HU217778B - Eljárás bipoláros membrán előállítására és eljárás vizes alkálifém-hidroxid oldat elektrodialízissel történő előállítására - Google Patents

Eljárás bipoláros membrán előállítására és eljárás vizes alkálifém-hidroxid oldat elektrodialízissel történő előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU217778B
HU217778B HU9702129A HU9702129A HU217778B HU 217778 B HU217778 B HU 217778B HU 9702129 A HU9702129 A HU 9702129A HU 9702129 A HU9702129 A HU 9702129A HU 217778 B HU217778 B HU 217778B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
membrane
alkali metal
anionic
cationic
aqueous
Prior art date
Application number
HU9702129A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT77334A (hu
Inventor
Francesco Posar
Original Assignee
Solvay (Société Anonyme)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Solvay (Société Anonyme) filed Critical Solvay (Société Anonyme)
Publication of HUT77334A publication Critical patent/HUT77334A/hu
Publication of HU217778B publication Critical patent/HU217778B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J5/00Manufacture of articles or shaped materials containing macromolecular substances
    • C08J5/20Manufacture of shaped structures of ion-exchange resins
    • C08J5/22Films, membranes or diaphragms
    • C08J5/2206Films, membranes or diaphragms based on organic and/or inorganic macromolecular compounds
    • C08J5/2275Heterogeneous membranes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)

Abstract

A bipoláros membrán előállításához a találmány szerinti eljárás soránegy anionos membránt egy kationos membránhoz csatlakoztatnak, ahol amembránokat előzetesen egy vizes közegben végzett kondicionálóelőkezelésnek vetik alá. A találmány értelmében az anionos membránkondicionáló előkezelése során a membránt egy többértékű fémvegyületével és egy vizes alkálifém-hidroxid-oldattal érintkeztetik,és a kationos membrán vizes közegben végzett kondicionáló előkezeléseabból áll, hogy a kationos membránt többértékű fémtől és alkálifémtőlmentes vízzel érintkeztetik. A találmány kiterjed vizes alkálifém-hidroxid-oldat előállítására a fenti bipoláros membrán alkalmazásával. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás bipoláros membrán előállítására, valamint eljárás vizes alkálifém-hidroxid-oldat elektrodialízissel történő előállítására.
A bipoláros membránok az elektrodializálócellák egyik alkotórészét képezik. Az elektrodializálócellák ismertek abból a technológiából, amellyel elsősorban savakat és bázisokat állítanak elő sóikból kiindulva.
Bipoláros membránok előállításához általában egy kationos membránt és egy anionos membránt csatlakoztatnak egymáshoz, ahol a membránokat előzetesen egy kondicionáló előkezelésnek vetik alá. így például, a WO 89/01059 számú irat szerint bipoláros membrán előállításához egy kationos membránt és egy anionos membránt csatlakoztatnak egymáshoz, ahol a membránokat előzetesen azonos kondicionáló előkezelésnek vetik alá, amelynek során a membránokat egy, nátriumtól vagy káliumtól eltérő fém sójának vizes oldatával és egy lúgos oldattal (általában vizes nátrium-hidroxid-oldattal) érintkeztetik. A kondicionáló előkezelés után a feltárt membránokat egymásra helyezve előállítják a bipoláros membránt.
Az ismert eljárásokkal előállított bipoláros membránok általában jó mechanikai szilárdsággal és közepes elektromos ellenállással rendelkeznek.
Az ismert eljárások, például a WO 89/01059 számú iratban ismertetett eljárás során a két unipoláros membránt (az anionos membránt és a kationos membránt) az egymáshoz történő csatlakoztatás előtt kondicionáló előkezelésnek vetik alá, egyrészt egy polivalens fémsóval, másrészt egy vizes alkálifém-hidroxid-oldattal. Az ismert eljárás ezért nagyszámú ipari műveletet igényel, ami az eljárást bonyolulttá és költségessé teszi.
A találmány feladata a fent említett ismert eljárás egyszerűsítése a kapott bipoláros membrán teljesítményének gyengítése nélkül.
A találmány tárgya tehát eljárás bipoláros membrán előállítására, amelynek során egy anionos membránt egy kationos membránhoz csatlakoztatunk, ahol a membránokat előzetesen egy vizes közegben végzett kondicionáló előkezelésnek vetjük alá. A találmány szerinti eljárás jellemző vonása, hogy az anionos membrán kondicionáló előkezelése során a membránt egy többértékű fém vegyületével és egy vizes alkálifém-hidroxid-oldattal érintkeztetjük, és a kationos membrán vizes közegben végzett kondicionáló előkezelése abból áll, hogy a kationos membránt többértékű fémtől és alkálifémtől mentes vízzel érintkeztetjük.
A kationos membrán egy vékony, nem porózus lap, amely szelektíven átengedi a kationokat és nem engedi át az anionokat. A találmány szerinti eljárásban alkalmazott kationos membránt vizes, savas vagy lúgos oldatok vonatkozásában inért anyagból kell előállítani. A találmány szerinti eljárásban alkalmazható kationos membránra példaként említhető a fluorozott polimerből előállított lap, ahol a polimer szulfonsavból, karbonsavból vagy foszfonsavból származó funkcionális csoportokat vagy ilyen funkcionális csoportok elegyét tartalmazza, és ezek a csoportok képezik a membrán permanens kationos helyeit. Ilyen típusú membránok a kereskedelemben Raipore (Pali Rai) és Morgane (Solvay) néven kaphatók. Ezek közül különösen előnyösen alkalmazható a Raipore R-4010, Morgane CDS és Morgane CRA.
Definíció szerint az anionos membrán egy vékony, nem porózus lap, amely szelektíven átengedi az anionokat és nem engedi át a kationokat. A találmány szerinti eljárásban alkalmazható anionos membránt olyan polimer anyagból állítjuk elő, amely vizes, savas vagy lúgos oldatok vonatkozásában inért, és amely permanens anionos helyként szolgáló kvatemer ammóniumcsoportokat tartalmaz. A találmány szerinti eljárásban anionos membránként különösen előnyösen alkalmazható a Raipore R-1030, Raipore R-4030 és Morgane ADP.
A bipoláros membrán olyan membrán, amely egyik oldalán kationos membránként, másik oldalán anionos membránként funkcionál.
Az anionos és kationos membránok vastagsága meghatározza a találmány szerinti eljárással előállított bipoláros membrán mechanikai és elektrokémiai tulajdonságait. Az anionos és kationos membránok optimális vastagsága a megfelelő mechanikai szilárdságot biztosító vastagság (ez az igény nagy vastagsággal elégíthető ki), és a kis elektromos ellenállást biztosító vastagság (ez az igény kis vastagsággal elégíthető ki) közötti kompromisszum eredménye. A gyakorlatban az anionos és kationos membránok vastagsága általában legalább 10 pm, előnyösen legalább 20 pm. A membránok vastagsága általában legfeljebb 250 pm, előnyösen legfeljebb 200 pm. A legelőnyösebben alkalmazható vastagság általában 30-150 pm.
A találmány szerinti eljárásban többértékű fémként előnyösen átmeneti fémet alkalmazunk. Példaként említhető a króm, vas, nikkel, ródium, cirkónium és ruténium. Különösen előnyösen alkalmazható a króm.
A többértékű fémvegyület előnyösen egy szervetlen só. Példaként említhető a klorid, nitrát, foszfát és szulfát. Különösen előnyösen alkalmazható a klorid, ezek között a króm-klorid. Előnyösen alkalmazhatók továbbá a hidratált króm-kloridok, például a króm-kloridhexahidrát.
Az anionos membrán kondicionáló előkezelése során az anionos membránt a többértékű fém vegyületével érintkeztetjük, amelynek során az anionos membrán ellenionjait legalább részben a többértékű fém ionjaival helyettesítjük. A többértékű fém ionjai általában komplex kationok. A kondicionáló előkezelés célja, hogy az anionos membránba legalább 10 mg/m2 (előnyösen legalább 20 mg/m2) és legfeljebb 100 mg/m2 (előnyösen legfeljebb 50 mg/m2) mennyiségben beépítsük a polivalens fém kationjait, ahol a megadott mennyiség az anionos membránnak a kationos membránhoz csatlakoztatandó felületére vonatkozik. A polivalens fém kationjainak mennyisége előnyösen 25-40 mg/m2.
Az anionos membrán és a polivalens fémvegyület érintkeztetése előnyösen megvalósítható a többértékű fém vegyületének vizes oldatával, amellyel impregnáljuk az anionos membránnak azt a felületét, amely a bipoláros membránban a kationos membránhoz csatlakozik. Az anionos membrán említett felülete az említett vizes oldattal impregnálható például úgy, hogy a membránt egy ecsettel bekenjük, az oldatot a membránra per2
HU 217 778 Β metezzük, vagy a membránt az oldatból álló fürdőbe merítjük. Ennél a megvalósítási módnál a többértékű fémvegyület vizes oldata lehet savas oldat, lúgos oldat vagy semleges pH-értékű oldat. Előnyösen alkalmazható a lúgos oldat, elsősorban a legalább pH=10 értékű, előnyösen a legalább pH = 12 értékű oldat. A vizes oldat koncentrációja nem kritikus, előnyösen koncentrált oldatot használunk. A gyakorlatban előnyösen alkalmazható az olyan vizes oldat, amelyben a többértékű fémvegyület koncentrációja legalább 0,1 mol/1, előnyösen legalább 0,5 mol/1. A többértékű fémvegyület maximális koncentrációját a telítettségi érték határozza meg, ami különböző paraméterektől függ, ilyen például a többértékű fémvegyület típusa, az oldat hőmérséklete és pH-értéke. Előnyösen szobahőmérsékletű, például 15-35 °C hőmérsékletű oldatot használunk.
Az anionos membrán és a többértékű fémvegyület érintkeztetése megvalósítható szobahőmérsékleten vagy megemelt hőmérsékleten, de ekkor ügyelni kell arra, hogy a kezelési hőmérséklet az anionos membrán termikus bomlási hőmérséklete alatt maradjon. A kezelés időtartamát a megfelelő mennyiségű, többértékű fémionnak az anionos membránba történő beépüléséhez szükséges idő határozza meg. Ez különböző paraméterektől függ, ilyen például a többértékű fémvegyület típusa, a hőmérséklet, és, ha a többértékű fémvegyületet vizes oldat formájában alkalmazzuk, ez utóbbi koncentrációja.
A találmány értelmében az anionos membrán kondicionáló előkezelése kiterjed arra, hogy a membránt vizes alkálifém-hidroxid-oldattal érintkeztetjük. Az alkálifém nem kritikus. Előnyösen alkalmazható a nátrium és lítium, ezen belül elsősorban a lítium.
Az anionos membrán a vizes alkálifém-hidroxid-oldattal érintkeztethető például úgy, hogy az oldatot az anionos membránnak arra a felületére permetezzük, amely a bipoláros membránban a kationos membránnal csatlakozik, vagy az említett felületet az oldattal bekenjük. Eljárhatunk úgy is, hogy a membránt az oldat fürdőjébe merítjük.
Anélkül, hogy elméleti megfontolásokhoz kívánnánk kötni magunkat, feltételezzük, az anionos membrán és a vizes alkálifém-hidroxid-oldat érintkeztetése során az anionos membránban található többértékű fémionok hidroxidvegyületeket képeznek. Ennek megfelelően, a találmány lényeges eleme, hogy az alkálifémhidroxidot olyan elméleti mennyiségben alkalmazzuk, amely elegendő az anionos membránban található többértékű fémionok nagy részének fém-hidroxiddá történő átalakításához. Ennek során az anionos membránban található többértékű fémionokat legalább 50%-ban, előnyösen 90%-ban fém-hidroxiddá alakítjuk.
A vizes alkálifém-hidroxid-oldat végső mennyisége különböző paraméterektől függ, ilyen az anionos membránban található többértékű fémionok mennyisége, a többértékű fém típusa és elsősorban vegyértéke, valamint az oldat koncentrációja és hőmérséklete. A szükséges mennyiség az adott eset vonatkozásában rutinszerű laboratóriumi munkával meghatározható. A gyakorlatban általában jó eredményeket kapunk legalább 0,5 mol/1, előnyösen legalább 0,8 mol/1 koncentrációjú alkálifém-hidroxid-oldattal, ahol a koncentráció felső határát a telítettségi érték határozza meg. Előnyösen alkalmazható a 0,8-1,2 mol/1 koncentrációjú vizes alkálifém-hidroxid-oldat. Általában szobahőmérsékletű oldatot használunk, de alkalmazhatunk ennél melegebb oldatot is, például 50-90 °C hőmérsékletű oldatot.
Az anionos membrán és a vizes alkálifém-hidroxid-oldat érintkeztetését megvalósíthatjuk a többértékű fémvegyülettel történő érintkeztetéssel egyidejűleg is, amelynek során a többértékű fémvegyület és az alkálifém-hidroxid vizes oldatát használjuk. Előnyösebb azonban, ha a membránt a vizes alkálifém-hidroxid-oldattal többértékű fémvegyülettel történő érintkeztetés után érintkeztetjük, amelynek során többértékű fémvegyülettől mentes, vizes alkálifém-hidroxid-oldatot használunk. Ennél a megvalósítási módnál a membránt adott esetben ionmentesített vízzel mossuk a többértékű fémvegyülettel történő érintkeztetés után és a vizes alkálifém-hidroxid-oldattal történő érintkeztetés előtt, valamint a vizes alkálifém-hidroxid-oldattal történő érintkeztetés után. A mosást általában szobahőmérsékleten vagy ennél alacsonyabb vagy magasabb hőmérsékleten végezzük.
A kationos membrán kondicionáló előkezelése lényegében abból áll, hogy a kationos membránt vízzel érintkeztetjük. Ennek során többértékű fémtől és alkálifémtől lényegében mentes vizet használunk. A „többértékű fémtől és alkálifémtől lényegében mentes” kifejezés itt azt jelenti, hogy a felhasznált víz adott esetben tartalmazhat többértékű fémet és/vagy alkálifémet, de ezek mennyisége olyan alacsony, hogy nem befolyásolja a membrán tulajdonságait. A gyakorlatban a felhasznált vízben található többértékű fém és/vagy alkálifém mennyisége legfeljebb 10 6 mol/1, előnyösen legfeljebb 10 7 mol/1. A gyakorlatban kereskedelmi vagy ipari ionmentesített vizet vagy desztillált vizet használunk.
A kationos membrán előkezelésének célja, hogy a kationos membránt vízzel itassuk át. Ehhez a kationos membránt a vízzel ecset segítségével bekenjük vagy megpermetezzük. Előnyösen úgy járunk el, hogy a kationos membránt ionmentesített víz fürdőjébe merítjük. A vizet olyan mennyiségben alkalmazzuk, amely elegendő a kationos membrán lényegében teljes átitatásához. A víz minimális mennyisége a kationos membrán kondicionáló előkezelésének módjától függ, és rutinszerű laboratóriumi vizsgálatokkal könnyen meghatározható. A vizet általában a kationos membránban legalább 0,005 kg/m2, előnyösen legalább 0,008 kg/m2 víztartalom eléréséig szükséges mennyiségben alkalmazzuk, ahol a kationos membrán víztartalmát a bipoláros membránban az anionos membránhoz csatlakozó felületre vonatkoztatva adjuk meg. A kationos membrán előkezeléssel elért víztartalma általában legfeljebb 0,1 kg/m2, előnyösen legfeljebb 0,08 kg/m2.
A kationos membrán előkezeléséhez alkalmazott víz adott esetben adalékanyagokat tartalmazhat, amelyek elősegítik a kationos membrán átitatását. Az ilyen adalékanyagokra előnyös példaként említhetők a felületaktív anyagok. Minden esetben azonban olyan adalékanyagot alkalmazunk, amely többértékű fémtől és alkálifémtől mentes.
HU 217 778 Β
A kationos membrán kondicionáló előkezelése adott esetben egy olyan további kezelést tartalmazhat, amely eltér a vizes oldattal történő érintkeztetéstől. A találmány értelmében azonban a kationos membrán előkezelésének előnyösen lényeges elemét képezi a vízzel történő érintkeztetés.
A kationos membrán és az anionos membrán egymáshoz történő csatlakoztatása bármely megfelelő módszerrel megvalósítható. Előnyösen úgy járunk el, hogy a két membránt nedves állapotban egymásra fektetjük, miközben elkerüljük a két membrán között légbuborékok kialakulását. Ennél a megvalósítási módnál az anionos membránt a kondicionáló előkezelés után ionmentesített víz fürdőjébe merítjük. A művelet megvalósítható szobahőmérsékleten vagy ennél magasabb hőmérsékleten, feltéve hogy a hőmérséklet nem éri el az anionos membrán vagy a kationos membrán termikus bomlási hőmérsékletét.
A találmány szerinti eljárással előállított bipoláros membránt előnyösen nedves állapotban tároljuk az elektrodializálócellákban történő felhasználásig.
Az ismert eljárásokkal, így a WO 89/01059 számú iratban ismertetett eljárással összehasonlítva a találmány szerinti eljárás előnye, hogy a kationos membrán előkezelése egyszerűbben megvalósítható. Ennek következtében csökken a reagensfelhasználás, elsősorban a többértékű fém és az alkálifém-hidroxid vonatkozásában, és így csökkennek a bipoláros membrán előállítási költségei.
A találmány szerinti eljárással előállított bipoláros membrán előnyösen alkalmazható a víz elektrokémiai bontásához és vizes oldatokban végzett elektrodializáló eljárásokban. így például, felhasználható vizes alkálifém-hidroxid-, előnyösen nátrium-hidroxid-oldat elektrodialízissel történő előállítására alkálifémsó, így alkálifém-klorid, -karbonát vagy -szulfát vizes oldatából kiindulva.
Ennek megfelelően, a találmány tárgya továbbá eljárás vizes alkálifém-hidroxid-oldat előállítására vizes alkálifémsó-oldat elektrodializálásával oly módon, hogy az elektrodialízist találmány szerint előállított bipoláros membrán jelenlétében végezzük.
A találmány szerinti eljárás különösen előnyösen alkalmazható vizes nátrium-hidroxid-oldat előállítására vizes nátrium-klorid-oldat elektrodializálásával, például az US 4.238.305 számú irat szerint.
A találmány tárgyát közelebbről az alábbi példákkal mutatjuk be anélkül, hogy az oltalmi kör a példákra korlátozódna. A példákban Raipore R-4010 (Pali Rai) kationos membránt és Raipore R-4030 (Pali Rai) anionos membránt használunk. A Raipore R-4010 kationos membrán olyan fluorozott polimerből áll, amely szulfonsavból származó funkcionális csoportokat hordoz. A Raipore R-4030 anionos membrán kvatemer ammóniumból származó funkcionális csoportokat hordozó polimerből áll.
1. példa
Az anionos membránt kondicionáló előkezelésnek vetjük alá az alábbi lépések szerint:
- A membránt 50 g/1 króm-triklorid-hexahidrátot és 2 mol/nátrium-hidroxidot tartalmazó vizes-lúgos króm-triklorid-hexahidrát oldatba merítjük szobahőmérsékleten 24 órán keresztül.
- A membránt ionmentesített vízbe merítve szobahőmérsékleten 15 percen keresztül mossuk.
- A membránt 1 mol/1 vizes nátrium-hidroxid-oldatba merítjük 70 °C hőmérsékleten és 15 percen keresztül.
- A membránt ionmentesített vízbe merítve szobahőmérsékleten néhány másodpercen keresztül mossuk.
A kationos membránt kondicionáló előkezelésnek vetjük alá, amelynek során ionmentesített vízbe merítjük 1 órán keresztül és szobahőmérsékleten.
A megfelelő előkezelések után az anionos membránt és a kationos membránt nedves állapotban és kis nyomás alatt egymásra fektetjük, és így bipoláros membránt képezünk.
A kapott bipoláros membrán teljesítményének meghatározásához egy elektrokémiai mérőcellát négy, egymást követő részre osztunk a függőlegesen elhelyezett mérendő bipoláros membránnal és két, Nafion típusú, kationos membránnal (Du Pont), amelyeket a bipoláros membrán két oldalán helyezünk el. A cella két szélső részébe egy nikkelkatódot és -anódot helyezünk el. A bipoláros membránt úgy illesztjük be a cellába, hogy anionos felülete az anód irányába helyezkedjen el. A két szélső rész között 10 tömeg%-os nátrium-hidroxid-oldatot mozgatunk. A bipoláros membrán anionos felülete felé eső középső részben 1 mol/1 vizes nátriumhidroxid-oldatot, és a bipoláros membrán kationos felülete felé eső középső részben 1 mol/1 vizes sósavoldatot mozgatunk. A cella egyes részeit szobahőmérsékleten tartjuk.
Az anódot és a katódot egyenáramú áramforráshoz csatlakoztatjuk, és így a bipoláros membrán felületén 1,0 kA/m2 áramot generálunk. A bipoláros membrán két felülete közötti potenciálkülönbséget Luggin-próbával mérjük. Ez a potenciálkülönbség 0,88 V értéken stabilizálódik.
2. példa (összehasonlító)
Az anionos membránt és a kationos membránt egyaránt az 1. példában az anionos membrán vonatkozásában ismertetett kondicionáló előkezelésnek vetjük alá.
A bipoláros membrán két felülete között az 1. példában leírt módon mért potenciálkülönbség 0,90 V értéken stabilizálódik.
Az 1. és 2. példa összehasonlításából adódik, hogy az
1. példa szerinti egyszerűsített eljárással (vagyis a találmány szerint) előállított bipoláros membrán teljesítménye legalább összehasonlítható az ismert eljárással (2. példa) előállított bipoláros membrán teljesítményével.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás bipoláros membrán előállítására, amelynek során egy anionos membránt egy kationos membránhoz csatlakoztatunk, ahol a membránokat előzetesen egy vizes közegben végzett kondicionáló előkeze4
    HU 217 778 Β lésnek vetjük alá, azzal jellemezve, hogy az anionos membrán kondicionáló előkezelése során a membránt egy többértékű fém vegyületével és egy vizes alkálifém-hidroxid-oldattal érintkeztetjük, és a kationos membrán vizes közegben végzett kondicionáló előkezelése abból áll, hogy a kationos membránt többértékű fémtől és alkálifémtől mentes vízzel érintkeztetjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a többértékű fém és/vagy alkálifém mennyisége a vízben legfeljebb 10~6 mol/1.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kationos membrán vízzel történő érintkeztetéséhez a kationos membránt ionmentesített vízből álló fürdőbe merítjük.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kationos membrán előkezelését a kationos membránnak a bipoláros membrán előállításához az anionos membránhoz csatlakoztatott felületén legalább 0,008 kg/m2 víztartalom eléréséhez szükséges mennyiségű vízzel végezzük.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az anionos membrán előkezelése során a többértékű fémet a többértékű fém sójával képezett vizes-lúgos oldat formájában alkalmazzuk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az anionos membránt a többértékű fémmel a vizes alkálifém-hidroxid-oldattal történő érintkeztetés előtt érintkeztetjük.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az anionos membrán előkezeléséhez alkalmazott többértékű fém krómot tartalmaz.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az anionos membrán előkezelésénél többértékű fémvegyületként króm-triklorid-hexahidrátot alkalmazunk.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az anionos membrán előkezeléséhez alkalmazott vizes alkálifém-hidroxid-oldat nátrium- és/vagy lítium-hidroxidot tartalmaz.
  10. 10. Eljárás vizes alkálifém-hidroxid-oldat előállítására egy alkálifémsó vizes oldatának elektrodializálásával, azzal jellemezve, hogy az elektrodialízist az 1-9. igénypontok bármelyike szerint előállított bipoláros membrán jelenlétében végezzük.
HU9702129A 1994-09-20 1995-09-12 Eljárás bipoláros membrán előállítására és eljárás vizes alkálifém-hidroxid oldat elektrodialízissel történő előállítására HU217778B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI941905A IT1269982B (it) 1994-09-20 1994-09-20 Procedimento di fabbricazione di una membrana bipolare e procedimento di preparazione di una soluzione acquosa di un idrossido di un metalloalcalino mediante elettrodialisi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT77334A HUT77334A (hu) 1998-03-30
HU217778B true HU217778B (hu) 2000-04-28

Family

ID=11369570

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9702129A HU217778B (hu) 1994-09-20 1995-09-12 Eljárás bipoláros membrán előállítására és eljárás vizes alkálifém-hidroxid oldat elektrodialízissel történő előállítására

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5849167A (hu)
EP (1) EP0782595B1 (hu)
JP (1) JPH10508619A (hu)
AT (1) ATE175701T1 (hu)
AU (1) AU689959B2 (hu)
BR (1) BR9508846A (hu)
CA (1) CA2200099A1 (hu)
CZ (1) CZ290528B6 (hu)
DE (1) DE69507310T2 (hu)
ES (1) ES2129224T3 (hu)
FI (1) FI971159A0 (hu)
HU (1) HU217778B (hu)
IT (1) IT1269982B (hu)
NO (1) NO310881B1 (hu)
PL (1) PL319307A1 (hu)
WO (1) WO1996009337A1 (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5961796A (en) * 1997-06-03 1999-10-05 Lynntech, Inc. Bipolar membranes with fluid distribution passages
FR2807950B1 (fr) 2000-04-19 2002-07-19 Solvay Procede de fabrication d'une membrane bipolaire et utilisation de la membrane bipolaire ainsi obtenue
WO2006004662A1 (en) * 2004-06-25 2006-01-12 Ge Ionics, Inc. Bipolar membrane and method of making same
CA2731677C (en) * 2008-11-17 2014-01-21 Chemetall Foote Corporation Recovery of lithium from aqueous solutions
DE102009013207A1 (de) * 2009-03-17 2010-09-23 Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen Bipolare Membran
MX2012002386A (es) * 2009-08-26 2012-09-07 Siemens Pte Ltd Membranas de intercambio ionico.
CA2814699C (en) 2010-10-15 2019-08-06 Siemens Industry, Inc. Anion exchange membranes and process for making
WO2012051610A1 (en) 2010-10-15 2012-04-19 Siemens Industry, Inc. Process for making a monomer solution for making cation exchange membranes
CA2884791C (en) 2012-10-04 2021-09-07 Evoqua Water Technologies Llc High-performance anion exchange membranes and methods of making same
ES2816948T3 (es) 2012-10-11 2021-04-06 Evoqua Water Tech Llc Membranas de intercambio iónico revestidas
CZ201316A3 (cs) * 2013-01-08 2014-05-28 Vysoká škola chemicko-technologická v Praze Způsob přípravy heterogenních iontovýměnných membrán
RU2763133C1 (ru) * 2021-04-15 2021-12-27 Общество с ограниченной ответственностью "НПП Мембрана" Способ получения биполярной мембраны

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4238305A (en) * 1979-10-29 1980-12-09 Allied Chemical Corporation Electrodialytic process for the conversion of impure soda values to sodium hydroxide and carbon dioxide
AU1615983A (en) * 1982-06-22 1984-01-05 Unsearch Ltd. Bipolar membrane
JP2724735B2 (ja) * 1987-07-30 1998-03-09 ユニサーチ・リミテッド 高機能性複極性膜
US5227040A (en) * 1987-07-30 1993-07-13 Unisearch Limited High performance bipolar membranes
CA2043583C (en) * 1990-05-31 1999-01-05 Fumio Hanada Bipolar membrane and method for its production
BE1006940A6 (fr) * 1993-04-08 1995-01-31 Solvay Procede de fabrication d'une membrane bipolaire et procede de fabrication d'une solution aqueuse d'hydroxyde de metal alcalin.

Also Published As

Publication number Publication date
NO310881B1 (no) 2001-09-10
AU3606695A (en) 1996-04-09
HUT77334A (hu) 1998-03-30
JPH10508619A (ja) 1998-08-25
CA2200099A1 (fr) 1996-03-28
ITMI941905A0 (it) 1994-09-20
IT1269982B (it) 1997-04-16
ITMI941905A1 (it) 1996-03-20
WO1996009337A1 (fr) 1996-03-28
NO971284D0 (no) 1997-03-19
FI971159A (fi) 1997-03-19
ES2129224T3 (es) 1999-06-01
AU689959B2 (en) 1998-04-09
PL319307A1 (en) 1997-08-04
ATE175701T1 (de) 1999-01-15
EP0782595B1 (fr) 1999-01-13
DE69507310T2 (de) 1999-09-09
FI971159A0 (fi) 1997-03-19
CZ84197A3 (en) 1997-08-13
DE69507310D1 (de) 1999-02-25
NO971284L (no) 1997-05-14
CZ290528B6 (cs) 2002-08-14
EP0782595A1 (fr) 1997-07-09
US5849167A (en) 1998-12-15
BR9508846A (pt) 1999-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2001268970B2 (en) Method for making a bipolar membrane and use of resulting bipolar membrane
HU217778B (hu) Eljárás bipoláros membrán előállítására és eljárás vizes alkálifém-hidroxid oldat elektrodialízissel történő előállítására
CA1143115A (en) Method of preparing a membrane consisting of polyantimonic acid powder and an organic binder
IE922602A1 (en) Electrochemical process
JPS61207444A (ja) 二極性膜の製法
US5380413A (en) Process for the manufacture of a bipolar membrane and process for the manufacture of an aqueous alkali metal hydroxide solution
HU210311B (en) Process for producing of aqueous solution of sodium hydroxide
KR100549908B1 (ko) 전해막, 그의 제조방법 및 용도
CZ288286B6 (en) Bipolar membrane, process of its manufacture and use
PL171710B1 (pl) Sposób wytwarzania wodorotlenku sodu PL
JP3093291B2 (ja) 電極の再生法
KR100528723B1 (ko) 연료전지용 고분자 전해질 착물막과 이의 제조방법
KR800001524B1 (ko) 개량된 양이온 교환막
JPH0632918A (ja) バイポーラ膜の製造方法
Fabricius The electrochemistry of copper in sulphuric acid in the presence of additives.
JPH0871387A (ja) 一価陰イオン選択透過性陰イオン交換膜
JPS5910435B2 (ja) イオン交換膜の調整方法
JPS5814262B2 (ja) ムキシツイオンコウカンマク オヨビ ソノセイゾウホウホウ

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee