HU189240B - Process and equipment for the separation of harmful materials dissolved in wash solutions - Google Patents

Process and equipment for the separation of harmful materials dissolved in wash solutions Download PDF

Info

Publication number
HU189240B
HU189240B HU83761A HU76183A HU189240B HU 189240 B HU189240 B HU 189240B HU 83761 A HU83761 A HU 83761A HU 76183 A HU76183 A HU 76183A HU 189240 B HU189240 B HU 189240B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
filter
reaction vessel
pressurized air
water
multilayer filter
Prior art date
Application number
HU83761A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT35968A (en
Inventor
Rolf Buerkle
Bernard Devit
Peter Sick
Original Assignee
Otto Sick Ag,De
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Otto Sick Ag,De filed Critical Otto Sick Ag,De
Publication of HUT35968A publication Critical patent/HUT35968A/hu
Publication of HU189240B publication Critical patent/HU189240B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D24/00Filters comprising loose filtering material, i.e. filtering material without any binder between the individual particles or fibres thereof
    • B01D24/02Filters comprising loose filtering material, i.e. filtering material without any binder between the individual particles or fibres thereof with the filter bed stationary during the filtration
    • B01D24/10Filters comprising loose filtering material, i.e. filtering material without any binder between the individual particles or fibres thereof with the filter bed stationary during the filtration the filtering material being held in a closed container
    • B01D24/14Downward filtration, the container having distribution or collection headers or pervious conduits
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D24/00Filters comprising loose filtering material, i.e. filtering material without any binder between the individual particles or fibres thereof
    • B01D24/46Regenerating the filtering material in the filter
    • B01D24/4631Counter-current flushing, e.g. by air

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Filtration Of Liquid (AREA)
  • Water Treatment By Sorption (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés mosóoldatokban oldott káros anyagok elkülönítésére, főként palacktisztító gépekből kibocsátott cellulóz, szénhidrát, fémion, szerves sav és/vagy italmaradék tartalmú mosóoldat visszanyerésére, amely eljárás során folyamatosan egymás után először egy reakció üstben a mosóoldathoz nagymolekulájú polielektrolitokat adagolva a káros anyagokat szelektíven pelyhekben koaguláltatjuk és a polielektrolitokon lerakódtatjuk, majd a polielektrolitot a molekulaláncához tapadó káros anyagokkal együtt egy a reakcióüstben elhelyezett többrétegű szűrő segítségével szűrés és abszorpció révén a többrétegű szűrőből, illetve a többrétegű szűrőn fölülről lefelé átáramló mosóoldatból elkülönítjük.
Az ilyen típusú eljárások és az ilyen eljárásokkal dolgozó berendezések a gyakorlatban már ismertek és ezeket főként az egyébként nehezen elkülöníthető káros anyagok, mint a szénhidrátok és cellulóz kifogástalan elkülönítésére használják. Az ismert eljárások és berendezések hibája, hogy a reakcióüstben elhelyezett többrétegű szűrők nehezen tisztíthatók. A többrétegű szűrő felületén ugyanis egy egyre vastagabbá és tömörebbé váló szurőlepény képződik, úgyhogy egy bizonyos, a mosóoldatban levő káros anyag mennyiségétől függő üzemidő után a szűrőt meg kell tisztítani, a szűrőlepényt el kell távolítani, öblítővíznek szűrőn .való átvezetése önmagában nem hozza meg a kívánt eredményt. A probléma kiküszöbölésére eddig úgy jártak el, hogy egyidejűleg ellenáramban öblítővizet és túlnyomású levegőt vezettek keresztül a többrétegű szűrőn annak érdekében, hogy így a szűrőlepényt feltörhessék és elmoshassák. Ennek a módszernek hibája, hogy ha a szűrőlepényt valóban feltörő légnyomással és víznyomással dolgoznak, akkor a kis fajsúlyú szűrőanyagnak egy jelentős része is kimosódik az üstből és ezenkívül a szűrőrétegek nagymértékben összekeverednek. A szűrőanyag e kimosódásának kiküszöbölésére már próbálkoztak azzal is, hogy a többrétegű szűrőt zsákszerű szövedék anyagba helyezték. A szövedék anyag megfelelő megválasztása esetén lényegesen csökkent ugyan a szűrőanyag kimosódása, azonban a gyakorlati tapasztalatok azt mutatták, hogy ilyen esetekben az öblítő levegő, de főként az öblítővíz utat keres magának a burkoló zsákszerű szövedék anyag és az üst belső fala között, azaz a szűrőanyagot megkerülik. Ennek következménye, hogy a tisztító hatás nagymértékben csökken, legalábbis a tisztítási idő jelentősen meghosszabbodik.
A találmány feladata ezért az előzőekben ismertetett típusú eljárások és berendezések olyan javítása, hogy ezek révén a többrétegű szűrőnek visszaöblítéssel való tisztítása gyorsan, hatásosan és gazdaságosan legyen elvégezhető anélkül, hogy Aközben a szűrőanyag jelentős mennyisége menne veszendőbe.
A találmány elé kitűzött feladat megoldására alkalmas eljárás a főigénypontban van meghatározva. A technika állásával ellentétben a találmány szerinti eljárásnál áz öblítővizet és öblítő levegőt nem egyidejűleg áramoltatjuk át a többrétegű szűrőn, hanem először a reakcióüstöt öblítővízzel foltöltjük, majd az öblítővíz beáramlását megszüntet2 jük, nyitjuk a levegőt beáramoltató nyílást, a szűrőlepény föltörése és a szűrő fölött egy iszapréteg kialakulása után a levegő beáramlását megszüntetjük, az iszaprétegben levő szűrőrészecskék leülepedését megvárjuk és ezután túlnyomású levegő segítségével az iszapréteget a reakcióüstből kinyomjuk. Az ilyen időbeli sorrendben lejátszódó folyamat eredményeként egyrészt igen jó szűrőtisztítást érünk el, másrészt kiküszöbölhető a szűrőanyagnak üstből való kimosása.
Az eljárás végrehajtására különösen alkalmas berendezést határoz meg a 3. igénypont. A 3. igénypont utáni aligénypontok a berendezés különösen célszerű kiviteli alakjait ismertetik.
A találmány szerinti eljárást és berendezést részleteiben a berendezésnek rajzokon vázolt példaképpeni kiviteli alakjaival kapcsolatban ismertetjük.
Az 1. ábra a találmány szerinti berendezés egy példaképpeni kiviteli alakjának függőleges vázlatos metszete, amelyen a többrétegű szűrő elhelyezése van szemléltetve.
A 2. ábra a találmány szerinti berendezés egy további példaképpeni kiviteli alakját szintén vázlatos metszetben mutatja.
A 3. ábra egy többrétegű szűrőbetét vázlatos függőleges metszete.
Az 1. ábrán vázolt 10 reakcióüstben 11 többrétegű szűrő van elhelyezve. A tisztítani kívánt mosóoldatot 12 csövön át áramoltatjuk a reakcióüstbe és innen a tisztított mosóoldatot 13 csövön át áramoltatjuk ki. A normál mosóoldat-tisztító üzemhez tartozó 12 és 13 csövön kívül a reakcióüstnek egy sorozat további be- és kivezető csöve van, amelyek a visszaöblítés céljaira szolgálnak. így a 10 reakcióüst fedelétől 14 merülőcső nyúlik a 10 reakcióüstbe, amely közvetlenül a 11 többrétegű szűrő felülete fölé nyúlik. A 14 merülőcső kimeneti nyílását 14a szita fedi. A 10 reakcióüstön kívül a 14 merülőcső 15a szeleppel ellátott 15 légürítő csőre és 16a szeleppel ellátott 16 ürítőcsőre ágazik, amely utóbbi a visszamosó víz kiürítésére szolgál. Ezenkívül a 14 merülőcsőbe a reakcióüst fedele és a merülőcső elágazása között egy túlnyomású levegőt beáramoltató 17 cső torkollik. Egy további túlnyomású levegőt beáramoltató 18 cső torkollik a fedélen keresztül a reakcióüstbe.
A 10 reakcióüstben, a 11 többrétegű szűrő belsejében három vízszintes, 19, 20 és 21 fúvókacső van, amelyek 19a, 20a, illetve 21a fúvókákkal kapcsolódnak. A legalsó 19 fúvókacső öblítővizet bevezető 22 csőhöz, valamint nyomólevegőt bevezető 23 csőhöz csatlakoztatható, ezzel szemben a középső 20 fúvókacső és a fölső 21 fúvókacső csak egy túlnyomású levegőt bevezető 24 csőhöz^ illetve 25 csőhöz csatlakozik.
Normál üzemben - azaz káros anyagoknak mosóoldatból való elkülönítéséhez - a berendezés szokásos és ismert módon dolgozik, azaz a tisztítani kívánt mosóoldatot a 12 csövön át beáramoltatjuk, egy a rajzon nem ábrázolt adagolószerkezet révén a beáramoltatott mosóoldathoz polielektrolitet keverünk, amelyhez a káros anyagokat - például pehely alakjában - hozzákapcsol tatjuk, a 11 többrétegű szűrőn keresztülvezetjük, majd a 13 csövön keresztül kiáramoltatjuk. Ha most a 11 többrétegű . 189 240 szűrőt egy meghatározott üzemidő után tisztítani kell, akkor először elzárjuk a 12 és 13 csővezetéket, és a 15a szelepet nyitjuk. Túlnyomású levegőnek 18 csövön keresztül való beáramoltatása révén a 11 többrétegű szűrő fölött levő maradék mosóoldatot a 14 merülőcsövön és 15 csövön keresztül elvezetjük. A 10 reakciófüst teljes kiürítése után a 15a szelepet és a légbevezető 18 csövet ismét zárjuk. Ezután nyitjuk az öblítővizet bevezető 22 csövet és a 10 reakcióüstöt föltöltjük öblítővízzel, illetve mosóvízzel. Amikor a töltési folyamat befejeződött, akkor a 22 csövet zárjuk és nyitjuk a túlnyomású levegőt bevezető 23, 24 és 25 csöveket, valamint a 16a szelepet. Az átáramló túlnyomású levegő széttöri a 11 többrétegű szűrő felületén levő szűrőlepényt és a 11 többrétegű szűrő fölött egy iszapból és vízből álló fluidizált réteg képződik, amelyben a felbontott szűrőlepény káros anyagrészecskéi, all többrétegű szűrő belsejéből származó káros anyagrészecskék és elragadott szűrőrészecskék vannak. A 23, 24 és 25 csövek egyidejűleg nyithatók és zárhatók, azonban előnyösen először a szűrőlepény feltörésére csak a fölső 21 fúvókacső túlnyomású levegőt bevezető 25 csövét nyitjuk és csak a szűrőlepény feltörése után sorban egymás után a 24 és 23 csöveket. A zárás fordított sorrendben végezhető. Megfelelően megválasztott öblítési idő után a túlnyomású levegő bevezetését megszüntetjük. A fluidizált réteg ezután lenyugszik, aminek eredményeként az ebben levő szűrőrészecskék leülepednek. Természetesen ügyelni kell arra, hogy a szűrőrészecskéknek nagyobb legyen a fajsúlya, mint az iszaprészecskéknek. A többrétegű szűrő szerkezetét úgy kell megválasztani, hogy a fölső szűrőrétegben a legkisebb fajsúlyú szűrőrészecskék, a legalsó szűrőrétegben pedig a legnagyobb fajsúlyú szűrőrészecskék legyenek annak érdekében, hogy az e rendszabály nélkül máskülönben összekeveredő szűrőrétegek különválva maradjanak. Jelentősége van a szűrőrétegekben levő szemcsék nagysága megfelelő megválasztásának is. A gyakorlat azt mutatja, hogy szokásos szűrőanyagok alkalmazása esetén lehet olyan szűrőanyag szemcséket választani, amelyek lehetővé teszik, hogy a fluidizált rétegben levő szűrőrészecskék gyorsan, mindenesetre gyorsabban ülepedjenek le, mint az iszaprészecskék, és ezenkívül az ülepedési folyamat úgy megy végbe, hogy a szűrőrétegek, illetve ezek határai megmaradnak.
Amikor a szűrőrészecskék már leülepedtek, akkor a 18 csövön keresztül túlnyomású levegőt vezetünk a 10 reakcióüstbe, minek eredményeként az iszap-öblítővíz keverék a 14 meriilőcsövön és 16 ürítőcsövön keresztül távozik. Az elvezetés befejezése után a túlnyomású levegőt vezető 18 csövet ismét zárjuk és a 22 csövön át ismét öblítővizet vezetünk keresztül a 11 többrétegű szűrőn utóöblítés céljából.
Az utóöblítés végrehajtása előtt a 17 csövön keresztül egy rövid ideig tartó nyomólevegő-lökést juttatunk a 14 merülőcsőbe annak érdekében, hogy 14a szitáját a lerakódásoktól megszabadítsuk.
Természetesen az ismertetett folyamatok tetszőleges számban ismételhetők annak érdekében, hogy a többrétegű szűrő és reakcióüst elszennyeződése esetén is kifogástalan tisztítást, illetve tisztulást érjünk el. Az ismétlési folyamatoknál azonban általa-.
bán elegendő, ha nyomólevegőt már csak a legalsó
19. fúvókacsövön át vezetünk be.
A 2. ábra a találmány szerinti berendezés egy második példaképpeni kiviteli alakját szemlélteti. E kiviteli alak alapfelépítése lényegében azonos az
1. ábrán szemléltetett kiviteli alak alapfelépítésével, ezért az azonos feladatokat ellátó alkatrészeket az 1. ábrán látható megfelelő alkatrészekkel azonos hivatkozási számokkal jelöltük. A 2. ábra szerinti kiviteli alak abban tér el az 1. ábrán vázolt kiviteli alaktól, hogy a 10 reakcióüst három részre van osztva, mégpedig egy kupolaszerű 10a fenékrészre, egy hengeres 10b középrészre és egy kupolaszerű 10c fedélrészre. A reakcióüst részeinek egymáshoz kapcsolódó szélein karimák vannak, amelyek 30 és 31 karimakötők révén vannak összeerősítve. A karimák közé 32, illetve 33 szita van helyezve. A 11 többrétegű szűrő két, 11a és 11b szűrőtömbökre van bontva, amelyek közül a főként abszorpció céljára szolgáló alsó 1 la szűrőtömb az alsó 32 szitára, a főként szűrés céljára szolgáló fölső 1 lb szűrőtömb pedig a fölső 33 szitára van helyezve. A 11a és 1 lb szűrőtömbök mindegyike különálló öblítésének lehetővé tételére az öblítővizet és túlnyomású levegőt bevezető 22 és 23 csövek mellett további öblítővizet, illetve túlnyomású levegőt beáramoltató 22a, illetve 23a cső, valamint az öblítővizet kibocsátó 16 ürítőcsövön kívül további 16a ürítőcső is van alkalmazva. A 1 la szűrőtömb öblítésére, mosására szolgáló 22 és 23 csövek a 10a fenékrészbe, s járulékos 22a és 23a csövek pedig a 1 lb szűrőtömb öblítése céljából a 11a és 11b szűrőtömbök közötti légtérbe torkollnak. A 11a szűrőtömbhöz tartozó 16 ürítőcső a Ha és 11b szűrőtömbök közötti légtérből indul ki, a 11b szűrőtömbhöz tartozó lód ürítőcső pedig a 10c fedélrészből.
Az öblítési, mosási folyamat az 1. ábrával kapcsolatban ismertetetthez hasonlóan megy végbe, azonban a 1 la és 1 lb szűrőt ömbök öblítése előnyösen különböző időkben történik. Célszerű módon először a fölső 1 lb szűrőtömböt öblítjük és felbontjuk ennek szűrőlepényét. Fordítva is eljárhatunk, mert a 1 la szűrőtömb öblítését akkor is elvégezhetjük, amikor a 11b szűrőtömbön még rajta van a szűrőlepény. Ezt a 1 la és 1 lb szűrőtömbök közötti térből kiinduló 16 ürítőcső teszi lehetővé. Fontos, hogy legalább a fölső 11b szűrőtömb öblítésénél a túlnyomású levegő keresztül vezetése után (23a cső) egy nyugalmi időt hagyjunk a fölkavart szűrőrészecskék leülepedésére, ami után a 18 csövön keresztül vezetett túlnyomású levegő segítségével az iszap és víz keverékét a lód ürítőcsövön át a 10 reakcióüstből kinyomjuk.
A 10 reakcióüstnek három, 10a, 10b és 10c részre osztása azzal az előnnyel jár, hogy szükség esetén ε reakcióüst kinyitható és mind a 32, 33 szita, mind ε 1 la, 1 lb szűrőtömb kézzel tisztítható. Ez az előny természetesen költségtöbbletet okoz, mert a ,0 reakcióüst nyomástartásának biztosítására a karimás kötések részeit pontosan kell megmunkálni. Erre a szerkezeti kialakításra általában csak ritkán van szükség, mert a találmány szerinti eljárással való visszaöblítés, visszamosás a reakcióüstbe való kézi
189 240 benyúlást fölöslegessé teszi. A gyakorlatban ezért a 2. ábra szerinti kiviteli alakot úgy módosítjuk, hogy a reakcióüst osztásától eltekintünk. A szűrőtömbnek két vagy több részre osztása azonban célszerű megoldás, főként azért, mert ezáltal a szűrőrétegeknek ismertetett szemcsenagyság a fajsúly szerinti megválasztása könnyebbé válik. Ezenkívül ekkor arra sincs szükség, hogy az alsó szűrőtömböket vagy a legalsó szűrőtömböt túlnyomású levegővel erősen átfúvassuk. Sok esetben elegendő csupán öblítővíz alkalmazása, mert szűrőlepény lényegében csak a legfölső szűrőtömbön alakul ki.
A 3. ábra egy több szűrőréteges betét metszetét szemlélteti, amely betét a 10 reakcióüst 1. és 2. ábrákon látható kiviteli alakjaiba helyezhető. A 3. ábra szerinti kialakításnál a 11 többrétegű szűrő egy hengeres 40 burkolóköpenybe van helyezve, amely mindkét végén 41, illetve 42 szitaszövettel van lezárva. A 41 és 42 szitaszövetek szitalyukjait úgy választjuk meg, hogy ezek visszaöblítéskor a szűrőanyagot gyakorlatilag helyükön tartják, azonban a mosóoldatok normál tisztításánál a mosóoldat keresztüláramlását lényegesen nem befolyásolják, nem csökkentik. Annak megakadályozására, hogy visszaöblítéskor az öblítővíz a 11 többrétegű szűrőt megkerülve tudjon a 40 burkolóköpeny és a 10 reakcióüst belső fala között fölfelé áramlani, a burkolóköpenyen lágyan rugalmas anyagból levő 43 tömítőgyűrűk vannak, amelyek természetes vagy szintetikus gumiból készülhetnek.
All többrétegű szűrő betétként való kialakításának előállítási szempontból, valamint a szűrőnek reakcióüstbe helyezése szempontjából vannak előnyei. Különálló szűrőtömbök, például a 2. ábra szerinti lla és 11b szűrőtömbök alkalmazásánál ezek egy közös házba helyezhetők. Sok esetben az is előnyös, ha mindegyik szűrőtömböt egy külön burkolóköpenybe helyezzük, amely esetben az egyes betéteket közvetlen egymás fölé, vagy egymástól térközzel elválasztva egymás fölött helyezzük el.
Végül arra is van lehetőség, hogy a 40 burkolóköpenyt is szitaszövetből készítsük, a 11 többrétegű szűrőt egy darabot képező szitaszövet-zsákba zárjuk. Ebben az esetben is nagy jelentősége van annak, hogy a burkolóköpeny oldalfelületein 43 tömítőgyűrűk legyenek. Természetesen arra is van lehetőség, hogy a 43 tömítőgyűrűket a reakcióüst belső falán helyezzük el, illetve mind a burkolóköpenyre, mind a 10 reakcióüstre erősítsünk ilyen tömítőgyűrűt és ezáltal egyféle labirinttömítést hozzunk létre.

Claims (16)

1. Eljárás mosóoldatokban oldott káros anyagok elkülönítésére, főként palacktisztító gépekből kibocsátott cellulóz, szénhidrát, fémion, szerves sav és/vagy italmaradék tartalmú mosóoldat visszanyerésére, amely eljárás során folyamatosan egymást után először egy reakcióüstben a mosóoldathoz nagymolekulájú poliélektrolitokat adagolva a káros anyagokat szelektíven pelyhekben koaguláltatjuk és a polielektrolitokon lerakódtatjuk, majd a polielektrolitot a molekulaláncához tapadó káros anyagokkal együtt egy a reakcióüstben elhelyezett többrétegű szűrő segítségével szűrés és abszorpció révén a többrétegű szűrőn felülről lefelé átáramló mosóoldatból elkülönítjük, azzal jellemezve, hogy egy a mosóoldatban levő káros anyagmennyiségtől függő üzemidő után a többrétegű szűrőt a következő műveletelemek révén regeneráljuk:
a) A reakcióüstöt alulról öblítővízzel töltjük meg,
b) a többrétegű szűrőn alulról túlnyomású levegőt vezetünk keresztül és ezáltal a többrétegű szűrőn lerakodott szűrőlepényt föltörjük és a többrétegű szűrő fölött iszapból és vízből álló fluidizált réteget hozunk létre,
c) a túlnyomású levegő beáramlását megszüntetjük és az iszap-víz rétegben levő szűrőrészecskéket hagyjuk lerakódni,
d) a reakcióöstbe fölülről túlnyomású levegőt füvünk és ezáltal az iszap-víz keveréket a reakcióüstből fölfelé kinyomjuk, majd
- e) a többrétegű szűrőt friss öblítővízzel utánöblítjük.
2. Az 1. igénypontban meghatározott eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szűrőlepény feltöréséhez a túlnyomású levegőt a többrétegű szűrőnek csupán a fölső rétegén vagy fölső rétegein áramoltatjuk: keresztül.
3. Berendezés mosóoldatokban oldott káros anyagok elkülönítésére, amelynek reakcióüstje, ennek fölső részében a tisztítani kívánt mosóoldatot beáramoltató csöve és a pelyhesítő anyagot beáramoltató csöve, a reakcióüst alsó részén a tisztított mosóoldatot kiáramoltató csöve és öblítővizet és túlnyomású levegőt bevezető csöve, valamint a reakcióüstbe helyezett többrétegű szűrője van, azzal jellemezve, hogy az öblítővizet és túlnyomású levegőt beáramoltató cső két különállóan kapcsolható csőhöz, az öblítővizet bevezető csőhöz (22) és a túlnyomású levegőt bevezető csőhöz (23) van csatlakoztatva, a reakcióüst (10) fölső részében merülőcső (14) van elhelyezve, a merülőcső az alsó végén közvetlenül a többrétegű szűrő (11) felülete fölé nyúlik és a reakcióüstön (10) kívül öblítővizet viszszavezető ürítőcsőhöz (16) csatlakozik, és hogy a reakcióüst (10) fölső részébe egy további, túlnyomású levegőt vezető cső (18) torkollik.
4. A 3. igénypontban meghatározott berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a reakcióüst (10) alsó terében fúvókacső (19) van, amely az öblítővizet és túlnyomású levegőt beáramoltató csövekhez (22, 23) csatlakozik.
5. A 4. igénypontban meghatározott berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fúvókacső (19) fölött további fúvókacsövek (20, 21) vannak elhelyezve, amely járulékos fúvókacsövek túlnyomású levegőt vezető csövekhez (24, 25) vannak csatlakoztatva.'
6. A 3.-5. igénypontok bármelyikében meghatározott berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a merülőcső (14) belső torkolati nyílásán szita (14a) van, és hogy a merülőcsőbe (14) a reakcióüstön kívül egy további túlnyomású levegőt vezető cső (17) torkollik. ’
7. A 3.-6. igénypontok bármelyikében meghatározott berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve,
189 240 hogy a merülőcső (14) a reakcióüstön (10) kívül két csővezetékre ágazik, éspedig az öblítővizet visszavezető ürítőcsőre (16) és a mosóoldatot elvezető csőre (15).
8. A 3.-7. igénypontok bármelyikében meghatározott berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy valamennyi bevezető és kivezető csőnek különállóan kapcsolható szelepe, előnyösen mágnesszelepe van.
5. A 3.-8. igénypontok bármelyikében meghatározott berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a többrétegű szűrő (11) legalább két szűrőtömbre (11a, 11b) van osztva, és hogy mindegyik szűrőtömbhöz öblítővizet és túlnyomású levegőt beáramoltató csövek (22, 23; 22a, 23a), valamint öblítővizet és túlnyomású levegőt elvezető ürítőcsövek (16, 16a) tartoznak.
10. A 3.-9. igénypontok bármelyikében meghatározott berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a reakcióüst (10) osztott, és hogy a reakcióüst részeit képező fenékrész (10a), középrész (10b) és fedélrész (10c) karimakötők (30, 31) révén összeszorított karimák segítségével, levegőt át nem bocsátóan van egymással összeerősítve.
11. A 10. igénypontban meghatározott berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a karimás kötésekben a reakcióüstön (10) vízszintesen keresztülnyúló sziták (32, 33) vannak.
12. A 3.-11. igénypontok bármelyikében meghatározott berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a többrétegű szűrő (11) egy különálló, lényegében burkolóköpenyből (40) és szitaszövetekből (41, 42) álló, hengeres házban van elhelyezve, és hogy a ház burkolóköpenyén (40) tömítőgyűrűk (43) vannak.
5
13. A 12. igénypontban meghatározott berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a reakcióüst (10) belső falán járulékos tömítőgyűrűk vannak elhelyezve.
14. A 12. vagy 13. igénypontban meghatározott
0 berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szűrőház szilárd és merev, hengeres burkolóköpenyből (40) és ezt mindkét végén lefedő, hajlékony szitaszövetekből (41, 42) áll.
15. Ά 12. vagy 13. igénypontban meghatározott
5 berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szürőház egy darabból álló, zsákszerű szitaszövetből van.
16. A 12.-15. igénypontok bármelyikében meghatározott berendezés kiviteli alakja, azzal jelle0 mezve, hogy több, különálló házakban elhelyezett ' és ilyen állapotban egymás fölé helyezett szűrőtömbje (11a, 11b) van.
17. A 3.-16. igénypontok bármelyikében meghatározott berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, !5 hogy a többrétegű szűrő (11) legfölső rétege, például legfelső szűrő tömbje (11b) olyan szemcsenagyságú és olyan fajsúlyú anyagból van, amelynek vizes oldatban való ülepedési sebessége nagyobb a mosóoldatban levő káros anyagok ülepedési sebességéit) nél, azonban kisebb a többrétegű szűrő alsó rétegei szürőanyagának ülepedési sebességénél.
HU83761A 1982-10-01 1983-03-04 Process and equipment for the separation of harmful materials dissolved in wash solutions HU189240B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT364682 1982-10-01

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT35968A HUT35968A (en) 1985-08-28
HU189240B true HU189240B (en) 1986-06-30

Family

ID=3553395

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU83761A HU189240B (en) 1982-10-01 1983-03-04 Process and equipment for the separation of harmful materials dissolved in wash solutions

Country Status (4)

Country Link
JP (1) JPS5966313A (hu)
DE (1) DE3326419A1 (hu)
GB (1) GB2128098A (hu)
HU (1) HU189240B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0379805U (hu) * 1989-12-06 1991-08-15
JPH06320174A (ja) * 1992-03-25 1994-11-22 Isao Fujii 浄水装置
US5271851A (en) * 1993-03-08 1993-12-21 Kerr-Mcgee Corporation Integrated treatment system for refinery oily sludges
WO2015033455A1 (ja) * 2013-09-09 2015-03-12 株式会社日立製作所 吸着剤再生装置
JP2017121631A (ja) * 2017-04-17 2017-07-13 株式会社日立製作所 吸着剤再生装置
JP7082924B2 (ja) * 2018-08-21 2022-06-09 株式会社荏原製作所 フッ素化合物除去装置、酸素除去装置

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5633130B2 (hu) * 1971-09-04 1981-08-01
JPS56144712A (en) * 1980-04-15 1981-11-11 Hitachi Plant Eng & Constr Co Ltd Filter apparatus
JPS5748312A (en) * 1980-09-04 1982-03-19 Fuji Electric Co Ltd Washing method for filter material

Also Published As

Publication number Publication date
JPS5966313A (ja) 1984-04-14
DE3326419A1 (de) 1984-04-05
GB8304995D0 (en) 1983-03-30
HUT35968A (en) 1985-08-28
GB2128098A (en) 1984-04-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR960001375B1 (ko) 필터방법 및 그 장치
US4352739A (en) Completion and workover fluid filtration system
CN101400420B (zh) 用于处理反冲洗流体的装置和方法
FI71068B (fi) Motskoeljbart ljusskoeljningsfilter
US3428177A (en) Fluid control means for filter backwashing and air scouring
JP3037670B2 (ja) 固体を分離かつ精製する装置
HU189240B (en) Process and equipment for the separation of harmful materials dissolved in wash solutions
FI70525C (fi) Foerfarande foer kontinuerlig koncentration av suspensioner
HU215331B (hu) Folyadékkezelő berendezés
US3878096A (en) Continuous filtration plant
GB2067427A (en) Filtration system
JPH07251041A (ja) 膜分離装置及びその洗浄方法
CN108408973A (zh) 一种微絮凝连续砂滤器
JP2940364B2 (ja) 浮上ろ材を用いたろ過機におけるろ材の洗浄方法
JP7574122B2 (ja) 洗浄システム
JPH01171693A (ja) 生物膜濾過装置
JPH06254311A (ja) 浮上ろ材を用いたろ過機におけるろ材の洗浄装置
JPS6219898B2 (hu)
JP2020168599A (ja) 濾過装置
JP2002282617A (ja) 流体濾過器
SU893220A1 (ru) Фильтр дл очистки жидкости
SU1273142A1 (ru) Фильтр с зернистой загрузкой и способ регенерации фильтра с зернистой загрузкой
RU2161060C1 (ru) Способ очистки жидкости от дисперсной фазы и фильтр для очистки жидкости
JP2929907B2 (ja) ろ過機におけるろ材の洗浄再生装置
US929636A (en) Pressure-filter.

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628