CZ2011773A3 - Zpusob prípravy konce príze pro zaprádání na rotorových doprádacích strojích a sprádací rotor - Google Patents

Zpusob prípravy konce príze pro zaprádání na rotorových doprádacích strojích a sprádací rotor Download PDF

Info

Publication number
CZ2011773A3
CZ2011773A3 CZ20110773A CZ2011773A CZ2011773A3 CZ 2011773 A3 CZ2011773 A3 CZ 2011773A3 CZ 20110773 A CZ20110773 A CZ 20110773A CZ 2011773 A CZ2011773 A CZ 2011773A CZ 2011773 A3 CZ2011773 A3 CZ 2011773A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
yarn
spinning
rotor
edge
vacuum
Prior art date
Application number
CZ20110773A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ303613B6 (cs
Inventor
Ferkl@Milos
Kutlvasr@Jirí
Sloupenský@Jirí
Original Assignee
Rieter Cz S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Cz S.R.O. filed Critical Rieter Cz S.R.O.
Priority to CZ20110773A priority Critical patent/CZ303613B6/cs
Priority to DE102012110926.5A priority patent/DE102012110926B4/de
Priority to CN201210488793.7A priority patent/CN103132186B/zh
Publication of CZ2011773A3 publication Critical patent/CZ2011773A3/cs
Publication of CZ303613B6 publication Critical patent/CZ303613B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/40Removing running yarn from the yarn forming region, e.g. using tubes

Abstract

Zarízení obsahuje sprádací rotor (1) ulozený v podtlakové komore (3) pripojené podtlakovým kanálem (31) ke zdroji podtlaku. Príze (7) se pres odtahovou trubicku (5) a vývodku (51) nasaje do podtlakového kanálu (31), nacez se mezi vývodkou (51) a podtlakovým kanálem (31) prerusí okrajem otácejícího se sprádacího rotoru (1), címz se na zavedené prízi (7) vytvorí konec príze (7) pro zapredení. Okraj vstupního otvoru sprádacího rotoru (1) je opatren zdrsnením (11), které zajistuje prebrousení príze (7).

Description

Způsob přípravy konce příze pro zapřádání na rotorových dopřádacích strojích a spřádací rotor
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu přípravy konce příze pro zapřádání na rotorových doprádacích strojích obsahujících spřádací rotor uložený v podtlakové komoře připojené podtlakovým kanálem ke zdroji podtlaku.
Dále se vynález týká spřádacího rotoru.
IQ Dosavadní stav techniky
Při každém obnovování předení, takzvaném „zapřádání“ na rotorových dopřádacích strojích, ať již při zahajování předení nebo po libovolném technologickém přerušení výroby příze, je nezbytné připravit konec příze pro nové zapředení. Postupně je třeba odměřit potřebnou délku příze a vhodným způsobem upravit její konec, tak aby bylo dosaženo co možná nejvyšší kvality zápředku. Následně je konec příze spuštěn na sběrnou drážku spřádacího rotoru a po spojení se stužkou vláken v drážce spřádacího rotoru je zahájeno odtahování příze a navíjení příze na cívku.
/ . Na ručně obsluhovaných rotorových dopřádacích strojích provádí 29 všechny kroky přípravy konce příze pro zapředení obsluha, včetně odměření potřebné délky příze, úpravy konce příze pro zapředení a zavedení konce příze do výstupní trubice spřádací jednotky, do níž se konec příze nasaje a ustaví v předem stanovené vzdálenosti od sběrné drážky rotoru. Po zavedení konce příze do výstupní trubice spřádací jednotky jsou další kroky zapředení 25 provedeny obsluhou, obvykle pomoci zapřádací páčky. Při odměřováni délky příze pro zapředení a přípravě jejího konce obsluhou může docházet k mnoha nepřesnostem, což může podstatným způsobem ovlivnit kvalitu jak na jednotlivých pracovních místech, tak i při opakovaném zapřádání na jednom pracovním místě.
PS3776CZ
Na poloautomatických rotorových dopřádacích strojích provádí obsluha všechny kroky přípravy příze pro zapředení od vyhledání příze přes odměření délky příze, vytvoření konce příze pro zapředení, vložení příze do její pracovní dráhy na pracovním místě, zavedení příze do vychylovacího prostředku a 5z t zavedení konce příze do výstupní trubice spřádací jednotky. Všechny následující kroky obnovování předení zajišťují prostředky pracovního místa stroje, jak je popsáno například v CZ 284 295 nebo CZ 284 729. Tím se dosáhne podstatného zvýšení kvality zápředků oproti ručně obsluhovaným strojům. Přesto může obsluha negativně ovlivnit kvalitu zápředků zejména při 1,0 odměřování délky příze a vytváření optimálního konce příze pro zapředení.
U automatických dopřádacích strojů se zapřádání provádí pomocí obslužného zařízeni, které provádí všechny zapřádací kroky včetně odměření délky příze a vytvoření konce příze pro zapředení, například rozkroucením příze nebo rozfrézováním a podobně, tak aby konec příze obsahoval částečně od 15 sebe vzdálená vlákna a tak se lépe spojil se stužkou vláken ve sběrné drážce rotoru. Vytváření konce příze vyžaduje specielní zařízení, umístěné na obslužném zařízení a je to přitom poměrně časově náročná operace, která negativně ovlivňuje dobu, nutnou pro setrvání obslužného zařízení na obsluhovaném pracovním místě.
Způsob přípravy konce příze pro zapředení a zařízení k provádění takového způsobu je předmětem mnoha patentů. Například CZ 216 990 popisuje způsob oddělení konce příze pro zapřádání na spřádací jednotce rotorového doprádacího stroje, při kterém se příze umístěná v odtahové trubičce příze v určitém místě pozvolní, oddělený konec se odvede a vytvořený Ž5 konec se vrací do spřádacího rotoru pro zapředení. Původní konec příze je přitom před rozvolňováním zajištěn sevřením a příze se po nezvolnění rozdělí působením krátkodobého zvýšení osového napětí v příze mezi místem sevření a odtahovými válečky spřádací jednotky. Krátkodobým zvýšením osového napětí příze se dosahuje bud časově omezeným pohybem odtahových válečků 30 příze ve směru odtahu, nebo prodloužením dráhy příze mezi místem sevření a odtahovými válečky, jehož se dosáhne s výhodou odklopením spřádací jednotky.
P33776CZ~'
- 3 Při zapřádání se příze nasávaná odtahovou trubičkou do rotoru v odtahové trubičce působením proudu vzduchu vychýlí do pomocného podtlakového kanálu a v něm se její konec zajistí sevřením, a dalším působením proudu vzduchu na rozhraní odtahové trubičky a pomocného 5. odtahového kanálu se příze v tomto místě rozvolní, načež se zvýšením osového napětí v místě rozvolnění rozdělí a vytvoří se konec příze pro zapřádání, který se nachází v odtahové trubičce a dalším zpětným otáčením odtahových válečků a působením podtlaku v rotoru se tento vytvořený konec příze přemístí na sběrnou drážku rotoru, kde se spojí se stužkou vláken a 10 zahájí se odtahování vypřádané příze. Tento způsob je však složitý a pro jeho provádění je třeba spřádací jednotku opatřit množstvím přídavných prostředků což zvyšuje složitost spřádací jednotky a tím i výrobní náklady.
Cílem vynálezu je vyřešit způsob přípravy konce příze pro zapředení, vhodný jak pro automatické tak pro poloautomatické dopřádací stroje, který by 16 dále zvyšoval kvalitu zápředků, snižoval čas potřebný pro zapředení, snižoval negativní vliv činnosti obsluhy na rozptyl kvality zápředků a vyžadoval minimální množství úprav součástí spřádací jednotky.
Podstata vynálezu £0 Toho je dosaženo způsobem přípravy konce příze pro zapřádání na rotorových dopřádacích strojích podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že příze se přes odtahovou trubičku a vývodku zavede do podtlakového kanálu, načež se mezi vývodkou a podtlakovým kanálem přeruší okrajem otáčejícího se spřádacího rotoru, čímž se na zavedené přízi vytvoří konec příze pro zapředení.
$ Konec příze pro zapředení se vytváří ve spřádací jednotce po zavedení příze do odtahové trubice spřádací jednotky, takže po vytvoření konce příze není nutná žádná další manipulace s koncem příze, který po přerušení příze zůstane v prostoru rotoru připraven v optimální vzdálenosti od sběrného povrchu ke spuštění do sběrné drážky a spojení s připravenou stužkou vláken.
0* Do podtlakového kanálu lze přízi zavádět při zavřeném víku spřádací jednotky a zastaveném rotoru, kdy se příze po zavedení dotýká okraje
PS37766Z zastaveného rotoru, který se pro přerušení příze roztoči. Vzhledem k tomu, že mezera mezi víkem spřádací jednotky a rotorem je malá, je při zavádění příze do podtlakového kanálu vhodné zvýšit podtlak.
Zvětšení mezery mezi víkem spřádací jednotky a rotorem se dosáhne K oddálením víka od rotoru nebo pootevřením víka a v obou těchto polohách lze přízi snadněji zavést do podtlakového kanálu. U spřádacích rotorů s individuálním pohonem, u nichž je rotor uložerKmagnetickém poli, lze mezeru pro průchod příze kolem okraje rotoru zvětšit osovým pohybem rotoru ve směru od přiváděcího kanálu vláken, tedy zasunutím rotoru. Příze se přitom může 10 dotýkat okraje zastaveného rotoru a k jejímu přerušení dojde po roztočení rotoru, nebo prochází mimo okraj rotoru a k jejímu přerušení dochází, jakmile dráha příze mezi vývodkou a podtlakovým kanálem protne okraj otáčejícího se rotoru. Ktomu dojde buď při návratu víka z oddálené polohy do provozní polohy, nebo při úplném zavírání víka z pootevřené polohy nebo při návratu 15 rotoru do provozní polohy.
Okraj vstupního otvoru rotoru je pro snadnější přerušení příze opatřen zdrsněním, které může být tvořeno výstupky, prohlubněmi, nánosem brusivá nebo jejich kombinací. Zdrsnění zajišťuje spolehlivé přebroušení příze, jímž se zároveň vytvoří částečně rozvolněný konec příze, který je nejvhodnější 20 k následnému spojení se stužkou vláken.
Příze se před přerušením okrajem otáčejícího se spřádacího rotoru nasaje působením podtlaku ze zdroje podtlakového vzduchu a během přerušování se udržuje alespoň částečně napnutá působením tohoto podtlaku a/nebo vhodnými mechanickými prostředky.
Nejvyšší kvality přebroušení příze se dosahuje, když se před a/nebo během přerušováni příze poloha příze vzhledem k okraji rotoru mění střídavým pohybem ve směru odtahu a vracení příze.
Podstata vynálezu spočívá také ve spřádacím rotoru, u něhož je okraj vstupního otvoru opatřen zdrsněním.
30 Při tom íe výhodné, je-li zdrsnění tvořeno alespoň jedním výstupkem a/nebo alespoň jednou prohlubní a/nebo nánosem brusivá.
PS3776CZ-** ’ 5 Přehled obrázků na výkrese
Příklady provedení zařízení k provádění způsobu podle vynálezu a spřádací rotor podle vynálezu jsou znázorněny na přiložených výkresech, kde značí Obr. 1 řez částí spřádací jednotky v poloze při předení, Obr. 2 rez podle 5 Obr. 1 v pootevřené poloze víka, Obr. 3 řez podle Obr. 1 při zavírání víka, Obr. 4 řez částí spřádací jednotky s individuálním pohonem v pootevřené poloze víka, Obr. 5 řez Částí spřádací jednotky se zavřeným víkem a Obr. 6a - c rotor opatřený na okraji vstupního otvoru zdrsněním.
Příklady provedení vynálezu
Způsob přípravy konce příze pro zapřádáni na rotorových dopřádacích strojích podle vynálezu bude vysvětlen na jedné spřádací jednotce rotorového dopřádacího stroje schematicky znázorněné na Obr. 1 až 3.
Spřádací jednotka rotorového dopřádacího stroje obsahuje spřádací rotor ί 5 1 známým neznázorněným způsobem otočně uložený v tělese 2 spřádací jednotky a spřažený s neznázorněným pohonem. Rotor 1 je tvořen tělesem bez ventilačních otvorů a je uložen v podtlakové komoře 3, která je podtlakovým kanálem 31 spojena se známým neznázorněným zdrojem podtlaku. Ve znázorněném provedení je podtlaková komora 3 vytvořena v tělese 2 spřádací 20 jednotky a z vnější strany je v pracovní poloze při předení uzavřena víkem 4, které je odklopně uloženo na tělese 2 spřádací jednotky například pomocí Čepu 41. Ve víku 4 je dále vytvořen dopravní kanál 42 ojednocených vláken a uložena odtahová trubička 5, jejíž konec směrující do rotoru 1 je zakončen ~ příze a druhý konec volnÝ a ústí v oblasti pod odtahovými 25 válečky 6 spřádacího místa rotorového dopřádacího stroje.
Při předení se do spřádacího rotoru 1 přivádějí dopravním kanálem 42 ojednocená vlákna ze známého neznázorněného ojednocovacího ústrojí. Ojednocená vlákna se na sběrné drážce rotoru 1 ukládají do stužky vláken, která se známým způsobem přetváří do příze 7, která se z rotoru 1 odvádí 30 vývodkou 51 a odtahovou trubičkou 5 a odtahuje odtahovými válečky 6 a dále
- PS3776€^ J se známým neznázorněným způsobem navíjí na cívku. Do rotoru 1 jsou tedy ojednocená vlákna přiváděna ze stejné strany jako je odváděna příze 7.
Po přerušení předení se obvykle nejprve vyčistí spřádací rotor 1_ od zbytků vláken a případných nečistot, což se provádí pří otevřeném víku 4.
Následně se víko 4 přivře do pootevřené polohy, která je znázorněná na Obr 2 V této poloze je odtahová nálevka 51 dostatečně blízko podtlakové komory 3, která je v této fázi připojena ke zdroji podtlaku, a působení tohoto podtlaku se projevuje i ve vývodce 51 a v odtahové trubičce 5, kterou proudí vzduch směrem do rotoru 1.
ίθ V této pootevřené poloze víka 4 se zahájí způsob přípravy konce příze 7 pro zapředení podle vynálezu. V případě, že se konec příze 7 nachází mimo odtahovou trubičku 5, je konec příze 7 do odtahové trubičky naveden obsluhou nebo obslužným zařízením. Následně se zpětným pohybem příze a působením podtlaku příze 7 protáhne odtahovou trubičkou 5 do podtlakové komory 3, v níž 15 je působením podtlaku konec příze dále zaváděn do podtlakového kanálu 31, v němž je působením podtlaku udržován a napínán. Ve znázorněném provedení prochází příze 7 při nasávání mimo okraj spřádacího rotoru 1, který je během nasávání příze zastaven nebo se otáčí. Po nasátí příze 7 se rotor χ, pokud byl během nasávání příze zastaven, roztočí. K přerušení příze 7 dochází 20 při zavírání víka 4, kdy se příze 7 mezi vývodkou 51 a podtlakovým kanálem 31 dostane do kontaktu s okrajem otáčejícího se rotoru 1, který ji přeruší a původní konec příze 7 se odsaje, jak je znázorněno na Obr. 3. Tím se na přízi 7 vytvoří konec příze pro zapřádání, přičemž je výhodné, že tento konec se již nachází ve spřádacím rotoru 1 a jeho délka je vlivem známé geometrie spřádacího 25 rotoru χ vždy kratší, než je vzdálenost od vývodky 51 ke sběrné drážce spřádacího rotoru 1, přičemž vzdálenost mezi koncem příze 7 a sběrnou drážkou rotoru 1 je v podstatě konstantní, daná pouze úhlem skluzové stěny spřádacího rotoru
Délka vracení konce příze 7 při zapřádání je tedy prakticky nezávislá na 30 průměru spřádacího rotoru 1 a může být tedy fakticky konstantní.
Pro opakovaně proveditelné přerušení příze 7 a vytvoření konce příze 7 pro zapřádáni o opakovatelně stejné délce a stejné kvalitě je okraj vstupního
PS3776CZ-7 otvoru rotoru 1_ přicházející do styku s přízí 7 při jejím přerušování opatřen zdrsněním 11., které je tvořeno alespoň jedním výstupkem a/nebo alespoň jednou prohlubní a/nebo nánosem brusivá, jak je znázorněno na Obr. 6a, 6b, 6c. U provedení podle Obr. 6a je zdrsnění 11 na okraji rotoru 1 vytvořeno 5 jedním výstupkem, u provedení podle Obr. 6b je část rotoru 1 u okraje na dvou místech odstraněna a vzniklý prostor je vyplněn brusivém, a u provedení podle Obr. 6c je okraj rotoru 1 opatřen zářezy po celém obvodu rotoru T Zdrsnění 11 na okraji rotoru 1. umožňuje spolehlivé opakovatelné přebroušení příze 7 se zaručeně stejnou délkou konce příze 7 pro zapředení. Konec příze 7 se při 10. rozbrušování částečně rozvolní, takže je optimálně připraven ke spojení se stužkou vláken, která se známým způsobem vytvoří ve sběrné drážce rotoru 1.
Před a/nebo během přerušování příze 7 lze pro zlepšení kvality konce příze 7 pro zapřádání vyvolat střídavý krátkodobý pohyb odtahového ústrojí 6 ve směru odtahu a vracení příze, jímž se mění poloha příze 7 vůči okraji rotoru 1 $ 1. Pohyb příze 7 vůči okraji rotoru je v jednotkách milimetrů.
V neznázorněném provedení se příze 7 v podtlakovém kanálu 31 mechanicky zajistí, například známým svěrným prostředkem. Po mechanickém zajištění příze v podtlakovém kanále 31 může být po dobu do přerušení příze 7 okrajem rotoru 1 vypnut nebo snížen podtlak v podtlakové komoře 3, nebo se 2D působení podtlaku nemění.
Při vhodném uspořádání spřádací jednotky lze přízí 7 do podtlakového kanálu 31_ zavádět pří zavřeném víku 4 nebo lze víko 4 spřádací jednotky uspořádat na tělese 2 s možností oddálení od tělesa 2 a přízi 7 do podtlakového kanálu 31 zavádět při oddáleném víku 4. Zavedená příze 7 se 25 přitom může dotýkat okraje zastaveného rotoru 1^ nebo prochází mimo okraj rotoru 1, který v tomto případě může být zastaven nebo se může otáčet.
Další provedeni zařízení dle vynálezu je znázorněno na Obr. 4 a 5. Zde je znázorněn spřádací rotor ls individuálním pohonem, např. podle patentu CZ 294707 nebo zveřejněné evropské patentové přihlášky EP 06466021.0, který je 30 uložen ve víku 4 spřádací jednotky, které je pomocí čepu 21 uloženo na tělese spřádací jednotky. Rotor 1 je uložen v magnetickém poli, které slouží k jeho levitaci, středění, stabilizaci a pohonu, a je uspořádán v podtlakové komoře 3,
PS3776CZ- —
- 8 která je vytvořena v tělese 3 spřádací jednotky a ve víku 4 spřádací jednotky. Podtlaková komora 3 je podtlakovým kanálem 31 vytvořeným v tělese 2 spřádací jednotky spojena se známým neznázorněným zdrojem podtlaku. V tělese 2 spřádací jednotky je vytvořen dopravní kanál 22 ojednocených S vláken, který ústí do vstupního otvoru rotoru χ. Proti vstupnímu otvoru je uvnitř rotoru 1 uspořádána vývodka 51 příze 7, která je uložena ve statoru individuálního pohonu. Na vývodku 51 navazuje neznázorněná odtahová trubička příze.
Při předení se do otáčejícího se spřádacího rotoru 1 vstupním otvorem 10 přivádějí ojednocená vlákna, která se ukládají ve sběrné drážce rotoru 1 do stužky vláken, která se známým způsobem přetváří na přízi 7, která se z rotoru 1 odvádí na opačnou stranu, než jsou přiváděna ojednocená vlákna, a prochází přes vývodku 5χ, odtahovou trubičku a je známými neznázorněnými odtahovými válečky odtahována z rotoru 1 a dále známým způsobem navíjena 15 na cívku.
Po přerušení předení se zastaví rotor 1 a otevře víko 4. Po vyčištění rotoru 1 se víko 4 přivře do pootevřené polohy, která je znázorněna na Obr. 4. V této poloze je vývodka 51 dostatečně blízko podtlakovému kanálu 31, který je připojen ke zdroji podtlaku, tak že se podtlak projevuje i ve vývodce 51 a 20 v odtahové trubičce a vytváří v nich proud vzduchu schopný nasát přízi 7 přes odtahovou trubičku a vývodku 51 do podtlakového kanálu 31. Příze 7 přitom prochází vstupním otvorem stojícího spřádacího rotoru χ a dotýká se jeho okraje.
Během zavírání nebo po zavření víka 4 se rotor X roztočí a svým okrajem 2-5 přeruší přízi 7, čímž vytvoří konec příze 7 pro zapřádání. Původní konec příze 7 se odsaje odsávacím kanálem 31. I u tohoto provedení se konec příze 7 pro zapředení nachází uvnitř spřádacího rotoru χ a má vždy konstantní délku, která odpovídá délce konce příze 7, která je potřebná pro zapředení.
Na Obr. 5 je znázorněno provedení spřádací jednotky podle Obr. 4 30 s víkem 4 v zavřené poloze. Příze 7 je u tohoto provedení zavedena do podtlakového kanálu 31 v zavřené poloze víka 4. Mezeru pro průchod příze 7 z rotoru χ do podtlakového kanálu 31 lze zvětšit zasunutím rotoru 1 v osovém
PS3776CZ— směru od dopravního kanálu 22 ojednocených vláken. Před roztočením se rotor vrátí do své provozní polohy, příze 7 se dotýká okraje rotoru 1 a k jejímu přerušení dojde po roztočení rotoru 1.
.- ΊΟPATENTOVÉ NÁROKY

Claims (5)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob přípravy konce příze (7) pro zapřádání na rotorových dopřádacích strojích obsahujících spřádací rotor (1) uložený v podtlakové komoře (3) připojené podtlakovým kanálem (31) ke zdroji podtlaku, vyznačující se tím, že příze (7) se přes odtahovou trubičku (5) a vývodku (51) zavede do podtlakového kanálu (31), načež se mezi vývodkou (51) a podtlakovým kanálem (31) přeruší okrajem otáčejícího se spřádacího rotoru (1), čímž se na zavedené přízi (7) vytvoří konec příze (7) pro zapředení.
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že příze (7) se do podtlakového kanálu (31) zavádí při zavřeném víku (4) a zastaveném rotoru (1) a po zavedení se dotýká okraje rotoru (1), který se pro přerušení příze roztočí.
3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že příze (7) se do podtlakového kanálu (31) zavádí při oddáleném víku (4) nebo zasunutém rotoru (1).
4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že příze (7) se do podtlakového kanálu (31) zavádí při pootevřeném víku (4).
5. Způsob podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že příze (7) se po zavedení do podtlakového kanálu (31) dotýká okraje zastaveného spřádacího rotoru (1), který se pro přerušení příze (7) roztočí.
6. Způsob podle nároku 3 nebo 4, vyznačující se tím, že příze (7) po zavedení do podtlakového kanálu prochází mimo okraj spřádacího rotoru (1).
7. Způsob podie nároku 6, vyznačující se tím, že před a/nebo během přerušování příze (7) se poloha příze (7) vůči okraji rotoru (1) mění změnou polohy vývodky (51).
8. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že změna polohy vývodky (51) se provádí pohybem víka (4) spřádací jednotky, v němž je vývodka (51) uložena spolu s odtahovou trubičkou (5) příze (7).
PS3776GZ- * ., j -| ..,
9. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že okraj spřádacího rotoru (1) je opatřen zdrsněním (11).
10. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že příze (7) se během přerušování udržuje alespoň částečně napnutá 5. působením podtlaku v podtlakovém kanálu.
11. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že příze (7) se po zavedení do podtlakového kanálu (31) mechanicky zajistí.
12. Způsob podle libovolného z předcházejících nároků, vyznačující se 10 tím, že před a/nebo během přerušování příze (7) se poloha příze (7) vůči okraji rotoru (1) mění střídavým pohybem odtahového ústrojí (6) ve směru odtahu a vraceni příze (7).
13. Spřádací rotor, vyznačující se tím, že okraj vstupního otvoru rotoru (1) je opatřen zdrsněním (11).
^5 14. Spřádací rotor podle nároku 13, vyznačující se tím, že zdrsnění (11) je tvořeno alespoň jedním výstupkem a/nebo alespoň jednou prohlubní a/nebo nánosem brusivá.
CZ20110773A 2011-11-28 2011-11-28 Zpusob prípravy konce príze pro zaprádání na rotorových doprádacích strojích a sprádací rotor CZ303613B6 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20110773A CZ303613B6 (cs) 2011-11-28 2011-11-28 Zpusob prípravy konce príze pro zaprádání na rotorových doprádacích strojích a sprádací rotor
DE102012110926.5A DE102012110926B4 (de) 2011-11-28 2012-11-14 Verfahren zur Vorbereitung eines Garnendes zum Anspinnen an einer Rotorspinnmaschine und einem Spinnrotor
CN201210488793.7A CN103132186B (zh) 2011-11-28 2012-11-27 由自由端转杯纺纱机准备用于生头的纱线端部的方法及纺纱转杯

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ20110773A CZ303613B6 (cs) 2011-11-28 2011-11-28 Zpusob prípravy konce príze pro zaprádání na rotorových doprádacích strojích a sprádací rotor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2011773A3 true CZ2011773A3 (cs) 2013-01-09
CZ303613B6 CZ303613B6 (cs) 2013-01-09

Family

ID=47504456

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20110773A CZ303613B6 (cs) 2011-11-28 2011-11-28 Zpusob prípravy konce príze pro zaprádání na rotorových doprádacích strojích a sprádací rotor

Country Status (3)

Country Link
CN (1) CN103132186B (cs)
CZ (1) CZ303613B6 (cs)
DE (1) DE102012110926B4 (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ2015321A3 (cs) * 2015-05-14 2016-12-21 Rieter Cz S.R.O. Způsob hromadného zapřádání příze na pracovních místech rotorového dopřádacího stroje a zařízení k jeho provádění
CZ306369B6 (cs) 2015-05-20 2016-12-21 Rieter Cz S.R.O. Rotorový dopřádací stroj a způsob obnovování předení na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje
DE102015117204A1 (de) 2015-10-08 2017-04-13 Rieter Ingolstadt Gmbh Verfahren zum Vorbereiten eines Garnendes zum Anspinnen an einer Rotorspinnvorrichtung einer Rotorspinnmaschine sowie Rotorspinnmaschine
DE102017113029A1 (de) 2017-06-13 2018-12-13 Maschinenfabrik Rieter Ag Verfahren zur Herstellung einer Rotortasse für einen Offenend-Spinnrotor sowie Rotortasse für einen Offenend-Spinnrotor
DE102018112594A1 (de) * 2018-05-25 2019-11-28 Maschinenfabrik Rieter Ag Verfahren zum Vorbereiten eines Garns zum Anspinnen an einer Rotorspinnvorrichtung einer Rotorspinnmaschine sowie Rotorspinnmaschine
DE102020101840A1 (de) * 2020-01-27 2021-07-29 Maschinenfabrik Rieter Ag Fadenführungseinheit, Offenend-Rotorspinnmaschine und Verfahren zum Betreiben einer Spinnstelle

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CS216990B1 (en) 1980-07-15 1982-12-31 Frantisek Burysek Method of separation of the yearn end by spinning on the spinning unit of the spindleless sfterspinning machine and device for eseting the same
DE4411342A1 (de) * 1994-03-31 1995-10-05 Schlafhorst & Co W Offenend-Rotorspinnvorrichtung
DE4418413C1 (de) * 1994-05-26 1995-08-24 Rieter Ingolstadt Spinnerei Verfahren und Vorrichtung zum Anspinnen einer Offenend-Rotorspinnmaschine
DE4418723C1 (de) * 1994-05-28 1995-08-31 Rieter Ingolstadt Spinnerei Offenend-Rotorspinnvorrichtung
DE4441087A1 (de) * 1994-11-18 1996-05-23 Rieter Ingolstadt Spinnerei Offenend-Spinnvorrichtung
DE19642670B4 (de) * 1996-10-16 2005-09-08 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag Vorrichtung zum Anspinnen eines Fadens an einer Offenend-Spinnvorrichtung
CZ284729B6 (cs) 1997-01-08 1999-02-17 Rieter Elitex A. S. Zařízení pro obnovení spřádacího procesu na bezvřetenovém dopřádacím stroji
CZ44097A3 (cs) 1997-02-13 1998-10-14 Rieter Elitex A.S. Způsob individuálního zapřádání příze na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje a zařízení k provádění tohoto způsobu
CZ294707B6 (cs) * 2001-01-09 2005-02-16 Rieter Cz A.S. Spřádací ústrojí rotorového dopřádacího stroje
CZ17335U1 (cs) * 2006-11-29 2007-03-12 Rieter Cz A. S. Víko podtlakové komory sprádací jednotky
EP1939473B1 (en) 2006-12-29 2018-05-23 Rieter CZ s.r.o. The method of leviation, centering, stabilization and driving of electromagnetic functional part of radial electromagnetic bearing and electrical ratation drive, electromagnetic bearing and driving system and spinning mechnism of rotor spinning machine

Also Published As

Publication number Publication date
CZ303613B6 (cs) 2013-01-09
DE102012110926B4 (de) 2018-11-29
DE102012110926A1 (de) 2013-05-29
CN103132186A (zh) 2013-06-05
CN103132186B (zh) 2016-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2011773A3 (cs) Zpusob prípravy konce príze pro zaprádání na rotorových doprádacích strojích a sprádací rotor
CN110892102B (zh) 气流纺纱装置的操作方法、导纱通道和包括这种导纱通道的气流纺纱机
US9103053B2 (en) Method for operating an open-end rotor spinning machine
CZ570885A3 (en) Process and apparatus for a spindleless spinning machine spinning unit spinning
CN106995952B (zh) 用于在转杯纺纱机的转杯纺纱装置处准备用来接头的纱线端部的方法以及转杯纺纱机
EP2573017B1 (en) Yarn winding unit, yarn winding apparatus and spinning machine
CN109281008B (zh) 纺纱机或绕线机的工作位的操作方法
CZ2015336A3 (cs) Rotorový dopřádací stroj a způsob obnovování předení na pracovním místě rotorového dopřádacího stroje
US20140208711A1 (en) Roving machine for producing a roving and method for piecing a fiber sliver
CN105177774A (zh) 半自动自由端转杯纺纱机
EP2666741B1 (en) Yarn splicing device, yarn splicing system, and textile machine
JP2002235250A (ja) 紡績装置
EP3141508B1 (en) Yarn winding machine
CN111270359A (zh) 喷丝头及其清洁方法
CZ289933B6 (cs) Rotorový dopřádací stroj
CN110359138B (zh) 用于转杯纺纱机之转杯纺纱设备的接线备纱方法及转杯纺纱机
CN114645344A (zh) 纱线形成件的清洁装置和这种纱线形成件的清洁方法
CN112301475A (zh) 有并排工作站和带气动工作机构的可移动维护装置的纺纱机及给气动工作机构供负压的方法
US5916118A (en) Device for preparing a piecing process in an open-end spinning machine
EP3636809B1 (en) Pot spinning machine
US6101803A (en) Process and apparatus for piecing a yarn end in an open-end rotor spinning machine
CN106414821B (zh) 用于生产粗纱的纺织机及用于启动在这种纺织机上的粗纱生产的方法
CN115467056B (zh) 用于自由端转杯纺纱装置的纺纱箱
JP7391763B2 (ja) 紡績機用の集束装置、集束装置を備えたドラフト装置、および集束装置を作動させるための方法
JP2022027645A (ja) 繊維機械の動作方法及び繊維機械