CZ255295A3 - Sealing device for passage of a shaft through a solid case and operational method thereof - Google Patents

Sealing device for passage of a shaft through a solid case and operational method thereof Download PDF

Info

Publication number
CZ255295A3
CZ255295A3 CZ952552A CZ255295A CZ255295A3 CZ 255295 A3 CZ255295 A3 CZ 255295A3 CZ 952552 A CZ952552 A CZ 952552A CZ 255295 A CZ255295 A CZ 255295A CZ 255295 A3 CZ255295 A3 CZ 255295A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
shaft
sealing device
fluid
chamber
vapor
Prior art date
Application number
CZ952552A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ286496B6 (en
Inventor
Wolfgang Lehmann
Detlef Friebe
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of CZ255295A3 publication Critical patent/CZ255295A3/cs
Publication of CZ286496B6 publication Critical patent/CZ286496B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01DNON-POSITIVE DISPLACEMENT MACHINES OR ENGINES, e.g. STEAM TURBINES
    • F01D11/00Preventing or minimising internal leakage of working-fluid, e.g. between stages
    • F01D11/02Preventing or minimising internal leakage of working-fluid, e.g. between stages by non-contact sealings, e.g. of labyrinth type
    • F01D11/04Preventing or minimising internal leakage of working-fluid, e.g. between stages by non-contact sealings, e.g. of labyrinth type using sealing fluid, e.g. steam

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Turbine Rotor Nozzle Sealing (AREA)

Description

Těsnicí zařízení pro průchod hřídele skrz pevnou skříň a způsob jeho provozu
Vynález se týká těsnicího zařízení pro průchod hřídele skrz pevnou skříň, která obklopuje fluidem ovlivňovaný vnitrní prostor, ze kterého hřídel vystupuje, a která má hřídel obklopující, podél jeho osy na obou stranách s těsněními sousedící a skrz nejméně jedno z těsnění fluidem ovv livnova.nou výparovou komoru, otevřenou k okolnímu prostředí Vynález se taká týká způsobu provozu takového těsnicího zařízení.
•Dosavadní-Stav techniky
Takové těsnicí zařízení spolu se způsobem jeho provo-z-u—je—z-n-ámé^-z—DE—FS—5-T6— Zařízení podlé vynálezu se týká zejména těsnění pro použití u parní turbiny, aby se utěsnil průchod rotujícího hřídele ze skříně parní turbiny. Pára, která přitom vystuv puje skrz těsnění podél hřídele ze skříně, je shromaždová na ve výparové komoře a je vypouštěna do okolí. Kondenzací se mění tato pára na mlhu a je tak na tomto těsnicím zařízení patrná jako výparová korouhev. Tak se vytváří jednodu chá funkční kontrola tohoto těsnicího 7aři7oní. Taková ied noduchá funkční kontrola je zvláště zajímaví a velmi žádou cí u parní turbiny pro průmyslové účely, jejíž poskytovaný výkon má hodnotu zhruba mezi 1 MW až 50 M.Y. U takové parní turbíny se tak zpravidla vytváří zatěžování okolního prostředí' výparovou korouhvi v nepřijatélných mezích.
Těsnicí zařízení pro průchod hřídelů jsou podle stavu techniky známá ve velmi různých podobách. Zejména je známý velký počet možností provedení jednotlivých komponentů těs- v nicích zařízení, zejména vlastních těsnění. Těsnicí zařízení pro použití u parních turbín jsou patrná z DE 26 43 484 Al a z DE 33 33 530 Al. V těchto patentových spisech jsou popsána také různá provedení komponentů těsnicích zařízení.
EP 0 463 532 Al se týká odstraňování páry, která vystupuje z těsnicího zařízení, přičemž tato pára se kondenzuje v tak zvaném kondenzátorovém zařízení odparové páry. Hlavní poznatek v tomto spise spočívá v uspořádání kondenzátorů odparové páry. Ten je vytvořen zejména jako beztlakový tepelv ný výměník, což znamená, že se v něm uskutečňuje kondenzace odparové páry zhruba při normálním tlaku okolního ovzduší. Vypouštění odparové páry do okolního ovzduší se vůbec neuskutečňuje, protože odparová pára se úplně kondenzuje.
GB-F3 1 267 548 popisuje také těsnicí zařízeni parní turbíny takového druhu, které je popsáno v EP 0 463 532 Al. Toto těsnicí zařízení má být použitelné nejen pro průchod rotujícího hřídele, zejména výstupního hřídele parní turbíny, ale také pro průchod vřetena ventilu, které je posuvné ve směru své osy a které nemusí být otočrrév V--tomto smyslu je třeba vykládat pojem hřídel tak, že se může jednat jak o otočný hřídel, tak i o posuvné vřeteno.
Těsnění pro těsnicí zařízení popsaného druhu jsou z f
hlediska funkce a vytvoření popsána v knize Thermische |
Turbomaschinen, autor W. Traupel, nakladatelství Springer, J
Berlín 1377, svazek 1, kapitola 10. Podrobně jsou popsána zejména těsnění typu labyrintových těsnění. Jiná těsnění, jmenovitě koncová těsnění v podobě ucpávek, zejména konco3 vá těsnění, případně těsnění v podobě ucpávek s uhlíkovými kroužky, jsou zlíněna jen okrajově a jsou označena jako nevýhodná pro parní turbíny v elektrárnách. Tato poznámka se však zřejmě nevztahuje na využití ucpávek a/nebo uhlíkových kroužků v těsněních pro parní turbíny, které jsou,určeny pro průmyslové účely. Jak je patrno z DE 26 43 434 Al a z DE 33 33 530 Al, jsou těsnění z uhlíkových kroužků v takových parních turbínách velmi obvyklá.
Těsnicí zařízení v úvodu uvedeného druhu a způsob jeho provozu vyplývá z DE-PS 567 969. Přídavně se u zde popsaného zařízení předpokládá ovlivňování více výparových komor v různých těsnicích zařízení, z jednoho jediného zdroje fluidem, a to parou. Tak se má dosáhnout uvolnění okolního prostředí od výparové páry, protože pro zabezpečení uspokojivého přetlaku v každé výparové komoře je již jen potřeba, aby fluidum proudilo jen z jednoho jediného těsnicího zaříze’1!, to je z toho těsnicího zařízení, ve kterém má fluidum mezi výparovou komorou a mezi komínem, skrz který je fluidum vyfukováno, ten nejmenší odpor.
DE-P3 451 630 se týká jinak vytvořeného těsnicího zařízení. Toto těsnicí zařízení se vyznačuje tím, že v komoře, která obklopuje hřídel a která je podél hřídele upravena nejvíce navenek, se udržuje podtlak, který způsobuje, že podél hřídele se nasává vzduch do této komory. To má zajistit, že se nedostane žádná pára do okolního prostředí. Podtlak je vytvářen odsávacím ústrojím, které odvádí v komoře vytvořenou směs vzduchu a páry do komínu nebo do zařízení pro zpětné zhodnocování.
U těsnicího zařízení v úvodu ..popsaného., typu. vzniká vždy, jak jíž bylo uvedeno, určité zatížení okolního prostředí výparovou parou, které může za určitých okolností vyžadovat speciální opatření pro zachování čistoty ovzduší. Mimoto je spolehlivost kontroly funkce na podkladě výparové korouhve jen omezená, protože malé změny jsou jen obtížně rozpoznatelné. Funkční kontrola se proto v podstatě musí omezit jen na zjištění, zda již došlo k poškození těsnicího zařízeni nebo ne. Opravdová diagnóza těsnicího zařízení hřídele s cílem získat kvantitativní vyhodnocení funkční spo lehlivosti těsnicího zařízení a případných škod již v počátku jejich vzniku není možná.
Podstata^vynálezu
Vynález si proto klade za úkol vytvořit těsnicí zařízení v úvodu uvedeného druhu, které by umožňovalo jak omezit nežádoucí zatížení okolního prostředí, tak také spolehliz _ _ . . . __ vou diagnózu, to znamená zejména spolehlivé zjištění^ žčla nevzniká škoda. Dále má býtjtaké uveden způsob provozu takové ho těsnicího zařízení.
Pro řešení tohoto úkolu se uvádí těsnicí zařízení pro průchod hřídele skrz pevnou skříň, která obklopuje fluidem ovlivňovaný vnitřní prostor, ze kterého hřídel vystupuje, a.která má hřídel obklopující, podél jeho osy na obou stranách s těsněními sousedící a skrz nejméně jedno z těsnění fluidem ovlivňovanou výparovou komoru, otevřenou k okolnímu prostředí, u kterého je výparová komora výparovou trubkou spojena s okolním prostředím a přídavně s odsávacím ústrojím.
Prostřednictvím odsávacího ústrojí je možné fluidum
- o z výparové komory částečně odsávat a tak dosáhnout zmenšení zatížení okolního prostředí. Xiimoto lze vhodným vytvořením a nastavením odsávacího ústrojí dosáhnout toho, že z celkového množství fluida, přiváděného do výparové komory, se odsává definovaný, do značné míry konstantní podíl, takže výkyvy v přívodu fluida skrz těsnění působí jen na zbytek vypouštěný do okolního prostředí. Tak mohou malé výkyvy v přítoku fluida do výparové komory podmínit velké výkyvy ve výtoku fluida do okolního prostředí, které jsou bez problémů a jednoduchými prostředky, zejména pouhým pozorováním, prokazatelné. Tak se umožní citlivá kontrola přítoku fluida do výparové komory a tím také citlivá kontrola těsnicího účinku těsnicího zařízení. Zvláště výhodné je, že výparová komora je výparovou trubkou spojena s okolním prostředím a odsávací ústrojí je připojeno na výparovou trubku. Tím se udrží nízké zpětná působení odsávacího ústrojí na proudění fluida v těsněních a ve výparové komoře a zdokonalí se účinek těsnicího zařízení·
Jako odsávací ústrojí přichází v úvahu zejména proudové čerpadlo v podobě proudového čerpadla páry, ve kterém fluidum, kterým je ovlivňována skříň, slouží jako poháněči prostředek a s výhodou se přivádí 2 vnitřního prostoru skříně. Takto vytvořené těsnicí zařízení pracuje do značné míry soběstačně vedle skříně a vedle ústrojí, upravených ve skříni, což. podstatně zvyšuje jeho provozní spolehlivost.
Pro jemné nastavování odsávacím ústrojím vytvářené rovnováhy průtoku je před odsávacím ústrojím s výhodou předřazen nastavovací ven tTlT^kterýr.] je nastavitelný sací účinek. ... . ... ......
Podle dalšího výhodného provedení je mezi výparovou
- 6 komorou a mezi vnitrním prostorem uspořádána hřídel obklopující, podél jeho osy po obou stranách s těsněními sousedící uzavírací komora, do které je odpovídajícím přívodem dodáváno fluidum. Taková uzavírací komora může splnit více funkcí. Může sloužit například k tomu, aby připravila před výparovou komorou nezávisle na poměrech ve vnitrním prostoru definované termodynamické poměry, zejména definovaný tlak, aby tak zajistila do značné míry na provozu nezávislé ovlivňování těsnění, které vede k výparové komoře. Mimoto, případně přídavně lze prostřednictvím odpovídajícího nastavení tlaku v uzavírací komoře zajistit, že se zabrání vnikání vzduchu do vnitřního prostoru. S tomu.se v uzavírací komoře nastaví odpovídající přetlak. Příslušný přívod k uzavírací komoře je s výhodou připojen na vnitřní prostor, zejména na tu oblast vnitřního prostoru, ve které panuje přiměřený tlak pro uzavírací komoru. Je třeba uvést, že ve vnitřním prostoru skříně pracující parní turbíny panuje vždy tlakový spád, podmíněný expanzí páry podél turbíny. V souladu s odpovídajícím požadavkem Je možné připojit přívod na vstup, výstup nebo na přípojku parní turbíny.
Zvláště výhodné je, zejména ve spojení s již popsanou uzavírací komorou, upravit mezi výparovou komorou a-mezi vnitrním prostorem hřídel obklopující, podél jeho osy po obou stranách s těsněními sousedící prosakovací komoru, ze které je prostřednictvím odpovídajícího odvodu fluidum odváditelné. Tento odvod může být zejména napojen na prosakovací kondenzátor, ve kterém se odváděné fluidum kondenzuje. Tento prosakovací kondenzátor je s výhodou vytvořen pro kondenzování fluida při tlaku, který zhruba odpovídá normálnímu tlaku okolního prostředí. Prosakovací komora, je nasaditelná pro vytváření definovaného tlakového spádu podél ί ί!
těsnicího zařízení, a to tím, že se v prosakovací komoře udržuje předem stanovený, požadavkům odpovídající tlak. iíimoto lze nastavením tlaku v prosakovací komoře ovlivňovat proud fluida, který se dostává do výparové komory. To má zvláštní význam zejména tehdy, když je těsnicí zařízení ovlivňováno.z vnitřního prostoru skříně značně vysokým tlakem, k čemuž může dojít například ve vstupní oblasti parní turbíny.
Zvláště výhodně je těsnicí zařízení upraveno pro současná utěsnění dvou průchodů, přičemž každý průchod má. vý- . párovou komoru, spojenou s odsávacím ústrojím. Tak lze? jednoduchými prostředky zajistit zvláště dobrý těsnicí účinek na každém průchodu. S výhodou je upraven mezí každou výparovou komorou a mezi odsávacím ústrojím odpovídající nastavovací ventil, čímž se umožní pro každou výparovou komoru individuální nastavení odsávacího účinku. Tím lze zejména vyrovnat rozdíly v ovlivňování průchodů z vnitřního prostom, Dále lze takí vyrovnat funkční diference dané technickou výrobou. Větší funkční diference jsou s výhodou vyrovnány prostřednictvím uzavíracích komor a/nebo prosakovacích komor ,
Provoz těsnicího zařízení daného uspořádání, u kterého je skříň ovlivňována fluidem a do výparové komory přitéká prostřednictvím nejméně jednoho těsnění fluidum, se uskutečňuje podle vynálezu tak, že fluidum se z výparové komory až na zbytek, který se odvádí do okolního prostředí, odsává odsávacím ústrojím. Přitom se s výhodou z celkového množství fluida, proudícího do výparové komory, odsává presem stanovehý“*konstanťňi pbdiíT^fakže výkyvy v proudu fluida, ovlivňujícího výparovou komoru jsou patrny- zejména ze
zbytku vypouštěného do okolního prostředí, a tím z výparové korouhve. Tento zbytek, který může při změnách v těsnicím zařízení značně kolísat, je přístupný pro jednoduchá inspekční opatření a poskytuje vynikající možnost pro funkční kontrolu. Je také omezen z hlediska svého množství, takže v každém případě jen v nepatrné míře zatěžuje okolní prostředí.
Těsnicí zařízení každého uspořádání je zvláště vhodné pro využití v tom případě, když je fluidum pára, s výhodou vodní pára. Především v tom případě, když je. fluidum vodní pára, je zbytek vystupující z těsnicího zařízení patrný jako mlžný mrak, který je označován jako výparová korouhev.
Ta je přístupná pro bezprostřední vizuální kontrolu. Změna velikosti mlžného mraku je bezprostředním znamením pro možnou nevhodnou změnu uvnitř těsnicího zařízení.
-Zsíl.áš-tá_d-uležiXá_V-y-už.iX-í_t.ě-srLiO-ího_za.XLÍz£4ií_pOd-l.e— kteréhokoli uspořádání u parní turbíny, která je obklopena skříní a u které je hřídel uváděn do rotace. Velký význam má kontrola vysoce namáhaného těsnicího zařízení speciálně u parní turbíny pro průmyslové účely, u které dosahuje hřídel mnohonásobně vysokou rotační frekvenci. V'šoiívisI.O3ti s tím má také značný význam také ta skutečnost, že těsnicí zařízení podle vynálezu vystačí s nízkými přístrojovými náklady a zejména nevyžaduje žádnou nákladnou aparaturu pro diagnostické účely. Tím vyjde z hlediska obvyklých cenových představ vynález v souvislosti s parními turbínami pro průmyslové účely ve velmi opačném směru.
FtSiZlííÉ-Obrázku na výkrese
Vynlez je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladu provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obrázku výkresu je schematicky znázorněna parní turbína, upravená ve vnitřním prostoru skříně,
Příad_provedeηí vynálezu
Uvnitř vnitřního prostoru 5 skříně 4 je upravena parní turbína 16. Skrz potrubí 21 přívodní páry se přivádí parní turbíně 16 pára a v (parní turbíně 16 uvolněná pára se odvádí -potrubím 22 odpadní páry. Expanzí páry uvádí parní turbína _16 hřídel 3 do rotace kolem jeho osy 2. Dvěma průchody j. je hřídel 3 vyveden ze skříně 4, Pro vysvětlení určitých znaků jsou v dalším uvedeny vzájemné vztahy obou průchodů 1. _V každém průchodu _1 je upravena jedna výparová komora 7, která obklopuje hřídel .3 a v jejímž sousedství jsou podél osy 2 upravena vždy dvě těsnění 6. Do této výparové
_._k.oao.r_y_7_p.r_o-t.éká_po-d-é-1—hř-íde-l-e—3—pára-,—k-t-e-r-á—je—od-v-ádě-navždy jednou výparovou trubkou 9«, Z výparové trubky 9 se dostává pára do okolního prostředí, kde -kondenzuje a kde je patrná jako mlha, tedy jako výparová korouhev, va každou- výparovou trubku 9 je připojeno sací potrubí 17, které vede k odsávacímu ústrojí 8 v podobě proudového Čerpadla, Prostřednictvím něj je z výparové trubky 9 odsávána Část páry. Kromě redukce‘zatížení okolního prostředí se tak vytvoří velmi citlivý indikátor pro stav průchodu 1_, protože již malými výkyvy v přítoku páry do výparové komory se stane patrným podstatná změna nebo změny velikosti výparové korouhve'. Tak lze včas rozpoznat funkční poruchy těsnění 6, a to· zpravidla ještě před tím, než dojde k vážným škodám» Do každého sacího potrubí 17 je zabudován nastavovací
- · · - ventil 10 . aby-bylo- možné jemně regulovat podíl'páry, ddsá- 1ϋ váný z výparové trubky 9. Je možné uskutečnit také takové zjednodušení, zejména pokud nejsou vysoké požadavky na těsnicí zařízení a na možnost jeho kontroly» že se nastavovací ventil 10 nahradí pevně nastaveným škrticím ústrojím, například clonou.
Mezi každou výparovou komoru 7 a mezi vnitřní prostor 5 je do průchodu 1. integrována prosakovací komora .13, která současně obklopuje hřídel 3 a podle kterého jsou v sousedství upravena těsnění S. Pára,, která se dostává podél hřídele 3 skrz tato těsnění 6 do prosakovací komory 13, je prostřednictvím příslušného odvodu 14 částečně odváděna a přiváděna do prosakovacího kondenzátoru 15. Volbou tlaku páry v prosakovacím kondenzátoru 15 lze ovládat tlak páry v prosakovací komoře 13. Tak je také možné nastavit přítok do výparové komory 10, vutnost prosakovacích komor 13 a prosakovacího kondenzátoru 15 ner-í vždy potřebná. Zejména tehdy, když je tlak páry ve skříni 4 poměrně malý, nemusí_ být prosakovací kondenzátor 15 použit, V případě potřeby by se potom odváděla pára volitelně upravenou prosakovací komorou 13, případně z.ní skrz potrubí 23 odpadní páry.
Levý průchod JL je na. skříň 4 připojen' v blížkďsťi potrubí 21 přívodní páry, takže tento průchod 1 je z vnitřního prostoru 5 ovlivňován párou, která má vysoký tlak.
Aby se tento tlak alespoň částečně kompenzoval, je vycházeje z vnitřního prostoru 5 za těsněním 6 upravena uzavírací komora 11, která obklopuje hřídel 3 a která je prostřednictvím přívodu 12_ spojena s potrubím 22 odpadní páry a tím i s oblastí vnitřního prostoru 5, která je pod relativně malým tlakem. Tím se sníží zatížení dalších komponentů levého průchodu JL, to je prosakovací komory 13 a výparové komory 7, a alespoň částečně se přiblíží zatížení komponentů pravého průchodu 1^ který je na skříň 4 připojen v blízkosti potrubí 22 odpadní páry a v souladu s tím je podstatně méně zatížen« Z tohoto důvodu není u pravého průchodu _1 upravena žádná uzavírací komora Π.
Odsávací ústrojí 8 v podobě proudového čerpadla, které prostřednictvím sacího potrubí 17 odsává páru z výparových trubek 9, je poháněno parou, která je odebírána z vnitřního prostoru 5 prostřednictvím části potrubí 22 odpadní páry a přívodu 12. Tato úprava je u znázorněného příkladůuspořádána za předpokladu, že parní turbína 16 je tak zva- i ná protitlaková turbína, ze které se pára vypouští pod re·^ lativně vysokým tlakem. Takové protitlaké parní turbíny jsou v průmyslu velmi využívány. Pokud v jiném případě není tlak v potrubí 22 odpadní páry dostatečně vysoký v souladu s vytvořením parní turbíny 16, lze odebírat páru pro odsávací ústrojí 5 v podobě proudového čerpadla na jiném místě,_ϊ zejména před vstupem nebo přípojkou parní turbíny 16. Prostřednictvím potrubí 18 poháněcího prostředku a přes nastavovací ventil 19 se dostává pára, která slouží jako poháněči prostředek, k odsávacímu ústrojí 8 v podobě proudového čerpadla, kde je přejímána pára nasávaná 2 výparové komory 9 a kde je odváděna prostřednictvím odvodu 20. Tento odvod 20 vede u znázorněného příkladu provedení k prosakovacímu kondenzátoru 15.
Popsané těsnicí zařízení umožňuje jednoduchou lu funkce průchodu 1 hřídele 3 a mimoto umožňuje p né zmenšení zatížení okolního prostředí. Zařízení tě vhodné pro použití u parní turbíny 16, zejména kontroodstatje zvlášu parní turbíny .16,pro průmyslové účely s výkonem o hodnotě m-e-zi1 MW až 40 ilW.

Claims (13)

1. Těsnicí zařízení pro průchod hřídele skrz pevnou skrm, která obklopuje fluidem ovlivňovaný vnitrní prostor, ze kterého hřídel vystupuje, a která má hřídel obklopující, podél jeho osy na obou stranách s těsněními sousedící a *
skrz nejméně jedno z těsnění fluidem ovlivňovanou výparovou komoru, otevřenou k okolnímu prostředí, vyznačující se tím, že výparová komora (7) je přídavné spojena s odsávacím ústrojím (8),
2. Těsnicí zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že výparová komora (7) je výparovou trubkou (9) spojena s okolním prostředím a odsávací ústrojí (8) je připojeno na výparovou trubku (9).
3. Těsnicí zařízení podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že odsávací ústrojí (S) je proudové čerpadlo, které je pro dodávku fluida, sloužícího jako poháněči prostředek, spojeno s vnitřním prostorem (5).
4. Těsnicí zař ízení ..podle jednoho z předcházejících. n.ár_oků.,... vyznačující se tím, že mezi odsávacím ústrojím (8) a mezi výparovou komorou (7) je upraven nastavovací ventil (10),
ΓΪΛ
5. Těsnicí zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, Π vyznačující se tím, že mezi výparovou komorou (7) a mezi vnitřním prostorem (5) je uspořádána hřídel (3) obklopující, podél jeho osy (2) po obou stranách s těsněními (6) sousedící uzavírací komora (11), do které «
je odpovídajícím přívodem (12) dodáváno fluidum.
6. Těsnicí zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že přívod (12) je připojen k vnitřnímu prostoru (5).
7. Těsnicí zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že mezi výparovou komorou (7) a mezi vnitřním prostorem (5) je uspořádána hřídel (3) obklopující, podél jeho osy (2) po obou stranách s těsněními (6) sousedící prosakovací komora (13), ze které je prostřednictvím odpovídajícího odvodu (11) fluidum odváditelné.
3. Těsnicí zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že odvod (14) je napojen na prosakovací kondenzátor (15).
9. Těsnicí zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že hřídel (3) má dva průchody (1) skrz skříň (4), z nichž každý má výparovou komoru (7), spojenou s odsávacím ústrojím (8).
10. Těsnicí zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, že k odsávacímu ústrojí (S) je před každou výparavou komorou (7) předřazen odpovídající nastavovací ventil (10).
'1
F
11. Těsnicí zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že skříň (4) obklopuje parní turbínu (16), kterou je hřídel (3) uváděn do rotace.
- 14
12. Způsob provozu těsnicího zařízení pro průchod hřídele skrz « pevnou skříň, která obklopuje fluidem ovlivňovaný vnitřní Η prostor, ze kterého hřídel vystupuje, a která má hřídel ob- * klopující, podél jeho osy na obou stranách s těsněními sousedící a skrz nejméně jedno z těsnění fluidem ovlivňovanou výparovou komoru, otevřenou k okolnímu prostředí, a přídavně spojenou s odsávacím ústrojím, vyznačujíc í se tím, že fluidum se z výparové komory až na zbytek, který se odvádí do okolního prostředí, odsává odsávacím ústrojím.
13. Způsob podle nároku 12, vyznačující se t í m , že fluidum je pára, s výhodou vodní pára.
14. Způsob podle nároku 12 nebo 13, vyznačující se tím, že hřídel se otáčí.
CZ19952552A 1993-04-27 1994-04-15 Sealing arrangement for passage of shaft through solid casing CZ286496B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4313805A DE4313805A1 (de) 1993-04-27 1993-04-27 Dichtungsanordnung für zumindest eine Durchführung einer Welle durch ein Gehäuse

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ255295A3 true CZ255295A3 (en) 1996-01-17
CZ286496B6 CZ286496B6 (en) 2000-04-12

Family

ID=6486525

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19952552A CZ286496B6 (en) 1993-04-27 1994-04-15 Sealing arrangement for passage of shaft through solid casing

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5632492A (cs)
EP (1) EP0696336B1 (cs)
JP (1) JP3573748B2 (cs)
CN (1) CN1054179C (cs)
BR (1) BR9406436A (cs)
CZ (1) CZ286496B6 (cs)
DE (2) DE4313805A1 (cs)
PL (1) PL174278B1 (cs)
RU (1) RU2117769C1 (cs)
WO (1) WO1994025738A1 (cs)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19523713C2 (de) * 1995-06-22 1997-04-24 Mannesmann Ag Verfahren und Vorrichtung zur Sicherung der Funktionstüchtigkeit von Gasdichtungen bei Turboverdichtern
KR100536508B1 (ko) * 1997-09-26 2005-12-14 지멘스 악티엔게젤샤프트 유체 기계용 하우징
JP4095718B2 (ja) 1998-06-04 2008-06-04 三菱重工業株式会社 蒸気タービン内部のリーク低減構造
DE19919653A1 (de) * 1999-04-29 2000-11-02 Abb Alstom Power Ch Ag Sperrdampfeinspeisung
US6976679B2 (en) * 2003-11-07 2005-12-20 The Boeing Company Inter-fluid seal assembly and method therefor
EP1712816A1 (de) * 2005-04-14 2006-10-18 Siemens Aktiengesellschaft Dichtungssystem zur Abdichtung eines Prozessgasraumes gegen einen Dichtraum
EP1962000A1 (de) * 2007-02-26 2008-08-27 Siemens Aktiengesellschaft Dichtung für eine Strömungsmaschine
EP1961921A1 (de) * 2007-02-26 2008-08-27 Siemens Aktiengesellschaft Dichtung für eine Strömungsmaschine
DE102007037311B4 (de) 2007-08-08 2009-07-09 GMK Gesellschaft für Motoren und Kraftanlagen mbH Wellendichtung für eine Turbine für eine ORC-Anlage, ORC-Anlage mit einer derartigen Turbinenwellendichtung und Verfahren zum Betreiben einer ORC-Anlage
US8113764B2 (en) * 2008-03-20 2012-02-14 General Electric Company Steam turbine and a method of determining leakage within a steam turbine
US8123462B2 (en) * 2008-10-15 2012-02-28 General Electric Company Pressurized sealed chamber between multiple pressurized casings of machine and related method
SG172127A1 (en) 2008-12-15 2011-07-28 Flowserve Man Co Seal leakage gas recovery system
FR2946723B1 (fr) * 2009-06-10 2011-08-05 Snecma Controle non destructif d'une lechette d'etancheite
DE102011005026A1 (de) * 2011-03-03 2012-09-06 Siemens Aktiengesellschaft Teilfugenabdichtung bei einem Gehäuse für eine Fluidmaschine
US8888444B2 (en) * 2011-05-16 2014-11-18 General Electric Company Steam seal system
EP2690258A1 (de) * 2012-07-24 2014-01-29 Siemens Aktiengesellschaft Dichtungsanordnung einer Dampfturbine wobei eine Sperrflüssigkeit und eine Wrasendampfabsaugung verwendet wird
DE102012219520A1 (de) 2012-10-25 2014-04-30 Siemens Aktiengesellschaft Prozessgasverdichter-Gasturbinenstrang
US20140119881A1 (en) * 2012-10-31 2014-05-01 General Electric Company Apparatus for recirculating a fluid within a turbomachine and method for operating the same
DE102014214685A1 (de) * 2014-07-25 2016-01-28 Thyssenkrupp Ag Dichtvorrichtung zur Abdichtung einer drehbaren Welle eines Gaskompressors und/oder eines Gasexpanders in einer Anlage zur Herstellung von Salpetersäure
EP3418502A1 (de) * 2017-06-20 2018-12-26 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren zur überprüfung einer strömungsmaschine
CN111335969A (zh) * 2020-04-01 2020-06-26 江苏核电有限公司 一种核电汽轮机高压缸端部漏汽处理装置及漏气处理方法
CN112594013B (zh) * 2020-12-11 2022-03-01 西安交通大学 用于有机工质透平轴端密封及工质回收的装置及方法

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB158880A (en) * 1920-02-04 1921-10-20 Anders Marius Pedersen Lundega Improvements in or relating to turbine glands
DE451680C (de) 1926-04-15 1927-11-01 Bbc Brown Boveri & Cie Lahyrinthstopfbuechse fuer die Wellen von Maschinen mit hoher Drehzahl
DE576969C (de) 1929-09-07 1933-05-19 Siemens Schuckertwerke Akt Ges Einrichtung zur Verringerung der Stopfbuechsenleckdampfverluste bei Dampfturbinen
GB618133A (en) * 1946-01-25 1949-02-16 Goetaverken Ab Improvements in compressors driven by turbines
GB838092A (en) * 1955-10-07 1960-06-22 English Electric Co Ltd Improvements in and relating to condensing steam turbines
GB872646A (en) * 1957-01-18 1961-07-12 English Electric Co Ltd Improvements in and relating to condensing steam turbines
DE1109722B (de) * 1959-03-21 1961-06-29 Siemens Ag Absaugeeinrichtung fuer Turbinen-kondensatoren
CH382779A (de) * 1959-03-21 1964-10-15 Siemens Ag Luft- oder Dampf-Absaugeeinrichtung aus Anlagen mit unterschiedlich anfallenden Luft- oder Dampfmengen
CH449355A (de) * 1966-12-23 1967-12-31 Bbc Brown Boveri & Cie Flüssigkeitsgesperrte Stopfbüchse
US3604206A (en) * 1968-07-31 1971-09-14 Gen Electric Shaft-sealing system for nuclear turbines
CH574564A5 (cs) * 1974-08-16 1976-04-15 Bbc Brown Boveri & Cie
CA1035802A (en) * 1976-07-22 1978-08-01 John G. Williams Self actuated shaft sealing system for turbines
CH635401A5 (de) * 1978-08-31 1983-03-31 Bbc Brown Boveri & Cie Sperrdampfvorrichtung und verwendung desselben.
US4193603A (en) * 1978-12-21 1980-03-18 Carrier Corporation Sealing system for a turbomachine
JPS5951109A (ja) * 1982-09-17 1984-03-24 Hitachi Ltd 蒸気原動所の復水器真空保持装置
DE3719861C2 (de) * 1986-08-20 1988-08-04 Koerting Ag Dampfturbinenanlage
DE4020587A1 (de) * 1990-06-28 1992-01-02 Siemens Ag Wrasendampfkondensatoranordnung
EP0577908B1 (en) * 1992-07-10 1995-09-06 Ansaldo Energia S.P.A. A process for sealing the rotor of a turbine which uses wet geothermal steam

Also Published As

Publication number Publication date
JPH08510307A (ja) 1996-10-29
DE4313805A1 (de) 1994-11-03
US5632492A (en) 1997-05-27
DE59403257D1 (de) 1997-08-07
CN1121740A (zh) 1996-05-01
WO1994025738A1 (de) 1994-11-10
PL174278B1 (pl) 1998-07-31
PL311223A1 (en) 1996-02-05
RU2117769C1 (ru) 1998-08-20
CN1054179C (zh) 2000-07-05
EP0696336B1 (de) 1997-07-02
JP3573748B2 (ja) 2004-10-06
CZ286496B6 (en) 2000-04-12
EP0696336A1 (de) 1996-02-14
BR9406436A (pt) 1996-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ255295A3 (en) Sealing device for passage of a shaft through a solid case and operational method thereof
CA2159634C (en) Gas-turbine engine with bearing chambers and barrier-air chambers
US8608176B2 (en) Sealing arrangement
US4930980A (en) Cooled turbine vane
US6325382B1 (en) Non-contact type mechanical seal
US8647052B2 (en) Arrangement comprising a shaft seal
KR940009492A (ko) 증기터빈의 강제냉각장치
US10989620B2 (en) Gas turbomachine leak detection system and method
JP2006125398A (ja) ターボ機械における構成要素を潤滑するための装置
JP4127854B2 (ja) 蒸気タービン設備
RU2270352C2 (ru) Система уплотнения для газовой турбины
JP5512806B2 (ja) ターボ機械
JP5523940B2 (ja) 下流タービンに導入するための高温蒸気と低温蒸気との混合
US3694103A (en) Protective system for automatic actuation of steam turbine drain valves
JP3696657B2 (ja) 復水タービン
US20200173366A1 (en) Liquid fuel leak detection system and related method
DE128850T1 (de) Schubausgleich- und kuehlsystem.
JP2003097487A (ja) 遠心圧縮機
CN106103909A (zh) 用于冷却蒸汽轮机的方法
US5505588A (en) Compressor with gas sealing chamber
US20200240427A1 (en) Gas turbine engine and aircraft with a gas turbine engine
JPS58104305A (ja) 蒸気タ−ビン軸封部の漏洩蒸気処理系統
US10208761B2 (en) Housing of a fluid energy machine
GB1582209A (en) Apparatus for sealing the bearing chamber of a turbo machine shaft
JPH0814010A (ja) 再熱復水蒸気タービン発電設備

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MK4A Patent expired

Effective date: 20140415