CZ304102B6 - Bezpecnostní prvek únikového východu - Google Patents

Bezpecnostní prvek únikového východu Download PDF

Info

Publication number
CZ304102B6
CZ304102B6 CZ20120239A CZ2012239A CZ304102B6 CZ 304102 B6 CZ304102 B6 CZ 304102B6 CZ 20120239 A CZ20120239 A CZ 20120239A CZ 2012239 A CZ2012239 A CZ 2012239A CZ 304102 B6 CZ304102 B6 CZ 304102B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
safety
destruction
persons
emergency exit
safety element
Prior art date
Application number
CZ20120239A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ2012239A3 (cs
Inventor
Bernát@Ivan
Klimes@Petr
Original Assignee
Aerolux, S.R.O.
Eurovia Cs, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aerolux, S.R.O., Eurovia Cs, A.S. filed Critical Aerolux, S.R.O.
Priority to CZ20120239A priority Critical patent/CZ2012239A3/cs
Publication of CZ304102B6 publication Critical patent/CZ304102B6/cs
Publication of CZ2012239A3 publication Critical patent/CZ2012239A3/cs

Links

Landscapes

  • Devices Affording Protection Of Roads Or Walls For Sound Insulation (AREA)

Abstract

Bezpecnostní prvek únikového východu v protihlukových stenách (3) pozemních a drázních komunikací je nedílnou pruhlednou funkcní soucástí protihlukové steny (3) s mozností jeho destrukce bez pouzití tezké techniky, pricemz má odolnost proti odlétajícím kamenum a po destrukci se rozpadá na malé neostré kousky neohrozující bezpecnost osob. Bezpecnostní prvek je tvoren nejméne jedním vyplnovacím panelem (1) z bezpecnostního nevrstveného skla v upevnovacím rámu (2).

Description

Oblast techniky
Vynález se týká únikových východů v protihlukových stěnách pozemních a drážních komunikací.
Dosavadní stav techniky
Únikové východy v protihlukových stěnách u pozemních nebo drážních komunikací jsou důležitým prvkem pro bezpečnost, neboť by měly v případě havárie nebo poruchy umožnit osobám bezpečné a rychlé opuštění komunikace a rovněž umožnit přístup záchranným složkám na místo havárie. Únikové východy jsou např. ocelové dveře, prosté průchody nebojsou tvořeny přesahem protihlukových stěn. Únikové východy v protihlukových stěnách jsou koncipované pro individuální opuštění prostoru, což při mimořádné situaci nemusí být dostatečné. Vstup nebo únik z komunikace v úseku protihlukové stěny je omezen na únikové východy a komunikaci, přičemž vzdálenosti únikových východů neumožňují ve všech případech rychlý a bezpečný únik osob nebo přístup záchranných složek. Protihlukové stěny vytvářejí plošnou bariéru pro pohyb osob a v případě mimořádné události může být přístup po pozemní komunikaci nebo železnici obtížný nebo zcela nemožný. Z hlediska záchranných akcí při haváriích jsou dosavadní provedení protihlukových stěn bezpečnostním rizikem, a to zejména v případech, kdy jsou z betonových panelů umístěných po obou stranách pozemní komunikace nebo železnice, čímž je omezena možnost efektivního zásahu záchranných složek. Proniknutí záchranných složek do místa havárie přes betonovou protihlukovou stěnu s použitím běžně dostupné techniky je v tomto případě prakticky nemožné. Betonovou překážku lze pouze rozebrat pomocí jeřábu, což je časově náročné a musí být možnost přístupu těžké techniky.
Dále existuje možnost rozbíjení standardních prvků protihlukových stěn s využitím techniky u lehčích panelů, např. dřevěných. V tomto případě je nebezpečí ztráty stability panelů během destrukce s následkem zřícení stěny a ohrožení osob na druhé straně protihlukové stěny. Toto nebezpečí je zvlášť vysoké u panelů neprůhledných, tepelně nestálých a u panelů s neřízenou destrukcí, kdy osoby v krizové situaci jsou navíc dezorientovány a bez kontaktu se zachránci. Použití těžké i lehké techniky bez kontroly situace na druhé straně protihlukové stěny může znamenat značné ohrožení osob.
V průhledných stěnách je možné vytvoření únikových východů improvizovaným rozbitím průhledných panelů. Je známo použití transparentního temperovaného skla pro protihlukové stěny podle dokumentu KR 100884708. Nedostatkem tohoto řešení je, že destrukcí výplňového panelu vznikají ostré úlomky skla ohrožující unikající osoby i zachránce a vzhledem k odolnosti temperovaného skla proti nárazu je dosažení časového limitu pro vznik průchodu obtížné. Odolnost temperovaného skla je překážkou jeho použití u únikového východu, neboť neumožňuje snadnou destrukci při mimořádné situaci. Běžné temperované sklo nemá vlastnosti, kterými by byly splněny požadavky na únikový východ. Z dokumentu EP 0213521 je znám výplňový panel v upevňovacím rámu, jehož výplň je z plastu PMMA nebo polykarbonátu, který má nízkou odolnost proti požáru. Dále je známa zvuková bariéra podle US 2005204659, přičemž tento dokument řeší konstrukci upevnění skleněných průhledných výplňových panelů do postranních sloupků. Vytvoření únikového východu v tomto případě umožňuje kontakt mezi ohroženými osobami a pomocí, není však garantována velikost únikového východu a může být ohrožena stabilita průnikové části protihlukové stěny a tím i bezpečnost osob. Průhledné protihlukové stěny jsou navíc realizovány jen v malém množství v poměru k celkovému počtu budovaných protihlukových stěn. Uvedená řešení splňují v různém rozsahu pouze dílčí technické požadavky.
- 1 CZ 304102 B6
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky odstraňuje bezpečnostní prvek únikového východu v jakýchkoliv protihlukových stěnách pozemních a drážních komunikací podle tohoto vynálezu. Jeho podstata spočívá v tom, že bezpečnostní prvek únikového východu, který je nedílnou průhlednou funkční součástí protihlukové stěny s možností jeho destrukce na malé neostré úlomky bez použití těžké techniky, přičemž má odolnost proti odlétajícím kamenům, je tvořen nejméně jedním výplňovým panelem z bezpečnostního nevrstveného skla opatřeným upevňovacím rámem.
Pro dosažení minimálního ohrožení osob z hlediska velikosti a ostrosti skleněných úlomků a pro snadnost destrukce únikového prvku včetně zajištění vizuálního kontaktu ohrožených osob na komunikaci a osob na vnější straně protihlukové stěny je výhodné, je-li výplňový panel zhotoven z průhledného tepelně tvrzeného sodnovápenatokřemičitého skla.
Bezpečnostní prvek podle vynálezu umožňuje poměrně snadné proniknutí záchranných složek za protihlukovou stěnu zejména u betonových protihlukových stěn a zajišťuje potřebnou velikost únikového průchodu. K destrukci bezpečnostního prvku není třeba těžké techniky a např. v železničním koridoru lze použít kamenů z náspu, přičemž vzniknou jen malé neostré úlomky neohrožující přítomné osoby. Základní podstatou řešení je, že použité sklo jako výplňový materiál únikového východu protihlukové stěny splňuje požadavky z hlediska statiky, akustiky a životnosti a dále má požadovanou odolnost proti rozbití odlétajícími kameny. Bezpečnost prvku únikového východu spočívá v možnosti destrukce bez použití těžké techniky a v odolnosti vůči odlétajícím kamenům, přičemž po destrukci se sklo rozpadá na malé neostré úlomky neohrožující bezpečnost unikajících osob i zachránců. Při destrukci nedochází ke ztrátě stability dalších výplňových panelů vzhledem kjejich rámovému uložení. Průhledný bezpečnostní prvek tvoří za běžné situace nedílnou funkční část neprůhledné protihlukové stěny při zachování útlumu zvuku a v mimořádné situaci umožňuje jak snadnou destrukci, tak i kontrolu, zda nejsou ohroženy osoby na druhé straně protihlukové stěny. Bezpečnostní prvek již před destrukcí zajišťuje orientaci osob na obou stranách v případě neprůhledné protihlukové stěny. Vzhledem k vhodné velikosti a účelnému umístění nízko nad zemí z hlediska přístupu tvoří bezpečnostní prvek únikového východu optimální nouzový prostup dostatečných rozměrů. Polohu únikového východu s bezpečnostním prvkem podle vynálezu lze jednoznačně stanovit a vyznačit únikovými značkami pro snadnou orientaci záchranných složek i unikajících osob.
Vynález představuje svým využitím splnění rostoucích požadavků na ochranu životního prostředí a ochranu proti hluku. Využití vynálezu dále vede k podstatnému zmenšení ohrožení života a zdraví osob postižených mimořádnou událostí na komunikaci s protihlukovými stěnami.
Přehled obrázků na výkresech
Na připojených výkresech blíže znázorňujících příklad provedení vynálezuje na obr. 1 nárysný pohled na bezpečnostní prvky únikového východu. Obr. 2 znázorňuje podélný řez a obr. 3 příčný řez bezpečnostním prvkem únikového východu. Spojení bezpečnostního prvku únikového východu s protihlukovou betonovou stěnou je na obr. 4.
Příklad provedení vynálezu
Bezpečnostní prvek únikového východu tvoří funkční, nedílnou a průhlednou součást betonové protihlukové stěny 3 a sestává ze dvou výplňových panelů i v upevňovacích rámech 2 z duralových profilů. Výplňový panel 1 je z průhledného nevrstveného tepelně tvrzeného sodnovápenatokřemičitého bezpečnostního skla tloušťky 6 až 12 mm. Za účelem úniku ohrožených osob lze provést destrukci výplňového panelu i bez použití těžké techniky, přičemž se výplňový panel i . 9 .
rozpadá na malé neostré úlomky neohrožující jak unikající osoby, tak ani zachránce. Výplňové panely 1 v upevňovacích rámech 2 jsou položeny na sobě a umístěny mezi panely betonové protihlukové stěny 3 tak, že upevňovací rámy 2 s výplňovými panely X jsou zasunuty do vybrání 5 sloupků 4 betonové protihlukové stěny 3. Standardní osová vzdálenost sloupků 4 betonové protihlukové stěny 3 je 4 m. Spodní výplňový panel X je umístěn nad komunikací ve výšce umožňující ohroženým osobám snadné opuštění vnitřního prostoru betonové protihlukové stěny 3.
V případě potřeby zvětšení únikového prostoru je dále možné odstranit upevňovací rám 2 pomocí běžných prostředků používaných záchrannými složkami, např. sekerou či motorovou pilou.
Průmyslová využitelnost
Bezpečnostní prvek únikového východu lze použít do jakékoliv plné protihlukové stěny, např. betonové, dřevěné či z recyklovaných plastů.

Claims (2)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Bezpečnostní prvek únikového východu v protihlukových stěnách (3) pozemních a drážních komunikací, který je nedílnou průhlednou funkční součástí protihlukové stěny (3) s možností jeho destrukce bez použití těžké techniky při současné odolnosti proti odlétajícím kamenům, přičemž se po destrukci rozpadá na malé neostré úlomky neohrožující bezpečnost osob, vyznačující se tím, že je tvořený nejméně jedním výplňovým panelem (1) z bezpečnostního nevrstveného skla a opatřený upevňovacím rámem (2).
  2. 2. Bezpečnostní prvek únikového východu podle nároku 1, vyznačující se tím, že výplňový panel (1) je z průhledného nevrstveného tepelně tvrzeného sodnovápenatokřemičitého bezpečnostního skla.
CZ20120239A 2012-04-06 2012-04-06 Bezpecnostní prvek únikového východu CZ2012239A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20120239A CZ2012239A3 (cs) 2012-04-06 2012-04-06 Bezpecnostní prvek únikového východu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20120239A CZ2012239A3 (cs) 2012-04-06 2012-04-06 Bezpecnostní prvek únikového východu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ304102B6 true CZ304102B6 (cs) 2013-10-23
CZ2012239A3 CZ2012239A3 (cs) 2013-10-23

Family

ID=49378706

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20120239A CZ2012239A3 (cs) 2012-04-06 2012-04-06 Bezpecnostní prvek únikového východu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ2012239A3 (cs)

Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0213521A1 (de) * 1985-08-24 1987-03-11 Röhm Gmbh Verglasungssprosse
CZ12527U1 (cs) * 2002-06-11 2002-08-19 Petr Sklář Prosklená protihluková stěna
US20050204659A1 (en) * 2004-03-16 2005-09-22 Hansen Tracy C Glass barrier system
KR100802025B1 (ko) * 2006-10-24 2008-02-12 주용산업주식회사 발광용 홀더부재를 갖는 전방분리형 투명방음판
KR100884708B1 (ko) * 2008-03-31 2009-02-19 주식회사 누리플랜 풍경 강화유리 방음벽 및 그 제조방법
KR101039875B1 (ko) * 2011-01-21 2011-06-09 솔로몬산업 주식회사 유지보수가 용이한 조립식 방음벽
KR101120502B1 (ko) * 2008-11-21 2012-02-29 주식회사 삼보기술단 투명판 연결용 이음기구와 이 이음기구를 포함하는 방음벽

Patent Citations (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0213521A1 (de) * 1985-08-24 1987-03-11 Röhm Gmbh Verglasungssprosse
CZ12527U1 (cs) * 2002-06-11 2002-08-19 Petr Sklář Prosklená protihluková stěna
US20050204659A1 (en) * 2004-03-16 2005-09-22 Hansen Tracy C Glass barrier system
KR100802025B1 (ko) * 2006-10-24 2008-02-12 주용산업주식회사 발광용 홀더부재를 갖는 전방분리형 투명방음판
KR100884708B1 (ko) * 2008-03-31 2009-02-19 주식회사 누리플랜 풍경 강화유리 방음벽 및 그 제조방법
KR101120502B1 (ko) * 2008-11-21 2012-02-29 주식회사 삼보기술단 투명판 연결용 이음기구와 이 이음기구를 포함하는 방음벽
KR101039875B1 (ko) * 2011-01-21 2011-06-09 솔로몬산업 주식회사 유지보수가 용이한 조립식 방음벽

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2012239A3 (cs) 2013-10-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CR10936A (es) Barrera de seguridad para carreteras mixta de madera y metal para contencion de impacto lateral de vehiculos, con cualidades esteticas y capacidad de contencion y redireccionamiento
KR102107151B1 (ko) 비상용 안전진입탈출창 시스템
CZ304102B6 (cs) Bezpecnostní prvek únikového východu
Lay Alternative evacuation design solutions for high‐rise buildings
EP3101200B1 (en) Shelter for tsunamis and other disasters
Rubaratuka Investigation of provisions of fire safety measures in buildings in Dar es Salaam
WO2018024263A1 (en) Municipal noise absorbing screen
CZ24030U1 (cs) Bezpečnostní prvek únikového východu
CN207466588U (zh) 一种客车驾驶员保护罩及其轨道
KR200476513Y1 (ko) 상/하 개폐식 엘리베이터용 방화도어
WO2013190755A1 (ja) 避難施設兼用型建物
JP6832632B2 (ja) 建築物
CN210343357U (zh) 隧道内兼具人员通行功能的车行横通道
CZ28784U1 (cs) Protihlukový panel s bezpečnostním prvkem nouzového únikového východu
ES2323342A1 (es) "ventana de socorro de emergencia para vehiculos rodantes".
KR100937718B1 (ko) 일방향 개폐식 엘리베이터용 방화도어
KR20110047528A (ko) 멀티층을 갖는 터널
JP3129801U (ja) ホーム柵
ES2611964T3 (es) Sistema de protección acústica para vías de circulación
CN103967515A (zh) 一种用于矿山巷道的应急避险棚
ES2744496T3 (es) Vehículo ferroviario con equipamiento anticolisión
Weitzen Torts-Duty of Building Owner Under Wisconsin Safe Place Statute to Persons on Adjacent Sidewalks
Smith et al. Protecting critical facilities
Alexander et al. Balanced Design for Blast-Mitigating Window Retrofits for Historic Structures
WO2019225155A1 (ja) 多目的防災防衛施設