HU190795B - Process for producing carbazinic derivatives and compositions containing them for increasing weight yield - Google Patents
Process for producing carbazinic derivatives and compositions containing them for increasing weight yield Download PDFInfo
- Publication number
- HU190795B HU190795B HU821381A HU138182A HU190795B HU 190795 B HU190795 B HU 190795B HU 821381 A HU821381 A HU 821381A HU 138182 A HU138182 A HU 138182A HU 190795 B HU190795 B HU 190795B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- alkyl
- group
- formula
- phenyl
- priority
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23K—FODDER
- A23K50/00—Feeding-stuffs specially adapted for particular animals
- A23K50/30—Feeding-stuffs specially adapted for particular animals for swines
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23K—FODDER
- A23K20/00—Accessory food factors for animal feeding-stuffs
- A23K20/10—Organic substances
- A23K20/105—Aliphatic or alicyclic compounds
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23K—FODDER
- A23K20/00—Accessory food factors for animal feeding-stuffs
- A23K20/10—Organic substances
- A23K20/111—Aromatic compounds
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Animal Husbandry (AREA)
- Zoology (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Birds (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Fodder In General (AREA)
- Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
Description
Találmányunk új karbazinsav-származékok előállítására, e vegyületeket tartalmazó súlyhozamnövelő adalékokra és azok haszonállatok súlygyarapodásának fokozására és takarmányhasznosításának javítására történő felhasználására vonatkozik.
Találmányunk tárgya eljárás (I) általános képletű karbazinsav-származékok előállítására (mely képletben
R* jelentése 7-12 szénatomos cikloalkilidéncsoport vagy indanilidén-csoport vagy valamely (VI) általános képletű csoport, amely képletben
A jelentése fenilcsoport, mely adott esetben egy vagy több azonos vagy különböző csoporttal, így nitro-, hidroxi-, 1-4 szénatomos alkoxi-, 1-4 szénatomos alkil-, vagy aminocsoporttal helyettesítve lehet; vagy fenil-(l-4 szénatomos)-alkil-, 1-16 szénatomos alkil-, 3-7 szénatomos cikloalkil- vagy indolilcsoport;
R2 jelentése hidrogénatom, 1-16 szénatomos alkil- vagy ciklopropil-csoport; azzal a feltétellel, hogy amennyiben R2 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, úgy A fenilcsoporttól vagy a para-helyzetben halogénatommal, hidroxilvagy 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal helyettesített fenilcsoporttól eltérő jelentésű), oly módon, hogy valamely (II) általános képletű ketont (mely képletben R1 jelentése a fent megadott) vagy reakcióképes származékát a (III) képletű hidrazin-származékkal vagy az aminocsoporton képezett reakcióképes származékával reagáltatunk.
Az (I) általános képletű vegyületekhez kémiailag közelálló karbazinsav-származékokat az irodalomban leírtak, e vegyületek súlyhozamnövelő hatásáról azonban említés sem történt.
A J. Org. Chem. 26, 2641 (1961) közleményben (C. A. 55,25 979 g) R1 helyén heptilidén-csoportot és az R3 szimbólum helyén etilcsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületet írtak le, amelynek biológiai hatásáról azonban nem számoltak be. A J. Org. Chem. 46, 5413 (1981) irodalmi helyen (C. A. 96, 6229) az R3 szimbólum helyén tercierbutil-csoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületeket ismertettek, ugyancsak biológiai hatás megemlítése nélkül. A Rév. Roum. Chem. 18, 431 (1973) közleményben (C. A. 79, 18 306) az R3 szimbólum helyén etil-, hexil- vagy 1-metil-butilcsoportot tartalmazó (I) általános képletű karbazinsav-észtereket írtak le; a közleményben a vegyületek biológiai hatásáról nem számoltak be.
A 904 681 sz. angol szabadalmi leírásban R1 helyén (IX) általános képletű csoportot tartalmazó olyan (I) általános képletű vegyületek szerepelnek, amelyekben R2 jelentése kis szénatomszámú alkilcsoport és A jelentése a para-helyzetben adott esetben halogénatommal, hídroxil- vagy alkoxicsoporttal helyettesített fenilcsoport. E vegyületek központi idegrendszeri hatással rendelkező gyógyászati termékek előállításánál felhasználható közbenső termékként kerültek ismertetésre.
A 970 978 sz. angol szabadalmi leírásban és a 3 461 999 sz. USA szabadalmi leírásban az R3 szimbólum helyén etilcsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületeket írtak le, anélkül, hogy e vegyületek súlyhozamnövelő hatását akárcsak megemlítették volna.
A leírásban használt „alkilcsoport” kifejezésen egyenes- vagy elágazó láncú, a megadott számú szénatomot tartalmazó alkilcsoportok értendők (pl. metil-, etil-, η-propil-, izopropil-, η-butil-, izobutil-, n-hexil-, η-dodecil-, n-hexadecil-csoport, stb.). Az „alkoxicsoport” kifejezés egyenes- vagy elágazóláncú, a megadott számú szénatomot tartalmazó alkoxicsoportokra vonatkozik (pl. metoxi-, etoxi-, η-propoxi-, izopropoxi-, n-butoxi-csoport, stb.). A „fenil-(l-4 szénatomos)-alkil-csoport” pl. benzil-, β-fenil-etil-csoport, stb. lehet. A „3-7 szénatomos cikloalkilcsoport” pl. ciklopropil-, ciklobutil-, ciklopentil-, ciklohexil- vagy cikloheptil csoport lehet. A „halogénatom” kifejezésen a fluor-, klór-, bróm- és jódatom értendő.
Az „A” helyén levő fenilcsoport adott esetben egy vagy több halogén-, nitro-, hidroxi-, 1-4 szénatomos alkoxi-, 1-4 szénatomos alkil- vagy aminohelyettesítőt hordozhat. Többszörösen helyettesített fenilszármazékok esetében a helyettesítők azonosak vagy különbözők lehetnek.
Az (I) általános képletű vegyületek különösen előnyös képviselője a 3-(o-amino-benzilidén)karbazinsav-metilészter. A találmányunk tárgyát képező eljárás előnyös foganatosítási módja szerint valamely (II) általános képletű ketont valamely (III) általános képletű hidrazin-származékkal reagáltatunk. A (II) és (III) általános képletű vegyületeket előnyösen ekvimoláris mennyiségben alkalmazhatjuk, azonban valamelyik kiindulási anyagot kis feleslegben is adagolhatjuk. A reakciót inért szerves oldószeres közegben játszathatjuk le. E célra a kiindulási anyagokat megfelelően oldó bármely inért oldószer alkalmas. Reakcióközegként előnyösen aromás szénhidrogének (pl. benzol, toluol, xilol) vagy alkoholok (pl. metanol, etanol, izopropanol) szolgálhatnak. A reakcióelegyet melegítjük, és a reakció során 40 °C és a reakcióelegy forráspontja közötti hőmérsékletet alkalmazhatjuk. Előnyösen a reakcióelegy forralása közben dolgozhatunk.
A reakciót előnyösen valamely erős sav jelenlétében játszathatjuk le. E célra előnyösen ecetsavat alkalmazhatunk.
Az (I) általános képletű vegyületeket a reakcióelegyből ismert módszerekkel (pl. hűtéssel történő kristályosítás vagy bepárlás) izolálhatjuk.
A (II) általános képletű ketonokat és/vagy a (III) általános képletű hidrazin-származékokat reakcióképes származékaik alakjában is alkalmazhatjuk. A (II) általános képletű ketonok reakcióképes származékai közül előnyösen a (IV) általános képletű ketálokat említhetjük meg (mely képletben Rs és R4 jelentése külön-külön kis szénatomszámú alkilcsoport vagy együtt kis szénatomszámú alkiléncsoportot képeznek, R1 jelentése a fent megadott). E ketálok előnyösen dimetil-, dietil- vagy etilén-ketálok lehetnek. A reakciót 20-200 ’C-on, inért oldószerben játszathatjuk le. A reakcióközegként előnyösen aromás szénhidrogéneket (pl. benzolt, toluolt vagy xilolt) alkalmazhatunk. A reakciót katalitikus mennyiségű erős sav jelenlétében játszathatjuk le. E célra pl. sósavat, hidrogén-bromidot, p-toluolszulfonsavat, stb. alkalmazhatunk.
A (III) általános képletű vegyületek helyett az
-2I
190 795 aminocsoporton képezett reakcióképes származékaikat is alkalmazhatjuk. E vegyületek a (V) általános képletnek felelnek meg (mely képletben R7 jelentése hidrogénatom, kis szénatomszámú alkilcsoport vagy fenilcsoport és Re jelentése hidrogén- 5 atom vagy kis szénatomszámú alkilcsoport vagy R6 és R7 a szomszédos szénatommal együtt, amelyhez kapcsolódnak, 3-7 tagú cikloalkilidén-gyűrűt képeznek, azzal a feltétellel, hogy R6 és R7 közül legalább az egyik hidrogénatomtól eltérő jelenté- 10 sű). A reakciót 20-200 °C-os hőmérsékleten, inért oldószerben játszathatjuk le. Reakcióközegként a reakció szempontjából inért és a kiindulási anyagokat megfelelően oldó szerves oldószereket alkalmazhatunk, pl. alkoholokat (pl. metanol, etanol), 15 észtereket (pl. etil-acetát), stb. A reakciót katalitikus mennyiségű erős sav jelenlétében végezzük el.
E célra pl. sósavat, hidrogén-bromidot, kénsavat, foszforsavat, trifluor-eretsavat vagy p-toluol-szulfonsavat alkalmazhatunk. 20
Az (I) általános képletü vegyületeket tartalmazó szerek haszonállatokon - különösen sertésen - értékes súlyhozamnövelő hatással rendelkeznek.
A súlyhozamfokozó hatást az alábbi teszten igazoljuk: 25
/.
Kísérleti állatként sertéseket használunk. Minden kísérlethez 6-6 malacból álló csoportokat hasz- 30 nálunk. A malacok etetésére szolgáló takarmány 50 mg (I) általános képletü teszt-vegyületet illetve referens anyagot (Flavomicin) tartalmaz. Kontrollként a súlyhozamnövelő hatóanyagot nem tartalmazó takarmány szolgál. 35
Az állatokat azonos körülmények között etetjük ; minden állat azonos mennyiségű és összetételű - a teszt-vegyületet kivéve -* takarmányt kap.
A kontroli-csoport állatait azonos mennyiségű, azonban teszt-vegyületet nem tartalmazó takar- 40 mánnyal etetjük. A kapott eredményeket az alábbi
I. táblázatban foglaljuk össze:
I. táblázat
Teszt-vcgyület | Átlagos napi súlygyarapodás g/nap | • kg súlygyarapodáshoz szükséges takarmány mennyisége, a kontrollcsoportra vonatkoztatva |
4. példa | 463 | 82% |
Flavomicin | 345 | 95% |
Kontroll | 336 | 100% |
II.
A fenti kísérletet megismételjük 50-50 állatból álló sertéscsoportokkal. A hizlalást időszak 60 nap. 60 A teszt-vegyületet 50 mg/kg dózisban adagoljuk.
A kapott eredményeket a flavomicin-tartalmú táppal nyert adatokkal hasonlítjuk össze. A flavomicinnel kapott eredményt 100%-nak tekintjük. A kapott eredményeket all. táblázatban foglaljuk össze.
//. táblázat
Teszt-vegyület példa száma | Átlagos napi súlygyarapodás | 1 kg súlygyarapodáshoz szükséges takarmány mennyisége | ||
g/nap | flavomicin- csoport %-ában | kg | flavomiein- esoporl %-ában | |
6 | 546 | 121 | 1,80 | 81,7 |
21 | 541 | 120 | 2,08 | 90,0 |
22 | 503 | 111,7 | 2,00 | 86,5 |
Flavomicin | 450 | 100,0 | 2,32 | 100,0 |
Carbadox | 473 | 105,1 | 2,23 | 96,2 |
Carbadox = 2-formil-kinoxalin-l,4-dimeloxikarbometoxi-hidrazon, ismert súlyhozamnövelő szer.
III.
A súlyhozamnövelő hatást sertésen a leírásban szereplő I. kísérlet előírásai szerint végeztük el. A kapott eredményeket a 111. táblázatban foglaljuk össze.
///. táblázat
Teszt-vegyület példa száma | Súlygyarapodás kezeletlen kontroll (100%) %-ában | 1 kg súlygyarapodáshoz szükséges takarmány mennyisége, kezeletlen kontroll (100%) %-ában |
1. | 108 | 87 |
2. | 106 | 90 |
5 - | 111 | 87 |
8. | 108,5 | 94 |
9. | 118 | 84 |
13. | 109 | 95 |
14. | 105 | 96 |
16. | 114 | 92 |
17. | 107,5 | 89,5 |
19. | 109 | 92 |
10. | 106 | 96 |
11 | 104 | 93 |
7. | 105,5 | 87 |
20. | 105 | 93 |
Carbadox | 103 | 97,0 |
IV.
A súlyhozamnövelő hatást csirkén is meghatároztuk. A IV. táblázatban szereplő adatok 6-6 állaton végzett mérések átlagát képezik.
190 795
IV. táblázat | |||
Teszt-vegyúlet példa száma | 14-16 nap közötti | 1 kg súlygyarapodáshoz | |
súlygyarapodás | szükséges takarmány | ||
g | % | mennyisége, kezeletlen | |
kontroll %-ában | |||
g % | |||
6 | 1360 | 106 | 2370 95 |
9 | 1410 | 109 | 2350 94 io |
kontroll | 1283 | 100 | 2490 100 |
V. | 15 | ||||
A bárányon mért eredményeket az V. táblázat tartalmazza. Minden adat három hímen (kos) és három nőstényen (jerke) kapott eredmény átlaga. | |||||
V. táblázat | 20 | ||||
Teszt-vegyület példa száma | Súlygyarapodás g % | 1 kg súlygyarapodáshoz szükséges takarmány mennyisége, kezeletlen kontroll %-ában g % | 25 | ||
6. kos jerke | 305 178 | 110 104 | 1097 1080 | 94 88 | |
kontroll kos jerke | 277 171 | 100 100 | 1167 1227 | . 100 100 | 30 |
A (I) általános képletű vegyületek toxicitása LDS0 = > 3500 mg/kg (egéren, p.o.).
