HU205945B - Process for producing alpha-chloro-phosphor-ilides - Google Patents

Process for producing alpha-chloro-phosphor-ilides Download PDF

Info

Publication number
HU205945B
HU205945B HU906266A HU626690A HU205945B HU 205945 B HU205945 B HU 205945B HU 906266 A HU906266 A HU 906266A HU 626690 A HU626690 A HU 626690A HU 205945 B HU205945 B HU 205945B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
chlorine
chloro
preparation
reaction
Prior art date
Application number
HU906266A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HUT55025A (en
HU906266D0 (en
Inventor
Bernd Schaefer
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of HU906266D0 publication Critical patent/HU906266D0/hu
Publication of HUT55025A publication Critical patent/HUT55025A/hu
Publication of HU205945B publication Critical patent/HU205945B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/535Organo-phosphoranes
    • C07F9/5352Phosphoranes containing the structure P=C-

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás az (1) általános képletű α-klór-foszfor-ilidek - a képletben a három Ar egymással azonos vagy egymástól eltérő arilcsoportot és E az (I) általános képletű foszforilidet stabilizáló szubsztituenst jelent - előállítására, a, (II) általános képletű, 5 megfelelő foszfóniumsónak - a képletben Ar és E a fenti jelentésű és Hal klór-, bróm- vagy jódatomot jelent - klórozószerrel való reakciójával.
Márki közleményéből [Chem. Bér. 95. kötet (1962) 3003. oldal] ismert, hogy a (II) általános képletnek 10 megfelelő típusú foszfóniumsókat klórral vagy előnyösen fenil-jodid-kloriddal az (I) általános képletű megfelelő α-klór-foszfor-ilidekké alakíthatjuk át.
Hasonló eljárást ismertetnek Bestmann és társai [Synthesis (1970). 590. oldal], amelyben klórozőszer- 15 ként N-klór-p-toluolszulfonamid-nátriumot (Chloramin T-t) használnak.
Denney és társai [J. Org. Chem. 27. kötet (1962)
998. oldal] a reakcióhoz klórozószerként klórgázt alkalmaznak, előnyösen tercier-amin jelenlétében, vaia- 20 mint terc-butil-hipokloritot, amely azonban nem bizonyult eléggé alkalmasnak.
Mivel ezek a klórozószerek viszonylag drágák, a velük kapott kitermelések nem kielégítőek, vagy mint a klórgáz esetében eljárástechnikai problémákat jelente- 25 nek, így a találmány célja az volt, hogy a (II) általános képletű vegyületeknek (I) általános képletű vegyületekké való klórozására egyszerűbb és gazdaságosabb eljárást találjunk.
Ennek megfelelően az (I) általános képletű a-klór- 30 foszfor-ilidek - a képletben a három Ar egymással azonos vagy egymástól eltérő arilcsoportot és E az (I) általános képletű foszforilidet stabilizáló szubsztituenst jelent - előállításához, a (II) általános képletű, megfelelő foszfóniumsónak - a képletben Ar és E a fenti 35 jelentésű és Hal klór-, bróm- vagy jódatomot jelent klórozására alkalmas klórozószernek a klórnieszet találtuk.
A találmány szerinti klórozást általában olyan (II) általános képletű vegyületek klórozására használhat- 40 juk, amelyek képletében E az (I) általános képletű foszforilidet stabilizáló szubsztituenst jelent, azaz olyan csoportot, amelyik képes az (I) általános képletű foszforilid α-helyzetű szénatomján a parciális negatív töltést, delokalizációval, rezonanciaszerkezetekre sta- 45 bilizálni [lásd Manfred Schlössertől, a „Topics in Stereochemistry” c. könyvben; szerkesztők; E. L. Eliel és N. L. Allinger; kiadó:Wiley Interscience (1970), 5. kötet, 1. oldal].
Ilyen csoportot elsősorban a cianocsoport, valamint 50 mindazok a csoportok, amelyek karbonil-. szulfonilvagy aril-csoporton keresztül kapcsolódnak a foszfóniumsó α-helyzetű szénatomjához.
Különösen előnyösek a következő ilyen csoportok:
- az (a) általános képletű karbonsavamido-csoport, 55 a képletben a két R1 egymástól függetlenül hidrogénatomot. 1-6 szénatomos alkiicsoportot, így metil- és eíilcsoportot, 5-6 szénatomos cikloaikilcsoportot vagy arilcsoportot jelent,
- a-CO-R2 általános képletű csoport,.a képletben 60
R2 jelentése azonos R1 valamelyik jelentésével, és R2 hidrox icsoportot, 1-6 szénatomos alkoxicsoportot, így eloxiesoportot vagy aril-oxi-csoportot jelent,
- az -SO2-R2 általános képletű csoport, valamint
- a fenilcsoport.
Az eddigi észleléseink szerint a találmány szerinti eljárás nem függ az arilszubsztituens (Ar) fajtájától, így a reakciónál elvileg tetszőleges tercier-foszfinok ilidjeiből indulhatunk ki.
Különösen előnyös a fenilcsoport, valamint azok a fenilcsoportok, amelyek szubsztituensként legfeljebb három fluor-, klór-, brómatomot, 1-10 szénatomos alkil- és 1-4 szénatomos alkoxicsoportot tartalmaznak.
Példák a (II) általános képletű, előnyös kiindulási * vegyületekre:
acetil-metil-trifenil-foszfónium-klorid ciano-metil-trifenil-foszfónium-klorid 7 metoxi-karbonil-metil-trifenil-foszfónium-klorid etoxi-karbonil-metil-trifenil-foszfónium-klorid etoxi-szulfonil-rnetil-trifenil-foszfónium-klorid
A (II) általános képletű foszfóniumsók ismertek, vagy a PAr3 általános képletű triaril-foszfinoknak ECH2X általános képletű vegyülettel - a képletben X anionos eliminálódó csoportot, így klór-, bróm- vagy jódatomot jelent - való kvaternerezésével, ismert módon állíthatók elő.
A találmány szerinti eljárásnál klórozószerként alkalmazott klórmész tudvalevőleg a kalcium 3 CaCl(OCL)*Ca(OH)2*5 H2O képlettel közelítő öszszctételű, a kereskedelemben szokásos keverék sója, amit klórból és kalcium-hidroxidból nyerhetünk. A klórozó hatás szempontjából lényeges a hipoklorit ion koncentrációja, aminek a hányada megfelel az „aktív klórtartalomnak, és ami a kalcium-hidroxid klórozási fokától függően a fenti képletnek megfelelőnél kisebb is lehet.
Előnyös a reakciót olyan oldószerben végrehajtani, amelyben a (II) általános képletű foszfóniumsó legalább részben, az (I) általános képletű termék pedig teljesen feloldódik. ?
A 0,3-2, előnyösen 0,5-1,5 liter/mól (II) általános képletű vegyület mennyiségben alkalmazott oldószerként főleg halogénezett szénhidrogéneket, így diklór- L metánt vagy kloroformot, étereket, így dietil-étert vagy tetrahidrofurán!, észtereket, így etil-acetátot, alifás és aromás szénhidrogéneket, így hexánt, ciklohexánt, benzolt és toluolt és különösen előnyösen alkoholokat, így metanolt és etanolt, valamint ketonokat, így acetont alkalmazunk. Kis mennyiségű víz jelenléte nem zavarja a reakció lefutását.
A reakciót célszerűen úgy hajtjuk végre, hogy a (II) általános képletű vegyület oldatához apránként hozzáadjuk a klórmeszet.
Mivel a hipokloritnak, tehát az „aktív klórnak”, ekvimoláris mennyiségben való alkalmazásánál ennek többnyire legfeljebb csak 75%-a lép reakcióba, így ennek maradékát savval, előnyösen sósavval, a reakció teljessé tételére klórként felszabadíthatjuk..
A reakcióhőmérséklet a foszfóniumsó reakcióképes?
HU 205 945 Β ségétől függ, általában azonban -10 °C és 120 °C közötti érték. A reakciót általában -10 °C-tól 60 °C-ig, előnyösen 0 °C-tól 30 °C-ig terjedő hőmérsékleten hajtjuk végre.
A klórozás befejezése után a szerves fázist elválasztjuk a szilárd anyagtól, és ha a reakcióhoz vizes savat is használtunk, úgy a vizes fázistól is. A szerves fázist a szokásos módon feldolgozva nyerjük az (I) általános képletű terméket, vagy a szerves fázist a következő reakcióhoz közvetlenül felhasználhatjuk.
Az (I) általános képletű foszforilidek értékes köztitermékek a szerves szintéziseknél, főleg a herbicid hatású α-klór-fahéjsav-származékok előállításánál, így például az N-(3-(a-klór-akrilsav-etil-észter)-4-klór-fenil)3,4,5,6-tetrahidroftálimid vagy az N-(5-(a-klór-akrilsav-etil-észter)-4-kIór-2-fluor-fenil)-3,4,5,6-tetrahidroftálimid előállításánál.
Példák az (I) általános képletű vegyületek előállítására:
1-3. példa
A (C6H5)3=P=C(Cl)-E általános képletű a-klórfoszfor-ilidek előállítása mmól (Ph3=P-CH2-E)+Cr általános képletű trifenil-foszfónium-klorid-származéknak 50 ml etanollal készült oldatához 20-25 °C-on, 45 percen belül apránként hozzáadunk 75 mmól (a 3. példánál 50 mmól) „aktív klórt” tartalmazó klórmészt. Végül a reakcióelegyhez adunk 90 mmól hidrogén-kloridot tartalmazó, 45 ml vizes-etanolos sósavat, és a reakcióelegyet 20-25 °C-on még egy óra hosszan keverjük. A reakcióelegy szokásos feldolgozása után az (I) általános képletű foszforilideket a következő kitermelésekkel nyertük:
Példaszám E Kitermelés (%)
1. -COCH3 100
2. -CN 74
3. -CO2CH2CH3 80
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (2)

1. Eljárás az (I) általános képletű a-klór-foszfor-ilidek - a képletben a három Ar egymással azonos vagy egymástól eltérő arilcsoportot és E az (I) általános képletű foszforilidet stabilizáló szubsztituenst jelent - előállítására, a (II) általános képletű, megfelelő foszfóniumsónak - a képletben Ar és E a fenti jelentésű és Hal klór-, bróm- vagy jódatomot jelent-klórozószerrel való reakciójával, azzal jellemezve, hogy klórozószerként klórmészt alkalmazunk.
2. Az 1. igénypont szerinti, eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyek képletében E a következő jelentésű:
cianocsoport;
-CO-N(R’)2 általános képletű csoport, a képletben a két R1 egymástól függetlenül hidrogénatomot, 1-6 szénatomos alkil-, 5-6 szénatomos cikloalkil- vagy arilcsoportot jelent;
-CO-R2 általános képletű csoport, a képletben R2 jelentése azonos R1 valamelyik jelentésével,i és R2 hidroxicsoportot, 1-6 szénatomos alkoxi- vagy aril-oxi-csoportot jelent;
-SO2-R2 általános képletű csoport; vagy fenilcsoport, αζζα/ jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási vegyületeket reagáltatjuk.
HU906266A 1989-09-30 1990-09-28 Process for producing alpha-chloro-phosphor-ilides HU205945B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3932748A DE3932748A1 (de) 1989-09-30 1989-09-30 Verfahren zur herstellung von (alpha)-chlor-phosphoryliden

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU906266D0 HU906266D0 (en) 1991-03-28
HUT55025A HUT55025A (en) 1991-04-29
HU205945B true HU205945B (en) 1992-07-28

Family

ID=6390603

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU906266A HU205945B (en) 1989-09-30 1990-09-28 Process for producing alpha-chloro-phosphor-ilides

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5132448A (hu)
EP (1) EP0421225B1 (hu)
JP (1) JP2820519B2 (hu)
KR (1) KR0155988B1 (hu)
AT (1) ATE120752T1 (hu)
CA (1) CA2026875C (hu)
DE (2) DE3932748A1 (hu)
DK (1) DK0421225T3 (hu)
ES (1) ES2070231T3 (hu)
HU (1) HU205945B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4130296A1 (de) * 1991-09-12 1993-03-18 Basf Ag Verfahren zur herstellung von (alpha)-chlor-methylen-triorganylphosphoran-derivaten
JP3631974B2 (ja) 2001-04-23 2005-03-23 株式会社エフ・シー・シー クラッチ
JP3585868B2 (ja) 2001-08-24 2004-11-04 株式会社エフ・シー・シー クラッチアウタ
DE102004025919A1 (de) * 2004-05-27 2005-12-22 Veritas Ag Formkörper mit Aufdampf-Sputterschichten

Also Published As

Publication number Publication date
EP0421225A2 (de) 1991-04-10
DK0421225T3 (da) 1995-06-19
ES2070231T3 (es) 1995-06-01
DE3932748A1 (de) 1991-04-11
HUT55025A (en) 1991-04-29
DE59008838D1 (de) 1995-05-11
KR910006308A (ko) 1991-04-29
JP2820519B2 (ja) 1998-11-05
EP0421225B1 (de) 1995-04-05
CA2026875A1 (en) 1991-03-31
CA2026875C (en) 2000-11-21
HU906266D0 (en) 1991-03-28
US5132448A (en) 1992-07-21
JPH03120291A (ja) 1991-05-22
EP0421225A3 (en) 1991-11-21
ATE120752T1 (de) 1995-04-15
KR0155988B1 (ko) 1998-12-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU177482B (en) Process for preparing new uracyl derivatives
HU205945B (en) Process for producing alpha-chloro-phosphor-ilides
EP0147472B1 (en) 4-chloro-4-methyl-5-methylene-1,3-dioxolan-2-one
GB2152051A (en) Process for the preparation of azetidinone derivatives
JPH0730057B2 (ja) アミノチアゾール酢酸誘導体の製造方法
JP2002179612A (ja) 2,3−ジブロモ琥珀酸類の製造方法
JP4523093B2 (ja) 2−アミノ−ブロモピラジン類の製造方法
US4075219A (en) Epimerization process
JPH01168675A (ja) 1,3−ジアルキルピラゾール−5−カルボン酸エステル類の製造法
HU200998B (en) Process for producing 2-oxymino-3-oxobutyric acid derivatives
JPH10168068A (ja) アシクロヌクレオシドの製造方法
US4379032A (en) Process for preparing oxazolineazetidinone derivatives
JPH0616615A (ja) 含フッ素フタロニトリル誘導体の製造方法
JPH10287642A (ja) N−アセチルシステイン誘導体の製造方法
JP2584818B2 (ja) 2,2,6,6−テトラメチル−4−オキソピペリジンの製造法
CA1082171A (en) Process for the production of penam and cephem derivatives
JPH09124610A (ja) 1,2−ジホルミルヘキサヒドロピリダジン、その製造法およびヘキサヒドロピリダジンの製造法
JPH0692983A (ja) グルタル酸誘導体及びその製造方法
JP2500316B2 (ja) 1,4,5,8―テトラキス(ハロゲノメチル)ナフタレン誘導体、およびその製造方法
JP2007131606A (ja) 1,2−ジメルカプトエチルシリル化合物の製造方法
GB2158434A (en) Process for preparing2,2-bishalomethylpenam derivatives
JPH02262560A (ja) イミダゾール系化合物
JPH06263673A (ja) 3ーアリルフェノール類の製造法
JPH0770076A (ja) ピラゾールカルボン酸類の製造方法
JPH035476A (ja) 4―アジリジニルピリミジン誘導体及びその製造法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees