-15
DE69609849D1 (de) 2000-09-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8791302B2 (en) Process for preparing an N,N-dialky-ethanolamine having high color stability
US4140716A (en) Process for making an amide of formic acid and forming nitrodiarylamine therefrom
EP3652150A1 (en) Process for preparing n-methyl(meth)acrylamide
US3153044A (en) Process for the preparation of 2-chloropyridine
CZ82998A3 (cs) Způsob přípravy azomethinů a alfa-halogenacetanilidů
JP3238401B2 (ja) ホルムアルデヒドを用いて化学反応を実施する方法
DK153543B (da) Fremgangsmaade til fremstilling af 2&#39;,6&#39;-dialkyl-n-alkoxymethyl-2-chlor-acetanilider
JPS63503063A (ja) メチルイソシアネートの製造方法
WO2017033813A1 (ja) アルケニルハライドの製造方法
US3259632A (en) Pyrroline production
JPH026429A (ja) 3,3−ジメチル酪酸の製造法
CN115181043A (zh) 一种连续流制备4-异硫氰基-2-(三氟甲基)苯甲腈的方法
KR810002038B1 (ko) 할로 아실아미드의 제조방법
EP3898578A1 (en) Manufacturing method for an aromatic isocyanate compound
JPH03133945A (ja) N―アルキル―またはn,n―ジアルキル―1,2―ジアミノエタンの製造方法
NO136792B (no) Fremgangsm}te ved fremstilling av 1-benzyl-3-(3`-dimethylaminopropoxy)-1h-indazol.

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20160919