A fenti adatokból látható, hogy az (I) általános képletű új vegyületeket tartalmazó takarmánnyal etetett állatok súlygyarapodása lényegesen meghaladja a referens vegyület alkalmazásánál tapasztalt értékeket. Egyidejűleg megállapítható, hogy azo- 4Q nos súlygyarapodás számottevően kisebb mennyiségű takarmánnyal érhető el, ami a takarmányhasznosítás lényeges javulására utal.
Találmányunk továbbá súlyhozamnövelő takarmány-adalékra vonatkozik, mely hatóanyagként 1 ppm és 85 súly % közötti mennyiségben valamely 45 (I) általános képletű vegyűletet vagy biológiai szempontból alkalmas sóját és iners szilárd vagy folyékony hígító-, vivő- vagy hordozóanyagokat és adott esetben segédanyagokat tartalmaz.
A fenti takarmány-adalékokat és takarmányo- 50 kát oly módon állíthatjuk elő, hogy valamely (I) általános képletű vegyűletet vagy biológiai szempontból alkalmas sóját a takarmányadalékok és takarmányok készítésénél használatos szilárd vagy folyékony ehető vivőanyagokkal, hordozóanya- 55 gokkal és kívánt esetben segédanyagokkal összekeverjük.
Hordozóanyagként bármely takarmányozásra alkalmas, ehető, növényi vagy állati eredetű anyagot felhasználhatunk. Hordozóanyagként előnyö- ®0 sen búzát, árpát, korpát, kukoricát, szóját, zabot, rozst, lucernát - szem, dara vagy liszt alakjában húslisztet, hallisztet, sovány tejport, tapiokalisztet, stb. alkalmazhatunk. Igen előnyösen használható egy szálmentes nagy fehérjetartalmú zöldnövény takarmánykoncentrátum (VEPEXR).
Segédanyagként például szilícium-dioxidot, antioxidánsokat, keményítőt, dikalcium-foszfátot, kalcium-karbonátot, szorbinsavat, stb. alkalmazhatunk. Nedvesítőszerként nem-toxikus olajokat, előnyösen szójaolajat, kukoricaolajat vagy ásványolajat alkalmazhatunk. E célra továbbá alkilénglikolok is használhatók. A hordozóanyagként felhasznált keményítő, kukorica-, búza- vagy burgonyakeményítő lehet.
A találmányunk szerinti takarmány-adalékok vagy takarmányok hatóanyagtartalma tág határokon belül változhat. A takarmányadalékok nagy hatóanyagtartalmú kóncentrátumok, melyek általában körülbelül 5-80 súly%, előnyösen körülbelül 10-80 súly%, különösen körülbelül 20-50 súly% (I) általános képletű hatóanyagot tartalmazhatnak. A felhasználásra kész hígított takarmányok hatóanyagtartalma általában körülbelül 1-400 ppm, előnyösen körülbelül 10-100 ppm lehet. A takarmány-adalékok illetve koncentrátumok az e célra használatos vitaminokat (például: A-, Β,-, Β2-, B3-, Ββ-, Β12-, E- és K-vitamin) és nyomelemeket (például: mangán, vas, cink, réz, jód) tartalmazhatnak.
A takarmány-koncentrátumokat szokásos takarmányozó anyagokkal történő hígítás után használhatjuk fel az állatok etetésére.
A találmányunk szerinti súlyhozamnövelő takarmány-adalékokat illetve takarmányokat különböző haszonállatok (például: sertés, birka, szarvasmarha, baromfi, különösen sertés) etetésére használhatjuk.
Találmányunk további részleteit az alábbi példákban ismertetjük, anélkül, hogy találmányunkat a példákra korlátoznánk:
1. példa
3-( izopropil-benzilidén ) -karbazinsav-metilészter előállítása
44,46 g (0,3 mól) izobutirofenon és 200 ml metanol oldatához 3 ml ecetsavat, majd 27 g metilkarbazátot adunk. A reakcióelegyet 1 órán át viszszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk, majd derítjük és vákuumban térfogatának felére bepároljuk. A maradékot lehűtve fehér faggyúszerű anyag válik ki. 64,2 g cím szerinti vegyűletet kapunk, kitermelés 97,3%. Op.: 78-80’C. A termék benzines átkristályosítással tisztítható.
2. példa
3- (indol-3'-metin ) -karbazinsav-metilészter előállítása
36,29 g (0,25 mól) indol-3-aldehid és 300 ml metanol oldatához 3 ml ecetsavat, majd 0,25 mól metil-karbazátot adunk. A reakcióelegyet egy órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk, majd derítjük és a szűrletből 50 ml víz hozzáadásával rózsaszínű kristályokat csapunk ki. 51,5 g cím szerinti vegyűletet kapunk, kitermelés: 94,9%. Op.: 144-145’C.
190 795
3. példa
3-(1 '-indanilidén) -karbazinsav-metilészter előállítása
39,65 g (0,3 mól) 1-indanon 300 ml metanollal képezett oldatához 3 ml ecetsavat, majd 27 g (0,3 mól) metil-karbazátot adunk. A reakcióelegyet egy órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk, majd csontszénnel derítjük, szűrjük és a szűrletet jeges vízzel lehűtjük. Fehér kristályok alakjában 43,7 g cím szerinti vegyületet kapunk, op.: 155-156’C. Az anyalúgot vákuumban térfogatának mintegy negyedére bepárolva 12,3 g további cím szerinti vegyületet kapunk második generáció formájában. Kitermelés: 91,5%.
4. példa
3-( o-amino-benzilidén ) -karbazinsav-metilészter előállítása
A 3. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként
36,35 g (0,3 mól) 2-amino-benzaldehidet alkalmazunk. 50 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 86,35%, op.: 149-150’C.
5. példa
3-ciklooktilidén-karbazinsav-metilészter előállítása
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként
37,86 g (0,3 mól) ciklooktanont alkalmazunk. 49 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 82,5%, op.: 93-94 °C.
6. példa
3- (p-nitro-benzilidén ) -karbazinsav-metilészter előállítása
A 3. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként 45,34 g (0,3 mól) p-nitro-benzaldehidet alkalmazunk. 61,5 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 91,9%, op.: 212-213 ’C.
7. példa
3-( T -fenil-hexadecilidén) -karbazinsav-metilészter előállítása
47,48 g (0,15 mól) palmitinofenont és 13,5 g (0,15 mól) metil-karbazátot az 1. példában leírt módon reagáltatunk. 47,3 g (81,3%) cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés 81,3%, op.: 68-69 ’C.
8. példa
3-( Γ-benzil-propilidén) -karbazinsav-metilészter előállítása
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként
44,46 g (0,3 mól) etil-benzil-ketont alkalmazunk. 66 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 99,9%, op.: 80’C.
9. példa
3- ( 2'4'-dihidroxi-benzilidén ) -karbazinsav-melilészter előállítása
34,5 g (0,25 mól) 2,4-dihidroxi-benzaldehid 300 ml metanollal képezett oldatához 3 ml ecetsavat, majd 22,5 g (0,25 mól) metil-karbazátot adunk. A reakcióelegyet 2 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk, majd csontszénnel derítjük, szűrjük, és a szűrletet lehűtjük. 49,2 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 93,4%, op.: 205 ’C.
10. példa
3-(3' ,4' ,5'-trimetoxi-benzilidén )-karbazinsav-metilészter előállítása
30,86 g (0,2 mól) 3,4,5-trimetoxi-benzaldehidet és 18 g (0,2 mól) metil-karbazátot az 1. példában leírtak szerint reagáltatunk. Fehér kristályok alakjában 48,6 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés 86%, op.: 140-141 ’C.
11. példa
3-( Γ-etil-propilidén)-karbazinsav-metilészter előállítása
A 9. példa szerinti eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként 34,4 g (0,4 mól) dietil-ketont alkalmazunk. Fehér kristályok alakjában 57,15 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 90,4%, op.: 66-67 ’C (benzines kristályosítás után).
12. példa
3-(3'-etoxi-4'-hidroxi-benzilidén) -karbazinsavmetilészter előállítása
A 9. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként
41,6 g (0,25 mól) 3-etoxi-4-hidroxi-benzaldehidet alkalmazunk. 56,3 g cím szerinti vegyületet kapunk, fehér kristályok alakjában, kitermelés: 94,6%, op.: 172-173 ’C.
13. példa
3- ( Γ-etil-pentilidén ) -karbazinsav-metilészter előállítása
A 9. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként
34,25 g (0,3 mól) etil-(n-butil)-ketont alkalmazunk.
35,4 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 63,4%, op.: 67-68’C.
190 795
14. példa
3-( cikloheptilidén ) -karbazinsav-metilészter előállítása
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként
33,6 g (0,3 mól) cikloheptanont alkalmazunk. Fehér kristályos alakjában 49,25 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 89,1%, op.: 75 ’C.
75. példa
3-[ (a-etilj-p-hidroxi-benzilidén) ]-karbazinsavmetilészter előállítása
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként
37,54 g (0,25 mól) p-hidroxi-propiofenont alkalmazunk. Fehér kristályos anyag alakjában 43,8 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 78,85%, op.: 167’C.
16. példa
3- ( ciklododecilidén) -karbazinsav-metilészter előállítása
A 9. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként
45.6 g (0,25 mól) ciklododekanont alkalmazunk. Fehér kristályos anyag alakjában 52,5 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 83,2%, op.·: 141-142’C.
17. példa
3- (ciklohexil-metin) -karbazinsav-metilészter előállítása
11,2 g (0,1 mól) ciklohexán-karbonál és 100 ml metanol oldatához előbb 2 ml ecetsavat, majd 9,0 g (0,1 mól) metil-karbazátot adunk. A reakcióelegyet 2 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk, majd derítjük, szűrjük és a szűrletet vákuumban bepároljuk. Fehér kristályok alakjában
15.6 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 84,8%, op.: 103’C.
18. példa
3- (4'-hidroxi-3'-nitro-benzilidén) -karbazinsav metilészter előállítása
A 3. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként
33,4 g (0,2 mól) 4-hidroxi-3-nitro-benzaldehidet alkalmazunk. 41,65 g cím szerinti vegyületet kapunk, op.: 175-176’C. Kitermelés: 87,1%.
zunk. Halványsárga kristályok alakjában 36,85 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 82,6%, op.: 152’C.
20. példa
3-( 4' ,5' -dimetoxi-2'-nitro-benzilidén ) -karbazinsavmetilészter előállítása
A 9. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük-él, hogy kiindulási anyagként
52,8 g (0,25 mól) 2-nitro-4,5-dimetoxi-benzaldehidet alkalmazunk, sárga anyag alakjában, 57,6 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 81,5%, op.: 230-231 ’C.
27. példa (3'-klór-5' -nitro-benzilidén) -karbazinsav-metilészter előállítása
A 3. példában ismertetett eljárással analóg módon járunk el azzal a változtatással, hogy kiindulási anyagként 3-klór-5-nitro-benzaldehidet alkalmazunk.
22. példa
3[ ( a-etil)~p-klór-benzilidén ]-karbazinsav-metilészter előállítása
Az 1. példában ismertetett eljárással analóg módon járunk el azzal a változtatással, hogy kiindulási anyagként p-klór-propiofenont alkalmazunk.
23. példa
3- (a-ciklopropil-4’-metoxi) -benzilidén-karbazinsav-metilészter előállítása
17,6 g (0,1 mól) ciklopropil-4-metoxi-fenil-keton 100 ml metanollal képezett oldatához 3 ml ecetsavat, majd 9,0 g (0,1 mól) metil-karbazátot adunk. A reakcióelegyet 5 órán át forraljuk, majd derítjük és forrón szűrjük. A szűrletet vákuumban bepároljuk és a maradékhoz 10 ml étert adunk. A kiváló fehér kristályokat szűrjük. 18,3 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 73,7%, op.: 114-115’C.
24. példa
3-( 4'-klör-3'-nitro-benzilidén ) -karbazinsav-metilészter előállítása
Az 1. példában ismertetett eljárással analóg módon járunk el azzal a változtatással, hogy kiindulási anyagként 18,55 g (0,1 mól) 4-klór-3-nitro-benzaldehidet és 9 g (0,1 mól) metil-karbazátot alkalmazunk. 23,8 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 92,4%, op.: 190’C.
19. példa
3- (2'-nitro-benzilidén) -karbazinsav-metilészter előállítása
A 9. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként
30,2 g (0,2 mól) 2-nitro-benzaldehidet alkalma'25. példa
3-( 2’-ciklohexil-ciklohexilidén) -karbazinsav-metilészter előállítása
35,66 g (0,2 mól) 2-ciklohexil-ciklohexanont 250 ml metanolban oldunk, majd 18 g (0,2 mól) metilkarbazátot és 3 ml ecetsavat adunk hozzá. A reak-61
190 795 cióelegyet 2 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk, majd bepároljuk. A visszamaradó olajból fehér kristályok válnak ki, amelyeket benzines kezeléssel tisztítunk. 46,4 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 87,2%, op.: 130’C.
26. példa
3-(2’ -4'-diklór-benzilidén ) -karbazinsav-metilészter előállítása
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként 43,75 g (0,25 mól) 2,4-diklór-benzaldehidet és 22,5 g (0,25 mól) metil-karbazátot alkalmazunk. 53,2 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 86,2%, op.: 156-157’C.
27. példa
3-(3' ,4'rdiklór-benzilidén)-karbazinsav-metilészter előállítása
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként 43,75 g (0,25 mól) 3,4-diklór-benzaldehidet és 22,5 g (0,25 mól) metil-karbazátot alkalmazunk. 57,25 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 92,7%, op.: 154-155’C.
28. példa
3- (2'-klór-6' -fluór-benzilidén ) -karbazinsav-metilészter előállítása
Az 1. példában ismertetett eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy kiindulási anyagként
2-klór-6-fluór-benzaldehidet és 27 g (0,3 mól) metilkarbazátot alkalmazunk. 45 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés: 65,2%, op.: 152-153 ’C.
29. példa
3- (a-metil-3,4,5-trimetoxi-benzilidén ) -karbazinsav-metilészter előállítása g (0,2 mól) 3,4,5-trimetoxi-acetofenon és 150 ml metanol oldatához 4,5 ml ecetsavat, majd 18,0 g (0,2 mól) metil-karbazátot adunk, a reakcióelegyet 2 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk, majd lehűtjük, és szűrjük. Fehér, 145-146 ’C-on olvadó termék alakjában 44,0 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés 78%.
30. példa
3- (<t-metil-3,4-dimetoxi~benzilidén ) -karbazinsavmetilészter előállítása
58,27 g (0,3 mól) 3,4-dimetoxi-acetofenon és 200 ml metanol oldatához 6 ml ecetsavat, majd 27,0 g (0,3 mól) metil-karbazátot adunk. A reakcióelegyet 2 órán át visszafolyató hűtő alkalmazása mellett forraljuk, majd bepároljuk. Fehér kristályok alakjában 75,24 g cím szerinti vegyületet kapunk, kitermelés 93,8%, op.: 106-107 ’C.
31. példa
A komponensek összekeverésével az alábbi öszszetételű malac-premixet készítünk:
Komponens: | Mennyiség: |
A-vitamin | 3 000 0Ó0 NE |
Dj-vitamin | 600 000 NE |
E-vitamin | 4 000 NE |
Kj-vilamin | 400 mg |
B,-vitamin | 600 mg |
Bj-vitamin | 800 mg |
B3-vitamin | 2 000 mg |
B6-vitamin | 800 mg |
B12-vitamin | 10 mg |
Niacin | 4 000 mg |
Kolin-klorid | 60 000 mg |
7. példa szerint előállított ve- | 10 000 mg |
gyület | |
Butil-hidroxi-toluol (antioxi- | 30 000 mg |
dáns) | |
Aroma-anyagok | 8 000 mg |
N átrium-szacharát | 30 000 mg |
Nyomelemek | 8 000 mg |
mangán | |
vas | 30 000 mg |
cink | 20 000 mg |
réz | 6 000 mg |
jód | 100 mg |
Kétszer őrölt korpa ad I 000 g
A fenti vitamin- és nyomelem-premixet 0,5 kg/100 kg koncentrációban keverjük az alaptakarmányhoz.
32. példa
A komponensek összekeverésével az alábbi összetételű süldő-premixet készítünk.
Komponens: | Mennyiség: |
A-vitamin | 1 200 000 NE |
D3-vitamin | 300 000 NE |
B-vitamin | 2 000 NE |
B2-vitamin | 600 mg |
B3-vitamin | 2 000 mg |
B12-vitamin | 5 mg |
Niacin | 3 000 mg |
Kolin-klorid | 40 000 mg |
7. példa szerint előállított ve- | 10 000 mg |
gyület | |
Butil-hidroxi-toluol (antioxi- | 30 000 mg |
dáns) | |
Nyomelemek | 6 000 mg |
mangán | |
vas | 10 000 mg |
cink | 15 000 mg |
réz | 30000 mg |
jód | 100 mg |
Kétszer őrölt korpa ad | 1 000 mg |
A fenti vitamin- és nyomelem-premixet 0,5 kg/100 kg koncentrációban keverjük az alaptakarmányhoz.
190 795
33. példa
A 31. példa szerint előállított premix 0,5 kg-os mennyiségét 100,0 kg alábbi összetételű alaptakarmányhoz keverve készítünk malac-takarmányt.
Komponens: Mennyiség:
Kukorica 37,6 kg
Árpa 25,4 kg
Búza 6,0 kg
Zab 5,0 kg
Szója 13,0 kg
Halliszt 6,0 kg
Korpa 2,4 kg
Zsírpor 1,5 kg
Ásványi premix* 1,0 kg
Takarmánymész 1,0 kg
Takarmánysó 0,5 kg
Biolisin 0,1 kg
A 21. példa szerint előállított 0,5 kg premix összsúly 100,0 kg
A fentiek szerint előállított malac-premix hatóanyagtartalma 50 ppm.
* Áz ásványt premix összetétele a következő:
Komponens: Mennyiség:
Dikalcium-foszfát 55,0 súly%
Monokalcium-foszfát 40,0 súly%
Kalcium-karbonát 5,0 súly%
34. példa
A 32. példa szerint előállított premix 0,5 kg-os mennyiségét 100,0 kg alábbi összetételű alaptakarmányhoz keverve készítünk süldő-takarmányt.
Komponens: Mennyiség:
Kukorica 25,0 kg
Búza 34,0 kg
Extrahált szója 18,0 kg
Tejpor 9,9 kg
Halliszt 4,0 kg
Takarmányélesztő 2,0 kg
Zsírpor 3,4 kg
A 23. példa szerinti ásványi 1,8 kg premix
Takarmánymész 1,0 kg
Takarmánysó 0,4 kg
A 22. példa szerinti premix 0,5 kg összsúly 100 kg
A fentiek szerint előállított süldő-premix hatóanyagtartalma 50 ppm.
35. példa • 400 kg előre őrölt szójalisztet megfelelő keverőberendezésbe mérünk be, majd keverés közben 3,1 kg szójaolajat adunk hozzá és a keverést addig folytatjuk, mig az őrleményt olajréteg vonja be. Ezután 9,1 kg, a 4. példa szerint előállított vegyületét adunk hozzá és a keverést a homogenizálódás teljessé válásáig folytatjuk. A keveréket 9,0 kg szójaolaj hozzáadása után homogenizáljuk.
36. példa kg kukoricalisztet keverés közben 0,5 kg, a 4. példa szerint előállított vegyületet adunk, miközben a rendszerbe folyamatosan propilénglikolt permetezünk. A keverékhez 1,4 kg dikalcium-foszfátot adunk, majd homogenizáljuk.
37. példa kg lucernaliszt és 15 kg VepexR keverékét 20 órán át keverjük, majd 1 kg kukoricaolajat permetezünk be egyenletesen olyan sebességgel, hogy az adagolás az alábbi komponensek hozzáadásának teljes ideje alatt tartson:
2,5 kg, a 4. példa szerint előállított vegyület, 10 kg kukoricakeményítő, 2,5 kg fenti hatóanyag, 0,3 kg szilicium-dioxid, 0,6 kg aszkorbinsav, 9 kg kukoricakeményítő és 2,5 kg fenti hatóanyag. A kapott keveréket további 5 percen át keverjük.
38. példa
A 35. példa szerinti eljárást azzal a változtatással végezzük el, hogy nedvesítőszerként szójaolaj helyett butilénglikolt alkalmazunk.
39. példa
A) 3,5 kg burgonyakeményítőt 2,9 kg, az 1. példa szerint előállított vegyülettel összekeverünk. A keverékbe 0,05 kg ásványolajat poriasztunk, majd 0,2 kg szorbinsavat, 0,4 kg szilíciumdioxidot és 0,1 kg kalcium-propionátot adunk hozzá és a keveréket további 2 percen át keverjük.
B) 4,2 kg húslisztet és 22 kg rozskorpát összekeverünk, majd 0,6 kg ásványolajat poriasztunk be és keverés közben 4 kg, az A) pont szerint előállított keveréket, 10 kg kukoricalisztet, 4 kg az A) pont szerint előállított keveréket és 9 kg kukoricalisztet adunk egymás után hozzá, végül 0,6 kg ásványolajat poriasztunk be.
40. példa
100 kg búzakorpát, 10 kg a 2. példa szerint előállított vegyületet, 2,5 kg kalcium-karbonátot, 0,15 kg α-tokoferolt és 0,4 kg kalcium-propionátot, 4 kg propilénglikollal homogenizálunk.
41. példa kg szójalisztet és 0,6 kg a 3. példa szerint előállított vegyületet 2,5 kg butilénglikollal homogenizálunk.
190 795
42. példa kg szójalisztet, 6 kg, az 5. példa szerint előállított vegyületet, 0,5 kg szilícium-dioxidot, 1,6 kg szójaolajat és 0,2 kg kalcium-propionátot homogenizálunk.
Claims (10)
1. Eljárás (I) általános képletű karbazinsav-származékok előállítására (mely képletben
R1 jelentése 7-12 szénatomos cikloalkilidéncsoport vagy indanilidén-csoport vagy valamely (VI) általános képletű csoport, amely képletben
A jelentése fenilcsoport, mely adott esetben egy vagy több azonos vagy különböző csoporttal, így nitro-, hidroxi-, 1-4 szénatomos alkoxi-, 1-4 szénatomos alkil-, vagy aminocsoporttal helyettesítve lehet; vagy fenil-(l-4 szénatomos)-alkil-, 1-16 szénatomos alkil-, 3-7 szénatomos cikloalkil- vagy indolilcsoport;
R2 jelentése hidrogénatom, 1-16 szénatomos alkil- vagy ciklopropil-csoport; azzal a feltétellel, hogy amennyiben R2 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, úgy A fenilcsoporttól 25 vagy a para-helyzetben halogénatommal, hidroxilvagy 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal helyettesített fenilcsoporttól eltérő jelentésű), azzal jellemezve, hogy valamely (II) általános képletű ketont (mely képletben R1 jelentése a fent megadott) vagy reak- 30 cióképes származékát iners oldószerben, sav jelenlétében a (III) képletű hidrazin-származékkal vagy az aminocsoporton képezett reakcióképes származékával reagáltatunk. (Elsőbbség: 1982. május 4.)
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemez- 35 ve, hogy reakcióközegként metanolt alkalmazunk. (Elsőbbség: 1982. május 4.)
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy melegítés közben, előnyösen a reakcióelegy forráspontján reagáltatunk. (Elsőbbség: 40 1982. május 4.)
4. Az 1-3. igénypont bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy erős sav jelenlétében reagáltatunk. (Elsőbbség: 1982. május 4.)
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemez- 45 ve, hogy erős savként ecetsavat alkalmazunk. (Elsőbbség: 1982. május 4.)
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás 3-(o-aminobenzilidén)-karbazinsav-metilészter előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-amino-benzaldehidet vagy 50 valamely ketálját metil-karbazáttal vagy az aminocsoporton képezett reakcióképes származékával reagáltatunk. (Elsőbbség: 1982. május 4.)
7. Takarmány-adalék, állatok súlyhozamának növelésére azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 55 0,004 és 20 tömeg % közötti mennyiségben valamely (I) általános képletű vegyületet (mely képletben
R1 jelentése 7-12 szénatomos cikloalkilidéncsoport vagy indanilidén-csoport vagy valamely (VI) általános képletű csoport, amely képletben gQ
A jelentése fenilcsoport, mely adott esetben egy vagy több azonos vagy különböző csoporttal, így nitro-, hidroxi-, 1-4 szénatomos alkoxi-, 1-4 szénatomos alkil-, vagy amino-csoporttal helyettesítve lehet; vagy fenil-(l-4 szénatomos)-alkil-, 1-16 szén- RC.
atomos alkil-, 3-7 szénatomos cikloalkil- vagy indolilcsoport;
R2 jelentése hidrogénatom, 1-16 szénatomos alkil- vagy ciklopropil-csoport) és iners, szilárd vagy folyékony ehető-, hígító-, vivő vagy hordozóanyagokat és adott esetben segédanyagokat tartalmaz. (Elsőbbség: 1982. május 4.)
8. A 7. igénypont szerinti adalék azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 3-(o-amino-benzilidén)karbazinsav-metilésztert tartalmaz. (Elsőbbség: 1982. május 4.)
9. A 7. vagy 8. igénypont szerinti adalék, azzal jellemezve, hogy hordozóanyagként takarmányozásra használatos, növényi vagy állati eredetű anyagokat, előnyösen búzát, árpát, kukoricát, szóját, babot, rozst vagy lucernát - szem, dara vagy liszt alakjában - vagy hallisztet vagy húslisztet tartalmaz. (Elsőbbség: 1982. május 4.)
10. Eljárás (I) általános képletű karbazinsavszármazékok előállítására (mely képletben
R1 jelentése 7-12 szénatomos cikloalkilidéncsoport vagy indanilidén-csoport vagy valamely (VI) általános képletű csoport, amely képletben
A jelentése fenilcsoport, mely adott esetben egy vagy több azonos vagy különböző atommal vagy csoporttal, így halogénatommal vagy nitro-, hidroxi-, 1-4 szénatomos alkoxi-, 1-4 szénatomos alkilvagy aminocsoporttal helyettesítve lehet; vagy fenil-(l-4 szénatomos)-alkil-, 1-16 szénatomos alkil-, adott esetben 3-7 szénatomos cikloalkil-csoporttal helyettesített 3-7 szénatomos cikloalkil-, vagy indolilcsoport;
R2 jelentése hidrogénatom, 1-16 szénatomos alkil-, vagy ciklo-propil-csoport, azzal a feltétellel, hogy amennyiben R2 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, úgy A fenilcsoporttól vagy a para-helyzetben halogénatommal, hidroxilvagy 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal helyettesített fenilcsoporttól eltérő jelentésű), azzal jellemezve, hogy valamely (II) általános képletű ketont (mely képletben R1 jelentése a fent megadott) vagy reakcióképes származékát iners oldószerben, sav jelenlétében a (III) képletű hidrazin-származékkal vagy az aminocsoporton képezett reakcióképes származékával reagáltatunk. (Módosítási elsőbbség: 1984. február 24.) , 11. Takarmányadalék, állatok súlyhozamának növelésére azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,004 és 20 tömeg % közötti mennyiségben valamely (I) általános képletű vegyületet (mely képletben R1 jelentése 7-12 szénatomos cikloalkilidén-csoport vagy indanilidén-csoport vagy valamely (VI) általános képletű csoport, amely képletben A jelentése fenilcsoport, mely adott esetben egy vagy több azonos vagy különböző atommal vagy csoporttal, így halogénatommal vagy nitro-, hidroxi-, 1-4 szénatomos alkoxi-, 1-4 szénatomos alkil- vagy aminocsoporttal helyettesítve lehet; vagy fenil-(l-4 szénatomos)-alkil-, 1-16 szénatomos alkil-, adott esetben 3-7 szénatomos cikloalkil-csoporttal helyettesített 3-7 szénatomos cikloalkil- vagy indolilcsoport; R2 jelentése hidrogénatom, 1-16 szénatomos alkilvagy ciklo-propilcsoport) és iners, szilárd vagy folyékony ehető-, hígító-, vivő- vagy hordozóanyagokat és adott esetben segédanyagokat tartalmaz. (Módosítási elsőbbség: 1984. február 24.)
1 oldal rajz
-9190 795
II
NSZO4: C 07 C 109/087 A 23 K 1/16
R1=N-NH-COOCH,
R1=O h2n-nh-cooch3 .1
OR \ 5 OR
C=N-NH-COOCH.
A-C = I ο Rz
Priority Applications (27)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU821381A HU190795B (en) | 1982-05-04 | 1982-05-04 | Process for producing carbazinic derivatives and compositions containing them for increasing weight yield |
FI831429A FI78815C (fi) | 1982-05-04 | 1983-04-26 | Karbatzinsyraderivat foer anvaendning vid djuruppfoedning i boskapsskoetseln. |
YU965/83A YU42855B (en) | 1982-05-04 | 1983-04-28 | Process for making derivatives of carbazine acid |
CH2347/83A CH659244A5 (de) | 1982-05-04 | 1983-05-02 | Carbazinsaeurederivate, verfahren zur herstellung derselben und diese verbindungen enthaltende beifuttermittel. |
SE8302481A SE8302481L (sv) | 1982-05-04 | 1983-05-02 | Karbazinderivat, forfarande for framstellning derav samt kompositioner innehallande desamma |
BE1/10780A BE896629A (fr) | 1982-05-04 | 1983-05-02 | Derives d'acide carbazique, procede pour leur preparation et compositions les contenant. |
AT0162583A AT384804B (de) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | Verfahren zur herstellung neuer carbazinsaeurederivate |
FR838307327A FR2526424B1 (fr) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | Derives d'acide carbazique, procede pour leur preparation et compositions les contenant |
AR292911A AR231531A1 (es) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | Esteres de acidos alquiliden-,cicloalquiliden-e indanilidencarbacicos,procedimento para su preparacion y composicion y composiciones que los contienen |
IT20921/83A IT1221914B (it) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | Derivati dell'acido carbazico,procedimento per la loro preparazione e composizioni che ne contengono |
CA000427272A CA1194885A (en) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | Carbazic acid derivatives, process for their preparation and compositions containing the same |
ES522058A ES522058A0 (es) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | Procedimiento de preparacion de derivados de acido carbacico. |
AU14192/83A AU565379B2 (en) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | Carbazic acid derivatives |
GR71281A GR78250B (hu) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | |
GB08312050A GB2119381B (en) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | Carbazic acid derivatives |
PH28846A PH19991A (en) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | Composition containing carbazic acid derivatives and of use thereof |
DK196983A DK196983A (da) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | Carbazinsyrederivater eller salte deraf, deres fremstilling og anvendelse som foderadditiver til forbedret vaegtforoegelse og foderudnyttelse |
NL8301544A NL8301544A (nl) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | Carbazinezuurderivaten, werkwijze voor hun bereiding en samenstellingen welke deze bevatten. |
PL1983241758A PL138376B1 (en) | 1982-05-04 | 1983-05-03 | Method of obtaining novel derivatives of carbasic acid and agent for use in growing animals |
DD83250605A DD209812A5 (de) | 1982-05-04 | 1983-05-04 | Verfahren zur herstellung von carbazinsaeurederivaten |
SU833593065A SU1299503A3 (ru) | 1982-05-04 | 1983-05-04 | Способ получени производных гидразинугольной кислоты |
CS833169A CS240967B2 (en) | 1982-05-04 | 1983-05-04 | Preparation method of carbazic acid derivatives |
DE19833316316 DE3316316A1 (de) | 1982-05-04 | 1983-05-04 | Carbazinsaeureesterderivate, verfahren zu ihrer herstellung und diese verbindungen enthaltende beifuttermittel, futtermittelkonzentrate und futtermittel |
JP58077653A JPS5936655A (ja) | 1982-05-04 | 1983-05-04 | カルバジン酸誘導体及びその製造方法、並びに該誘導体を含有する組成物 |
US06/573,586 US4570002A (en) | 1982-05-04 | 1984-01-24 | Carbazic acid derivatives |
US06/737,388 US4618623A (en) | 1982-05-04 | 1985-05-23 | Carbazic acid derivatives, process for their preparation and compositions containing the same |
AT0263986A AT387891B (de) | 1982-05-04 | 1986-10-06 | Beifuttermittel, futtermittelkonzentrate und futtermittel |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU821381A HU190795B (en) | 1982-05-04 | 1982-05-04 | Process for producing carbazinic derivatives and compositions containing them for increasing weight yield |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU190795B true HU190795B (en) | 1986-11-28 |
Family
ID=10954201
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU821381A HU190795B (en) | 1982-05-04 | 1982-05-04 | Process for producing carbazinic derivatives and compositions containing them for increasing weight yield |
Country Status (25)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US4570002A (hu) |
JP (1) | JPS5936655A (hu) |
AR (1) | AR231531A1 (hu) |
AT (2) | AT384804B (hu) |
AU (1) | AU565379B2 (hu) |
BE (1) | BE896629A (hu) |
CA (1) | CA1194885A (hu) |
CH (1) | CH659244A5 (hu) |
CS (1) | CS240967B2 (hu) |
DD (1) | DD209812A5 (hu) |
DE (1) | DE3316316A1 (hu) |
DK (1) | DK196983A (hu) |
ES (1) | ES522058A0 (hu) |
FI (1) | FI78815C (hu) |
FR (1) | FR2526424B1 (hu) |
GB (1) | GB2119381B (hu) |
GR (1) | GR78250B (hu) |
HU (1) | HU190795B (hu) |
IT (1) | IT1221914B (hu) |
NL (1) | NL8301544A (hu) |
PH (1) | PH19991A (hu) |
PL (1) | PL138376B1 (hu) |
SE (1) | SE8302481L (hu) |
SU (1) | SU1299503A3 (hu) |
YU (1) | YU42855B (hu) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
HU192633B (en) * | 1984-12-12 | 1987-06-29 | Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar | Process for producing carbazinic acid derivatives and compositions containing them for increasing weight-yield |
DE3624349A1 (de) * | 1986-07-17 | 1988-01-28 | Schering Ag | Substituierte hydrazone, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung als schaedlingsbekaempfungsmittel |
FR2615188B1 (fr) * | 1987-05-14 | 1989-11-17 | Meram Laboratoires Sa | Derives d'hydrazine, procede d'obtention et compositions pharmaceutiques les contenant |
JPH0482870A (ja) * | 1990-07-24 | 1992-03-16 | Kureha Chem Ind Co Ltd | ヒドラゾン誘導体の製造方法 |
FR2715155B1 (fr) * | 1994-01-19 | 1996-07-26 | Mayoly Spindler | Inhibiteurs de la monoamine oxydase B et leurs procédés de préparation. |
CN110563751B (zh) * | 2019-07-16 | 2021-01-15 | 杭州职业技术学院 | 一种苯腙类荧光探针及其制备和应用 |
Family Cites Families (19)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB970978A (hu) * | ||||
FR1085028A (fr) * | 1952-10-08 | 1955-01-26 | Lepetit Spa | Procédé pour la préparation de cycloalcoylidène-hydrazides des acides monocarboxyliques |
GB904681A (en) * | 1959-11-05 | 1962-08-29 | Warner Lambert Pharmaceutical | Substituted hydrazines and process for their preparation |
GB924600A (en) * | 1960-06-09 | 1963-04-24 | Smith & Nephew | Substituted benzyl hydrazines and semicarbazides and processes for making them |
US3654294A (en) * | 1967-07-27 | 1972-04-04 | R & L Molecular Research Ltd | Certain isothiazolylacetylenemercaptides |
GB1268907A (en) * | 1968-12-10 | 1972-03-29 | Ciba Geigy U K Ltd | Novel dihydrazides and their preparation |
DE2122572A1 (de) * | 1971-05-07 | 1972-11-23 | Farbenfabriken Bayer Ag, 5090 Leverkusen | Verfahren zur Herstellung von neuen Derivaten von 2-Formyl-3-carbonatnido-chinoxalin-di-N-oxiden sowie ihre Verwendung als Arzneimittel und Futtermittelzusatz |
US3862116A (en) * | 1972-01-03 | 1975-01-21 | Du Pont | Dehydrothio-p-toluidinesulfonic acid azo-hexahydro-4,6-dioxopyrimidineurea or cyanamide direct dyes for paper |
US3855276A (en) * | 1973-12-17 | 1974-12-17 | American Cyanamid Co | Phenanthryl ethylidene carbazic acid esters |
US3856838A (en) * | 1973-12-17 | 1974-12-24 | American Cyanamid Co | Beta-naphthyl alkylidene carbazic acid esters |
US3852334A (en) * | 1973-12-17 | 1974-12-03 | American Cyanamid Co | Substituted carbazic acid esters |
US3867425A (en) * | 1974-01-09 | 1975-02-18 | American Cyanamid Co | Substituted benzyl carbazic acid esters |
DE2422548C2 (de) * | 1974-05-09 | 1982-08-26 | Bayer Ag, 5090 Leverkusen | 0-Triazolyl-(thiono)-phosphor(phosphon)-säureester und -esteramide, Verfahren zu ihrer Herstellung sowieihre Verwendung als Insektizide, Akarizide und Nematizide |
HU171738B (hu) * | 1975-03-14 | 1978-03-28 | Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar | Sposob poluchenija proizvodnykh kinoksalin-1,4-dioksid-azometina |
GB1504151A (en) * | 1975-04-17 | 1978-03-15 | Ici Ltd | Methods using and compositions containing quinone derivatives for use in animal husbandry |
US4041070A (en) * | 1976-07-14 | 1977-08-09 | American Cyanamid Company | Tetrahydro-4-imino-1-naphthylureas |
US4236017A (en) * | 1979-07-27 | 1980-11-25 | Montedison S.P.A., | Process for synthesizing 2-substituted semicarbazones and carbalkoxy hydrazones |
ATE12100T1 (de) * | 1979-08-31 | 1985-03-15 | Fbc Ltd | Substituierte benzophenonhydrazone, sie enthaltende pestizide zusammensetzungen und verfahren zur schaedlingsbekaempfung. |
HU190384B (en) * | 1982-05-04 | 1986-08-28 | Egyt Gyogyszervegyeszeti Gyar,Hu | Process for preparing cycloalkane derivatives and compositions for weight increasing containing such compounds |
-
1982
- 1982-05-04 HU HU821381A patent/HU190795B/hu not_active IP Right Cessation
-
1983
- 1983-04-26 FI FI831429A patent/FI78815C/fi not_active IP Right Cessation
- 1983-04-28 YU YU965/83A patent/YU42855B/xx unknown
- 1983-05-02 BE BE1/10780A patent/BE896629A/fr not_active IP Right Cessation
- 1983-05-02 SE SE8302481A patent/SE8302481L/ not_active Application Discontinuation
- 1983-05-02 CH CH2347/83A patent/CH659244A5/de not_active IP Right Cessation
- 1983-05-03 DK DK196983A patent/DK196983A/da not_active Application Discontinuation
- 1983-05-03 GR GR71281A patent/GR78250B/el unknown
- 1983-05-03 ES ES522058A patent/ES522058A0/es active Granted
- 1983-05-03 CA CA000427272A patent/CA1194885A/en not_active Expired
- 1983-05-03 FR FR838307327A patent/FR2526424B1/fr not_active Expired
- 1983-05-03 PL PL1983241758A patent/PL138376B1/pl unknown
- 1983-05-03 AT AT0162583A patent/AT384804B/de not_active IP Right Cessation
- 1983-05-03 NL NL8301544A patent/NL8301544A/nl not_active Application Discontinuation
- 1983-05-03 PH PH28846A patent/PH19991A/en unknown
- 1983-05-03 IT IT20921/83A patent/IT1221914B/it active
- 1983-05-03 AU AU14192/83A patent/AU565379B2/en not_active Ceased
- 1983-05-03 AR AR292911A patent/AR231531A1/es active
- 1983-05-03 GB GB08312050A patent/GB2119381B/en not_active Expired
- 1983-05-04 JP JP58077653A patent/JPS5936655A/ja active Pending
- 1983-05-04 DE DE19833316316 patent/DE3316316A1/de not_active Withdrawn
- 1983-05-04 SU SU833593065A patent/SU1299503A3/ru active
- 1983-05-04 CS CS833169A patent/CS240967B2/cs unknown
- 1983-05-04 DD DD83250605A patent/DD209812A5/de not_active IP Right Cessation
-
1984
- 1984-01-24 US US06/573,586 patent/US4570002A/en not_active Expired - Fee Related
-
1985
- 1985-05-23 US US06/737,388 patent/US4618623A/en not_active Expired - Fee Related
-
1986
- 1986-10-06 AT AT0263986A patent/AT387891B/de not_active IP Right Cessation
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
IL45123A (en) | 5-methyl-isoflavone-derivatives process for preparation thereof and pharmaceutical compositions containing them | |
GB2076819A (en) | Quinoaxline 2-yl ethenyl ketones | |
HU190795B (en) | Process for producing carbazinic derivatives and compositions containing them for increasing weight yield | |
US4041070A (en) | Tetrahydro-4-imino-1-naphthylureas | |
DE2354252A1 (de) | Neue derivate des chinoxalin-n hoch 1, n hoch 4 -dioxids und diese enthaltende physiologisch und pharmakologisch wirksame mittel | |
US4587261A (en) | Cycloalkane derivatives and fodder compositions containing the same | |
EP0492483B1 (en) | Compositions containing 1 or more N-[phenyl-(thioxomethyl)]-morpholine derivative(s) and the use of these compounds | |
DE2801412A1 (de) | 1,4-dioxo- und 4-oxo-chinoxalin-2- carboxaldehyd-sulfonylhydrazone und bestimmte derivate hiervon | |
US4883907A (en) | Carbazates | |
EP0154923A2 (de) | Monosilylierte Aminophenylethylamin-Derivate, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung zur Wachstumsförderung | |
HU196416B (en) | Process for production of derivatives of new amin-phenilethil-amin and fodder-additives containing thereof | |
US4824670A (en) | Carbazates | |
US5254547A (en) | Thioacid amide derivatives and fodder compositions containing the same | |
NZ205610A (en) | Carbazic acid derivatives and feed additives | |
US4060627A (en) | Substituted tetrahydroiminobenzo(b)thien-4-ylureas as novel growth promoting compounds for animals | |
US4505917A (en) | Feed compositions containing a (1-oxo-2-pyridyl) disulfide | |
US4089976A (en) | Synthesis of 1,2,3,4-tetrahydro-4-oxo-[or oxy-]-1-naphthylureas as novel growth-promoting compounds for animals | |
AT387890B (de) | Beifuttermittel, futtermittelkonzentrate und futtermittel | |
JPS58208274A (ja) | スルフイニル−及びスルホニル−アザシクロヘプタン−2−オン、その製法及びその飼料添加剤としての利用 | |
DD159545A5 (de) | Neue chinoxalin-2-yl-aethenyl-ketone und verfahren zur herstellung derselben | |
HU202516B (en) | Process for producing (2-thenyl)-thiourea derivatives and yield increasing agents comprising such compounds | |
NO157536B (no) | Anvendelse av visse carbazinsyrederivater med vektoekende egenskaper i et fortilsetningsmiddel eller for. | |
NZ205611A (en) | Cycloalkane-substituted hydrazine derivatives as growth promoters and fodder additives |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |