SI21764A - Optični pregled prosojnih vsebnikov z uporabo dveh kamer in enojnega izvora svetlobe - Google Patents

Optični pregled prosojnih vsebnikov z uporabo dveh kamer in enojnega izvora svetlobe Download PDF

Info

Publication number
SI21764A
SI21764A SI200400082A SI200400082A SI21764A SI 21764 A SI21764 A SI 21764A SI 200400082 A SI200400082 A SI 200400082A SI 200400082 A SI200400082 A SI 200400082A SI 21764 A SI21764 A SI 21764A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
container
light source
camera
variations
cameras
Prior art date
Application number
SI200400082A
Other languages
English (en)
Inventor
Timothy J. Nicks
James A. Ringlien
Original Assignee
Owens-Brockway Glass Container Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Owens-Brockway Glass Container Inc. filed Critical Owens-Brockway Glass Container Inc.
Priority to SI200400082A priority Critical patent/SI21764A/sl
Publication of SI21764A publication Critical patent/SI21764A/sl

Links

Abstract

Naprava za pregledovanje vsebnika (14) za variacije, ki vplivajo na trgovsko sprejemljivost vsebnika, ki vključuje izvor (16) svetlobe za usmerjanje razpršene polarizirane svetlobne energije skozi vsebnik medtem, ko se vsebnik vrti okoli svoje osi. Prva kamera (24) je razmeščena, da sprejme razpršeno polarizirano svetlobno energijo, preneseno iz izvora svetlobe skozi del vsebnika, tako da prva kamera sprejme sliko omenjenega vsebnikovega dela, v kateri se motne variacije pojavijo temno napram sicer svetlemu ozadju. Druga kamera (28) sprejme svetlobno energijo, preneseno iz izvora svetlobe skozi v bistvu isti del vsebnika, in vključuje polarizator (32) s prečno orientacijo glede na polarizator pri izvoru svetlobe. Druga kamera sprejme svetlo sliko napetostnih variacij v vsebniku, ki spremenijo polarizacijo razpršene polarizirane svetlobne energije, ki gre skozi vsebnik, napram sicer temnemu ozadju. Slikovni procesor (41) je povezan z obema kamerama, da pregleda povezani sliki dela vsebnika, pregledanega s kamerama za odkrivanje in ločevanje, med in znotraj variacij v vsebniku kot funkcijo primerjave od točke do točke med obema slikama.

Description

OPTIČNI PREGLED PROSOJNIH VSEBNIKOV Z UPORABO DVEH KAMER IN ENOJNEGA IZVORA SVETLOBE
Pričujoči izum je usmerjen v pregled prosojnih vsebnikov za trgovske variacije, ki vplivajo na optične lastnosti vsebnikov in bolj določeno na postopek in napravo za pregledovanje vsebnikov na motne in napetostne variacije v vsebniku ob enojni pregledni postaji z uporabo enojnega izvora svetlobe.
Ozadje in predmeti izuma
V proizvodnji prosojnih vsebnikov kot so steklene steklenice in vrči, se lahko pojavijo različne vrste nepravilnosti v stranskih stenah, petah, dneh, ramah in/ali vratovih vsebnikov. Te nepravilnosti, v tehniki imenovane trgovske variacije, lahko vplivajo na trgovsko sprejemljivost vsebnikov. Do sedaj so predlagali uporabo elektrooptičničnih pregledovalnih tehnik za odkrivanje trgovskih variacij, ki vplivajo na optične lastnosti vsebnikov. Osnovni princip je, daje izvor svetlobe nameščen tako, da usmerja svetlobno energijo na vsebnik, in kamera je nameščena tako, da sprejema sliko dela vsebnika, ki je osvetljen z izvorom svetlobe. Izvor svetlobe je lahko enakomerne jakosti ali je zasnovan, da ima jakost, ki se spreminja po eni dimenziji izvora svetlobe. Trgovske variacije v delu vsebnika, ki je osvetljen z izvorom svetlobe, se zaznavajo kot funkcija svetlobne jakosti na sliki osvetljenega vsebnika, kije sprejeta in shranjena v kameri.
US 4,378,493, 4,378,494, 4,378,495 in 4,601,395, kateri vsi so preneseni na privzemnika pričujoče prijave, razkrivajo pregledovalne tehnike, v katerih so stekleni vsebniki prepeljani skozi niz položajev ali postaj, kjer so fizično in optično pregledani. Pri eni optični pregledovalni postaji je stekleni vsebnik navpično usmerjen in se vrti okoli svoje osrednje osi. Osvetljevalni izvor usmerja razpršeno svetlobno energijo skozi stransko steno vsebnika. Kamera, ki vključuje množico svetlobno občutljivih
31205Sl.doc/l-04/Zi elementov, orientirani v linearni skupini vzporedna navpični osi vsebnika, je nameščena, da sprejme svetlobo, ki se prenese skozi navpični trak stranske stene vsebnika. Izhod vsakega elementa v linearni skupini je vzorčen pri prirastkih vrtenja vsebnika, in signali dogodkov so ustvarjeni, ko se amplituda sosednjih signalov razlikuje za več kot je predhodno izbran prag. Ustvari se primeren zavrnilni signal in vsebnik je izločen iz transportne linije.
Problem, na katerega naletimo v proizvodnji steklenih vsebnikov iz recikliranega stekla, je da se lahko v enem samem vsebniku zmešajo materiali z različnimi lastnostmi termičnega raztezanja. Na primer, ugotovili so, da se lahko prozorna kuhalna posoda, z značilnostmi zelo nizkega termičnega raztezanja, zmeša s steklom za recikliranje. Kakršnikoli nestopljeni delci kuhalne posode, ki se pojavijo v vsebniku, ustvarijo napetostne točke pri ohlajanju, ki lahko povzročijo prelom ali postanejo mesta za kasnejše napake. Druge nehomogenosti, ki se lahko pojavijo v steklu in povzročijo napetostne variacije, vključujejo kamenčke ali koščke žarovzdržnega materiala iz steklene predpečice ali žlebu. Zato je potrebno zagotoviti postopek in sistem za zaznavanje napetosti in motnih nenapetostnih variacij v vsebnikih. Prostor pa je omejen v obstoječih pregledovalnih sistemih in različne pregledovalne postaje v nameščenih sistemih se ne morejo takoj prilagoditi dodatnim pregledovalnim napravam.
Zato je bilo predlagano uporabiti prečne polarizatorje za zaznavanje napetostnih variacij v stranskih stenah vsebnikov. Svetlobna energija, usmerjena skozi prečne polarizatorje in skozi vsebnik, ki je nameščen med prečne polarizatorje, običajno predstavlja temno polje na slikovni kameri v odsotnosti napetostnih variacij v stranskih stenah vsebnika. Napetostna variacija pa zadostno spremeni polarizacijo svetlobne energije, ki potuje skozi vsebnik, da predstavlja svetlo mesto na kameri napram sicer temnemu ozadju, in nakazuje na napetostno variacijo. Glej US 4,026,656, ki je prenesena na privzemnikua pričujoče prijave, ki razpravlja o taki tehnologiji kot o
31205Sl.doc/l-04/Zi podlagi, in ki predlaga, da se uporabi energija infrardeče svetlobe in infrardeči polarizacijski filtri za zmanjšanje učinkov ozadja okolišne svetlobe.
Splošni predmet pričujočega izuma je zagotoviti postopek in napravo za pregledovanje prosojnih steklenih izdelkov, zlasti steklenih vsebnikov, za trgovske variacije, ki vplivajo na optične značilnosti vsebnikov. Bolj specifičen predmet pričujočega izuma je zagotoviti postopek in napravo opisanega značaja, da sta zlasti dobro primerni za odkrivanje obojega, napetostnih in motnih variacij (napetostnih in nenapetostnih) v vsebniku. Drugi predmet pričujočega izuma je zagotoviti postopek in napravo opisanega značaja za odkrivanje napetostnih in motnih nenapetostnih variacij v vsebnikih na enojni pregledovalni postaji, z uporabo enojnega izvora svetlobe. Nadaljnji predmet pričujočega izuma je zagotoviti postopek in napravo opisanega značaja, ki sta ekonomični za dopolnitev in zanesljivi preko daljše življenske dobe delovanja. Se nadaljnji predmet pričujočega izuma je zagotoviti postopek in napravo opisanega značaja, ki sta prilagojena tako, da sta izvedena na enojni pregledovalni postaji obstoječega pregledovalnega sistema vsebnika.
Povzetek izuma
Naprava za pregledovanje vsebnika za variacije, ki vplivajo na trgovsko sprejemljivost vsebnika v skladu s sedanjo prednostno izvedbo izuma vključuje izvor svetlobe za usmeijanje razpršene polarizirane svetlobne energije skozi vsebnik, ko se vsebnik vrti okoli svoje osi. Prva kamera je razmeščena, da sprejema razpršeno polarizirano svetlobno energijo, preneseno iz izvora svetlobe skozi del vsebnika, tako da prva kamera sprejme sliko dela vsebnika, v katerem se motne variacije pojavijo temno napram sicer svetlemu ozadju. Druga kamera sprejme svetlobno energijo, preneseno iz izvora svetlobe skozi v bistvu enak del vsebnika in vključuje polarizator, prečno orientiran na polarizator pri izvoru svetlobe. Druga kamera sprejme svetlo sliko napetostnih variacij v vsebniku, ki spremenijo polarizacijo razpršene polarizirane svetlobne energije, ki potuje skozi vsebnik, napram sicer temnemu ozadju. Slikovni
31205Sl.doc/l-04/Zi procesorje povezan z obema kamerama, da sprejme povezani sliki dela vsebnika, kije pregledan s kamero za zaznavanje in razlikovanje med in znotraj variacij v vsebniku.
Prva in druga kamera vključujeta vsaka CCD senzor linearne skupine, ki sta usmeijena v smeri, koplanami druga z drugo in z osjo vsebnika. Informacijski procesor pregleda senzoije linearne skupine v kamerah pri prirastkih rotacije vsebnika, da razvije ustrezne dvodimenzionalne nerazvite slike pregledanega dela vsebnika. Variacije se zaznajo in ločijo kot odziv na primerjavo teh dvodimenzionalnih slik, z istočasnim prikazom dvodimenzionalnih slik za operateijevo analizo in/ali z avtomatsko elektronsko primerjavo posameznih točkovnih signalov na slikah. Prva kamera v prednostni izvedbi izuma je čisto nasprotna izvoru svetlobe nasproti vsebnika, medtem ko je druga kamera razmeščena pod prvo kamero, da pregleduje vsebnik pod navzgor obrnjenim kotom. Polje pregleda druge kamere vključuje vsebnikovo peto, pri kateri so lahko napetostne variacije, ki vplivajo na polarizacijo svetlobne energije, zlasti resna zaradi sile udarcev, ki so običajno usmerjene k petnemu del vsebnika med uporabo. Izvor svetlobe v prednostni izvedbi izuma obsega fluorescentni izvor z visokim izhodom v vidnem območju, prednostno v barvnem temperaturnem območju približno 3000 ° do 5000 °K. Izum se lahko tako takoj vgradi v enojno postajo obstoječega pregledovalnega sistema z namestitvijo izvora svetlobe znotraj loka potovanja vsebnikov skozi pregledovalni sistem in namestitvijo kamer na montažni nosilec sistema eno nad drugo izven takega loka potovanja.
Kratek opis risb
Izum, skupaj z dodatnimi predmeti, značilnostmi in prednostmi le tega, bo bolje razumljen s sledečim opisom, dodanimi zahtevki in priloženimi risbami, v katerih:
Sl. 1 je elektro-optični shematski diagram, ki prikazuje napravo za zaznavanje napetostnih in motnih variacij v vsebnikih v skladu s sedaj prednostno izvedbo izuma;
Sl. 2 je tlorisni pogled naprave prikazane na Sl. 1; in
31205Sl.doc/l-04/Zi
Sl. 3A in 3B prikazujeta dvodimenzionalni sliki vsebnika, dobljeni z uporabo naprave po Sl. 1 in 2.
Podroben opis prednostnih izvedb
Sl. 1 in 2 prikazujeta napravo 10 za pregledovanje vsebnika 14 v skladu s sedaj prednostno izvedbo izuma. Izvor 16 svetlobe obsega eno ali več navpično usmerjenih fluorescentnih svetilk 18, ki sodelujejo z razpršilnikom 20, da tvorijo široko pasovni razpršen izvor svetlobe. Svetlobna energija je usmeijena od razpršilnika 20 skozi prvo polarizatorsko lečo 22 na vsebnik 14. Prva kamera 24 je čisto nasprotna izvoru 16 svetlobe čez vsebnik 14 in vsebuje CCD senzor 26 linearne skupine na katerega je usmeijen nasproten ozek pas vsebnika 14, ki je presvetljen z izvorom 16 svetlobe. Druga kamera 28 je nameščena pod kamero 24 in vsebuje CCD senzor 30 linearne skupine, na katerega je skozi drugo polarizacijsko lečo 32 fokusiran nasproten ozek pas vsebnika 14, ki je presvetljen z izvorom 16 svetlobe. Kamera 28 tako pregleda vsebnik 14 pri rahlo navzgor obrnjenem kotu, ki vključuje peto vsebnika 14. Polarizacij ski leči 22, 32 sta prečno polarizirani glede druga na drugo. Senzorja 26, 30 linearne skupine sta medsebojno koplanama in sta koplanama z osjo vsebnika 14. Linearne dimenzije skupin26, 30 so medsebojno koplaname in z osjo vsebnika 14. Linearna dimenzija skupine26 je vzporedna z osjo vsebnika in linerana dimenzija skupine30 je pod rahlim kotom glede na os vsebnika. Tak kot bo odvisen od ukrivljenosti pete in je prednostno okoli 6°. Prednostno, obe kameri 24, 28 pregledujeta ozek pas vsebnika od pete do konca. Splošno prednostno je, da izvor 16 svetlobe vključuje eno ali več fluorescentnih svetilk 18 za ustvarjanje svetlobe v vidnem delu svetlobnega spektra, kar je v nasprotju z izvori svetlobe z žarečimi nitkami, značilnimi za znano stanje tehnike. Polarizatorskeske leče za belo svetlobo so mnogo cenejše kot polarizatorji za infrardečo svetlobo ali svetlobo blizu infrardeče, ki jo ustvarijo izvori svetlobe z žarečimi nitkami. Žarnica 18 v prednostni izvedbi izuma obsega eno ali več visoko zmogljivih žarnic v vidnem območju svetlobe. Obstaja usklajevanje med lastnostmi reagiranja senzorjev 26, 30, za katere je značilno, da so
31205Sl.doc/l-04/Zi bolj občutljivi v infrardečem območju, in stroški, povezanimi s polarizacijskimi lečami 22, 32, ki so cenejše v vidnem območju. Trenutno prednosten je izvor svetlobe z barvnim temperaturnim območjem okoli 3000 ° do 5000 °K, pri čemer je barvna temperatura 3000 °K zlasti prednostna.
Tekoči trak 34, ki značilno vključuje kolo z ostrimi zobmi (ni prikazano) in drsno ploščo 36, je razmeščen in povezan z izvorom vsebnikov tako, da premika zaporedne vsebnike skozi lokasto pot 38 (sl.2) in prinaša zaporedne vsebnike v lego naprave 10, ki je razmeščena na enem mestu pregledovalnega sistema vsebnika s tekočim trakom in kolesom z ostrimi zobmi. Tekoči trak 34 in celoten pregledovalni sistem sta lahko kakršne koli primerne vrste, kot tisti prikazani v US 4,230,319 in 4,378,493, katerih razkritja so vključena v tem kot referenca pri stanju tehnike. Kameri 24, 28 sta prilagodljivo montirani ena nad drugo na montažni nosilec 37 kamere, ki se razširja navzven s tekočega traku 34. Zaporedni vsebniki so držani v fiksni legi med izvorom 16 svetlobe in kamerama 24, 28 in ju gonilni valj 39 ali podobno vrti okoli osrednje osi vsebnika. Kodimik 40 je povezan z mehanizmom za vrtenje vsebnika, da zagotavlja signale, ki kažejo na prirastke vsebnikovega vrtenja. Taki prirastki lahko obsegajo ali fiksne kotne prirastke vrtenja ali fiksne časovne prirastke vrtenja pri konstantni hitrosti. Informacijski procesor 41 je povezan z napravo 40 za kodiranje in kamero 24, 28 za pregledovanje senzorjev 26, 30 pri prirastkih vsebnikovega vrtenja in ustvarjanje ustreznih dvodimenzionalnih elektronskih slik vsebnika 14. Te dvodimenzionalne slike so tvorjene v eni dimenziji s signali iz zaporednih elementov ustreznih senzoijev linearne razporeditve, in v drugi dimenziji s prirastki vsebnikovega vrtenja.
Pri delovanju, tekoči trak 34 prinese zaporedne vsebnike 14 v lego med izvorom 16 svetlobe in kameri 24, 28. Vsebnik se nato drži v fiksni legi in vrti okoli svoje središčnice. Difuzna in polarizirana svetlobna energija iz izvora 16 svetlobe je usmerjena skozi vsebnik 14 na skupino 26 kamere 24, ki tako tvori sliko s svetlim ozadjem. Vsakršne motne variacije v vsebniku bodo ovirale ali absorbirale prenos
31205Sl.doc/l-04/Zi svetlobne energije iz izvora 16 svetlobe na skupino 26 kamere, tako da take motne variacije tvorijo temne slike napram sicer svetlemu ozadju. (Izraz motne variacije ne obsegajo le variacije, ki ovirajo ali absorbirajo svetlobno energijo, ampak tudi variacije v lomljenju svetlobe, ki so take velikosti, da uspešno lomijo svetlobno energijo, prepuščeno tam skozi proč od kamere 24 in variacije v odbijanju svetlobe, ki odbijajo svetlobno energijo proč od kamere. Z drugimi besedami, variacija, ki ovira ali absorbira svetlobno energijo pri vsebniku, variacija, ki lomi svetlobno energijo proč od kamere, in variacija, ki odbija svetlobno energijo proč od kamere, vse se bodo pojavile na skupini 26 kamere 24 kot temna slika napram sicer svetlemu ozadju.) Istočasno se polarizirana razpršena svetlobna energija prenese iz izvora 16 svetlobe skozi vsebnik 14 na polarizator 32 pred kamero 28. Prečne orientacije polarizatorskih leč 22, 32 običajno ustvarjajo pri skupini 30 kamere 28 temno ozadje ali polje. Vsakršne variacije v vsebniku 14, kot so napetostne variacije v stranski steni vsebnika, katere spremenijo polarizacijo svetlobne energije, ki se prenese skozenj, pa se bodo pojavile pri skupini 30 kamere 28 kot svetla slika napram sicer temnemu polju ali ozadju.
Sl. 3A in 3B prikazujeta nerazviti dvodimenzionalni sliki vsebnika 14, pregledani z informacijskim procesoijem 41 iz kamer 24, 28 med enim obratom vsebnika. Na primer, kamenček, ki ne ustvarja napetosti, je zaznan s temno sliko 50 na sl. 3A in na sl.3B ni ustrezne slike pri enaki x-y legi. Kamenček, ki ustvarja napetosti, je zaznan s temno sliko 52a na sl. 3A, in ustrezna temna slika 52b na sl. 3B je obdana s svetlo sliko 52c področja napetosti, ki obdaja kamenček. Sliki 50, 52a nakazujeta dimenzije kamenčkov. Svetla slika 54 na sl. 3B, povezana z odsotnostjo slike na ustrezni lokaciji na sl. 3A, lahko nakazuje napetostno variacijo, proizvedeno z vključkom koščka ali delca prosojne kuhalne posode s podobnimi prosojnimi značilnostmi, vendar drugačnimi termičnimi značilnostmi od napetosti obdajajočega stekla v stranski steni vsebnika. Raztegnjena svetla slika 56 na sl. 3B napram sicer temnemu ozadju lahko določa devitrifikacijo v stranski steni vsebnika. Variacije, ki povzročajo napetosti v vsebniku, lahko nakazujejo na oslabljena področja v vsebniku, ki so lahko predmet
31205Sl.doc/l-04/Zi zloma kot rezultat udarca med normalno uporabo vsebnika ali kot rezultat termičnih napetosti, ko je vsebnik polnjen ali obdelovan. Petni del vsebnika - t.j. del vsebnika, ki povezuje vsebnikovo stransko steno z dnom vsebnika - je zlasti občutljiv na vključke napetostnih variacij, ker je petni del vsebnika podvržen napetosti in udarcu med normalno uporabo. Tako je, zlasti pomembna prednost naprave po izumu, kot je prikazana na sl. 1, v tem, da kamera 28 pregleduje vsebnik 14 pri rahlo navzgor obrnjenem kotu, da vključi celoten petni del vsebnika.
Informacijski procesor 41 je povezan z zaslonom 44 za istočasno prikazovanje operateiju nezavitih dvodimenzionalnih slik (npr. sl. 3A in 3B), ustvaijenih s kamerama 24, 28. Operater lahko analizira tako prikazano informacijo in izvrši ustrezne popravke v proizvodnem ciklu. Izmenično ali istočasno, lahko informacijski procesor 41 avtomatično elektronsko primerja dvodimenzionalne slike z ustreznimi tehnikami za primerjanje točk, da se izvrši avtomatski popravek proizvodnega postopka (glej npr. US 4,762,544) in/ali aktivira mehanizem 42 za zavrnitev ali odstranitev nezadovoljivega vsebnika z linije tekočega traku. Prednost je tudi, da se ne reciklirajo vsebniki s kamenčki, kajti kamenčki se lahko vrnejo v nove vsebnike, tvorjene iz recigliranega stekla. Informacija, zagotovljena s pričujočim izumom, se lahko uporabi za podajanje bolj natančnih navedb zavrnjenih vsebnikov, ki naj ne bi bili reciklirani. Ponudba dveh nezavitih dvodimenzionalnih slik za analize, pri čemer se slike, ki jih dobimo z različnimi optičnimi tehnikami, odzivajo na različne vrste variacij, zagotavlja povečano priložnost za razvrščanje variacij - npr.velikost, oblika in napetost ali nenapetost. Slikovni procesor lahko takoj razvrsti vrsto variacije, kot je napetostni kamenček, neneapetostni kamenček, lepljiv vozel, mehurček, razceffanost, dopiranje, itd.
V skladu s pričujočim izumom je bil zagotovljen postopek in naprava za pregledovanje steklenih izdelkov, kot so vsebniki za trgovske variacije, ki vplivajo na optične značilnosti vsebnikov, zlasti napetostne in motne variacije v vsebnikih. Postopek in
31205Sl.doc/l-04/Zi naprava po izumu sta lahko izvedena z uporabo relativno poceni polarizatorskega materiala, ki je dovzeten za svetlobno energijo v vidnem območju. Tehnika izuma se lahko takoj uporabi v povezavi z obema, prozornim (kremenovim) in obarvanim (npr. jantaijevim) steklom. Postopek in naprava po izumu sta lahko izvedena na enojni postaji v pregledovalnem sistemu vsebnika, uporabljajoč enojni izvor svetlobe, in lahko sta takoj povratno prilagojena v obstoječe pregledovalne sisteme vsebnikov s kolesom z ostrimi zobmi in druge.

Claims (15)

1. Naprava za pregledovanje vsebnika (14) za variacije, ki vplivajo na trgovsko sprejemljivost vsebnika, vsebujoča:
sredstvo (39) za vrtenje vsebnika okoli njegove osi, izvor (16) svetlobe, ki vključuje razpršilnik (20) in polarizator (22), za usmerjanje razpršene polarizirane svetlobne energije skozi vsebnik v omenjenem vrtečem sredstvu, prvo kamero (24), razmeščeno glede na omenjeno vrtečo sredstvo, da sprejme razpršeno polarizirano svetlobno energijo, preneseno iz izvora svetlobe skozi del vsebnika, tako da omenjena prva kamera sprejme sliko omenjenega vsebnikovega dela, v kateri se motne variacije pojavijo temno napram sicer svetlemu ozadju, drugo kamero (28), razmeščeno glede na omenjeno vrtečo sredstvo, da sprejme svetlobno energijo, preneseno iz omenjenega izvora svetlobe skozi v bistvu del vsebnika, in vključujočo drugi polarizator (32) pri prečni orientaciji na omenjeni prvi polarizator tako, da omenjena druga kamera prejme svetlo sliko napetostnih variacij v delu vsebnika, ki spremenijo polarizacijo razpršene polarizirane svetlobne energije, ki gre skozenj proti sicer temnemu ozadju, in slikovni procesor (41), povezan z obema od omenjenih prvih in drugih kamer za sprejemanje povezanih slik omenjenega dela vsebnika, vključujoč sredstvo za odkrivanje in ločevanje med variacijami v vsebniku, značilna po tem, da omenjeni prva in druga kamera sprejemata slike istega dela vsebnika, kot je osvetljen s svetlobnim virom, in da omenjeni slikovni procesor (41) odkriva in ločuje med variacijami v vsebniku kot funkcijo primerjave med omenjenimi prvimi in drugimi slikami.
2. Naprava po zahtevku 1, pri čemer omenjeno sredstvo za odkrivanje in ločevanje obsega sredstvo za avtomatsko primeijanje omenjenih slik med seboj od točke do točke.
31205SI.doc/l-04/Zi
3. Naprava po zahtevku 1 ali 2, pri čemer omenjena prva in druga kamera (24, 28), vsaka vključuje CCD senzor (26, 30) linearne skupine, ki sta usmerjena v smeri, ki sta koplanami druga z drugo in z osjo vsebnika v omenjenem vrtečem sredstvu.
4. Naprava po zahtevku 3, pri čemer omenjeni informacijski procesor (41) vključuje sredstvo za pregledovanje omenjenih senzorjev linearne skupine v omenjenih kamerah pri prirastkih vsebnikovega vrtenja, da razvije ustrezne dvodimenzionalne slike omenjenega vsebnikovega dela, in kjer se omenjeno sredstvo za odkrivanje in ločevanje med variacijami odziva za primerjavo omenjenih dvodimenzionalnih slik.
5. Naprava po zahtevku 4, pri čemer omenjeno sredstvo za odkrivanje in ločevanje obsega delovni zaslon (44), pri katerem lahko operater istočasno pregleduje omenjene dvodimenzionalne slike.
6. Naprava po katerem koli predhodnem zahtevku, pri čemer je omenjena prva kamera (24) čisto nasprotna omenjenemu izvoru (16) svetlobe preko vsebnika in v katerem je senzor (26) linearne skupine vzporeden osi vsebnika in pri čemer je omenjena druga kamera (28) razmeščena pod omenjeno prvo kamero, da pregleduje vsebnik pri navzgor obrnjenemu kotu.
7. Naprava po zahtevku 6, pri čemer omenjeni del vsebnika, ki ga pregleduje omenjena druga kamera, vključuje vsebnikovo peto.
8. Naprava po zahtevku 7, pri čemer obe od omenjenih kamer pregledujeta v bistvu celoten vsebnik, od pete do konca.
31205Sl.doc/l-04/Zi
9. Naprava po zahtevku 7 ali 8, pri čemer omenjeno sredstvo za vrtenje vsebnika vsebuje tekoči trak (34) za vodenje serije vsebnikov po loku, pri čemer je omenjeni izvor (16) svetlobe razmeščen znotraj omenjenega loka pri čemer sta omenjeni kameri (24, 28) razmeščeni zunaj omenjenega loka, in za držanje vsakega vsebnika po vrsti v mirujoči legi med omenjenim izvorom svetlobe in omenjenima kamerama in vrtenje vsebnika okoli njegove osi.
10. Naprava po katerem koli predhodnem zahtevku, pri čemer omenjeni izvor (16) svetlobe obsega izvor (18) fluorescentne svetlobe.
11. Naprava po zahtevku 10, pri čemer ima omenjeni izvor (18) fluorescentne svetlobe barvno temperaturo v območju okoli 3000 °K do približno 5000 °K.
12. Postopek pregledovanja vsebnika (14) za variacije, ki vplivajo na trgovsko sprejemljivost vsebnika, obsegajoč korake:
(a) usmeijanje svetlobne energije od izvora (16) svetlobe skozi vsebnik proti prvi in drugi kameri (24, 28) istočasno, (b) sprejemanje pri omenjeni prvi kameri (24) slike dela vsebnika, v katerem se pojavijo motne variacije temno napram svetlemu ozadju, (c) sprejemanje pri omenjeni drugi kameri (28) slike istega omenjenega dela vsebnika, v katerem se pojavijo napetosne variacije svetlo napram sicer temnemu ozadju, in (d) odkrivanje motnih in napetostnih variacij v vsebniku kot funkcijo primerjave med omenjenimi slikami pri omenjeni prvi in drugi kameri.
13. Postopek po zahtevku 12, pri čemer je omenjena primerjava v omenjenem koraku (d) izvedena od točke do točke med omenjenima slikama.
14. Postopek po zahtevku 13 obsegajoč dodaten korak:
31205Sl.doc/l-04/Zi (e) vrtenje vsebnika okoli njegove osi in pri čemer omenjeni korak (d) vključuje korak pregledovanja omenjenih kamer (24, 28) pri prirastkih vsebnikovega vrtenja.
15. Postopek po katerem koli predhodnem zahtevku, pri čemer omenjena koraka (a) in (c) vključujeta korak pozicioniranja prečnih polarizatorjev (22, 32) pri omenjenem izvoru svetlobe in omenjeni drugi kameri.
SI200400082A 2004-03-19 2004-03-19 Optični pregled prosojnih vsebnikov z uporabo dveh kamer in enojnega izvora svetlobe SI21764A (sl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200400082A SI21764A (sl) 2004-03-19 2004-03-19 Optični pregled prosojnih vsebnikov z uporabo dveh kamer in enojnega izvora svetlobe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI200400082A SI21764A (sl) 2004-03-19 2004-03-19 Optični pregled prosojnih vsebnikov z uporabo dveh kamer in enojnega izvora svetlobe

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI21764A true SI21764A (sl) 2005-10-31

Family

ID=35265808

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200400082A SI21764A (sl) 2004-03-19 2004-03-19 Optični pregled prosojnih vsebnikov z uporabo dveh kamer in enojnega izvora svetlobe

Country Status (1)

Country Link
SI (1) SI21764A (sl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2270859C (en) Optical inspection of transparent containers using two cameras and a single light source
US5095204A (en) Machine vision inspection system and method for transparent containers
US5926268A (en) System and method for stress detection in a molded container
US6067155A (en) Optical inspection of transparent containers using infrared and polarized visible light
CA2317906C (en) Vision system for industrial parts
EP0330495A2 (en) Package inspection system
EP0362679A2 (en) Inside surface inspection system and method therefor
CA2098260C (en) Inspection of transparent containers with opposing reflection means
CN209803004U (zh) 同时对物体正反两个表面进行光学检测的装置
US5442446A (en) Inspection of transparent containers
JP2005017004A (ja) ガラス瓶の異物検査システム
EP3081925B1 (en) Optical inspection device
EP1494009A1 (en) Container inspection machine
SI21764A (sl) Optični pregled prosojnih vsebnikov z uporabo dveh kamer in enojnega izvora svetlobe
JP4177204B2 (ja) 容器充填液体の異物検査装置
JP2013104659A (ja) 液面浮遊異物検査方法及び装置
JP2000137001A (ja) フィルム光学欠点検査装置
EP1494013A1 (en) Apparatus for two colour container inspection
JP2000229695A (ja) 容器製品検査装置
LV13193B (en) Optical inspection of transparent containers using two cameras and a single light source
JPS5921499B2 (ja) ガラスビン底部の欠陥検査装置
KR20180020045A (ko) 오염이 제거되는 커버 글라스 분석 장치와 그 방법
MXPA99004327A (es) Inspeccion optica de recipientes transparentes al utilizar dos camaras y una sola fuente de luz
JPS63282639A (ja) 円形断面状ガラス瓶のラベル検査装置

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20050414

KO00 Lapse of patent

Effective date: 20101022