HU200540B - Process for producing dihalogen-substituted thiocyanopyrimidine derivatives and fungicidal compositions comprising such compounds as active ingredient - Google Patents

Process for producing dihalogen-substituted thiocyanopyrimidine derivatives and fungicidal compositions comprising such compounds as active ingredient Download PDF

Info

Publication number
HU200540B
HU200540B HU871851A HU185187A HU200540B HU 200540 B HU200540 B HU 200540B HU 871851 A HU871851 A HU 871851A HU 185187 A HU185187 A HU 185187A HU 200540 B HU200540 B HU 200540B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
active ingredient
thiocyanopyrimidine
ppm
compounds
formula
Prior art date
Application number
HU871851A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT43929A (en
Inventor
Junya Fujiwara
Noboru Iida
Katsutoshi Ishikava
Toshiaki Kuwatsuka
Takeshi Sekino
Hitoshi Shimotori
Yuji Yanage
Original Assignee
Mitsui Toatsu Chemicals
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mitsui Toatsu Chemicals filed Critical Mitsui Toatsu Chemicals
Publication of HUT43929A publication Critical patent/HUT43929A/hu
Publication of HU200540B publication Critical patent/HU200540B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/48Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with two nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • A01N43/541,3-Diazines; Hydrogenated 1,3-diazines
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D239/00Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings
    • C07D239/02Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings not condensed with other rings
    • C07D239/24Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings not condensed with other rings having three or more double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D239/28Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings not condensed with other rings having three or more double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D239/32One oxygen, sulfur or nitrogen atom
    • C07D239/38One sulfur atom

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

leírás terjedelme: 12 oldal, 2 rajz, ti ábra
HU 200540 Β
Találmányunk (I) általános képletű - a képletben X és Y jelentése halogénatom - dihalogén-tiociano-pirimidin-ezármazékok előállítására, valamint hatóanyagként e vegyületeket tartalmazó, mezőgazdaságban és kertművelésben használható, fungicid készítményekre vonatkozik.
Napjainkig számos pirimidin-származékot tanulmányoztak és állítottak elő, ezek közül számos vegyületnél tapasztaltak fiziológiai hatást agrokémiai vagy gyógyászati területen. Azonban még nem ismeretes, hogy azoknak a vegyületeknek, amelyekben a pirimidingyűrűhöz tiociano-csoport kapcsolódik, van-e gyakorlati jelentősége. Nagyon kevés, tiociano-csoportot tartalmazó pirimidinszármazékot állítottak eddig elő, és nagyon kevés ismeretünk van ezek biológiai hatásáról. A tiociano-pirimidin-származékok kutatására és in vitro mikrobaelleni hatásának vizsgálatéra példaként megemlítjük a Journal of the Pharmacological Society of Japan, 83, 1086 (1963) cikket. A cikkben tizenöt tiociano-pirimidin-származékot ismertetnek és bemutatják ezek mikrobaellenes hatását. A szerzők azt állítják, hogy a legaktívabbak a 2(vagy 4 )-klór-6-metil-4(vagy 2)-tiociano-pirimidin-származékok, és az 5-helyzetben helyettesített tiociano-pirimidin-származékok mikrobaelleni aktivitása kisebb. Az 5-helyzetben klóratommal helyettesített tiociano-pirimidin-származékokat a szerzők nem ismertetik.
A 193 970 számon nyilvánosságra hozott japán szabadalmi bejelentésünk olyan 2,4-dihalogén-5-alkiltio-6-tiociano-pirimidin-származékokra vonatkozik, amelyek nagy hatású, mezőgazdaságban és kertgazdaságban alkalmazható fungicidek. Azonban ezeknek a vegyületeknek a hátránya, hogy hatásuk nem elég hosszú idejű. Ennek következtében a növényi kórokozók továbbra is nagy mértékben befolyásolják a mező- és kertgazdasági termelést.
Az utóbbi időben a gombaölő szerek olyan nagy választékban kaphatók, hogy elérhető a termelés bizonyos fokú stabilizálása, azonban még mindig van javítani való. Például az algaszerű gombák (Phycomycetek osztálya) által okozott késői üszög, valamint a különböző növényeknél fellépő bolyhos penész ellen a jelenleg kapható gombaölő szereket nagyon nagy mennyiségben kell alkalmazni. Ezen túlmenően hatásukat többek között az alkalmazás ideje és az időjárás is befolyásolják, és nem tekinthetők stabilnak. Továbbá szürkerothadás (a Sclerotinia Sclerotiorum által okozott betegség) és a különböző növények hasonló betegségei kezelésére használt benzimidazol és dikarboxilsav-imid típusú gombaölö szerekkel szemben fellépő rezisztencia ezeket a szereket teljesen hatástalanná tette.
Az előzőekben ismertetett problémák megoldására behatóan tanulmányoztuk a piriniidinszármazékokat, figyelmünket a biológiai rendszerekben sajátos szerepet játszó pirimidingyűrűre irányítottuk.
Munkánk eredményeként úgy találtuk, hogy bár az irodalom szerint az 5-helyzetben helyettesített tiociano-pirimidin-származékok mikróbaellenes hatása kicsi, az 5-helyzetben halogénatomot tartalmazó 2,5-dihalogén-4-tiociano-pirimidin-származékok nagyon hatásosak a késői üszög és számos növényi kórokozó által okozott növényi betegségek ellen. Az- 5-helyzetben lévő balogénatom fokozza e vegyületek hatását, és hatásidejük megnő az előzőekben említett, 193 970 számú 1985-ben nyilvánosságra hozott szabadalmi bejelentés szerinti, 5-helyzetben metil-tio-csoportot tartalmazó 4-tiociano-pirimidin származékokhoz képest.
Találmányunk egyik célkitűzése új tiociano-pirimidin-származékok előállítása.
Célunk volt továbbá olyan új, a mezőgazdaságban és kertgazdaságban alkalmas gombaölő kompozíciók kialakítása is, amelyek új hatásmechanizmusuk következtében alkalmasak a gombabetegségek széles tartományának kezelésére. Célunk volt, hogy ezek a készítmények a rendkívül nagy gazdasági károkat okozó késői üszög és bolyhos gomba, valamint a hagyományos gombaölő szerekre rezisztens gomba kórokozók ellen is legyenek hatásosak és hatásidejük legyen hosszú.
Találmányunk előzőekben ismertetett célkitűzései mellett találmányunk tárgyát képezi az (I) általános képletű dihalogén-tiociano-pirimidin-származékok előállítása - a képletben X és Y jelentése halogénatom. Az eljárás során (II) általános képletű trihalogén-származékot - a képletben X és Y jelentése halogénatom - reagáltatjuk (III) általános képletű tiocianáttal - a képletben M jelentése alkálifém vagy ammóniumcsoport.
Találmányunk tárgyát képezi a hatóanyagként (I) általános képletű dihalogén-tiociano-pirimidin-származékokat tartalmazó, mezőgazdaságban és kertgazdaságban alkalmazható gombaölő kompozíciók is.
A találmányunk szerinti eljárással előállított dihalogén-tiociano-pirimidin-származékok közül megemlítjük a következőket:
2.5- difluor-4-tiociano-pirimidin,
5-klór-2-fluor-4-tiociano-pirimidin,
5-bróm-2-fluor-4-tiociano-pirimidin,
2—fi uor-5-jód-4-tiociano- pirimidin, 2-klór-5-fluor-4-tiociano-pirimidin,
2.5- diklór-4-tioeiano-pirimidin,
5-bróm-2-klór-4-tiociano-pirimidin,
2-klói—5-jód-4-tiociano-pirimidin,
2-bróm-5-fluor-4-tiociano-pirimidin, 2-bróm-5-klór-4-tiociano-pirimidin,
2.5- dibróm-4-tiociano-pirimidin,
2-bróm-5-jód-4-tiociano-pirimidin,
5-fluor-2-jód-4-tiociano- pirimidin,
5-klór-2-jód-4-tiociano-piriniidin,
5-bróm-2-jód-4-tiociano-pirimidin, és
2.5- dijód-4-tiociano-pirimidin.
HU 200540 Β
A találmányunk szerinti eljárással előállított, (I) általános képletű dihalogén-tiociano-pirimidin-származékok új vegyületek, és kiválóan alkalmazhatók nagyszámú növényi gombabetegség, például késői üszög, bolyhos penész, lisztharmat, szürkepenész és különböző növények hasonló betegsége ellen.
Ezen túlmenően a vegyületek alkalmazása növényeknél biztonságos, mivel nem fitotoxikusak például a paradicsom, uborka, burgonya és hasonló növényekre. További előny, hogy a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek nagyon kis mértékben toxikusak az állatokra.
A következőkben az (I) általános képletű dihalogén-tiociano-pirimidin-származékok találmányunk szerinti előállítási eljárását részletesen bemutatjuk.
A találmányunk szerinti eljárást az A/ reakcióvázlat szemlélteti.
Kiindulási anyagként hatásosan alkalmazhatók az olyan (II) általános képletű diklór-vegyületek, amelyekben X jelentése klóratom. Ezeket a vegyületeket 5-halogén-uracil és foszfor-oxi-klorid reag&ltatásával állíthatjuk elő. A reakció, dimetil-anilin jelenlétében játszódik le. Kiindulási anyagként alkalmazhatók olyan (II) általános képletű dibróm-vegyületek is, amelyekben X jelentése brómatom. Ezeket 5-halogén-uracil és foszfor-oxi-bromid reagáltatásával állíthatjuk elő. A reakció dimetil-anilin jelenlétében játszódik le. Alkalmazhatók továbbá olyan (II) általános képletű dijód-vegyületek, amelyekben X jelentése jódatom, és olyan (II) általános képletű difluor-vegyületek, amelyekben X jelentése fluoratom. Ezeket úgy állíthatjuk elő, hogy a diklór-vegyületet hidrogén-jodiddal, illetve kálium-fluoriddal reagáltatjuk. A fenti reakciókat a B/ reakcióvázlattal szemléltetjük.
A következőkben a (II) általános képletű
2,5-dihalogén-4-tiociano-pirimidin-származékok találmány szerinti eljárással történő előállítását részletesen bemutatjuk.
Az eljárás során (II) általános képletű trihalogén-vegyületet reagáltatunk (III) általános képletű tiocianáttal, előnyösen oldószerben - a képletekben X és Y jelentése a fentiekben megadott.
Hatásosan alkalmazhatók például a következő tiocianót-vegyületek: kálium-tiocianát, nátrium-tiocianát, ammóniuin-tiocianát.
A találmányunk szerinti reakciót a legnagyobb mértékben az alkalmazott oldószer befolyásolja. Ha a reakciót alkoholban, például metanolban vagy etanolban játszatjuk le, a reakciósebesség kicsi lesz, még visszafolyató hűtő alkalmazásával történő forralás mellett is.
Ezen túlmenően melléktermékként egy gyantaszerü anyag képződik, ami nagyon rossz kihozatalt eredményez. Ha a reakciót aprotikus oldószerben, mint például acetonban, dimetil-szulfoxid bán, Ν,Ν-dimetil-for mamid bán 4 vagy l,3-dimetil-2-iniidazolidonban játszatjuk le, melléktermékként két tiociano-csoport vagy a tiociano-csoport átrendeződése miatt két izotiocianátot tartalmazó vegyűlet képződik és igy az (1) általános képletű céltermék csak kis mennyiségben képződik.
Azt tapasztaltuk, hogy az előbbi oldószerekkel ellentétben a kihozatal jelentékenyen megnő, ha a reakciót valamilyen szerves savban, mint például hangyasavban, ecetsavban vagy propionsavban játszatjuk le. A hangyasav, ecetsav és propionsav csökkenti a reakcióképességet az előzőekben említett mellékreakciók irányába. Legjelentősebb a hangyasav hatása. Például ecetsavban a teljes reakció lejátszódása 5 órát vagy még többet vesz igénybe 50 °C-on, azonban ugyanezen a hőmérsékleten a reakció 1 órán belül teljesen lejátszódik, ha hangyasavat alkalmazunk. Bár a reakció hőmérséklettartománya 10 °C-tól az oldószer forráspontjáig terjedhet, a melléktermékek keletkezésének minimalizálására és a megbízható reakcióidő elérésére az előnyösen alkalmazott hőmérséklettartomány 20-60 °C. igy állíthatjuk, hogy mind a reakció szelektivitása, mind a folyamat gyorsasága a hangyasav találmányunk szerinti reakcióban való kiváló alkalmazhatóságát bizonyítja és összehasonlítva egyéb szerves oldószerekkel, főleg szerves savakkal, a hangyasav jobb tulajdonságokat mutat.
A reakció befejeződése után a reakcióelegyet nagy mennyiségű vízbe öntjük. Amikor a szilárd csapadék kiválik, leszűrjük, majd megszáritjuk. így nyers, kristályos, kivánt terméket kapunk, 90% vagy e feletti hozammal. Ha olajos termék válik ki, azt valamilyen inért oldószerrel, például etil-acetáttal, benzollal vagy toluollal extraháljuk, vízzel mossuk, majd vizmentesítjük és igy nyers olajos formájú anyagot kapunk. A nyers termék már eleve olyan tiszta, hogy további tisztítás nélkül felhasználható gombaölő szerként. A nyers terméket szükség szerint szokásosan alkalmazott oldószerek, például izopropil-éter, kloroform, szén-tetraklorid, etil-acetát, etanol, metanol valamelyikéből átkristályosíthatjuk vagy kromatográfiás oszlopon tisztíthatjuk.
A következő szintézis példákban a találmányunk szerinti hatóanyagok előállítását ismertetjük részletesen.
1. példa
2-Klói—5-jód-4-tiociano-piríinidin előállítása (I. számú hatóanyag)
300 ml-es, négynyakú, hőmérővel és keverővei felszerelt lombikba 35,0 g 2,4-diklór-5-jód-pirimidint, 15,0 g kálium-tiocianátot es 150 ml hangyasavat mérünk be. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten (Σ0 °C-on) 3 órán át kevertük. A reakció befejezése után a re-35
HU 200540 Β akcióelegyet nagy mennyiségű vízbe öntöttük, a kapott csapadékot leszűrtük, majd meg szárítottuk és igy nyers, kristályos anyagot kaptunk. Ezután a kristályos anyagot toluolból átkristályositottuk, így 28,5 g, 185-186,5 °C olvadáspontú 2-klór-5-jód-4-tiociano-pirimidint kaptunk. Hozam: 75,4%.
2. példa
2-Klói—5-fluov-4-tiociano-pirimidin előállítása (2. számú hatóanyag)
Az 1. példában leírtaknak megfelelő módon 50 ml hangyasavban 10,0 g 2,4-diklór-5-fluor-pirimidint és 5,8 g kálium-tiocianátot reagáltattunk szobahőmérsékleten (20 °C) 5 órán át. A reakcióelegyet a továbbiakban az 1. példában leírt módon kezeltük és így 103-104 °C dvadáspontú 2-klór-5-fluor-tiociano-pirimidint kaptunk. Hozam: 68,0%.
3. példa
2,5-Diklói—4-tiociano-pirimidin előállítása (3. számú hatóanyag)
Az 1. példában leírtaknak megfelelő módon 100 ml hangyasavban 17,0 g 2,4,6-triklór-pirimidint és 9,7 g kálium-tiocianátot reagáltattunk szobahőmérsékleten (20 °C) 4 órán keresztül.
A továbbiakban a reakcióelegyet az 1. példában leírt módon kezeltük, és igy 2,5-diklór-4-tiociano-pirimidint kaptunk, aminek olvadáspontja: 160,5-161,5 “C. Hozam: 65,0%.
4. példa
5-Bróm-2-klói—4-tiociano-pivimidin előállítása (4, számú hatóanyag)
Az 1. példában leírtaknak megfelelő módon 100 ml hangyasavban 23,0 g 5-bróm-2,4-diklór-pirimidint és 10,0 g kálium-tiocianátot reagáltattunk szobahőmérsékleten (20 °C), 4 órán át. A reakcióelegyet a továbbiakban az 1. példában leírt módon kezeltük, és így
166,5-170 °C olvadáspontú 5-bróm-2-klór-4-tiociano-pirimidint kaptunk. Hozam: 80%.
5. példa
5-Klói—2-jód-4-tiociano-pirimidin előállítása (5. számú hatóanyag)
Az 1. példában leírtaknak megfelelő módon 100 ml hangyasavban 18,4 g 5-klór-2,4-dijód-pirimidint és 6,0 g kálium-tiocianátot reagáltattunk 60 “C-on, 1 órán át. A reakcióelegyet a továbbiakban az 1. példában leirt módon kezeltük és így 183-186 °C olvadáspontú 5-klór-2-jód-4-tiociano-pirimidint kaptunk. Hozam: 62,5%.
A kiindulási anyagként alkalmazott 5-klór-2,4-dijód-pirimidint úgy állíthatjuk elő, hogy 2,4,5-triklór-pirimidint adunk hidrogén-jodidhoz és ezt az elegyet szobahőmérsékleten keverjük 4 órán át.
6. példa
5-Bróm-2-jód-4-tiociano-pirimidin előállítása (6. számú hatóanyag)
Az 1. példában leírtaknak megfelelő módon 30 ml hangyasavban 4,11 g 5-bróm-2,4-dijód-pirimidint is 1,17 g kálium-tiocianátot reagáltattunk szobahőmérsékleten (20 °C), 5 órán át. A reakcióelegyet a továbbiakban az 1. példában leirt módon kezeltük és így 5-bróm-2-jód-4-tiociano-pirimidint kaptunk, aminek olvadáspontja: 199-202 “C.
Hozam: 82,4%.
7. példa
2,5-Dijód-4-tiociano-pii-imidin előállítása (7. számú hatóanyag)
Az 1. példában leírtaknak megfelelő módon 150 ml hangyasavban 19,0 g 2,4,5-trijód-pirimidint és 5,0 g kálium-tiocianátot reagáltattunk szobahőmérsékleten (20 °C), 3 órán át. A reakcióelegyet a továbbiakban az 1. példában leirt módon kezeltük, és így 183-185 °C olvadáspontú 2,5-dijód-4-tiociano-pirimidint kaptunk. Hozam: 84,7%.
8. példa
2-Klór-5-jód-4-tiociano-pirimidin előállítása (1. számú hatóanyag)
150 ml hangyasavat, 35,0 g 2,4-diklór-5-jöd-pirimidint és 11,6 g ammónium-tiocianátot tartalmazó reakcióelegyet 20 °C hőmérsékleten, 3 órán át az 1. példában ismertetett módon kezeltünk. A reakcióelegyet ugyancsak az 1. példában ismertetett módon dolgoztuk fel. A cím szerinti vegyületet 78,0%-os hozammal kaptuk. Olvadáspont: 185-186,5 “C.
A találmányunk szerinti eljárással előállított hatóanyag nagyon hatásosan alkalmazhatók számos különböző gombabetegség ellen, mint például a késői üszög, bolyhos penész, lisztharmat vagy szürkepenész elleni kezelésre.
A találmányunk szerinti hatóanyagokat számos különböző módon alkalmazhatjuk, például végezhetünk mag fertőtlenítést, szár, törzs és levélzet permetezést, talajkezelést 5
HU 200540 Β és hasonló, a szakterületen szokásosan alkalmazott, bármely olyan eljárást, amely segítségével hatásukat a legnagyobb mértékben kifejthetik.
A találmányunk szerinti, mezőgazdaságban és kertgazdaságban alkalmazható gombaölő szerek hatóanyag-tartalma 0,01-90 tömegX, ezen belül a különböző készítmények hatóanyag-tartalmát az alábbiakban adjuk meg:
Gombaölö szer Hatóanyag-tartalom
por készítmények 1-10 tömeg%
füstölő készítmények 1-10 tömeg%
mikrogranulátumok 1-25 tömeg%
granulátumok 2-30 törne g%
nedvesíthető porok 20-80 tőmeg%
mikrokapszulák 10-80 tömegX
folyékony készítmények 20-60 törne g%
A készítmények a hatóanyagon kívül hordozóanyagot és szükség esetén egyéb adalékanyagokat is tartalmaznak.
Az itt alkalmazott .hordozóanyag kifejezés olyan szintetikus vagy természetes, szervetlen vagy szerves anyagot jelent, amelyet azért adunk a mezőgazdaságban vagy kertgazdaságban alkalmazandó gombaölö szerhez, hogy elősegítse a hatóanyagnak a kezelendő helyre történő eljutását, valamint tárolását, szállítását és kezelését.
A találmányunk szerinti készítményben a következő szilárd anyagokat használhatjuk hordozóanyagként: agyagféléket, például montmorillonitot és kaolinitet; szervetlen anyagokat, mint például diatomaföidet, fehér anyagot, talkumot, porózus követ, gipszet, kalcium-karbonátot, szilikagélt, ammónium-szulfátot, zöldség vagy egyéb növényi eredetű anyagokat, mint például szójalisztet, fürészport vagy fehér lisztet, valamint karbamidot.
A találmányunk szerinti eljárással előállított hatóanyagok hatásának fokozására a következőkben felsorolt adalékanyagokat használhatjuk még a felhasználási célnak megfelelően, figyelembe véve a kiszerelést és az alkalmazási területet.
Az adalékanyagokat alkalmazhatjuk egyedül vagy kombinációban.
így alkalmazhatunk anionos felületaktív anyagokat, például alkil-szulfátokat, aril-szulfonátokat, szukcinátokat vagy poli(etilén-glikol)-alkil-aril-éter-szulfátokat, kationos felületaktív anyagokat, például alkil-aminokat, poli(oxi-etilén)-alkil-aminokat; nemionos felületaktív anyagokat, például polifoxi-elilén)-glikol-étereket, poli(oxi-etilén)-glikolésztereket vagy poliolésztereket, valamint amfoter felületaktív anyagokat.
Stabilizátorként, sűrítőanyagként, kenőanyagként és hasonló célra alkalmazhatunk izopropil-hidrogén-foszfátot, kalcium-szteará6 tót, viaszt, mészkazeint, nátrium-alginátot, metil-cellulózt, karboxi-metil-eellulózt, arab mézgáL, stb.-t.
Megjegyezzük, hogy az alkalmazható adalékanyagok nem korlátozódnak az előzőekben példaként felsorolt anyagokra.
A találmányunk szerinti gombaölő készítmények egyidejűleg vagy keverék formában más agrokémiai anyagokkal együtt is alkalmazhatók, mint például inszekticidekkel, más gombaölő szerekkel, akaricidekkel, nemotocidekkel, vírusölő szerekkel, herbicidekkel, növényi növekedés szabályozókkal és attraktánsokkal, ezek képviselői például a szerves foszforsav-származék típusú hatóanyagok, karbamát típusú hatóanyagok, ditio-karbamát típusú hatóanyagok, tiol-karbamát típusú hatóanyagok, szerves klór-vegyület típusú hatóanyagok, a dinitro-származék típusú hatóanyagok, antibiotikumok, karbamidbázisú hatóanyagok, triazin típusú hatóanyagok műtrágyák és egyéb anyagok.
A különböző, találmányunk szerinti készítmények vagy kompozíciók felhasználása a mezőgazdaságban alkalmazott kémiai anyagoknak megfelelően, a szokásos alkalmazási módok valamelyikével történik.
Ilyen alkalmazási módok például a föld felszínre, a növényekre történő alkalmazás (köd vagy porlasztó permetezéssel, porozással, granulátum formában vagy elárasztásos formában); talaj kezelése (például keveréssel, talaj locsolással); felület kezelése (például bevonás, csávázási; bemártás; és egyéb, szokásosan használt alkalmazási módok.
Az alkalmazott mennyiség változhat a betegség típusa és a növény fejlettségi állapota függvényében. A hatóanyag alkalmazandó mennyisége általában 0,2-20 kg/ha, szokásosan 0,5-10 kg/ha.
A következőkben néhány példát mutatunk be a találmányunk szerinti, mezőgazdaságban és kertgazdaságban alkalmazható, gombaölő készítmények előállítására. Természetesen találmányunk nem korlátozódik csak a következőkben ismertetésre kerülő adalékanyag fajtákra, mennyiségűkre; hatóanyag fajtára és mennyiségére.
A találmányunk szerinti gombaölő készítményekben alkalmazott hatóanyagokat az előzőekben ismertetett szintézis példákban megadott számokkal jelöljük meg.
Formálási példák
Az 1-8. példák szerint előállított vegyületeket hatóanyagként alkalmazva az alábbi készítményeket állítottuk elő. Ezek a készítmények bármelyik fenti vegyületet hatóanyagként alkalmazva elkészíthetők, ezért a példákban a hatóanyag meghatározásaként az (I) általános képletü vegyület megjelölést alkalmazzuk.
1. formálási példa Nedvesíthető por
Az 1-5. nedvesíthető porkészitmények 17 Löiueg%-ban (I) általános képletű hatóanyagot 5 tartalmaznak. A készítmény előállításánál A tömegrész diatomaföldet, C tömegrész fehér agyagot, D tömegrész bentonitot, E tömegrész kaolinitet, F tömegrész nátrium-lignoszulfonátot, G tömegrész nátrium-alkil-benzol-szul- 10 fonatot és H tömegrész poli(oxi-etilén)-nonil-fenil-étert őrléssel összekeverünk.
Az A-H jelű mennyiségeket minden egyes nedvesíthető porkészitményhez a következő táblázat tartalmazza. 15
1. táblázat
A Hordozóanyag Adalékanyag
B C D E F G H
Nedvesíthető 1. 300 440 200 0 0 25 15 20
por 2. 500 250 200 0 0 20 0 30
3. 800 20 150 0 0 15 0 15
4. 500 0 200 250 0 20 0 30
5. 500 0 200 0 250 20 0 30
2. formálási példa
1, Porkészitmény
Hatóanyagként 2 tömegX (I) általános képletű vegyületet tartalmazó porkészítmény készítésénél niegóröltünk 20 tömegrész (I) általános képletű hatóanyagot, 5 tömegrész kalcium-sztearátot, 5 tömegrész szilikagél 40 port, 200 tömegrész diatomaföldet, 300 tömegrész fehér agyagot és 470 tömegrész talkumot.
3, formálási példa
2. Porkészitmény
Hatóanyagként 5 tömegX (I) általános képletű vegyületet tartalmazó porkészitményt 50 úgy készítettünk, hogy V-keverőben összekevertünk 5 tömegrész sugármalomban megőrölt (I) általános képletű hatóanyagot, 94,5 tömegrész granulált kalcium-karbonátot (szemcseméret: 0,1-0,25 mm) és 0,5 tömegrész 55 szójaolajat.
/. formálási példa
Folyékony készítmény θθ
Hatóanyagként 40 tömegrész (I) általános képletű vegyületet tartalmazó folyékony készítményt úgy készítettünk, hogy homokőrlőben finomra őröltünk 40 tömegrész (1) ál- θ5 talános képletű hatóanyagot, 15 tömegrész etilén-glikolt, 0,1 tömegrész Deltop márkanevű anyagot (szerves imid-vegyület; Takeda Chem. Ind., Ltd. gyártmány), 3 tömegrész Demol-N márkanevű anyagot (speciális naftalin kondenzát.um, Kao Corporation gyártmány), 0,2 tömegrész poli( vinil-pirrolidon)-t és 41,7 tömegrész vizet.
A találmányunk szerinti eljárással előállított hatóanyagok gomhaellenes hatását a következő vizsgálatokkal minősítettük.
A vizsgálatoknál kontroll hatóanyagként a következő vegyületeket használtuk:
A: 2-klór-6-metil-4-tiociano-pirimidin,
B: tetraklór-izoftalon-nitril (Dakonil),
C: l-(butil-karbainoil)-2-benzimidazol-il-karbaminsav-metilészter (Benlat),
D: 2,4-diklór-5-metil-tio-6-tiociano-pirimidin.
Az A hatóanyag a fentiekben említett Journal of the Pharmacological Society of Japan, 83, 1086 (1963) cikkben ismertetett vegyület, a B a burgonya késői üszög, uborka bolyhos penész és hasonló betegségek kezelésére használható, kereskedelemben kapható gombaölő szer, a C a szürkepenész és hasonló betegségek kezelésére használható, kereskedelemben kapható gombaölő szer, a D az 193 970 számon nyilvánosságra hozott, japán szabadalmi bejelentésben ismertetett hatóanyag.
-611
HU 200510 Β
1. Vizsgálat
Paradicsom késői üszög elleni kontroll vizsgálata (a Phytophtora infestans által okozott betegség)
Üvegházban, cserepekben nevelt paradicsom palántákat (Sekaiiciii fajta; körülbelül 25 cm magas) permeteztünk be úgy permetező pisztoly segítségével, hogy minden három cserépre 50 ml, 200 ppm hatóanyag-koncentrációjú készítményt használtunk (a vizsgált hatóanyagok mindegyikéből az 1. vagy 4. készítmény példáknak megfelelő nedvesíthető por illetőleg folyékony készítményt készítettünk, majd ezt vizzel 200 ppm koncentrációjúra hígítottuk). A növényeket ezután levegőn megszárítottuk. A 2. vagy 3. készítmény károsodási index: a relatíve fertőzött terület károsodási index: a relatíve fertőzött terület károsodási index: a relatíve fertőzött terület károsodási index: a relatíve fertőzött terület károsodási index: a relatíve fertőzött terület példák szerinti porkészitményekkel is végeztünk kezelést, az alkalmazott dózis 1,1 kg h.a./ha volt. Előzőleg burgonyadarabokon 7 napon át tenyésztett Phytophthora infestans gombából zoospóra szuszpenziót készítettünk. A kémiai készítményekkel bepermeLezett paradicsom palántákat zoospóra szuszpenzióval permeteztük be. A beoltott növényeket ezután, 6 napon át 17-19 űC-on és 95% vagy ennél nagyobb relatív nedvességtartalom mellett inkubáltuk. Ezután megvizsgáltuk a kialakult károsodás mértékét.
Vizuálisan minden egyes levélnél megállapítottuk a relatíve fertőzött területet, és a következő kritérium szerint meghatároztuk a károsodási indexet:
= 0% = 1-5% = 6-25% = 26-50% = 51% vagy nagyobb.
Az így kapott károsodás) indexekből minden vizsgált csoportra meghatároztuk a károsodás fokát a következő egyenlet segítségével:
Károsodás fok =
4n4 + 3n3 + 2n2 + lm + Ono ------ ; ahol
N no: a 0 károsodási indexű levelek száma, ni: az 1 károsodási indexű levelek száma,
Π2: a 2 károsodási indexű levelek száma, na: a 3 károsodási indexű levelek száma, n«: a 4 károsodási indexű levelek száma,
N = no + ni + n2 + n3 + n«
A vizsgálatnál összehasonlításra a korábban bemutatott A és B kontroll hatóanyagokat használtuk. Az eredményeket a II. táb- 45 lázatban foglaljuk össze.
-713
HU 200510 Β
II. táblázat
Vizsgált hatóanyag Károsodás! index Folyékony készítmény
Nedvesíthető por Porzószer
1 o 3 4 5 1 2
1 0 0 0 0 0 0 0 0
2 0,12 0,18 0,24 0,32 0,28 0,24 0,24 0,20
3 0 0 0 0 0 0 0 0
4 0 0 0 0 0 0 0 0
5 0 0 0 0 0 0 0 0
6 0 0 0 0 0 0 0 0
7 0 0 0 0 0 0 0 0
A kontroll hatóanyag 3,83 4,00 4,00 4,00 4,00 4,00 3,90 3,75
B kontroll hatóanyag 1,60 1,83 1,83 2,15 1,96 2,15 2,36 1,54
Kezeletlen 4,00
Λ hatóanyag mennyisége:
Nedvesíthető
Porzószer:
Megjegyzés:
por és folyékony készítmény: minden 3 edényre 50 ml, 30 200 ppm hatóanyag koncentrációjú kémiai készítményt permeteztünk;
az alkalmazott hatóanyag dózis: 1,1 kg/ha volt. 35 egyik esetben sem figyeltünk meg fitotoxíkus hatást.
2. Vizsgálat 40
Uborka bolyhos penész elleni kontroll vizsgálat (a betegség kórokozója a Pseudoperonospora cubensis)
Uborka palántákat (Sagami-hanjiro fajta) neveltünk üvegházban, cserepekben kétleveles állapotig. Ezután permetező pisztollyal (10° Pa) minden vizsgálandó, előzőleg már ismertetett koncentrációjú hatóanyag szusz- 50 penzióval (amelyet az előzőekben ismertetett
1. készítmény példa szerinti, 1. nedvesíthető porkészítményból csináltunk úgy, hogy vizes hígítással az előzőleg megadott koncentrációjú szuszpenziót nyerjük, bepermeteztük a palántákat úgy, hogy minden három cserépre 30 ml mennyiséget vittünk fel. A növényeket ezután levegőn megszáritottuk, majd 5 napon át üvegházban tartottuk. Közben bolyhos penésszel megfertőzött uborka levelekről kórokozó gomba spórákat gyűjtöttünk, ezeket ionmentes vízben szuszpendáltuk, majd a spóra szuszpenziót az uborka palántákra permeteztük. Rögtön ezután a beoltott palántákat 18-20 °C hőmérsékletű, 95% vagy efeletti nedvességtartalmú helyen tartottuk, 24 órán át, majd az üvegházba tettük vissza (18-27 °C-on>. 7 nap múlva kiértékeltük a növényeken kifejlődött foltokat. Az eredményeket a III. táblázatban foglaljuk össze.
Az értékelési kritériumok és a károsodás mértékének kifejezésére alkalmazott módszer megegyezik az 1. vizsgálatnál alkalmazottak Icai.
-815
HU 200540 Β
III. táblázat
Uborka bolyhos penész elleni ellenőrző vizsgálat eredménye
Vizsgált hatóanyag Hatóanyag koncentráció Károsodási fok Fitotoxikusság
Hatóanyag szám: 1 200 ppm 0 nincs
Hatóanyag szám: 2 200 ppm 0,41 nincs
Hatóanyag szám: 3 200 ppm 0 nincs
Hatóanyag szám: 4 200 ppm 0 nincs
Hatóanyag szám: 5 200 ppm 0,13 nincs
Hatóanyag szám: 6 200 ppm 0 nincs
Hatóanyag szám: 7 200 ppm 0,18 nincs
Összehasonlító
hatóanyag A 200 ppm 3,65 nincs
Összehasonlító
hatóanyag B 200 ppm 1,68 nincs
Összehasonlító
hatóanyag D 200 ppm 0,93 nincs
Kezelés nélküli - 3,45 -
3. Vizsgálat
Uborka szürkepenész elleni kontroll vizsgálata (a betegség kórokozója a Botrytis ciné- jq reá)
Uborka palántákat (Sagami-hanjiro fajta) neveltünk üvegházban, cserép edényekben a szikleveles állapotig. Ezután permetező 35 pisztollyal (105 Pa) minden vizsgálandó, előzőleg már ismertetett koncentrációjú hatóanyag szuszpenzióval (amelyet az 1. készítmény példa szerinti, 1. nedvesíthető porból készítettünk úgy, hogy vizes hígítással az jq előzőleg megadott koncentrációjú oldatot károsodási index: a relatíve fertőzött terület = károsodási index: a relatíve fertőzött terület = károsodási index: a relatíve fertőzött terület = károsodási index: a relatíve fertőzött terület = károsodási index: a relatíve fertőzött terüleL = nyerjük) bepermeteztük a palántákat. A permetezés folyamán minden három edényre 20 ml mennyiséget, vittünk fel. A növényeket levegőn megszárítottuk, majd 5 napon át üvegházban tartottuk. Közben spóra szuszpenziót készítettünk PDA tápközegen tenyésztett szürkepenész kórokozó gombákból, majd ezt a szuszpenziót az uborka palántákra permeteztük. Rögtön ezután a beoltott palántákat 22-24 °C hőmérsékletű, 95% vagy efeletti nedvességtartalmú helyen 5 napon át tartottuk. Ezután megvizsgáltuk a szikleveleken kifejlődött fertőzött foltokat. Az eredményeket a IV. táblázatban foglaljuk össze.
Az értékelésnél a kővetkező kritériumokat alkalmaztuk:
0%
1-10%
11-25%
26-50%
51% vagy nagyobb.
-917
HlJ 200540 Β
Ezen kritériumok alapján az összes sziklevélre meghatároztuk a károsodás! indexet és minden vizsgált ‘csoportra kiszámoltuk a károsodás fokát az 1. vizsgálatban leírt módon.
ÍV. táblázat
Uborka szürkepenész elleni ellenőrző vizsgálat eredményei
Vizsgált hatóanyag Hatóanyag koncentráció Károsodást fok Fitotoxicitás
Hatóanyag szám: 1 500 ppm 0 nincs
Hatóanyag szám: 2 500 ppm 0 nincs
Hatóanyag szám: 3 500 ppm 0,34 nincs
Hatóanyag szám: 4 500 ppm 0,15 nincs
Hatóanyag szám: 5 500 ppm 0,26 nincs
Hatóanyag szám: 6 500 ppm 0,15 nincs
Hatóanyag szám: 7 500 ppm 0,38 nincs
Kontroll
hatóanyag A 500 ppm 3,10 nincs
Kontroll
hatóanyag B 500 ppm 1.41 nincs
Kontroll
hatóanyag D 500 ppm 1,00 nincs
Kezeletlen - 4,00 -
4. Vizsgálat
Paradicsom késői üszög elleni kontroll vizsgálata (a kórokozó Phytophthora in festans)
Paradicsom palántákat (Sekaiichi fajta) neveltünk üvegházban, cserépedényekben a 25 cm-es állapot eléréséig. Ezután permetező pisztollyal (105 Pa) minden vizsgálandó, előzőleg már ismertetett koncentrációjú hatóanyag szuszpenzióval (amelyet az 1. készítmeny példa szerinti, 1. nedvesíthető porból készítettünk ügy, hogy vizes hígítással az előzőleg megadott koncentrációjú oldatot nyerjük) bepermeteztük a palántákat. A permetezés folyamán minden három edényre ml mennyiséget vittünk fel. A növényeket levegőn megszorítottuk. Paradicsom növény darabokon 7 napon át tenyésztett paradicsom késői üszög kórokozó gombákból zoospóra szuszpenziót készítettünk, és ezzel a megfelelő hatóanyaggal kezelt paradicsom palántákat bepermeteztük. A beoltás után a növényeket 17-19 °C-on, 95% vagy efeletti relatív nedvességtartalmú helyen tartottuk 6 napon át, ezután megvizsgáltuk a kifejlődött foltokat.
Az értékelésnél alkalmazott kritériumok és a károsodás mértékének kifejezésére alkalmazott módszer megegyezik az 1. vizsgálatoknál alkalmazottakkal.
Az eredményeket az V. táblázatban foglaljuk össze.
-1019
HU 200510 Β
V. táblázat
Paradicsom késői üszög elleni ellenőrző vizsgálat eredményei
Vizsgált hatóanyag Hatóanyag koncentráció Károsodási fok Fitotoxicitás
Hatóanyag száma: 1 100 ppm 0 nincs
Hatóanyag száma: 2 100 ppm 0 nincs
Hatóanyag száma: 3 100 ppm 0 nincs
Hatóanyag száma: 4 100 ppm 0 nincs
Hatóanyag száma: 5 100 ppm 0 nincs
Hatóanyag száma: 6 100 ppm 0 nincs
Hatóanyag száma: 7 100 ppm 0 nincs
Kontroll
hatóanyag B 100 ppm 1,6 nincs
Kontroll
hatóanyag D 100 ppm 0,5 nincs
Kezeletlen 2,6
5. Vizsgálat lántákat. A permetezés folyamán minden 3
Búzalevél rozsda elleni kontroll vizsga- , r edényre 30 ml-t v ittunk fel, majd levegőn
lata szárítottuk. Ezeket a búzapalántákat azután
(kórokozó: Puccinia recondita) búzalevél rozsda kórokozó gombaspórákkal
oltottuk be. Beoltás után a palántákat 10
Búza palántákat (Norin 61. fajta) nevel- napig üvegházban tartottuk, majd megvizs-
tünk üvegházban, cserépedényekben az 5 vagy 6 leveles állapot eléréséig. Ezután permetező pisztollyal (105 Pa) minden vizsgálandó, előzőleg már ismertetett koncentrációjú hatóanyag szuszpenzióval (amelyet úgy készítettünk, hogy az előzőekben ismertetett 1. példa szerinti, 1. nedvesíthető porból vizes hígítással az előzőekben megadott koncentrációjú oldatot nyerünk) bepermeteztük a pagáltuk a kifejlődött foltokat. Minden egyes növénynél vizuálisan értékeltük a relatíve fertőzött területet, és meghatároztuk a károsodás! indexet. Ezután minden vizsgált csoportnál meghatároztuk a károsodás fokát az 1. vizsgálatnál leírt módon. Az így kapott eredményeket a VI. táblázatban foglaltuk össze.
VI. táblázat
Búzalevél rozsda elleni ellenőrző vizsgálat eredményei
Vizsgált hatóanyag Hatóanyag koncentráció Károsodási fok Fitotoxiciás
Vegyület száma: 1 200 ppm 0 nincs
Vegyület száma: 2 200 ppm 0,93 nincs
Vegyület száma: 3 200 ppm 0 nincs
Vegyület száma: 4 200 ppm 0 nincs
Vegyület száma: 5 200 ppm 0,5 nincs
Vegyület száma: 6 200 ppm 0 nincs
Vegyület szama: 7 200 ppm 0,37 nincs
Kontroll
hatóanyag A 200 ppm 3,00 nincs
Kontroll
hatóanyag D 200 ppm 1,53 nincs
Kezeletlen - 3,20 nincs
-1121
HU 200540 Β
Az 1-5. vizsgálatok eredményeiből nyilvánvaló, hogy a találmányunk szerinti eljárással készített hatóanyagok a legkülönbözőbb típusú növényi betegségek, például paradicsom késői üszög, uborka bolyhos pe- 5 nesz, uborka szürkepenész és búzalevél rozsda ellen sokkal hatásosabbak, mint a kereskedelemben kapható, szokásosan alkalmazott gombaölő szerek. Megjegyezzük azt is, hogy bár a fentiekben említett cikkben is- 10 niertetett 2-klór-6-metil-4-tiociano-pirimidin kémiai szerkezete nagyon hasonló, ez a vegyület ezek ellen a növényi betegségek ellen gyakorlatilag mégis hatástalan. Ezen túlmenően, ha az általunk korábban bejelentett sza- 15 badalmi leírásban (az 1985-ben nyilvánosságra hozott, 193 970 számú japán szabadalmi leírás) ismertetett egyik vegyülethez - a 2,4-diklór-5-metil-tio-6-tiociano-pirimidinhez (itt a D kontroll hatóanyag) hasonlítjuk a je- 20 len találmányunk szerinti eljárással készült hatóanyagokat, megállapítható, hogy ez utóbbiak sokkal erőteljesebb hatásúak, és hatásidejük is jóval hosszabb (ez abból a tényből látható, hogyha a találmányunk szerinti eljá- 25 rással készült hatóanyaggal kezelt növényeket csak a kezelés után 5 nappal oltottuk be a kórokozóval, a védelem akkor is kiváló volt), igy nyilvánvaló, hogy a találmány szerinti eljárással készített hatóanyagok olyan 30 kitűnő tulajdonságokkal rendelkeznek, amely a szakterületen meglévő, korábbi ismeretek alapján nem volt várható.
A találmányunk szerinti eljárással készített dihalogén-tiociano-pirimidin-származék 35 hatóanyagokat a kereskedelemben kapható gombaöló szerekhez hasonlítjuk, azt tapasztaljuk, hogy a legkülönbözőbb növényi betegségek, például a paradicsom késői üszög, uborka bolyhos penész, uborka 40 szürkepenész és búzalevél rozsda ellen a találmányunk szerinti hatóanyagok sokkal hatásosabbak, és hatásidejük is jóval hosszabb. Fentiek alapján nyilvánvaló, hogy a találmány szerinti eljárással előállított 45 vegyületek a mezőgazdaságban és kertgazdaságban hatásosan alkalmazható gombaölő szerek.
A dihalogén-tiociano-pirimidin-származékok találmányunk szerinti előállítása során a 50 tiocianocsoport bevitelénél oldószerként alkalmazott szerves sav (főleg hangyasav) korszakváltást jelent az eljárás kivitelezésében, mivel lehetővé teszi a kívánt termék egyszerű, nagy hozamú előállítását. 55

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I) általános képletű dihalogén-tiociano-piriniidin-származékok előállítására - a képletben X és Y jelentése halogénatom, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű trihalogén-pirimidin-származékot - a képletben X és Y jelentése halogénatom (III) általános képletű tiocianátvegyülettel a képletben M jelentése alkálifématom vagy ammóniumcsoport - reagáltatunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót szerves sav jelenlétében végezzük.
  3. 3. Fungicid készítmények, amelyek biológiailag aktiv hatóanyagból, valamint szilárd hordozóanyagból - előnyösen diatómaföld ból és/vagy fehér anyagból és/vagy bentonitból és/vagy kaolinitból és/vagy talkumból és/vagy kalcium-karbonátból - vagy cseppfolyós vivőanyagból - előnyösen vízből - és adott esetben felületaktív anyagból - előnyösen nátrium-lignoszulfonátból és/vagy nátrium-alkil-benzol-szulfonátból és/vagy poli(oxi-etilén)-nonil-fenil-éterból - állnak, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,01-80 tömeg%-ban olyan (1) általános képletű vegyületet tartalmaznak, amelynek képletében X és Y jelentése halogénatom.
HU871851A 1986-04-28 1987-04-27 Process for producing dihalogen-substituted thiocyanopyrimidine derivatives and fungicidal compositions comprising such compounds as active ingredient HU200540B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP9665486 1986-04-28

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT43929A HUT43929A (en) 1988-01-28
HU200540B true HU200540B (en) 1990-07-28

Family

ID=14170818

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU871851A HU200540B (en) 1986-04-28 1987-04-27 Process for producing dihalogen-substituted thiocyanopyrimidine derivatives and fungicidal compositions comprising such compounds as active ingredient

Country Status (14)

Country Link
US (1) US4814337A (hu)
EP (1) EP0244193B1 (hu)
JP (1) JPS6345269A (hu)
KR (1) KR900001199B1 (hu)
BR (1) BR8702039A (hu)
CA (1) CA1267144A (hu)
DD (1) DD259561A5 (hu)
DE (1) DE3775818D1 (hu)
ES (1) ES2037711T3 (hu)
HU (1) HU200540B (hu)
PL (2) PL148744B1 (hu)
RO (2) RO104073B1 (hu)
RU (1) RU1787009C (hu)
SU (1) SU1538894A3 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH05339104A (ja) * 1992-06-04 1993-12-21 Sumitomo Chem Co Ltd 種子処理用水和剤希釈液の調製方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2642353A (en) * 1951-08-25 1953-06-16 Monsanto Chemicals Organic thiocyanate herbicides
GB1182584A (en) * 1966-03-31 1970-02-25 Ici Ltd Pyrimidine derivates and the use thereof as fungicides
AT340933B (de) * 1973-08-20 1978-01-10 Thomae Gmbh Dr K Verfahren zur herstellung neuer pyrimidinderivate und ihrer saureadditionssalze
FR2459234A1 (fr) * 1979-06-20 1981-01-09 Ugine Kuhlmann Hydrazino (ou azido) alkylthio-5 pyrimidines, leurs procedes de preparation et leurs utilisations comme pesticides
JPS58124773A (ja) * 1982-01-20 1983-07-25 Mitsui Toatsu Chem Inc 5−メチルチオピリミジン誘導体とその製造法と農園芸用殺菌剤
US4648896A (en) * 1982-11-15 1987-03-10 Ciba-Geigy Corporation 2-aryl-4,6-dihalopyrimidines as antidote for protecting cultivated plants from phytotoxic damage caused by herbicides
JPH0635450B2 (ja) * 1984-03-16 1994-05-11 三井東圧化学株式会社 チオシアノピリミジン誘導体、その製造法および農園芸用殺菌剤

Also Published As

Publication number Publication date
HUT43929A (en) 1988-01-28
ES2037711T3 (es) 1993-07-01
PL148744B1 (en) 1989-11-30
EP0244193A3 (en) 1989-01-18
RU1787009C (ru) 1993-01-07
JPS6345269A (ja) 1988-02-26
RO104072B1 (en) 1993-01-17
US4814337A (en) 1989-03-21
KR870010013A (ko) 1987-11-30
PL150134B1 (en) 1990-04-30
EP0244193B1 (en) 1992-01-08
JPH0587067B2 (hu) 1993-12-15
RO104073B1 (en) 1993-04-25
DE3775818D1 (de) 1992-02-20
CA1267144A (en) 1990-03-27
KR900001199B1 (ko) 1990-02-28
PL265398A1 (en) 1988-07-21
EP0244193A2 (en) 1987-11-04
SU1538894A3 (ru) 1990-01-23
BR8702039A (pt) 1988-02-09
DD259561A5 (de) 1988-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH02286666A (ja) 有害生物防除組成物
JPH0660176B2 (ja) ピラゾールスルホニルウレア誘導体、製法および選択性除草剤
JPS6059883B2 (ja) 農園芸用殺菌剤
KR870000676B1 (ko) 티오시아노피리미딘 유도체의 제조방법
HU199059B (en) Fungicide compositions containina benzamide compounds as active components and process for producing the active components
KR910006988B1 (ko) 2-알콕시아미노설포닐벤젠-설포닐우레아의 제조방법
HU200540B (en) Process for producing dihalogen-substituted thiocyanopyrimidine derivatives and fungicidal compositions comprising such compounds as active ingredient
FR2590573A1 (fr) Composes heterocycliques, leur procede de production et leurs applications fongicides
KR900003396B1 (ko) 디할로겐치환 티오시아노피리미딘 유도체, 그의 제조방법 및 농원예용 살균제
JP2730022B2 (ja) 3−アルコキシブチリルイミダゾール誘導体、その製造法及び除草剤
JP2002205985A (ja) ピラゾール−3−カルボキサミド誘導体およびこれを有効成分とする殺菌剤
JP2000103784A (ja) 5−アルコキシピラゾール−3−カルボキサミド誘導体およびこれを有効成分とする農薬
JPH04164089A (ja) ホスフィン酸アミドチオールエステル誘導体および農園芸用殺菌剤
JPS608203A (ja) ピリミジン誘導体を有効成分とする農園芸用殺菌剤
JPH0267207A (ja) 農園芸用殺菌剤組成物
JPH0245402A (ja) 農園芸用殺菌組成物
JPH03215491A (ja) チオホスフィン酸アミド誘導体および農園芸用殺菌剤
JPH0410470B2 (hu)
JPH0558986A (ja) 置換オキシベンジルフエニルグアニジン誘導体および農園芸用殺菌剤
JPS6253974A (ja) 2−アルキル−6−チオシアノピリミジン誘導体、その製造法および農園芸用殺菌剤
JPH0373544B2 (hu)
JPH0655703B2 (ja) α−アシルアミノ−(1−シアノエトキシ)アセトニトリル誘導体、その製造法およびそれらを有効成分とする農園芸用殺菌剤
JPH03204864A (ja) アラルキルアミン誘導体、その製造法及び殺菌剤
JPS58198472A (ja) 2,4−ジメトキシ−5−メチルチオピリミジン誘導体とその製造法と農園芸用殺菌剤
JPH04210952A (ja) グアニジン誘導体および農園芸用殺菌剤

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee