CZ280298B6 - Niťová brzdička - Google Patents

Niťová brzdička Download PDF

Info

Publication number
CZ280298B6
CZ280298B6 CS92448A CS44892A CZ280298B6 CZ 280298 B6 CZ280298 B6 CZ 280298B6 CS 92448 A CS92448 A CS 92448A CS 44892 A CS44892 A CS 44892A CZ 280298 B6 CZ280298 B6 CZ 280298B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
brake
thread
disc
guide element
discs
Prior art date
Application number
CS92448A
Other languages
English (en)
Inventor
Atila Josef Ing. Horvath
Hermann Ing. Schmodde
Josef Fecker
Original Assignee
Memminger-Iro Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Memminger-Iro Gmbh filed Critical Memminger-Iro Gmbh
Publication of CS44892A3 publication Critical patent/CS44892A3/cs
Publication of CZ280298B6 publication Critical patent/CZ280298B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/38Devices for supplying, feeding, or guiding threads to needles
    • D04B15/44Tensioning devices for individual threads
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H59/00Adjusting or controlling tension in filamentary material, e.g. for preventing snarling; Applications of tension indicators
    • B65H59/10Adjusting or controlling tension in filamentary material, e.g. for preventing snarling; Applications of tension indicators by devices acting on running material and not associated with supply or take-up devices
    • B65H59/20Co-operating surfaces mounted for relative movement
    • B65H59/22Co-operating surfaces mounted for relative movement and arranged to apply pressure to material
    • B65H59/225Tension discs
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2555/00Actuating means
    • B65H2555/10Actuating means linear
    • B65H2555/13Actuating means linear magnetic, e.g. induction motors
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2701/00Handled material; Storage means
    • B65H2701/30Handled filamentary material
    • B65H2701/31Textiles threads or artificial strands of filaments

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Tension Adjustment In Filamentary Materials (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Connection Of Motors, Electrical Generators, Mechanical Devices, And The Like (AREA)

Abstract

Niťová brzdička (8) je opatřena dvěma, poddajně k sobě pomocí zatěžovacích prostředků například ve formě tlačné pružiny (26) přitlačovanými, kotoučovými nebo talířovými elementy jako například brzdicími talíři (9), mezi nimiž je vedena alespoň jedna brzděná nit a které jsou uloženy na úložných prostředcích, například ve formě úhelníkového kusu (20), majících společnou úložnou osu (29) a jsou pod vlivem zařízení (30) uvádějícího je do kmitavých pohybů. Brzdicí talíře (9) jsou uveditelné do kmitavých pohybů zařízením (30) pro vytváření kmitání, upraveným zejména příčně k úložné ose (29).ŕ

Description

Niťová brzdička
Oblast techniky
Vynález se týká niťové brzdičky se dvěma, zatěžovacími prostředky k sobě poddajně přetlačovanými, zejména kotoučovými nebo talířovými brzdicími elementy, mezi nimiž je vedena alespoň jedna brzděná nit, a které jsou uloženy na úložných prostředcích majících společnou úložnou osu a jsou pod vlivem zařízení uvádějícího je do kmitavých pohybů.
Dosavadní stav techniky ϋ těchto takzvaných kotoučových nebo talířových brzdiček, rozšířených v praxi jako niťové brzdičky, jsou brzdicí kotouče nebo talíře tvořící brzdicí elementy zpravidla otočné uloženy na vodicím šroubu nebo čepu, který na jednom konci je opatřen závitem, na němž je našroubována seřizovači matice, tvořící opěru tlačné pružiny, vzájemně k sobě přitlačující pružně oba brzdicí kotouče nebo talíře. To má zásadní nevýhodu v tom, že na povrchu obíhajícího vlákna ulpélé mazadlo (parafín, olej atd.) se může na brzdicích kotoučích nebo talířích usazovat, a zachytávat v sobě částice nečistoty a útkové smyčky, s tím výsledkem, že se vytvoří lepivá pastovitá hmota, která v rostoucí míře vniká mezi brzdicí kotouče nebo talíře. Díky této pastovité hmotě se v průběhu provozu usazuje stále větší množství uvedených usazenin na brzdicích kotoučích nebo talířích, což způsobuje jejich stále větší oddalování, takže jejich brzdicí funkce probíhající nitě je stále menší. Takto vzniká také nepravidelný brzdicí účinek, který způsobuje nežádoucí napěťové výchylky nitě. Vedle toho brání tato lepivá hmota pohyblivosti brzdicích talířů nebo kotoučů, čímž se probíhající nit začne do brzdicích ploch zařezávat, což představuje zejména u syntetických nití velké nebezpečí. Jakmile jsou brzdicí plochy poškozeny do té míry, že se vyříznou hlubší žlábky nebo drážky, dojde dokonce k poškozování probíhající nitě.
Tyto těžkosti způsobují, že niťová brzdička po určité provozní době musí být vyčištěna, přičemž je nutno odstranit nežádoucí usazeniny nebo musí být dokonce celá vyměněna.
Aby tato potíž byla odstraněna, je znáiho pohánět brzdicí kotouč nebo talíř nucené nějakým pohonem (DE-PS 27 58 334), což je však poměrné nákladné a přichází v úvahu pouze pro určité případy použití. Další známé opatření (DE-OS 30 29 509, DE-PS 29 30 641) spočívá v tom, že místo obvyklé přítlačné pružiny se použije elektromagnet na střídavý proud, aby oba brzdicí kotouče nebo talíře v osovém směru k sobě navzájem přitlačoval a zároveň střídavým magnetickým polem uváděl oba brzdicí kotouče nebo talíře provedené z magnetického materiálu do vibrace neboli kmitavého pohybu s dvojitou budicí frekvencí elektromagnetu. Vibrace neboli kmitání se provádí ve sméru úložné osy a může, v závislosti na vlastním kmitání brzdicích kotoučů nebo talířů vést k nerovnoměrnému brzdicímu účinku na probíhající nit, což se projeví odpovídajícími výchylkami napětí nitě. Taková niťová brzdička je v zásadě závislá také na napájení elektrickým střídavým proudem, který však v mnoha případech není k dispozici.
-1CZ 280298 B6
Úkolem vynálezu je odstranit shora uvedené nedostatky a vytvořit niťovou brzdičku uvedeného druhu, která bude mít zlepšený samočisticí účinek, to znamená, že vznikání nežádoucích usazenin mazadla atd. bude účinně zabráněno a současně bude zaručeno rovnoměrné brzdění po celou dobu provozu.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje niťová brzdička se dvěma, zatěžovacími prostředky k sobě poddajně přitlačovanými, zejména kotoučovými nebo talířovými brzdicími elementy, mezi nimiž je vedena alespoň jedna brzděná nit, a které jsou uloženy na úložných prostředcích majících společnou úložnou osu a jsou pod vlivem zařízení uvádějícího je do kmitavých pohybů, podle vynálezu, jehož podstatou je, že brzdicí elementy jsou spojeny se zařízením pro vytváření kmitání, jehož směr působení je kolmý k úložné ose.
Praktické pokusy ukázaly, že toto opatření zaručuje nejen dobrou lehkost chodu brzdových kotoučů nebo talířů po celou dobu provozu, ale zejména účinně brání tvorbě nežádoucích usazenin.
Podle výhodného provedení jsou brzdicí elementy, zejména brzdicí kotouče nebo talíře, uloženy na vodicím elementu, který má úložnou osu, a který je spojen se zařízením pro vytváření kmitání. Přitom může být tento vodicí element vytvořen jako tuhý, například jako válcový šroub. Je však také možno vytvořit i taková provedení, u nichž je tento vodicí element alespoň z části pružný, což například může být provedeno tak, že vodicí element je vyroben z vhodného plastického materiálu. Další alternativa spočívá v tom, že vodicí element je v držáku uložen pružně, takže v místě svého uložení má potřebnou pohyblivost.
Zvlášť jednoduché konstrukční poměry vzniknou, když je uspořádání provedeno tak, že vodicí element je spojen s přídržnými prostředky, zejména úhelníkovým kusem, a že vodicí element je těmito přídržnými prostředky spojen se zařízením pro vytváření kmitání. Toto provedení má ještě další výhodu v tom, že je zabráněno usazování útkových smyček i na přídržných prostředcích atd., protože tyto vykonávají vibrační pohyby, vedoucí k plynulému střásání náletu nití.
Brzdicí elementy samotné jsou s výhodou uloženy na vodicím elementu s radiální vůlí, takže mohou ve směru kmitání vykonávat určitý pohyb, nezávislý na vodicím elementu. Praktické pokusy ukázaly, že u obvyklých niťových brzdiček uvedeného druhu je výhodné, když mají kmitavé pohyby frekvenci od asi 40 do 500 Hz.
Vybuzování kmitání brzdicích elementů je možno provádět mnoha způsoby. Konstrukce za tím účelem použitého zařízeni závisí mimo jiné i na příslušném použití niťové brzdičky a na hnacím prostředku, který je v daném místě k dispozici. Jako výhodné se ukázalo, že zařízení pro vytváření kmitání obsahuje člen, zejména smýkací tyč vykonávající vratný pohyb, který je s brzdicími elementy, zejména brzdicími kotouči nebo talíři spojena přímo nebo nepřímo. U uvedeného provedení niťové brzdičky, u něhož přídržný prostředek vykonává kmitavý pohyb s brzdicími elementy, může být tento přídržný prostředek uložen přímo na uvedeném členu vykonávajícím vratný pohyb, což přináší další zjednodušení konstrukce.
-2CZ 280298 B6
Při použití niťové brzdičky podle vynálezu v souvislosti s podáváním nitě do textilního stroje, například do okrouhlého pletacího stroje, je možno niťovou brzdičku uspořádat na podávacím zařízení obsahujícím rotující hřídel, přičemž člen vykovávající vratný pohyb je s tímto hřídelem spojen převodem vykonávajícím tento pohyb. Hřídel rotující u těchto podávačích zařízení pohání zpravidla podávači element nitě, například ve formě cívky pro navíjení nitě nebo elementu pro navíjení nitě. Hřídel sám je poháněn hnacím zařízením, které v případě okrouhlého pletacího stroje sestává v praxi často z nekonečného ozubeného řemenu, pomocí něhož jsou hřídele jednotlivých podávačích zařízení nitě přes ozubenou řemenici spojeny, a který je uváděn do otáčení synchronně s jehelním válcem.
Za určitých okolností jsou výhodná taková provedení niťových brzdiček, u nichž jsou zařízení pro vytváření kmitání provedena tak, že působí bezprostředně na brzdicí elementy tím, že jsou v záběru například na jejich obvodu.
Zmíněný převod nebo pohon může být vytvořen jako vačkový pohon s jedním vačkovým elementem uloženým na hřídeli, proti němuž je uspořádán vratné se pohybující člen, který se ho dotýká. Pod pojmem vačkový pohon” je nutno rozumět všechny pohony s tvarovým stykem, vykonávající kmitavý pohyb, například i výstředníkový pohon atd.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle připojených výkresů, kde na obr. 1 je podávači zařízení nitě s niťovou brzdičkou podle vynálezu v bokorysu, na obr. 2 je uspořádání z obr. 1 v půdorysu, na obr. 3 je niťová brzdička v provedení podle obr. 1 v detailu v řezu podle čáry III-III z obr. 1, v bokorysu a v jiném měřítku, na obr. 4 je uspořádání podle obr. 3 v obměněném provedení, na obr. 5 je uspořádání podle obr. 4 v obměněném provedení, na obr. 6 je podávači zařízení nitě s niťovou brzdičkou podle vynálezu v dalším provedení, v bokorysu podobné jako na obr. 1, v řezu a v jiném měřítku, na obr. 7 je niťová brzdička z obr. 6, v řezu podle čáry VII-VII z obr. 6, v půdorysu a v jiném měřítku, na obr. 8 je uspořádání podle obr. 6 s obměněným provedením niťové brzdičky, na obr. 9 je uspořádání podle obr. 6 s dalším obměněným provedením niťové brzdičky, na obr. 10 je uspořádání z obr. 6 s třetím obměněným provedením niťové brzdičky, na obr. 11 je niťová brzdička podle obr. 10 v bokorysu zezadu, na obr. 12 je uspořádání podle obr. 6 se čtvrtým obměněným provedením niťové brzdičky,na obr. 13 je niťová brzdička z obr. 12 v bokoryse zezadu a na obr. 14 je uspořádání z obr. 13, v řezu podle čáry XIV-XIV z obr. 13, v půdorysu a jiném měřítku.
Příklady provedení vynálezu
Podávači zařízení niti, znázorněné na obr. 1 a 2, je svou konstrukcí v zásadě známé. Obsahuje držák 1, který je pomocí svěracího šroubu 2 upevněn na nosném prstenci 3., například okrouhlého pletacího stroje, a v němž je otočně uložen průchozí hřídel
4, který je u držáku 1 namontovaném v provozní poloze svislý.
Hřídel 4, je na svém jednom konci neotočně spojen s niťovým bubnem
-3CZ 280298 B6
5, uspořádaným pod držákem 1 a provedeným ve formě tyčové klece. Niťový buben 5 nese na svém horním konci ozubenou řemenici 7, připojitelnou ke spojce 6, kterou je niťový buben 5 uváděn do otáčení pomocí dále neznázorněného nekonečného ozubeného řemenu.
Na čelní straně držáku 2 ležící proti svěracímu šroubu 2 je uspořádána talířová niťová brzdička 8, obsahující stejně vytvořené v podstatě kotoučovité brzdicí talíře 9, mezi nimiž probíhá nit 10. Dráha probíhající niti se rozkládá od neznázorněné cívky, prochází niťovým očkem 11 umístěným na držáku χ, od něhož nit 10 nabíhá na niťový buben 5, na němž vytváří zásobní návin 15. z něhož je nit 10 odváděna niťovým výběhovým očkem 16 také upevněným na držáku 1 do místa spotřeby. Pomocí tykadlových ramen 17 a 18, spojených s odstavovači při přetržení niti uspořádanými v držáku 1 a uložených otočně kolem horizontální osy na držáku 1 je hlídán běh niti 10 na vstupní i výstupní straně niťového bubnu 5.
Niťová brzdička £ obsahuje, jak je patrno zejména z obr. 3, vodicí šroub 19, vytvořený jako vodicí element, který je na jednom konci pomocí matice 21 upevněn na přídržném prostředku ve formě úhelníkového kusu 20. Matice 21 je našroubována na závitou část 22 vodícího šroubu 19, na nějž je nasunuto vložené pouzdro 23. provedené z keramického materiálu, na straně odvrácené od úhelníkového kusu 20, které se na jedné straně opírá o prstencové osazení na vodicím šroubu 19 a na druhé straně se opírá přes kroužek 24 většího průměru o úhelníkový kus 20. Na vloženém pouzdru 23 jsou uloženy lehce otočně a axiálně posuvně s určitou radiální vůlí pomocí plastových vodicích kroužků 25 oba brzdicí talíře 9. Jsou v osovém směru pružně k sobě přitlačovány tlačnou pružinou 26 nasunutou na vodicí čep 19, jejíž přítlačná síla působící na brzdicí talíře 9 je libovolně nastavitelná pomocí regulační matice 28 našroubované na závitovou část 27 vodícího šroubu 19.
Popsaná niťová brzdička 8 může být spolu se svými brzdicími talíři 9, vodicím šroubem 19 a úhelníkovým kusem 20 tvořícím přídržný prostředek uváděna do kmitání, jehož amplitudy jsou zejména kolmé k společné úložné ose 29 obou brzdicích talířů 9, tvořené vodicím šroubem 19. Za tím účelem je upraveno zařízení 30 pro vytváření kmitání, znázorněné na obr. 3, které je s niťovou brzdičkou 8 přímo ^pojeno.
Zařízení 30 pro vytváření kmitáni je tvořeno vratně se pohybujícím členem ve formě smýkací tyče 31. posuvné, avšak neotočné uložené v úložném pouzdru 32, které je vloženo do příslušné čelní stěny držáku 1,. Úložné pouzdro 32 současné přidržuje úhelníkový kus 13 nesoucí niťové náběžné očko 14 a je opatřeno radiálním kolíkem .33, zasahujícím do příslušné podélné drážky 34 smýkací tyče 31 a bránicím jejímu otáčení.
Na smýkací tyči 31 je na jednom konci pomocí matice 35 přes úhelníkový kus 20 upevněna niťová brzdička 8. Smýkací tyč 31 nese dvě pojistné matice 36 v oblasti mezi úhleníkovým kusem 20 a úložným pouzdrem 32. které vytvářejí regulovatelný doraz k omezení vratného pohybu smýkací tyče 31.
-4CZ 280298 B6
Pohon smýkací tyče 31 je proveden hřídelí 4 přes vačkový pohon £7, opatřený třikrát zploštělým křivkovým kotoučem 38 neotočně uloženým na hřídeli 4., proti jehož vačkovitě uspořádanému povrchu je přitlačována smýkací tyč 31 opatřená na čelní straně otíranou čepičkou 39, přičemž přítlačnou sílu vytváří vratná pružina 40 uspořádaná mezi otíranou čepičkou 39 a úložným pouzdrem
32. tak, že udržuje smýkací tyč 31 přes otíranou čepičku 39. v trvalém záběru s vačkovítým povrchem křivkového kotouče 38.
Při provozu podávacího zařízení niti se otáčí hřídel 4. frekvencí otáčení od asi 400 do asi 4 000 min-1 a vytváří, v závislosti na počtu vačkových ploch křivkového kotouče 38 vratný kmitavý pohyb smýkací tyče 31, který s ohledem na vlastní frekvenci celého pohybujícího se uspořádání leží zpravidla v rozsahu od 45 do 150 Hz. Tento kmitavý pohyb se přes úhelníkový kus 20 přenáší na niťovou brzdičku 8 s tím následkem, že brzdicí talíře 9, uložené s omezenou pohyblivostí na vloženém pouzdru 23. vykonávají stálý vibrační pohyb, jehož amplitudy mají směr zejména příčný k úložné ose 29. Protože, jak je znázorněno na obr. 1, probíhá nit 10 mezi brzdicími talíři 9 excentricky, jsou tyto brzdicí talíře 9 průchodem niti 10 uváděny do otáčení, čímž spolu s popsanými vibracemi, přenášenými smýkací tyčí 31, nastává účinné samočištění niťové brzdičky 8,.
U popsaného příkladu provedení je niťová brzdička 8. upevněna na smýkací tyči 31 přímo přes úhelníkový kus 20, aniž by bylo provedeno ještě další spojení k držáku 1 podávacího zařízení niti. V závislosti na podmínkách použití niťové brzdičky 8 může být příležitostně výhodné uložit nebo přidržovat vodicí šroub 19. nezávisle na členu vytvářejícím kmitání brzdicích talířů 9. Příklady takového uložení jsou uvedeny na obr. 4 a 5.
Na těchto obr. 4a 5 jsou stejné součásti označeny stejnými vztahovými značkami jako na obr. 1 a 3, takže nebudou dále blíže objasněny. Pro obr. 4 platí:
Vodicí šroub 19 je uložen na držáku £ pomocí úložného třmenu 41 pevné s ním spojeného, který obsahuje například navulkanizovaný, prstencový, pryžově pružný úložný díl 42, s nímž je vodicí šroub 19 sešroubován tak, že je ve své úložné poloze přidržován pružné pohyblivé. Na pevném vodicím šroubu, provedeném z oceli, je například mezi brzdícími kotouči 9 a tlačnou pružinou 26 lehce posuvně nasazeno tlačné pouzdro 43, na jehož vnější obvodovou plochu dosedá vhodně prodloužená smýkací tyč 31 na konci zaoblená.
Vratný kmitavý pohyb smýkací tyče 31 se proto přenáší přímo na vodicí šroub 19 a brzdicí talíře 9, zatímco pevný úložný třmen 41 sám nevibruje. V tomto případě vykonávají vodicí čep 19 a brzdicí talíře 9 kmitavý pohyb ve směru zejména napříč k úložné ose 29. který však vzhledem k naklápěcímu pohybu vzniklému v místě uložení, kde je jeho střed, obsahuje také i podélné složky.
Popsané příklady provedení jak podle obr. 3, tak i podle obr. 4, by mohly být dále ještě obměněny tak, že vodicí šroub £9 samotný by mohl být proveden z pružného materiálu, například z vhodného plastu, a mohl by vykonávat kmitání spojené
-5CZ 280298 B6 s ohybem. V tomto případě by bylo možno upustit od pryžově pružného úložného dílu 42,, znázorněného na obr. 4.
Příklad provedení znázorněný na obr. 5 se liší od příkladu provedení podle obr. 4 tím, že zařízení 30 pro vytváření kmitání je vytvořeno tak, že přímo působí na brzdící talíře 9. Za tím účelem je uspořádána smýkací tyč 31 tak, že její osa leží ve střední rovině mezi oběma brzdicími talíři 9. Na svém konci nese smýkací tyč 31 hnací člen 430 ve formě přibližně komolého kužele, jehož čelní základní plocha 44 je přibližně rovnoběžná s úložnou osou 29 a její délka ve směru úložné osy 29 je tak velká, že oboustranně překrývá způsobem znázorněným na obr. 5 oba brzdící talíře 9.
Brzdicí talíře 9 jsou uloženy na vloženém pouzdru 23 s radiální vůlí, přičemž jejich radiální odstup od základní plochy 44 hnacího členu 430 je takový, že hnací člen 430 při vratném pohybu smýkací tyče 31 periodicky naráží na obvod brzdicích talířů 9 a uvádí je tím do kmitavých pohybů, jejichž amplitudy jsou v podstatě kolmé k úložné ose 29.
Vodicí šroub 19 je v tomto případě našroubován pevně na úložném třmenu 41. V zásadě jsou však možná i taková provedení, u nichž je provedeno uložení vodícího šroubu 19 přes pryžově pružný plošný díl 42., podobně jako na obr. 3. Vodicí šroub 19. může být eventuálně proveden i z pružného materiálu.
Tlačná pružina 26 může být, v závislosti na účelu použití niťové brzdičky 8, nahrazena i jiným zatěžovacím prostředkem, například prostředkem ovládaným elektromagnetem nebo tíží. Příklady takových provedení budou dále objasněny podle obr. 6 až 11.
U dále popsaných dalších příkladů provedeni niťové brzdičky 8 podle vynálezu jsou u stejných součástí, označujících stejné součásti jako u již popsaných příkladů provedení, použity stejné vztahové značky. Tyto součásti tedy není nutno ještě jednou blíže popisovat. Jednotlivé detaily podávacího zařízení niti samotného a zařízení 30 pro vytváření kmitání, jak byly znázorněny na obr. 1 až 3, jsou na obr. 6 až 14 znázorněny pouze tehdy, když to má pro pochopení těchto dalších příkladů provedení niťové brzdičky 8 význam. Podávači zařízení niti samotné a zařízení 30 pro vytvářeni kmitáni jsou vytvořeny stejně jako na obr. 1 až 3, takže jejich bližší objasnění nebude také uvedeno.
Zatímco u předcházejících provedení podle obr. 1 až 5, u nichž jsou oba brzdicí talíře 9 niťové brzdičky 8 nasazeny na jedné společné plošné ose 29 představované podélným vodicím elementem ve formě vodícího šroubu 19, je u provedení podle obr. 6 až 14 použit vodicí element 190. který umožňuje upuštění od průchozího vodícího šroubu 19. Praktické pokusy totiž ukázaly; že u brzděných přízí, které obsahují mnoho útkových smyček je nutno provést ještě přídavná opatření, aby se zabránilo usazování těchto útkových smyček, které by mohly po delší době provozu způsobovat negativní ovlivňování funkce niťové brzdičky 8.
Při brždění přízí obsahujících velké množství útkových smyček může totiž v oblasti vodícího šroubu 19, respektive na něj nasunutého vloženého pouzdra 23 docházet k usazování těchto útko-6CZ 280298 B6 vých smyček, protože v tomto místě, jak je z obr. 1 patrno, leží místo změny směru průchodu probíhající niti 10. Usazování útkových smyček kolem vloženého pouzdra 23 by mohlo postupně vést k úplnému zablokování otáčení brzdicích talířů 9.
Aby toto nežádoucí shromažďování útkových smyček a negativní ovlivňování funkce brzdicích talířů 9. bylo odstraněno, není u příkladu provedení podle obr. 6 až 14, jak již bylo uvedeno, upraven vůbec vodicí šroub 19. Středová oblast brzdicích talířů 9 je víceméně odkryta, takže se v ní nemohou žádné útkové smyčky usazovat.
U prvního příkladu provedení znázorněného na obr. 6 a 7 je vodicí element 190 pro oba brzdicí talíře 9, uspořádané navzájem koncentricky se společnou úložnou plochou 29, nasazen opět přímo na smýkací tyč 31 zařízení 30 pro vytváření kmitání. Vodicí element 190 je vytvořen tak, že oba brzdicí talíře 9 částečně po obvodě obklopuje v úhlovém rozsahu asi 300*. Také sestává ze dvou polomiskových úložných elementů 50, vytvořených v podstatě ve formě dílčích polokruhových třmenů, které jsou uspořádány v axiálním odstupu navzájem a také navzájem rovnoběžně. Oba úložné elementy 50 jsou na svém jednom konci vytvořeny na držáku 51. který je našroubován na smýkací tyči 31. Každý z třmenovítých úložných elementů 50 nese tři vytvarované, radiálně dovnitř vyčnívající úložné výstupky 52. 53., 54, uspořádané po obvodě rozmístěné přibližně ve stejných úhlových odstupech, z nichž úložný výstupek 53 leží přibližně v prodlouženi osového směru smýkací tyče 31. Úložné výstupky 52. 53., 54, tvoří, jak je patrné z obr. 7, choulostivá, místné ohraničená, boční opěrná místa pro oba brzdicí talíře 9, které jsou tak přidržovány ve vodicím elementu 190. že nemohou vypadnout. Radiálně jsou oba brzdicí talíře 9 na svém obvodu opřeny o dvě úložná místa 55, 56, která jsou uspořádána v oblasti úložných výstupků 53, 54.
Protože brzdicí talíře 9, uložené ve vodicím elementu 190 volně otočné kolem úložné osy 29. v radiálním směru dosedají pouze na tato dvě úložná místa 55, 56, z nichž jedno úložné místo 55 leží přibližně v prodloužení osy smýkací tyče 31, zatímco druhé úložné místo 56 v oblasti pod úložnou plochou 29 spolupracuje s obvodem brzdicích talířů 9, přenáší se kmitavý pohyb smýkací tyče 31 na brzdicí talíře 9 ve směru dvojité šipky 57 tak, že pomocí tření vzniká hnací síla, která má snahu pohánět brzdicí talíře 9. v prvním smyslu otáčení (proti hodinovým ručičkám), naznačeném šipkou 58.
Brzdicí talíře 9, uložené pouze na svém obvodu na obou úložných místech 55, 56 a bočně vedené úložnými výstupky 52 až 54 a axiální vůlí, jsou oba vždy opatřeny průchozím kruhovým středovým otvorem 59., který brání tomu, aby v této oblasti mohlo docházet k usazování útkových smyček.
Vodicí element 190 je proveden zpravidla z plastického materiálu a mezi úložnými výstupky 52 až 54 má způsobem znázorněným na obr. 6 upraveny radiální volné prostory 61, rozkládající se po největší části obvodu brzdicích talířů 9, čímž také přispívají k lehlému odstraňování útkových smyček.
-7CZ 280298 B6
Otvorem 59 brzdicích talířů 9 probíhá bočně vedle a rovnoběžně se společnou úložnou osou 29 uspořádaný příčný kolík 62, upravený na vytvarovaném přídržném ramenu 63 vodícího elementu 190 niti 10. Tento příčný kolík 62 je proveden z keramického materiálu a má za úkol bránit nežádoucímu vyskočení vité 10 ven z oblasti mezi brzdicími talíři 9. Kromě toho je v oblasti pod dolním úložným výstupkem 54 upraven vodicí kolík 64 niti 10, také rovnoběžný s úložnou osou 29, který odklání nit 10 při opuštění niťové brzdičky 8 způsobem znázorněným na obr. 6 k náběhovému očku 14,. Také tento vodicí kolík 64 je proveden z keramického materiálu.
Jak je znázorněno na obr. 6, je průběh niti 10 zvolen vhodným uspořádáním niťového očka 11, příčného kolíku 62 a vodícího kolíku 64 tak, že nit 10, nabíhající ve směru šipky mezi brzdicí talíře 9 nabíhá v určité vzdálenosti vlevo vedle společné úložné osy 29 a mezi nimi opět v oblasti pod úložným místem 56 vybíhá. Touto výstřednou dráhou niti 10 je vyvíjen na oba brzdicí talíře probíhající nití 10 třením otáčivý moment, který působí ve stejném smyslu otáčení, naznačeném šipkou 58, jako moment otáčení, který je přenášen třením na brzdicí talíře 9 ze zařízení 30 pro vytváření kmitání smýkací tyčí 31.
Odpadnutím vodícího šroubu 19 na rozdíl od provedení podle obr. 3, odpadne také tlačná pružina 26,. Oba brzdicí talíře 9 jsou k sobě axiálně přitlačovány magnetickými silami. Za tím účelem jsou na brzdicí talíře 9 provedené z nemagnetického materiálu nalepeny prstencovité, opačně polované permanentní magnety 65. které oba brzdicí talíře 9 v průřezu zakřivené přibližně do částečného tvaru misky axiálně k sobě přitlačují předem určenou silou.
Provedení podle obr. 8 odpovídá již popsanému provedení podle obr. 6 a 7 niťové brzdičky 8 ve všech částech, s tou výjimkou, že příčný kolík 62 v průchozích otvorech 59 je přemístěn na druhou, pravou stranu společné úložné osy 29. Nit 10, která prochází mezi brzdicími talíři 9 výstředné, tím svým průběhem působí na brzdicí talíře 9 otáčivým momentem, jehož směr je naznačen šipkou 58a a který je opačný než je směr otáčení otáčivého momentu u provedení podle obr. 6.
Tímto způsobem se výsledný moment otáčení působící na brzdicí talíře 9., který vznikne z účinku probíhajícího vlákna 10 a vratného kmitavého pohybu smýkací tyče 31. zmenší s tím důsledkem, že i obvodová rychlost brzdicích talířů 9 kolem společné úložné osy 29 se sníží. V určitých provozních případech, u nichž je jinak obvodová rychlost brzdicích talířů 9 tak velká, že nit by mohla vyklouznout ven z prostoru mezi brzdicími talíři 9, je toto provedení výhodné.
Příčný kolík 62 nemusí být také instalován. Příslušná provedení takové niťové brzdičky 8 jsou znázorněna na obr. 9 až 14.
Provedení podle obr. 9 odpovídá v podstatě provedením podle obr. 6 a 8, přičemž stejné součásti jsou označeny stejnými vztahovými značkami a nebudou již blíže objasňovány.
-8CZ 280298 B6
Nit 10 nabíhající mezi brzdící talíře 9 na obvodu shora je vedena otvorem 59 na jedné straně z prostoru mezi oběma brzdicími talíři 9 ven, potom prochází na vnější straně vodícího elementu 190 po vodicím kolíku 64 k niťovému náběhovému očku 14.· Nit 10 probíhající mezi brzdicími talíři 9 vyvíjí již popsaným způsobem třením opět otáčivý moment působící na brzdící talíře 9, který má snahu pohánět brzdicí talíře 9 ve smyslu šipky 58, to znamená vě stejném smyslu jako zařízení 30 pro vytváření kmitání.
Aby bylo navádění niti 10 do kruhových brzdicích talířů 9 u niťové brzdičky podle obr. 9 ulehčeno, mohou být na niťové brzdičce 8. provedena zvláštní opatření, která budou dále objasněna na druhém provedení s odkazem na obr. 10 až 14.
U provedení podle obr. 10 a 11 je z obou brzdicích talířů 9 jeden brzdicí talíř 9a uspořádán pevně na příslušném držáku 51 vodícího elementu 190. Vodicí element 190 je za tím účelem opatřen tvarovaným vystupujícím nástavcem 66, na němž je upevněn prstencový brzdicí talíř 9a. Tento prstencový brzdicí talíř 9a le na jednom místě ležícím vně dráhy niti 10, viděno na obr. 10 a 11, opatřen zářezem 67 pro zavedení niti 10, sahajícím od obvodu do otvoru 59
Druhý brzdicí talíř 9 je, podobně jako u provedení podle obr. 6 až 9, uložen volné otočně na svém obvodu. Obě úložná místa jsou opět označena vztahovými značkami 55 a 56. Boční opření je provedeno úložnými výstupky 52. 53 a 54.
Stejné součásti kami a nebudou blíže jsou opět označeny stejnými vztahovými objasňovány.
znač
Postup navádění probíhá tím způsobem, že nit 10 se natáhne hlídačem 12 uzlů a jemu přiřazeným omezovacím háčkem 120 až do oblasti pod niťovou brzdičkou 8 a potom se bez uvolnění zavede radiálně ze strany mezi oběma úložnými elementy 50 mezi oba brzdicí talíře 9, 9a. Přitom se nit 10 vyvede zářezem 67 bočně ze středového otvoru 69 pevného brzdicího kotouče 9a ven a potom se protáhne niťovým náběhovým očkem 14. Nit 10 proto způsobem znázorněným na obr. 10 opouští otvor 59, přičemž běží přes jeho vhodně zaoblený okraj. Aby se zabránilo zaříznutí niti 10 do nehybného brzdicího talíře 9a, je tento brzdicí talíř 9a proveden s výhodou z keramického materiálu nebo je opatřen vrstvou vhodného otěruvzdorného materiálu.
Vzájemné axiální přitlačování brzdicích talířů 9, 9a potřebné pro brzdění je potom provedeno opět prstencovými permanentními magnety 65, podobné jako na obr. 6, přičemž prstencový permanentní magnet 65a pevného nehybného brzdicího talíře 9a je kvůli zářezu 67 pro zavádění niti 10 také opatřen odpovídajícím zářezem.
Momenty otáčení, způsobené probíhající nití 10 a zařízením 30 pro vytvářeni kmitání na otočně uložený brzdicí talíř 9 mají stejný smysl.
U provedení podle obr. 12 až 14, u nichž stejné součásti jsou označeny stejnými vztahovými značkami jako u předchozích provedení, je, podobně jako u provedení podle obr. 10 a 11 také
-9CZ 280298 B6 upraven pevný brzdicí talíř 9a, který je vytvořen se zářezem 67 pro zavedení niti 10, a který je uspořádán mimo dráhu průběhu niti. Pevný brzdicí talíř 9a je vytvořen ve tvaru prstence s průchozím středovým otvorem 59. Zavádění niti 10 se provádí způsobem objasněným podle obr. 10 a 11.
Na rozdíl od provedení podle obr. 10 a 11 však druhý otočně uložený brzdicí talíř 9 není opatřen středovým otvorem 59, ale je uprostřed uzavřen. Brzdicí talíř 9 nese tvarovaný válcový úložný nástavec 68, obsahující společnou úložnou osu 29, pomocí něhož je volně otočně s vůlí uložen na ramenovitém držáku 69. Držák 69 se na druhém konci opírá úložnou vidlicí 70 o držák 51 vodícího elementu 190. Je pod vlivem tlačné pružiny 71, nasazené na závitovém čepu 72 vloženém do držáku 51, přičemž předpétí tlačné pružiny 71 je možno známým způsobem nastavit pomocí regulační matice 73. Vhodným nastavením regulační matice 73 je tedy možno seřídit brzdicí sílu, kterou brzdicí talíře 9, 9a působí na probíhající nit 10.

Claims (23)

1. Niťová brzdlčka se dvěma, zatěžovacími prostředky k sobě poddajně přitlačovanými, zejména kotoučovými nebo talířovými brzdicími elementy, mezi nimiž je vedena alespoň jedna brzděná nit, a které jsou uloženy na úložných prostředcích majících společnou úložnou osu a jsou pod vlivem zařízení uvádějícího je do kmitavých pohybů, vyznačující se tím, že brzdicí elementy jsou spojeny se zařízením (30) pro vytváření kmitání, jehož směr působení je kolmý k úložné ose (29).
2. Niťová brzdička podle nároku tím, že brzdicí elementy, talíře (9), jsou uloženy na úložnou osu (29), a který j vytváření kmitání.
1, vyznačující se zejména brzdicí kotouče nebo odicím elementu (19), který má spojen se zařízením (30) pro
3. Niťová brzdička podle nároku tím, že vodicí element (19) 4. Niťová brzdička podle nároku tím, že vodicí element (19) 5. Niťová brzdička podle nároků se t í m, že vodicí elemen
2, vyznačující se je tuhý.
2, vyznačující se je alespoň částečné pružný.
nebo 4, vyznačující (19) je uložen pružné.
6. Niťová brzdička podle jednoho z nároků 2 až 5, vyznačující se tím, že vodicí element (19) je spojen s přídržnými prostředky, zejména úhelníkovým kusem (20), a že vodicí element (19) je těmito přídržnými prostředky spojen se zařízením (30) pro vytváření kmitání.
7. Niťová brzdička podle jednoho z nároků 2 až 6, vyznačující se tím, že brzdicí elementy jsou na vodicím elementu (19) uloženy s radiální vůlí.
-10CZ 280298 B6
8. Niťová brzdička podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že zařízení (30) pro vytváření kmitání obsahuje člen, zejména smýkací tyč (31) vykonávající vratný pohyb, která je s brzdicími elementy, zejména brzdicími kotouči nebo talíři (9) spojena přímo.
9. Niťová brzdička podle jednoho z nároků laž7, vyznačující se tím, že zařízení (30) pro vytváření kmitání obsahuje člen, zejména smýkací tyč (31) vykonávající vratný pohyb, která je s brzdicími elementy, zejména brzdicími kotouči nebo talíři (9) spojena nepřímo.
10. Niťová brzdička podle nároků 6, 8 a 9, vyznačující se tím, že přídržné prostředky jsou přímo uloženy na členu, zejména smýkací tyči (31).
11. Niťová brzdička podle nároků 8a9, vyznačující se tím, že je uspořádána na podávacím zařízení niti obsahujícím otočný hřídel (4), a že člen, zejména smýkací tyč (31), je spojen s hřídelem (4) pohonem.
12. Niťová brzdička podle nároku 11, vyznačující se tím, že pohon je vačkovým pohonem (37) s vačkovým elementem, zejména křivkovým kotoučem (38), uloženým na hřídeli (4).
13. Niťová brzdička podle jednoho z předcházejících nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že zařízení (30) pro vytváření kmitání je přímo spojeno s brzdicími elementy, zejména brzdicími kotouči nebo talíři (9).
14. Niťová brzdička podle nároků 8, 9a 13, vyznačující se tím, že člen, zejména smýkací tyč (31), je v záběru s obvodem alespoň jednoho brzdicího elementu, zejména brzdicího kotouče nebo talíře (9).
15. Niťová brzdička podle nároků 2 nebo 6, vyznačující se tím, že alespoň jeden z obou brzdicích elementů, zejména brzdicích kotoučů nebo talířů (9), je v oblasti svého obvodu uložen na vodicím elementu (190).
16. Niťová brzdička podle nároku 15, vyznačující se tím, že vodicí element (190) na obvodě alespoň částečně obklopuje alespoň jeden •brzdicí element, zejména brzdicí kotouč nebo talíř (9).
17. Niťová brzdička podle nároků 15 nebo 16, vyznačující se tím, že alespoň jeden brzdicí element, například brzdicí kotouč nebo talíř (9), je otočně uložen na vodicím elementu (190) kolem společné úložné osy (29).
18. Niťová brzdička podle nároku 17, vyznačující se tím, že alespoň jeden otočný brzdicí element, zejména brzdicí kotouč nebo talíř (9), se radiálně opírá o vodicí element (190) na rozmístěné uspořádaných, místně ohraničených úložných místech (55, 56).
19. Niťová brzdička podle nároků 17 nebo 18, vyznačující se tím, že alespoň jeden otočný brzdicí element,
-11CZ 280298 B6 zejména brzdicí kotouč nebo talíř (9), se opírá v osovém směru s vůlí o vodicí element (190).
20. Niťová brzdička podle jednoho z nároků 2 nebo 15 až 19, vyznačující se tím, že alespoň jeden brzdicí element, zejména brzdicí kotouč nebo talíř (9a), je na vodicím elementu (190) uložen neotočně.
21. Niťová brzdička podle jednoho z nároků 1 až 20, vyznačující se tím, že alespoň jeden brzdicí element, zejména brzdicí kotouč nebo talíř (9, 9a), je opatřen průchozím středovým otvorem (59).
22. Niťová brzdička podle nároků 20 a 21, vyznačující se tím, že neotočně uložený brzdicí element, zejména brzdicí kotouč nebo talíř (9a), je opatřen zářezem (67) pro zavádění nitě, vycházejícím z obvodu a vedoucím do otvoru (59).
23. Niťová brzdička podle nároku 22, vyznačující se tím, že otočně uložený brzdící element, zejména brzdicí kotouč nebo talíř (9), je vytvořen uprostřed uzavřený.
24. Niťová brzdička podle nároků 21 nebo 22, vyznačující se tím, že na vodicím elementu (190) je uspořádán vodicí element nitě, zejména příčný kolík (62), procházející otvorem (59) obou brzdících elementů, zejména brzdicích kotoučů nebo talířů (9).
25. Niťová brzdička podle jednoho z nároků 1 až 24, vyznačující se tím, že alespoň jeden brzdicí element, zejména brzdicí kotouč nebo talíř (9), otočně uložený na vodicím elementu (190), je poháněný zařízením (30) pro vytváření kmitání v prvním smyslu (58) otáčení kolem společné úložné osy (29).
26. Niťová brzdička podle jednoho z nároků 1 až 25, vyznačující se tím, že brzdicí elementy, zejména brzdicí kotouče nebo talíře (9, 9a), jsou opatřeny alespoň jedním magnetem (65).
CS92448A 1991-02-15 1992-02-14 Niťová brzdička CZ280298B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4104663A DE4104663C1 (cs) 1991-02-15 1991-02-15

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS44892A3 CS44892A3 (en) 1992-10-14
CZ280298B6 true CZ280298B6 (cs) 1995-12-13

Family

ID=6425112

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS92448A CZ280298B6 (cs) 1991-02-15 1992-02-14 Niťová brzdička

Country Status (22)

Country Link
US (1) US5343983A (cs)
EP (1) EP0499218B1 (cs)
JP (1) JPH0790984B2 (cs)
KR (1) KR970009384B1 (cs)
CN (1) CN1026884C (cs)
BR (1) BR9204772A (cs)
CA (1) CA2076752C (cs)
CZ (1) CZ280298B6 (cs)
DE (2) DE4104663C1 (cs)
EG (1) EG19529A (cs)
ES (1) ES2065081T3 (cs)
HK (1) HK48895A (cs)
MX (1) MX9200657A (cs)
MY (1) MY108137A (cs)
PH (1) PH31514A (cs)
RO (1) RO109628B1 (cs)
RU (1) RU2070863C1 (cs)
SG (1) SG30559G (cs)
SK (1) SK281015B6 (cs)
TR (1) TR25972A (cs)
UA (1) UA25896C2 (cs)
WO (1) WO1992014670A1 (cs)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4301507C2 (de) * 1993-01-21 1995-01-26 Memminger Iro Gmbh Fadenbremse
DE4409450C2 (de) * 1994-03-18 1996-12-05 Memminger Iro Gmbh Fadenbremseinrichtung
SE504096C2 (sv) * 1995-03-02 1996-11-11 F & N Mekanik Ab Garngripare för garnmatningssystem i vävstolar
DE19531579C1 (de) * 1995-08-28 1997-01-23 Barth Tex Instr & Software Gmb Fadenbremse
DE19720795A1 (de) * 1997-05-16 1998-11-19 Sipra Patent Beteiligung Fadenbremse und damit ausgerüstete Textilmaschine und Fadenliefervorrichtung
DE19733264A1 (de) * 1997-08-01 1999-02-04 Sipra Patent Beteiligung Fadenliefervorrichtung und dafür geeignetes Antriebsrad
DE19919122A1 (de) * 1999-04-27 2000-11-02 Iro Patent Ag Baar Aktuator und Fadenbremse mit einem Aktuator
DE10006599A1 (de) * 2000-02-15 2001-08-23 Memminger Iro Gmbh Friktionsfournisseur mit Vibrationsanregung
US6439488B1 (en) 2000-11-27 2002-08-27 Bobby Hunter Tensioning device for circular knitting machine
DE10345369A1 (de) 2003-09-26 2005-05-12 Sipra Patent Beteiligung Fadenbremse und damit ausgerüstete Textilmaschine und Fadenliefervorrichtung
CN102707097B (zh) * 2011-03-28 2015-08-19 国家电网公司 带有磁吸式连接装置的试验线夹
DE102011053824B3 (de) * 2011-09-21 2012-10-04 Memminger-Iro Gmbh Fadenliefergerät zur Zufuhr eines Fadens zu einer Textilmaschine
DE102012103534A1 (de) 2011-09-21 2013-03-21 Memminger-Iro Gmbh Vorrichtung zur Zufuhr eines Fadens zu einer Textilmaschine
CH706263A1 (de) * 2012-03-21 2013-09-30 Uster Technologies Ag Tellerfadenbremse mit Reinigungseinrichtung.
CH706264A1 (de) * 2012-03-21 2013-09-30 Uster Technologies Ag Tellerfadenbremse.
CN102677383A (zh) * 2012-06-08 2012-09-19 慈溪太阳洲纺织科技有限公司 一种针织输纱机
CN106149187B (zh) * 2016-08-03 2019-06-21 广州美名纺织科技有限公司 一种用于针织大圆机的滚轮式夹纱器
CN106637644B (zh) * 2017-03-16 2022-09-16 泉州精准机械有限公司 一种防缠纱张力调节的送纱器
CN108987098B (zh) * 2018-08-31 2023-12-12 公元股份有限公司 一种卧式绕线机
CN109487426B (zh) * 2018-11-02 2024-04-12 南京曼星忆知科技有限公司 一种全电脑织袜机
CN110054023A (zh) * 2019-05-24 2019-07-26 晋江市万晋自动化设备有限公司 一种独立恒张力弹性线材控制装置
CN111286846B (zh) * 2020-04-15 2021-04-16 扬州市郭氏精密机械制造有限公司 一种织布用纱夹
EP4101965A1 (de) * 2021-06-11 2022-12-14 KARL MAYER STOLL R&D GmbH Fadenbremse

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH584650A5 (cs) * 1974-09-06 1977-02-15 Peyer Siegfried
DE2758334C2 (de) * 1977-12-27 1986-04-17 W. Schlafhorst & Co, 4050 Mönchengladbach Fadenbremse
CH636578A5 (de) * 1977-12-27 1983-06-15 Schlafhorst & Co W Fadenbremse.
US4209881A (en) * 1978-03-21 1980-07-01 Phillips Petroleum Company Knitting intermittently drawn yarns
US4313578A (en) * 1978-07-27 1982-02-02 Appalachian Electronic Instruments, Inc. Yarn tension control apparatus
DE3029509A1 (de) * 1980-08-04 1982-03-25 Gütermann & Co, 7809 Gutach Fadenbremse
JPH0252864A (ja) * 1988-08-17 1990-02-22 Tsudakoma Corp 繊維機械における糸張力調整装置
DE3828762A1 (de) * 1988-08-25 1990-03-01 Memminger Gmbh Selbstreinigende fadenbremse

Also Published As

Publication number Publication date
HK48895A (en) 1995-04-07
TR25972A (tr) 1993-11-01
CA2076752C (en) 1998-04-21
PH31514A (en) 1998-11-03
WO1992014670A1 (de) 1992-09-03
EG19529A (en) 1995-07-27
KR970009384B1 (ko) 1997-06-12
SK281015B6 (sk) 2000-10-09
CN1064845A (zh) 1992-09-30
BR9204772A (pt) 1993-07-06
CS44892A3 (en) 1992-10-14
EP0499218A1 (de) 1992-08-19
UA25896C2 (uk) 1999-02-26
MY108137A (en) 1996-08-15
CN1026884C (zh) 1994-12-07
RO109628B1 (ro) 1995-04-28
SG30559G (en) 1995-09-18
EP0499218B1 (de) 1994-11-30
DE59200816D1 (de) 1995-01-12
ES2065081T3 (es) 1995-02-01
JPH06502613A (ja) 1994-03-24
MX9200657A (es) 1992-08-01
CA2076752A1 (en) 1992-08-16
RU2070863C1 (ru) 1996-12-27
DE4104663C1 (cs) 1992-08-13
JPH0790984B2 (ja) 1995-10-04
US5343983A (en) 1994-09-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ280298B6 (cs) Niťová brzdička
EP2780271B1 (en) Yarn feeder of storage type with magnetic brake
US6065711A (en) Yarn brake and textile machine and yarn feed device equipped therewith
CZ218396A3 (en) Controllable outlet brake of yarn feed mechanism
KR0154892B1 (ko) 실 브레이크
US3352511A (en) Yarn tensioning device
US4754936A (en) Yarn feed device for textile machines
KR100218561B1 (ko) 방사 브레이크 수단
KR19990044283A (ko) 실 제동장치 및 그 이용
SU646899A3 (ru) Устройство дл посто нной подачи нити к текстильной машине
KR20010082052A (ko) 진동 발생장치를 구비한 마찰 이송 휠 기구
CN107923087B (zh) 具有制动机构和可更换元件的储纱给送器
RU2248419C1 (ru) Нитеподающее устройство с нитенаблюдателем с пружинным упором
KR20090063244A (ko) 실 공급기
CZ283594B6 (cs) Zařízení pro držení příze pro podávací systém přízí na tkacích strojích
KR20010036833A (ko) 사(絲)의 장력 조절장치
EA000426B1 (ru) Тормоз нити и нитеподающее устройство с этим тормозом нити
LT3387B (en) A brake of thread
SU637468A1 (ru) Бобинодержатель дл текстильных машин

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080214