PL185981B1 - Sposób stabilizacji piwa - Google Patents

Sposób stabilizacji piwa

Info

Publication number
PL185981B1
PL185981B1 PL97329801A PL32980197A PL185981B1 PL 185981 B1 PL185981 B1 PL 185981B1 PL 97329801 A PL97329801 A PL 97329801A PL 32980197 A PL32980197 A PL 32980197A PL 185981 B1 PL185981 B1 PL 185981B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
beer
matrix
groups
haze
sepharose
Prior art date
Application number
PL97329801A
Other languages
English (en)
Other versions
PL329801A1 (en
Inventor
Michael Katzke
Jan Berglöf
Per Vretblad
Ralf Nendza
Original Assignee
Amersham Biosciences Ab
Intermag Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Amersham Biosciences Ab, Intermag Gmbh filed Critical Amersham Biosciences Ab
Publication of PL329801A1 publication Critical patent/PL329801A1/xx
Publication of PL185981B1 publication Critical patent/PL185981B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12HPASTEURISATION, STERILISATION, PRESERVATION, PURIFICATION, CLARIFICATION OR AGEING OF ALCOHOLIC BEVERAGES; METHODS FOR ALTERING THE ALCOHOL CONTENT OF FERMENTED SOLUTIONS OR ALCOHOLIC BEVERAGES
    • C12H1/00Pasteurisation, sterilisation, preservation, purification, clarification, or ageing of alcoholic beverages
    • C12H1/02Pasteurisation, sterilisation, preservation, purification, clarification, or ageing of alcoholic beverages combined with removal of precipitate or added materials, e.g. adsorption material
    • C12H1/04Pasteurisation, sterilisation, preservation, purification, clarification, or ageing of alcoholic beverages combined with removal of precipitate or added materials, e.g. adsorption material with the aid of ion-exchange material or inert clarification material, e.g. adsorption material
    • C12H1/0432Pasteurisation, sterilisation, preservation, purification, clarification, or ageing of alcoholic beverages combined with removal of precipitate or added materials, e.g. adsorption material with the aid of ion-exchange material or inert clarification material, e.g. adsorption material with the aid of ion-exchange material

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Distillation Of Fermentation Liquor, Processing Of Alcohols, Vinegar And Beer (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)
  • Treatment Of Water By Ion Exchange (AREA)
  • Tea And Coffee (AREA)
  • Devices That Are Associated With Refrigeration Equipment (AREA)

Abstract

1. Sposób stabilizacji piwa, zawierajacego substancje powodujace zmetnienie, po- przez czesciowe usuniecie bialek tworzacych zmetnienie i polifenoli tworzacych zmetnie- nie, znamienny tym, ze: a) kontaktuje sie piwo z nierozpuszczalna w wodzie porowata hydrofilowa matryca, stanowiaca siec polimeryczna posiadajaca eksponowane na powierzchni grupy hydroksy- lowe, wytworzona z polimeru hydrofitowego wybranego sposród polisacharydów, polime- rów akrylanów lub metakrylanów hydroksyalkilowych, polimerów eterów hydroksyalki- lowowi-nylowych, i polimerów ewentualnie N-podstawionych akrylo- lub metakryloami- dów, z która to matryca zwiazane sa kowalencyjnie grupy jonowymienne, przy czym ma- tryca nasycona piwem lub woda jest w 50% wagowych pochodzenia organicznego; b) wyodrebnia sie piwo z matrycy, i c) regeneruje sie matryce. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób stabilizacji piwa, w szczególności sposób stabilizowania piwa przez usuwanie substancji tworzących zmętnienie za pomocą wymieniacza jonowego.
Jakość napojów mierzy się za pomocą różnych parametrów, takich jak trwałość smaku i aromatu, czystość biologiczna i stabilność fizykochemiczna, przy czym ostatni z tych parametrów jest szczególnie ważny dla piwa. Stabilność fizykochemiczna czy też stabilność koloidalna opisuje występowanie zmętnienia (zamglenia) pochodzenia niebiologicznego w napojach butelkowanych, takich jak piwo. Zmętnienie to jest głównie spowodowane przez polifenole i białka, które są zdolne do reakcji z większymi cząsteczkami poprzez mostki wodorowe. Uważa się, że białka tworzące zmętnienie mają Mw w zakresie 30-60 kDa, chociaż zakres może się różnić, zależnie od źródła. Przy usuwaniu białek oMw powyżej 120 kDa, retencja czołowa piwa zmniejsza się. Do grupy polifenoli należą między innymi taniny i antocyjano-geny, które oznaczane oddzielnie mogą być stosowane jako wskaźniki dla stabilizacji piwa. Dla zwiększenia stabilności piwa zwykle usuwa się część polifenoli, białek albo
185 981 obu z nich, stosując różne czynniki i metody. Zwykle wymagany dopuszczalny okres przechowywania dla stabilizowanego piwa wynosi około 6 miesięcy, i może się różnić dla różnych krajów i/lub zależnie od rodzaju piwa.
Stabilizacja i klarowanie napojów są to dwa terminy, które niekiedy są używane wymiennie a niekiedy jako dwa odrębne pojęcia. W ścisłym sensie klarowanie odnosi się do usuwania zmętnienia i substancji stałych widocznych w danym napoju, natomiast stabilizacja odnosi się do usuwania substancji potencjalnie tworzących zmętnienie w celu utrudnienia tworzenia się zmętnienia. W kontekście niniejszego wynalazku te dwa terminy będą interpretowane w ścisłym sensie.
Ilość substancji tworzących zmętnienie i ich tendencja do tworzenia zmętnienia jest uwarunkowana kilkoma czynnikami (patrz część eksperymentalna). Na przykład dla piwa jest zależna od składu, od doboru parametrów procesu przez piwowara, jakości chmielu i jęczmienia, itp. Oznacza to, że akceptowalny poziom stabilności/stabilizacji mierzonej za pomocą ogólnie akceptowanych testów może się różnić, zależnie od rodzaju piwa i/lub browaru. W związku z wynalazkiem jest zatem trudne określenie granic dla stabilizacji. Jako generalny wskaźnik można wskazać, że stabilizacja ma miejsce gdy wartość uzyskana w teście mierzącym jednocześnie zarówno białka jak i polifenole tworzące zmętnienie zmieniła się o co najmniej 10 % w kierunku stabilizacji w konsekwencji zastosowania sposobu według wynalazku. Oznacza to, że zmiana podobna lub nawet zmiana niższa może mieć zastosowanie do testów mierzących białka i polifenole oddzielnie. Celem stabilizacji nie jest usunięcie wszystkich białek i/lub polifenoli tworzących zmętnienie, ponieważ mogłoby to łatwo wpłynąć na charakter danego napoju.
Problemy z substancjami tworzącymi zmętnienie w napojach są znane od wielu lat i sugerowano liczne rozwiązania do ich usuwania.
Najpowszechniej stosowany sposób usuwania polifenoli z napojów polega na zastosowaniu poliwinylopirolidonu, PVPP. Przed dodaniem do napoju PVPp musi być wymieszany z wodą z wytworzeniem zawiesiny. PVPP dodaje się do zbiornika przechowalniczego lub dodaje do strumienia piwa przed filtrem piwa i odfiltrowuje razem z innymi cząstkami zmętnienia. PVPP jest dostępny w dwóch gatunkach jakościowych: do jednostkowego użytku i do wielokrotnego użytku, o różnej wielkość cząstek.
Z SU 1451159 znany jest sposób stabilizacji piwa przy użyciu sorbenta jonowymiennego do usuwania polifenoli. W sposobie tym piwo ogrzewa się do 65-75°C i dodaje się silnie zasadowy, makrousieciowany sorbent (wymieniacz anionowy) na bazie kopolimerów styrenu i 4% związku diwinylowego, zawierającego funkcjonalne czwartorzędowe -grapy trimetyloamoniowe. Ten hydrofobowy sorbent dodaje się do piwa w ilościach zapewniających usunięcie 25-30% polifenoli, miesza się, pozostawia do odstania na 2-3 minuty i piwo dekantuje się. Sorbent ma zdolność sorpcji polifenolu 18-19 mg/g, może być wykorzystywany co najmniej dziesięć razy i regeneruje się 5 częściami objętościowymi wody w temperaturze 45-50°C.
W publikacji Rep. Res. Lab. Kirin Brew Co. (1972), nr 15, strony 17-24 opisano stosowanie wymieniacza anionowego (żywica Dowex 1 x 4) do frakcjonowania polifenoli w piwie. Najpierw polifenole ekstrahuje się z piwa, na przykład octanem etylu, następnie ekstrakt poddaje się chromatografii anionowymiennej w celu frakcjonowania polifenoli na kilka grup do dalszych badań. Tak więc wymieniacz anionowy nie jest stosowany do stabilizacji napojów.
W Europie jeden z najpowszechniej stosowanych sposobów usuwania białek z piwa polega na stosowaniu krzemionki, która musi być wstępnie przeprowadzona w formę zawiesiny w wodzie. Żel krzemionkowy dodaje się do zbiornika przechowalniczego lub dozuje się w sposób ciągły do strumienia piwa przed filtrem piwa. Żel krzemionkowy odfiltrowuje się razem z innymi cząstkami zmętnienia i odrzuca się do odpadów po zużyciu.
Inna szeroko stosowana metoda usuwania białek polega na zastosowaniu kwasu garbnikowego (taniny). Najpierw wytwarza się roztwór taniny w wodzie, który następnie dodaje się do zbiornika przechowalniczego lub dozuje w sposób ciągły do strumienia piwa przed filtrem piwa. Taninę odfiltrowuje się razem z innymi cząstkami zmętnienia i odrzuca się po zużyciu do odpadów.
185 981
Istni«ej;ą także alternatywne metody usuwania białek z napojów zawierających substancje tworzące zmętnienie, na przykład poprzez zastosowanie enzymów proteolitycznych lub bentonitu.
Fakt, że szeroko stosowany żel krzemionkowy i taniny nie nadają się do wielokrotnego wykorzystania, sprawia że są one poważnymi źródłami zanieczyszczenia środowiska.
Podczas roku pierwszeństwa konwencyjnego Szwedzki Urząd Patentowy wydał Międzynarodowy Raport z Poszukiwań, cytujący następujące publikacje:
a. opis patentowy USA nr 4100149, dotyczący usuwania białek z piwa i innych napojów w celu uzyskania na przykład sklarowanego piwa. Stosuje się adsorbent zbudowany z cząstek nieorganicznych powlekanych polimerem. Polimer posiada grupy jonowymienne. Część eksperymentalna skupia się na powlekanych cząstkach krzemionki i nie jest jasne, czy efekt uzyskuje się dzięki krzemionce, powłoce polimerycznej czy naładowanym grupom.
b. EP-A-166238 dotyczy zobojętniania aktywności bakteriostatycznej polifenoli w sokach owocowych przez dodanie czynnika, który może mieć grupy jonowymienne lub nie.
c. Hughes, Food Technology in New Zealand, 10 (30) (1985) sugeruje, że celulozowe wymieniacze jonowe mogą być stosowane do stabilizowania piwa, ponieważ wiadomo, że mogą adsorbować białka.
d. Opis patentowy USA nr 4288462 sugeruje, że do usuwania zmętnienia i substancji tworzących zmętnienie pochodzenia białkowego z napojów, takich jak piwo, można stosować element filtracyjny załadowany anionową krzemionką koloidalną.
e. Opis patentowy USA nr 3623955 dotyczy usuwania niektórych enzymów z piwa.
f. Opis patentowy USA nr 3940498 sugeruje stosowanie syntetycznego krzemianu magnezu do jednoczesnego usuwania niepożądanych białek i polifenoli z napojów, takich jak piwo.
g. WPI, nr akcesyjny 89-212564/29 dotyczy SU 1451159, który omówiono powyżej.
Niektóre dodatkowe publikacje są następujące:
h. WPI nr akcesyjny 81-81725D (=DD-A-150078) sugeruje stosowanie cząstkowej substancji hydrofobowej posiadającej grupy zdolne do tworzenia mostka wodorowego, wymiany jonowej, chemisorpcji lub chelatowania do usuwania substancji tworzących zmętnienie z napojów, w tym z piwa.
i. WPI nr akcesyjny 81-15897D (GB-A-2056485) sugeruje stosowanie dodatnio naładowanych cząstek do usuwania substancji powodujących zmętnienie w napojach (wino, piwo, soki owocowe, itp.). Ładunek wprowadza się przez działanie na cząstki kationową substancją syntetyczną poliamidowo-poliammowoepichlorohydrynową. Przy kontaktowaniu napoju z cząstkami wywołuje się strącanie osadu, który może być następnie usunięty przez filtrację.
j. WPI nr akcesyjny 77-09751Y (= GB-A-1499849) sugeruje usuwanie prekursorów zmętnienia w napojach za pomocą wymieniaczy kationowych na bazie matryc hydrofobowych.
Sposób według wynalazku zapewnia jednoczesne usunięcie polifenoli i białek z piwa, i polega na kontaktowaniu piwa z wymieniaczem jonowym, zdolnym do adsorbowania obu rodzajów substancji. Charakterystyczna cechą stosowanego wymieniacza jonowego jest to, że jest to nierozpuszczalna w wodzie porowata matryca hydrofilowa, z którą związane są kowalencyjnie grupy jonowymienne.
Zgodnie z wynalazkiem, sposób .stabilizowania piwa, zawierającego substancje powodujące zmętnienie, poprzez częściowe usunięcie białek tworzących zmętnienie i polifenoli tworzących zmętnienie, polega na tym że:
a) kontaktuje się piwo z nierozpuszczalną, w wodzie porowatą hydrofilową matrycą, stanowiącą sieć polimeryczną posiadającą eksponowane na powierzchni grupy hydroksylowe, wytworzoną, z polimeru hydrofitowego wybranego spośród polisacharydów, polimerów akrylanów lub metakrylanów hydroksyalkilowych, polimerów eterów hydroksyalkilowowinylowych, i polimerów ewentualnie N-podstawionych akrylo- lub metakryloamidów, z którą to matrycą związane są kowalencyjnie grupy jonowymienne, przy czym matryca nasycona piwem lub wodąjest w >50% wagowych pochodzenia organicznego;
b) wyodrębnia się piwo z matrycy, i
c) regeneruje się matrycę.
Fizycznie matryca może mieć postać ustalonego złoża, składającego się z upakowanych porowatych perełek/cząstek lub porowatego monolitu lub membrany (matryc ciągłych).
185 981
Kształt perełek/cząstek może być sferyczny lub nieregularny. Alternatywnie, matryca może mieć postać złoża fluidalnego, które może być niewymieszane (sklasyfikowane, stabilizowane, ekspandowane) w celu umożliwienia chromatografowania, albo całkowicie wymieszane, jak w procedurach okresowych.
Matryca jest zbudowana z sieci polimerycznej z eksponowanymi (wystającymi) na powierzchni grupami hydroksylowymi, tak aby kontaktowały się z piwem podczas prowadzenia procesu stabilizacji piwa sposobem według wynalazku, to jest zarówno na powierzchniach zewnętrznych jak i na powierzchniach porów. Odpowiednie polimery są w większości pochodzenia organicznego i biologicznego (biopolimery), chociaż mogą to być także polimery całkowicie syntetyczne. Przykładowymi użytecznymi biopolimerami są żele polisacharydowe wytworzone z dekstranu (Sephadex®, Pharmacia Biotech AB, Uppsala, Szwecja), agarozy (Septi^c^^^®, Pharmacia Biotech AB, Uppsala, Szwecja), skrobi, celulozy (Sephacel®, Pharmacia Biotech AB, Uppsala, Szwecja), itp., podstawione odpowiednimi grupami jonowymiennymi i ewentualnie także usieciowane. Odpowiednimi polimerami syntetycznymi są polimery akrylanów lub metakrylanów hydroksyalkilowych, polimerów eterów hydroksyalkilowowinylowych, i polimerów ewentualnie N-podstawionych akrylo- lub metakryloamidów. Wymienione wyżej biopolimery i polimery syntetyczne mają zaznaczony charakter hydrofitowy, ponieważ posiadają wzdłuż łańcucha polimerycznego grupy hydroksylowe i/lub amidowe.
Matryca, zwłaszcza w przypadku gdy ma postać perełek, może zawierać substancję nieorganiczną, chociaż jak wspomniano powyżej, główne składniki powinny być pochodzenia organicznego, to jest > 50% wagowych (nasycona piwem lub wodą).
Istotne jest, aby porowatość żelu była dostatecznie wysoka dla umożliwienia penetracji białek i polifenoli destabilizujących piwo. Zgodnie z tym żel powinien być przepuszczalny dla białek globulamych poniżej 107, często poniżej 5 x 106 daltona. Zdolność jonowymienna jest typowo zawarta w zakresie 0,05-0,50 mmoli na ml upakowanego złoża.
Grupy jonowymienne mogą być kationowymienne lub anionowymienne. Przykłady grup kationowymiennych obejmują grupy karboksylowe (-COO'), kwasowe grupy sulfonowe (-SO,O), kwasowe grupy fosfonowe, itp. Przykłady grup anionowymiennych to czwartorzędowe, trzeciorzędowe, drugorzędowe i pierwszorzędowe grupy aminowe (-N+(R„R2,R3)). Wolna wartościowość wskazuje wiązanie kowalencyjne z matrycą, które typowo ma miejsce poprzez organiczną strukturę łącznikową, na przykład czysty alkilen lub hydroksyalkilen. R,są to typowo atomy wodoru lub niższe grupy alkilowe (C,.6), które mogą być podstawione jedną lub więcej niż jedną, grupą, hydroksylową. Spośród czwartorzędowych grup aminowych można na przykład wymienić grupę -N+CHj^, która gdy jest przyłączona do. matrycy poprzez łącznik -CH2CHOHCH2-, jest określana jako grupa -Q. W części eksperymentalnej stosuje się SP Sepharose® i CM Sepharose®. CM (karboksymetyl) w CM Sepharose® oznacza -OCH2COO-, podstawiającą grupę OH bezpośrednio przyłączoną do matrycy podstawowej (agarozy). SP (sulfopropyl) oznacza -(CH2)3SO3-, podstawienie grupy OH matrycy podstawowej (agarozy) poprzez łącznik -OCRCHOHCRO-.
Etapy sposobu według wynalazku obejmują: a) kontaktowanie matrycy z piwem poddawanym stabilizacji z jednym lub więcej niż jednym z wymienionych powyżej wymieniaczy jonowych w warunkach umożliwiających adsorpcję destabilizujących białek i fenoli, b) wyodrębnienie piwa z wymieniacza jonowego i c) regenerację wymieniacza jonowego przez kontaktowanie go z roztworem regenerującym, na przykład zawierającym tylko wodorotlenek sodu, chlorek sodu i wodę. Jak wskazano powyżej, kontaktowanie może być prowadzone przez umożliwienie przechodzenia piwa poprzez naczynie (na przykład kolumnę) zawierającą wymieniacz jonowy w dowolnej z wymienionych powyżej postaci. Typowo roztwór regenerujący przepuszcza się w kierunku przeciwnym do kierunku przepuszczania piwa. Proces może być ciągły lub okresowy. Po skontaktowaniu piwa z wymieniaczem jonowym nie ma konieczności prowadzenia dalszego etapu filtracji (porównaj część eksperymentalna). Typowo w przypadku piwa temperatura, co najmniej podczas kontaktowania z wymieniaczem jonowym, jest powyżej temperatury zamarzania piwa i poniżej temperatury +10°C, na przykład 5°C. W większości browarów obecnie pracuje się w temperaturze około 0°C, co ze względów
185 981 praktycznych jest preferowane także w sposobie według wynalazku. Mogą być włączone także inne etapy, typowo stosowane w dziedzinie stabilizacji napojów.
Najlepszy sposób realizacji wynalazku znany w dacie pierwszeństwa zgłoszenia obejmuje opisany powyżej etap regeneracji. Jako wymieniacz jonowy stosuje się wymieniacz jonowy typu Q (Q-Sepharose®) w postaci makroperełek (średnia wielkość cząstki 200 pm) upakowanych na kolumnie, przez którą przepuszcza się piwo. Q-Sepharose® jest przenikalna dla białek globularnych o ciężarze 4 x 106 daltona i ma zdolność wymienną 0,18-0,25 mmoli na mol upakowanego złoża. Temperatura wynosi około 0°C (patrz także przykład 4).
Wynalazek zostanie opisany bliżej za pomocą poniższych, nieograniczających przykładów.
CZĘŚĆ EKSPERYMENTALNA
Materiały i metodyka
W eksperymentach dla scharakteryzowania stabilności piwa prowadzono następujące analizy.
Tabela A
Analiza Oznaczenie Literatura/źródło
Strącanie siarczanu amonu Białko powodujące zmętnienie MEBAK*, 1993, str. 164-165
Test schładzania z alkoholem (ACT) Polifenole i białka powodujące zmętnienie. Stabilność piwa MEBAK*, 1993, str. 160-162
Polifenole, łącznie Zawartość polifenoli MEBAK*, 1993, str. 169-170
Antocyjanogeny Zawartość antocyjanogenów MEBAK*, 1993, str. 171-172
Test przyspieszonego starzenia 0/40°C Stabilność piwa MEBAK*, 1993, str. 157-158
* MEBAK jest skrótem od Mitteleuropaische Brautechnologie Analysenkommission (Środkowoeuropejska Komisja Analizy Technologii Piwowarskich)
1. czułe na białka
1.1. Strącanie siarczanem amonu. Po dodaniu do piwa nasyconego roztworu siarczanu amonu wytwarza się zmętnienie ze strąconych białek. Im więcej siarczanu amonu potrzeba do spowodowania tego zmętnienia, tym lepiej stabilizowane jest piwo.
1.2. „Test Esbacha”. Białka wysokocząsteczkowe będą strącane „reagentem Esbacha” (roztwór kwas pikrynowy - kwas cytrynowy). Dodanie reagenta będzie powodować zmętnienie, które można mierzyć fotometrycznie.
2. Polifenole
2.1. Polifenole łącznie. Oznacza się wszystkie polifenole, zwłaszcza polifenole posiadające wicynalne grupy hydroksylowe. Polifenole reagują w roztworze alkalicznym z jonami żelaza, tworząc barwne kompleksy żelaza, które można oznaczać fotometrycznie.
2.2. Antocyjanogeny są substancjami fenolowymi, które pod działaniem kwasu chlorowodorowego przekształcają się w czerwono zabarwione antocyjanidyny.
3. Testy do oznaczania stabilności piwa
3.1. Test schładzania z alkoholem. Po ochłodzeniu piwa, tworzy się odwracalne zmętnienie, spowodowane przez wytrącanie kompleksów polifenol-białko. Dodanie alkoholu zmniejsza rozpuszczalność tych kompleksów i przyspiesza strącanie.
3.2. Test przyspieszonego starzenia. Piwo przechowuje się w temperaturze 0°C, 40°C lub 60°C aż do pojawienia się zmętnienia w ilości 2 jednostek EBC. Zmętnienie jest spowodowane przez strącanie się kompleksów polifenol-białko.
Stabilność piwa jest cechą złożoną, uwarunkowaną wieloma parametrami, w tym zawartością białek i/lub polifenoli. Test schładzania z alkoholem i test przyspieszonego starzenia, wykazują liniową zależność od stabilizacji. Testy wymienione powyżej w punktach 1 i 2 nie wykazują zależności liniowej.
W sposobie według wynalazku testowano następujące wymieniacze jonowe.
185 981
Tabela B
Wymieniacz jonowy Grupa funkcyjna Granica ekskluzji (Daltony) Średnia wielkość perełek (pm)
Wymieniacze anionowe: Q Sepharose® Fast-Flow Czwartorzędowe amoniowe 4x106 90
Q Sepharose® Big Beads 200
SOURCE™ 30Q “ ,, “ < 107 30
DEAE Sephacel® Dietyloaminoetylowe 1x106 100
Wymieniacze kationowe: SP Sepharose® Fast-Flow Sulfopropylowe 4 106 90
SP Sepharose® Big Beads 4x106 90
CM Sepharose® Fast-Flow Karboksymetylowe 4x106 90
Wszystkie eksperymenty prowadzono w temperaturze około 0°C i bez jakiejkolwiek uprzedniej obróbki filtrowanego piwa.
Eksperyment 1
W eksperymentach 1 i 2 kolumnę chromatograficzną o średnicy wewnętrznej 50 mm (Pharmacia XK 50/20) zapakowano 60 ml Q Sepharose® Big Beads. Następnie przez kolumnę pompowano ciecze, zgodnie z poniższym programem CIP (cleaning in place):
- 800 ml wody, 10 minut,
- 1000 ml 1M NaOH, 60 minut,
- 500 ml wody, 10 minut,
- 500 ml 2M NaCl, 30 minut,
- 50 ml wody, 10 minut.
Program ten przeprowadzano także po każdym cyklu z piwem w celu regeneracji kolumny. 30 l filtrowanego i niestabilizowanego piwa pompowano przez upakowaną kolumnę z szybkością przepływu 6 l/h. Piwo to zbierano, analizowano i porównywano dane z danymi dla piwa nie poddawanego takiej obróbce. Wyniki przedstawiono w poniższej tabeli I.
Tabela I
Obróbka piwa ml NH4SO2/100 ml piwa ACT jednostki EBC* polifenole mg/l Antocyjanogeny mg/l Test przysp. starzenia, dni, 40°C
Nie poddawane obróbce 10 10,8 205 49 1,5
Q Sepharose® 15 4,4 164 35 18
* EBC jest skrótem od European Brewery Convention (Europejska Konwencja Browarnicza). Jednostka EBC odnosi się do mieszaniny siarczanu hydrazyny i heksametylenotetraaminy (formazyny). 1 jednostka absolutna =9000 jednostek Helm = 15500 jednostek EBC.
Eksperyment 2 l filtrowanego i niestabilizowanego piwa pompowano przez upakowaną kolumnę z szybkością przepływu 7,8 l/h. Piwo to zbierano, analizowano a dane porównywano z danymi uzyskanymi dla piwa nie poddanego takiej obróbce. Wyniki zestawiono w poniższej tabeli II.
185 981
Tabela II
Obróbka piwa ml NH4SO2/100 ml piwa ACT jednostki EBC polifenole mg/l Antocyjanogeny mg/l Test przysp. starzenia, dni, 40°C
Nie poddawane obróbce 7 10,2 201 54 1,2
Q Sepharose® 11 8 188 45 8
Jak wynika z tabel I i II, piwa poddane obróbce za pomocą Q Sepharose® mają mniej polifenoli i antocyjanogenów niż piwo nie poddawane obróbce. Czuły na białka test strącania siarczanem amonu wykazał zmniejszenie ilości białka w piwie poddawanym obróbce. Ponadto, wyniki testu schładzania z alkoholem i testu starzenia wykazały, że stabilność koloidalna piwa poddanego obróbce za pomocą Q Sepharose® jest wyraźnie lepsza niż odpowiadające wartości dla piwa nie poddanego obróbce.
Eksperyment 3. Porównanie różnych wymieniaczy jonowych
W tym eksperymencie dla każdego z wymieniaczy jonowych kolumnę o średnicy wewnętrznej 10 mm załadowano 3 ml żywicy jonowymiennej, przemyto i równowagowano 100 ml buforu (etanol 4,5% obj., pH skorygowane na 4,5 za pomocą kwasu cytrynowego). Następnie przez każdą z upakowanych kolumn pompowano 500 ml filtrowanego, niestabilizowanego piwa.
Do celów porównawczych zastosowano silikażel (FK700 z firmy Degussa, Niemcy).
Piwo poddane takiej obróbce zebrano, analizowano, a dane przedstawiono poniżej w tabelach lii i IV.
Tabela III
Próbka Zmętnienie (EBC) po dodaniu 15 ml NH4SO2/100 ml (jednostki EBC)
piwo nie poddane obróbce 10
silikażel 1,1
Q Sepharose® Fast Flow 4,1
Q Sepharose® Big Beads 4,8
SP Sepharose® Fast Flow 6
SP Sepharose® Big Beads 6
CM Sepharose® Fast Flow 10
Jak wynika z tabeli, poza silikażelem, Q Sepharose® prowadzi do największego zmniejszenia zawartości w piwie białek powodujących zmętnienie. Pewien efekt stabilizujący wywiera także SP Sepharose®, natomiast CM Sepharose® nie wywiera żadnego efektu w porównaniu z piwem nie poddanym obróbce.
Tabela IV
Próbka Zmętnienie (EBC) po dodaniu 15 ml NH4SO2/100ml (jednostki EBC) Test schładzania z alkoholem (jednostki EBC)
nie poddane obróbce 10,0 25,0
silikażel 1,7 4,8
SOURCE™ 30Q 4,2 18
DEAE Sephacel® 4,7 5,6
Q Sepharose® Big Beads 4,7 4,5
Q Sepharose® Fast Flow 5,2 3,0
185 981
Wydaje się, że SOURCE™ 30Q miał najlepsze właściwości adsorbowania białka, ale wynik testu schładzania z alkoholem był dla tego produktu słaby. Q Sepharose Big Beads i DEAE Sephacel miały prawie porównywalne właściwości stabilizujące, a dobre wyniki testu schładzania z alkoholem wskazywały na dobrą stabilność piwa poddanego takiej obróbce dzięki dodatkowej adsorpcji polifenoli. W porównaniu z DEAE, Sephacel, Q Sepharose ma wyższą stabilność chemiczna, co jest ważną zaletą w procesie czyszczenia i odkażania w przemyśle piwowarskim.
Korzystnym wymieniaczem jonowym w sposobie według wynalazku jest Q Sepharose Big Beads pod względem właściwości stabilizacji piwa, przenikalności i stabilności chemicznej.
Eksperyment 4. Stabilizacja piwa na dużą skalę.
Eksperyment ten prowadzono w browarze w warunkach praktycznych. W browarze tym piwo zwykle stabilizowano stosując 15 g PVPP/hl i 30 g silikażelu/hl.
W eksperymencie 4 kolumnę chromatograficzną o średnicy wewnętrznej 30 cm (Pharmacia BPG 300) załadowano 9 litrami Q Sepharose Big Beads. Wysokość złoża Q Sepharose w upakowanej kolumnie wynosiła 13 cm. Następnie przez kolumnę pompowano kilka cieczy (program CIP):
- 200 litrów wody, 10 minut,
- 30 litrów 2M NaCl, 20 minut,
- 40 litrów wody, 15 minut,
- 30 litrów 1M NaOH, 120 minut,
- 40 litrów wody, 15 minut,
- 30 litrów 1M NaCl, 20 minut,
- 40 litrów wody, 15 minut.
Program ten prowadzono także po każdym cyklu z piwem. Przez załadowaną kolumnę przepuszczano 145 hl filtrowanego i niestabilizowanego piwa z szybkością przepływu 10 hl/h. Piwo to zbierano i analizowano. Dane porównywano z piwem nie poddawanym obróbce i z piwem stabilizowanym w taki sposób jak w zwykłej produkcji (15 g PVPP/hl i 30 g silikażelu/hl). Wyniki podano poniżej w tabeli V.
Tabela V
Obróbka piwa mlNH4SO2/100 ml piwa ACT, jednostki EBC Antocyj anogeny, mg/l Test przyspieszonego starzenia, dni w 40°C
Brak obróbki 11 15,1 65 1,4
Q Sepharose® 13 11,2 48 7,8
Zwykła (15 g PVPP/hl i 30 g silikażelu/hl) 19 10,9 52 8
Jak wynika z tabeli, piwo poddane obróbce Q Sepharose® miało mniej antocyjanogenów niż piwo nie poddane obróbce. Czuły na białko test strącania siarczanem amonu wykazał zmniejszenie ilości białka w piwie poddanym obróbce. Wyniki testu schładzania z alkoholem i testu starzenia wykazały, że stabilność koloidalna piwa poddanego obróbce z Q Sephrose® była znacznie lepsza niż piwa nie poddanego obróbce. W porównaniu z normalną obróbką w celu stabilizacji piwa, Q Sepharose® adsorbowała nieco mniej białek ale więcej antocyjanogenów. Efekt stabilizujący, mierzony w teście schładzania z alkoholem i teście starzenia, daje porównywalne wyniki. Oznacza to, że piwo poddane obróbce a Sepharose® miało taką samą stabilność koloidałnąjak piwo poddane obróbce PVPP i silikażelem, natomiast stabilizacja za pomocą Q Sepharose® daje następujące zalety:
1. Q Sephharosc® łączy efekty materiałów adsorbujących białko i polifenole. Zatem dla stabilizacji piwa konieczny jest tylko jeden materiał i jeden etap zamiast dwóch.
2. Q Sepharose® nadaje się do wielokrotnego wykorzystania, podczas gdy nie istnieje materiał adsorbujący białko do wielokrotnego użytku i materiał adsorbujący łącznie białko i polifenole do wielokrotnego użytku.
185 981
3. Ponieważ Q Sepharose® może być wykorzystana przez ponad 170 cykli, powoduje znacznie mniejsze zanieczyszczenie środowiska niż materiały do jednokrotnego użytku.
4. Stabilizacja piwa za pomocą Q Sepharose® jest łatwa do prowadzenia i może być zautomatyzowana.
5. Proces stabilizacji jest oddzielony od procesu filtracji napoju. Umożliwia to prostą i łączną stabilizację piwa, niezależną od obecnych i przyszłych systemów filtracyjnych.
6. W porównaniu z na przykład enzymami stosowanymi do stabilizacji napojów, Q Sepharose® jest nierozpuszczalna.
Porównanie szybkości przepływu z powszechnie stosowanym filtrem z ziemią okrzemkową podano poniżej w tabeli VI.
Tabela VI
Specyficzna szybkość przepływu hl/m2 filtra powierzchnia.h
filtr z ziemią okrzemkową 1-2
kolumna załadowana Q Sepharose® 141
Jak wynika z tabeli, kolumny załadowane Q Sepharose® umożliwiają bardzo wysokie szybkości przepływu.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób stabilizacji piwa, zawierającego substancje powodujące zmętnienie, poprzez częściowe usunięcie białek tworzących zmętnienie i polifenoli tworzących zmętnienie, znamienny tym, że:
    a) kontaktuje się piwo z nierozpuszczalną w wodzie porowatą hydrofitową matrycą, stanowiącą sieć polimeryczną posiadającą eksponowane na powierzchni grupy hydroksylowe, wytworzoną, z polimeru hydrofitowego wybranego spośród polisacharydów, polimerów akrylanów łub metakrylanów hydroksyalkilowych, polimerów eterów hydroksyalkilowowinylowych, i polimerów ewentualnie N-podstawionych akrylo- lub metakryloamidów, z którą to matrycą związane są kowalencyjnie grupy jonowymienne, przy czym matryca nasycona piwem lub wodąjest w >50% wagowych pochodzenia organicznego;
    b) wyodrębnia się piwo z matrycy, i
    c) regeneruje się matrycę.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się matrycę w formie ustalonego złoża składającego się z upakowanych perełek/cząstek, porowatego monolitu lub membrany.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosuje się matrycę przenikalną dla białek globularnych o ciężarze poniżej 107Daltonów.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosuje się matrycę posiadającą jako grupy jonowymienne grupy anionowymienne.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że stosuje się matrycę posiadającą jako grupy anionowymienne czwartorzędowe grupy amoniowe.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że stosuje się matrycę posiadającą czwartorzędowe grupy amoniowe -CH2CHOHCH2N+(CH3)3.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosuje się matrycę zawierającą jako grupy jonowymienne grupy kationowymienne.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że proces prowadzi się w temperaturze poniżej 10°C i powyżej temperatury zamarzania piwa.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że proces prowadzi się w temperaturze poniżej 5°C.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że proces prowadzi się w sposób ciągły.
PL97329801A 1996-05-10 1997-03-27 Sposób stabilizacji piwa PL185981B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9601789A SE9601789D0 (sv) 1996-05-10 1996-05-10 Beverage stabilization
PCT/SE1997/000548 WO1997043401A1 (en) 1996-05-10 1997-03-27 Beverage stabilization

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL329801A1 PL329801A1 (en) 1999-04-12
PL185981B1 true PL185981B1 (pl) 2003-09-30

Family

ID=20402526

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97329801A PL185981B1 (pl) 1996-05-10 1997-03-27 Sposób stabilizacji piwa

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6001406A (pl)
EP (1) EP0806474B1 (pl)
JP (1) JPH1042852A (pl)
CN (1) CN1102656C (pl)
AR (1) AR009945A1 (pl)
AT (1) ATE227334T1 (pl)
AU (1) AU721322B2 (pl)
BR (1) BR9708945A (pl)
CA (1) CA2253923A1 (pl)
CZ (1) CZ362398A3 (pl)
DE (1) DE69716809T2 (pl)
DK (1) DK0806474T3 (pl)
PL (1) PL185981B1 (pl)
RU (1) RU2204596C2 (pl)
SE (1) SE9601789D0 (pl)
WO (1) WO1997043401A1 (pl)
ZA (1) ZA973193B (pl)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6576275B1 (en) * 1999-02-02 2003-06-10 Archer-Daniels-Midland Company Process for extracting polyphenolic antioxidants from purine-containing plants
WO2001078881A1 (en) * 2000-04-14 2001-10-25 Bryan Richard Tudhope Apparatus and method for isolating and/or eliminating solutes from a solution
EP1300461B1 (en) 2000-07-11 2008-12-03 Sapporo Breweries Ltd. Process for producing malt alcoholic drink
DE10051266A1 (de) * 2000-10-16 2002-04-25 Basf Ag Verfahren zur Filtration einer Flüssigkeit, mit einem Filterhilfsmittel und Verfahren zu deren Herstellung
DE10215147A1 (de) * 2002-04-05 2003-10-16 Basf Ag Verwendung von Polymerisation, enthaltend thermoplastische Polymere als Filterhilfs- und/oder Stabilisierungsmittel
US7264728B2 (en) 2002-10-01 2007-09-04 Dow Corning Corporation Method of separating components in a sample using silane-treated silica filter media
EP1545734A4 (en) * 2002-10-01 2009-11-11 Dow Corning METHOD FOR SEPARATING CONSTITUENTS IN A SAMPLE USING SILAN-TREATED SILICA FILTER MEDIA
US20040161491A1 (en) * 2003-02-14 2004-08-19 Ting Patrick L. Method and composition for improving the flavor stability of malt beverages
JP4560614B2 (ja) * 2004-04-23 2010-10-13 ダウ・コーニング・コーポレイション シラン処理シリカフィルターメディアを用いて飲料中の濁りを抑制または減少させる方法
US20060088632A1 (en) * 2004-10-21 2006-04-27 Christopher Armes Purified beverage products and processes for making the same
EP1838173B1 (en) * 2004-12-16 2013-10-16 Dow Corning Corporation Method of preventing or reducing off-flavor in a beverage using silane-treated silica filter media
JP2006311831A (ja) * 2005-05-09 2006-11-16 Suntory Ltd ヘイズの生成を抑制した醸造酒の製造方法
US20070065562A1 (en) * 2005-09-16 2007-03-22 Motts Llp Tomato-based alcohol compositions and methods of preparation
FR2898891B1 (fr) * 2006-03-22 2008-05-30 Centre Nat Rech Scient Procede d'extraction de composes carbonyles d'une boisson par extraction liquide-solide avec un support inerte fonctionnalise
US8881915B2 (en) 2006-04-26 2014-11-11 Toyo Boseki Kabushiki Kaisha Polymeric porous hollow fiber membrane
EP2402425B1 (en) 2006-07-13 2021-04-14 DSM IP Assets B.V. Improved brewing process
US20080113071A1 (en) * 2006-11-13 2008-05-15 Cohen Jeffrey M Poly n-vinyl pyrrolidone
US8137559B2 (en) 2007-02-09 2012-03-20 Ge Healthcare Bio-Sciences Ab Liquid clarification
WO2008136741A1 (en) * 2007-05-04 2008-11-13 Bio-Works Company Limited Lowering of the content of certain substances in a beverage
EP2166080B1 (en) 2008-05-23 2014-05-07 Rohm and Haas Company Stabilization of liquid food and beverages
JP5329463B2 (ja) * 2009-03-18 2013-10-30 オルガノ株式会社 過酸化水素分解処理水の製造方法、過酸化水素分解処理水の製造装置、処理槽、超純水の製造方法、超純水の製造装置、水素溶解水の製造方法、水素溶解水の製造装置、オゾン溶解水の製造方法、オゾン溶解水の製造装置および電子部品の洗浄方法
DE102009024410A1 (de) 2009-06-09 2010-12-30 Sartorius Stedim Biotech Gmbh Verfahren zur Gewinnung sekundärer Pflanzeninhaltsstoffe
US20110097464A1 (en) * 2009-10-22 2011-04-28 Ge Healthcare Bio-Sciences Ab Method for liquid processing
GB2487762B (en) 2011-02-03 2015-09-09 Porvair Filtration Group Ltd Composite material
DE102011012569A1 (de) 2011-02-26 2012-08-30 Sartorius Stedim Biotech Gmbh Verfahren zur Gewinnung sekundärer Pflanzeninhaltsstoffe unter Verwendung einer Membran mit kationenaustauschenden Gruppen
JP5816077B2 (ja) * 2011-12-28 2015-11-17 オルガノ株式会社 液体食品もしくは飲料の調整方法
US20150030732A1 (en) 2013-07-29 2015-01-29 Constellation Research, LLC Treatment of beverages to reduce the effects of noxious constituents
US10465153B2 (en) * 2013-11-28 2019-11-05 Ge Healthcare Bioprocess R&D Ab Stabilization of fermented beverages
DE102015013978A1 (de) 2015-10-29 2017-05-04 Stabifix Brauerei-Technik KG Verfahren zur Behandlung von Getränken
DE102015122727A1 (de) * 2015-12-23 2017-06-29 Poromembrane Gmbh Filtervorrichtung
JP6917151B2 (ja) * 2017-02-07 2021-08-11 キリンホールディングス株式会社 ポリフェノール低減飲料の製造方法
CN110187050B (zh) * 2018-02-23 2023-04-11 山西燕京啤酒有限公司 一套适用啤酒企业的判定四氢苦水质量的检测方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3623955A (en) * 1968-08-14 1971-11-30 Monsanto Co Purification and recovery of alkaline protease using cationic-exchange resin
US3878300A (en) * 1972-11-30 1975-04-15 Nl Industries Inc Treatment of fermented beverages to increase chill haze stability
US3940498A (en) * 1974-09-03 1976-02-24 Johns-Manville Corporation Chill-proofing with synthetic magnesium silicates
US4156025A (en) * 1975-07-22 1979-05-22 Smedley-HP Foods Limited Purification of beverages
US4100149A (en) * 1975-08-28 1978-07-11 Rhone-Poulenc Industries Method of separating proteins by ion exchange
US4320009A (en) * 1977-07-25 1982-03-16 Frito-Lay, Inc. Processed anthocyanin pigment extracts
FR2470800A1 (fr) * 1979-11-29 1981-06-12 Rhone Poulenc Ind Procede d'epuration des jus de betteraves au moyen d'echangeurs d'ions
US4288462A (en) * 1980-02-04 1981-09-08 Amf Incorporated Method for removing cationic contaminants from beverages
JPS60251867A (ja) * 1984-05-28 1985-12-12 Kirin Brewery Co Ltd 乳酸菌飲料の製造法
US4775541A (en) * 1986-09-12 1988-10-04 Mitco Water Laboratories, Inc. Ion exchange method of treating liquid fermentation products to reduce the content of coloring matter therein
SU1451159A1 (ru) * 1986-10-10 1989-01-15 Кемеровский технологический институт пищевой промышленности Способ стабилизации пива

Also Published As

Publication number Publication date
AU2315597A (en) 1997-12-05
CN1102656C (zh) 2003-03-05
BR9708945A (pt) 2000-01-04
DE69716809D1 (de) 2002-12-12
EP0806474A1 (en) 1997-11-12
SE9601789D0 (sv) 1996-05-10
DE69716809T2 (de) 2003-07-10
EP0806474B1 (en) 2002-11-06
RU2204596C2 (ru) 2003-05-20
WO1997043401A1 (en) 1997-11-20
CZ362398A3 (cs) 1999-04-14
CA2253923A1 (en) 1997-11-20
PL329801A1 (en) 1999-04-12
ATE227334T1 (de) 2002-11-15
ZA973193B (en) 1998-04-16
AU721322B2 (en) 2000-06-29
CN1225124A (zh) 1999-08-04
JPH1042852A (ja) 1998-02-17
US6001406A (en) 1999-12-14
DK0806474T3 (da) 2003-03-03
AR009945A1 (es) 2000-05-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL185981B1 (pl) Sposób stabilizacji piwa
US8137559B2 (en) Liquid clarification
CA1206432A (en) Treating beer to prevent chill haze while preventing metal contamination
JP2011514244A (ja) 混合ポリマー濾過媒体
CA2284868C (en) Process for reducing the patulin concentration in fruit juices
WO2008136741A1 (en) Lowering of the content of certain substances in a beverage
AU2014355200B2 (en) Stabilization of fermented beverages
US20110097464A1 (en) Method for liquid processing
US4073954A (en) Method of removing tannins and reducing clouding in drinks
AU2014355200A1 (en) Stabilization of fermented beverages
US5789467A (en) Crosslinked tannin/inorganic oxide composites
US4563441A (en) Composition for treating beer to prevent chill haze and metal contamination
WO2000066705A2 (en) Process and composition for reducing chill haze in beverages
JP3465291B2 (ja) 飲料および食品製造用水の製造方法
JP2671094B2 (ja) 固定化高分子タンニン及びその製造法
Matsuo et al. Adsorption characteristics of immobilized kaki-tannin and industrial application
JPH04310235A (ja) 蛋白質吸着材
CA1065673A (en) Highly dispersed condensation polymers of polyamino and/or polyhydroxy compounds
JPS5824114B2 (ja) 清酒の脱色方法
Du Plessis Ion exchange in wine making with special reference to the hydrogen cycle treatment of white musts

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050327