SK46493A3 - Selective control of window related everlays and underlays - Google Patents

Selective control of window related everlays and underlays Download PDF

Info

Publication number
SK46493A3
SK46493A3 SK46493A SK46493A SK46493A3 SK 46493 A3 SK46493 A3 SK 46493A3 SK 46493 A SK46493 A SK 46493A SK 46493 A SK46493 A SK 46493A SK 46493 A3 SK46493 A3 SK 46493A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
overlay
patterns
window
underlay
data
Prior art date
Application number
SK46493A
Other languages
English (en)
Inventor
Irene Beattie
Narendra M Desai
Michael T Vanover
John A Voltin
Original Assignee
Ibm
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ibm filed Critical Ibm
Publication of SK46493A3 publication Critical patent/SK46493A3/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09GARRANGEMENTS OR CIRCUITS FOR CONTROL OF INDICATING DEVICES USING STATIC MEANS TO PRESENT VARIABLE INFORMATION
    • G09G5/00Control arrangements or circuits for visual indicators common to cathode-ray tube indicators and other visual indicators
    • G09G5/14Display of multiple viewports
    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09GARRANGEMENTS OR CIRCUITS FOR CONTROL OF INDICATING DEVICES USING STATIC MEANS TO PRESENT VARIABLE INFORMATION
    • G09G5/00Control arrangements or circuits for visual indicators common to cathode-ray tube indicators and other visual indicators
    • G09G5/02Control arrangements or circuits for visual indicators common to cathode-ray tube indicators and other visual indicators characterised by the way in which colour is displayed
    • G09G5/06Control arrangements or circuits for visual indicators common to cathode-ray tube indicators and other visual indicators characterised by the way in which colour is displayed using colour palettes, e.g. look-up tables

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Computer Hardware Design (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Controls And Circuits For Display Device (AREA)
  • Digital Computer Display Output (AREA)
  • Image Generation (AREA)

Description

Vynález sa týka zariadenia a metód, ktoré je treba použiť na selektívny výber prekrývania a podkladania okien generovaných pre grafické zobrazovanie na tienidle.
Doterajší stav techniky
Súčasné počítačové systémy používajú okná na zvýraznenie textu na obrazovke zmenou farby. blikaním. zvýšeným jasom, podčiarkovaním. inverzným zobrazením alebo súbežným zobrazením dodávanej informácie mu11i procesorom do systému užívateľa. Za predpokladu. že osobné počítače alebo operačné stanice sú vybavené komplexnou grafikou vrátane rôznych vyvolaní menu alebo vyňatia nahor menu, viacnásobných okien. a ikon. javi sa najviac žiadúce používať grafické obrazce s pevnými radmi hierarchie na zmiernenie neporiadku vyvolaných neúmyselným rušením. ktoré súvisí s komplexným operačným vybavením. Za zvlášť dôležité je považované vyjasnenie portrétovanej informácie, súvisiacej s nezávislým riadením obrazcov v oknách.
Vyššie zmienená súbežná prihláška opisuje zariadenie a metódy, pomocú ktorých možno riadiť prekrývanie obrazcov v špecifických oknách. Iný spôsob manipulácie s dátami okien je opísaný v americkom patente č. 4.653.020, v ktorom je opísané súbežné zobrazenie vybraných dát z viacnásobných okien. Súčtový člen číslicových grafických obrazcov s funkciami podobnými pamäti s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku je opísaný v americkom patente číslo 4,149,184. Prekrývanie a kurzorová priorita po dobu selektívneho zatrieďovania zobrazených obrazcov je predmetom amerického patentu číslo 4.317.114.
Obraz portrétovaný na zobrazovacej jednotke súčasnej grafickej operačnej stanice je uložený do pamätovej matice známej ako rámcová vyrovnávacia pamäť. Rámcová vyrovnávacia pamäť je periodicky snímaná alebo inak sprístupnená pre overenie farby, intenzity a inej informácie, použitej na vytvorenie obrazu na zobrazovacej jednotke. Obraz uložený v rámcovej vyrovnávacej pamäti zahŕňa normálne účinky okien. Následkom toho, keď je okno z dohľadu odstránené, musí sa znovu vytvoriť príslušný podkladací obraz v zmenenej oblasti rámcovej vyrovnávacej pamäti.
Prekrývanie a podkladanie sú dve formy grafickej dátovej manipulácie, ktoré nemenia uložený obraz v rámcovej vyrovnávacej pamäti. Výhodou takého oživovania je, že rámcová vyrovnávacia pamäť nemusí byť modifikovanej po vytvorení alebo vymazaní pridružených grafických obrazcov. Vplyvy prekrývania a podkladania pre každú polohu obrazcového prvku sa bežne vyskytujú v pamäťových zariadeniach s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku, ktorý premenuje dáta číslicovej rámcovej vyrovnávacej pamäti na analogické video výstupné signály. Celkovo, informácia prekrytia odkladá na neskoršiu dobu odvodené príbuzné dáta z rámcovej vyrovnávacej pamäti, zatiaľ čo podložená informácia nahrádza vybranú Informáciu založenú po vymazaní farby pozadia. Základné oživovanie je všeobecne známe.
Charakteristický príklad prekrytia je blikanie rastrového obrazca, ktorý zakrýva celý alebo časť obrazu na tienidle. Podobným príkladom podloženia je rastrový obrazec, ktorý je koexistívny s pozadím ako je zobrazené na tienidle. Ako sa oblasť pozadia mení v závislosti na zmenách obrazu popredia tak to rovnako robí podloženie. Nakoľko ani prekrytie ani podloženie nie sú prvky uložených dát v rámcovej vyrovnávacej pamäti, prekrytie a podloženie vystavené zmenám bez toho, aby obsah rámcovej vyrovnávacej pamäti. Použitie je mimoriadne dôležité pre zobrazovanie grafických obrazcov, ktoré pri modifikácii na pridanie alebo vymazanie prekrytia alebo podloženia by vyžadovalo značnú pretváraciu činnosť.
je bol modifikovaný a podloženie tro j rozmerných
Informácia znázornená prekrytím, podložením.
ako akýmkoľvek funkčným maskovaním alebo riadením rovín, je normálne uložená v rovinách matice obrazovej pamäti s priamym výberom. Roviny v takej matici sú veľkosťou analogické rámcovej vyrovnávacej pamäti s priamym výberom podľa počtu obrazových prvkov. Priorita okna a umiestnenie informácie sú s výhodou uložené v podobných prídavných rovinách riadiacej roviny obrazovej pamäti s priamym výberom. Ohniskom toho je selektívne riadenie okien, na ktoré sa vzťahuje takéto prekrývanie.
Nakoniec zostáva potreba systému a metódy. ktoré by sa vzťahovali na palety podloženia ako i na prekrytie okien. Okrem toho a so zreteľom na rôzne využitie grafického zobrazenia, bolo by žiadúce obstarať pre užívateľa operačnú stanicu so schopnosťou využitia vzájomnej výmeny rovín v riadiacej rovine obrazovej pamäti s priamym výberom ako pre prekrytie tak podloženie funkcií k najúčinejšiemu využitiu veľkosti riadiacej roviny obrazovej pamäti s priamym výberom.
Komerčne prístupné výrobky operačných staníc, ktoré sú spôsobilé k prekrývaniu a podkladaniu okien, vykazujú abnornálny a tak trochu znekľudňujúci jav, totiž zmenu farby v prekrytiach, keď sa kurzor pohybuje medzi oknami, pričom také okno riadi obrazce prekrývania a podkladania. Tento jav je považovaný za následok príliš malého počtu prekrývacích paliet alebo príliš málo dosiahnuteľných prekrývacích paliet užívateľom.
Zo zhora uvedeného spôsobu vzniká potreba systému alebo metódy. ktorá by poskytovala špecifické riadenie prekrytia a podloženia okien práve tak. ako pamäť s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku alebo nezávisle kombinované kurzorové obrazce v rozsahu kontextu konvenčnej rámcovej vyrovnávacej pamäti s priamym výberom, riadiacej roviny obrazovej pamäti s priamym výberom a pamäťou s priamym prístupom k číslicovo analógovým prevodníkom.
Podstata vynálezu
Predložený vynález poskytuje schopnosť, nezávislého riadenia prekrývania a podkladania obrazcov a v kombinácii s kurzorovýini obrazcami. pričom sú použité konvečné pamäťové zariadenia s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku pre konverziu obrazcov na farebné signály analógového formátu. Vynález ďalej poskytuje možnosť funkčnej zámeny dát v riadiacich rovinách medzi postupmi prekrývania a podkladania.
Podľa jednej praxe vynálezu. pamäte s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku v konvenčnom návrhu červené, zelené a modré obdržia dáta farebných rovín od rámcovej vyrovnávacej obrazovej pamäti s priamym výberom pre adresovanie farebných paliet a číslicovo analógovú konverziu. Prekrývacie; podkladacie a kurzorové vstupy vyberú z prekrývacích a podkladacích paliet. keď je treba nahradiť prekrývacie. podkladá- cie a kurzorové signály dátami z rámcovej vyrovnávacej pamäte. Multiplexor vyberie. či má byť výstup rámcovej vyrovnávacej farebnej palety alebo prekrývacej a podkladacej palety privedený k číslicovo analógovému konvertoru. ktorý vytvára červené, zelené a modré signály.
Signály vyberajúce z prekrývacích a podkladacích paliet sú vytvárané v kurzorovom riadení prekrývania a podkladania, ktoré logicky a selektívne kombinuje kurzorové dáta s prekrývacíml dátami a podkladacíini dátami a to vo vzťahu k dátam roviny okna. Logická a selektívna kombinácia môže byť menená za účelom selektívnej zmeny prekrývacích a podkladacích funkcií pridaných k dátam v riadiacej rovine obrazovej pamäte s priamym výberom. Dáta okna adresujú vo výhodnom tvare riadiacu rezidentnú pamäť za účelom definovania ako je treba spracovať dáta obrazovej pamäte s priamym výberom pri prekrytí alebo podložení paliet. Výber režimu je treba priradiť oknám podľa adries okien. Okrem toho je riadiaca pamäť pomerne malá a tak podlieha dynamickej zmene pri cyklovaní náväzností a režimov.
V alternatívnom uskutočnení sú kurzorové dáta smerované do pamäte s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku namiesto uskutočnenia logickej kombinácie pri riadení prekrytie/ podloženie. Riadenie pri tomto variante stále poskytuje logické a multiplexné operácie vhodné pokiaľ sa týka prekrývacich a podkladacích paliet do okien.
Vynález poskytuje grafickej operačnej stanici schopnosť selektívneho definovania a dynamického menenia prekrývacich a podkladacích paliet vo vzťahu k vopred určeným oknám. Okrem toho je vynálezom optimalizované použitie na uloženie riadiacej roviny obrazovej pamäti s priamym výberom, pričom možno medzi prekrývacimi a podkladacími režimami meniť roviny v riadiacej rovine obrazovej pamäti s priamym výberom. Tieto vlastnosti sú obmedzené rozsahom architektúry grafického zobrazovania'systému s bežnou rámcovou vyrovnávacou pamäťou s priamym výberom, jej bežnej riadiacej roviny a bežných zariadení pamäte s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku.
Tieto a ďalšie charakteristiky vynálezu budú ďalej podrobnejšie opísané a vysvetlené so zreteľom k pripojeným vyobrazeri i am.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Obr. 1 je bloková schéma operačného pracoviska podľa vynálezu .
Obr. 2 je schématicky znázornený vytvorený obraz na tienidle zobrazovacej jednotky.
Obr. 3 je bloková schéma architektúry grafického zobrazovacieho systému.
Obr. 4 je bloková schéma prekrývacieho. podkladacieho a kurzorového riadenia.
Obr. 5 je bloková schéma bežnej pamäte s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku.
Príklad realizácie vynálezu
Na obr. 1. je znázornená bloková schéma prvkov operačnej stanice podľa vynálezu. Operačná stanica obsahuje univerzálny procesor 17. stálu a nestálu pamäť 172. interakčný vstup/výstup 173 užívateľa (napríklad klávesnicu, myš. tlačiareň a podobne), grafický procesor 171 a zobrazovaciu jednotku 1 s odozvou podľa grafického procesoru 1.71.. Vynález sa týka najmä grafického procesoru, ktorého vlastnosti zlepšujú činnosť a využiteľnosť celého systému. Ako príklad je uvedená operačná stanica vyrobená firmou IBM Corporation.
Na obr. 2 je znázornený trojrozmerný obraz i grafickej zobrazovacej jednotky, vrátane prvého okna 2 a druhého okna 3. Na tienidle je čiarkované vyznačený prekrývací obrazec 4, diagonálnymi linkami je označené druhé okno 6, predný obrazec 7 a myš 8. Obrazce sú vytvorené výhodne na zobrazovacej jednotke v závislosti na rastrových snímacích synchronizačných farebných signáloch generovaných grafickým systémom s architektúrou znázornenou v obr. 3. Priorita kurzom, prekrývania, popredia, podkladania a rámcové pozadie vytvorené obrazovým prvkom sú uvedené ďalej v Tabuľke A.
Tabuľka A
Zdroj Typ Číslica Zjavne. Viditeľnos Priorita. t Funkcia Funkc i a
Kurzor 1/tienidlo 1 Identifikácia aktívnej polohy (obrazového prvku) na tienidle
Prekrývanie 1/okno 2 Vytvorený obraz nevyžadujúci veľký počet farieb, tak ako ponúkané menu, ikony a rastre, atď.
Popredie 1/okno 3 Obraz báze buď v plnej farbe alebo v pseudo farbe.
Podkladanie 1/okno 4 Tvorba obrazca pozadia (tak
Pozadie
1/okno ako diagonálnych obrazcov) kdekoľvek sa objaví farba pozadia. Podkladanie nie je treba meniť, keď sa zmení popredie vyrovnávacieho rámca.
Základná farba, po ktorej sa zobrazí popredie vyrovnávacieho rámca.
(1 je priorita najvyššej viditeľnosti)
Architektúra grafického zobrazovacieho systému znázornená v obr. 3 obsahuje viacnásobné roviny rámcových vyrovnávacích pamätí 9 s priamym výberom, zložených s výhodou z troch sád 8 bitových rovín obrazových pamätí 9 s priamym výberom. Táto konfigurácia poskytuje správne farebné usporiadanie 24 bitov na jeden obrazový prvok, s rozdelením po 8 bitoch pre červenú. 8 bitoch pre zelenú a 8 bitoch pre modrú farbu. Pseudo farebná verzia používa rámcovú vyrovnávaciu obrazovú painät s priamym výberom len s ôsmimi rovinami tak. že je k dipozícii 8 bitov a následkom toho len 256 kombinácií na jeden obrazový prvok. Obrazové pamäti 9 a 12 s priamym výberom sú video číslicové pamäti s priamym výberom a asynchrónnym dvojitým výrezom. V obr. 3 je znázornené výhodné usporiadanie systému používajúceho generátor so samostatným kurzorom 16. Naplňovanie paletových a riadiacich pamätí je uskutočňované univerzálnym procesorom 17 so vstupným/výstupným výrezom podobným ako má generická signálna pamäť s priamym výberom. Sú to bežné zariadenia ako aj ich použitie.
Na obr. 4 sú znázornené bloky logických selektívnych funkcií uskutočňovaných riadiacim zariadením 13 pre prekrývací a podkladací kurzor. Funkčné príspevky riadiaceho zariadenia 13 sú početné. Po prvé sa to týka selektívneho prekrývania paliet v oknách. Po druhé riadiace zariadenie poskytuje užívateľovi schopnosť odmaskovania prekrývacích rovín. Táto vlastnosť je veľmi užitočná pre prekrývanie. ktoré je príčinou častého cyklického zapínania a vypínania ako sa objavuje na tienidle zobrazovacej jednotky. Po tretie vynález umožňuje meniť počet prekrývacích farieb a počet prekrývacích paliet, napríklad 8 paliet s 3 farbami na jednu paletu za 4 palety so 7 farbami na jednu paletu. Po štvrté tvorenie blokov integruje kurzorové signály podľa definovaných priorít a viditeľnosti- Funkčnosť prekrývania voči podkladaniu je definovaná v pamätiach 11 s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku.
Na obr. 4 je znázornené uskutočnenie kombinujúce dva kurzorové vstupy v bloku 18 logického súčtu.'ktoré ako v individuálnych tak v kombinovaných tvaroch prevládajú nad riadením pamäťových vstupov OLO - 0L3 s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku cez bloky 19 a 21 logických súčtov a multiplexné bloky 22 a 23. Takto vytvorená hierarchia je súhlasná s prioritou viditeľnosti definovanou v Tabuľke A pre kurzorovú funkciu. Identifikácia okna. prekrývacie a podkladacie signály sú získané z riadiacej roviny obrazovej pamäti 12 s priamym prístupom na vedeniach identifikovaných ako okno I.D,. to je prekrytie OVLO. 0VL1„ prekrytie 0VL2/podloženie (rekonfigurovateľný vstup podľa výhodného uskutočnenia). Štyri vedenia okien I.D identifikujú, ktoré zo 16 okien prevláda nad polohou obrazového prvku než je uskutočnené spracovanie. Prekrývanie a podkladanie vstupy definujú prekrývanie a podkladanie účinky pre polohu obrazového prvku založenú na kombinácii logického posunu v riadiacom zariadení 13 a dátami v prekrývanéj/podkladanéj palete 14 v obr. 5 podľa vybrania signály na vedeniach OLO - 0L4 pamäti 11 s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku.
Dátový rezident v pamäti 24 s priamym prístupom riadiaceho zariadenia 13 je prevedený z univerzálneho procesoru 17 podľa grafického režimu definovaného užívateľom. a je prevedený do pamäti 24 po siedmych vedeniach zbernice pre vstupné/výstupné dáta. Okno I.D so 4 bi tami poskytuje čítaciu adresu pamäti 24 s priamym prístupom, ktorá sa týka dát v tejto pamäti pre jedno zo 16 okien. Po tomto adresovaní, sedem dátových vedení pamäti 24 s priamym prístupom selektívne vybudí logiku v multiplexných blokoch 26. 27. 28, 29. 31 a 32 podľa obsahu bitov vopred zapísaných v pamäti 24 s priamym prístupom. Tieto dátové signály sú kombinované s dátami z riadiacej roviny obrazovej pamäti 12 s priamym prístupom podľa obr. 3 ako sú k dispozícii na vedeniach OVLO. 0VL1 a 0VL2/U k vybudeniu logických blokov 33 a 34 ako je vyššie uvedené pre l ogické inultiplexné bloky 19. 21. 22 a 23.
Príklad zoznamu pamäti 24 s výstupnými bitmi s pridruženými funkciami je uvedený v nasledujúcej Tabuľke B.
Tabuľka B
B11 Funkcia
= Názov Keď 0 Keď 1 Poznámka
B6 0L4 OL 4 umožňuje ako 0L4 = prekrytie
SEL prekrývae i a paleta a1ebo pod 1 ožeň i e
vyberie bit 2- Meniteľná v
Pevná hodnota obrazovom prvku
pre okno
B5 0L4 0L4=prekry tie 0L4=prekrytie Pre 0L4
Oct tä paleta pa1eta SEL=0
vybrať bit vybrať bit
2 ='0' 2 ='l'
Nepouži té Nepouži té Pre 0L4
SEL = 1
B4 0L3 0L3=prekry tie 0L3=prekrytie --
SEL paleta pa1eta
vybrať bit vybrať bit
1 ='o' 1. = Ί/
B3 0L2 0L2=^prekry t i e 0L2=prekrytie --
SEL pa1eta paleta
vybrať bit vybrať bit
o = o 0 = ' 1 '
B2 OL1 OLí“fixný OLl=f ixný Pre OLO/l
Dá ta hodnota pre hodnota pre SEL = 0
okno = 0 ✓ < okno = 1
Nepouži té Nepoužité Pre OLO/l
BI OLO OLO = f ixný OLO = fixný SEL =» 0
Del t-3 hodnota pre hodnota pre SEL = 0
okno = 0 okno = 0
Nepoužité Nepoužité Pre OLO/l
SEL = 1
BO OLO/l OLO/l umožňuje 0VL0/1 «
SEL ako fixnú dátovú prekrytie 0/1
hodnotu pre okno
Tabuľka C uvádza základné a optimálne využitie logiky riadiaceho zariadenia 13 v závislosti na viditeľných účinkoch pamäte 11 s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku.
Tabuľka C
Bit pre
Pamäť Režim
Použitie
OLO. 0L1 riadené pomocou 0L0/1
Dáta
0L0/1 SEL
0L2, 3 riadené pomocou 0L2 SEL + 0L3 SEL
Fixný vo vnútri okna alebo
Premenený na jeden Obrazový prvok
Fixný vo vnútri okna alebo
Premenený na jeden obrazový prvok
Prekrývacia rovina Maska pre základné dva prekrývacie bity
Základné dva prekrývacie bity
Dve prekrývacie palety vyberajú bity
Nepodporené
0L4 riadené pomocou 0L4 SEL
0L4 Dáta
Fixný vo vnútri okna alebo
Premenený na jeden obrazový prvok
Prekrývacia paleta vyberá bit alebo prekrývacia rovinná maska
Tretí prekrývací bit alebo
Prvý podkladací bit
Význam tohto usporiadania spočíva v tom. že dáta v pamäti 24 s priamym prístupom možno preskupiť pre viacúčelové využitie. Napríklad, je možné využiť dáta na zostavenie väčšieho počtu prekrývacích paliet, väčšieho počtu prekrývacích bitov alebo dokonca k prekrývaniu rovinnými maskovacími funkciami bez toho.
že sa zmení štruktúra riadiacej roviny obrazovej pamäti s priamym výberom alebo nariadiť zvyčajnú konštrukciu pamäti 11 s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku. Okrem toho, rozmanitosť funkcie okna je tak Špecifická, že je posun meniteľný od okna k oknu púhou zmenou obsahu veľmi malej pamäte 24 s priamym prístupom. Dalej ešte je zrejmé. že taká rozmanitosť sama o sebe vedie k dynamickej alebo paliet, čím zmene prekrývacích a podkladacích obrazov vzniká viditeľný j av a ko j e blikanie prekrývacích a podkladacích obrazcov vo vybraných oknách.
Tabuľka D udáva príkladný posun prekrývacích, podkladacích a kurzorových vstupov. ktoré sú k dispozícii na vstupných vedeniach OLO - 0L4 pamäti 11 s priamym prístupom k číslicovo analógovým prevodníkom pre obrazové farby tejto pamäte. Vstupné bity sú uvedené v prvom stĺpci dát. V druhom stĺpci je uvedená transpa- rentnosť alebo vybrané farby pre dve prekrývacie situácie. Tretí stĺpec obsahuje režim, pri ktorom sú vyvolané ako prekrývacie tak podkladacie funkcie. Nepoužité stavy sú idiosynkráziou pamäti 11 s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku. Stvrý stĺpec predstavuje prevádzku s tromi prekrývacími rovinami.
Tabuľka D prekrytia
Rov i ny
2 Prekrytia 1 Podloženie 3 Prekrytia
Rov i ny Rovina • Roviny
6 Prekrytí 3 Prekrytia 3 Prekrytia
00000 Palety 1 Kurzor. § Pa1ety
11111 2 Kurzory 1 Podloženie 1 Kurzor
43210 Palety Paleta Paleta
(Prekrytie (Prekrytie (Prekrytie
Paleta 1) Paleta 1) Paleta 1)
00000 Transparentná Transparentná Transparentná
00001 Farba 1-1 Farba 1-1 Farba 1-1
00010 Farba 2-1 Farba 2-1 Farba 2-1
00011 Farba 3-1 Farba 3-1 lTcif'lsíc) 3-1
(Prekrytie (Prekrytie (Prekrytie
Paleta 2) Paleta 2) Paleta 2)
00100 Transparentná Transparentná Ti'ansparentná
00101 Farba 1-2 Fcirlľici 1 Λ Farba 1-2
00110 Farba 2-2 Farba 2-2 Farba 2-2
0011.1 Farba 3-2 Farba 3-2 Farba 3-2
(Prekrytie (Prekrytie (Prekrytie
Paleta 3) Paleta 3) Paleta 3)
01000 Transparentná T ra ns pa r en t n á Transparentná
01001 Farba 1 - 3 Farba 1-3 Farba 1-3
01010 Farba 2-3 Farba 2-3 Farba 2-3
01011 Farba 3-3 Farba 3-3 Farba 3-3
(Kurzor (Kurzor (Kurzor
Paleta 1) Paleta 1) Paleta 1)
0 110 0 Transparent Transparent Transparent
0 110 1 Farba 1 - Cl Farba 1 - Cl Farba 1 - Cl
111 0 111
1. ο ο ο
0 0
0 1
0 1
10 10 10 10 11 10 11
110 0 110 0 110 1
10 1
1110
1110
1. 1 1 1111
0 1 Farba 2 - Cl Farba 3 - Cl Farba 2 - Cl Farba 3 - Cl Farba 2 - Cl Farba 3 - Cl
0 (Prekrytie Paleta 4) Transparent Pod1ožeň i e (Prekrytie Paleta 1) Farba 5-1
1 Farba 1-4 farba 1 Nepouži té Farba 5-1
0 Farba 2-4 Nepouži té Farba 6-1
1 Farba 3-4 Nepoužité Farba 7-1
0 (Prekrytie Paleta 5) Transparent Nepouži té (Prekrytie Paleta 2) Farba 4-2
1 Farba 1-5 Nepoužité Farba 5-2
0 Farba 2-5 Nepouži té Farba 6-2
1 Farba 3-5 Nepouž i té Farba 7-2
0 (Prekrytie Paleta 6) Trans pareri t Nepouži té (Prekrytie Paleta 3) Farba 4-3
1 Farba 1 - 6 Nepoužité Farba 5-3
0 Farba 2-6 Nepoužité Farba 6-3
1 Farba 3-6 Nepouži té Farba 7-3
0 (Kurzor Paleta 2) Transparent Nepouži té (Kurzor Paleta 1) Transparentná
1 Farba 1 - C2. Nepouži té Farba 1 - Cl
0 Farba 2 - C2 Nepoužité Farba 2 - Cl
1 Farba 3 - C2 Nepouž i té Farba 3 - Cl
Na pri amym vacia farebná
obr. 5 znázornená a re hi 1ektúra predstavujúca pamäť s
prístupom k číslicovo analógovému prevodníku 11. Prekry-
podkladacia paletová paletová pamäť 36 s pamäť 14 s priamym prístupom a priamym prístupom sú naplňované univerzálnym procesorom 17 v obr. 4 za účelom definovania posunu medzi vstupnými bitmi a číslicovými formátovými farebnými dátami vyslanými do číslicovo analógového prevodníku 37. Uvedené funkcie sú dobre známe užívateľom komerčných pamätí s priamym prístupom k číslicovo analógovým prevodníkom.
Riadiace zariadenie 13 prekryvacieho a podkladacieho kurzoru v obr. 4 a pamäť 11 s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku v obr. 5 sú založené na architektúre pamäte s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku, ktorá nie je spôsobilá na vnútorné ovládanie kurzoru tejto pamäte. Ak sa použijú zmienené pamäte s vnútorným riadením kurzoru. stanú sa logické a multiplexné funkcie týkajúce sa kurzoru prebytočné ako je znázornené na obr. 4.
Riadiace zariadenie 13 znázornené v obr. 4 poskytuje zvláštne režimy spracovania. V prvom režime, štyri z päť výstupov OLO - 0L3 sú prinútené k špecifickým stavom, aby bola zaručená viditeľnosť kurzoru- Tak len 0L4 je meniteľný v jednom okne. aby boli medzi dvoma kurzorovými paletami- V prekrývacom operačnom režime, kde vstup QVL2/U na prekrytie 2/podloženia je považovaný za nutný, prekrývacie vstupy OVLO a 0VL1 prechádzajú priamo k výstupom OLO a 0L1 pamäťou s priamym prístupom k číslicovo analógovým prevodníkom, pričom je vybraná jedna z troch farieb pre jeden obrazový prvok. 0L2. 0L3 a 0L4 sú oknom riadené samostatne za účelom vybrania zo šiestich prekrývacích paliet.
V prekrývacom transparentnom operačnom režime ako OVLO tak OVL1 sú v nulovom stave. pričom vedenie OVLO - 0VL4 sú nútené nulové stavy rešpektovať. Za týchto podmienok pamäť 11 s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku upraví prekrytie ako transparentné.
Posledný operačný režim je prekrytie. kde vstupné vedenie 0VL2/U je cestou pre prekrývacie dáta. V tomto režime je počet prekrývacích paliet redukovaný zo šesť na tri a počet kurzorových paliet je znížený z dvoch na jednu. Maskovací register 38 pamäte s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku v obr. 5 je nastavený pre podloženie a odmaskovanie 0L4 pre prekrytie. Tento stav možno zmeniť, v zhodnom pomere s obnovovacími kmitočtami tienidla tak. že sú ovplyvnené všetky prekrytia okrem tých. ktoré sú použité pre palety 1. 2 alebo 3 ako je definované v Tabuľke C. Rekonfiguračný bit 0VL2/U sa presunie k 0L4 pre riadenie prekrytia obrazovým prvkom. Vstupy QLO - QL3 do pamäte s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku sú prinútené ku špecifickým stavom ako je požadované touto pamäťou, ktorá zobrazí podkladaciu farbu, len keď podkladací bit 0L4 je 1 a adresy farebných rovín sú všetky nula. Táto adresa farebnej roviny predstavuje farbu pozadia.
Zhora opísaný vynález sa týka systému a metódy používanej na riadenie prekrývacích a podkladacím paliet v relácii k špecifickým oknám. Selektivita je dynamicky meniteľná modifikovaním obsahu pamäte s priamym prístupom k novému definovaniu logických mul tiplexných funkcií vo vnútri radiča. Na oživenie sa výhodne používajú adresy okien na výber dát pamäte s priamym prístupom. Kurzorovú funkciu je možno integrovať do radiča alebo ak to obstará pamäť s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku, odovzdať priamo na vstup kurzom pamäte.
Nakoľko bol vynález opísaný a znázornený pomocou špecifických uskutočnení, bude zariadenie a metódy vysvetlené v plnom rozsahu štruktúr a praxe definovanej ďalej uvedenými nárokmi.

Claims (12)

1. Zariadenie pre zistenie vzájomnej súvislosti obrazcov a okien v zobrazovacom systéme, vyznačujúci sa tým. že obsahuje prostriedky na definovanie okien v zobrazovacom systéme, prostriedky na definovanie prekrývacích obrazcov pre zobrazovací systém. prostriedky na definovanie podkladacích obrazcov pre zobrazovací systém a prostriedky na zistenie vzájomnej súvislosti prekrývacích a podkladacích obrazcov a združených paletových dát v okne.
2. Zariadenie podľa nároku 1. vyznačujúce sa týin, že prostriedky pre zistenie posunujú združené paletové dáta v okne do paletových selekčných operácií pre prekrývanie a podkladanie obrazca.
3. Zariadenie podľa nároku 2, vyznačujúce sa tým, že prostriedky pe zistenie vzájomnej súvislosti selektívne menia posuny v závilosti na združených paletových dátach okna.
4. Zariadenie podľa nároku 3, vyznačujúce sa tým. že združené paletové dáta sa vzťahujú na obrazce okien pre prekrývanie a podkladanie obrazcov.
5. Zariadenie obsahuje prostriedky zobrazovac í systém a kurzorovej palete.
podľa riávroku 4, vyznaču j úce pre definovanie kurzorového prostriedky pre vzťah kurzorového sa tým, obrazca obrazca že pre ku
6. Zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúce sa tým, že prekrývacie a podkladacie obrazce sú podriadené kurzorovým obrazcom.
7. Spôsob pre zistenie vzájomnej súvislosti obrazcov a okien v zobrazovacom systéme. vyznačujúci sa tým. že obsahuje inštrukcie pre definovanie obrazcov okien v zobrazovacom systéme, definovanie prekrývacích obrazcov v zobrazovacom systéme, definovanie podkladacích obrazcov v zobrazovacom systéme a zisťovanie vzájomnej súvislosti prekrývacích a podkladacích obrazcov so združenými paletovými dátami okna.
8. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že inštrukcia pre zisťovanie vzájomnej súvislosti obsahuje posun dát pridružených oknu do selekčných operácií palety pre prekrývacie obrazce a podkladacie obrazce.
9. Spôsob podľa nároku 8. vyznačujúci sa tým. že obsahuje ďalšie inštrukcie pre definovanie kurzorového obrazca pre zobrazovací systém a vzájomný vzťah kurzorového obrazca ku kurzorovej palete.
10. Spôsob podľa nároku 9, vzynačujúcí sa tým, že prekrývacie a podkladacie obrazce sú podriadené kurzorovému obrazcu.
11. SysLéin na riadenie prekrývania a podkladania v grafickom zobrazovaní okien, vyznačujúci sa tým, že obsahuje rámcovú vyrovnávaciu pamäť pre ukladanie obrazcov závislých na snímanom displeji, pamäť pre ukladanie obrazcov okien, pamäť pre ukladanie prekrývacích a podkladacích obrazcov, prostriedky generovania okna priradeného dátam palety a prostriedky pre zisťovanie vzájomnej súvislosti prekrývacích a podkladacích obrazcov s dátami palety priradenými oknu v závislosti na obrazcoch okna.
12. Systém podľa nároku 11, vyznačujúci sa tým. že obsahuje prostriedky pamäte s priamym prístupom k číslicovo analógovému prevodníku závisiace na prostriedkoch pre zistenie vzájomnej súvislosti a pre generovanie farebných dát zobrazovacieho systému kombinujúcich účinky okna, prekrývacích a podkladacích obrazcov a paliet.
SK46493A 1990-11-15 1991-10-29 Selective control of window related everlays and underlays SK46493A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US61435090A 1990-11-15 1990-11-15
PCT/EP1991/002042 WO1992009066A1 (en) 1990-11-15 1991-10-29 Selective control of window related overlays and underlays

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK46493A3 true SK46493A3 (en) 1993-09-09

Family

ID=24460873

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK46493A SK46493A3 (en) 1990-11-15 1991-10-29 Selective control of window related everlays and underlays

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5386505A (sk)
EP (1) EP0486155B1 (sk)
JP (1) JPH0685144B2 (sk)
CA (1) CA2053988C (sk)
CZ (1) CZ90093A3 (sk)
DE (1) DE69109241T2 (sk)
HU (1) HUT65611A (sk)
PL (1) PL167318B1 (sk)
SK (1) SK46493A3 (sk)
WO (1) WO1992009066A1 (sk)
ZA (1) ZA918300B (sk)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2583003B2 (ja) * 1992-09-11 1997-02-19 インターナショナル・ビジネス・マシーンズ・コーポレイション グラフィックス表示システムにおけるイメージ表示方法、フレーム・バッファ及びグラフィックス表示システム
US5621429A (en) * 1993-03-16 1997-04-15 Hitachi, Ltd. Video data display controlling method and video data display processing system
US5668571A (en) * 1994-09-30 1997-09-16 Cirrus Logic, Inc. Method and apparatus for generating hardware icons and cursors
GB9421770D0 (en) * 1994-10-28 1994-12-14 Philips Electronics Uk Ltd Digital image coding
US5825360A (en) * 1995-04-07 1998-10-20 Apple Computer, Inc. Method for arranging windows in a computer workspace
JP3562049B2 (ja) * 1995-07-21 2004-09-08 セイコーエプソン株式会社 映像表示方法および装置
US5760769A (en) * 1995-12-22 1998-06-02 Intel Corporation Apparatus and method for identifying a shared application program in a computer during teleconferencing
US5699067A (en) * 1996-06-28 1997-12-16 Hughes Aircraft Company Radar plot display with low CPU loading
JP3037161B2 (ja) * 1996-11-08 2000-04-24 日本電気アイシーマイコンシステム株式会社 図形画像表示装置及び図形画像表示方法
US6275236B1 (en) * 1997-01-24 2001-08-14 Compaq Computer Corporation System and method for displaying tracked objects on a display device
JPH10302054A (ja) * 1997-04-24 1998-11-13 Mitsubishi Electric Corp フレームバッファメモリ
JP3427973B2 (ja) * 1998-12-09 2003-07-22 日本電気株式会社 オブジェクト表示記述文書変換装置及びブラウザ
NZ333328A (en) * 1998-12-11 2000-07-28 Aoraki Corp Ltd Maskable computer control icons
US6505256B1 (en) * 1999-01-15 2003-01-07 Compaq Information Technologies Group, L.P. Automatic synchronization of state colors across a web-based system
US7549127B2 (en) * 2002-08-01 2009-06-16 Realnetworks, Inc. Method and apparatus for resizing video content displayed within a graphical user interface
US7644369B2 (en) * 2004-03-19 2010-01-05 Rocket Software, Inc. Controlling display screen legibility
US20050210400A1 (en) * 2004-03-19 2005-09-22 Peter Hoe-Richardson Controlling display screen legibility
JP4589308B2 (ja) * 2004-04-05 2010-12-01 パナソニック株式会社 表示画面管理装置
WO2005103877A1 (ja) * 2004-04-22 2005-11-03 Fujitsu Limited 画像処理装置及びグラフィックスメモリ装置
US20060125846A1 (en) * 2004-12-10 2006-06-15 Springer Gregory T Virtual overlay for computer device displays
CN1300684C (zh) * 2005-01-31 2007-02-14 浙江大学 确定图形用户界面中窗口剪切关系的方法
US8405657B2 (en) * 2008-09-09 2013-03-26 Autodesk, Inc. Animatable graphics lighting analysis
US9495796B2 (en) * 2008-09-09 2016-11-15 Autodesk, Inc. Animatable graphics lighting analysis reporting
US20110029904A1 (en) * 2009-07-30 2011-02-03 Adam Miles Smith Behavior and Appearance of Touch-Optimized User Interface Elements for Controlling Computer Function
WO2011112533A1 (en) * 2010-03-08 2011-09-15 Stereotaxis, Inc. Method for managing non-overlapping windows
US20120272171A1 (en) * 2011-04-21 2012-10-25 Panasonic Corporation Apparatus, Method and Computer-Implemented Program for Editable Categorization

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4194184A (en) * 1976-04-30 1980-03-18 Rca Corporation Bidirectional digital position encoder
US4317114A (en) * 1980-05-12 1982-02-23 Cromemco Inc. Composite display device for combining image data and method
US4490797A (en) * 1982-01-18 1984-12-25 Honeywell Inc. Method and apparatus for controlling the display of a computer generated raster graphic system
US4555775B1 (en) * 1982-10-07 1995-12-05 Bell Telephone Labor Inc Dynamic generation and overlaying of graphic windows for multiple active program storage areas
US4691295A (en) * 1983-02-28 1987-09-01 Data General Corporation System for storing and retreiving display information in a plurality of memory planes
JPS59205667A (ja) * 1983-05-09 1984-11-21 Sharp Corp グラフイツクデイスプレイ装置の図形ブリンク方式
US4653020A (en) * 1983-10-17 1987-03-24 International Business Machines Corporation Display of multiple data windows in a multi-tasking system
JPS60220387A (ja) * 1984-04-13 1985-11-05 インタ−ナショナル ビジネス マシ−ンズ コ−ポレ−ション ラスタ走査表示装置
JPS62276673A (ja) * 1986-05-26 1987-12-01 Toshiba Corp マルチウインドウ表示装置
JP2557359B2 (ja) * 1986-12-26 1996-11-27 株式会社東芝 情報処理装置
US5001697A (en) * 1988-02-10 1991-03-19 Ibm Corp. Method to automatically vary displayed object size with variations in window size
GB2215168A (en) * 1988-02-23 1989-09-13 Ibm Windows with restricted colour range have priority defined by colour codes
US4970664A (en) * 1988-06-10 1990-11-13 Kaiser Richard R Critical path analyzer with path context window
US5038300A (en) * 1988-06-29 1991-08-06 Digital Equipment Corporation Extendable-size color look-up table for computer graphics systems
US5001469A (en) * 1988-06-29 1991-03-19 Digital Equipment Corporation Window-dependent buffer selection
US5287448A (en) * 1989-05-04 1994-02-15 Apple Computer, Inc. Method and apparatus for providing help information to users of computers
US5093907A (en) * 1989-09-25 1992-03-03 Axa Corporation Graphic file directory and spreadsheet
JPH04226495A (ja) * 1990-05-10 1992-08-17 Internatl Business Mach Corp <Ibm> ビデオ表示システムにおけるオーバレイの制御装置及び制御方法

Also Published As

Publication number Publication date
EP0486155B1 (en) 1995-04-26
CA2053988C (en) 1995-12-12
CA2053988A1 (en) 1992-05-16
WO1992009066A1 (en) 1992-05-29
HU9301262D0 (en) 1993-08-30
CZ90093A3 (en) 1994-04-13
HUT65611A (en) 1994-07-28
ZA918300B (en) 1992-07-29
JPH0685144B2 (ja) 1994-10-26
PL167318B1 (pl) 1995-08-31
DE69109241T2 (de) 1995-11-02
DE69109241D1 (de) 1995-06-01
US5386505A (en) 1995-01-31
JPH04267425A (ja) 1992-09-24
EP0486155A1 (en) 1992-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK46493A3 (en) Selective control of window related everlays and underlays
JP2583003B2 (ja) グラフィックス表示システムにおけるイメージ表示方法、フレーム・バッファ及びグラフィックス表示システム
KR0167116B1 (ko) 변형가능한 디스플레이 메모리 제공방법 및 장치
EP1332425B1 (en) On-screen transparent keyboard interface
US5590134A (en) Test circuits and method for integrated circuit having memory and non-memory circuits by accumulating bits of a particular logic state
US6094193A (en) Display controller
US5128658A (en) Pixel data formatting
JPS6025794B2 (ja) カラ−図形表示装置
JPH08179743A (ja) ウインドウ表示処理装置
JPS6360395B2 (sk)
JP3429866B2 (ja) マトリックスパネル表示装置
EP0525986B1 (en) Apparatus for fast copying between frame buffers in a double buffered output display system
US4769637A (en) Video display control circuit arrangement
EP0147542B1 (en) A multiple window display system
US5097256A (en) Method of generating a cursor
EP0410743B1 (en) Graphics display split-serial register system
JP2001228818A (ja) 表示装置
US5745104A (en) Palette control circuit
JPS597115B2 (ja) アドレス作成方法
JPS63287991A (ja) カ−ソル制御装置
JPH087555B2 (ja) 表示合成装置
JPH0879625A (ja) ディジタル画像分割表示システム
KR20040107643A (ko) 온 스크린 디스플레이 장치
JPS63306490A (ja) ウインドバックカラ−発生装置
JPH03168692A (ja) グラフイツクデイスプレイ表示方式