CZ20021835A3 - Ochranná směs a způsob ochrany viru, bakterie a jiné buňky citlivé na ztrátu ľivotaschopnosti během suąení a skladování - Google Patents

Ochranná směs a způsob ochrany viru, bakterie a jiné buňky citlivé na ztrátu ľivotaschopnosti během suąení a skladování Download PDF

Info

Publication number
CZ20021835A3
CZ20021835A3 CZ20021835A CZ20021835A CZ20021835A3 CZ 20021835 A3 CZ20021835 A3 CZ 20021835A3 CZ 20021835 A CZ20021835 A CZ 20021835A CZ 20021835 A CZ20021835 A CZ 20021835A CZ 20021835 A3 CZ20021835 A3 CZ 20021835A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
reducing
weight
drying
solute
preservative
Prior art date
Application number
CZ20021835A
Other languages
English (en)
Inventor
Victor Bronshtein
Lynn Linkowski
Original Assignee
Universal Preservation Technologies, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Universal Preservation Technologies, Inc. filed Critical Universal Preservation Technologies, Inc.
Publication of CZ20021835A3 publication Critical patent/CZ20021835A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N1/00Preservation of bodies of humans or animals, or parts thereof
    • A01N1/02Preservation of living parts
    • A01N1/0205Chemical aspects
    • A01N1/021Preservation or perfusion media, liquids, solids or gases used in the preservation of cells, tissue, organs or bodily fluids
    • A01N1/0221Freeze-process protecting agents, i.e. substances protecting cells from effects of the physical process, e.g. cryoprotectants, osmolarity regulators like oncotic agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N1/00Preservation of bodies of humans or animals, or parts thereof
    • A01N1/02Preservation of living parts

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Enzymes And Modification Thereof (AREA)

Description

Ochranná směs a způsob ochrany viru, bakterie a jiné buňky citlivé na ztrátu životaschopnosti během sušeni a skladování
Oblast tecímiky
Tento vynález se týká prostředků a způsobů pro ochranu citlivých biologických látek, virů, bakterií a eukaryotických buněk při sušení Zvláště pak se tento vynález týká ochrany směsí obsahujících viry nebo buňky a ochranných látek, v nichž jsou směsi přizpůsobeny ke stabilizaci těchto vzorků během dehydratace a následného skladování při teplotě okolí nebo vyšších teplotách.
Dosavadní stav tecímiky
Citlivé biomolekuly, viry, bakterie, vektory, eukaiyotické buňky a malé zkušební vzorky mají široký rozsah použití, což zahrnuje například jak oblast humánních a veterinárních léčiv, imunizaci a očkovací látky, molekulární biologii, genovou terapii, stejně tak i oblast potravinářského průmyslu.Typicky jsou tyto biologické materiály, viry a buňky aktivní ve vodných prostředích, tudíž běžné složení takových vzorků je ve vodných roztocích. Nicméně mnoho bioaktivních materiálů, zejména virů a buněk, je citlivých k degradaci a ztrátě aktivity a/nebo životaschopnosti právě ve vodných roztocích, zvláště v prostředí vyšších teplot. Proto takové vzorky často vyžadují zmrazení nebo pouze krátké skladování za podmínek okolí.
Bioaktivní materiály, viry a buňky mohou být poškozeny působením mnoha chemických mechanizmů známých v oboru. Voda je reaktantem téměř ve všech těchto destruktivních cestách. Navíc, voda působí též jako zvláčňovadlo, které umožňuje odhalení a agregaci proteinů. Jestliže je voda účastníkem téměř všech degradačních pochodů, snížení obsahu vody ve vodných roztocích nebo suspenzích bioaktivních materiálů, virů a buněk až do foímy suchého prášku zajišťuje možné vytvoření metodologie pro zlepšení stability takových vzorků. Viry a buňky mohou být sušeny za použití různých technik, zahrnujících lyofilizaci, pěnové sušení, sušení rozprašováním a sušení odpařováním v sušárně. Vodné roztoky biomolekul, virů a buněk jsou usušeny a skladovány ve formě suchých prášků až do požadované doby použití.
Kromě dehydratace představuje další významný příspěvek k ochraně (stabilizaci) citlivých biomolekul, virů a buněk vitrifíkaee (zeskelnění). Vitrifíkace může být dosaženo jak v suchém stavu při teplotě okolí, tak i ve vodném prostředí za kryogenních podmínek (mražením). Stabilita při teplotě okolí v suchém stavuje velmi žádoucí z mnoiia důvodů, k nimž patří výhody a ekonomické skladování, transport, flexibilita volby možností doručení, použitelnost v naléhavých situacích a dostupnost pro země třetího světa. Proto je vitrifikaee biomolekul, virů a buněk v suchém stavu zvláště žádána. Nicméně sušení nechráněných biomolekul, virů a buněk, jako je mražení takových vzorků, může být velmi škodlivé. Z toho důvodu zde vzniká potřeba vyvinout ochranné směsi, v nichž mohou být biomolekuly, viry a buňky dehydratovány s minimmální ztrátou své aktivity a životaschopnosti.
Důležité poznatky z oboru ochrany citlivých biologických materiálů v suchém stavu jsou uvedeny například v WO 9 927 071 A, DE 1 792 196 A, WO 9 118 091, GB 799 644 a US patentu ě. 5 290 765.
Podstata vynálezu
Tento vynález se týká ochranné směsi obsahující biologickou látku, která je citlivá z hlediska ztráty aktivity nebo životaschopnosti v průběhu sušení a skladování při teplotě okolí nebo při vyšších teplotách, neredukující derivát monosacharidu a alespoň jeden přídavný ochranný prostředek vybraný ze skupiny obsahující neredukující disacharidy, neredukující oligosacaridy, neredukující deriváty disacharidů, neredukující deriváty oligosacharidů, proteiny, polymerické ochranné látky a sodnou sůl kyseliny glulamové (monosodium salt of glutamic acid - MSG).
Nej vhodnější je, aby biologická látka v ochranné směsi byla vybrána ze skupiny obsahující citlivé biologické molekuly, viry, bakterie, jiné prokaryotické buňky a též eukaryotické buňky.
Ochranná směs má formu látky rozpuštěné v celém množství. Při jednom způsobu tvoří například modifikovaný neredukující derivát monosacharidu asi mezi 5 a 80 hmotnostními % z celkového množství rozpuštěné látky. Ještě lépe, je-li koncentrace modifikovaného neredukujícflio derivátu monosacharidu asi mezi 20 a 60 limotnostními % celkového množství rozpuštěné látky.
Podle jednoho preferovaného způsobu tohoto vynálezu je ochranná směs methylovaný monosacharid. Zvláště vhodné je, je-li methyíovaným monosacharidem methyl α-glukopyranosid nebo methyl β-glukopyranosid.
Tam, kde ochranná směs obsahuje neredukující disacharid, může tímto disacharidem být sacharóza nebo trehalóza. Protein obsažený v ochranné směsi může být vybrán ze skupiny obsahující želatinu, albumin, pšeničný albumin nebo globulin a stresový protein. Podle jednoho způsobu může být tímto proteinem jakýkoli protein, který je stabilní při vyšší teplotě než asi 50 °C a při pH vyšším než asi 9 nebo nižším než asi 5. Nejlépe, je-li koncentrace proteinu vyšší než asi 3 lunotnostní %, ještě lépe vyšší než asi 10 hmotnostních %.. Polymerická ochranná látka použitá podle jednoho způsobu tohoto vynálezu může být vybrána ze skupiny obsahující HES, PVP, cyklodextrin a PEG.
Tam, kde jsou v ochranné směsi obsaženy MSG, neredukující disacharidy a/nebo neredukující oligosacharidy mohou být obsaženy v koncentraci asi mezi 5 a 80 hmotnostními % celkového množství rozpuštěné látky, nejlépe asi mezi 20 a 60 hmotnostními % celkového množství rozpuštěné látky. V případě, že jsou v ochranné směsi použity oligosacharidy, nejlépe, podle jednoho z provedení tohoto vynálezu, aby nebyla použita rafínóza.
• ·
Nejlépe, aby ocliratwiá směs byla připravena tak, aby nekrysíalizovala během sušení a následného skladování, alespoň po dobu dvou týdnů.
Preferované přípravky obsahují: poměr sacharózy k methyl (a nebo β) glukózy je asi mezi 4:1 a asi 1:2 a poměr sacharózy k MSG je asi mezi 10:1 a asi 1:4.
Tento vynález se též týká způsobu ochrany biologických látek, které jsou citlivé ke ztrátě aktivity nebo životaschopnosti během sušení a skladování při teplotě okolí nebo při vyšších teplotách. Způsoby zahrnují míchání biologické látky s ochranným prostředkem obsahujícím modifikovaný neredukující derivát monosacharidu a alespoň jednu přídavnou sloučeninu vybranou ze skupiny sestávající z neredukujícíeh disacharidů, neredukujících oligosaeharidů,neredukujících derivátů disacharidů, neredukujících derivátů oligosacharidů, z proteinů, polymerickýeh ochranných látek a sodné soli kyseliny glutamové (MSG), přičemž dojde k vytvoření ochranné směsi (jak je podrobně uvedeno výše) a sušení ochranné směsi, kde je alespoň část aktivity nebo životaschopnosti biologické látky zachována během procesu sušení a během následného skladování při teplotě okolí nebo při vyšších skladovacích teplotách. Tento způsob je vhodný pro ochranu virů, bakterií nebo prokaryotických či eukaiyotických buněk.
Uvedený způsob je použitelný pro různé typy receptur sušení zahrnuj ící lyofilizaci, sušení v sušárně, sušení rozprašováním, sušení ve fluidním loži, sušení ve vakuu, sušení v suché atmosféře a pěnové sušení.
Dále zahrnuje míchání ve variantách uvedených způsobů alespoň dva kroky obsahující dávkování viru nebo buňky s neredukujícím derivátem monosacharidu a pak přídavku alespoň jedné přídavné sloučeniny za účelem vytvoření ochranné směsi. Dávkování může být dosaženo vyvážením biologické látky v roztoku obsahujícím neredukujíeí derivát monosacharidu.
• ·
A. Definice
Tennín chemická stabilita a/nebo ochrana, jak je zde použit, znamená, že degradace biologického materiálu chemickými cestami jako jsou například oxidace, hydrolýza nebo působení enzymů, nepřevyšuje přijatelnou úroveň. Jinými slovy, musí být zachována alespoň úroveň biologické aktivity nebo životaschopnosti postačující pro komerční využití materiálu. V preferovaných způsobech tohoto vynálezu je přípravek považován za ochráněný, pokud je zachováno alespoň 20 % jeho biologické aktivity nebo životaschopnosti po rehydrataci následující po skladování při 37 °C po dobu jednoho týdne.
Tennín citlivá biologická látka zahrnuje peptidy, polypeptidy, proteiny, enzymy a koenzymy, séra, vitamíny, protilátky a fragmenty protilátek. V těchto termínech jsou zahrnuty jak skupiny látek získaných a purifikovaných z přírodních zdrojů, tak i ty, které jsou připraveny rekombinantním způsobem. Tento tennín zahrnuje též lipoproteiny a polranslační modifikované fonny, například glykosylované proteiny. V tomto termínu jsou též zahrnuty analogy, deriváty, agonisté, antagonisté a farmaceuticky přijatelné sole z těchto výše uvedených látek. Tennín též obsahuje modifikované, derivatizované nebo nepřírodní cestou získané peptidy, které mají D- nebo L- konfiguraci aminokyselin.
V preferovaném způsobu podle tohoto vynálezu biologická látka zahrnuje jakoukoli antigenní substanci, která je schopna vzbudit imunitní odpověď. Přesněji, antigenem může být protein nebojeho fragment exprimovaný na extracelulámí doméně tumoru (např. pro léčení rakoviny), alergen nebo infekční agens jeho části (např virus nebo bakterie). Tennín vakcína se týká zvláštního typu imunizace, při němž je biologickým materiálem infekční agens (nebo kterákoli jeho část), které je podáváno savcům za účelem vytvoření odolnosti vůči infekční chorobě způsobené tímto agens. Vakcína může obsahovat viry, bakterie a parazity, virové částice a/nebo jakoukoli část viru nebo · · · • ·000 agens infekční choroby nebo patogenu, včetně proteinů a/nebo nukleových kyselin, které mohou být imunogenní a proto vhodné pro výrobu vakeín.
V dalším aspektu tento vynález obsahuje vektory získané z virů, bakterií a kvasinek vhodné pro transformaci buněk. Takové vektory rnouhou být využity stejně dobře pro genovou terapii, jakož i molekulární biologii a genetické inženýrství. Podle mnoha preferovaných hledisek termín citlivá biologická látka zahrnuje též jakékoli viry, prokaryotieké a eukatyoíické buňky, stejně tak i určité malé mnohobuněčné organismy.
Fráze ochrana pěnovým přípravkem se týká dobře měřitelného způsobu sušení citlivých biologických látek vařením ve vakuu za podmínek, při nichž zůstává zachována aktivita a životaschopnost biologické látky po prodloužené časové období při teplotě okolí nebo při vyšších teplotách. Specifická metodická omezení obsažená ve frázi ochrana pěnovým přípra vkem jsou podrobně popsána níže ve dvou částech: 1) Základní pěnové sušení a 2) Stabilita sušení/vitrifikace a jsou uvedena v US patentu č. 5 766 520, Bronshtein.
Termín modifikované neredukující monosacharidy je použit dle tohoto vynálezu za úěelem vyjádření obecné třídy sacharidů. Modifikací mohou být jakékoli známé chemické modifikace, přičemž jsou preferovány methylované, eťhylované a chlorované deriváty. Methylové deriváty zahrnují jak a tak i β formy monosaeharidů. Proto je též používán termín methyl (a nebo β) glukóza. V několika příkladech je použit jeden zvláštní modifikovaný neredukující monosacharid methyl α-d-glukopyranosid; tato sloučenina je uváděna pod zkratkou MAG.
B. Ochrana biologických materiálů
Dehydratace biologických vzorků při zvýšené teplotě může být velmi ničivá, zvláště například, je-li teplota použitá při sušení vyšší než použitelná denaturační teplota proteinu. Za účelem ochrany vzorků před poškozením způsobeným zvýšenou teplotou může být dehydratační proces uspořádán do ·* ···· • * · » · · ·· ♦ ·♦ · íl í ···♦· · · · ♦ • ft »· ···· ···· ftft kroků nebo při současném zvyšování teploty v závislosti na rozsahu dehydratace. Počáteční dehydratace by měla být vedena při teplotách, které jsou dostatečně nízké na to, aby byla umožněna dehydratace bez ztrát biologické aktivity. Ochranné způsoby použité podle tohoto vynálezu jsou uvedeny v US patentu č. 5 766 520, Bronshtein a v současně podaných dosud nevyřízených přihláškách US patentů č. 08/979 458 a 09/306 137, 09/589 381, 09/194 499 a v dosud nevyřízených prozatímních US přihláškách vynálezů č. 60/149 795, 60/166 928 a 60/161 204; krom toho, jsou objevy zde v celém svém rozsahu uvedené v odkazech.
V preferovaném způsobu podle tohoto vynálezu může být zachování biologické aktivity nebo životaschopnosti maximalizováno v průběhu dehydratace virů nebo buněk výběrem parametrů sušení založeném na následujících kritériích: 1) ochrana vnitřních a vnějších molekul, obalů, membrán a dalších biologických struktur je optimalizována dávkováním virů nebo buněk s ochrannou chemikálií, 2) dávkování může být dosaženo vyvážením virů nebo buněk v dávkovačích roztocích obsahujících prostupující ochranné látky, 3) Teplota zesklovatění (Tg- glass transition temperature) u virů nebo buněk dávkovaných s ochrannými látkami byla raději zvýšena nad požadovanou sladovací teplotu okolí a/nebo dodací teploty a 4) směs virů nebo buněk a ochranných přípravků raději zůstává během sušení a následného skladování v amor&ím stavu.
Ochranné přípravky
V oboru je známo mnoho druhů polyolů a polymerů, které mohou sloužit jako ochranné látky pokud zvyšují schopnost biologicky aktivních materiálů snášet sušení a skladování a neruší zvláštní biologickou aktivitu. Samozřejmě, že molekuly ochranné látky zajišťují během odíraný i jiné výhody kromě stabilizace biologických materiálů během sušen (viz infra, jako je pomoc při vytváření mechanicky stabilní pěny). Podrobněji, ochranné látky podle tohoto vynálezu mohou obsahovat jednoduché cukry jako je sacharóza, glukóza, « ·
9* ···· ♦·· ···· » · 9 ·· 999« mallóza, xylulóza, ribóza, mannóza, fruktóza, rafinóza a trehaíóza, neredukující deriváty monosaeharidů a jiné uhlovodíkové deriváty, alkoholické cukry jako je sorbitol, syntetické polymery jako je polyethylenglykol, hydroxyethylovaný škrob, polyvinylpyrrolidon, polyaktylatnid polyethy lenamin a cukerné kopolymery jako Ficoll a dextran a jejich kombinace, přičemž výčet těchto látek není nikterak limitován. Jako ochranné látky mohou též sloužit vysoce rozpustné proteiny s nízkou molekulární hmotností. V jedné z variant podle tohoto vynálezu, kde je prováděna ochrana buněk, virů, virových a nevirových vektorů, mohou být ochranným prostředkem následující složené směsi tiízkomolekulárního cukru, disacharidu, oligosacharidu a polymeru obsahujícího biologický polymer. Nízkomolekulární cukr je používán za tím účelem, aby pronikl a chránil intracelulámí struktury během dehydratace. Nízkomolekulární prostupující cukiy mohou být vybrány z mnoha druhů ketóz, které jsou neredukující při neutrálním nebo vyšším pH nebo meíhylovaných či ethylovaných monosaeharidů. Mezi neredukujícími ketózami jsou obsaženy tyto: šestiuhlíkaté cukry sachróza, fruktóza, sorbóza a piskóza, pětiuhlíkaté cukry ribulóza a xylulóza, čtyřuhlíkatý cukr erytrulóza a tříuhiíkatý cukr 1,3-dihydroxydimeťhylketon. Mezi methylovanými monosacharidy jsou alfa a be-tamethylované formy gluko, manno a galakíopyranosidu. Mezi methylovanými pětiuhlíkatými sloučeninami jsou alfa a beta formy arabino a xylopyranosidů. Disacharidy jako sachróza jsou známé svým ochranným účinkem během sušení, protože vracejí hydratovanou vodu na povrch biologických membrán a makromolekul. Navíc, sacharóza a/nebo jiná plnidla mohou být sušením ve vakuu účinně přeměněna na stabilní pěny tvořených tenkými amorfními filmy koncentrovaného cukru.
Kombinace monosaeharidů s disacharidy a oligosacharidy účinně zabraňuje krystalizaci oligosacharidů během dehydratace. Navíc, může být použit polymer ke zvýšení teploty zesklovatění (Tg - glass transition temperature) dehydrované směsi, která může být snížena inkluzí nízkomolekulámích mono-
• · ·· ·©»· sacharidů. Mohou být použity též kterékoliv biologické polymery rozpustilé v koncentrovaných roztocích cukrů. Například polysacharidy jako Ficoll a dextran a syntetické polymery jako hydroxyeťhylovaný škrob, polyethylenglykol, polyvinylpyrrolidon, polyaki y lan iid, stejně tak i vysoce rozpustné přírodní a syntetické biopolymeiy (např. proteiny) pomohou stabilizovat biologické membrány a zvýší Tg.
Schopnost některých cukrů, alkoholických cukrů a aminokyselin jako je glutamát sodný (MSG) chránit biologické látky před poškozením v průběhu sušení a následného skladování je známa. Je zde uvedeno několik publikací ukazujících silný ochranný účinek disacharidů jako jsou sacharóza nebo írelialóza na biomolekuly a membrány. Někteří badatelé používají složitější směsi obsahující monosacharidy (glukóza, íiuktóza atd.) nebo nízkomolekulámí alkoholické cukry (rnanitoí, sorbitol atd.) za účelem ochrany buněk v průběhu lyofilizace. Na rozdíl od disacharidů, nízkomolekulámí cukry a jejich deriváty pronikají lépe do buněk a zabezpečují tak intracelulární ochranu. Z toho důvodu jsou monosacharidy a nízkomolekulámí alkoholické cukry široce používány do ochranných přípravků při ochraně buněk a virů před poškozením při dehydrataci.
Ochranné roztoky obsahující redukující monosacharidy poškozují citlivé enzymy během skladování po sušení a rozsah tohoto poškození se rychle zvětšuje se zvýšením skladovací teploty (viz níže uvedený příklad 1.) Z toho důvodu se předpokládalo, že redukující monosacharidy by měly být používaný jen v těch případech, kde by byly lyofilizované vzorky skladovány při teplotě nižší než 4 °C. Eventuelně, mají-li být biologické vzorky skladovány při pokojové teplotě nebo vyšší může být ochranný přípravek vybrán tak, aby se minimalizovala redukční síla ochranných látek. V preferovaném způsobu tohoto vynálezu jsou redukující skupiny sacharidů methy lovány, za účelem zvýšení ochranného účinku.Redukující skupiny monosacharidů mohou být též ethy lovány, atd., podle tohoto vynálezu.
·· « · « · * * * <
• * · · ♦ ·· »·»«
- ·· ·· • · · · • · t * · · · • · · ·· ····
Nizkomolekulární uhlovodíkové přídavné látky snižují teplotu zesklovatění (Tg) suspenzí buněk nebo virů v ochranném přípravku. Například Tg bezvodé fruktózy se blíží 7 °C, Tg směsi fruktóza :glukóza (1:1) v bezvodém stavuje trochu pod 40 °C. Glukóza má mnohem vyšší Tg. Z toho důvodu může být použití derivátů glukózy účinnější. Například Tg methy lované glukózy je 29 °C (viz obrázek 4).
Změkěovaeí účinek nízkomolekulámích přídavných látek do ochranných roztoků může být částečně kompenzován použitím rozpustné přídavné látky s vyšší molekulovou hmotností, která zvýší Tg v bezvodém stavu. Podle jednoho z preferovaných provedení tohoto vynálezu obsahuje ochranný přípravek MSG, neredukující oligosaeharid a rozpustný protein. V rozsahu této přihlášky vynálezu budeme teplotu okolí defínovatjako teplotu mezi asi - 20 °C a + 50 °C, aby bylo možné zahrnout co nejvíce praktických použití. Nicméně, přednost je dávána těm způsobům a přípravkům uvedeným v tomto vynálezu, které jsou zaměřeny na ochranu biomolekul, virů a buněk při skladování a doručování při pokojové teplotě (20 - 25 °C ) nebo vyšší.
Neočekávaně účinné při ochraně virů a buněk byly zejména ochranné přípravky obsahující methylované monosacliridy. Například a-methylgiukóza (methyl n-d-glukopyranosid) vykazovala jedinečné ochranné charakteristiky při ochraně citlivých biologických látek při sušení. Může to být způsobeno tím, že methylová skupina je hydrofobnější než zbytek molekuly. Z toho důvodu bude mít methylovaný cukr amfifilní chování, adsorbujíce přednostně hydrofobní oblasti molekuly proteinu, obalí virus a další membránové struktury. Toto chování může částečně vysvětlil ochranný účinek methylované glukózy. Navíc je pravděpodobné, že buňky, které mohou být dávkovány s glukózou, mohou být též dávkovány s α-melhylglukózou za účelem zabezpečení intramolekulámí ochrany, α-methylglukóza je skutečně široce používána při studiu transportu glukózy přes buněčné membrány. Methylované monosacha11 • *·· · ♦· «·»· • · * ♦ • · · ·· * A ♦· ·· ♦ · · · • · t ♦ · · · ·· ···· ridy nebyly dosud v oboru pří ochraně biologických vzorků v suchém slávu používány.
Bohužel, roztoky α-methylgíukózy ve vodě během sušení krystalizují. Z tohoto důvodu by měla být a-methy {glukóza používána společně s jinými plnidly (t.j. sacharóza, trehalóza, maitrin, polyvinylpyrrolidon (PVP), proteiny atd.), aby se minimalizovala krystalizace a-methylglukózy a zvýšila stabilita amorfního stavu během sušení a následného skladování. Například pravděpodobnost krystalizace roztoku sacharóza/a-methylglukóza během sušení závisí na hmotnostním poměru sacharózy a a-methylglukózy, jak je diskutováno a ukázáno v příkladu 3. Kromě toho, bude přídavek aditiv s vyšší molekulovou hmotností k ochranným prostředkům obsahujícím α-methylglukózu, zvyšovat Tg, které může být dosaženo v suchém stavu.
Primární pěnové sušení
Pro usnadnění zpracování ve větším měřítku, zahrnuje ochrana, pěnovým vařením ve va kuu. Krok sušení je proveden při teplotě v rozmezí asi od -15 do 70 °C. V jednom preferovaném provedení je teplota vzorku během kroku základního sušení menší nebo rovna asi 5 °C. Ochrana pěnovými prostředky je zvlášť vhodná při výkonném sušení vzorků větších objemů, před vitrifikací a jako pomoc při přípravě snadno mletých sušených výrobků vhodných pro komerční využití. Jednou z výhod pěnového sušení je, že postup je stupňovatelný. To znamená, že tento postup může být použit pro ochranu jakéhokoli objemu roztoku nebo suspenze obsahující citlivý bioaktivní materiál, počínaje frakcemi o objemu jednoho mililitru (pro analytické a optimalizační postupy, až po objemy stovek litrů (pro výrobu v průmyslovém měřítku). Další podrobnosti o ochraně pěnovými přípravky jsou uvedeny v US patentech ě. 5 7660520 a 6 306 345, Bronshtein.
V obměnách tohoto vynálezu mohou být zředěné biologické vzorky před pěnovým sušením koncentrovány částečným odstraněním vody ve vakuu.
• ·· ·· t · • · • · • · · · · »·* ··*· **· j ♦· 0000 ·♦ »· • ♦ · · • · 0 • 00 # • 0 0 ·· ····
Tento počáteční koncentrační krok může být proveden buď před a nebo po zavedení vzorku do provozní komory, což závisí na vybraném způsobu koncentrace. Tam, kde je třeba zvýšit koncentraci bioiogicky aktivních materiálů, se uvažuje o způsobech použitelných pro počáteční koncentrování, které zahrnují lyofílizaci, odpařování z kapalného či částečně zmrazeného stavu, reverzní osmózu, jiné membránové technologie nebo jakýkoli jiný ze způsobů známých v oboru.
Vzorky jsou umístěny do vakua, aby se během sušení docílilo varu za teploty podstatně nižší nežli 100 °C. Jestliže je použit u roztoků nebo suspenzí obsahující biologický materiál snížený tlak, roztoky nebo suspenze pění během varu a další odstraňování rozpouštědla v průběhu pěnění způsobuje konečnou produkci mechanicky stabilní open-cell nebo closed-cellů porézní pěny .Mechanicky stabilní porézní struktura nebo pěna obsahuje tenký amorfní film koncentrovaných plnidcl.
Nej vhodnější vakuum pro krok vaření je 0 až 10 torů a to nejlépe okolo 4 torů. Vaření v této souvislosti znamená nukleaci a růst bublin obsahujících vodní páru, nikoli vzduch nebo plyny. Ve skutečnosti v některých roztocíeh může být výhodné pročistit rozpuštěné plyny použitím mírného vakua (okolo 0,1 až 0,9 atm) při pokojové teplotě. Takovéto odplynování může pomoci zabránit roztoku vypěnit ze sušíeí nádoby.
Stabilita sušení/vitrifikace Mechanicky stabilní pěna vytvořená během primárního sušení může vydržet sekundární nebo stálé sušení při zvýšených teplotách. Pokud teplota zesklovatění (Tg) závisí na obsahu vody, ve vzoru a jestliže Tg stoupá se zvyšující se dehydratací, mohou být použity rozdílné protokoly stability sušení v závislosti na požadované skladovací teplotě, za účelem vytvoření Tg souhlasné s vitrifikací (t.j. vytvoření pevného amorhiího skla) při ochlazení na tuto skladovací teplotu. Nicméně, protože dehydratace materiálů je prakticky nemožná, pokud se materiály již jednou dostaly do sklovitého stavuje vitrifikace podle tohoto *· ·»»♦ .: .··, z·.··»;
: .· · · · : .····♦ ♦ ·» ·*·· ·♦ ·· • * · · • · 0 • · · 0 • · 0 ♦ · ♦··· vynálezu, kde mohou být požadovány okolní skladovací teploty, prováděna pomocí stabilního sušení při teplotě výrazně vyšší nežli teplota okolí
Nej vhodnější hlavní skladovací teploty se pohybují v rozmezí 0 až 70 °C. Ještě vhodnější je-li běžný výběr skladovacích teplot vyšší nebo roven 0, 20, 40 a 50 °C. V některých případech, tam, kde je vhodnější skladování ve zmrazeném stavu, může být stabilní sušení provedeno při pokojové teplotě, pak následuje ochlazení na skladovací teplotu nebo nižší V jiných případech, kde je požadována stabilita při pokojové teplotě, by měla být použita dehydratace při teplotě vyšší než je pokojová teplota, následována ochlazením na pokojovou
Pro jakýkoli daný vzorek, klety má být chráněn, budou stanoveny podle charakteristik vlastností a stability maximální teploty, které může snést během kroku primárního sušení V případě ochrany enzymů bylo ukázáno, že po primárním sušení při pokojové teplotě může být teplota stabilního sušení zvýšena až na 50 °C bez ztráty aktivity. Pak může proces dehydratace pokračovat během stabilního sušení při teplotě vyšší. Plynulým zvyšováním nebo postupným zvyšováním dehydrataění teploty v krocích mohou být labilní proteiny převedeny do sta vu termální stability při teplotách dosti nad jejich denaturaění teplotou.
Kromě provedení stabilního sušení při teplotě nad vybranou skladovací teplotou je rozhodující že toto sušení je prováděno po dobu Času potřebného ke skutečnému zvýšení Tg nad skladovací teplotu. Na základě empirických výsledků získaných se sušenými 10 mikroliírovými kapkami roztoku 15 % sacharózy s 15 % rafinózy bylo ukázáno, že zvýšení Tg nad 25 °C vyžadovalo více než 12 hodin stabilního sušení při teplotách nad 70 °C. Primární sušení v těchto experimentech probíhalo po dobu 12 hod při teplotě místnosti (20 °C). Výsledky nasvědčují, že prodloužené stabilní časy sušení (více než 12 hod při 70 °C a více nežóO hodin při 50 °C) mohou nezbytné k provedení zvýšení Tg nad teplotu místnosti. Pro některé biologické materiály, které nejsou termoia14 ·· »*·· • <* • · « * * · · • * · ·· ·« • * * · • · · • » ♦ » • · · ·· ··*» biblí, byl, při zvýšených teplotách, stabilní čas sušení potřebný ke zvýšení Tg nad vybranou skladovací teplotu zkrácen.
V jednom provedení tohoto vynálezu je pěna ochlazena z teploty stabilního sušení na teplotu mletí, umleta a pak je prášek podroben dalšímu sušení buď pod vakuem nebo při atmosférickém tlaku. Následné teploty sušení mohou být v rozmezí asi 0 až 100 °C. Takovéto sušení může pokračovat, dokud teplota zesklovatění nestoupne nad vybranou skladovací teplotu v rozmezí asi 0 až 70 °C.
Aby se zaručilo, že Tg je skutečně vyšší než skladovací teplota, jsou známé alespoň dva způsoby určení Tgpotnoeí terrnábií analýzy. Nejběžnější používanou technikou je diferenciální rastrovací kalorimetrie (DSC). Přesto však bylo zjištěno, že DSC mohou být nespolehlivé pro měření Tg u vzorků obsahujících polymery. Pro analýzu polymerů jsou alternativně zvlášť vhodné metody termálně stimulované polarizace (TSP). Technika TSP je nevhodnější, protože je spolehlivá pro všechny vzorky, ačkoli vyžaduje trochu větší objemy.
Přehled obrázků na výkresech
Obrázek 1A ukazuje vliv redukujících a neredukujícíeh cukrů na aktivitu isoeitrátdehydrogenázy (ICDH) během skladování při teplotě místnosti. Obrázek 1B ukazuje účinek redukujících a neredukujícíeh cukrů na aktivitu ICDH během skladování při teplotě 37 °C.
Obrázek 2 ukazuje vliv redukujících a neredukujícíeh cukrů na aktivitu ICDH během skladování při teplotě 50 °C.
Obrázek 3 ukazuje vliv neredukujícíeh cukrů a rnaltrinu na aktivitu ICDH během skladování při teplotě 50 °C.
Obrázek 4 ukazuje teplotu zesklovatění methylované glukózy.
• · ·· «
*·· *··· »9
Μ · «4 • · 4 • · • 4 • · • Μ «
Obrázek 5 ukazuje vliv me(hyla-d-glukopyranosidu na ochranu Streploeoccus equi.
Obrázek 6 ukazuje zvýšenou aktivitu iueiferázy v perfluorodekalinu během skladování při teplotě 37 °C,
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady ukazují různé charakteristické stránky tohoto vynálezu týkající se ochrany směsí obsahujících viry nebo buňky a ochranné prostředky v nicliž jsou směsi přizpůsobené ke stabilizaci těchto vzorků během dehydratace a následného skladování při teplotě okolí a vyšších teplotách.
Přikladl:
Byl studován vliv redukujících a neredukujících cukrů a póly vinylpyrrolidonu (PVP) na isocitratdehydrogenázu (ICDH) při teplotě místnosti a při 37 °C. Tento pokus je navržen pro zkoušení redukční schopnosti přídavných látek jako jsou cukry. Tato vlastnost je charakteristická při schopnosti produkovat Maillardovu reakci nebo reakci enzymatického hnědnutí. Pro monosacharidy nebo jednoduché cukry je glykosylová hydroxylové skupina nebo OH na C náchylná chemicky reagovat s aminovými zbytky obsahujícími NH nebo NH2, např. lysin, asparagin.
Enzym ICDH byl dodavatelem připraven v 50% glycerolu. Byly použity následující ochranné roztoky: 1) 30 % sacharózy + 10 % PVP roztoku, 2) 20 % glukózy + 20 % PVP roztoku, 3) 20 % írukíózy + 20 % PVP roztoku a
4) 20 % methyl u-d-glukopyranosidu + 10 % PVP roztoku.
ICDH (200 μΐ) byla dialyzována ve studeném 0,lM Tris HC1 pulru po dobu 5 hodin při 15 až 17 °C. Pufr byl mírně míchán tak, aby malé molekuly byly rovnoměrně dispergovány v celém roztoku. Po dialýze byla ICDH (celkový objem: 180 μΐ) převedena do 1,7 ml kyvety pro mikrocentrifugu, k níž bylo ·· : .· • · ··· ···· ·· · • · fl • · · • · · · • · · .: : ,· • · · ·· ·00· přidáno 250 μΐ 0,1 m Tris HCl pufru, pH 7,8. Kyveta byla umístěna do mrazáku.
Po přídavku jednoho ze čtyř různých ochranných prostředků ICDH (100 μΐ podíly) byla uchovávána v 1,7 ml ky větách pro mikroeentrifugu. Ochranné směsi byly intenzivně promíchány (vířivé míchadlo) a pak aiikvotně rozděleny po 10 μΐ do každé ze 40 kyvet. Z každé ze čtyř ochranných směsí byl analyzován jeden vzorek v nulovém čase. Zbylé vzorky byly sušeny při teplotě místnosti ve vakuu přes noc. Po tomto sušení byl z každé ochranné směsi analyzován další vzorek. Zbylé vzorky byly rozděleny do dvou sad, jedna pro skladování při teplotě místnosti a druhá pro skladování při 37 °C. Každé dva týdny byl odebrán z každé ochranné směsi a to z obou skladovacích teplot jeden vzorek a stanovena aktivita.
Všechny vzorky určené k analýze byly lOx zředěny 0,lM Tris HCl pufrem, pH 7,8 a intenzivně promíchány vířením. Zředěné vzorky (10 μΐ) byly inkubovány se 3 ml 0,lM Tris HCl pufru, pH 7,8, 10 μ! 50mM isoeitrátu a 10 μΐ lOmM roztoku NADP+. Po čase byla změřena absorbance při 340 nm. Ze změn absorbaneí při 20 mV a při rychlosti posunu papíru zapisovače 4 cm/ min byla stanovena relativní aktivita. Výsledky ukazují obrázky 1A a 1B.
Příklad 2:
Byl studován vliv redukujících a neredukujícíeh cukrů a polyvinylpyrrolidonu (PVP) na isocitratdehydrogenázu (íCDH) během skladování pň 50 °C. Tento pokus byl navržen pro testování redukční schopnosti přídavných látek jako jsou cukry. Tato redukční vlastnost je charakteristická schopností produkovat Maillardovu reakcí nebo reakci enzymového hnědnutí. Pro monosacharidy nebo jednoduché cukry je glykosylová hydroxylová skupina nebo OH na C náchylná chemicky reagovat s aminovými zbytky obsahujících NH nebo NH2, např. lysin, asparagin.
• ·· · · ···· · · · · ···· · · · · · · ·
Enzym ICDH byl připraven dodavatelem v 50% glycerolu.Byly použity následující ochranné roztoky: 1) 30 % sacharózy + 10 % roztok PVP, 2) 20 % glukózy + 20 % roztok PVP, 3) 20 % fruktózy + 20 % roztok PVP a 4) 20 % methyl α-d-glukopyranosidu + 10 % roztok PVP.
ICDH byla dialyzována ve studeném 0,lM Tris HCl pufru po dobu 5 hodin při 15 až 17 °C. Pufr byl mírně míchán tak, že malé molekuly byly rovnoměrně dispergovány v celém objemu roztoku. Po dialýze byla ICDH (celkový objem = 180 μΐ) převedena do l,7ml mikrolitrové kyvety, do které bylo přidáno 250 μΐ 0,1Μ Tris HCl pufru pH 7,8. Kyveta byla umístěna do mrazáku.
chrannýeh prostředků v l,7ml ky vě tách pro mikrocentrifugu. Ochranné směsi byly intenzivně promíchány a pak rovnoměrně rozděleny do 10 μι částí. Z každé ze čtyř ochranných směsí byl analyzován jeden vzorek byl analyzován v nulovém čase. Zbylé vzorky byly sušeny ve vakuu přes noc při teplotě místnosti. Po sušení byl z každé ochranné směsi analyzován další vzorek. Zbylé vzorky byly skladovány při teplotě 50 °C. Každé dva týdny byla stanovena aktivita jednoho vzorku z každé ochranné směsi.
Všechny vzorky určené k analýze byly zředěny 10 x 0,lM Tris HCl pufrem, pH 7,8 a intenzivně promíchány vířením. Zředěné vzorky (10 μϊ) byly inkubovány se 3 tni 0,lM Tris HCl pufru, pH 7,8,10 μϊ lOmM M11SO4, 10 μϊ 50 mM isocitrátu a 10 μϊ lOmM roztoku NxADP+. Po čase byla měřena absorbance při 340 nM. Ze změn absorbance při 20 mV a při rychlosti posunu papíru 4 cm/min byla stanovena relativní aktivita. Výsledky ukazuje obrázek 2.
Příklad 3:
Byl studován vliv redukujících a neredukujících cukrů a maltrinu na isocitratdehydrogenázu (ICDH) během skladování při teplotě 50 °C. Tento pokus byl navržen pro testování redukční schopnosti přídavných látek jako jsou cukry. Tyto redukční vlastnosti jsou charakteristické svou schopností produkovat • · · · • · · · · ···· · · · ···· • · · · · ·· · • ····· ··· · • · · · · · · · ··· ···· ·· · ·· ····
Maillardovu reakci nebo reakci enzymatického hnědnutí. Pro monosacharidy nebo jednoduché cukry je giykosyiová hydroxylová skupina nebo OH na C náchylná k chemické reakci s aminovými zbytky obsahujícími NH nebo NH2 např. lysin, asparagin.
Enzym ICDH byl dodavatelem připraven v 50% glycerolu. Byly použity následující ochranné roztoky: 1) 30 % sacharózy + 10 % roztoku maitrinu,
2) 20 % glukózy + 20 % roztoku maitrinu, 3) 20 % frukíózy + 20 % roztoku maltrin a 4) 20 % methyl α-d-glukopyranosig + 10 % roztoku maitrinu.
ICDH (200 μΐ) byla dialyzována v studeném 0,lM tris HCl pufru po dobu 5 hodin při 15 až 17 °C. Pufr byl jemně míchán takže malé molekuly byly rovnoměrně dispegovány v celém objemu roztoku. Po dialýze byla ICDH (celkový objem — ISO μΐ) převedena do 1,7 ml kyvety pro mikrocentriíugu do níž bylo přidáno 250 μΐ 0,lM Tris HCl pufru, pH 7,8. Kyveta byla umístěna do mrazáku.
Po přídavku jednoho ze čtyř ochranných prostředků byla ICDH (100 μΐ podíly) uchovávána v 1,7 ml ky větách pro mikrocentrifugu. Ochranné směsi byly intenzivně promíchány vířením a pak přidány každá po 10 μΐ. Z každé ze čtyř ochranných směsí byl analyzován jeden vzorek v nulovém čase. Zbylé vzorky byly sušeny ve vakuu přes noc při teplotě místnosti. Po sušení byl z každé ochranné směsi analyzován další vzorek. Zbylé vzorky byly skladovány při 50 °C. Každé dva týdny byla u jednoho vzorku z každé ochranné směsi stanovena aktivita.
Všeclmy analyzované vzorky byly zředěny 10 x 0,lM Tris HCl pufrem, pH 7,8 a intenzivně proiníchány vířením. Zředěné vzorky (10 μΐ) byly inkubovány se 3 ml 0,lM Tris HCl pufru, pH 7,8,10 μΐ lOmM MnSO4,10 μΐ 50mM kyseliny isocitronové a 10 μΐ 10 mM roztoku NADP+. Po čase byla změřena absorbance při 340 nm. Ze změn absorbance při 20 mV a při rychlosti posunu papíru zapisovače 4 cin/inin byla stanovena relativní aktivita. Výsledky ukazuje obrázek 3.
• ·· ·9 ···· ·· ·· • · · · · · · · · · « • · · · · « · · • 9 9 9 9 9 9 9
9999999 99 9 99 9999
Příklad 4:
Pro měření teploty zesklovatění methyl α-d-glukopyranosidu byíy krystaly zataveny do hliníkové misky používané pro zkoušky DSC (differential scanning ealorimetry, tj. diferenční skanovaeí kalorimetrie). Vzorek byl nejprve během rozžhavení roztaven a pak rychle ochlazen na teplotu 100 °C. Během zchlazení vzorek zesklovatěl.V průběhu zahřívání (10 °C/min) byla měřena teplota zesklovatění. Změna měrného tepla spojená s přeměnou skla na kapalinu, Tg = 29 °C, je znázorněna na obrázku 4.
Příklad 5:
Následující pokusy byly provedeny za účelem určení schopnosti přípravků chránit stabilitu amorfního (sklo) stavu během dehydratačního procesu a následného skladování. Může dojít k poškození produktu během krystalizace nebo k popraskání uvnitř skleněné matrice. Krystalizace je proces probíhající ve dvou krocích, k němuž dochází v přesycených nebo podchiazených roztocích. Prvním krokem je nukleace, při které dochází k tvorbě stabilních jader následné krystalizační fáze.Tvorba jader je experimentálně závislá na nečistotách obsažených v materiálu. Stabilizace těchto jader závisí na teplotě a koncentraci roztoků nebo pomocných roztoků. Druhý krok kultivace kiystalizaee prostřednictvím procesu růstu krystalů z velikosti jader. To je též závislé na teplotě a koncentraci různých složek v materiálech. Nukleace je optimální, pokud je vysušený vzorek téměř úplně v dehydrovaném stavu (jestližeje krystalizovaný roztok čistý) a růst krystalů bude podporován, je-li viskozita snižována v závislosti na vnitřní kinetice růstu.
Byly připraveny roztoky v rozmezí koncentrací 30 až 50 % hmotnostních celkového roztoku v rozsahu rozpustnosti sloučenin s rozdílnými hmotnostními poměry mezi složkami, jak je patrné z následující tabulky. Všechny roztoky byly filtrovány přes 0,2μιη filtrační jednotky Acrodisc.
Roztoky byly rozděleny do kapiček na destičky mikroskopu a pak buď vy• · · · • · · ·· « slaveny rychlému úplnému vysušení a nebo pomalému neukončenému procesu dehydratace, jak je popsáno níže. Kapičky(10 μΐ) byly umístěny na alkoholem vyčištěná mikroskopovací sklíčka za použití 20μ1 pipet za účelem kápnutí deseti 1 Ομί kapiček na každé sklo, 40 kapiček na vzorek. Byly připraveny krabičky s vrstvou sušidla DRIERITE. Destičky byly umístěny do krabiček s výše uvedeným sušidlem a zality parafínem. Po čase byl zjištěn a zaznamenán počet vytvořených krystalů. Po dvou týdnech byly vzorky převedeny do atmosféry o relativní vlhkosti 52 % (RH-relative humidity) nasycené ívíg(NO3)2. Po čase byl znova zjištěn a zaznamenán počet vytvořených krystalů. Výsledky jsou shrnuly v níže uvedených tabulkách 1 až 6.
Podíly (lg) z každého kontrolního vzorku (buněčná kultura s ochranným roztokem) byly 10 násobně zředěny PBS.
• ·· ·· ··*· 9 · 9 9 • · · · · ♦ · » « 9 · • · 9 · · «9 9 • · · · · · · · 9 9 • 9 · · · 999
999 9999 99 · 9· 9999
Tabulka 1:
50% sacharóza : MSG kapková krystalizace
0% rel. vlhkost skladování # 52% rel. vlhkost skladování*
Poměr sacharáza:MSG týden 1 týden 2 týden 1 týden 2
40:1 0.00 0.00 7.50 15.00
30:1 0.00 0.00 2.50 2.50
20:1 0.00 0.00 0.00 0.00
10:1 0.00 0.00 0.00 0.00
8:1 0.00 0.00 0.00 0.00
6:1 0.00 0.00 0.00 0.00
4:1 0.00 0.00 0.00 0.00
2.5:1 0.00 0.00 0.00 0.00
1:40 7.50 N/A 12.50 15.00
1:30 60.00 N/A 77.50 77.50
1:20 72.50 NIA 75.00 75.00
1:10 72.50 N/A 75.00 75.00
1:8 75.00 N/A 80.00 80.00
1:06 05.00 N/A 95.00 95.00
1:04 42.50 N/A 42.50 42.50
1:2.5 5.00 N/A 5.00 5.00
1:01 0.00 N/A 0.00 0.00
50% MSG 70.00 N/A 70.00 70.00
* DRIERITE *’ Mg(N03)2 • 0 0 00 0
00 0* 0 0000 • 0000 00 0
000 000 000 0000 00 0 00 0000
Tabulka 2:
50% sacharóza : MSG kapková krystalizace (pouze DRIERITE)
Poměr sacharóza:MSG týden 1 týden 2
50% sucrose 0,00 0.00
40:1 0.00 0.00
30:1 0.00 0.00
20:1 0.00 0.00
10:1 0.00 0.00
8:1 0.00 0.00
6:1 0.00 0.00
4:1 0.00 0.00
2.5:1 0.00 0.00
1:1 0.00 0.00
1:2 0.00 0.00
1:4 2.50 2.50
1:6 0.00 0.00
1:8 15.00 15.00
1:10 65.00 65.00
1:20 92.50 92.50
1:30 97.50 97.50
1:40 2.50 2.50
50% MSG 100.00 N/A
• ·* ·© ··»· ·· ·· ··♦· · · · · © « · • · · · © ·· · © ··©·· «·· · 9© ··© · · · ©·© ···© ·* · ·· ····
Tabulka 3
50% sacharóza : inositol kapková krystalizace
I
0% rel. vlhkost skladování* 52% rd. vlhkost skladování** .----· - - '·· — -- -- ..---. ------ ... . ...
Ratio InositohMSG week 1 week 2 week 1 week 2
4:1 90 100 N/A N/A
6:1 100 N/A N/A N/A
8:1 0 100 N/A N/A
10:1 0 70 100 N/A
12:1 0 67.5 100 N/A
16:1 0 0 100 N/A
20:1 0 0 100 N/A
50% sucrose 0 0 12.5 22.5
• DRIERITE ·· Mg{N03)2 • ft ftftftft • ft · ftft ftft • ftft · ftftftft • ftftftft ftft ft • ft ftftft ftftft • ftft ftftftft ftft · ftft ftftftft
Tabulka 4:
50% sacharóza:methyl a-d-glukopyranosid (MAG) kapková krystalizace
0% rel. vlhkost skladování*
52% rel. vlhkost skladování4*
Poměr sacharóza:MAG týden 1 týden 2 týden 1 týden 2
50%sacharóza 0.00 0.00 2.50 NA
40:1 0.00 2.50 2.50 NA
30:1 0.00 0.00 5.00 NA
20:1 0.00 0.00 0.00 NA
10:1 0.00 0.00 2.50 NA
8:1 0.00 0.00 0.00 NA
6:1 0.00 0.00 0.00 NA
4:1 0.00 0.00 0.00 NA
2:1 0.00 0.00 0.00 NA
1:1 0.00 0.00 2.50 NA
1:2 0.00 0.00 7.50 NA
1:4 0.00 2.50 5.00 NA
1:6 45.00 55.00 65.00 NA
1:8 22.50 47.50 67.50 NA
1:10 30.00 52.50 52.50 NA
1:20 67.50 100.00 N/A NA
1:30 67.50 100.00 N/A NA
1:40 100.00 N/A N/A NA
50% MAG 100.00 N/A N/A NA
* DRIERITE ” Mg(N03)2 ♦« ······ 00 00 • 0 · 0 00 0 0000
0000 00 0
0 000 000 • 00 0000 00 0 00 0000
Tabulka 5:
50% MSG : methyl α-d-glukopyranosid (MAG) kapková krystalizace
0% rel. vlhkost skladování* 52% rel. vlhk. skladování4*
PoměrMSG:MA( ' týden 1 týden 2 týden 1
50% MSG N/A Ji/A N/A
40:1 N/A N/A N/A
30:1 N/A N/A N/A
20:1 45.00 45.00 45.00
10:1 97.50 97.50 97.5
8:1 100.00 N/A N/A
6:1 2.50 2.50 7.5
4:1 2.50 2.50 2.5
2:1 0.00 0.00 0
1:1 0.00 0.00 35
1:2 2.50 7.50 17.5
1:4 2.50 5.00 5
1:6 20.00 22.50 37.5
1:8 5.00 7.50 12.5
1:10 87.50 87.50 95
1:20 37.50 45.00 55
1:30 87.50 90.00 95
1:40 70.00 92.50 92.5
50% MAG 100.00 N/A N/A
* DRIERITE ·* Mg(NQ3)z
Jestliže byl použit 50% MSG a methyl α-d-glukopyranosid, bylo zjištěno, že při poměrech 40 :1 a případně 30 :1, krystalizovaly roztoky po té, co byly uchovávány přes noc při teplotě místnosti (tabulka 5).
9 9 4 9 4»» 9 99 99
9· ·· * 9999
999« 99 9
99999 999 9 «4 «·· «49 «4« 4*9« 4« 4 «9 9494
S ohledem na výsledky uvedené v tabulce 6 (uvedené níže) při poměrech 50% MSG 1 : 10,1 : 20,1 : 30 a 1 :40 k frehalóze, krystalizovaly roztoky přes noc při teplotě místnosti. Následně nebyla provedena u těchto přípravků analýza kapiček.
Tabulka 6:
50% MSG ; trebalóza kapková krystalizace (pouze DRIERITE)
Poměr MSG:trehalóza týden 1
50% MSG 100
40:1 100
30:1 0
20:1 2.5
10:1 0
8:1 5
6:1 0
4:1 0
2:1 0
1:1 0
1:2 0
1:4 100
1:6 0
1:8 100
1:10 N/A
1:20 NJA
1:10 N/A
1:40 N/A
50% 'trehalóza 100
9 9 99 9 « ·>*·· ··>·
Příklad 6:
Byly samostatně kultivovány a odebrány tyto viry: virus respiraění syncytiální choroby skotu (Bovine Respirátory Syncytial Virus = BRSV), virus rhinotracheitidy skotu (IBR), virus průjmového onemocnění skotu (Viral Diarrhea — BVD) a virus chřipkového onemocnění typu 3 (Parainíluenza 3 - PI 3). Po odběru byly viry smíchány se stabilizátorem a pak rozděleny přibližně do 40 ml podílů a po té zmrazený v mrazáku při -80 °C až do doby použití.
Následující 70% (lunotnostní) ochranné roztoky byly připraveny v 0,01M fosfátovém pufru a sterilně přefiltrovány přes polyestersulfonové (PES) filtrační systémy Corning velikosti 0,22 μπι; 1) sacharóza : methyl a-d-glukopyranosid (2 :1), 2) sachróza : inositol (6 :1), 3) sacharóza: isomalt (2:1), 4) sacharóza : sorbitol (5 : 2), 5) trehalóza a 6) sacharóza: MSG (5 : 2).
Všechny práce týkající se přípravy produktu byly provedeny v místnosti o teplotě 18 °C. Viry byly vyjmuty z mrazáku (-80 °C) a umístěny pod tekou vodovodní vodu za účelem rozmražení (přibližně 1 hodina). Byla připravena směs čtyř virů v poměru vložena do sterilních 50ml polypropylénových kónických baněk. K jednomu dílu virové směsi byly přidány dva díly sterilního oehraruiého roztoku. Intenzivním promícháním vířením byla získána homogenní směs. Pro každou směs virus/ochranný roztok bylo vloženo 2,4 g do sterilních 30ml sérových ampulí z borokřemiěitého skla (Wheaton). Do hrdla každé ampule byla vložena 13nun lyofíiizační zátka k první zarážce, takže byla ponechána v zátce otevřená drážka, která umožňovala odpařování vody během ochrany tvorbou pěny. Ampule byly pak umístěny na kovový sušící podnos. Podnosy byly umístěny do předcházeného (5 °C) lyofilizaěnílio zařízení upraveného pro provádění ochrany tvorbou pěny. Do jedné z ampulí byl umístěn termočlánek za účelem sledování teploty během procesu sušení. Pak bylo provedeno sušení. Když byla ochrana tvorbou pěny ukončena, ampule byly ve
v 9» 9999 • 9
• * * • · • · • · • 9 9 9 9 9 9
• · *· ···« 9 9 9· 9 • 9 99 9 9 999
vakuu zazátkovány a pak vyjmuty z lyofílizaěního zařízení. Ampule byly zapečetěny hliníkovými plombami a uchovávány při 4 °C. Chráněné vzorky, stejně jako zmrazené kontrolní vzorky byly analyzovány následujícími způsoby·
Buňky hovězích ledvin podle Madin-Darby ( Madin-Darby Bovine Kidney (MDBK) Cells) byly udržovány v médiu fy Dubleco Dulbeeo's Modifíed Eagle Medium (DMEM) s 5 % koňského séra (JRH Biologieals). Sérum bylo protilátkové a bez virů BVD, í BR, PI3 a BRSV. Z NVSL byla získána virová neutralizační séra a použita při virové titraci každé frakce vakcíny: BVDV antiserum NVSL série 4X, PI3 antiserum NVSL série 86,2; IBRV antiserumNVSL série 10X a BRSV antiserum NVSL série 88-5X.
Virová titrace pro každou frakci vzorků BRSV, IBR, BVD a PI3 byla stanovena pomocí 4 druhové vakcíny (4-way vaccine), připravené neutralizací ostatních tří frakcí virově specifického antisera. Kultury buněk MDBK ve 490 cm2 válcové lahvi byly přemístěny (vymyty) trypsin EDTA (série # 7B2028, JRH Bioseience) a suspendovány v DMEM + 5% koňského séra při koncentraci 1,5 χ 105 buněk na ml. Buněčnou suspenzí byly zaočkovány 96 jamkové desky po 200 μΐ na jamku. Tyto mikrotitrační desky byly kultivovány přes noc a následující den použity pro virovou titraci, když byly buňky asi v 80% souvislé jednoduché vrstvě.
Každá ampule chráněných virů (4 druhová vakeína) byla rehydratována pomocí 15,5 ml DMEM. Bylo uvažováno zředění 10°. Byly spojeny čtyři ampule z každé rehydratované vakcíny a použity pro virovou titraci. Kontrolními viry byly výše uvedené zmrazené viry. Bylo odebráno 0,1 ml vzorku rehydratované vakcíny a přidáno ke sterilníl ml ampuli obsahující 0,3 ml každého antisera k ostatním třem virům. Například, jestliže byl titrován BVD, bylo přidáno 0,1 ml vakcíny k ampuli obsahující 0,3 ml anti IBR séra, 0,3 ml anti BRSV séra a 0,3 ml anti PI3 séra. Celkový objem tohoto stádia byl
1,0 ml a zředění víru bylo 101. Směs byla ínkubována po dobu 40 minut při teplotě místnosti.
Desetinásobného zředění virů bylo dosaženo v 96 jamkových mikrotitraěních deskách přídavkem 22 μΐ neutralizovaných (101) vzorku do první řady jamek (200μ1) desky. Každá jamka byla promíchána (toto odpovídalo zředění ID2) a 22 μΐ bylo převedeno do druhé řady a tak dále až do konce.Virové titraee byly provedeny ve sloupci 1 až 10. Sloupce 11 a 12 byly ponechány jako neinfikované buněčné kontroly. Desky byly inkubovány po dobu čtyř dnů při 37 °C v atmosféře 5% CO2. Infekce viry byla vyhodnocena ze záznamů eytopatiekého účinku (CPE - cytopathic efecl). Nakonec byly vypočteny titri virů za použití Reed-Muenehovy metody. Byly zaznamenány litry čtyř virů získaných z kontrolních virů a z chráněných vakeín a srovnány z hlediska ztráty viru během ochrany, výsledky ukazuje tabulka 7; dvě uvedená čísla znamenají dvojité pokusy.
Tabulka 7:
Ochranné účinky methyl α-d-gfukopyranosidu alkoholických cukrů na ochranu virů BRSV, IBR, BVD a PI3
Počáteční přežití (%) po ochraně
Ochranný roztok BRSV IBR BVD Ph
sacharóza:methyl a-d-glukopyranosi; ..... (2:1) 57.5, 64.6 52.5,37.2 66.1,58.9 125.9,89.1
sacharóza:inositol (6:1) 38.0,29.6 13.5,10.7 97.7,24.0 67.6,24.0
sacharózarisomalt (2:1) 36.3,33.9 16.6,13.5 83.2,9.8 69.2,26.9
sacharóza: sorbitol (5:2) 35.5 17.8 2.5 28.8
trehalóza 33.9 20.0 16.2 102.3
sacharóza:MSG (5:2) 21.0,29.5 38.0,35.5 87.1,49.0 91.2,35.5
Příklad 7:
Byly samostatně kultivovány a pěstovány Newcstle virus a virus bronchilidy. Po vypěstování byly viry smíchány se stabilizátorem a pak rozděleny přibližně do 200ml podílů a zmraženy při -80 °C. Zmrazené viry byly skladovány v mrazáku Revco až do doby použití.
Byly připraveny následující 70% (hmotnostní) ochranné roztoky v 0,01M fosfátovém pufru a sterilně přefiltrovány přes polyestersulfonové (PES) filtrační systémy Corning o velikosti 0,22 pm. 1) sacharóza : methyl a-d-gíukopyranosid (2 : 1), 2) sacharóza : MGS (4 :1),3) sachrža: maltitol (4 :1) a sacharóza : mannitol (13 :1).
Všechny práce týkající se přípravy produktu byly prováděny v místnosti o teplotě 18 °C. Viry byly vyjmuty z mrazáku (-80 °C) a umístěny pod tekoucí vodovodní vodu za účelem rozmražení (přibližně 2 hodiny). Použitím aseptických technik byla připravena směs dvou virů v poměru 1 : 1 do sterilních 50ml polypropylénových kónických baněk. K jednomu dílu virové směsi byly přidány dva díly ochranného roztoku. Intenzivním promícháním vířením byla získána homogenní směs. Pro každou směs virus/ochranný roztok bylo dávkováno 3,0 g do sterilních 30ml sérových ampulí z borokřemiěitého skla (Wheaton). Do hrdla každé ampule byla vložena I3mm lyofilizační zátka k první zarážce, takže byla ponechána v zátce otevřená drážka umožňující odpařování vody během ochrany tvorbou pěny. Pak byly ampule umístěny na kovový sušící podnos. Tyto podnosy byly vloženy do předehlazeného (5 °C) lyofilizaěního zařízení upraveného pro provádění pěnových ochranných způsobů podle tohoto vynálezu. Do jedné z ampulí byi umístěn termočlánek za účelem sledování teplota vzorku během procesu sušení. Po ukončení ochrany tvorbou pěny byly ampule ve vakuu zazátkovány a pak vyjmuty z lyofilizačnílio zařízení. Ampule byly zapečetěny hliníkovými plombami a uchovávány • · při teplotě místnosti nebo při 4 °C, což závisí na Td průběhu sušení (t j jestliže T(f=30 °C, vzorky byly uchovávány při pokojové teplotě, jestliže T<j=20 °C, vzorky byly uchovávány v lednici).
Tilry virů byly stanoveny stejným způsobem, jak je výše popsáno v příkladu 6. Výsledky jednoduchého pokusu jsou uvedeny v tabulce 8.
Tabulka 8:
Ochranné účinky methyl u-d-glukopyranosidu a alkoholických cukrů na ochranu Newcastle viru a viru bronchitidy
Počáteční přežití (%) po ochraně
Ochranný roztok virus Newcastle virus bronchitidy
sacharózarmethyl a-d-glukopyranpš 100 20.4
fiacharóza:maltitol (4:1) 56.2 x 2.4
sacharóza:mannitol 55.0 4.8
sacharóza:MSG (4:1) 23.4 0.4
Příklad 8:
Pro ochranu Streptococcus equi byly připraveny v 0,01 M fosfátovém pufru následující 70% (hmotnostní) ochranné roztoky a sterilně přefiltrovány přes polyestersulfonové (PES) filtrační systémy Corning o velikosti 0,22 pm: 1) sacharóza : methyl u-d-glukopyranosid (4 :1), 2) sacharóza : methyl a-d-glukopyranosid (1 : 1) a 3) sacharóza : glutamát (5 : 2).
Jedna z atnpulí ze zmrazené inokulaění zásoby (série WS012696) byla vyjmuta z mrazáku na -80 °C a rozmražena ve studené vodě. Celý obsah (0,1 ml) byl převeden do 150 ml S. equi růstového média (série 0757). Podle hmotnostního vzorce bylo k médiu přidáno 20 g 50% dextrózy na litr. Baňka byla inkubována s víčkem a třepána při 37 °C na třepačce při 100 rpm přibližně po • · ·
dobu 20 až 24 hodin. Kultura byla nechána růst až do dosažení optické hustoty (OD - optieal density) 0,8 až 1,5 při vínové délce 600 nm (12 hodin). Na TSAII + 5% krevní agar (série KI RUWW) byl nanesen kličkou čistý proužek kultury. Po inkubaci 24 až 48 hodin při 37 °C, miska byla zkoušena a nekontaminovaná byla detekována.
Po přibližně 23,5 hodinách inkubace bylo převedeno 10 mi prekultury do 500ml baňky s 250 ml růstového média. Prekultura byla inkubována přibližně 4 hodiny za výše popsaných podmínek. Byl nanesen další čistý proužek na TSA II + 5% krevní agar. Po inkubaci po dobu 24 až 48 hodin při 37 °C byla miska zkoušena a nekontaminovná detekována. Absorbance prekultury při 600 nm byla 1,888.
Přibližně po 5 hodinách bylo z druhé prekultury inokuiováno 50 ml do fermentoru obsahujícího 1000 ml bujónu pro S.equi s glukózou. Fermentaění podmínky byly: aerace stlačeným kyslíkem 1 litr za minutu, míchání při 100 rpm a regulace pH použitím 2,5N HCl a 2,5 NaOH při teplotě 37 °C.
Jakmile kultura dosáhla stacionární fáze, byla buněčná kultura smíchána s ocliranným roztokem ve hmotnostním poměru 1:1. Intenzivním promícháním vířením byla získána homogenní směs. Pro každou směs virusZ/ochranný roztok bylo dávkováno 0,1 g do sterilních sérových ampulí z borokřemičitého skla (Wheaton). Do hrdla každé ampule byla vložena 13mm lyofilizaění zátka k první zarážce, takže byla ponechána otevřená drážka v zátce, což umožňovalo odpařování vody během ochranného procesu. Ampule byly pak umístěny na kovový sušící podnos. Podnosy byly umístěny do předehlazeného (5 °C) lyofilizaěnflio zařízení upraveného pro provádění metod pěnového sušení. Do jedné z ampulí byl vložen termočlánek za účelem sledování teploty vzorku během procesu sušení. Po ochraně byly ampule ve vakuu zazátkovány a vyjmuty z lyofilizaěnflio zařízení. Ampule byly zapečetěny hliníkovými plombami a uchovávány při teplotě místnosti.
Φφφ® φφ ·· • φ · φ φ ·
φ φ φφφ φ φφ φφφ
Alikvótní části (1 g) každého kontrolního vzorku (buněčná kultura s ochranným roztokem) byly 10 násobně zředěny pomocí PBS. Ampuie vzorků chráněných buněk byly rehydrátovány pomocí 10 ml PBS. Kontrolní a chráněné vzorky byly dále zředěny na IO-4 a 10'5. Na kultivační destičky7 s krevním agarem byly provedeny tří nátěiy o ředění 105 a IO-6. Destičky7 byly inkubovány při 37 °C po dobu 48 hodin. U všech vzorků byly spočítány všechny vytvořené kolonie. Destičky, které poskytly výtěžek mezi 30 a 300 koloniemi byly použity k výpočtu CFU/ml. CFU/ml pro chráněné vzorky bylo pak rozděleno podle CFU/inl kontrolních vzorků (buněčná kultura) pro určení % přežití po ochranné proceduře. Výsledky ukazuje obrázek 5.
Příklad 9:
Byly samostatně kultivovány a pěstovány tyto vity: virus respirační syncytiální choroby skotu (BRSV), virus rhinotracheitidy skotu (IBR), virus průjmového onemocnění skotu (BVD) a virus chřipkového onemocnění typu 3 (PI3). Po odběru byly viry smíchány se stabilizátorem a pak rozděleny přibližně po 40ml alikvotních podílech a pak zmraženy na -80 °C až do doby pouByly připraveny následující 70% (hmotnostní) ochranné roztoky v 0,01M fosfátovém pufru a sterilně přefiltrovány přes polyestersulfonové (PES) filtrační systémy Corning o velikosti 0,22 pm: 1) sacharóza : methyl a-d-gíukopyranosid (2 : 1), 2) sacharóza : methyl a-d-glukopyranosid (4 : 1) a 3) sacharóza : rafinóza (5 :2).
Všechny práce týkající se přípravy produktu byly provedeny v místnosti o teplotě 18 °C. Viry byly vyjmuty z mrazáku (-80 °C) a umístěny pod tekoucí vodovodní vodu za účelem rozmražení (přibližně 1 hodina).Za použití aseptiekých technik byla připravena v daném poměru směs čtyř virů do 50ml polypropylénových kónických baněk. K jednomu dílu virové směsi byly přidány dva díly sterilního ochranného roztoku. Intenzívním promícháním vířením
444 4
44 ► 4 4 « »4 4444 byla získána homogenní směs. Pro každou směs virus/ochranný roztok bylo dávkováno 2,4 g do sterilních 30ml sérových ampuli z borokřemičitého skla (Wheaton). Do hrdla každé ampule ba vložena lyofilizační zátka k první zarážce, takže byla ponechána v zátee otevřená drážka, která umožňovala odpařování vody během ochrany tvorbou pěny. Pak byly ampule umístěny na kovový sušící podnos. Podnosy byly vloženy do předchlazeného (5 °C) lyofilizaěnflio zařízení upraveného k provádění ochrany tvorbou pěny. Do jedné z ampuli byl vložen termočlánek za účelem sledování teploty během procesu sušení. Pak bylo provedeno sušení. Když byla ochrana tvorbou pěny ukončena, ampule byly ve vakuu zazátkovány a pak vyjmuty z lyofilizačního zařízení. Ampule byly zapečetěny hliníkovými plombami a uchovávány při teplotě 4 °C. Chráněné vzorky, stejně jako i zmrazené kontrolní vzorky byly analyzovány následujícími metodami.
Buňky hovězích ledvin podle Madin-Darby (MDBK byly udržovány v médiu fy Dubecco Dubecco's Modified Eagle Medium (DMEM) s 5 % koňským sérem (JRH Biologicals). Sérum bylo protilátkové a neobsahovalo viry BVD, IBR, PI3 a BRSV. Následující viry neutralizující séra byla získána od NVSL a použita k virové titraci každé frakce vakcíny: BVDV antisérum NVSL série 4X, PI3 antisérum NVSL série 86,2, IBRV antisérum NVSL série 10X a BRSV antisérum NVSL série 88-5X.
Virová titrace každé frakce vzorků BRSV, IBR, BVD a P13 byla vyhodnocena pomocí 4 druhové vakcíny připravené neutralizací ostatních tří frakcí virově specifickým antisérem. Kultura buněk MDBK v 490 cm2 válcové lahvi byla promyta trypsin EDTA (série //7B2028, JRH Bioscience) a suspendována v DMEM s 5 % koňského séra při koncentraci 1,5 x 105 buněk na ml. Buněčnou suspenzí byly naočkovány 96 jamkové mikrolilrační desky po 200 μΐ na jamku. Mikrotitrační desky byly kultivovány přes noc a použity následující den pro virovou titraci, jestliže buňky byly asi v 80% souvislé jednoduché vrstvě.
• ·« 9· ··♦· 99 94
4 4 94 9 9999
949« 99 4
9444« 444 4 «99 499 «99 9999 99 9 94 9499
Každá ampule chráněných virů (4 druhová vakcína) byla rehydraíována pomocí 15,5 ml DMEM. Toto bylo považováno za zředění 10°. Čtyři ampule od každé rehydratované vakcíny byly spojeny a použity pro virovou titraci. Kontrolními viry byly zmrazené viry. Bylo odebránno 0,1 ml vzorku rehydrátované vakcíny a přidáno do sterilní Iml ampule obsahující 0,3 mí každého antiséra k ostatním třem virům. Například, jestliže byl titrován BVD, bylo přidáno 0,1 ml vakcíny do ampule obsahující 0,3 ml anti IBR séra, 0,3 ml anti BRSV séra a 0,3 ml anti PI3 séra. Celkový objem v tomto stádiu byl 1,0 ml a zředění viru bylo 101. Směs byla inkubována po dobu 40 minut při teplotě místnosti.
Přídavkem 22 μΐ neutralizovaných (101) vzorků do jamek (200 μί) první řady mikrotitrační desky bylo dosaženo desetinásobného zředění v 96 jamkových mikrotitračních deskách. Každá jamka byla promíchána (toto bylo ředění 10') a bylo převedeno 22 μί do druhé řady a tak dále až do konce. Virové titrace byly provedeny na kolonách 1 až 10. Kolony 11a 12 byly ponechány jako neinfikované buněčné kontroly. Desky byly inkubovány po dobu čtyř dnů při 37 °C v atmosféře 5 % CO2. Infekce vily byla vyhodnocena ze záznamů cytopatického účinku (CPE). Nakonec byly vypočteny titry virů za použití Reed-Muenchovy metody. Byly zaznamenány titry čtyř virů získaných z kontrolních virů a z chráněných vakeín a srovnány z hlediska ztráty viru během ochrany. Výsledky ukazuje tabulka 9.
Tabulka 9:
přežití (%) po ochraně
Ochranný roztok BRSV IBR BVD Ph
sacharóza:MAG (2:1) . 115.0 12.6 97.7 105.0
sacharóza:MAG (4:1) 63.1 7.4 372 85.1
sacharóza:rafinóza (5:2) 44.7 4.6 77.6 34.7
*9 ···· ·· 99 • 9 9 9 • 9 • 99 9999
9 9 • 99
9999
Příklad 10:
Byl připraven a z hlediska stability testován prostředek chráněná luciferáza (Sigma # L-9560) suspendovaný v perfiuorodekalinu. Lyofilizovaná luciferáza(lmg)byla rozpuštěna v 1 ml 0,lm Tris pufru o pH 7,4 obsahujícího 1 g/ml BSA. Vzniklý roztok luciferázy o koncentraci 1 mg/inl byl dialyzován v 500 ml O,1M Tris pufru o pH 7,4 obsahujího 1 mg/ml BSA při teplotě 4 °C po dobu 3,5 hodiny. Dialyzovaná luciferáza byla převedena do do ky vet pro mikrocentrifugu a koncentrace luciferázy byla vypočtena s použitím následující rovnice.
pg původní luciferázy koncentrace luciferázy --------------------------------------konečný objem dialyzované luciferázy (ml)
Ochranná směs Byla připravena smícháním 500 μϊ dialyzované luciferázy (1 pg/μ) s 99,5 g 50% ochranného roztoku (sacharóza: MSG, 10 :1). Ochranná směs pak byla navážena do devíti sterilních lOOml sérových ampulí v množství 10 ± 0,05 g na ampuli. Zbývající dialyzovaná luciferáza byla alikvotně rozdělena do dvaceti ky vet pro mikrocenlrifugu, 20 pg do každé a uchová vána při -80 °C pro další použití jako standardní luciferáza. Vzorky ochranné směsi byly sušeny při 20 °C po dobu 4,5 hodiny, pak při 45 °C po dobu 60 hodin, pak při 60 °C po dobu 8 hodin a pak při 65 °C po dobu 16,5 hodiny. Pak byly vzorky zazátkovány ve vakuu. Ampule byly přemístěny do suché místnosti (okolní relativní vlhkost “14 %). Ampule byly otevřeny a suché pěny seškrabány do mlecí baňky. Tyto pěny byly jemně umlely. Vzniklý prášek byl navážen do sterilních ampulí a to 1,07 až 1,11 g/ampule. Pak byly do každé ampule přidány 2 ml perfiuorodekalinu (Aldrich # p-990-0) a ampule byly uzavřeny v suchém prostředí a umístěny do inkubátoru na 37 °C.
9» «9 «9*9
99
9 9 9
9 9
9 9 9 f 99 9999 v
Činidlo na stanovení luciferázy a PBS obsahující 1 mg/ml BSA bylo temperováno do vyrovnání teplot alespoň 30 minut při teplotě místnosti. Pak bylo k mletému vzorku (lpg/ml) přidáno 9,42 ml PBS obsahujícího 1 ing/ínl BSA a promícháno. 1 pg/ml tohoto roztoku bylo použito pro přípravu série ředění s faktorem 10 za účelem získání konečné koncentrace 1x105 pg/ml.Reakční směs byla připravena smícháním 100 μΐ vytemperovaného činidla pro stanovení luciferázy s 20 μΐ zředěné luciferázy. Reakční směs byla pak umístěna do luminometru a bylo měřeno produkované světlo každých 10 sekund po dobu 1 minuty. Relativní světelná jednotka za sekundu (RLU/s) byla vynesena do grafu proti relativní koncentraci enzymu (pg/ml).
Mletý vzorek luciferázy v períluordekalinu byl stanovován v každém čase, standardní vzorek luciferázy byl stanoven jako kontrola. Bylo provedeno standardní stanovení luciferázy při prvním ředění 1; ampule substrátu pro stanovení luciferázy s 10 ml pufru pro stanovení luciferázy a temperovány do vyrovnání teplot při teplotě místnosti po dobu alespoň 30 minut. Pak byla připravena série standardních ředění luciferázy při faktoru 10 od počáteční koncentrace až k získání koncentrace v rozmezí 1x10'5 pg/ml až 1 pg/mLReakění směs byla připravena smícháním 100 pl vytemperovaného činidla pro stanovení luciferázy s 20 μΐ zředěné lusiferázy. Reakční směs byla umístěna do luminometru a bylo měřeno produkované světlo každých 10 sekund po dobu 1 minuty. Relativní světelná jednotka za sekundu (RLU/s) byla vynesena do grafu proti relativní koncentraci enzymu (pg/ml). Aktivita mleté luciferázy v períluorodekalinu byla pak srovnána s aktivitou standardní luciferázy. Výsledky ukazuje obrázek 6.
Příklad 11:
Bakteriální kmen Lactobacillus aeidophilus byl pěstován ve fennentoru o kapacitě dva litry za podmínek podle standardního protokolu specifického pro tento druh. Hustota populace buněk fennentoru byla vypočtena na 8,1 V 0,73 • 00 00 0 0 · 0
Ml* ·· « 0 0 • · » 0 0 0000000 0 0 0 x 10s. Buňky byly sklizeny centrifugací, Čímž bylo získáno 200 ml buněčného koncentrátu s hustotou populace buněk 7,83 V 0,75 χ 109. Buněčný koncentrát byl zředěn v 800 ml ochranného roztoku s 40 % sacharózy, 10 % methyl a-d-glukopyranosidu rozpuštěného v 50% pufru (hmotnostní %). Vzniklá směs byla plněna do polyethylenových pytlů od Petriho misek po 300 ml. Zbytek byl uschován pro další použití. Prázdný polyethylenový pytel byl připojen k upínadlu umístěném uvnitř cylindrické skleněné komory velikosti 4,5 x 19,0 palců (tj. 11,43 x 48,26 cm) podepřené hliníkovým rámem. Tato skleněná komora sloužila jako velkoobjemová sušící komora pro ochranu tvorbou pěny. Testovací roztok byl plněn do polyethylenového pytle pomocí kusu silikonové hadice. Skleněná komora byla též opatřena skleněným vodním pláštěm podél celé délky hadice. Plášť byl spojen s recirkulační temperovanou vodní lázní. Vodní plášť sloužil při procesu jako zdroj vytápění. Skleněná komora byla připojena u vypoušlěcího konce ke kondenzátorů lyofilizaěního zařízení, za účelem ukončení procesu ochrany tvorbou pěny byl systém vakua přerušen suchým dusíkem. Pytel byl vyjmut a byly provedeny zkoušky. Byla připravena suchá, mechanicky stabilní, křehká pěna. Materiál byl za použití malého ručního lisu opatrně rozdrcen až na částice s konzistencí písku. Pytel byl otevřen proříznutím a jeho obsah byl převeden do čisté nádoby. Z nádoby byl odebrán trojnásobný vzorek. Nádoba byla pak pročištěna suchým dusíkem a zaplombována. Vzorky byly kultivovány a buněčné populace byly srovnány s kontrolní kulturou 1 ml sušeného Lactobacillus acidophilus sušeného pěnovým způsobem v lOml ampulíeh stejným postupem. Výsledky, které ukazují přežití zkoušeného bakteriálního kmene jsou stimuly v tabulce 10.
Tabulka 10:
Původ vzorku Počítání z ; destičky průměr Počítání z destičky std.odch. Stanovená hmotnost (g) Objem rozpouš- tědla (ml) Aktivita (buňek/g) Průměrná vzorek % přeživší virů . Kontrolní ampule ;h
Bag A 1.21E+09 0.91E+07 0.2415 2.4 1.21E+09 1.12E+09 92.50
Bag A J.09E+09 1.05E+08 0.3366 3.4 1.09E+09 83.10
Bag A 1.07E+09 1.07E+08 0.1848 1.8 1.07E+09 81.32
99 ·· · 9
9 • · • O 9 ·»· 9
9 9
9
99
9 9 9
9 « »9 9999
Modifikace výše uvedených technik provádění různých provedení podle tohoto vynálezu bude zřejmé odborníkům v oboru, kteří se budou řídit instrukcemi podle tohoto vynálezu, jak jsou zde dále uvedeny. Výše popsané příklady nejsou nikterak limitující, ale jedná se pouze o typické příklady tohoto vynálezu, jehož oblast je definována následujícími nároky.

Claims (38)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    <» 99 9» 9·*· *9 99 ·· e r 9 · * • < 9 · • > 9 9 9 9 • 9 • · · 9 9 1 *9 ···« 9 99 »·*·
    1. Ochranná směs vyznačující se tím, že obsahuje:
    virus, bakterii nebo jinou buňku, která je citlivá na ztrátu životaschopnosti během sušení a skladování při teplotě okolí a nebo při vyšších teplotách, neredukující methylovaný monosacharid a alespoň jeden přídavný ocíiranný prostředek vybraný ze skupiny obsahující neredukující disacharidy, neredukující oligosacharidy, neredukující deriváty disacharidů, neredukující deriváty oligosacharidů, proteiny, polymerieké ochranné látky a sodnou sůl kyseliny glutamové (TvíSG).
  2. 2. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tím, že ochranná směs má celkovou hmotnost rozpuštěné látky a neredukující methylovaný monosacharid v ní tvoří asi mezi 5 a 80 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  3. 3. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tím, že neredukující inethylovaný monosacharid tvoří asimezi 20 a 60 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  4. 4. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tím, že neredukujícím methylovaným monosacharidem je methyl (a nebo p)-d-giukóza.
  5. 5. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tím, že neredukujícím dísaeharidem je sacharóza nebo trehalóza.
  6. 6. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tím, že protein je vybraný ze skupiny obsahující želatinu, albumin, pšeničný albumin nebo globulin a stresový protein.
  7. 7. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tím, že polymeriekou ochrannou látkou je HES, PVP, cyklodextrin a PEG.
  8. 8. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tím, že proteinem může být jakýkoli protein, který je stabilní ve vodném prostředí při teplotě vyšší než asi 50 °C a pH vyšší než asi 9 nebo nižší než asi 5.
  9. 9. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tím, že koncentrace proteinu je vyšší než asi 3 hmotnostní %.
  10. 10. Ochranná směs podle nároku 9 vyznačující se tím, že koncentrace proteinu je vyšší než asi 10 lunotnostních %.
  11. 11. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tím, že ochranná směs má celkovou hmotnost rozpuštěné látky a kde MSG tvoří asi mezi 5 a 80 Innotnoslními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  12. 12. Ochranná směs podle nároku 11 vyznačující se tím, že MSG tvoří asi mezi 20 a 60 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  13. 13. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tím, že ochranná směs má celkovou hmotnost rozpuštěné látky a neredukující disacharid v ní tvoří asi mezi 5 a 80 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  14. 14. Ochrana látka podle nároku 13 vyznačující se tun, že neredukující disacharid tvoří asi mezi 20 a 60 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  15. 15. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tím, že ochranná směs má celkovou hmotnost rozpuštěné látky a neredukující oligosacharid v ní tvoří asi mezi 5 a 80 hmotnostními procenty celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  16. 16. Ochranná směs podle nároku 15 vyznačující se tím, že neredukující oligosacharid tvoří asi mezi 20 a 60 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  17. 17. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tím, že oligosacharid není rafínóza.
  18. 18. Ochranná směs podle nároku 1 vyznačující se tůn, že ochranná směs je tvořena tak, aby nekrystaíizovala během sušení a následného skladování po dobu alespoň dvou týdnů.
  19. 19. Způsob ochrany virů, bakterií nebo jiných buněk, které jsou citlivé na ztrátu životaschopnosti během sušení a skladování při teplotě okolí ne • · ft · · · • · bo pří vyšších teplotách vyznačující se tím, že tento způsob obsahuje: smíchání viru, bakterie nebo jiné buňky s ochrannou látkou obsahující neredukující methylovaný monosacharid a alespoň jednu přída vnou sloučeninu vybranou ze skupiny obsahující neredukující disacharidy, neredukující oligosacharidy, nereredukující deriváty disacharidů, neredukující deriváty oligosacharidů, proteiny, polymerické ochranné látky a sodnou sůl kyseliny glutamové (MSG) za účelem vytvoření ochranné směsí a sušení ochranné směsi, ve které zůstane zachována alespoň část životaschopnosti viru, bakterie nebo jiné buňky během procesu sušení a následného skladování při teplotě okolí nebo při vyšších skladovacích teplotách.
  20. 20. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že uvedený virus, bakterie nebo jiná buňka obsahuje ještě vakeínu nebo vektor.
  21. 21. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že uvedeným methy lovaným monosacharidem je methyl (a nebo P)-d-glukóza.
  22. 22. Způsob podle nároku 21 vyznačující se tím, že sušení je provedeno lyofiližací, vysoušením, sprejovým sušením, sušením v kapalné vrstvě, sušením ve vakuu, sušením v suché atmosféře a sušením tvorbou pěny.
  23. 23. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že ochranná směs má celkovou hmotnost rozpuštěné látky a neredukující methylovaný monosacharid v ní tvoří asi mezi 5 a 80 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  24. 24. Způsob podle nároku 23 vyznačující se tím, že neredukující methylovaný monosacharid tvoří asi mezi 20 a 60 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  25. 25. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že neredukujícím disacharidem je sacharóza a trehalóza.
  26. 26. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že protein je vybrán ze skupiny obsahující želatinu, albumin, pšeničný albumin nebo globuiin a stresový protein.
  27. 27. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že polyrneriekou ochrannou látkou je HES, PVP, cykiodextrin a PEG.
  28. 28. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že proteinem může být jakýkoli protein, který je stabilní ve vodném prostředí při teplotě vyšší než 50 °C a při pH vyšším než asi 9 nebo nižším než asi 5.
  29. 29. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že koncentrace proteinu je vyšší než asi 3 hmotnostní %.
  30. 30. Způsob podle nároku 29 vyznačující se tím, že koncentrace proteinu je vyšší než asi 10 hmotnostních %.
  31. 31. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že ochranná směs má celkovou hmotnost rozpuštěné látky a MSG v ní tvoří asi mezi 5 a 80 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  32. 32. Způsob podle nároku 31 vyznačující se tím, že MSG vněm tvoří asi mezi 20 a 60 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  33. 33. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že ochranná směs má celkovou hmotnost rozpuštěné látky a neredukující disacharid v ní tvoří asi mezi 5 a 80 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  34. 34. Způsob podle nároku 33 vyznačující se tím, že neredukujíeí disacharid v něm tvoří asi mezi 20 a 60 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  35. 35. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že ochranná směs má celkovou hmotnost rozpuštěné látky a neredukující oligosacharidy v ní tvoří asi mezi 5 a 80 hmotnostními % celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  36. 36. Způsob podle nároku 35 vyznačující se tím, že neredukující oligosacarid tvoří asi mezi 20 a 60 hmotnostními %celkové hmotnosti rozpuštěné látky.
  37. 37. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že oligosacharid není rafinóa.
  38. 38. Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že ochranná směs je tvořena tak, aby nekrystalizovala během sušení a následného skladování alespoň
    42.
    43.
    44.
    45.
    46.
    47.
    48.
    po dobu dvou týdnů.
    Způsob podle nároku 21 vyznačující se tím, že v něm je alespoň jednou přídavnou sloučeninou sacharóza a v němž je poměr sacharózy k methyl (a nebo 3)-d-glukóze asi mezi 4 :1 až asi 1 :2,
    Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že alespoň jedna přídavná sloučenina zahrnuje sacharózu a MSG a v němž je poměr sacharózy k MSG asi mezi 10 :1 až 1 :4.
    Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že míšení ještě obsahuje alespoň dva kroky zahrnující dávkování viru, bakterie nebo jiné buňky s neredukujíctm methylovaným monosaeharidem a pak přídavek alespoň jedné z přídavných sloučenin za účelem vytvoření ochranné směsi.
    Způsob podle nároku 41 vyznačující se tím, že dávkování je dosaženo vyvážením viru, bakterie nebo jiné buňky v roztoku obsahujícím neredukujíeí melhylovaný monosaeharid.
    Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že obsahuje ještě krok sekundárního sušení.
    Způsob podle nároku 43 vyznačující se tím, že uvedené sekundární sušení je provedeno při teplotě v rozmezí 0 až 100 °C.
    Způsob podle nároku 44 vyznačující se tím, že uvedené sekundární sušení se nechá pokračovat tak dlouho, dokud teplota zesklovatění nestoupne nad vybranou skladovací teplotu v rozmezí 0 až 40 °C.
    Způsob podle nároku 19 vyznačující se tím, že uvedený krok sušení obsahuje vaření ve vakuu za účelem vytvoření stabilní pěny.
    Způsob podle nároku 46 vyznačující se tím, že dále obsahuje krok mletí uvedené stabilní pěny za účelem vytvoření prášku.
    Způsob podle nároku 47 vyznačující se tím, že dále obsahuje krok sekundárního sušení uvedeného prášku.
    Způsob ochrany viru, bakterie nebo jiné buňky citlivé na ztrátu životaschopnosti během sušení a skladování při teplotě okolí a při vyšších tep45 lotách vyznačující se tím, že tento způsob obsahuje:
    míšení viru, bakterie nebo jiné buňky s ochrannou látkou obsahující neredukující monosacharid a alespoň jednu přídavnou sloučeninu vybranou ze skupiny zahrnující neredukující dísacharidy, neredukující oíigosachacharidy, neredukující deriváty disacharidů, neredukující deriváty oligosasacharidů, proteiny, polymerické ochranné látky a sodnou sůl kyseliny glutamové (MSG) za účelem vytvoření ochranné směsi a sušení ochranné směsi varem ve vakuu za účelem vytvoření stabilní pěny v níž ie alespoň část životaschopnosti viru, bakterie nebo jiné buňky zůstane zachována během procesu sušení a během následného skladování při teplotě okolí a při vyšších teplotách.
    50. Způsob podle nároku 49 vyznačující se tím, že uvedeným neredukujícím monosaeharidem je methylovaný monosacharid.
    51. Způsob podle nároku 50 vyznačující se tím, že uvedený methylovaný rnonosacharid je methyl (a nebo p)-d-glukóza.
    52. Způsob podle nároku 49 vyznačující se tím, že ještě před vařením obsahuje krok koncentrování uvedeného viru, bakterie nebo jiné buňky odpařováním z Částečně zmrazeného stavu.
    53. Způsob podle nároku 49 vyznačující se tím, že ještě před vařením obsahuje krok koncentrování uvedeného viru, bakterie nebo jiné buňky pomocí reverzní osmózy.
    54. Způsob podle nároku 49 vyznačující se tím, že ještě obsahuje krok sekundárního sušení uvedené stabilní pěny při teplotě v rozsahu 0 až 100 °C.
CZ20021835A 1999-11-22 2000-11-22 Ochranná směs a způsob ochrany viru, bakterie a jiné buňky citlivé na ztrátu ľivotaschopnosti během suąení a skladování CZ20021835A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US16692899P 1999-11-22 1999-11-22

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20021835A3 true CZ20021835A3 (cs) 2002-11-13

Family

ID=22605249

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20021835A CZ20021835A3 (cs) 1999-11-22 2000-11-22 Ochranná směs a způsob ochrany viru, bakterie a jiné buňky citlivé na ztrátu ľivotaschopnosti během suąení a skladování

Country Status (14)

Country Link
EP (1) EP1231837B1 (cs)
JP (1) JP2003514556A (cs)
KR (1) KR100777349B1 (cs)
CN (1) CN1237873C (cs)
AT (1) ATE363826T1 (cs)
AU (1) AU780602B2 (cs)
BR (1) BR0015738A (cs)
CA (1) CA2391379A1 (cs)
CZ (1) CZ20021835A3 (cs)
DE (1) DE60035125T2 (cs)
HU (1) HUP0203307A2 (cs)
IL (2) IL149778A0 (cs)
MX (1) MXPA02005115A (cs)
WO (1) WO2001037656A2 (cs)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2001281614A1 (en) * 2000-08-07 2002-02-18 Aventis Pasteur Limited Stabilization of immunogens derived from paramyxoviruses
JP2006509513A (ja) * 2002-12-13 2006-03-23 メルク パテント ゲゼルシャフト ミット ベシュレンクテル ハフトング 微生物の乾燥のための方法およびデバイス
GB0230152D0 (en) * 2002-12-24 2003-02-05 Sinvent As Product
CA2470765A1 (fr) * 2004-06-10 2005-12-10 Pierre-Philippe Claude Methode de conditionnement de formulations microbiennes
GB2416122A (en) 2004-07-12 2006-01-18 Ipsen Ltd Botulinum neurotoxin composition
US8137677B2 (en) 2005-10-06 2012-03-20 Allergan, Inc. Non-protein stabilized clostridial toxin pharmaceutical compositions
US8168206B1 (en) 2005-10-06 2012-05-01 Allergan, Inc. Animal protein-free pharmaceutical compositions
AU2013202329B2 (en) * 2005-10-06 2016-04-14 Allergan, Inc. Non-protein stabilized clostridial toxin pharmaceutical compositions
KR100802905B1 (ko) * 2007-02-21 2008-02-13 김주태 인간 적혈구가 고농도 당에 노출되었을 때 발생하는단백질의 당화 현상과 지질의 과산화 현상에 의한 세포손상을 최소화하는 방법
US20090053806A1 (en) * 2007-08-22 2009-02-26 Deirdre Daniels Coating solution and method for capturing and preserving biological materials
CN102223788A (zh) * 2008-10-22 2011-10-19 由卫生福利和体育大臣代表的荷兰王国 保存混合物及其用途
SG172812A1 (en) 2008-12-31 2011-08-29 Revance Therapeutics Inc Injectable botulinum toxin formulations
KR102328155B1 (ko) 2009-06-25 2021-11-17 레반스 테라퓨틱스, 아이엔씨. 알부민­불포함 보툴리눔 독소 제제
JP5548436B2 (ja) * 2009-12-17 2014-07-16 株式会社林原 血液寒天培地及びその保存方法
CA2806734A1 (en) 2010-07-26 2012-02-09 Biomatrica, Inc. Compositions for stabilizing dna, rna and proteins in saliva and other biological samples during shipping and storage at ambient temperatures
EP2598660B1 (en) 2010-07-26 2017-03-15 Biomatrica, INC. Compositions for stabilizing dna, rna and proteins in blood and other biological samples during shipping and storage at ambient temperatures
KR101949270B1 (ko) 2010-11-30 2019-02-19 (주)아모레퍼시픽 펩타이드 또는 단백질 안정화제
WO2013185941A1 (en) * 2012-06-13 2013-12-19 Clextral Method for the production of a porous powder product containing a probiotic or other microorganisms
EP3007556B1 (en) * 2013-06-13 2020-05-20 Biomatrica, INC. Cell stabilization
EP3154338B1 (en) 2014-06-10 2020-01-29 Biomatrica, INC. Stabilization of thrombocytes at ambient temperatures
WO2017060329A1 (en) * 2015-10-06 2017-04-13 Janssen Vaccines & Prevention B.V. Methods for preventing plastic-induced degradation of biologicals
CN108700498B (zh) 2015-12-08 2021-07-13 生物马特里卡公司 降低红细胞沉降速率
JP7217700B2 (ja) 2016-09-13 2023-02-03 アラーガン、インコーポレイテッド 安定化非タンパク質クロストリジウム毒素組成物
CN106857505B (zh) * 2017-03-16 2020-12-29 河南省济源白云实业有限公司 一种昆虫核型多角体病毒干悬浮剂及其制备方法
CN106857680B (zh) * 2017-03-16 2020-05-05 河南省济源白云实业有限公司 一种颗粒体病毒干悬浮剂及其制备方法
CN107232183A (zh) * 2017-07-10 2017-10-10 薛松果 卵母细胞非渗透性保护剂皱缩法序贯玻璃化冷冻液及使用方法
CN108279302B (zh) * 2017-07-11 2020-05-26 深圳市伯劳特生物制品有限公司 一种用于酶联免疫试剂盒的组合物以及幽门螺旋杆菌抗体谱检测试剂盒及其制备方法
CN114318865B (zh) * 2021-12-30 2022-12-27 江南大学 一种羊毛预处理液及其应用

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB799644A (en) * 1955-01-19 1958-08-13 Commonweath Scient And Ind Res Method for the dried storage of micro-organisms
IL30448A (en) * 1967-08-02 1972-06-28 Diagnostic Data Inc Protein metal chelate composition stabilized with saccharide,and preparation thereof
GB9010742D0 (en) * 1990-05-14 1990-07-04 Quadrant Bioresources Ltd Stabilization of biological macromolecular substances
US5200399A (en) * 1990-09-14 1993-04-06 Boyce Thompson Institute For Plant Research, Inc. Method of protecting biological materials from destructive reactions in the dry state
JPH05290765A (ja) * 1992-04-09 1993-11-05 Matsushita Electric Ind Co Ltd 平板型画像表示装置
JPH09118091A (ja) * 1995-10-25 1997-05-06 Yasuo Aoki ルースリーフ綴具
DE69735600T2 (de) * 1997-11-26 2007-01-25 Universal Preservation Technologies, Inc., San Diego Konservierung empfindlicher biologischer proben durch verglasung
US6306345B1 (en) * 1998-05-06 2001-10-23 Universal Preservation Technologies, Inc. Industrial scale barrier technology for preservation of sensitive biological materials at ambient temperatures

Also Published As

Publication number Publication date
AU780602B2 (en) 2005-04-07
MXPA02005115A (es) 2003-09-25
WO2001037656A2 (en) 2001-05-31
ATE363826T1 (de) 2007-06-15
JP2003514556A (ja) 2003-04-22
KR20020075372A (ko) 2002-10-04
DE60035125D1 (de) 2007-07-19
KR100777349B1 (ko) 2007-11-20
IL149778A (en) 2007-06-17
CN1420721A (zh) 2003-05-28
WO2001037656A3 (en) 2002-01-10
AU1798601A (en) 2001-06-04
IL149778A0 (en) 2002-11-10
HUP0203307A2 (hu) 2003-01-28
CA2391379A1 (en) 2001-05-31
DE60035125T2 (de) 2008-02-07
EP1231837A2 (en) 2002-08-21
EP1231837B1 (en) 2007-06-06
BR0015738A (pt) 2003-04-15
CN1237873C (zh) 2006-01-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20021835A3 (cs) Ochranná směs a způsob ochrany viru, bakterie a jiné buňky citlivé na ztrátu ľivotaschopnosti během suąení a skladování
US6872357B1 (en) Formulation of preservation mixtures containing sensitive biologicals to be stabilized for ambient temperature storage by drying
US6071428A (en) Stable compositions
US7153472B1 (en) Preservation and formulation of bioactive materials for storage and delivery in hydrophobic carriers
US9469835B2 (en) Preservation by vaporization
JP4502406B2 (ja) 乾燥発泡ガラスマトリックス内に物質を安定に配合する方法及びそれによって得られた組成物
AU2007231918B2 (en) Preservation of bioactive materials by freeze dried foam
US20080152673A1 (en) Desiccated Product
TWI398272B (zh) 化學定義的安定劑
US6294365B1 (en) Method and formulation for stabilization of enzymes
US8617576B2 (en) Preservation of bioactive materials by freeze dried foam
JP4889602B2 (ja) 生物学的物質用の保存及び貯蔵媒体
JP2002542815A (ja) ウイルスおよびマイコプラズマの保存方法
US20110064723A1 (en) Formulation for room temperature stabilization of a live attenuated bacterial vaccine
WO2001037804A2 (en) Preservation and formulation of bioactive materials