CZ290528B6 - Způsob výroby bipolární membrány a pouľití bipolární membrány získané tímto způsobem - Google Patents

Způsob výroby bipolární membrány a pouľití bipolární membrány získané tímto způsobem Download PDF

Info

Publication number
CZ290528B6
CZ290528B6 CZ1997841A CZ84197A CZ290528B6 CZ 290528 B6 CZ290528 B6 CZ 290528B6 CZ 1997841 A CZ1997841 A CZ 1997841A CZ 84197 A CZ84197 A CZ 84197A CZ 290528 B6 CZ290528 B6 CZ 290528B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
membrane
anionic
cationic
conditioning
aqueous
Prior art date
Application number
CZ1997841A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ84197A3 (en
Inventor
Francesco Posar
Original Assignee
Solvay (Société Anonymé)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Solvay (Société Anonymé) filed Critical Solvay (Société Anonymé)
Publication of CZ84197A3 publication Critical patent/CZ84197A3/cs
Publication of CZ290528B6 publication Critical patent/CZ290528B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J5/00Manufacture of articles or shaped materials containing macromolecular substances
    • C08J5/20Manufacture of shaped structures of ion-exchange resins
    • C08J5/22Films, membranes or diaphragms
    • C08J5/2206Films, membranes or diaphragms based on organic and/or inorganic macromolecular compounds
    • C08J5/2275Heterogeneous membranes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)

Abstract

Zp sob v²roby bipol rn membr ny, podle kter ho je aniontov membr na spojena s kationtovou membr nou, pot co byly podrobeny p°edb n mu zpracov n kondicionac , p°i em kondicionace aniontov membr ny spo v v jej m uveden do kontaktu s vodn²m roztokem slou eniny v cemocn ho kovu a potom s vodn²m roztokem hydroxidu alkalick ho kovu, a kondicionace kationtov membr ny spo v v jej m uveden do kontaktu s vodou, kter je zbavena v cemocn ho kovu a alkalick ho kovu. Takto z skan bipol rn membr na m e b²t pou ita p°i v²rob vodn²ch roztok hydroxidu sodn ho elektrodial²zou.\

Description

Způsob výroby bipolární membrány a použití bipolární membrány získané tímto způsobem
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby bipolární membrány použití bipolární membrány získané tímto způsobem.
Dosavadní stav techniky
Bipolární membrány představují základní konstrukční prvky článků pro elektrodialýzu. Tyto články jsou v rámci dosavadního stavu techniky dobře známé, přičemž jsou používány zvláště pro výrobu kyselin a zásad a jejich solí.
Při běžně používaných postupech výroby bipolámích membrán se spojují kationtová a aniontová membrána, které byly předběžně podrobeny zpracování kondicionací. V tomto ohledu se v přihlášce WO 89/01059 popisuje způsob výroby bipolární membrány, při kterém jsou kationtová a aniontová membrána nejprve podrobeny identické kondicionací, která spočívá v uvedení do styku s vodným roztokem soli kovu s výjimkou soli sodíku nebo draslíku a s alkalickým roztokem, kterým je nejčastěji vodný roztok hydroxidu sodného. Takto získané membrány jsou potom spojeny přiložením na sebe za vzniku bipolární membrány.
Bipolární membrány získané výše popsaným způsobem mají obecně dobrou mechanickou soudržnost a relativně malý elektrický odpor.
Výše uvedený způsob však vyžaduje, aby obě monopolámí membrány byly před vzájemným spojením podrobeny kondicionací jak s roztokem solí vícemocného kovu, tak i s vodným roztokem hydroxidu alkalického kovu. Tento způsob takto vyžaduje zvýšený počet průmyslových zpracovatelských operací a je tedy komplikovaný a nákladný.
Cílem vynálezu je zjednodušit výše popsaný způsob, aniž by přitom došlo ke snížení kvality vyrobené bipolární membrány.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je způsob výroby bipolární membrány spojením aniontové membrány s kationtovou membránou po jejich předběžném zpracování kondicionací ve vodném prostředí, jehož podstata spočívá v tom, že předběžné zpracování kondicionací aniontové membrány ve vodném prostředí spočívá nejdříve v jejím uvedení do styku s vodným roztokem sloučeniny vícemocného kovu a potom v jejím uvedení do styku s vodným roztokem hydroxidu alkalického kovu, zatímco předběžné zpracování kondicionací kationtové membrány ve vodném prostředí spočívá v jejím uvedení do styku s vodou, jejíž obsah vícemocného kovu a/nebo alkalického kovu je nižší než 10^ mol/1.
Výhodně je obsah vícemocného kovu a/nebo alkalického kovu ve vodě, použité pro zpracování kondicionací membrány ve vodném prostředí, nižší než 10“7 mol/1.
Výhodně uvedení kationtové membrány do styku s vodou v rámci jejího předběžného zpracování kondicionací ve vodném prostředí spočívá v ponoření kationtové membrány do demineralizované vody.
Výhodně se při předběžném zpracování kondicionací kationtové membrány použije množství vody zajišťující, že kationtová membrána po jejím předběžném zpracování kondicionací obsahuje
-1 CZ 290528 B6 alespoň 0,008 kg vody na m2 povrchu kationtové membrány, který má být ve styku s aniontovou membránou ve finální bipolámí membráně.
Výhodně je sloučenina vícemocného kovu, použitá při předběžném zpracování kondicionací aniontové membrány, ve formě zásaditého vodného roztoku soli vícemocného kovu.
Výhodně je sloučeninou vícemocného kovu, použitou při předběžném zpracování kondicionací aniontové membrány, sloučenina chrómu.
Výhodně je sloučeninou vícemocného kovu, použitou při předběžném zpracování kondicionací aniontové membrány, hexahydrát chloridu chromitého.
Výhodně je vodným roztokem hydroxidu alkalického kovu, použitým při předběžném zpracování kondicionací aniontové membrány, hydroxid sodný a/nebo hydroxid lithný.
Předmětem vynálezu je rovněž použití bipolámí membrány získané výše definovaným způsobem při způsobu výroby vodného roztoku hydroxidu alkalického kovu elektrodialýzou vodného roztoku soli alkalického kovu.
Kationtová membrána se používá ve formě neporézní tenké fólie, která je selektivně propustná pro kationty a nepropustná pro anionty. Kationtové membrány, použitelné v rámci způsobu podle vynálezu, by měly být zhotoveny z materiálu, který je inertní vůči kyselým a zásaditým roztokům. Takovými použitelnými kationtovými membránami jsou například fólie z fluorovaného polymeru, které obsahuji funkční skupiny odvozené od sulfonových, karboxylových nebo fosforových kyselin, nebo směs těchto funkčních skupin, přičemž tyto skupiny hrají roli pevných kationtových míst v membráně („site“ membrány). Příklady membrán tohoto typu jsou membrány známé pod názvem RAIPORE (PALL RAI) a pod značkou MORGANE (SOLVAY), zvláště pak membrány RAIPORE R-4010, MORGANE CDS a MORGANE CRA.
Aniontová membrána je definována jako neporézní tenká fólie, selektivně propustná pro anionty a nepropustná pro kationty. Aniontové membrány použitelné v postupu podle vynálezu jsou fólie z polymemího materiálu, inertního ke kyselým nebo zásaditým vodným roztokům, které obsahuji kvartémí amoniové skupiny, jež hrají roli pevných aniontových míst v membráně („site“ 35 membrány). Jako příklady těchto membrán lze uvést membrány RAIPORE R-1030, RAIPORE R-4030 a MORGANE ADP.
Bipolámí membrány jsou takové membrány, které vykazují z jedné strany vlastnosti kationtové membrány a z druhé strany vlastnosti aniontové membrány.
Tloušťka aniontové a kationtové membrány určuje mechanické a elektrochemické vlastnosti bipolámí membrány vyrobené postupem podle vynálezu. Optimální tloušťka aniontové a kationtové membrány je určena kompromisem mezi uspokojující mechanickou odolností (vlastnost, kterou podporuje velká tloušťka) a malým příčným elektrickým odporem (vlastnost, 45 kterou podporuje malá tloušťka). V praxi je obecně tloušťka aniontové a kationtové membrány větší než 10 pm, ve výhodném provedeni nejméně 20 pm. Tato tloušťka je obecně nižší než 250 pm a výjimečně přesahuje 200 pm přičemž nejvýhodnější je tloušťka membrány v rozmezí 30 a 150 pm.
Při způsobu podle vynálezu je sloučenina vícemocného kovu výhodně zvolena z množiny zahrnující sloučeniny přechodných prvků. Výhodně se používají sloučeniny chrómu, železa, niklu, rhodia, zirkonia a ruthenia, přičemž nejvýhodnější sloučeninou vícemocného kovu je sloučenina ohromu.
-2CZ 290528 B6
Sloučeninou vícemocného kovu je s výhodou anorganická sůl, vybraná z chloridů, dusičnanů, fosforečnanů a síranů. Ve výhodném provedení podle vynálezu jsou používány chloridy, z nichž je zvláště výhodný chlorid chromitý.
S výhodou se používá hydratovaný chlorid chromitý, zvláště výhodný je hexahydratovaný chlorid chromitý.
Kontakt aniontové membrány se sloučeninou vícemocného kovu při jejím předběžném zpracování kondicionací má za cíl nahradit nejméně část ko-iontů v aniontové membráně ionty vícemocného kovu. Ionty vícemocného kovu jsou nejčastěji komplexní anionty. Je žádoucí inkorporovat do aniontové membrány takové množství kationtů vícemocného kovu, které je větší než 10 miligramů (s výhodou nejméně 20 miligramů) a menší než 100 miligramů (s výhodou menší než 50 miligramů) na m‘ povrchu aniontové membrány, který bude přiléhat na kationtovou membránu, přičemž vyhovující jsou zvláště hodnoty v rozmezí 25 a 40 mg/m‘.
Uvedení aniontové membrány do kontaktu se sloučeninou vícemocného kovu se může s výhodou provést pomocí vodného roztoku sloučeniny vícemocného kovu, kterým se poté napustí ta strana aniontové membrány, která se bude dotýkat kationtové membrány v bipolární membráně. Napuštění jedné strany aniontové membrány uvedeným roztokem se může provést nátěrem membrány pomocí kartáče, rozprášením roztoku na membránu nebo ponořením membrány do nádoby s roztokem. Podle této formy realizace vynálezu může být vodný roztok sloučeniny vícemocného kovu kyselý, zásaditý nebo neutrální. Ve výhodném provedení se používají roztoky zásadité, zvláště roztoky, jejichž pH je nejméně 10, s výhodou nejméně 12. Koncentrace vodného roztoku není kritická, přesto je možno uvést, že jsou výhodné koncentrované roztoky. V praxi se doporučuje používat vodné roztoky o koncentraci sloučeniny vícemocného kovu nejméně 0,1 mol/litr (s výhodou nejméně 0.5 mol/litr). Maximální přípustná koncentrace sloučeniny vícemocného kovu ve vodném roztoku je koncentrace nasyceného roztoku, která závisí na různých parametrech, například na povaze sloučeniny vícemocného kovu, teplotě roztoku a hodnotě pH roztoku. S výhodou se používají roztoky o teplotě blízké teplotě okolí, například o teplotě 15 °C až 35 °C.
Uvedení aniontové membrány do kontaktu se sloučeninou vícemocného kovu může být provedeno jak při teplotě prostředí, tak při vysoké teplotě, přičemž tato teplota musí být nižší než teplota tepelné'degradace aniontové membrány. Doba zpracování musí postačovat k tomu, aby příslušný počet iontů vícemocného kovu byl inkorporován do membrány. Bude tedy záviset na mnoha parametrech, například na vybrané sloučenině vícemocného kovu, na teplotě, a v případě, kdy je sloučenina vícemocného kovu použita ve stavu vodného roztoku, potom i na koncentraci tohoto roztoku.
Podle vynálezu zahrnuje předběžné zpracování aniontové membrány kondicionací rovněž její uvedení do kontaktu s vodným roztokem hydroxidu alkalického kovu. Alkalický kov není kritický. Ve výhodném provedení podle vynálezu se přesto používá sodík a lithium, přičemž nejvýhodnější se ukázalo lithium.
Uvedení aniontové membrány do kontaktu s vodným roztokem hydroxidu alkalického kovu může být realizováno například rozprášením roztoku na povrch membrány, který bude přiléhat ke kationtové membráně v bipolární membráně, nebo nátěrem tohoto roztoku na povrch membrány. Postup, který je s výhodou používán, spočívá v ponoření membrány do nádoby s uvedeným roztokem.
Přestože rozsah vynálezu nemůže být vázán na nějaká teoretická vysvětlení, existuje zde podle vynálezu předpoklad, že uvedení aniontové membrány do kontaktu s vodným roztokem hydroxidu alkalického kovu má za cíl tvorbu hydroxidů kovů s ionty vícemocného kovu, které jsou přítomné v aniontové membráně. Podle vynálezu je tedy žádoucí použít nejméně teoretické množství roztoku hydroxidu alkalického kovu, které postačuje pro tvorbu hydroxidů kovů
- J CZ 290528 B6 s podstatnou částí iontů vícemocného kovu z aniontové membrány, přičemž tato část odpovídá obecně nejméně 50, s výhodou nejméně 90 % iontů vícemocného kovu přítomných v aniontové membráně.
Optimální množství vodného roztoku alkalického kovu bude tedy záviset na rozličných parametrech, například na množství iontů vícemocného kovu v aniontové membráně, na povaze vícemocného kovu, zvláště na jeho valenci, na koncentraci roztoku a na jeho teplotě, a může být tedy stanoveno pro každý jednotlivý případ běžnou laboratorní analýzou. V praxi jsou dobré výsledky dosaženy s roztoky hydroxidu alkalického kovu, které obsahují nejméně 0,5 mol (s výhodou nejméně 0,8 mol) hydroxidu alkalického kovu na litr, přičemž jeho maximální přípustný obsah odpovídá nasycenému roztoku. Zvlášť výhodný je obsah hydroxidu alkalického kovu 0,8 mol/litr až 1,2 mol/litr. Přestože roztoky při teplotě prostředí mohou vyhovovat, s výhodou se používají teplé roztoky, například roztoky o teplotě 50 °C až 90 °C.
Při předběžném zpracování kondicionací aniontové membrány může být tato membrána promyta demineralizovanou vodou buď mezi jejím uvedením do styku s vodným roztokem sloučeniny vícemocného kovu a jejím uvedením do styku s vodným roztokem hydroxidu alkalického kovu nebo po jejím uvedení do styku s vodným roztokem hydroxidu alkalického kovu. Takové promytí membrány se nejčastěji provádí při teplotě prostředí, i když mohou být rovněž použity vyšší nebo nižší teploty.
Předběžné zpracování kondicionací kationtové membrány spočívá v jejím uvedení do styku s vodou. Voda použitá k tomuto účelu musí být v podstatě prosta vícemocného kovu a alkalického kovu, což znamená, že tato voda může obsahovat vícemocné kovy a/nebo alkalické kovy v množství tak malém, aby tyto kovy neovlivňovaly vlastnosti membrány. V tomto případě obsah vícemocného kovu a/nebo alkalického kovu musí být nižší než 106 mol/litr, s výhodou nižší než 1(T7 mol/litr. V praxi se používá komerčně dostupná či průmyslová destilovaná nebo demineralizovaná voda.
Cílem předběžného zpracování kationtové membrány je impregnace této membrány vodou. Za tímto účelem může být voda nanesena na kationtovou membránu nátěrem pomocí kartáče nebo rozprášením. S výhodou používaný postup spočívá v ponoření kationtové membrány do nádoby s demineralizovanou vodou. Voda musí být použita v množství, které dostačuje pro impregnaci celé kationtové membrány. Minimální množství použité vody bude záviset na způsobu kondicionace kationtové membrány a může být snadno určeno běžnou laboratorní analýzou. V praxi se ukázalo žádoucí upravit množství použité vody tak, aby aniontová membrána po kondicionací obsahovala více než 0,005 kilogramu vody, s výhodou nejméně 0,008 kilogramu vody, na m2 povrchu kationtové membrány, která se bude dotýkat aniontové membrány v bipolární membráně. Množství vody v kationtové membráně po ukončení kondicionace je obecně užší než 0,1 kg/m2, s výhodou nižší než 0,08 kg/m2.
Voda, použitá pří předběžném zpracováni kationtové membrány,může případně obsahovat aditiva usnadňující impregnací kationtové membrány, zvláště povrchově aktivní činidla. V tomto případě musí být aditiva zbavena vícemocného kovu a alkalického kovu.
Předběžné zpracování kationtové membrány kondicionací může případně zahrnovat dodatečné zpracování, které nepředpokládá její uvedení do kontaktu s vodným roztokem. Podle vynálezu je nicméně výhodné, aby předběžné zpracování kationtové membrány spočívalo především v jejím uvedení do kontaktu s vodou, jak je uvedeno výše.
Za účelem spojení kationtové a aniontové membrány mohou být využity všechny vhodné známé způsoby. Podle jedné specifické formy realizace vynálezu spočívá s výhodou používaný způsob v přiložení obou membrán na sebe v navlhčeném stavu, přičemž je nutné se vyhnout tvorbě vzduchových kapes mezi oběma membránami. Za tímto účelem se aniontová membrána po ukončení kondicionace ponoří do nádoby s demineralizovanou vodou. Tento postup lze provádět
-4CZ 290528 B6 při teplotě prostředí nebo při xysoké teplotě, která ovšem musí být nižší než teplota tepelné degradace aniontové nebo kationtové membrány.
Bipolámí membrána vyrobená postupem podle vynálezu musí být uchovávána v navlhčeném stavu až do svého použití v elektrodialytickém článku.
Ve srovnání s výše popsaným postupem ve zveřejněné mezinárodní patentové přihlášce WO 89/01059 představuje postup podle tohoto vynálezu výhodu v tom, že je tento postup podle vynálezu značně jednoduchý co se týče předběžného zpracování kationtové membrány. Z toho vyplývá menší spotřeba činidel, zvláště vícemocného kovu a hydroxidu alkalického kovu a následně snížení výrobní ceny bipolámí membrány.
Bipolámí membrána získaná postupem podle tohoto vynálezu je vhodná k elektrochemickému rozkladu vody a může být tedy využita při metodách elektrodialýzy, které pracují s vodnými roztoky. Tímto způsobem nachází uplatnění při výrobě vodných roztoků hydroxidu alkalického kovu (zvláště hydroxidu sodného) elektrodialýzou vodných roztoků soli alkalických kovů, například chloridu, uhličitanu nebo síranu alkalického kovu.
Vynález se uplatňuje zvláště při výrobě vodných roztoků hydroxidu sodného elektrodialýzou vodných roztoků chloridu sodného, například metodou popsanou v patentu US-A-4238305.
Příklady provedení vynálezu
Postup výroby bipolámí membrány a postup výroby vodného roztoku hydroxidu alkalického kovu elektrodialýzou podle vynálezu budou v dalším ilustrovány pomocí konkrétních příkladů provedení, které jsou pouze ilustrativní a nijak neomezují rozsah tohoto vynálezu.
V těchto příkladech byly použity kationtové membrány RAIPORE R-4010 (PALL RAI) a aniontové membrány RAIPORE R-4030 (PALL RAI). Kationtové membrány RAIPORE R-4010 jsou vyrobeny z fluorovaného polymeru, obsahujícího funkční skupiny odvozené od kyseliny sulfonové a aniontové membrány RAIPORE R-4030 jsou vyrobeny z polymeru, obsahujícího funkční skupiny odvozené od kvartémí amoniové skupiny.
Příklad 1 (podle vynálezu)
Aniontová membrána byla podrobena předběžnému zpracování kondicionací, které sestávalo postupně z následujících etap:
- ponoření membrány do zásaditého vodného roztoku hexahydrátu chloridu chromitého (který obsahoval 50 gramů hexahydrátu chloridu chromitého a 2 mol hydroxidu sodného na litr) při teplotě prostředí po dobu 24 hodin
- promytí membrány ponořením do nádoby s demineralizovanou vodou při teplotě prostředí po dobu 15 minut; ponoření membrány do 1M vodného roztoku hydroxidu sodného při 70 °C po dobu 15 minut;
- promytí membrány ponořením do nádoby s demineralizovanou vodou při teplotě prostředí po dobu několika sekund.
-5CZ 290528 B6
Kationtová membrána byla podrobena předběžnému zpracování kondicionací, které sestávalo pouze z jejího ponoření do nádoby s demineralizovanou vodou pří teplotě prostředí po dobu jedné hodiny.
Po skončení předběžného zpracování aniontové a kationtové membrány byly obě membrány ve vlhkém stav působení mírného tlaku položeny na sebe tak, aby byla vytvořena bipolámí membrána.
Za účelem posouzení vlastností takto získané bipolární membrány byl použit elektrochemický článek rozdělený na čtyři oddělení pomocí vertikálně umístěné testované bipolámí membrány a dvou kationtových membrán značky NAFION (DU PONT), vertikálně umístěných po obou stranách bipolámí membrány. V krajových odděleních článku byly umístěny niklové elektrody, anoda a katoda. Bipolámí membrána byla v článku orientována tak, aby její aniontový povrch směřoval k anodě. V obou krajových odděleních článku byl cirkulován 10% vodný roztok hydroxidu sodného. V prostředním odděleni, přilehlém k aniontovému povrchu bipolámí membrány byl cirkulován 1M vodný roztok hydroxidu sodného a v prostředním odděleni, přilehlém ke kationtovému povrchu bipolámí membrány byl cirkulován 1M vodný roztok kyseliny chlorovodíkové. Ve všech odděleních článku byla udržována teplota prostředí.
Anoda a katoda byly připojeny ke svorkám zdroje stejnosměrného proudu seřízeného tak, aby v článku byl generován proud 1,5 kA/m2 povrchu bipolámí membrány. Pomocí Lugginových kapilár byl měřen rozdíl potenciálu mezi oběma povrchy bipolámí membrány. Tento rozdíl se ustálil na hodnotě 0,88 V.
Příklad 2 (srovnávací)
V tomto pokusu byly aniontová a kationtová membrána podrobeny stejnému zpracování kondicionací jako aniontová membrána v příkladu 1.
Rozdíl potenciálu mezi oběma povrchy bipolámí membrány byl měřen stejným způsobem a při stejných podmínkách jako v přikladu 1. Tento rozdíl se ustálil na hodnotě 0,90 V.
Ze srovnání příkladů 1 a 2 vyplývá, že bipolámí membrána získaná pomoci zjednodušeného způsobu v příkladu 1 (podle vynálezu) má vlastnosti, které jsou přinejmenším srovnatelné s vlastnostmi bipolámí membrány získané pomocí známého postupu podle dosavadního stavu techniky. (Příklad 2).

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby bipolámí membrány spojením aniontové membrány s kationtovou membránou po jejich předběžném zpracování kondicionací ve vodném prostředí, vyznačený t í m , že předběžné zpracování kondicionací aniontové membrány ve vodném prostředí spočívá 50 nejdříve v jejím uvedení do styku s vodným roztokem sloučeniny vícemocného kovu a potom v jejím uvedení do styku s vodným roztokem hydroxidu alkalického kovu, zatímco předběžné zpracování kondicionací kationtové membrány ve vodném prostředí spočívá v jejím uvedení do styku s vodou, jejíž obsah vícemocného kovu a/nebo alkalického kovu je nižší než HT6 mol/1.
    -6CZ 290528 B6
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že obsah vícemocného kovu alkalického kovu ve vodě, použité pro zpracování kondicionací kationtové membrány ve vodném prostředí, je nižší než 10'7 mol/1.
    5
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že uvedení kationtové membrány do styku s vodou v rámci jejího předběžného zpracování kondicionací ve vodném prostředí spočívá v ponoření kationtové membrány do demineralizované vody.
  4. 4. Způsob podle některého z předcházejících nároků 1 až 3, v y z n a č e n ý t í m , že se při
    10 předběžném zpracování kondicionací kationtové membrány použije množství vody zajišťující, že kationtová membrána po jejím předběžném zpracování kondicionací obsahuje alespoň 0,008 kg vody na m2 povrchu kationtové membrány, který má být ve styku s aniontovou membránou ve finální bipolámí membráně.
    15
  5. 5. Způsob podle některého z předcházejících nároků 1 až 4, vyznačený tím, že sloučenina vícemocného kovu, použitá při předběžném zpracování kondicionací aniontové membrány, je ve formě zásaditého vodného roztoku soli vícemocného kovu.
  6. 6. Způsob podle některého z předcházejících nároků 1 až 5, vyznačený tím, že
    20 sloučeninou vícemocného kovu, použitou při předběžném zpracování kondicionací aniontové membrány, je sloučenina chrómu.
  7. 7. Způsob podle nároku 6, vyznačený tím, že sloučeninou vícemocného kovu, použitou při předběžném zpracování kondicionací aniontové membrány, je hexahydrát chloridu
    25 chromitého.
  8. 8. Způsob podle některého z předcházejících nároků 1 až 7, vyznačený tím, že vodným roztokem hydroxidu alkalického kovu, použitým při předběžném zpracování kondicionací aniontové membrány, je hydroxid sodný a/nebo hydroxid lithný.
  9. 9. Použití bipolámí membrány získané způsobem podle některého z nároků 1 až 8 při způsobu výroby vodného roztoku hydroxidu alkalického kovu elektrodialýzou vodného roztoku soli alkalického kovu.
CZ1997841A 1994-09-20 1995-09-12 Způsob výroby bipolární membrány a pouľití bipolární membrány získané tímto způsobem CZ290528B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI941905A IT1269982B (it) 1994-09-20 1994-09-20 Procedimento di fabbricazione di una membrana bipolare e procedimento di preparazione di una soluzione acquosa di un idrossido di un metalloalcalino mediante elettrodialisi
PCT/EP1995/003596 WO1996009337A1 (fr) 1994-09-20 1995-09-12 Procede de fabrication d'une membrane bipolaire

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ84197A3 CZ84197A3 (en) 1997-08-13
CZ290528B6 true CZ290528B6 (cs) 2002-08-14

Family

ID=11369570

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1997841A CZ290528B6 (cs) 1994-09-20 1995-09-12 Způsob výroby bipolární membrány a pouľití bipolární membrány získané tímto způsobem

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5849167A (cs)
EP (1) EP0782595B1 (cs)
JP (1) JPH10508619A (cs)
AT (1) ATE175701T1 (cs)
AU (1) AU689959B2 (cs)
BR (1) BR9508846A (cs)
CA (1) CA2200099A1 (cs)
CZ (1) CZ290528B6 (cs)
DE (1) DE69507310T2 (cs)
ES (1) ES2129224T3 (cs)
FI (1) FI971159A0 (cs)
HU (1) HU217778B (cs)
IT (1) IT1269982B (cs)
NO (1) NO310881B1 (cs)
PL (1) PL319307A1 (cs)
WO (1) WO1996009337A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ304497B6 (cs) * 2013-01-08 2014-05-28 Vysoká škola chemicko-technologická v Praze Způsob přípravy heterogenních iontovýměnných membrán

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5961796A (en) * 1997-06-03 1999-10-05 Lynntech, Inc. Bipolar membranes with fluid distribution passages
FR2807950B1 (fr) 2000-04-19 2002-07-19 Solvay Procede de fabrication d'une membrane bipolaire et utilisation de la membrane bipolaire ainsi obtenue
WO2006004662A1 (en) * 2004-06-25 2006-01-12 Ge Ionics, Inc. Bipolar membrane and method of making same
CA2731677C (en) * 2008-11-17 2014-01-21 Chemetall Foote Corporation Recovery of lithium from aqueous solutions
DE102009013207A1 (de) * 2009-03-17 2010-09-23 Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen Bipolare Membran
MX2012002386A (es) * 2009-08-26 2012-09-07 Siemens Pte Ltd Membranas de intercambio ionico.
CA2814699C (en) 2010-10-15 2019-08-06 Siemens Industry, Inc. Anion exchange membranes and process for making
WO2012051610A1 (en) 2010-10-15 2012-04-19 Siemens Industry, Inc. Process for making a monomer solution for making cation exchange membranes
CA2884791C (en) 2012-10-04 2021-09-07 Evoqua Water Technologies Llc High-performance anion exchange membranes and methods of making same
ES2816948T3 (es) 2012-10-11 2021-04-06 Evoqua Water Tech Llc Membranas de intercambio iónico revestidas
RU2763133C1 (ru) * 2021-04-15 2021-12-27 Общество с ограниченной ответственностью "НПП Мембрана" Способ получения биполярной мембраны

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4238305A (en) * 1979-10-29 1980-12-09 Allied Chemical Corporation Electrodialytic process for the conversion of impure soda values to sodium hydroxide and carbon dioxide
AU1615983A (en) * 1982-06-22 1984-01-05 Unsearch Ltd. Bipolar membrane
JP2724735B2 (ja) * 1987-07-30 1998-03-09 ユニサーチ・リミテッド 高機能性複極性膜
US5227040A (en) * 1987-07-30 1993-07-13 Unisearch Limited High performance bipolar membranes
CA2043583C (en) * 1990-05-31 1999-01-05 Fumio Hanada Bipolar membrane and method for its production
BE1006940A6 (fr) * 1993-04-08 1995-01-31 Solvay Procede de fabrication d'une membrane bipolaire et procede de fabrication d'une solution aqueuse d'hydroxyde de metal alcalin.

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ304497B6 (cs) * 2013-01-08 2014-05-28 Vysoká škola chemicko-technologická v Praze Způsob přípravy heterogenních iontovýměnných membrán

Also Published As

Publication number Publication date
NO310881B1 (no) 2001-09-10
AU3606695A (en) 1996-04-09
HU217778B (hu) 2000-04-28
HUT77334A (hu) 1998-03-30
JPH10508619A (ja) 1998-08-25
CA2200099A1 (fr) 1996-03-28
ITMI941905A0 (it) 1994-09-20
IT1269982B (it) 1997-04-16
ITMI941905A1 (it) 1996-03-20
WO1996009337A1 (fr) 1996-03-28
NO971284D0 (no) 1997-03-19
FI971159A (fi) 1997-03-19
ES2129224T3 (es) 1999-06-01
AU689959B2 (en) 1998-04-09
PL319307A1 (en) 1997-08-04
ATE175701T1 (de) 1999-01-15
EP0782595B1 (fr) 1999-01-13
DE69507310T2 (de) 1999-09-09
FI971159A0 (fi) 1997-03-19
CZ84197A3 (en) 1997-08-13
DE69507310D1 (de) 1999-02-25
NO971284L (no) 1997-05-14
EP0782595A1 (fr) 1997-07-09
US5849167A (en) 1998-12-15
BR9508846A (pt) 1999-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4751559B2 (ja) 二極性膜の製造方法、及びその二極性膜の使用
CZ290528B6 (cs) Způsob výroby bipolární membrány a pouľití bipolární membrány získané tímto způsobem
US6217733B1 (en) Bipolar membrane and method for fabricating such bipolar membrane
US5380413A (en) Process for the manufacture of a bipolar membrane and process for the manufacture of an aqueous alkali metal hydroxide solution
Sata et al. Modification of the transport properties of ion exchange membranes. IX. Layer formation on a cation exchange membrane by acid-amide bonding, and transport properties of the resulting membrane
EP1188784B1 (en) Cation-exchange membrane selectively permeable to monovalent cation and process for producing the same
Sata et al. Electrodialytic transport properties of cation exchange membranes in the presence of cyclodextrins
US2805196A (en) Permselective electrodialysis
US6063143A (en) Process for producing electrodes for chemical sources of electric energy
EP0693577B1 (en) Nickel hypophosphite manufacture
Mafé et al. Activity coefficients and Donnan coion exclusion in charged membranes with weak-acid fixed charge groups
JPH07258878A (ja) バイポーラ膜使用の電気透析方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20040912