HU185378B - Process for producing 7-alkoxy-carbonyl-6,8-dimethyl-4-hydroxy-methyl-1-phtalazones - Google Patents

Process for producing 7-alkoxy-carbonyl-6,8-dimethyl-4-hydroxy-methyl-1-phtalazones Download PDF

Info

Publication number
HU185378B
HU185378B HU801909A HU190980A HU185378B HU 185378 B HU185378 B HU 185378B HU 801909 A HU801909 A HU 801909A HU 190980 A HU190980 A HU 190980A HU 185378 B HU185378 B HU 185378B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
dimethyl
phthalazone
formula
compound
carboxylic acid
Prior art date
Application number
HU801909A
Other languages
English (en)
Inventor
Yukio Takei
Masao Yoshida
Rinzo Nishizawa
Original Assignee
Nippon Kayaku Kk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP9676379A external-priority patent/JPS5636464A/ja
Priority claimed from JP9676479A external-priority patent/JPS5636465A/ja
Priority claimed from JP16087379A external-priority patent/JPS5683478A/ja
Application filed by Nippon Kayaku Kk filed Critical Nippon Kayaku Kk
Publication of HU185378B publication Critical patent/HU185378B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D307/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom
    • C07D307/77Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom ortho- or peri-condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • C07D307/87Benzo [c] furans; Hydrogenated benzo [c] furans
    • C07D307/88Benzo [c] furans; Hydrogenated benzo [c] furans with one oxygen atom directly attached in position 1 or 3
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D237/00Heterocyclic compounds containing 1,2-diazine or hydrogenated 1,2-diazine rings
    • C07D237/26Heterocyclic compounds containing 1,2-diazine or hydrogenated 1,2-diazine rings condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • C07D237/30Phthalazines
    • C07D237/32Phthalazines with oxygen atoms directly attached to carbon atoms of the nitrogen-containing ring

Description

185 378
A találmány tárgya új eljárás 7-alkoxi-karbonil-6,8dimetil-4-hidroxi-metil-l-ftalazonok előállítására.
A találmány szerint előállítható 7-alkoxi-karbonil6,8-dimetll-4-hidroxi-metil-l-ftalazonok (következőkben az egyszerűség kedvéért 4-hidroxi-metil-l-ftalazonok) a (VIII) általános képlettel foglalhatók össze. A képletben Rí jelentése 1 -5 szénatomos alkilcsoport.
A (Vili) általános képletü vegyületek ismertek, előállításukra ftalazon-vázas vegyületek szerkezetének és aktivitásának összefüggése tanulmányozása során került sor. A vérlemczkék koagulációjára gyakorolt erős gátló hatása és a foszfodiészteráz gátlását előidéző hatásuk következtében ezek a vegyületek várhatóan sikerrel alkalmazhatók az agyi heinorrhea, az ateroszklerózis és az agyi apolexia kezelésében (3 963 716 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás és a 7 408 744 sz. ausztriai szabadalmi leírás).
A fenti szabadalmakban leírt eljárás hátránya azonban, hogy tömegtermelésre nem alkalmas, mert maga a kiindulási vegyület igen nehezen szintetizálható.
Például, ha 5,7-dimetil-6-etoxi-karbonil-3-hidroxi-3metil-ftalidot [(B) képletü vegyület] kívánunk előállítani az (A) képletü 3,5-d:metil-4-etoxi-karbonil-ftálsavanhidrid és dimetil-kadmium reagáltatásával, nehézséget jelent, hogy a kadmium veszélyes nehézfém és a reagáltatáshoz nagymennyiségű éterre van szükség, vízmentes körülmények között. Mindezek arra vezetnek, hogy nem kívánatos az eljárás ipari alkalmazása.
Abban az esetben, ha a 84 563/1975 számú japán közzétett szabadalmi bejelentés szerint a (B) képletü vegyületet a fent említett (A) képletü ftálsavanhidridszármazék és malonsav reagáltatásával kívánjuk előállítani, melléktermékként a (C) képletü szerkezeti izomer keletkezik.
A találmány szerinti eljárás kiküszöböli ezeket a hátrányokat és minden nehézség nélkül nagyüzemi alkalmazásra is megfelel.
A (VI1J) általános képletü vegyületek a 75 100 072 számú japán közrebocsátási iratban ismertetett eljárással is előállíthatok. A fenti eljárás lényege, hogy a kiindulási 7-alkoxi-l-hidiOXi-ftalazon-származékot hidrogenperoxiddai oxiuaiják, a kapott ftalazon-3-oxid-származékot savanhidriddel reagáitatják, majd hidroiizáíják. Az eljárás hátránya, hogy a kívánt termék hozama meglehetősen alacsony (36%).
A találmány szerinti eljárás kiküszöböli az ismert eljárások hátrányait, és minden nehézség nélkül nagyüzemi alkalmazásra is megfelel.
További előnye, hogy a kívánt végtermék olcsó kiindulási anyagokból, jó kitermeléssel állítható elő.
A találmány szerint a (VIII) általános képlett! 4-hidroxid-metil-l-ftalazonokat — ahol R, a korábbi jelentésű - a következőképpen szintetizáljuk.
A) Egy (I) általános képletü 3,5-dimetil-4-alkoxikarbonil-ftáisavanhidridet - ahol R, a fenti jelentésű egy (II) általános kcpletű vegyülettel reagáltatunk, ahol R; jelentése cianocsoport vagy egy -COOEs csoport, ahol
Es egy észter maradékot jelent.
így egy (Hl) általános képletü 6-alkoxí-karbonil-5.7dimetil-3-(helyettesített) metilén-ftalidot (a következőkben: metilén-ftalid) kapunk, ahol Rj és R; a korábbi jelentésű.
B) Az A) lépésben kapott (Hl) általános képletü metilén-ftalidot hidrazinnal reagáltatva (IV) általános 2 képletü vegyületeket kapunk, ahol Rí a korábbi jelentésű, míg R3 cianocsoportot vagy -CONHNH2 csoportot jelent.
C) A (IV) általános képletü vegyületek hidrolízisével (V) általános képletü 7.alkoxi-karbonil-6,8-dimetil-4(helyettesített)metil- 1-ftalazonokhoz (a következőkben:
4-(helyettesített)metil-l-ftalazonok) jutunk, ahol a képletben Rí a korábbi jelentésű és R4 -CONH2 vagy —COOH csoportot jelent.
D) Ezután a fenti, (V) általános képletü vegyületeket balogénezzük, és így (VI) általános képletü 7-alkoxi-karbonil-6,8-dimetil-4-[a-halogén-a-(helyettesített)-metil]-lftalazonokat állítunk elő, ahol Rt és R4 a korábbi jelentésű, míg X halogénatomot jelent.
E) A kapott (VI) általános képletü vegyületet ezután hidrolizáljuk és dekarboxilezzük a következő a) és b) módszerek bármelyikével:
a) A (VI) általános képletü vegyületeket közvetlenül hidrolizáljuk és dekarboxilezzük.
b) Ha R4 -COOH csoportot jelent, a (VI) általános kcpletű vegyületet egy (VII) általános képletü karbonsavsóval reagáltatjuk, ahol
Rs jelentése hidrogénatom, alkil-, aril- vagy aralkilcsoport,
M jelentése alkálifém- vagy alkáliföldfématom, és n értéke 1, ha M alkálifématomot jelent és
2, ha M alkáliföldfémet jelent, és az aciloxilezett vegyületet egyidejűleg dekarboxilezzük, majd a dekarboxilezett vegyületet hidrolizáljuk, vagy először dekarboxilezünk egy (VI) általános képletü vegyületet, a kapott vegyületet egy (VII) általános képletü karbonsavsóval reagáltatjuk, majd a reakció termékét hidrolizáljuk.
c) Ha a (VI) általános képletben R4 —C0NH2 csoportot jelent, egy (VI) általános képletü vegyületet egy (VII) általános képletü karbonsavsóval reagáltatunk, majd a kapott aciloxilezett vegyületet egyidejűleg hidrolizáljuk és dekarboxilezzük.
A találmány jellemző vonása, hogy a (III) általános képletü metiién-ftalidok igen jó kitermeléssel előállíthatok egy (1) általános képletü 3,5-dimetil-4-a!koxikarbonil-ftálsav-anhidríd és egy (II) általános képletü vegyület reagáltatásával anélkül, hogy a nem kívánt, (111A) általános képletü izomer keletkezne. A találmány szerinti eljárás további előnye, hogy a (III) általános képletü vegyület továbbalakításának lépései szokásos, ismert eljárási lépések, amelyek könnyen végrehajthatók, és a kiindulási vegyület olcsó, a teljes kitermelés pedig magas.
A találmány szerinti szintézis egyes lépéseiben kapott köztitermékek többsége új vegyület.
Például, mind a (IV) általános képletü, mind az (V) általános képletü vegyületek újak, és együttesen az (VA) általános képlettel foglalhatók össze, ahol Rj a korábbi 55 jelentésű, és Re -CN, -C0NH2, —CONHNHj vagy -COOH csoportot jelent. A (III) általános képletü és a (VI) általános kcpletű vegyületek szintén újak.
Λ találmány szerinti eljárás A) reakciólépését, melynek során egy (1) általános kcpletű 3,5-dimetil-4-alkoxi60 karbonil-ftálsavanhidridet egy (11) általános képletü vegyülettel reagáltatunk, általában oldószer jelenlétében, előnyösen szerves oldószerben, rendszerint 0 °C és az oldószer forráspontja közötti hőmérsékleten, előnyösen 0 °C és 50 °C között hajtjuk végre. A reakciót általában
2-4 óra alatt tehetjük teljessé. Bár oldószerként tulaj-21
185 378 donképpen bármely inért oldószer felhasználható, előnyösen aromás szénhidrogéneket, így benzolt, toluolt vagy xilolt, halogénezett szénhidrogéneket, így metilénkloridot, kloroformot vagy szén-tetrakloridot, vagy étereket, így etil-étert, izopropil-étert, tetrahidrofuránt vagy dioxánt alkalmazunk.
A (II) általános képletű vegyületeket az (1) általános képletű 3,5-dimetil-4-alkoxi-karbonil-ftálsavanhidridek 1 móljára számítva 0,5-2,0 mól mennyiségben alkalmazzuk. Előnyösen az olcsó (II) általános képletű vegyületet 1.0-1,3 mól mennyiségben használjuk az (I) általános képletű vegyület 1 móljára számítva. A reakció során kapott (III) általános képletű metilén-ftalid a (III') és (III) képletű geometriai izomerek 5:1-7:1 arányú elegye. Miután ezek a geometriai izomerek hidrazinnal reagáltatva a következő reakciólépésben ugyanazt a (IV) általános képletű vegyületet eredményezik, nincs szükség elkülönítésükre. Ezen kívül a reakció során keletkezett trifenil-foszfin-oxid nem befolyásolja hátrányosan a következő reakciólépéseket. Ezért a következő reakciólépés kiindulási anyagaként maga a folyékony reakcióelegy vagy az oldószer lepárlása után visszamaradt bepárlási maradék is felhasználható. Ha szükség van a (III) általános kcpletű vegyületek izolálására, ez legelőnyösebben szilikagélen végrehajtott oszlopkromatográfiával történhet. Kívánt esetben a (III') általános képletű vegyületeket vagy közvetlenül a reakcióelegyből, vagy a nyerstermék átkristályosításával izolálhatjuk, mert a geometriai izomerek közül a (llf) általános képletű izomer oldhatósága rosszabb aromás szénhidrogén oldószerekben, mint a (111) általános képletű izomereké.
Az (I) általános képletű 3,5-dimetil-4-alkoxi-karbonilftálsavanhidridek közül sok vegyület ismert. Egy részük például könnyen előállítható úgy, hogy egy 2,6-dimetil2-piron-5-karbonsav-alkilésztert és egy acetilén-dikarbonsav-diésztert kondenzálunk, a kapott ftálsav-diészterszármazékot elszappanosítjuk, majd a kapott terméket ecetsavanhidriddel kezeljük.
Az (I) általános képletű vegyületekben Rj jelentése 1-5 szénatomos alkilcsoport, például metil-, etil-, propil-, butil- vagy pentilcsoport, melyek egyenes vagy elágazó szénláncúak egyaránt lehetnek. A (VI) általános képletű vegyületekben X halogénatomot, közelebbről klór-, bróm-, jód- vagy fluoratomot jelent.
A (II) általános képletben R2 -CN vagy -COOEs csoportot jelent, ahol Es észter-maradékot jelöl. A -COOEs általános képletű csoportok közé tartoznak például a következők: (1—6 szénatonios)alkoxi-karbonilcsoport, így metoxi-karbonil-. ctoxi-karbonil-, propoxikarbonil- vagy butoxi-karbonil-csoport; aralkoxi-karbonilcsoportok, így benzil-oxi-karbonil-csoport, fenil-etiloxi-karboníl-csoport, klór-fenil-propoxi-karbonil-csoport; aril-oxi-karbonil-csoportok, így fenoxi-karbonil-csoport és (helyettesített)fenoxi-karbonil-csoportok. Általában a (11) általános képletű vegyületek· trifenil-foszfin és bróm-ecetsav-észterek vagy bróm-ecetsavnitril reagáltatásával állíthatók elő. Legtöbbjük ismert vegyület.
A B) reakciólépésben a (III) általános képletű metilén-ftalid és a hidrazin reagáltatását rendszerint oldószer jelenlétében, az oldószer forráspontjáig terjedő hőmérsékleten végezzük. Az előnyös hőmérséklet-tartomány 80 °C és 130 °C között van. Bár a hidrazin bármilyen állapotban és bármilyen koncentrációban alkalmazható, előnyösen 80%-os vizes hidrazin-hidrát oldatot használunk. A (111) általános képletű metilén-ftalidok 1 móljára számítva körülbelül 2-10 mól, előnyösen
3- 6 mól hidrazint számítunk. Az oldószer minősége nem kritikus, előnyösek azonban a vízzel elegyedő oldószerek. Előnyösen használhatók például a következő oldószerek: alkoholok, így metanol, etanol, propanol és butáitól; éterek, így tetrahidrofurán és dioxán; dimetilformamid; és a felsorolt oldószerek vízzel alkotott elegyei.
Ha hidrazinként például a hidrazin-hidrát 80%-os vizes oldatát használjuk, oldószerként pedig n-propanolt alkalmazunk, a (IV) általános képletű vegyületek könynyen elkülöníthetők a reakcióelegyből úgy, hogy a reagáltatás befejeztével a reakcióelegyet lehűtjük, és a kivált kristályos csapadékot kiszűrjük. Ha a hidrazin-hidrát 80%-os vizes oldatát alkalmazva etanol oldószerben dolgozunk, az izolálás legelőnyösebb módja a folyékony reakcióelegy csökkentett nyomáson végzett bepárlása, majd a kapott maradék átkristályosítása etanoiból.
A C) lépésben a (IV) általános képletű vegyületek hidrolízisével (V) általános képletű 4-(helyettesített)metil-l-ftalazon-származékokat kapunk. A hidrolízishez savakat és lúgokat egyaránt használhatunk. Savként például ásványi savak, így sósav, hidrogén-bromid, kénsav és salétromsav, előnyösen pedig szerves szulfonsavak, így benzolszulfonsav, p-toluolszulfonsav és metánszulfonsav jönnek számításba. Bázisként elsősorban alkálife'm-hklroxidokat, így nátriiim-hidroxidot, káliumhidroxidot. alkálifém-karbonátokat, így nátrium-karbonátot, kálium-karbonátot, kálium-hidrogén-karbonátot és nátrium-hidrogén-karbonátot, és alkáliföldfém-hidroxidokat, így kalcium-hidroxidot használhatunk.
A liidrolizálószert 1-20 ekvivalens, rendszerint 2-5 ekvivalens mennyiségben alkalmazzuk a (IV) általános képletű vegyiiletekre számítva.
A reakció nem különösen kritikus az oldószer szempontjából. Előnyösen vizet és vízzel elegyedő oldószereket alkalmazunk. Ilyenek például az alkoholok, így metanol, etanol. propanol; ketonok, így aceton, és metil-etil-keton, éterek, így ciklusos éterek, például tetrahidrofurán és dioxán és a víz és a fenti vízzel elegyedő oldószerek elegyei.
A reagáltatást szobahőmérséklet és az oldószer forráspontja közötti hőmérsékleten, előnyösen 80-110 °C-on végezhetjük.
Ha a hidrolízist oldószerként vizet használva sósavval végezzük, az (V) általános képletű 4-(helyettesített)metil-l-ftalazon úgy különíthető el a reakcióelegyből, hogy a reagálíatás után szűréssel elkülönítjük a leülepedett kristályokat, majd a kapott nyersterméket szükség esetén átkristályosítjuk, például víz és aceton elegyéből.
Ezután a D) lépést, azaz az (V) általános képletű
4- (szubsztituált)metil-l-ftalazonok halogénezését általában oldószerben, halogénezőszerrel végezzük. Halogénezőszerként általában minden ismert halogénezőszer felhasználható. Előnyösek például a következő vegyületek: klór. bróm. N-klór-szukcinimid. N-bróm-szukcinimid. N-jód-szűke inimid, szulfurilklorid. réz(III)klorid. réz(III)-broniid. foszfor-triklorid, foszfor-tribromid és foszfor-pentaklorid. A halogénezőszert 0.5—2.0 mól. előnyösen 1.0-1.3 mól mennyiségben használjuk 1 mól (V) általános képletű 4-(helyettesitett) metil-1 -ftalazon-származékra számítva.
A reakció szempontjából az oldószer nem különösen kritikus, bármely, a reakció szempontjából inért, az alkal3
-3185 378 mázott halogénezőszerrel kompatibilis oldószer megfelel erre a célra. Általában előnyösen alkalmazhatók a halogénezett szénhidrogének, így a metílén-klorid, kloroform és szén-tetraklorid, éterek, így etil-éter, tetrahidrofurán, dioxán, szerves oldószerek, így hangyasav, 5 ecetsav és propionsav, dimetil-formamid és víz.
A reagáltatást előnyösen szobahőmérséklet (körülbelül 20 ’C) és az oldószer forráspontja közötti hőmérsékleten végezzük, és rendszerint 12 órán belül befejezzük. 10
Ha halogénezőszerként brómot használunk, és az oldószer ecetsav, a (VI) általános képletben pedig R.4 -COOH csoportot jelent, a kapott (VI) általános képletű 4-[a-halogén-a-(helyettesített)metil]-l-ftalazon úgy különíthető el a reakcióelegyből, hogy az oldószert 15 ledesztilláljuk, a maradékhoz vizet adunk, a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük és kívánt esetben átkristályosítjuk aceton és hexán elegyéből.
Ha a (VI) általános képletben R4 -C0NH2 csoportot jelent, halogénezőszerként brómot használunk és 20 az oldószer ecetsav, az izolálást úgy végezzük, hogy a reagáltatás végeztével ledesztilláljuk az oldószert, a maradékot kloroformban oldjuk, a kloroformos oldatot hideg vízzel mossuk, vízmentes nátrium-szulfát felett szárítjuk, a szárításhoz használt reagenst kiszűrjük, a 25 szűrletet csökkentett nyomáson koncentráljuk, majd a maradékot kloroformból átkristályosítjuk.
Az E) lépésben a (VI) általános képletű 4-[a-halogcnα-fhelyettesített)metilJ-l-ltalazon-származékokat alakítjuk át (Vili) általános képletű 4-hidroxi-metil-l-ftalazon- 30 származékokká.
Az E) lépés a) részlépése a (VI) általános képletű vegyületek közvetlen hidrolízise és dekarboxilezése.
A (VI) általános képletű vegyületek hidrolízisét ugyanúgy végezhetjük el, mint a (IV) általános képletű 35 vegyületekét a C) lépésben. Ha a hidrolízishez savat használunk, a hidrolízist és a dekarboxilezést egyidejűleg végezhetjük. Ha a hidrolízist egy bázissal végezzük, a reakció során rendszerint a (IX) általános képletű 7-alkoxi-karbonil-6,8-dimet il-1 -ftalazon-4-(a-h idroxi)-ece tsav- 40 származékok sói keletkeznek, ahoi R, a korábban megadott jelentésű. Ebben az esetben a (IX) általános képletű vegyületek e vegyület elkülönítése után vagy elkülönítése nélkül egyaránt dekarboxilezhetők. A (IX) általános képletű vegyületek dekarboxilezése történhet 45 semleges vagy savas közegben. Általában előnyösen a dekarboxilezést savas körülmények között végezzük.
Erre a célra különböző savak használhatók. Ilyen például a hangyasav, ecetsav, propionsav, benzolszulfonsav. toluolszulfonsav, fenil-ecetsav, és a szervetlen savak 50 közül a kénsav, sósav és salétromsav.
A reakciót oldószerben vagy oldószer nélkül egyaránt végrehajthatjuk. Ha oldószert használunk, az egyedüli megszorítás, hogy a reakció szempontjából inertnek kell lennie. Önmagában vizet is használhatunk oldószerként. 55 Alkalmas oldószerek még a szerves oldószerek közül az aromás szénhidrogének, így a benzol, toluol és xilol; alkoholok, így metanol, etanol és propanol; szerves savak, így hangyasav, ecetsav és propionsav; ketonok, így aceton és metil-etil-keton; éterek, így ciklusos éterek, θθ például dioxán és teírahidrofurán, vagy ezek vízzel alkotott elegy ei.
Ha a (Vi) általános képletű vegyületek hidrolíziséhez savat használunk katalizátorként, a sav mennyisége nem kritikus, de általában 0,01-1,0 ekvivalens. A reakció- 65 4 hőmérséklet és a reakcióidő tág határok között változhat, a sav vagy bázis és az alkalmazott oldószer milyenségétől függően. Ha oldószerben dolgozunk, a reagáltatást előnyösen szobahőmérséklet és az oldószer forráspontja közötti hőmérsékleten végezzük. A reakció rendszerint 1-10 óra alatt teljesen lejátszódik.
Ha a reagáltatást víz és egy szerves oldószer elegyében végezzük, a kapott (VIII) általános képletű 4-hidroximetil-l-ftalazont a szerves oldószer ledesztillálásával, víz hozzáadásával, majd a kapott oldat pH-értékének bázissal vagy savval 4-re történő beállításával, és a kivált kristályok kiszűrésével különítjük el.
Ha a (VI) általános képletű vegyületekben R4 -COOH csoportot jelent, a hidrolízist és a dekarboxilezést előnyösen a b) módszer szerint hajthatjuk végre, bár az a) módszer szerint is eljárhatunk.
A b) módszer első változata szerint a (VII) általános képletű karbonsav-sók és a (VI) általános képletű 4-[ahalogén-a-(helyettesített)metil]· 1-ftalazonok reagáltatásával párhuzamosan dekarboxilezés is lejátszódik, úgy, hogy egy következő hidrolízissel közvetlenül a kívánt vegyülethez jutunk.
Á következő intermedier előállítása a (VII) általános képletű karbonsav-sók és a (VI) vegyület reagáltatásával és egyidejű dekarboxilezéssel történik. így a (X) általános képletű vegyülethez jutunk, ahol Rí és Rj a korábbi jelentésű. A következő hidrolízisnél akár a kapott reakcióclcgyből, akár a reakcióelegyből elkülönített intermedierből kiindulhatunk.
A (VI) általános képletű vegyületeket és a (VII) általános képletű karbonsav-sókat általában oldószer jelenlétében reagáltatjuk egymással. Erre a célra a reakció szempontjából inért oldószereket használhatunk. Ilyenek például a zsírsavak, így hangyasav, ecetsav és propionsav; ketonok, így aceton és metil-etil-keton; éterek, így ciklusos éterek, például tetrahidrofurán és dioxán; aromás szénhidrogének, például benzol, toluol és xilol; dimetilszulfoxid és dimetil-formamid.
Ha a reakció során a (VII) általános képletű karbonsavsó egy zsírsavsó, és oldószerként egy zsírsavat használunk, előnyösen úgy választjuk meg az oldószert, hogy az a (VII) általános képletű zsírsavsónak megfelelő zsírsav legyen. így például, ha a (VII) általános képletű karbonsavsó náírium-acetát, oldószerként előnyösen ecetsavat alkalmazunk.
A (VII) általános képletű karbonsavat rendszerint 1 mól (VI) általános képletű vegyületre számítva 1 — 10, előnyösen 1,5-5 mól mennyiségben használjuk.
A reakcióbőmérséklet és a reakcióidő tág tartományban változhat, a kiindulási anyag és az oldószer minőségétől függően. A reagáltatást rendszerint szobahőmérséklet (körülbelül 20 °C) és az oldószer forráspontja közötti hőmérsékleten végezzük.
A (Vll) általános képletben R5 jelentése lehet például hidrogénatom, alkilcsoport, így metil·, etil-, propil-, butil-, pentil-, hexil- vagy heptadecilcsoport; arilcsoport, így fenil- vagy naftilcsoport és aralkilcsoport, így benzii-, fenil-etil- vagy naftil-metil-csoport. Az alkilcsoportok egyenes vagy elágazó szénláncúak egyaránt lehetnek. Az alkil-, fenil·, naftilcsoportok pedig különböző szubsztituenseket is hordozhatnak, amelyekkel szemben az egyetlen kikötés, hogy nem befolyásolhatják hátrányosan a reakciót.
A (Vll) általános képletben M jelentése alkálifématom, így nátrium- vagy káliumatom, vagy alkáliföldfém-41
185 378 atom, így kalcium- vagy magnéziumatom, azzal a megkötéssel, hogy ha M alkálifématomot jelent, n értéke 1, ha M alkáliföldfématoniot képvisel, n értéke 2. Bizonyos esetekben előnyösnek bizonyulhat katalizátor alkalmazása a reakció során. Ha például a fent említett ketono- 5 kát, ciklusos étereket vagy aromás szénhidrogéneket használjuk oldószerként, a reagáltatást előnyösen katalizátor jelenlétében, például 18-crown-6 típusú koronaéterek jelenlétében végezzük, ahol a fenti típusú katalizátorok közül maga az alapvegyület a legelőnyösebb. 10 A katalizátort körülbelül 0,1-10 súly%, előnyösen 1-5 súly % mennyiségben adagoljuk, a (VII) általános képletű karbonsav mennyiségére számítva.
A következő lépést ugyanúgy hajthatjuk végre, mint a C) lépés első lépésében szereplő hidrolízist. 15
A következőkben a b) lépés második változatát tárgyaljuk, amely szerint a dekarboxilezést hajtjuk végre először, majd ezt követően reagáltatjuk a kapott terméket egy (VII) általános képletű karbonsavsóval és hidrolizáljuk. 20
Az első, dekarboxilezési lépést egyszerűen úgy végezhetjük, hogy a (VI) általános képletű vegyületet oldószer jelenlétében melegítjük. Oldószerként előnyösen a reakció szempontjából inért oldószert használunk. Ilyen oldószerek például a szerves savak, például a 25 hangyasav, ecetsav és propionsav, és az aromás szénhidrogének, például a benzol, toluol és xilol.
A reagáltatást 50 °C és 250 °C közötti, legelőnyösebben pedig 80 °C és 120 °C közötti hőmérsékleten végezhetjük. A reakcióidő a hőmérséklettől függően változik. 30 A reakció rendszerint néhány perc és 3 óra közötti idő alatt válik teljessé.
Dekarboxilezéssel egy (X!) általános képletű vegyülethez jutunk, ahol Rj és X a korábbi jelentésű. Ez az intermedier izolálható a (VII) általános képletű karbon- 35 savsóval történő reagáltatás előtt, de a reakcióhoz maga az intermediert tartalmazó reakcióelegy is felhasználható. Az említett intermedier és a (VII) általános képletű karbonsavsó reakciója ugyanolyan körülmények között hajtható végre, mint a (VI) általános képletű és 40 a (VII) általános képletű vegyületek korábban részletezett reakciója.
A (XI) általános képletű és (VII) általános képletü vegyületek reakciójának termékei a (X) általános képletű intermedierek. A kapott (X) általános képletű vegyületek 45 hidrolízisét a korábban tárgyalt módon végezhetjük.
Végül, az E) lépés utolsó, c) lépését ismertetjük. Ha a (VI) általános képletben R4 egy -C0NH2 csoport, a (VI) általános képletű vegyületek és a (VII) általános képletű karbonsavsók reagáltatását ugyanúgy végez- 50 hetjük, mint az E) lépés b) részlépésében.
Az aciioxilezett termék egyidejű hidrolízise és dekarboxilezése ugyanúgy hajtható végre, mint a C) lépés szerinti savas hidrolízis esetében.
A kapott (VIII) általános képletű termék elkülöní- 55 tése úgy történhet, hogy a szerves oldószert valamilyen ismert módon, például desztillálással elkülönítjük, majd a pH-értéket körülbelül 4-rc állítjuk be és szűréssel összegyűjtjük a leülepedett kristályokat, ha vi; ?t és egy szerves oldószert tartalmazó oldószer elegyben dolgozunk. 60
A találmány további részleteit a következő példákkal szemléltetjük anélkül, hogy találmányunkat a példákra kívánnánk korlátozni.
7. példa
2,50 g 3,5-dimetil-4-etoxj-karbonibftálsavanhidnd és 4,35 g metoxi-karbonil-metilén-trifenil-foszforán elegyéhez 10 ml benzolt adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten, keverés közben 4 órán át reagáltatjuk. Ezután az oldószert ledesztilláljuk csökkentett nyomáson, majd a kapott nyersterméket 150 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk, az előhíváshoz benzol és etilacetát elegyét használva. így a következő két geometriai izomert kapjuk:
(Z)-5,7-dimetil-6-etoxi-karbonil-ftalid-A3'“-ecetsavmetil-észter, 2,20 g (72,3%), óp.: 122,0-122,5 °C és (E)-5,7-dimetil-6-etoxi-karbonil-ftalid-A3,<s-ecetsavmetil-észter, 0,34 g (11,2%), op.: 134—136 °C.
2. példa
3,72 g 3,5-dimetil-4-etoxi-karbonil-ftálsavanhidrid és 6,20 g etoxi-karbonil-nietilén-trifenil-foszforán elegyéhez 30 ml benzolt adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten 3 órán út keverjük. Ezután a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, és így 1,23 g (25,8%) (Z)-5,7-dimetil-6-etoxi-karbonil-ftalid-A3,“-ecetsav-eti!-észtert különítünk el, amelynek olvadáspontja 114-114,5 °C.
A szűrletet koncentráljuk, és a maradékot szilikagélen, az 1. példában leírt módon oszlopkromatográfiásan különítjük el. így további 2,11 g(44,2%) (Z)-5,7-dimetü-6-etoxi-karbonil-ftalid-A3,“-ecetsav-etil-észtert kapunk. A kromatografúlással ezenkívül 0,80 g (16,8%) (E)-5,7-dimct il-6-etoxi-karboniI-ftalid-A3,“-ccetsav-etilésztert is kapunk, amelynek olvadáspontja 105-108 °C.
3. példa
0,50 g 3,5-dimetil-4-metoxi-karbonil-ftálsavanhidrid és 0,97 g etoxi-karbonil-metilén-trifenil-foszforán elegyéhez 3 ml benzolt adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten 3 órán át keverjük. A kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, és így 0.26 g (40,1%) (Z)-5,7-dimetil-6metoxi-karbonil-ftalid-A3’“-ecetsav-etil-észtert kapunk, amely 127-128,5 °C-on olvad.
4. példa ml n-propanol és 4,70 g 80 %-os vizes hidrazinhidrát oldat elegyéhez 2,48 g (Z)-5,7-dimetil-6-etoxikarbonil-ftalid-A3,“-ecetsav-etil-észtert adunk, maid az elegyet visszafolyatás közben, 110 °C-on 10 órán át forraljuk. A reakcióelegyet lehűtjük és akivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük. 2,25 g (90,7%) 6,8-dimetil7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-ecetsaV-hidrazidot kapunk, amely 243-245 °C-on olvad, miközben habzás közben bomlik.
lR-spektrum;p (cm-1): 3320, 3180, 1724, 1655, 1604,1526,1280,
-5185 378
NMR-spektrum (DMSO-d6); δ = 1,35 (t, 3H, J=7Hz;
OCH2C7/3), 2,39, 2,78 (s, s, 3H, 3H; fenil-CH3), 3,72 (s, 2H; CH2), 4,40 (q, 2H, J=7Hz; OCtf2CH3), 3,54,7 (széles, 2H; NH2),7,60 (s, 1H; fenil-H), 9,25 (s, 1H;N//NH2), 12,36 (s,1H; NH—N=).
5. példa
0,33 g (E,Z)-5,7-dim_'íil-6-etoxi-karbonil-ftalid-A3'“ecetsav-etil-észtert (a (III’) és (Hl”) képletű geometriai izomerek 9 ;4 arányú elegye) feloldunk 7 ml n-propanolban, majd az oldathoz 0,63 g 80%-os vizes hidrazinhidrát oldatot adunk. A továbbiakban a 4. példa szerint eljárva 0,31 g (93,6%) 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-lftalazon-4-ecetsav-hidrazidot kapunk. A termék olvadáspontja, IR- és NMR-spektruma teljes mértékben megegyezik a 4. példa szerinti termék megfelelő jellemzőivel.
6. példa
0,20 g (Z)-5,7-dimetil-6-metoxi-karboni)-ftalid-Á3Qecetsav-etil-észtert feloldunk 4 ml n-propanolban, majd az oldathoz 0,41 g 80%-os vizes hidrazinhidrát oldatot adunk. Ezután a 4. példa szerint eljárva 0,14 g (68,2%)
6,8-dimetil-7-inetoxi-karbonil-l-ftalazon-4-ecetsav-hidrazidot kapunk, amely 257,5-259,0 °C-on olvad, miközben habzás közben bomlik.
IR-spektrum: r (cin _1j; 3300, 3170, 3040, 2940, 1725, 1650, 1603, 1532, 1435. 1285,
NMR-spektrum (DMS0-d6); δ = 2,38, 2,76 (s, s, 3H, 3H; fenil-CHJ. 3,72 (s, 2H; CHj). 3,94 (s, 3H; CH30), 3.6-4.7 (széles, 2H: NH,). 7,64 (s, IH: fenil-H), 9,26 (s. 1H; N//NH2), 12,38 (s. Ili. NH-N=).
7. példa
25,0 g 3,5-dirnetil-4-etoxikarbonil-ftálsavanhidridet és 43,5 g metoxi-karbonil-metilén-trifenil-foszforánt 100 ml benzolhoz adunk és az elegyet 4 órán át 2025 °C-on keverjük. Ezután a reakcióelegyet csökkentett nyomáson betöményítjük, a maradékot 800 ml n-propanolhoz adjuk, majd hozzáadunk 64,0 g 80%-os vizes hidrazin-hidrát oldatot, és az elegyet 10 órán át visszafolyatás mellett forraljuk. A reakcióelegyet lehűtjük, és a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük. így 27,2 g (85,4 %) 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-ecetsavhidrazidot kapunk. A termék olvadáspontja, ÍR- és NMRspektruma teljesen megfelel a 4. példa terméke megfelelő jellemzőinek.
8. példa
380 ml 2 n vizes sósav-oldathoz 12,00 g 6,8-dimetil7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-ecetsav-hidrazidot adunk, és 6 az elegyet 5 órán át visszafolyatás mellett forraljuk. A reakcióelegyet lehűtjük és a leülepedett kristályokat szűréssel összegyűjtjük, majd vízzel mossuk és szárítjuk, így 10,2 g (89%) 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon4-ecetsavat kapunk, amely 162,5—163,5 °C-on olvad, miközben habzás közben bomlik.
IR-spektrum i> £Br (cm -1); 3240, 2300-3000 (széles), 1730, 1700 (váll), 640, 1602, 1280,
NMR-spektrum (DMSO-d6): δ = l,37 (t, 3H, J=7Hz;
OCH2CH3), 2,42, 2,82 (s. s, 3H, 3H; fenil-CH3). 3,94 (s, 2H; CH2), 4,43 (q, 2H, J = 7Hz; OCW2CH3), 2-6 (széles, IH; COOH), 7,61 (s, IH; fenil-H), 12,45 (s, IH; NH).
9. példa ml 3 n vizes sósav-oldathoz 2,00 g 6,8-dimetil-7metoxi-karbonil-l-ftalazon-4-ecetsav-hidrazidot adunk, és az elegyet 2 órán át visszafolyatás mellett forraljuk, majd a 8. példában leírt módon dolgozzuk fel. így 1,80 g (94,4%) 6,8-dimetil-7-metoxi-karbonil-l-ftalazon-4-eeeí savat kapunk, amely 203-205 °C-on olvad, mialatt habzás közben bomlik.
IR-spektrum v (cm-1); 3300, 3160, 3035, 23003000 (széles), 1733, 1697. 1663, 1603, 1438, 1290, 1250,1175,1145,
NMR-spektrum (DMSO-d6): δ = 2,40, 2,78 (s, s, 3H, 3H; fenii-CH3), 3,96 (s. 5H; CH2 CH3O), 5-10 (széles, IH; COOH), 7,61 (s, IH; fenil-H), 2,45 (s, 1H;NH).
10. példa ml jégecetben feloldunk 0,40 g 6,8-dimeti!-7etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-ecetsavat, az oldathoz 0,24 g brórnot adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten 3 órán át keverjük. Az ecetsavat csökkentett nyomáson ledesztilláljuk, a maradékhoz vizet adunk és akivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, majd aceton és n-hexán elegyéből átkristályosítjuk. így 0,47 g (92,9%) 6,8-dimetil7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(a-bróm)-ecetsavat kapunk, amely 202,5-204 °C-on olvad.
IR-spektrum v (cm-1): 3170, 2200-3000 (széles),
1730, 1660, 1605, 1278, 1240,1145, 1120,
NMR-spektrum (DMSO-d6); δ =1,40 (t, 3H, J = 7Hz;
OCH2C//3), 2,45, 2.80 (s, s. 3H, 3H; fenil-CH3), 4,46 (q,2H,J = 7Hz; OC//2CH3), 4-7 (széles, IH; COOH), 6,47 (s, IH; CHBr), 7,87 (s. IH; fenil-H), 12,77 (s, IH; NH).
-6185 378
77. példa ml jégecetben feloldunk 1,00 g 6,8-dimetil-7etoxi-karbonŰ-l-ftalazon-4-ecetsavat, az oldathoz 0,61 g szulfuril-kloridot adunk, majd szobahőmérsékleten 5 7 órán át keverjük. Az elegyet csökkentett nyomáson betöményítjük, és a maradékot aceton és n-hexán elegyéből átkristályosítjuk. így 1,00 g (89,4%) 6,8-dimetil7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(a-klór)-ecetsavat kapunk, amely 188-189 °C-on olvad. 10
IR-spektrum: v (cnf1): 3026, 2200-3000 (széles), 1730, 1663, 1603, 1277, 1240,1150, 1120,
NMR-spektrum (DMSO-d6): δ = 1,38 (t, 3H, J = 7Hz;
OCH2C//3), 2,46, 2,82 (s, 15 s, 3H, 3H; fenil-CH3), 4,45 (q, 2H, J = 7Hz; OCH2CH3), 4-7 (szélet, COOH). 6,40 (s, IH; C1CH), 7,85 (s,
IH; széles-Il), 12,77 (s, 20 IH; NH).
72. példa
1,27 g 6,8-dimetil-7-metoxi-karbonil-l-ftalazon-4-ecetsavat 40 ml jégecetben szuszpendálunk, majd a szuszpenzióhoz 0,77 g szulfuril-kloridot adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten 4 órán át keverjük. Ezután az elegyet all. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. 30 így 1,10 g (77,4%) 6,8-dimetil-7-metoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(a-klór)-ecetsavat kapunk, amely 249-250 °C-on bomlás közben olvad.
IR-spektrum: v KBr (cm-1): 3160, 3040, 2930, 23003000 (széles), 1730, 1667, 1603, 1440, 1283, 1242, 1145,1118,
NMR-spektrum (DMSO-d6): δ = 2,42, 2,78 (s, s, 3H, 3H;
fenil-CHa), 3,96 (s, 3H; CH3O), 6,38 (s, 1H;CHC1),
7,83 (s, IH; fenil-H), 9,32 (széles, IH; COOH), 12,75 (s, 1H;NH).
13. példa
100 ml jégecetben feloldunk 3,80 g 6,8-dimetil-7etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(a-bróm)-ecetsavat, majd az oldatot 2 órán át, keverés közben 100 °C-on tartjuk.
A reakcióelegyet csökkenteti nyomáson bepároljuk, a maradékhoz vizet adunk és a kapott kristályokat nyerstermék formájában szűréssel elkülönítjük. A nyersterméket benzolból átkiistályosítva 2.90 g (85,5%) 4-bróm· metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észterhez jutunk, amely 202—203 °C-on olvad.
14. példa
3,40 g 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(aklór)-ecetsavat feloldunk 100 ml jégecetben, és az elegyet a továbbiakban a 13. példa szerinti módon dolgozzuk fel. így 2,65 g (89,9%) 4-klór-metil-6,8-dimetill-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 184186 °C-on olvad.
75. példa
0,50 g 6.8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(aklór)-ecetsavat feloldunk 20 ml toluolban, és az oldatot órán át, keverés közben 90 °C-on tartjuk. A reakcióelegyet lehűtjük, és a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük. így 0,31 g (70,1%) 4-klór-metil-,6,8-dimetill-ftaíazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk. A tennék olvadáspontja megegyezik a 14. példa termékének olvadáspontjával.
76. példa
0,97 g 6,8-dimetil-7-metoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(aklór)-ecetsavat feloldunk 30 ml jégecetben, majd az oldatot a továbbiakban a 13. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. így 0,73 g (86,7 %) 4-klór-metil6,8-dimetil-1 -ftalazon-7-karbonsav-metil-észtert kapunk, amely 253-255 °C-on olvad.
7. példa
2,00 g 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-ecetsavat feloldunk 50 ml jégecetben, majd az oldathoz 1,20 g brómot adunk. Az elegyet szobahőmérsékleten órán át reagáltatjuk, majd 2 órán át 100 °C hőmérsékleten tartjuk. A reakcióelegyet lehűtjük, vizet adunk hozzá, és a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük. A kapott nyersterméket benzolból átkristályosítva 1,80 g (80,4%) 4-bróm-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7karbonsav-etil-észtert kapunk, amelynek olvadáspontja teljesen megegyezik a Í3. példa termékének olvadáspontjával.
18. példa
3,40 g 4-bróm-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbon4Q sav-etil-észtert feloldunk 50 ml dimetil-formamidban, az oldathoz 2,04 g hangyasav-nátriumsót adunk, majd egy órán át keverés közben 60 °C-on tartjuk. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson, az oldószer ledesztillálásával koncentráljuk, a maradékhoz vizet adunk, és a 45 kapott kristályokat szűréssel összegyűjtjük, majd etanolból átkristályosítjuk. így 2,42 g (79,6%) 6,8-dimetil4-formil-oxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 152-154 °C-on olvad.
19. példa
15,00 g 4-bróm-metil-6.8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 300 ml jégecetben, majd az oldathoz 10.80 g nátrium-acetátot adunk és visszafolyatás mellett, keverés közben 7 órán át forraljuk. A reakcióelegyet lehűtjük, majd a 18. példa szerinti módon dolgozzuk fel. így 13.65 g (97,0%) 4-acetoxi-metil-6,8dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 162-164 °C-on olvad.
20. példa
3,40 g 4-bróm-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 40 ml dimetil-formamidban, 7
-7185 378 az oldathoz 2,89 g nátrium-propionátot adunk, majd az elegyet egy órán át 60 °C-on tartjuk. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson bepároljuk. A maradékot feloldjuk 200 ml etil-acetátban, az oldatot vízzel mossuk, majd magnézium-szulfát felett szárítjuk. A magnéziumszulfátot kiszűrjük, a szűrletet csökkentett nyomáson betöményítjük, cs a maradékot etanolból átkristályosítjuk. így 2,79 g (84,7 %) 6,8-dimetil-4-propionil-oximetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 130—132 °C-on olvad.
27. példa
2,95 g 4-klór-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 110 ml dimetil-formamidban, az oldathoz 9,20 g nátrium-sztearátot adunk és az elegyet 2 órán át 60 °C-on reagáltatjuk, A reakcióelegyet csökkentett nyomáson betöményítjük. A maradékot feloldjuk 500 ml etil-acetátban, az oldatot alaposan átmossuk, melegvízzel, majd csökkentett nyomáson betöményítjük. A kapott nyersterméket szilikagél oszlopon kromatográfiásan tisztítjuk, benzol/etil-acetát oldószert alkalmazva. így 3,61 g (66,3%) 6,8-dimetil-4sztearoil-oxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 91—93 °C-on olvad.
22. példa
2,95 g 4-klór-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 60 ml tetrahidrofuránban, majd az oldathoz 2,88 g nátrium-benzoátot cs 0,2 g 18-crown-6-ot adunk, és 2 órán át 50 °C-on tartjuk. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson bepároljuk, a maradékhoz vizet adunk, a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, majd etanolból átkristályosítjuk. így
2,90 g (76,2%) 4-benzoil-oxi-metil-6,8-dimetil-l-ftaíazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 178-179 °C-on olvad.
23. példa
2,95 g 4-klór-metil-6,8-dimetil-l-ftalazcn-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 60 ml tetrahidrofuránban. majd az oldathoz 4,06 g nátrium-o-nitro-fenil-acetátot és 0,20 g 18-crown-6-ot adunk. A továbbiakban a reakcióelegyet a 22. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. A nyers kristályokat szűréssel összegyűjtjük és etanolból és kloroformból álló oldószer elegyből átkristályosítjuk. így 3,70 g (84,3%) 6,8-dimetil-4-p-riitro-fenilacetoxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 222,5-223 °C-on olvad, mialatt habzás közben bomlik.
metanolból átkristályosítva 0,10 g (84,3%) 4-acetoximetil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-metil-észtert kapunk, amely 185-187 °C-on olvad.
25. példa
0,31 g 4-klór-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-n-propil-észtert feloldunk 6,2 ml jégecetben, majd az oldathoz 0,49 g nátrium-acetátot adunk. Az elegyet visszafolyatás mellett 20 órán át, keverés közben forraljuk. A reakcióelegyet a 18. példában ismertetett módon feldolgozva 0,31 g (93,9%) 4-acetoxi-metil-6,8-dimetill-ftalazon-7-karbonsav-n-propil-észtert kapunk, amely 141-142 °C-on olvad.
26. példa
3,83 g 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(abróm)-ecetsavat feloldunk 50 ml hangyasavban, majd az oldathoz 3,40 g hangyasav-nátriumsót adunk. Az elegyet keverés közben 17 órán át 105 °C-on tartjuk, A reagáltatás után a hangyasavat ledesztilláljuk csökkentett nyomáson, a maradékhoz vizet adunk, és a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük. így 2,85 g (93,7 %)
6,8-dimetil-4-formil-oxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-etilésztert kapunk, amelynek fizikai jellemzői megegyeznek a 18. példa termékének fizikai jellemzőivel.
7. példa
3,83 g 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(abróm)-ecetsavat feloldunk 70 ml jégecetben, majd az oldathoz 3,28 g nátrium-acetátot adunk. Az elegyet keverés közben, 6 órán át 120 °C-os hőmérsékleten visszafolyatás mellett forraljuk. Ezután az ecetsavat csökkentett nyomáson ledesztilláljuk, vizet adunk a maradékhoz, és a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük. így 3,14 g (98,6%) 4-acetoxi-metil-6,8-dimetill-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk. Á termék teljesen megegyezik a 19. példa termékével.
28. példa
3,39 g 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(aklór)-ecetsavat feloldunk 70 ml jégecetben, majd az oldathoz 3,28 g nátrium-acetátot adunk. Ezután a reakcióelegyet a 27. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. így 3,10 g (97,4%) 4-acetoxi-metil-6,8-dímetil-lftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amelynek olvadáspontja teljesen megegyezik a 19. példa termékének olvadáspontjával.
24. példa
0,11 g 4-klór-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-metil-észtert feloldunk 3 ml jégecetben, majd az oldathoz 0,32 g nátrium-acetátot adunk és 40 órán át, keverés közben, visszafolyatás mellett forraljuk. A reakcióelegyet a továbbiakban a 18. példában ismertetett módon feldolgozva, majd a kapott nyerstennéket 8
29. példa
0,97 g 6,8-dimetil-7-metoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(aklór)-ecetsavat feloldunk 20 ml jégecetben, majd az oldathoz 1,30 g nátrium-acetátot adunk. Ezután a reakcióelegyet a 27. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. így nyers termékhez jutunk, amelyet metanolból átkristályosítva 0,67 g (73,4%) 4-acetoxi-metil-6,8-di-81
185 378 metil-l-ftalazon-7-karbonsav-mctil-észtert kapunk. A vegyület olvadáspontja 185-187 °C.
30. példa 5
0,91 g 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-ecetsavat feloldunk 20 ml jégecetben, majd az oldathoz 0,57 g brómot adunk. Az elegyet szobahőmérsékleten 3 órán át keverjük, majd 0,99 g nátrium-acetátot adunk hozzá, és a kapott elegyet visszafolyatás mellett 6 órán át forraljuk. A reakcióelegyből csökkentett nyomáson ledesztilláljuk az oldószert, majd a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük. így 0,94 g (98,5%) 4-acetoximetil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert ka- 15 púnk. A termék olvadáspontja pontosan megegyezik a 19. példa termékének olvadáspontjával.
31. példa 20
6,40 g 4-acetoxi-metil-6.8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 60 ml 1 n vizes nátrium-hidroxid-oldat és 60 ml metanol elegyében, majd az elegyet 3 órán át 20 °C-on keverve hidrolizáljuk. Ezután a métanőit ledesztilláljuk, és a betöményített reakcióelegy pH-ját 4-re állítjuk be 10%-os vizes sósav-oldat felhasználásával. A kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, majd vizes etanololdatból átkristályosítjuk. így 4,40 g (79,6%) 6,8-dimetil-4-hidroxi-metil-l-ftalazon-7-karbon- 30 sav-etil-észtert kapunk, amely 171,5-173 °C-on olvad,
A termék IR-, NMR-és UV-spcktruma megfelel egy más úton előállított, autentikus minta megfelelő spektrumainak.
32. példa
3,18 g 4-acetoxi-metil-6,8-dimetil-l-fta!a7.on-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 30 ml 1 n vizes sósavoldat és 30 ml metanol elegyében, majd az oldatot 60 °C-on 5 órán át keverve hidrolizáljuk. Ezután a metanolt ledesztilláljuk, és a koncentrátum pHját 4-re állítjuk be 10%-os vizes nátrium-hidioxid-oldat segítségével. Ezután a reakcióelegyet a 31. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. így 2,10 g (76,0%) 6,8-dimetil-4-hidroximetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 171,5-173 °C-on olvad. A termék IR-, NMR- és UVspektrunia tökéletes egyezést mutat a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
33. példa
3,04 g 6,8-dimetil-4-formil-oxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 30 ml 1 n vizes nátriumhidroxi-oldat és 30 ml metanol elegyében, majd az oldatot egy órán át 20 °C-on keverve hidrolizáljuk. Ezután a reakcióelegyet a 31. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. így 2,25 g (81,4%) 6,8-dimetil-4-hidroximetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 171,5-173 °C-on olvad. A termék IR-, NMR- és UVspektruma teljes egyezést mutat a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
34. példa
3,28 g 6.8-diinetil-4-propionil-oxi-metil-ftalazon-7karbonsav-etil-észtert feloldunk 30 ml 1 n vizes nátriumhidroxid-oldat és 30 ml metanol elegyében, és az oldatot egy órán át 20 °C-on keverve hidrolizáljuk. Ezután a reakcióelegyet a 31. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. Így 2.14 g (77.8%) 6,8-dimetil-4-hidroxi-metill-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 171 — 173 °C'-on olvad. A termék IR-, NMR-és UV-spektruma teljes egyezést mutat a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
35. példa
2,17 g 6,8-dimetil-4-sztearoil-oxi-metil-l-ftalazon-7karbonsav-etilésztert feloldunk 30 ml 1 n vizes nátriumliidroxid-oldat és 30 ml metanol elegyében, és az oldatot 2 órán át 20 °C-on keverve hidrolizáljuk. Ezután a reakcióelegyet a 31. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. így 0.81 g (73,4%) 6,8-dimetil-4-hidroxi-metil-lftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 171— 173 °C-on olvad. A termék NMR-, IR- és UV-spektruma teljesen megegyezik a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
36. példa
1,90 g 4-benzoil-oxi-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7karbonsav-etil-észtert feloldunk 20 ml 1 n vizes nátriumhidroxid-oldat és 20 ml metanol elegyében és az oldatot 5 órán át 20 °C-on keverve hidrolizáljuk. Ezután a reakcióelegyet a 31, példában ismertetett módon dolgozzuk fel. így 0,94 g (68,0%) 6.8-dimetil-4-hidroxi-metil-lftalzon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 171,5— 173 °C-on olvad. A termék IR-, NMR- és UV-spektruma teljesen megegyezik a más úton szintetizált, autentikus minták megfelelő spektrumaival.
37. példa
20 g 6,8-dimetil-4-p-nitro-fenil-acetoxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 20 ml 1 n vizes nátrium-bidroxid-oldat és 20 ml metanol elegyében, majd az oldatot a 36. példa szerinti módon hidrolizáljuk és feldolgozzuk. így 0.86 g (62,3%) 6,8-dimetil-4-hidroximetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely θθ 171,5-173 °C-on olvad. A termék 1R-, NMR- és UVspektruma teljesen megegyezik a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
38. példa
0,31 g 4-acetoxi-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-metil-észtcrt feloldunk 10 nrl 1 n vizes nátriumhidroxid-oldat és 10 ml metanol elegyében, majd az elegyet a 31. példában ismertetett módon hidrolizáljuk és feldolgozzuk. így 0,20 g (76,2%) 6,8-dimetil-4-hidroximetil-l-ftalazon-7-karbonsav-metil-észtert kapunk, amely 202-203 °C-on olvad. A termék 1R-, NMR- és UVspektruma teljesen megegyezik a más módon szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
-9185 378
39. példa
1,66 g 4-acetoxi-metii-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-n-propil-észtert feloldunk 20 ml 1 n vizes nátriumhidroxid-oldat és 20 ml metanol elegyében, majd az elegyet 2 órán át 20 eC-on keverve hidrolizáljuk, és ezután a 31. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. így 1,23 g (84,7%) 6,8-dimetil-4-hidroxi-metil-l-ftalazon-7karbonsav-n-propil-észtert kapunk, amely 179-180 °C-on olvad.
IR-spektrum: r- £,¾ (cm-1): 3160. 2920, 1725, 1650, 1600, 1270, 1230, 1150, 115, 1030,
NMR-spektrum (DMSO-d5):ö =0,97 (t, 3H. J=7Hz;
OCH2CH2C//3). 1,74 (multíplett, 2H; OCH2C//2CH3). 2,40, 2k77 (s, s, 3H, 3H: fenil-CH3). 4,31 (t, 2H, J=7Hz; OCtf2CH2CH3), 4,64 (d, 2H, J = 6Hz;
C/72OH), 5,4 (t, 1H, J = =6Hz; OH), 7,84 (s, 1H; fenil-H), 12,36 (s, 1H;NH).
40. példa ml víz és 10 ml dioxán elegyéhez 1.70 g 4-brómmetil-6,8-diinetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert, majd 1,30 g nátrium-hidrogén-karbonátot adunk. Az elegyet visszafolyatás mellett 10 órán át forralva hidrolizáljuk, Ezután a reakcióelegyet 150 ml vízzel hígítjuk, pH-értckét 10 %-os vizes sósavoldattal 3-ra állítjuk be, a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, majd vizes etanolból átkristályosítjuk. így 1,02 g (74,0%) 6,8-dimetil-4hidroxi-metil-1 -ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 171-173 °C-on olvad.
A termék 1R-, NMR- és UV-spektrunia teljesen megegyezik más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
41. példa
3,00 g 4-klór-metil-ó,8 dimetil-l-ftalazon-7-kaibonsav-etil-észtert hozzáadunk 100 ml víz és 10 ml etanol elegyéhez, majd az elegyhez 2,50 g nátrium-hidrogénkarbonátot adunk. Ezután a reakcióelegyet 2 órán át visszafolyatás mellett forralva hidrolizáljuk. Az oldószert Iedeszlilláljuk, majd a kapott konccntrátimiot a 40. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. így 2,20 g (73,0%) 6,8-dimetil-4-hidroxi-metil-l-ftalazon-7karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 171-173 °C-on olvad.
A termék 1R-. NMR- és UV-spektruma teljesen megfelel a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
42. példa ml dimetii-formannd és 23 ml víz elegyéhez 1,00 g 4-bróm-metil-6,8-diinetil-l-ftalazon-7-karbonsavetil-észtert, majd 1,23 g nátrium-acetátot adunk. Az elegyet 5 órán át 60 °C-on keverve hidrolizáljuk, majd 10 az oldószert ledesztilláljuk, a maradékhoz vizet adunk, és az elegy pH-értékét vizes sósavoldattal 4-re állítjuk be. A kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, majd a nyersterméket etanolból átkristályosítjuk. így 0,56 g (68,8 %) 6,8-dimetil-4-hidroxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 171—173 °C-on olvad.
A termék IR·, NMR- és ÚV-spektruma teljesen megfelel a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumainak.
43. példa ml víz és 5 ml etanol elegyéhez 0,56 g 4-klór-metil6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-metil-észtert, majd 0.50 g nátrium-hidrogén-karbonátot adunk. Ezután az elegyet a 41. példában ismertetett módon dolgozzuk fel. így 0,39 g (74,3%) 6,8-dimetil-4-hidroxi-metil-lftalazon-7-karbonsav-metil-észtert kapunk, amely 202203 °C-on olvad. A termék 1R-, NMR- és UV-spektruma teljesen megfelelő a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumainak.
44. példa ml víz és 2 ml etanol elegyéhez 0,31 g4-klór-metil6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-n-propil-észtert, majd 0,30 g nátrium-hidrogén-karbonátot adunk. Ezután a reakcióelegyet a 41. példában ismertetett módon reagáltatjuk és dolgozzuk fel. így 0,20 g (68,9%) 6,8-dimetil-4hidroxi-inetil-l-ftalazon-7-karbonsav-n-propil-észtert kapunk, amely 179-180 °C-on olvad. A termék IR- és NMR-spektrunra teljesen megegyezik a 39. példa termékének IR- és NMR-spektrumával.
45. példa
0,34 g 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(aklór)-ecetsavat 0.42 g nátríum-hidrogén-karbonát 5 ml vízzel készült oldatához adunk. Az elegyet 6 órán át 110 cC-on keverve hidrolizáljuk. Ezután a reakcióelegy pH-értékét 1 n. vizes sósavoldattal 2-re állítjuk be, a kivált olajat etil-acetáttal extraháljuk, az etil-acetátos réteget vízzel mossuk, majd vízmentes magnézium-szulfát felett szárítjuk és az ctil-acetátot csökkentett nyomáson ledesztilláljuk. így 0,26 g (81%) 6,8-dimetil-7-etoxikarbonil-l-ftalazon-4-(a-hidroxi)-ecetsavat kapunk, amely 124 128 °(’-on olvad.
IR-spektrum: m KBr (cm ’j; 3700—3000 (széles), 3321, 2996, 3000-2200, 1730. 1645, 1635, 1605, 1440, 1430, 1275, 1240,
NMR-spektrum (DMSO-d6):5= 1.35 (6. 3H, J=7Hz;
OCH2C7/3), 2,38. 2.78 (s, s,3H,3H,fenil-CH3),4,42 (q,2H, J = 7Hz; OC//2CH3), 5,33 (s, 1H;CH), 4-8(széles, 2H, OH; COOH), 7,86 (s, 1H: fenil-H), 12,25 (s. 1H; NH).
Ha ebben a példában a 0,34 g 6,8-dinietil-7-etoxikarbonil-l-ftalazon-4-(Q-klór)-ecetsavat 0,38 g 6,8-dimetil7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(a-bróm)-ecetsavval cserél-101
185 378 jük fel, 0,20 g (62%) 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-lftalazon-4-(a-hidroxid)-ecetsavat kapunk.
46. példa ml 0,1 n vizes sósav-oldathoz 0,32 g 6,8-dimetil-7etoxi-karbonil-1 -ftalazon-4-(oí-h id roxi)-ecetsavat, mai d 5 ml vizet adunk. Az elegyet 10 órán át 105-110 °C hőmérsékleten keverve dekarboxilezzük a kiindulási vegyületet. Ezután a reakcióelegy pH-ját 0,1 n vizes nátrium-hidroxid-oldattal 4-re állítjuk be, a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, és a nyersterméket vizes etanol oldatból átkristályosítjuk. Így 0,21 g (76%) 6,8dinietil-4-hidroxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 171,5-173 °C-on olvad.
A termék IR-, NMR- és UV-spektruma teljesen megegyezik a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
Ugyanígy 6,8-dimetil-7-metoxi-karbonil- l-ftalazon-4(a-hidroxi)-ecetsavból 6,8-dimetil-4-hidroxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-metil-észtert lehet előállítani, amelynek olvadáspontja 202-203 °C. A termék IR-,'NMR- és UV-spektruma teljesen megegyezik a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
47. példa ml vízhez 0,50 g 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-lftalazon-4-(a-bróm)-ecetsavat adunk, majd az elegyet 20 órán át 100 ’C-on keverjük. Eközben a hidrolízis és dekarboxilezés egyidejűleg lejátszódik. Ezután a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, és igy 0,25 g (69 %) 6,8-dimetil-4-hidroxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 171,5-173 °C-on olvad. A tennék IR-, NMR- és UV-spektruma teljesen megegyezik a más úton előállított autentikus minták megfelelő spektrumaival.
Hasonló módon állíthatunk elő 6,8-dünetil-4-hidroximetil-l-ftalazon-7-karbonsav-inetil-észtert 6,8-dimetil-7metoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(a-bróin)-ecetsavból. A termék olvadáspontja 202—203 °C. A termék 1R-, NMRés UV-spektruma teljesen megegyezik a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
48. példa
0,42 g nátrium-hidrogcn-karbonát 5 ml vízzel készült oldatához 0,38 g 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon4-(a-bróm)-ecetsavat adunk, majd a reagáltatást és a reakcióelegy feldolgozását a 45. példában ismertetett módon folytatjuk le. így 0,20 g (62%) 6,8-dimetil-7etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(a-hidroxi)-ecetsavat kapunk, amely 124-128 °C-on olvad.
A termék IR- és NMR-spektruma megegyezik a 45. példa termékének IR-, illetve NMR-spektrumával.
49. példa ml vízhez 0,50 g 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-lftalazon 4-(a-bróm)-ecetsavat adunk, és az elegyet 20 órán át 100 ’C-on keverve hidrolizáljuk és egyidejűleg dekarboxilezzük a kiindulási vegyületet. Ezután a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, és így 0,25 g (69 %) 6,8-dimetil-4-hidroxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 171,5-173 °C-on olvad.
A termék IR-, NMR- és UV-spektruma teljesen megegyezik a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
Hasonlóan állítható elő a 6,8-dimetil-4-hidroxi-metill-ftalazon-7-karbonsav-metiI-észter 6,8-dimetil-7-metoxikarbonil-l-ftalazon-4-(a bróm)-ecetsavból kiindulva. A termék olvadáspontja 202—203 °C. A termék 1R-, NMRcs UV-spektrumai teljesen megegyeznek a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
50. példa ml tömény vizes kénsav-oldat 6 ml vízzel készült elegj'ébe 0.32 g 6,8-dimetil-7-etoxi-karboniI-l-ftalazon4-(a-hidroxi)-ecetsavat adunk, majd a reagáltatást és a reakcióelegy feldolgozását a 46. példában ismertetett módon folytatjuk. így 0,17 g (62%) 6,8-dimetil-4hidroxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 171,5-173 °C-on olvad. A tennék IR-, NMR- és UV-spektruma teljesen megegyezik a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
51. példa ml vízhez 0,32 g 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-lftalazon-4-(a-hidroxi)-ecetsavat, majd 0,04 g p-toluolszulfonsavat adunk. Ezután a reagáltatást és a reakcióelegy feldolgozását a 46. példában ismertetett módon folytatjuk. így 0.20 g (72%) 6,8-dimetil-4-hidroxi-metill-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk,amely 171,4— 173 °C-on olvad. A termék 1R-, NMR-és UV-spektruma teljesen megegyezik a más úton szintetizált autentikus minták megfelelő spektrumaival.
52. példa
2.48 g (10.0 mmól) 3,5-dinictil-4-etoxi-karbonil-ftálsavanhídríd és 3.62 g (12.0 mmól) ciano-metilén-trifenil-foszforán elegyéhez 10 ml toluolt adunk, és a reakcióelegyet szobahőmérsékleten egy éjszakán át keverjük. Ezután csökkentett nyomáson koncentráljuk az elegyet, és a maradékot szilikagél oszlopon (Merck, Silica Gél®, 70-230 inesh, 150 g) kromatografáljuk, az előhíváshoz benzol és etil-acetát 20:1 térfogatarányú elegyét használva. Két terméket kapunk egymástól elkülönítve, amelyek egymás geometriai izomeijei. Az egyes izomereket tartalmazó frakciókat összegyűjtjük, és csökkentett nyomáson betöményítjük. A következő termékeket kapjuk:
433 mg (1.60 mmól. 16.0%)(Z)-3-ciano-metilén-5,7dimctil-6-etoxi-karbonil-ftalid. amely 108-109 °C-on olvad és
329 mg (1.20 mmól, 12,0%)(E)-3-ciano-metilén-5,7dirnetil-6-etoxi-karbonil-ftalid, amely 135-136 °C-on olvad.
'
-11185 378
53. példa
0,10 g (0,37 mmól) (Z)-3-ciano-metilén-5,7-dimetil6-etoxi-karbonil-ftalidot feloldunk 3,0 ml etanolban, majd az oldathoz 0,23 g (3,7 mmól) 80%-os vizes hidrazin-hidrát oldatot adunk. Az elegyet egy éjszakán át visszafolyatás mellett forraljuk. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson betöményítjük, és a maradékot etanolból átkristályosítjuk. így 0,065 g (0,23 mmól) 4-cianometil-6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazont kapunk, 62%-os kitermeléssel. A termék 191—192 °C-on olvad. IR-spektrum: p KBr (cm i); 3i60) 3050, 2950, 2260, 1730, 1650, 1605, 1278, 1247, 1153, 1122, 1040,
NMR-spektrum (CDC13): 5 = 1,37 (t, 3H, J=7,0Hz;
OCH2CH2), 2,45, 2,82 (s, s, 3H, 3H; fenil-CHj),
4,43 (s, 2H; -CH2CN), 4,46 (q, 2H, J=7,0Hz; OCtf2CH3), 7,68 (s, 1H; fenil-H), 12,15 (széles. 1H; NH).
54. példa
12,40 (50,0 mmól) 3,5-dimetil-4-etoxi-karbonil-ftálsavanhidrid és 22,08 g (73,3 mmól) ciano-metilén-trifenil-foszforán elegyéhez 100 ml toluolt adunk, majd a reakcióelegyet egy éjszakán át szobahőmérsékleten keverjük. Az elegyet csökkentett nyomáson bcpároljuk. a maradékot feloldjuk 250 ml etanolban, 31,3 g (500 mmól) 80%-os vize's hidrazin-hidrát oldatot adunk az előző oldathoz és a kapott elegyet egy éjszakán át visszafolyatás mellett forraljuk. Ezután a reakcióelegyet csökkentett nyomáson koncentráljuk, és a maradékot szilikagélen végzett oszlopkromatográfiával különítjük el és tisztítjuk (Merck Silica Gél®, 70- 230 ntesh,
1,2 kg, előhívó: toluol és etil-acetát 3 :1 térfogatarányú elegye). így 4,48 g (15,7 mmól) 4-ciano-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk 31,4 %-os kitermeléssel. A termék olvadáspontja 191-192 °C.
A termék ÍR- és NMT-spektruma jó egyezést mutat az 53. példa termékének ÍR- és NMR-spektrumával.
55. példa
285 mg (1,00 mmól) 4-clano-metil-6,8-dimeti!-l-ftalazon-7-karbonsav-etíl-észtert feloldunk 2 ml jégecet és 1 ml ecetsavanhidrid elegyében, majd az oldathoz 0,70 g (4,4 mmól) brómot adunk. Az elegyet szobahőmérsékleten egy éjszakán át keveijük. A reakcióelegyet 50 ml kloroformmal hígítjuk és hideg vízzel mossuk. A kloroformos réteget vízmentes nátrium-szulfát felett szárítjuk, majd csökkentett nyomáson betöményítjük. A maradékot 10 ml benzolból átkristályosítva 278 mg (0,76 mmól) 4-(a-bróm)-ciano-metil-6,8-dimetil- l-ftalazon-7karbonsav-etil-észtert kapunk, 76 %-os kitermeléssel. A termék 197-199 °C on olvad.
56. példa
0,57 g (2,0 mmól) 4-ciano-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 6 ml jégecetben, 12 majd az oldathoz 0,40 g (2,5 mmól) brómot adunk. Az elegyet egy éjszakán át szobahőmérsékleten keverjük, majd hozzáadunk 0,36 g 95%-os vizes kénsavoldatot, és a reakcióelegyet egy órán át 80 °C-on tartjuk. Ezután az elegyet lehűtjük szobahőmérsékletre, csökkentett nyomáson betöményítjük, a maradékot feloldjuk 200 ml kloroformban, majd az oldatot vízzel mossuk. A szerves réteget vízmentes nátrium-szulfát felett szárítjuk, és csökkentett nyomáson betöményítjük, a maradékot pedig 20 ml kloroformból átkristályosítjuk. így 0,65 g (1,7 mmól) 4-((a-bróm<K-karbamoil)-metil]-6,8-dimetil-lftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, 85 %-os kitermeléssel. A termék 209-211 °C-on bomlás közben olvad.
lR-spektrum:v 3400, 3200, 3000, 2950,
1720, 1660, 1600, 1300, 1280, 1240, 1140, 1120, 1040,
NMR-spektrum (DMS0-d6):S = 1,33 (t, 3H, J=7,0Hz;
OCH2C//3), 2,39, 2,76 (s, s, 3H, 3H; fenil-CH3),
4,40 (q, 2H, J = 7,0 Hz; OCtf2CH3), 6,12 (s, 1H; CHBr), 7,63 (s, 2H;
CONH2), 7,82 (s. 1H; fénil—H), 12,70 (s, 1H:NH).
57. példa
3,82 g (10 mmól) 4-[(a-bróm-a-karbamoil)-metil]6,8-dinietil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 38 mi n-propanolban, majd az oldathoz 9 ml tömény vizes sósavoldatot adunk. Az elegyet 24 órán át visszafolyatás mellett forraljuk, majd csökkentett nyomáson betöményítjük. A maradékhoz 5,0 m! desztillált vizet adunk. A kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, vízzel mossuk és szárítjuk. 0,83 g (30 mmól) 6,8-dimetil-4hidroxi-metil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, 30 %-os kitermeléssel.
A kapott kristályos anyag egy részét vizes etanololdatból átkristályosítjuk. A kapott termék IR-, NMRés UV-spektruma jól egyezik egy más úton előállított autentikus minta megfelelő spektrumaival.
58. példa
285 mg (10 mmól) 4-ciano-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 1 ml 95%-os vizes kénsavoldatban, hűtés közben, és az oldatot szobahőmérsékleten 5 órán át keverjük. A reakció teljessé válása után a reakcióelegyet tört jégre öntjük, és a kivált csapadékot szűréssel összegyűjtjük. A kapott anyagot vizes metanolból átkristályosítva 269 mg (0,887 mmól) 4-karbamoil-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etilésztert kapunk, 88,7 %-os kitermeléssel. A termék 248258 °C-on olvad.
IR-spektrum: p (cm-1): 3420, 3300, 3180, 2950, 1730, 1670, 1653, 1620, 1603, 1280, 1250, 1200, 1150,1125,1038,
-121
185 378
NMR-spektrum (DMSO-d6): δ = 1,33 (t, 3H, J=7,0Hz;
OCH2C//3), 2,38, 2,77 (s, s. 311, 3H: fenol-CH3), 3,75 (s, 2H; CH2CONH2), 4,42 (q, 2H, J=7,0Hz; 5 OC//2CH3), 7,05 (s, 1H, a CH2CON//2 másik H-je), 7,58 (s, 2H, a CH2CON//2 másik H-je és fenil-H), 12,36 (s, 1H, NH). 10
59. példa
121 mg (0,40 mmól) 4-karbamoil-metil-6,8-dimetil-l- 15 ftalazon-7-karbonsav-etil-észterhez 4 ml jégecetet majd 67 mg (0,42 mmól) brómot adunk. Az elegyet szobahőmérsékleten egy éjszakán át keveijük. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson betöményítjük, a maradékot feloldjuk 50 ml kloroformban és vízzel mossuk. 20 A szerves réteget vízmentes nátrium-szulfát felett szárítjuk, majd csökkentett nyomáson betöményítjük, és a kapott maradékot 5 ml kloroformból átkristályosítjuk, így 130 mg (0,34 mmól) 4-l(a-bróin-a-karbanioil)-inetil]6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert kapunk, 25 85 %-os kitermeléssel. A termék 209—211 °C-on bomlás közben olvad. IR- és NMR-spektruma megegyezik az 56. példa termékének IR- és NMR-spektrumával.
60. példa
2,0 ml tömény vizes sósav-oldat és 2,0 ml dioxán elegyéhez 285 mg (1,00 mmól) 4-ciano-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert adunk, és a 35 reakcióelegyet egy éjszakán át visszafolyatás mellett forraljuk. Az elegyet csökkentett nyomáson betöményítjük, a maradékhoz vizet adunk, és a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, vízzel mossuk és vizes etanololdatból átkristályosítjuk. így 260 mg (0,856 mmól) 6,8- 40 dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-7-ecetsavat kagunk, 85,6%-os kitermeléssel. A termék 162-163 C-on bomlás és habzás közben olvad. A termék IR- és NMRspektruma teljesen megegyezik a 8. példa termékének IR- és NMR-spektrumával. 45
61. példa
5,0 ml 2 n vizes sósav-oldathoz 303 mg (1,00 mmól) 50 4-karbamoil-metil-6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etiíésztert adunk és az elegyet 5 órán át visszafolyatás mellett forraljuk. Ezután lehűtjük a reakcióelegyet, és a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, vízzel mossuk és szárítjuk. így 274 mg (0,901 mmól) 6,8-dímetil- 55
7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-ecetsavat kapunk, 90,1 %-os kitermeléssel. A termék 162,5-163,5 °C-on olvad bomlás és habzás közben. A termék IR- és NMR-spektrúma teljesen megegyezik a 8. pclda termékének IR és NMRspektrumával. θθ
62. példa
6,0 ml 2 n vizes nátiium-hidroxid-oldat és 3,0 ml n-propanol elegyéhez 285 mg (1,00 mmól) 4-ciano-metil- 65
6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert adunk, és a reakcióelegyet egy éjszakán át visszafolyatás mellett forraljuk. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson betöményítjük az oldószer ledesztillálásával, a maradékhoz vizet adunk és a vizes elegy pH-értékét sósavval 1-2-re állítjuk be. A kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, vízzel mossuk és vizes acetonból átkristályosítjuk. így 223 mg (0,733 mmó!) 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-ecetsavat kapunk, 73,3 %-os kitermeléssel. A termék olvadáspontja 163-164 °C bomlás és habzás közben.
A termék IR- és NMR-spektruma jó egyezést mutat a 8. példa termékének ÍR- és NMR-spektrumával.
63. példa
6,0 ml 2 n vizes nátrium-hidroxid-oldat és 3,0 ml etanol elegyéhez 303 mg (1,00 mmól) 4-karbamoil-metil6,8-dimetil-l-ftalazon-7-karbonsav-etil-észtert adunk és az elegyet egy éjszakán át visszafolyatás mellett forraljuk. A reakcióelegyből az oldószert csökkentett nyomáson ledesztilláljuk, a maradékhoz vizet adunk és a vizes elegy pH-értékét sósavval 1-2-re állítjuk be. A kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, majd a kristályos anyagot aceton vizes oldatából átkristályosítjuk. Így 211 mg (0,695 mmól) 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-lftalazon-4-ecetsavat kapunk, 69,5 %-os kitermeléssel. A termék 163-164 °C-on bomlás és habzás közben olvad. A termék IR és NMR-spektruma jó egyezést mutat a 8. példa termékének ÍR- és NMR-spektrumával.
64. példa
535 mg 4-[(a-bróni-a-karbamoil)-metil]-6.8-dimetill-í'talazon-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 10 ml jégecetben. Az oldathoz ezután 574 mg vízmentes nátriumacetátot adunk. Az elegyet 12 órán át visszafolyatás mellett forraljuk. Ezután a reakcióelegyből csökkentett nyomáson ledesztilláljuk az oldószert. A maradékhoz vizet adunk, és a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, vízzel mossuk és szárítjuk. így 435 mg (85,7 %) 4-[(a-acetoxi-a-karbamoil)-metil]-6,8-dimetil-l-ftalazon7-karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 210-212 °C-on olvad.
65. példa
0.72 g 4-[(a-acetoxi-a-karbamoil)-metiI]-6,8-dimetil-lftalazon-7-karbonsav-etil-észtert feloldunk 10 ml n-propanolban. majd az oldathoz 5 ml tömény vizes sósavoldatot adunk. Az elegyet 19 órán át visszafolyatás mellett forraljuk. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson, az oldószer ledesztillálásával betöményítjük. A maradékot 2 ml vízzel hígítjuk, és a kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, vízzel mossuk és szárítjuk. így 0,43 g 69% (6.8-dimetil-4-hidroxi-nietil-l-ftalazon-7karbonsav-etil-észtert kapunk, amely 173—175 °C-on olvad A termék IR-, NMR- és UV-spektruma jó egyezést mutat a más úton szintetizált autentikus minták IR-, NMR-, illetve UV-spektrumaival.

Claims (2)

1. Eljárás a (VIII) általános képletü 7-alkoxi-karboniI6.8- dimetil-4-hidroxi-metil-l-ftalazonok előállítására — a képletben
Rí 1—5 szénatomos alkilcsoportot jelent — azzal jellemezve, hogy egy (I) általános képletü 3,5-dimetil-4-alkoxi-karboniiftálsavanhidridet - ahol Rt a tárgyi körben megadott jelentésű - egy (II) általános képletü vegyülettel reagáltatunk - a képletben
R2 cianocsoportot vagy egy -COOEs általános képletü csoportot jelent, ahol Es jelentése észtermaradék — adott esetben oldószer jelenlétében, majd a kapott (III) általános képletü vegyületet - a képletben Rj és R2 a fenti jelentésű — hidrazinnal reagáltatjuk, adott esetben oldószer jelenlétében, és a kapott, (IV) általános képletü vegyületet - ahol
Rj a tárgyi körben megadott jelentésű és
R3 ciano- vagy -CONHNH2 csoportot jelent hidrolizáljuk, és a kapott (V) általános képletü 7-alkoxi-karbonil-6,8dimetil-4-(h3lyettesített)metil-l-ftalazon-származékot ahol R] a tárgyi körben megadott jelentésű és R4 -CONH2 vagy -COOH csoportot jelent adott esetben oldószer jelenlétében halogénezzük, és a kapott (VI) általános képletü 7-alkoxi-karbonil-6,8dimetii-4-[(a-halogén-a-(helyettesített)metil}-l-ftalazonszármazékot - ahol R, és R4 a fenti jelentésű, és X halogénatomot jelent a) közvetlenül hidrolizáljuk és dekarboxilezzük.
vagy
b) ha a (VI) általános képletben R4 -COOH csoportot jelent, a kapott (Vt) általános képletü vegyületet egy (VII) általános képletü karbonsavsóval reagáltatjuk - ahol
Rs jelentése hidrogénatom, alkil-, aril- vagy aralkilcsoport,
M jelentése alkálifém- vagy alkáliföldfématom, és n értéke 1, ha M alkálifématomot jelent, míg n értéke 2, ha M jelentése alkáliföidfématom és az aciloxilezett vegyületet egyidejűleg dekarboxilezzük, majd a dekarboxilezett vegyületet hidrolizáljuk, vagy először dekarboxilezzük a (VI) általános képletü vegyületet, majd a dekarboxilezett terméket egy (VII) általános képletü karbonsavsóval reagáltatjuk, majd az aciloxilezett terméket hidrolizáljuk; vagy
c) ha R4 -CONH2 csoportot jelent, a (VI) általános képletü vegyületet egy (VII) általános képletü kaibonsavsóval reagáltatjuk, majd a kapott aciloxilezett terméket egyidejűleg hidrolizáljuk és dekarboxilezzük, álról az a) - c) lépeseket adott esetben oldószer jelenlétében hajtjuk végre.
(Elsőbbsége; 1979. 12. 13.)
2. Eljárás a (Vili) általános képletü 7-alkoxi-karbonil6.8- dimetil-4-hidroxi-nietil-l-ftalazonok előállítására a képletben
Rj 1-5 szénatomos alkilcsoportot jelent azzal jellemezve, hogy egy (I) általános képletü 3,5-dimetil-4-alkoxi-karbonilftálsavanhidridet - ahol R2 a tárgyi körben megadott jelentésű - egy (II) általános képletü vegyülettel reagáltatunk - a képletben
R2 -COOEs általános képletü csoportot jelent, ahol Es jelentése észtermaradék adott esetben oldószer jelenlétében, majd a kapott (III) általános képletü vegyületet — a képletben Rj és R2 a fenti jelentésű - hidrazinnal reagáltatjuk, adott esetben oldószer jelenlétében, és a kapott, (IV) általános képletü vegyületet — ahol R i a tárgyi körben megadott jelentésű és R3 -CONHNH2 csoportot jelent hidrolizáljuk, és a kapott (V) általános képletü 7-alkoxi-karbonil-6,8dimetil-4-(helyettesített)metil- 1-ftalazon-származékot ahol R, a tárgyi körben megadott jelentésű és R4 -COOH csoportot jelent — adott esetben oldószer jelenlétében halogénezzük, és a kapott (VI) általános képletü 7-alkoxi-karbónil-6,8dimetil-4-[a-halogén-a-(helyettesített)metil]-l-ftalazonszármazékot - ahol Rí és R4 a fenti jelentésű, és X halogénatomot jelent ~
a) közvetlenül hidrolizáljuk és dekarboxilezzük, vagy
b) egy (VII) általános képletü karbonsavsóval reagáltatjuk - ahol
Rs jelentése hidrogénatom, alkil-, aril- vagy aralkilcsoport,
M jelentése alkálifém- vagy alkáliföldfématom, és n értéke 1, ha M alkálifématomot jelent, míg n értéke 2, ha M jelentése alkáliföldfématom — és az aciloxilezett vegyületet egyidejűleg dekarboxilezzük, majd a dekarboxilezett vegyületet hidrolizáljuk, vagy először dekarboxilezzük a (VI) általános képletü vegyületet, majd a dekarboxilezett terméket egy (VII) általános képletü karbonsavsóval reagáltatjuk, majd az aciloxilezett terméket hidrolizáljuk.
(Elsőbbsége; 1979.07.31.)
3. z\ 2. igénypont szerinti eljárás 6,8-dimetil-7-etoxikarbonil-4-hidroxi-metil-l-ftalazon előállítására, azzal jellemezve, hogy 3,5-dimetil-4-etoxi-karbonil-ftálsavanhidridet alkoxi-karbonil-metilén-trifenil-foszforánnal reagáltatunk, a kapott 5,7-dimetil-6-etoxi-karbonil-ftalidA3>“-ecetsav-alkil-észtert hidrazinnal reagáltatjuk, a kapott 6,8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftala2on-4-ecetsavhidrazidot hidrolizáljuk, a kapott 6,8-dimetil-7-etoxikarbonil-l-ftalazon-4-ecetsavat halogénezzük, a kapott
6.8-dimetil-7-etoxi-karbonil-l-ftalazon-4-(a-halogén)-ecetsavat
a) nátriuni-acetáttal reagáltatjuk és egyidejűleg dekarboxilezzük az aciloxilezett vegyületet, majd a dekarboxilezett vegyületet hidrolizáljuk, vagy
b) először dekarboxilezzük a 6,8-dimetil-7-etoxikarbonil-l-ftalazon-4-(a-halogén)-ecetsavat, majd a dekarboxilezett vegyületet nátrium-acetáttal reagáltatjuk, és végül a kapott aciloxilezett vegyületet hidrolizáljuk.
(Elsőbbsége: 1979. 07. 31.)
4. Eljárás gyógyszerkészítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy egy, az 1. igénypont szerint előállított (Vili) általános képletü 7-alkoxi-karbonil-6,8-dimetil4-hidroxi-metil-l-ftalazon - a képletben Rí az t. igénypontban megadott jelentésű - egy vagy több szokásos, gyógyászati vivőanyaggal és adott esetben egyéb adalékanyaggal elkeverve gyógyszerkészítménnyé alakítunk.
(Elsőbbsége: 1979. 12. 13.)
5. Eljárás gyógyszerkészítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy egy. a 2. igénypont szerinti eljárással előállított (VIII) általános képletü 7-alkoxi-karbonil-6,8-141
185 378 . dimetil-4-hidroxi-metil-l-ftalazont - a képletben Rj a
2. igénypontban megadott jelentésű - egy vagy több szokásos, gyógyászati vivőanyaggal és adott esetben egyéb adalékanyagokkal elkeverve gyógyszerkészítménynyé alakítunk.
HU801909A 1979-07-31 1980-07-30 Process for producing 7-alkoxy-carbonyl-6,8-dimethyl-4-hydroxy-methyl-1-phtalazones HU185378B (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP9676379A JPS5636464A (en) 1979-07-31 1979-07-31 Phthalazone-4-halogenoacetic acid derivative, its preparation and production of 4-hydroxymethylphthalazone derivative
JP9676479A JPS5636465A (en) 1979-07-31 1979-07-31 Phthalazone-4-hydroxyacetic acid derivative, its preparation and production of 4-hydroxymethylphthalazone derivative
JP16087379A JPS5683478A (en) 1979-12-13 1979-12-13 4-halogenomethyl-1-phthalazone derivative, its preparation and preparation of 4-hydroxymethylphthalazone derivative

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185378B true HU185378B (en) 1985-01-28

Family

ID=27308205

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU801909A HU185378B (en) 1979-07-31 1980-07-30 Process for producing 7-alkoxy-carbonyl-6,8-dimethyl-4-hydroxy-methyl-1-phtalazones

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4350813A (hu)
AR (1) AR227158A1 (hu)
AU (1) AU531727B2 (hu)
CA (1) CA1143733A (hu)
CH (1) CH645360A5 (hu)
DE (1) DE3028369A1 (hu)
DK (1) DK328280A (hu)
ES (1) ES493798A0 (hu)
FR (3) FR2462429A1 (hu)
GB (1) GB2055825B (hu)
HU (1) HU185378B (hu)
IT (1) IT1147016B (hu)
NL (1) NL8004231A (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4464532A (en) * 1979-07-31 1984-08-07 Nippon Kayaku Kabushiki Kaisha Intermediates of 7-alkoxycarbonyl-6,8-dimethyl-4-hydroxymethyl-1-phthalazone
JPS58140077A (ja) * 1982-02-13 1983-08-19 Nippon Kayaku Co Ltd 4−ヒドロキシメチル−1−フタラゾン誘導体の製造法およびその中間体
US4539579A (en) * 1982-11-05 1985-09-03 The Hilton-Davis Chemical Co. Compounds, processes and marking systems
US4665181A (en) * 1984-05-17 1987-05-12 Pennwalt Corporation Anti-inflammatory phthalazinones
US4900844A (en) * 1987-06-09 1990-02-13 Pfizer Inc. Intermediates for the preparation of oxophthalazinyl acetic acids having benzothiazole or other heterocyclic side chains
US4904782A (en) * 1988-02-29 1990-02-27 Pfizer Inc. Process for the production of phthalazineacetic acid ester derivatives and a novel intermediate
US5254663A (en) * 1992-04-28 1993-10-19 Hay Allan S Polymers derived from phenolphthaleins
US5237062A (en) * 1992-04-28 1993-08-17 Hay Allan S Polymers derived from phenolphthaleins
US8800215B2 (en) 2011-08-22 2014-08-12 Performance Contracting, Inc. Self-contained portable container habitat for use in radiological environments

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IE47592B1 (en) * 1977-12-29 1984-05-02 Ici Ltd Enzyme inhibitory phthalazin-4-ylacetic acid derivatives, pharmaceutical compositions thereof,and process for their manufacture

Also Published As

Publication number Publication date
US4350813A (en) 1982-09-21
DK328280A (da) 1981-02-01
ES8106708A1 (es) 1981-08-01
GB2055825B (en) 1984-07-04
FR2462429A1 (fr) 1981-02-13
DE3028369A1 (de) 1981-02-19
IT8049362A0 (it) 1980-07-28
AR227158A1 (es) 1982-09-30
GB2055825A (en) 1981-03-11
AU531727B2 (en) 1983-09-01
CA1143733A (en) 1983-03-29
ES493798A0 (es) 1981-08-01
CH645360A5 (de) 1984-09-28
IT1147016B (it) 1986-11-19
AU6069180A (en) 1981-02-05
NL8004231A (nl) 1981-02-03
FR2510109A1 (fr) 1983-01-28
FR2510110A1 (hu) 1983-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU185378B (en) Process for producing 7-alkoxy-carbonyl-6,8-dimethyl-4-hydroxy-methyl-1-phtalazones
JP2973143B2 (ja) 3−アシルアミノ−6−フェニルオキシ−7−アルキルスルホニルアミノ−4h−1−ベンゾピラン−4−オンまたはその塩の製造法
US4464532A (en) Intermediates of 7-alkoxycarbonyl-6,8-dimethyl-4-hydroxymethyl-1-phthalazone
JP3086310B2 (ja) 3−アシルアミノ−6−フェニルオキシ−7−アルキルスルホニルアミノ−4h−1−ベンゾピラン−4−オン誘導体またはその塩の製造法
JP5248078B2 (ja) ジベンゾオキセピン化合物の製造方法
JPH07215952A (ja) カテコール誘導体
JPH0841029A (ja) 3−置換キノリン−5−カルボン酸誘導体およびその製造法
CA1151659A (en) Producing 7-alkoxycarbonyl-6,8-dimethyl-4- hydroxymethyl-1-phthalazone and intermediates
JPS5821626B2 (ja) チカンサクサンユウドウタイ ノ セイゾウホウ
JPS61152673A (ja) ジベンズ〔b,e〕オキセピン誘導体の製造法
CN110467612B (zh) 一种前列腺素d2受体抑制剂化合物的简便制备方法
CA2097184C (en) 2-aminocinnamic esters
EP2365746B1 (en) Synthesis of (phenylalkyloxy)phenyl-oxobutanoic acids
JPH054386B2 (hu)
JP3288847B2 (ja) 7−アザフタリド誘導体の製造方法
SU793379A3 (ru) Способ получени производных -нафтилпропионовой кислоты
JP3864763B2 (ja) 3−ハロ−2−ヒドラゾノ−1−ヒドロキシイミノプロパン誘導体及びその製造法
US3846444A (en) Method for the preparation of 3-acylamino-2-pyrazolin-5-ones
KR810001090B1 (ko) 1-아자크산톤-3-카르복실산 유도체의 제조방법
JPH0899953A (ja) 新規ハロケタール化合物
JPH0812658A (ja) シドノン類の製造法
JP2002193968A (ja) ピラゾロ[3,2−c]−1,2,4−トリアゾール化合物、1,2,4−トリアゾロ[3,4−b]チアジアジン化合物、及びその合成法
JP2002047263A (ja) 2−アミノ−ω−シアノアルカン酸誘導体、およびその製造方法
JPH02218675A (ja) 6―フルオロクロモン―2―カルボン酸及びその製造法
BR102017003941A2 (pt) Method for the preparation of 4-alcoxy-3-hydroxypicolinic acids

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: MEDIOLANUM FARMACEUTICI SPA., IT