CZ90093A3 - Circuit arrangement of a an operation workplace for selective control of windows during overlapping and underlaying thereof - Google Patents

Circuit arrangement of a an operation workplace for selective control of windows during overlapping and underlaying thereof Download PDF

Info

Publication number
CZ90093A3
CZ90093A3 CS93900A CS9009391A CZ90093A3 CZ 90093 A3 CZ90093 A3 CZ 90093A3 CS 93900 A CS93900 A CS 93900A CS 9009391 A CS9009391 A CS 9009391A CZ 90093 A3 CZ90093 A3 CZ 90093A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
overlay
memory
color
underlay
cursor
Prior art date
Application number
CS93900A
Other languages
English (en)
Inventor
Irene Beattie
Narendra M Desai
Michael Terrell Vanover
John Alvin Voltin
Original Assignee
Ibm
Ibm Deutschland
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ibm, Ibm Deutschland filed Critical Ibm
Publication of CZ90093A3 publication Critical patent/CZ90093A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09GARRANGEMENTS OR CIRCUITS FOR CONTROL OF INDICATING DEVICES USING STATIC MEANS TO PRESENT VARIABLE INFORMATION
    • G09G5/00Control arrangements or circuits for visual indicators common to cathode-ray tube indicators and other visual indicators
    • G09G5/14Display of multiple viewports
    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09GARRANGEMENTS OR CIRCUITS FOR CONTROL OF INDICATING DEVICES USING STATIC MEANS TO PRESENT VARIABLE INFORMATION
    • G09G5/00Control arrangements or circuits for visual indicators common to cathode-ray tube indicators and other visual indicators
    • G09G5/02Control arrangements or circuits for visual indicators common to cathode-ray tube indicators and other visual indicators characterised by the way in which colour is displayed
    • G09G5/06Control arrangements or circuits for visual indicators common to cathode-ray tube indicators and other visual indicators characterised by the way in which colour is displayed using colour palettes, e.g. look-up tables

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Computer Hardware Design (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Controls And Circuits For Display Device (AREA)
  • Digital Computer Display Output (AREA)
  • Image Generation (AREA)

Description

Dosavadní stav techniky
Počítačové systémy současného provedení používají oken ke zvýraznění textu na obrazovce změnou barvy,blikáním,zvýšeným jasem, podtrháváním,inverzním zobrazením nebo souběžným zobrazením dodávané informace multiprocesorem do systému uživatele. Za předpokladu, že osobní počítače nebo operační stanice jsou vybaveny komplexní grafikou včetně různých vyvolání menu nebo vyjmutí nahoru menu, vícenásobných oken, a ikon, jeví se nejvýše žádoucí používat grafických obrazců s pevnými řády hierarchie ke zmírnění nepořádků vyvolaných neúmyslným rušením,které souvisí s komplexním operačním vybavením. Za vzláště důležité je považováno vyjasnění portrétované informace související s nezávislým řízením obrazců v oknech.
Dříve zmíněná souběžná přihláška popisuje zařízení a metody, pomocí nichž lze řídit překrývání obrazců ve specifických oknech. Jiný způsob manipulace s daty oken je popsán v americkém patentu čís. 4,653, 020, ve kterém je popsáno souběžné zobrazení vybraných dat z vícenásobných oken.Součtový člen číslicových grafických obrazců o funkcích podobných paměti s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku je popsán v americkém patentu čís. 4,149,184. Překrývání a kurzorová priorita po dobu selektivního setřidování zobrazených obrazců je předmětem amerického patentu čís. 4,317,114 .
Obraz portrétovaný na zobrazovací jednotce současné grafické operační stanice je uložen do pamětové matice známé jako rámcová vyrovnávací paměí. .
Rámcová vyrovnávací paměř je periodicky snímána nebo jinak zpřístupněna pro ověření barvy,intensity a jiné informace použité k vytvoření obrazu na zobrazovací jednotce. Obraz uložený v rámcové vyrovnávací paměti zahrnuje normálně účinky oken. Následkem toho, když je okno z dohledu odstraněno,musí se znovu vytvořit příslušný podkládací obraz ve změněné oblasti rámcové vyrovnávací paměti.
Překrývání a podkládání jsou dvě formy grafické datové manipulace,která nemění uložený obraz v rámcové vyrovnávací paměti. Výhodou takového oživování je,že rámcová vyrovnávací paměř nemusí být modifikována po vytvoření nebo vymazání přidružených grafických obrazců . Vlivy překrývání a podkládání pro každou polohu obrazového prvku se běžně vyskytují v pamětových zařízeních s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku, který přeměňuje data číslicové rámcové vyrovnávací paměti na analogické video výstupní signály. Povšechně vzato, informace překrytí odkládá na pozdější dobu odvozená příbuzná data z rámcové vyrovnávací paměti, zatímco podložená informace nahrazuje vybranou informaci založenou po vymazání barvy pozadí. Základní oživování je obecně známo.
Charakteristický příklad překrytí je blikání rastrového obrazce, který zakrývá celý nebo část obrazu na stínítku. Podobným příkladem podložení je rastrový obrazec, který je koexistivní s pozadím jak je zobrazeno na stínítku. Jak se oblast pozadí mění v závislosti na změnách obrazu popředí tak to rovněž dělá podložení . Jelikož ani překrytí ani podložení nejsou prvky uložených dat v rámcové vyrovnávací paměti, je překrytí a podložení vystaveno změnám aniž by byl modifikován obsah rámcové vyrovnávací paměti. Použití a podložení je mimořádně důležité pro zobrazování třírozměrných grafických obrazů, které při modifikaci na přidání nebo vymazání překrytí ne bo podložení by vyžadovalo značnou přetvářecí činnost.
Informace znázorněná překrytím, podložením jakož i jakýmkoli podobným funkčním maskováním nebo řízením rovin, je normálně uložena v rovinách do matice obrazové paměti s přímým výběrem. Roviny v takové matici jsou velikostí analogické rámcové vyrovnávací paměti s přímým výběrem podle počtu obrazových prvků. Priorita okna a umístění informace jsou s výhodou uloženy v podobných přídavných rovinách řídící roviny obrazové paměti s přímým výběrem. Ohniskem toho je selektivní řízení oken,na které se vztahuje takové překrývání.
Nakonec zůstává potřeba systému a metody, které by se vztahovaly na palety podložení jakož i na překrytí oken. Kromě toho a se zřetelem k různému využití grafického zobrazení, bylo by žádoucí obstarat pro uživatele operační stanici se schopností využití vzájemné výměny rovin v řídící rovině obrazové paměti s přímým výběrem jak pro překrytí tak podložení funkcí k nejúčinějšímu využití velikosti řídící roviny obrazové paměti s přímým výběrem.
Komerčně přístupné výrobky operačních stanic, jež jsou způsobilé k překrývání a podkládání oken, vykazují abnormální a poněkud zneklidňující jev, totiž změnu barvy v překrytích, když se kurzor pohybuje mezi okny,přičemž takové okno řídí obrazce překrývání a podkládání. Tento jev je považován za následek příliš malého počtu překrývacích palet nebo příliš málo dosažitelných překrývacích palet uživatelem.
Ze shora uvedeného důvodu vzniká potřeba systému nebo metody,která by poskytovala specifické ří zení překrytí a podložení oken právě tak jako paměř s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku ne bo nezávisle kombinované kurzorové obrazce v rozsahu kontextu konvenční rámcové vyrovnávací paměti s přímým výběrem,řídící roviny obrazové paměti s přímým výběrem a pamětí s přímým přístupem k číslicově analogovým převodníkům.
Podstata vynálezu
Předložený vynález poskytuje schopnost nezávislého řízení překrývání a podkládání obrazců a v kombinaci s kurzorovými obrazci, přičemž je použito konvenčních pamětových zařízení s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku pro konverzi obrazců na barevné signály analogového formátu .Vynález dále poskytuje možnost funkční záměny dat v řídících rovinách mezi postupy překrývání a podkládání.
Podle jedné- praxe vynálezu , paměti s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku v konvenčním návrhu červené, zelené a modré obdrží data barevných rovin od rámcové vyrovnávací obrazové paměti s přímým výběrem pro adresování barevných palet a číslicově analogovou konverzi. Překrývací, podkládací a kurzorové vstupy vyberou z překrývacích a podkládacích palet , když je třeba nahradit překrývací,podkládací a kurzorové signály daty z rámcové vyrovnávací paměti. Multiplexor vybere , zdali má být výstup rámcové vyrovnávací barevné palety nebo překrývací a podkládací palety přiveden k číslicově analogovému konvertoru, který vytváří červené,zelené a modré signály .
Signály vybírající z překrývací a podkládací palety jsou vytvářeny v kurzorovém řízení překrývání a podkládání, které logicky a selektivně kombinuje kurzorová data s překrývacími daty a podkládacími daty a to ve vztahu k datům roviny okna . Logická a selektivní kombinace může být měněna za účelem selektivní změny překrývacích a podkládacích funkcí přidaných k datům v řídící rovině obrazové paměti s přímým výběrem. Data okna adresují ve výhodném tvaru řídící rezidentní pamě£ za účelem definování jak je třeba zpracovat data obrazové paměti s přímým výběrem při překrytí nebo podložení palet. Výběr režimu je třeba přiřadit oknům podle adres oken. Kromě toho je řídící pamět poměrně malá a tak podléhá dynamické změně při cyklování návazností a režimů .
V alternativním provedení jsou kurzorová data směrována do paměti s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku namísto provedení logické kombinace při řízení překrytí/podložení. Řízení při této variantě stále poskytuje logické a multiplexní operace vhodné pokud se týká překrývacích a podkládacích palet do oken.
Vynález poskytuje grafické operační stanici schopnost selektivního definování a dynamického měnění překrývacích a podkládacích palet ve vztahu k předem určeným oknům. Krom toho je vynálezem optimalizováno použití k uložení řídící roviny obrazové paměti s přímým výběrem, přičemž lze mezi překrývacími a podkládacími režimy měnit roviny v řídící rovině obrazové paměti s přímým výběrem. Tyto vlastnosti jsou omezeny rozsahem architektury grafického zobrazovacího systému s běžnou rámcovou vyrovnávací pamětí s přímým výběrem,její běžné řídící roviny a běžných zazařízení paměti s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku .
Tyto a další charakteristiky vynálezu budou dále podrobněji popsány a vysvětleny se zřetelem k připojeným vyobrazením .
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 je blokové schéma operačního pracoviště podle vynálezu .
Obr. 2 je schematicky znázorněn vytvořený obraz na stínítku zobrazovací jednotky .
Obr. 3 je blokové schéma architektury grafického zobrazovacího systému.
Obr.4 je blokové schéma překrývacího, podkládacího a kurzorového řízení.
Obr. 5 je blokové schéma běžné paměti s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku.
Příklad provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněno blokové schéma prvků operační stanice podle vynálezu . Operační stanice obsahuje universální procesor 17, stálou a nestálou pamět 172, interakční vstup/výstup 173 uživatele /například klávesnici,myš, tiskárnu a podobně/, grafický procesor 171 a zobrazovací jednotku 1 s odezvou podle grafického procesoru 171 . Vynález se týká zejména grafického procesoru, jehož vlastnosti zlepšují činnost a využitelnost celého systému . Jako příklad je uvedena operační stanice vyrobená fou. IBM Corporation
Na obr. 2 je znázorněn třírozměrný obraz £ grafické zobrazovací jednotky včetně prvního okna 2 a druhého okna £ . Na stínítku je čárkovaně vyznačen překrývací obrazec £ /diagonálními linkami je označeno druhé okno £, přední obrazec 7. a myš θ. · Obrazce jsou vytvořeny výhodně na zobrazovací jednotce v závislosti na rastrových snímacích synchronisačních barevných signálech generovaných grafickým systémem o architektuře znázorněné v obr. 3 . Priorita kurzoru, překrývání, popředí, podkládání a rámcové pozadí vytvořené obrazovým prvkem jsou uvedeny dále v Tabulce A
Tabulka A
Zdroj
Ty£
Číslice Viditelnost Funkce
Patrno Priorita Funkce
Kurzor 1/stínítko 1
Překrývání 1/okno 2
Popředí 1/okno 3
Podkládání 1/okno 4
Pozadí 1/okno 5
Identifikace aktivní polohy /obrazového prvku/ na stínítku Vytvořený obraz nevyžadující velký počet barev, tak jako nabízená menu, ikony,rastry, atd.
Obraz báze budv plné barvě nebo v pseudo barvě.
Tvorba obrazce pozadí /tak jako diagonálních rastrových obrazců/ kdekoli se objeví barva pozadí.Podkládání není třeba měnit když se změní popředí vyrovnávacího rámce .
Základní barva, po které se zobrazí popředí vyrovnávacího rámce .
( 1 je priorita nejvyšší viditelnosti )
Architektura grafického zobrazovacího systému znázorněná v obr. 3 obsahuje vícenásobné roviny rámcových vyrovnávacích obrazových pamětí £ s přímým výběrem, složených s výhodou ze tří sad 8^ bitových rovin obrazových pamětí j) s přímým výběrem. Tato konfigurace poskytuje správné barevné uspořádání 24 bitů na jeden obrazový prvek, s rozdělením po 8 bitech pro červenou, 8 bitech pro zelenou a 8 bitech pro modrou barvu. Pseudo barevná verse používá rámcové vyrovnávací obrazové paměti s přímým výběrem pouze o osmi rovinách tak,že je k disposici 8 bitů a následkem toho jen 256 kombinací na jeden obrazový prvek. Obrazové paměti 9_ a 12 s přímým výběrem jsou video číslicové paměti s přímým výběrem a asynchronním dvojitým výřezem. V obr.3 je znázorněno výhodné uspořádání systému používající generátor se samostatným kurzorem 16 . Naplňování paletových a řídících pamětí je prováděno universálním procesorem 17 se vstupním/výstupním výřezem podobným jako má generická signální pamět s přímým výběrem. Jsou to běžná zařízení jakož i jejich použití.
Na obr.4 jsou znázorněny bloky logických a selektivních funkcí uskutečňovaných řídícím zařízením 13 pro překrývací a podkládací kurzor. Funkční příspěvky řídícího zařízení 13 jsou početné. Zaprvé se to týká selektivního překrývání palet v oknech. Zadruhé řídící zařízení poskytuje uživateli schopnost odmaskování překrývacích rovin .
Tato vlastnost je velmi užitečná pro překrývání, které je příčinou častého cyklického zapínání a vypínání jak se objevuje na stínítku zobrazovací jednotky. Zatřetí vynález umožňuje měnit počet překrývacích barev a počet překrývacích palet, například 8 palet se 3 barvami na jednu paletu za 4 palety se 7 barvami na jednu paletu . Začtvrté tvoření bloků integruje kurzorové signály podle definovaných priorit a viditelnosti. Funkčnost překrývání vůči podkládání je definována v pamětích 11 s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku.
Na obr. 4 je znázorněno provedení kombinující dva kurzorové vstupy v bloku 18 logického součtu, které jak v individuálních tak v kombinovaných tvarech převládají nad řízením pamětových vstupů OLO - 0L3 s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku přes bloky 19 a 21 logických součtů a multiplexní bloky 22 a 23 . Takto vytvořená hierarchie je souhlasná s prioritou viditelnosti definovanou v Tabulce A pro kurzorovou funkci . Identifikace okna, překrývací a podkládací signály jsou získány z řídící roviny obrazové paměti 12 s přímým přístupem na vedeních identifikovaných jako okno I.D.,to je překrytí OVLO, 0VL1, překrytí 0VL2/podloženi (rekonfigurovatelný vstup podle výhodného provedení). Čtyři vedení oken I.D identifikují,které ze 16 oken převládá nad polohou obrazového prvku než je uskutečněno zpracování. Překrývací a podkládací vstupy definují překrývací a podkládací účinky pro polohu obrazového prvku založenou na kombinaci logického posunu v řídícím zařízení 13 a daty v překrývací/podkládací paletě 14 v obr. 5 podle vybrání signály na vedeních OLO - 0L4 paměti 11 s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku.
Datový rezident v paměti 24 s přímým přístupem řídícího zařízení 13 je převeden z universálního procesoru 17 podle grafického režimu definovaného uživatelem, a je předán do paměti 24 po sedmi vedeních sběrnice pro vstupní/výstupní data. Okno I.D se 4 bity poskytne čtecí adresu paměti 24 s přímým přístupem, která se týká dat v této paměti pro jedno ze 16 oken . Po tomto adresování, sedm datových vedení paměti 24 s přímým přístupem selektivně vybudí logiku v multiplexních blocích 26, 27, 28,
29, 31 a 32 podle obsahu bitů předem zapsaných v paměti 24 s přímým přístupem. Tyto datové signály jsou kombinovány s daty z řídící roviny obrazové paměti 12 s přímým přístupem podle obr.3 jak jsou k disposici na vedeních OVL O,
0VL1 a 0VL2/U k vybuzení logických bloků 33 a 34 jak dříve uvedeno pro logické a multiplexní bloky 19, 21, 22 a 23♦
Příklad seznamu paměti 24 s výstupními bity a přidružený mi funkcemi je uveden v následující Tabulce B .
Tabulka B
Bit Funkce _
Název Když 0 Když 1 Poznámka
•136 0L4 OL4 umožňuje jako 0L4 = překrytí
SEL překrývací paleta nebo podložení
vybere bit 2. Měnitelná v
Pevná hodnota obrazovém prvku
pro okno
B5 OL 4 0L4=překrytí 0L4=překrytí Pro 0L4
Data paleta paleta SEL=O
vybrat bit vybrat bit
2 ='0' 2 ='1'
Nepoužito Nepoužito Pro 0L4
SEL = 1
B4 OL 3 0L3=překrytí 0L3=překrytí
SEL paleta paleta
vybrat bit vybrat bit
1 ='o' 1 ='1'
B3 OL2 OL2=překrytí 0L2=překrytí
SEL paleta paleta
vybrat bit vybrat bit
0 = 0 0 = 1
B2 OL1 0Ll=fixní OL1= fixní Pro 0L0/1
Data hodnota pro hodnota pro SEL = 0
okno -'θ' okno ='1'
Nepoužito Nepoužito Pro 0L0/1
B1 OLO OLO = fixní OLO = fixní SEL = 0
Data hodnota pro hodnota pro SEL = 0
okno ='ó' okno = Ί'
Nepoužito Nepoužito Pro OLO /1
SEL = 1
BO
OLO/1 OLO/1 umožňuje 0VL0/1 =
SEL jako fixní dato- překrytí 0/1 vou hodnotu pro okno
Tabulka C udává základní a optimální využití logiky řídícího zařízení 13 v závislosti na viditelných účincích paměti 11 s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku .
Tabulka C
Bit pro
Pamět Režim Použití
0L0,0Ll řízeno pomocí OLO/1 Data
OLO/1 SEL
Fixní uvnitř okna nebo
Proměnný na jeden obrazový prvek
Překrývací rovina Maska pro základní dva překrývací bity
Základní dva překrývací bity
0L2, 3 řízeno pomocí 0L2 SEL + 0L3 SEL
Fixní uvnitř okna nebo
Proměnný na jeden obrazový prvek
0L4 Fixní uvnitř okna řízeno pomocí 0L4 SEL nebo + 0L4 Data
Proměnný na jeden orazový prvek
Dvě překrývací palety vybírají bity
Nepodpořeno
Překrývací palta vybírá bit nebo překrývací rovinná maska Třetí překrývací bit nebo
První podkládací bit
Význam tohoto uspořádání spočívá v tom, že data v paměti 24 s přímým přístupem lze přeskupit pro víceúčelové využití. Například, je možno využít data k sestavení většího počtu překrývacích palet, většího počtu překrývacích bitů nebo dokonce k překrývání rovinnými maskovacími funkcemi aniž se změní struktura řídící roviny obrazové paměti s přímým výběrem nebo nařídit neobvvyklou konstrukci paměti 11 s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku. Kromě toho, rozmanitost funkce okna je tak specifická,že je posun měnitelný od okna k oknu pouhou změnou obsahu velmi malé paměti 24 s přímým přístupem. Dále ještě je zžejmé, že taková rozmanitost sama o sobě vede k dynamické změně překrývacích a podkládacích obrazců nebo palet, čímž vzniká viditelný jev jako je blikání překrývacích a podkládacích obrazců ve vybraných oknech.
Tabulka D udává příkladný posun překrývacích, podkládacích a kurzorových vstupů, jež jsou k disposici na vstupních vedeních OLO - 0L4 paměti 11 s přímým přístupem k číslicově analogovým převodníkům pro obrazové barvy této paměti. Vstupní bity jsou uvedeny v prvním sloupci dat. V druhém sloupci je uvedena transparentnost nebo vybrané barvy pro dvě překrývací situce. Třetí sloupec obsahuje režim , při kterém jsou vyvolány jak překrývací tak podkládací funkce. Nepoužité stavy jsou idiosyncrazí paměti 11 s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku. Čtvrtý sloupec představuje provoz se třemi překrývacími rovinami .
Tabulka D
00000 2 Překrytí Roviny 6 Překrytí Palety 2 překrytí Roviny 1 Podložení Rovina 3 Překrytí 1 Kurzor, § 3 Překrytí Roviny 3 Překrytí Palety
11111 2 Kurzory 1 Podložení 1 Kurzor
43210 Palety Paleta Paleta
00000 (Překrytí (Překrytí Paleta 1) Paleta 1) Transparentní Transparentní (Překrytí Paleta 1) Transparentní
00001 Barva 1-1 Barva 1-1 Barva 1-1
00010 Barva 2-1 Barva 2-1 Barva 2-1
00011 Barva 3-1 Barva 3-1 Barva 3-1
00100 (Překrytí Palety 2) Transparent (Překrytí Paleta 2) Transparent (Překrytí Paleta 2) Transparentní
00101 Barva 1-2 Barva 1-2 Barva 1-2
00110 Barva 2-2 Barva 2-2 Barva 2-2
00111 Barva 3-2 Barva 3-2 Barva 3-2
01000 (Překrytí Paleta 3) Transparent (Překrytí Paleta 3) Transparent (Překrytí Paleta 3) Transparentní
01001 Barva 1-3 Barva 1-3 Barva 1-3
01010 Barva 2-3 Barva 2-3 Barva 2-3
01011 Barva 3-3 Barva 3-3 Barva 3-3
(Kurzor (Kurzor (Kurzor
Paleta 1) Paleta 1) Paleta 1)
0 1 10 0 Transparent Transparent Transparent
0 1 10 1 Barva 1-Cl Barva 1-Cl Barva 1-Cl
0 1 110 Barva 2-C2 Barva 2-C1 Barva 2-Cl
0 1 111 Barva 3-C3 Barva 3-C1 Barva 3-C1
(Překrytí (Překrytí
Paleta 4) Paleta 1)
1 o o o o Transparent Podložení Barva 5-1
barva 1
1 0 0 0 1 Barva 1-4 Nepoužito Barva 5-1
1 0 0 10 Barva 2-4 Nepoužito Barva 6-1
1 0 0 11 Barva 3-4 Nepoužito Barva 7-1
(Překrytí (Překrytí
Paleta 5) Paleta 2)
1 0 10 0 Transparent Nepoužito Barva 4-2
1 0 10 1 Barva 1-5 Nepoužito Barva 5-2
1 0 110 Barva 2-5 Nepoužito Barva 6-2
1 0 111 Barva 3-5 Nepoužito Barva 7-2
(Překrytí (Překrytí
Paleta 6) Paleta 3)
1 1 0 0 0 Transparent Nepoužito Barva 4-3
1 1 0 0 1 Barva 1-6 Nepoužito Barva 5-3
1 1 0 10 Barva 2-6 Nepoužito Barva 6-3
1 1 0 11 Barva 3-6 Nepoužito Barva 7-3
(Kurzor (Kurzor
Paleta 2) Paleta 1)
1 1 10 0 Transparent Nepoužito Transparentní
1 1 10 1 Barva 1-C2 Nepoužito Barva 1-Cl
1 1 1 l-o Barva 2-C2 Nepoužito Barva 2 -Cl
1 1 111 Barva 3-C2 Nepoužito Barva 3-C1
Na obr.5 je znázorněna architektura představující obrazovou pamět s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku 11 . Překrývací a podkládací paletová pamět 14 s přímým přístupem a barevná paletová pamět 36 s přímým přístupem jsou naplňovány universálním procesorem 17 v obr.4 za účelem definování posunu mezi vstupními bity a číslicovými formátovými barevnými daty vyslanými do číslicově analogového převodníku 37 . Uvedefunkce jsou dobře známy uživatelům komerčních pamětí s přímým přístupem k číslicově analogovým převodníkům.
Řídící zařízení 13 překrývacího a podklácího kurzoru v obr.4 a pamět 11 s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku v obr.5 jsou založeny na architektuře paměti s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku, která není způsobilá k vnitřnímu ovládání kurzoru této paměti. Jestliže se použijí zmíněné paměti s vnitřním řízením kurzoru, stanou se logické a multiplexní funkce týkající se kurzoeu přebytečné jak znázorněno na obr.4.
Řídící zařízení 13 znázorněné v obr.4 poskytuje zvláštní režimy zpracování . V prvním režimu, čtyři z pěti výstupů OLO - OL3 jsou přinuceny ke specifickým stavům, aby byla zaručena viditelnost kurzoru. Tak jen 0L4 je měnitelný v jednom oknu, aby volil mezi dvěma kurzorovými paletami. V překrývacím operačním režimu, kde vstup 0VL2/U k překrytí2/podložení je považován za nezbytbý, překrývací vstupy OVLQ a OVL1 procházejí přímo k výstupům OLO a 0L1 pamětí s přímým přístupem k číslicově analogovým převodníkům, přičemž je vybrána jedna ze tří barev pro jeden obrazový prvek. 0L2, 0L3 a 0L4 jsou oknem řízeny samostatně za účelem vybrání ze šesti překrývacích palet.
V překrývacím trasparentním operačním režimu jak OVLQ tak 0VL1 jsou v nulovém stavu, přičemž vedení OVLQ - 0VL4 jsou nuceny nulové stavy respektovat. Za těchto podmínek pamět 11 s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku upraví překrytí jako transparentní
Poslední operační režim je překrytí, kde vstupní vedení 0VL2/U je cestou pro překrývací data.
V tomto režimu je počet překrývacích palet redukován ze šesti na tři a počet kurzorových palet je snížen ze dvou na jednu. Maskovací registr 38 paměti s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku v obr.5 je nastaven pro podložení a odmaskování 0L4 pro překrytí. Tento stav lze změnit ve shodném poměru s obnovovacími kmitočty stínítka tak,že jsou ovlivněna všechna překrytí vyjma těch, jež jsou použity pro palety 1, 2 nebo 3 jak definováno v Tabulce C. Rekonfigurační bit 0VL2/U se přesune k 0L4 pro řízení překrytí obrazovým prvkem. Vstupy OLO - 0L3 do paměti s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku jsou přinuceny ke spefickým stavům jak je požadováno touto pamětí,která zobrazí podkládací barvu jen když podkládací bit OL4 je l” a adresy barevných rovin jsou všechny nula. Tato adresa barevné roviny představuje barvu pozadí .
Shora popsaný vynález se týká systému a metody používané k řízení překrývacích a podkládacích palet v relaci ke specifickým oknům. Selektivita je dynamicky měnitelná modifikováním obsahu paměti s přímým přístupem k novému definování logických a multiplexních funkcí uvnitř řadiče. K oživení se výhodně používá adres oken k výběru dat paměti s přímým přístupem. Kurzorovou funkci lze integrovat do řadiče nebo jestliže to obstará paměň s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku, předat přímo na vstup kurzoru paměti.
Ačkoliv byl vynález popsán a znázorněn pomocí specifických provedení,bude zařízení a metody vysvětleny v plném rozsahu struktur a praxe definované dále uvedenými nároky .

Claims (4)

  1. uvedenými nároky .
    1. Zapojení operačního pracoviště pro selektivní řízení oken při překrývání a podkládání, vyzná č e n. é- t í m, ž e universální procesor (17) je spojen jednak se stálou a nestálou a pamětí (172) jednak s interakčním vstupem/výstupem uživatele (172) a přes grafický procesor (171) se zobrazovací jednotkou (1).
  2. 2. Zapojení operačního pracoviště podle nároku
    1, vyznačené tím, že universální procesor (17) je spojen vstupní/výstupní datovou sběrnicí (8) jednak s překrývacím/podkládacím kurzorem (13) jednak s pamětí (11) o přímém přístupu k číslicově analogovému převodníku (11), který je řídící sběrnicí (3) připojen jak k universálnímu procesoru (17) tak k překrývacímu/podkládacím kurzoru (13).
  3. 3. Zapojení operačního pracoviště podle nároku
    2, vyznačené tím, že paměť (11) s přímým přístupem k číslicově analogovému převodníku obsahuje barevnou paletovou paměť (36) s přímým přístupem, na jejíž vstup je připojena sběrnice (8) s rovinnými barevnými bity od rámcové vyrovnávací obrazové paměti (9) s přímým výběrem, přičemž výstup barevné paletové paměti (36) je přes multiplexer (15) a číslicově analogový převodník (37) spojen s modrým výstupem (M), ke kterému je současně přes multiplexer (15) a číslicově analogový převodník (37) připojena překrývací/podkládací paměť (14), jejíž vstup je spojen s řízením překrývazcího/podkládacího kurzoru (13), jehož tři výstupy jsou spojeny s řídící tovinou obrazové paměti (12) s přímým výběrem a čtvrtý vstup je spojen s kurzorem (16).
  4. 4. Zapojení operačního pracoviště podle nároků 1-3, vyznačené tím, že na první vstup překrývací/podkládací paměti (36) je připojena vstupní/ výstupní datová sběrnice (8) a druhý vstup je připojen přes součinový obvod k maskovacímu registru (38), přičemž výstup paměti (36) je spojen přes multiplexer (15) a číslicově analogový převodník (37) s jřýstupem všech tří barev.
    KANCELÁř
CS93900A 1990-11-15 1991-10-29 Circuit arrangement of a an operation workplace for selective control of windows during overlapping and underlaying thereof CZ90093A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US61435090A 1990-11-15 1990-11-15
PCT/EP1991/002042 WO1992009066A1 (en) 1990-11-15 1991-10-29 Selective control of window related overlays and underlays

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ90093A3 true CZ90093A3 (en) 1994-04-13

Family

ID=24460873

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS93900A CZ90093A3 (en) 1990-11-15 1991-10-29 Circuit arrangement of a an operation workplace for selective control of windows during overlapping and underlaying thereof

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5386505A (cs)
EP (1) EP0486155B1 (cs)
JP (1) JPH0685144B2 (cs)
CA (1) CA2053988C (cs)
CZ (1) CZ90093A3 (cs)
DE (1) DE69109241T2 (cs)
HU (1) HUT65611A (cs)
PL (1) PL167318B1 (cs)
SK (1) SK46493A3 (cs)
WO (1) WO1992009066A1 (cs)
ZA (1) ZA918300B (cs)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2583003B2 (ja) * 1992-09-11 1997-02-19 インターナショナル・ビジネス・マシーンズ・コーポレイション グラフィックス表示システムにおけるイメージ表示方法、フレーム・バッファ及びグラフィックス表示システム
US5621429A (en) * 1993-03-16 1997-04-15 Hitachi, Ltd. Video data display controlling method and video data display processing system
US5668571A (en) * 1994-09-30 1997-09-16 Cirrus Logic, Inc. Method and apparatus for generating hardware icons and cursors
GB9421770D0 (en) * 1994-10-28 1994-12-14 Philips Electronics Uk Ltd Digital image coding
US5825360A (en) * 1995-04-07 1998-10-20 Apple Computer, Inc. Method for arranging windows in a computer workspace
JP3562049B2 (ja) * 1995-07-21 2004-09-08 セイコーエプソン株式会社 映像表示方法および装置
US5760769A (en) * 1995-12-22 1998-06-02 Intel Corporation Apparatus and method for identifying a shared application program in a computer during teleconferencing
US5699067A (en) * 1996-06-28 1997-12-16 Hughes Aircraft Company Radar plot display with low CPU loading
JP3037161B2 (ja) * 1996-11-08 2000-04-24 日本電気アイシーマイコンシステム株式会社 図形画像表示装置及び図形画像表示方法
US6275236B1 (en) * 1997-01-24 2001-08-14 Compaq Computer Corporation System and method for displaying tracked objects on a display device
JPH10302054A (ja) * 1997-04-24 1998-11-13 Mitsubishi Electric Corp フレームバッファメモリ
JP3427973B2 (ja) * 1998-12-09 2003-07-22 日本電気株式会社 オブジェクト表示記述文書変換装置及びブラウザ
NZ333328A (en) * 1998-12-11 2000-07-28 Aoraki Corp Ltd Maskable computer control icons
US6505256B1 (en) * 1999-01-15 2003-01-07 Compaq Information Technologies Group, L.P. Automatic synchronization of state colors across a web-based system
US7549127B2 (en) * 2002-08-01 2009-06-16 Realnetworks, Inc. Method and apparatus for resizing video content displayed within a graphical user interface
US7644369B2 (en) * 2004-03-19 2010-01-05 Rocket Software, Inc. Controlling display screen legibility
US20050210400A1 (en) * 2004-03-19 2005-09-22 Peter Hoe-Richardson Controlling display screen legibility
US7921373B2 (en) * 2004-04-05 2011-04-05 Panasonic Corporation Display screen management apparatus
WO2005103877A1 (ja) * 2004-04-22 2005-11-03 Fujitsu Limited 画像処理装置及びグラフィックスメモリ装置
US20060125846A1 (en) * 2004-12-10 2006-06-15 Springer Gregory T Virtual overlay for computer device displays
CN1300684C (zh) * 2005-01-31 2007-02-14 浙江大学 确定图形用户界面中窗口剪切关系的方法
US9495796B2 (en) * 2008-09-09 2016-11-15 Autodesk, Inc. Animatable graphics lighting analysis reporting
US8405657B2 (en) * 2008-09-09 2013-03-26 Autodesk, Inc. Animatable graphics lighting analysis
US20110029904A1 (en) * 2009-07-30 2011-02-03 Adam Miles Smith Behavior and Appearance of Touch-Optimized User Interface Elements for Controlling Computer Function
WO2011112533A1 (en) * 2010-03-08 2011-09-15 Stereotaxis, Inc. Method for managing non-overlapping windows
US20120272171A1 (en) * 2011-04-21 2012-10-25 Panasonic Corporation Apparatus, Method and Computer-Implemented Program for Editable Categorization

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4194184A (en) * 1976-04-30 1980-03-18 Rca Corporation Bidirectional digital position encoder
US4317114A (en) * 1980-05-12 1982-02-23 Cromemco Inc. Composite display device for combining image data and method
US4490797A (en) * 1982-01-18 1984-12-25 Honeywell Inc. Method and apparatus for controlling the display of a computer generated raster graphic system
US4555775B1 (en) * 1982-10-07 1995-12-05 Bell Telephone Labor Inc Dynamic generation and overlaying of graphic windows for multiple active program storage areas
US4691295A (en) * 1983-02-28 1987-09-01 Data General Corporation System for storing and retreiving display information in a plurality of memory planes
JPS59205667A (ja) * 1983-05-09 1984-11-21 Sharp Corp グラフイツクデイスプレイ装置の図形ブリンク方式
US4653020A (en) * 1983-10-17 1987-03-24 International Business Machines Corporation Display of multiple data windows in a multi-tasking system
JPS60220387A (ja) * 1984-04-13 1985-11-05 インタ−ナショナル ビジネス マシ−ンズ コ−ポレ−ション ラスタ走査表示装置
JPS62276673A (ja) * 1986-05-26 1987-12-01 Toshiba Corp マルチウインドウ表示装置
JP2557359B2 (ja) * 1986-12-26 1996-11-27 株式会社東芝 情報処理装置
US5001697A (en) * 1988-02-10 1991-03-19 Ibm Corp. Method to automatically vary displayed object size with variations in window size
GB2215168A (en) * 1988-02-23 1989-09-13 Ibm Windows with restricted colour range have priority defined by colour codes
US4970664A (en) * 1988-06-10 1990-11-13 Kaiser Richard R Critical path analyzer with path context window
US5038300A (en) * 1988-06-29 1991-08-06 Digital Equipment Corporation Extendable-size color look-up table for computer graphics systems
US5001469A (en) * 1988-06-29 1991-03-19 Digital Equipment Corporation Window-dependent buffer selection
US5287448A (en) * 1989-05-04 1994-02-15 Apple Computer, Inc. Method and apparatus for providing help information to users of computers
US5093907A (en) * 1989-09-25 1992-03-03 Axa Corporation Graphic file directory and spreadsheet
JPH04226495A (ja) * 1990-05-10 1992-08-17 Internatl Business Mach Corp <Ibm> ビデオ表示システムにおけるオーバレイの制御装置及び制御方法

Also Published As

Publication number Publication date
DE69109241T2 (de) 1995-11-02
CA2053988C (en) 1995-12-12
DE69109241D1 (de) 1995-06-01
WO1992009066A1 (en) 1992-05-29
PL167318B1 (pl) 1995-08-31
SK46493A3 (en) 1993-09-09
HU9301262D0 (en) 1993-08-30
EP0486155B1 (en) 1995-04-26
HUT65611A (en) 1994-07-28
ZA918300B (en) 1992-07-29
JPH04267425A (ja) 1992-09-24
CA2053988A1 (en) 1992-05-16
US5386505A (en) 1995-01-31
JPH0685144B2 (ja) 1994-10-26
EP0486155A1 (en) 1992-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ90093A3 (en) Circuit arrangement of a an operation workplace for selective control of windows during overlapping and underlaying thereof
KR0167116B1 (ko) 변형가능한 디스플레이 메모리 제공방법 및 장치
JP2583003B2 (ja) グラフィックス表示システムにおけるイメージ表示方法、フレーム・バッファ及びグラフィックス表示システム
US4258361A (en) Display system having modified screen format or layout
US4550315A (en) System for electronically displaying multiple images on a CRT screen such that some images are more prominent than others
US4542376A (en) System for electronically displaying portions of several different images on a CRT screen through respective prioritized viewports
US6181353B1 (en) On-screen display device using horizontal scan line memories
JPH0532769B2 (cs)
US5815137A (en) High speed display system having cursor multiplexing scheme
US5128658A (en) Pixel data formatting
JPS6120885B2 (cs)
JPH04226495A (ja) ビデオ表示システムにおけるオーバレイの制御装置及び制御方法
KR0177816B1 (ko) 화상표시 제어장치
US5029111A (en) Shared bit-plane display system
EP0147542B1 (en) A multiple window display system
JPS638476B2 (cs)
US5745104A (en) Palette control circuit
JPS62198908A (ja) 数値制御装置における描画方法
JPH087555B2 (ja) 表示合成装置
JP2511518B2 (ja) 画像表示装置
JPH028892A (ja) グラフィックディスプレイ
JPH02125290A (ja) カーソル表示方式
JPH05308569A (ja) 画像合成装置
JPH03168692A (ja) グラフイツクデイスプレイ表示方式
JPH05265414A (ja) 表示制御装置および方法