HU224264B1 - Berendezés és eljárás átlátszó tartályok optikai vizsgálatára - Google Patents

Berendezés és eljárás átlátszó tartályok optikai vizsgálatára Download PDF

Info

Publication number
HU224264B1
HU224264B1 HU9901515A HUP9901515A HU224264B1 HU 224264 B1 HU224264 B1 HU 224264B1 HU 9901515 A HU9901515 A HU 9901515A HU P9901515 A HUP9901515 A HU P9901515A HU 224264 B1 HU224264 B1 HU 224264B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
glass container
light
cameras
camera
light source
Prior art date
Application number
HU9901515A
Other languages
English (en)
Inventor
Timothy J. Nicks
James A. Ringlien
Original Assignee
Owens-Brockway Glass Container Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Owens-Brockway Glass Container Inc. filed Critical Owens-Brockway Glass Container Inc.
Publication of HU9901515D0 publication Critical patent/HU9901515D0/hu
Publication of HUP9901515A2 publication Critical patent/HUP9901515A2/hu
Publication of HUP9901515A3 publication Critical patent/HUP9901515A3/hu
Publication of HU224264B1 publication Critical patent/HU224264B1/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N21/00Investigating or analysing materials by the use of optical means, i.e. using sub-millimetre waves, infrared, visible or ultraviolet light
    • G01N21/17Systems in which incident light is modified in accordance with the properties of the material investigated
    • G01N21/21Polarisation-affecting properties
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N21/00Investigating or analysing materials by the use of optical means, i.e. using sub-millimetre waves, infrared, visible or ultraviolet light
    • G01N21/84Systems specially adapted for particular applications
    • G01N21/88Investigating the presence of flaws or contamination
    • G01N21/90Investigating the presence of flaws or contamination in a container or its contents
    • G01N21/9036Investigating the presence of flaws or contamination in a container or its contents using arrays of emitters or receivers

Abstract

A jelen találmány tárgya berendezés és eljárás átlátszó tartályokoptikai vizsgálatára. A találmány szerinti berendezés (10) azüvegtartály (14) kereskedelmi értékesíthetőségét befolyásolóelváltozások vizsgálatára alkalmas, és az üvegtartály (14) sajáttengelye körüli forgatására való forgatóeszközt (39), aforgatóeszközben (39) lévő üvegtartály (14) átvilágítására szolgáló,polarizált szórt fény kibocsátására alkalmas diffúzort (20) és elsőpolarizátort (22) tartalmazó fényforrást (16), a fényforrás (16) általaz üvegtartály (14) egy részén átbocsátott polarizált szórt fényfogadására alkalmas első kamerát (24), amely kamera (24) általkészített képen az átlátszatlan elváltozások sötét foltként (50, 52a,52b) jelennek meg világos háttér előtt, a fényforrás (16) által azüvegtartály (14) egy részén átbocsátott, polarizált szórt fényfogadására alkalmas, az első polarizátorra (22) merőlegesen polarizálómásodik polarizátort (32) tartalmazó második kamerát (28), amelykamera (28) által készített képen a fényforrás (16) polarizált szórtfényének polaritását megváltoztató mechanikai feszültségváltozásokvilágos foltot (52c, 54, 56) képeznek a sötét háttér előtt, továbbá azüvegtartály (14) megfelelő részéről készített kép fogadására szolgáló,az üvegtartály (14) különböző elváltozásainak érzékelésére ésmegkülönböztetésére alkalmas, a kamerákhoz (24, 28) kapcsolódóképfeldolgozó processzort (41) tartalmaz. Az első és második kamera(24, 28) a fényforrás (16) által megvilágított üvegtartály (14) azonosrészéről készít képet, és a processzor (41) az üvegtartály (14)elváltozásait az első és második kamera (24, 28) által készítettkétdimenziós képek alapján érzékeli és különbözteti meg. Atalálmánynak része még eljárás a berendezés (10) működtetésére.

Description

A leírás terjedelme 8 oldal (ezen belül 2 lap ábra)
HU 224 264 Β1
A találmány tárgya berendezés és eljárás átlátszó tartályok optikai vizsgálatára. A találmány szerinti berendezés és eljárás a tartályok optikai jellemzőit befolyásoló szokványos elváltozások optikai vizsgálatára szolgál. A találmány szerinti berendezés és eljárás egyetlen fényforrást alkalmazó egyetlen vizsgálóállomáson végzett vizsgálatra vonatkozik.
Tartályok - például üvegpalackok, üvegedények gyártása során különböző típusú rendellenességek alakulhatnak ki a tartályok oldalfalán, sarkainál, hajlataiban, nyakánál és/vagy végein. Ezeket a rendellenességeket a szakirodalom „szokványos elváltozásokénak nevezi. A szokványos elváltozások befolyásolhatják a tartályok értékesíthetőségét. Ezért javasolták olyan villamos-optikai vizsgálati módszer alkalmazását, amellyel felismerhetők a tartályok optikai jellemzőit befolyásoló szokványos elváltozások. A módszer lényege az, hogy a tartályt fényforrással megvilágítják, és a tartály megvilágított részeiről kamerával képeket készítenek. A fényforrás szolgáltathat egyenletes erősségű fényt vagy olyan fényt, amelynek intenzitása egy adott irány mentén változik. A tartály megvilágított részein található szokványos elváltozásokat a kamera által rögzített és eltárolt képen a fényerősség változása révén érzékelik.
Az US-4 378 493, az US-4 378 494, az US-4 378 495 és az US-4 601 395 számú szabadalmi leírások olyan vizsgálati módszereket ismertetnek, melyeknél a különböző állásokon vagy állomásokon keresztülhaladó tartályokat fizikai és optikai vizsgálatnak vetik alá. Az egyik optikai vizsgálóállomásnál az üvegtartályokat függőleges helyzetben tartják, és hossztengelyük körül forgatják. A tartályok oldalfalán keresztül fényforrás segítségével szórt fényt bocsátanak keresztül. A tartály oldalfalán keresztül függőleges csík mentén átbocsátott fény fogadására a tartály függőleges tengelyével párhuzamos vonal mentén elrendezett fényérzékelő elemekkel rendelkező kamerát helyeznek el. A vonalkamera fényérzékelő elemeinek kimenetét a tartály forgatása során lépésről lépésre mintavételezik, és eseményjelet (event signal) állítanak elő, ha az egymást követő jelek fényerőssége egy előre megadott küszöbszintnél jobban eltér. Ebben az esetben egy visszautasítási jelet (reject signal) állítanak elő, és a tartályt eltávolítják a futószalagról.
Problémát jelent az újrahasznosított üvegből készült üvegtartályok gyártása, ugyanis egyetlen üvegtartály anyagában különböző hőtágulási jellemzővel rendelkező anyagok keveredhetnek. Előfordulhat például, hogy nagyon kis hőtágulási együtthatójú konyhai üvegedények összekeverednek újrahasznosított üveggel. A konyhai üvegárukban található meg nem olvadó részek az üveg hűtésekor mechanikai feszültségeket eredményeznek, melynek következtében az üvegtartály eltörhet vagy később más hibákat okozhat. Az üvegben megjelenő és mechanikai feszültséget okozó inhomogenitások közé tartozik még a kövesedés és az üvegolvasztóból vagy a kiöntőcsőrről származó törékeny anyagú szemcsék. Szükség van tehát olyan eljárásra és rendszerre, amely érzékeli az üvegtartályban a mechanikai feszültségek és az átlátszatlan feszültségmentes változásokat. A jelenlegi vizsgálórendszerekben azonban korlátozott mértékben áll rendelkezésre hely, így a rendszerben található különböző vizsgálóállomásokat nem szerelhetjük fel további vizsgálóberendezéssel.
Célunk ezért olyan eljárás és berendezés létrehozása, amely az üvegtartályok oldalfalaiban lévő mechanikai feszültségváltozások érzékeléséhez keresztpolarizátorokat alkalmaz. A fénnyel átvilágítunk a keresztpolarizátorokon és a keresztpolarizátorok között elhelyezkedő üvegtartályon, melynek hatására a kamerában létrejövő képen általában sötét folt jelzi azt a helyet, ahol az üvegtartály oldalfalában nincs mechanikai feszültségváltozás. Az üvegtartályon keresztülhaladó fény polaritása megváltozik a mechanikai feszültségváltozások következtében, így a kamera által készített képen a sötét háttér előtt világos pont jön létre, melyek a mechanikai feszültségváltozásokat jelzik. Az US-4 026 656 számú szabadalmi leírás olyan eljárást ismertet, melynek során infravörös fényt szolgáltató fényforrást és infravörös polarizálószűröket alkalmaznak a háttérben megjelenő szórt fény hatásának csökkentése céljából.
A találmánnyal általános célunk olyan berendezés és eljárás létrehozása, amely átlátszó üvegtermékek különösen üvegtartályok - vizsgálatára alkalmas. A találmány szerinti berendezéssel és eljárással az üvegtartályok optikai jellemzőit befolyásoló szokványos elváltozásokat vizsgáljuk. A találmánnyal célunk elsősorban olyan eljárás és berendezés megvalósítása, amely kifejezetten alkalmas mind a mechanikai feszültségváltozások, mind az átlátszatlan - mechanikai feszültséggel járó vagy a nélküli - változások vizsgálatára. A találmánnyal további célunk olyan eljárás és berendezés létrehozása, amely az üvegtartályok mechanikai feszültségváltozásait és az átlátszatlan, mechanikai feszültségtől mentes elváltozásait egyetlen fényforrással rendelkező egyetlen vizsgálóállomáson képes megvizsgálni. A találmánnyal célunk még olyan eljárás és berendezés megvalósítása, amelyet gazdaságosan lehet megvalósítani és hosszú élettartama alatt mindvégig megbízhatóan üzemel. A találmánnyal szintén további célunk olyan eljárás és berendezés megvalósítása, amely könnyen beépíthető egy létező tartályvizsgáló rendszer egyetlen vizsgálóállomásába.
Az üvegtartályok kereskedelmi értékesíthetőségét befolyásoló szokványos elváltozások vizsgálatára szolgáló, találmány szerinti berendezés egy célszerű kiviteli alakja olyan fényforrást tartalmaz, amely polarizált, szórt fénnyel világítja át az üvegtartály falát, miközben az üvegtartály a tengelye körül forog. Az üvegtartály egy részét átvilágító fényforrás által kibocsátott polarizált, szórt fény fogadására egy első kamera szolgál, tehát az első kamera az üvegtartály megfelelő részéről olyan képet alkot, melyen az átlátszatlan elváltozások sötétek, szemben az egyébként világos háttérrel. Az üvegtartálynak lényegében ugyanazt a részét átvilágító fényforrás fényét egy második kamera is fogadja, amely a fényforrás polarizátorára merőleges polarizátort tartalmaz. Mivel a mechanikai feszültségváltozások a fényforrás által az üvegtartályon átjutó polarizált, szórt fény polaritását megváltoztatják, a második ka2
HU 224 264 Β1 mera az elváltozások helyén világos képet ad, miközben a kép háttere sötét marad. A két kamerához képfeldolgozó processzor kapcsolódik, amely fogadja a kamerák által az üvegtartály megfelelő részéről készített képeket, melyek alapján érzékeli és megkülönbözteti az üvegtartály különböző elváltozásait.
Az első és a második kamera egyenes vonal mentén sorba rendezett CCD-érzékelőket tartalmaz, melyek egymással és a tartály tengelyével párhuzamosan helyezkednek el. A képfeldolgozó processzor a tartály forgatása közben lépésről lépésre letapogatja az egyenes vonal mentén sorba rendezett érzékelőket, és kétdimenziós kibontatlan képet alkot az üvegtartály vizsgált részéről. Az üvegtartály elváltozásait a két kamera által készített kétdimenziós képek összehasonlítása alapján érzékeljük és különböztetjük meg. A két kamera képének összehasonlítását elvégezheti egy kezelőszemély és/vagy olyan automatikus elektronikus eszköz, amely a két kép egyes képpontjainak jeleit egyenként hasonlítja össze. A találmány célszerű kiviteli alakjánál az első kamera a tartálynak a fényforrással átellenes oldalán helyezkedik el, míg a második kamera az első kamera alatt helyezkedik el, és az üvegtartályra kismértékben felfelé néz. A második kamera által befogott kép tartalmazza az üvegtartály talpát is, ahol a fény polarizáltságát befolyásoló, mechanikai feszültségváltozások különösen veszélyesek lehetnek az ütődések miatt, melyek az üvegtartály használata során a tartály talpát gyakran érik. A találmány egy célszerű kiviteli alakjánál a fényforrás olyan fluoreszkáló fénnyel rendelkezik, amely erős fényt ad a látható tartományban. A fényforrás fénye célszerűen a 3000-5000 °K fokos színhőmérséklet-tartományba esik. A találmány egyszerűen beépíthető egy már létező vizsgálórendszer egyetlen állomásába oly módon, hogy a fényforrást a vizsgálóállomáson keresztülhaladó tartályok szállítási útvonalába eső ívek mentén helyezzük el, míg a kamerákat egymás fölé egy tartóoszlopra szereljük az íven kívül eső részen.
A találmányt a továbbiakban a rajz alapján részletesen ismertetjük. A rajzon az
1. ábra a találmány egyik célszerű kiviteli alakjának villamos-optikai vázlata, amely a mechanikai feszültséggel járó és átlátszatlan elváltozások érzékelésére szolgáló berendezést mutatja; a
2. ábra az 1. ábrán látható berendezés felülnézete; a
3A-3B. ábrák a tartályról az 1. és 2. ábrán látható berendezéssel készített kétdimenziós képek.
Az 1. ábrán 14 üvegtartály vizsgálatára szolgáló, a találmány egyik célszerű kiviteli alakja szerinti 10 berendezés látható. A 10 berendezés egy vagy több, függőlegesen elhelyezkedő 18 fénycsövet tartalmazó 16 fényforrást tartalmaz, melyhez 20 diffúzor kapcsolódik. A 16 fényforrás szélesen szétterülő szórt fényt szolgáltató fényforrás. A fény a 20 diffúzorról első 22 polarizátoron (lencséken) keresztül jut a 14 üvegtartályhoz. A 16 fényforrással szemben, a 14 üvegtartály átellenes oldalán első 24 kamera helyezkedik el. Az első 24 kamera egyenes vonal mentén sorba rendezett CCD- 26 érzékelőket tartalmaz, melyekre a 16 fényforrás által átvilágított üvegtartályról keskeny csíkban fókuszálódik a fény. Az első 24 kamera alatt egyenes vonal mentén sorba rendezett CCD- 30 fényérzékelőket tartalmazó, második 28 kamera van, amelyre a 16 fényforrás által átvilágított 14 üvegtartályról keskeny csíkban fény fókuszálódik egy második 32 polarizátoron keresztül. A második 28 kamera a 14 üvegtartályt kissé alulról, talpával együtt látja. A 22 és 32 polarizátorok egymásra merőlegesen polarizáltak. Az egyenes vonal mentén elrendezett 26 és 30 fényérzékelők egymással párhuzamos síkokat alkotnak, és síkjuk párhuzamos a 14 üvegtartály tengelyével is. A 26 és 30 fényérzékelőkből álló 24 és 28 kamerák hossza azonos, és megegyezik a 14 üvegtartály hosszával. A 26 fényérzékelő párhuzamos a 14 üvegtartály tengelyével, míg a 30 fényérzékelő kis szöget zár be a 14 üvegtartály tengelyével. A bezárt szög nagysága függ a talp íveltségétől, de célszerűen kb. 6°. Az első 24 kamera és a második 28 kamera a 14 üvegtartály talpától annak tetejéig tartó keskeny csíkot lát. A 16 fényforrás célszerűen egy vagy több 18 fénycsövet tartalmaz, melyek a látható fény tartományába eső fényt is előállítanak, ellentétben az eddig általánosan alkalmazott fehéren izzó fényforrásokkal. A fehér fényhez alkalmazott polarizátorok általában jóval olcsóbbak a fehér fényforrás által előállított infravörös vagy közel infravörös fényhez szükséges polarizátoroknál. A 18 fénycső a találmány célszerű kiviteli alakjánál egy vagy több nagy teljesítményű, a látható fény tartományába eső fényt kibocsátó izzót tartalmaz. Az infravörös sugarakra általában érzékenyebb 26 és 30 fényérzékelők, valamint a látható fény tartományában használható, olcsóbb 22 és 32 polarizátorok ára között kompromisszum van. A 16 fényforrás színhőmérséklete a 3000°-5000 °K tartományba esik, de célszerűen 3000 °K.
A 14 üvegtartályok adagolójához olyan, általában csillagkereket és 36 csúszótányért tartalmazó 34 futószalag kapcsolódik, amely az egymást követő 14 üvegtartályokat a 2. ábrán látható ívelt 38 pályán mozgatja, és csillagkerekes 34 futószalagot tartalmazó tartályvizsgáló rendszer egyik állomásánál kialakított 10 berendezésnél megfelelő helyzetbe állítja. A 34 futószalag és a teljes vizsgálórendszer bármilyen típusú lehet, például olyan, mint az US-4 230 319 vagy az US-4 378 493 számú szabadalom tárgyát képező rendszer, amelyeken a találmány is alapul. Az első és második 24, 28 kamerák egymás alá, állíthatóan vannak felszerelve egy kameratartó 37 állványra, amely kinyúlik a 34 futószalagból. Az egymást követő 14 üvegtartályokat rögzített helyzetben tartjuk a 16 fényforrás és az első, valamint második 24, 28 kamerák között, és központi tengelyük körül egy 39 forgatóeszköz vagy más eszköz segítségével forgatjuk. A 14 üvegtartályokat forgató eszközhöz egy 40 kódoló kapcsolódik, amely a 14 üvegtartály lépésenként! forgatásához szükséges vezérlőjeleket biztosítja. A forgatás megvalósulhat állandó szögelfordulással vagy állandó szögsebesség mellett történő rögzített idejű léptetéssel. A 40 kódolóhoz és az első, valamint második 24, 28 kamerákhoz 41 képfeldolgozó processzor csatlakozik, amely a 14 üvegtartály lépésenként történő forgatásakor letapogatja a 26 és 30 fényér3
HU 224 264 Β1 zékelőt, és előállítja a 14 üvegtartályról készített kétdimenziós elektronikus képeket. Az egyenes vonal mentén sorba rendezett, egymást követő fényérzékelő elemek jelei hozzák létre a kétdimenziós képek egyik dimenzióját, míg a második dimenzió a 14 üvegtartály lépésenként! forgatásából adódik.
Működés közben a 34 futószalag az egymást követő 14 üvegtartályokat a 16 fényforrás és az első, valamint a második 24, 28 kamerák között megfelelő helyzetbe állítja. A 14 üvegtartály eközben egy helyben tartózkodik és központi tengelye körül forog. A 16 fényforrásból polarizált szórt fényt bocsátunk a 14 üvegtartályon keresztül az első 24 kamera 26 fényérzékelőire, amely így világos hátteret hoz létre. A 14 üvegtartály átlátszatlan elváltozásai megakadályozzák a fény átjutását a 16 fényforrástól a 26 érzékelőhöz, így ezek az átlátszatlan elváltozások a világos háttér előtt sötét foltot képeznek. Átlátszatlan elváltozás alatt nemcsak olyan elváltozásokat értünk, melyek blokkolják vagy elnyelik a fényt, hanem olyan fénytörő elváltozásokat is, amelyek méretüknél fogva jelentősen eltérítik a 14 üvegtartályon keresztül az első 24 kamerába irányuló fényt, valamint olyan fényvisszaverő elváltozásokat, amelyek megakadályozzák a fény kamerához történő eljutását. Magyarán azok az elváltozások, amelyek blokkolják vagy elnyelik a 14 üvegtartályra bocsátott fényt, az olyan elváltozások, amelyek fénytörést okoznak, valamint azok az elváltozások, amelyek visszaverik a fényt, az első 24 kamera 26 fényérzékelőin a világos háttér előtt sötét foltot eredményeznek. A 16 fényforrás által kibocsátott polarizált szórt fény ugyanakkor a 14 üvegtartályon keresztül eljut a második 28 kamera előtt elhelyezett 32 polarizátorokba. Az egymásra merőlegesen polarizáló 22 és 32 polarizátorok a második 28 kamera 30 fényérzékelőin általában sötét hátteret eredményeznek. A 14 üvegtartály elváltozásai, például a 14 üvegtartály oldalfalában lévő mechanikai feszültségváltozások, amelyek a 14 üvegtartályra irányított fény polaritását megváltoztatják, a második 28 kamera 30 fényérzékelőin az egyébként sötét háttér előtt világos képet hoznak létre.
A 3A. és 3B. ábrák a 41 képfeldolgozó processzor által az első és második 24, 28 kamerákból letapogatott, a 14 üvegtartályról egy teljes fordulat alatt készített kiterített, kétdimenziós képeket mutatják. A 3A. ábrán például mechanikai feszültségtől mentes kövesedést mutat a sötét 50 folt, miközben a 3B. ábrán ugyanazon az X-Y koordinátájú helyen nem látható elváltozás. A 3A. ábrán látható sötét 52a folt olyan, mechanikai feszültséggel járó kövesedés, amely a 3B. ábrán világos 52c folttal körülvett sötét 52b foltot eredményez ugyanazon a helyen. Az 50 és 52a foltok a kövesedés méretét adják meg. A 3B. ábrán látható világos 54 folt és ugyanazon a helyen a 3A. ábrán a sötét folt hiánya olyan mechanikai feszültségváltozásra utal, amelyet hasonló átlátszósági jellemzőkkel rendelkező, de a gyártandó 14 üvegtartály oldalfalának anyagától eltérő hőtágulási együtthatójú, átlátszó konyhai üvegedény egy része okoz. A 3B. ábrán látható hosszúkás, világos 56 folt a 14 üvegtartály oldalfalában képződött üvegkristályosodást jelez. A mechanikai feszültségváltozások helyei gyenge pontokat jelentenek a tartály anyagában, melyek a 14 üvegtartály normális kezelése során történő ütődések vagy a tartály töltése és kezelése során bekövetkező hőhatások eredményeképpen a 14 üvegtartály törését eredményezhetik. A 14 üvegtartály sarokrésze azaz a 14 üvegtartály oldalfalát a 14 üvegtartály talpához kapcsoló rész - különösen érzékeny a mechanikai feszültségváltozásokra, mivel a sarokrész a normális használat során feszültségnek és ütközéseknek van kitéve. Ezért az 1. ábrán látható, találmány szerinti 10 berendezés lényeges jellemzője, hogy a második 28 kamera a 14 üvegtartályt kismértékben alulról látja, így a 28 kamera a 14 üvegtartály teljes sarokrészét látja.
A 41 képfeldolgozó processzorhoz 44 kijelző kapcsolódik, amely az első és a második 24, 28 kamerák által készített kiterített, kétdimenziós képeket - mint amilyenek a 3A. vagy 3B. ábrán látható képek - a kezelőszemély számára egyidejűleg megjeleníti. A megjelenített képeket a kezelő kielemezheti, és a szükséges módon beavatkozhat a gyártási folyamatba. A 41 képfeldolgozó processzor egy alkalmas képpont-összehasonlítási módszer segítségével - egymás után felváltva vagy egyidejűleg - automatikusan, elektronikus úton összehasonlíthatja a kétdimenziós képeket, és automatikusan beavatkozhat a gyártási folyamatba (lásd például az US-4 762 544 számú szabadalmi leírást). A 41 képfeldolgozó processzor elindíthat egy olyan 42 leemelőszerkezetet is, amely eltávolítja a 34 futószalagról a hibás 14 üvegtartályokat. A kövesedést tartalmazó 14 üvegtartályokat nem célszerű újrafeldolgozni, mivel az újrafeldolgozás során a kövesedések az új 14 üvegtartályban ismét kialakulhatnak. A találmány szerinti 10 berendezésnél pontos jelzést adunk arra, hogy mely 14 üvegtartályokat nem szabad újrafeldolgozni. Azáltal, hogy két, különböző típusú elváltozások felderítésére alkalmas, különböző optikai módszerekkel előállított kiterített, kétdimenziós képet elemezünk ki, megbízhatóan tudjuk osztályozni az elváltozásokat, például méret, forma, vagy a mechanikai feszültség jelenléte alapján. A 41 képfeldolgozó processzor alkalmas az elváltozások osztályozására, és meg tudja különböztetni egymástól a mechanikai feszültséggel járó kövesedést, a mechanikai feszültségtől mentes kövesedést, a viszkózus csomót, a buborékot, a kagylós repedést, a szennyeződést stb.
A találmány szerinti eljárás és 10 berendezés üvegből készült termékek vizsgálatára szolgál, melynek során a 14 üvegtartály optikai jellemzőit befolyásoló szokványos elváltozásokat vizsgáljuk. Az elváltozások elsősorban mechanikai feszültségváltozások és átlátszatlan elváltozások. A találmány szerinti eljárás és 10 berendezés megvalósítható viszonylag olcsó, a látható fénytartományban használható polarizálóanyag alkalmazásával. A találmány szerinti eljárás alkalmazható mind tiszta kvarcüveg, mind színes üvegek esetén. A találmány szerinti eljárás és 10 berendezés megvalósítható egy tartályvizsgáló rendszer egyetlen vizsgálóállomásában is, egyetlen 16 fényforrás alkalmazásával, beilleszthető egy már létező csillagkerekes vagy más típusú tartályvizsgáló rendszerbe.
HU 224 264 Β1

Claims (15)

1. Berendezés átlátszó tartályok optikai vizsgálatára, amely az üvegtartály (14) kereskedelmi értékesíthetőségét befolyásoló elváltozások vizsgálatára alkalmas, és az üvegtartály (14) saját tengelye körüli forgatására való forgatóeszközt (39), a forgatóeszközben (39) lévő üvegtartály (14) átvilágítására szolgáló, polarizált szórt fény kibocsátására alkalmas, diffúzod (20) és első polarizátort (22) tartalmazó fényforrást (16), a fényforrás (16) által az üvegtartály (14) egy részén átbocsátóit polarizált szórt fény fogadására alkalmas első kamerát (24), amely kamera (24) által készített képen az átlátszatlan elváltozások sötét foltként (50, 52a, 52b) jelennek meg világos háttér előtt, a fényforrás (16) által az üvegtartály (14) egy részén átbocsátott polarizált szórt fény fogadására alkalmas, az első polarizátorra (22) merőlegesen polarizáló második polarizátort (32) tartalmazó második kamerát (28), amely kamera (28) által készített képen a fényforrás (16) polarizált szórt fényének polaritását megváltoztató mechanikai feszültségváltozások világos foltot (52c, 54, 56) képeznek az egyébként sötét háttér előtt, továbbá az üvegtartály (14) megfelelő részéről készített kép fogadására szolgáló, az üvegtartály (14) különböző elváltozásainak érzékelésére és megkülönböztetésére alkalmas, a kamerákhoz (24,28) kapcsolódó képfeldolgozó processzort (41) tartalmaz, azzal jellemezve, hogy az első és második kamera (24, 28) a fényforrás (16) által megvilágított üvegtartály (14) azonos részéről készít képet, és a processzor (41) az üvegtartály (14) elváltozásait az első és második kamera (24, 28) által készített kétdimenziós képek alapján érzékeli és különbözteti meg.
2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a képek összehasonlítását végző eszköz a képek képpontonként történő automatikus összehasonlítására alkalmas eszközt tartalmaz.
3. Az 1-2. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az első és második kamera (24, 28) egyenes vonal mentén sorban elrendezett CCD-fényérzékelőket (26, 30) tartalmaz, melyek egymással és a forgatóeszközben (39) lévő üvegtartály (14) tengelyével párhuzamosak.
4. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a processzor (41) a kamerák (24, 28) egyenes vonal mentén elrendezett fényérzékelőinek (26, 30) az üvegtartály (14) lépésenként! forgatása során történő letapogatására szolgáló eszközt tartalmaz, melynek segítségével kétdimenziós képek hozhatók létre az üvegtartály (14) meghatározott részéről, valamint az elváltozások érzékelésére és megkülönböztetésére szolgáló eszköz működése a kétdimenziós képek összehasonlításán alapul.
5. A 4. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az elváltozások érzékelésére és megkülönböztetésére szolgáló eszköz a kezelőszemély számára a kétdimenziós képek egyidejű vizsgálatára lehetőséget biztosító kijelzőt (44) tartalmaz.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az első kamera (24) a fényforrással (16) szemben az üvegtartály (14) ellentétes oldalán helyezkedik el, az egyenes vonal mentén elrendezett fényérzékelők (26) síkja párhuzamos az üvegtartály (14) tengelyével, és a második kamera (28) a tartályra (14) kissé felfelé nézve, az első kamera (24) alatt helyezkedik el.
7. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a tartálynak (14) a második kamera (28) által készített képe tartalmazza az üvegtartály (14) sarokrészét.
8. A 7. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a kamerák (24, 28) számára a sarokrészétől a végéig lényegében az egész üvegtartály (14) látható.
9. A 7-8. igénypont bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az üvegtartály (14) forgatását végző forgatóeszköz (39) tartalmaz a tartályokat (14) ív mentén továbbító, valamint a tartályokat (14) a fényforrás (16) és a kamerák (24, 28) között egy helyben tartó, de a tengelyük körül forgató futószalagot (34), ahol a fényforrás (16) a futószalag (34) ívének belső oldalán helyezkedik el, és a kamerák (24, 28) a futószalag (34) ívének külső oldalán helyezkednek el.
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fényforrás (16) fénycsövet (18) tartalmaz.
11. A 10. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a fénycső (18) színhőmérséklete kb. a 3000-5000 °K tartományba esik.
12. Eljárás átlátszó tartályok optikai vizsgálatára kereskedelmi értékesíthetőségét befolyásoló elváltozások meghatározására, azzal jellemezve, hogy fényforrás (16) fényét a tartályon (14) keresztül egyidejűleg első és második kamerára (24, 28) irányítjuk, az első kamerával (24) az üvegtartály (14) egy részéről olyan képet készítünk, amelyen az átlátszatlan elváltozások világos háttér előtt sötét foltként (50, 52a,
52b) jelennek meg, a második kamerával (28) az üvegtartály (14) ugyanazon részéről olyan képet készítünk, amelyen a mechanikai feszültségváltozások sötét háttér előtt világos foltként (52c, 54, 56) jelennek meg, végül az első és második kamerával (24, 28) készített képeket összehasonlítva érzékeljük a tartály (14) falában kialakult átlátszatlan elváltozásait vagy a mechanikai feszültségváltozásokat.
13. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az első és második kamerával (24, 28) készített képet képpontonként hasonlítjuk össze,
14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy további lépésként a tartályt (14) tengelye körül forgatjuk, és az elváltozások érzékelése során a forgatás minden egyes lépesében letapogatjuk a kamerákat (24, 28).
15. A 12-14. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fényforrás (16) és a második kamera (28) elé egymásra merőlegesen polarizáló polarizátort (22, 32) helyezünk.
HU9901515A 1998-05-14 1999-05-05 Berendezés és eljárás átlátszó tartályok optikai vizsgálatára HU224264B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/078,507 US5969810A (en) 1998-05-14 1998-05-14 Optical inspection of transparent containers using two cameras and a single light source

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9901515D0 HU9901515D0 (en) 1999-07-28
HUP9901515A2 HUP9901515A2 (hu) 2000-12-28
HUP9901515A3 HUP9901515A3 (en) 2003-02-28
HU224264B1 true HU224264B1 (hu) 2005-07-28

Family

ID=22144458

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9901515A HU224264B1 (hu) 1998-05-14 1999-05-05 Berendezés és eljárás átlátszó tartályok optikai vizsgálatára

Country Status (20)

Country Link
US (1) US5969810A (hu)
EP (1) EP0957355B1 (hu)
JP (1) JP4036569B2 (hu)
CN (1) CN1122840C (hu)
AR (1) AR034690A1 (hu)
AT (1) ATE526574T1 (hu)
AU (1) AU755194B2 (hu)
BR (1) BR9901534A (hu)
CA (1) CA2270859C (hu)
CO (1) CO4880823A1 (hu)
CZ (1) CZ299599B6 (hu)
EE (1) EE04728B1 (hu)
ES (1) ES2370984T3 (hu)
HU (1) HU224264B1 (hu)
PE (1) PE20000774A1 (hu)
PL (1) PL192617B1 (hu)
PT (1) PT957355E (hu)
RU (1) RU2223480C2 (hu)
UA (1) UA66770C2 (hu)
ZA (1) ZA993237B (hu)

Families Citing this family (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6359686B1 (en) * 1999-06-29 2002-03-19 Corning Incorporated Inspection system for sheet material
US6512239B1 (en) * 2000-06-27 2003-01-28 Photon Dynamics Canada Inc. Stereo vision inspection system for transparent media
US6629010B2 (en) 2001-05-18 2003-09-30 Advanced Vision Particle Measurement, Inc. Control feedback system and method for bulk material industrial processes using automated object or particle analysis
US6885904B2 (en) * 2001-05-18 2005-04-26 Advanced Vision Particle Measurement, Inc. Control feedback system and method for bulk material industrial processes using automated object or particle analysis
KR100436998B1 (ko) * 2001-10-24 2004-06-23 오비맥주 주식회사 유리용기 외관 검사장치
JP2004037130A (ja) * 2002-07-01 2004-02-05 Ishizuka Glass Co Ltd 容器の検査方法
US7312432B2 (en) * 2002-07-08 2007-12-25 Dmetrix, Inc. Single axis illumination for multi-axis imaging system
AU2002344111A1 (en) * 2002-10-18 2004-05-04 Kirin Techno-System Corporation Glass bottle inspection device
DE10257749B4 (de) * 2002-12-10 2006-05-04 Krones Ag Vorrichtung zum Inspizieren von gefüllten und verschlossenen Gefäßen
SE0203906D0 (sv) * 2002-12-31 2002-12-31 Abb Ab Container character recognition system
US7342654B2 (en) * 2003-12-19 2008-03-11 International Business Machines Corporation Detection of impurities in cylindrically shaped transparent media
NL1025332C2 (nl) * 2004-01-27 2005-08-02 Heineken Tech Services Inrichting en werkwijze voor het detecteren van vervuiling in een houder.
FR2867857B1 (fr) * 2004-03-17 2006-07-21 Sgcc Dispositif de formation de premiere et seconde images d'un meme article, dispositif de controle d'un article et procede de controle d'un article
FR2873206B1 (fr) 2004-07-13 2007-11-23 Iris Inspection Machines Sa Machine pour detecter des defauts d'un objet transparent ou translucide
US20060092276A1 (en) * 2004-10-28 2006-05-04 Ariglio James A Inspection system and method for identifying surface and body defects in a glass sheet
US8135206B2 (en) * 2007-05-02 2012-03-13 Emhart Glass S.A. Machine for inspecting glass containers
JP5298327B2 (ja) * 2008-08-26 2013-09-25 キリンテクノシステム株式会社 異物検査装置及び異物検査システム
US8184152B2 (en) * 2008-12-01 2012-05-22 The Boeing Company Camera-holding apparatus for evaluating parts
US8223200B1 (en) * 2009-06-09 2012-07-17 Hormel Foods Corporation Package vision evaluation system
US8134695B2 (en) * 2009-08-05 2012-03-13 Emhart Glass S.A. Glass container stress measurement using fluorescence
EP2284481A1 (en) * 2009-08-05 2011-02-16 Emhart Glass S.A. Glass container wall thickness measurement using fluorescence
EP2458367B1 (de) * 2010-11-25 2015-08-05 Mettler-Toledo AG Vorrichtung und Verfahren zur Erkennung fester Substanzen in einer flüssigen Phase
WO2013160105A1 (de) * 2012-04-23 2013-10-31 Saint-Gobain Glass France Verfahren und anordnung zur messung von blasstrukturen einer vorgespannten scheibe
NL2009980C2 (en) * 2012-12-13 2014-06-16 Ct Voor Tech Informatica B V A method of producing glass products from glass product material and an assembly for performing said method.
DE102014011186B3 (de) * 2014-07-31 2015-12-03 Heye International Gmbh Verfahren zur berührungslosen Überprüfung von Hohlglasartikeln, Aufnahmesystem zur Durchführung des Verfahrens und Anordnung bestehend aus wenigstens einem Aufnahmesystem
DE102014216188A1 (de) * 2014-08-14 2016-02-18 Krones Ag Optisches Inspektionsverfahren und optische Inspektionsvorrichtung für Behälter
CN104990942B (zh) * 2015-07-20 2017-10-27 清华大学 透明玻璃容器制造缺陷视觉检测系统及方法
CN105675619A (zh) * 2016-01-15 2016-06-15 佛山市晶华检测设备有限公司 旋转式瓶身照相检测方法及实现该方法的装置
EP3408658B1 (en) * 2016-01-26 2021-06-30 Symbotic Canada, ULC Cased goods inspection system and method
GB201601960D0 (en) * 2016-02-03 2016-03-16 Glaxosmithkline Biolog Sa Novel device
ITUA20164808A1 (it) * 2016-06-30 2017-12-30 Bormioli Pharma S R L Metodo e apparato di rilevamento di particelle metalliche presenti in una parete di un contenitore in vetro.
DE102016011010B4 (de) 2016-09-14 2021-03-25 Heye International Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur optischen Prüfung von Hohlglasartikeln
CN111712473B (zh) * 2018-03-07 2022-02-25 佳殿玻璃有限公司 基于波长分析检测浮法玻璃中的夹杂物方法和系统
CN110530800B (zh) * 2018-05-25 2022-03-29 深圳市杰普特光电股份有限公司 玻璃应力缺陷的检测方法和装置
DE102018220271B4 (de) 2018-11-26 2024-05-08 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Optische Aufnahmevorrichtung und Verfahren zur optischen Aufnahme
US11633763B2 (en) 2019-12-16 2023-04-25 Applied Vision Corporation Sequential imaging for container sidewall inspection
WO2022229841A1 (en) * 2021-04-28 2022-11-03 Stevanato Group S.P.A. Apparatus and method for inspecting containers which are at least partially transparent to a predetermined electromagnetic radiation
DE102022103998B3 (de) * 2022-02-21 2023-05-04 Sick Ag Verfahren und Prüfsystem zum Prüfen von Behältern und Verwendung von mit einem derartigen Prüfsystem in einer Abfüllanlage
DE102022104990A1 (de) * 2022-03-03 2023-09-07 Emhart Glass Sa VORRICHTUNG UND VERFAHREN ZUM INSPIZIEREN VON GEFÄßEN
FR3138213A1 (fr) * 2022-07-22 2024-01-26 Tiama Procédé et dispositif pour inspecter des récipients en verre selon au moins deux modalités en vue de classer les récipients selon des défauts verriers

Family Cites Families (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1681991A (en) * 1926-11-20 1928-08-28 Corning Glass Works Method of detecting and measuring strains
US1934187A (en) * 1930-12-26 1933-11-07 Roy S Glasgow Electrical means for testing translucent materials
US3963348A (en) * 1972-07-14 1976-06-15 Yamamura Glass Kabushiki Kaisha Device for detecting strain and foreign matters in glass container by a non-storage type pickup tube
US4026656A (en) * 1975-09-02 1977-05-31 Owens-Illinois, Inc. Stone detector
US4230319A (en) 1978-08-28 1980-10-28 Lindner Max E Putting stroke practice device
US4378493A (en) * 1980-11-03 1983-03-29 Owens-Illinois, Inc. Glass container sidewall defect detection system with a diffused and controlled light source
US4378494A (en) * 1980-11-07 1983-03-29 Owens-Illinois, Inc. Apparatus and method for detecting defects in glass bottles using event proximity
US4378495A (en) * 1980-11-07 1983-03-29 Owens-Illinois, Inc. Method and apparatus for setup of inspection devices for glass bottles
EP0095541B1 (fr) * 1982-05-27 1988-08-03 I 2S Procédé et dispositif d'inspection automatique par contraste de transparence, notamment de récipients
JPS59114445A (ja) * 1982-12-21 1984-07-02 Yamamura Glass Kk 透明体の欠陥検出装置
US4601395A (en) * 1984-04-23 1986-07-22 Owens-Illinois, Inc. Inspecting and sorting of glass containers
JPH0421098Y2 (hu) * 1986-07-11 1992-05-14
US4762544A (en) 1987-01-02 1988-08-09 Owens-Illinois Glass Container Inc. Automated control of glass container manufacture
JPS6438640A (en) * 1987-08-04 1989-02-08 Kanebo Ltd Feed apparatus for inspection
US4943713A (en) * 1987-11-27 1990-07-24 Hajime Industries Ltd. Bottle bottom inspection apparatus
JPH01141342A (ja) * 1987-11-27 1989-06-02 Hajime Sangyo Kk 壜底検査装置
US4919534A (en) * 1988-09-30 1990-04-24 Environmental Products Corp. Sensing of material of construction and color of containers
JPH0736001B2 (ja) * 1990-10-31 1995-04-19 東洋ガラス株式会社 びんの欠陥検査方法
JPH04216445A (ja) * 1990-12-17 1992-08-06 Asahi Chem Ind Co Ltd 瓶検査装置
JPH04252942A (ja) * 1991-01-29 1992-09-08 Fuji Photo Film Co Ltd 欠陥検出方法および装置
DK17791D0 (da) * 1991-02-01 1991-02-01 Novo Nordisk As Beholderinspektion
JPH0785061B2 (ja) * 1993-04-12 1995-09-13 東洋ガラス株式会社 透明ガラス容器の裾底部の異物検査装置
US5502559A (en) * 1993-11-01 1996-03-26 Environmental Products Corporation Apparatus and method for detection of material used in construction of containers and color of same
JP3358099B2 (ja) * 1994-03-25 2002-12-16 オムロン株式会社 光学式センサ装置
US5466927A (en) * 1994-04-08 1995-11-14 Owens-Brockway Glass Container Inc. Inspection of translucent containers
JP2939145B2 (ja) * 1994-11-09 1999-08-25 澁谷工業株式会社 異物検査装置
EP0979153A4 (en) * 1996-06-04 2002-10-30 Inex Inc Doing Business As Ine SYSTEM AND METHOD FOR DETECTING CONSTRAINTS IN A MOLDED CONTAINER
US5896195A (en) * 1997-05-15 1999-04-20 Owens-Brockway Glass Container Inc. Container sealing surface area inspection

Also Published As

Publication number Publication date
US5969810A (en) 1999-10-19
PT957355E (pt) 2011-11-21
CA2270859C (en) 2005-12-20
BR9901534A (pt) 1999-12-28
PL192617B1 (pl) 2006-11-30
HUP9901515A2 (hu) 2000-12-28
HU9901515D0 (en) 1999-07-28
EE04728B1 (et) 2006-10-16
PL333117A1 (en) 1999-11-22
EP0957355A2 (en) 1999-11-17
ES2370984T3 (es) 2011-12-26
ZA993237B (en) 1999-11-11
RU2223480C2 (ru) 2004-02-10
CO4880823A1 (es) 2000-01-31
JP4036569B2 (ja) 2008-01-23
CA2270859A1 (en) 1999-11-14
JP2000046754A (ja) 2000-02-18
CN1122840C (zh) 2003-10-01
AR034690A1 (es) 2004-03-17
EE9900164A (et) 1999-12-15
EP0957355A3 (en) 2000-07-26
EP0957355B1 (en) 2011-09-28
CZ9901601A3 (cs) 2000-11-15
CN1238451A (zh) 1999-12-15
AU2695699A (en) 1999-11-25
UA66770C2 (uk) 2004-06-15
ATE526574T1 (de) 2011-10-15
AU755194B2 (en) 2002-12-05
PE20000774A1 (es) 2000-08-30
HUP9901515A3 (en) 2003-02-28
CZ299599B6 (cs) 2008-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU224264B1 (hu) Berendezés és eljárás átlátszó tartályok optikai vizsgálatára
US6067155A (en) Optical inspection of transparent containers using infrared and polarized visible light
US5896195A (en) Container sealing surface area inspection
US4025201A (en) Method and apparatus for video inspection of articles of manufacture by decussate paths of light
KR920002176B1 (ko) 투명 제품의 선택굴절성 결함 검출 계통
KR0145173B1 (ko) 투명유리용기의 바닥테두리부의 이물질 검사장치
PT858595E (pt) Metodo e aparelho proprios para detectar a presenca de particulas de vidro no interior de garrafas de vidro cheias com cerveja
JP2000046754A5 (hu)
US20220236193A1 (en) Method and device for optically inspecting containers
EP4242642A1 (en) Container examination apparatus
JP2009162728A (ja) 透明体検査装置、透明体検査方法、および透明体検査システム
ES2208838T3 (es) Proceso y dispositivo de deteccion de pedazitos de vidrio.
JPH02103453A (ja) 透明容器検査装置
JP2000229695A (ja) 容器製品検査装置
MXPA99004327A (es) Inspeccion optica de recipientes transparentes al utilizar dos camaras y una sola fuente de luz
MXPA98010792A (en) Optic inspection of transparent containers using infrared and polarized light
LV13193B (en) Optical inspection of transparent containers using two cameras and a single light source
SI21764A (sl) Optični pregled prosojnih vsebnikov z uporabo dveh kamer in enojnega izvora svetlobe
KR20080005951U (ko) 컴퓨터 시각장치를 이용한 투명 및 반투명 용기 내부 검사시스템 구현 방법.
JPS5921499B2 (ja) ガラスビン底部の欠陥検査装置

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20050513

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees