CZ210898A3 - Podávací zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu - Google Patents

Podávací zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu Download PDF

Info

Publication number
CZ210898A3
CZ210898A3 CZ982108A CZ210898A CZ210898A3 CZ 210898 A3 CZ210898 A3 CZ 210898A3 CZ 982108 A CZ982108 A CZ 982108A CZ 210898 A CZ210898 A CZ 210898A CZ 210898 A3 CZ210898 A3 CZ 210898A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weft yarn
yarn
weft
plates
frame plates
Prior art date
Application number
CZ982108A
Other languages
English (en)
Inventor
Luciano Corain
Luigi Corazzola
Giulio Bortoli
Original Assignee
Nuovo Pignone S. P. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=11377673&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ210898(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Nuovo Pignone S. P. A. filed Critical Nuovo Pignone S. P. A.
Publication of CZ210898A3 publication Critical patent/CZ210898A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/34Handling the weft between bulk storage and weft-inserting means
    • D03D47/38Weft pattern mechanisms
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H54/00Winding, coiling, or depositing filamentary material
    • B65H54/02Winding and traversing material on to reels, bobbins, tubes, or like package cores or formers
    • B65H54/28Traversing devices; Package-shaping arrangements
    • B65H54/2833Traversing devices driven by electromagnetic means
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2701/00Handled material; Storage means
    • B65H2701/30Handled filamentary material
    • B65H2701/31Textiles threads or artificial strands of filaments

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Auxiliary Weaving Apparatuses, Weavers' Tools, And Shuttles (AREA)

Description

Podávači zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu
Oblast techniky
Vynález se týká podávacího zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu, obsah ují čího množství podávačích zařízení, jedno pro každou útkovou přízi, jsou složeny z lineárních elektrických motorů obsahujících pevnou desku s permanentními magnety a otočný jezdec, který podává svou přízi otáčením táhla pevně upevněného k jezdci, každá útková příze je udržována ve správné vzdálenosti od ostatních koncovými částmi zvednutých táhel, při snižování do předávací polohy jsou velmi těsně při podávání příze skřipci.
Konkrétněji, vynález se týká zařízení na podávání útkové příze skřipci bezclunkového tkalcovského stavu, ve kterém jsou různé příze přeneseny do zpracování podáním v malém prostoru skřipci, který je zanese do prošlupu.
Dosavadní stav techniky
Lepší vyobrazení technického problému tohoto vynálezu spolu s jednotlivými těžkostmi a požadavky bezčlunkových tkalcovských stavů je uvedeno níže ve způsobu podávání útkové příze na takových stavech, jako je schematicky zobrazeno na obr.
AA ·· AA • AAA A A • ** · · A A A A · A
A A A Á A
AA·· AA »A
AAA
AA ««
A A A A
A A A A
A AAA AAA
A *
A A A A
Obr. 1A zobrazuje na pravé straně už vyrobenou tkaninu a prošlup otevřený ve dvou rovinnách 2 a 3 pohybem nitěnek, které pro jednoduchost na obrázcích nejsou zobrazeny. Při každém otevření prošlupu a s vhodným synchronizátor em je dovnitř zavedena jedna nebo více útkových přízí v závislosti na vzoru vyráběné tkaniny, tato příze nebo tyto příze jsou předávány skřipci 4., který je kroucený a je veden do prošlupu pomocí polotuhého pásku 5_, který se navijí a odvíjí reciprokým přímočarým pohybem ve směru oboustranné šipky 6_ účinkem reciprokého rotačního pohybu ve směru šipky 7_ postraními operačními koly 8_, které jsou přesně řízeny v časových okamžicích výchylkou a rychlostí. V nejčastěji používaných tkalcovských stavech skřipec zanášející útkovou přízi ve skutečnosti obsahuje pár skřipců, které se pohybují ze dvou stran tkaniny a potkávají se ve středu, kde skřipec přebírá přízi z uvedeného zařízení a dokončuje její cestu podél jedné půlky šíře tkaniny, přenáší jí ke skřipci na druhé straně, a otáčí se zpět, aby ukončil cestu podél druhé půlky šíře tkaniny. Útková příze zanesená tímto způsobem do prošlupu je začleněna do tkaniny přirážením paprsku, který není pro jednoduchost zobrazen na obrázcích. Během reciprokého přímočarého pohybu se skřipec 4_ pohybuje podél přerušované čáry horizontální trajektorie 9.,
Množství útkových přízí, které jsou zanášeny a tkány s osnovními přízemi do tkaniny jsou navinuty na cívkách 10. Obr. 1A zobrazuje pro jednoduchost kresby pouze čtyři cívky 10a. b. c, d avšak jsou ve větším počtu obvykle 8, ale v jistých případech více.
Útková příze je podána skřipci 4_ podávacím táhlem 11a,
b. c, d - znovu jsou zobrazeny pro jednoduchost pouze čtyři - které přijímají útkovou přízi 12a. b. c. d z příslušné cívky • 9 99 «· • 9 9 « 9 9 9 9 9 *9 * «·· « 9 « ♦ · 9 9 • 4 9 9 9 9 9 · 99 9 99 9 • *•«99 · 9
9 9 9 ·· «9 «·« 99 99
10a. b. c, d po průchodu příslušným vodičem příze 13a, b. c, d.. Podávači táhla 1 1 jsou každé opatřeno koncovým okem skrz které příslušná útková příze 12 prochází. Tyto táhla se mohou pohybovat mezi dvěmi polohami, mezi horní polohou a dolní polohou, ve které předávají příslušnou útkovou přízi skřipci £. Na obr. 1A jsou táhla 11a. c. d ve své horní poloze a udržují příslušnou útkovou přízi mimo z dosahu skřipce, zatímco táhlo 1 1 b je ve své dolní poloze, ve které předává přízi 12b skřipci £, který je ještě zasouván proti kolu 8_, ale přijede do polohy, ve které zachytí útkovou přízi.
Táhla 1 1 například táhlo 1 1 b na obr, 1, se pohybuje do své spodní předávací polohy, kde přízi podpírá stavěči tyčka 14 tak, že různé útkové příze podávané po jedné skřipci £ leží v hlavní horizontální rovině definované horní hranou tyčky 14 a vrcholem 15 prošlupu, v této oblasti se všechny útkové příze tkaniny sbíhají. Vhodné nastavení úrovňe tyčky 14, tato rovina může být vytvořena dráhou čáry £ skřipce £ tak, že skřipec se nutně setká s podávanou přízí jedním z táhel 1 1 ve vhodném okamžiku.
Obr. 1B schematicky zobrazuje situaci poté, co byla útková příze zachycena skřipcem, který se pohybuje podél čáry £ proti otevřenému prošlupu. Ve směru pohybu dolů z polohy, ve které je útková příze podávána je střihači Člen 1 6, zde je konvenčně označen jako nůžky, které přeruší část útkové příze ležící mezi pohybujícím se skřipcem £ a vrcholem 15 odstřihnutím pomocí vhodného synchronizačního zařízení tak, že útková příze je nesena do otevřeného prošlupu odvíjením z cívek 10 a neotáčí útkovou přízi na stejné straně už vyrobené tkaniny. Na obr. 1A jsou nůžky zobrazeny otevřené, zatímco na obr. 1B jsou zobrazeny zavřené s přestřihnutou přízí 12.
·* ·· ·· * · · · a * • a · á · * · » i · · • ha a a H»· «« a* « va *« a a « a a a a a a a * á a aaa a a a a a a aaa ·· aa
Pro lepší zobrazení požadavků skřipcových tkalcovských stavů a vlastností a výhod tohoto vynálezu budou nyní odkazy na obrázky 2A a 2B, které zobrazují v odpovídajícím příčném pohledu a půdorysu konfiguraci zobrazenou v perspektivním pohledu na obr. 1.
Obr. 2A zobrazuje táhla 11a, c, d udržující příslušné útkové příze 12a, c, d zvednuté, zatímco táhlo 1 1 b je snížené se svou útkovou přízí 12b, která se opírá na tyčce 14. Tato útková příze spojuje hranu tyčky 14 s vrcholem 15. Tato konfigurace je zobrazena v půdorysu na obr. 2B, který zobrazuje různé spodní polohy A, B, C, D, ve kterých různá táhla 1 1 předávají svoji přízi skřipci, když jsou sníženy činností předkládací jednotky 17, obsahující množství pohonů 17a, b, c, d , které snižují a zvedají táhla 11a, b, c, d. ve kterých se otáčí útková příze, vzhledem k činnosti počtu útkových přízí, cívek počet vodičů příze a táhel je větší, běžně osm nebo více.
Jak je zobrazeno na obr. 1 a 2 táhla 11 vystupují s postupně narůstající délkou a výškou z 11a do lid, aby udržely různé útkové příze ve větších vzájemných vzdálenostech v jejich počátečních polohách. V tomto ohledu každá příze, která má být podána musí být spolehlivě snížena pomocí svého táhla bez podání jedné z přízí sousedních táhel účinkem chlupatosti nebo elektrostatického náboje útkové příze. Výsledkem tohoto uspořádání bodů A, B, C, D vyjadřujících množství podávačích členů útkové příze je zobrazení, jak je segment nakloněn k pracovní čáře 9. skřipce 4_.
·· ·« ·* « *« -w *»»» *·· · V · · • · b · · · · « « ·»·»*· b * ♦ ** «·· ···«·· · · ·*·♦ ·« ·« ««« «· ··
- 5 Předávání útkové příze je postupně těžší od první útkové příze 12a k poslední útkové přízi 12b. tento počet, který je zobrazen pro jednoduchost výkresu je však ve skutečnosti větší. Jak může být jesněji vidět z obr. 2B útková příze 12a se setkává se skřipcem v bodě A_ a spočívá v ostřejším úhíu k dráze 9_, zatímco poslední příze 12d se setkává se skřipcem v bodě D' a spočívá v menším úhlu vzhledem k dráze 9..
V tomto ohledu musí být poznamenáno, že takový skřipec 4_ má odpovídající konstrukci s přesnými požadavky na zachycení pouze takových útkových přízí, se kterými se setká v úzkém úhlu, zatímco nezachytí žádné útkové příze, se kterými se setká v pravém úhlu nebo v úhlu, který není ostrý. To odpovídá takovým požadavkům, že prošlup nemusí být perfektně otevřen a žádná osnovní příze není zcela zdvižena nebo snížena, skřipec 4. nemusí držet a táhnout útkovou přízi, ale pouze posunout z její cesty zvednutím nebo snížením do odpovídající polohy. Pod těmito podmínkami tyto příze více vlevo na obr. 2B mají větší pravděpodobnost, že budou zachyceny správně, zatímco útkové příze více vpravo mají větší nejistotu správného proběhnutí operace.
Další nejistota ve správném zachycení této útkové příze, která je více vpravo na výkrese je to, že během zachycení má skřipec větší rychlost. Musí být poznamenáno, že tkalcovské stavy tohoto typu mají frekvenci navíjecího cyklu odpovídající 600-700 přírazů za minutu a skřipec se musí pohnout z klidu, přijít do středu šíře tkaniny, zastavit se a s přesností předat přízi protějšímu skřipci a potom.se vrátit zpět bez příze, to vše v čase menším než jedna desetina sekundy. Pod vlivem těchto okolností jsou příze více vpravo zachyceny skřipcem v mnohem větší rychlosti než příze více * · · « # · · ♦ · · · « • · » » · v • · · · · ♦ »· · ·· ·» « vlevo, což je mnohem obtížnější, a proto je příze zachycena s menší přesností.
Technický problém, zlepšení operace podávání útkové příze a zařízení, které provede tuto etapu tkaní na bezčlunkovém skřipcovém tkalcovském stavu, je v tom posunout Část A'-D' doleva a tím zkrátit délku s_. Na obr. 2B to zobrazuje délku dráhy skřipce podél které jsou různé útkové příze podávány. To je také požadavek na možné zmenšení šířky úhlu, který na obr. 2B sestává z přímé linky spojující bod 15 s body A-D, tyto body zde prezentují sníženou útkovou přízi táhly 1 1 a-d pro předání, avšak musí splnit požadavky ve zvednuté počáteční poloze, konce táhel 11 musí být náležitě odděleny, tak aby se nezapletly se sousedními přízemi během snižování.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje podávači zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu, obsahující množství podávačích zařízení, jedno pro každou útkovou přízi, jsou složeny z lineárních elektrických motorů obsahujících pevnou desku s permanentními magnety a otočný jezdec, který podává svou přízi otáčením táhla pevně upevněného k jezdci, každá útková příze je udržována ve správné vzdálenosti od ostatních koncovými částmi zvednutých táhel, při snižování do předávací polohy jsou velmi těsně při podávání příze skřipci, vyznačující se tím, že lineární motory sestávají z množství pevných rámových desek, na které jsou otočně připojeny příslušní jezdci, kteří se otáčejí kolem středu a každý nosný vystupující prvek je opatřený prostředky na upevnění podávacího táhla útkové příze, pevné rámové desky jsou smontovány tak, aby ·* »· Φφ φ »» φφφφ «φφφ >«·· φ φφ φφ φ φφφφ φφ «φφ φ φ φ φφφ φφφ Φφφφφφ φ φ φφφφ ·· φφ ««φ φφ φφ vytvořily V jedna s druhou, celkové uspořádání lineárních motorů má tvar polootevřené knihy.
Podle výhodného provedení vynálezu jezdci sestávají z vystupující části opatřené nastavitelným upevňovacím systémem podávajících táhel, které umožňuje nastavit větší nebo menší vzdálenost od části podle pořadí v podávacím zařízení.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu jsou v otvorech, které jsou v rámových deskách pro jejich smontování, kolíky se svými středovými rozpěrnými díly různých délek, použitím kratších rozpěrek jsou spojeny díly ve středu otáčení a delšími rozpěrkami mimo střed otáčení.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu jsou rámové desky smontovány tak, že úhel mezi sousedními deskami leží v rozsahu 0°-10°, celkový úhel mezi koncovými deskami je v rozsahu 0°-90°.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu jsou rámové desky smontovány použitím rozpěrek různých délek tak, aby přímka průsečíku rovin desek nebyla v horizontální rovině, ale raději zvednuta na tom konci, který je blíže k podávači poloze příze a snížena na opačném konci.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu jsou rámové desky smontovány, pro otvory umístěnými v horním rohu vzdálenějším od podávači polohy příze, pomocí čepů s delší rozpěrkou než čepy použité pro otvory, umístěné v horním rohu blíže k podávači poloze příze.
«V ·· ·· ·· * · · · · » · φ · * · · • ·· * · e · * * « Φ φ φ * φ · » ΦΦβ·Φ·
- I—-Τ1|Τ - . -II ·*··Φ· Φ φ ~8 ’ ·φ··^·· ·· ··· ·· ··
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn s odkazem na typický příklad provedení, představující neomezený příklad provedení, znázorněný na obr. Ιτ-až 6.
Příklady provedeni vynálezu
Útkové podávači zařízení tohoto vynálezu používá lineární elektrické motory na ovládání podávačích táhel 1 1. Konstrukce těchto motorů je schematicky zobrazena na obr. 3 A a 3B, Jsou velmi známé v technice a jsou široce používány v různých průmyslových a textilních oblastech, jsou popsány například v italském patentu 1,2 1 7,872 nebo v odpovídající evropské přihlášce vynálezu 347,626 se jménem Scavino a v italském patentu 1,248,715 se jménem Vamatex nebo v odpovídající evropské přihlášce vynálezu 461,524. V této pozdější evropské přihlášce vynálezu útkové podávači zařízení pracuje pomocí podávačích táhel, které se pohybují posuvně, převedením reciproké rotace lineárního elektrického motoru na reciproký přímočarý pohyb použitím pružných lan klouzajících ve vodících pouzdrech.
Použitý lineární motor se skládá z pevného rámu 21 ve formě desky nemagnetického materiálu, sestává ze dvou pouzder 22 a 2 2', ve kterých jsou náležitě uloženy desky permanentních magnetů 23 a 231, jak zobrazuje obr. 3A. Tyto permanentní magnety jsou umístěny a upevněny ve svých pouzdrech takovým způsobem, že svým povrchem lícují s čelní stranou pohyblivé části, po které se mohou pohybovat, jsou s polaritou v prvním případě pozitivní a ve druhém případě negativní. Na pevné rámové desce 21 jsou výběžky 24 působící jako rozpěrka pro jezdec nebo pohyblivou část, a ·· i* ·« · «« • · · · · · · · · · · · *·· · · * · · « ··»«·· · » ·♦ ··· »»»·*· · · • •«•μΑ» ·· ·· * otvor 25. pro vložení spojení s pohyblivou částí 3 0 umožňujícího otáčení okolo středu 26.
Jak je zobrazeno na obr. 3B, pohyblivá část 30 sestává z plochého telesa 3 I z materiálu, který není elektricky vodivý, například polymer dobrých mechanických vlastností, s odlehčovacími otvory 32 a výztužnými žebry 33, které také fungují jako rozpěrky podobně jako výběžky 24 na pevném rámu. Pohyblivá část nebo jezdec je také opatřena otvorem 3 4 pro vložení spojení s rámem 21, například kolík a kuličkové ložisko známého typu umožňující rotaci okolo středu 26.
V plochém tělese jezdce 30. je zabudované uzavřené vinutí 3 5 spojené drátem 3 7 s přepínačem/modulátorem 38. stejnosměrného napětí, který dodává energii vinutí 3 5 s odpovídajícím vratným směrem tak, že řiditelné magnetické síly generují opačnou polaritu na kluzných stranách. Na vrcholu jezdce vzdáleném od kolíku, který ho spojuje s rámem je vyčnívající část 3 9 opatřená systémem pro regulovatelné upevnění táhla 1 1 podávajícího útkovou přízi, například vložením táhla do drážky 40. vytvořené ve výčnělku a jeho upevnění mezi dvě části šroubem 41 a maticí 42. Jezdec je poháněn energií z vinutí, jeho výchylka je řízena elektronicky.
Činnost lineárního motoru, skládajícího se z pevné desky spojené s jezdcem, je velice jasně a bohatě popsána ve známé technice, například v citovaném italském patentu
1,2 1 7,872; Změny poloh jsou určeny odpovídajícím směrem vodiče, podle toho vinutí 35 indukuje magnetickou sílu, která přitáhne jezdce proti jednomu z magnetů 2 3, 231 a odpuzuje ho od druhého, v závislosti na směru odpovídajícího vstupu
- 10 ·♦ ·4 ► 4 » 4 • 49 *-09*4 »· do vinutí. K udržení této polohy je pouze nutné »9 ·» • « · * • · 4 ·
44» 4»· • 9 , ••λ ·· stále slabě ho uvádět do pohybu vždy ve stejném směru.
Obr. 3C zobrazuje složený lineární motor. Táhlo 11 ie sevřeno v drážce 40, tak že vystupuje z části 3 9 do větší nebo menší vzdálenosti v závislosti na své poloze v pořadí, ve kterém je táhlo připojeno v podávacím zařízení vynálezu, které je vytvořeno kombinací množství lineárních podávačích motorů jak zobrazuje obr. 3A, B, C.
Způsob smontování těchto komponent . do formy podávacího zařízení je jedna z vynikajících vlastností vynálezu, sestávající ze složení různých lineárních motorů zařízení úhlově posunutých jeden od druhého. Lineární motory vytvořené deskami 21 a jezdci 30 jsou spolu spojeny a vytvářejí V a celkově se podobají polootevřené knize, jak zobrazují obr. 4-6.
Při takto složeném uspořádání, jezdec rotuje okolo svého středu 26 v rovinách otáčení, které jsou vzájemně úhlově posunuty.
Jak zobrazuje obr, 4A, na kterém jsou rámové desky 21a, b. c.,. zobrazeny z bokorysu bez svých pohyblivých jezdců 3 0a, b, c.,.. dvě nebo více sad dvou nebo více otvorů 5 0. 5 1, 52 skrz které jsou vytvořeny na rámových deskách 2 1 každého lineárního motoru v krajní poloze neovlivňují pohybem jezdce 3 0, aby umožnily různým deskám 21 být smontovány do vzoru V v uvedených rovinách rotací, spojením dvou otvorů spolu najednou jak je popsáno níže v příkladu provedení.
·· 99 99 » 9 9 9 9 9
99 9 9
9 9 · 9 9 • 9 9 9 9 ι 9999« 99 »9 99
9 9
I 9 9 9
99· 999
9
99
Tři otvory 50j_, 5 11. 521 desky 21 a odpovídají otvorům 5 01, 51 i, 5 21 desky 21b, takto seskupenými otvory jsou prostrčeny rozpěrné kolíky skládající se ze dvou koncových válcových částí, které proniknou a přesně dosednou do otvorů 5 0, 5 1, 5 2 a mají zvětšenou prostřední část vytvářející rozpěrku mezi různými rámovými deskami. Ke spojení desky 21 b s deskou 21 c je použito odpovídajících otvorů 5O2, 5 12, 5 22.
Jak je zobrazeno na obr. 4B, tohoto spojení je dosaženo použitím kolíků 60, 61 s válcovou částí - sloužící jako rozpěrka mezi různými rámovými deskami 21 - různých délek. Je použito kolíků 60 s kratšími rozpěrkami pro část uzavřenou ve středu otáčení 2 6 a kolíků 61 s delšími rozpěrkami pro ty Části, které jsou více vzdáleny od uvedené ho středu otáčení.
Šířka spojovacího úhlu mezi sousedními deskami je v rozsahu nejlépe 0°-10°, s maximálním úhlem mezi koncovými deskami v rozsahu 0°-90°, vzhledem k aktuálnímu počtu spojovaných desek.
Desky 21 umístěné tímto způsobem jsou upevněny známými prostředky, například dvěmi Č-profily 62, 63. které spolu spojují konec desek, ale s vloženou koncovou rozpěrkou 64, tak aby nebylo zabráněno rotačnímu pohybu posledního jezdce 3 Od.
Obr. 5 zobrazuje celkové smontované podávači zařízení útku. Pro získání požadované vzdálenosti mezi útkovými přízemi v jejich podepřené poloze, v příkladu provedení vynálezu, jsou různá táhla 11 vyrobena všechna stejně, ale jsou připojena do svých držáků 3 9 tak, že vystupují s ·♦ «φ *· φ »* ·· φ · φ φ · φ φφ φφφφ • ΦΦ · · · i·»·
Φ Φ Φ Φ Φ Φ Φ · ···♦»!
φ φ · « φ Φ φ
ΦΦΦΦ* φφ «φ φφφ ΦΦ φφ postupně narůstající délkou od 1 1 a do lid, podle pořadí v připojeném podávacím zařízení. Vždy jsou zobrazeny pouze čtyři pro jednoduchost, ale ve skutečnosti jsou ve větším počtu.
Jestliže je úhel mezi deskami motoru, jak je zobrazeno na obr. 4B, je jasné, že táhla 1 1 se otáčejí proti poloze podávající přízi v rovinách, které přibližují jedno k druhému v procesu sestupování podél přerušovaných čar. Táhla 1 1, jejíchž táhlo je obecně zobrazeno na obr. 5 ve své snížené poloze na předávání útkové příze, vzájemně se sbíhají, vzájemně se přibližují k podávacím bodům A*-B*-C*-D* útkové příze, jak je zobrazeno na obr. 6.
V porovnání se situací známé techniky zobrazené na obr. 2B, podávači úsek s* pro příze 12a-d ie výrazně kratší a úhel a*, obsahující svazek přímek spojujících bod 15 s body A * B*-C*-D*. které representují snižování útkové příze do předávací polohy táhly 11 a-d, je více úzký.
V upraveném příkladu provedení mohou být pevné desky 21 složeny znovu do tvaru knihy, ale použitím otvorů 5 2, tzn. těch otvorů, které jsou umístěné na horní straně a jsou vzdálenější od podávači polohy příze, kolíky 61 mají delší rozpěrky než kolíky používané pro otvory 50, tzn. ty, které jsou umístěné na horní straně uzavírající podávači polohu příze. Tento způsob spojení desek 21 má vliv na polohu přímky průsečíku rovin desek 21, která není delší v horizontálním směru, ale je zvednuta na konci upevněním v otvorech 50 a snížena na konci uzavřením do otvorů 5 2, a tím se zvýší další vliv vzájemného přiblížení předávacích poloh A*-B*-C*-D* útkových přízí, dalším zkrácením úseku s* a zúžením úhlu a*.
• »1 »9 9« > 9 9 • 9 ·
9
9999 9 9
9« » 9 9 9
I 9 9 9
999 999
9
99
- 13 Mělo by být také poznamenáno, že vynález je také schopen dosáhnout obojího - redukce rozsahu poloh podávání útkové příze (startující z pohotovostní polohy) a větší mezery mezi přízemi, když jsou podepřené - pro stejný rozsah poloh podávání útkové příze skřipci.
Podle dalšího příkladu provedení vynálezu, mohou být rámové desky 21 smontovány s různě daleko vystupujícími táhly 1 1 a s různými úhly mezi deskami 21, tak aby byla mezi útkovými podavači větší mezera v počáteční poloze, aby bylo možno uložit přízi, která se lépe zamotává s druhými, jestliže používáme stále stejné komponenty, ale různě smontované. V porovnání s podávač ím zařízením útkové příze podle známé techniky, zařízení podle vynálezu nabízí značné výhody v provedení i v konstrukci. V tomto ohledu je zařízení konstruováno s pevnými spoji a, pro podávání příze, nepoužívá pružných členů umístěných mezi lineárním motorem a táhlem vodícím přízi. Takové mezičlánky mohou mít vliv v celkovém provedení v porovnání s nabízeným provedením lineárního motoru na rychlost, zrychlení, zpomalení, Čas a úhlové řízení polohy.
S takovým uspořádáním se během každého podávacího cyklu pružné členy deformují a vzniká značné tření ve vodicích pouzdrech, oproti těmto vodičům příze. Tato okolnost je významná v lehkosti požadovaného provedení zařízení. To musí pracovat s velkým množstvím podavačů, s frekvencí 600-700 přírazů za minutu a s přesnou trajektorií, aby se nezamotaly sousední příze.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Podávači zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu, obsahující množství podávačích zařízení, jedno pro každou útkovou přízi, jsou složeny z lineárních elektrických motorů obsahujících pevnou desku (21) s permanentními magnety a otočný jezdec (30), který podává svou přízí otáčením táhla (11) pevně upevněného k jezdci (30), každá útková příze je udržována ve správné vzdálenosti od ostatních koncovými částmi zvednutých táhel (11), při snižování do předávací polohy jsou velmi těsně při podávání příze (12) skřipci (4), vyznačující se tím, že lineární motory sestávají z množství pevných rámových desek (21), na které jsou otočně připojeny příslušní jezdci (30), kteří se otáčejí kolem středu (26) a každý nosný vystupující prvek (39) je opatřený prostředky na upevnění podávacího táhla (11) útkové příze, pevné rámové desky jsou smontovány tak, aby vytvořily V jedna s druhou, celkové uspořádání lineárních motorů má tvar polootevřené knihy.
  2. 2. Podávači zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu podle nároku 1, vyznačující se tím, že jezdci (30) sestávají z vystupující části (39) opatřené nastavitelným upevňovacím systémem podávajících táhel (11), které umožňuje nastavit větší nebo menší vzdálenost od části (39) podle pořadí v podávacím zařízení.
  3. 3. Podávači zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu podle nároku 1, vyznačující se tím, že v otvorech (50, 5 1, 52), které jsou v rámových deskách (21) pro jejich smontování, jsou kolíky (60, 61) se svými středovými rozpěrnými díly různých délek, použitím kratších
    99 «9
    9 9 9 4
    9 99
    -li“ 9 9· — 5 * — 9999 - 9 9 . i n »«9 9*9*r· • 99 99
    Μ 9 * · 9
    9 9 9 9 9
    9 9 999999
    9 9 >
    999 99 99 rozpěrek jsou spojeny díly ve středu otáčení (26) a delšími rozpěrkami mimo střed otáčení.
  4. 4. Podávači zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu podle nároku 3, vyznačující se tím, že rámové desky (21) jsou smontovány tak, že úhel mezi sousedními deskami leží v rozsahu 0°-10°, celkový úhel mezi koncovými deskami je v rozsahu 0°-90°.
  5. 5. Podávači zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu podle nároku 1, vyznačující se tím, že rámové desky (21) jsou smontovány použitím rozpěrek různých délek tak, aby přímka průsečíku rovin desek (21) nebyla v horizontální rovině, ale raději zvednuta na tom konci, který je blíže k podávači poloze příze a snížena na opačném konci.
  6. 6. Podávači zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu podle nároku 1, vyznačující se tím, že rámové desky (21) jsou smontovány, pro otvory (52) umístěnými v horním rohu vzdálenějším od podávači polohy příze, pomocí čepů (61) s delší rozpěrkou než čepy (61) použité pro otvory (50) umístěné v horním rohu blíže k podávači poloze příze.
CZ982108A 1997-07-30 1998-07-02 Podávací zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu CZ210898A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT97MI001821A IT1293506B1 (it) 1997-07-30 1997-07-30 Dispositivo modulare per la presentazione dei fili di trama nei telai tessili senza navetta

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ210898A3 true CZ210898A3 (cs) 1999-04-14

Family

ID=11377673

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ982108A CZ210898A3 (cs) 1997-07-30 1998-07-02 Podávací zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6026864A (cs)
EP (1) EP0894883B8 (cs)
JP (1) JPH11107115A (cs)
CZ (1) CZ210898A3 (cs)
DE (1) DE69830217T2 (cs)
IT (1) IT1293506B1 (cs)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1024214B1 (de) * 1999-01-28 2006-05-17 Sultex AG Vorrichtung und Anordnung zum Vorlegen eines Schussfadens für eine Greiferwebmaschine
JP2000220060A (ja) 1999-01-28 2000-08-08 Sulzer Textil Ag レピア織機の緯糸供給装置及び配列構造
BE1012676A3 (nl) * 1999-05-12 2001-02-06 Wiele Michel Van De Nv Inrichting voor inslagannulatie op een weefmachine.
DE10013625A1 (de) * 2000-03-18 2001-09-27 Dornier Gmbh Lindauer Fadenbremse, insbesondere Schussfadenbremse für Webmaschinen
EP1338688B1 (en) * 2002-02-25 2008-10-08 GIVIDI-Italia S.p.A. Thread clamp for a carrier thread gripper in a rapier loom
SE0300809L (sv) * 2003-03-25 2004-03-02 Texo Ab Anordning vid vävmaskin
DE102005012014A1 (de) * 2005-03-16 2006-09-28 Saurer Gmbh & Co. Kg Fadenchangiervorrichtung für eine Spuleinrichtung einer Kreuzspulen herstellenden Textilmaschine
US8960596B2 (en) 2007-08-20 2015-02-24 Kevin Kremeyer Energy-deposition systems, equipment and method for modifying and controlling shock waves and supersonic flow
SE533266C2 (sv) * 2008-12-16 2010-08-03 Texo Ab Vävmaskin med modulariserad drivning
ITPD20110249A1 (it) 2011-07-21 2013-01-22 Smit Textile S P A Telaio tessile a singola pinza
US10669653B2 (en) * 2015-06-18 2020-06-02 Kevin Kremeyer Directed energy deposition to facilitate high speed applications
IT201900014982A1 (it) * 2019-08-23 2021-02-23 Santex Rimar Group S R L Dispositivo per il risparmio della trama in macchine per tessere

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH418249A (de) * 1964-10-26 1966-07-31 Scheffel Walter Farbenwechselapparat für schützenlose Webmaschinen
GB1259187A (cs) * 1968-04-19 1972-01-05
US4132249A (en) * 1973-12-18 1979-01-02 Incotex S.A. Weft selection and retention mechanism for shuttleless looms
DE2502466C3 (de) * 1975-01-22 1985-05-30 Hermann Wangner Gmbh & Co Kg, 7410 Reutlingen Wechselschuß-Papiermaschinensieb
DE2940202A1 (de) * 1979-10-04 1981-04-16 Institute für Textil- und Faserforschung Stuttgart, 7410 Reutlingen Webmaschine
IT1217872B (it) * 1988-06-20 1990-03-30 Mario Scavino Dispositivo guida filo a leva azionato da motore lineare per macchine tessili
IT1248715B (it) * 1990-06-11 1995-01-26 Vamatex Spa Dispositivo di presentazione della trama per telai di tessitura a pinze
BE1006347A3 (nl) * 1992-11-16 1994-07-26 Picanol Nv Inrichting voor het presenteren van inslagdraden bij weefmachines.
JPH09268453A (ja) * 1996-03-27 1997-10-14 Toyota Autom Loom Works Ltd 織機における緯糸選択装置

Also Published As

Publication number Publication date
EP0894883B1 (en) 2005-05-18
EP0894883A2 (en) 1999-02-03
DE69830217T2 (de) 2006-05-04
EP0894883B8 (en) 2005-07-13
IT1293506B1 (it) 1999-03-01
US6026864A (en) 2000-02-22
ITMI971821A1 (it) 1999-01-30
JPH11107115A (ja) 1999-04-20
DE69830217D1 (de) 2005-06-23
EP0894883A3 (en) 1999-06-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ210898A3 (cs) Podávací zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu
CZ210798A3 (cs) Podávací zařízení útkové příze na bezčlunkovém tkalcovském stavu
JP2011231450A (ja) 3次元製織のための織機およびその製織方法
JPH07331558A (ja) レピア織機における緯入れ方法及び装置
DE60018374T2 (de) Verfahren und Vorrichtung mit schlaufenformenden Drahtabziehvorrichtungen zum Bewickeln von Statoren dynamoelektrischer Maschinen
CN109208158B (zh) 在片梭织机中不使用假边的纬纱操作装置
EP1135548B1 (en) Bringer gripper for looms without shuttles, particularly suited for the simultaneous introduction of multiple wefts into a warp inlet
JPS6015741B2 (ja) 幅の狭い細長い部材の束から個々の部材を選別する選別装置
CA2115789C (en) Yarn positioning apparatus
EP3775342B1 (en) Distance fabric, a method of forming the distance fabric and a weaving machine for performing the method
US4204414A (en) Clamping means for material in thread, ribbon or strip form
US7806146B2 (en) Device for controlling the transverse movement of the warp threads of a textile weaving machine
EP3775343B1 (en) A weaving machine system for pulling binding warp yarns from a shed into a gap between the upper and lower outer fabrics of a distance fabric
US4830064A (en) Mechanical loom
CN220412463U (zh) 一种经编机线筒放卷器
US4609015A (en) Device for producing a fabric edge provided with a binding (whip edge)
DE1535516B1 (de) Webverfahren mit Entnahme des Schussfadens von einem ausserhalb des Webfaches befindlichen Fadenvorrat und Webmaschine zur Durchfuehrung des Verfahrens
CN210215721U (zh) 一种纬纱分离装置
WO2017125357A1 (de) Elektromotorisch arbeitende vorrichtung zum bilden einer dreherkante, insbesondere für eine webmaschine, sowie projektilwebmaschine mit einer solchen vorrichtung
DE2927283C2 (de) Schußeintragungsvorrichtung für Nadelwebmaschinen
EP0676493A1 (en) Weft yarn presentation device for looms
CZ283194A3 (en) System of extensible rods with electomagnets for control device of a rotary dobby machine
EP2181214A1 (de) Greifer und schussfadeneintragvorrichtung für eine greiferwebmaschine
DE1535516C (de) Webverfahren mit Entnahme des Schußfadens von einem außerhalb des Webfaches befindlichen Fadenvorrat und Webmaschine zur Durchführung des Verfahrens
DE1942212A1 (de) Saugduese

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic