HU221933B1 - Vezetőberendezés tolófalú és fedett vasúti kocsik tolófalai részére - Google Patents

Vezetőberendezés tolófalú és fedett vasúti kocsik tolófalai részére Download PDF

Info

Publication number
HU221933B1
HU221933B1 HU9802933A HUP9802933A HU221933B1 HU 221933 B1 HU221933 B1 HU 221933B1 HU 9802933 A HU9802933 A HU 9802933A HU P9802933 A HUP9802933 A HU P9802933A HU 221933 B1 HU221933 B1 HU 221933B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
rail
sliding
walls
roller
carriage
Prior art date
Application number
HU9802933A
Other languages
English (en)
Inventor
Andreas Ernst
Dieter Göhring
Renee Petrick
Manfred Raabe
Original Assignee
Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh. filed Critical Dwa Deutsche Waggonbau Gmbh.
Publication of HU9802933D0 publication Critical patent/HU9802933D0/hu
Publication of HUP9802933A2 publication Critical patent/HUP9802933A2/hu
Publication of HU221933B1 publication Critical patent/HU221933B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D19/00Door arrangements specially adapted for rail vehicles
    • B61D19/003Door arrangements specially adapted for rail vehicles characterised by the movements of the door
    • B61D19/005Door arrangements specially adapted for rail vehicles characterised by the movements of the door sliding
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D39/00Wagon or like covers; Tarpaulins; Movable or foldable roofs
    • B61D39/002Sliding or folding roofs
    • B61D39/003Sliding or folding roofs telescopic

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Support Devices For Sliding Doors (AREA)
  • Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)

Abstract

A találmány tárgya vezetőberendezés tolófalú és fedett vasúti kocsiktolófalai részére, amely tolófalak szállítási hely- zetben a kocsihosszanti középsíkjával párhuzamosan helyezkednek el, a szemben lévőtolófalak nyitott helyzetben a szomszédos zárt tolófalak fölé vannaktolva, és az eltolási folyamat során egy sínen vannak vezetve, ahol azalváz külső szélével párhuzamosan vagy közel párhuzamosan egy sín (6)van elrendezve, amely két görgőtartónként (5) egy tolófalat tart, ésamely a külső, a homlokfalak felé eső görgőtartók (5) szakaszán akocsi hosszanti középsíkja felé szög alatt meg van hajlítva, amelyszög kisebb, a sín (6) és egy görgőtartó (5) között átlósoldalérintkezéskor létrejövő szög, továbbá a sín (6) a belső, a kocsikeresztirányú középsíkja felé eső görgőtartók (5) szakaszánbevezetésekkel rendelkezik, amelyek a kocsi hosszanti középsíkja felészög alatt meg vannak hajlítva, és szabad vé- geikkel a megfelelőhomlokfalak felé mutatnak, és ennek a szögnek nagysága közelháromszorosa a sín (6) külső szakaszán kialakított szög nagyságának,továbbá az egymás mellett elrendezett tolófalak egyikéhez a sínfejalatt, a másikhoz a sínfej felett a tolófalakhoz tartozó görgőtartókat(5) a megfelelően hozzájuk tartozó bevezetésekbe (7) irányítóvezetőelemek (10, 11) vannak elrendezve. ŕ

Description

A találmány tárgya vezetőberendezés tolófalú és fedett vasúti kocsik tolófalai részére, amely tolófalak szállítási helyzetben a kocsi hosszanti középsíkjával párhuzamosan helyezkednek el, a szemben lévő tolófalak nyitott helyzetben a szomszédos zárt tolófalak fölé vannak tolva, és az eltolási folyamat során egy sínen vannak vezetve.
Nyitható vasúti teherkocsik részére különböző konstrukciójú tolófalak és tetők ismeretesek, amelyeknél a tolófalak, illetve tetők a zárt szállítási vagy nyugalmi helyzetből a be- és kirakodáshoz eltolhatok. A tolófalakkal rendelkező kocsiszekrények két, a kocsivégeken elrendezett homlokfallal rendelkeznek, a kocsi közepén többnyire egy középoszloppal és négy, a homlokfalakra és a középoszlopra szorosan felfekvő és külön működtethető tolófallal vannak ellátva, amelyek közül kettő-kettő egymással szemben nyitható, és a kocsi hosszirányában a szomszédos zárt tolófal fölé tolható. A tolófalak fent a tetőszakaszon és alul a kocsi padozata alatt elrendezett kitámasztó- és/vagy vezetőberendezéssel vannak megtámasztva.
Ismeretes, hogy a tolófalakat egy forgatható tengellyel a szállítási helyzetből egy sínre lehet forgatni, és ezzel az eltolási helyzetbe hozni. A sínek az áthelyezési szakaszon meg vannak szakítva, annak érdekében, hogy az áthelyezőkar befordítása lehetővé váljék. A tolófalak görgőtartói egy körpályán mozognak a szállítási és a be-, illetve kirakodási helyzet között. Ezáltal az egész tolófal az áthelyezési eljárás során felemelésre és kifelé mozgatásra kerül annak érdekében, hogy a mozgáshoz szükséges szabad tér a szomszédos zárt falhoz képest létrejöjjön. A súlynyomaték kiegyenlítésére kiegyenlítő rugókat alkalmaznak a kezeléshez szükséges erőkifejtés csökkentésére. Ezen függőségek következtében a forgástengely és a hozzá tartozó sínek elrendezési lehetőségei korlátozottak. A forgástengely csapágyai és a kar, valamint a sínek gyakran túlnyúlnak az alváz külső szélén, és ezzel jelentős sérülési veszélyt idéznek elő a rakodó járművek részére. A tolófalak futóműveit a nyugalmi helyzetbe vagy a nyitási helyzetbe való áthelyezés során megfelelően kell védeni. Minthogy a sín tolófalanként az áthelyezési szakaszon két megszakítással rendelkezik, ezen a szakaszon a biztosítás a futóművek kiemelése ellen nem biztosítható tökéletesen. Ezeknek a berendezéseknek hátránya, hogy sok építőelemből állanak, és ezzel az előállításuk költséges, és jelentős karbantartást igényelnek. Hátrányos továbbá az a körülmény is, hogy a forgástengely mint érzékeny alkatrész szabadon helyezkedik el, és nagy sérülésveszélynek van kitéve. Ezen túlmenően a tolófal tömegét minden nyitási és zárási folyamat során függőlegesen meg kell emelni és le kell engedni. Ezenkívül a forgástengely és a sínek elrendezési lehetőségei az alvázon a kölcsönös kapcsolat következtében korlátozott.
A DE-3323 655 irat egy vezetőberendezést ismertet tolófalak részére, amelynél a kocsi hosszirányában szomszédos falak külön-külön síneken vannak vezetve. Ezek a sínek egymás mellett párhuzamosan, valamint ferdén egymás fölött vannak elrendezve. Ennél az elrendezésnél a tolófalakat a nyitás során nem kell felemelni, hanem a felső szakaszon erősen szét kell feszíteni, hogy a másik fal részére elegendő szabad tér álljon rendelkezésre a homlokfal irányába való eltolás során. A sínek nem rendelkeznek megszakítással, és az alváz külső szélével párhuzamosan vannak elrendezve, ahol a tolófalak görgői állandóan a síneken maradnak. Hátránya ennek a kiviteli alaknak, hogy két, a teljes kocsihosszon elrendezett sínre van szükség a kocsi mindkét hosszanti oldalán. Azonkívül a függőleges és vízszintes helyigény a külső hossztartó szakaszán rendkívül nagy, és nem teszi lehetővé a sínek védett elrendezését. Hátrányosan hat ki továbbá az a körülmény is, hogy a külső tolófalat rendkívül erősen ki kell feszíteni, hogy a belső tolófal mellette elmozgatható legyen. Ezáltal szűk rámpák esetén a széles kocsik begördítése korlátozott. Ez a berendezés nagy saját tömeggel rendelkezik, és azonkívül jelentős előállítási költségeket igényel.
A találmány feladata tolófalú és fedett kocsik részére egy alul elhelyezett, tolófalak részére kialakított vezetés létrehozása, amely kisszámú és mozgó alkatrészek alkalmazása nélkül van kialakítva, és ezáltal kedvező gyártási költségekkel állítható elő, továbbá csekély karbantartást igénylő üzemeltetést tesz lehetővé, ahol ez a berendezés csupán egy sín alkalmazása következtében helyes súlytakarékos megoldást tesz lehetővé, valamint jól védve messze az alváz széle mögött van elrendezve, és a kezelő részére súlynyomatékot kiegyenlítő rugók nélkül kényelmes kezelést tesz lehetővé. Továbbá a tolófal alsó részének egy körívtől független nyitási pályája egy fontos részfeladat annak érdekében, hogy az adott rámpaszélességek mellett a lehetséges maximális kocsiszélesség nyitott állapotban jól kihasználható legyen.
A feladat találmány szerinti megoldása vezetőberendezés tolófalú és fedett vasúti kocsik tolófalai részére, amely tolófalak szállítási helyzetben a kocsi hosszanti középsíkjával párhuzamosan helyezkednek el, a szemben lévő tolófalak nyitott helyzetben a szomszédos zárt tolófalak fölé vannak tolva, és az eltolási folyamat során egy sínen vannak vezetve, ahol az alváz külső szélével párhuzamosan vagy közel párhuzamosan egy sín van elrendezve, amely két görgőtartónként egy tolófalat tart, és amely a külső, a homlokfalak felé eső görgőtartók szakaszán a kocsi hosszanti középsíkja felé szög alatt meg van hajlítva, amely szög kisebb, mint a sín és egy görgőtartó között oldalérintkezéskor létrejövő szög, továbbá a sín a belső, a kocsi keresztirányú középsíkja felé eső görgőtartók szakaszán bevezetésekkel rendelkezik, amelyek a kocsi hosszanti középsíkja felé szög alatt meg vannak hajlítva, és szabad végeikkel a megfelelő homlokfalak felé mutatnak, és ennek a szögnek nagysága közel háromszorosa a sín külső szakaszán kialakított szög nagyságának, továbbá az egymás mellett elrendezett tolófalak egyikéhez a sínfej alatt a másikhoz a sínfej felett a tolófalakhoz tartozó görgőtartókat a megfelelően hozzájuk tartozó bevezetésekhez irányító vezetőelemek vannak elrendezve.
Előnyös, ha a találmány szerinti megoldás úgy van kialakítva, hogy a tolófal kocsiközép felé eső görgőtartóján egy kettős futómű van elrendezve, ahol a fiiggőle2
HU 221 933 Β1 ges forgástengely annak két sorban szerelt görgői között helyezkedik el, és a fútóműkereten vezetőelemek vannak rögzítve.
Lehetséges a találmány szerinti kiviteli alakot úgy kialakítani, hogy a kocsiközép felé eső görgőtartón egy szférikus csapággyal ellátott egykerekes futómű van elrendezve.
Előnyös továbbá, ha a találmány szerinti kiviteli alak esetében két szomszédos tolófal kettős futóműve vezetőelemeinek elrendezése abban különbözik, hogy az egyik tolófal vezetőelemei a futómű keretén felfelé, a másiknál lefelé túlnyúlnak, és a mindenkori váltószakaszon megfelelően kialakított, az alvázon rögzített vezetőelemekkel vannak vezetve.
A találmány szerinti megoldás esetében kedvező kiviteli alaknak tekinthető, ha a kiemelésbiztosítás a sín fölött rögzített, és a sínt követő ütközőként van kialakítva, amely a görgő függőleges elmozdulását határolja.
Ugyancsak előnyös megoldás, ha a kiemelésbiztosítás úgy van megoldva, hogy a kiemelésbiztosítás egy vezetőegység alakjában a sínt a kocsi külső oldaláról körbefogja, és a sín alsó részén egy vízszintes síkhoz ütközőt képez.
A találmány szerinti kiviteli alak esetében a homlokfal felé eső görgőtartón előnyösen egy egykerekes futómű van elrendezve.
A találmány szerint kialakított vezetőberendezéssel a tolófal mozgásához szükséges szabad tér létrehozása a szomszédos zárt tolófalhoz és a kocsiszekrényhez képest két egymástól független mozgatással érhető el. Először a tolófal egy felső vezetőberendezés útján a kocsi hosszanti középsíkjától elfeszítésre kerül. A forgáspontot a tolófal görgőinek a sínen való felfekvési pontja képezi. Ezt követően a kezdeti szakaszon egy vízszintes, ferdén kifelé mutató eltolási út mentén történik a tolófal elmozdítása. Ehhez a kocsi mindkét hosszoldalán az alváz külső szélével párhuzamos sín van elrendezve, amelyen a tolófal két görgőtartója nyugszik, és amely sínek homlokfalhoz közelebb eső görgőtartók szakaszán a kocsi belseje felé meg vannak hajlítva, és a kocsi keresztirányú középsíkjához közelebb eső görgőtartók szakaszán bevezetőszakasszal rendelkeznek, amelyek a kocsi közepe felé meg vannak hajlítva, és szabad végeikkel a megfelelő homlokfal felé mutatnak. A tolófalnak a homlokoldalhoz közelebb eső görgőtartóján egy egykerekes futómű, míg a kocsi középső oszlopához közelebb eső görgőtartóján egy kettős futómű van elrendezve.
A tolófal görgői - a tolófal zárt helyzetében - a fentieknek megfelelően a homlokoldalhoz közelebb eső, a kocsi belseje felé meghajlított sínszakaszon, és a kocsi középső részén pedig az ugyancsak a kocsi belseje felé hajló bevezetőszakaszt képező bevezetésen nyugszanak, aminek következtében a tolófal síkja a kocsi hosszanti középsíkja irányában beljebb helyezkedik el, mint a kocsi teljes hosszában fekvő sín által meghatározott függőleges sík. Ez az elrendezés lehetővé teszi, hogy a zárt tolófal elé a nyitandó tolófal áttolható legyen, a zárt helyzetben lévő tolófalnak a homlokoldalhoz közelebb eső görgőtartóján való felütközésig. A bevezetőszakaszokon bevezetőelemek vannak elrendezve, amelyek a tolófalakhoz tartozó görgőtartókat a megfelelő bevezetésbe vezetik.
A találmányt a továbbiakban kiviteli példák kapcsán rajzok alapján ismertetjük közelebbről. A mellékelt rajzokon az
1. ábra egy kéttengelyű tolófalú vasúti kocsi elölnézete, a
2. ábra az alváz felülnézeti metszete az 1. ábrán feltüntetett A-A sík mentén a tolófalak és a kocsiszekrény részletei nélkül, a
3. ábra a sínek bevezetése a kocsi közepének szakaszán, a
4-1. ábra a kifeszített és vízszintesen eltolt tolófal az alul elrendezett vezetőelemekkel, a
4-2. ábra a kifeszített és vízszintesen eltolt tolófal felül elrendezett vezetőelemekkel, az
5. ábra a kifeszített és eholatlan tolófal és a szomszédos zárt tolófal, a
6. ábra a kifeszített és vízszintesen eltolt tolófal a 2. ábrán feltüntetett B-B metszet szerint a szomszédos zárt tolófal előtt.
Az 1. ábra egy tolófalakkal ellátott vasúti teherkocsi felépítését szemlélteti. A nyílás a kocsivégeken elrendezett 1 homlokfalak egy 2 középső oszlop és a 3 alváz külső szélei között egy mozgatható 4 tolófallal kerül lezárásra. Valamennyi 4 tolófallal a kocsi hosszirányában egy szomszédos és a kocsi keresztirányában egy szemben fekvő 4 tolófal van elrendezve, amelyek egy 6 sínen vannak vezetve. A 4 tolófal és a 6 sín között a kapcsolatot tolófalanként két 5 görgőtartó létesíti. A szemben lévő 4 tolófalak egyidejűleg vagy egymástól függetlenül nyithatók, és a megfelelő szomszédos tolófalak fölé tolhatok. Ezáltal megkülönböztethetjük a reteszelt zárt szállítási helyzetet és a 4 tolóajtó eltolt helyzetét. Az eltoláshoz szükséges szabad teret a 4 tolófal és a kocsiszekrény között két egymástól független mozgással állítjuk elő. Az 5. ábra szerint az első elmozdítást folyamatnál a 4 tolófal egy mennyezetgerendában elrendezett és itt közelebbről nem ábrázolt feszítőberendezés útján kifelé elbillentésre kerül (a 14 hivatkozási jellel a 4 tolófal kibillentett állapotát jelöljük). Ennek a feszítőmozgásnak a forgáspontja a 17 görgő és a 6 sín, valamint a másik 17 görgő és a 7 bevezetés közötti érintkezési pont. A 6. ábra szerint a második mozgás során a tolófal a kocsi hosszirányában eltolásra került (a 15 hivatkozási jellel a 4 tolófal eltolt állapotát jelöltük), és a kezdeti szakaszban vízszintesen keresztbe kifelé mozog. Ez a vízszintes keresztirányú mozgás a 6 sín és a 7 bevezetés elrendezése útján érhető el, amely elrendezést a 2. ábra szemlélteti. A 6 sín a szállítási, zárt helyzetben lévő 4 tolófal két 5 görgőtartójának szakaszán különbözőképpen van kiképezve. A 4 tolófalaknak a homlokfalakhoz közelebb elrendezett 5 görgői a zárt helyzetben a 6 sínek végén helyezkednek el. Ezen a szakaszon a 6 sín a kocsi 8 hosszanti középsíkjához közeledőén enyhén meg van hajlítva. Ebben a szakaszban ez a szög úgy van megválasztva, hogy a 6 sín sínfeje és az görgőtartó 17 görgőjének oldalai között ékelődés nem következik be, jóllehet ezen a helyen egy merev egyes3
HU 221 933 Β1 kerék van elrendezve. A 4 tolófalnak a belső a 2 középső oszlophoz, illetve a kocsi 9 keresztirányú középsíkjához közelebb eső 5 görgőtartója szakaszán egy 7 bevezetés van a 6 sínhez csatlakozóan elrendezve annak érdekében, hogy az eltolási folyamat kezdeti szakaszán lehetőség szerint a 4 tolófal részére elegendő vízszintes keresztirányú mozgás legyen biztosítható, és ezzel a szükséges szabad tér a 2 középső oszlophoz és a szomszédos 4 tolófalhoz képest létrejöjjön.
A 4 tolófalnak az 1 homlokoldalhoz közelebb eső görgőtartóján egy egykerekes futómű, míg a kocsi középső oszlopához 2 közelebb eső görgőtartóján egy kettős futómű van elrendezve.
A 4 tolófal 5 görgői - a 4 tolófal zárt helyzetében a fentieknek megfelelően az 1 homlokoldalhoz közelebb eső, a kocsi belseje felé meghajlított sínszakaszon és a kocsi középső részén pedig az ugyancsak a kocsi belseje felé hajló bevezetőszakaszt képező 7 bevezetésen nyugszanak, aminek következtében a 4 tolófal síkja a kocsi 8 hosszanti középsíkja irányában beljebb helyezkedik el, mint a kocsi teljes hosszában fekvő 6 sín által meghatározott függőleges sík. (A 4 tolóajtó zárt állapotában az 5 görgőtartók helyzetét a 2. ábrán feltüntetett 18, 19 középvonalukkal szemléltetjük.) Ez az elrendezés lehetővé teszi, hogy a zárt 4 tolófal elé a nyitandó 4 tolófal áttolható legyen, a zárt helyzetben lévő 4 tolófalnak a homlokoldalhoz közelebb eső 5 görgőtartóján való felütközésig.
Amint a 3. ábrából kitűnik, a 6 sín feje a 7 bevezetés szakaszán meg van szakítva, hogy a 4 tolófal 5 görgőtartója kettős futóművének a felfutása a 6 sínre lehetővé váljék. A további eltolási folyamat során a 15 eltolt állapotban lévő 4 tolófal kettős futóműve kényszervezetve egyenesen elhalad a szomszédos 13 zárt helyzetben lévő 4 tolófal 7 bevezetése mellett, és tovább tud gördülni a szomszédos 13 zárt helyzetben lévő 4 tolófal külső görgőtartóján való felütközésig. A kényszervezetés az ívelt szakaszon egy meghajlított 10 vezetőelemek útján érhető el, amelyek a 7 bevezetésekben úgy vannak elrendezve, hogy azok a megfelelő futóművek mindenkori 16 vezetőeleme és 17 görgője közé benyúlik. Az egyenesben való vezetés a szomszédos 7 bevezetésnél úgy érhető el, hogy egy 11 vezetőelem nem a futómű 16 vezetőeleme és 17 görgője között van elrendezve, hanem a 7 bevezetés szakaszán a futóművet kifelé nyomja. A 4-1. és a 4-2. ábrák szerint két 4 tolófal részére a mindenkori 10,11 és 16 vezetőelemek egymáshoz képest különböző magasságokban vannak elrendezve annak érdekében, hogy a két 4 tolófal ívben való vezetése szét legyen választva. Ez azt jelenti, hogy egyik kocsifélre a 10 vezetőelem az ívben való vezetésre és a 11 vezetőelem az egyenesben való vezetésre, a sín sínfeje alatt és a 16 vezetőelem a 4 tolófalhoz tartozó futóművön a 17 görgő forgástengelye alatt vannak elrendezve. A szomszédos 4 tolófal részére a 10, 11 és 16 vezetőelemek megfelelően a sínfej, illetve a forgástengely fölött vannak elrendezve. A nyitott 4 tolófalak külső 5 görgőtartói kényszervezetve elhaladnak az eltolási folyamat alatt a 6 sín mindkét 7 bevezetése előtt. Egy itt közelebbről nem ismertetett elem a 4 tolófal görgőtartójának meghosszabbításában biztosítja, hogy a külső futómű ne tudjon a 7 bevezetésbe bekanyarodni. A 4 tolófal biztosítása egy nemkívánatos kicsúszás vagy kiemelés ellen, amint ezt a 4-1. ábra szemlélteti, egy a 6 sín fölött rögzített 12 ütközőként elrendezett szögvassal, vagy amint ezt a 6. ábra mutatja, a 6 sín 12’ vezetőelemében az 5 görgőtartóra szerelt görgők útján biztosítható.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Vezetőberendezés tolófalú és fedett vasúti kocsik tolófalai részére, amely tolófalak szállítási helyzetben a kocsi hosszanti középsíkjával párhuzamosan helyezkednek el, a szemben lévő tolófalak nyitott helyzetben a szomszédos zárt tolófalak fölé vannak tolva, és az eltolási folyamat során egy sínen vannak vezetve, azzal jellemezve, hogy az alváz külső szélével párhuzamosan vagy közel párhuzamosan egy sín (6) van elrendezve, amely két görgőtartónként (5) egy tolófalat tart, és amely a külső, a homlokfalak (1) felé eső görgőtartók (5) szakaszán a kocsi hosszanti középsíkja (8) felé szög alatt meg van hajlítva, amely szög kisebb, mint a sín (6) és egy görgőtartó (5) között átlós oldalérintkezéskor létrejövő szög, továbbá a sín (6) a belső, a kocsi keresztirányú középsíkja (9) felé eső görgőtartók (5) szakaszán bevezetésekkel (7) rendelkezik, amelyek a kocsi hosszanti középsíkja felé szög alatt meg vannak hajlítva, és szabad végeikkel a megfelelő homlokfalak (1) felé mutatnak, és ennek a szögnek nagysága közel háromszorosa a sín (6) külső szakaszán kialakított szög nagyságának, továbbá az egymás mellett elrendezett tolófalak (4) egyikéhez a sínfej alatt, a másikhoz a sínfej felett a tolófalakhoz (4) tartozó görgőtartókat (5) a megfelelően hozzájuk tartozó bevezetésekhez (7) irányító vezetőelemek (10,11) vannak elrendezve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti vezetőberendezés, azzal jellemezve, hogy a tolófal (4) kocsiközép felé eső görgőtartóján (5) egy kettős futómű van elrendezve, ahol a függőleges forgástengely annak két sorban szerelt görgői (17) között helyezkedik el, és a futóműkereten vezetőelemek (16) vannak rögzítve.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti vezetőberendezés, azzal jellemezve, hogy a kocsiközép felé eső görgőtartón (5) egy szférikus csapággyal ellátott egykerekes futómű van elrendezve.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti vezetőberendezés, azzal jellemezve, hogy két szomszédos tolófal (4) kettős futóműve vezetőelemeinek (16) elrendezése abban különbözik, hogy az egyik tolófal (4) vezetőelemei (16) a futómű keretén felfelé, a másiknál lefelé túlnyúlnak, és a mindenkori váltószakaszon megfelelően kialakított, az alvázon (3) rögzített vezetőelemekkel vannak vezetve.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti vezetőberendezés, azzal jellemezve, hogy a kiemelésbiztosítás a sín (6) fölött rögzített és a sínt (6) követő ütközőként van kialakítva, amely a görgő függőleges elmozdulását határolja.
    HU 221 933 Β1
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti vezetőberendezés, azzal jellemezve, hogy a kiemelésbiztosítás egy vezetőegység (12’) alakjában a sínt (6) a kocsi külső oldaláról körbefogja, és a sín (6) alsó részén egy vízszintes síkhoz ütközőt képez. 5
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti vezetőberendezés, azzal jellemezve, hogy a homlokfal (1) felé eső görgőtartón (5) előnyösen egy egykerekes futómű van elrendezve.
HU9802933A 1997-12-19 1998-12-16 Vezetőberendezés tolófalú és fedett vasúti kocsik tolófalai részére HU221933B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19757283A DE19757283B4 (de) 1997-12-19 1997-12-19 Führungseinrichtung für Schiebewände von Schiebewand- und Haubenwagen

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9802933D0 HU9802933D0 (en) 1999-02-01
HUP9802933A2 HUP9802933A2 (hu) 2001-01-29
HU221933B1 true HU221933B1 (hu) 2003-02-28

Family

ID=7853025

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9802933A HU221933B1 (hu) 1997-12-19 1998-12-16 Vezetőberendezés tolófalú és fedett vasúti kocsik tolófalai részére

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0924129B1 (hu)
CZ (1) CZ290205B6 (hu)
DE (1) DE19757283B4 (hu)
HU (1) HU221933B1 (hu)
PL (1) PL189099B1 (hu)
SK (1) SK284496B6 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103879421B (zh) * 2014-03-21 2016-02-24 南车南京浦镇车辆有限公司 防脱落型侧顶板安装装置

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1491132A (fr) * 1965-09-04 1967-08-04 Rheinstahl Siegener Eisenbahnb Wagon de marchandises couvert muni d'éléments de paroi coulissants qui, en position de fermeture, sont disposés dans un plan
DE1274156B (de) * 1965-09-04 1968-08-01 Rheinstahl Siegener Eisenbahnb Gedeckter Eisenbahngueterwagen, dessen Seitenwaende aus je zwei in geschlossenem Zustand in einer Ebene liegenden Schiebewandteilen bestehen
DE1803485A1 (de) * 1968-10-17 1970-05-14 Rheinstahl Siegener Eisenbahnb Gedeckte Eisenbahngueterwagen und Container,deren Seitenwaende aus je zwei in geschlossenem Zustand in einer Ebene liegenden Schiebewandteilen bestehen
BE759196A (fr) * 1969-12-24 1971-04-30 Rheinstahl Ag Transporttechnik Paroi laterale pour wagons a marchandises ferroviaires
DD209601B1 (de) * 1982-07-14 1987-11-04 Niesky Waggonbau Veb Haubenverdeck fuer gueterwagen

Also Published As

Publication number Publication date
DE19757283A1 (de) 1999-07-01
HU9802933D0 (en) 1999-02-01
EP0924129A2 (de) 1999-06-23
HUP9802933A2 (hu) 2001-01-29
PL330341A1 (en) 1999-06-21
CZ290205B6 (cs) 2002-06-12
DE19757283B4 (de) 2008-05-21
CZ418698A3 (cs) 1999-07-14
EP0924129A3 (de) 2000-03-22
EP0924129B1 (de) 2002-03-27
PL189099B1 (pl) 2005-06-30
SK284496B6 (sk) 2005-05-05
SK173898A3 (en) 1999-07-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4249853A (en) Apparatus for loading and unloading a vehicle
HU191540B (en) Goods waggon
US20050188892A1 (en) Transverse car body conveying system
ATE215895T1 (de) Schüttgutverladewagen
FI84245B (fi) Halvstaoende betaeckning.
HU221933B1 (hu) Vezetőberendezés tolófalú és fedett vasúti kocsik tolófalai részére
HU209420B (en) Rodway carriage
US4240357A (en) Folding rail car doors
HU211420B (en) Portal running gear and carriage with portal running gear
EP0479458A2 (en) Railway vehicles
KR101809997B1 (ko) 무정차 방식의 카 덤퍼 시스템
EP0461448B1 (en) Roof of a railway wagon
HU221115B1 (hu) Tolófal-elrendezés, fõleg fedett, vasúti áruszállító kocsikhoz
RU2234432C2 (ru) Крытый вагон для перевозки автомобилей
ITMI970376A1 (it) Ponte elevatore per autoveicoli
SU1371947A1 (ru) Гибкий передвижной конвейер
SK73993A3 (en) Close goods railway wagon
JPH0645563Y2 (ja) 平面循環式駐車装置の入出庫口レール
KR20240032041A (ko) Ams 도어 시스템
RU1792852C (ru) Турникет дл креплени длинномерного груза на сцепе транспортных платформ
HUT71437A (en) Chain guided parking system
JPH0312727Y2 (hu)
SU996290A1 (ru) Вертикально-замкнутый двухцепной конвейер
SU821341A1 (ru) Подвесной конвейер
JP3766546B2 (ja) 吊懸式間仕切装置

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20021227

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees