CZ246398A3 - Deska z izolačního materiálu - Google Patents

Deska z izolačního materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ246398A3
CZ246398A3 CZ982463A CZ246398A CZ246398A3 CZ 246398 A3 CZ246398 A3 CZ 246398A3 CZ 982463 A CZ982463 A CZ 982463A CZ 246398 A CZ246398 A CZ 246398A CZ 246398 A3 CZ246398 A3 CZ 246398A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
insulating material
panel
mineral wool
insulating
board
Prior art date
Application number
CZ982463A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ289103B6 (cs
Inventor
Peter Kellner
Frank Rimbach
Original Assignee
Peter Kellner
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Peter Kellner filed Critical Peter Kellner
Publication of CZ246398A3 publication Critical patent/CZ246398A3/cs
Publication of CZ289103B6 publication Critical patent/CZ289103B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B1/00Constructions in general; Structures which are not restricted either to walls, e.g. partitions, or floors or ceilings or roofs
    • E04B1/62Insulation or other protection; Elements or use of specified material therefor
    • E04B1/74Heat, sound or noise insulation, absorption, or reflection; Other building methods affording favourable thermal or acoustical conditions, e.g. accumulating of heat within walls
    • E04B1/76Heat, sound or noise insulation, absorption, or reflection; Other building methods affording favourable thermal or acoustical conditions, e.g. accumulating of heat within walls specifically with respect to heat only
    • E04B1/762Exterior insulation of exterior walls

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Cooling Or The Like Of Electrical Apparatus (AREA)
  • Cooling Or The Like Of Semiconductors Or Solid State Devices (AREA)
  • Polymers With Sulfur, Phosphorus Or Metals In The Main Chain (AREA)

Description

Vynález se týká desky z izolačního materiálu, zejména pro tepelnou izolaci fasád budov, která obsahuje dílec z izolačního materiálu, na kterém je nejméně na jedné straně připevněn přídavný dílec.
Dosavadní stav techniky
Ze stavu techniky jsou známy různé metody tepelného izolování jednoplášťových a víceplášťových vnějších stěn. K doplnění nedostatečného odporu proti prostupu tepla stávajících tepelněizolačních soustav se používají tepelněizolační opatření spočívající v nalepení desek z tvrdého pěnového polystyrénu nebo v nalepení izolačních materiálů na bázi minerální vlny, které se přídavně přichytí hmoždinkami.
Často se přitom používají izolační materiály ve formě desek z izolačního materiálu. Pro různé účely se na desky z izolačních materiálů nanášejí přídavné vrstvy.
Z dokumentu EP 0 061 656 je známa deska z izolačního materiálu, u které je na vrstvě plsti z minerálních vláken pomocí prošívacích stehů přichycena kovová folie a která je ještě opatřena zadní ochrannou vrstvou ze skleněné tkaniny, která zároveň tvoří přilnavou plochu pro přilepení na stěně. Tato deska z izolačního materiálu slouží zejména k oddělení motorových prostorů ve vrtulnících. Nanesení dalších vrstev pro uchycení fasádových prvků a podobně není u takové desky z izolačního materiálu možné.
• · · · · · · • · · · · · · • · ·· ···· ·
- 2 V dokumentu DE - GM 18 06 720 je popsána vyztužená vláknitá rohož, která sestává z vláknitého rouna, přičemž na obě strany tohoto rouna je našita rovná nebo vlnitá lepenka nebo folie. Vláknité rouno se za účelem prošití vypne mezi krycími materiály, slisuje a poté prošije vlákny. U této vláknité rohože se má dosáhnout vysoké pevnosti v tlaku, aby se mohla použít jako izolační podklad pod litý asfalt. Použití této vláknité rohože na fasády, kde desky z izolačního materiálu musejí přenášet tažné a střižné síly, proto není možné.
Z dokumentu DE 29 40 425 je dále známa rohož z minerálních vláken, která je fixována vazbami probíhajícími kolmo k rovině rohože. Pro dosažení lepší zpracovatelnosti se používají rohože z dlouhých minerálních vláken, přičemž jednotlivá vlákna nebo prameny vláken rohože jsou v této rohoži prošity kolmo k její rovině. Toto prošití umožňuje bez použití dalších materiálů dosažení určitého zvýšení hustoty materiálu rohože. U těchto rohoží ovšem nelze dosáhnout pevnosti v tahu a ve střihu, která se požaduje pro použití na fasády.
Z dokumentu DE 42 42 261 A 1 je dále znám způsob nanášení vrstvy malty a podobně na desky z pěnové umělé hmoty, při kterém se ve vrstvě malty nachází tkanina, která je našita na desce z pěnové umělé hmoty nebo která vznikla sešitím této desky z pěnové umělé hmoty. Takto zhotovené desky z izolačního materiálu jsou určeny pro použití na podezdívkách budov. Popsaným způsobem se dosáhne zdrsnění povrchu, aby se dosáhlo lepšího ulpívání malty na desce. U těchto desek se dosahuje rovněž jen poměrně malých pevností, protože při prošívání dochází k poškození izolačního materiálu, takže mezi sousedními švy musejí být poměrně velké odstupy. Takto dosažené hodnoty pevnosti desek jsou nedostatečné pro použití těchto desek na fasády budov.
• · • ·
izolačního materiálu je
Nevýhodou známých desek z skutečnost, že s ohledem na malou pevnost izolačních materiálů v tahu se tyto desky z izolačního materiálu musejí pro zvýšení spolehlivosti uchycení připevňovat
Připevňování hmoždinkami na stěně hmoždinkami.
je v důsledku vysoké ceny hmoždinek vysokých nákladů na aplikaci hmoždinek velmi nákladné a pracné.
se značnou hlučností, hmoždinkový spoj
Aplikace hmoždinek je kromě toho spojena Další nevýhodou je skutečnost, že každý představuje v důsledků vysoké tepelné vodivosti kovové hmoždinky tepelný můstek.
Nevýhodou známých desek z izolačního materiálu je také skutečnost, že při požadavku na odvětrání tepelné izolace zespodu se musejí použít přídavné konstrukční prvky, které jsou pak příčinou zvýšení nákladů jak na materiál, tak i na montáž.
Úkolem vynálezu je s přihlédnutím k těmto nedostatkům stavu techniky nalezení desky z izolačního materiálu, která bude mít vysokou odolnost proti namáhání v tahu a ve střihu, aby postačilo přilepení desky z izolačního materiálu na vnější stěně bez použití hmoždinek. Kromě toho se má bez potřeby přídavných konstrukčních prvků dosáhnout odvětrání tepelné izolace zespodu, popřípadě zezadu.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých desek z izolačního materiálu tohoto druhu do značné míry odstraňuje deska z izolačního materiálu, zejména pro tepelnou izolaci fasád budov, která obsahuje dílec z izolačního materiálu, na kterém je nejméně na jedné straně připevněn přídavný dílec, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že dílec z izolačního materiálu je tvořen • · · · • · • · 1
- 4 vrstvou minerální vlny a nejméně jeden z dílců je tvořen tvarovkou, ve které jsou vytvořeny prohlubně, takže mezi oběma dílci jsou vytvořeny průchozí dutiny. Spojení obou dílců se může provést slepením nebo sešitím. Prohlubně či vybrání mohou být uspořádány vlnitě nebo hvězdicovitě.
Jedno z výhodných provedení vynálezu spočívá v tom, že tvarové dílce jsou navzájem a s izolačním materiálem spojeny nejméně jedním švem, který prochází skrze celou tlouštku izolačního materiálu. Tento šev prochází deskou z izolačního materiálu obvykle v kolmém směru vůči dílcům. Je však také možné, aby šev probíhal šikmo, čímž se dosáhne optimálního podchycení tažných a střihových sil.
Jako izolační materiál se s výhodou použije minerální vlna. V zásadě je však možné použít také jiné na trhu běžné materiály, jako je pěnový polystyrén, pěnová pryž, skleněná vata a podobně.
desky z i deska z i která je například
Jedno z dalších možných provedení materiálu podle vynálezu spočívá v tom, že materiálu sestává z vrstvy minerální vlny, stranách plošně nebo pouze na části plochy, pásů nebo podobně, opatřena tkaninou.
zolačního zolačního na obou v podobě
Přitom je také možné, že vrstva z izolačního materiálu je tkaninou nebo libovolnými tvarovými dílci obklopena ze všech stran. K zajištění vysoké tvarové stability mohou být v desce z izolačního materiálu uspořádány také distanční a přídržné prvky.
Dále je také možné, že na nejméně jedné straně desky z lačního materiálu má tvarový dílec nerovné oblasti, které izo- 5 umožňují přídavný tvarový spoj mezi deskou z izolačního materiálu a sousední vrstvou omítky nebo lepidla. Takového tvarového spoje lze dosáhnout vlnitým provedením tvarového dílce, použitím smyček nebo protihákú nebo jinak tvarovaných prvků. Je však také možné, že deska z izolačního materiálu je nejméně na jedné straně opatřena vyfrézovanými drážkami a na této straně desky z izolačního materiálu je uspořádána tkanina z rouna, umělé hmoty nebo kovu. Tímto opatřením se v lepicí vrstvě dosáhne pevné vazby mezi deskou z izolačního materiálu a sousední lepicí vrstvou.
Tkanina, která je uspořádána na vnější straně desky z izolačního materiálu, slouží jako nosič omítky nebo k uchycení dalších systémů vrstev.
Deska z izolačního materiálu podle vynálezu nezávisle na vlastnostech povrchu této desky z izolačního materiálu umožňuje celoplošné připevnění na stěně bez jinak nezbytného přichycení hmoždinkami. Zásluhou toho je montáž takové desky z izolačního materiálu možné i v případě, že není k dispozici přípojka elektrického proudu.
Další výhoda desky z izolačního materiálu podle vynálezu spočívá v tom, že tuto desku z izolačního materiálu lze na požadovaný tvar upravit jednoduchým oříznutím. Toto je důležité například pro aplikaci desek z izolačního materiálu v oblasti oken nebo jiných otvorů. Zásluhou pevného vzájemného spojení dílců desky z izolačního materiálu je možné přesné oříznutí desky z izolačního materiálu, aniž by tím došlo k nepříznivému ovlivnění stability této desky z izolačního materiálu.
Použitím průchozích žlábku uvnitř desky z izolačního materiálu je dále jednoduše možné vytvořit zezadu odvětrávaný • · · · · ·
systém. Takto je umožněno, aby zezadu nebo uvnitř odvětrávaný izolační systém se namontoval postupem, při kterém se provádějí pouze ty pracovní operace, které jsou nezbytné pro montáž jednoduché desky z izolačního materiálu. Deska z izolačního materiálu sestává s výhodou ze dvou desek z minerální vlny, přičemž v nejméně jedné z těchto desek z minerální vlny jsou vytvořeny žlábky. Desky z minerální vlny jsou navzájem buď slepeny nebo sešity. Zvláště vysoké pevnosti se dosáhne prošitím desky z izolačního materiálu. Zásluhou vysoké stability desky z izolačního materiálu je bez problémů možné spolehlivé připevnění této desky z izolačního materiálu i ve větších výškách. V tomto případě může být deska z izolačního materiálu pro dosažení zde požadované vysoké spolehlivosti přichycení přídavně připevněna hmoždinkami. Deska z izolačního materiálu podle vynálezu je vysoce odolná proti požáru, protože neobsahuje žádné volně přístupné hořlavé materiály. Případně přítomné hořlavé materiály, jako jsou nanesené vrstvy tkaniny, jsou uloženy v lepidle, popřípadě v omítce, takže i v tomto případě je zajištěna vysoká odolnost proti požáru. Kromě toho lze v případě potřeby i zde použít nehořlavé materiály.
Jedno z dalších výhodných provedení desky z izolačního materiálu podle vynálezu spočívá v tom, že švy, kterými jsou navzájem spojeny jednotlivé desky, probíhají po můstcích, které se nacházejí mezi prohlubněmi. Zásluhou toho je zvenčí dobře patrný průběh švů uvnitř desky z izolačního materiálu, takže desky z izolačního materiálu lze namontovat nad sebou navzájem tak, aby nedošlo k přerušení proudění vzduchu v odvětrávacím systému, to jest tak, aby na sebe navzájem navazovaly odvětrávací kanálky v těchto deskách z izolačního materiálu. Při lepeném provedení desky z izolačního materiálu lze průběh větracích kanálků zviditelnit na vnější straně desky z izolačního materiálu označením. Κ podpoření tohoto opatření je dále možné, že ve spodní a/nebo horní oblasti jednotlivé desky, která je opatřena svisle probíhajícími žlábkovými prohlubněmi, se vytvoří vodorovná skosení. K sešití jednotlivých desek se použijí barevná vlákna z těžko vzplanutelného nebo nehořlavého materiálu.
Dále je možné, že na vnější straně nejméně jedné z jednotlivých desek se vyfrézují drážky a/nebo na nejméně jednu vnější stranu desky z izolačního materiálu se nanese vrstva tkaniny. Tímto opatřením se dosáhne toho, že nanášený materiál, to jest lepidlo nebo malta, pronikne skrze nanesenou vrstvu tkaniny a je takto zajištěna vazba s tkaninou ze skleněných vláken.
Je však také možné, že deska z izolačního materiálu sestává z jednotlivé desky z minerálního materiálu a rovné desky z tkaniny, přičemž na jednotlivé desce z minerálního materiálu jsou vytvořeny průchozí prohlubně a vrstva tkaniny je našita na můstcích, které se nacházejí mezi žlábkovými prohlubněmi v jednotlivé desce z minerálního materiálu.
Tímto řešením se dosáhne jednoduchého a mimořádně cenově příznivého provedení desky z izolačního materiálu.
Aby se předešlo tomu, že omítka na přední straně desky z izolačního materiálu pronikne skrze vrstvu tkaniny do větracích kanálků, je mezi vrstvu tkaniny a desku z minerální vlny vložena a tam spolu s ostatními vrstvami prošita přídavná vrstva z nehořlavého rouna ze skleněných vláken.
Ke spolehlivému připevnění desky z izolačního materiálu na již na stěně připevněné silnější desce z izolačního materiálu je možné, aby se na desku z izolačního materiálu nejméně místně • · • « » · · • ·
- 8 ·· ·· > · · 1 I · · · našil suchý zip, přičemž jedna jeho část se nachází na desce z izolačního materiálu připevněné již na stěně a druhá část tohoto suchého zipu se nachází na desce z izolačního materiálu podle vynálezu.
Toto řešení připevnění umožňuje, aby se deska z izolačního materiálu podle vynálezu připevnila například na stěnách konteinerů, budovách z prefabrikovaných panelů, střešních krokvích, průmyslových stavbách a podobně.
Přehled obrázků na výkresech
Podstata vynálezu je dále objasněna na neomezujících příkladech jeho provedení, které jsou popsány na základě připojených výkresů, které znázorňují:
- na obr. 1
- na obr. 2
- na obr. 3 řez deskou z izolačního materiálu podle vynálezu s našitou umělohmotnou mřížkou;
uspořádání desky z izolačního materiálu na vnější stěně;
řez deskou z izolačního materiálu sestávající ze dvou jednotlivých desek z minerálního materiálu;
- na obr. 4 příslušný boční pohled;
- na obr. 5
- na obr. 6 provedení s jednotlivou deskou z minerálního materiálu a umělohmotnou mřížkou;
provedení s dvěma navzájem slepenými deskami z minerální vlny,
- 9 • · · · · · » · » · » · · · · · » · · · · • · · • · · · · · ·
- na obr. 7
- na obr. 8 provedení s dvěma navzájem slepenými deskami z minerální vlny s prohlubněmi vytvořenými v obou deskách, provedení s dvěma navzájem slepenými deskami z minerální vlny s prohlubněmi vytvořenými pouze v horní desce z minerální vlny,
- na obr. 9 provedení s válcovými dutinami uvnitř desky z minerální vlny,
- na obr. 10 provedení s dutinami s půlelipsovitým průřezem uvnitř desky z minerální vlny,
- na obr. 11 provedení s vložkami uvnitř desky z minerální vlny, a
- na obr. 12 provedení s vložkami uvnitř desky z minerální vlny a zvětšeným průřezem vzduchových kanálků.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněna deska z izolačního materiálu, která sestává z 2 až 20 cm tlusté vrstvy _1 minerální vlny a postranních přídavných dílců 2.1, 2.2, přičemž vnitřní přídavný dílec 2.1 je proveden jako vrstva tkaniny s protiháky _4. Protiháky 4 byly vytvořeny ohnutím prvků mřížky vrstvy tkaniny. Vnější přídavný dílec _2.2, který slouží jako nosná vrstva pro omítku nebo jako připevňovací prostředek pro další lepicí vrstvu, je proveden jako vlnitý. Přídavné dílce 2.1, 2.2 a vrstva _1 minerální vlny jsou navzájem spojeny švy _3. Protiháky _4 zajišťují spolehlivé připevnění desky z izolačního materiálu na lepicí vrstvě nebo na
9 9 9
9 99
999 9 9
9 9
9 ·
99
9 9 9
9 ·
- 10 99 9·99 · · · • ···· · • · · · · • · 9 9 maltové vrstvě vnější fasády budovy, která se má takto izolovat. Vnější přídavný dílec 2.2, který je proveden jako vlnitá umělohmotná mřížka, zajišťuje spolehlivé uchycení vrstvy omítky a/nebo vytvoření vzduchových průchodů pro zajištění vnitřního odvětrání.
Ve speciálních provedeních desky z izolačního materiálu probíhá šev 3 nejméně zčásti šikmo. Sklon je přitom volen tak, že při desce z izolačního materiálu namontované na vnější stěně 5 probíhá vlákno švu _3 od horního bodu na vnitřním přídavném dílci 2.1 k dále níže se nacházejícímu bodu na vnějším přídavném dílci 2.2, tvořeném vrstvou tkaniny. Takto může deska z izolačního materiálu převzít i větší zatížení, která mohou v důsledku vrstev nanesených na plášti vést k tažným a střihovým silám uvnitř desky z izolačního materiálu.
Podle obr. 2 je deska z izolačního materiálu připevněna na vnější stěně _5 známým způsobem pomocí vnitřní lepicí vrstvy _6. Tato vnitřní lepicí vrstva _6 lpí na vnější stěně a zasahuje do vnitřního přídavného dílce 2.1 z vrstvy tkaniny. Vnější přídavný dílec 2.2 a vnitřní přídavný dílec 2.1 jsou navzájem spojeny švem 3, jehož vlákno je zde vedeno jako dvojitý řetízkový šev. Jsou však možné také prošívané stehy. Vlákno švu _3 je od vnitřního přídavného dílce 2.1, který je tvořen vrstvou tkaniny, vedeno šikmo až k vnějšímu přídavnému dílci 2,2, kde je zavázáno na uzlík a vedeno zpět k vnitřnímu přídavnému dílci 2.1, který je tvořen vrstvou tkaniny, a probíhá tam až k dalšímu švu jb Samozřejmě, šev _3 může být prošit také z opačné strany. Na vnějším přídavném dílci 2.2 je uspořádána vnější lepicí vrstva _7, která tam tvoří armovací vrstvu, ve které je uložena armovací tkanina 8.· Na vnější lepicí vrstvě 7 je uspořádána vrchní vrstva, která může být tvořena vrstvou _9 omítky nebo keramickou vrstvou
- 11 nebo podobně. Ve znázorněném příkladu provedení je vrchní vrstva v horní části výkresu tvořena vrstvou _9 omítky.
Na vnější straně desky z izolačního materiálu, kde se nachází vnější přídavný dílec 2.2, který je tvořen vrstvou tkaniny, je nanesena vnější lepicí vrstva _7. Na ní se nachází armovací tkanina _8, na které je v horní části výkresu uspořádána vrstva _9 omítky a ve spodní části keramické prvky 12 . Keramické prvky 12 jsou známým způsobem vyspárovány spárovací maltou 13 a na horní hraně jsou opatřeny těsněním 11.
Na obr. 3 až 6 je znázorněn příklad provedení desky z izolačního materiálu s dvěma vrstvami minerální vlny.
V tomto příkladu provedení jsou ve spodní desce 15 z minerální vlny, která je silnější než horní deska 14 z minerální vlny, na horní straně po celé délce této spodní desky 15 vyfrézovány žlábkové prohlubně 16. Na této spodní desce 15 z minerální vlny je uspořádána horní deska 14 z minerální vlny. Obě desky 14, 15 z minerální vlny jsou navzájem spojeny sešitím.
Vlákno švu _3 je přitom vedeno tak, že tento šev _3 se nachází na můstcích, které se nacházejí mezi žlábkovými prohlubněmi 16 ve spodní desce 15 z minerální vlny. Pro lepší rozeznání přesné polohy při montáži je vlákno švu _3 barevné. Jako materiál pro vlákna švů 3 se s výhodou použije povrstvený ocelový drát. Dobře použitelná jsou rovněž vlákna z teflonu nebo polyamidu, protože tato jsou jen nepatrně hořlavá. Barevným provedením švů _3 je při montáži desek jednoduchým způsobem umožněno, aby se desky uspořádaly nad sebou tak, že žlábkové prohlubně 16 se nacházejí vždy nad sebou, takže je zajištěno spolehlivé zadní či vnitřní odvětrávání. Toto zadní odvětrávání může být dále zlepšeno tím, že žlábkové prohlubně se vytvoří i v horní desce 14 z minerální
- 12 vlny. Dále je možné vytvořit na jedné z desek 14, 15 z minerální vlny, s výhodou na spodní desce 15 z minerální vlny, skosení 17, takže při navrstvení desek z izolačního materiálu dokonce i tehdy, když žlábkové prohlubně 16 nad sebou uspořádaných desek z izoločního materiálu navzájem na sebe nenavazují, je zajištěno spolehlivé odvětrání.
Obvyklá tlouštka spodní desky 15 z minerální vlny činí 20 až 100 mm, zatímco u horní desky 14 z minerální vlny činí vhodná tlouštka 20 mm nebo méně. Přitom je také možné, že jak na vnější stranu spodní desky 15 z minerální vlny, tak i na vnější stranu horní desky 14 z minerální vlny se našijí přídavné vrstvy JJ tkaniny. Takto lze dosáhnout lepšího ulpění lepidla, popřípadě malty omítky. Přídavným prof rázováním drážek _1_9 na spodní nebo vrchní straně desky z izolačního materiálu se může zlepšit proniknutí malty, popřípadě omítky do vrstvy tkaniny.
Na obr. 6 je znázorněno provedení, ve kterém jsou dvě desky z minerální vlny navzájem spojeny lepicí vrstvou 20. Při tomto provedení se desky z izolačního materiálu připevňují na ploše stěny přilepením a přídavně ještě hmoždinkami.
Na obr. 7 je znázorněno provedení, ve kterém jsou žlábkové prohlubně 16 vytvořeny jak v horní desce 14 z minerální vlny, tak i ve spodní desce 15 z minerální vlny. Tímto opatřením se sníží aerodynamický odpor a dosáhne se zlepšeného průchodu vzduchu. V horní desce 14 z minerální vlny jsou vyfrézovány mělké drážky 21, do kterých zapadají můstky spodní desky 15 z minerální vlny. Mezi styčnými plochami se nachází lepicí vrstva 20. Tvarovým zapadnutím můstků v mělkých drážkách 21 je zajištěna požadovaná poloha desek JL4, 15 z minerální vlny při jejich sestavování a v lepených provedeních se navíc zvětší slepené plochy.
) · ···♦ ·· ’ - -·· · · · · ♦ · · I • ··· · ··· · ··· • ··· ·· ·· · · · · « • · ···· ··« »· ··· ·· ·· ·· ··
Na obr. 8 je znázorněno provedení, ve kterém jsou žlábkové prohlubně 16 vytvořeny v horní desce 14 z minerální vlny. Také v tomto případě je možné vytvořit mělké drážky 21 v protilehlé spodní desce 15 z minerální vlny. Toto provedení může být výhodné ve spojení s různými tlouštkami spodní desky 15 z minerální vlny, aniž by k výrobě byly zapotřebí různé stroje nebo odlišná nastavení těchto strojů. Toto provedení je také vhodné pro dodatečné zajišťování zadního větrání.
Žlábkové prohlubně 16 mohou být v horní desce 14 z minerální vlny vytvořeny profrézováním. Je však také možné, že horní deska 14 z minerální vlny bude tvořena výliskem, například z vláken minerální vlny, která budou navzájem svázána cementem.
Na obr. 9 je znázorněno provedení, ve kterém je jednodílná deska z minerální vlny opatřena v řadě uspořádanými průchozími válcovými dutinami 22. Toto provedení se vyznačuje vysokou vlastní stabilitou a umožňuje jednoduchou montáž. Protože není zapotřebí žádné lepení nebo sešívání, jsou vyloučeny nepříznivé vlastnosti cizích materiálů, takže například nedochází ke zvýšení nebezpečí požáru. Výhodou tohoto provedení je zlepšené proudění vzduchu.
Na horní a na spodní straně montované desky jsou vytvořeny přídavné drážky 23, které zajišťují spolehlivý pohyb vzduchu i při navzájem nenavazujících válcových dutinách nad sebou navzájem připevněných desek. Na horní straně mohou být kromě toho naneseny barevné značky, které indikují průběh válcových dutin 22 . Tyto válcové dutiny 22 mohou mít, jak je znázorněno na obr. 9, skutečně válcový tvar, je však obecně možný libovolný průřez.
Na obr. 10 je znázorněn příklad s dutinami 22, které mají • · • · · ·
• · · · · 0 0 · 0 • · ··· · · · • · · · · 0 · ·· 000 0· *·
- 14 τ horní 6_ a ve , které ;e tyto průřez ve tvaru poloviny elipsy.
Na obr. 11 je znázorněno provedení, ve kterém jsou desce 14 z minerální vlny vytvořeny žlábkové prohlubně _1 spodní desce 15 z minerální vlny jsou uspořádány vložky 2 4 představují oblasti s vyšší pevností. Je výhodné, jestliž vložky 24 mají válcový tvar. Takto se dosáhne vyšší pevnosti celého systému v tlaku a tahu, ačkoliv v ostatních oblastech spodní desky 15 z minerální vlny je základní materiál tvořen izolační hmotou s nižší pevností. Takto vznikne deska, ve které jsou dobré tepelněizolační vlastnosti měkkých desek z minerální vlny kombinovány s vysokými pevnostními vlastnostmi vložek 2 4 z pevné minerální vlny. Vzniká možnost uspořádat přímo na takové desce nosnou desku pro omítku, která se zkrze vložky 24 připevní na podkladu.
Další výhodné zdokonalení spočívá v tom, že válcové vložky 24 se udělají delší než činí tlouštka spodní desky 15 z minerální vlny. Tyto oblasti pak vyčnívají z vrstvy minerální vlny, čímž se mohou kompenzovat nerovnosti podkladu, protože vložky 2 4 jsou ve vrstvě minerální vlny posuvné. Ven přečnívající části vložek 24 se po připevnění desky mohou odstranit.
Na obr. 12 je znázorněno provedení, ve kterém je mezi spodní deskou 15 z minerální vlny a horní deskou 14 z minerální vlny uspořádána mezilehlá deska 25, která rovněž sestává z minerální vlny a jsou v ní vytvořeny žlábkové prohlubně 16. Tímto opatřením se dosáhne zvětšení průřezu pro proudění vzduchu a současně se také zvětší plocha pro přenos sil na spodní desku 15 z minerální vlny a zvýší pevnost.
Zastupuje:
05.08.98
Ing.J.Chlustina • · • · • · · · • · ► · · · » · · «
3^3 - <?<?
·· ·· • · · · • · · · • · · · · • · · • · · ·

Claims (9)

1. Deska z izolačního materiálu, zejména pro tepelnou izolaci fasád budov, která obsahuje dílec z izolačního materiálu, na kterém je nejméně na jedné straně připevněn přídavný dílec (2), vyznačující se tím, že dílec z izolačního materiálu je tvořen vrstvou (1) minerální vlny a přídavný dílec (2) je rovněž z minerálního materiálu, takže deska z izolačního materiálu sestává ze dvou navzájem spojených jednotlivých desek (1, 2), přičemž na nejméně jedné jednotlivé desce (1, 2) jsou na její ke zbylé jednotlivé desce (2, 1) přivrácené straně vytvořeny průchozí žlábkové prohlubně (16) .
2. Deska z izolačního materiálu podle nároku 1, vyznačující se tím, že přídavný dílec (2) je na dílci z izolačního materiálu připevněn lepicí vrstvou (3) ·
3. Deska z izolačního materiálu podle nároku 1, vyznačující se tím, že přídavný dílec (2) je na dílci z izolačního materiálu připevněn šitým nebo prošívaným spojem, přičemž švy (3), kterými jsou navzájem spojeny jednotlivé desky (14, 15), probíhají po můstcích, které se nacházejí mezi prohlubněmi (16).
• · · · • · • · « ·
- 16
4. Deska z izolačního materiálu podle nároku 3, vyznačující se tím, že sešití je provedeno strojním šitím řetízkovým nebo dvojitým prošívaným stehem, přičemž vzájemné odstupy mezi stehy jsou v rozsahu 5 až 30 mm.
5. Deska z izolačního materiálu podle některého z nároků 1 až
8, vyznačující se tím, že ve spodní a/nebo horní části jednotlivé desky (14, 15), která je opatřena svisle orientovanými prohlubněmi (16), jsou vytvořena vodorovná skosení (17).
• · · · · • « · · · • · · · · • · · · · · ·
- 17
6. Deska z izolačního materiálu podle některého z nároků 1 až 10, vyznačující se tím, že na nejméně jedné vnější straně desky z izolačního materiálu je uspořádána vrstva (18) tkaniny.
7. Deska z izolačního materiálu podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že deska z izolačního materiálu je prošita barevnými vlákny z těžko vzplanutelných nebo nehořlavých materiálů.
- 18 t · · 4 » · « ·
8. Deska z izolačního materiálu podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že na horní desce (14) z minerální vlny jsou vytvořeny drážky (21), do kterých zapadají můstky spodní desky (15) z minerální vlny.
9. Deska z izolačního materiálu podle některého z předchozích nároků, vyznačující se tím, že ve spodní desce (15) z minerální vlny jsou uspořádány vložky (24), které jsou z materiálu s vyšší pevností než má základní materiál této spodní desky (15) z minerální vlny.
CZ19982463A 1996-02-07 1997-01-30 Deska z izolačního materiálu CZ289103B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19604418 1996-02-07
DE19627795 1996-07-10

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ246398A3 true CZ246398A3 (cs) 1998-10-14
CZ289103B6 CZ289103B6 (cs) 2001-11-14

Family

ID=26022701

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19982463A CZ289103B6 (cs) 1996-02-07 1997-01-30 Deska z izolačního materiálu

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0879326B1 (cs)
AT (1) ATE188268T1 (cs)
CZ (1) CZ289103B6 (cs)
DE (1) DE59700929D1 (cs)
HU (1) HUP9901356A3 (cs)
PL (1) PL185398B1 (cs)
WO (1) WO1997029253A1 (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10080435D2 (de) * 1999-02-25 2001-08-30 Dirk Hafeneger Naturdämmfassade
DE10005041A1 (de) * 2000-02-04 2001-08-23 Rockwool Mineralwolle Verfahren zur Herstellung eines Dämmaterials aus Mineralfasern
ATE365252T1 (de) * 2004-01-31 2007-07-15 Rockwool Mineralwolle Dämmstoffelement und wärmedämmverbundsystem
BG65320B1 (bg) * 2005-01-10 2008-01-31 Стоян ИВАНОВ Термоизолационна облицовъчна плоча
FR2898367B1 (fr) * 2006-03-13 2009-08-21 Knauf Soc Par Actions Simplifi Procede d'isolation d'une paroi permettant le passage d'elements rapportes

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI820674L (fi) * 1981-03-03 1982-09-04 Groetz Franz Gmbh Faeststoed foer daemputs och med hjaelp daerav framstaelld fasad
CH647290A5 (en) * 1981-10-15 1985-01-15 Haering & Kies Ag Heat insulation for facades
DE3244406A1 (de) * 1981-12-04 1984-05-03 Ernst Ing. 1130 Wien Perner Fertigteilhaussystem
DE3416511A1 (de) * 1984-05-04 1985-11-07 Walter 4600 Dortmund Ribic Vorrichtung zur verkleidung von flaechen, insbesondere von decken und innen- und aussenwaenden von gebaeuden
DE3509644A1 (de) * 1985-03-16 1986-11-13 Walter 5093 Burscheid Gutjahr jun. Profilierte waermedaemmplatten fuer aussenwandverkleidungen mit hoher dichte
CH669628A5 (en) * 1985-06-20 1989-03-31 Werner G Sieger Insulated and ventilated wall covering layer - uses wire grid structure on insulating layer to form air gap behind cladding layer
DE9306801U1 (de) * 1993-05-06 1994-09-15 Coprix Wiehofsky Gmbh Bauplatte
AU6741396A (en) * 1995-08-05 1997-03-05 Alsecco Bauchemische Produkte Gmbh Thermal-insulation element for building facades

Also Published As

Publication number Publication date
PL328427A1 (en) 1999-02-01
PL185398B1 (pl) 2003-05-30
HUP9901356A2 (hu) 1999-08-30
DE59700929D1 (de) 2000-02-03
HUP9901356A3 (en) 2000-08-28
EP0879326A1 (de) 1998-11-25
WO1997029253A1 (de) 1997-08-14
ATE188268T1 (de) 2000-01-15
EP0879326B1 (de) 1999-12-29
CZ289103B6 (cs) 2001-11-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0383510B1 (en) Gypsum board
US6516578B1 (en) Thin brick panel system
US20080210679A1 (en) Panel Heating Device
US8763754B2 (en) Sound insulating element and process for producing a sound insulating element
CZ246398A3 (cs) Deska z izolačního materiálu
PL171028B1 (pl) Prefabrykowana ksztaltka termoizolacyjna PL
US20140076220A1 (en) Heat-insulating-material mat, in particular for building construction, and method for producing the same
CA2131022C (en) Refractory/heat insulating panels
JP4090130B2 (ja) 複合パネル
JP4087967B2 (ja) 目地構造
JPH11159053A (ja) 建築用パネル
JP4020175B2 (ja) 建築用パネル
JPH0532579Y2 (cs)
JP4087966B2 (ja) 目地構造
JP4020174B2 (ja) 建築用パネル
JP4259699B2 (ja) 雪止め兼用防水継手材
JPH02112553A (ja) サンドイッチパネル
JPH1144079A (ja) Alc外壁の改修構造
JP2703785B2 (ja) 壁 材
JP3268182B2 (ja) 断熱材の施工方法
JP4357676B2 (ja) 継手材
JP4790431B2 (ja) 化粧壁材の取付構造
JPH0612115Y2 (ja) サイディングボ−ド
JP4339977B2 (ja) 継手材
JP4447095B2 (ja) 雪止め兼用防水継手材

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19970130