HU186337B - Rotation symmetrical security container particularly for atomic power stations - Google Patents

Rotation symmetrical security container particularly for atomic power stations Download PDF

Info

Publication number
HU186337B
HU186337B HU832820A HU282083A HU186337B HU 186337 B HU186337 B HU 186337B HU 832820 A HU832820 A HU 832820A HU 282083 A HU282083 A HU 282083A HU 186337 B HU186337 B HU 186337B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
layers
wall
layer
security container
container according
Prior art date
Application number
HU832820A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Joachim Eichstaedt
Fritz Friedrich
Rudolf Helmbach
Bernd Lindau
Karl-Ernst Stollberg
Horst Tomasch
Fritz Tupertus
Dieter Weissenborn
Rudolf Sochor
Ivan Alexejev
Felix Nesumov
Vlagyimir Okhotin
Alecander Beljanicsev
Eduard Saharov
Original Assignee
Bauakademie Ddr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bauakademie Ddr filed Critical Bauakademie Ddr
Publication of HU186337B publication Critical patent/HU186337B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21CNUCLEAR REACTORS
    • G21C13/00Pressure vessels; Containment vessels; Containment in general
    • G21C13/08Vessels characterised by the material; Selection of materials for pressure vessels
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E30/00Energy generation of nuclear origin
    • Y02E30/30Nuclear fission reactors

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)
  • Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)

Description

A találmány tárgya forgásszimmetrikus biztonsági tartály, amely főleg atomerőműveknél alkalmazható.
Mint ismeretes, a biztonsági tartályok rendkívül nagy igénybevételnek kitett építmények. Ezek az igénybevételek a biztonsági tartályt belülről és/vagy kívülről terhelik, a terhelés történhet a teljes felületen, vagy meghatározott helyeken, továbbá az igénybevételek lehetnek hosszú időtartamúak, vagy rövid lefolyásúak.
Ennélfogva a biztonsági tartályokkal szembeni követelmények (például a környezet védelme az atomerőmű esetleges meghibásodása esetén, vagy a berendezés védelme a külső behatásokkal szemben) igen sokrétűek, ugyanis a biztonsági tartálynak nagy szilárdságúnak, valamint a radioaktivitással, illetőleg más sugárzással szemben kellő védelmet nyújtónak kell lennie.
Ismeretesek olyan biztonsági tartályok, amelyek több, egymástól függetlenül működő részegységből állnak, ahol a külső tartály általában előfeszített, vagy nem előfeszített betonból készül és a külső terheléseket veszi fel, valamint közbenső acélból készült tartály veszi fel a belső terheléseket, továbbá járulékos belső védelmi célú építménye van, amely a közbenső acéltartályt védi a helyi meghibásodásoktól.
A fenti megoldás jellegzetessége, hogy az acéltartály tömítetlenségei miatt a külső és a közbenső tartály közötti térben óhatatlanul szivárgások léphetnek fel. Hiányossága továbbá, hogy létesítése rendkívül nagy ráfordítást igényel.
Ismeretesek továbbá egyfalas biztonsági tartályok is, amelyeket többnyire előfeszített betonból készítenek. Ennek a szerkezetnek funkcionális hiányossága, hogy a helyi meghibásodások esetén a belső lemezköpenyen tömítetlenségek lépnek fel.
A fentieken túlmenően atomerőművekben hermetikusan lezárt terek határolására alkalmaznak olyan előfeszített, lemezzel erősített szerkezeteket is, amelyeknél a biztonsági tartályok — legalábbis a fentebb ismertetett megoldások — nem alkalmazhatók. Ennek oka az, hogy a speciális igénybevételek következtében az építményben óhatatlanul repedések képződnek, aminek következtében ezek a szerkezetek a sugárvédelemmel szemben nem védenek kielégítően. További hiányosságként megemlíthető, hogy a belső, illetőleg külső lemez helyi meghibásodása esetén nem csupán a tömítettség, hanem a terhelhetőség is lényegesen leromlik.
A találmánnyal célunk az ismert megoldások fent említett hiányosságainak kiküszöbölése, azaz olyan biztonsági tartály létrehozása, amely iparosított módon és gazdaságosan építhető, lényegesen rövidebb építésidőt igényel csökkentett ráfordítás mellett, ugyanakkor az atomerőművekben meglévő üzemi körülményeknek messzemenően eleget tevő biztonsági tartályt nyújt, amelynél a többfalas szerkezet előnyei egyfalas építési módban érvényesíthetők.
A találmánnyal megoldandó feladat ennek megfelelően olyan nem előfeszített, egyfalas forgásszimmetrikus biztonsági tartály kifejlesztése, amelynek falszerkezete több rétegből áll.
A kitűzött feladatot a találmány szerint olyan forgásszimmetrikus biztonsági tartállyal oldottuk meg, amelynek nem előfeszített falazata kettőnél több, egymást körülvevő rétegből áll, ezek a rétegek acéllemezből, vagy rúdszerű elemekből vannak kialakítva, továbbá a rétegek egymáshoz a közöttük lévő tereket kitöltő anyaggal, előnyösen betonnal vannak rögzítve.
A szerkezet jobb együttdolgozása érdekében célszerű legalább a külső és belső réteget horgonyzóelemekkel ellátni. A külső és belső réteg gyűrűalakú húzóelemmel is felszerelhető. Ez a gyűrűalakú húzóelem a rétegek között járulékos réteget is képezhet.
Célszerű, ha a belső réteg mellett a külső réteg is gáztömör kivitelű.
A külső és belső rétegek közötti terekben olyan egységek rendezhetők el, amelyek gáz, illetve folyékony közeget vezérlő és szabályzottan elvezető szerkezetekként vannak kialakítva. A rétegek közötti terekben elrendezett anyag lehet természetesen különböző anyagok keveréke is.
A találmány szerinti megoldás legfontosabb előnye, hogy a biztonsági tartály lemezekkel megerősített építési módja atomerőművekben sokoldalú előnyökkel jár az ismert monolitikus építésmódhoz képest. Ezek nevezetesen a rövidebb építésidő, az építési folyamatok leegyszerűsödése, az építési anyagráfordítás csökkenése, valamint a munka termelékenységének jelentős növelése. A szekciók gyártósoron történő előregyártása igen magas fokú iparosított előregyártást tesz lehetővé, a szerelő jellegű helyszíni munkálatok optimálist megközelítő építési technológiát biztosítanak az építéshez és szereléshez.
A többrétegű falazatból funkcionális előnyök is származnak. Ezek közül legfontosabb az a lehetőség, hogy a belső palást mellett további acéllemez-réteg hermetikusan van kialakítva, ezáltal a teljes építmény tömítettsége lényegesen nagyobb és így a belső réteg szivárgása esetén a falazat egésze még gáztömören zár. A belső lemezköpeny és a járulékos hermetikusan záró réteg között elrendezhetők olyan egységek, amelyek a gáz és folyadék közeg vezérlésére és szabályzott elvezetésére szolgálnak. Ezáltal a találmány szerinti megoldás hasonló funkcionális előnyökkel rendelkezik, mint a többfalas építési mód. A találmány szerinti megoldás külön előnye azonban, hogy a belülről és/vagy kívülről ható valamennyi igénybevételt az összes réteg viseli, amiből következik, hogy az anyagráfordítás jelentősen csökkenthető. További előny, hogy a falazat belsején elhelyezkedő acélból készült rétegek a szélektől olyan távközzel helyezkednek el, hogy azok helyenként nem károsodhatnak rendkívül nagy helyi igénybevételek esetén sem. Ilyen esetben tehát a falazat terhelhetősége legfeljebb elenyésző mértékben csökken, ami az egész szerkezetet tekintve elhanyagolható.
A találmányt részletesebben a rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti megoldás néhány példakénti kiviteli alakját tüntettük fel.
A rajzon az 1. ábra a találmány szerinti biztonsági tartály keresztmetszete ;
a 2. ábra a találmány szerinti tartály falazatának metszete, viszonylag nagyobb léptékben;
a 3. ábrán a találmány szerinti tartályfalazat további példakénti kiviteli alakjának metszete látható.
Amint az 1. és 2. ábrán látható, a találmány szerinti biztonsági 1 tartálynak acéllemezből készült belső 2 rétege és külső 3 rétege van, amelyek között közbenső 4 és 5 rétegek helyezkednek el. A 2, 3, 4 és 5 rétegeket egymással a rétegek közötti terekbe töltött 8 kitöltő anyag köti össze, amely a jelen esetben beton. A jelen esetben a belső 2 réteg és a külső 3 réteg 7 horgonyzóelemekkel van ellátva.
-2186337
A belső 2 réteg gáztömör kialakítású. Továbbá, az ábrázolt példakénti kiviteli alak esetében a belső 2 rétegen túlmenően a külső 3 réteg is gáztömör kialakítású. A 2 és 3 rétegek közötti térben 10 egységek vannak elrendezve, amelyek gáz és folyékony közegeket szabályzó és vezérelten elvezető szerkezetek. Ezek feladata tehát az, hogy a belső 2 réteg esetleges résein a falazatba átjutó folyékony és gáznemü közegeket a falazatból eltávolítsák.
A belső 2 réteg és a külső 3 réteg között közbenső 4 és 5 rétegek helyezkednek el — amint azt már fentebb említettük —, amelyek egymást keresztező rúd alakú elemekből vannak kialakítva. Ezeknek a 2 és 3 rétegektől való távolsága úgy van megválasztva, hogy a helyi meghibásodások a 4 és 5 réteget ne érhessék el.
A 3. ábra szerinti változat lényegében megegyezik a
2. ábra szerinti megoldással. Itt is a belső 2 réteg és a külső 3 réteg között közbenső 4 és 5 rétegek helyezkednek el, amelyek rúd alakú elemekből vannak kialakítva. Ezeken túlmenően a falazat itt gyűrű alakú húzóelemekkel van ellátva, amelyek járulékos 6 rétegként szolgálnak. Ez a 6 réteg lehet falmagasságú, vagy akár kisebb magasságú is. Itt a rétegek egymáshoz való rögzítését ugyancsak a 8 kitöltőanyag végzi.
A 3. ábra szerinti külső 3 réteg helyenként felhegesztett acélövként kialakított járulékos 9 húzóelemmel is merevítve van.

Claims (6)

1. Forgásszimmetrikus biztonsági tartály, főleg atomerőművekhez, amelynek falazata előfeszítés nélküli építmény, azzal jellemezve, hogy a falazatnak kettőnél több, egymást körülvevő rétege (2, 3, 4, 5, 6) van, ezek acéllemezből, illetve rúdszerű elemekből vannak kialakítva, továbbá a rétegek (2, 3, 4, 5, 6) egymáshoz a közöttük lévő tereket kitöltő anyaggal (8) előnyösen betonnal vannak rögzítve.
2. Az 1. igénypont szerinti biztonsági tartály, azzal jellemezve, hogy legalább a belső és a külső réteg (2, 3) horgonyzóelemekkel (7) van ellátva.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti biztonsági tartály, azzal jellemezve, hogy a rétegeknek (2, 3) gyűrű alakú húzóelemük (9) van.
4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti biztonsági tartály, azzal jellemezve, hogy a rétegek (2, 3) között járulékos rétegként (6) gyűrű alakú húzóelem (9) van elrendezve.
5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti biztonsági tartály, azzal jellemezve, hogy a belső réteg (2) mellett a külső réteg (3) is gáztömör kialakítású.
6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti biztonsági tartály, azzal jellemezve, hogy a belső és a külső rétegek (2, 3) közötti térben gáz alakú és folyékony közeget vezérlő és szabályzóban elvezető egységek (10) vannak elrendezve.
HU832820A 1982-08-25 1983-08-10 Rotation symmetrical security container particularly for atomic power stations HU186337B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD82242795A DD219051A3 (de) 1982-08-25 1982-08-25 Rotationssymmetrischer sicherheitsbehaelter

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU186337B true HU186337B (en) 1985-07-29

Family

ID=5540862

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU832820A HU186337B (en) 1982-08-25 1983-08-10 Rotation symmetrical security container particularly for atomic power stations

Country Status (7)

Country Link
JP (1) JPS5965296A (hu)
AT (1) AT380120B (hu)
CH (1) CH664415A5 (hu)
DD (1) DD219051A3 (hu)
DE (1) DE3326585A1 (hu)
FR (1) FR2532353A1 (hu)
HU (1) HU186337B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS62258066A (ja) * 1986-05-02 1987-11-10 鹿島建設株式会社 鋼板コンクリ−ト壁構造
CN101807439A (zh) * 2010-03-16 2010-08-18 上海电气电站设备有限公司 一种核级压力容器用复合钢板
DE102011105329B4 (de) * 2011-06-03 2013-06-27 Areva Np Gmbh Verbundbauteil und damit hergestellte Stahlbeton-Stahl-Struktur
CN102436963A (zh) * 2011-09-26 2012-05-02 安徽省电力公司阜阳供电公司 一种新型真空灭弧室检测支架

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1962111U (de) * 1965-10-26 1967-06-15 Licentia Gmbh Sicherheitshuelle fuer einen kernreaktor.
US4175005A (en) * 1975-12-06 1979-11-20 Harstead Gunnar A Component nuclear containment structure
FR2415704A1 (fr) * 1978-01-30 1979-08-24 Commissariat Energie Atomique Enceinte de confinement notamment pour reacteurs nucleaires
JPS5910094B2 (ja) * 1978-04-12 1984-03-07 日本電気株式会社 振幅等化装置

Also Published As

Publication number Publication date
DE3326585A1 (de) 1984-03-01
DD219051A3 (de) 1985-02-20
AT380120B (de) 1986-04-10
JPS5965296A (ja) 1984-04-13
FR2532353A1 (fr) 1984-03-02
ATA263483A (de) 1985-08-15
FR2532353B3 (hu) 1985-03-08
CH664415A5 (de) 1988-02-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2936421A1 (de) Doppelwandiger behaelter fuer tiefkalte fluessigkeiten
DE2120746A1 (de) Fassadenelement
EP1520079B1 (de) Coldboxblechmantel
DE1501704A1 (de) Isolierter Behaelter fuer verfluessigtes Erdgas
HU186337B (en) Rotation symmetrical security container particularly for atomic power stations
DE2435521A1 (de) Stahl-beton-verbundelement zur auskleidung von behaeltern wie lagerbecken, spannbeton- reaktordruckbehaelter o.dgl.
DE2414233A1 (de) Speicherbehaelter fuer tiefsiedende verfluessigte gase
CN103114752A (zh) Frp球罐-转位支撑组合柱体系及其施工方法
DE2545528C2 (de) Sicherheitswand für einen Lagertank
EP0096235B1 (de) Behälter zur Einlagerung von tiefgekühlten Flüssigkeiten
DE2159943A1 (de) Lagerbehälter für bei tiefer Temperatur und Atmosphärendruck flüssige Gase
DE2554576A1 (de) Stahlbeton- und/oder spannbeton- tragwerk
DE2917848C2 (de) Mittels gespannter Bewehrungen vorgespannter zylindrischer Betondruckbehälter
DE2558687C2 (de) Kernreaktor-Druckbehälter
DE19937414A1 (de) Bauelement zur Erstellung von Aussparungen im Stützenbereich von Flachdecken aus Stahlbeton oder Spannbeton
EP0121767A2 (de) Schraubbare Anhebevorrichtung
DE19811609A1 (de) Schutzdom-Einrichtungen niedriger Bauart für östliche Kernkraftwerke
DE1675402C3 (de) Abfluß zum Befestigen von Auslaufventilen an Kunststoffkesseln für Behälterfahrzeuge
AT280709B (de) Beschichtetes Rohr
DD240090A1 (de) Wand- und/oder deckenkonstruktion fuer strahlengefaehrdete/strahlenbelastete raeume
DE2420628C3 (de) Behälter
DE1293693B (hu)
CH544382A (de) Reaktorumschliessung für einen Kernreaktor
DE1299112B (de) Hochdruckbehaelter aus Stahlbeton
CH439222A (de) Düsenboden