HU216124B - Beömlőrendszer folyamatos alumíniumöntő berendezéshez - Google Patents

Beömlőrendszer folyamatos alumíniumöntő berendezéshez Download PDF

Info

Publication number
HU216124B
HU216124B HUP9401732A HU9401732A HU216124B HU 216124 B HU216124 B HU 216124B HU P9401732 A HUP9401732 A HU P9401732A HU 9401732 A HU9401732 A HU 9401732A HU 216124 B HU216124 B HU 216124B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
nozzle
plug
inlet
section
outlet
Prior art date
Application number
HUP9401732A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT67850A (en
HU9401732D0 (en
Inventor
Claus Jürgen Moritz
Original Assignee
Vaw Aluminium Ag.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vaw Aluminium Ag. filed Critical Vaw Aluminium Ag.
Publication of HU9401732D0 publication Critical patent/HU9401732D0/hu
Publication of HUT67850A publication Critical patent/HUT67850A/hu
Publication of HU216124B publication Critical patent/HU216124B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/50Pouring-nozzles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/16Controlling or regulating processes or operations
    • B22D11/18Controlling or regulating processes or operations for pouring
    • B22D11/181Controlling or regulating processes or operations for pouring responsive to molten metal level or slag level
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D11/00Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths
    • B22D11/10Supplying or treating molten metal
    • B22D11/103Distributing the molten metal, e.g. using runners, floats, distributors
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/14Closures
    • B22D41/16Closures stopper-rod type, i.e. a stopper-rod being positioned downwardly through the vessel and the metal therein, for selective registry with the pouring opening

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Molds, Cores, And Manufacturing Methods Thereof (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

A találmány tárgya beömlőrendszer főlyamatős alűmíniűmöntőberendezéshez, amelynek öntőcsatőrnája, az öntőcsatőrnába helyezettfúvókája (2) van, amelybe egy dűgó (3) van behelyezve, tő ábbáamelynek a dűgó (3) bemerülési mélységét szabályőzószabályőzórendszere van. A találmány szerinti beömlőrendszert azjellemzi, hőgy a fúvóka (2) legszűkebb keresztmetszete és a fúvóka (2)beömlőnyílása (X), illetve kiömlőnyílása (Y) közötti távőlságők (A1,A2) nagysága egalább 7 cm; a fúvóka (2) beömlőnyílásánál (X) a fúvóka(2) és a dűgó (3) közötti térnek (D) egy szűkülő szakasza (B) van; adűgó (3) csúcsa (S) és a fúvóka (2) kiömlőnyílása (Y) között legalább2 c távőlság (c) van. ŕ

