CZ17335U1 - Víko podtlakové komory sprádací jednotky - Google Patents

Víko podtlakové komory sprádací jednotky Download PDF

Info

Publication number
CZ17335U1
CZ17335U1 CZ200618314U CZ200618314U CZ17335U1 CZ 17335 U1 CZ17335 U1 CZ 17335U1 CZ 200618314 U CZ200618314 U CZ 200618314U CZ 200618314 U CZ200618314 U CZ 200618314U CZ 17335 U1 CZ17335 U1 CZ 17335U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
vacuum chamber
spinning
spinning rotor
face
transport channel
Prior art date
Application number
CZ200618314U
Other languages
English (en)
Inventor
Storek@Jirí
Brozek@Tomás
Original Assignee
Rieter Cz A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rieter Cz A. S. filed Critical Rieter Cz A. S.
Priority to CZ200618314U priority Critical patent/CZ17335U1/cs
Publication of CZ17335U1 publication Critical patent/CZ17335U1/cs
Priority to DE200710047869 priority patent/DE102007047869A1/de
Priority to CNA2007101961561A priority patent/CN101191260A/zh

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/04Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques imparting twist by contact of fibres with a running surface
    • D01H4/08Rotor spinning, i.e. the running surface being provided by a rotor
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/04Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques imparting twist by contact of fibres with a running surface
    • D01H4/06Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques imparting twist by contact of fibres with a running surface co-operating with suction means
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/38Channels for feeding fibres to the yarn forming region

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká víka podtlakové komory spřádací jednotky rotorového dopřádacího stroje, které obsahuje dopravní kanál ojednocených vláken, jehož výstupní otvor ústí do bezotvo5 rového spřádacího rotoru s rovinným čelem, přičemž podtlaková komora je připojena k centrálnímu podtlakovému systému.
Dosavadní stav techniky
Bezvřetenové dopřádací stroje vyrábějí přízi spřádáním ojednocených vláken ve spřádacích rotorech jednotlivých pracovních jednotek. Ojednocená vlákna jsou dopravována dopravním kanálem do komory spřádací jednotky, ve které je umístěn spřádací rotor. Doprava vláken se děje účinkem podtlaku vytvářeného buď zdrojem centrálního podtlakového systému stroje, ke kterému je prostor spřádacího rotoru připojen, nebo je obvod spřádacího otvoru opatřen v podstatě radiálními ventilačními otvory, kterými je podtlak uvnitř rotoru při jeho rychlém otáčení vytvářen. Vlákna se po výstupu z dopravního kanálu ukládají působením odstředivé síly do sběrné drážky na vnitřní ploše spřádacího rotoru, odkud jsou odebírána pro spřádání.
Vnitřní prostor bezotvorového spřádacího rotoru je propojen axiální mezerou mezi lemem hrdla spřádacího rotoru a čelní plochou víka spřádacího rotoru s centrálním podtlakovým systémem stroje. Víko spřádacího rotoru je součástí spřádací jednotky navazující obvykle na těleso ojednocovacího ústrojí, kterým prochází dopravní kanál vláken. Ten vstupuje do vnitřního prostoru spřádacího rotoru obvodovou stěnou výstupku víka zasahujícího do vnitřního prostoru spřádacího rotoru.
Na ojednocená vlákna působí po jejich výstupu z dopravního kanálu kromě odstředivé síly i trvalý podtlak ve spřádací komoře vně vlastního spřádacího rotoru. Působením tohoto podtlaku je část vláken v blízkosti výstupu z dopravního kanálu odtahována štěrbinou mezi čelem spřádacího rotoru a víkem podtlakové komory spřádací jednotky mimo vnitřní prostor spřádacího rotoru a dále do filtračního zařízení podtlakového systému stroje, čímž se snižuje využití ojednocených vláken pro vlastní spřádací proces.
Uvedený problém se částečně pokouší řešit například užitný vzor CZ 8439 Ul. Navrhuje se zde proměnlivá axiální mezera mezi lemem hrdla spřádacího rotoru a čelní plochou víka podtlakové komory, přičemž podstatou je to, že na straně přivrácené k vyústění dopravního kanálu vláken do vnitřního prostoru spřádacího rotoru je axiální mezera mezi hrdlem spřádacího rotoru a čelem víka menší, než axiální mezera na straně odvrácené od ústí dopravního kanálu.
Je zřejmé, že u tohoto provedení klade větší mezera na straně odvrácené vyústění dopravního kanálu menší odpor proti průtoku odsávaného vzduchu a že převážná část vzduchu je tedy odve35 děna tímto prostorem.
Negativním aspektem tohoto řešení je jednak menší absolutní hodnota podtlaku v místě vyústění dopravního kanálu, neboť místo nejvyšší absolutní hodnoty podtlaku uvnitř spřádacího rotoru je přesunuto na odvrácenou stranu vyústění dopravního kanálu. Tím se zvyšuje požadavek na výkon centrálního zdroje podtlaku vzduchu. K tomuto nežádoucímu dopadu se navíc připojuje zdánlivě paradoxní zvětšení množství nevyužitých ojednocených vláken. Ojednocená vlákna vstupující do vnitřního prostoru spřádacího rotoru se po výstupu z ústí dopravního kanálu pohybují v důsledku odstředivé síly vyvolané rychlým otáčením spřádacího rotoru po skluzové ploše spřádacího rotoru po spirále směrem ke sběrné drážce umístěné v průniku vnitřního kužele spřádacího rotoru a jeho dna. Část z nich je však právě v místě odvráceném vstupu dopravního kanálu, kde je axiální mezera mezi lemem hrdla spřádacího rotoru a čelní plochou víka podtlakové komory největší, odsáta z vnitřního prostoru spřádacího rotoru. Následkem toho se účinnost využití ojednocených vláken pro vlastní spřádací proces snižuje.
- 1 CZ 17335 Ul
Cílem technického řešení je nedostatky dosavadní stavu techniky odstranit, nebo je významně zmírnit.
Podstata technického řešení
Cíle technického řešení je dosaženo víkem podtlakové komory spřádací jednotky, jehož podstata spočívá v tom, v oblasti přilehlé výstupnímu otvoru dopravního kanálu ojednocených vláken je mezi čelem spřádacího rotoru a vnitřní čelní plochou víka podtlakové komory vzdálenost, která je větší, než je vzdálenost mezi čelem spřádacího rotoru a vnitřní čelní plochou víka podtlakové komory mimo oblast přilehlou výstupnímu otvoru dopravního kanálu ojednocených vláken.
Výhodou tohoto řešení je jednak snížení nároků na výkon zdroje podtlaku dopřádacího stroje, ío jednak se snižují ztráty způsobené odsáváním ojednocených vláken mimo vnitřní prostor spřádacího rotoru.
Vnitřní čelní plocha víka podtlakové komory spřádací jednotky je tvořena zakřivenou plochou. Výhodné je, když je vzdálenost mezi čelem spřádacího rotoru a vnitřní čelní plochou víka podtlakové komory v oblasti výstupního otvoru dopravního kanálu ojednocených vláken konstantní v jedné třetině obvodu spřádacího rotoru. Výhodné je rovněž, když je vzdálenost mezi čelem spřádacího rotoru a vnitřní čelní plochou víka podtlakové komory v oblasti odvrácené od výstupního otvoru dopravního kanálu ojednocených vláken konstantní minimálně v jedné třetině obvodu spřádacího rotoru.
Takto zvolený průběh měnící se vzdálenosti mezi obvodem spřádacího rotoru a vnitřní čelní plo20 chou víka podtlakové komory dále pozitivně ovlivňuje tok ojednocených vláken po výstupu z dopravního kanálu a zabraňuje nežádoucímu úletu vláken mimo vnitřní prostor spřádacího rotoru.
Dále je výhodné, když začátek vzdálenosti mezi čelem spřádacího rotoru a vnitřní čelní plochou víka podtlakové komory v oblasti přilehlé výstupnímu otvoru dopravního kanálu ojednocených vláken je situován v oblasti výstupního otvoru dopravního kanálu ojednocených vláken, přičemž tato vzdálenost se dále rozprostírá ve směru otáčení spřádacího rotoru. Výhodou je také, jsou-li přechody mezi úrovní čelní plochy víka podtlakové komory spřádací jednotky v oblasti výstupního otvoru dopravního kanálu ojednocených vláken a úrovní této čelní plochy mimo oblast výstupního otvoru dopravního kanálu ojednocených vláken plynulé.
Takové uspořádání přispívá k řízenému pohybu ojednocených vláken po skluzové ploše spřáda30 čího rotoru směrem ke sběrné drážce vláken a tím ke kvalitě vypřádané příze.
Výhodné je také, když vzdálenost mezi čelem spřádacího rotoru a vnitřní čelní plochou víka podtlakové komory v oblasti přilehlé výstupnímu otvoru dopravního kanálu ojednocených vláken je větší alespoň o 25 %, než vzdálenost mezi čelem spřádacího rotoru a vnitřní čelní plochou podtlakové komory mimo oblast přilehlou výstupnímu otvoru dopravního kanálu ojednocených vlá35 ken.
Výhodu přináší rovněž uspořádání, jehož podstatou je rovinná čelní plocha víka podtlakové komory spřádací jednotky přilehlá spřádacímu rotoru, přičemž je čelní plocha víka podtlakové komory různoběžná vzhledem k rovině čela spřádacího rotoru, obě tyto roviny spolu svírají úhel alespoň 0,5° a vzájemná vzdálenost roviny čela spřádacího rotoru a roviny vnitřní čelní plochy víka podtlakové komory klesá od oblasti přilehlé výstupnímu otvoru dopravního kanálu ojednocených vláken k oblasti odvrácené od výstupního otvoru dopravního kanálu ojednocených vláken.
Rovinná plocha je relativně snadno vyrobitelná, přičemž lze jejím sklonem a jeho orientací dosáhnout měnící se vzdálenosti mezi obvodem čela spřádacího rotoru a vnitřní čelní plochou víka podtlakové komory.
Postupně se měnící dostatečná vzdálenost mezi obvodem cela spřádacího rotoru a čelem víka podtlakové komory spřádací jednotky je výhodou z hlediska minimalizace zanášení případných nerovností ulpívajícími vlákny nebo jejich částmi, přičemž zároveň nedochází k turbulencím odsávaného vzduchu.
-2CZ 17335 Ul
Přehled obrázků na výkresech
Příkladné provedení technického řešení je schematicky znázorněno na výkresech, kde obr. 1 značí řez částí spřádací jednotky bezvřetenového dopřádacího stroje vedený podélnou osou spřádacího rotoru podle první alternativy provedení technického řešení a obr. 2 řez částí spřádací jed5 notky bezvřetenového dopřádacího stroje vedený podélnou osou spřádacího rotoru podle druhé alternativy provedení technického řešení.
Příklady provedení technického řešení
Známá spřádací jednotka i bezvřetenového dopřádacího stroje obsahuje podtlakovou komoru 11, v níž je prostřednictvím ložisek 12 a hřídele 13 uložen spřádací rotor 14.
ío Podtlaková komora 11 spřádací jednotky 1 je v pracovní poloze spřádací jednotky uzavřena víkem 15 podtlakové komory, které je opatřeno válcovitým výstupkem 151 zasahujícím v pracovní poloze do rotoru 14. Víkem 15 prochází dopravní kanál 152 ojednocených vláken, který slouží k přívodu ojednocených vláken od ojednocovaciho ústrojí 2 do spřádacího rotoru 14 a který je vyústěn ve válcové stěně výstupku 151. Souose se spřádacím rotorem 14 je ve víku 15 uspořádána odtahová nálevka 153 vypřádané příze, na niž navazuje odtahová trubička 154 vypřádané příze. Podtlaková komora 11 je podtlakovým kanálem 16 spojena s centrálním zdrojem 3 podtlaku uspořádaným na stroji.
Vnitřní prostor 141 spřádacího rotoru je ohraničen skluzovou plochou 142 vláken, která se kuželovité rozšiřuje od vstupního otvoru čela 143 spřádacího rotoru 14, a dnem 144 spřádacího rotoru
14. Ve styku skluzové plochy 142 a dna 144 je vytvořena obvodová sběrná drážka 145 stužky vláken.
Podle první alternativy technického řešení znázorněného na obr. 1 je vnitřní čelní plocha 155 víka 15 podtlakové komory JJ_ ve směru obvodu tvořena zvlněnou plochou, jejíž vzdálenost od čela 143 spřádacího rotoru 14 je v oblasti přilehlé výstupnímu otvoru 1521 dopravního kanálu
152 vláken největší a představuje vzdálenost VI. Podél obvodu čela 143 spřádacího rotoru 14 se vnitřní čelní plocha 155 víka 15 v obou směrech k tomuto otevřenému čelu 143 přibližuje a v oblasti odvrácené od výstupního otvoru 1521 dopravního kanálu 152 vláken je otevřenému čelu 143 spřádacího rotoru 14 neblíže. Je výhodné, když vzdálenost VI mezi čelem 143 spřádacího rotoru 14 a vnitřní čelní plochou 155 víka podtlakové komory v oblasti výstupního otvoru 1521 dopravního kanálu 152 vláken je větší alespoň o 25 %, než vzdálenost V2 mezi čelem 143 spřádacího rotoru Μ a vnitřní čelní plochou 155 víka podtlakové komoiy v oblasti odvrácené od výstupního otvoru 1521 dopravního kanálu 152 vláken.
Dále je výhodné, když vzdálenost VI mezi čelem 143 spřádacího rotoru 14 a vnitřní čelní plochou 155 víka podtlakové komory v oblasti výstupního otvoru 1521 dopravního kanálu 152 vlá35 ken v této variantě provedení je konstantní v délce jedné třetiny obvodu spřádacího rotoru 14, přičemž začíná v oblasti výstupního otvoru 1521 dopravního kanálu 152 vláken a pokračuje ve směru otáčení spřádacího rotoru 14. Přitom jsou přechody plochy vnitřní čelní stěny 155 víka 15 plynulé. Plynulé přechody minimalizují zanášení případných nerovností ulpívajícími vlákny nebo jejich částmi, zároveň plynulá křivka přechodů brání vzniku turbulencí odsávaného vzduchu.
Dále je výhodné, když oblast vzdálenosti V2 mezi čelem 143 spřádacího rotoru 14 a vnitřní čelní plochou 155 víka podtlakové komory v oblasti odvrácené od výstupního otvoru 1521 dopravního kanálu 152 vláken má délku alespoň jedné třetiny obvodu a má v této oblasti konstantní hodnotu.
Na obr. 2 je vnitřní čelní plocha 155 víka 15 podtlakové komory 11 podle druhé alternativy technického řešení provedena jako rovinná plocha různoběžná vzhledem k rovině čela 143 spřádacího rotoru 1_4. V příkladném provedení spolu roviny svírají úhel 40°, přičemž vzdálenost V2 okraje čela 143 spřádacího rotoru 14 od čelní plochy 155 víka 15 podtlakové komory H je nejmenší v oblasti odvrácené od výstupního otvoru 1521 dopravního kanálu 152 ojednocených vláken a směrem k oblasti přilehlé výstupnímu otvoru 1521 dopravního kanálu 152 ojednocených vláken se zvětšuje. V příkladném provedení má vzdálenost V2 hodnotu 1 mm. Při této hodnotě V2 a při
-3 CZ 17335 Ul velikosti průměru čela spřádacího rotoru L4 35 mm je maximální druhá vzdálenost VI čela spřádacího rotoru 14 od čelní plochy 155 víka 15 podtlakové komory 11 největší v oblasti přilehlé výstupnímu otvoru 1521 dopravního kanálu 152 ojednocených vláken a má hodnotu 1,40 mm.
Stejně jako u prvního příkladného provedení je výhodné, když vzdálenost VI mezi čelem 143 spřádacího rotoru 14 a vnitřní čelní plochou 155 víka podtlakové komory v oblasti přilehlé výstupnímu otvoru 1521 dopravního kanálu 152 ojednocených vláken je alespoň o 25 % větší, než vzdálenost V2 mezi čelem 143 spřádacího rotoru 14 a vnitřní čelní plochou 155 víka podtlakové komory v oblasti odvrácené od výstupního otvoru 1521 dopravního kanálu 152 vláken.
V procesu předení pomocí bezotvorového spřádacího rotoru jsou ojednocená vlákna přiváděna od ío vyčesávacího válečku ojednocovacího ústrojí 2 účinkem podtlaku vytvářeného centrálním zdrojem 3 podtlaku dopřádacího stroje. Vlákna vstupují do spřádacího rotoru 14 tak, že jsou přiváděna na skluzovou plochu 142 spřádacího rotoru 14 v místě, ve kterém je vzhledem k maximální velikosti vzdálenosti VI mezi čelem 143 spřádacího rotoru 14 a vnitřní čelní plochou 155 víka podtlakové komory největší absolutní hodnota podtlaku. To je výhodné z hlediska účinné doprali vy vláken kanálem 152 i nutného příkonu zdroje 3 podtlaku. Vzhledem k velikosti vzdálenosti
VI mezi čelem 143 spřádacího rotoru 14 a vnitřní čelní plochou 155 víka podtlakové komory je zde v mezeře mezi čelem 143 spřádacího rotoru 14 a vnitřní čelní stěnou 155 víka 15 podtlakové komory 11 nejmenší tlakový spád a tudíž i nejnižší rychlost proudění odsávaného vzduchu. Ojednocená vlákna pohybující se relativně velkou rychlostí vstupují do vnitřního prostoru 141 spřádacího rotoru 14 ve směru osy dopravního kanálu 152 a vzduchem odsávaným z podtlakové komory 11 jsou mimo vnitřní prostor 141 spřádacího rotoru 14 strhávána minimálně. Přivedená ojednocená vlákna se dále pohybují po skluzové ploše 142 ve spirále směrem do sběrné drážky 145, kde dochází známým způsobem k jejich spřádání. V oblasti obvodu spřádacího rotoru 14 odvrácené od výstupního otvoru 1521 dopravního kanálu 152 vláken jsou již ojednocená vlákna na skluzové ploše 142 spřádacího rotoru více vzdálena od mezery mezi čelem 143 spřádacího rotoru a čelní plochou 155 víka podtlakové komory. Malý rozměr mezery v této oblasti a postup ojednocených vláken po skluzové ploše 142 ke sběrné drážce v důsledku odstředivé síly, která na ně působí, zabraňuje i v této oblasti nežádoucímu úniku ojednocených vláken mimo vnitřní prostor spřádacího rotoru 14.
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (3)

30 NÁROKY NA OCHRANU
1. Víko podtlakové komory spřádací jednotky rotorového dopřádacího stroje obsahující dopravní kanál ojednocených vláken, jehož výstupní otvor ústí do bezotvorového spřádacího rotoru s rovinným čelem, přičemž podtlaková komora je připojena k centrálnímu podtlakovému systému, vyznačující se tím, že v oblasti přilehlé výstupnímu otvoru (1521) dopravního
35 kanálu (152) ojednocených vláken je mezi čelem (143) spřádacího rotoru (14) a vnitřní čelní plochou (155) víka (15) podtlakové komory (11) vzdálenost (VI) větší, než je vzdálenost (V2) mezi čelem (143) spřádacího rotoru (14) a vnitřní čelní plochou víka podtlakové komory mimo oblast přilehlou výstupnímu otvoru (1521) dopravního kanálu (152) ojednocených vláken.
2 výkresy
-5CZ 17335 Ul
Seznam vztahových značek:
I - spřádací jednotka
II - podtlaková komora spřádací jednotky
12 - ložisko spřádacího rotoru
5 13 - hřídel spřádacího rotoru
14 - spřádací rotor
141 - vnitřní prostor spřádacího rotoru
142 - skluzová plocha
143 - čelo spřádacího rotoru
10 144 - dno spřádacího rotoru
145 - sběrná drážka
15 - víko podtlakové komory
151 - válcovitý výstupek
152 - dopravní kanál vláken
15 1521 - výstupní otvor dopravního kanálu vláken
153 - odtahová nálevka
154 - odtahová trubička
155 - čelní plocha víka
16 - podtlakový kanál
20 2 - ojednocovací ústrojí
2. V íko podtlakové komory spřádací jednotky podle nároku 1, vyznačující se tím,
40 že vnitřní čelní plocha (155) víka (15) podtlakové komory (11) spřádací jednotky (1) je tvořena zakřivenou plochou.
3. V íko podtlakové komory spřádací jednotky podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že vzdálenost (VI) mezi čelem (143) spřádacího rotoru (14) a vnitřní čelní plochou (155) víka (15) podtlakové komory (11) v oblasti výstupního otvoru (1521) dopravního kanálu (152)
45 ojednocených vláken je konstantní v jedné třetině obvodu spřádacího rotoru (14).
4. Víko podtlakové komory spřádací jednotky podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že vzdálenost (V2) mezi čelem (143) spřádacího rotoru (14) a
-4CZ 17335 Ul vnitřní čelní plochou (155) víka (15) podtlakové komory (11) v oblasti odvrácené od výstupního otvoru (1521) dopravního kanálu (152) ojednocených vláken je konstantní minimálně v jedné třetině obvodu spřádacího rotoru (14).
5. Víko podtlakové komory spřádací jednotky podle kteréhokoliv z předchozích nároků,
5 vyznačující se tím, že začátek vzdálenosti (V 1) mezi čelem (143) spřádacího rotoru (14) a vnitřní čelní plochou (155) víka (15) podtlakové komory (11) v oblasti přilehlé výstupnímu otvoru (1521) dopravního kanálu (152) ojednocených vláken je situován v oblasti výstupního otvoru (1521) dopravního kanálu (152) ojednocených vláken, přičemž vzdálenost (VI) se dále rozprostírá ve směru otáčení spřádacího rotoru (14).
ío
6. Víko podtlakové komory spřádací jednotky podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že přechody mezi úrovní čelní plochy (155) víka (15) podtlakové komory (11) spřádací jednotky (1) v oblasti výstupního otvoru (1521) dopravního kanálu (152) ojednocených vláken a úrovní této čelní plochy (155) mimo oblast výstupního otvoru (1521) dopravního kanálu (152) ojednocených vláken jsou plynulé.
15
7. Víko podtlakové komory spřádací jednotky podle kteréhokoliv z předchozích nároků, vyznačující se tím, že vzdálenost (VI) mezi čelem (143) spřádacího rotoru (14) a vnitřní čelní plochou (155) víka (15) podtlakové komory (11) v oblasti přilehlé výstupnímu otvoru (1521) dopravního kanálu (152) ojednocených vláken je větší alespoň o 25 %, než druhá vzdálenost (V2) mezi čelem (143) spřádacího rotoru (14) a vnitřní čelní plochou (155) víka (15)
20 podtlakové komory (11) mimo oblast přilehlou výstupnímu otvoru (1521) dopravního kanálu (152) ojednocených vláken.
8. V íko podtlakové komory spřádací jednotky podle nároku 1, vyznačující se tím, že čelní plocha (155) víka (15) podtlakové komory (11) spřádací jednotky (1) přilehlá spřádacímu rotoru (14) je rovinnou plochou, přičemž je čelní plocha (155) víka (15) podtlakové komory
25 (11) různoběžná vzhledem k rovině čela (143) spřádacího rotoru (14), obě tyto roviny spolu svírají úhel alespoň 0,5° a vzájemná vzdálenost roviny čela (143) spřádacího rotoru (14) a roviny vnitřní čelní plochy (155) víka (15) podtlakové komory (11) se zmenšuje od oblasti přilehlé výstupnímu otvoru (1521) dopravního kanálu (152) ojednocených vláken, k oblasti odvrácené od výstupního otvoru (1521) dopravního kanálu (152) ojednocených vláken.
3 - zdroj podtlaku
VI - vzdálenost mezi čelem spřádacího rotoru a vnitřní čelní plochou víka podtlakové komory v oblasti výstupního otvoru dopravního kanálu vláken
V2 - vzdálenost mezi čelem spřádacího rotoru a vnitřní čelní plochou víka podtlakové komory v 25 oblasti odvrácené od výstupního otvoru dopravního kanálu vláken.
CZ200618314U 2006-11-29 2006-11-29 Víko podtlakové komory sprádací jednotky CZ17335U1 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200618314U CZ17335U1 (cs) 2006-11-29 2006-11-29 Víko podtlakové komory sprádací jednotky
DE200710047869 DE102007047869A1 (de) 2006-11-29 2007-11-27 Verkleidung einer Unterdruckkammer einer Spinneinheit
CNA2007101961561A CN101191260A (zh) 2006-11-29 2007-11-28 纺纱单元负压力室的盖

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200618314U CZ17335U1 (cs) 2006-11-29 2006-11-29 Víko podtlakové komory sprádací jednotky

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ17335U1 true CZ17335U1 (cs) 2007-03-12

Family

ID=37907869

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200618314U CZ17335U1 (cs) 2006-11-29 2006-11-29 Víko podtlakové komory sprádací jednotky

Country Status (3)

Country Link
CN (1) CN101191260A (cs)
CZ (1) CZ17335U1 (cs)
DE (1) DE102007047869A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102009012045A1 (de) * 2009-03-06 2010-09-09 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Offenend-Rotorspinnvorrichtung
CZ303613B6 (cs) * 2011-11-28 2013-01-09 Rieter Cz S.R.O. Zpusob prípravy konce príze pro zaprádání na rotorových doprádacích strojích a sprádací rotor

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ8439U1 (cs) 1999-02-04 1999-03-19 Saurer Czech A.S. Spřádací jednotka pro bezvřetenový do- přádací stroj

Also Published As

Publication number Publication date
CN101191260A (zh) 2008-06-04
DE102007047869A1 (de) 2008-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107366051A (zh) 一种主动吸杂式多适应转杯纺纱机
EP2045378A1 (en) Dust collecting and processing system in textile machine
CZ17335U1 (cs) Víko podtlakové komory sprádací jednotky
CN108889623A (zh) 一种烟丝打散风分机
IT9019757A1 (it) Dispositivo d'adduzione ed apritura in un dispositivo di filatura di un filatoio ad estremita' aperta
CS258325B1 (en) Spinning frame
US5832710A (en) Open-end spinning frame with dirt removal device
CN111850755A (zh) 自由端纺纱装置
US5481862A (en) Pneumatically operated debris removal device for an open-end spinning device
CS271434B1 (en) Spinning unit for spindleless spinning frame
US3712042A (en) Method of withdrawing fibers from a combing roller of a fiber separating device and device for performing said method
CN110886036B (zh) 用于自由端转杯纺纱装置的开松装置的开松辊壳体
CA1040021A (en) Vacuum system for open end spinning machine
CN116601345A (zh) 纺纱准备机器
JPH08209465A (ja) オープンエンド紡績機械
CZ281016B6 (cs) Způsob a zařízení pro předení s otevřeným koncem
US5109663A (en) Arrangement for open end rotor spinning
CS271619B1 (en) Device for fibres doffing from combing roller with spindleless spinning frame
CN110499555A (zh) 气流纺纱装置和用于气流纺纱装置的旋转阀
CZ2004464A3 (cs) Odtahová tryska příze pro bezvřetenová dopřádací zařízení
CN208679802U (zh) 一种组合式多级烟丝梗签粉尘分离机
CZ18394A3 (en) Process and apparatus for producing yarn by making use of an apparatus for spindleless spinning
CZ11694A3 (en) Apparatus for supplying fibers to a spinning rotor fiber collective groove
CZ2008459A3 (cs) Zpusob a zarízení k odlucování necistot pri ojednocování vláken z pramene vláken pri výrobe príze na doprádacím stroji zejména na rotorovém doprádacím stroji
CZ286088B6 (cs) Spřádací jednotka dopřádacího stroje

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20070312

MK1K Utility model expired

Effective date: 20101129