CZ362398A3 - Způsob stabilizace nápojů - Google Patents

Způsob stabilizace nápojů Download PDF

Info

Publication number
CZ362398A3
CZ362398A3 CZ983623A CZ362398A CZ362398A3 CZ 362398 A3 CZ362398 A3 CZ 362398A3 CZ 983623 A CZ983623 A CZ 983623A CZ 362398 A CZ362398 A CZ 362398A CZ 362398 A3 CZ362398 A3 CZ 362398A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
beer
matrix
groups
sepharose
exchange groups
Prior art date
Application number
CZ983623A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael Katzke
Jan Berglöf
Per Vretblad
Ralf Nendza
Original Assignee
Intermag Gmbh Gesellschaft Für Brautechnik
Amersham Pharmacia Biotech Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Intermag Gmbh Gesellschaft Für Brautechnik, Amersham Pharmacia Biotech Ab filed Critical Intermag Gmbh Gesellschaft Für Brautechnik
Publication of CZ362398A3 publication Critical patent/CZ362398A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12HPASTEURISATION, STERILISATION, PRESERVATION, PURIFICATION, CLARIFICATION OR AGEING OF ALCOHOLIC BEVERAGES; METHODS FOR ALTERING THE ALCOHOL CONTENT OF FERMENTED SOLUTIONS OR ALCOHOLIC BEVERAGES
    • C12H1/00Pasteurisation, sterilisation, preservation, purification, clarification, or ageing of alcoholic beverages
    • C12H1/02Pasteurisation, sterilisation, preservation, purification, clarification, or ageing of alcoholic beverages combined with removal of precipitate or added materials, e.g. adsorption material
    • C12H1/04Pasteurisation, sterilisation, preservation, purification, clarification, or ageing of alcoholic beverages combined with removal of precipitate or added materials, e.g. adsorption material with the aid of ion-exchange material or inert clarification material, e.g. adsorption material
    • C12H1/0432Pasteurisation, sterilisation, preservation, purification, clarification, or ageing of alcoholic beverages combined with removal of precipitate or added materials, e.g. adsorption material with the aid of ion-exchange material or inert clarification material, e.g. adsorption material with the aid of ion-exchange material

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Distillation Of Fermentation Liquor, Processing Of Alcohols, Vinegar And Beer (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)
  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)
  • Tea And Coffee (AREA)
  • Devices That Are Associated With Refrigeration Equipment (AREA)
  • Treatment Of Water By Ion Exchange (AREA)

Description

Způsob stabilizace nápoje
Oblast techniky
Předložený vynález se týká stabilizace nápoje, přesněji způsobu stabilizace nápojů odstraněním látek, tvořících zákal, pomocí iontoměniče.
Kvalita nápojů se měří pomocí různých parametrů, jako je stálost vůně, biologická čistota a fyzikálně-chemická stabilita, přičemž posledně uvedený parametr je jeden z nejdůležitějších pro pivo. Fyzikálně-chemická či koloidální stabilita popisuje vznik nebiologického zákalu v lahvových nápojích, jako například v pivu. Tento zákal je většinou zapříčiněn polyfenoly a proteiny, které jsou schopny reagovat na větší molekuly prostřednictvím vodíkových můstků. Předpokládá se, že proteiny tvořící zákal mají Mw v rozmezí 30 až 60 kDa, avšak toto rozmezí může být různé v závislosti na zdroji. Když se odstraní proteiny mající Mw nad 120 kDa, sníží se zadržení předku piva. Látky ze skupiny polyfenolů jsou mezi jinými taniny a antokyanogeny, které, měřeny jednotlivě, mohou být použity jako indikátory stabilizace piva. Pro zvýšení stability piva je obvykle třeba odstranit částečně polyfenoly, proteiny nebo obojí pomocí různých činidela metod. Obvyklepožadovaná doba · ' skladovatelnosti stabilizovaného piva je asi 6 měsíců, s rozdíly pro různé země a/nebo druhy piva.
Stabilizace a čištění nápojů jsou dva pojmy, které se někdy používají zaměnitelně a někdy v různých významech. V přesném smyslu čištění představuje odstranění zákalu a
pevné látky, které jsou přítomny v daném nápoji, zatímco stabilizace představuje odstranění látek, potenciálně tvořících zákal, pro ztížení tvorby zákalu. V kontextu předloženého vynálezu je třeba oba tyto pojmy chápat v jejich přesném smyslu.
Množství látek tvořících zákal a jejich tendence tvořit zákal závisí na různých faktorech, viz experimentální část. Každé pivo například je jedinečnou kompozicí v závislosti na volbě proměnných pivovarnického procesu, kvalitě ječmene a chmelu atd. To znamená, že přijatelná úroveň stability/stabilizace měřená obecně přijatými testy se může mezi typy piva a/nebo pivovary lišit. V souvislosti s vynálezem je proto obtížné nastavit pevné limity pro stabilizaci. Za obecné vodítko je možno pokládat to, že ke stabilizaci dochází, když hodnoty zkušebního měření proteinů a polyfenolů, tvořících zákal, se v důsledku použití vynálezu změní alespoň o 10 % ke stabilizaci. To znamená, že aplikovaná změna může být pro zkušební měření proteinů a polyfenolů jednotlivě obdobná nebo také menší. Cílem stabilizace není odstranit všechny proteiny a/nebo polyfenoly tvořící zákal, neboř to by mohlo snadno ovlivnit také charakter konkrétního nápoje.
Dosavadní stav techniky
Problémy s látkami způsobujícími zákal v nápojích jsou známy mnoho let a bylo navrženo mnoho řešení pro jejich odstraňování.
Nejobvyklejší cestou odstraňování polyfenolů z nápojů je použití polyvinylpyrolidonu PVPP. Před přidáním do nápoje se PVPP musí míchat s vodou pro vytvoření kaše. PVPP se přidává do skladovací nádrže nebo se dávkuje do proudu piva před filtrací piva a odfiltruje se s jinými částicemi zákalu. PVPP je dostupný ve dvou kvalitách: pro jedno použití a znovupožitelný, lišící se velikostí částic.
Z SU 1 451 159 je znám způsob stabilizace piva za použití iontoměničového sorbentu pro odstranění polyfenolů.
Při tomto způsobu se pivo zahřívá na 65 až 75 °C, a přidává se silně zásaditý makromolekulární zesífovaný sorbent (aniontový iontoměnič), založený na kopolymerech styrenu a 4 % divinylové sloučeniny obsahující funkční kvartérní trimetylaminové skupiny. Tento hydrofobní sorbent se přidá do piva v množství zajištujícím odstranění 25 až 30 % polyfenolů, míchá se, ponechá se 2 až 3 minuty stát, a pivo se dekantuje. Sorbent má sorpční kapacitu polyfenolů 18 až 19 mg/g, může být použit alespoň desetkrát, a regeneruje se 5 objemovými díly vody při 45 až 50 °C.
Podle Rep. Res. Lab. Kirin Brew. Co. (1972), č. 15, 17-24 se používá pro frakcionaci polyfenolů v pivu aniontový iontoměnič (pryskyřice Dowex 1 x 4). Nejprve se z piva extrahují polyfenoly, například etylacetátem,. načež se extrakt podrobí aniontové iontoměničové chromatografii za účelem frakcionace polyfenolů na několik skupin pro další zkoumání. Aniontový iontoměnič se zde tedy nepoužívá pro stabilizaci nápojů. .· ..... ,
V Evropě je jednou z nejobvyklejších cest pro odstranění proteinů z piva použití oxidu křemičitého, z něhož se připraví suspenze ve vodě. Tento silikagel se přidává do skladovací nádrže nebo se konstantně dávkuje do proudu piva před filtrací piva. Silikagel se odfiltruje s • · · » toto ·» • to · ·· · · to · · · ··· to · ···· • · ·· * · · ···· to • ••to · · '· · · •to ·· ··· ··· ·· é· jinými částicemi zákalu a po použití tvoří odpad.
Jiná široce používaná metoda odstraňování proteinů používá taninu. Po přípravě roztoku taninu ve vodě se tanin přidává do skladovací nádrže nebo se konstantně dávkuje do proudu piva před filtrací piva. Tanin se odfiltruje s jinými částicemi zákalu a po použití tvoří odpad.
Existují také alternativní metody pro odstraňování proteinů z nápojů obsahujících látky tvořící zákal, například za použití proteolytických enzymů nebo bentonitu.
Skutečnost, že široce používaný silikagel a taniny nejsou znovupoužitelné, z nich dělá podstatné znečišúující látky.
V průběhu roku od priority vydal švédský patentový úřad mezinárodní rešeršní zprávu citující následující publikace:
vyčištěného povlečeného
a) US-A-4 100 149, který se zabývá odstraňováním, proteinů z piva a jiných nápojů pro dosažení například piva. Použitý adsorbent je tvořen z polymeru anorganickými částicemi. Polymer nese iontoměnné skupiny. Experimentální část j© soustředěna na povlečené částice oxidu křemičitého, a není jasné, zda je efektu dosaženo účinkem oxidu křemičitého,polymerního povlaku nebo nesených skupin.
b) EP-A-166 238 se zabývá neutralizací bakteriostatické aktivity polyfenolů v ovocných ščávách přidáním činidla, které může nebo nemusí mít iontoměnné skupiny.
·· ·· • · v · · · · · · a« a · ··· ·*· ·» ··
c) Hughes, Food Technology in New Zealand, 10(30) (1985) navrhuje použít celulózových iontoměničů pro stabilizaci piva, protože je známo, že absorbuj;' proteiny.
d) US-A-4 288 462 navrhuje použití filtračního prvku plněného aniontovým koloidním oxidem křemičitým pro odstraňování proteinových látek tvořících zákal v nápojích, například v pivu.
e) US-A-3 623 955 se týká odstranění jistého enzymu z piva.
f) US-A-3 940 498 navrhuje použít kyselinou zpracovaný křemičitan hořečnatý pro současné odstraňování proteinů a polyfenolů z nápojů, například z piva.
g) WPI záznam č. 89-212564/29 odpovídá výše uvedenému
SU 1 451 159, který byl diskutován výše.
Některé další publikace jsou:
h) WPI záznam č. , 81-81725D (DD-A-150 078) navrhuj e
použití částicového hydrofobního materiálu vykazujícího skupiny schopné tvoření H-můstků, výměny iontů, chemisorpce nebo chelatizace pro odstraňování materiálů vytvářejících kal v nápojích včetně piva. —i) WPI záznam č. 81-15897D (GB-A-2 056 485) navrhuje použití kladně nabitých částic pro odstraňování látek způsobujících zakalenost v nápojích (vínu, pivu, ovocných šťávách atd.) Náboj se zavádí zpracováním částic kationtovým polyamid-polyamin epichlorhydrinovým syntetickým • · ·· • · · ··· ·9
materiálem.Při styku s nápojem částice vyvolávají sraženinu, která může být následně odstraněna filtrací.
j) WPI záznam č. 77-09751Y (GB-A-1 499 849) navrhuje odstraňovat prekurzory zakalování nápojů použitím kationtoměničů založených na hydrofobních matricích.
Podstata vynálezu
Předložený vynález poskytuje způsob současného odstraňování polyfenolů a proteinů z nápoje uvedením nápoje do styku s iontoměničem, který je schopný adsorbovat oba typy látek. Charakteristickým znakem použitého iontoměniče je, že je tvořen ve matricí, na kterou skupiny.
vodě nerozpustnou porézní hydrofilní jsou kovalentně vázány iontoměnné
Fyzikálně může matrice být ve formě pevného lože sestávajícího z náplně porézních perel/částic nebo porézního monolitu nebo membrány (spojité matrice) . Povrch perel/částic může být sférický nebo nepravidelný. Alternativně může matrice být ve formě fluidizovaného lože, které může být nemíchané (roztříděné, stabilizované, expandované) pro umožnění chromatografie, nebo plně míchané, jaké se používá při vsázkových procesech.
Matrice může být tvořena polýmerní šití s vystavenými hydrofilními skupinami na povrchu, který je v průběhu způsobu stabilizace podle vynálezu ve styku nápojem, to znamená na vnějším povrchu a na površích pórů. Vhodné polymery jsou většinou organické, biologického původu (biopolymery), jsou však uvažovány také zcela syntetické polymery. Příklady použitelných biopolymerů jsou • · · · · • · · · · · • · · ·· • · · · · · * « · · · — Π - ·····« · • · · ·· • · · * s * · · · <» · · · · ·· «· ··· p
(Sephadex , , agarózy Švédsko), polysacharidové gely vyrobené z dextranu Pharmacia Biotech AB, Uppsala, Švédsko) (Sepharose^·, Pharmacia Biotech AB, Uppsala, škrobu, celulózy (SephacelR, Pharmacia Biotech AB, Uppsala, Švédsko) atd., substituované vhodnými iontoměnnými skupinami a případně také zesíťované. Vhodnými příklady syntetických polymerů jsou polymery hydroxyalkylakrylátů nebo metakrylátů, hydroxyalkylvinyleterů, akrylamidů nebo metykrylamidů, volitelně „ N-substituovaných, atd. Výše uvedené biopolymery a syntetické polymery mají vysloveně hydrofilní charakter, neboť, nesou hydroxyskupiny a/nebo amidoskupiny na řetězci polymeru. Mohou být použity, také čistě hydrofobní polymery, jako například polystyreny včetně kopolymeru styren-divinylbenzen. V posledně uvedeném případě se stává nezbytnou hydrofilizace matrice, například povlečením (fyzikální adsorpcí nebo naroubováním) látkou, která poskytuje vhodnou hydrofilnost, například výše uvedenými polymery obsahujícími hydroxyskupinu, nebo nízkomolekulární sloučeninou obsahující hydroxyskupinu (Source™, Pharmacia Biotech AB, Uppsala, Švédsko) .
Matrice, zejména v perlové formě, může obsahovat anorganický materiál, avšak jak je nevrženo výše, hlavní složky jsou organického původu, tj. > 50 % hmotnostně (nasycené pivem nebo vodou).
Je 'důležité, aby“ porozita gelu byla dostatečná pro umožnění penetrace proteinů a polyfenolů, destabilizujících nápoj . V souladu s tím má být gel permeabilní pro proteiny a polyfenoly tvořící zákal, a tedy permeabilní pro globulární proteiny pod 107, často pod 5 x 10e daltonů. Iontoměnná kapacita je zpravidla v rozmezí 0,05 až 0,50 mmol na ml náplně lože.
···«·· · * ·· ··
Iontoměnné skupiny mohou být kationtoměnné nebo aniontoměnné. Příklady kationtoměnných skupin jsou karboxylová skupina (-C00-), sulfonová skupina (-SC^O-), fosfonové skupiny atd. Příklady aniotoměnných skupin jsou kvartérní, terciární, sekundární a primární aminoskupiny (-N+(R^,R2,R3))· Volná vazba znamená kovalentní spojení s matricí a je zpravidla přes strukturu organického spaceru, například alkylen nebo hydroxyalkylen. ri_3 je zpravidla vodík nebo nižší alkyl (C1_g) , který může být substituován jednou nebo více hydroxyskupinami. Z kvartérních aminoskupin lze uvést jmenovitě -N+(CH3)3, která připojená k matrici prostřednictvím spaceru -CH2CHOHCH2- se nazývá Q-skupinou. V experimentální části se popisuje použití SP SepahroseR a CM SepharoseR. CM (karboxymetyl) v CM SepharoseR stojí před -OCH2COO~, která je substituována na OH skupině, čímž je přímo spojena se základní matricí (agarózou) . SP (sulfopropyl) stojí před -(CH2)3SO3 _, která je substituována na OH skupině základní matrice (agarózy) prostřednictvím spojovací skupiny -OCH2CHOHCH2O-.
Kroky způsobu podle vynálezu zahrnují a) uvedení matrice do styku s nápojem pro jeho stabilizaci alespoň jedním z výše uvedených iontoměničů za podmínek umožňujících adsorpci destabilizujících proteinů a fenolů, b) odebrání nápoje od iontoměniče. Zpravidla také zahrnuje volitelný třetí krok c) představující regeneraci iontoměniče jeho uvedením do styku s regeneračním roztokem, zahrnujícím například hydroxid sodný, chlorid sodný a samotnou vodu. Jak je naznačeno výše, uvedení do styku může být prováděno ponecháním nápoje procházet skrze nádobu (např. kolonu) obsahující iontoměnič v některé z výše uvedených forem. Zpravidla se regenerační roztok nechá procházet ve směru
9 »e ·' · • · • · · • · ··· ··»
opačném směru nápoje. Způsob může být kontinuální nebo vsázkový. Po uvedeni nápoje do styku s iontoměničem často nemusí nezbytně následovat další krok filtrace, srv. experimentální část. Pro piva je zpravidla teplota, alespoň v průběhu styku s iontoměničem, nad bodem tuhnutí piva a pod +10 °C, například pod +5 °C. Většina pivovarů dnes pracuje při asi 0 °C, což se z praktických důvodů preferuje také ve vynalezené metodě. Mohou_____být zahrnuty... také další kroky obvykle používané v oboru stabilizace nápojů.
Nej lepší způsob známý k datu priority vynalezené metody zahrnuje krok regenerace, jak je popsáno výše. Použitý iontoměnič je aniontoměnič Q-typu (Q-SepharoseR) ve formě makroperel (střední velikost částic 200 gm) naplněný do kolony, kterou se nápoj nechá procházet. Q-SepharoseR je permeabilní pro globulární proteiny 4 x 106 daltonů a má iontovýměnnou kapacitu 018 až 0,25mmol na ml naplněného lože. Teplota je kolem 0 °C, viz také příklad 4.
Příklady provedení vynálezu
Vynález nyní bude blíže popsán ve spojení s neomezujícími příklady. Příklady se vztahují k pivu, avšak je třeba připomenout, že způsob podle vynálezu je stejně tak aplikovatelný na jiné roztoky, například na nápoje jiné než pivo, obsahující látky tvořící zákal.
Materiály a metody
Při experimentech byly pro popis stability piva prováděny následující analýzy.
TABULKA A
Analýza Stanovení Literatura/ zdroj
Srážení síranem amonným Protein způsobující zákal MEBAK*, 1993 str. 164-165
Alkoholový zchlazovací test (ACT,-------- ------------ Alcohol-chill-test) Polyfenoly způsobu- bující zákal a --------- proteiny. Stabilita piva. MEBAK*, 1993 str. 160-162
Polyfenoly, celkem Obsah polyfenolů MEBAK*, 1993 str. 169-170
Antokyanogeny Obsah antokyanogenů MEBAK*, 1993 str. 171-172
Zrychlený test stárnutí, 0/40 °C Stabilita piva MEBAK*, 1993 str. 157-158
MEBAK je zkratka Středoevropské komise pro analýzu v pivovarnické technologii (Mitteleuropáische Brautechnologische Analysenkommission) .
1. Testy citlivé na proteiny
1.1. Srážení síranem amonným. Při přidání nasyceného roztoku síranu amonného do piva se tvoři zákal vysrážených proteinů. Čím více síranu amonného je třeba pro způsobení tohoto zákalu, tím více je pivo stabilizováno.
1.2. Esbachův test. Vysokomolekulární proteiny byly sráženy Esbachovým činidlem (roztok kyseliny pikrové a kyseliny citrónové). Přídavek činidla způsobuje zákal, který se může měřit fotometricky.
2. Polyfenoly
4·.
2.1.
přednostně Polyfenoly
Polyfenoly celkem. Měří se polyfenoly s vicinálními reagují v roztoku louhu s zbarvené komplexy železa, které lze měřit všechny polyfenoly, hydroxyskupinami. ionty železa na fotometricky.
2.2 Antokyanogeny jsou fenolické látky, které mohou být přeměněny na červeně zbarvené antokyanidiny zpracováním kyselinou chlorovodíkovou.
3. Testy pro stanovení stability piva
3.1. Alkoholový zchlazovací test. Při zchlazení piva se tvoří reverzibilní zákal, způsobený vysráženými polyfenol-proteinovými komplexy. Přidání alkoholu snižuje rozpustnost těchto komplexů a urychluje srážení.
3.2. Urychleny test srážení. Pivo se skladuje při 0 °C a 40 °C nebo 60 °C dokud lze zjistit zákal 2 jednotky EBC. Zákal je způsoben srážením polyfenol-proteinových komplexů.
Stabilita piva je komplexní vlastnost a závisí na několika proměnných, včetně obsahu proteinů a/nebo polyfenolů. Alkoholový zchlazovací test a urychlený test stárnutí vykazují lineární vztah se stabilizací. Testy podle výšeuvedeného bodu 1 a 2 nevykazují lineární vztah.
Následující iontoměniče byly testovány pro použití při způsobu podle vynálezu.
TABULKA B
Iontoměnič Funkční skupina Mez vylučování (daltony) Střední velikost perel (Mm)
Aniontoměniče:
p Q Sepharose Fast Flow (rychlý průtok) Q SepharoseR kvartérní amonium 4 X 106 90
_ 11 _ _ II - 200
Big Beads (velké
pSrly)TM SOURCE111 3 0Q
_ u __ £ 10 / 30
DEAE SephacelR dietyl amino etyl 1 X 106 100
Kationtoměniče:
SP SepharoseR sulfopropyl 4 X 106 90
Fast Flow
SP SepharoseR Big Beads _ II _ 4 X 106 90
CM SepharoseR karboxymetyl 4 X 106 90
Fast Flow
Všechny -tyto experimenty probíhaly při teplotě asi 0 °C a bez jakékoliv předběžné úpravy filtrovaného piva.
Pokus 1
Pro příklady 1 a 2 byla chromatografická kolona s vnitřním průměrem 50 mm (Pharmacia XK 50/50) naplněna 60 ml
Q SepharoseR Big Beads. Poté bylo kolonou čerpáno několik kapalin podle následujícího C.I.P. (Cleaning in plače, čištění na místě) programu:
- 800 ml vody, 10 min
- 1000 ml 1M NaOH, 60 min
- 500 ml vody, 10 min
- 500 ml 2M NaCl, 30 min
- 500 ml vody, 10 min
Tento program byl po každém cyklu s pivem proveden také pro regeneraci kolon. 30 1 filtrovaného a nestabilizovaného piva bylo čerpáno skrze plněnou kolonu rychlostí průtoku 6 1/h. Toto pivo bylo shromažďováno, analyzováno, a data byla porovnána s neošetřeným pivem. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce I.
TABULKA I
Zpracování piva ml NH4SO2/ 100 ml piva ACT EBC jednotky Polyfenoly mg/1 Antokyano- geny mg/1 Urychl. test stárnutí dny,40°C
nezprac. 10 10.8 205 49 1,5
Q SepharoseR 15 4,4 164 35 18
* EBC_ je zkratka Evropské pivovarnické konvence (European Brewery Convention). Referenční látkou pro EBS jednotku je směs hydrazinsulfátu a hexametylen tetraminu (formazin). 1 absolutní jednotka = 9 000 jednotek Helm = 15 500 EBC jednotek.
Pokus 2
1 filtrovaného a nestabilizovaného piva bylo čerpáno plněnou kolonou při rychlosti průtoku 7,8 1/h. Pivo bylo shromažďováno, analyzováno a data byla porovnána s neošetřeným pivem. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce II,
TABULKA II
Zpracování piva ml NH4SO2/ 100 ml piva ACT EBC jednotky Polyfenoly mg/1 Antokyano- geny mg/1 Urychl. test stárnutí dny,40°C
nezprac. 7 10.2 201 54 1/2
Q SepharoseR 11 8 188 45 8
Jak je zřejmé z tabulky I a II, pivo ošetřené pomocí Q SepharoseR má méně polyfenolů a antokyanogenů než neošetřené pivo. Srážení proteinů síranem amonným vykazuje snížení proteinu v ošetřeném pivu. Dále, výsledky alkoholového zchlazovacího testu a testu stárnutí ukazují, p
že koloidální stabilita piva ošetřeného pomocí Q Sepharose je zřetelně lepší než příslušná hodnota pro neošetřené pivo.
Pokus 3: Porovnání různých iontoměničů
V tomto pokusu byla kolona o vnitřním průměru 10 mm naplněna 3 ml iontoměniče, promyta a uvedena do rovnováhy se 100 ml pufru (etanol 4,5 % obj., nastavený na pH 4,5 kyselinou citrónovou). Poté bylo každou naplněnou kolonou čerpáno 500 ml filtrovaného, nestabilizovaného piva.
Pro účely srovnání byl použit silikagel (FK700 od Degusy, Německo).
Takto zpracované pivo bylo shromážděno, analyzováno a data jsou uvedena v následující tabulce III a IV.
TABULKA III
Vzorek Zákal (EBC) po přidání 15 ml NH4S02/100 ml (EBC jednotky)
neošetřené pivo 10
silikagel 1,1
Q SepharoseR Fast Flow 4,2
Q SepharoseR Big Beads 4,8
SP SepharoseR Fast Flow 6
SP SepharoseR Big Beads 6
CM SepharoseR Fast Flow 10
R
Jak je zřejmé z tabulky, Q Sepharose vedle silikagelu vede k největšímu snížení proteinů způsobujících zákal v pivu. SP SepharoseR také má stabilizační účinek, zatímco CM Sepharose nemá ve srovnaní s neosetreným pivem zadny účinek.
TABULKA IV
Vzorek Zákal po přidání 15 ml NH4SO2/ 100 ml Alkoholový zchlazovací test (EBC jednotky)
neošetřený 10,0 25,0
silikagel 1,7 4,8
SOURCE™ 4,2 ______ 18______________________
DEAE SephacelR 4,7 5,6
Q SepharoseR Big Beads 4,7 4,5
Q SepharoseR Fast Flow 5,2 3,0
Je zřejmé, že SOURCE™ 3 0Q měl nej lepší adsorpční vlastnosti pro protein, avšak výsledky alkoholového zchlazovacího testu byly špatné. Q SepharoseR Big Beads a DEAE SephacelR měly přibližně srovnatelné stabilizační vlastnosti a dobré výsledky alkoholového zchlazovacího testu ukazovaly dobrou stabilitu ošetřeného piva dosaženou další adsorpcí polyfenolů. Ve srovnání s DEAE SephacelR má Q SepharoseR vyšší chemickou stabilitu, což je důležitá výhoda pro proces čištění a sanitárního zabezpečení v pivovarnickém průmyslu.
Výhodným iontoměničem podle vynálezu je Q Sepharose1^ Big Beads s ohledem na vlastnosti stabilizace piva, permeabilitu a chemickou stabilitu.
Pokus 4: Stabilizace piva ve velkém měřítku
Tento pokus byl prováděn v pivovaru za praktických podmínek. V tomto pivovaru se pivo obvykle stabilizuje za ·· ·· • * · • · · ·· ·· použití 15 g PVPP/hl a 30 g silikagelu/hl.
Pro pokus 4 byla chromatografická kolona vnitřního průměru 30 cm (Pharmacia BPG 300) naplněna 9 litry Q Sepharose^ Big Beads. Výška lože Q SepharoseR v naplněné koloně byla 13 cm. Kolonou bylo čerpáno několik kapalin (C.I.P. program):
- 200 litrů vody, 10 min litrů 2M NaCl, 20 min 40 litrů vody, 15 min
- 30 litrů 1M NaOH, 120 min 40 litrů vody, 15 min litrů 1M NaCl, 20 min 40 litrů vody, 15 min.
Tento program byl také prováděn po každém cyklu s pivem.
145 hl filtrovaného a nestabilizovaného piva bylo čerpáno plněnou kolonou rychlostí průtoku 10 hl/h. Toto pivo bylo shromážděno a analyzováno. Data byla porovnána s neošetřeným pivem a s pivem stabilizovaným jak je obvyklé z normální výroby (15 g PVPP/hl a 30 g silikagelu/hl). Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce V.
TABULKA V
9 Zpracování ‘ piva ml NH4SO2/ 100 ml piva ACT EBC j ednotky Antokyano- geny mg/1 Urychlený test stárnutí dny, 40 °C
nezprac. 11 15,1 65 1,4
p Q Sepharose 13 11,2 48 7,8
normál. (15 g PVPP/hl) (30 g oxidu křemič./hl) 19 10,9 52 8 '·
Jak je zřejmé z tabulky, pivo ošetřené pomocí Q SepharoseR mělo méně antokyanogenů než neošetřené pivo. Srážení proteinu síranem amonným ukazuje na snížení obsahu proteinu v ošetřeném v ošetřeném pivu. Výsledky alkoholového zchlazovacího testu a test stárnutí ukazují, že koloidální stabilita piva ošetřeného pomocí Q SepharoseR byla mnohem lepší, než neošetřeného piva. Ve srovnání s normálním p
ošetřením pro stabilizaci piva adsorbuje Q Sepharose poněkud méně proteinu, avšak více antokyanogenů.
Stabilizační účinek, popsaný pomocí alkoholového zchlazovacího testu a testu stárnutí, vykazují srovnatelné účinky. To znamená, že pivo ošetřené pomocí Q SepharoseR má stejnou koloidální stabilitu jako pivo stabilizované PVPP a p
oxidem.....křemičitým, zatímco stabilizace pomocí Q Sepharose nabízí následující výhody:
1. Q SepharoseR spojuje účinek materiálu adsorbujícího protein a polyfenol. Je tedy pro kombinovanou stabilizaci nápoje třeba jen jednoho materiálu v jednom kroku místo dvou.
2. Q SepharoseRje znovu použitelný materiál adsorbující použitelný materiál adsorbující protein a polyfenol neexistuje.
3. Protože Q SepharoseR je znovu použitelná ve více než 170 cyklech, způsobuje mnohem menši znečištění prostředí nežmateriályprojednopoužití.
4. Stabilizace nápojů pomocí Q SepharoseR je snadno proveditelná a může být automatizována.
5. Proces stabilizace je oddělen od filtrace nápoje. To dovoluje jednoduchou a kombinovanou stabilizaci nápojů nezávisle na současných a budoucích filtračních systémech.
6. Ve srovnání mj . s enzymy použitými pro stabilizaci nápojů, je Q SepharoseR nerozpustná.
Porovnání rychlosti průtoku s obecně používanými křemelinovými filtry je uvedeno v následující tabulce.
použitelná, kdežto znovu protein a kombinovaný znovu
TABULKA VI
měrná rychlost průtoku hl/m2 plochy filtru/h
křemelinový filtr 1-2....... ....... — -
kolona plněná Q SepharoseR 141
Jak je zřejmé z tabulky, kolony plněné materiálem Q SepharoseR umožňují velmi vysoké rychlosti průtoku.

Claims (12)

  1. PAT E N TOVÉ NÁROKY
    1. Způsob stabilizace nápojů obsahujících látky způsobující zákal, zahrnující následující kroky:
    a) uvedení nápoje do styku s porézní hydrofilní matrici nerozpustnou ve vodě, na které jsou kovalentně vázány iontoměnné skupiny; ' “
    b) odebrání nápoje od matrice; a volitelně
    c) regenerace matrice.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že matrice je pevné lože sestávající z náplně porézních perel/částic, porézního monolitu nebo membrány.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že matrice zahrnuje polymerní síč, mající na svém povrchu hydrofilní skupiny, s výhodou hydroxyskupiny.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že matrice je vytvořena z hydrofilního polymeru, s výhodou vybraného z polysacharidů, polymerů hydroxyalkylakrylátů nebo metakrylátů, polymerů hydroxyalkylvinyleterů, a polymerů = ‘ akrylamidů — nebo metakrylamidů, volitelně N-substituovaných.
  5. 5. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že matrice je permeabilní pro globulární *-Ί proteiny pod 10 daltonů.
    _ οη _ ··*· *· · « ·· ·· j- «· · ···· ··«· «·· · · · · · · • 999 · 9 9 ··· · 9
    9999 * 9 999 ·· ·· 999 9 99 99 99
  6. 6. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že iontoměnné skupiny jsou aniontoměnné skupiny.
  7. 7. Způsob podle nároku 6, vyznačující se tím, že aniontoměnné skupiny jsou kvartérní amoniové skupiny, zejména Q-skupina.
  8. 8. Způsob podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že matrice je založena na agaróze, ke které jsou Q skupiny připojeny prostřednictvím -OCH2CHOHCH2O-.
  9. 9. Způsob podle některého z nároků 1 aŽ 5, vyznačující se tím, že iontoměnné skupiny jsou kationtoměnné skupiny.
  10. 10. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačující setím, že se způsob provádí při teplotě pod 10 °C, s výhodou pod 5 °C, a pro stabilizaci piva s výhodou nad bodem tuhnutí piva.
  11. 11. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že se způsob provádí kontinuálně.
  12. 12. Použití porézní hydrofilní matrice, nerozpustné ve vodě, ke které jsou kovalentně vázány iontoměnné skupiny, pro stabilizaci nápojů.
CZ983623A 1996-05-10 1997-03-27 Způsob stabilizace nápojů CZ362398A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9601789A SE9601789D0 (sv) 1996-05-10 1996-05-10 Beverage stabilization

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ362398A3 true CZ362398A3 (cs) 1999-04-14

Family

ID=20402526

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ983623A CZ362398A3 (cs) 1996-05-10 1997-03-27 Způsob stabilizace nápojů

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6001406A (cs)
EP (1) EP0806474B1 (cs)
JP (1) JPH1042852A (cs)
CN (1) CN1102656C (cs)
AR (1) AR009945A1 (cs)
AT (1) ATE227334T1 (cs)
AU (1) AU721322B2 (cs)
BR (1) BR9708945A (cs)
CA (1) CA2253923A1 (cs)
CZ (1) CZ362398A3 (cs)
DE (1) DE69716809T2 (cs)
DK (1) DK0806474T3 (cs)
PL (1) PL185981B1 (cs)
RU (1) RU2204596C2 (cs)
SE (1) SE9601789D0 (cs)
WO (1) WO1997043401A1 (cs)
ZA (1) ZA973193B (cs)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6576275B1 (en) * 1999-02-02 2003-06-10 Archer-Daniels-Midland Company Process for extracting polyphenolic antioxidants from purine-containing plants
WO2001078881A1 (en) * 2000-04-14 2001-10-25 Bryan Richard Tudhope Apparatus and method for isolating and/or eliminating solutes from a solution
JP4855629B2 (ja) * 2000-07-11 2012-01-18 サッポロビール株式会社 麦芽アルコール飲料の製造方法
DE10051266A1 (de) * 2000-10-16 2002-04-25 Basf Ag Verfahren zur Filtration einer Flüssigkeit, mit einem Filterhilfsmittel und Verfahren zu deren Herstellung
DE10215147A1 (de) * 2002-04-05 2003-10-16 Basf Ag Verwendung von Polymerisation, enthaltend thermoplastische Polymere als Filterhilfs- und/oder Stabilisierungsmittel
US7264728B2 (en) 2002-10-01 2007-09-04 Dow Corning Corporation Method of separating components in a sample using silane-treated silica filter media
EP1545734A4 (en) * 2002-10-01 2009-11-11 Dow Corning METHOD FOR SEPARATING CONSTITUENTS IN A SAMPLE USING SILAN-TREATED SILICA FILTER MEDIA
US20040161491A1 (en) * 2003-02-14 2004-08-19 Ting Patrick L. Method and composition for improving the flavor stability of malt beverages
JP4560614B2 (ja) * 2004-04-23 2010-10-13 ダウ・コーニング・コーポレイション シラン処理シリカフィルターメディアを用いて飲料中の濁りを抑制または減少させる方法
ATE539143T1 (de) * 2004-10-21 2012-01-15 Diageo North America Inc Verfahren zur herstellung von gereinigten getränkeprodukten
KR101324499B1 (ko) * 2004-12-16 2013-11-11 다우 코닝 코포레이션 실란-처리된 실리카 필터 매체를 이용하여 음료에서 이취를방지 또는 감소시키는 방법
JP2006311831A (ja) * 2005-05-09 2006-11-16 Suntory Ltd ヘイズの生成を抑制した醸造酒の製造方法
US20070065562A1 (en) * 2005-09-16 2007-03-22 Motts Llp Tomato-based alcohol compositions and methods of preparation
FR2898891B1 (fr) * 2006-03-22 2008-05-30 Centre Nat Rech Scient Procede d'extraction de composes carbonyles d'une boisson par extraction liquide-solide avec un support inerte fonctionnalise
US8881915B2 (en) * 2006-04-26 2014-11-11 Toyo Boseki Kabushiki Kaisha Polymeric porous hollow fiber membrane
PL2402425T3 (pl) 2006-07-13 2021-11-08 Dsm Ip Assets B.V. Ulepszony sposób warzenia
US20080113071A1 (en) * 2006-11-13 2008-05-15 Cohen Jeffrey M Poly n-vinyl pyrrolidone
US8137559B2 (en) 2007-02-09 2012-03-20 Ge Healthcare Bio-Sciences Ab Liquid clarification
WO2008136741A1 (en) * 2007-05-04 2008-11-13 Bio-Works Company Limited Lowering of the content of certain substances in a beverage
EP2166080B1 (en) * 2008-05-23 2014-05-07 Rohm and Haas Company Stabilization of liquid food and beverages
JP5329463B2 (ja) * 2009-03-18 2013-10-30 オルガノ株式会社 過酸化水素分解処理水の製造方法、過酸化水素分解処理水の製造装置、処理槽、超純水の製造方法、超純水の製造装置、水素溶解水の製造方法、水素溶解水の製造装置、オゾン溶解水の製造方法、オゾン溶解水の製造装置および電子部品の洗浄方法
DE102009024410A1 (de) 2009-06-09 2010-12-30 Sartorius Stedim Biotech Gmbh Verfahren zur Gewinnung sekundärer Pflanzeninhaltsstoffe
US20110097464A1 (en) * 2009-10-22 2011-04-28 Ge Healthcare Bio-Sciences Ab Method for liquid processing
GB2487762B (en) 2011-02-03 2015-09-09 Porvair Filtration Group Ltd Composite material
DE102011012569A1 (de) 2011-02-26 2012-08-30 Sartorius Stedim Biotech Gmbh Verfahren zur Gewinnung sekundärer Pflanzeninhaltsstoffe unter Verwendung einer Membran mit kationenaustauschenden Gruppen
JP5816077B2 (ja) * 2011-12-28 2015-11-17 オルガノ株式会社 液体食品もしくは飲料の調整方法
WO2015017338A2 (en) * 2013-07-29 2015-02-05 Constellation Research Llc Treatment of beverages to reduce the effects of noxious constituents
BR112016011660B1 (pt) 2013-11-28 2022-04-05 Cytiva Bioprocess R&D Ab Matriz de separação, e, métodos para estabilização de uma bebida fermentada e para fabricação da matriz de separação
DE102015013978A1 (de) 2015-10-29 2017-05-04 Stabifix Brauerei-Technik KG Verfahren zur Behandlung von Getränken
DE102015122727A1 (de) * 2015-12-23 2017-06-29 Poromembrane Gmbh Filtervorrichtung
JP6917151B2 (ja) * 2017-02-07 2021-08-11 キリンホールディングス株式会社 ポリフェノール低減飲料の製造方法
CN110187050B (zh) * 2018-02-23 2023-04-11 山西燕京啤酒有限公司 一套适用啤酒企业的判定四氢苦水质量的检测方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3623955A (en) * 1968-08-14 1971-11-30 Monsanto Co Purification and recovery of alkaline protease using cationic-exchange resin
US3878300A (en) * 1972-11-30 1975-04-15 Nl Industries Inc Treatment of fermented beverages to increase chill haze stability
US3940498A (en) * 1974-09-03 1976-02-24 Johns-Manville Corporation Chill-proofing with synthetic magnesium silicates
US4156025A (en) * 1975-07-22 1979-05-22 Smedley-HP Foods Limited Purification of beverages
US4100149A (en) * 1975-08-28 1978-07-11 Rhone-Poulenc Industries Method of separating proteins by ion exchange
US4320009A (en) * 1977-07-25 1982-03-16 Frito-Lay, Inc. Processed anthocyanin pigment extracts
FR2470800A1 (fr) * 1979-11-29 1981-06-12 Rhone Poulenc Ind Procede d'epuration des jus de betteraves au moyen d'echangeurs d'ions
US4288462A (en) * 1980-02-04 1981-09-08 Amf Incorporated Method for removing cationic contaminants from beverages
JPS60251867A (ja) * 1984-05-28 1985-12-12 Kirin Brewery Co Ltd 乳酸菌飲料の製造法
US4775541A (en) * 1986-09-12 1988-10-04 Mitco Water Laboratories, Inc. Ion exchange method of treating liquid fermentation products to reduce the content of coloring matter therein
SU1451159A1 (ru) * 1986-10-10 1989-01-15 Кемеровский технологический институт пищевой промышленности Способ стабилизации пива

Also Published As

Publication number Publication date
PL185981B1 (pl) 2003-09-30
AU2315597A (en) 1997-12-05
DE69716809D1 (de) 2002-12-12
WO1997043401A1 (en) 1997-11-20
ATE227334T1 (de) 2002-11-15
SE9601789D0 (sv) 1996-05-10
DE69716809T2 (de) 2003-07-10
EP0806474B1 (en) 2002-11-06
CA2253923A1 (en) 1997-11-20
AR009945A1 (es) 2000-05-17
RU2204596C2 (ru) 2003-05-20
CN1102656C (zh) 2003-03-05
CN1225124A (zh) 1999-08-04
AU721322B2 (en) 2000-06-29
PL329801A1 (en) 1999-04-12
JPH1042852A (ja) 1998-02-17
US6001406A (en) 1999-12-14
ZA973193B (en) 1998-04-16
DK0806474T3 (da) 2003-03-03
EP0806474A1 (en) 1997-11-12
BR9708945A (pt) 2000-01-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ362398A3 (cs) Způsob stabilizace nápojů
US8137559B2 (en) Liquid clarification
US20080237133A1 (en) Macroporous copolymers with large pores
US4508742A (en) Treating beer to prevent chill haze and metal contamination
US3878310A (en) Treatment of beverages to clarify and to prevent haze
US4775541A (en) Ion exchange method of treating liquid fermentation products to reduce the content of coloring matter therein
JP2011514244A (ja) 混合ポリマー濾過媒体
Duarte et al. Application of non-ionic solid sorbents (XAD resins) for the isolation and fractionation of water-soluble organic compounds from atmospheric aerosols
CA2284868C (en) Process for reducing the patulin concentration in fruit juices
KR100605202B1 (ko) 맥주 정화용 예비혼합 조성물
RU2406566C2 (ru) Материал для повышения коллоидной стабильности напитков
AU2014355200B2 (en) Stabilization of fermented beverages
US20110097464A1 (en) Method for liquid processing
WO2008136741A1 (en) Lowering of the content of certain substances in a beverage
AU2014355200A1 (en) Stabilization of fermented beverages
Kano et al. Simple methods for determination of the molecular weight distribution of beer proteins and their application to foam and haze studies
IL32277A (en) Process of clarifying and improving vegetable beverages
WO2000066705A2 (en) Process and composition for reducing chill haze in beverages
JPS5963200A (ja) アクリル系アニオン交換樹脂を使用する抽出性スルホン酸樹脂の選択的除去
RU2034646C1 (ru) Сорбционно-фильтрующий материал для очистки виноматериалов, алкогольных напитков и виноградных соков
Casassa Proteins and Bentonite in Winemaking: Chemical and Practical Aspects and Sensory Consequences
Treguer et al. Influence of porosity and surface chemistry of commercially available powdered activated carbons for the removal of dissolved organic carbon
Levison et al. Validation Studies in the Regeneration of Ion-Exchange Celluloses

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic