HU201072B - Process for resolving raceme folinic acid with fractional crystallization - Google Patents

Process for resolving raceme folinic acid with fractional crystallization Download PDF

Info

Publication number
HU201072B
HU201072B HU883851A HU385188A HU201072B HU 201072 B HU201072 B HU 201072B HU 883851 A HU883851 A HU 883851A HU 385188 A HU385188 A HU 385188A HU 201072 B HU201072 B HU 201072B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
folinate
calcium
alkaline earth
earth metal
acid
Prior art date
Application number
HU883851A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT49880A (en
Inventor
Hans R Mueller
Martin Ulmann
Josef Conti
Guenter Muerdel
Original Assignee
Eprova Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=4220822&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU201072(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Eprova Ag filed Critical Eprova Ag
Publication of HUT49880A publication Critical patent/HUT49880A/hu
Publication of HU201072B publication Critical patent/HU201072B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D475/00Heterocyclic compounds containing pteridine ring systems
    • C07D475/02Heterocyclic compounds containing pteridine ring systems with an oxygen atom directly attached in position 4
    • C07D475/04Heterocyclic compounds containing pteridine ring systems with an oxygen atom directly attached in position 4 with a nitrogen atom directly attached in position 2

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás (6S)-folinsav illetve alkálifém- és alkáliföldfém- sói, különösen kalcium-, magnézium-, kálium- és nátrium-folinátok előállítására.
A folinsav az N-[5-formil-(6RS)-5,6,7,8-tetrahidro-pteroil]-L-glutaminsav, rövidítve
5-CHO-(6RS)-H4-PteGlu. Az N-[5-formil-(6S>-5,6,7,8-tetrahidro-pteroil]-L-glutaminsav a Citrovorum-faktor, a Leuconostoc citrovorum növekedési faktora.
A folinsav két aszimmetriacentrumot tartalmaz. A folinsavban a folsavból (N-pteroil-L-glutaminsavból) való előállításának megfelelően a glutaminsav-maradékban lévő optikailag aktiv szénatom L-formáb'an van, míg a pteroil-maradék 5,6-os helyzetében lévő kettöskőtés hidrogénezésével kialakított, 6-os helyzetben lévő optikailag aktiv szénatom racém, (6RS (-formában van. A szintetikus folinsav (más néven leucovorin) ennek megfelelően két diasztereomer 1 : 1 arányú elegyéből áll._.
A leucovorin gyógyszerkészítmények hatóanyagaként megaloblasztos folsavhiányos anémia kezelésére használható, antidótumként, a folsav-antagonista vegyületek, különösen az aminopterin és metotrexát szervezet általi elviselhetőségének fokozására a daganat-terápiában (leucovorin rescue), továbbá autoimmun-betegségek, például psoriasis vagy reumás arthritis kezelésére, ezenkívül bizonyos parazitaellenes szerek, például trimetoprim-szulfametoxazol elviselhetőségének fokozására használható a kemoterápiában.
Természetes előfordulási helyén - például a májban - a folinsav csak S-formában található. A leucovorin biokémiai hatása mint folsav-kofaktor - annak 5-CHO-(6S)~ -H4PteGlu-tartalmán alapul. Az inverz R-forma [az 5-CHO-(6R)-H4PteGlu] ezzel szemben alig metabolizálódik, és a vizelettel lassan kiürül. Ez utóbbi vegyület biológiailag hatástalan [J. A. Straw és munkatársai: Cancer Research 44, 3114 (1984)].
Ezért számos erőfeszítés történt az 5-formil-(6SR)-5,6,7,8-tetrahidro-pteroil-L-glutaminsav szétválasztására és az 5-formil-(6S)-5,6,7,8-tetrahidro-pteroil-L-glutaminsav aszimmetrikus szintézisére és a fiziológiailag aktiv forma izolálására.
D. Cosulich és munkatársai megkísérelték a szétválasztást az 5-formil-(6RS)-5,6,7,8-tetrahidro-pteroil-L-glutaminsav alkáliföldfém-sójának, például kalcium- vagy stronciumsójának vizes oldatból való frakcionált kristályosításával végrehajtani [J, Amer. Chem. Soc. 74, 4215-4216 (1952); 2 688 018 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás].
A B. Cosulich és munkatársai által ismertetett körülmények között azonban a kívánt szétválasztás nem valósítható meg. Az
5-formil-(6RS )-5,6,7,8-te trahidro-pteroil-L- glutaminsav kalciumsójának kristályosításakoi· például vízből, pH 7-8 értéken mindig újra tiszta 6RS-formát kapunk, amelyet királis HPLC-oszlopon kromatográfiás analízissel, valamint az optikai forgatás segítségével kvantitative kimutathatunk. Emellett lényegtelen, hogy a kristályosításra az 5-CHO-(6RS )-H4PteGlu kalciumsóját tiszta vagy nyers formában használjuk-e, mindig az optikailag tiszta (6RS)-formát kapjuk vissza.
Akkor sem érhető el a (6S)-forma elválasztása és feldúsitása, ha az alkáliföldfém-(6RS)-folinát túltelített vizes oldatát autentikus alkáliföldfém-(6S)-folináttal beoltjuk.
igy ezidáig az N-[5-formil-(6S)-5,6,7,8-tetrahidro-pteroil]-L-glutaminsav előállításának egyetlen módja az aszimmetrikus szintézis volt. A (6S)-folinsav aszimmetrikus szintézisére eddig ismert eljárások azonban ipari méretben nem alkalmasak a fenti vegyület előállítására. Napjainkig nem ismeretes ipari méretekben alkalmazható eljárás a (6S)-folinsav előállítására.
Ezért célunk olyan eljárás kidolgozása volt, amely egyszerű, iparilag alkalmazható és gazdaságos módszert jelent a (6S)-folinsav és sói előállítására.
Meglepő módon azt tapasztaltuk, hogy a (6RS)-folinsav alkáliföldfémsóinak - például kalcium-, magnézium- vagy stroncium-N-[5-formil-(6RS)-5,6,7,8-tetrahidro-pteroil]-L-glutaminátnak [alkálifőldfém-(6RS)-folinétnak] előnyösen vízből való átkristályositásakor szervetlen vagy szerves bázis jelenlétében, lúgos közegben először túlnyomórészt a (6S)-forma kristályosodik ki, a kristályos termékben a (6S)-forma 85%, vagy annál nagyobb mennyiségben van jelen.
A magas (6S)-forma-tartalmú, (6S)-formában erősen feldúsúlt. alkáliföldfém-folinát adott esetben további átkristályosítással, előnyösen vízből, közel semleges pH-értéken végzett átkristályosítással optikailag tiszta alkáliföldfé©-(68l-folináttá alakítható.
A kristályosításnál a hozam alkáliföldfém-ionok, például kalcium-, magnéziumvagy stroncium-klorid hozzáadásával növelhető.
A találmány tárgya tehát eljárás (SS)— -folinsav és sói előállítására a (6R,S)-folinsav alkáliföldfémsóinak kristályosításával, és kívánt esetben az alkáliföldfém-folinátokból a sav felszabadításával és/vagy kivánt esetben alkálifémsóvá alakításával, amely eljárás jellemzője, hogy a kristályosítást egy bázis jelenlétében végezzük.
A találmány tárgya továbbá egy olyan eljárás, amelynek során a kapott kristályokat egy bázis jelenlétében, vagy közelítőleg semleges pH-értéken legalább még egyszer átkristályosítjuk. Egy előnyös megvalósítási mód szerint az átkristályosítást további alkáliföldfém-ionok jelenlétében végezzük.
Ez eljárás kiindulási anyagaként mind tiszta, mind nyers alkáliföldfém-(6R,S)-folinát alkalmazható.
A találmány tárgya tehát eljárás (6S>— -folinsav és sói előállítására a (6RS)-folinsav
HU 201072 Β
-5,6,7,8-tetrahidro-pteroil )-L-glutaminsav kalcium- és magnéziumsói ipari méretekben előállíthatók.
A folinsav alkáliföldfémsójaként kalcium-, magnézium-, stroncium- és bárium-folinát jöhet számításba. Előnyős a kalcium- és magnézium-folinát, mivel ezek az elválasztás után közvetlenül felhasználhatók gyógyszerkészítmények hatóanyagaként, mig a stroncium- és elsősorban a báriumsót csak egy másik, fiziológiásán elfogadható sóvá alakítás után használhatjuk gyógyászati célokra.
Szervetlen vagy szerves bázisként az alábbi vegyületek alkalmazhatók: alkálifém-hidroxidok, például nátrium-, kálium- és lítium-hidroxid;
alkáliföldfém-hidroxidok, például kalcium- és magnézium-hidroxid;
ammónia, hidrazin;
vízoldható szerves bázisok, különösen egyszerű primer, szekunder vagy tercier aminok, igy például metil-amin, dimetil-amin, trimetil-amin, etil-amin, dietil-amin, trietil-amin, propil-amin, dipropil-amin, metil-etil-amin;
amino-alkoholok, például etanolamin, dietanolamin, trietanolamin, propanolamin, butanolamin, dihidroxi-propil-amin (2,3-dihidroxi-propil-amin, szerinol), trihidroxi-butil-amin [trisz(hidroxi-metil)-amino-metán], glükamin, N-metil-glükamin, heterociklusos aminok, például pirrolidin, piperidin, morfolin vagy piperazin.
Az első kristályosítást a találmány szerinti eljárás értelmében 8,5 és 12 közötti, előnyösen 9,5 és 10,5 közötti pH-értéken végezzük. Ennél alacsonyabb pH-érték nem eredményezi a (6S)-forma jelentős feldúsulását a kristályos termékben, magasabb pH-értéken pedig a folinsav stabilitása lényegesen kisebb, és emellett az alkáliföldfémsókat alig lehet kristályosítani.
A (6R)-folinát maradékát további átkristályosítással távolíthatjuk el az alkáiföldfém-(6S)-folinátból, amelyet közelítőleg semleges közegben, például 6,5 és 8,5 közötti pH-tartományban végzünk. Az étkristályosításnál a megfelelő alkáliföldfém-ionok hozzáadásával gyorsabban elérjük az oldhatósági értéket, és ezzel a hozamot növelhetjük. Az alkáliföldfém-ionokat - előnyösen kalcium-, magnézium-, stronciumionokat - bármilyen könnyen oldható só formájában alkalmazhatjuk, például klorid-, szulfát- vagy nitrátsó formájában adjuk az elegyhez. Ezeket általában a folinát tömegére számítva 0,2-4-szeres mennyiségben alkalmazzuk.
A találmány szerinti eljárás az első olyan eljárás, amellyel iparilag állíthatók (6S)-folinátok, különösen a kalcium-folinát, és a (6S)-folinsav, valamint az előállítási eljárástól függetlenül az új magnéziumsó. Az 4 immár könnyen hozzáférhető alkáliföldfém-(6S)-folinátokból például kationcserével könnyen előállítható nátrium- és kálium-(6S)-folinát szintén új vegyület.
A magnézium-(6S)-folinát különleges jelentőséggel bir, mivel viszonylag jó 2 g/100 ml-t meghaladó - vízoldhatósága és jó elvieelhetősége következtében megfelelő kiindulási anyagot jelent injekciós oldatok előállítására. Méginkább érvényes ez a nátrium- és kálium-(6S)-folinátra. A kalcium-(6S)-folinát 20 °C-on csak 0,95%-os vizes oldatot tud képezni, ami megnehezíti ebből a vegyületból az injekciós oldatok előállítását.
A találmányt közelebbről az alábbi példákkal kívánjuk ismertetni.
1. példa
Kalcium-(6S)-folinát előállítása
1. Kristályosítás
100 g nyers kalcium-(6RS)-folináthoz kb. 1 liter meleg, 50-60 °C-os vízben 12-36 g kalcium-kloridot (CaCl2.2HzO-t) adunk, a pH-t 30 °C-on 25%-os vizes ammóniaoldattal 10-re állítjuk, és az elegyet 18 °C-on kristályosodni hagyjuk. 18-20 óra elteltével a kivált terméket leszűrjük, és hígított kalcium-kloridoldattal, majd vizes etanollal mossuk.
g kalcium-folinátot kapunk, amely 88% kalcium-(6S)-folinátot és 12% kalcium-(6R)-folinátot tartalmaz. Az optikai hozam 72%.
2. Kristályosítás g 1. kristályosítással kapott nyere kalcium-(6S)-folinátot - amely 88% (6S)-folinátot tartalmaz - 50-60 °C-on vízben oldunk, és pH-ját 20%-os vizes sósavoldattal lassan 6,1-re állítjuk, és hozzáadunk 40-160 g kalcium-kloridot. Az oldat pH-ját 55 °C-on nátrium-hidroxiddal 7-7,5-re állítjuk. Az oldatot 35 °C-on autentikus kalcium-(6S)-folináttal beoltjuk, és 18-20 °C-on kristályosodni hagyjuk. Kb. 40 óra múlva a kristályos formában kivált terméket leszűrjük, vizes etanollal mossuk és szárítjuk.
30,4 g kalcium-(6S)-folinátot kapunk, amelynek (6S)-folinát-tartalma 98%. Az optikai hozam 79-81%.
3. Kristályosítás .
g kalcium-(6S)-folinátot - amelynek (6S)-folinát tartalma 94-98% - forró vízben oldunk, hozzáadunk 10 g kalcium-kloridot és pH 7,0-7,5 értéken 18-20 °C-on kristályosodni hagyjuk. 3-4 nap múlva a terméket leszűrjük, kevés vízzel, és vizes etanollal mossuk és szárítjuk.
g tiszta kalcium-(6S)-folinátot kapunk. Kalcium-(6S)-folinát tartalma: 99-100 felület%
HU 201072 Β
Vlzoldhatóság: 0,95 g/100 ral 20 °C-on
1,5 g/100 ml 40 °C-on
Fajlagos forgatás [oC]md = -15° [c = 1, vízben (vízmentes Ca-sóra vonatkoztatva)] Megjegyzés:
Ca-folinát tartalom meghatározása: HPLC-vel, (standard alkalmazásával)
Oszlop: RP-18 (5 pm)
Oldószer: 0,008 mól/1 Na2HP04-ot tartalmazó 21 : 79 térfogatarányú metanol-víz elegy (pH 7,7)
Átfolyási sebesség: 0,9 ml/perc
Detektálás: 254 nm-en mért UV-abszorpció.
(6S)-izomer tartalom meghatározása: HPLC-vel Oszlop: Resolvosil BSA-7 (7 pm)
Oldószer: 0,15 mól/1 NaHzPOí vízben (pH
4,5)
Átfolyási sebesség: 2 ml/perc
Detektálás: 286 nm-en mért abszorpció.
2. példa
Kalcium-t6RS)-folinát szétválasztása különböző bázisok jelenlétében végzett kristályosi5 tással
1. Kristályosítás bázis jelenlétében g kalcium-! 6RS)-folinátot 50 °C-on
200-300 ml vízben oldunk, és 30-40 °C-on hozzáadunk 0,5-0,6 ekvivalens bázist 1 mól kalcium-(6RS)-folinátra számítva.
Az oldatot szobahőmérsékleten 5-17 órán keresztül keverjük. Általában hamarosan megindul a spontán kristályképződés.
A kristályokat leszűrjük, kevés 5%-os kalcium-klorid-oldattal és etanollal mossuk, és szárítjuk.
Az eredményeket az 1. táblázatban is20 mertetjük.
1. táblázat
Bázis pH (6S)-forma koncentráció (felület%) Ca-folinát. .5ΗζΟ (tömeg%) Optikai hozam (X)
- 7,5 50,1 99 nincs szétválasztás
nátrium-hidroxid 8,5 52 101 kezd. szétválasztás
nátrium-hidroxid 10 80 96 70
magnézium-hidroxid 10 72 97,2 60
kalcium-hidroxid 10,2 79 93,4 65
amino-butanol 9,6 71 96,5 70
etanolamin 10 85 97,5 75
dietanolamin 9,7 75 97,2 60
szerinol 9,6 75 98,2 75
metil-amin 10 79 96,5 . 76
etil-amin 9,9 82 97,5 78
ammónia 10 84 98,9 72
hidrazin 10 83 97 72
káliu m- hid roxid 9,5 77 98,2 70
2. Kristályosítás
A fenti 1. kristályosítással kapott nyers kalcium-(6S)-folinátot 1-4 rész kalcium-klorid hozzáadásával, pH 6,5-7,5 értéken vízből át- 55 kristályosítjuk. A valamivel nehezebben oldódó frakciót szűréssel elválasztjuk. A szőriéiből koncentrálás és lehűtés után tiszta kalcium-(6S)-folinát kristályosodik ki.
Kalcium-(6S)-folinát tartalom: 99,9 felület%. 60
3. példa
Magnézium-(6S)-folinát előállítása
1. Kristályosítás g magnézium-(6RS)-folinátot - amelyet nátrium-(6RS)-folinát vizes oldatából állítunk elő, magnézium-kloriddal végzett kicsapással - forró vízben oldunk, hozzáadunk 100 g magnézium-kloridot, és a pH-t vizes nátrium-hidroxid-oldattal 10-re állítjuk be. Az oldatot keverés közben 16-18 °C-ra hűtjük.
HU 201072 Β
Néhány nap múlva a kikristályosodott nyers magnéziura-(6S)-folinátot leszűrjük, etanollal mossuk és szárítjuk.
80% (S)-folinátot tartalmazó magnézium-(6S)-folinátot kapunk.
2. Kristályosítás
A nyers magnézium-(6S)-folinát közel semleges pH-értéken való átkristályosításával, kevés vízből, magnézium-klorid hozzáadása mellett tiszta raagnézium-(6S)-folinátot kapunk, amelynek (6S)-folinát tartalma az elméleti érték tóbb, mint 95%-a.
Vizoldhatóság: 2,4 g/100 ml 20 °C-on.
[(£)2% = -11,8° (c = lj, vízben)
UV-spektrum: Xku = 288 nm G ( = 28600 1/mólcm)
Mg-folinát tartalom: 93,4 felület% (HPLC) (6S)-izomer tartalom: 100%.
4. példa
Nátrium-(6S)-foliná t előá Ili tása
Kalcium-(6S)-folinát gyakorlatilag telített, vizes oldatát Na’-forméban lévő kationcserélő gyantával töltött ioncserélő oszlopon folyatjuk keresztül. Az ioncserélő gyanta például Na4-formában lévő Amberlite IR-120 lehet. Az eluátumot koncentráljuk, a nátrium-(6S)-folinátot. etanol hozzáadásával kicsapjuk. A nátrium-(6S)-folinát vízben könnyen oldódik.
Nátrium-(6S)-folinátot úgy is előállíthatunk, hogy (6S)-folinsavat ekvivalens menynyiségű nátrium-hidroxidban oldunk. Az ehhez szükséges (6S)-folinsavat például a 6. példa szerint állíthatjuk eló.
A cím szerinti termék fizikai állandói: [¢£)2% = 10,9° (c = 1, vízben)
UV-spektrum: Amax = 288 nm ( = 28900 1/mól cm)
Na-folinát tartalom: 95,7 felület% (HPLC) (GS)-izomer tartalom: 100%.
5. példa
Kálium-(6S)-folinát előállítása
A cím szerinti vegyületet úgy állítjuk eló, hogy a 6. példa szerint előállított (6S)-folinsavat ekvivalens mennyiségű vizes kálium-hidroxid-oldatban oldjuk.
A koncentrált vizes oldatból a kálium-(6S)-folinátot etanollal, izopropanollal vagy acetonnal csapjuk ki.
A kálium-(6S)-folinát vízben könnyen oldódik.
[<£]20d = -10,3° (c = 1, vízben)
UV-spektrum: Ama* - 288 nm ( = 30300 1/mól cm)
K-folinát tartalom: 96,5 terület% (HPLC) (6S)-izomer tartalom: 100%.
6. példa (6S)-Folinsav előállítása
Kalcium-(6S)-folinát vizes oldatához óvatosan híg sósavoldatot adva kicsapjuk a (6S)-folinátot, majd a csapadékot szűréssel elválasztjuk·
A 15S)-folinát vízben alig oldódik. UV-spektrum: Amax = 288 nm ( = 26800 1/mól cm) folinsav-tartalom: 95,7 terület% (HPLC) (6S)-izomer tartalom: 100%.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (6S)-folinsav és alkálifém- és alkáliföldfém-sói előállítására, (6RS)-folinsav alkáliföldfém-sóinak vízből végzett frakció- 5 nált kristályosításával és kivánt esetben az alkálifőldfém-folinátok szabad savvá alakításával és/vagy kivánt esetben alkálifém-sóvá alakításával, azzal jellemezve, hogy a kristályosítást legalább egyszer pH 8,5-12 értéken 10 végezzük, egy bázis és kivánt esetben további alkáliföldfém-ionok. jelenlétében.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kapott kristályos terméket bázis jelenlétében, vagy semleges pH-értéken 15 legalább még egyszer kristályosítjuk.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy az átkristályositást pH 9,0-10,5 értéken végezzük.
  4. 4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljá- 20 rás, azzal jellemezve, hogy a kristályosítást további alkáliföldfém-ionok jelenlétében végezzük.
  5. 5. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás (6S)-folinsav és kalciumsója előállítására, 25 azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási vegyületeket használjuk.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás (6S)-folinsav magnéziumsójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási 30 vegyületeket használjuk.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás (6S)-folinsav nátrium- vagy káliumsójának előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási vegyületeket használjuk. 35
HU883851A 1987-05-15 1988-04-22 Process for resolving raceme folinic acid with fractional crystallization HU201072B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH1883/87A CH673459A5 (hu) 1987-05-15 1987-05-15
PCT/EP1988/000341 WO1988008844A1 (en) 1987-05-15 1988-04-22 Process for separation of folinic acids

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT49880A HUT49880A (en) 1989-11-28
HU201072B true HU201072B (en) 1990-09-28

Family

ID=4220822

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU883851A HU201072B (en) 1987-05-15 1988-04-22 Process for resolving raceme folinic acid with fractional crystallization

Country Status (22)

Country Link
US (3) US5134235A (hu)
EP (2) EP0314720A1 (hu)
JP (1) JPH089618B2 (hu)
KR (1) KR950010074B1 (hu)
CN (1) CN1024553C (hu)
AR (1) AR243890A1 (hu)
AT (1) ATE67498T1 (hu)
AU (1) AU603673B2 (hu)
CA (1) CA1340290C (hu)
CH (1) CH673459A5 (hu)
DD (1) DD270073A5 (hu)
DE (1) DE3864904D1 (hu)
DK (1) DK173708B1 (hu)
ES (1) ES2040321T3 (hu)
FI (1) FI93729C (hu)
GR (1) GR3002756T3 (hu)
HU (1) HU201072B (hu)
IE (1) IE60839B1 (hu)
NZ (1) NZ224361A (hu)
PT (1) PT87355B (hu)
WO (1) WO1988008844A1 (hu)
ZA (1) ZA883344B (hu)

Families Citing this family (59)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8621268D0 (en) * 1986-09-03 1986-10-08 Univ Strathclyde Separation of substances
CH673459A5 (hu) * 1987-05-15 1990-03-15 Eprova Ag
DE3821875C1 (hu) * 1988-06-29 1990-02-15 Eprova Ag, Forschungsinstitut, Schaffhausen, Ch
CH676981A5 (hu) * 1988-11-11 1991-03-28 Eprova Ag
CA2021042A1 (en) * 1989-07-21 1991-01-22 Fabrizio Marazza Salts of n ,n -methylene-5,6,7,8-tetrahydrofolic acid
CH680731A5 (hu) * 1990-04-12 1992-10-30 Sapec Fine Chemicals
CH681303A5 (hu) * 1991-01-16 1993-02-26 Eprova Ag
US5217974A (en) * 1991-03-29 1993-06-08 Eli Lilly And Company Method for treating gar-transformylase tumors in mammals and reducing mammalian toxicity
CH684270A5 (de) * 1991-10-04 1994-08-15 Sapec Fine Chemicals Verfahren zur Herstellung von Erdalkalimetallsalzen von (6R)-N(10)-Formyl-5,6,7,8-tetrahydrofolsäure.
DE4136921A1 (de) * 1991-11-11 1993-05-13 Knoll Ag Verfahren zur trennung von 5-methyl-tetrahydrofolsaeure
CH683690A5 (de) * 1991-12-21 1994-04-29 Sapec Fine Chemicals Verfahren zur Herstellung von diastereoisomerenreinen Tetrahydrofolaten.
CH683262A5 (it) * 1992-01-22 1994-02-15 Applied Pharma Res Procedimento per la separazione dei diastereomeri del sale di calcio dell'acido (6(R,S)-N-formiltetraidrofolico).
US5599931A (en) * 1992-02-20 1997-02-04 Bracco S.P.A. Process for separating stereoisomers of folinic acid
IT1254635B (it) * 1992-02-20 1995-09-28 Bracco Spa Processo per la separazione degli stereoisomeri dell'acido folinico
US5441960A (en) * 1992-04-16 1995-08-15 Zeneca Limited 1-pyrimidinylacetamide human leukocyte elastate inhibitors
US5698693A (en) * 1992-11-16 1997-12-16 The United States Of America As Represented By The Department Of Health And Human Services Process of separating the diastereomers of (6R,6S) -5,6,7,8-tetrahydrofolic acid derivatives
CH686672A5 (de) * 1992-12-01 1996-05-31 Cerbios Pharma Sa Verfahren zur Herstellung von (6S)-5,6,7,8-Tetrahydrofolsaeure.
CH686369A5 (de) * 1994-05-09 1996-03-15 Eprova Ag Stabile kristalline (6S)- und (6R)-Tetrahydrofolseure.
CH687062A5 (de) * 1994-02-14 1996-09-13 Cerbios Pharma Sa Konzentrierte Injektionsloesung von Alkalimetallsalzen von reduzierten Folaten.
NL9400530A (nl) 1994-04-05 1995-11-01 Pharmachemie Bv Stabiele waterige folinaatoplossing.
US20020032160A1 (en) * 1995-02-24 2002-03-14 Nyce Jonathan W. Compositions & formulations with an epiandrosterone or a ubiquinone & kits & their use for treatment of asthma symptoms & for reducing adenosine/adenosine receptor levels
US5660835A (en) * 1995-02-24 1997-08-26 East Carolina University Method of treating adenosine depletion
EP1102578A4 (en) * 1998-08-03 2005-05-18 Epigenesis Pharmaceuticals Inc NEW ANALGICAL, ANTIINFLAMMATORY AND WOUND HEALING ACTIVE SUBSTANCE
AU2002303427A1 (en) * 2001-04-24 2002-11-05 East Carolina University Compositions and formulations with a non-glucocorticoid steroid and/or a ubiquinone and kit for treatment of respiratory and lung disease
US20050070487A1 (en) * 2001-04-24 2005-03-31 Nyce Jonathan W. Composition, formulations and kit for treatment of respiratory and lung disease with non-glucocorticoid steroids and/or ubiquinone and a bronchodilating agent
GB0206711D0 (en) 2002-03-21 2002-05-01 Isis Innovation HIF Inhibitor
CA2489124A1 (en) * 2002-06-17 2004-12-02 Epigenesis Pharmaceuticals Llc Nebulizer formulations of dehydroepiandrosterone and methods of treating asthma or chronic obstructive pulmonary disease using compositions thereof
US7405207B2 (en) * 2002-06-17 2008-07-29 Epigenesis Pharmaceuticals, Inc. Nebulizer formulations of dehydroepiandrosterone and methods of treating asthma or chronic obstructive pulmonary disease using compositions thereof
US20050026883A1 (en) * 2003-07-31 2005-02-03 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a PDE-4 inhibitor for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20050085430A1 (en) * 2003-07-31 2005-04-21 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a PDE-4 inhibitor for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20050026882A1 (en) * 2003-07-31 2005-02-03 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a leukotriene receptor antagonist for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20050026890A1 (en) * 2003-07-31 2005-02-03 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with an antihistamine for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20050113318A1 (en) * 2003-07-31 2005-05-26 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a beta-agonist bronchodilator for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20090285899A1 (en) * 2003-07-31 2009-11-19 Robinson Cynthia B Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a methylxanthine derivative for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20050026881A1 (en) * 2003-07-31 2005-02-03 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with an anti-IgE antibody for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20050026884A1 (en) * 2003-07-31 2005-02-03 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a beta-agonist bronchodilator for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20090274676A1 (en) * 2003-07-31 2009-11-05 Robinson Cynthia B Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a pde-4 inhibitor for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20090297611A1 (en) * 2003-07-31 2009-12-03 Robinson Cynthia B Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a tyrosine kinase inhibitor, delta opioid receptor antagonist, neurokinin receptor antagonist, or vcam inhibitor for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20050043282A1 (en) * 2003-07-31 2005-02-24 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a lipoxygenase inhibitor for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20050026848A1 (en) * 2003-07-31 2005-02-03 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a methylxanthine derivative for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20050026880A1 (en) * 2003-07-31 2005-02-03 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a cromone for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20050026879A1 (en) * 2003-07-31 2005-02-03 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a tyrosine kinase inhibitor, delta opioid receptor antagonist, neurokinin receptor antagonist, or VCAM inhibitor for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20090285900A1 (en) * 2003-07-31 2009-11-19 Robinson Cynthia B Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with a beta-agonist bronchodilator for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20050101545A1 (en) * 2003-07-31 2005-05-12 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with an anticholinergic bronchodilator for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20050038004A1 (en) * 2003-07-31 2005-02-17 Robinson Cynthia B. Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with an anticholinergic bronchodilator for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
US20090263381A1 (en) * 2003-07-31 2009-10-22 Robinson Cynthia B Combination of dehydroepiandrosterone or dehydroepiandrosterone-sulfate with an anti-ige antibody for treatment of asthma or chronic obstructive pulmonary disease
CH696717A5 (de) * 2004-02-20 2007-10-31 Cerbios Pharma Sa Konzentrierte, stabile Losung, insbesondere eine Injektionslosung oder Infusionslosung, welche nebst Wasser entweder (6S)-Natrium-Folinat oder (6S)-Kalium-Folinat entholt
CH696699A5 (de) * 2006-01-19 2007-10-15 Cerbios Pharma Sa Verfahren zur regioselektiven N(5) -Formylierung von (6S) -5, 6, 7, 8-Tetrahydropteroinsäure und Derivaten davon.
CN101407518A (zh) * 2007-10-11 2009-04-15 南京莱尔生物化工有限公司 (6r,s)-5-甲酰-四氢叶酸的拆分及其成盐的方法
CN101792444B (zh) * 2009-02-02 2011-10-12 天津康鸿医药科技发展有限公司 左亚叶酸钠及其制备方法及药物组合物
CN101863889B (zh) * 2009-04-20 2013-07-03 重庆华邦胜凯制药有限公司 左亚叶酸钙的纯化方法
CN102101862B (zh) * 2009-12-21 2013-01-09 天津康鸿医药科技发展有限公司 一种制备左亚叶酸钠或混旋亚叶酸钠的方法
EP2502625A1 (en) 2011-03-21 2012-09-26 GMT Fine Chemicals SA Process for the preparation of crystalline levofolinic acid
WO2014025807A1 (en) 2012-08-06 2014-02-13 Spectrum Pharmaceuticals, Inc. Pharmaceutical compositions comprising l-leucovorin
US9629846B1 (en) 2013-11-14 2017-04-25 Argent Development Group, Llc Nutritional supplements for women desiring to become pregnant, and pregnant and nursing women
US9492421B1 (en) 2013-11-14 2016-11-15 Argent Development Group, Llc Nutritional supplements for treatment of iron deficiency anemia
CN105367574A (zh) * 2015-10-27 2016-03-02 浙江大为药业有限公司 一种高纯度左旋亚叶酸钙的制备工艺
CN111138434A (zh) * 2019-09-18 2020-05-12 南京海纳医药科技股份有限公司 一种左亚叶酸的制备方法
CN112649524B (zh) * 2020-12-02 2022-05-17 重庆华邦胜凯制药有限公司 分离检测叶酸中叶酸及叶酸光学异构体的方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2688018A (en) * 1952-06-28 1954-08-31 American Cyanamid Co Method of preparing alkaline earth metal salts of 1-leucovorin
US5223500A (en) * 1977-02-22 1993-06-29 Bioresearch S.P.A. Stable pharmaceutical composition of alkaline or alkaline earth 5-methyl tetrahydrofolate
CH649550A5 (en) * 1984-02-09 1985-05-31 Eprova Ag Process for the preparation of alkaline earth metal salts of 5-methyltetrahydrofolic acid
US4665176A (en) * 1984-10-23 1987-05-12 Mitsui Toatsu Chemicals, Incorporated Process for the preparation of 5,6,7,8-tetrahydrofolic acid
GB8621268D0 (en) * 1986-09-03 1986-10-08 Univ Strathclyde Separation of substances
CH673459A5 (hu) * 1987-05-15 1990-03-15 Eprova Ag
DE3821875C1 (hu) * 1988-06-29 1990-02-15 Eprova Ag, Forschungsinstitut, Schaffhausen, Ch
CH676981A5 (hu) * 1988-11-11 1991-03-28 Eprova Ag
CH684270A5 (de) * 1991-10-04 1994-08-15 Sapec Fine Chemicals Verfahren zur Herstellung von Erdalkalimetallsalzen von (6R)-N(10)-Formyl-5,6,7,8-tetrahydrofolsäure.

Also Published As

Publication number Publication date
KR890700590A (ko) 1989-04-26
ATE67498T1 (de) 1991-10-15
JPH089618B2 (ja) 1996-01-31
ZA883344B (en) 1988-11-09
FI890195A0 (fi) 1989-01-13
US6160116A (en) 2000-12-12
US5347005A (en) 1994-09-13
FI93729B (fi) 1995-02-15
EP0314720A1 (de) 1989-05-10
CA1340290C (en) 1998-12-29
DE3864904D1 (de) 1991-10-24
EP0293029B1 (de) 1991-09-18
AU1703188A (en) 1988-12-06
NZ224361A (en) 1989-10-27
JPH01503787A (ja) 1989-12-21
PT87355B (pt) 1995-03-01
IE60839B1 (en) 1994-08-24
GR3002756T3 (en) 1993-01-25
DK254688D0 (da) 1988-05-09
KR950010074B1 (en) 1995-09-06
DK173708B1 (da) 2001-07-09
AR243890A1 (es) 1993-09-30
CN88102709A (zh) 1988-12-28
FI890195A (fi) 1989-01-13
PT87355A (pt) 1989-06-30
DK254688A (da) 1988-11-16
CN1024553C (zh) 1994-05-18
DD270073A5 (de) 1989-07-19
US5134235A (en) 1992-07-28
EP0293029A1 (de) 1988-11-30
CH673459A5 (hu) 1990-03-15
WO1988008844A1 (en) 1988-11-17
FI93729C (fi) 1995-05-26
ES2040321T3 (es) 1993-10-16
HUT49880A (en) 1989-11-28
IE881450L (en) 1988-11-15
AU603673B2 (en) 1990-11-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU201072B (en) Process for resolving raceme folinic acid with fractional crystallization
CA2002430C (en) Method for the resolution of folinic acid
JPH0826022B2 (ja) テトラヒドロ葉酸類の製造方法
US5382581A (en) (6R)- and (6S)-diastereoisomers of an ammonium salts of N5 -methyl-5,6,7,8-tetrahydrofolic acid
RU2187508C2 (ru) Стабильные кристаллические соли тетрагидрофолиевой кислоты (варианты), способ их получения и фармацевтическая композиция
HUT71612A (en) Stabile cristalline (6s)- and (6r)-tetrahidro-folic acid, process for producing it and pharmaceutical compositions containing it
EP2254890B1 (en) Process for the diastereoisomeric resolution of 5-methyltetrahydrofolic acid
JPS6339878A (ja) ジアステレオマ−体テトラヒドロピリド〔2,3−d〕ピリミジン誘導体
US11787808B2 (en) Folate salts