CZ325398A3 - Rotační formující přístroj a metoda rotačního formování - Google Patents

Rotační formující přístroj a metoda rotačního formování Download PDF

Info

Publication number
CZ325398A3
CZ325398A3 CZ983253A CZ325398A CZ325398A3 CZ 325398 A3 CZ325398 A3 CZ 325398A3 CZ 983253 A CZ983253 A CZ 983253A CZ 325398 A CZ325398 A CZ 325398A CZ 325398 A3 CZ325398 A3 CZ 325398A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
carrier
press
beams
rotary molding
guide
Prior art date
Application number
CZ983253A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael Surina
Original Assignee
Michael Surina
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Michael Surina filed Critical Michael Surina
Publication of CZ325398A3 publication Critical patent/CZ325398A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D28/00Shaping by press-cutting; Perforating
    • B21D28/24Perforating, i.e. punching holes
    • B21D28/36Perforating, i.e. punching holes using rotatable work or tool holders
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T83/00Cutting
    • Y10T83/465Cutting motion of tool has component in direction of moving work
    • Y10T83/4766Orbital motion of cutting blade
    • Y10T83/4783Constantly oriented tool with arcuate cutting path
    • Y10T83/4786Cutting couple type

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
  • Press Drives And Press Lines (AREA)
  • Making Paper Articles (AREA)
  • Shaping Metal By Deep-Drawing, Or The Like (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)
  • Golf Clubs (AREA)
  • Moulding By Coating Moulds (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)
  • Rotary Presses (AREA)
  • Punching Or Piercing (AREA)
  • Mounting, Exchange, And Manufacturing Of Dies (AREA)
  • Turning (AREA)
  • Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)
  • Blow-Moulding Or Thermoforming Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Threshing Machine Elements (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)

Description

ROTAČNÍ FORMUJÍCÍ PŘÍSTROJ A METODA ROTAČNÍHO FORMOVÁNÍ i
Oblast techniky i
Tento vynález se vztahuje k rotačnímu formujícímu přístroji pro formování ocelové desky, kdy tato se pohybuje plynule ve směru formování, a k metodě rotačního formování. Formování může dostat podobu zářezů nebo otvorů, nebo jakýchkoliv dalších tvarů, které lze vytvořit v takovéto ocelové desce.
Dosavadní stav techniky
Formování tvarů či otvorů v pohybující se ocelové desce se v minulosti obvykle omezovalo na podélné formování, kterému se proto říká válcové formování. Byly navrženy různé metody pro vytváření otvorů či příčného formování v pohybujícím se pásu materiálu. V jednoduchých případech jsou řady stabilních lisů umístěny podél výrobní linky a pás materiálu se pohybuje podél způsobem spuštění - zastavení. Materiál se pokaždé zastaví, když zaznamená stisknutí, stisk se dokončí a udělá výtvor, po němž se stisk uvolní a materiál se znovu pohybuje. Tyto systémy jsou však poměrně pomalé, protože materiál se musí při každém stisku zastavit a znovu spustit, což platí pro každý jednotlivý výtvor.
Další možnost představuje použití flying pohyblivých razidel. Tyto pohyblivá razidla jsou trochu podobné pohyblivým strojním nůžkám, užívaným ve válcovém formování plynule se pohybujícího pásu materiálu. Na pohyblivý lisovací přístroj mohou být umístěny různé formy probodávajících či formujících razidel, a pás materiálu se může pomalu pohybovat skrz pohyblivý lisovací přístroj. Vhodným pohybem mechanismu v lisovacím přístroji je nejprve razidlům zvýšena rychlost, odpovídající rychlosti pohybujícího se materiálu. A jsou potom pevně zaražena do materiálu, zatímco se materiál pohybuje. Razidla musí být poté opět uvolněna a vrácena do své poěáteční pozice.
Tento systém je opět poměrně pomalý, protože pohyblivý lisovací přístroj se musí pohybovat dopředu a dozadu podél osy pohybujícího se plátu kovu stále opakovaným způsobem.
Určité vylepšené systémy rotačního formování jsou ukázány v americké patentní listině č. 4 732 028, ze dne 22. 3. 1988, od vynálezce E. R. Bodnara.
0 0
0 0 ♦
000 000
I ♦ i *
I #
0 0 *0 0 0« • 2V tomto systému jsou dva rotační lisovací unašeče opatřeny množstvím oddělených lisovacích nosníků, přičemž každý má razidla upevněné na nosníkách. Jsou zde horní a dolní razidla na provádění úkonu na obou stranách plátu kovu, a horní a dolní rotační unašeče musejí být pečlivě synchronizovány, aby se zaručilo, Že každý pár razidel je přiražen k plátu kovu a uvolněn v přesném zaregistrování. Avšak tento systém vyžadoval, aby každý z lisovacích nosníků rotačně odpovídal rotačním unašečům. Proto tedy musela být zajištěna určitá forma usměrňujícího prostředku, která by řídila rotační lisovací nosníky tak, aby se vzájemně registrovaly právě před přiražením ke kovu a zůstaly v této registraci až do chvíle, než se opět uvolní.
Tento systém poskytl vedení lisovacích nosníků, které vedlo hlavní a horní i dolní okraje každého lisovacího nosníku pomocí vodících svorek a koncových vodících křivkových kotoučů pro vedení svorek tak, aby zabezpečilo takovou registraci. Tyto koncové vodící křivkové kotouče byly umístěny na opačných koncích lisovacích unašečů. Jeden vodící křivkový kotouč usměrňoval hlavní vodící svorky a další vodící křivkový kotouč řídil horní a dolní vodící svorku každého lisovacího nosníku. Sestrojit takovýto mechanismus bylo proto poměrně komplikované.
Dalším problémem tohoto systému bylo, že když se tento systém použil pro proražení otvorů v plátu kovu, výlisky (kousky proraženého kovu), které byly odstraněny z otvoru, měly tendenci zůstávat v razidlech, a bylo obtížné zajistit jejich odstranění.
Lisovací unašeče byly na obou stranách rotačně připevněny k podpěrám, a byly poháněny prostřednictvím ozubeného pohonu. Avšak lisovací nosníky spočívaly zpravidla v polocylindricky tvarovaných příčných drážkách, vytvořených po délce lisovacích unašečů, a ukázalo se problémem namazat tyto polocylinrické drážky a zároveň je uchránit před prachem a jinými znečišťujícími látkami.
Ještě dalším problémem, spojeným s výše popsaným přístrojem, je problém přizpůsobení rotačního pohybu razidel lineárnímu pohybu obráběného kusu. Lineární pohyb obráběného kusu je konstantní. Avšak je zřejmé, že rotační pohyb lisovacích nosníků a jejich razidel způsobuje, že jejich lineární rychlost prochází nepatrnou změnou od momentu těsně před kontaktem s obráběným kusem, během kontaktu, a až do momentu těsně po kontaktu s obráběným kusem, kdy se razidla opět oddělí.
ta * i i ta ta »
ta ta ta · ta ta* · ta • ta • *·
-3Běhejn tohoto kontaktu se razidla pohybují stejnou lineární rychlostí a stejným lineárním směrem jako kovový plát obráběného kusu,. Avšak právě v. ten.moment, nežrazidla kontaktují obráběný kus, se ještě pohybují směrem k obráběnému ku,su-pod úhlem. Lineární rychlost těchto dvou razidel vtomto momentu je tudíž nepatrně menší než lineární rychlost obráběného kusu.
Stejně tak po zakončení, kdy se tyto dvě razidla začnou oddělovat, od obráběného kusu, jejich lineární rychlost, odpovídající rychlosti obráběnému kusu, se zpomalí.
Tento účinek není tak podstatný, když je obráběný kus tenký a když hloubka výtvoru je poměrně nepatrná. Avšak je-li obráběný kus tlustší nebo je-li hloubka formování větší, potom zpomalená rychlost razidel před zakončením a po něm poškodí obráběný kus nebo razidla nebo obojí. Proto se musí učinit pokus přizpůsobit lineární postupný pohyb razidel odpovídající obráběnému kusu tak, aby se mohly přechodně rychleji pohybovat těsně před zakončením a těsně po uvolnění.
Z těchto všech uvedených důvodů je žádoucí poskytnout rotační přístroj pro formování plynule pohybující se desky ocelového materiálu, ve kterém je zdokonalen jak design, tak fungování lisovacích nosníků a unašečů, ve kterém je odstraněn problém promazání a znečištění a také vyřešen problém odstranění výlisků, ve kterém jsou vyřešeny problémy vztahující se k vyrovnání rychlosti razidel s plátem materiálu, a ve kterém je vedení lisovacích nosníků provedeno jednodušším a účinějším způsobem.
Podstata vynálezu
Za účelem dosažení uvedených výhod a poskytnutí zdokonaleného rotačního přístroje obsahuje vynález rotační formující přístroj, mající jeden pár dolní a horní lisovací nosníkové jednotky, z nichž každá j.e otáčivá^ čímž. se mohou otáčet společně, na protějších, stranách obráběného kusu, dále mající množství lisovacích nosníků pohyblivě upevněných na každý z lisovacích unašečů, lisovací nosníky jsou přizpůsobeny otáčet se nahoru a dolů podle jejich lisovacích unašečů, kolem jejichž os jsou rozmístěny radiálně, a jsou přizpůsobeny nést horní a dolní razidla, a každý lisovací nosník má páry lisovacích nosníkových vodících koleček, upevněných dohromady na společné ose těsně u sebe a umístěných těsně k hlavnímu nebo hornímu a dolnímu okraji příslušného lisovacího nosníku, a lisovací vodící drážky, vytvořené ve vodících destičkových prostředcích podél každého konce tohoto lisovacího nosníku, pro
Φ · • « ·
Φ · ·· φ
• ·'· ♦ » φ φ φ * · b »····· b b b ·« « b b * •» f · * Φ · Φ
-4umístění párů vodících koleček, tyto drážkové prostředky jsou vytvořené tak, aby vymezily vnitřní a vnější vodící plochy, s jedním tímto kolečkem v každém páru činným na vnitrní a s druhým činným na vnější lisovací ploše.
Vynález dále poskytuje takový rotační formující přístroj, ve kterém jsou lisovací nosníky otáčivě upevněny vnějšími podpěrami na každém konci každého lisovacího nosníku, vnější podpěry jsou vytvořeny po pravé a levé části lisovacího unašeče, čímž jsou plochy lisovacích nosníků zbaveny namazání a znečištění.
Vynález dále poskytuje takový rotační formující přístroj, kde jsou prostředky pro automatické vyhazování kovových výlisků poskytnuty pro každý lisovací nosník, a kde je ovládací prostředek pro vyhazování (vyrážeč) spojený s lisovacím unašečem a zapadnutelný do prostředků pro vyhazování, jak se unašeč otáčí a přináší tak každý nosník do nižší pozice, čímž vyhození každého kovového výlisku způsobí, že kovový výlisek pod vlivem gravitace odpadne.
Vynález dále poskytuje takový rotační formující přístroj, ve kterém je vyrovnání rotačních lineárních rychlostí vedení horního a dolního nosníku s konstantní lineární rychlostí obráběného kusu dosaženo díky regulaci mezí hnacím zařízením (soukolím), které pohání jeden z horních a dolních unašečů, a hřídelí unašeče, tak aby určitý stupeň vůle byl přítomný mezi hnacím zařízením a hřídelí unašeče. Hnací zařízení poháněného unašeče je spojeno s druhým unašečem(to znamená horním nebo dolním unašečem) prostřednictvím mezikola (vloženého ozubeného kola), takže poměrné rotační rychlosti těchto dvou unašečů zůstávají konstantní. Povolená vůle mezi hnacím zařízením a poháněnou hřídelí unašeče umožňuje, aby se rotační rychlost horního a dolního unašeče nepatrně zvýšila, klesla, a opět zvýšila, a tím umožnila, aby se lineární rychlost horního a dolního razidla přizpůsobila na okamžik lineární rychlosti ocelové desky.
Vynález také poskytuje metodu rotačního formování, využívající uvedeného přístroje.
Hlavní rysy, které charakterizují tento vynález, jsou detailněji uvedeny v přiložených nárocích. Pro lepší pochopení tohoto vynálezu, jeho výhod a specifických záměrů, dosažených jeho užitím, poslouží odkaz na doprovodné obrázky a deskriptivní způsob, ve kterých jsou zobrazena a popsána přednostní provedení tohoto vynálezu.
t · · 9 · b t »»»·»· v » fr » · · · * < · · • · 9 » t · · ► · · β · «1 **
·.«
-5Stručný přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 je perspektivní zobrazení rotačního formujícího přístroje v souladu s vynálezem.
Obr. 2 je průřez podél linie 2-2 obr. 1.
Obr. 3 je průřez podél linie 3-3 obr. 1.
Obr. 4 je průřez podél linie 4- 4 obr. 3.
Obr. 5 zobrazuje zvětšenou vertikální projekci lisovacích vodících koleček a lisovací nosníkové podpěry.
Obr. 6 je průřez lisovacích vodících koleček a vodících drážek.
Obr. 7 je zvětšené zobrazení dolního lisovacího unašeče, ukazující ovládací prostředek pro vyhazování kovových výlisků.
Obr. 8 je průřez podél linie 8-8 obr. 3.
Obr. 9 je průřez podél linie 9-9 obr. 3.
Obr. 10 je značně zvětšený průřez odpovídající obr. 6.
Obr. 11 je schematické zobrazení bočního pohledu hnacího chodu, ilustrující přítomnou vůlí mezi hnacím zařízením a poháněnou hřídelí, která umožňuje regulaci lineární rychlosti razidel a tím její přizpůsobení rychlosti lisovaného materiálu.
Příklady provedení vynálezu
Z obr. 1 je zřejmé, že se vztahuje na rotační formující přístroj, označený obvykle jako 10, který je zde zobrazen kvůli vysvětlení vynálezu a bez omezení k výše popsaným rysům.
Rotační formující přístroj 10 zahrnuje podstavec 12, dolní lisovací unašeč 14 a horní lisovací unašeč 16 mající unaŠečové hřídele 17 a 18. Příslušná pravá a levá deska 19 a 20 nese dolní a horní lisovací unašeče způsobem, který je popsán níže.
Pro účel tohoto znázornění je obráběný kus W zobrazen tak, jako když je právě formován razidly nesenými v dolním a horním lisovacím unašeči tak, aby se vytvořila řada od sebe vzdálených otvorů O. Rozumí se zajisté, že užitím tohoto vynálezu může být udělán jakýkoliv typ výtvoru, ať je to zářez nebo otvor či obojí, a otvor může být kolem svého okraje vytvořen s obrubou menší nebo větší hloubky, způsobem, který je popsán níže.
Pro účely tohoto popisu zde proto termín „formující“ zahrnuje jakýkoliv takový formující proces, ať jde o pouhé zářezy či hrubý výlisek otvoru či hrubý výlisek a vytvoření okrajů otvoru.
Β Β Β Β • · · Β ·
Φ · Φ Β φ · · Φ • · Φ ·
Φ Β » » ♦ Φ
Β Β · Φ
Φ«» ♦»· • Β • · Β
-6Z obr. 1 bude jistě ohodnoceno, že vlastnosti rotačního procesu vynálezu přístroje 10 mu umožňují plynule se otáčet, zatímco obráběný kus se plynule pohybuje mezi horním a dolním lisovacím, imasečenyatak. vy tvářív obráběnémkuse řadu. odsebe vzdálených, výtvorů, a poskytuje množství výhod pro další druhy procesů, užitých pro formování od sebe vzdálených výtvorů v obráběném kuse, jak popsáno výše.
Lisovací unašeče
Z obr. 2 a 3 je patrné, že horní i dolní lisovací unaŠečje opatřen několika (v tomto případě Čtyřmi) polootáčivými dolními a horními lisovacími nosníky 22 a 24. Každý z těchto lisovacích nosníků je pohyblivě upevněn mezi podpěrami 26 a 28 na opačných koncích každého nosníku, podpěry jsou neseny v pouzdrech podpěr 30 a 32. Pouzdra podpěr 30 a 32 jsou uchycena v příslušných koncových článcích 34 a 36, které jsou obvykle ve tvaru čtyřcípé hvězdy. Ve středech každého z podpěrných nosníků jsou zajištěny hlavní unašečové podpěry 38 a 40, nesoucí hřídele 17 a 18, vytvořené v koncových deskách 19 a 20.
Horní a dolní soukolí 42 a 44 je spojeno s lisovacími unašečovými hřídelemi Γ7 a 18, a vede oba lisovací unašeče pro sladěné otáčení v opačných směrech.
Jedna z lisovacích unašečových hřídelí, například dolní hřídel 17, je poháněna svým příslušným zařízením 42 skrz hnací pohon 50 jakýmkoliv vhodným motorovým prostředkem (není ukázáno). Druhé zařízení (to znamená horní zařízení 44) je potom mezikolo (vložené ozubené kolo), spojující dohromady horní a dolní unašeče pro sladěné otáčení v opačných směrech. Je samozřejmě možné, že horní zařízení 44 může být hnacím zařízením, a v tom případě dolní zařízení 42 by figurovalo jako mezikolo.
Mezemík hřídele 52 vede mezi pravým a levým koncovým článkem 34 a 36, a koncové články jsou přišroubovány k mezemíku hřídele.. Mezemík hřídele, na obr. 2. vypadá zprofilu jako cylindrický, avšak ve skutečnosti je v průřezu obdélníkového tvaru, s protaženými částmi 52A v každém konci obdélníku pro zachycení upevňujících šroubů (obr. 9).
Vedení lisovacích nosníků
Zaučelemvedení lisovacích nosníků tak,, aby se otáčely, jsou pravá a levá vodící deska 54 a 56 připevněny k postranním článkům 18 a 20 na opačných stranách rotačních lisovacích
9
9 '9 . 9 *
9 9 9 • 9 9 9 9 9 unašečů. Každá z vodících desech 54 a 56 je vytvořena s příslušnými dolními a horními vodícími drážkami 58,60 a 62,64 (obr. 4).
Vodící drážky mají ve vertikální projekci výstředný tvar pro účely dalšího popisu.
Dolní a horní lisovací nosníky 22 a 24 jsou opatřeny párem vnitřních a vnějších vodících koleček 66 a 68 na každém konci. Vodící kolečka 66 a 68 jsou dvě samostatná, vpodstatě identická kolečka, upevněná na společné nápravě 70, a připevněná na podpěrných destičkách 72, přišroubovaných k podpěrám 26,28 příslušných lisovacích nosníků 22,24.
Vodící kolečka jsou upravena tak, aby pasovala do příslušných vodících drážek 58,60,62, 64 ve vodících deskách 54, 56 (obr. 4).
Z obr. 5 je patrné, že vodící kolečka, přestože jsou připevněna v párech na společnou nápravu 70, obsahují vnitřní vodící kolečka 66 a vnější vodící kolečka 68, Tato dvě vodící kolečka mají vybraný průměr. Avšak každá vodící drážka 58, 60,62,64 se skládá z příslušné vnitřní drážkové části 74 a vnější drážkové části 76. Každá drážková část má šířku větší něž průměr koleček. Avšak vnější drážková část 76 je radiálně vyvážena s ohledem k vnitřní drážkové části 74. Následkem toho se vnitřní vodící kolečko 66 pohybuje na povrchu vnitřní drážkové části 74 a vnější vodící kolečko 68 se pohybuje na protějším povrchu vnější drážkové části 76. Tímto způsobem, kdy lisovací unašeče se otáčejí a nesou s sebou Čtyři lisovací nosníky, příslušné páry vodících koleček 66 a 68 na lisovacích nosníkách 22,24 budou jezdit okolo vnitřních a vnějších drážkových částí 74 a 76. Je však podstatným rysem tohoto vynálezu, že díky tomu, že vnitřní kolečko 66 se dotýká jedné plochy vnitřní drážkové části 74, avšak ne té druhé, a díky tomu, že vnější vodící kolečko 68 se dotýká pouze protější plochy vnější drážkové části 76, obě vodící kolečka budou schopna samostatně se otáčet v opačném směru.
Toto je způsobeno faktem, že Šířka každé z těchto dvou drážkových částí je větší než průměr příslušných vodících koleček. Bude zřejmé, že se může uskutečnit opačná rotace dvou vodících koleček, aniž by došlo k jakémukoliv nežádoucímu tření mezi oběma kolečky a nedotkanými plochami jejich příslušných drážkových částí.
Tímto způsobem může být celé vedení obou lisovacích nosníků 22,24 provedeno příslušnými páry vnitřních a vnějších koleček 66, 68, připevněných na společné nápravy na každém konci předního okraje lisovacích nosníků 22,24. Bude samozřejmě oeeněno, když jednoduchou přestavbou vodících drážek by vodící kolečka mohly být umístěna podél horního fefe » » » v fe · · · fe fe «fefefe ♦ · fefefe · fefe fe « * » fe fe fefe » fefe
I · * ·«· fe fe • · «
-8a dolního okraje lisovacích nosníků. V každém případě je úplné a naprosté kontroly dosaženo přes úhlovou orientaci každého 2 lisovacích nosníku kolem 360 stupňů jeho dráhy.
Každý z lisovacích nosníků 22,24 je Vytvořen s prohlubní 78. a horní a dolní lisovací bloky jsou pro názornost zobrazeny, jak přesně zapadají do této prohlubně. Jak ukazuje obr. 7, dolní lisovací razidlo 80 je vnější razidlo a horní lisovací razidlo 82 je vnitřní razidlo. Vnější razidlo 80 vymezuje fixní stěny 84, a vnitřní razidlo 82 vyniézuje prohlubně 86 pro uchyceni stěn 84. Vodící kólíčky(hřídelíky) 88 jsOu uchycený v prohlubních vnějšího razidla způsobem, dobře známým v této technice.
Tímto způsobem může být centrální kovový výlisek S (obr, 7) vyražen vnitřním razidlem 82 skrz střed vnějšího razidla, a ve stejnou chvíli mohou být okíaje otvoru v obráběném kuse formovány jako obruby F fixními stěnami 84 vnějšího razidla 80.
Mechanismus vyhazování kovových výlisků
K tomu, aby se vyrazily kovové výlisky S ze středu vnějšího razidla 80, je v tomto razidle připevněn pár vyrážecích kolíčků(čepů) 90, které jsou obyčejně zataženy zpět do středu vnějšího razidla 80.
Vyrážecí kolíčky 90 jsou připevněny na vyrážecí destičku 92, mají vyrážecí hrot(hrídel) 94. který vede skrz příslušný dolní unašeč 22. a končí ve vačkovém kolečku 96.
Mezerník hřídele 52 dolního unašeče je vytvořen se Čtyřmi polocylindrickými prohlubněmi 98 pro zachycení vačkových koleček 96. Jeden konec polocylíndrické prohlubně je opatřen prohloubeninou 100. Uvnitř prohloubeniny 100 je článkové ústrojí nůžek(řada nůžek) 102. řízených pružinou 104. Jak se dolní unašeč otáčí, každý nosník se bude otáčet shodně jako jeho unašeč zásluhou vedení koleček ve vodících drážkách. Jak se nosník otáčí v jednom směru, příslušné vačkové kolečko se překulí přes příslušnnou řadu nůžek, což stlačí pružinu 104.
Jak se dolní lisovací nosník otáčí opačným směrem, jeho vačkové kolečko 96 upoutá jeho řadu nůžek 102, které se potom zavřou o okraj prohlubně 98. To způsobí, že vačkové kolečko 96 a vyrážecí hrot 94 jsou hnány směrem dovnitř do lisovacího nosníku. Tato pozice odpovídá takové pozici dolního lisovacího unašeče, kdy hodinové ručičky ukazují šestou hodinu. Tento posun způsobí, že vyrážecí destička 92 a vyrážecí kolíčky §0 se pohnou směrem dolů, čímž vyrazí kovový výlisek S směrem dolů, a nechají ho, aby vlivem gravitace odpadl.
9 9 »
9 9 9 « » · 9 9 · • 9 ·» · · » »9 • « « · » l * • 9 « · »
-9Vyrovnáni lineární rychlosti
Jak bylo již výše zmíněno, přístroj umožňuje vyrovnání mezi konstantní lineární rychlostí obráběného kusu a nepatrnými změnami lineární rychlosti razidel a nosníků, v pozicích těsně před a těsně po uzavření.
V souladu s tímto provedením vynálezu se tohoto dosáhne pomocí zavedení nepatrného stupně vůle mezi soukolí 42 a unašečovou hřídel 17, na kterou je připevněno. Dolní unašečová hřídel 17 není přímo připevněna ke svému soukolí 42. Radiální hnací táhlo HO je upevněno ke konci dolní hřídele 17 a vede radiálně k jedné jeho straně. Soukolí 42 je vytvořeno s prohlubní 112, která uchycuje táhlo HO. Pružina 114 ie zajištěna ve vývrtu, vytvořeném v soukolí 42 na jedné straně prohlubně 112. Pružina 114 aktivuje táhlo 110 a postrkuje ho směrem k protější straně prohlubně 112. Pružina je natolik silná, že během normálního provozu horních a dolních unašečů, to znamená kdy razidla se nezabývají obráběným kusem, je táhlo drženo před jednou stranou prohlubně. Avšak když se dolní a horní razidla začnou na obráběném kuse zavírat, obráběný kus se vlastně pohybuje nepatrně rychleji než lineární rychlost razidel. Mezi soukolím 42 a dolní hřídelí 17, na které je připevněno, je nepatrný stupeň vůle. Když je obráběný kus aktivován razidly, dojde k tomu, že razidla na okamžik zvýší o nepatrný stupeň rychlost, čímž se vyrovná rychlost mezi razidly a obráběným kusem. Tato regulace vyplývá jako následek toho, že táhlo HO je schopné se otáčet v prohlubni 112 a stlačit pružinu 114 na zlomek sekundy. Když razidla dosáhnou přesné centrální pozice^ pružina se vrátí do původního stavu a posune táhlo zpět do normální pozice před protější stranu prohlubně, přičemž umožní razidlům přizpůsobit se lineární rychlosti obráběného kusu v tomto bodě. Avšak když se začnou razidla opět otvírat, je zde znovu potřeba regulace rychlosti, to znamená razidla musí na okamžik zvýšit rychlost a táhlo opět na okamžik pružinu stlačí, ještě jednou. Tímto způsobem, ve všech kritických chvílích těsně před zavřením, během uzavření a těsně po otevření, umožní nepatrný stupeň vůle mezí soukolím 42 a dolní unašečovou hřídelí 17 přizpůsobit lineární rychlosti razidel lineárním rychlostem obráběného kusu jednoduchým, nicméně účinným způsobem.
Předchozí text je popisem přednostního provedení vynálezu a je zde uveden pouze jako příklad. Vynález by neměl být omezen těmito uvedenými specifickými rysy, avšak má zahrnovat všechny takovéto změny a modifikace, které zapadají do podstaty a záměru přiložených nároků.

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rotační formující přístroj (10), mající jeden pár dolních a horních lisovacích unašečových jednotek (14,16X. z nichž každá je otáčivá,, čímž se. mohou otáčet společně na opačných stranách obráběného kusu (W), dále mající několik lisovacích nosníků (22,24) pohyblivě připevněných na každém z lisovacích unašečů, nosníky jsou přizpůsobeny pohybovat se podle svých unašečů nahoru a dolů kolem náprav, které jsou rozmístěny radiálně z osy jejich unaŠeČe, a jsou přizpůsobeny nést homí a dolní razidla (82, 80); dále uvedený přístroj obsahuje:
    páry lisovacích nosníkových vodících koleček (82, 80), upevněných dohromady na společnou osu (70) těsně u sebe na každý nosník (24) a umístěných přilehle k hlavnímu nebo hornímu a dolnímu okraji příslušného nosníku;
    vodící deskové prostředky (56) podél jednoho konce lisovacího unašeče; a vodící drážkový prostředek (58, 60, 62, 64), vytvořený v každém deskovém prostředku pro uchycení párů koleček (66,68), tento drážkový prostředek je vytvořený tak, aby vymezil vnitrní a vnější vodící plochy, s jedním kolečkem vázaným na vnitrní plochu a s druhým kolečkem vázaným na vnější plochu (74, 76).
  2. 2. Rotační formující přístroj podle nároku 1, kde lisovací nosníky (22,24) jsou otáčivě připevněny vnějšími podpěrami (26,28) na každém konci každého nosníku, vnější podpěry jsou vytvořeny v příslušných pravých a levých částech (34,36) příslušného unašeče (14,16), čímž jsou plochy nosníků zbaveny namazání a znečištění.
  3. 3. Rotační formující přístroj podle nároku 1, kde lisovací nosníky (22, 24) jsou otáčivě připevněny vnějšími podpěrami (26,28) na každém konci každého nosníku, vnější podpěry jsou vytvořeny v příslušných pravých a levých částech (34, 36) příslušného unašeče (14,16), čímž jsou plochy nosníků zbaveny namazání a znečištění.
  4. 4. Rotační formující přístroj podle nároku 3, kde vodící kolečka (66, 68) jsou připojeny k vnější podpěře (26) lisovacích nosníků..
    i · « · · · '· • * fc · · A fc fc · * • fc » · · · • · ll · fc ♦·' w -W > · « · fcfc l· fc· fc · · · A fc fcfc «·
    - 11
  5. 5. Rotační formující přístroj podle nároku 4, kde koncové části unašečů (14, 16) jsou vytvořeny s podélně vedoucími axiálními podpěrami (38,40), kolem kterých jsou unašeče otáčivé, axiální podpěry jsou uchyceny v podpěrových prohlubních v pravé a levé nosníkové desce (19, 20) pro podpírání unašečů.
  6. 6. Rotační formující přístroj podle nároku 5, zahrnující dva vodící deskové prostředky (54, 56), každý deskový prostředek je upevněný mezi příslušný konec unašečů (14,16) a přilehlou postranní desku (19,20), a otvory vedoucí skrz deskové prostředky pro přijetí podpěr.
  7. 7. Rotační formující přístroj podle nároku 1, kde jsou prostředky pro vyrážení výlisku (90) poskytnuty pro každý nosník na dolním unašeči (22) a kde je ovládací prostředek pro vyrážení spojen s dolním unašečem (22) a zapadnutelný do prostředků pro vyrážení; jak se unašeč otáčí a nese každý nosník do dolní pozice, tak vyražení každého výlisku způsobí jeho následovně odpadnutí vlivem gravitace.
  8. 8. Rotační formující přístroj podle nároku 7, kde prostředky pro vyrážení výlisku (90) obsahují vyrážecí kolíčky (90), klouzavě připevněné na každém z dolních razidel (80), a vyrážecí destičkové prostředky (92), spojené s kolíčky (90), a operující mechanismus (96), spojený s destičkovými prostředky (92) a reagující na otáčení dolního unašeče, který má způsobit úkon kolíčků (90), když dolní nosník je v dolní pozici během otáčení dolního unašeče.
  9. 9. Rotační formující přístroj podle nároku 8, kde každý dolní nosník (22) zahrnuje vyrážecí prostředky (90), a kde dolní unašeč zahrnuje ovládací prostředek pro vyrážení (96) pro každý nosník.
  10. 10. Rotační formující přístroj podle nároku 1, zahrnující prostředky (110,112,114) pro vyrovnání lineárních rychlostí horních a dolních otáčivých nosníků a razidel s konstantní lineární rychlostí obráběného kusu.
  11. 11. Rotační formující přístroj podle nároku 10, kde prostředky, vyrovnávající rychlost (110,
    112,114), zahrnují hnací ozubené kolo (42) pro pohánění horního nebo dolního unašeče, • frfr • ·* ··
    - 12hnací kolo je připevněné na jednu z unašeěových hřídelí tak, aby byl přítomen určitý stupeň vůle mezi kolem a hřídelí, a tyto prostředky (114) stáčejí uvedené kolo do předurčené rotační pozice odpovídající hřídeli a jsou pružné, aby umožnily pohyb mezi hřídelí a kolem, čímž umožňují, aby se lineární rychlosti horních a dolních razidel přizpůsobily na okamžik lineární rychlosti ocelové desky.
  12. 12. Metoda formování pohybujícího se obráběného ocelového plátu (W) pomocí rotačního formujícího přístroje (10), majícího jeden pár dolních a horních unašeěových jednotek (14,
    16), z nichž každá je otáčivá, čímž se mohou společně otáčet na opačných stranách obráběného kusu, a majícího několik lisovacích nosníků (32,24), pohyblivě připevněných na každém z unašečů, nosníky jsou přizpůsobeny pohybovat se podle svých unašečů nahoru a dolů kolem náprav, které jsou rozmístěny radiálně z osy jejich unašeče, a jsou přizpůsobeny nést horní a dolní razidla, metoda zahrnující:
    vedení lisovacích nosníků pomocí páru vodících koleček (66,68), upevněných dohromady na společnou osu těsně u sebe na každém nosníku a umístěných přilehle ke každému konci příslušného nosníku;
    pohyb vodících koleček podél drážkových prostředků (58,60,62,64), vytvořených ve vodících deskových prostředcích (54, 56) pro zachycení páru nosníkových koleček, drážkové prostředky jsou vytvořeny tak, aby vymezily vnitřní a vnější vodící plochy (74, 76), s jedním kolečkem vázaným na vnitřní plochu a s druhým kolečkem vázaným na vnější plochu (74, 76).
  13. 13. Metoda rotačního formování podle nároku 12, zahrnující krok otáčivého upevnění lisovacích nosníků vnějšími podpěrami (26,28) na každém konci každého nosníku, vnější podpěry jsou vytvořeny v příslušné pravé a levé části (34,36) příslušného unašeče, čímž jsou plochy lisovacích nosníků zbaveny namazání a znečištění.
  14. 14. Metoda rotačního formování podle nároku 12, zahrnující jak vyražení výlisků prostředky pro vyrážení výlisků (90), poskytnutými pro každý nosník na dolním unašeČi, tak ovládání vyrážeče (96), zapadnutelného do vyrážecích prostředků; jak se unašeč otáčí a nese každý nosník do dolní pozice, tak vyražení každého výlisku způsobí jeho následovně odpadnutí vlivem gravitace.
    9 9 9
    9 9···
    9 9 · 9 · • « 9 9 9 · * 9
    9 9 9
    9 · Β 9 9 9 rv
    -ΟΙ 5. Metoda rotačního formování podle nároku 14, zahrnující krok vyražení výlisků vyrážecími kolíčky (90) klouzavě upevněnými v každém z dolních razidel, vyrážecí destičkový prostředek (92) je spojený s kolíčky (90) a ovládací mechanismus (96) je spojený s destičkovým prostředkem, čímž rotace dolního unašeče způsobí úkon těchto kolíčků, když dolní nosník je v dolní pozici během otáčení dolního unašeče.
  15. 16. Metoda rotačního formování podle nároku 12, zahrnující krok vyrovnání lineárních rychlostí horního a dolního nosníku a razidel s konstantní lineární rychlostí obráběného kusu prostřednictvím tolerované vůle mezi hnacím kolem a unašečovou hřídelí, čímž se umožní, aby se lineární polohy horních a dolních razidel přizpůsobily lineární rychlosti ocelové desky.
CZ983253A 1996-04-10 1997-04-10 Rotační formující přístroj a metoda rotačního formování CZ325398A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CA 2173776 CA2173776A1 (en) 1996-04-10 1996-04-10 Rotary forming apparatus and method of rotary forming
PCT/CA1997/000241 WO1997037787A1 (en) 1996-04-10 1997-04-10 Rotary forming apparatus and method of rotary forming

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ325398A3 true CZ325398A3 (cs) 1999-08-11

Family

ID=4157947

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ983253A CZ325398A3 (cs) 1996-04-10 1997-04-10 Rotační formující přístroj a metoda rotačního formování

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6018973A (cs)
EP (1) EP0892688B1 (cs)
JP (1) JP2000507881A (cs)
KR (1) KR20000005324A (cs)
CN (1) CN1075403C (cs)
AT (1) ATE189632T1 (cs)
AU (1) AU711351B2 (cs)
BR (1) BR9708771A (cs)
CA (1) CA2173776A1 (cs)
CZ (1) CZ325398A3 (cs)
DE (1) DE69701282T2 (cs)
EA (1) EA000509B1 (cs)
ES (1) ES2145590T3 (cs)
HU (1) HU220898B1 (cs)
PL (1) PL183441B1 (cs)
SK (1) SK283220B6 (cs)
TR (1) TR199802027T2 (cs)
UA (1) UA44841C2 (cs)
WO (1) WO1997037787A1 (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7228720B2 (en) * 2002-07-03 2007-06-12 Bodnar Ernest R Rotary apparatus and method
CA2479420C (en) * 2004-08-30 2011-07-19 Gcg Holdings Ltd Rotary apparatus with multiple guides and method of forming
CN102848755B (zh) * 2012-09-20 2014-10-29 东风汽车公司 轴瓦带材缺陷标识装置及轧制方法
CN116511304B (zh) * 2023-07-03 2023-09-15 佛山市名东科技有限公司 一种管材加工智能扭方机

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1581236A (en) * 1922-02-20 1926-04-20 Central Trust Company Apparatus for making roofing units
US3066542A (en) * 1955-04-12 1962-12-04 Nat Gypsum Co Continuous web perforating machine
US4732028A (en) * 1985-12-20 1988-03-22 Bodnar Ernest R Rotary apparatus
CA2066803C (en) * 1992-04-22 1999-07-20 Ernest R. Bodnar Rotary forming apparatus and method

Also Published As

Publication number Publication date
AU2284297A (en) 1997-10-29
ATE189632T1 (de) 2000-02-15
SK283220B6 (sk) 2003-03-04
HUP9903598A3 (en) 2000-03-28
PL183441B1 (pl) 2002-06-28
CN1075403C (zh) 2001-11-28
CA2173776A1 (en) 1997-10-11
US6018973A (en) 2000-02-01
EP0892688A1 (en) 1999-01-27
EP0892688B1 (en) 2000-02-09
EA000509B1 (ru) 1999-10-28
ES2145590T3 (es) 2000-07-01
TR199802027T2 (xx) 1999-02-22
DE69701282T2 (de) 2000-10-19
SK141198A3 (en) 1999-06-11
AU711351B2 (en) 1999-10-14
HUP9903598A2 (hu) 2000-02-28
HU220898B1 (en) 2002-06-29
PL329284A1 (en) 1999-03-15
UA44841C2 (uk) 2002-03-15
DE69701282D1 (de) 2000-03-16
EA199800915A1 (ru) 1999-04-29
BR9708771A (pt) 2000-01-04
WO1997037787A1 (en) 1997-10-16
JP2000507881A (ja) 2000-06-27
CN1216486A (zh) 1999-05-12
KR20000005324A (ko) 2000-01-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2346587C2 (de) Vorrichtung zum Auftragen von Bandabschnitten
DE69512072T2 (de) An unterschiedliche kernhülsendurchmesser anpassbare umwickelmaschine für bahnmaterial
EP1561690B1 (de) Etikettiermaschine
AU673695B2 (en) Rotary apparatus with moveable die
KR100478287B1 (ko) 회전 천공 장치
DE19921668C1 (de) Verfahren zum Bewegen eines Schwenktisches in einer Vorrichtung zum Formen und Ausstanzen von Behältern aus einer thermoplastischen Kunststoffolie und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
EP2889511B1 (en) Rotating drive mechanism and film label application device using said mechanism
CZ325398A3 (cs) Rotační formující přístroj a metoda rotačního formování
EP2058115B1 (de) Rotationsprägeeinrichtung
DE102006016410B3 (de) Vorrichtung zum Durchtrennen
US5983693A (en) Rotary press with cut off apparatus
US5561998A (en) Rotary forming apparatus and method
DE69212199T2 (de) Gerät zum Trennen von gestanzten Bögen
DE3856093T2 (de) Matritzenträgeranordnung in einer Formgebungsvorrichtung mit Drehwalzen
EP2036712B1 (de) Rotationsprägeeinrichtung und Prägeverfahren
DE3212960A1 (de) Kombinierte kontakt- und zentralwickeleinrichtung fuer warenbahnen
EP3858638B1 (de) Vorrichtung zur automatisierten herstellung von geprägten schildern sowie verkaufsautomat mit einer solchen
DE69926593T2 (de) Verfahren zum Zuführen von Kragen zu einer kontinuierlich arbeitenden Verpackungslinie zum Herstellen von steifen Zigarettenverpackungen
DE8209958U1 (de) Kombinierte kontakt- und zentralwickeleinrichtung fuer warenbahnen
SE458509B (sv) Apparat foer formning av en lagerhjulskropp
DE3855312T2 (de) Verfahren zur Rotationsformgebung
JPH07108419B2 (ja) 回転装置
GB2243798A (en) Rotary cutting die
DE2039801A1 (de) Vorrichtung zum kontinuierlichen Perforieren von Filmen und Folienbaendern
DE1074485B (de) Maschine zum Einwickeln von Waren stucken mit einem rotierenden Greifer kopf

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic