HU181395B - Process for producing 4"-amino-oleandomycin derivatives utilizable as starting materials for producing semisynthetic 4"-amino.oleandomycin derivatives - Google Patents

Process for producing 4"-amino-oleandomycin derivatives utilizable as starting materials for producing semisynthetic 4"-amino.oleandomycin derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU181395B
HU181395B HU813776A HU377678A HU181395B HU 181395 B HU181395 B HU 181395B HU 813776 A HU813776 A HU 813776A HU 377678 A HU377678 A HU 377678A HU 181395 B HU181395 B HU 181395B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
oleandomycin
deoxy
added
amino
producing
Prior art date
Application number
HU813776A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Frank C Sciavolino
Original Assignee
Pfizer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pfizer filed Critical Pfizer
Publication of HU181395B publication Critical patent/HU181395B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H17/00Compounds containing heterocyclic radicals directly attached to hetero atoms of saccharide radicals
    • C07H17/04Heterocyclic radicals containing only oxygen as ring hetero atoms
    • C07H17/08Hetero rings containing eight or more ring members, e.g. erythromycins
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P31/00Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
    • A61P31/04Antibacterial agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oncology (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Communicable Diseases (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

Eljárás félszintetikus 4-amino-oIeandomicin-származékok előállításának kiindulási anyagaként alkalmazott 4-oxo-oleandomicin-származékok előállítására
A találmány tárgya eljárás félszintetikus 4-amino-oleandomicin-származékok előállításának kiindulási anyagaként alkalmazott 4-oxo-oIeandomicin-származékok előállítására.
Az oleandomicint, fermentációs előállítását és antibakteriális szerként történő alkalmazását a 2 757 123 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban írták le. A természetben előforduló vegyület szerkezete a (VII) képletnek felel meg. A képleten feltüntettük az oleandomicin és a hasonló vegyületek esetében elfogadott számozást és sztereokémiái jelöléseket.
Az oleandomicinnek számos szintetikus változata ismert, különösen olyanok, amelyekben a 2', 4 és 11-helyzetben levő szabad hidroxilcsoportok közül 1—3 észterezett, acetilészter. Ezen túlmenően a 3 022 219 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban hasonló származékok szerepelnek, amelyekben az említett észterek acetilcsoportját más, előnyösen egyenes szénláncú, 3—6 szénatomos alkanoilcsoport helyettesíti.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületekböl a (IV), (V) és (VI) általános képletü, antibakteriális hatású oleandomicin-származékok és azok gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sói képezhetők, ahol a képletekben R és Rj hidrogénatomot vagy 2—3 szénatomos alkanoilcsoportot jelent,
R2 hidrogénatomot vagy metilcsoportot képvisel és
R3 jelentése hidrogénatom vagy 1—6 szénatomos alkilcsoport, azzal a feltétellel, hogy ha R2 metilcsoportot jelent, R3 metilcsoportot képvisel.
A találmány tárgya tehát eljárás az (I), (II) és (III) általános képletü vegyületek előállítására, ahol a képletekben R hidrogénatomot vagy 2—3 szénatomos alkanoilcsoporíot, X oxigénatomot, =N—OH-csoportot vagy =N—O-acetil5 csoportot, Ac 2—3 szénatomos alkanoilcsoporíot jelent. A találmány értelmében úgy járunk el, hogy valamely (IA), (HA) vagy (IIIA) általános képletü vegyületet valamely, a reakcióval szemben közömbös oldószerben körülbelül 0 °C és — 25 °C közötti hőmérsékleten egy mól N-klórszukcini10 middel és egy mól dimetilszulfiddal reagáltatunk, majd a reakcióelegyet egy mól tercier aminnal, előnyösen trietilaminnal hozzuk érintkezésbe, és kívánt esetben a kapott olyan vegyület, amelyben X jelentése oxigénatom, hidroxilamin-hidrokloriddal reagáltatjuk; és kívánt esetben vala15 mely képződött vegyületet, amelyben X =N—H-csoport, ecetsavanhidriddel reagáltatjuk.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös foganatosítási módja abban áll, hogy az IA általános képletü vegyületeket toluolban mint oldószerben oxidáljuk.
A 4-hidroxilcsoport szelektív oxidációjára vonatkozó eljárás képezi a találmány tárgyát. A találmány értelmében úgy járunk el, hogy az (ΙΑ), (HA) vagy (IIIA) általános képletü vegyületet N-klórszukcinimiddel és dimetilszulfiddal reagáltatjuk, majd valamely tercier amint, így trietilamint 25 adagolunk.
Általában úgy járunk el, hogy először az N-klórszukcinimidet és dimetilszulfidot egyesítjük valamely, a reakcióval szemben közömbös oldószerben, körülbelül 0 °C hőmérsékleten. A keletkező elegy hőmérsékletét 10-20 perc múlva 30 körülbelül 0--25 °C-ra állítjuk, és beadagoljuk az (IA),
-1181395 (ΠΑ) vagy (ΠΙΑ) általános képletű vegyületet, miközben az elegy hőmérsékletét az említett értéken tartjuk. 2—4 órai reagáltatás után beadagoljuk a tercier amint, és eltávolítjuk a hűtőfürdőt.
Minden mól alkohol szubsztrátumra egy-egy mól N-klórszukcinimidet és dimetilszulfidot adagolunk. A kísérletek során azt tapasztaltuk, hogy a reakció befejeződésének meggyorsítása céljából előnyös, ha a szukcinimid és szulfid reagenseket 1—20-szoros feleslegben alkalmazzuk. A tercier amin mennyisége meg kell, hogy feleljen az alkalmazott szukcinimid moláris mennyiségének.
A reakcióval szemben közömbös oldószernek olyannak kell lennie, amely megfelelően oldja a reagenseket, és nem reagál jelentős mértékben sem a reagensekkel, sem a képződött termékekkel. Minthogy a reakciót körülbelül 0 ’C és -25 °C közötti hőmérsékleten valósítjuk meg, előnyös, ha a fenti jellemzőkőn túlmenően az oldószer dermedést pontja a reakcióhőmérséklet alatti. Olyan oldószerek vagy oldószerelegyek, amelyek kielégítik ezeket a kritériumokat, a toluol, etilacetát, kloroform, metilénklorid és tetrahidrofurán. Olyan oldószereket, amelyek kielégítik a fenti követelményeket, azonban dermedést pontjuk a reakcióhőmérséklet feletti, kis mennyiségekben szintén alkalmazhatunk egy vagy több előnyös oldószerrel kombinálva. A találmány szerinti eljárásban különösen előnyösen alkalmazható oldószer a benzoltartalmú toluol.
A találmány szerinti eljárás egyedülállónak tekinthető, minthogy az oxidáció a 4-helyzetben megy végbe és a 11helyzet gyakorlatilag változatlan marad, ha R hidrogénatomot jelent.
A találmány szerinti eljárás foganatosítására az oltalmi kör korlátozása nélkül az alábbi kiviteli példákat adjuk meg.
1. példa
2'-Acetil-4'-dezoxi-4*-oxo-oleandomicin
467 mg N-klórszukcinimid 20 ml toluollal és 6 ml benzollal készített, - 5 ’C-ra hűtött zavaros oldatához 0,337 ml dimetilszulfidot adunk, és az elegyet nitrogén atmoszférában tartjuk. 20 percen át 0 ’C hőmérsékleten keverjük, ezután - 25 ’C-ra hűtjük, és hozzáadunk 1,46 g 2’-acetiloleandomiánt és 15 ml toluolt. A keverést 2 órán át folytatjuk - 20 ’C hőmérsékleten, majd a reakcióelegyhez 0,46 ml trietilamint adunk. A reakcióelegy hőmérsékletét további 5 percen át -20 ’C-on tartjuk, majd az elegyet hagyjuk 0 ’C-ra melegedni. Ezután keverés közben 50 ml víz és 50 ml etilacetát elegyébe öntjük. A vizes elegy pH-ját vizes nátriumhidroxidoldat beadagolásával 9,5 re állítjuk. Ezután a szerves fázist elválasztjuk, nátriumszulfát felett szárítjuk, és vákuumban fehérszínű habszerű anyaggá betöményítjük (1,5 g). Dietiléterrel végzett triturálással 864 mg nyersterméket kapunk, majd metilénklorid és dietiléter elegyéből végzett kétszeri átkristályosítás után 212 mg tiszta terméket, amelynek olvadáspontja 183—185,5’C.
Elemzési eredmények C37H610i3N összegképletre: számított: C 61,1%, H 8,5%, N 1,9%; talált: C 60,9%, H 8,4%, N 1,9%.
MMR-spektrum (δ, CDC13): 5,60 (lH)m, 3,50 (3H)s, 2,73 (2H)m, 2,23 (6H)s és 2,03 (3H)s.
2. példa
11,2'-Diacetil-4*-dezoxi-4’-oxo-oleandomicin
A)
4,0 ml, jégfürdőben 0 ’C-ra hűtött ecetsavanhidridhez nitrogén atmoszférában 727 mg 2'-acetil-4-dezoxi-4-oxo-oleandomicint adunk. 5 perc múlva 158 ml piridint adunk az elegyhez, és az opálos szuszpenziót éjszakán át szobahőmérsékleten keveijük. Ezután a keletkező oldatot etilacetáttal rétegezett vízbe öntjük, és pH-ját szilárd nátriumhidrogénkarbonát beadagolásával 7,2-re, majd n nátriumhidroxidoldattal 9,5-re állítjuk. A szerves fázist elválasztjuk, egymást követően vízzel és telített vizes nátriumklorid-oldattal mossuk, majd nátriumszulfát felett szárítjuk. Az oldószert csökkentett nyomáson eltávolitva 588 mg kívánt terméket kapunk.
MMR-spektrum (δ, CDC13): 3,48 (3H)s, 2,63 (2H)m, 2,26 (6H)s és 2,06 (6H)s.
B)
Mágneses keverővei és nitrogén gázbevezetőcsővel ellátott száraz lombikba bemérünk 4,5 g N-klórszukcinimidet, 50 ml benzolt és 150 ml toluolt és az elegyet - 5 ’C-ra hűtjük, ezután hozzáadunk 3,36 ml dimetilszulfidot. A reakcióelegyet 20 percen át 0’C hőmérsékleten keveijük, majd —25’C-ra hűtjük, és 5,0 g ll,2'-diacetil-oleandomicinnel kezeljük 100 ml toluolban. A hűtést és keverést 2 órán át folytatjuk, majd a reakcióelegyhez 4,73 ml trietilamint adunk. A reakcióelegyet 15 percen át keveijük 0 ’C-on, majd ezt követően 500 ml vízbe öntjük. Ezután az elegy pH-ját n vizes nátriumhidroxid-oldattal 9,5-re állítjuk, a szerves fázist eltávolítjuk, vízzel és vizes nátriumklorid-oldattal mossuk, majd nátriumszulfát felett szárítjuk. Az oldószert vákuumban végzett desztiUációval eltávolitva 4,9 g kívánt terméket kapunk habszerü anyag alakjában, amely azonos a 2.A) példa szerinti termékkel.
MMR-spektrum (δ, CDC13): 3,48 (3H)s, 2,61 (2H)m, 2,23 (6H)s és 2,03 (6H)s.
3. példa
2'-Acetil-8,8a-dezoxi-8,8a-dihidro-4'-dezoxi-4'-oxo-oleandomicin
Mágneses keverövel és nitrogén gázbevezetöcsővel ellátott száraz lombikba bemérünk ll,6g N-klórszukcinimidet, 750 ml toluolt és 250 ml benzolt, az elegyet - 5 ’C hőmérsékletre hűtjük, hozzáadunk 6,0 ml dimetilszulfidot, és a keletkező oldatot 20 percen át keveijük. Ezután a reakcióelegy hőmérsékletét —20 ’C-ra hűtjük, és az elegyhez 25 g 2'-acetil-8,8a-dezoxi-8,8a-dihidro-oleandomicint adunk 500 ml toluolban. A reakcióelegyet 2 órán át keveijük -20’C hőmérsékleten, ezután hozzáadunk 11,4 ml trietilamint, és a reakcióelegyet hagyjuk fokozatosan 0 ’C-ra melegedni. Ezután 1500 ml vízbe öntjük, és a pH-t n vizes nátriumhidroxid-oldattal 9,5-re állítjuk. A szerves fázist elválasztjuk, vízzel háromszor és telített vizes nátriumkloridoldattal egyszer mossuk, majd nátriumszulfát felett szárítjuk. Az oldószert csökkentett nyomáson ledesztillálva hab181395 szerű anyagot kapunk, ezt dietiléterből átkristályosítjuk, így 13 g tiszta terméket kapunk, amelynek olvadáspontja 197—199 °C.
MMR-spektrum (δ, CDC13): 5,11 (lH)m, 3,51 (3H)s, 2,25 (6H)s és 2,03 (3H)s.
4. példa
11,2'-Diacetil-8,8a-dezoxi-8,8a-dihidro-4*-dezoxi-4*-oxo-oleandomicin
13,0 g 2'-acetil-8,8a-dezoxi-8,8a-dihidro-4*-dezoxi-4'-oxo-oleandomicin 65,0 ml ecetsavanhidriddel készített, jégfürdőben lehűtött szuszpenziójához 2,8 ml piridint adunk. Ezután a fürdőt eltávolítjuk, és a reakcióelegyet éjszakán át szobahőmérsékleten keveijük. A keletkező oldatot ezután 500 ml víz és 300 ml etilacetát elegyéhez adjuk. Az elegy pH-ját szilárd nátriumhidrogénkarbonát beadagolásával 7,0-re, majd 4 n vizes nátriumhidroxid-oldattal 9,5-re állítjuk. A szerves fázist elválasztjuk, vízzel kétszer és vizes nátriumklorid-oldattal egyszer mossuk, majd nátriumszulfát felett szárítjuk. Az oldószert vákuumban eltávolítva habszerű nyersterméket kapunk.
A nyers minta kromatográfiás vizsgálata azt mutatja, hogy a reakció nem játszódott le teljesen, ezért a nyers habszerű anyagot 28 ml piridin és 79 ml ecetsavanhidrid elegyében feloldjuk, és 72 órán át keverjük szobahőmérsékleten. A reakcióelegyet a fenti módon feldolgozva 12,4g kívánt terméket kapunk.
MMR-spektrum: (δ, CDC13): 3,51 (3H)s, 2,26 (6H)s és 2,10 (6H)s.
5. példa
2'-Acetil-8,8a-dezoxi-8,8a-dihidro-oleandomicin
5,0 g 8,8a-dezoxi-8,8a-dihidro-oleandomicin 15 ml benzollal készített oldatához 0,73 ml ecetsavanhidridet adunk, és a keletkező reakcióelegyet 1,5 órán át keverjük szobahőmérsékleten. Az oldatot 100 ml vízhez adjuk, és pH-ját szilárd nátriumhidrogénkarbonáttal 7,5-re, majd n vizes nátriumhidroxid-oldattal 9,5-re állítjuk. Az elegyet 10 percen át keveijük, ezután a szerves fázist elválasztjuk, egymást követően kétszer vízzel és egyszer telített vizes nátriumkloridoldattal mossuk, majd nátriumszulfát felett szárítjuk. Az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítva 4,9 g kívánt terméket kapunk, amelynek olvadáspontja 202—204 °C. MMR-spektrum (δ, CDC13): 5,05 (lH)m, 3,40 (3H)s, 2,25 (6H)s és 2,05 (3H)s.
Hasonlóképpen járunk el, azonban az ecetsavanhidrid helyett ekvivalens mennyiségű propionsavanhidridet használunk, így 2'-propionil-8,8a-dezoxi-8,8a-dihidro-oleandomicint kapunk.
6. példa
2'-Propionil-8,8a-dezoxi-8,8a-dihidro-4'-dezoxí-4'-oxo-oIeandomicin
375 ml toluol és 125 ml benzol oldatához 5,8 g N-klórszukcinimidet adunk, és az elegyet 15 percen át szobahőmérsékleten keverjük. Ezután a reakcióelegyet - 5 °C hőmérsékletre hútjük és hozzáadunk 3,0 ml dimetilszulfidot, és a keve rést további 20 percen át folytatjuk. A hőmérsékletet - 20 °C-ra csökkentjük, majd az elegyhez 12,8 g 2'-propionil-8,8a-dezoxi-8,8a-dihidro-oleandomicint adunk 250 ml toluolban. 2 óra múlva 5,7 ml dietilamint adagolunk az elegybe, és eltávolítjuk a hűtőfürdőt. Amikor a reakcióhőmérséklet eléri a 0°C-t, az elegyhez 750 ml vizet adunk, pH-ját n vizes nátriumhidroxid-oldattal 9,5-re beállítjuk, és a szerves fázist elválasztjuk. Ezt vízzel háromszor, majd telített vizes nátriumklorid-oldattal mossuk, a szerves fázist megszárítjuk, és csökkentett nyomáson bepároljuk. így a kívánt terméket kapjuk.
7. példa
11,2'-Diacetil-8,8a-dezoxi-8,8a-metilén-4'-dezoxi-4*-oxo-oleandomicin
434 mg N-klórszukcmimid 15 ml toluollal és 5 ml benzollal készített zavaros oldatát - 5 °C hőmérsékletre hűtjük, és hozzáadunk 0,327 ml dimetilszulfidot. A reakcióelegyet 20 percen át 0°C hőmérsékleten keverjük, majd -25°C-ra hűtjük, és 500 mg ll,2'-diacetil-8,8a-dezoxi-8,8a-metilén-oleandomicint adunk hozzá, valamint 10 ml toluolt. A keverést 2 órán át folytatjuk -20 °C hőmérsékleten, majd a reakcióelegyhez 0,46 ml trietilamint és 1 ml toluolt adunk. Ezután a hűtőfürdőt eltávolítjuk, és a reakcióelegyet hagyjuk 0 °C hőmérsékletre melegedni. Ezután 50 ml víz és 50 ml etilacetát elegyébe öntjük. A pH-t gondosan 9,5-re állítjuk, a szerves fázist elválasztjuk, szárítjuk és szárazra pároljuk. Ily módon 520 mg kissé nedves terméket kapunk fehérszínü habszerű anyag alakjában.
MMR-spektrum (δ, CDC13): 3,50 (3H)s, 2,30 (6H)s, 2,06 (6H)s és 0,58 (4H)m.
8. példa l,2'-Diacetil-4*-dezoxi-4'-oxo-oleandomicin-oxim
18,1 g hidroxilaminhidroklorid 300 ml vízzel és 200 ml metanollal készített oldatához 50 g ll,2'-diacetil-4*-dezoxi-4*-oxo-oleandomicint adunk, és a reakcióelegyet egy órán át keverjük szobahőmérsékleten. A keletkező oldatot vízbe öntjük, majd az elegy pH-ját szilárd nátriumhidrogénkarbonáttal 7,5-re, ezután a vizes nátriumhidroxid-oldattal
9,5-re állítjuk. A terméket etilacetáttal extraháljuk, és a megszárított extraktumokat körülbelül 170 ml térfogatra bepároljuk. A meleg etilacetátos oldathoz zavarosodás eléréséig hexánt adunk, és az opálos oldatot lehűtjük. A szilárd terméket leszűrjük és megszárítjuk, így 29,8 g terméket kapunk, amelynek olvadáspontja 223,5—225 °C.
MMR-spektrum (δ, CDC13): 3,30 (3H)s, 2,65 (2H)m, 2,35 (6H)s és 2,40 (3H)s.
9. példa
11,2'-Diacetil-4'-dezoxi-4'-oxo-oleandomicin•O-acetiloxim g 11,2'-diacetil-4’-dezoxi-4’-oxo-oleandomicin-oxim 250 ml benzollal készített opálos oldatához keverés közben hozzáadunk 8,21 ml piridint, majd 9,62 ml ecetsavanhidridet, és a keletkező reakcióelegyet éjszakán át szobahőmér3
-3181395 sékleten keverjük. Ezután az oldatot vízbe öntjük, a szerves fázist egymást követően vízzel és telített vizes nátriumkloridoldattal mossuk, szárítjuk és szárazra pároljuk. A visszamaradó habszerű anyagot etilacetát és hexán elegyéből átkristályosítjuk, így 13,4 g tiszta terméket kapunk, amelynek olvadáspontja 198—202’C.
MMR-spektrum (δ, CDC13): 3,38 (3H)s, 2,66 (2H)m, 2,33 (6H)s, 2,26 (3H)s és 2,10 (6H)s.
10. példa
11,2'-Diacetil-8,8a-dezoxi-8,8a-dihidro-4-dezoxi-4-oxo-oleandomicin-oxim
49,0 g 11,2'-diacetil-8,8a-dezoxi-8,8a-dihidro-4-dezoxi-4-oxo-oleandomicin és 18,1 g Jiidroxilamin-hidroklorid 300 ml vízzel és 300 ml metanollal készített oldatát 1,5 órán át keverjük szobahőmérsékleten. A keletkező oldatot 250 ml vízhez adjuk, és az elegy pH-ját szilárd nátriumhidrogénkarbonáttal 7,5-re, majd n vizes nátriumhidroxid-oldattal 9,5-re állítjuk. A terméket etilacetáttal extraháljuk, az extraktumot nátriumszulfát felett szárítjuk és szárazra pároljuk. A maradékot etilacetát és hexán elegyéből átkristályosítjuk, így a kívánt terméket kapjuk.
11. példa
11,2'-Diacetil-8,8a-dezoxi-8,8a-metilén-4-dezoxi-4-oxo-oleandomicin-oxim
Kiindulási anyagokként 10,0 g ll,2'-diacetil-8,8a-dezoxi-8,8a-metilén-4-dezoxi-4-oxo-oleandomicint, 3,4 g hidroxilamin-hidrokloridot, 50 ml metanolt és 50 ml vizet alkalmazunk. Ily módon a feldolgozás után 9,2 g kívánt terméket kapunk, amely etilacetátból végzett átkristáíyosítással tovább tisztítható. Olvadáspont: 177—180 °C. MMR-spektrum (δ, CDC13): 3,35 (1,5H)s, 3,25 (l,5H)s, 2,33 (6H)s, 2,06 (6H)s és 0,53 (4H)m.
12. példa
11,2'-Diacetil-8,8a-dezoxi-8,8a-metilén-4-dezoxi-4-oxo-oleandomicin-0-acetiloxim
1,0 g 1 l,2'-diacetil-8,8a-dezoxi-8,8a-metilén-4-dezoxi-4''-oxo-oleandomicin-oxim 10 ml benzollal készített szuszpenziójához 0,18 ml piridint, majd 0,24 ml ecetsavanhidridet adunk. A reakcióelegyet 2 órán át keverjük szobahőmérsék5 létén, majd további 0,09 ml piridint és 0,12 ml ecetsavanhidridet adunk hozzá, és a keverést éjszakán át folytatjuk. Ezután a reakcióelegyet vízbe öntjük, az elegy pH-ját szilárd nátriumhidrogénkarbonáttal 7,5-re, majd n vizes nátriumhidroxid-oldattal 9,5-re állítjuk. A benzolos fázist elválaszt10 juk, nátriumszulfát felett szárítjuk, és csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. így 890 mg kívánt terméket kapunk. MMR-spektrum (δ, CDC13): 3,31 (1,5H)s, 3,25 (l,5H)s, 2,25 (6H)s, 2,16 (3H)s, 2,01 (6H)s és 0,55 (4H)m.

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás az (I), (II) vagy (III) általános képletü vegyületek előállítására, mely képletben
    20 R jelentése hidrogénatom vagy 2—3 szénatomos alkanoilcsoport,
    X jelentése oxigénatom, =N—OH vagy =N—O-acetil csoport és
    Ac 2—3 szénatomos alkanoilcsoportot jelent, azzal jellemezve, hogy valamely (ΙΑ), (HA) vagy (IIIA) általános képletü vegyületet — ahol Ac és R jelentése a tárgyi körben megadott — egy mól N-klórszukcinimiddel és egy mól dimetilszulfiddal reagáltatjuk, a reakcióval szemben 30 inért oldószerben, 0--25 °C hőmérsékleten, majd a reakcióelegyet egy mól tercier aminnal, előnyösen trietilaminnal hozzuk érintkezésbe és kívánt esetben az olyan kapott vegyületet, amelyben X jelentése oxigénatom, hidroxilamin-hidrokloriddal reagáltatjuk; és kívánt esetben a kapott 35 olyan vegyületet, amelyben X jelentése =N—OH csoport, ecetsavanhidriddel reagáltatjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reakcióval szemben inért oldószer-
    40 ként toluol-benzol oldószerelegyet alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szukcinimid és szulfid reagenseket feleslegben alkalmazzuk.
    3 db ábraoldal
    A kiadásért felei a Közgazdaság) és Jogi Könyvkiadó igazgatója
    84.5130.66-4 Alföldi Nyomda, Debrecen — Felelős vezető: Benkő István igazgató (I) 181395 (l.A)
HU813776A 1977-02-04 1978-01-17 Process for producing 4"-amino-oleandomycin derivatives utilizable as starting materials for producing semisynthetic 4"-amino.oleandomycin derivatives HU181395B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/765,486 US4125705A (en) 1977-02-04 1977-02-04 Semi-synthetic 4-amino-oleandomycin derivatives

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181395B true HU181395B (en) 1983-07-28

Family

ID=25073683

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU813776A HU181395B (en) 1977-02-04 1978-01-17 Process for producing 4"-amino-oleandomycin derivatives utilizable as starting materials for producing semisynthetic 4"-amino.oleandomycin derivatives
HU78PI609A HU179744B (en) 1977-02-04 1978-01-17 Process for producing semisynthetic 4-comma above comma above-amino-oleandomycin derivatives

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78PI609A HU179744B (en) 1977-02-04 1978-01-17 Process for producing semisynthetic 4-comma above comma above-amino-oleandomycin derivatives

Country Status (34)

Country Link
US (1) US4125705A (hu)
JP (2) JPS5398981A (hu)
AR (1) AR215666A1 (hu)
AT (1) AT358169B (hu)
AU (1) AU502293B1 (hu)
BE (1) BE863618A (hu)
BG (2) BG32117A4 (hu)
CA (1) CA1106366A (hu)
CH (1) CH629821A5 (hu)
CS (3) CS200538B2 (hu)
DD (1) DD134523A5 (hu)
DE (1) DE2804509C2 (hu)
DK (1) DK149628C (hu)
ES (1) ES465322A1 (hu)
FI (1) FI65262C (hu)
FR (2) FR2383964A1 (hu)
GB (1) GB1583921A (hu)
GR (1) GR68692B (hu)
HU (2) HU181395B (hu)
IE (1) IE46395B1 (hu)
IL (2) IL53959A0 (hu)
IT (1) IT1094211B (hu)
LU (1) LU79007A1 (hu)
NL (1) NL175997C (hu)
NO (2) NO145955C (hu)
NZ (1) NZ186384A (hu)
PH (2) PH14836A (hu)
PL (3) PL113163B1 (hu)
PT (1) PT67569B (hu)
RO (3) RO79264A (hu)
SE (2) SE445222B (hu)
SU (3) SU805949A3 (hu)
YU (3) YU39504B (hu)
ZA (1) ZA78646B (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4124755A (en) * 1978-01-03 1978-11-07 Pfizer Inc. 11-Alkanoyl-4"-deoxy-4"-isonitrilo-oleandomycin derivatives
US4133950A (en) * 1978-01-03 1979-01-09 Pfizer Inc. 4"-Deoxy-4"-carbamate and dithiocarbamate derivatives of oleandomycin and its esters
US4363803A (en) * 1982-03-01 1982-12-14 Pfizer Inc. 3",4"-Oxyallylene erythromycin and oleandomycin, composition and method of use
US4413119A (en) * 1982-03-01 1983-11-01 Pfizer Inc. Semi-synthetic macrolides
JPH0240447U (hu) * 1988-09-14 1990-03-19
US5141926A (en) * 1990-04-18 1992-08-25 Abbott Laboratories Erythromycin derivatives
JPH05155896A (ja) * 1991-01-18 1993-06-22 Yamanouchi Pharmaceut Co Ltd 新規マクロライド化合物及びその製造法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3022219A (en) * 1958-03-07 1962-02-20 Pfizer & Co C Acyl esters of oleandomycin
US3179652A (en) * 1961-09-05 1965-04-20 Pfizer & Co C Antibiotic recovery process and salts produced thereby
US3836519A (en) * 1973-05-04 1974-09-17 Abbott Lab Sulfonyl derivatives of erythromycin
US3842069A (en) * 1973-06-21 1974-10-15 Abbott Lab 4"-deoxy-4"-oxoerythromycin b derivatives
US4036853A (en) * 1976-08-06 1977-07-19 Pfizer Inc. Semi-synthetic oleandomycin derivatives-C8 modifications

Also Published As

Publication number Publication date
NO150439C (no) 1984-10-17
DK149628C (da) 1987-02-02
AU502293B1 (en) 1979-07-19
IT7820006A0 (it) 1978-02-03
JPS5398981A (en) 1978-08-29
FI65262C (fi) 1984-04-10
IE46395B1 (en) 1983-06-01
NZ186384A (en) 1980-08-26
ZA78646B (en) 1978-12-27
PT67569A (en) 1978-02-01
YU300377A (en) 1982-10-31
RO79264A (ro) 1982-06-25
NO811914L (no) 1978-08-07
CS200537B2 (en) 1980-09-15
FR2396022A1 (fr) 1979-01-26
PL113163B1 (en) 1980-11-29
DK149628B (da) 1986-08-18
YU151882A (en) 1982-10-31
LU79007A1 (fr) 1979-09-06
IL61606A0 (en) 1981-01-30
FI65262B (fi) 1983-12-30
IE780240L (en) 1978-08-04
JPS5652036B2 (hu) 1981-12-09
GR68692B (hu) 1982-02-01
PT67569B (en) 1979-06-18
SE7800269L (sv) 1978-08-05
AR215666A1 (es) 1979-10-31
DD134523A5 (de) 1979-03-07
DE2804509C2 (de) 1982-12-02
NO150439B (no) 1984-07-09
IL53959A0 (en) 1978-04-30
RO79258A (ro) 1982-06-25
NO145955C (no) 1982-06-30
DE2804509A1 (de) 1978-08-10
JPS56135497A (en) 1981-10-22
IT1094211B (it) 1985-07-26
ES465322A1 (es) 1978-09-16
CH629821A5 (fr) 1982-05-14
YU39518B (en) 1984-12-31
BG32116A3 (en) 1982-05-14
CA1106366A (en) 1981-08-04
PH16491A (en) 1983-10-28
CS200536B2 (en) 1980-09-15
SE457085B (sv) 1988-11-28
HU179744B (en) 1982-12-28
NO145955B (no) 1982-03-22
SE8300869D0 (sv) 1983-02-16
PL110793B1 (en) 1980-07-31
BG32117A4 (en) 1982-05-14
DK51778A (da) 1978-08-05
FI780355A (fi) 1978-08-05
NL175997B (nl) 1984-09-03
YU39517B (en) 1984-12-31
AT358169B (de) 1980-08-25
FR2383964B1 (hu) 1981-11-27
RO75387A (ro) 1980-11-30
PL204041A1 (pl) 1979-06-04
GB1583921A (en) 1981-02-04
JPS5827799B2 (ja) 1983-06-11
NO780390L (no) 1978-08-07
YU39504B (en) 1984-12-31
FR2383964A1 (fr) 1978-10-13
SU805949A3 (ru) 1981-02-15
PL111160B1 (en) 1980-08-30
SU888824A3 (ru) 1981-12-07
FR2396022B1 (hu) 1980-06-13
SE445222B (sv) 1986-06-09
NL175997C (nl) 1985-02-01
ATA72078A (de) 1980-01-15
BE863618A (fr) 1978-08-03
SU1020004A3 (ru) 1983-05-23
US4125705A (en) 1978-11-14
CS200538B2 (en) 1980-09-15
PH14836A (en) 1981-12-16
NL7801259A (nl) 1978-08-08
YU151782A (en) 1982-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU1577700A3 (ru) Способ получени 9-оксимных производных эритромицина А
CA1079725A (en) Prostaglandin-acetylene analogues and process for their manufacture
JPH06199887A (ja) 新規なエリスロマイシン誘導体、それらの製造法及びそれらの薬剤としての用途
EP0045118A2 (en) Intermediates for the synthesis of bicyclo (2,2,1) heptanes and bicyclo (2,2,1) hept-2Z-enes
EP0038614A2 (en) Esters of 5- and 6-oxo-prostaglandins
HU181395B (en) Process for producing 4"-amino-oleandomycin derivatives utilizable as starting materials for producing semisynthetic 4"-amino.oleandomycin derivatives
HU184999B (en) Process for producing 4-comma above-comma above-dexy-4-comma above comma above-oxo-erythromycin of antibacterial activity
KR20040043169A (ko) 베라프로스트와 이의 염을 제조하는 방법
Schaaf et al. Total synthesis of prostaglandins F1. alpha. and E1
SE447118B (sv) 4"-deoxi-4"-acylamido-derivat av oleandomyciner, erytromyciner och erytromycinkarbonat
DE602004003054T2 (de) Neue 3-decladinosyl-9a-n-carbamoyl- und 9a-n-thiocarbamoylderivate von 9-deoxo-9-dihydro-9a-aza-9a-homoerythromycin a
CA2072053C (fr) Steroides 16-methyl substitue derives de la pregna 1,4-diene 3,20-dione, leur preparation, leur application a la preparation de steroides 16-methylene et nouveaux intermediaires
HU184516B (en) Process for producing 7-alpha-alkoxycarbonyl-15-beta,16-beta-methylene-4-androstene derivatives
GB1585316A (en) Erythromycin a intermediates
EP0585104A1 (en) A method of preparing a saturated monocyclic hydrocarbon compound and an intermediate therefor
US4103091A (en) Method for the preparation of prostaglandin intermediates from a mold metabolite
JP3715673B2 (ja) ビタミンd合成中間体の製造方法
KR820001213B1 (ko) 반합성 4"-옥소올레안도 마이신 중간물질의 제조방법
WO1999018109A1 (en) Ring e-modified analogues of (-)-podophyllotoxin and etoposide and a method for their synthesis
DE3780730T2 (de) Optisch wirksame beta-aminosaeure derivate und ihre salze und verfahren zu deren herstellung.
WO1988003527A1 (en) Improved keto-reduction of carbacycline intermediates
JP3787809B2 (ja) オキサチアゼピン環の合成方法
DE69424463T2 (de) Verfahren zur Herstellung von Ester-Derivaten der Oxyglutar-Säure
US4874551A (en) δ-lactone derivatives and process of preparing same
US4939247A (en) Gamma-lactone derivatives and process of preparing same

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee