HU211091B - Safety lock gear for swing respectively balance doors - Google Patents
Safety lock gear for swing respectively balance doors Download PDFInfo
- Publication number
- HU211091B HU211091B HU9200281A HU9200281A HU211091B HU 211091 B HU211091 B HU 211091B HU 9200281 A HU9200281 A HU 9200281A HU 9200281 A HU9200281 A HU 9200281A HU 211091 B HU211091 B HU 211091B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- door
- locking
- door leaf
- safety
- security
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E05—LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
- E05B—LOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
- E05B81/00—Power-actuated vehicle locks
- E05B81/12—Power-actuated vehicle locks characterised by the function or purpose of the powered actuators
- E05B81/20—Power-actuated vehicle locks characterised by the function or purpose of the powered actuators for assisting final closing or for initiating opening
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E05—LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
- E05B—LOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
- E05B81/00—Power-actuated vehicle locks
- E05B81/54—Electrical circuits
- E05B81/64—Monitoring or sensing, e.g. by using switches or sensors
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E05—LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
- E05B—LOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
- E05B81/00—Power-actuated vehicle locks
- E05B81/12—Power-actuated vehicle locks characterised by the function or purpose of the powered actuators
- E05B81/20—Power-actuated vehicle locks characterised by the function or purpose of the powered actuators for assisting final closing or for initiating opening
- E05B81/21—Power-actuated vehicle locks characterised by the function or purpose of the powered actuators for assisting final closing or for initiating opening with means preventing or detecting pinching of objects or body parts
Landscapes
- Lock And Its Accessories (AREA)
- Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
Description
A leírás terjedelme: 12 oldal (ezen belül 4 lap ábra)
HU 211 091 Β (1) lezárandó ajtónyílás ajtótokján (2) elrendezett záróéke (4) van ellendarabként;
- az ajtószámy (1) nyitása előtt a záróéket (4) a villás forgózámyelvtől szabaddá tevő hajtása (5) mechanikus közvetítőegységen (6) keresztül a forgózárnyelves zár (3) reteszkilincsével, van kapcsolatban;
- legalább két, az ajtótok (2) és az ajtószárny (1) között működő, zárássegítő szerkezetének (11) a forgózámyelves zártól (3) térbelileg elkülönített, az ajtószárnyon (1) kétoldali elrendezése legalább egy, főhajtásnak (15) az ajtószárny (1) zárásakor a reteszkilincsnek a forgózárnyelv főreteszelő szárába bekapcsolódását, és az ajtószámy (1) zárt helyzetben rögzítését segítő, zárássegítő hajtással van társítva, továbbá,
- legalább közvetve az ajtószárny (1) zárási elmozdulásával működtethető vezérlőszerkezete (13) van, amely a zárássegítő szerkezet (11) hajtásait - az ajtószárny (1) zárt helyzetét megközelítő helyzetében - aktivizálni képes kialakítású.
A találmány tárgya biztonsági reteszelőszerkezet, amely lengő-, illetve billenőajtókhoz, főleg autóbuszok pneumatikus működtetésű ajtóihoz való.
Az ilyen biztonsági reteszelőszerkezetnek az ajtószárnyat nyitó-záró főhajtása, valamint olyan forgózárnyelve van, amely ellendarabbal együttműködve és azzal kapcsolódva az ajtószámyat zárt helyzetben mechanikusan rögzíti. Továbbá, olyan zárássegítő hajtása is van, amely a főhajtást az ajtószárny zárásakor a forgózárnyelv bekapcsolódása értelmében segíti. A fentieken túlmenően, a biztonsági reteszelőszerkezet olyan hajtással is fel van szerelve, amely az ajtószárny nyitása előtt az ellendarabot a forgózárnyelvtől szabaddá teszi.
Ilyen típusú biztonsági reteszelőszerkezetet ismertet például a DE 2 743 598 számú közrebocsátási irat. A fenti megoldás helyett vagy az általában szokásos, pneumatikusan segített, löketreteszeléses ajtók mellett - amelyeket főleg autóbuszoknál alkalmaznak és például a 2 062 135 számú szabadalmi iratból vagy 3 705 369 számú közrebocsátási iratból megismerhetők ismertek olyan megoldások is, amelyeknél legalább egy forgózárnyelvet alkalmaznak. Ez az ajtótokon billenthetően van ágyazva és a megfelelő ajtószárnyon rögzített zárócsappal működik együtt.
Ez a forgózámyelv csuklósán kapcsolódó rugó révén az ajtó nyitott állapotában holtponti helyzetben van előfeszítve, amelyből az a reteszelőcsap zárási helyzetbe jutásakor átbillenthető. A forgózárónyelv zárási elmozdulását pneumatikus hajtás segítheti, amely a főhajtás mellett zárást segítő segédszerkezetként szerepel.
Az ajtószárny zárt helyzetében a villás forgózárnyelv közrefogja a zárócsapot és ezáltal az ajtószámy mechanikus, valamint a pneumatikus záróhajtás nyomásától csak feltételesen függő, penumatikus reteszelésként működik. A reteszek forgózámyelv helyzetét járulékosan előfeszített rugó biztosítja. A zárt helyzetben a forgózárnyelv mechanikus reteszelésére ezeknél a megoldásoknál reteszelőkilincset nem alkalmaznak.
A lengő-, illetve billenőajtók nyitásához pneumatikus sorTendvezérlést alkalmaznak; először a pneumatikus hajtás a forgózárónyelvet a zárócsappal való kapcsolódásból kimozdítja, majd csak ezután hozzák működésbe az ugyancsak pneumatikus ajtószámy-forgatóhajtást.
A szükséges légnyomás hiányában belülről pusztán mechanikus úton is nyitható az ajtó. Ehhez vészkioldó emelő - kilevegőztető szeleppel felszerelve - mechanikusan kapcsolódik járulékosan a forgózárnyelvvel. így a rendszer kilevegőztetése után ezzel a forgózámyelv a zárócsappal való kapcsolódásból elmozdítható, miközben a hajtás - nyomásmentes állapotban - engedi ezt az elmozdulást. Ezután az ajtószárny egyszerűen kézzel nyitható. Az ajtószárny adott esetben kívülről zárható bármely hagyományos biztonsági zár segítségével, amely a forgózámyelvtől független elrendezésű.
A személyautókhoz használt ajtózárak legkülönbözőbb típusai ismertek például a DE 3 207 880 és a 3 500 550 számú közrebocsátási iratokból, valamint a DE 3 414 475 számú szabadalmi leírásból. Ezek forgózárnyelves zárak, amelyek biztonsági okokból többnyire záróékekkel működnek együtt. Ezek zárt zárszemmel rendelkeznek, amellyel a villaszerű forgózárnyelv az ajtószámy zárt helyzetében közel alakzáró kapcsolatba kerül flásd még a DE 3 230 682 és a DE 3 936 426 számú közrebocsátási iratokat).
Ismert továbbá a fentiektől eltérő, villamos ajtóreteszelés is, például a DE 3 636 838 számú közrebocsátási iratból, amelyet kizárólag kézzel működtetett járműajtóhoz alkalmaznak. Ennél a villamos hajtás a nyitási műveletet segíti azáltal, hogy a forgózárnyelvre hat a fentebb ismertetett megoldásokhoz hasonlóan. A kireteszelt ajtózár záródásának segítésére, valamint az ajtószárny záródásakor egy villamos kapcsolón keresztül működtetett vezérlőegység hozható működésbe a hajtás aktivizálására. A hajtás a zár nyitásához hajtóműn keresztül megemeli a reteszelőkilincset, ezáltal a forgózárónyelv nyitott helyzetbe ugorhat.
A lengő-, illetve billenőajtók megfelelő kialakítására a fenti iratokból nem nyerhető kellő kitanítás.
Az ilyen típusú zárak minden további nélkül kiegészíthetők központi zárszerkezetek állítóelemeivel, amilyeneket például a DE 3 500 550 számú közrebocsátási irat ismertet.
A zárnak a kívülről történő nyitással szembeni reteszelése előnyösen azáltal történik, hogy az ajtószámy külső fogantyúja és a zár közötti hajtáskapcsolat oldására kapcsolóegységet építenek be, amelyet az állítóelem úgy működtet, hogy az ajtó külső fogantyúja szabadon működtethető legyen.
Ismertek még különböző biztonsági reteszelőszerkezetek lengő-, illetve billenő-, illetve tolóajtókhoz, így például egyszerű csappantyús zárak (DE 2 309 313 és a DE 3 718 483 számú közrebocsátási iratok), vala2
HU 211 091 Β mint állítóelemek révén be- és kihajtható forgóreteszek ajtóhajtásokhoz (DE 2 433 899 számú és a DE 3 024 990 számú közrebocsátási irat) vagy például tolóreteszek ajtószárnyakhoz(DE 3 502 752, DE 3 521 187 és a DE 3 808 390 számú közrebocsátási iratok).
A fenti megoldásoknál alapvető követelmény a mértékadó törvényes előírásoknak megfelelően, hogy a szerkezet a működtető segéderő kiesésekor vészhelyzetben kézileg nyitható legyen.
Végül ismert az US 3 016 968 számú szabadalmi leírásból olyan megoldás, amelynél a forgózárónyelv pneumatikus állítómotorral van felszerelve a forgózárnyelvet reteszelő kilincs oldására.
A jelen találmánnyal célunk olyan megoldás létrehozása, amellyel az ismert forgózámyelves biztonsági reteszelőszerkezetek szerkezetileg és működésbiztonságilag tökéletesíthetők.
A kitűzött feladatot a bevezetőben leírt típusú biztonsági reteszelőszerkezetnél azzal oldottuk meg a jelen találmány szerint, hogy az ajtószámyon legalább egy. villás forgózárnyelvvel és reteszkilinccsel ellátott zár van elrendezve. Továbbá, alaphelyzetben zárt, vészhelyzetben viszont működtetőkapcsolaton keresztül mechanikusan nyitó zárszemként kialakított, a forgózárnyelves zárral együttműködő, az ajtószárnnyal lezárandó ajtónyílás tokján, azaz keretén elrendezett záróékkel van ellendarabként felszerelve. Az ajtó szárny nyitása előtt a villás forgózárnyelvtől a záróéket szabaddá tevő hajtása van, amely mechanikus közvetítőegységen keresztül a forgózámyelves zár reteszkilincsével van együttműködő kapcsolatban. Az ajtótok és az ajtószámy között működő, zárássegítő szerkezetének a forgózámyelves zártól térbelileg elkülönített, az ajtószárnyon kétoldali elrendezése legalább egy, a főhajtást hajtást az ajtószárny zárásakor a reteszkilincsnek a forgózámyelv főreteszelő szárába kapcsolódását segítő, az ajtószárny zárt helyzetében pedig vannak rögzítését segítő, zárássegítő hajtása van. Továbbá, legalább közvetve az ajtószárny zárási elmozdulása révén működtethető vezérlőszerkezete van, amely a zárássegílő szerkezetek hajtásait az ajtószámy zárt helyzetét megközelít helyzetében aktivizálni képes kialakítású.
A találmány célszerű továbbfejlesztéseit az aligénypontok tartalmazzák.
Jóllehet járműajtóknál a reteszelőkilinccsel ellátott, forgózárónyelves zárak alkalmazása ismertnek mondható, ezeket különösen autóbuszok lengő-, illetve billenőajtóihoz ezidáig nem alkalmazták, mivel ezeknél a járműveknél egy sor járulékos biztonsági előírást is figyelembe kell venni és be kell tartani. Ilyen különösképpen az a követelmény, hogy baleset után vagy a pneumatikus segédenergia kiesése esetén az ajtók belülről és kívülről is nyithatók legyenek. Továbbá, az ajtóknak normál üzemben is a vezetőülésből gombnyomásra nyithatóaknak és újra zárhatóaknak kell lenniük, ami a hagyományos forgózámyelves zárak alkalmazásával csak járulékos intézkedésekkel, illetve járulékos szerelvényekkel teljesíthető.
Az ajtószárny megbízható zárásának és a forgózárónyelv megbízható bekapcsolódásának segítésére a jelen találmány szerint pneumatikus zárássegítő hajtást javasolunk, amely járulékos szerelvénye a forgózárónyelves zárnak és a fő hajtásnak, továbbá minden egyes ajtószámy ezzel fel van szerelve. Ezt a zárássegítő hajtást a zárt helyzetét megközelítő ajtószámy mozgásával vezéreljük. Az ajtószámy zárt helyzetének járulékos biztosítására - menet közben - külön gondoskodtunk, és ez a biztosítás mindaddig hatásos, amíg pneumatikus nyomás rendelkezésre áll. Nyomásmentes állapotban viszont szabadon elmozdítható és csak egy irányban hat. Az egyes forgózárónyelvek mechanikus, azaz légnyomástól független biztosítása közben az említett zárássegítők kétoldalt vannak elrendezve. Ezekből természetesen az egyik ajtóoldalon akár több is elrendezhető.
A találmány szerinti megoldás egy további sajátos jellemzője az ajtószárny vészhelyzetbeli oldása a biztonsági csappantyú segítségével. Mivel a forgózárónyelves zár magában az ajtószárnyban van elrendezve, azt a lehetőséget ismertük fel, hogy a biztonsági csappantyú és az ajtókereten rögzített záróék közötti mechanikus kényszerkapcsolat segítségével szükség esetén a nyitás megoldható a záróék általában zárt zárszemével. így tehát az ajtószárny a zár nyitása nélkül, csupán a biztonsági csappantyú működtetésével egyszerűen megoldható.
Megjegyezzük, hogy a házból nyitható, villamos működtetésű házkapuzárak különböző fajtái széles körben ismertek. Ezeknél a mindenkori zárnyelv horonyszerű ellendarabja - amely az ajtó zárt helyzetében támaszon keresztül fogja föl az erőket nyitási irányban - a támasztás átmeneti megszüntetésével szabadon elbillenthető, ilyenkor az ajtó a zár működtetése nélkül, például a látogató számára kívülről nyitható. Az ilyen elrendezések azonban semmiféle ösztönzést nem adnak abban az irányban, hogy a bevezetőben említett típusú biztonsági reteszelőszerkezeteknél miként lehetne nyitni a záróék zárt zárszemét.
A találmányt részletesebben a csatolt rajzok alapján ismertetjük, amelyén a találmány szerinti megoldás példakénti kiviteli alakját tüntettük fal. A rajzokon: az
1. ábra a találmány szerinti biztonsági reteszelőszerkezettel ellátott ajtószárnyat és ajtótokot vázlatos oldalnézetben szemlélteti; a
2. ábra a találmány szerinti biztonsági reteszelőszerkezetnél alkalmazott forgózámyelves zár nézete; a
3. ábra a 2. ábra szerinti forgózámyelves zárhoz tartozó záróék első nézete; a
4. ábra a 3. ábra szerinti megoldás 90°-kal elfordított nézete; az
5. ábra a találmány szerinti zárássegítő hajtásnézete; a
6. ábra az 5. ábra szerinti megoldás 180°-kal elfordított nézete; a
7. ábra a zárássegítő hajtás vezérlőszerkezetének nézete, részben metszve.
Az 1. ábrán külső lengőajtó ajtószámyát 1-gyel jelöltük, amely zárt helyzetében 2 ajtótokkal a jármű oldalfalában képzelt ajtónyílást lezárja, ahol termé3
HU 211 091 Β szetesen nem tüntettük fel a körbemenő rugalmas tömítéseket, amelyek az 1 ajtószárny és a 2 ajtótok közötti rést lezárják. A találmány szerinti biztonsági reteszelőszerkezet később ismertetésre kerülő szerkezeti egységeit csupán vázlatosan ábrázoltuk a járműn kívüli nézetben.
A találmány szerinti biztonsági reteszelőszerkezetnek forgózárnyelves 3 zára van (2. ábra), amely az 1 ajtószárnyban van elrendezve, és a 2 ajtótokon állíthatóan elrendezett 4 záróékkel működik együtt. A forgózárnyelves 3 zár gombnyomásra történő nyitásához ugyancsak az 1 ajtószámyban ajtónyitó 5 hajtás van elrendezve, amely külső segéderő révén, villamosán vagy előnyösen pneumatikusan működtethető, a szaggatott vonallal jelölt 6 közvetítőegységen keresztül, amely lehet például olyan rudazat, amely a forgózárnyelves 3 zár zárókilincsére (2. ábra) hat. A forgózárnyelves 3 zár az 1 ajtószárny külső oldalán ajtóhúzó 7 fogantyúval és 8 zárcilinderrel van társítva.
A 2 ajtótokon belül biztonsági 9 csappantyú van elrendezve, amely az érvényes biztonsági előírásoknak megfelelően, ismert módon a pneumatikus ajtózáró rendszer nyomásmentesítésére (kilevegőztetésére) szolgál, továbbá az 1. ábrán szaggatott vonallal jelölt 10 működtetőkapcsolaton keresztül a 4 záróékkel van kapcsolatban. Ez a mechanikus működtetőegység a 3. és 4. ábrák kapcsán kerül részletesebb ismertetésre.
A jármű külső oldalán vészhelyzetben külsőleg betörhető, átlátszó tárcsa alatt járulékos biztonsági 9' csappantyúról is gondoskodtunk, amely a pneumatikus rendszer kilevegőztetésére szolgál. A 9' csappantyú működtetésekor az 1 ajtószámy a 7 fogantyúnál húzva nyitható, feltételezve. hogy a forgózárnyelves 3 zár a 8 zárcilinderen keresztül van reteszelve. Zárt zárszerkezetnél tehát a külső oldali biztonsági 9' csappantyú működtetése és a járműbe való illetéktelen behatolás kizárt.
A 2 ajtótokon zárássegítő 11 szerkezet van elrendezve, amely az 1 ajtószámyon állíthatóan rögzített 12 zárócsappal működik együtt. A zárássegítő 11 szerkezet vezérléséhez ugyancsak a 2 ajtótokon 13 vezérlőszerkezet van elrendezve, amely az 1 ajtószárnyon állíthatóan rögzített 14 működtetőegységgel hozható működésbe, mihelyt az 1 ajtószárny megközelítette a zárt helyzetét. Az ilyen ajtószámyak nagy súlyánál általában lehetetlen a zárássegítő erőket ismert módon, csupán például a forgózárnyelven keresztül átadni. Másrészt, a forgózárnyelves 3 zárat viszonylag egyszerűre és kompaktra kell kialakítani.
Az 1 ajtószárny csupán vázlatosan jelölt, pneumatikus 15 főhajtása lehet hagyományos felépítésű (vándoranya/orsó) és a járműalvázon rögzíthető. A hagyományos megoldásokhoz képest különbségként említjük azonban meg, hogy itt az 1 ajtószárnyat zárt helyzetében nem kell a 15 főhajtásnak megemelnie. Ez lényegében 16 hengerből állhat, amelynek löketelmozdulását 17 hajtótengely forgómozgásává alakítjuk.
A 17 hajtótengely önmagában ismert módon 18 lengőkarokkal van összekötve, amelyek az 1 ajtószárnyon 19 tengelyhez kapcsolódnak csuklósán. A 18 lengőkarok úgy vezetik az 1 ajtószárnyat, hogy az - nyitási-zárási elmozdulása közben - a járműfalra merőlegesen, a 2 ajtótok által határolt ajtónyílásba be-, illetve abból kivezethető legyen.
A 2. ábrán látható, hogy a viszonylag egyszerű forgózárnyelves 3 zárnak 20 háza van, ebben ismert módon villás 21 forgózárnyelv 23 tengely körül, 24 reteszkilincs pedig 25 tengely körül billenthetően van ágyazva. A 21 forgózárnyelv két, 21V szára (előreteszelés) és 21H szára (főreteszelés) között nyitódó 22 villanyílással rendelkezik. A villás 21 forgózárnyelvet itt a szabadonengedő helyzetében tüntettük fel, és ebben az irányban (itt óramutató járásával megegyező értelemben) csavarrugó feszíti elő (ezt a 23 tengelyen nyíllal jelöltük). Ugyanakkor a 24 reteszkilincs a reteszelő helyzetében a 21 forgózárnyelv felőli irányban ugyancsak az óramutató járásával azonos értelemben egy másik csavarrugóval van előfeszítve (ezt a 25 tengelyen nyíllal jelöltük).
Ha a villás 21 forgózárnyelv a vékony eredmény vonallal jelölt reteszelő helyzetben van és az 1 ajtószámy zárt helyzetben található, akkor a 22 villanyílás a 4 záróék csapját, illetve a zárszem egy részét fogja közre (például a 3, ábrán szaggatva jelöltük), ugyanakkor a 24 reteszkilincs az eredményvonallal jelzett, a 21H száron kívüli helyzetében a 21 forgózárnyelv főreteszelésével kapcsolódik, és azt reteszelt helyzetben rögzíti.
A forgózárnyelves 3 zár nyitásához, illetve a 21 forgózárnyelv reteszelt helyzetből való oldásához szükséges, hogy a 24 reteszkilincset az előfeszítőerővel szemben a 21H szárral való kapcsolódásból kimozdítsuk. Ebből a célból a 24 reteszkilincs a szaggatott vonallal jelzett rudazaton keresztül (amely az 1. ábrán feltüntetett 6 közvetítőegységhez tartozik) vagy kézileg, például az 1. ábrán látható 7 fogantyúval vagy külső erő segítségével, például az ajtónyitó 5 hajtás működtetésével kiemelhető. Ilyenkor a villás 21 forgózárnyelvet a csavarrugója elfordítja, és a csap, illetve a záróék szabaddá válik.
A 24 reteszkilincsen evégett 26 csuklópontról gondoskodtunk, amellyel a kiemelőrudazat kapcsolódhat, amely a szokásos módon a 7 fogantyúval kikapcsolható és az ajtónyitó 5 hajtással mereven van összekötve. A forgózárnyelves 3 zárnak az 1. ábrán feltüntetett elrendezése, valamint annak csatlakozószerelvényei (ajtónyitó 5 hajtás, 6 közvetítőegység, ajtóhúzó 7 fogantyú, e zárcilinder) az 1 ajtószárnyban működésbeli okokra vezethető vissza, mivel például az 1 ajtószárnynak a 7 fogantyúval való húzással nyithatónak kell lennie. Másrészt, az 1 ajtószárny lényegesen több beépítési teret nyújt, mint a 2 ajtótok.
A 3. ábrán felülnézetben, a 4. ábrán viszont oldalnézetben szemléltettük, hogy a 4 záróék általában zárt 27 zárszemmel rendelkezik. Ez a 27 zárszem a 21 forgózárnyelv 21H szárát közel alakzáróan fogadja be, amint azt a 3. ábrán eredményvonallal jelöltük. A 21H szár a 24 releszkilincsnek megfelelő főreteszelést végzi. A szárkeresztmetszetben feltüntetett nyíl a nyitási irányt mutatja, ebbe az irányba mozdul el az 1 ajtószárny és a forgózárnyelves 3 szár a nyitási elmozdulás során. Ebben az alakzatban a 4 záróék az 1 ajtószárny4
HU 211091 Β nak a mechanikus rögzítése mellett - együttműködve a villás 21 forgózámyelvvel - még azt a további lehetőséget is nyújtja, hogy a biztonsági 9 csappantyú működtetésekor az 1 ajtószárny késedelem nélkül, és a forgózárnyelves 3 zár működtetése nélkül kinyílik.
A 4 záróék ebből a célból több részből áll, így először is 28 alaplapból, amely a 2 ajtótokon van rögzítve. További részeként szerepel az ezzel összekötött helytálló 29 könyökelem, amelynek szabad végét 29Evel jelöltük. Ismét további részeként 31 könyökelem szerepel, amely 30 tengely körül elbillenthető és a 28 alaplapon csuklósán és elmozdíthatóan van rögzítve. Ennek szabad végét J/f-vel jelöltük. A fentieken túlmenően, olyan kétkarú 33 reteszemelője is van, amely 32 tengely körül elbillenthetően a 28 alaplapon csuklósán van ágyazva. A helytálló 29 könyökelem és az elmozdítható 31 könyökelem közrefogják a kétrészes 27 zárszemet, eközben 29E, illetve 31E végeik egymáson legalábbis felfekszenek. Megjegyezzük, hogy az ábrázolt példakénti kiviteli alaktól eltérően a szabad 29E és 31E végek átlapolt vagy egymásba nyúló kialakítása, illetve elrendezése is elképzelhető, különösen akkor, ha a mozgó 31 könyökelem támasztása a merev könyökelemen a 27 zárszem tengelyirányában is szükséges - ez az irány a 3. ábrán a rajzlapsíkra merőleges
Az kétkarú 33 reteszemelőnek az elmozdítható 31 könyökelemből kinyúló 34 karján csatlakozik a fentebb már említett mechanikus 10 működtetőkapcsolat, - amely a belsőoldali biztonsági 9 csappantyú és a 4 záróék között van elrendezve - (a 4. ábrán szaggatott vonallal jelöltük). Ehhez a kapcsolódáshoz a 34 kar 35 csuklótengellyel, illetve kapcsolódási ponttal van ellátva. A kétkarú 33 reteszemelő másik 36 karja nyugalmi helyzetben a homlokoldalával, illetve a szabad 36E végével az elmozdítható 31 könyökelemnek a 27 zárszemtől távolabbi, külső felületén fekszik fel a 30 tengelytől távközzel, a 31 könyökelem könyökének körzetében. Ezáltal az a 30 tengely körül (óramutató járás irányában) nem billenthető el, hanem a 27 zárszemet zárt állapotban tartja. Az elmozdítható 31 könyökelem külső széle egyúttal a 33 reteszemelő szabad 36E vége számára ütközőként szerepel, az utóbbira ható rugóerő ugyancsak hozzájárul a 27 zárszem zárt helyzetben való biztosításához. A10 működtetőkapcsolat a mindenkori konstrukciós adottságoktól függően lehet például Bowden-huzal, acélsodronykötél vagy akár rudazat.
A 4. ábrán a kétkarú 33 reteszelem és az elmozdítható 31 könyökelem közötti együttműködés még világosabban látható. Mindkettőt a folytonos vonallal jelölt alaphelyzetében egy-egy rugóerő feszíti elő (37 rugó a tengelyen, illetve 38 rugó a 32 tengelyen).
A 4. ábrán eredményvonallal jelöltük a kétkarú 33 reteszemelő kitolt helyzetét, amelybe akkor kerül, ha a biztonsági 9 csappantyút működtetjük, és a 33 reteszemelő a 10 működtetőkapcsolaton keresztül a 38 rugó erejével szemben kinyomódik. A 33 reteszemelőnek ebben a helyzetében az elmozdítható 31 könyökelem a 37 rugó erejével szemben elbillenthető a 3. ábrán nyíllal jelölt nyitásirányban terhelve (ezt a helyzetet a 3.
ábrán vékony eredményvonallal jelöltük). Ilyenkor a villás 21 forgózárnyelv 21H szára a kinyíló 27 zárszemből kihúzható. A forgózárnyelves 3 zár eközben zárva maradhat, azaz lehetővé válik, hogy az 1 ajtószárnyat felnyissuk anélkül, hogy ezt megelőzően a 24 reteszkilincset működtetnénk.
Mivel néha előfordulhat, hogy a jármű utasa a biztonsági 9 csappantyút szükségtelenül működteti, előnyösen kétfokozatú működtetésmódról gondoskodtunk, amelynek első fokozatában csak a rendszerlevegőztetésre hat, viszont a második fokozatban a 33 reteszelő elbillenthető, az elmozdítható 31 szögemelő támasztása pedig feloldható a biztonsági 9 csappantyú további működtetésével - amely rendszerint nyomófogantyúgombbal történik -. Célszerűen a 10 működtetőkapcsolat a biztonsági 9 csappantyú és a 33 reteszemelő között a 9 csappantyú első működtetési fokozatában üresjáratban van. Az első és második fokozat közé adott esetben építhető még egy további nyomáspont is, hogy a mechanikus reteszelés oldása előtt egy további gátat építsünk a rendszerbe. Az ilyen kétfokozatú folyamat azonban elvileg már lényegében ismertnek tekintendő a technika állásából.
Az 5. ábrán az 1. ábrán feltüntetett zársegítő 11 szerkezet további részletei láthatók. Ennek 39 alaplapja van, amelynek egyik oldalán pneumatikus, egyszeres működésű, nyugalmi alaphelyzetében rugóerő által előfeszített, zársegítő 40 hajtás van elrendezve. Ez a jelen esetben pneumatikus munkahengerként van kialakítva és billenthetően van ágyazva. A préslevegőcsatlakozását 40P-vel jelöltük. A zárássegítő 40 hajtás lineáris mozgást végző 41 állítóeleme a 39 alaplapon ágyazott, kétkarú 43 emelő 42 karjával kapcsolódik. Megjegyezzük, hogy a zárássegítő 40 hajtás beépített állapotban az ajtónyílásban nem látható.
Folytonos vonallal az üzemen kívüli alaphelyzetet tüntettük fel - nyomásesés utáni rugóvisszatérítés után -, vékony eredmény vonallal viszont a 41 állítóelem és a kétkarú 43 emelő teljesen kitérített helyzetét szemléltettük.
A kétkarú 43 emelő 44 billenőtengelye áthalad a 39 alaplapon, ahol azonban a másik 45 kar - az első 42 karral szemben - a 39 alaplap másik oldalán - beépítést állapotában az ajtónyílásban láthatóan - helyezkedik el. Ez az oldal a 45 kánál együtt jól látható a 6. ábrán.
A 6. ábrán jól kivehető, hogy a 45 kar kampószerűen van kialakítva. A 39 alaplapnak ugyanezen oldalán prizmaszerű 46 központosítóelem van rögzítve. Az 1 ajtószámy ábrázolása nélkül vékony eredményvonallal feltüntettünk itt még egy olyan trapéz-alakú keresztmetszetet, amely az 1. ábrán részletesebben bemutatott, az 1 ajtószárnyon rögzített 12 zárócsapot jelképezi. A 45 karnak szaggatott vonallal jelölt helyzetében megközelíti a 12 zárócsapot; ez az az állapot, amikor is az 1 ajtószárny kissé a zárt helyzete előtt helyezkedik el. Vékony eredményvonallal jelöltük viszont az 1 ajtószárny zárt helyzetében a reteszelt helyzetet. Ebben a helyzetben a 12 zárócsap, a 45 kar és a 46 központosítóelem közé van befogva.
Beépített állapotban a kétkarú 43 emelő 44 bille5
HU 211 091 B néstengelye az 1 ajtószárny mozgásirányára merőleges az ajtónyílásba való bevezetéskor. Ha tehát a 45 kart a
6. ábra szerint az famutató járásával ellentétes irányba billentjük, akkor az a 12 zárócsapot a 46 központosítóelembe, pontosabban annak trapézszer bemélyedésébe kényszeríti, az 1 ajtószárnyat pedig zárt helyzetbe. Ezzel tehát mintegy alakzáróan rögzítjük az 1 ajtószárnyat minden irányban.
A zárássegítő 11 szerkezet pneumatikus vezérléséhez a 7. ábrán beépített állapotban szemléltetjük a 13 vezérlőszerkezetet. Itt feltüntettük a 2 ajtótokot és az 1 ajtószárnyat, valamint a közöttük képződő rést lezáró tömítéseket is metszetben. A 13 vezérlőszerkezet 47 alaplapra van felszerelve, amely a 2 ajtótokra van csavarozva. A 13 vezérlőszerkezetnek rugalmasan előfeszített 48 billenőemelője van, amely az 1 ajtószárnyon rögzített, az 1. ábrán már bemutatott, állítható 14 működtetőegységnek felel meg, és már a nyugalmi helyzetében is annak mozgáspályájába nyúlik. A bemutatott üzemi helyzetből az óramutató járásával megegyező irányban alaphelyzetbe billenthető.
Ha a 14 működtetőegység felütközik a 48 billenőemelőn és azt az ábrázolt helyzetbe hozza, akkor a 48 billenőemelő egyúttal átkapcsolja a 13 vezérlőszerkezet külön nem ábrázolt szelepét, amely ugyancsak a 47 alaplapon van egyébként rögzítve. Ezáltal a zárássegítő 11 szerkezetek zárássegítő 40 hajtásainak munkatereit öszszeköti a külső atmoszférával, ezzel szemben a bekapcsolt üzemi állapotában lehetővé teszi a préslevegő útját az állítóhengerekhez. A működtetéshez szükséges sűrítettlevegőt a 15 főhajtás táplevegő ellátásáról biztosítjuk.
A fentiekből kitűnik, hogy a zárássegítést, illetve erőfokozást magával az 1 ajtószámy mozgásával vezéreljük.
Az alábbiakban a biztonsági reteszelés működésmódjára térünk ki részletesebben.
Alapvetően a zárt 1 ajtószárny kívülről történő nyitással szemben a biztonsági 8 zárcilinder kulccsal való működtetésével reteszelhető. Eközben a 7 fogantyút szétválasztjuk a forgózámyelves 3 zár működtetőrudazatától, azaz szabaddá tesszük. Abban az esetben, ha a forgózámyelves 3 zár a rendkívül nagy 1 ajtószámyhoz nem nyújtana kellő biztosítást, ilyen esetben minden további nélkül lehetséges a kettőzött elrendezés. Ilyenkor tehát az 1 ajtószárny mindkét hosszoldalán egy-egy ilyen 3 zár elrendezhető. Ezek egy-egy olyan biztonsági záróékkel működnek együtt, amilyet a 4. és 5. ábrán feltüntettünk. A zárássegítő hajtások révén minden esetben biztosítható a forgózámyelves 3 zárak biztonságos működése.
Normál esetben egy autóbuszon az utasbeszállási oldalon csupán egy zárócilindert alkalmazunk - rendszerint a mellső ajtónál így tehát a jelen esetben a zárreteszeléshez a központi reteszelést végző állítóelemeken túlmenően további reteszelőelemek szükségesek.
A járművezető felőli oldalon a vezetőajtó záróhengerében további kezelőhely alakítható ki. Evégett a 8 zárócilinderek önmagában ismert módon villamos vezérlőkapcsolókkal vannak társítva, amelyek a mágnesszelepek villamos vezérlését végzik. Ezeken a mágnesszelepeken keresztül csatlakoztathatók az említett központi reteszelő-állítóelemek a sűrített levegőforrásra. Járulékosan ezek a kapcsolók használhatók a riasztóberendezés vagy egyéb betörésbiztonsági rendszerek vezérlésére is.
A reteszelt ajtóállapotból kiindulva az 1 ajtószámy nyitásához először is a biztonsági 8 zárcilindert kulccsal nyitni kell. Előnyösen a 8 zárcilinder vezérlőkapcsolóval van ellátva, amely a szokásos gépkocsivezető nyomógombbal analóg módon - amely a vezető által belülről történő ajtónyitásra szolgál - ezzel egyidejűleg, illetve párhuzamos működtetéssel a 8 zárcilinder kulccsal való nyitásakor a légnyomással segített ajtónyitási műveletet megkezdi. Eljárhatunk azonban úgy is, hogy a jármű külső oldalán külön nyomókapcsolót helyezünk el a nyitási művelethez, amely csak a 8 zárcilinder oldott állapotában működtethető villamos úton.
Ennek az elrendezésnek az az előnye, hogy a mechanikus ajtókioldás már a nyomás fellépte előtt megtörténhet, így sem a zármechanikának a főhajtás nyitási nyomására bekövetkező beékelődése, sem pedig a mechanikus oldás utáni hirtelen ajtószámy-kivágódás nem fordulhat elő.
Belülről az 1 ajtószárny a külsőleg történt reteszelés után is nyitható az említett gépkocsivezetői nyomógombbal, mihelyt a pneumatikus segéderő rendelkezésre áll. Ennek az az oka, hogy az ajtónyitó 5 hajtás ellentétben a 7 fogantyúval - nincs szétválasztva a forgózámyelves 3 zár reteszkilincsétől.
Az ajtónyitó 5 hajtás a villamos ajtónyitási jel megjelenése után lényegében addig működik, amíg az 1 ajtószárny pneumatikus 15 főhajtása és a forgózárnyelves 3 zár a zárási helyzetből ki nem billen, hogy ezáltal a 3 zárnak a korai és nemkívánatos visszakapcsolódását kiküszöböljük.
A zárássegítő 40 hajtások az 1 ajtószárny nyitásakor nyomásmentes állapotban vannak; ezek kizárólag a zárási folyamat segítésére szolgálnak, valamint járulékos ajtóbiztosításként szerepelnek a jármű haladása közben. Ehhez járulékosan a 13 vezérlőszerkezet által működtetett szelepet még egy olyan, a zárássegítő 40 hajtások tápvezetékébe épített kilevegőztetőszeleppel szereltük fel, amely azt a külső atmoszférával kötheti össze, ha a 13 vezérlőszerkezet szelepebe van kapcsolva.
Ha az 1 ajtószárnyat a 15 főhajtással zárjuk, röviddel a zárt helyzet elérése előtt - amikoris az 1 ajtószárny 12 zárócsapja közelítőleg a 6. ábrán szaggatott vonallal jelölt helyzetben van - a 14 működtetőegység a 13 vezérlőszerkezet 48 billenőemelőjén felütközik. Az ezáltal bekapcsolt szelep a zárássegítő 40 hajtásokat nyomásrakapcsolja, és azok kifelé mozdulnak el. A kitolt 41 állítóelemekkel összekapcsolt, kétkarú 43 emelők ilyenkor megragadják a 45 karjaikkal a 12 zárócsapokat, és azokat a 46 központosítóelemekbe vezetik, amit a 6. ábrán vékony eredményvonallal szemléltettünk.
Ha vészhelyzetben a belül elrendezett biztonsági 9 csappantyút működtetjük, akkor először valamennyi zárássegitő 40 hajtást és azután a pneumatikus ajtórendszert levegőztetjük ki, azaz a külső atmoszférára
HU 211 091 B kapcsoljuk. A 10 működtetőkapcsolat révén járulékosan nyomópont áthidalása után elbillenthetjük a 33 reteszemelőt. A 4 záróék 27 zárszeme akkor a fentiekben ismertetett módon nyílik, és ezután az 1 ajtószámy minden további nélkül kézzel kimozdítható a nyitási irányba.
A külső biztonsági 9' csappantyú működtetésével viszont az 1 ajtószámy csak akkor nyitható, ha már a 7 fogantyút működtetik és a mechanikus zárreteszelést oldottuk.
Megjegyezzük végül, hogy azok a szokásos biztonsági berendezések is egyszer módon társíthatok a találmány szerinti biztonsági reteszelőszerkezettel, amelyek az utasoknak a ajtószárny és ajtókeret közé történő esetleges beszorulásakor lépnek működésbe.
Claims (20)
1. Biztonsági reteszelőszerkezet lengő-, illetve billenőajtókhoz, főleg autóbuszok pneumatikus működtetésű ajtóhoz, amelynek
- ajtószárnyat nyitó-záró főhajtása;
- forgózárnyelve, amely ellendarabbal együttműködve és azzal összekapcsolódva az ajtószámyat zárt helyzetben mechanikusan rögzíti;
- legalább egy, a főhajtást az ajtószárny zárásakor a forgózámyelv bekapcsolódása értelmében segítő, zárássegítő hajtása, valamint
- az ellendarabot az ajtószárny nyitása előtt, a forgózárnyelvtől szabaddá tevő hajtása van, azzal jellemezve, hogy
- az ajtószárnyon (1) legalább egy, villás forgózárnyelvvel (21) és reteszkilinccsel (24) ellátott, forgózámyelves zár (3) van elrendezve;
- továbbá alaphelyzetben zárt, vészhelyzetben azonban működtetőkapcsolaton (10) keresztül mechanikusan nyíló zárszemként (27) kialakított, a forgózámyelves zárral (3) együttműködő, az ajtószámynyal (1) lezárandó ajtónyílás ajtótokján (2) elrendezett záróéke (4) van ellendarabként;
- az ajtószámy (1) nyitása előtt egy záróéket (4) a villás forgózárnyelvtől (21) szabaddá tevő hajtása (5) mechanikus közvetítőegységen (6) keresztül a forgózámyelves zár (3) reteszkilincsével (24) van kapcsolatban;
- legalább két, az ajtótok (2) és az ajtószárny (1) között működő, zárássegítő szerkezetének (11) a forgózámyelves zártól (3) térbelileg elkülönített, az ajtószárnyon (1) kétoldali elrendezése legalább egy, a főhajtást (15) az ajtószárny (1) zárásakor a reteszkilincsnek (24) a forgózárnyelv (21) egy főreteszelő szárába (21H) bekapcsolódását, és az ajtószárny (1) zárt helyzetben rögzítését segítő, zárássegítő hajtással (40) van társítva, továbbá,
- legalább közvetve egy az ajtószárny (1) zárási elmozdulásával működtethető vezérlőszerkezete (13) van, amely a zárássegítő szerkezet (11) hajtásait (40) - az ajtószámy (1) zárt helyzetét megközelítő helyzetében - aktivizálni képes kialakítás.
2. Az 1. igénypönt szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy az ajtószámy (1) kulcscsal működtethető, illetéktelen külső nyitásával szemben biztosítható, biztonsági zárcilinderrel (8) van ellátva, amely kapcsolóval, főleg villamos kapcsolóval működik együtt, ez a kapcsoló egy a járművezető által kezelt ajtószárny-nyitó belső nyomógombbal párhuzamos kapcsolás, és csak a biztonsági zárcilinder (8) oldott állapotában működtethető.
3. Az 1. igénypont szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a biztonsági zárcilinder (8) villamos kapcsolóval van felszerelve, amely a biztonsági zárcilinder (8) oldásakor villamos jelet adó kialakítású, továbbá egy a jármű külső oldalán elrendezett ajtószárny-nyitó nyomókapcsolója van, amely csak a biztonsági zárcilinder (8) oldott állapotában és az azzal társított villamos kapcsoló megfelelő jele esetén van villamosán működő állapotban.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a ajtószárnyat (1) kívülről közvetítőegységen (6) keresztül nyitó fogantyúja (7), valamint a forgózámyelves zár (3) reteszelésével külsőleg leválasztható kapcsolata van, amely a forgózámyelves zár (3) reteszkilincsével (24) van kapcsolatban..
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy az ajtószárnyon (1) állíthatóan rögzített, a vezérlőszerkezettel (13) a zárássegítő szerkezet (11) pneumatikus zárássegítő hajtásaihoz (4) társított működtetőegysége (14), valamint e működtetőegység (14) mozgáspályájába az ajtó (1) zárt helyzetének megközelítésekor benyúló, szelepműködtető billenőemelője (48) van, amely a pneumatikus zárássegítő hajtásokat (40) préslevegőforrással kapcsol össze.
6. Az 5. igénypont szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a zárássegítő hatásoknak (40) egyszeres működésű, rugóvisszatérítéses, kilevegőztető szelepe van, amely ezeket a zárt ajtószámy (1) nyitását megelőzően atmoszferikus nyomású térre kapcsolja.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a forgózámyelv (21) és ellendarab közötti kapcsolódás kézi, mechanikus oldására vészhelyzeti működtetőegysége van, ennél a záróék (4) egy elmozdítható könyökelemének (31) olyan szabad vége (31E) van, amely zárt zárszemnél (27) az ellendarab képzéséhez helytállóan van támasztva, továbbá az elmozdítható könyökelem (31) egy felemelhető támasztékkal reteszemelővel (33), rendelkezik, ezáltal a támaszték felemelése után az ellendarab terhelésénél nyitási irányban a zárszem (27) oldható.
8. A 7. igénypont szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a zárszemnek (27) merev könyökeleme (29) is van az elmozdítható ható könyökelem (31) mellett, amely szabad véggel (29E) rendelkezik, továbbá a könyökelemek (29, 31) szabad végei (29E, illetve (31E) zárt zárszemnél (27) legalább egymáson felfekszenek, és a két könyökelem (29, 31) a zárszemet (27) közrefogja.
HU 211 091 Β
9. A 7. vagy 8. igénypont szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a zárszem (27) tengelyirányával párhuzamos tengelye (30) van, amelyen a zárszem (27) elmozdítható könyökelemének (31) egyik szára elbillenthetően van ágyazva, továbbá a másik szára szabad véggel (31E) rendelkezik, továbbá a tengelytől (30) távközzel, az elmozdítható könyökelem (31) könyökcsúcsának közelében a támasztás kívülről való megfogását biztosító reteszemelője 33, vagy (36) van.
10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a reteszemelője (33) egy tengelyen (32) billenthetően van ágyazott a reteszemelő (33) szabad vége (36E) az elmozdítható könyökelemen (31) közvetlenül támaszkodik, valamint egy működtetőkapcsolat (10) csuklótengelyén (35) keresztül a támasztás oldásához a tengely (32) körül billenthető elrendezés.
11. A 10. igénypont szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a tengelyre (32) vonatkoztatva a reteszemelő (33) kétkarú kialakítású, két karja (34, 36) közül az egyik kar (36) a szabad véggel (36E) rendelkezik, a másik kar (34) viszont a csuklótengellyel (35) van ellátva.
12. A 10. vagy 11. igénypont szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a reteszemelő (33) az elmozdítható könyökelemen (31) támaszkodó helyzetében rugóval (38) van előfeszítve.
13. A 8. vagy 12. igénypont szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a rugóterhelésű reteszelő (33) az elmozdítható könyökelemen (31) keresztül közbenső támasztással van ellátva, továbbá az elmozdítható könyökelem (31) vége (31E) a helytálló könyökelem (29) szabad végén (29E) támaszkodik.
14. Az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy az elmozdítható könyökelemnek (31) a kétrészes zárszemet (27) közrefogó nyugalmi helyzetében rugóval (37) van előfeszítve.
15. A 8. igénypont szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a helytálló könyökelem (29) és az elmozdítható könyökelem (31) szabad végeinek (29E, illetve 31E) olyan a kialakítása, hogy a zárszem (27) tengelyirányában tekintve a végek (29E, 31E) alakzáró egymásba kapcsolódását teszi lehetővé, az elmozdítható könyökelem (31) szabad vége a zárszem tengelyirányában meg van támasztva.
16. A 10—15. igénypontok bármelyike szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a reteszemelő (33) a működtetőkapcsolaton (10) keresztül egy részhelyzeti biztonsági csappantyúval (9) van mechanikus kapcsolatban van, amely egy kilevegőztető szeleppel van összekapcsolva.
17. A 16. igénypont szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a biztonsági csappantyú (9) működtetésének első fokozatában először a kilevegőztetőszeleppel, majd egy második fokozatban a reteszemelővel (33) kapcsolódik
18. A 17. igénypont szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a biztonsági csappantyú (9) első és második működtetési fokozata között áthidalható nyomáspont van kialakítva.
19. A 10-18. igénypontok bármelyike szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a biztonsági csappantyúval (9) a jármű külső oldaláról működtethető,továbbá egy második biztonsági csappantyúval (9') van ellátva, amely kizárólag az ajtó pneumatikus rendszerének ki levegőztetésére való.
20. A 19. igénypont szerinti biztonsági reteszelőszerkezet, azzal jellemezve, hogy a biztonsági csappantyú (9') egy roncsolással eltávolítható, átlátszó fedéllel van fedve.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4105544A DE4105544C1 (hu) | 1991-02-22 | 1991-02-22 |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9200281D0 HU9200281D0 (en) | 1992-04-28 |
HUT61067A HUT61067A (en) | 1992-11-30 |
HU211091B true HU211091B (en) | 1995-10-30 |
Family
ID=6425636
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9200281A HU211091B (en) | 1991-02-22 | 1992-01-30 | Safety lock gear for swing respectively balance doors |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
EP (2) | EP0499796B1 (hu) |
DE (3) | DE4105544C1 (hu) |
HU (1) | HU211091B (hu) |
Families Citing this family (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE4243884A1 (de) * | 1992-12-23 | 1994-06-30 | Bayerische Motoren Werke Ag | Schloß, insbesondere für eine Kraftfahrzeugtür |
FR2716919A1 (fr) * | 1994-03-04 | 1995-09-08 | Hobbycar Sa | Ensemble pour la fermeture d'une portière de véhicule automobile. |
DE19538455B4 (de) * | 1995-10-16 | 2009-02-26 | Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft | Zuziehhilfe für ein Türelement für ein Fahrzeug |
DE10229549A1 (de) * | 2002-07-01 | 2004-01-15 | Wimatec Mattes Gmbh | Tür für ein Fahrzeug |
DE20307840U1 (de) | 2003-05-20 | 2003-07-24 | Gebr. Bode GmbH & Co. KG, 34123 Kassel | Notentriegelungsvorrichtung an einer Schwenkschiebetür für Fahrzeuge, insbesondere Fahrzeuge des öffentlichen Personennahverkehrs |
DE102004043220A1 (de) * | 2004-09-03 | 2006-03-09 | Kiekert Ag | Kombinierte Schließeinrichtung |
DE202007014494U1 (de) * | 2007-10-15 | 2009-03-12 | Gebr. Bode Gmbh & Co. Kg | Ver- und Entriegelungsvorrichtung für Schwenkschiebetüren |
Family Cites Families (21)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3016968A (en) * | 1959-04-07 | 1962-01-16 | Trico Products Corp | Remotely actuated trunk lock arrangement for a motor vehicle |
GB1110111A (en) * | 1964-03-20 | 1968-04-18 | Coach Fittings Dev Ltd | Locking of vehicle doors |
DE2309313A1 (de) * | 1973-02-24 | 1974-09-12 | Kloeckner Humboldt Deutz Ag | Schwingfluegel zum verschliessen von wandoeffnungen an fahrzeugen |
DE2344185A1 (de) * | 1973-09-01 | 1975-03-06 | Kiekert Soehne Arn | Tuerverschluss fuer schwenkschiebetueren |
DE2433899C3 (de) * | 1974-07-15 | 1978-06-15 | Gebr. Bode & Co Vorm. Wegmann & Co, 3500 Kassel | Verriegelungsvorrichtung für eine mehrflügelige Tür, insbesondere Schwenktür |
DE2743598A1 (de) * | 1977-09-28 | 1979-04-05 | Kiekert Soehne Arn | Sicherheitsverriegelung fuer fahrzeugtueren |
DE3024990A1 (de) * | 1980-07-02 | 1982-06-16 | Eckart, Günter, 6490 Schlüchtern | Achslager fuer fahrzeugtueren |
DE3130699C2 (de) * | 1981-08-03 | 1986-07-24 | Karl Kässbohrer Fahrzeugwerke GmbH, 7900 Ulm | Omnibus mit einer kraftbetätigten Tür |
DE3207880A1 (de) * | 1982-03-05 | 1983-09-15 | Ymos-Metallwerke Wolf & Becker Gmbh & Co, 6053 Obertshausen | Tuerschloss fuer kraftfahrzeuge |
DE3230682A1 (de) * | 1982-08-18 | 1983-12-29 | Daimler-Benz Ag, 7000 Stuttgart | Verschluss fuer einen kraftfahrzeugraum |
FR2559829B1 (fr) * | 1984-02-21 | 1988-10-07 | Renault Vehicules Ind | Dispositif a condamnation centralisee, pour les portes et portillons d'un autocar ou d'un autobus |
DE3414475C1 (de) * | 1984-04-17 | 1985-12-19 | Kiekert GmbH & Co KG, 5628 Heiligenhaus | Kraftfahrzeugtürverschluß |
DE3500550A1 (de) * | 1985-01-10 | 1985-10-31 | Daimler-Benz Ag, 7000 Stuttgart | Schlosssystem in einem kraftfahrzeug-tuerverschluss |
DE3502752A1 (de) * | 1985-01-28 | 1986-07-31 | Knorr-Bremse AG, 8000 München | Steuereinrichtung fuer pneumatisch betaetigbare tueren |
DE3521187A1 (de) * | 1985-06-13 | 1986-12-18 | Gebr. Bode & Co GmbH, 3500 Kassel | Fahrzeugtuer |
JPS62101782A (ja) * | 1985-10-30 | 1987-05-12 | 株式会社 大井製作所 | 自動車用ドアロツク制御装置 |
HU198649B (en) * | 1986-06-17 | 1989-11-28 | Finoszerelvenygyar | Telescope arm with locked formation in ground state |
DE3705369A1 (de) * | 1987-02-20 | 1988-09-01 | Bode & Co Geb | Drehantrieb zum bewegen eines schwenktuerfluegels, insbesondere an fahrzeugen |
AT391160B (de) * | 1987-04-02 | 1990-08-27 | Sgp Verkehrstechnik | Tuerverriegelung fuer fahrzeuge, insbesondere fuer waggons mit schwenkschiebetueren |
US4746153A (en) * | 1987-05-22 | 1988-05-24 | General Motors Corporation | Closure panel pull down mechanism |
DE3936426A1 (de) * | 1988-11-12 | 1990-05-17 | Volkswagen Ag | Schliesskeil fuer ein drehfallenschloss |
-
1991
- 1991-02-22 DE DE4105544A patent/DE4105544C1/de not_active Expired - Lifetime
-
1992
- 1992-01-18 EP EP92100790A patent/EP0499796B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1992-01-18 DE DE59201482T patent/DE59201482D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1992-01-30 HU HU9200281A patent/HU211091B/hu not_active IP Right Cessation
- 1992-02-19 DE DE59201242T patent/DE59201242D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1992-02-19 EP EP92102711A patent/EP0500062B1/de not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE59201482D1 (de) | 1995-04-06 |
EP0500062A3 (en) | 1992-10-07 |
EP0500062A2 (de) | 1992-08-26 |
EP0499796B1 (de) | 1995-03-01 |
EP0499796A2 (de) | 1992-08-26 |
DE4105544C1 (hu) | 1992-05-27 |
HUT61067A (en) | 1992-11-30 |
EP0499796A3 (en) | 1992-10-14 |
HU9200281D0 (en) | 1992-04-28 |
EP0500062B1 (de) | 1995-01-25 |
DE59201242D1 (de) | 1995-03-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5676003A (en) | Blocking device for a motor vehicle door | |
US11199031B2 (en) | Motor vehicle lock arrangement | |
US6062613A (en) | Motor vehicle door lock or the like | |
EP0693605B1 (en) | Deadbolt locking system | |
US6676190B2 (en) | Headliner mounted power liftgate drive mechanism | |
US10214945B2 (en) | Door latch assembly for motor vehicles | |
GB2317643A (en) | Passenger vehicle:side door:opening | |
HU205300B (en) | Swinging push door for vehicles | |
US20220127893A1 (en) | Door presenting device for a motor vehicle door element | |
US20210262272A1 (en) | Vehicle door system | |
JP2002536568A (ja) | 電気的な閉扉補助手段と開扉補助手段とを備えた自動車ドアロック機構またはこれに類するもの | |
US11512505B2 (en) | Motorized movable strike for a vehicle door | |
CA2114096A1 (en) | Power door operator for multi-passenger mass transit vehicles | |
KR19990071588A (ko) | 차량 도어 잠금 작동기 | |
JP2966006B2 (ja) | 車両ルーフ | |
WO2020097662A1 (en) | Vehicule door system | |
CN105765145A (zh) | 具有把手和锁的机动车门 | |
EP1389550B1 (en) | Latch for an automotive vehicle having a convertible roof | |
HU211091B (en) | Safety lock gear for swing respectively balance doors | |
JP3268837B2 (ja) | 自動車用ルーフ装置 | |
US4289342A (en) | Motor vehicle door lock | |
HU191511B (en) | Double-acting door for vehicles | |
US6991055B2 (en) | Motorized cover system and method of use thereof | |
US9945161B2 (en) | Lock system for dual vehicle closures | |
AU2021102453A4 (en) | Vehicle multi-door system |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HPC4 | Succession in title of patentee |
Owner name: DAIMLER-BENZ AKTIENGESELLSCHAFT, DE |
|
HPC4 | Succession in title of patentee |
Owner name: DAIMLERCHRYSLER AG., DE |
|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |