HU223905B1 - Gázkisülési lámpa, valamint eljárás annak előállítására - Google Patents

Gázkisülési lámpa, valamint eljárás annak előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU223905B1
HU223905B1 HU0200532A HUP0200532A HU223905B1 HU 223905 B1 HU223905 B1 HU 223905B1 HU 0200532 A HU0200532 A HU 0200532A HU P0200532 A HUP0200532 A HU P0200532A HU 223905 B1 HU223905 B1 HU 223905B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
opening
discharge vessel
gas
discharge
discharge lamp
Prior art date
Application number
HU0200532A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael Seibold
Michael Ilmer
Angela Eberhardt
Original Assignee
Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH. filed Critical Patent-Treuhand-Gesellschaft für elektrische Glühlampen mbH.
Publication of HUP0200532A2 publication Critical patent/HUP0200532A2/hu
Publication of HU223905B1 publication Critical patent/HU223905B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J9/00Apparatus or processes specially adapted for the manufacture, installation, removal, maintenance of electric discharge tubes, discharge lamps, or parts thereof; Recovery of material from discharge tubes or lamps
    • H01J9/40Closing vessels
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/30Vessels; Containers
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/30Vessels; Containers
    • H01J61/302Vessels; Containers characterised by the material of the vessel
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/30Vessels; Containers
    • H01J61/305Flat vessels or containers
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J65/00Lamps without any electrode inside the vessel; Lamps with at least one main electrode outside the vessel
    • H01J65/04Lamps in which a gas filling is excited to luminesce by an external electromagnetic field or by external corpuscular radiation, e.g. for indicating plasma display panels
    • H01J65/042Lamps in which a gas filling is excited to luminesce by an external electromagnetic field or by external corpuscular radiation, e.g. for indicating plasma display panels by an external electromagnetic field
    • H01J65/046Lamps in which a gas filling is excited to luminesce by an external electromagnetic field or by external corpuscular radiation, e.g. for indicating plasma display panels by an external electromagnetic field the field being produced by using capacitive means around the vessel

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Manufacture Of Electron Tubes, Discharge Lamp Vessels, Lead-In Wires, And The Like (AREA)
  • Vessels And Coating Films For Discharge Lamps (AREA)

Abstract

A találmány tárgya gázkisülési lámpa, amelynek kisülőedénye van, ahola találmány szerint a kisülőedény legalább egy lezáróelemmel (6, 6')van ellátva, ahol a lezáróelem(ek) (6, 6') egy kisülőedény-nyílást (5)összekötőanyag-- mentesen gázzáróan lezáró elem(ek)ként van(nak)kiképezve, és ahol a lezáróelem (6, 6') a kisülőedény többi részéhezképest alacsonyabb olvadáspontú anyagból készült. A találmány tárgyamég eljárás a gázkisülési lámpa előállítására, amelynek során akisülőedény-nyílás (5) gázzáró lezárását az alábbi eljárási lépésekkelhajtják végre: a kisülőedény-nyíláshoz (5) hozzáigazított alakostestként kiképzett lezáróelemet (6) hoznak létre, a lezáróelemet (6) akisülőedény-nyílásba (5) helyezik, és a kisülőedény-- nyílást (5)gázzáróan lezárva ráolvasztják. ŕ

Description

A találmány tárgya gázkisülési lámpa, valamint eljárás annak előállítására. A találmány különösen olyan gázkisülési lámpára vonatkozik, amely dielektromosan gátolt kisülésekhez van kiképezve, amelynél tehát az egyik polaritású elektród(ok) dielektromos réteg által a lámpa kisülőedényében lévő kisülési tértől külön van(nak) választva (dielektromosan gátolt elektród).
A találmány előnyös kiviteli alakjai ezenkívül síksugárzó lámpákra, különösen dielektromosan gátolt kisülésekhez alkalmazott lámpákra és azok előállítására vonatkoznak. A gázkisülési lámpák, különösen dielektromosan gátolt gázkisülésű lámpák, és különösen síksugárzó kisülési lámpák technológiáját a technika állásához tartozónak tekintjük. Erre vonatkozik például a WO 98/43277 számú közzétételi irat is.
Ezenkívül a találmány rúd alakú kisülési lámpákra, különösen dielektromosan gátolt kisülésű lámpákra vonatkozik. Ezzel kapcsolatban utalunk a WO 98/49712 számú közzétételi iratra, amelynek tartalmát dielektromosan gátolt kisülésű, rúd alakú kisülési lámpák technológiáját tekintve hivatkozással jelen bejelentésbe bevonjuk.
Az említett irat legalább egy, belül elhelyezkedő, csík alakú elektróddal ellátott rúd alakú apertúra-kisülésilámpát ismertet. A lámpa cső alakú kisülőedényének egyik vége dugasszal gázzáróan van lezárva, amely dugasz üvegforrasz segítségével a kisülőedény belső falának egy részével össze van olvasztva. A csík alakú belső elektród az üvegforraszon keresztül áramhozzávezetésként kifelé van vezetve. Ennél a megoldásnál hátrányos, hogy a dugasz és az edény fala között gázzáróan összekötő eszközként üvegforrasz rétegre van szükség.
A találmány révén megoldandó feladat, hogy olyan gázkisülési lámpát hozzunk létre, amelynek kisülőedénye viszonylag egyszerűen, gázzáróan lezárható.
A feladat megoldására olyan gázkisülési lámpát hoztunk létre, amelynek kisülőedénye van, és amelynél a találmány szerint a kisülőedény legalább egy lezáróelemmel van ellátva, ahol a lezáróelem(ek) egy kisülőedény-nyílást összekötőanyag-mentesen gázzáróan lezáróelem(ek)ként van(nak) kiképezve, és ahol a lezáróelem a kisülőedény többi részéhez képest alacsonyabb olvadáspontú anyagból készült.
A találmány szerinti gázkisülési lámpa előnyös kiviteli alakjai az aligénypontokban vannak ismertetve.
A találmány továbbá eljárás a találmány szerinti gázkisülési lámpa előállítására, ahol a találmány szerint a kisülőedény-nyílás gázzáró lezárását az alábbi eljárási lépésekkel hajtjuk végre: a kisülőedénynyíláshoz hozzáigazított alakos testként kiképzett lezáróelemet hozunk létre, a lezáróelemet a kisülőedénynyílásba helyezzük, és a kisülőedény-nyílást gázzáróan lezárva ráolvasztjuk.
A találmány szerinti eljárás további előnyös jellemzőit az eljárásra vonatkozó aligénypontokban adtuk meg.
A találmány alapgondolata abban van, hogy a kisülési lámpa kisülőedényében lévő egy vagy több nyílását a kisülőedény nyílásába beillesztett lezáróelem(ek) ráolvasztásával zárjuk le. Ily módon járulékos összekötő eszköz, például, ahogy a technika állásából ismert, a lezáróelem és a kisülőedény-nyílás fala között elrendezett üvegforrasz réteg alkalmazásától eltekinthetünk. A felmelegítéssel elérjük, hogy a lezáróelem anyagának lágyulása a kisülőedény-nyílás falával szilárd összeköttetést és adott esetben a kisülőedény-nyílás falához alakban történő hozzáigazítást tesz lehetővé. A „ráolvasztás” fogalom alatt értelemszerűen nem szükségesen a szó tulajdonképpeni értelmének megfelelően folyékony fázisba való átmenetet értünk. Ez alatt olyan megfelelő mértékű lágyulást is értünk, amely egyrészt a lágyult anyagnak a kisülőedény-nyílással közvetlenül szomszédos edényfalhoz való kielégítő tapadásához és szükség esetén ehhez alakban történő hozzáigazodásához vezet. Tipikusan ráolvasztás során a lezáróelemnek 10® dPa s nagyságrendbe eső vagy ez alatti értékű viszkozitását kívánjuk elérni.
Annak érdekében, hogy a lezáróelem ráolvasztása során magára a lámpára, különösen az adott esetben több részből összeállított kisülőedényre, az elektródokra, adott esetben funkcionális rétegekre, mint dielektromos gátakra, lumineszkáló anyagokra stb. káros hatást ne fejthessünk ki, a lezáróelem anyagát úgy választjuk meg, hogy lágyulási pontja az egyéb alkalmazott anyagoknak, különösen a kisülőedény anyagának lágyulási pontja alatt van. A lezáróelem lágyulási pontja különösen viszonylag alacsony, úgyhogy a ráolvasztáshoz szükséges tipikus hőmérséklet hozzávetőleg 350 °C és 600 °C tartományban, például 400 °C hőmérsékleten, van. Ezáltal egyrészt a magasabb hőmérsékleteken a kisülőedény anyagaiból való gázkiválások megakadályozhatok, vagy legalább viszonylag kis mértéken tarthatók. Ezenkívül a kisülőedény termikus igénybevétele viszonylag alacsony, ami által az anyag feszültségei vagy termikus változásai következtében előforduló mechanikus sérülések szinte teljes mértékben kiküszöbölhetők. A lezáróelem viszkozitása a ráolvasztási hőmérsékleten legalább két, előnyösen legalább három tízes hatvánnyal kisebb, mint a kisülőedényé, melynek lényegesen nagyobb a lágyulási pontja, például 520 °C.
A lezáróelem előre gyártott félkész termék, például színtér üvegből, előnyösen ólom-bór-szilikát üvegből (Pb-Si-B-O), bizmut-bór-szilikát üvegből (Bi-Si-B-O), cink-bór-szilikát üvegből (Zn-Si-B-O), cink-bizmut-bórszilikát üvegből (Zn-Bi-B-Si-B-O) vagy foszfátüvegből (SnO-ZnO-P2O5), álló alakos test. A kisülöedény ezzel szemben egy ehhez szokásosan alkalmazott üvegből, például mész-nátron-szilikát üvegből, áll.
Ilyen, a találmány szerint egy lezáróelem ráolvasztásával lezárt nyílás kiszivattyúzásra és töltésre szolgáló nyílást képezhet, amelyet a töltést követően le kell zárni. Ebben az esetben a lezáróelem például dugaszként lehet kiképezve, amelyet a töltési folyamatot követően a töltőnyílásba helyezünk és ezt követően ráolvasztjuk, és amely ezt követően a töltőnyílást gázzáróan lezárja. Lezáróelemként megvastagított peremű, azaz furattal ellátott gallérszerű peremmel ellátott hüvely is alkalmazható, amely furat a tulajdonképpeni töltőnyílást képezi. Ennek a változatnak az az előnye,
HU 223 905 Β1 hogy a lezáróelem már a töltés előtt a kisülőedény nyílásába helyezhető be. A töltést követően a lezáróelemet már csak rá kell olvasztani és ezáltal a nyílást gázzáróan lezárni.
Ezenkívül olyan nyílásról is lehet szó, amelyen keresztül villamos átvezetések vezetnek át és amelyet tömören le kell zárni, ahol az átvezetést be kell olvasztani. Ebben az esetben is célszerű, ha a ráolvasztandó lezáróelem a nyílás megvastagított peremeként van kiképezve. Ekkor az üveg lágyítása során a nyílást minden oldala felől egyenletesen lezárhatja. Amennyiben a nyílás egy töltőnyílás, úgy a nyílás átmérője például 1-5 mm tartományba eshet.
Ahogy a bevezetőben már említettük, a találmány előnyösen síksugárzóhoz való kisülőedényekre vonatkozik. Ezek egy alaplemezből, egy homloklemezből, valamint egy, a két lemezt összekötő keretből állhatnak. A töltőnyílásnak egy előnyös elrendezése például a keretben valósítható meg, mivel ez az elrendezés zavarja a legkevésbé a fénysugárzást. Ez különben a villamos átvezetésekre is vonatkozik. A nyílás természetesen az alaplemezben vagy a fedőlemezben is elrendezhető, ahol egy peremtartományban való megfelelő elrendezése előnyben részesítendő, hogy a fénysugárzást és a kisülési elektród elhelyezését ne zavarjuk.
A cső alakú kisülési lámpák esetén a töltőnyílás célzott előnyös elrendezésének problémája kevésbé játszik szerepet, mivel a kisülőcső kényszerűen két végén egy-egy, töltésre alkalmas nyílással rendelkezik, amelyet például a találmány szerinti lezáróelemekkel kell lezárni.
A lezáróelem ráolvasztásához szükséges felmelegítést hősugárzással, például kemencében vagy infravörössugárzó, vagy láng által történő hősugárzással valósíthatjuk meg. Az ilyen eljárási lépések végrehajtására alkalmas berendezés vonatkozásában a találmány továbbá az eljárásnak egy kiszivattyúzásra és töltésre szolgáló vákuumkemencében ellenőrzött megnövelt hőmérséklet mellett történő foganatosítására is vonatkozik.
A találmányt az alábbiakban előnyös kiviteli példák kapcsán, rajz segítségével részletesebben ismertetjük, ahol az itt ismertetett jellemzők külön-külön vagy a bemutatott kombinációktól eltérő kombinációkban is a találmány szempontjából lényegesek lehetnek. A rajzon az
1. ábrán egy első, találmány szerinti kiviteli példa esetén egy síksugárzóhoz tartozó kisülőedény vázlatos keresztmetszeti nézete a találmány szerinti lezárás előtt, a
2. ábrán az 1. ábrához kapcsolódó kivágás lezárt töltőnyílás esetén, a
3. ábrán az 1. ábrához képest egy alternatív töltőnyílással ellátott kiviteli alaknak egy kivágása lezárás előtt egy második, találmány szerinti kiviteli példa esetén, a
4. ábrán a 3. ábra szerinti kiviteli példa lezárás után, és az
5. ábrán a találmány szerinti eljárás gyártási sorának vázlatos képe látható.
A találmánynak az 1-5. ábrákon bemutatott kiviteli példája esetén egy kisülőedényben lévő töltőnyílást üvegből álló lezáróelemmel ráolvasztással lezárunk. Az első kiviteli példa szerint a lezáróelem a lemezek egyikében, a második példa szerint pedig egy síksugárzóhoz tartozó kisülőedény keretében van elrendezve. Az 1. ábrán síksugárzóhoz tartozó kisülőedény keresztmetszete látható vázlatosan. A kisülőedény 1 alaplemezzel és 2 homloklemezzel van ellátva, amelyek 3 keret által vannak összekötve. A felsorolt szerkezeti elemek mész-nátron-szilikát üvegből készültek, és egy illesztési eljárási lépésben 4 üvegforrasz réteg segítségével egymással össze lettek kötve. Az így létrehozott kisülőedény lényegében négyszög alakú keresztmetszettel, valamint négyszög alakú alappal (nincs ábrázolva) rendelkezik. Ez a kisülőedény dielektromosan gátolt kisülésű, lapos képernyő háttérmegvilágítására vagy általános megvilágításra szolgáló síksugárzó előállítására szolgál. Ennek megfelelően az 1 alaplemeznek az ábrán felül elhelyezkedő oldalára a 3 keret által határolt tartományon belül elektródcsíkok vannak rányomtatva, ahol az elektródoknak egy része dielektromos réteggel van lefedve. Ezek a részletek a jelen találmány szempontjából nem játszanak szerepet, és ezért ezeket nem ábrázoltuk. Ezzel kapcsolatban a már hivatkozott 197 11 890.0 számú bejelentés tartalmára hivatkozunk.
Az elektródcsíkoknak az 1 alaplemezen való jelenléte miatt a 2 homloklemezben helyezkedik el az 5 töltőnyílás. Az 1. ábra szerint az 5 töltőnyílás az egyszerűség kedvéért lényegében központosán helyezkedik el, egy konkrét kiviteli alak esetén azonban a már említett okokból kifolyólag a peremen való elrendezés előnyös lehet.
Az 5 töltőnyílásba megvastagított gallér alakjában 6 lezáróelemet képező üveghüvely van behelyezve. A 6 lezáróelem viszonylag alacsony olvadáspontú színtér üvegből, például ólom-bór-szilikát üvegből (Pb-Si-B-O), készült. Egy felmelegítési fázisban a 6 lezáróelemet hozzávetőleg 400 °C hőmérsékletre melegítjük fel, ami által 106 dPa s alatti viszkozitásértékre lágyul, és cseppként a felületi feszültség következtében az 5 töltőnyílásba húzódik. A lehűlést követően az 5 töltőnyílás a 2. ábrán vázlatosan ábrázolt módon le van zárva, ahol a 6 lezáróelem lágyulásához szükséges, viszonylag kis mértékű felmelegítés a kisülőedény egyéb szerkezeti részeit nem befolyásolja. A rajzon jelöltük, hogy az 5 töltőnyílást lezáró 6 lezáróelem a 2 homloklemezhez képest kissé hullámos alakú. Ezen okból kifolyólag a már említett, fal közeli elrendezés előnyben részesítendő.
Egy alternatív megoldás látható a 3. és 4. ábrán, ahol az 5’ töltőnyílás a 3. ábrán még nem lezárt állapotban és a 4. ábrán már lezárt állapotban látható. A 3. ábra szerint az 5’ töltőnyílás 3’ keretben van kiképezve, tehát a 3’ keret hézaggal van ellátva. Az 5’ töltőnyílásba hasonló módon, mint az 1. ábra szerinti kiviteli példánál galléros hüvelyként kiképzett 6’ lezáróelem van behelyezve, amely egyebekben az 1. ábrával kapcsolatban leírtaknak felel meg.
HU 223 905 Β1
A 6’ lezáróelem lágyuláspontjáig történő felmelegítését követően az 5’ töltőnyílás a ráolvasztott 6’ lezáróelem által le van zárva, ahogy a 4. ábrán látható. Ez a változat a gázkisülési lámpa fénysugárzási tulajdonságait a legkisebb mértékben befolyásolja.
Az 5. ábra szerint a gyártási eljárásnak a találmány szerinti része három 7, 8, 9 állomásból álló, vázlatosan bemutatott gyártási soron valósul meg. Ahogy az 5. ábra bal oldalán jelölt nyíllal jeleztük, az 1 alaplemezből, a 2 homloklemezből, a 3 keretből és a 6 lezáróelemből összeállított és a vonatkozó helyeken 4 üvegforrasz réteggel ellátott szerkezetet ezen félkész termékek összeillesztésére szolgáló tolókemence által képzett első 7 állomásra bezsilipeljük. Ott 240 °C és 520 °C tartományba eső hőmérsékletre való felmelegítéssel a kisülőedényt összeillesztjük. Ennek során a tolókemencében védőgáz-atmoszféra van jelen. Alapos öblítéssel a megnövelt hőmérsékleteken kilépő szennyező anyagokat, különösen kötőanyagokat, a 4 üvegforrasz rétegből kihajtjuk.
A tolókemence által képzett 7 állomáson uralkodó hőmérsékletet olyan mértékben növeljük meg, hogy az illesztési forrasz viszkozitásának 106 dPa s érték alatti értékén a 4 üvegforrasz meglágyul és az illesztendő alkotórészeket összeköti. Ehhez tipikusan 520 °C értékű hőmérséklet szükséges. A védőgáz-atmoszféra lényegében arra szolgál, hogy a kisülőedényben lévő lumineszkáló anyag (az ábrán nem szerepel) oxidációját a megnövelt hőmérsékleteken megakadályozza. A 7 állomáson nincs szükség lényegesen nagyobb ráfordítást igénylő és ezáltal drágább vákuumkemencére.
Az illesztést és olyan hőmérsékletre való hűtést követően, amelynél a 4 üvegforrasz réteg viszkozitása 101° dPa s fölött van, a kisülőedényt a második 8 állomásra bezsilipeljük, ahol a 6 lezáróelem állapota még az 1. és 3. ábrán bemutatott állapotnak felel meg. Ezért a kisülőedény belseje az 5 töltőnyíláson keresztül még nyitva van. A 8 állomáson lévő vákuumkemencében ezért az 5 töltőnyíláson keresztül a kisülőedényt kiszivattyúzzuk, amelynek során a kisülőedényt további deszorpciós folyamatok elősegítése érdekében és a 6 lezáróelem ezt követő ráolvasztása vonatkozásában alkalmas megnövelt 250 °C és 300 °C közötti hőmérsékleten tartjuk. Alternatív módon a 6 lezáróelem ráhelyezése a 8 állomást képező vákuumkemencében is történhet.
Elégséges kiszivattyúzás után a 8 állomást képező vákuumkemencében a gázkisülési lámpa kívánt gáztöltelékének megfelelő atmoszférát állítunk be, amely az 5 töltőnyíláson keresztül a kisülőedénybe hatol be.
Ezt követően a lámpát a 6 lezáróelemmel együtt hozzávetőleg 400 °C hőmérsékletre melegítjük fel, ami által az utóbbi ráolvad és cseppként a felületi feszültségnek köszönhetően az 5 töltőnyílásba hatol be. Ezt követően a lámpát, illetve a 6 lezáróelemet lehűtjük és ennek során ez a 2. és 4. ábrán bemutatott alakban megdermed és a kisülőedénybe zárt gáztölteléket bezárja.
Ezt követően a lezárt kisülőedényt egy további tolókemence által képzett harmadik 9 állomásra bezsilipeljük, és ott a kemencehőmérséklet meghatározott vezérlésével, illetve a lámpának a 9 állomást képező tolókemencén belül egy meghatározott hőmérsékletgörbének megfelelő szakasz mentén történő szállításával hozzávetőleg 50 °C hőmérsékletre hűtjük le. Az 5. ábra jobb oldalán bejelölt nyíl szerint ezt követően a kész kisülőedényt a gyártási sorról leemelhetjük. Mivel ez, ahogy már említettük, egy már elektródcsíkokkal és azok átvezetéseivel ellátott kisülőedény, így a gázkisülési lámpa ezáltal lényegében elkészült.
A találmányt síksugárzó kapcsán ismertettük részletesebben, annak előnyös hatása azonban más edénygeometriák esetén, különösen a már említett rúd alakú kisülőlámpák, például az irodaautomatizációhoz, valamint a gépkocsitechnikához alkalmazható apertúralámpák esetén is érvényesül.
Ezenkívül a lezáróelemet, ahogy már említettük, a lámpa töltését követően is behelyezhetjük a kisülőedény-nyílásba és ezt követően ráolvaszthatjuk. Ennél a változatnál a lezáróelemnek természetesen nem kell saját töltőnyílással rendelkeznie, hanem például dugaszként lehet kiképezve, amely ráolvasztását követően a kisülőedény-nyílást szintén gázzáróan zárja le.

Claims (14)

1. Gázkisülési lámpa, amelynek kisülőedénye van, azzal jellemezve, hogy a kisülőedény legalább egy lezáróelemmel (6, 6’) van ellátva, ahol a lezáróelem(ek) (6, 6’) egy kisülőedény-nyílást (5) összekötőanyagmentesen gázzáróan lezáró elem(ek)ként van(nak) kiképezve, és ahol a lezáróelem (6, 6’) a kisülőedény többi részéhez képest alacsonyabb olvadáspontú anyagból készült.
2. Az 1. igénypont szerinti gázkisülési lámpa, azzal jellemezve, hogy az alacsony olvadáspontú anyag színtér üveg vagy üvegforrasz.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti gázkisülési lámpa, azzal jellemezve, hogy az alacsony olvadáspontú anyag az alábbi vegyületek legalább egyikéből áll: Pb-Si-B-O, Bi-Si-B-O, Zn-Si-B-O, Zn-Bi-Si-B-O, SnOZnO-P2O5.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti gázkisülési lámpa, azzal jellemezve, hogy a gázkisülési lámpa dielektromosan gátolt kisüléses üzemelésre alkalmasan van kiképezve, és legalább egy dielektromosan gátolt elektróddal van ellátva.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti gázkisülési lámpa, azzal jellemezve, hogy a kisülőedény síksugárzó-kisülőedény, amely alaplemezzel (1), kerettel (3, 3’) és homloklemezzel (2) van ellátva, ahol a lezáróelem (6, 6’) a keretben (3, 3’) vagy az alaplemezben (1), vagy homloklemezben (2) van kiképezve.
6. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti gázkisülési lámpa, azzal jellemezve, hogy a kisülőedény rúd alakú kisülési lámpa cső alakú kisülőedényeként van
HU 223 905 Β1 kiképezve, amelynek egy vagy mindkét vége egy-egy lezáróelem (6, 6’) segítségével van lezárva.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti gázkisülési lámpa, azzal jellemezve, hogy legalább egy dielektromosan gátolt elektróddal van ellátva.
8. Eljárás az 1-7. igénypontok legalább egyike szerinti gázkisülési lámpa előállítására, azzal jellemezve, hogy a kisülőedény-nyílás (5, 5’) gázzáró lezárását az alábbi eljárási lépésekkel hajtjuk végre:
- a kisülőedény-nyíláshoz (5, 5’) hozzáigazított alakos testként kiképzett lezáróelemet (6,6’) hozunk létre,
- a lezáróelemet (6, 6’) a kisülőedény-nyílásba (5, 5’) helyezzük, és a kisülőedény-nyílást (5, 5’) gázzáróan lezárva ráolvasztjuk.
9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a ráolvasztás előtt gallérral és nyílással (5, 5’) ellátott hüvelyalakkal rendelkező lezáróelemet (6, 6’) alkalmazunk, ahol a ráolvasztás során a lezáróelemnyílást (5, 5’) is lezárjuk.
10. A 8. vagy 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lezáróelem-nyílást (5, 5’) szivattyúzóés/vagy töltőnyílásként alkalmazzuk.
11. A 10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1-5 mm tartományba eső átmérőjű lezáróelem-nyllást (5, 5’) alkalmazunk.
12. A 8-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lezáróelemet (6, 6') olyan hőmérsékletre melegítjük fel, amelynél viszkozitása 10® dPa s nagyságrendbe esik vagy az alatt van.
13. A 8-12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a lezáróelem (6, 6') ráolvasztását hozzávetőleg 350 °C és 600 °C tartományba eső hőmérsékleten végezzük.
14. A 8-13. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a ráolvasztást olyan hőmérsékleten hajtjuk végre, amelyen a lezáróelem (6, 6’) viszkozitása legalább három tízes hatvánnyal kisebb, mint a kisülőedény egyéb részeinek viszkozitása.
HU0200532A 1999-08-05 2000-07-28 Gázkisülési lámpa, valamint eljárás annak előállítására HU223905B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19936865A DE19936865A1 (de) 1999-08-05 1999-08-05 Gasentladungslampe und zugehöriges Herstellungsverfahren
PCT/DE2000/002500 WO2001011653A1 (de) 1999-08-05 2000-07-28 Gasentladungslampe und zugehöriges herstellungsverfahren

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP0200532A2 HUP0200532A2 (en) 2002-06-29
HU223905B1 true HU223905B1 (hu) 2005-03-29

Family

ID=7917257

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0200532A HU223905B1 (hu) 1999-08-05 2000-07-28 Gázkisülési lámpa, valamint eljárás annak előállítására

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6605892B1 (hu)
EP (1) EP1119868A1 (hu)
JP (1) JP2003506847A (hu)
KR (1) KR100442891B1 (hu)
CA (1) CA2346523C (hu)
DE (1) DE19936865A1 (hu)
HU (1) HU223905B1 (hu)
TW (1) TW457515B (hu)
WO (1) WO2001011653A1 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6459198B1 (en) 2000-05-17 2002-10-01 Motorola, Inc. Seal and method of sealing devices such as displays
FR2843483B1 (fr) * 2002-08-06 2005-07-08 Saint Gobain Lampe plane, procede de fabrication et application

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE907678C (de) * 1939-05-26 1954-03-29 Lorenz C Ag Verfahren zum vakuumidichten Abschliessen elektrischer Entladungsgefaesse
BE739303A (hu) * 1968-10-02 1970-03-24
DE3174149D1 (en) * 1980-12-20 1986-04-24 Emi Plc Thorn Discharge lamp arc tubes
JPS58169847A (ja) * 1982-03-31 1983-10-06 Ise Electronics Corp 螢光表示管の製造方法
DE3227280A1 (de) * 1982-07-21 1984-01-26 Heimann Gmbh, 6200 Wiesbaden Gasentladungslampe, insbesondere blitzroehre
JPS6012256U (ja) * 1983-07-05 1985-01-28 双葉電子工業株式会社 表示管の外囲器
JPS60112226A (ja) * 1983-11-21 1985-06-18 Sony Corp 表示装置の製造方法
US4589899A (en) * 1984-11-05 1986-05-20 Owens-Illinois, Inc. Sealing glass
JPS62170129A (ja) * 1986-01-21 1987-07-27 Ngk Insulators Ltd 高圧金属蒸気放電灯用セラミツク発光管の製造法
EP0263379A1 (de) 1986-10-06 1988-04-13 Heimann GmbH Blitzlampe
JP2637272B2 (ja) * 1990-04-11 1997-08-06 三菱電機株式会社 プラズマディスプレイパネルおよびその製造方法
JPH04167331A (ja) 1990-10-31 1992-06-15 Toshiba Lighting & Technol Corp チップレス形けい光ランプの封止方法
US5751107A (en) * 1993-02-09 1998-05-12 Seiko Epson Corporation Field-discharge fluorescent-display with fluorescent layer including glass
JPH0986959A (ja) 1995-07-20 1997-03-31 Toto Ltd 赤外線加熱溶融用封着ガラス
KR100228782B1 (ko) * 1995-09-28 1999-11-01 김영남 평판표시소자의 배기밀봉방법 및 그 시스템
JP3750250B2 (ja) * 1997-02-06 2006-03-01 凸版印刷株式会社 電界放射型ディスプレイ及びこの製造方法
DE19711892A1 (de) 1997-03-21 1998-09-24 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Flachstrahler
DE19718395C1 (de) * 1997-04-30 1998-10-29 Patent Treuhand Ges Fuer Elektrische Gluehlampen Mbh Leuchtstofflampe und Verfahren zu ihrem Betrieb
JPH10326572A (ja) * 1997-05-27 1998-12-08 Chugai Ro Co Ltd プラズマディスプレイパネルの製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
DE19936865A1 (de) 2001-02-15
CA2346523A1 (en) 2001-02-15
EP1119868A1 (de) 2001-08-01
WO2001011653A1 (de) 2001-02-15
HUP0200532A2 (en) 2002-06-29
JP2003506847A (ja) 2003-02-18
KR100442891B1 (ko) 2004-08-02
KR20010080030A (ko) 2001-08-22
CA2346523C (en) 2009-06-02
US6605892B1 (en) 2003-08-12
TW457515B (en) 2001-10-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100255426B1 (ko) 세라믹 방전관을 구비한 금속-할로겐화물 방전램프 제조방법
US20050217320A1 (en) Method for producing a gas discharge lamp
JP3848411B2 (ja) 低圧水銀放電ランプの製造方法および低圧水銀放電ランプ
JPH06318435A (ja) セラミック部品と金属部品との間の気密結合方法
US20060279218A1 (en) High-pressure discharge lamp, high-pressure discharge lamp operating apparatus, and illuminating apparatus
US4354717A (en) Process for the production of gas discharge lamps
CN1461492A (zh) 高缓冲气体压力陶瓷电弧管及其制造方法和制造设备
TW516068B (en) Dielectric barrier discharge lamp
EP0026231B1 (en) Method of manufacturing gas-filled electric switch
CA2470028A1 (en) Process for producing an electric lamp with outer bulb
HU223905B1 (hu) Gázkisülési lámpa, valamint eljárás annak előállítására
KR940011090A (ko) 금속제 진공이중용기와 제조방법
US2220742A (en) Glass-to-metal seal
KR100269419B1 (ko) 무전극방전램프와그제조방법
CN1959912B (zh) 一种铟封式荧光屏以及采用该荧光屏的像管的制备工艺
US3967871A (en) Process for manufacturing tubeless vacuum electric discharge lamps
KR100760712B1 (ko) 고강도방전 램프, 아크튜브 및 제조방법
US6071164A (en) Method for producing a high-pressure discharge lamp
JPH05208852A (ja) 接合方法および容器
KR100779668B1 (ko) 백라이트 유닛의 제조방법
JPH02220327A (ja) ダブルエンド形高圧放電ランプの製造方法
US3543361A (en) Method of manufacturing a reelector type lamp
JP3461756B2 (ja) 発光管の封止装置及び封止方法
JPS6020445A (ja) ランプ
JP2002033051A (ja) ガス放電パネルの製造方法及びガス放電パネル

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20050125

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees