CZ304739B6 - Zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj - Google Patents

Zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj Download PDF

Info

Publication number
CZ304739B6
CZ304739B6 CZ2002-1944A CZ20021944A CZ304739B6 CZ 304739 B6 CZ304739 B6 CZ 304739B6 CZ 20021944 A CZ20021944 A CZ 20021944A CZ 304739 B6 CZ304739 B6 CZ 304739B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
knife
linear
buttonhole
eyelet
cutting
Prior art date
Application number
CZ2002-1944A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ20021944A3 (cs
Inventor
Kenji Murai
Original Assignee
Juki Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Juki Corporation filed Critical Juki Corporation
Publication of CZ20021944A3 publication Critical patent/CZ20021944A3/cs
Publication of CZ304739B6 publication Critical patent/CZ304739B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B37/00Devices incorporated in sewing machines for slitting, grooving, or cutting
    • D05B37/02Slitting or grooving devices
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B3/00Sewing apparatus or machines with mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making ornamental pattern seams, for sewing buttonholes, for reinforcing openings, or for fastening articles, e.g. buttons, by sewing
    • D05B3/06Sewing apparatus or machines with mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making ornamental pattern seams, for sewing buttonholes, for reinforcing openings, or for fastening articles, e.g. buttons, by sewing for sewing buttonholes
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B3/00Sewing apparatus or machines with mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making ornamental pattern seams, for sewing buttonholes, for reinforcing openings, or for fastening articles, e.g. buttons, by sewing
    • D05B3/06Sewing apparatus or machines with mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making ornamental pattern seams, for sewing buttonholes, for reinforcing openings, or for fastening articles, e.g. buttons, by sewing for sewing buttonholes
    • D05B3/08Sewing apparatus or machines with mechanism for lateral movement of the needle or the work or both for making ornamental pattern seams, for sewing buttonholes, for reinforcing openings, or for fastening articles, e.g. buttons, by sewing for sewing buttonholes for buttonholes with eyelet ends
    • DTEXTILES; PAPER
    • D05SEWING; EMBROIDERING; TUFTING
    • D05BSEWING
    • D05B37/00Devices incorporated in sewing machines for slitting, grooving, or cutting
    • D05B37/04Cutting devices
    • D05B37/06Cutting devices with oscillating tools

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)

Abstract

Zařízení (1) na prosekávání tkaniny pro šicí stroj (100) obsahuje nůž (5) na prosekávání tkaniny pro prosekávání šitého předmětu (200) pro vytváření knoflíkové dírky, mající očkovou část (202) a lineární část (203). Nůž (5) na prosekávání tkaniny má očkovou nožovou část (54) pro vytváření očkové části (202) knoflíkové dírky, a lineární nožovou část (55) pro vytváření lineární části (203) knoflíkové dírky. Očková nožová část (54) a lineární nožová část (55) jsou uspořádány pro vytváření očkové knoflíkové dírky (201) na šitém předmětu (200). Lineární nožová část (55) je uspořádána pro vytváření lineární části (203) knoflíkové dírky na šitém předmětu (200) bez zasahování očkové nožové části (54) do šitého předmětu (200), pokud je šitý předmět (200) proseknut pomocí nože (5) na prosekávání tkaniny. Mezi očkovou nožovou částí (54) a lineární nožovou částí (55) nože (5) na prosekávání tkaniny je uspořádána část pro neprosekávání šitého předmětu (200).

Description

Vynález se týká zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj, určeného pro vytváření otvoru ve tkanině, který má tvořit knoflíkovou dírku, a uspořádaného otvoru ve tkanině, který má tvořit knoflíkovou dírku, a uspořádaného u šicího stroje pro provádění obnitkování.
Dosavadní stav techniky
Šicí stroj na vytváření očkových knoflíkových dírek je obecně znám jako šicí stroj pro provádění obnitkování na části tkaniny (na šitém předmětu), když je vytvářena knoflíková dírka. Tento šicí stroj obsahuje zařízení na prosekávání tkaniny, které provádí obnitkování a vytváří knoflíkovou dírku na tkanině. Šicí stroj vytváří knoflíkovou dírku (očkovou knoflíkovou dírku) uvnitř obnitkované části před obnitkováním nebo po obnitkování.
Šicí stroj na očkové knoflíkové dírky obsahuje jehelní tyč, opatřenou na své spodní koncové části šicí jehlou, poháněči mechanizmus pro zajišťování svislého pohybu jehelní tyče, mechanizmus pro zajišťování příčného výkyvného pohybu jehelní tyče, chapačový mechanizmus, uspořádaný pod jehelní tyčí, a další podobné součásti. Jehelní tyč se pohybuje ve svislém směru, přičemž se vyskytuje v příčném směru pro každý steh, takže je prováděno obnitkovávání ve spolupráci s chapačem.
Zařízení na prosekávání tkaniny dále obsahuje nůž a zařízení na přijímání nože, které jsou uspořádány proti sobě ve svislém směru. Ve stavu, kdy je šitý předmět vložen mezi nůž a zařízení na přijímání nože, tak se buď nůž, nebo zařízení na přijímání nože pohybuje směrem ke druhé součásti, takže tkanina je proseknuta, přičemž je vytvořena očková knoflíková dírka.
Jelikož knoflíková dírka má tvar, spojující dírku (očkovou část), mající téměř zaoblený tvar (kapkovitý), a lineární dírku (lineární část) dohromady, tak nůž má tvar, spojující téměř válcovitý okraj, který vytváří očkovou část, a lineární okraj, který vytváří lineární část, dohromady ve stejné rovině.
Nůž je přitlačován na zařízení pro přijímání nože, jehož část, na kterou nůž dosedá, je plochá, takže jsou očková část a lineární část prosekávány téměř současně, v důsledku čehož je vytvářena očková knoflíková dírka.
Avšak očková knoflíková dírka mívá různý tvar v závislosti na typu oděvu, na poloze knoflíkové dírky na oděvu, apod. Pokud je vytvářen různý tvar očkové knoflíkové dírky, je nutno vyměňovat nůž a zařízení pro přijímání nože.
Proto dokonce i tehdy, kdy je vytvářena očková knoflíková dírka, která má rozdílnou délku lineární části očkové knoflíkové dírky, je nutno vyměnit nůž a zařízení na přijímání nože, což vyžaduje velké úsilí a časovou náročnost.
Kromě toho tak zvaná ozdobná dírka, tvořená dírkami pouze lineární části, může být vytvářena s pomocí tohoto typu šicího stroje na knoflíkové dírky. V tomto případě musí být nůž na prosekávání tkaniny pro očkovou knoflíkovou dírku vyměněn za nůž na prosekávání tkaniny pro ozdobnou dírku.
Na saku bývají obecně vytvářeny jak očkové knoflíkové dírky, které jsou určeny jako knoflíkové dírky, tak i ozdobné knoflíkové dírky pro připojení k límci.
- 1 CZ 304739 B6
Úkolem předmětu tohoto vynálezu je proto vyvinout zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj, schopné vytvářet očkové knoflíkové dírky o různých délkách, stejně jako lineární ozdobné dírky, a to bez nutnosti výměny jak nože, tak i zařízení na přijímání nože.
Podstata vynálezu
Za účelem vyřešení shora uvedeného problému bylo vyvinuto zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj, které obsahuje:
nůž na prosekávání tkaniny pro prosekávání šitého předmětu pro vytváření knoflíkové dírky, mající očkovou část a lineární část, přičemž nůž na prosekávání tkaniny má:
očkovou nožovou část pro vytváření očkové části knoflíkové dírky, a lineární nožovou část pro vytváření lineární části knoflíkové dírky.
Očková nožová část a lineární nožová část jsou uspořádány pro vytváření očkové knoflíkové dírky na šitém předmětu, přičemž lineární nožová část je uspořádána pro vytváření lineární části knoflíkové dírky na šitém předmětu bez zasahování očkové nožové části do šitého předmětu, pokud je šitý předmět proseknut pomocí nože na prosekávání tkaniny.
Mezi očkovou nožovou částí a lineární nožovou částí nože na prosekávání tkaniny je uspořádána část pro neprosekávání šitého předmětu.
Zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj podle tohoto vynálezu dále s výhodou obsahuje pohybový člen pro pohyb šitého předmětu do uspořádaného směru obou nožových částí, přičemž pohybový člen je uspořádán pro pohyb šitého předmětu o předem stanovenou délku, a lineární nožová část je uspořádána pro vytváření lineární části knoflíkové dírky na šitém předmětu, po vytvoření očkové knoflíkové dírky na šitém předmětu pomocí očkové nožové části a lineární nožové části.
Zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj podle tohoto vynálezu dále rovněž s výhodou obsahuje pohybový člen pro pohyb šitého předmětu do uspořádaného směru obou nožových částí, přičemž pohybový člen je uspořádán pro pohyb šitého předmětu o předem stanovenou délku, a očková nožová část a lineární nožová část jsou uspořádány pro vytvoření očkové knoflíkové dírky na šitém předmětu, po vytvoření lineární části knoflíkové dírky na šitém předmětu pomocí lineární nožové části.
Pohybový člen je s výhodou uspořádán pro pohyb šitého předmětu o předem stanovenou délku v předem stanoveném směru a o předem stanovenou vzdálenost, přičemž lineární nožová část je uspořádána pro vytváření další lineární části knoflíkové dírky v neproseknuté části mezi očkovou částí knoflíkové dírky a lineární částí očkové knoflíkové dírky, vytvořené pomocí obou nožových částí.
V souladu sjedním aspektem předmětu tohoto vynálezu bylo tedy vyvinuto zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj, obsahující:
nůž na prosekávání tkaniny pro prosekávání šitého předmětu tak, aby byla vytvářena knoflíkové dírky, mající očkovou část a lineární část, přičemž nůž na prosekávání tkaniny obsahuje:
očkovou nožovou část pro vytváření očkové okrouhle tvarované dírky, a
-2 CZ 304739 B6 lineární nožovou část pro vytváření lineárně tvarované dírky, přičemž očková knoflíková dírka může být vytvářena na šitém předmětu s využitím jak očkové nožové části, tak lineární nožové části, a lineární dírka může být vytvářena na šitém předmětu pouze s pomocí lineární nožové části bez zasahování očkové nožové části do šitého předmětu, pokud je šitý předmět proseknut s pomocí nože na prosekávání tkaniny.
Očková knoflíková dírka, která je zde vytvářena s pomocí nože, může být vytvářena před prováděním obnitkování na šitém předmětu, nebo může být vytvářena po provedení tohoto obnitkování.
Jak již bylo shora uvedeno, tak v souladu s předmětem tohoto vynálezu je lineární tvarovaná dírka vytvářena kontinuálně s lineární částí očkové knoflíkové dírky prostřednictvím lineární nožové části po vytvoření očkové knoflíkové dírky prostřednictvím očkové nožové části a lineární nožové části.
Jelikož může být lineární část očkové knoflíkové dírky rozšířena, může být vytvářena očková knoflíková dírka, která má rozdílné délky lineární části, a to bez nutnosti výměny nože nebo zařízení pro dosedání nože.
Pokud je vytvářena knoflíková dírka pouze prostřednictvím lineární nožové části, může být vytvářena lineárně tvarovaná ozdobná dírka bez očkové části. To znamená, že jak očková knoflíková dírka, tak i ozdobná dírka mohou být vytvářeny bez nutnosti výměny nože nebo zařízení pro dosedání nože.
Pokud je kromě toho vytvářena knoflíková dírka s lineární částí prostřednictvím vícenásobného prosekávání, může být délka ozdobné dírky modifikována bez nutnosti výměny nože nebo zařízení pro dosedání nože.
U zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj je výhodně vytvořit část, která neprosekává šitý předmět mezi očkovou nožovou částí a lineární nožovou částí nože na prosekávání tkaniny.
V souladu se zařízením na prosekávání tkaniny pro šicí stroj takovéhoto uspořádání, jak bude podrobněji popsáno v dalším, nebude neproseknutí část očkové části vytvářena, přičemž lineárně tvarovaná dírka může být vytvářena velmi pečlivě prostřednictvím vytváření části, která neprosekává šitý předmět mezi očkovou nožovou částí a lineární nožovou částí.
Pokud dále očková nožová část a lineární nožová část nejsou uspořádány ve stejné rovině, tak za účelem vytvoření nože na prosekávání tkanina tak, aby byla prosekávána očková část a lineární část očkové knoflíkové dírky ve spojeném stavu prostřednictvím očkové nožové části a lineární nožové části, musí například poloha koncové části lineární nožové části, která směřuje dolů, na straně očkové nožové části, a poloha koncové části očkové nožové části, která směřuje vzhůru, na straně lineární nožové části být seřízena velmi přesně, nebo se tyto koncové části musejí mírně překrývat.
Je proto velice obtížné vytvořit nůž na prosekávání tkaniny, neboť náklady na vytvoření tohoto nože na prosekávání tkaniny jsou příliš vysoké.
Pokud je na druhé straně nůž na prosekávání tkaniny vytvořen tak, že má část, která neprosekává šitý předmět mezi očkovou nožovou částí a lineární nožovou částí, lze takový nůž na prosekávání tkaniny vyrobit velice snadno, přičemž náklady na takovýto nůž na prosekávání tkaniny mohou být výrazně sníženy.
Kromě toho je u zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj výhodné uspořádat očkovou nožovou část výše, než lineární nožovou část, takže očková nožová část bude prosekávat šitý předmět až poté, kdy lineární nožová část prosekne šitý předmět předem, pokud jde šitý předmět proseká-3 CZ 304739 B6 ván prostřednictvím pohybu integrální lineární nožové části a očkové nožové části nože na prosekávání tkaniny směrem k šitému předmětu.
V souladu se zařízením na prosekávání tkaniny pro šicí stroj takovéhoto uspořádání může být pouze lineární dírka vytvářena snadno prostřednictvím zastavení pohybu části nože na prosekávání tkaniny, kdy šitý předmět přichází mezi lineární nožovou část a očkovou nožovou část.
To znamená, že s pomocí mimořádně jednoduchého uspořádání, kdy je očková nožová část uspořádána výše, než lineární nožová část, může být očková knoflíková dírka vytvářena na šitém předmětu s využitím jak očkové nožové části, tak i lineární nožové části, přičemž lineární dírka může být vytvářena pouze prostřednictvím lineární nožové části. Lze tak dosáhnout stejných funkcí a účinků, jak bylo shora popsáno.
Pokud je dále uplatněno takové uspořádání, že očková nožová část je uspořádána výše, než lineární nožová část, přičemž prosekávání s pomocí lineární nožové části je prováděno před prosekáváním s pomocí očkové nožové části při prosekávání tkaniny, a pokud část zařízení pro dosedání nože, na kterou dosedá očková nožová část, a ta část, na kterou dosedá lineární nožová část, jsou uspořádány na stejné ploše, tak se nůž nemůže dále pohybovat, pokud lineární nožová část dosedá na zařízení pro dosedání nože.
Je proto výhodné, aby lineární nožová část měla takový tvar, že může prosekávat tkaninu ve stavu, kdy je přitlačována přítlačným ústrojím, tj. obecně tvar skalpelu, nože nebo podobně.
Okraj lineární nožové části nemusí být s výhodou rovnoběžný se šitým předmětem, který má být prosekáván, přičemž je výhodné, aby byl vůči šitému předmětu skloněn.
Kromě toho je výhodné, aby část zařízení pro dosedání nože, na kterou dosedá lineární nožová část, byla opatřena drážkou, do které je lineární nožová část vkládána.
Dále v souladu s druhým aspektem předmětu tohoto vynálezu bylo vyvinuto zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj, obsahující:
nůž na prosekávání tkaniny, mající očkovou nožovou část pro vytváření očkově tvarované dírky a lineární nožovou část pro vytváření lineárně tvarované dírky, přičemž lineární nožová část je uspořádána tak, že může být oddělena více směrem dolů, než očková nožová část, a ovládací člen pro volitelné zdvihání a spouštění do první spuštěné polohy, než je lineární nožová část spuštěna na šitý předmět ze zdvižené polohy, a do druhé spuštěné polohy, než jsou očková nožová část a lineární nožová část spuštěny na šitý předmět ze zdvižené polohy, přičemž lineární knoflíková dírka a očková knoflíková dírka mohou být vytvářeny volitelně.
Takže v souladu s předmětem tohoto vynálezu může být výška zastavení nože na prosekávání tkaniny velice snadno měněna. V důsledku toho může být velice snadno měněno vytváření očkové knoflíkové dírky a vytváření lineárně tvarované dírky, přičemž očková knoflíková dírka a lineárně tvarovaná dírka mohou být vytvářeny volitelně na šitém předmětu s pomocí jednoduchého uspořádání bez nutnosti výměny nože na prosekávání tkaniny.
Dále v souladu se třetím aspektem předmětu tohoto vynálezu bylo vyvinuto zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj, obsahující:
nůž na prosekávání tkaniny, mající očkovou nožovou část pro vytváření očkově tvarované dírky a lineární nožovou část pro vytváření lineárně tvarované dírky, přičemž lineární nožová část je uspořádána tak, že může být oddělena více směrem dolů, než očková nožová část, ovládací člen pro volitelné zdvihání a spouštění do první spuštěné polohy, než je lineární nožová část spuštěna na šitý předmět ze zdvižené polohy, a do druhé spuštěné polohy, než jsou očková nožová část a lineární nožová část spuštěny na šitý předmět ze zdvižené polohy, a
-4CZ 304739 B6 řídicí člen pro řízení a ovládání ovládacího členu tak, že nůž na prosekávání tkaniny bude spouštěn do druhé spuštěné polohy při prvním spouštění a do první spuštěné polohy při následujícím spouštění.
Jak již bylo shora popsáno, tak v souladu s předmětem tohoto vynálezu může být vytvářena lineární dírka po vytváření očkové knoflíkové dírky. Rozšíření lineární části očkové knoflíkové dírky nebo prosekávání neproseknuté části očkové knoflíkové dírky může být proto prováděno prostřednictvím zajištění pohybu šitého předmětu nebo nože na prosekávání tkaniny do libovolné polohy před spuštěním do první spuštěné polohy.
Dále v souladu se čtvrtým aspektem předmětu tohoto vynálezu bylo vyvinuto zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj, obsahující:
nůž na prosekávání tkaniny, mající očkovou nožovou část pro vytváření očkově tvarované dírky a lineární nožovou část pro vytváření lineárně tvarované dírky, přičemž lineární nožová část je uspořádána tak, že může být oddělena více směrem dolů, než očková nožová část, ovládací člen pro volitelné zdvihání a spouštění do první spuštěné polohy, než je lineární nožová část spuštěna na šitý předmět ze zdvižené polohy, a do druhé spuštěné polohy, než jsou očková nožová část a lineární nožová část spuštěny na šitý předmět ze zdvižené polohy, pohybový člen pro zajišťování pohybu šitého předmětu do uspořádaného směru obou nožových částí, a řídící člen pro vytváření očkově tvarované dírky a lineárně tvarované dírky prostřednictvím spouštění nože na prosekávání tkaniny do druhé spuštěné polohy před pohybem šitého předmětu o předem stanovenou délku, a poté spouštění nože na prosekávání tkaniny do první spuštěné polohy prostřednictvím řízení ovládacího členu a pohybového členu.
V souladu s předmětem tohoto vynálezu může být lineární dírka vytvářena v předem stanovené poloze na šitém předmětu po vytvoření očkové knoflíkové dírky. Proto může být lineární část očkové knoflíkové dírky volně rozšířena bez nutnosti výměny nože na prosekávání tkaniny prostřednictvím zajištění pohybu šitého předmětu tak, že lineární nožová část poklesne dolů tak, aby se opírala o konec protilehlé strany ze strany očkové části lineární části očkové knoflíkové dírky, když je nůž na prosekávání tkaniny spouštěn do druhé spuštěné polohy.
Pokud se dále část, která není zcela proseknuta, pohybuje směrem dolů podél lineární nožové části prostřednictvím pohybového členu, může být vytvářena očková knoflíková dírka bez neproseknuté části.
U zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj se šitý předmět pohybuje o předem stanovenou délku s výhodou ve směru a vzdálenosti, ve kterých je lineární nožová část spouštěna dolů do vnitřku očkového tvarovaného otvoru.
S využitím zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj takovéhoto uspořádání je možno vytvářet lineárně tvarovanou dírku ve vnitřku očkové části. Lineární nožová část proto může prosekávat spojovací část očkové části a lineární části, vytvořenou s pomocí očkové nožové části a lineární nožové části nože na prosekávání tkaniny, přičemž může být vytvářena očková knoflíková dírka tak, že očková část a lineární část jsou zcela jistě propojeny.
U zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj podle tohoto vynálezu je dále výhodné zajišťovat pohyb šitého předmětu o předem stanovenou délku, a poté zajišťovat spouštění do první spuštěné polohy vícekrát.
Při využívání zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj takovéto konstrukce může být vytvářeno větší množství lineárně tvarovaných dírek. Takže například lineární část očkové knoflíkové dírky může být volně rozšířena na libovolnou délku, a to bez nutnosti výměny nože na proseká-5 CZ 304739 B6 vání tkaniny, prostřednictvím zajišťování pohybu šitého předmětu ve směru, ve kterém lineární nožová část rozšiřuje lineární část.
Kromě toho u zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj podle tohoto vynálezu je pohyb šitého předmětu o předem stanovenou délku s výhodou zajišťován ve směru a ve vzdálenosti, ve kterých může lineární nožová část vytvářet kontinuálně lineárně tvarovanou dírku.
Při využívání zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj shora uvedeného uspořádání může být lineární část očkové knoflíkové dírky volně rozšířena na libovolnou délku.
U zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí strój je dále výhodné, aby pohyb šitého předmětu o předem stanovenou délku byl prováděn ve směru a ve vzdálenosti, které představují alespoň jedno spuštění z vícenásobných spuštění do první spuštěné polohy, takže lineární nožová část je spuštěna do vnitřku očkově tvarované dírky.
U zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj takovéhoto uspořádání pak jelikož lineárně tvarovaná dírka je vytvářena ve vnitřku očkové části, tak při vytváření lineární nožové části pro dosažení spojovací části očkové části a lineární části může být očkově tvarovaná dírka a lineárně tvarovaná dírka zcela propojena.
Kromě toho dokonce i tehdy, pokud je šitý předmět vyroben z tkaniny, kterou lze pouze obtížně prosekávat, může být vnitřek očkové části proseknut.
V souladu s pátým aspektem předmětu tohoto vynálezu bylo dále vyvinuto zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj, obsahující:
nůž na prosekávání tkaniny, mající očkovou nožovou část pro vytváření očkově tvarované dírky a lineární nožovou část pro vytváření lineárně tvarované dírky, přičemž lineární nožová část je uspořádána tak, že může být oddělena více směrem dolů, než očková nožová část, ovládací člen pro volitelné zdvihání a spouštění do první spuštěné polohy, než je lineární nožová část spuštěna na šitý předmět ze zdvižené polohy, a do druhé spuštěné polohy, než jsou očková nožová část a lineární nožová část spuštěny na šitý předmět ze zdvižené polohy, pohybový člen pro zajišťování pohybu šitého předmětu do uspořádaného směru obou nožových částí, a řídicí člen pro zajišťování pohybu šitého předmětu o předem stanovenou délku a pro vytváření lineárně tvarované dírky prostřednictvím spouštěcí nože na prosekávání tkaniny do první spuštěné polohy před navracením šitého předmětu o předem stanovenou délku, a poté spouštění nože na prosekávání tkaniny do druhé spuštěné polohy prostřednictvím řízení ovládacího členu a pohybového členu.
V souladu s předmětem tohoto vynálezu může být očková knoflíková dírka vytvářena v téměř stejné poloze, jako lineární dírka, po vytvoření lineární dírky. To znamená, že jelikož byl šitý předmět předem proseknut s pomocí lineární nožové části před vytvořením očkové knoflíkové dírky, tak dokonce i tehdy, pokud je šitý předmět tvořen tkaninou, kterou lze pouze obtížně prosekávat, což může představovat tkaninu s využitím vláken, vyztužených prostřednictvím navinutí spirálovitých vláken o vysoké pevnosti kolem vlákna s vysokou pevností, jako je například vlákno z Kevleru, nebo obecně vlákno, u kterého je buď útek, nebo osnova, uvnitř očkové části může být zcela proseknuto, přičemž je vytvářena očková část s pomocí očkové nožové části, která může být zcela úhledná.
U zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj je pohyb šitého předmětu o předem stanovenou délku s výhodou prováděn ve směru a vzdálenosti, ve kterých je lineární nožová část spouštěna do vnitřku očkově tvarované dírky.
-6CZ 304739 B6
S využitím zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj takovéhoto uspořádání může být lineárně tvarované dírka vytvářena předem v poloze pro vytváření očkově tvarované dírky. Proto může být tkanina, kterou lze jen obtížně prosekávat, zcela spolehlivě proseknuta s pomocí očkové nožové části, přičemž knoflíková dírka může být vytvořena velmi pečlivě.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje schematicky boční nárysný pohled, zobrazující šicí stroj na očkové knoflíkové dírky, u kterého je uplatněno zařízení na prosekávání tkaniny podle prvního provedení předmětu tohoto vynálezu, přičemž jeho část je odstraněna;
obr. 2 znázorňuje schematicky půdorysný pohled seshora, zobrazující šicí stroj na očkové knoflíkové dírky podle obr. 1, přičemž jeho část je odstraněna;
obr. 3 znázorňuje schematicky čelní nárysný pohled, zobrazující šicí stroj na očkové knoflíkové dírky podle obr. 1, přičemž jeho ěást je odstraněna;
obr. 4 znázorňuje schematicky čelní nárysný pohled, zobrazující snímačovou část, která ukazuje instalační konstrukci snímače pro zjišťování polohy nože na prosekávání tkaniny;
obr. 5 znázorňuje schematicky nárysný pohled zezadu, zobrazující šicí stroj na očkové knoflíkové dírky podle obr. 1, přičemž jeho část je odstraněna;
obr. 6 znázorňuje pohledy, zobrazující konstrukce nože a zařízení pro dosedání nože, přičemž obr. 6(a) znázorňuje čelní nárysný pohled na nůž a zařízení pro dosedání nože, a obr. 6(b) znázorňuje boční nárysný pohled na nůž a zařízení pro dosedání nože při pohledu ze strany lineární nožové části;
obr. 7 znázorňuje půdorysný pohled seshora na očkovou knoflíkovou dírku, zobrazující tvar vytvořené očkové knoflíkové dírky;
obr. 8 znázorňuje postupový diagram, vysvětlující první způsob vytváření dírkové části na šitém předmětu s využitím zařízení na prosekávání tkaniny podle prvního provedení předmětu tohoto vynálezu;
obr. 9 znázorňuje postupový diagram, zobrazující pokračování obr. 8;
obr. 10 znázorňuje postupový diagram, vysvětlující druhý způsob vytváření dírkové části na šitém předmětu s využitím zařízení na prosekávání tkaniny podle prvního provedení předmětu tohoto vynálezu;
obr. 11 znázorňuje postupový diagram, zobrazující pokračování obr. 10;
obr. 12 znázorňuje půdorysný pohled seshora na očkovou část a lineární část očkové knoflíkové dírky, zobrazující tvary očkové části a lineární části, vytvořené s pomocí nože;
obr. 13 znázorňuje schematicky perspektivní pohled na nožovou část, zobrazující stav lineární části a lineární nožové části, kdy je lineární část očkové knoflíkové dírky rozšířena;
obr. 14 znázorňuje schematicky boční nárysný pohled, zobrazující šicí stroj na očkové knoflíkové dírky, u kterého je uplatněno zařízení na prosekávání tkaniny podle druhého provedení předmětu tohoto vynálezu, přičemž jeho část je odstraněna;
obr. 15 znázorňuje schematicky půdorysný pohled seshora, znázorňující šicí stroj na očkové knoflíkové dírky podle obr. 14, přičemž jeho část je odstraněna;
obr. 16 znázorňuje schematicky čelní nárysný pohled, znázorňující šicí stroj na očkové knoflíkové dírky podle obr. 14, přičemž jeho část je odstraněna;
obr. 17 znázorňuje schematicky čelní nárysný pohled zezadu, znázorňující šicí stroj na očkové knoflíkové dírky podle obr. 14, přičemž jeho část je odstraněna;
-7CZ 304739 B6 obr. 18 znázorňuje postupový diagram, vysvětlující třetí způsob vytváření dírkové části na šitém předmětu s využitím zařízení na prosekávání tkaniny podle druhého provedení předmětu tohoto vynálezu;
obr. 19 znázorňuje postupový diagram, zobrazující pokračování obr. 18;
obr. 20 znázorňuje postupový diagram, vysvětlující čtvrtý způsob vytváření dírkové části na šitém předmětu s využitím zařízení na prosekávání tkaniny podle druhého provedení předmětu tohoto vynálezu;
obr. 21 znázorňuje postupový diagram, zobrazující pokračování obr. 20.
Legenda k obr. 8 krok J1 krok J2 krok J3 krok J4 krok J5 krok J6 krok J7 krok J8 krok J9 krok J10 krok J11 krok J12 krok J13 krok J14 Legenda k obr. 9 krok J16 krok J17 krok J18 krok J19 krok J20 krok J21 krok J23 krok J24 krok J25 krok J26 krok J27 krok J28 krok J29 krok J30 krok J31 krok J32 krok J33 krok J34 zahájení prosekávání nakonec nebo prosekávání předem?
podávání a pohyb (šicí poloha) zahájení šití ukončení šití podávání a pohyb (poloha prosekávání tkaniny: Y = 0) spouštění nože: D snímač 47 zapnut?
zdvihání nože snímač 46 zapnut?
podávání a pohyb ve směru + (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů
S: (Lj - L2) - Le/2 < S < (Lj - L2)) (poloha, v níž nůž prosekává neproseknutou část) spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D2: (D - a) > D2 > F) zdvihání nože snímač 46 zapnut?
prosekávání nakonec nebo prosekávání předem?
podávání a pohyb (šicí poloha) zahájení šití zahájení šití konec konec podávání a pohyb (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů Si=-{(Lo-L,) + Nx(L2-a)) spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D2: (D - a) > D2 > F) zdvihání nože snímač 46 zapnut?
podávání a pohyb (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů S2 = -η x (L2 - a)) spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů
D2:(D-a)>D2>F) zdvihání nože snímač 46 zapnut?
prosekávání nakonec nebo prosekávání předem?
podávání a pohyb (šicí poloha) zahájení šití ukončení šití
-8CZ 304739 B6 krok J35 - konec krok J36 - konec
Legenda k obr. 10 krok J40 - zahájení krok J41 - prosekávání nakonec nebo prosekávání předem? krok J42- podávání a pohyb krok J43 - zahájení šití krok J44 - ukončení šití krok J45 - podávání a pohyb (poloha prosekávání tkaniny: Y = 0) krok J46 - podávání a pohyb ve směru + (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů
S: (Lj - L2) - Lg/2 < S < (L, - L2)) (poloha, v níž nůž prosekává neproseknutou část) krok J47 - spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D2: (D - a) > D2 > F) krok J48 - zdvihání nože krok J49 - snímač 46 zapnut?
krok J50 - podávání a pohyb (poloha prosekávání tkaniny: Y = 0) krok J51 — spouštění nože krok J52 - snímač 47 zapnut?
krok J53 - zdvihání nože krok J54 - snímač 46 zapnut?
Legenda k obr. 11 krok J56 - prosekávání nakonec nebo prosekávání předem? krok J57 - podávání a pohyb (šicí poloha) krok J58 - zahájení šití krok J59 - ukončení šití krok J60 - konec krokJól- konec krok J63 - podávání a pohyb (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů S] =-{(Lo-L,) + Nx(L2-a)}) krok J64 - spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D2: (D - a) > D2 > F) krok J65 - zdvihání nože krok J66 - snímač 46 zapnut?
krok J67 - podávání a pohyb (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů S2 - -η x (L2 - a)) krok J68 - spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D2: (D - a) > D2 > F) krok J69 - zdvihání nože krok J70 - snímač 46 zapnut?
krok J71 - prosekávání nakonec nebo prosekávání předem? krok J72 - podávání a pohyb (šicí poloha) krok J73 - zahájení šití krok J74 - ukončení šití krok J76 - konec krok J85 - konec
Legenda k obr. 18 krok J101 - zahájení
-9CZ 304739 B6 krok J102 krok J103 krok J104 krok JI05 krok J106 krok JI07 krok J108 krok JI09 krok J110 krok JI 11 krok J113 krok JI 14 krok J115 krok J116 krok J117 krok J118
- prosekávání nakonec nebo prosekávání předem?
- podávání a pohyb (šicí poloha)
- zahájení šití
- ukončení šití
- podávání a pohyb (poloha prosekávání tkaniny Y = 0
- maximální spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů = D
- zdvihání nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D,: 0 < D, < (F - a))
- podávání a pohyb ve směru + (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů
S: (L, - L2) - Le/2 < S < (L, - L2))
- spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D2: (D - a) > D2 > F)
- zdvihání nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D,:0<D,<(F-a))
- prosekávání nakonec nebo prosekávání předem?
- podávání a pohyb (šicí poloha)
- zahájení šití
- ukončení šití
- konec
- konec
Legenda k obr. 19 krok JI20 - podávání a pohyb (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů S^-RLo-LO + Nxík-a)) krok J121 - spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D2: (D - a) > D2 > F) krok JI22 - zdvihání nože (nastavený počet impulzů Dj: 0 < Dj < (F - a)) krok JI23 - podávání a pohyb (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů S2 = -n x (L2 - a)) krok JI24 - spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D2: (D - a) > D2 > F) krok JI25 - zdvihání nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů Di:Dj<F) krok JI26 - prosekávání nakonec nebo prosekávání předem? krok JI27 - podávání a pohyb (šicí poloha) krok JI28 - zahájení šití krok JI29 - ukončení šití krok JI30 - konec krok J131 - konec
Legenda k obr. 20 krok JI40 - zahájení krok J141 - prosekávání nakonec nebo prosekávání předem? krok JI42 - podávání a pohyb (šicí poloha) krok Jí43 - zahájení šití krok JI44 - ukončení šití krok JI45 - podávání a pohyb (poloha prosekávání tkaniny: Y = 0) krok JI46 - podávání a pohyb ve směru + (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů
S: (Li - L2) - Le/2 < S < (L, - L))
- 10CZ 304739 B6 (poloha, v níž nůž prosekává neproseknutou část) kroj J147 - spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů
D2: (D — a) > D2 > F) krok J148 - zdvihání nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D,:0<D,<(F-a)) krok J149 - podávání a pohyb (poloha prosekávání tkaniny: Y = 0) krok Jl 50 - maximální spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů = D) krok Jl51 - zdvihání nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D1:0<D1<(F-a)) krok Jl53 - prosekávání nakonec nebo prosekávání předem? krok J154 - podávání a pohyb (šicí poloha) krok J155 - zahájení šití krok Jl56 - ukončení šití krok J157 - konec krok Jl 58 - konec
Legenda k obr. 21 krok J160 - podávání a pohyb (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů S! =-{(L0-L]) + Nx(L2-a)}) krok Jl61 - spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D2: (D - a) > D2 > F) krok J162 - zdvihání nože (nastavený počet impulzů D1:0<D,<(F-a)) krok J163 - podávání a pohyb (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů S2 = -η x (L2 - a)) krok J164 - spouštění nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D2: (D - a) > D2 > F) krok J165 - zdvihání nože (velikost pohybu v souladu s nastaveným počtem impulzů D,:D,<F) krok J166 - prosekávání nakonec nebo prosekávání předem? krok J167 - podávání a pohyb (šicí poloha) krok J168 - zahájení šití krok J169 - ukončení šití krok J170- konec krok Jl71 - konec
Příklady provedení vynálezu
Nyní bude v dalším popsána a podrobněji objasněna příkladná provedení zařízení na prosekávání tkaniny u šicího stroje podle tohoto vynálezu, a to s odkazem na přiložené obrázky výkresů.
První provedení
Zařízení X na prosekávání tkaniny je uspořádáno v tělese šicího stroje 100 na knoflíkové dírky, které schematicky obsahuje základovou část 101 pro umístění šitého předmětu 200 na její horní stranu, stojanovou část 102 ve stavu vzpřímeném vzhůru od základnové části 101.
ramenovou část 103, uloženou podélně nad základnovou částí 101 a vycházející ze stojanové části 102 v podélném směru základnové části 101.
Zařízení X na prosekávání tkaniny schematicky obsahuje
-11 CZ 304739 B6 nůž 5 na prosekávání tkaniny, zařízení 6 pro dosedání nože 5 při prosekávání tkaniny, ovládací člen 2 pro pohánění nože 5 ve svislém směru za účelem prosekávání šitého předmětu 200, neznázoměné zařízení na podávání tkaniny (pohyblivý člen) pro podávání šitého předmětu 200, a neznázoměné řídicí zařízení (řídicí člen) pro řízení provozu šicího stroje, opatřeného zařízením i na prosekávání tkaniny.
Kromě toho očková knoflíková dírka 201, vytvořená na šitém předmětu 200 s pomocí šicího stroje 100 na knoflíkové dírky podle tohoto provedení, obsahuje očkovou část 202, která je téměř kapkovitého tvaru, a lineární část 203, která je tvořena lineárním průsekem, jak je znázorněno na vyobrazení podle obr. 7.
Zařízením na podávání tkaniny je takzvané všeobecně známé zařízení na podávání tkaniny. U šicího stroje 100 na knoflíkové dírky obsahuje desku na podávání tkaniny, na kterou je šitý předmětem 200 umístěn a přidržován přítlačným ústrojím, mechanizmus pro podávání tkaniny pro zajišťování pohybu desky na podávání tkaniny ve směru osy X a ve směru osy Y v téměř vodorovné rovině nebo podobně.
Poté ve stavu, kdy je šitý předmět 200 ustaven na desku pro podávání tkaniny s pomocí přítlačného ústrojí, se šitý předmět 200 pohybuje tak, že poloha jehly vzhledem k šitému předmětu 200 se může pohybovat relativně v závislosti na obvodu části, která bude očkovou knoflíkovou dírkou 201. Takže obnitkování je prováděno na obvodu očkové knoflíkové dírky 201 prostřednictvím zařízení na podávání tkaniny.
U předmětu tohoto vynálezu nejenom při obnitkovávání, avšak rovněž při vytváření očkové knoflíkové dírky 201, zařízení na podávání tkaniny zajišťuje pohyb šitého předmětu 200, jak bude podrobněji popsáno v dalším, přičemž je však z konstrukčního hlediska stejné, jako všeobecně známé zařízení na podávání tkaniny.
Kromě toho u zařízení na podávání tkaniny není nikterak omezena kombinace pohybu v lineárním směru, a to ve směru osy X a ve směru osy Y. Jedním z pohybů může být rovněž kruhový pohyb.
Otáčení motoru zařízení na podávání tkaniny je ovládáno impulzním signálem. Motor se otáčí o předem stanovený úhel pootočení zajeden impuls. Nastavení velikosti pohybu šitého předmětu 200 v závislosti na zařízení pro podávání tkaniny je prováděno nastavením počtu impulzů u shora uvedeného motoru.
Nyní bude podrobněji vysvětlena konstrukce ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5.
Jak je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 1 až obr. 5, tak tento ovládací člen 2 pro pohánění nože 5 schematicky obsahuje motor 21, kulový šroub 24, spojovací mechanizmus 31, hnací hřídel 35, hnací ozubené kolo 39, a převodový hřídel 40.
Motor 21 je připevněn k základnové části 101 šicího stroje 100 na knoflíkové dírky. Hnací síla motoru 21 je přenášena na přilehlé ozubené kolo 23 kulového šroubu 24 prostřednictvím ozube- 12CZ 304739 B6 ného kola 22 motoru 2L Ozubené kolo 23 kulového šroubu 24 je připevněno ke kulovému šroubu 24, který je téměř vodorovný, přičemž otáčí kulovým šroubem 24 v důsledku pohánění motoru 2L Kulový šroub 24 je otočně uložen v šicím stroji 100 na knoflíkové dírky prostřednictvím ložiska 25, připevněného k základnové části 101, a ložiskové jednotky 26, připevněné k ramenové části 103.
Kulový šroub 24 je opatřen maticí 27 kulového šroubu 24. Matice 27 kulového šroubu 24 je pohyblivá ve svislém směru podél kulového šroubu 24 v důsledku otáčení kulového šroubu 24. Na horní části matice 27 kulového šroubu 24 je připevněno pouzdro 28, přičemž toto pouzdro 28 se rovněž pohybuje ve svislém směru společně s maticí 27 kulového šroubu 24 podél kulového šroubu 24 v důsledku otáčení kulového šroubu 24.
Jakje znázorněno na vyobrazení podle obr. 5, je k pouzdru 28 připevněno LM vedení 29. Pouzdro 28 a matice 27 kulového šroubu 24 se mohou pohybovat ve svislém směru bez otáčení prostřednictvím vložení vodícího hřídele 30 do LM vedení 29.
Jak je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 1 a podle obr. 5, je jeden konec spojovacího mechanizmu 31 připevněn otočně k oběma stranám pouzdra 28 prostřednictvím spojovacích hřídelů 32a, přičemž druhý konec je připevněn otočně ke koncové části páky 34 prostřednictvím spojovacích hřídelů 32b. Vztahovou značkou 33 ie označena matice pro zabránění spadnutí spojovacího hřídele 32b.
Jakje znázorněno na vyobrazení podle obr. 2, je hnací hřídel 35 uložen otočně v ramenové části 103 téměř rovnoběžně vzhledem k ramenové části 103 prostřednictvím čtyř opěrných členů 36. Kromě toho je hnací hřídel 35 upevněn tak, aby se nepohyboval dopředu a dozadu, a to prostřednictvím C-kroužku 37 a přítlačné objímky 38 na svých obou koncích.
Dále je druhá koncová část páky 34 uložena otočně ve stojanové části 102 vedle hnacího hřídele 35. Úložná část 35a pro uložení páky 34 je připevněna otočně ke hnacímu hřídeli 35 a integrálně s ním, přičemž její část dosedá na páku 34· Pokud je páka 34 poháněna s pomocí shora popsaného spojovacího mechanizmu 31 a otáčí se tak, že její koncová strana se pohybuje dolů, přičemž hnací hřídel 34 tvoří opěrné místo, je úložná část 35a pro uložení páky 34 přitlačována směrem dolů pákou 34, v důsledku čehož se hnací hřídel 35 otáčí.
Hnací hřídel 35 je dále opatřen hnacím ozubeným kolem 39 na své straně, odvrácené od stojanové části 102.
Jakje znázorněno na vyobrazení podle obr. 3, tak hnací ozubené kolo 39 zabírá s ozubenou tyčí 41, vytvořenou na horní části převodového hřídele 40. Převodový hřídel 40 se pohybuje ve svislém směru v důsledku otáčení hnacího hřídele 35.
Převodový hřídel 40 je uložen v obecně válcové převodové objímce 42, připevněné k ramenové části 103, takže jeho vodorovná poloha je nastavitelná. Strana převodové objímky 42 na straně hnacího ozubeného kola 39 je odříznuta. Drážkové části 43, uspořádané na dvou místech na vnitřní ploše převodové objímky 42, jsou prodlouženy vodorovně k podélnému směru převodové objímky 42.
Konvexní části 44, uspořádané na dvou místech v obvodovém směru na vnější ploše převodového hřídele 40, zabírají pohyblivě s drážkovými částmi 43, takže konvexní části 44 se mohou posouvat ve svislém směru bez příčného otáčení.
Na spodním konci převodového hřídele 40 je dále uspořádána deska 51 pro připevnění nože 5. Nůž 5 je připevněn k desce 51 pro připevnění nože 5 prostřednictvím upínky 52 a upínacího šroubu 53. Kromě toho je deska 51 pro připevnění nože 5 upevněna tak, že její poloha je nastavitelná vzhledem k ramenové části 103 ve svislém směru. V základnové části 101 je dále přímo
- 13CZ 304739 B6 pod nožem 5 uspořádána základna 61 pro dosedání nože 5, přičemž zařízení 6 pro dosedání nože 5 je připevněna v poloze protilehlé k noži 5.
Jak je dále znázorněno na vyobrazení podle obr. 1 a podle obr. 2, je štěrbinová deska 45 pro zjišťování počáteční polohy (polohy, kdy je převodový hřídel 40 (nůž 5) zdvižen vzhůru) a prosekávací polohy (polohy pro prosekávání jak lineární nožovou částí 55, tak i očkovou nožovou částí 54) uspořádána na straně malého převodového hřídele 40 vedle středu hnacího hřídele 35.
Snímač 46 pro snímání počáteční polohy a snímač 47 pro snímání blízkosti prosekávací polohy jsou připevněny k ramenové části 103 prostřednictvím příslušných desek 48 pro připevnění snímače (viz obr. 4). Snímače 46 a 47 jsou určeny pro zjišťování, zdaje nůž 5 v počáteční poloze nebo v prosekávací poloze, a to například prostřednictvím zjišťování změny stavu, pokrytého štěrbinovou deskou 45, a stavu nepokrytého štěrbinovou deskou 45. Kromě toho je tvar štěrbinové desky 45 zjišťován v závislosti na úhlu pootočení hnacího hřídele 35 v počáteční poloze a v prosekávací poloze nože 5.
Nyní bude v dalším podrobněji popsán a vysvětlen způsob zajišťování pohybu nože 5 s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 shora popsaného provedení.
Nejprve je poháněn motor 21. Pokud je motor 21 poháněn, tak se kulový šroub 24 otáčí prostřednictvím ozubeného kola 22 motoru 21 a ozubeného kola 23 kulového šroubu 24, přičemž poté matice 27 kulového šroubu 24 a pouzdro 28 na kulovém šroubu 24 klesají dolů podél kulového šroubu 24.
V důsledku toho pak spojovací mechanizmus 31, spojený s pouzdrem 28 prostřednictvím spojovacího hřídele 32a, rovněž klesá dolů a zatlačuje dolů jeden konec páky 34, spojený se spojovacím mechanizmem 31 prostřednictvím spojovacího hřídele 32b, ve směru pohybu hodinových ručiček na obr. 5. Páka 34 dále otáčí hnacím hřídelem 35 ve směru pohybu hodinových ručiček na obr. 5 prostřednictvím úložné části 35a pro uložení páky 34.
Pokud se hnací hřídel 35 otáčí, tak se hnací ozubené kolo 39, uspořádané na hnacím hřídeli 35, otáčí proti směru pohybu hodinových ručiček na obr. 3 spolu s hnacím hřídelem 35, přičemž dochází ke klesání převodového hřídele 40, opatřeného ozubenou tyčí 41, zabírající s hnacím ozubeným kolem 39. Proto nůž 5, uspořádaný na spodním konci převodového hřídele 40, klesá směrem dolů a prosekává šitý předmět 200.
Kromě toho je motor 21 rovněž řízen impulzním signálem, přičemž se otáčí o předem stanovený úhel pootočení zajeden impulz. Dále je neznázoměno řídicí ústrojí připojeno k motoru 21, přičemž je řídicí ústrojí připojeno ke snímači 47 pro snímání blízkosti prosekávací polohy. Pohánění motoru 21 je řízeno tak, že klesání nože 5 může být zastaveno ve druhé poloze, takže jak očková nožová část 54, tak i lineární nožová část 55 nože 5 mohou prosekávat šitý předmět 200.
Velikost klesání je řízena prostřednictvím počtu impulzů, které řídí motor 21, přičemž pohánění motoru 21 je řízeno tak, že klesání nože 5 může být zastaveno v první poloze, kdy pouze lineární nožová část 55 nože 5 může prosekávat šitý předmět 200.
Po proseknutí šitého předmětu 200 se motor 21 otáčí opačným směrem, přičemž páka 34 se otáčí v důsledku pohybu matice 27 kulového šroubu 24 a pouzdra 28 směrem vzhůru, takže tlak páky 34 na úložnou část 35a pro uložení páky 34 je uvolněn.
Jelikož se hnací hřídel 35 otáčí proti směru pohybu hodinových ručiček na obr. 5 prostřednictvím působení předpínací síly pružiny 35b, přičemž se hnací ozubené kolo 39 otáčí ve směru pohybu hodinových ručiček na obr. 3, převodový hřídel 40 se zdvihá a nůž 5 je oddělován od šitého předmětu 200.
- 14CZ 304739 B6
Nyní bude v dalším podrobněji popsán a vysvětlen tvar nože 5 a zařízení 6 pro dosedání nože 5, a to s přihlédnutím k vyobrazení podle obr. 6.
Jakje znázorněno na vyobrazení podle obr. 6(a), tak nůž 5 obsahuje očkovou nožovou část 54, která vytváří očkovou část 202, a lineární nožovou část 55, která vytváří lineární část 203.
Lineární nožová část 55 je připevněna k očkové nožové části 54 prostřednictvím šroubu 56. Lineární nožová část 55 vyčnívá z očkové nožové části 54 ve směru k zařízení 6 pro dosedání nože 5 (směrem dolů). Okrajová část lineární nožové části 55 má skloněný tvar, takže konec v očkové nožové části 54 vyčnívá směrem od druhého konce.
Na druhé straně je zařízení 6 pro dosedání nože 5 opatřena drážkovou částí 62, do které může být lineární nožová část 55 vložena, na straně, směřující k lineární nožové části 55 (viz obr. 6(b)), a rovinnou částí 63, která dosedá na očkovou nožovou část 54, na straně, směřující k očkové nožové části 54.
To znamená, že hloubka drážkové části 62 je větší, než délka od konce okrajové části lineární nožové části 55 ke konci okrajové části očkové nožové části 54, takže očková nožová část 54 a rovinná část 63 mohou na sebe dosedat.
Kromě toho je mezi lineární nožovou částí 55 a očkovou nožovou částí 54 vytvořen prostor. V důsledku toho je vytvářena neproseknutá část mezi lineární částí 203 a očkovou částí 202.
Délka lineární nožové části 55 je dále stejná nebo kratší, než nejkratší z lineárních částí 203 očkové knoflíkové dírky 201, která má být vytvářena.
Očková nožová část 54 může mít dále tvar na prosekávání pouze očka, nebo může mít tvar, připojující určitý lineární okraj k očku.
Kromě toho pak trubice 64, znázorněná na vyobrazení podle obr. 6(a), představuje trubici pro vhánění vzduchu za účelem shromažďování odpadního materiálu tkaniny, vznikajícího při vytváření očkové části 202.
Jak již bylo shora popsáno, tak jelikož je lineární nožová část 55 připevněna k očkové nožové části 54 s pomocí šroubu 56. tak je lineární nožová část 55 připevnitelná k očkové nožové části 54 a odnímatelná od této očkové nožové části 54. Takže očková knoflíková dírka 201, jelikož je pouze délka lineární části 203 odlišná, může být vytvářena prostřednictvím výměny lineární nožové části 55, a nikoli prodloužením lineární části 203, jak bude popsáno v dalším.
Jelikož je dále lineární nožová část 55 provedena jako připevnitelná a odnímatelná vzhledem k očkové nožové části 54, tak za účelem vytváření očkové části 202, vytvářené s pomocí očkové nožové části 54, a lineární části 203. vytvářené s pomocí lineární nožové části 55 ve spojeném stavu od začátku, je vyžadována vysoká přesnost z hlediska tvarů očkové nožové části 54 a lineární nožové části 55, přičemž je rovněž vyžadována vysoká přesnost z hlediska vzájemného připevnění očkové nožové části 54 a lineární nožové části 55.
Jak bude však podrobněji popsáno v dalším, tak pokud je neproseknutá část obsažena mezi očkovou částí 202 a lineární částí 203, a pokud je tato část proseknuta později, bude možno vyrábět očkovou nožovou část 54 a lineární nožovou část 55 mnohem snadněji.
Kromě toho je v blízkosti zařízení 6 pro dosedání nože 5 v základnové části 101 uspořádáno shora popsané všeobecně známé zařízení na podávání tkaniny (na vyobrazeních neznázoměn) pro
- 15 CZ 304739 B6 zajišťování pohybu šitého předmětu 200 podél lineární části 203, vytvořené na šitém předmětu 200.
Zařízení na podávání tkaniny může zajišťovat pohyb šitého předmětu 200 směrem ke straně očkové nožové části 54 a směrem k protilehlé straně podél lineární části 203.
Při pohybu šitého předmětu 200 ke straně očkové nožové části 54 se zařízení na podávání tkaniny stává členem pro rozšíření lineární části, který rozšiřuje lineární část 203 očkové knoflíkové dírky 201 s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5, jak bude podrobněji popsáno v dalším.
Při pohybu šitého předmětu 200 ke straně, protilehlé od očkové nožové části 54 se zařízení na podávání tkaniny stává členem pro opětovné proseknutí, který propojuje očkovou část 202 a lineární část 203 očkové knoflíkové dírky 201 s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5, jak bude podrobněji popsáno v dalším.
Kromě toho ovládací člen 2 u členu pro rozšíření lineární části a u členu pro opětovné prosekávání je tím členem který zajišťuje pokles nože 5 do první polohy.
Způsoby vytváření dírkové části na šitém předmětu 200 s pomocí zařízení na prosekávání tkaniny, které obsahuje ovládací člen 2, nůž 5, zařízení 6 pro dosedání nože 5 a další součásti, jak bylo shora uvedeno, budou podrobněji vysvětleny s pomocí postupových diagramů.
První způsob
Na vyobrazeních podle obr. 8 a podle obr. 9 jsou znázorněny postupové diagramy, vysvětlující postup při provádění prvního způsobu vytváření očkové knoflíkové dírky 201 na šitém předmětu 200.
Vztahové značky D, F, L|, L2 a a v postupových diagramech jsou znázorněny na vyobrazení podle obr. 6, přičemž:
D - představuje vzdálenost od spodního konce očkové nožové části 54 nože 5, uspořádané v počáteční poloze, k horní ploše zařízení 6 pro dosedání nože 5,
F - představuje vzdálenost od spodního konce očkové nožové části 54 nože 5, uspořádané v počáteční poloze, k horní ploše šitého předmětu 200,
Li - představuje celkovou délku nože 5,
L? — představuje délku lineární nožové části 55 nože 5, přičemž znázorňuje vzdálenost od spodního konce očkové nožové části 54 ke spodnímu konci lineární nožové části 55.
Jak je dále znázorněno na vyobrazení podle obr. 13, tak a znázorňuje délku části, o kterou se již proseknutá lineární část 203 a lineární nožová část 55 překrývají.
Velikosti S, Si a S2 pohybu šitého předmětu 200 a vzdálenost D2 spuštění nože 5 v postupových diagramech jsou stanoveny nastavením shora popsaného počtu impulzů motoru u zřízení na podávání tkaniny, nebo motoru 21 ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5.
Šitý předmět 200 je uspořádán na základnové části 101 šicího stroje 100 na knoflíkové dírky tak, že postup vytváření knoflíkové dírky je zahájen (krok Jí).
Poté je rozhodnuto, zdaje šití prováděno předem (prosekávání potom) nebo zdaje vytváření dírky prováděno předem (prosekávání nejprve) na základě stanovených informací, stanovených a uložených předem v paměťovém ústrojí neznázorněného řídicího členu (krok J2).
- 16CZ 304739 B6
Pokud se provádí nejprve prosekávání, pohybuje se šitý předmět 200 směrem k zařízení na prosekávání tkaniny prostřednictvím zařízení na podávání tkaniny (krok J6).
Pokud je naopak prosekávání prováděno jako poslední, neboť je šití prováděno před vytvářením knoflíkové dírky, tak se šitý předmět 200 pohybuje do šicí polohy prostřednictvím zařízení na podávání tkaniny (krok J3) a je prováděno šití (krok J4).
Poté po dokončení šití (krok J5) se šitý předmět 200 pohybuje směrem k zařízení na prosekávání tkaniny s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J6).
Mezitím je převodový hřídel 40, opatřený na svém spodním konci nožem 5, zastaven ve vzhůru zdviženém stavu (počáteční poloha).
Dále je zahájeno spouštění nože 5 směrem dolů (krok J7), načež je rozhodnuto, zda očková nožová část 54 nože 5 dosedá na zařízení 6 pro dosedání nože 5, a zdaje snímač 47 přepnut na stav „zapnuto“ nebo nikoliv (krok J8).
Pokud není snímač 47 přepnut na „zapnuto“, je nůž 5 udržován ve spuštěném stavu směrem dolů, až dojde k přepnutí do stavu „zapnuto“.
Pokud je snímač 47 přepnut do stavu „zapnuto“, je nůž 5 zdvižen vzhůru (krok J9) přičemž zůstává zdvižen, až je snímač 46 přepnut do stavu „zapnuto“ (krok J10).
V souladu se shora uvedeným postupem, jelikož je nůž 5 spuštěn dolů do druhé polohy, jsou očková část 202 a lineární část 203 vytvářeny na šitém předmětu 200 s pomocí očkové nožové části 54 a lineární nožové části 55.
Jelikož je neproseknutá část obsažena mezi vytvořenou očkovou částí 202 a lineární částí 203, je poté prováděno prosekávání této neproseknuté části.
Nejprve je šitý předmět 200 podáván, přičemž se pohybuje ve směru + na obr. 12 prostřednictvím zařízení na podávání tkaniny (krok JI 1), přičemž je neproseknutá část mezi očkovou částí 202 a lineární částí 203 přiváděna přímo pod lineární nožovou část 55.
Neproseknutá část mezi očkovou částí 202 a lineární částí 203 může být přivedena přímo pod lineární nožovou část 55 prostřednictvím podávání šitého předmětu 200 v této době tak, že velikost S podávání leží v rozmezí (Lj - L2) - Lg/2 < S < Li - L2.
Kromě toho je maximální hodnota Li - L2 velikosti S podávání maximální hodnotou tehdy, pokud se předpokládá, že L! < 2L2.
Poté je nůž 5 spouštěn do první polohy s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 (krok JI2). Počet impulzů motoru 21 ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 je nastaven tak, že velikost P2 spuštění nože 5 v této době činí (D - a) > D2 > F.
Proto je nůž 5 spuštěn dolů do první polohy, přičemž je šitý předmět 200 proseknut pouze s pomocí lineární nožové části 55. Zde při spouštění nože 5 dolů je směr poklesu považován za směr -.
- 17CZ 304739 B6
Po spuštění nože 5 dolů je opět zahájeno zdvihání nože 5 vzhůru (krok JI3), přičemž je nůž 5 zdvihán vzhůru, až je snímač 46 přepnut do stavu „zapnuto“ (krok JI 4), takže je nůž 5 navrácen do počáteční polohy.
V souladu se shora uvedených postupem je místo mezi očkovou částí 202 a lineární částí 203 lineárně proseknuto s pomocí lineární nožové části 55, přičemž je vytvořena očková knoflíková dírka 201 tak, že očková část 202 a lineární část 203 jsou spojeny.
Dále je rozhodnuto, zda délka Lt vytvořené očkové knoflíkové dírky I dosáhla požadované délky Lo (krok JI5)).
Pokud je délka Li požadovanou délkou Lo (pokud není Lo > Li), je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 ukončeno.
Poté je rozhodnuto, zda obnitkování (šití) je prováděno předem (prosekávání nakonec) na obvodu očkové knoflíkové dírky 201, nebo nikoliv (nejprve prosekávání) (krok J16).
Pokud dochází nejprve k prosekávání, tak se šitý předmět 200 pohybuje do šicí polohy s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J17) a je prováděno šití (krok J18).
Po ukončení šití (krok JI9) je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 dokončeno (krok J20).
Pokud je prosekávání prováděno nakonec, tak jelikož je šití (obnitkování) již dokončeno, je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 rovněž dokončeno (krok J21).
Pokud na druhé straně délka Li nedosáhla požadované délky Lo (pokud Lo > Li), je prováděno rozšíření lineární části 203 očkové knoflíkové dírky 201.
Je dosahováno rychlosti podávání n={(Lo-L,)/(L2-a)}-N šitého předmětu 200 v závislosti na zařízení na podávání tkaniny za účelem dosažení toho, aby délka Li byla požadovanou délkou Lo, přičemž je rozhodnuto, zda rychlost n podávání není větší, než 1 (krok J22).
Zde N představuje frekvenci podávání (N = 1, 2, 3 atd.) šitého předmětu 300, přičemž jde o číselnou hodnotu, která je vypočítávána, kdykoliv je šitý předmět 200 podáván.
Kromě toho L2 - a je předem stanovená velikost podávání, získaná odečtením shora popisované velikosti a překrývání od délky L2 lineární nožové části 55.
Rychlost n podávání je získána odečtením již podávané frekvence N v této době od podávači frekvence, získané podělením frekvence, dosaženém odečtením celkové délky Li nože 5 od požadované délky Lo prosekávání, předem stanovenou velikostí L2 - a podávání.
Pokud je rychlost n podávání větší, než 1, je šitý předmět 200 podáván pro velikost Si podávání, přičemž
Si = -{(Lo - Li) + N x (L2 - a)} ({(Lo - L,) + N x (L2 - a)} ve směru - na obr. 12) prostřednictvím členu na podávání tkaniny (krok J23), a poté je nůž 5 spouštěn dolů, až vzdálenost D2 spouštění nože 5 dosáhne velikosti (D - a) > D2 > F
-18CZ 304739 B6 prostřednictvím ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 (krok J24).
V souladu s tímto krokem J24 je nůž 5 spouštěn dolů do první polohy, přičemž prosekává šitý předmět 200 pouze s pomocí lineární nožové části 55, takže rozšíření lineární části pro délku obecně lineární nožové části může být prováděno.
Poté je zahájeno zdvihání nože 5 vzhůru (krok J25) a nůž 5 se navrací do počáteční polohy tak, že snímač 46 je přepnut do stavu „zapnuto“ (krok J26).
Shora uvedená operace je prováděna až do té doby, kdy rychlost n podávání není větší, než 1. Pokud rychlost n podávání není větší, než 1, je šitý předmět 200 podáván pro velikost S2, přičemž
S2 = -n x (L2 - a) (n x (L2 - a) ve směru - na obr. 12) prostřednictvím zařízení na podávání tkaniny (krok J27), přičemž je nůž 5 spouštěn dolů, až vzdálenost D? spuštění nože 5 dosáhne (D - a) > D2 > F (do první polohy) prostřednictvím ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 (krok J28).
Nůž 5 proto prosekává šitý předmět 200 pouze s pomocí lineární nožové části 55, takže rozšíření lineární části, mající délku kratší, než je délka lineární nožové části 55, může být prováděno.
Poté je nůž 5 zdvihán vzhůru (krok J29), přičemž se nůž 5 navrací do počáteční polohy tak, že snímač 46 je přepnut do stavu „zapnuto“ (krok J30).
Na základě provádění shora uvedené operace pak prosekávání očkové knoflíkové dírky 201 na požadovanou délku končí.
Poté je rozhodnuto, zda obnitkování (šití) obvodu očkové knoflíkové dírky 201 je prováděno předem (prosekávání nakonec) nebo nikoli (prosekávání nejprve) (krok J31).
Pokud je prováděno nejprve prosekávání, tak se šitý předmět 200 pohybuje do šicí polohy s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J32) a je prováděno šití (krok J33).
Po ukončení šití (krok J34) je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 dokončeno (krok J35).
Pokud je prosekávání prováděno nakonec, tak jelikož šití (obnitkování) je již dokončeno, je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 rovněž dokončeno (krok J36).
Druhý způsob
Na vyobrazeních podle obr. 10 a podle obr. 11 jsou znázorněny postupové diagramy, vysvětlující postup provádění druhého způsobu při vytváření očkové knoflíkové dírky 201 na šitém předmětu 200.
Vztahové značky D, F, Lb L2, Le a a v postupových diagramech jsou znázorněny na vyobrazeních podle obr. 6 a podle obr. 12, přičemž
D - znázorňuje vzdálenost od spodního konce očkové nožové části 54 nože 5, uspořádanou od počátku k horní ploše zařízení 6 pro dosedání nože 5,
- 19CZ 304739 B6
F - znázorňuje vzdálenost od spodního konce očkové nožové části 54 nože 5, uspořádanou od počátku k horní ploše šitého předmětu 200,
L| - znázorňuje celkovou délku nože 5,
L2 - znázorňuje délku lineární nožové části 55 nože 5,
Le - znázorňuje délku očkové nožové části 54 nože 5, a a - znázorňuje vzdálenost od spodního konce očkové nožové části 54 ke spodnímu konci lineární nožové části 55.
Jak je dále znázorněno na vyobrazení podle obr. 13, tak a představuje délku části, o kterou se překrývají již proseknutá lineární část 203 a lineární nožová část 55.
Dále jsou velikosti S, Sj a S2 pohybu šitého předmětu 200 a velikost D2 spouštění nože 5 v postupových diagramech stanoveny prostřednictvím nastavení shora popsaného počtu impulzů motoru zařízení na podávání tkaniny nebo motoru 21 ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5.
Nejprve je stejným postupem jako u prvního způsobu šitý předmět 200 uspořádán na základnové části 101 šicího stroje 100 na knoflíkové dírky, takže je operace vytváření dírky zahájena (krok J40).
Poté je rozhodnuto, zda jde o prosekávání předem nebo o prosekávání nakonec, a to na základě informací, zadaných a uložených v paměťovém zařízení již předem v neznázoměném řídicím členu (krok J41).
Pokud jde o prosekávání předem, pohybuje se šitý předmět 200 směrem k zařízení na prosekávání tkaniny s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J45).
Pokud jde o prosekávání nakonec, pohybuje se nejprve šitý předmět 200 do šicí polohy s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J42) a je prováděno šití (krok J43).
Poté po dokončení šití (krok J44) se šitý předmět 200 pohybuje k zařízení na prosekávání tkaniny s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J45).
Mezitím je nůž 5 zastaven ve vzhůru zdviženém stavu (počáteční poloha).
Poté je šitý předmět 200 podáván, přičemž se pohybuje ve směru + na obr. 12 s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J46).
V této době velikost S podávání šitého předmětu 200 leží v rozmezí (Lj - L2) - Le/2 < S < L, - L2.
Poté se šitý předmět 200 pohybuje tak, že část mezi očkovou částí 202 a lineární částí 203, vytvářená v pozdějším procesu, bude ležet přímo pod lineární částí 55 nože 5.
Poté koncová část lineární nožové části 55 na straně očkové nožové části 54 nevyčnívá z později vytvářené očkové části 202.
Kromě toho je maximální hodnota Li - L2 velikosti S podávání šitého předmětu 200 maximální hodnotou tehdy, pokud se předpokládá, že
L, < 2L2
-20CZ 304739 B6
Poté po spuštění nože 5 do první polohy (vzdálenost D? spuštění nože 5) s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože (krok J47) je nůž 5 zdvihán vzhůru (krok J48).
Nůž 5 je zdvihán vzhůru, až je snímač 46 přepnut do stavu „zapnuto“ (krok J49) a nůž 5 se nevrací do počáteční polohy.
Velikost P2 spuštění nože 5 je nastavena tak, aby platilo (D - a) > D2 > F
Nůž 5 je tak spuštěn do první polohy, přičemž je šitý předmět 200 prosekáván pouze s pomocí lineární nožové části 55. Zde je při spouštění nože 5 směr spouštění považován za směr -.
V souladu se shora uvedenou operací je spojovací část očkové části 202 a lineární části 203 na šitém předmětu 200 proseknuta předem ještě před prosekáváním a vytvářením očkové části 202 a lineární části 203.
Po opětovném navrácení šitého předmětu 200 k zařízení na prosekávání tkaniny (krok J50) je nůž 5 spouštěn dolů (krok J51).
Spouštění nože 5 směrem dolů je prováděno, až je nůž 5 spuštěn do druhé polohy, přičemž očková nožová část 54 nože 5 dosedá na zařízení 6 pro dosedání nože 5, načež je poté snímač 47 přepnut do stavu „zapnuto“ (krok J52).
Poté je nůž 5 zdvihám vzhůru (krok J53), přičemž je zastaven v bodě, kdy je snímač přepnut do stavu „zapnuto“ (krok J54).
V souladu se shora uvedenou operací jsou očková část 202 a lineární část 203 proseknuty a vytvořeny současně, přičemž je vytvořena očková knoflíková dírka 201 tak, že očková ěást 202 a lineární část 203 jsou propojeny.
Následně je rozhodnuto, zda délka Li vytvořené očkové knoflíkové dírky 201 dosáhla požadované délky Lo (krok J55).
Pokud délka L] dosáhla požadované délky Lo (pokud neplatí, že Lo > Li ), je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 ukončeno.
Poté je rozhodnuto, zda obnitkování (šití) je prováděno předem (prosekávání nakonec) na obvodu očkové knoflíkové dírky 201 nebo nikoliv (prosekávání předem) (krok J56).
Pokud jde o prosekávání předem, pohybuje se šitý předmět 200 do šicí polohy s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J57) a je prováděno šití (krok J58).
Po ukončení šití (krok J59) je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 ukončeno.
Pokud jde dále o prosekávání nakonec, tak jelikož je šití (obnitkování) již dokončeno, je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 rovněž dokončeno (krok J61).
Pokud však na druhé straně délky L] nedosáhla požadované délky Lo (pokud platí, že L0>Lj),je prováděno rozšiřování lineární části 203 očkové knoflíkové dírky 201.
Je dosaženo rychlosti n podávání šitého předmětu 200 s pomocí zařízení na podávání tkaniny, přičemž platí n = {(Lo - Li)/(L2 - α)} - N
-21 CZ 304739 B6 za účelem dosažení délky Lb rovnající se požadované délce Lo, přičemž je rozhodnuto, zda rychlost n podávání není větší, než 1 (krok J62).
Zde platí, že N je frekvence podávání (N = 1, 2, 3 atd.) šitého předmětu 200, přičemž jde o číselnou hodnotu, která je vypočítávána pokaždé, kdy je šitý předmět 200 podáván.
Pokud je rychlost n podávání větší, než 1, je šitý předmět 200 podáván pro velikost
S] = - {(Lo - LJ + Nx(L2-a) ({(Lo - L J + N x (L2 - a)} ve směru - na obr. 12) s pomocí členu pro podávání tkaniny (krok J36), načež je poté nůž 5 spouštěn dolů, až pro vzdálenost P2 spuštění nože 5 platí (D - a) > D2 > F, a to s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 (krok J64).
V souladu s tímto krokem J64 je nůž 5 spouštěn dolů do první polohy a prosekává šitý předmět 200 pouze s pomocí lineární nožové části 55, takže lineární část 203 očkové knoflíkové dírky 201 je rozšířena.
Poté je zahájeno zdvihání nože 5 vzhůru (krok J65), přičemž je nůž 5 zdvihán, až je snímač 46 přepnut do stavu „zapnuto“ (krok J66).
Shora uvedená operace je prováděna až do té doby, než rychlost n podávání není větší, než 1.
Pokud rychlost n podávání není větší, než 1, je šitý předmět 200 podáván ve velikosti podávání, přičemž platí
S2 = -η x (L2 - α) (η x (L2 - a) ve směru - na obr. 12) s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J67) a nůž 5 je spouštěn dolů, až pro velikost P2 spouštění nože 5 platí (D - a) > D2 > F (do první polohy) s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 (krok J68). Tak může být prováděno rozšíření délky, kratší než délka lineární nožové části 55.
Poté je nůž 5 zdvihán vzhůru (krok J69), takže se nůž 5 navrací do počáteční polohy tak, že snímač 46 je přepnut do stavu „zapnuto“ (krok J70).
V souladu se shora uvedenou operací je prosekávání očkové knoflíkové dírky 201 na požadovanou délku ukončeno.
Poté je posuzováno, zda obnitkování (šití) obvodu očkové knoflíkové dírky 201 je prováděno předem (prosekávání naposled) nebo nikoliv (nejprve prosekávání) (krok J71).
Pokud jde nejprve o prosekávání, pohybuje se šitý předmět 200 do šicí polohy s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J72) a je prováděno šití (krok J73). Po dokončení šití (krok J74) je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 ukončeno (krok J75).
Pokud jde o prosekávání naposled, tak jelikož šití (obnitkování) je již dokončeno, je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 rovněž dokončeno (krok J76).
-22 CZ 304739 B6
Kromě toho u daného provedení s pomocí nože 5 o celkové délce Li může být vytvářena pouze očková knoflíková dírka 201, která má délku Lo, přičemž
Lo > Li
Proto s pomocí shora popsaného prvního způsobu a shora popsaného druhého způsobuje použito pro vytváření očkové knoflíkové dírky nože, který je kratší, než je celková délka očkové knoflíkové dírky.
Pokud je dále vytvářena nikoliv očková knoflíková dírka 201, ale ozdobná dírka (rovnoběžná dírka), tvořená pouze lineární dírkou, není nůž 5 spouštěn dolů do druhé polohy, přičemž lineární dírka je vytvářena pouze spouštěním nože 5 do první polohy.
Pokud lineární dírka nedosáhla požadované délky, je stejně jako u způsobu rozšiřování lineární části 203 očkové knoflíkové dírky 201 u prvního způsobu a u druhého způsobu posouván šitý předmět 200 podél lineární dírky prostřednictvím zařízení na podávání tkaniny.
Poté je koncová část lineární dírky uspořádána přímo pod koncovou částí lineární nožové části 55 na straně očkové nožové části 54, načež je nůž 5 spouštěn dolů do první polohy s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5. Tato operace je rovněž opakována, až lineární dírka dosáhne požadované délky.
Pokud prodloužená délka lineární části 203 nedosáhla délky lineární nožové části 55 (rychlost n podávání je menší, než 1), jelikož okraj lineární nožové části 55 je skloněn, jak již bylo shora popsáno, může to být prováděno nastavením velikosti poklesu nože 5 a nastavením prosekávací hloubky lineární nožové části 55 při prosekávání šitého předmětu 200.
Kromě toho u prvního způsobu může být nejprve prováděno buď propojování lineární části 203 a očkové části 202, nebo rozšiřování lineární části 203.
Pokud je dále prosekávání prováděno opakovaně za účelem vytvoření jedné dírkové části, jak bylo shora popsáno, nemusí se nůž pohybovat do počáteční polohy pro každé prosekávání, přičemž nůž může být zdvihán pouze do takové polohy, kdy lineární nožová část 55 je zcela vytažena ze šitého předmětu 200 s pomocí snímače 47 pro zjišťování blízkosti prosekávací polohy. Druhé provedení
Zařízení na prosekávání tkaniny u druhého provedení je stejné, jako zařízení na prosekávání tkaniny u prvního provedení, pouze s výjimkou snímacího mechanizmu pro ovládání pohybu nože. Jeho vysvětlení bude proto vynecháno, přičemž bude na vyobrazeních podle obr. 14 až obr. 17 používáno stejných vztahových značek, jako na vyobrazeních podle obr. 1 až obr. 3 a obr. 5.
Snímací mechanizmus pro ovládání pohybu nože u tohoto provedení je uspořádán v pouzdru 28 v ovládacím členu 2 pro zajišťování svislého pohybu nože 5, a ve stojanové části 102.
Jak je znázorněno na vyobrazeních podle obr. 15 a podle obr. 17, je štěrbinová deska 49 připevněna k pouzdru 28, přičemž snímač 50 pro zjišťování počáteční polohy je připevněn ke stojanové části 102. Snímač 50 je určen pro zjišťování, zda nůž 5 je v počáteční poloze nebo nikoliv, například pro zjišťování změn stavu, pokrytého nebo nepokrytého štěrbinovou deskou 49.
Pokud je motor 21 poháněn, tak se štěrbinová deska 49, zakrývající snímač 50, pohybuje společně s pouzdrem 28 a nezakrývá snímač 50. Bod, ve kterém je snímač 50 pokryt štěrbinovou deskou 49, je nastaven jako počáteční poloha, načež je poté svislý pohyb nože 5 řízen a ovládán prostřednictvím počtu impulzů motoru 21.
-23 CZ 304739 B6
Kromě toho může být zjišťování počáteční polohy s pomocí snímače 50 a štěrbinové desky 49 prováděno pro každé zdvihání a klesání nože 5. Avšak u tohoto provedení je prováděno pouze při zahajování sériové operace prosekávání tkaniny s pomocí zařízení 1 na prosekávání tkaniny.
Způsoby vytváření dírkové části na šitém předmětu 200 s pomocí zařízení na prosekávání tkaniny, obsahujícího shora popsaný snímací mechanizmus nebo podobné ústrojí, budou objasněny v dalším.
Třetí způsob
Na vyobrazeních podle obr. 18 a podle obr. 19 jsou znázorněny postupové diagramy, vysvětlující postup při provádění třetího způsobu vytváření očkové knoflíkové dírky 201 na šitém předmětu 200.
Vztahové značky D, F, Lj, L2 a a, obsažené v postupových diagramech, jsou znázorněny na vyobrazení podle obr. 6, přičemž
D - znázorňuje vzdálenost od spodního konce očkové nožové části 54 nože 5, uspořádané v počáteční poloze, k horní ploše zařízení 6 pro dosedání nože 5,
F - znázorňuje vzdálenost od spodního konce očkové nožové části 54 nože 5, uspořádané v počáteční poloze, k horní ploše šitého předmětu 200 L] - znázorňuje celkovou délku nože 5
L2 - znázorňuje délku lineární nožové části 55 nože 5, a a - znázorňuje vzdálenost od spodního konce očkové nožové části 54 ke spodnímu konci lineární nožové části 55.
Jakje dále znázorněno na vyobrazení podle obr. 13, tak a znázorňuje délku části, o kterou se již proseknutá lineární část 203 a lineární nožová část 55 překrývají.
Velikosti S, Si a S2 pohybu šitého předmětu 200 a velikosti Di a D2 zdvihání a spouštění nože 5, uváděné v postupových diagramech, jsou stanoveny s pomocí nastavení shora popsaného počtu impulzů motoru zařízení na podávání tkaniny nebo motoru 21 ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5.
Šitý předmět 200 je uspořádán na základnové části 101 šicího stroje 100 na knoflíkové dírky, takže operace vytváření knoflíkových dírek je zahájena (krok JI 01).
Poté je posuzováno, zda jde nejprve o prosekávání nebo o prosekávání nakonec, a to na základě informací, stanovených a uložených předem v paměťovém ústrojí neznázoměného řídicího členu (krok JI 02).
Pokud jde nejprve o prosekávání, pohybuje se šitý předmět 200 směrem k zařízení na prosekávání tkaniny s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J106).
Pokud jde naopak o prosekávání nakonec, tak jelikož je šití prováděno před vytvářením dírky, pohybuje se šitý předmět 200 do šicí polohy s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok JI03), načež je prováděno šití (obnitkování) (krok JI 04).
Poté po dokončení šití (krok J105) se šitý předmět 200 pohybuje k zařízení na prosekávání tkaniny s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok JI06). Mezitím je nůž 5 zastaven ve vzhůru zdviženém stavu (počáteční poloha).
-24CZ 304739 B6
Dále je nůž 5 spouštěn do druhé polohy (velikost D spuštění nože 5), ve které lineární nožová část 55 a očková nožová část 54 prosekávají šitý předmět 200 (krok JI07).
Poté je nůž 5 zdvihám vzhůru (krok JI 08), přičemž je nůž 5 oddělován od šitého předmětu 200. V této době velikost Dt zdvihání nože 5 leží v rozmezí < D, < F - a
V souladu se shora uvedenou operací jsou na šitém předmětu 200 vytvářeny očková část 202 a lineární část 203 s pomocí očkové nožové části 54 a lineární nožové části 55. Kromě toho při pohybu nože 5 je směrem klesání směr -.
Jelikož existuje neproseknutá část mezi vytvořenou očkovou částí 202 a lineární částí 203, je dále prováděno prosekávání této neproseknuté části.
Nejprve se šitý předmět 200 podává a pohybuje směrem ke směru + na obr. 12 s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok JI09), přičemž je neproseknutá část mezi očkovou částí 202 a lineární částí 203 uvedena přímo pod lineární nožovou část.
Neproseknutá část mezi očkovou částí 202 a lineární částí 203 může být uvedena přímo pod lineární nožovou část 55 prostřednictvím podávání šitého předmětu 200 v této době tak, že velikost S podávání leží v rozmezí (Li - L2) - Le/2 < S < Lj - L2.
Kromě toho maximální hodnota Li - L2 velikosti S podávání šitého předmětu 200 je maximální hodnotou za předpokladu, že
Li < 2L2
Poté je nůž 5 spouštěn do první polohy s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 (krok JI 10).
Počet impulzů motoru 2J_ ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 je nastaven tak, že velikost P2 spouštění nože 5 vyhovuje vztahu (D - a) > D2 > F).
Nůž 5 je tak spuštěn do první polohy, přičemž šitý předmět 200 je prosekáván pouze s pomocí lineární nožové části 55.
Po spuštění nože 5 je nůž 5 opět zdvihán vzhůru (krok JI 11). Velikost Di zdvihání nože 5 v této době vyhovuje vztahu < Di < F - a.
Lineární nožová část 55 tak může být vytažena ven ze šitého předmětu 200.
V souladu se shora uvedenou operací je prováděno lineární prosekávání mezi očkovou částí 202 a lineární částí 203 s pomocí lineární nožové části, přičemž je vytvářena očková knoflíková dírka 201 tak, že očková část 202 a lineární část 203 jsou propojeny.
Dále je posuzováno, zda délka L! vytvořené očkové knoflíkové dírky 201 dosáhla požadované délky Lo (krok J112).
-25CZ 304739 B6
Pokud délka Li dosáhla požadované délky Lo (pokud neplatí, že Lo > L,), je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 ukončeno.
Poté je posuzováno, zdaje obnitkování (šití) prováděno předem (prosekávání nakonec) na obvodu očkové knoflíkové dírky 201 nebo nikoliv (nejprve prosekávání) (krok JI 13).
Pokud jde nejprve o prosekávání, pohybuje se šitý předmět 200 do šicí polohy s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok JI 14), načež je prováděno šití (krok J115).
Po ukončení šití (krok JI 16) je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 ukončeno.
Pokud jde dále o prosekávání nakonec, tak jelikož šití (obnitkování) je již dokončeno, je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 rovněž dokončeno (krok J118).
Pokud naopak délka Li nedosáhla požadované délky Lo (pokud platí, že Lo > Li), je prováděno rozšiřování lineární části 203 očkové knoflíkové dírky 201.
Je dosaženo rychlosti n podávání o velikosti n={(L0-L,)/(L2-a)}-N u šitého předmětu 200 s pomocí zařízení na podávání tkaniny za účelem, zajištění, aby délka Li byla požadovanou délkou Lo, načež je posuzováno, zda rychlost n podávání není větší, než 1 (krok JI 19). N zde představuje frekvenci podávání (N = 1, 2, 3 atd.) šitého předmětu 200, přičemž je číselnou hodnotou, která je vypočítávána pokaždé, když je šitý předmět 200 podáván.
Pokud je rychlost n podávání větší, než 1, je šitý předmět 200 podáván pro velikost Si podávání, přičemž platí
S, = -{(Lo - Li) + N x (L2 - a)} ({(Lo - LJ + N x (L2 - a)} ve směru - na obr. 12) s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok JI20), a poté je nůž 5 spouštěn dolů, až velikost D? spouštění nože 5 vyhovuje vztahu (D - a) > D2 > F s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 (krok J121).
V souladu s tímto krokem JI21 je nůž 5 spouštěn dolů do první polohy, přičemž prosekává šitý předmět 200 pouze s pomocí lineární nožové části 55, takže rozšíření lineární části na délku obecně lineární nožové části 55 může být prováděno.
Poté je nůž 5 zdvihán vzhůru, až velikost Di zdvihání nože 5 vyhovuje vztahu < Di < F - a (krok J122).
Shora uvedená operace je prováděna do té doby, až rychlost n podávání není větší, než 1.
Pokud není rychlost n podávání větší, než 1, je šitý předmět 200 podáván pro velikost podávání, přičemž platí
S2 = -η x (L2 - α) (η x (L2 - a) ve směru - na obr. 12) s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J123), přičemž je nůž 5 spouštěn dolů, až velikost D? spouštění nože 5 vyhovuje vztahu
-26CZ 304739 B6 (D - a) > D2 > F (do první polohy) s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 (krok Jí24).
V důsledku toho nůž 5 prosekává šitý předmět 200 pouze s pomocí lineární nožové části 55, takže rozšíření lineární části, které má délku kratší, než je délka lineární nožové části 55, může být prováděno.
Poté je nůž 5 zdvihán vzhůru (krok JI25), přičemž je nůž 5 vytažen ven ze šitého předmětu. Kromě toho je velikost D] zdvihání nože 5 v této době nastavena tak, že vyhovuje vztahu
Di <F.
V souladu se shora uvedenou operací je prosekávání očkové knoflíkové dírky 201 na požadovanou délku ukončeno.
Poté je posuzováno, zda obnitkování (šití) obvodu očkové knoflíkové dírky 201 je prováděno předem (prosekávání nakonec) nebo nikoliv (nejprve prosekávání) (krok JI26).
Pokud jde nejprve o prosekávání, pohybuje se šitý předmět 200 do šicí polohy s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok Jí 27), načež je prováděno šití (krok Jí 28).
Po ukončení šití (krok JI29) je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 ukončeno (krok JI30).
Pokud jde o prosekávání nakonec, tak jelikož je šití (obnitkování) již ukončeno, je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 rovněž ukončeno (krok J131).
Čtvrtý způsob
Na vyobrazeních podle obr. 20 a podle obr. 21 jsou znázorněny postupové diagramy, vysvětlující postup při provádění čtvrtého způsobu vytváření očkové knoflíkové dírky 201 na šitém předmětu 200.
Vztahové značky D, F, Li, L2, Le a a v postupových diagramech jsou znázorněny na vyobrazeních podle obr. 6 a podle obr. 12, přičemž
D - znázorňuje vzdálenost od spodního konce očkové nožové části 54 nože 5, uspořádané v počáteční poloze, k horní ploše zařízení 6 pro dosedání nože 5,
F - znázorňuje vzdálenost od spodního konce očkové nožové části 54 nože 5, uspořádané v počáteční poloze, k horní ploše šitého předmětu 200,
Li - znázorňuje celkovou délku nože 5
L2 - znázorňuje délku lineární nožové části 55 nože 5,
Le - znázorňuje délku očkové nožové části 54 nože 5, a a - znázorňuje vzdálenost od spodního konce očkové nožové části 54 ke spodnímu konci lineární nožové části 55.
Jak je dále znázorněno na vyobrazení podle obr. 13, tak a znázorňuje délku části, o kterou se již proseknutá lineární část 203 a lineární nožová část 55 překrývají.
-27CZ 304739 B6
Velikosti S, Si a S2 pohybu šitého předmětu 200 a velikosti Di a D2 zdvihání a spouštění nože 5, uváděné v postupových diagramech, jsou stanoveny s pomocí nastavení shora popsaného počtu impulzů motoru zařízení na podávání tkaniny nebo motoru 21 ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5.
Za prvé je stejným postupem jako u třetího způsobu šitý předmět 200 uspořádán na základnové části 101 šicího stroje 100 na knoflíkové dírky, takže operace vytváření knoflíkových dírek je zahájena (krok J140).
Poté je posuzováno, zda jde nejprve o prosekávání nebo o prosekávání nakonec, a to s pomocí řídicího členu na základě zadaných informací (krok JI41).
Pokud jde nejprve o prosekávání, pohybuje se šitý předmět 200 s pomocí zařízení na podávání tkaniny k zařízení na prosekávání tkaniny (krok JI45).
Pokud jde o prosekávání nakonec, pohybuje se šitý předmět 200 nejprve do šicí polohy s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J142), načež je prováděno šití (krok JI 43).
Poté po dokončení šití (krok JI44) se šitý předmět 200 pohybuje směrem k zařízení na prosekávání tkaniny s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok JI45).
Mezitím je nůž 5 zastaven ve vzhůru zdviženém stavu (počáteční poloha).
Dále je šitý předmět 200 podáván, přičemž se pohybuje ve směru + na obr. 12, a to s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok JI46).
V této době leží velikost S pohybu šitého předmětu 200 v následujícím rozmezí (Li — L2) — Lg/2 < S < Li — L2.
V důsledku toho se šitý předmět 200 pohybuje tak, že část mezi očkovou částí 202 a lineární částí 203, vytvořená v předcházejícím procesu, bude ležet přímo pod lineární nožovou částí 55 nože 5.
Poté koncová část lineární nožové části 55 na straně očkové nožové části 54 nevyčnívá z vytvořené očkové části 202. Kromě toho je maximální hodnota
Li — L2 velikosti S podávání šitého předmětu 200 maximální hodnotou za předpokladu, že
L] < 2L2.
Poté po spuštění nože 5 do první polohy (velikost D? spuštění nože 5) s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože (krok JI47), je nůž 5 zdvihán vzhůru (velikost Di zdvihání nože 5) (krok J148).
Velikost D? spuštění nože 5 je nastavena tak, že platí (D - a) > D2 > F.
V důsledku toho je nůž 5 spuštěn do první polohy, přičemž šitý předmět 200 ie prosekáván pouze s pomocí lineární nožové části 55.
Kromě toho je velikost Di zdvihání nože 5 nastavena tak, že platí < D] < F - a.
-28CZ 304739 B6
Dále je nutno poznamenat, že směrem, kterým je nůž 5 spouštěn, je směr
V souladu se shora uvedenou operací je spojovací část očkové části 202 a lineární částí 203 na šitém předmětu 200 proseknuta předtím, než jsou proseknuty a vytvořeny očková část 202 a lineární část 203.
Poté, kdy je šitý předmět 200 navrácen opět směrem k zařízení na prosekávání tkaniny (krok JI49), je nůž 5 spuštěn dolů (krok J150).
Velikost spouštění nože 5 v této době je povařována za velikost D, přičemž nůž 5 je spuštěn do druhé polohy.
Poté je nůž 5 zdvihán vzhůru o velikost D| zdvihání nože 5 (krok JI 51), přičemž platí D, (0 < Dj < F - a) a nůž 5 je vytažen opět ven ze šitého předmětu 200.
V souladu se shora uvedenou operací jsou očková část 202 a lineární část 203 proseknuty a vytvořeny současně, přičemž je vytvořena očková knoflíková dírka 201 tak, že očková část 202 a lineární část 203 jsou propojeny.
Dále je posuzováno, zda délka L] vytvořené očkové knoflíkové dírky 201 dosáhla požadované délky Lo (krok J152).
Pokud délka Li dosáhla požadované délky Lo (pokud neplatí, že Lq > Li ), je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 ukončeno.
Poté je posuzováno, zda jde o prosekávání nakonec nebo o prosekávání předem (krok J153).
Pokud jde o prosekávání předem, pohybuje se šitý předmět 200 do šicí polohy s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok JI 54), načež je prováděno šití (krok JI 55).
Po ukončení šití (krok JI 56) je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 ukončeno (krok JI 57).
Pokud jde dále o prosekávání nakonec, tak jelikož je šití (obnitkování) již ukončeno, je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 rovněž ukončeno (krok JI58).
Pokud naopak délka L] nedosáhla požadované délky Lo (pokud platí, že Lo > Li), je prováděno rozšíření lineární části 203 očkové knoflíkové dírky 201.
Je dosahováno rychlosti n podávání šitého předmětu 200, přičemž platí n={(Lo-L,)/(L2-a)}-N s pomocí zařízení na podávání tkaniny za účelem osažení toho, aby délka L] se rovnala požadované délce Lo, načež je posuzováno, zda rychlost n podávání není větší, než 1 (krok JI 59).
N zde představuje frekvenci podávání (N = 1, 2, 3 atd.) šitého předmětu 200, přičemž je číselnou hodnotou, která je vypočítávána vždy, kdy je šitý předmět 200 podáván.
Pokud je rychlost n podávání větší, než 1, je šitý předmět 200 podáván pro velikost St podávání, přičemž platí
Si = -{(Lo - Li) + N x (L2 - a)} ({(Lo - Li) + N x (L2 - a)} ve směru - na obr. 12)
-29CZ 304739 B6 s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J160), a poté je nůž 5 spouštěn dolů, až velikost L> spouštění nože 5 vyhovuje vztahu (D - a) > D2 > F s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 (krok J161).
V souladu s tímto krokem J161 je nůž 5 spouštěn dolů do první polohy, přičemž prosekává šitý předmět 200 pouze s pomocí lineární nožové části 55, přičemž je lineární část 203 očkové knoflíkové dírky 201 rozšířena.
Poté je nůž 5 zdvihán vzhůru, až velikost Dj zdvihání nože 5 vyhovuje vztahu < D] < F - a (krok J162).
Shora uvedená operace je prováděna do té doby, až rychlost n podávání není větší, než 1.
Pokud není rychlost n podávání větší, než 1, je šitý předmět 200 podáván pro velikost S2 podávání, přičemž platí
S2 = -η x (L2 - α) (η x (L2 - a) ve směru - na obr. 12) s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok JI63), přičemž je nůž 5 spouštěn dolů, až velikost D2 spouštění nože 5 vyhovuje vztahu (D - a) > D2 > F (do první polohy) s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5 (krok J164).
V důsledku toho může být prováděno rozšíření o délce kratší, než je délka lineární nožové části 55.
Poté je nůž 5 zdvihán vzhůru (krok JI 65), přičemž je nůž 5 vytažen ven ze šitého předmětu 200. Kromě toho je velikost Di zdvihání nože 5 v této době nastavena tak, že vyhovuje vztahu
D, <F
V souladu se shora uvedenou operací je prosekávání očkové knoflíkové dírky 201 na požadovanou délku ukončeno.
Poté je posuzováno, zda obnitkování (šití) obvodu očkové knoflíkové dírky 201 je prováděno předem (prosekávání nakonec) nebo nikoliv (prosekávání předem) (krok JI66).
Pokud jde o prosekávání předem, pohybuje se šitý předmět 200 do šicí polohy s pomocí zařízení na podávání tkaniny (krok J167), načež je prováděno šití (krok J168).
Po ukončení šití (krok JI69) je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 ukončeno (krok JI70).
Pokud jde o prosekávání nakonec, tak jelikož je šití (obnitkování) již ukončeno, je vytváření očkové knoflíkové dírky 201 rovněž ukončeno (krok JI71).
Kromě toho rovněž u tohoto provedení s nožem 5 o celkové délce Li může být vytvářena pouze očková knoflíková dírka 201, mající délku Lo, přičemž platí
-30CZ 304739 B6
Lo > L,
Takže v souladu se shora popsaným třetím způsobem a se shora popsaným čtvrtým způsobem je pro vytváření očkové knoflíkové dírky 201 využito nože 5, který má délku kratší, než je celková délka očkové knoflíkové dírky 201.
Při vytváření nikoliv očkové knoflíkové dírky 201, ale ozdobné dírky, tvořené pouze lineární dírkou, je lineární dírka vytvářena pouze prostřednictvím spouštění nože 5 do první polohy.
Pokud lineární dírka nedosáhla požadované délky, tak stejně jako při rozšiřování lineární části 203 očkové knoflíkové dírky 201 s pomocí třetího způsobu a čtvrtého způsobu se šitý předmět 200 pohybuje podél lineární dírky prostřednictvím zařízení na podávání tkaniny.
Poté je koncová část lineární dírky uspořádána přímo pod koncovou částí lineární nožové části 55 na straně očkové nožové části 54, načež je nůž 5 spuštěn do první polohy s pomocí ovládacího členu 2 pro pohánění nože 5.
Tato operace se rovněž opakuje až do té doby, kdy lineární dírka dosáhne požadované délky.
Pokud rozšířená délka lineární části 203 nedosáhla délky lineární nožové části 55 (rychlost n podávání je mešní, než 1) jelikož okraj lineární nožové části 55 je skloněn, jak bylo shora popsáno, může to být prováděno prostřednictvím nastavení velikosti spouštění nože 5, a prostřednictvím nastavení hloubky prosekávání u lineární nožové části 55 při prosekávání šitého předmětu 200.
Kromě toho u třetího způsobu může být jak spojování lineární části 203 a očkové části 202, tak i rozšiřování lineární části 203 prováděno předem.
V souladu se zařízeními na prosekávání tkaniny pro šicí stroj podle shora popisovaných provedení pak nůž 5 obsahuje lineární nožovou část 55 a očkovou nožovou část 54.
Lineární nožová část 55 spíše než očková nožová část 54 vyčnívá směrem ke straně zařízení 6 pro dosedání nože. Jelikož tak lineární dírka, rovnoběžná s očkovou knoflíkovou dírkou 201, může být vytvářena prostřednictvím jednoho nože 5, dochází k odstranění potíží při výměně nože 5.
Jelikož zařízení na podávání tkaniny obsahuje člen pro rozšiřování lineární části a ovládací člen 2 pro pohánění nože 5, může být očková knoflíková dírka 201 nebo rovnoběžná dírka, která má odlišnou délku od lineární části 203, rovněž prováděna bez výměny zařízení 6 pro dosedání nože 5.
Jelikož kromě toho zařízení na podávání tkaniny obsahuje člen pro opětovné prosekávání a ovládací člen 2 pro pohánění nože, může být proseknuta část, která nemohla být proseknuta najednou, jako je například část mezi očkovou částí 202 a lineární část 203.
Kromě toho může knoflík procházet očkovou knoflíkovou dírkou i tehdy, pokud nebyla očková část 202 proseknuta úplně s pomocí očkové nožové části 54, a to prostřednictvím proseknutí vnitřku očkové části 202 s pomocí lineární nožové části 55.
Kromě toho může být šitý předmět 200 prostřižen prostřednictvím sklonění okraje lineární nožové části 55. Rovněž délka, která může být proseknuta najednou s pomocí lineární nožové části 55, může být zkrácena prostřednictvím nastavení velikosti spouštění nože 5.
Kromě toho může být nůž 5 zastaven ve vhodné poloze prostřednictvím uspořádání snímačů 46, 47 a 50 pro zjišťování polohy nože 5, a prostřednictvím řízení a regulace velikosti pohybu nože 5 v závislosti na počtu impulzů motoru 21. Lze tak zabránit zbytečnému pohybu, takže je možno dosáhnout zkrácení výrobní doby.
-31 CZ 304739 B6
Jelikož dále lineární nožová část 55 prosekává šitý předmět 200 tak, že jej prostřihává, tak šitý předmět, který lze pouze obtížně prosekávat, jako je například tkanina, u které jsou uhlíkatá vlákna navinuta kolem útku, nebo podobná tkanina může být prosekávána zcela snadno.
Jak bylo objasněno u druhého způsobu a u čtvrtého způsobu, může být očková knoflíková dírka 201 vytvářena velmi snadno na šitém předmětu 200, který lze obtížně prosekávat, a to prosekáváním šitého předmětu 200 s pomocí lineární nožové části 55 před prosekáváním očkové knoflíkové dírky 201.
Kromě toho dokonce i tehdy, pokud takový šitý předmět nemůže být prosekáván s pomocí očkové nožové části 54, je prosekáván s pomocí lineární nožové části 55. Lze tak dosáhnout vytčeného úkolu, kteiým je například vytvoření knoflíkové dírky.
Kromě toho je nutno poznamenat, že přestože je u shora uvedených provedení lineární nožová část připevněna integrálně k očkové nožové části s pomocí šroubu, tak předmět tohoto vynálezu není omezen pouze na takovéto provedení. Lineární nožová část a očková nožová část mohou být vytvořeny integrálně již předem.
Přestože je dále očková knoflíková dírka 201 vytvářena prostřednictvím integrálního vytvoření očkové nožové části a lineární nožové části, a prostřednictvím jejich spouštění seshora, může být rovněž vytvářena prostřednictvím nahrazení očkové nožové části rovinnou částí zařízení pro dosedání nože, a vytvořením lineární nožové části a rovinné části integrálně, a poté jejich spouštěním seshora.
Konstrukce ovládacího členu je rovněž libovolná. Půjde však o konstrukci, která je schopna zajistit spouštění nože ve svislém směru seshora.
Dále je nutno rovněž poznamenat, že i ostatní konkrétní detaily předmětné konstrukce mohou být vhodně modifikovány.
Jak již bylo shora uvedeno, tak u zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj podle jednoho aspektu předmětu tohoto vynálezu pak nůž na prosekávání tkaniny obsahuje očkovou nožovou část pro vytváření nožové části, a lineární nožovou část pro vytváření lineární proseknuté části.
Očková knoflíková dírka je vytvořena s pomocí očkové nožové části a lineární nožové části, přičemž lineární dírka může být vytvořena s pomocí lineární nožové části. V důsledku toho mohou být jak očková knoflíková dírka, tak i lineární knoflíková dírka, která neobsahuje očkovou část, vytvářeny bez výměny nože na prosekávání tkaniny.
Kromě toho může být lineární část očkové části knoflíkové dírky, a to s pomocí očkové nožové části a lineární nožové části po vytvoření očkové knoflíkové dírky, a to s pomocí očkové nožové části a lineární nožové části.
Kromě toho může být nůž na prosekávání tkaniny, obsahující očkovou nožovou část a lineární nožovou část, proveden snadno opatřením části, která neprosekává šitý předmět mezi očkovou nožovou částí a lineární nožovou částí. Výrobní náklady tak mohou být výrazně sníženy.
Jelikož kromě toho mohou být očková část a lineární část vytvořeny velice úhledně může být dosaženo provádění elegantních očkových knoflíkových dírek.
Kromě toho je očková nožová část uspořádána výše, než lineární nožová část, přičemž průstřihy s pomocí lineární nožové části a očkové nožové části nejsou prováděny současně, neboť lineární nožová část prosekává šitý předmět předem, přičemž očková nožová část prosekává šitý předmět následně.
-32CZ 304739 B6
V důsledku toho může být pouze lineární dírka vytvářena velice snadno prostřednictvím zastavení pohybu nože na prosekávání tkaniny ještě předtím, než očková nožová část dosáhne šitého předmětu,
V souladu se zařízením na prosekávání tkaniny pro šicí stroj podle druhého aspektu předmětu tohoto vynálezu potom s pomocí ovládacího členu pro zajišťování pohybu nože za účelem prosekávání tkaniny může být nůž na prosekávání tkaniny zastaven buď v nehybné poloze první spouštěcí polohy tak, že pouze lineární nožová část prosekává šitý předmět, nebo v druhé spouštěcí poloze tak, že lineární nožová část a očková nožová část prosekávají šitý předmět.
Vytváření očkové knoflíkové dírky a vytváření lineární knoflíkové dírky tak může být prováděno samostatně s velice jednoduchým uspořádáním.
S pomocí zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj podle třetího aspektu předmětu tohoto vynálezu je zdvihání a spouštění nože na prosekávání tkaniny s pomocí ovládacího členu řízeno a ovládáno prostřednictvím jeho spouštění do první spuštěné polohy po spuštění do druhé spuštěné polohy s pomocí řídicího členu.
Nůž na prosekávání tkaniny tak vytváří lineární dírku po vytvoření očkové knoflíkové dírky
V důsledku toho, pokud se šitý předmět nebo nůž na prosekávání tkaniny pohybují poté, kdy byl na prosekávání tkaniny spuštěn do druhé spuštěné polohy, může být prováděno rozšiřování lineární části očkové knoflíkové dírky nebo podobně.
S pomocí zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj podle čtvrtého aspektu předmětu tohoto vynálezu pak mezi spuštěním nože na prosekávání tkaniny do druhé spuštěné polohy a jeho spuštěním do první polohy s pomocí ovládacího členu je řídicí člen řízen a ovládán tak, že šitý předmět se pohybuje s pomocí pohybového členu.
Může tak být vytvářena lineární dírka v předem stanovené poloze na šitém předmětu po vytvoření očkové knoflíkové dírky.
Může proto být velice snadno prováděno rozšiřovací lineární části očkové knoflíkové dírky nebo prosekávání části, která nebyla zcela proseknuta, a to velice snadno s pomocí nastavení směru pohybu a velikosti pohybu šitého předmětu.
Kromě toho prostřednictvím pohybu šitého předmětu v takovém směru a v takové vzdálenosti, že lineární nožová část je spuštěna uvnitř očkové části, přičemž délka lineární nožové části je upravena tak, aby dosahovala spojovací části očkové části a lineární části, mohou být očková část a lineární část zcela spolehlivě propojeny.
Kromě toho je nutno poznamenat, že i když je šitý předmět tvořen tkaninou, který lze jen velmi obtížně prosekávat, může být vnitřek očkové části zcela spolehlivě proseknut.
Zajišťováním pohybu šitého předmětu a spouštění nože na prosekávání tkaniny vícekrát může být vytvářeno větší množství lineárně tvarovaných dírek po vytvořené očkových dírek. Lineární část očkové knoflíkové dírky tak může být volně rozšířena na libovolnou délku bez nutnosti výměny nože na prosekávání tkaniny, a to zajištěním směru pohybu šitého předmětu tak, aby lineární nožová část rozšiřovala lineární část očkové knoflíkové dírky.
Kromě toho směr a vzdálenost pohybu šitého předmětu jsou zajištěny tak, že lineární nožová část může kontinuálně vytvářet lineárně tvarované dírky.
Lineární část očkové knoflíkové dírky tak může být volně rozšířena na libovolnou délku bez nutnosti výměny nože na prosekávání tkaniny prostřednictvím zajišťování pohybu šitého předmětu a spouštění nože na prosekávání tkaniny směrem dolů vícekrát.
-33CZ 304739 B6
Kromě toho se šitý předmět pohybuje tak, že lineární nožová část může být spouštěna do vnitřku očkové části. Pokud je tedy délka lineární nožové části vytvořena tak, aby dosahovala spojovací části očkové části a lineární části, mohou být dírka očkového tvaru a dírka lineárního tvaru zcela a spolehlivě propojeny.
Kromě toho dokonce i tehdy, pokud je šitý předmět vyroben z tkaniny, kterou lze jen velmi obtížně prosekávat, může být vnitřek očkové části zcela a spolehlivě proseknut.
S pomocí zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj podle pátého aspektu předmětu tohoto vynálezu se ještě před spuštěním nože na prosekávání tkaniny do druhé spuštěné polohy šitý předmět pohybuje s pomocí pohybového členu, přičemž nůž na prosekávání tkaniny je spuštěn do první spuštěné polohy. Poté je poloha šitého předmětu opět navrácena do původního stavu.
Lze tak vytvářet lineární dírku v poloze, kde bude vytvářena očková knoflíková dírka před vytvářením očkové knoflíkové dírky. Tkanina, kterou lze jen obtížně prosekávat, tak může být s jistotou proseknuta, přičemž lze vytvořit velice úhlednou knoflíkovou dírku.
Kromě toho může být lineárně tvarovaná dírka vytvořena v poloze, v níž bude vytvářena očková část, a to prostřednictvím zajišťování pohybu šitého předmětu tak, že lineární nožová část bude spuštěna do vnitřku očkové části.
Jelikož je tak tkanina uvnitř očkové části proseknuta předem, může být tkanina s určitostí proseknuta s pomocí očkové nožové části dokonce i v případě, pokud jde o tkaninu, kterou lze jen s obtížemi prosekávat, přičemž lze vytvořit velice úhlednou knoflíkovou dírku.
Průmyslová využitelnost
Jak již bylo shora uvedeno, může být zařízení na prosekávání tkaniny podle tohoto vynálezu velice široce využíváno u šicích strojů pro vytváření dírkové části na tkanině tak, aby vznikla knoflíková dírka.
Zařízení na prosekávání tkaniny podle tohoto vynálezu je schopno vytvářet očkovou knoflíkovou dírku nebo lineární knoflíkovou dírku, mající různé délky, a to bez nutnosti výměny nože nebo nožové části.

Claims (6)

1. Zařízení (1) na prosekávání tkaniny pro šicí stroj (100), obsahující:
nůž (5) na prosekávání tkaniny pro prosekávání šitého předmětu (200) pro vytváření knoflíkové dírky, mající očkovou část (202) a lineární část (203), přičemž nůž (5) na prosekávání tkaniny má:
očkovou nožovou část (54) pro vytváření očkové části (202) knoflíkové dírky, a lineární nožovou část (55) pro vytváření lineární části (203) knoflíkové dírky, vyznačující se tím, že očková nožová část (54) a lineární nožová část (55) jsou uspořádány pro vytváření očkové knoflíkové dírky (201) na šitém předmětu (200), přičemž lineární nožová část (55) je uspořádána pro vytváření lineární části (203) knoflíkové dírky na šitém předmětu (200) bez zasahování očkové
-34CZ 304739 B6 nožové části (54) do šitého předmětu (200), pokud je šitý předmět (200) proseknut pomocí nože (5) na prosekávání tkaniny, a mezi očkovou nožovou částí (54) a lineární nožovou částí (55) nože (5) na prosekávání tkaniny je uspořádána část pro neprosekávání šitého předmětu (200).
2. Zařízení (1) na prosekávání tkaniny pro šicí stroj (100) podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje pohybový člen pro pohyb šitého předmětu (200) do uspořádaného směru obou nožových částí (54, 55), přičemž pohybový člen je uspořádán pro pohyb šitého předmětu (200) o předem stanovenou délku, a lineární nožová část (55) je uspořádána pro vytváření lineární části (203) knoflíkové dírky na šitém předmětu (200) po vytvoření očkové knoflíkové dírky (201) na šitém předmětu pomocí očkové nožové části (54) a lineární nožové části (55).
3. Zařízení (1) na prosekávání tkaniny pro šicí stroj (100) podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje pohybový člen pro pohyb šitého předmětu (200) do uspořádaného směru obou nožových částí (54, 55), přičemž pohybový člen je uspořádán pro pohyb šitého předmětu (200) o předem stanovenou délku, a očková nožová část (54) a lineární nožová část (55) jsou uspořádány pro vytvoření očkové knoflíkové dírky (201) na šitém předmětu (200) po vytvoření lineární části (203) knoflíkové dírky na šitém předmětu (200) pomocí lineární nožové části (55).
4. Zařízení (1) na prosekávání tkaniny pro šicí stroj (100) podle nároku 2, vyznačující se tím, že pohybový člen je uspořádán pro pohyb šitého předmětu (200) o předem stanovenou délku v předem stanoveném směru a o předem stanovenou vzdálenost, přičemž lineární nožová část (55) je uspořádána pro vytváření další lineární části (203) knoflíkové dírky v neproseknuté části mezi očkovou částí (202) knoflíkové dírky a lineární částí (203) očkové knoflíkové dírky (201), vytvořené pomocí obou nožových částí (54, 55).
21 výkresů
Seznam vztahových značek:
1 — zařízení 1 na prosekávání tkaniny
2 - ovládací člen 2 pro pohánění nože 5
5 - nůž 5 ne prosekávání tkaniny
6 - zařízení 6 pro dosedání nože 5
21 - motor
22 - ozubené kolo 22 motoru 21
23 - ozubené kolo 23 kulového šroubu 24
24 - kulový šroub
25 - ložisko
26 - ložisková jednotka
27 - matice 27 kulového šroubu 24
28 - pouzdro
29 - LM vedení
30 - vodicí hřídel
31 - spojovací mechanizmus
-35CZ 304739 B6
32a - spojovací hřídel
32b - spojovací hřídel
33 - matice
34 - páka
35 - hnací hřídel
35a - úložná část 35a pro uložení páky 34
35b - pružina
36 - opěrný člen
37 - C-kroužek
38 - přítlačná objímka
39 - hnací ozubené kolo
40 - převodový hřídel
41 - ozubená tyč
42 - obecně válcová převodová objímka
43 - drážková část
44 - konvexní část
45 - štěrbinová deska
46 - snímač 46 pro snímání počáteční polohy
47 - snímač 47 pro snímání blízkosti prosekávací polohy
48 - deska 48 pro připevnění snímače
49 - - štěrbinová deska
50 - snímač 50 pro zjišťování počáteční polohy
51 - deska 51 pro připevnění nože 5
52 - upínka
53 - upínací šroub
54 - očková nožová část
55 - lineární nožová část
56 - šroub
61 - základna 61 pro dosedání nože 5
62 - drážková část
63 - rovinná část
64 - trubice
100 - šicí stroj 100 na knoflíkové dírky
101 - základnová část
102 - stojanová část
103 - ramenová část
200 - šitý předmět
201 - očková knoflíková dírka
202 - očková část 202 knoflíkové dírky
203 - lineární část 203 knoflíkové dírky a - vzdálenost n - rychlost n podávání
D - vzdálenost
Di - vzdálenost Di zdvihání nože 5
D2 - vzdálenost D2 spouštění nože 5
F - vzdálenost
Li - celková délka Li nože 5
L2 - délka L2 lineární nožové části 55
Lo - požadovaná délka Lo prosekávání
N - frekvence
S - velikost S pohybu šitého předmětu 200
51 - velikost Si pohybu šitého předmětu 200
52 - velikost S2 pohybu šitého předmětu 200.
CZ2002-1944A 1999-12-13 2000-12-12 Zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj CZ304739B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP35330399 1999-12-13

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20021944A3 CZ20021944A3 (cs) 2003-12-17
CZ304739B6 true CZ304739B6 (cs) 2014-09-17

Family

ID=18429938

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2002-1944A CZ304739B6 (cs) 1999-12-13 2000-12-12 Zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj

Country Status (5)

Country Link
JP (1) JP4336471B2 (cs)
CN (6) CN1257324C (cs)
CZ (1) CZ304739B6 (cs)
DE (6) DE10066324B4 (cs)
WO (1) WO2001042550A1 (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4959869B2 (ja) * 1999-12-13 2012-06-27 Juki株式会社 ミシンの布切り装置
JP3942469B2 (ja) * 2001-07-12 2007-07-11 Juki株式会社 ミシンの布切断装置
JP2004173783A (ja) * 2002-11-25 2004-06-24 Juki Corp ミシンの布切断装置
DE10304821B3 (de) * 2003-02-06 2004-02-26 Dürkopp Adler AG Knopfloch-Nähmaschine
JP4296890B2 (ja) * 2003-09-24 2009-07-15 ブラザー工業株式会社 鳩目穴かがりミシンの布切断装置
DE102005021768A1 (de) * 2005-05-11 2006-11-16 Dürkopp Adler AG Knopfloch-Nähmaschine
JP4726569B2 (ja) * 2005-08-04 2011-07-20 Juki株式会社 ミシンの布切断装置
JP5241449B2 (ja) * 2008-11-27 2013-07-17 Juki株式会社 鳩目ボタン穴かがりミシン

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5361713A (en) * 1992-02-05 1994-11-08 Brother Kogyo Kabushiki Kaisha Work sheet cutting blade with continuous blade displacement detection
JP2587588Y2 (ja) * 1993-10-18 1998-12-16 ジューキ株式会社 鳩目穴切り込み装置
EP0887454A2 (en) * 1997-06-27 1998-12-30 Juki Corporation Buttonhole darning sewing machine
CZ294584B6 (cs) * 1998-02-24 2005-02-16 Dürkopp Adler AG Šicí stroj pro obšívání knoflíkových dírek s očkem

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1497220A (en) * 1919-11-07 1924-06-10 Albertus B Mattingly Attachment for sewing machines
JP2000005474A (ja) * 1998-06-17 2000-01-11 Juki Corp 鳩目釦穴用布切りメス装置

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5361713A (en) * 1992-02-05 1994-11-08 Brother Kogyo Kabushiki Kaisha Work sheet cutting blade with continuous blade displacement detection
JP2587588Y2 (ja) * 1993-10-18 1998-12-16 ジューキ株式会社 鳩目穴切り込み装置
EP0887454A2 (en) * 1997-06-27 1998-12-30 Juki Corporation Buttonhole darning sewing machine
CZ294584B6 (cs) * 1998-02-24 2005-02-16 Dürkopp Adler AG Šicí stroj pro obšívání knoflíkových dírek s očkem

Also Published As

Publication number Publication date
CZ20021944A3 (cs) 2003-12-17
CN1409781A (zh) 2003-04-09
CN1782162B (zh) 2011-04-20
DE10066324B4 (de) 2010-05-20
DE10085290T1 (de) 2002-12-12
WO2001042550A1 (fr) 2001-06-14
DE10066326B4 (de) 2010-04-01
CN1800477B (zh) 2011-04-20
DE10066308B4 (de) 2007-08-02
DE10066325B4 (de) 2010-04-01
CN1800477A (zh) 2006-07-12
CN1257324C (zh) 2006-05-24
CN1782163A (zh) 2006-06-07
JP4336471B2 (ja) 2009-09-30
CN1782161B (zh) 2011-04-20
DE10085290B4 (de) 2006-05-18
CN1782164A (zh) 2006-06-07
CN1782162A (zh) 2006-06-07
CN1782164B (zh) 2011-04-20
CN1782161A (zh) 2006-06-07
DE10066327B4 (de) 2010-03-18
CN1782163B (zh) 2011-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ304739B6 (cs) Zařízení na prosekávání tkaniny pro šicí stroj
CZ54299A3 (cs) Šicí stroj pro obšívání knoflíkových dírek s očkem
JP4686025B2 (ja) ミシンの糸切り装置
CN101063257B (zh) 缝制装置及嵌条缝制装置
CZ302054B6 (cs) Dírkovací stroj
JP4760190B2 (ja) 鳩目穴かがりミシンの糸切り装置
JP2015071478A (ja) 内装材用表皮材ステッチ模様形成装置における糸送り装置
CN1944751B (zh) 袋口滚边缝纫机的大压脚装置
CZ22698A3 (cs) Způsob sešívání různých druhů zejména kožených polotovarů a zařízení k provádění tohoto způsobu
JP4737525B2 (ja) 鳩目穴かがりミシン
JP4316069B2 (ja) 穴かがり縫いミシン
JP2587588Y2 (ja) 鳩目穴切り込み装置
CZ304670B6 (cs) Zařízení k prostřihu látky u šicího stroje pro vytvoření knoflíkové dírky
JP4416983B2 (ja) ボタン穴かがり縫いミシン
KR100961344B1 (ko) 단춧구멍 만들기 재봉기
JP2011212151A (ja) ミシン
CN217459844U (zh) 罗拉车自动剪线装置
JP4108997B2 (ja) ボタン穴かがり縫いミシン
JPH04253895A (ja) サイクルミシン
CA1177027A (en) Automated placket shirt machine
EP1478798A1 (en) Device and method to apply quills (tinsel) on fabrics in a sewing machine, and multi-needle sewing machine comprising said device
JP4920840B2 (ja) ボタン穴かがりミシン
JPH0161077B2 (cs)
JPH0414079U (cs)
JP2003071169A (ja) ワークの縫製装置及び縫製方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20181212