HU185412B - Prefabricated product of textile for making parallel warp system, as well as,mezhod and device for making this and introducing this into a machine making finish product - Google Patents

Prefabricated product of textile for making parallel warp system, as well as,mezhod and device for making this and introducing this into a machine making finish product Download PDF

Info

Publication number
HU185412B
HU185412B HU81602A HU60281A HU185412B HU 185412 B HU185412 B HU 185412B HU 81602 A HU81602 A HU 81602A HU 60281 A HU60281 A HU 60281A HU 185412 B HU185412 B HU 185412B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weft
loose
yarn
march
machine
Prior art date
Application number
HU81602A
Other languages
English (en)
Inventor
Johann Berger
Josef Berger
Original Assignee
Johann Berger
Josef Berger
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Johann Berger, Josef Berger filed Critical Johann Berger
Publication of HU185412B publication Critical patent/HU185412B/hu

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D02YARNS; MECHANICAL FINISHING OF YARNS OR ROPES; WARPING OR BEAMING
    • D02HWARPING, BEAMING OR LEASING
    • D02H11/00Methods or apparatus not provided for in the preceding groups, e.g. for cleaning the warp
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D15/00Woven fabrics characterised by the material, structure or properties of the fibres, filaments, yarns, threads or other warp or weft elements used
    • D03D15/60Woven fabrics characterised by the material, structure or properties of the fibres, filaments, yarns, threads or other warp or weft elements used characterised by the warp or weft elements other than yarns or threads
    • D03D15/68Scaffolding threads, i.e. threads removed after weaving
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D23/00General weaving methods not special to the production of any particular woven fabric or the use of any particular loom; Weaves not provided for in any other single group
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D35/00Smallware looms, i.e. looms for weaving ribbons or other narrow fabrics

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Woven Fabrics (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Warping, Beaming, Or Leasing (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Knitting Of Fabric (AREA)

Description

A találmány tárgya textil előgyártmány párhuzamos fonalrendszer készítésére lapszerö textilárut előállító gépekhez. Az ilyen gépeket a továbbiakban „készáruelőállító gépeknek” fogjuk nevezni. Ezek elsősorban szövőgépek, vagy lánchurkológépek lehetnek, általában pedig minden olyan gép, amelyik párhuzamos fonalrendszert dolgoz fel.
A találmány tárgya továbbá az ilyen textil előgyártmány előállítására szolgáló eljárás és berendezés. Végül a találmány tárgya még az említett textil előgyártmánynak a készáruelőállító gépekbe juttatását szolgáló eljárás és berendezés.
Leírásunkban a „fonalak” fogalmába a monofii, a cérna, a fonal, a fóliafonal és hasonlók tartoznak. Ide tartoznak a rugalmas anyagúak is. A „lapszerű textiláruk” fogalmába tartoznak a szövetek és a kötött kelmék, beleértve a tömlőszerűeket is, valamint a hálók. A kötött kelmék előállíthatok lánchurkológépen, vagy megfelelő hurkológépeken.
A „textil előgyártmány” alatt lazán szőtt szalagot értünk.
Ismeretes, hogy a készáruelőállító gépekhez párhuzamos fonalrendszert vezetnek, lánchenger segítségével. A párhuzamos fonalrendszerből álló ismert termék a lánchenger, amely a feltekercselt Iáncfonalakat tartalmazza. A lánchenger alkalmazása azonban hátrányokkal jár. Amint a lánchenger üres lett, újjal kell kicserélni és az új lánchenger láncfonalait össze kell kötni az előző, üressé vált lánchenger fonalaival, amihez a készáruelőállitó gépet le kell állítani. Az összckötési művelet viszonylag sok időt vesz igénybe, ami a gyors működésű készáruelőállító gépnél nagy veszteséget jelent.
A láncfonal lánchengerekről való lefejtésénél a tekercs-21
185 412 átmérő csökkenésével egyidejűleg változik az a szög, amely alatt a láncfonalak a következő eltérítésig, nevezetesen az irányító hengerig haladnak. Ezáltal a lánchengerről való lefejtés közben változik a fonalfeszültség, aminek kompenzálása tetemes mechanikus és/vagy elektronikus ráfordítást igényel.
A lánchengerek tárolási teret és szállítási költséget igényelnek.
Ismeretes továbbá olyan megoldás, ahol a párhuzamos fonalrendszert a készáruelőállító gépbe közvetlenül, cséveállványról vezetik be. Ez olyan állványt jelent, amelyen nagyszámú cséve található. A cséveállvány szintén sok helyet igényel és tetemes beruházási költséget jelent. Mindegyik csévéhez külön tartót, valamint féket kell kiképezni. A csévékíől lefutó fonalak mindegyikének különböző vezetés szükséges, ezen kívül maguk a csévék is szállítási és tárolási költséget igényelnek.
A találmány célja a fenti nehézségek kiküszöbölése.
A szóban forgó találmány szerint a párhuzamos fonalrendszert úgy kívánjuk elkészíteni, hogy' ne legyen szükség lánchengerre, vagy cséveállványra közvetlenül a készáruelőállító gép előtt.
Ez a feladat a találmány értelmében olymódon oldható meg, hogy olyan textii előgyártmányt használunk fel, amely a szokásos szövetekhez képest kis vetüléksűrűségű - a továbbiakban úgynevezett „laza-áru” (Lockerware), — amelybe a vetülékfonal kihúzható vetülékhurkok formájában van beleszőve.
A vetüléksűrűséget mindig a lazán szőtt kelméből előállítandó készárura vonatkoztatva vizsgáljuk. Szélsőséges esetben, ha a készáru olyan szövet, amelyben centiméterenként 200 vetüiékhurok van, akkor a centiméterenként 20 vetülékhurkot tartalmazó szövetet már „laza-árunak” nevezhetjük. A legtöbb esetben azonban a laza-árunak ennél lényegesen kisebb vetüléksűrűsége van. A vetülékhurkokat úgy kell beszőni, hogy ezek később folytonos vetülékfonalként ismét kihúzhatok legyenek, mivel csak ebben az esetben lehet a kihúzást észszerűen elvégezni és a vetülékfonalat ismét felhasználni. Ugyanez érvényes két ellentétes befűzésű vetülékfonal esetében is. A vetülékfonal, illetve a vetülékfonalak kihúzása után olyan párhuzamos fonalrendszer marad vissza, amely közvetlenül odavezethető a készáruelőállító gépek egy, vagy több munkahelyéhez. A laza-áruból kihúzott vetülékfonal, különösen készárutermelés esetén, ismét felhasználható.
A találmány alkalmazása esetén a lánchengerek megtakaríthatók. A lazán szőtt kelme igen egyszerűen úgy tárolható, hogy rendezetten vagy rendezetlenül tárolóba, különösen tartályba vezetjük. A tároló több tonna lazaárut fogadhat be és ezzel több lánchenger csévélt helyettesítheti. A laza-áru kis költséggel szállítható, nem igényel semmilyen csévetestet, vagy hasonlót, hanem egyszerűen olyan egymásba helyezhető tartályt, papírdobozt, rácsos ládát, vagy hasonló tartályt alkalmazhatunk, amely visszaszállításnál csak nagyon kevés helyet foglal el.
A tárolót a készáruelőállító üzemben a készáruelőállító géptől és/vagy a laza-árut előállító géptől távol állíthatjuk fel, például külön tárolótérben. A laza-árut megfelelő vezetés segítségével továbbíthatjuk az azt előállító szövőgéptől a tárolóba és/vagy a tárolóból a készáruelőállító géphez.· A készáru-termelő üzemben azonban mellőzhető is a laza-áru előállítása, ilyenkor azt — elsősorban összehajtható — tartókban szállíthatjuk be.
A legtöbb alkalmazási esetben olyan laza-áru használható, amelynek vetüléksűrűsége a találmány értelmében kevesebb, mint centiméterenként egy vetüiékhurok, de előnyösen kevesebb, mint 10 centiméterenként egy vetüiékhurok.
A találmány szerinti textil előgyártmány előállítható egyetlen vetülékfonal segítségével, azonban két vetülékfonal is alkalmazható, amelyek két oldalról, tehát egymással ellentétesen szőhetők be. E célra egyidejűleg két vet ilékhurok-bevezető eszköz van ugyanabban a szádban. Ez íz eljárás különösen széles laza-áru esetében ajánlatos.
Á találmány egy kedvező kivitelénél a vetülékhurkok zárt végei egyszerűen oldalra kinyúlnak a laza-áruból. Érdes fonal alkalmazása esetén a laza-áru tartása így kielégítő.
Ha sima felületű fonalakból álló láncfonalakat kell öss'eszőni és/vagy ha különösen kis vetüléksűrűséget kívánunk megvalósítani, akkor a találmány értelmében a laza-árut kifejthető szemsorral biztosíthatjuk. A lazaáru feldolgozásánál a vetülékhurkok kihúzásakor az említet’ szemsor is kibomlik. Ugyanez érvényes arra az esetre is, amikor mindkét szélen egy-egy szemsor van.
A szemsor a találmány értelmében vagy magából a vetüiékhurok anyagából, tehát a vetülékfonal felhasználásával készülhet, vagy pedig segédfonal alkalmazásával. Az utóbbi esetben a vetülékfonalon kívül még a hozzá tarozó segédfonalat is ki kell húzni az ismételt felhasználás esetében.
A fentieken kívül a találmány tárgya még eljárás a találmány szerinti textil előgyártmányban lévő láncfonalrendszernek a készáruelőállító gép munkahelyéhez való juttatására és beadagolására. Ez a feladat a találmány értelmében úgy oldható meg, hogy a laza-árut először egy fékszerkezethez vezetjük, miáltal a laza-áru és az abból később szabaddá váló fonalak a fékszerkezet és a készáruelőállitó gép közötti pályaszakaszon feszítés alatt állnak, majd a haladási irányban a fékezési hely után a megfeszített szalagból a vetülékfonalat, vagy mindkét vetülékfonalat oldalirányban kihúzzuk és felcsévéljük, végül a megmaradó láncfonalrendszert a készáruelőállító gép egyik munkahelyéhez vezetjük. A láncfonalrendszert el is lehet osztani és több munkahelyhez lehet vezetni. A találmány értelmében eljárhatunk fordítva is, azaz több laza-áruból származó láncfonalrendszert vezethetünk egy munkahelyhez, különösen akkor, ha az előállítandó készáru széles, például 4000 láncfonalat igényel, miközben a laza-áru csak 500 láncfonallal készíthető.
A találmány egy előnyös eljárás-változata szerint a készáru különböző tulajdonságú fonalakból készülhet, amennyiben az előállításhoz felhasznált laza-áru különböző tulajdonságú láncfonalakból áll. Ilyen tulajdonság lehet például a színezés, a zsugorodás, a fonalszerkezet és rnás egyéb.
Ha a laza-áru egy, vagy két felbontható szemsorral készül, akkor a találmány szerint ügyelni kell arra az irányra, amelyben a laza-árut felbontáshoz vezetjük, me't a szemsor csak a készítés irányával ellentétesen bontható fel.
A találmány egy további eljárás-változata szerint a fonalak. egyes tulajdonságait a laza-áruban Is be lehet állítani, ami a készáru-előállító üzem számára lehetővé teszi, hogy a fonalait kis mennyiségben is nemesíthesse. Ide tartozik például a színezés, vagy zsugorítás, illetve a hőrögzítés. A laza-áru hosszanti irányában szakaszonként különböző színű lehet, úgy hogy keresztcsíkos készáru is előállítható.
-3185 41
Hagyományosan eljárva, a lánchenger megüresedése után a láncfonalak végeit csak a készáruelőállító gép leállítása mellett lehet összekötni az új lánchenger láncfonalainak kezdetével. Ezzel szemben a találmány értelmében a laza-árut, amely valamilyen tárolóban, például egy tartályban van elhelyezve, össze lehet kötni a másik tárolóban lévő laza-áruval azalatt, miközben a készáruelőállító gép dolgozik. Az összekötési művelethez tehát a gépet nem kell leállítani. Az egyik tárolóban lévő laza-áru felhasználása után a vele összekötött laza-árut megszakítás nélkül vezethetjük el a következő tárolóból és adagolhatjuk a gépbe.
A textil előgyártmány, vagyis a laza-áru feszítésére és felbontására a találmány szerinti berendezés használható. A „fékszerkezet” kifejezés alatt olyan meghajtószerkezet értendő, amely nem engedi meg, hogy a készáruelőállító gép által kifejtett húzás hatására gyorsulás lépjen fel.
A találmány szerinti berendezés egy előnyös kiviteli alakjánál minden vetülék-fektető tűhöz vetülékvisszatartót alkalmazunk, ami ott van elhelyezve, ahol a szádon való áthaladás után a vetülékbefektető ismét kilép. Nagyon lazára készítendő szövet esetében célszerű a vetülékhurok zárt végét legalább átmenetileg a szövet szélén kívül szilárdan megfogni. A vetülékvisszatartó egyszerűbb esetben olyan tüske lehet, amely a vetülékhurok síkjához képest keresztirányban ide-oda mozog, de lehet hurkolótű. is, amely arra szolgál,hogy szemsort készítsen.
Az egy, vagy két szemsorraí készült laza-árut annál olcsóbban lehet előállítani, minél kisebb a vetüléksűrűség. Nagyon kis vetüléksűrűségnél az az úthossz, amit a készáru tesz meg a dupla vetülék kihúzásakor, lényegesen nagyobb, mint az az út, amit a hurkolótű ide-oda mozgásakor dupla vetülékenként megtesz. Ez a hurokképzésnél nehézséget okoz. A nehézséget a találmány szerinti laza-áru előállítására szolgáló készülékkel lehet megszüntetni. Ennél járulékos gépelemek - mint fordítókar és vetülékvisszatartó — biztosítják a laza-árut előállító szövőgép kifogástalan munkamenetét nagyon kis vetüléksűrűségnél is.
A találmány szerinti laza-árut felcsévélt fonalakból állítjuk elő, a csévék pedig csévetartón nyerhetnek elhelyezést.
Végül a találmány értelmében a laza-áru előállítható közvetlenül a fonalgyártó géphez, vagy a fonalfeldolgozó géphez (például cérnázó géphez, fonalnyújtó géphez, vagy fonalnemesítő géphez) csatlakoztatva is. Amennyiben az ilyen gép a szükséges fonalaknak csak törtrészét szolgáltatja, úgy ezen gépekből egyidejűleg többet lehet alkalmazni olymódon, hogy ezek előnyösen szinkronban vannak meghajtva. A fonalgyártó, vagy fonalfeldolgozó üzem ekkor csévék helyett közvetlenül az előgyártmányt szállíthatja.
A találmányt a továbbiakban kiviteli példák keretében ismertetjük részletesebben ábráink segítségével, amelyek közül:
az 1-4. ábrák vázlatosan mutatják be azokat az önmagukban ismert szövési- és burkolási módokat, amelyek a találmány szerinti laza-áru előállítására használatosak;
az 5. ábra perspektivikusan és vázlatosan ábrázolja a fékszerkezetet és felbontószerkezetet, amely az előgyártmánytároló és a készáruelőállító gép közé van beiktatva; a 6. ábra a két tárolóban tárolt laza-áru végeinek öszszekötésére vonatkozó elvi vázlat;
a 7—9. ábra a laza-árunak a készáruelőállító géphez való különböző vezetésmódjaira vonatkozó elvi vázlat;
a 10-11. ábra a laza-áru előállításának elvi vázlata két gyártási lépésben, a vetülékfonalból képzelt szemsorral;
a 12. és 13. ábra az előgyártmányt szövő gép egyes 'észleteit tünteti fel perspektivikusan.
A lazaárut a később ismertetendő szövőgépen szövik. A szövésre kerülő láncfonalak egyszerűbb esetben olyan egyedi csévetestekről érkeznek, melyek például csévetartó állványon helyezkednek el. Ilyen módon a laza-áru abban az üzemben állítható elő, ahol a készárut is termelik. A laza-áru azonban olyan fonalakból is szőhető, amelyek fonalgyártó gépből, vagy fonalfeldolgozó gépből lépnek ki, például még gumikörülfonó gépből is, ha rugalmas fonalak szükségesek. Ha olyan laza-árura van szükség, amely több láncfonalból áll. mint amennyit az említett gépek szolgáltatnak, akkor - mint említettük - az ilyen gépekből több járatható szinkronban és ezek együttesen biztosítják a szükséges számú íáncfonalat. A laza-áru rendezetten vagy rendezetlenül kerül a tárolókba, de leginkább tartályokba. A tartályokat ebből az üzemből, ahol a laza-áru készül, abba az üzembe szállítják, ahol a készárut termelik. E megoldás helyett azonban az is lehetséges, hogy abban az üzemben, amelyik a készárut állítja elő, felállítunk legalább egy lazaáru-készítő gépet, amely csévékről szövi a laza-árut és megtölti az ott elhelyezett nagyobb tárolót. A taroló elhelyezhető tetemes távolságra is mind a lazaáru-szövő géptől, mint a készárutermelő géptől. Ekkor a laza-áru a vezetőgörgőkön át halad a tárolóba, majd innen a készáruelőállító géphez. Ha egymás után több tároló töltésére kerül sor, akkor ezek között nem kell a laza-árut megszakítani. Ha az utoljára megtöltött tárolótól az utoljára elkészült végződést vezetjük a készáruelőállító géphez, akkor a több tárolóban felhalmozott laza-árut egymás után feldolgozhatjuk, megszakítási és összekötési műveletek nélkül.
Az 1—4. ábrák olyan lehetőséget mutatnak be, amelyek szerint önmagában ismert eljárással laza-áiu szőhető. Az 1. ábrán az l láncfonalak közé balról juttatjuk be a 3 vetülékhurkokat, mégpedig úgy, hogy ezek 3.1 vége jobbra 1-2 centiméternyit kiáll. Érdes fonalat használva a laza-árunak kielégítő tartása van a véletlenszerű felbomlással szemben. Ez az eljárás olyan vetüléksűrűségnél alkalmas, ahol a szalag hosszában 1 centiméterre legalább egy vetülékhurok jut.
A 2. ábrán a 3 vetülékhurkokat balról, az 5 vetülékhurkokat pedig egyidejűleg jobbról juttatjuk be ugyanazon a helyen. Mindkét vetülékhurkot ugyanabba a szádba egy-egy vetülékbefektető szerkezet szövi be. A szövetből balra és jobbra kiállnaka 3.1 és 5.1 zárt hurokvégek. Ez a szövési mód kisebb vetüléksűrűségű laza-áruhoz alkalmas, mint az 1. ábrán bemutatott mód.
A 3. és 4. ábrán látható módot olyan vetüléksűrűségig lehet alkalmazni, ahol a laza-áru hosszának 10 centiméterére legalább egy vetülékhurok jut, de a módszer adott esetben még ennél is kisebb vetülékhuroksűrú'ségre is alkalmas. A 3. ábrán a laza-áiut olyan 7 szemsorral látjuk el, amit magából a 2 vetülékfonalból képezünk, a 11 hurkolótű segítségével. Különösen kis vetüléksűrűség elérése érdekében az eljárást mindkét oldalon lehet alkalmazni. A jobbról balra bevitt vetülékhurkokat a baloldalon egy második szemsorral lehet rögzíteni. A szemsor a 3 vetü· lékhurokkal együtt fejthető ki. Eltávolítva a 3. ábrán a 11 hurkolótűt, a legfelső 3 vetülékhurkot balra ki lehet húzni. Ezt követi az alatta lévő, miközben a hozzá tar4 tozó szem ugyancsak kibújik. A felbontást tehát az utolsónak szőtt kelme végén kell kezdeni.
A 4. ábra a 13 segédfonal segítségével történő laza-áru előállítását mutatja be. Itt a 7’ szemsort a 3 vetülékhurokból és a segédfonalból képezzük. Felbontáskor egyrészt a 13 segédfonalat, másrészt a 2 vetülékfonalat kell kihúzni. Két vetülékfonal alkalmazása esetén a vetülékfonalat jobbról és balról lehet befűzni és mindkettőt egy-egy segédfonallal lehet egy-egy szemsorban rögzíteni.
Az 5. ábra olyan berendezést mutat, amely a laza-áru tárolója és a készáruelőállító gép munkahelye közé van beiktatva és egyrészt arra szolgál, hogy az odavezetett láncfonalakat megfeszítse, másrészt arra, hogy a 2 vetülékfonalat kihúzza. Az 5. ábra ezt a 3. ábra szerinti lazaáru példáján mutatja be, amelynél a 7 szemsor a 2 vetülékfonal felhasználásával készült.
A 17 laza-árut először olyan fékszerkezetre vezetjük, amelynek 31 és 32 fékezhető hengere, továbbá 33 segédhengere van, s a laza-árut ez nyomja rá a két másik hengerre. Az 1 láncfonalakat az 50 nyű irányában húzzuk a — nem ábrázolt — készáruelőállító gép munkahelyére úgy, hogy a munkahely és a 30 fékszerkezet között az 1 láncfonalak megfeszülnek.
A 30 fékszerkezet után a laza-áru a rögzített 35 hengeres rúdon át halad. Röviddel ezután az 5. ábrán látható módon előrefelé kihúzzuk a 2 vetülékfonalat, miközben a 7 szemsor felbomlik.
A 2 vetülékfonalat az 55 fonalvezetőn keresztül az önmagában ismert 57 fonaltovábbító szerkezethez vezetjük. Ez biztosítja a 2 vetülékfonal meghatározott kihúzási sebességét. A kihúzás sebessége a 3 vetülékhurok hosszának, a vele képzett 58 szemnek, valamint a 31 és 32 hengerek fordulatszámának megfelelően van megválasztva. A kihúzott 2 vetülékfonal a 60 csévére tekeredik és ismét felhasználható. Ez a fonal tehát nem növeli az anyagköltséget.
Az a laza-áru, ami a 61 és 62 tartályban van tárolva, láncfonalról-láncfonalra összeköthető egymással, mégpedig az alatt, mialatt a szalag az egyik tartályból a készáruelőállító géphez fut. Amennyiben a laza-árunak egy, vagy két szemsora van, úgy a következők szerint járunk el: a laza-árut úgy töltjük be, hogy az utoljára elkészített 17a és 17a’ végek is hozzáférhetők legyenek. A 61 tárolóban lévő laza-árunak az utoljára elkészült végét az 5. ábra szerinti fékszerkezethez vezetjük.
Ennek a laza-árunak az elsőként elkészült végét összekötjük a 62 tárolóban lévő laza-áru utoljára elkészült 17a’ végével mégpedig úgy, hogy láncfonalat láncfonallal, vetülékfonalat vetülékfonallal és adott esetben segédfonalat segédfonallal. Amikor a 61 tároló kiürült, akkor a 17a vég magával viszi a 17a’ véget úgy, hogy most majd a 62 tartály ürül ki. A laza-áru láncfonalai a 63 összekötési hellyel együtt átfutnak a készáruelőáliító gépen. Amennyiben szükséges, később az összekötési helyen a készáru egy darabját ki lehet vágni.
A kiürült tárolót vagy egy telivel lehet helyettesíteni, vagy a helyén hagyva ismét megtölthető a laza-árut szövő gépről.
A 7-9. ábrák azokat a különféle lehetőségeket mutatják, amelyek szerint a laza-áru a készáruelőállító gép 64 munkahelyére vezethető.
A 7. ábrán a 61 és 62 tárolóból váltakozva, vagy több mint két tárolóból a 17 laza-áru a 64 munkahelyre van vezetve, a 27 felbontószerkezeten keresztül.
A 27 felbontószerkezet elé beiktatott 30 fékszerkezet a 7-9. ábrákon nincs feltüntetve.
A 8. ábrán a 17 laza-árut a 61, illetve 62 tárolók egyikéből ismét a 27 felbontószerkezetre vezetjük. Az azt elhagyó láncfonalak három la, lbés le részre oszthatók szét. Ezeknek a rész-láncfonal kötegeknek mindegyike azután a 62a, 64b és 64c munkahelyek valamelyikéhez van vezetve.
A 9. ábrán különböző tulajdonságú laza-áruk kerülnek feldolgozásra. A 61 és 62 tároló valamilyen meghatározott tulajdonságú 17c laza-árut tartalmaz, a 65 és 66 tárcló pedig valamilyen más minőségű 17b laza-árut. Ez a tulajdonság lehet az eltérő szín, illetve különböző nyúlási érték, ami különösen a láncfonal eltérő zsugorodását jelenti, de lehet valamely egyéb tulajdonság is. A 17a laza-áru a 27a felbontószerkezetbe, a 17b laza-áru pedig a 27b felbontószerkezetbe kerül. A vetülékfonaltól megszabadított lb láncfonalrendszer teljes szélességében a 64 munkahelyhez jut. A 27a felbontószerkezetet elhagyó láncfonalrendszer lal és la2 láncfon alkö te gre oszlik szét. Ez a két rész láncfonalköteg képezi a 64 munkahelyen készülő szövet, hurkolt kelme vagy hasonló szélső láncfonalait. Ez utóbbi megoldásnak az autók lömtőszegélyü biztonsági öveinél van jelentősége, mert itt a szegélyben lévő láncfonalak erősebben vannak megnyújtva, mint a középső rész láncfonalai.
Ehhez hasonlóan a 64 munkahelyre egymás mellett több láncfonal vezethető, amelyek különböző laza-árukból származnak, így például olyan áru készíthető, amiber hosszanti irányban több színes csík van.
A 10-13. ábrák viszonylag keskeny laza-áru előállítását mutatják be tűs szalagszövőgépen. A fonalmegmunkáló géptől, vagy a cséveállványról az 1 láncfonalrendszer a tűs szalagszövőgéphez van vezetve. Egyebek között ezen van a 70 vetülékbevezető tű, a 11 hurkolótű és a 74 borda. A 11 hurkolótű a laza-áru hosszanti irányában a két végállása között eltolható, amint ezt a
10. és 11. ábrákon feltüntettük. A géphez rögzítve és a laza-áru síkjára merőlegesen áll a 76 fordítókar, amely szorosan a 11 hurkolótű pályája mellett elhelyezett kerámia henger, mégpedig szorosan a 74 borda 77 ütközés? helye mögött (11. ábra).
A laza-áru pályájának a hurkolótűvel szembeni oldalán van felszerelve a meghajtott szögalakú 78 vetülékvisszatartó (13. ábra), a vízszintes tengely körül billenthetvén. A 13. ábra ennek szélső állásait tünteti fel. A gömbalakú 82 vége alatt a 83 bevágás szolgál a 2 vetülékfonal biztosabb vezetésére.
A berendezés működése a következő:
A 10. ábra szerinti állásban a szövet felől érkező 2.1 vetülékfonal a 78 vetülékvisszatartó bevágásában szalad, amely a felső helyzetébe emelkedik fel. A 70 vetülákbevezetőtű a 3 vetülékhurkot jobbfelé befűzi és a 11 hurkolótű 11.1 feje a vetülékfonal egyenes 2.2 részét megragadja, majd a meghúzás irányában (85 és 86 nyíl) kezd mozogni. A 11 hurkolótű nyelén az előző szemképzésből még ott van a 3.2 vetülékhurok. Amint a megszett 17 laza-áru elhalad, a 11 hurkolótű all. ábra szerinti végállásába mozdul el, miközben az előzőleg kiképzett 3.2 hurok egy szemet képez és ledobódik. Olyan új
3.3 hurok képződik, ami a 3 vetülékhurok meghosszabbítása. A 3.3 burkot a hurkolótű 11.1 feje a 76 fordítókai körül a húzásirányban (85 nyíl) vonja. A 78 vetülékvisszatartó lefelé mozog és a 2.1 vetülékfonalat szabaddá teszi, úgy hogy most a szövetben előrehaladva egy laza 5 hurok alakul ki. A 74 borda ütközése és a szövőszád átváltása után a folyamat megismétlődik, miközben a laza-áru gyors húzása következtében a 92 hurok feszessé válik.
Nagyobb szélességű laza-áru ugyancsak vetülékhurok. befűzésével állítható elő. Ez esetben azonban a 10. és
11. ábrán bemutatott 70 vetülékbevezető-tű helyett más ismert megoldás szolgál.

Claims (18)

1. Textil előgyártmány párhuzamos láncfonalrendszer készítésére, lapszerű textilárut előállító gép (készáruelőállító gép) részére, azzal jellemezve, hogy az elögyártmány olyan szövet, amelynek a szokásos szövetekhez képest kicsi a vetüléksűrűsége, azaz lazaáru (17), továbbá hogy a vetülékfonal (2,4) az előgyártmányba kihúzható vetülékhurkok (3, 5) formájában van beszőve. (1980. március 13.)
2. Az 1. igénypont szerinti textil előgyártmány kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a vetüléksűrűség kevesebb, mint centiméterenként egy vetülékhurok, de célszerűen kevesebb, mint tíz centiméterenként egy vetülékhurok. (1980. március 13.)
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti textil előgyártmány kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a lazaáru (17) páros vetülékfonallal (2, 4) van készítve, továbbá hogy mindkét oldaláról egyidejűleg és ellentétes menetű vetülékhurok (3, 5) van beszőve. (1981. március 10.)
4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti textil előgyártmány kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a vetülékhurkok (3, 5) zárt végei (3.1,5.1) a kész lazaáruból (17) oldalt kiállnak. (1981. március 10.)
5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti textil előgyártmány kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a lazaárunak (17) legalább az egyik szélén felbontható szemsor (7, 7’) van, amely az átellenes széle felől befűzött vetülékhurok (3) zárt végeit rögzíti. (1980. március 13.)
6. Az 5. igénypont szerinti textil előgyártmány kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kibontható szemsor (7) a vetülékhurkokból (3) van kialakítva. (1980. március 13.)
7. Az 5. igénypont szerinti textil előgyártmány kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a felbontható szemsor (7’) a vetülékhurkok (3) zárt végeiből és egy segédfonalból (13) van kialakítva. (1981. máricus 10.)
8. Eljárás az 1—7. igénypontok bármelyike szerinti textil előgyártmány előállítására, azzal jellemezve, hogy egyedi csévékről lefejtődő, vagy közvetlenül a fonalgyártógépről lefutó, és adott esetben még fonalmegmunkáló — pl. nemesítő - berendezésen is átvezetett fonalból párhuzamos láncfonalrendszert alakítunk ki, majd abba kihúzható vetülékhurkok formájában vetülékfonalat szövünk be, éspedig a szokásos szövetekhez képest kicsi vetüléksűrűséggel. (1981. március 10.)
9. Berendezés az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti, adott esetben legalább egy felbontható szemsorral ellátott textil előgyártmány előállítására, azzal jellemezve, hogy lazaáru-szövőgép legalább egy vetülékbevezetővel (70), amelynél mindegyik vetülékbevezetőhöz (70) legalább egy olyan vetülékhurok-visszatartó tartozik, amely mozgathatóan van felszerelve a lazaáru pályája mellett a vetülékbevezetővel (70) utoljára érintett oldalon úgy, hogy a bevezetett vetülékhurok (3) zárt végét (3.1) szilárdan megfogja, a szövőszád átváltása után pedig elengedi (1981. március 10.)
10. A 9. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a vetülékhurok-visszatartó egy hurkolótű (11), alazaáru-szövőgépnek a hurkolótűvel (11) együttműködő fordítókaija (76) van a hurkolótű (11) fejével (11.1) megfogott vetülékhurkok (3.2, 3.3) részére, továbbá, hogy a fordítókar (76) a lazaáru (17) pályasíkjára merőlegesen, a lazaáru (17) pályája és a hurkolótű (11) pályája között úgy van elhelyezve, hogy a haladás irányából nézve közvetlenül a borda (74) ütközési helye (77) mögött van. (1981. március 10.)
11. A 9. vagy 10. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a lazaáru-szövőgépen, a lazaáru (17) pályájának a hurkolótűvel (11) ellentétes oldalán vetülékvisszatartó (78) van fel-le mozgathatóan felszerelve, továbbá hogy a vetülékvisszatartó (78) úgy van felszerelve, hogy a vetüiék bevezetésénél az a hurok (92) van rögzítve, amely a szövet felől érkező vetülékfonalból (9.1) és az újonnan bevezetett vetülékfonalból (9.2) képződött, s amely a vetülékbevezető (70) visszatérésekor ismét szabaddá válik. (1981. március 10.)
12. Eljárás az 1—7. igénypontok bármelyike szerinti textil előgyártmánynak készáruelőállító gépekhez juttatására és beadagolására, azzal jellemezve, hogy a lazaárut (17) a készáruelőállító gép legalább egyik munkahelyéhez vezető pálya meghatározott helyén fékezzük, majd a haladás irányában a fékezési hely után a lazaáruból (17) a vetülékhurkok (3) nyitott vége felől legalább egy vetülékfonalat (2, 4) kihúzunk és felcsévélünk, végül a megmaradó láncfonalrendszert (1-lb) legalább egy munkahellyel rendelkező készáruelőállító géphez vezetjük. (1980. március 13.)
13. A 12. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a munkahelyre (64) legalább két, adott esetben különböző tulajdonságú fonalakból álló lazaáruból (17a, 17b) származó láncfonalrendszert (1 al, 1 a2, lb) vezetünk egymás mellett. (1981. március 10.)
14. A 12. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a vetülékfonalból képezett, legalább egy felbontható szemsorral (7) ellátott lazaárut (17) az utoljára szőtt végénél kezdve továbbvezetjük és a meghatározott fékezési helynél folyamatosan a szemsorral (7) átellenes áruszél felől legalább egy vetülékfonalat (2) kihúzunk. (1981. március 1Ö.)
15. A 12. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a vetülékfonalból (2) és a segédfonalból (13) képzett, legalább egy felbontható szemsorral (7) ellátott lazaárut (17) az utoljára szőtt végénél kezdve továbbvezetjük és a fékezési helynél folyamatosan legalább egy vetülékfonalat (2) és legalább egy segédfonalat (13) oldalirányban kihúzunk. (1980. március 13.)
16. A 12-15. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy az összefüggő lazaáru (17) bizonyos mennyiségét több tárolóban (61, 62) tároljuk úgy, hogy azok mindkét vége (17e, 17e’) hozzáférhető, majd az egyik tárolóban (61) lévő lazaáru (17) egyik végét (17e) a fékezési és felbontási helyre vezetjük, a másik végét (17a) pedig a másik tárolóban (62) lévő lazaáru (17) egyik végével (17e’) össze-61
185 412 kötjük, a lazaáru (17) egyes láncfonalainak egyesítésével. (1981. március 10.)
17. A 16. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a vetülékfonalakat (2, 4) és adott esetben a segédfonalat (13) is egymással egyesítjük. (1981. március 10.)
18. Készülék a 12., 14. vagy 15. igénypont szerinti eljárás foganatosításához, azzal jellemezve, hogy van egy fékszerkezete (30) legalább egy fékezhető hengerrel (31, 32), a bevezetés irányában a fékszerkezet (30) után felbontószerkezet (27) van beiktatva, továbbá hogy a felbontószerkezetnek (27) a bevezetési sebességhez és a felbontandó hurkok (3) hosszához illeszkedő fordujat5 számú fonal továbbító szerkezete (57) van, végül hogy a fonaltovábbító szerkezet (57) után a kihúzott vetülékfonal vagy fonalak részére cséve (60) van felszerelve. (1980. március 13.)
HU81602A 1980-03-13 1981-03-10 Prefabricated product of textile for making parallel warp system, as well as,mezhod and device for making this and introducing this into a machine making finish product HU185412B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3009610 1980-03-13

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185412B true HU185412B (en) 1985-02-28

Family

ID=6097070

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU81602A HU185412B (en) 1980-03-13 1981-03-10 Prefabricated product of textile for making parallel warp system, as well as,mezhod and device for making this and introducing this into a machine making finish product

Country Status (35)

Country Link
US (1) US4761864A (hu)
EP (1) EP0036498B1 (hu)
JP (2) JPS56140133A (hu)
AR (1) AR225659A1 (hu)
AT (1) AT383624B (hu)
AU (1) AU539793B2 (hu)
BE (1) BE887971A (hu)
BR (1) BR8101469A (hu)
CA (2) CA1163529A (hu)
CH (1) CH654348A5 (hu)
CS (1) CS274713B2 (hu)
DD (1) DD156820A5 (hu)
DE (2) DE3165805D1 (hu)
DK (1) DK157692C (hu)
ES (3) ES8205893A1 (hu)
FI (1) FI67883C (hu)
FR (1) FR2478142B1 (hu)
GB (1) GB2071711B (hu)
GR (1) GR74165B (hu)
HU (1) HU185412B (hu)
IE (1) IE50824B1 (hu)
IN (1) IN154107B (hu)
IT (2) IT1172235B (hu)
MA (1) MA19093A1 (hu)
MT (1) MTP885B (hu)
MX (1) MX157621A (hu)
NO (1) NO151669C (hu)
NZ (1) NZ196478A (hu)
OA (1) OA06777A (hu)
PL (1) PL127899B1 (hu)
PT (1) PT72642B (hu)
RO (1) RO84377B (hu)
YU (1) YU45851B (hu)
ZA (1) ZA811575B (hu)
ZW (1) ZW5381A1 (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4466163A (en) * 1981-05-11 1984-08-21 Long Barry W Wide fabric manufacturing method and apparatus
FR2554463B1 (fr) * 1983-11-03 1986-08-14 Faure Roux Sangles tissees avec retrecissements transversaux localises, obtenues sur metiers automatiques a faucilles et leur procede de realisation
JPS6139180U (ja) * 1984-08-16 1986-03-12 株式会社 関正 絣織物用綾形成具
AU596637B2 (en) * 1986-08-06 1990-05-10 Sumitomo Chemical Company, Limited Mulching film for repelling insect pests
US4870839A (en) * 1987-12-22 1989-10-03 Asheboro Elastics, Corp. Apparatus for deknitting elastic yarns
DE3910868A1 (de) * 1989-04-04 1990-12-13 Jungheinrich Kg Verfahren zur ermittlung des jeweiligen ladezustandes einer bleibatterie und einrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
DE4004797A1 (de) * 1990-02-16 1991-08-22 Akzo Gmbh Gewebtes hohlfadenband
US5224522A (en) * 1990-02-16 1993-07-06 Akzo N.V. Manufacture of woven hollow fiber tape
US5429184A (en) * 1994-03-28 1995-07-04 Minntech Corporation Wound heat exchanger oxygenator
AT503434B1 (de) * 2006-06-29 2007-10-15 Wis Engineering Gmbh & Co Kg Vorrichtung zum entfernen von schussfäden aus einem geweberand
US8545754B2 (en) 2009-04-23 2013-10-01 Medtronic, Inc. Radial design oxygenator with heat exchanger
PT2532775E (pt) * 2011-06-07 2013-11-28 Gessner Ag Substrato têxtil feito de múltiplos e diferentes materiais descartáveis e/ou recicláveis, utilização de um tal substrato têxtil, e método para reutilização de um tal substrato têxtil
CN102534994A (zh) * 2011-12-02 2012-07-04 常熟市浩通市政工程有限公司 经编机纱杆安装座
CN103451833B (zh) * 2013-08-23 2015-01-07 绍兴县通用提花机械有限公司 一种麻袋编织机
DE102019101740B4 (de) * 2019-01-24 2021-08-05 Dr. Ing. H.C. F. Porsche Aktiengesellschaft Verfahren zur Herstellung eines Mikrokanalbündel-Wärmetauschers
EP4074871B1 (en) * 2021-04-14 2024-03-20 Calik Denim Tekstil San. Ve Tic. A.S. Method and station for forming a yarn rope and yarn rope

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2596246A (en) * 1949-08-16 1952-05-13 American Viscose Corp Apparatus for producing textile fabrics
US2857651A (en) * 1956-04-03 1958-10-28 Collins & Aikman Corp Curled yarns, curled yarn fabrics and method for making same
US3064689A (en) * 1959-02-26 1962-11-20 Brevitex Ets Weaving device for bands, belts and like articles
GB1163732A (en) * 1965-09-21 1969-09-10 Klinger Mfg Co Ltd Crimping Yarn
US3466718A (en) * 1967-06-16 1969-09-16 Thomas E Adamson Methods for producing textured fabric material
US3605225A (en) * 1969-08-26 1971-09-20 Kirkland H Gibson Method of treating yarns to provide kinking and/or mottled effects in fabric
US3842576A (en) * 1973-04-19 1974-10-22 N Rosenstein Method and apparatus of making crimped yarn
US3930357A (en) * 1975-01-16 1976-01-06 H. G. P. Corporation Recovery of filling yarns in a fabric woven on a double pick needle loom
US4006758A (en) * 1975-08-15 1977-02-08 Libby Carl F Narrow web loom
US4091512A (en) * 1976-06-15 1978-05-30 Champion International Corporation Deweaving apparatus for textile tapes
DE2726181A1 (de) * 1976-06-15 1977-12-29 Champion Int Corp Verfahren zum bilden eines gewebes
CH611353A5 (hu) * 1976-07-08 1979-05-31 Mueller Forsch Finanz Ag
US4118842A (en) * 1977-07-08 1978-10-10 Champion International Corporation Weave-de-weave process
US4173990A (en) * 1978-03-13 1979-11-13 Hitco Temporary fabric and method and apparatus for weaving same
DE2825537A1 (de) * 1978-06-10 1979-12-20 Olbo Textilwerke Gmbh Gewebebahn

Also Published As

Publication number Publication date
AT383624B (de) 1987-07-27
NZ196478A (en) 1983-06-17
JPS56140133A (en) 1981-11-02
MTP885B (en) 1983-04-27
FI67883C (fi) 1985-06-10
IN154107B (hu) 1984-09-22
PL230141A1 (hu) 1981-11-13
DK157692C (da) 1990-06-25
IT8167343A0 (it) 1981-03-12
IE810536L (en) 1981-09-13
RO84377B (ro) 1984-08-30
DD156820A5 (de) 1982-09-22
AR225659A1 (es) 1982-04-15
NO810739L (no) 1981-09-14
ZW5381A1 (en) 1981-09-02
BE887971A (fr) 1981-09-16
DK111181A (da) 1981-09-14
ES500174A0 (es) 1982-08-16
IT1172235B (it) 1987-06-18
ES8205893A1 (es) 1982-08-16
EP0036498B1 (de) 1984-09-05
CS274713B2 (en) 1991-10-15
GB2071711B (en) 1984-06-27
ATA97381A (de) 1986-12-15
DK157692B (da) 1990-02-05
FR2478142B1 (fr) 1986-08-14
MA19093A1 (fr) 1981-10-01
YU65281A (en) 1984-10-31
MX157621A (es) 1988-12-07
JPH0126781Y2 (hu) 1989-08-10
US4761864A (en) 1988-08-09
CA1163530A (en) 1984-03-13
IT8153016V0 (it) 1981-03-12
YU45851B (sh) 1992-09-07
NO151669C (no) 1985-05-22
FI67883B (fi) 1985-02-28
PL127899B1 (en) 1983-12-31
BR8101469A (pt) 1981-09-15
RO84377A (ro) 1984-06-21
FI810711L (fi) 1981-09-14
PT72642B (de) 1982-03-19
CH654348A5 (de) 1986-02-14
EP0036498A1 (de) 1981-09-30
DE3108944A1 (de) 1982-04-08
CA1163529A (en) 1984-03-13
PT72642A (de) 1981-04-01
ES509934A0 (es) 1983-11-01
ZA811575B (en) 1982-03-31
DE3165805D1 (en) 1984-10-11
IE50824B1 (en) 1986-07-23
OA06777A (fr) 1982-06-30
AU539793B2 (en) 1984-10-18
ES263510Y (es) 1987-04-01
FR2478142A1 (fr) 1981-09-18
NO151669B (no) 1985-02-04
ES8400159A1 (es) 1983-11-01
GR74165B (hu) 1984-06-07
AU6828981A (en) 1981-09-17
ES263510U (es) 1986-04-01
GB2071711A (en) 1981-09-23
JPS63167180U (hu) 1988-10-31
DE3108944C2 (de) 1985-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU185412B (en) Prefabricated product of textile for making parallel warp system, as well as,mezhod and device for making this and introducing this into a machine making finish product
DE3448266C2 (hu)
US3674057A (en) Method and apparatus for preparing filling in shuttleless loom
US3884429A (en) Warp beam for triaxial weaving
ITFI960256A1 (it) Sistema per il rientro rapido del filo nei canali degli orditoi con sistema di orditura filo-filo
JPH026855B2 (hu)
KR870001725B1 (ko) 1군(群)의 평행한 사(絲)들을 공급하기 위한 직물재의 사들을 최종직물제조기의 작업위치에 공급하는 방법 및 장치
JPS62184144A (ja) 織機の杼口内に横糸を插入する方法と装置
JPS60471B2 (ja) 経編機用の反転する緯糸を有する緯糸マガジン
CN211466359U (zh) 塑料编织袋扁丝运输小车
CN109477260B (zh) 具有长纱线缓冲器的纱线进给设备
BE1027254B1 (nl) Werkwijze voor het aanvullen van garenvoorraden in een garenvoorraadinrichting van een textielmachine en een hiervoor voorziene garenvoorraadinrichting
CZ283161B6 (cs) Zařízení pro ukládání zásoby příze
US692346A (en) Method of weaving and completing cane or ratan fabrics.
SU859497A1 (ru) Шпул рник
US2711116A (en) Double knot netting
EP0072148B1 (en) Elastomeric strand supply package
CS197298B2 (en) Weft bobbin winding device
GB2282610A (en) Yarn feed apparatus for loom
SU1541320A1 (ru) Устройство дл приготовлени основных нитей к ткачеству
US4646667A (en) Process for making an elastomeric yarn supply package
RU2170784C1 (ru) Способ получения текстурированной ткани
CS227614B1 (cs) Spůsob přípravy útku k prohozu na tezčlunkových tkacich strojích a zařízení k provádění tohoto způsobu
EP0088455A2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines lockeren Gewebes
CS271003B1 (en) Preparation of weft for knitting machine with undulating shed and device therefor

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee