HU177378B - Process for producing violet titanechloride - Google Patents

Process for producing violet titanechloride Download PDF

Info

Publication number
HU177378B
HU177378B HU77SE1862A HUSE001862A HU177378B HU 177378 B HU177378 B HU 177378B HU 77SE1862 A HU77SE1862 A HU 77SE1862A HU SE001862 A HUSE001862 A HU SE001862A HU 177378 B HU177378 B HU 177378B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
violet
titanium trichloride
complexing agent
reduction
titanium
Prior art date
Application number
HU77SE1862A
Other languages
English (en)
Inventor
Andreas G T G Kortbeek
Der Nat Adrianus A Van
Der Linden-Lemmers Wilhelm Van
Willem Sjardijn
Original Assignee
Shell Int Research
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shell Int Research filed Critical Shell Int Research
Publication of HU177378B publication Critical patent/HU177378B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Polymers With Sulfur, Phosphorus Or Metals In The Main Chain (AREA)

Description

Eljárás ibolyaszínű titántríklorid előállítására
2
A találmány tárgya eljárás ibolyaszínű titántriklorid előállítására, amely olefinek, főként a-olefinek, polimerizációjánál, elsősorban sztereospecifikus polimerizációj ánál használhat ó.
Ismert az, hogy a titántetraklorid (TiCl4) szer- 5 vés alumíniumvegyülettel barna színű β-titántrikloriddá (TiCl3) redukálható. A titántríklorid barna színű módosulata nem alkalmas α-olefinek olyan sztereospecifikus polimerizációjára, amellyel főtömegében izotaktikus polimerek állíthatók elő. A barna színű módosulatot ezért átalakítjuk ibolyaszínűre 250°C-ig, például 150-200 °C közötti hőmérsékleten végzett hőkezeléssel. Ilyen előállítási mód esetén célszerű kellő ideig a megemelt hőmérsékleten való kezelést fenntartani, hogy az 15 ibolyaszínű módosulattá történő átalakulás kellő mértékben végbemenjen. Az ibolyaszínű titántriklorid közvetlenül is előállítható titántetrakloridnak emelt hőmérsékleten, például 150—200 °C közötti hőmérsékleten egy alkilalumínium-vegyülettel 20 történő redukciója útján. Mindkét módszert az 1 152 192 számú brit szabadalmi leírás ismerteti, amely a reakció közegeként közelebbről foglalkozik bizonyos éterek felhasználásával is.
Azt tapasztalták azonban, hogy az ibolyaszínű 25 titántríklorid kristályos ihódosulatának előállításánál általában használt magasabb hőmérsékleten az utóbbinak a kristályméretei is növekednek, ez azt jelenti, hogy az 1 g titántrikloridra számított katalitikus felület nagysága és ezáltal a katalitikus haté- 30 konyság mértéke is fokozatosan csökken. A kristályméretek növekedése az alkalmazott időtől és hőmérséklettől függ, vagyis minél hosszabb a kezelési idő és magasabb a hőmérséklet, annál nagyobb lesz a katalitikus hatékonyság csökkenése. A kristályméret, a katalitikus felület nagysága és a titántriklorid katalitikus hatékonysága közötti általános összefüggéseket Keii, Kodunsha szerző (Tokio, 1972) „Kinetics of Ziegler-Natta Polymerization” című szakkönyv III. fejezetében ismerteti.
Számos anyag katalizálja a barna színű titántriklorid ibolyaszínű módosulattá való átalakulását, így az ibolyaszínű módosulat képződése gyorsabban és/vagy alacsonyabb hőmérsékleten teljessé tehető. Ilyen katalitikus hatású vegyületek a 76 06139 számú holland közrebocsátási irat szerint a szerves halogenidek és az 1 337 764 számú brit szabadalmi leírás szerint a titántetraklorid Az 1 391 067 számú brit szabadalmi leírásban az ibolyaszínű titántriklorid aktív alakjának előállítását ismertetik titántetrakloriddal katalizált konverzió kapcsán. Ezzel a módszerrel titántetrakloridot alacsony hőmérsékleten barna színű titántrikloriddá redukálnak egy szerves ahimínium-vegyület segítségével, ezt egy komplexképző szerrel mossák, végül titántetraklorid jelenlétében előnyösen . 20 és 120 °C közötti hőmérsékleten az ibolyaszínű módosulattá átalakítják.
A 75 09129 számú holland közrebocsátási irat alternatív eljárása szerint titántrikloridot egy komp177378 lexképző szerrel teljes mértékben oldatba visznek és az ibolyaszínű titántrikloridot úgy választják le, hogy az oldhatóvá tett titántrikloridot 40-120°C közötti hőmérsékleten titántetraklorid-felesleg jelenlétében melegítik. 5
Mindkét eljárás legalább két alapvető lépésből áll, vagyis az első lépés környezeti hőmérsékleten vagy az alatti hőmérsékleten végzett redukció, a második, 120°C-ig terjedő megemelt hőmérsékleten ibolyaszínű titántriklorid előállítása. A találmány io célkitűzése új, egyszerűsített eljárás kidolgozása, amellyel eddigiekben nem alkalmazott alacsony hőmérsékleten ibolyaszínű titántriklorid közvetlenül előállítható.
A találmány szerinti eljárás ibolyaszínű titántri- 15 klorid előállítására titántetrakloridnak valamely szerves alumíniumvegyülettel történő redukciója útján azzal jellemezhető, hogy
a) a titántetrakloridot valamely közömbös szer- 20 vés oldószerben, 1 . 0,5-1 : 1,5 mólarányban elkeverjük egy
R’-O-R' általános képletű dialkiiéter komplexképző szerrel - a képletben R’ 2-8 szénatomos alkilcsoportot jelent
b) egy AlRnX3-n általános képletű szerves alumíniumvegyületet - a képletben R 2-12 szénatomos alkilcsoportot, X hidrogénatomot jelent, és n értéke 1,5-3 közömbös szerves oldószerben, 1 :0,25 - 1 : 1,5 mólarányban elkeverünk egy 35
R’-O-R’ általános képletű komplexképzőszerrel - ahol R’ a fenti jelentésű .40
c) a redukálást 1-45 perc alatt, 60-110 °C hőmérsékleten végezzük.
Meglepő módon azt találtuk, hogy a találmány szerinti eljárás alkalmazásával a titántetraklorid az 45 eddigieknél alacsonyabb hőmérsékleten, könnyen hozzáférhető módszerrel, közvetlenül ibolyaszínű titántrikloriddá redukálható. Az eljárással tehát az egylépéses eljárás előnyét kombináljuk a termék javított katalitikus hatékonyságával, amely abból 50 adódik, hogy az ibolyaszínű titántriklorid képződéséhez alacsonyabb hőmérsékletet alkalmazunk. A találmány szerinti eljárás további előnye az, hogy lehetővé teszi α-olefinek polimerizációjának során jó sztereospecifikus tulajdonságú poli- 55 merek előállítását ibolyaszínű titántriklorid alkalmazásának segítségével,
A találmány szerinti eljárás egyik legfontosabb követelménye, hogy mind a tüántetrakloridot, mind a szerves alumínium-vegyületet bizonyos meghatáro- go zott arányokban előre a komplexképzőszerrel elkeverjük. Ha az egyik vagy a másik reakciókomponenst nem keveijük össze előre a megadott módon, akkor barna színű titántriklorid képződik még akkor is, hogyha a találmány további előírását 55 betartjuk. Ha pedig a barna színű titántriklorid már egyszer képződött, akkor ezt már nem lehet például titántetraklorid felesleg jelenlétében ibolyaszínű módosulattá átalakítani. Ez egyben bizonyítja azt a feltételezést is, hogy a találmány szerinti eljárás során az ibolyaszinű titántrikloridot egylépéses eljárás során és nem közbenső termékként barna színű titántrikloridon keresztül állítjuk elő.
A „komplexképzőszer” a jelen találmány szerint olyan vegyületet jelöl, amely titán és/vagy alumíniumatomokkal komplexképzésre alkalmas.
Közelebbről, a komplexképzőszerek olyan R’-O-R’ általános képletű dialkiléterek, ahol R’ szubsztituens 2-8 szénatomos alkilcsoport, például n-butil-csoport.
A titántetrakloriddal előre elkeverendő komplexképzőszer azonos vagy különböző lehet azzal a komplexképzővel, amellyel a szerves alumínium-vegyületet is előkezeljük. A komplexképzőszer és a titántetraklorid mólaránya 0,5 : 1 — 1,5 : 1, előnyösen 0,7 :1 — 1,5 :1. A komplexképzőszer és a szerves alumíniumvegyület mólaránya 0,25 : 1 - 1,5 : 1, megjegyezve azt, hogy a két komponens ekvimolekuláris részarányát tartjuk előnyösnek.
A szerves alumínium-vegyület összegképlete alapján az alábbi alumíniumalkil-származéknak felel meg:
AlRnX3-n ahol R valamely 2-12, előnyösen 2-6 szénatomos alkil-, például etil-csoport,
X hidrogénatom·, n = 1,5-3.
Különösen előnyös alumíniumalkil-származékok közé tartoznak az alumíniumtrietil és a dietilalumínium-klorid.
A titántetraklorid és a szerves alumínium-vegyület viszonylagos mennyiségét célszerűen úgy választjuk meg, hogy a szerves alumíniumvegyület a redukció folytán gyakorlatilag teljes mértékben elhasználódjon. Trialkil-alumínium-származék esetében ez annyit jelent, hogy a titántetraklorid : alumínium-vegyület mólaránya előnyösen legalább 3 : 1 sztöchiometrikus aránynak felel meg. A titántetrakloridból viszonylag csekély felesleg is elegendő például a sztöchiometrikusan szükséges mennyiségtől 100%-os moláris feleslegig. Ha azonban a titántetrakloridból nagyon nagy felesleget, például 500%-os moláris felesleget reagáltatunk, akkor ez a felesleg nemcsak szükségtelen és kárbavész, hanem bizonyos esetekben az ibolyaszínű módosulat helyett barna színű titántriklorid képződését is eredményezheti. Ez utóbbi jelenség azért meglepő, mivel ismeretes, hogy a titántetraklorid a barna színű módosulatnak az ibolya színű módosulattá történő átalakulását pozitív módon befolyásolja.
Az alkalmazott közömbös szerves oldószer adott esetben halogénezett aromás, aliciklusos és/vagy aromás szénhidrogén. Az előnyös alifás vagy aliciklusos oldószerek a legfeljebb 12 szénatomos, adott esetben klórozott alkánok vagy cikloalkánok. Az előnyös aromás oldószerek az adott esetben alkilezett benzolszármazékok, főként a toluol vagy a xilol. A találmány egyik előnyös foganatosítási módja szerint a titántetrakloridot egy aromás szénhidrogénben a szerves alumíniumvegyületet pedig egy alifás szénhidrogénnel előre elkeverjük. Ebben az esetben a két oldószer viszonylagos 5 aránya egymáshoz képest befolyásolhatja a titántriklorid részecskék méretét és szerkezeti felépítését (morfológiáját).
A titántetraklorid illetve a szerves alumíniumvegyület koncentrációja a kiindulási oldatban tág 10 határok között változhat, függően attól, hogy a reakcióelegy végső titántriklorid koncentrációjának előírása legalább 0,2 mól/liter, előnyösen 0,3-1,0 mól/liter.
A redukciót a fent említett módon 1-45 perc 15 alatt végezzük. A redukciót az az időtartam határozza meg, amely alatt az egyik reakciókomponens oldatát teljes mértékben a másik reakciókomponens oldatához adagoljuk. Ez az adagolási idő a megadott határokon belül szintén ingadozhat. A 2Q gyakorlatban előnyösnek találtuk, hogyha a szerves alumínium-származék oldatát adjuk a titántetraklorid oldathoz, vagyis az ún. előzetes adagolást alkalmazzuk. Hasonlóan kielégítő eredményeket értünk el azonban akkor is, ha a fentiekkel megfordított 25 adagolási sorrendet alkalmazunk.
Meglepőnek minősíthető az a körülmény, hogy a találmány szerinti eljárással az ibolyaszínű titántriklorid előállítása viszonylag rövid beadagolási időt igényel, míg a hosszabb beadagolási idő a 3Q barna színű módosulat képződésének kedvez. Nagyon lassú beadagolás hosszabb időn keresztül viszonylag magas titántetraklorid-koncentrációt alakít ki és ez a helyzet az adott felfogás szerint a szilárd ibolyaszínű titántriklorid képződésének ked- 35 vezne.
A redukciót 60 °C és 110 °C közötti hőmérsékleten végezzük. Az előnyös hőmérséklet 70-90 °C. Jóllehet igen rövid adagolási és redukciós időtartamok alkalmazhatók a megadott 4θ hőmérsékleten, aktív ibolyaszínű titántriklorid előállítására, a tapasztalat szerint az ibolyaszínű titántriklorid sztereospecifikus tulajdonsága javítható, hogyha a redukció teljessé tétele után az ibolyaszínű titántrikloridot a redukciós hőmérsékleten 4J állni hagyjuk. Ez az utókezelési idő 10—60 percig terjedhet.
Az ibolyaszínű titántrikloridot a folyékony reakcióelegyből például dekantálással vagy szűréssel különítjük el, majd alifás, aliciklusos és/vagy aromás szénhidrogénnel mossuk.
Az ibolyaszínű titántrikloridot katalitikus aktivitásának csökkenése ellen akként stabilizálhatjuk, hogy például egy alumíniumalkil-vegyülettel, így dietil-alumíniumkloriddal mossuk, vagy 0 °C alatti 55 hőmérsékleten tartjuk és/vagy az alább megadott módon előpolimerizációt végzünk.
A találmány szerint előállított titántetraklorid felhasználható egy olyan olefinpolimerizációs eljáráshoz, amelyben a találmány szerinti módon előállí- gQ tott ibolyaszínű titántrikloridot egy alumíniumalkil-származékkal, például trialkilalumíniummal vagy dialkilalumíniumhalogeniddel mint aktivátorral kombinálva katalizátorként alkalmazzuk. Az aktivá tor célszerűen dietilalumíniumklorid. Az alumini-g5 um-vegyület mólaránya a titántrikloridhoz 0,5:1 —
-10 : 1, előnyösen 2:1-5:1.
Kívánt esetben a polimerizációs megkezdése előtt az ibolyaszínű titántrikloridot az alkalmazott aktivátor egy részével vagy teljes mennyiségével és kis mennyiségű olefinnel például 1 g titántrikloridra számítva 2-20 g olefinnel, előpolimerizáljuk. Az előpolimerizációt viszonylag enyhe körülmények között végezzük, például a propilént 60 °C alatti hőmérsékleten és 2 absz. bar alatti nyomáson polimerizáljuk.
A találmány szerinti titántetraklorid segítségével polimerizálható olefinek közé tartoznak előnyösen a legfeljebb 8 szénatomos α-olefinek, így például az etilén, propilén, 1-butén vagy 1-pentán. A találmány alkalmazása különösen figyelemreméltó eredményeket biztosít propilén homopolimerizációja és etilén vagy propilén kopolimerizációja során.
A polimerizációt szokásos módszerekkel hajtjuk végre. így a polimerizáció lefolytatható egy közömbös folyékony hígítóközegben, amely alifás szénhidrogén, vagy hígítószer távollétében gőzfázisban vagy a folyékony olefinmonomerben. A polimerizációs hőmérséklet 20-90 °C, előnyösen 55—75 °C a nyomás 1—50 abs. bar. A polimerizációt a képződő polimer molekulasúlyát csökkentő anyagok jelenlétében is elvégezhetjük, ezek közé tartozik például a hidrogéngáz vagy az oldható (nem sztereospecifikus) polimertartalmat csökkentő adalékok, ilyenek például az aminok vagy a foszfin-származékok.
A találmányt közelebbről az alábbi kiviteli példák kapcsán ismertetjük.
1-39. példa
a) Ibolyaszínű titántriklorid előállítása
Az összes példában ugyanazt az alapvető módszert alkalmazzuk. A titántetrakloridot a szerves oldószerben feloldjuk és a kevert oldathoz egy éteres komplexképzőszert adunk. A keveréket a kívánt redukciós hőmérsékletre melegítjük, majd egy alumíniumalkil és egy éter komple xképzőszernek szerves oldószerben készült keverékét adjuk hozzá legfeljebb 1 óra leforgása alatt. Egy példa kivételével a reakcióelegyet a redukciós hőmérsékleten még tovább keverésben tartjuk, majd 25 °C-ra hűtjük. Ezután az ibolyaszínű titántrikloridot kiszűijük, izooktánnal mossuk és szárítjuk. Az egyes példákban alkalmazott pontos reakciókörülményeket a táblázatban foglaljuk össze, amelyben a következő rövidítéseket használjuk:
IO = izooktán
DBE = di-n-butiléter
DDE = di-n-dodeciléter
DEE - dietiléter
b) Polimerizáció
Az előbb kapott ibolyaszínű titántrikloridot °C-on 0,6 térfogat% hidrogén jelenlétében propilén homopolimerizációjára alkalmazzuk. Másfél liter
1 cn 1 ο σ cn ο τΤ η ο 00 η ο
C/3
m *» 3 ©, Q η 00
cn g X) ο ,—Η CG
'0
ο α ο t-t
Ή
1—4
Ό
Pd
σ\ η ο ο <ο m σ\ Ο
04 CO’ σ\ Tfr 1 !—4
1
Λ >> 3 3 3 >» 3 J>> 3 >, ι——1 3 2? 3 α cd g cd g
Ο Μ 3 •Ο 75 ο Ο Ο 1—( 03 03 cd
jg χ £ -2 X Λ 20 X
β Λ 3> Η >
£ <-· ’2
ο Ο ο .Ü ° -13 ο Ο Ο Ο Ο
04 04 04 .S ο J2 οι ΟΙ 04
Ο- Γ- ΓΌ rt CC m CO cn
Ο Ο Ο ο Ο ο ο ο ο
σ\ Ο\ ο\ θ' Cs σ σ\ σ\ σ\
Ο γο ►—4 *-« Ο γο μ-4 τ—< Ο Τ-Η ο «*> S *—< ο >-Η Ο £5 *-< ο 2 1—4 τ—Η ο <*> Μ ’“* ο £5
4~» a
<
S
η
C4 *—4
»—·t w—4 »—4 1^ τ—Η —4 •Μ
Ο Ο Ο Ο Ο ο Ο Ο
-3 ^3 J3 3 3 3 3 J5
ο ΜΊ ”ο V-) *ο £> Ο <ο> *ο θ' ’q <η *3
W θ' 3 θ' 4-» θ' -w Ο·. -Μ θ' +5 m +□ Ο* 4—·
ιο ο
S ιϋ W
S ο ® ο η
Ο «Λ Q ΙΛ Q
m ο* ο* οcn
»η «η » ο* «η θ' Ο μί
tn ο-
«η ο
Γ** 00 ce Ό 553
Ρ4
1 1 1 n o (N CQ »—H ! co (> 00 CO, o CN cT 1 (Z3 CŰ §P g OS CQ, O 'Λ Γ’*- os n. o in CN <Ί, O
1 O X CQ 5 CQ CQ o CQ CN CQ OS oo
r—4 r-H 1
cd c 1—1 Λ 40 c3 C μ ej X cd CS k. « X «J ’o X Λ >» o X C3 ε eS X cd >> Ő Λ ad TJ X X> c o h x 5 xí X
O CN O o o o O o o o
CN CN CN CQ CN CM CN CN
•n
in CQ CQ CQ CQ in ir> CQ CQ
O O O O o o O o O
Os Os OS o o 00 oo Os
o co ' o o o O CQ o O m o O CQ
W '““i ·—< «-Η »—t *““< J-* ’—H >—< Ή i—i ·
w tg ιζγ ω 'rt M m ra 'rt ω un ω
β Q SO flŰ ** αΰ g ej §2 09 Q
0 ©
Γ- xí O o >n C3 Ό» o £
ΓΟ -4-J wH M CQ
w co Q o m Sí S o Q va £r3 «Ο Q in M » O Q ir> w *o Q in ω oo o Q »n
Csf X
V-> m m \O <n <n
r- o CN r-
x).TiCl4-oldatot adjuk az AlEt3 -oldathoz.
CM n o
Γ4 γm un γο
UO
CM co
1 00 m Φ III
«—Ί <ο υγ uO
τΓ Tj- σ? un υη
un
ΓΟΟ γγο
tF —η 00
CO ,—4
Tt cm
Λ '=3 ’Q ő 'Ο tA ό Q Uh
-< eo 3,
Ό ε *o ffi
Cd Á g cd α cd
Ο m £ Λ Uh αί X· Ο X
cd >n
O
Cd a *-< cd X cd
O X
(N un
tü un
un cm
O
CM o
CM
O cm o
c^
O
CM o o o cm rM eM <~n un
Tf
Tf un co o σ>
o σ\ o σ\ o
0\
Φ <D o
Ch C\
Q CO
« un S 'O. U3 in W m M m M <n űj u-i W in tu
oa Q cí »·—< Q - Oh §3 §2
m ·η <*ϊ
*«·< ,—1
o o O o o o o
5 O 3 2 J3 3 3 5
o un r- o - 75 ÍO +-j Γ— *O un X· Γ- 3 4-í un Γ— 75 un 4-» Γ- O 4-» Γγο o 4-»
gin
Sm ο ιη
Ο tr>
ιη
Γ» υη υη
Γ- γ-
un *o Ό uy un
un Γ- Γ-*
Γ- co t/i Ό >OT< Q 'cd N ’C | & co CO
ΓΟ , ,
''t >5 un sO
r4 T—< X r—f »—t
υη γ— υη m γ— υη Γ-
ΟΟ χχ) polimerizációs idő 2,0 óra
00 00 Γ* cn Γ- irt η σχ
Frt —„ —«S cn CN <. · F—|
Ο 1 ο ο ο ο Ο Ο ο θ' θ'
CN Q <3 Ο rr un CN o
χ© m m m η cn Xf
O\ cn o0 m r-4 cn 00 o xF O
CN CN O r4 cn o n •-•4 CN o ,—H rt CN TF í-H
«d —. cd cd cd cd cd cd cd cd cd cd
•C cd X? tí JH 2? _>»
Ö G Έ Q o 6 o *6 o *o o ”3
•e Λ jg X yg yg X X X X x x •rt
ΙΜ &
Ό
Ε >ο Κ
ϋ
Ο
\0 un r- o o O
cn vn cn CN (N
00 00 00 cn cn cn
^*4 rrt
Q o O o o O
r> r- r- 00 00 00
O o o un un
CN CN d tF
cn cn SO o o
CN CN
O o o O O
00 os 00 O0
o o Έ
3 5 rS
O cn W*< o cn o
rt cn rt m rt
cn cn
ο
Ο
-
59 fi cn rt un CN tfl xt rt ’Φ w ”xF 3 rt
g »—4 cn CQ Ű cn cn (X) Q cn cn 02 O cn cn 02 a cn cn 02 a rX© 02 a
β’*.
Ö < χο
-*-» rt < \ο
o Ö o Έ Έ 75 o o s _ un cn
un <n <N S v> 8 T S rí -2 ü rí G o ’o o rt CN o| rt CN is rt CN 22 ° o o ö d is rt CN s <=> o *- d 3 O o ° rt CN o rt un X© srt O rt-4
rt rt 3 S sírt m ω S Λ rt m 63 Q rt Q 63 ° w 02
a wrt a - Q —h a —· Q rt a n a
*co
ττ »~-4 Ο Η
ν>
Οι
m CN CO o •<t„ CN <Ί. < | ♦-H
Ο o o ο 1 1 1 o o
w—4 <o Q | '•O
eO cn rn cn CN 1 1 '“l
CM r^4 m CN r*t 8 T·^ cn MO o X> o »—1 8 Tt r^
CŰ o CÚ >> *3 Λ Λ Q Λ >v o cö >1 O ctf o Λ >* O C3 _>> o
X) ••4 jg Λ x> X) • wM JS X» •»•4
in in m
Φ tF TF
o o r—1
CN CN
ο ο ο
ΟΟ 00
»n O o o in <n
Tf o —1 ’Φ ’φ·
o O o o O in
<N i-H tF Ό cn ’Φ
ο^ο οο οο σ>
ο ο ο
00 00
o ’s o A >S
3 ja Tj ><
r~4 o CN ο CM o cn SS 2 o O r- o a o a O £ o m
4-J m +□ m *-> TF Q J=i ζΛ hh m r-· in i~í CN 1—4 CN í—4 cn 1—< cn
w TF^ M -Φ Μ cn W ’φ « ω a W
05 Q cn cn ffl<n Q cn 59 en Q cn ŰŰ Jr SJ CO Q co 59 t^· Q o «tQ \Q js rQ o 05 ö
(*)**><*>
Μ 4-»+->
Β4 WΉ
5ο- 5 < CO < ο <\ο
*3 *ο *ο
ÍS ~2 ο ^φ ο Q οQ
-4-> *—ι <-> (Ν +·*(Ν
Ö ·φ M m Q —' Q -1 S Í2 32 s m 5S cn w *—< S o 59 q Q CM § s 3$ W oo 59 cm Q cn |s Q « Q
8 CN 8 CN O o CM o o CM o 3 o 3 o a ’φ 8 CN o o CM
ó 4-4 CN
co co CO
co tF m
CO C0 cn
'Ο cn
C0
rfi
fi
Ό O
Λ cd ed cd cd
a C a fi
1-4 lw u< Q μ
rt Λ «3 cd
X X X -SJ X
un O oo o un on n-
Φ o rn cm o o
00
Φ
O
1—4
un on
O £
M C0
on td <r> td
on on 99 on Q on CQ 1 Q
on on on cd Ό 75 xt rwa4
CM
on on
CM un
on on
CM
un un o
CM
un
o o
00 un on
Cl oo
cn on on
ca
CM un ’t» ΟΊ ΟΊ
on on on on on
on m
Látható az, hogy az amin hozzáadásával a képződött ataktikus polimer %-os mennyisége csökken, vagyis javul a katalizátor sztereospecifikus tulajdonsága, ugyanakkor az aktivitás ezzel egyide5 jűleg igen kis mértékben csökken.
izooktánhoz 9 mmól alumínium-dietilkloridot adunk 70 °C-on 3 literes reaktorban, majd a reakcióelegyhez 1,7 mmól titántrikloridot adagolunk. A reaktort ezután a propilénnel 2,6 abs. bar nyomás alá helyezzük. A reaktort 4 óra hosszat 70°C-on tartjuk, majd a nyomást megszüntetjük. A reakcióelegyhez a katalizátor elbontása céljából butanolt adunk és a polimert először 1%-os vizes sósavval, majd háromszor vízzel mossuk. A polimer-szuszpenziót ezután vízgőzzel desztilláljuk és a képződött polimert kiszüljük. A polimerizációs kísérlet eredményét is a következő táblázatban részletezzük. Az ibolyaszínü titántriklorid aktivitását g polimer/g titánklorid/óra/bar propilén dimenzióban fejezzük ki. A xilol-oldhatóság minden esetben a képződött polimer teljes mennyiségének xilolban való oldhatóságát és ezáltal a képződött ataktikus anyag teljes mennyiségét jelenti.
-41. példa
A 27. példa szerinti reakciófeltételek mellett előállított ibolyaszínű titántrikloridot alkalmazzuk az előző példákban leírt propilén-polimerizációs kísérlethez, amelynek pontos reakciófeltételei a következők:
hőmérséklet : 80 “C nyomás 2,7 bar idő 3,0 óra
A1 : Ti (mólarány) = 6:1
A kísérlet eredményeit a következő 40. példában részletezzük.
Az előbbi polimerizációt megismételjük trietilamin jelenlétében a trietilamin és a titántriklorid mólaránya 0,1 : 1. A 41. példa eredményeit szintén az alábbiakban ismertetjük:
Példa Aktivitás g/g TiCl3 /óra/bar Xilol oldhatóság %
40. 119 4,16
41. 111 2,27
Szabadalmi igénypontok:

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás ibolyaszínű titántriklorid előállítására titántetrakloridnak valamely szerves alumíniumvegyülettel történő redukciója útján, azzal jellemezve, hogy
    a) a titántetrakloridot valamely közömbös szerves oldószerben, 1 :0,5-1 : 1,5 mólarányban elkeverjük egy
    R’-O-R’ általános képletű dialkiléter komplexképző szerrel - a képletben R’ 2—8 szénatomos alkilcsoportot jelent —, és
    b) egy
    AlRnX3-n általános képletű szerves alumíniumvegyületet — a képletben R 2-12 szénatomos alkilcsoportot, X hidrogénatomot jelent, és n értéke 1,5-3 közömbös szerves oldószerben, 1:0,25—1:1,5 mólarányban elkeverünk egy
    R’-O-R’ általános képletű kornplexképzőszerrel — ahol R’ a fenti jelentésű — és az elegyben
    c) a redukálást 1-45 perc alatt, 60-110 °C hőmérsékleten végezzük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy szerves oldószerként adott esetben klórozott, legfeljebb 12 szénatomos alkánt vagy cikloalkánt vagy adott esetben alkilezett benzol-származékot alkalmazunk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy a redukálást 70 °C és 90 °C közötti hőmérsékleten végezzük.
HU77SE1862A 1976-07-12 1977-07-11 Process for producing violet titanechloride HU177378B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB28897/76A GB1579725A (en) 1976-07-12 1976-07-12 Preparation of violet tici3

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU177378B true HU177378B (en) 1981-09-28

Family

ID=10282951

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU77SE1862A HU177378B (en) 1976-07-12 1977-07-11 Process for producing violet titanechloride

Country Status (26)

Country Link
US (1) US4195069A (hu)
JP (1) JPS539296A (hu)
AR (1) AR216476A1 (hu)
AT (1) AT355298B (hu)
AU (1) AU508618B2 (hu)
BE (1) BE856418A (hu)
BR (1) BR7704536A (hu)
CA (1) CA1095017A (hu)
CS (1) CS201505B2 (hu)
DE (1) DE2731241A1 (hu)
DK (1) DK314677A (hu)
ES (2) ES460610A1 (hu)
FR (1) FR2358360A1 (hu)
GB (1) GB1579725A (hu)
HU (1) HU177378B (hu)
IL (1) IL52500A (hu)
IT (1) IT1126749B (hu)
LU (1) LU77733A1 (hu)
NL (1) NL7707676A (hu)
NO (1) NO141847C (hu)
PL (1) PL109141B1 (hu)
PT (1) PT66790B (hu)
SE (1) SE7708055L (hu)
SU (1) SU664555A3 (hu)
TR (1) TR19723A (hu)
ZA (1) ZA774143B (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1121329A (en) * 1978-07-25 1982-04-06 Andras G.T.G. Kortbeek Olefin polymerization catalysts
JPS55116626A (en) * 1979-03-01 1980-09-08 Mitsubishi Chem Ind Ltd Manufacture of solid titanium trichloride
NL8005845A (nl) * 1979-10-23 1981-04-27 Japan Ep Rubber Co Werkwijze voor het bereiden van alkeencopolymeren.
DE3368644D1 (en) * 1982-07-13 1987-02-05 Mitsubishi Chem Ind Process for preparing solid titanium trichloride useful for the polymerization of an alpha-olefin
JPS61113823A (ja) * 1984-11-06 1986-05-31 Toyobo Co Ltd ポリアミド系潜在巻縮性複合繊維
US5177276A (en) * 1985-06-17 1993-01-05 Chevron Research Company Alpha-olefin oligomers useful as base stocks and viscosity index improvers, and lubricating oils containing same
US5315053A (en) * 1985-06-17 1994-05-24 Chevron Research Company Normally liquid alpha-olefin oligomers useful as base stocks and viscosity index improvers, and lubricating oils containing same
JP2717306B2 (ja) * 1989-05-02 1998-02-18 チッソ株式会社 複合紡糸口金装置
BE1003968A3 (fr) * 1990-11-08 1992-07-28 Solvay Solide catalytique utilisable pour la polymerisation stereospecifique des alpha-olefines, procede pour le preparer et procede pour polymeriser des alpha-olefines en sa presence
US6465383B2 (en) 2000-01-12 2002-10-15 Eastman Chemical Company Procatalysts, catalyst systems, and use in olefin polymerization
BRPI0107604B1 (pt) 2000-01-12 2015-03-31 Westlake Longview Corp Pró-catalisador sólido, sistema catalisador, e, processo para a polimerização de pelo menos uma ou mais olefinas
US6696380B2 (en) 2000-01-12 2004-02-24 Darryl Stephen Williams Procatalysts, catalyst systems, and use in olefin polymerization
RU2711226C1 (ru) * 2019-04-05 2020-01-15 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Российский химико-технологический университет имени Д.И. Менделеева" (РХТУ им. Д.И. Менделеева) Способ получения треххлористого титана
RU2707362C1 (ru) * 2019-04-05 2019-11-26 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Российский химико-технологический университет имени Д.И. Менделеева" (РХТУ им. Д.И. Менделеева) Способ получения треххлористого титана
US20240018171A1 (en) 2022-07-15 2024-01-18 Hindustan Petroleum Corporation Limited Novel titanium complexes as catalysts for alpha olefin polymerization

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1152192A (en) 1965-07-23 1969-05-14 Sir Soc Italiana Resine Spa Method of Preparing Catalytically Active TiCI3
US3466140A (en) * 1967-03-31 1969-09-09 Goodyear Tire & Rubber Process for producing reduced transition metal halides
US3558271A (en) * 1969-06-25 1971-01-26 Benedetto Calcagno Method of preparing catalytically active ticl3
IE35231B1 (en) 1970-03-26 1975-12-24 Solvay Process for the preparation of a ziegler-natta type catalyst
CH543546A (fr) 1971-03-23 1973-10-31 Solvay Système catalytique de polymérisation des alpha-oléfines
US4060593A (en) * 1974-07-31 1977-11-29 Mitsubishi Chemical Industries Preparation of titanium trichloride
DE2533511C2 (de) 1974-07-31 1984-11-29 Mitsubishi Chemical Industries Ltd., Tokio/Tokyo Verfahren zur Herstellung von festem purpurfarbenem feingranuliertem Titantrichlorid und seine Verwendung zur Polymerisation von &alpha;-Olefinen
NL7606139A (nl) 1975-06-11 1976-12-14 Shell Int Research Werkwijze ter bereiding van violet tic13.
US4085064A (en) * 1975-12-12 1978-04-18 Exxon Research & Engineering Co. Purple TiCl3 by direct low temperature reduction

Also Published As

Publication number Publication date
CA1095017A (en) 1981-02-03
ES460624A1 (es) 1978-05-01
SU664555A3 (ru) 1979-05-25
IL52500A (en) 1980-01-31
ZA774143B (en) 1978-05-30
NL7707676A (nl) 1978-01-16
CS201505B2 (en) 1980-11-28
ATA496177A (de) 1979-07-15
BE856418A (nl) 1978-01-04
GB1579725A (en) 1980-11-26
NO772440L (no) 1978-01-13
US4195069A (en) 1980-03-25
TR19723A (tr) 1979-10-16
DK314677A (da) 1978-01-13
SE7708055L (sv) 1978-01-13
PL199533A1 (pl) 1978-04-10
AT355298B (de) 1980-02-25
JPS539296A (en) 1978-01-27
AU508618B2 (en) 1980-03-27
FR2358360A1 (fr) 1978-02-10
IT1126749B (it) 1986-05-21
BR7704536A (pt) 1978-06-06
AR216476A1 (es) 1979-12-28
LU77733A1 (hu) 1978-02-02
AU2690477A (en) 1979-01-18
DE2731241A1 (de) 1978-01-19
PT66790A (en) 1977-08-01
NO141847B (no) 1980-02-11
PL109141B1 (en) 1980-05-31
IL52500A0 (en) 1977-10-31
NO141847C (no) 1980-05-21
PT66790B (en) 1978-12-19
ES460610A1 (es) 1978-05-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4544717A (en) Polymerization catalysts
HU177378B (en) Process for producing violet titanechloride
JPH03706A (ja) オレフィン重合用固体触媒成分および触媒
EP1756172B1 (en) Components and catalysts for the polymerization of olefins
US4701505A (en) Process for production of olefin polymers
HU202562B (en) Process for producing solid catalyst composition and for using it for stereospecific polymerization of propylene
US4614727A (en) Polymerization catalyst
DE69017128T2 (de) Silan-modifizierter Katalysator auf Trägern für Olefinpolymerisation, zur Herstellung von Produkten mit breiter Molekulargewichtsverteilung.
EP0015763B1 (en) Ziegler type catalyst system
US4412049A (en) Process for producing highly stereoregular α-olefin polymers
JPS6224442B2 (hu)
JPS6178803A (ja) オレフイン重合体の製造法
US5132379A (en) Solid alpha-olefin polymerization catalyst compounds
JP2676449B2 (ja) オレフィン重合立体特異性触媒
KR20070011378A (ko) 염화마그네슘 기재 부가물 및 이로부터 수득된 촉매 성분
JPH0345084B2 (hu)
US3073811A (en) Process for polymerizing alpha-olefins and catalyst for use therein
US3494873A (en) Method for making catalyst for linear polymerization of olefins
JPS6124403B2 (hu)
JP3340730B2 (ja) α−オレフィンの重合方法
FI92836B (fi) Menetelmä olefiinipolymeerin valmistamiseksi
US4096092A (en) Ziegler type catalyst system
US4215014A (en) Tn MR&#39;- cocatalysts
US5334567A (en) Cocatalyst for vanadium-containing ethylene polymerization catalyst
GB1593951A (en) Zeigler type catalyst system