Description

A találmány tárgya beömlőrendszer folyamatos alumíniumöntő berendezéshez. A rendszerhez tartozik egy öntőcsatorna, egy, az öntőcsatomához csatlakoztatott fiivóka és egy szabályozórendszer. A fiivókába az olvadék beömlésének szabályozása végett egy dugó illeszkedik. A szabályozórendszerrel változtatni lehet a dugó bemerülési mélységét előre megadott határok között.
Az olvadék beömlésének fiivókával és dugóval történő változtatása különböző publikációkból ismeretes, így például a Deutsche Gesellschaft fiir Metallkunde e.V. (Német Metallográfiái Társaság mint bejegyzett egyesület) által rendezett „Folyamatos öntés - olvasztás, öntés és ellenőrzés” című szimpóziumon az öntési tükörnek - vagyis az olvadék szintjének - örvényáramú elv szerinti szabályozását taglalták. Az előadások 1986-ban kiadott szövegének 3 31.oldalán található a füvókát és dugót alkalmazó szabályozórendszer ábrája. A füvóka egy öntőcsatoma fenekén van rögzítve, és alsó vége benyúlik a kokillába.
Ha az alumíniumolvadék sebessége a füvókában valami miatt megváltozik, akkor a fiivóka végeinél a statikus nyomás is megváltozik. Az alumíniumolvadék igen nagy sebessége esetén fellépő szívóhatások miatt a fiivóka beömlőnyílásánál vagy a fiivóka kiömlőnyílásánál az öntőcsatoma vagy az öntecs felületéről oxidés más szennyező részecskék szívódnak be az olvadékba. Ez hátrányosan befolyásolja az előállított öntecs minőségét.
A találmány célja ezért a folyamatos alumíniumöntő berendezések beömlőrendszerének optimálása oly módon, hogy a lényeges létesítményi részleteket megtartva a szívóhatás a fiivóka beömlőnyílásánál és a fiivóka kiömlőnyílásánál minimális legyen, és az áramlási viszonyok a fiivókánál optimálisak legyenek. További célunk, hogy a találmány szerinti beömlőrendszer alkalmazása mellett csökkenjen az örvényképződés az olvadékban úgy, hogy sem az öntőcsatomában, sem a kokillában az olvadék felületén ne képződjenek örvények.
A kitűzött célt a találmány révén úgy éljük el, hogy a fiivóka legszűkebb keresztmetszete és a fiivóka beömlőnyílása közötti távolság (a 2. ábrán A2), valamint a legszűkebb keresztmetszete és kiömlőnyílása közötti távolság (a 2. ábra szerint Aj) legalább 7 cm. A fiivóka beömlőnyílásánál a fiivóka és a dugó közötti tér egy bizonyos hosszon (a 2. ábrán B szakaszon) szűkül, továbbá hogy a dugó csúcsa és a fiivóka kiömlőnyílása közötti távolság (a 2. ábrán c távolság) legalább 2 cm. A szűkülő szakasz (a 2. ábrán B távolság) hossza előnyösen 10 cm-nél kisebb.
A fiivóka legszűkebb keresztmetszete felett, a fiivóka és a dugó között előnyösen szűkülő gyűrű alakú tér van kialakítva, míg a fiivóka legszűkebb keresztmetszete alatt a fiivóka és a dugó közötti tér előnyös módon legalább 4° nyílásszöggel tágul. A dugó csúcsa 10-14 mm sugárral le van kerekítve.
A beömlőnyílás és a kiömlőnyílás élei előnyös módon 5-25 mm sugárral le vannak kerekítve.
A gyűrű alakú teret előnyös módon a fiivóka szűkülő része és a dugó közötti gyűrű alakú rés képezi. Ez a gyűrű alakú rés a fiivóka és a dugó egymással koaxiális kúpfelületei között képződik.
A gyűrű alakú rés oldalfalai áramlási irányban előnyös módon körülbelül l°-os szöggel szűkülnek.
Az öntőcsatomában a fém szintje előnyös módon legalább 5 cm-rel a fiivóka beömlőnyílása felett van, és a fiivóka bemerülési mélysége legalább 2 cm.
Megállapítottuk, hogy a fiivóka belső részének speciális kialakítása révén, valamint a kemencefenék feletti olvadékzónába való bemerülési mélység betartása révén elkerülhető az oxidrészecskék és más szennyező részecskék leválása a fémfelületről. Gondoskodni kell arról, hogy az öntőcsatomában az olvadék felszíne eléggé magasan legyen. Az első lépésben minimalizáljuk a fiivóka kiömlőnyílásánál fennálló szívóhatást, majd a fiivóka bemerülési mélységét úgy határozzuk meg, hogy legalább 2 cm-es olvadékmagasság legyen, amely a maradó szívást kiegyenlíti.
A találmány szerinti fiivókakörvonal olyan, hogy a fiivókának a közepén van a legszűkebb keresztmetszete, és így a legnagyobb sebesség a fiivóka közepén jön létre. A fiivóka ilyen alakja révén elkerüljük az áramlási leválásokat, amik az átáramlási keresztmetszetet csökkentenék. így a fiivóka egész keresztmetszetében egyenletes az átáramlás, és ez lehetővé teszi a térfogatáram optimális beállítását.
A hagyományos öntőcsatoma-elrendezéseknél a beömlőrendszerben különböző áramlási viszonyok adódnak aszerint, hogy az öntőcsatomában lévő olvadék a fiivókának melyik oldalára folyik először. A hagyományos beömlőrendszereknél ez - bizonyos körülmények fennállása esetén - a fiivóka belső felülete mentén a folyadékáramlás egyenetlenségét idézi elő, aminek az a következménye, hogy bizonyos fuvóka-keresztmetszetekben nagy áramlási sebességek jönnek létre, míg más helyeken áramlási „árnyékok” keletkeznek. Ezek az állapotok eddig zavarták az áramlás egyenletességét és befolyásolták a beömlési és kiömlési körülményeket a fiivókánál.
A találmány lényege a következőkben foglalható össze.
Először is a fiivóka úgy van kialakítva, hogy a fiivóka beömlőnyílásánál és kiömlőnyílásánál csak kis szívóhatások keletkeznek.
Másodszor, a fiivóka alakilag úgy van kiképezve, hogy a fiivóka keresztmetszetében egyenletes az átáramlás és az áramlás sehol sem szakad meg.
Harmadszor, az áramlás a fiivóka középső részén van fojtva úgy, hogy a meglévő áramlási energia csökken, és a fiivóka beömlési és kiömlési végein gyakorlatilag nem lép fel örvénylés.
A találmány szerinti beömlőrendszer tehát folyamatos alumíniumöntő berendezéshez való, amelynek öntőcsatornája, az öntőcsatomába helyezett fuvókája van, amibe egy dugó van behelyezve, továbbá amelynek a dugó bemerülési mélységét szabályozó szabályozórendszere van, és amelynek jellemzője, hogy a fiivóka legszűkebb keresztmetszete és a fiivóka beömlőnyílása, illetve kiömlőnyílása közötti távolságok nagysága legalább 7 cm; a fiivóka beömlőnyílásánál a fiivóka és a dugó közötti térnek egy szűkülő szakasza van; a dugó
HU 216 124 Β csúcsa és a fúvóka kiömlőnyílása között legalább 2 cm távolság van.
Előnyös, ha a szűkülő szakasz hossza 10 cm-nél kisebb.
Egy célszerű kiviteli alakja a találmány szerinti beömlőrendszemek az olyan megoldás, amelynél a füvóka legszűkebb keresztmetszete felett, a füvóka és a dugó között gyűrű keresztmetszetű szűkülő tér van, a füvóka legszűkebb keresztmetszete alatt a füvóka és a dugó közötti tér legalább 4° szöggel tágul, továbbá a dugó csúcsa 10-14 mm sugárral le van kerekítve.
Célszerű továbbá az olyan megoldás, amelynél a beömlőnyílás és a kiömlőnyílás élei 5-25 mm sugárral le vannak kerekítve.
Egy további előnyös kiviteli alaknál a gyűrű keresztmetszetű teret a füvóka és a dugó közötti gyűrű keresztmetszetű rés képezi, és a gyűrű keresztmetszetű rést határoló felületek egymással koaxiális kúpfelületek.
Célszerű még az olyan megoldás is, amelynél a gyűrű keresztmetszetű tér közel párhuzamos oldalfalai áramlási irányban 1 °-kal szűkülök.
Egy további előnyös kiviteli alaknál az öntőcsatornában a fém szintje legalább 5 cm-rel a füvóka beömlőnyílása felett van, és a füvóka bemerülési mélysége legalább 2 cm.
Találmányunkat annak több példaképpeni kiviteli alakja kapcsán ismertetjük részletesebben ábráink segítségével, amelyek közül az
1. ábra egy találmány szerinti beömlőrendszert szemléltet részben metszve, a
2. ábra a találmány szerinti füvóka és a benne lévő dugó hosszmetszete, a
3. ábra a nyomás alakulása a füvóka hossza mentén egy találmány szerinti beömlőrendszerben (vízmodell), a 4a. ábra egy ismert íüvóka/dugó rendszert mutat hosszmetszetben, a
4b. ábra egy másik ismert fúvóka/dugó rendszert mutat hosszmetszetben, az
5a. ábra a nyomás alakulását mutatja a 4a. ábra szerinti kialakításnál, az
5b. ábra a nyomás alakulását mutatja a 4b. ábra szerinti kialakításnál, a
6. ábra egy elektronikus szintszabályozórendszer vázlata, a
7. ábra egy ismert beömlőrendszer függőleges metszete, a
8. ábra egy ismert mechanikus öntési szintszabályozó szerkezet vázlata.
Az 1. ábrán látható beömlőrendszemél az 1 öntőcsatomában van egy 2 füvóka, amelybe a 4 olvadék átfolyásának szabályozása céljából a 3 dugó merül. A 4 olvadék a 2 füvókán át az 5 kokillába jut, ahol 6 önteccsé alakul. A 6 öntecset a 7 öntőlap tartja. A 6 öntecset az 5 kokillából lefelé úgy húzzuk ki, hogy a 8 öntőasztalt a 9 süllyesztőkészülékkel lefelé mozgatjuk. Az 1 öntőcsatornában a 2 füvóka beömlőnyílása felett H magasságú 4 olvadék van.
A 2 füvóka és 3 dugó alakja a 2. ábrán látható. Látható, hogy a 2 füvóka X beömlőnyílásánál és Y kiömlőnyílásánál a keresztmetszeteket viszonylag nagyra választottuk, hogy ezeken a helyeken kicsik legyenek az áramlási sebességek.
A 2. ábrán látható az is, hogyan merül be a 3 dugó a fuvókába. A 2 füvóka és a 3 dugó közötti D tér egy gyűrű keresztmetszetű C rést képez, ami úgy van kialakítva, hogy az áramlás egyenletesen kitöltse az egész keresztmetszetet. A D tér lényegében a 2 fúvóka és a dugó egymással szemben lévő és egymással koaxiális kúpfelületei között jön létre. A gyűrű keresztmetszetű C rés az X beömlőnyílás felől nézve szűkül, úgyhogy az áramló fémben torlónyomás alakul ki, ami ellene hat az olvadékban fennálló statikus nyomás csökkenésének.
A gyűrű keresztmetszetű C rés közel párhuzamos falú részében jön létre a fojtáshoz szükséges súrlódás. A gyűrű keresztmetszetű C rés ezután a 3 dugó vége felé kissé tágul, úgyhogy a 4 olvadék itt jobban szorul a 3 dugóhoz. A 2 fúvóka szűkülő szakaszán az említett keresztmetszet-csökkenés folytán az áramlás a keresztmetszetben egyenletesebbé válik.
A legszűkebb hely nagyjából a 2 füvóka közepén van, ezután a keresztmetszet bővül, úgyhogy az áramlás leválás nélkül újból lefékeződik. A 3 dugó S csúcsa R sugárral le van kerekítve, hogy a 3 dugón is elkerüljük az áramlás leválását. Ennek a lekerekítésnek az R sugara az ábrázolt példán 11,5 mm.
A találmány szerinti megoldásnál a 2. ábra kapcsán néhány adatot kell ismertetni. Az X beömlőnyílás szintje és a 3 dugó hengeres részének vége közötti B szakaszon geometriai adottságokból eredően a 2 füvóka és a 3 dugó közötti tér a 3 dugó bemerülési irányában szűkül. Ε B szakasz hossza előnyösen 10 cm-nél kisebb.
Az X beömlőnyílásnál és az Y kiömlőnyílásnál a 2 füvóka élei r sugárral le vannak kerekítve. Az r sugár nagysága célszerűen 5-25 mm közötti.
A 2 fúvókénak a középrészén van a legszűkebb keresztmetszete. E legszűkebb keresztmetszet és az X beömlőnyílás közötti axiális irányú A2 távolság, valamint a legszűkebb keresztmetszet és az Y kiömlőnyílás közötti Ai távolság célszerűen azonos nagyságú. Az A [ és A2 távolságok nagysága legalább 7 cm.
A 3 dugó S csúcsa és az Y kiömlőnyílás közötti c távolság legalább 2 cm.
Annak érdekében, hogy a találmány szerinti 2 fúvókában ténylegesen fennálló áramlási viszonyokat ellenőrizzük, elkészítettük egy hengerlési öntecs előállításakor fennálló állapot vízmodelljét. Ezzel a vízmodellel szimulálni tudtuk az 1 öntőcsatomában, a 2 fúvókéban és a hengerlési 6 öntecsben fennálló állapotokat különböző fúvóka/dugó rendszerek esetében. Ezzel a vízmodellel vizsgáltuk a nyomás alakulását az optimált beömlőrendszerben. Az eredmények a 3. ábrán láthatók.
A 3. ábra tulajdonképpen olyan diagram, amelynek koordináta-rendszerében az abszcisszán p nyomás értékei vannak feltüntetve [mbar]-bán, míg az ordinátára a vizsgált 2 füvóka hosszát vittük fel [cm]-ben.
Látható, hogy a füvóka beömlőnyílásánál (füvókahossz = 0) pozitív, vagy csak kissé negatív nyomás áll fenn. A füvóka közepén a nagy áramlási sebességek következtében nagyon nagy szívások lépnek fel. A leg3
HU 216 124 Β szűkebb keresztmetszetben nagy szívásokat mértünk, ami azt mutatja, hogy az áramlás nem szakad meg, hanem odasimul a falakra. Ezután a nagyon nagy szívások igen rövid időn belül lecsökkennek, úgyhogy a fuvóka kiömlőnyílásánál, körülbelül 17 cm füvókahossznál, már csak nagyon kis szívások maradnak.
A nyomásviszonyok a szintkülönbség növelése esetén alig változnak. A különböző szintkülönbségeket ábrázoló, szorosan egymás mellett futó görbék mutatják, hogy az áramlási állapotok nagyon stabilak, és az áramlás a fúvókéban még nagy szívások esetén sem szakad meg. Ebből következik, hogy az átáramlás a rendelkezésre álló keresztmetszeten viszonylag egyenletes, és eközben nem lépnek fel sebességcsúcsok.
A 4a., 4b. és 5a., 5b. ábrán példaképpen ismert beömlőrendszerek nyomásalakulásait ábrázoltuk. Egy, a 4a. ábra szerinti, lefelé záró fúvóka-dugó beömlőrendszemél a szívás a 2 fűvóka kiömlőnyílásánál már nem tud lecsökkenni, mert a 2 füvóka kiömlőnyílásánál rendelkezésre álló keresztmetszetet az áramlásnak a 3 dugó alatti leválása nagyon nagy mértékben lecsökkentette. Emiatt a 2 füvóka kiömlőnyílásánál nagy szívások keletkeznek, amiket a 2 füvóka bemerülést mélységének növelésével már nem lehet kiegyenlíteni (lásd az 5a. ábrát).
A 4b. ábrán egy ismert, felül záró füvóka-dugó rendszert ábrázoltunk. Itt a szívás a szintkülönbség növekedésével erősen növekszik (lásd az 5b. ábrát). Ennek az a következménye, hogy a 2 füvóka beömlőnyílása felett az öntőcsatomában álló fémoszlop és az ezzel kapcsolatos statikus nyomás már nem elegendő a 2 füvóka beömlőnyílásánál keletkező szívás kiegyenlítéséhez. Ezenkívül a 3 dugó alatt egy áramlásleválás következik be, ami az ott rendelkezésre álló keresztmetszetet csökkenti. Nagyobb szintkülönbség esetén ez az áramlásleválás egészen a 2 füvóka kiömlőnyílásáig teijedhet, úgyhogy ott a szívásnak a bevezetőben említett hátrányos következményekkel járó megnövekedése lép fel.
Az előző megfontolások alapjául szolgáló nyomásalakulások a mérési pontok mindenkori helyzetétől függnek. Az 5a. és 5b. ábrák szerinti ábrázolások kétdimenziós ábrázolásoknak tekintendők, és ezért semmit sem mondanak az áramlásnak a fúvóka kerületén, belüli egyenletességéről. Ahogyan ezt a bevezetőben taglaltuk, a szokványos beömlőrendszereknél felléphetnek egyenetlenségek a füvóka kerületén, és ezáltal sebességcsúcsok keletkeznek, amik ismét a szívást növelik.
Ehhez járul még, hogy a gyakorlatban gyakran ferdén álló vagy görbe dugók az áramlási viszonyokat még tovább befolyásolják oly módon, hogy az inhomogenitásokat növelik. Az ismert rendszereknél előfordul, hogy a füvóka kerületének csak a felében van átáramlás. Emiatt problémák jelentkeznek a tömegáram szabályozásánál, amik különösen automatikus szintszabályozás esetén jelentkeznek hátrányosan.
A keresztmetszeteknek a találmány szerinti módosítása esetén a térfogatáramot jóval pontosabban lehet beállítani és az instabilitások keletkezését el lehet kerülni. A vízmodellen az is bebizonyosodott, hogy az optimált fúvókénál a kerületen is viszonylag egyenletes az átáramlás.
Ezzel szemben az ismert beömlőrendszemél örvényképződési tendencia áll fenn. Ezt a 7. ábrán szemléltettük és a következőkben részletesebben taglaljuk.
A 7. ábrán egy ismert beömlőrendszer függőleges metszete látható. A 4 olvadék az 1 öntőcsatomában a nyíl irányában mozog. Az 1 öntőcsatoma fenékrészébe van építve a 2 füvóka, amellyel együtt működik a 3 dugó. Az öntés a 12 víztérrel ellátott 5 kokillába történik. A 7 öntőlapon alakul ki a 6 öntecs. A 6 öntecs a 8 öntőasztallal együtt lefelé mozog a 9 süllyesztőkészülék hatására. A 11 köpenyen belüli öntecsben ábrázoltuk a 13 szennyező részecskéket, valamint a beömlés környezetében kialakult 10 zsompot. A 2 fúvóka T bemerülést mélységét is szemlélteti az ábra.
A 4 olvadék tehát nyílirányban az 1 öntőcsatomán át a 2 fúvókéhoz jut. A 2 füvóka beömlőnyílásánál és kiömlőnyílásánál keletkező szívások következtében az olvadék felületét a légnyomás benyomja. Emiatt az oxidréteg felszakadhat, és oxid- vagy más szennyező részecskék szívódhatnak be az olvadékba. A nem deformálható szennyezések beépülnek a dermedést felületbe. A későbbi hengerléskor a felületre jutnak, és felszakítják a hengerelt szalagot vagy megrongálják a hengereket.
A 8. ábrán vázlatosan ábrázoltuk a hengerlést aluminiumöntecsek előállítására szolgáló kokillaöntő rendszer mechanikus szabályozását. A 12 víztérrel ellátott 5 kokillában kialakuló 6 öntecs olvadt fémfelületére helyezett 14 úszó révén egy mechanikus 15 irányváltón át egy nyomorod mozgatja a 3 dugót felfelé vagy lefelé. Az „úszó” itt egy darab tűzálló anyag, ami a fém felületén úszik, és egy emelőn át jelzi a fém szintjét. A szóban forgó esetben ezzel a 2 füvóka és a 3 dugó közötti gyűrű alakú rést növeljük vagy csökkentjük, aszerint, hogy az olvadék szintje milyen irányban tér el a kívánt értéktől. A fémolvadék beömlő mennyiségét így a 3 dugó különböző magasságaival szabályozzuk.
Egy másik módszer szerint a fém szintjét a kokillában lézerrel tapogatjuk le. A kapott jelet itt elektronikusan dolgozzuk fel, és beavatkozó jellé alakítjuk át a 3 dugó számára.
A 6. ábrán blokksémával szemléltetjük egy ilyen ismert berendezés felépítését. A rajzon 31 jelfeldolgozó és 32 jelképző ismerhető fel mint különálló egység. A 32 jelképzőhöz tartozik egy transzformátorrendszer, amelynek 25 primer tekercsét a 24 generátor táplálja. A 26 szekunder tekercsek a 31 jelfeldolgozót táplálják. A 27 csatoló tekercshez van csatlakoztatva a 23 mérőszonda. A 27 csatoló tekercs körébe van iktatva egy 28 kompenzációs elem. A 29 műszerrel a transzformátor kimenő feszültségét lehet mérni.
A 31 jelfeldolgozóban egymás után van kapcsolva a nullbeállító, a 18 erősítő, a 19 egyenirányító, a 20 szűrő, a 21 képernyő és a 22 elektronikus szabályozó. A 31 jelfeldolgozó 30 kimenetén jelenik meg az a jel, amit az öntési folyamat szabályozására lehet felhasználni.
A fém szintje az 5 kokillában különböző okokból ingadozhat. Például ha az olvasztókemence döntése nem folytonos, és az olvadék betáplálása az öntőcsatornába nem egyenletes, akkor az 1 öntőcsatomában hul4
HU 216 124 Β lám (szintemelkedés) keletkezik. Rendszerint az 1 öntőcsatornában lévő fém szintjét is egy úszóval szabályozzuk, úgyhogy a szokásos esetben két szabályozórendszer van egymással összekapcsolva. Ez dinamikus szabályozási viselkedést eredményez, és emiatt az öntési szakaszban a 3 dugó mindenkori magasságát állandóan helyesbíteni kell.
A fém szintjének ingadozásai megváltoztatják a termikus feltételeket, ami a 6 öntecs felületének kedvezőtlen állapotát idézi elő. Növekszik a kéreg vastagsága, amit hengerlése előtt teljesen le kell mami.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Beömlőrendszer folyamatos alumíniumöntő berendezéshez, amelynek öntőcsatomája (1), az öntőcsatomába (1) helyezett íúvókája (2) van, amelybe egy dugó (3) van behelyezve, továbbá amelynek a dugó (3) bemerülési mélységét szabályozó szabályozórendszere van, azzal jellemezve, hogy a fúvóka (2) legszűkebb keresztmetszete és a fúvóka (2) beömlőnyílása (X), illetve kiömlőnyílása (Y) közötti távolságok (A,, A2) nagysága legalább 7 cm; a fúvóka (2) beömlőnyílásánál (X) a fúvóka (2) és a dugó (3) közötti térnek (D) egy szűkülő szakasza (B) van; a dugó (3) csúcsa (S) és a fúvóka (2) kiömlőnyílása (Y) között legalább 2 cm távolság (c) van.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti beömlőrendszer, azzal jellemezve, hogy a szűkülő szakasz (B) hossza 10 cmnél kisebb.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti beömlőrendszer, azzal jellemezve, hogy a fúvóka (2) legszűkebb keresztmetszete felett, a fúvóka (2) és a dugó (3) között gyűrű keresztmetszetű szűkülő tér (D) van, a fúvóka (2) legszűkebb keresztmetszete alatt a fúvóka (2) és a dugó (3) közötti tér legalább 4° szöggel tágul, továbbá a dugó csúcsa (S) 10-14 mm sugárral (R) le van kerekítve.
  4. 4. Az 1 -3. igénypontok bármelyike szerinti beömlőrendszer, azzal jellemezve, hogy a beömlőnyílás (X) és a kiömlőnyílás (Y) élei 5-25 mm sugárral (r) le vannak kerekítve.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti beömlőrendszer, azzal jellemezve, hogy a gyűrű keresztmetszetű teret (D) a fúvóka (2) és a dugó (3) közötti gyűrű keresztmetszetű rés (C) képezi, és a gyűrű keresztmetszetű rést (C) határoló felületek egymással koaxiális kúpfelületek.
  6. 6. Az 1 -5. igénypontok bármelyike szerinti beömlőrendszer, azzal jellemezve, hogy a gyűrű keresztmetszetű tér (D) közel párhuzamos oldalfalai áramlási irányban 1 °-kal szűkülök.
  7. 7. Az 1 -6. igénypontok bármelyike szerinti beömlőrendszer, azzal jellemezve, hogy az öntőcsatomában (1) a fém szintje legalább 5 cm-rel a fúvóka (2) beömlőnyílása (X) felett van, és a fuvóka (2) bemerülési mélysége (T) legalább 2 cm.
HUP9401732A 1993-07-05 1994-06-09 Beömlőrendszer folyamatos alumíniumöntő berendezéshez HU216124B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4322316A DE4322316C1 (de) 1993-07-05 1993-07-05 Einlaufsystem für eine Aluminiumstranggußanlage

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9401732D0 HU9401732D0 (en) 1994-09-28
HUT67850A HUT67850A (en) 1995-05-29
HU216124B true HU216124B (hu) 1999-04-28

Family

ID=6491984

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUP9401732A HU216124B (hu) 1993-07-05 1994-06-09 Beömlőrendszer folyamatos alumíniumöntő berendezéshez

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5490554A (hu)
EP (1) EP0637477B1 (hu)
KR (1) KR970005376B1 (hu)
AU (1) AU674749B2 (hu)
BR (1) BR9402624A (hu)
CA (1) CA2127321C (hu)
CZ (1) CZ285017B6 (hu)
DE (2) DE4322316C1 (hu)
ES (1) ES2133443T3 (hu)
HU (1) HU216124B (hu)
NO (1) NO300034B1 (hu)
PL (1) PL177723B1 (hu)
RU (1) RU2091193C1 (hu)
SK (1) SK78394A3 (hu)
TW (1) TW289002B (hu)
YU (1) YU41294A (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19504009A1 (de) * 1995-02-08 1996-08-14 Vaw Ver Aluminium Werke Ag Einlaufsystem für eine Aluminiumstranggußanlage
DE19706151C2 (de) * 1997-02-18 2000-12-07 Sms Demag Ag Verfahren und Tauchrohr zum Metallstranggießen
KR100330352B1 (ko) * 1999-07-02 2002-04-01 유현식 내충격성이 우수한 신디오탁틱 폴리스티렌 수지 조성물
NL1014024C2 (nl) * 2000-01-06 2001-07-09 Corus Technology Bv Inrichting en werkwijze voor het continu of semi-continu gieten van aluminium.
US7041171B2 (en) * 2003-09-10 2006-05-09 Kastalon, Inc. Nozzle for use in rotational casting apparatus
US6989061B2 (en) * 2003-08-22 2006-01-24 Kastalon, Inc. Nozzle for use in rotational casting apparatus
US7270711B2 (en) * 2004-06-07 2007-09-18 Kastalon, Inc. Nozzle for use in rotational casting apparatus
JP5621737B2 (ja) * 2011-09-15 2014-11-12 新日鐵住金株式会社 連続鋳造における流量調整方法
ES2684574T3 (es) 2013-03-12 2018-10-03 Novelis, Inc. Entrega intermitente de metal fundido
JP2018536085A (ja) * 2015-09-15 2018-12-06 リテック システムズ エルエルシー 炉式溶鉱炉などの溶融物制御のためのレーザセンサ
US10632528B2 (en) 2017-11-15 2020-04-28 Novelis Inc. Metal level overshoot or undershoot mitigation at transition of flow rate demand

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB917565A (en) * 1960-05-13 1963-02-06 Didier Werke Ag Improvements relating to pouring nozzles for liquid metal
US4523624A (en) * 1981-10-22 1985-06-18 International Telephone And Telegraph Corporation Cast ingot position control process and apparatus
FR2639267B1 (fr) * 1988-11-23 1991-02-22 Clecim Sa Procede et ensemble d'alimentation en metal fondu de la lingotiere d'une installation de coulee continue d'ebauches minces
US5205343A (en) * 1989-06-03 1993-04-27 Sms Schloemann-Siemag Aktiengesellschaft Pouring tube for feeding molten steel into a continuous casting mold
US5339885A (en) * 1993-05-07 1994-08-23 Wagstaff Inc. Integrated non-contact molten metal level sensor and controller

Also Published As

Publication number Publication date
NO941868D0 (no) 1994-05-19
NO300034B1 (no) 1997-03-24
EP0637477A2 (de) 1995-02-08
EP0637477B1 (de) 1999-03-24
CA2127321C (en) 1999-05-11
YU41294A (sh) 1996-10-09
KR950002888A (ko) 1995-02-16
KR970005376B1 (ko) 1997-04-15
BR9402624A (pt) 1995-04-04
DE4322316C1 (de) 1995-03-16
HUT67850A (en) 1995-05-29
RU94024564A (ru) 1996-04-20
DE59407993D1 (de) 1999-04-29
PL177723B1 (pl) 2000-01-31
SK78394A3 (en) 1995-09-13
NO941868L (no) 1995-01-06
CZ160694A3 (en) 1997-05-14
CA2127321A1 (en) 1995-01-06
TW289002B (hu) 1996-10-21
RU2091193C1 (ru) 1997-09-27
AU6613294A (en) 1995-01-12
CZ285017B6 (cs) 1999-05-12
AU674749B2 (en) 1997-01-09
EP0637477A3 (de) 1996-04-03
HU9401732D0 (en) 1994-09-28
ES2133443T3 (es) 1999-09-16
US5490554A (en) 1996-02-13
PL303861A1 (en) 1995-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU216124B (hu) Beömlőrendszer folyamatos alumíniumöntő berendezéshez
EP2292351B1 (en) Gas pressure controlling casting mold
JP3245423B2 (ja) 金属の連続鋳造用鋳型内の液体金属の高さの調節方法および装置
KR20170042551A (ko) 높은 질량 유량 분배를 위한 얇은 슬래브 노즐
US3931848A (en) Method and apparatus for cooling a strand cast in an oscillating mold during continuous casting of metals, especially steel
US5343933A (en) Process and apparatus for continuously casting metals
WO2012053476A1 (ja) 下注ぎ方式の注湯管及び注湯方法
JP2008279491A (ja) 溶融金属の連続鋳造用浸漬ノズルおよびそれを用いた連続鋳造方法
EP0068402B1 (en) Horizontal continuous casting installation
JPH079098A (ja) 連続鋳造方法
JP6331757B2 (ja) 鋼の連続鋳造用設備
JPS63108966A (ja) タンデイシユの浸漬ノズル
RU2100137C1 (ru) Устройство для подачи расплава в установке непрерывной разливки алюминия
CN117454054B (zh) 一种连铸过程结晶器弯月面卷渣发生的判定方法及系统
JP4622172B2 (ja) 溶鋼の連続鋳造方法
CN116352069A (zh) 一种浸入式稳流水口
JP3283746B2 (ja) 連続鋳造用鋳型
RU2025208C1 (ru) Способ изготовления биметаллических прокатных валков
JPS5850938B2 (ja) 光ファイバ製造方法および光ファイバ製造用ノズル
US20220062984A1 (en) Stopper for continuous casting and continuous casting method
JP3243893B2 (ja) 鋼の連続鋳造方法
JPH08229649A (ja) 連続鋳造装置および連続鋳造方法
JPH0327300B2 (hu)
JPH04190947A (ja) 水平連続鋳造装置
EP3106246A1 (en) Pulling-up-type continuous casting apparatus and pulling-up-type continuous casting method

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee