CZ200198A3 - Způsob zpracování ocelářských strusek - Google Patents

Způsob zpracování ocelářských strusek Download PDF

Info

Publication number
CZ200198A3
CZ200198A3 CZ200198A CZ20010098A CZ200198A3 CZ 200198 A3 CZ200198 A3 CZ 200198A3 CZ 200198 A CZ200198 A CZ 200198A CZ 20010098 A CZ20010098 A CZ 20010098A CZ 200198 A3 CZ200198 A3 CZ 200198A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
chromium
bath
slags
slag
hot air
Prior art date
Application number
CZ200198A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ300230B6 (cs
Inventor
Alfred Edlinger
Original Assignee
Holderbank Financiere Glarus Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Holderbank Financiere Glarus Ag filed Critical Holderbank Financiere Glarus Ag
Publication of CZ200198A3 publication Critical patent/CZ200198A3/cs
Publication of CZ300230B6 publication Critical patent/CZ300230B6/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B7/00Working up raw materials other than ores, e.g. scrap, to produce non-ferrous metals and compounds thereof; Methods of a general interest or applied to the winning of more than two metals
    • C22B7/04Working-up slag
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C5/00Manufacture of carbon-steel, e.g. plain mild steel, medium carbon steel or cast steel or stainless steel
    • C21C5/52Manufacture of steel in electric furnaces
    • C21C5/5264Manufacture of alloyed steels including ferro-alloys
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B34/00Obtaining refractory metals
    • C22B34/30Obtaining chromium, molybdenum or tungsten
    • C22B34/32Obtaining chromium
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Carbon Steel Or Casting Steel Manufacturing (AREA)
  • Refinement Of Pig-Iron, Manufacture Of Cast Iron, And Steel Manufacture Other Than In Revolving Furnaces (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu zpracování ocelářských strusek a popřípadě také nosičů železa, jako jsou strusky z elektrických pecí, strusky z konvertorů, prachy vznikajících při výrobě oceli, okuje z válcoven nebo sekundárních metalurgických zbytků.
Dosavadní stav techniky
Způsob výše zmíněného druhu je například popsán ve spisu WO 99/14381. U tohoto známého způsobu se ocelářské strusky spolu s nosiči železa a zejména společně s prachovou rudou redukují v železité lázni, aby se získala struska přijatelná pro životní prostředí. Za tímto účelem se kromě jiného také přidává SiO2 nebo AI2O3 pro upravení vhodné zásaditosti strusky, přičemž přísada nosičů železa, například prachových rud, v prvé řadě sloužila k tomu, aby bylo možno účelně použít obtížně zpracovatelné a konvenčními způsoby obtížně redukovatelné výchozí materiály pro zlepšení hospodárnosti postupu. Vzhledem k relativně nízké tepelné vodivosti strusek a vzhledem k 1,5 až 2 násobné tepelné kapacitě proti železu, má pro hospodárné využití takových postupů zásadní význam dosažitelný přenos tepla, popřípadě stupeň dodatečného spalování. V každém případě je však třeba při takovém zpracování ocelářské strusky pro dosažení strusek přijatelných pro životní prostředí počítat s relativně vysokou spotřebou energie.
Cílem vynálezu je zlepšit postup podle výše uvedeného způsobu tak, aby se při zpracování strusek současně získaly cenné suroviny, čímž by byla zajištěna hospodárnost postupu přes zvýšenou spotřebu energie.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky odstraňuje do značné míry způsob zpracování ocelářských strusek podle vynálezu, jehož podstat spočívá vtom, že se tekuté ocelářské strusky, popřípadě nosiče železa smíchají s chromovými rudami a/nebo s prášky obsahujícími chrom nebo nikl tak, aby se dosáhlo zásaditosti strusky 1,2 až 1,6, přičemž se teplota lázně udržuje vyšší než 1600 °C, zejména v rozmezí 1650 °C a 1800 °C až se vytvoří uhlíkatá Fe-lázeň, načež se struska a vytvořená ferochromová slitina odděleně odpichují. Tím, že se použijí rudy a/nebo prachy • · ·· •«« e * · o · · c * · « « · « · v · · · obsahující chrom nebo nikl, vzniká sice v podstatě nebezpečí, že dojde ke zvýšení obsahu oxidu chrómu ve strusce, který by opět mohl nežádoucím způsobem ovlivnit přijatelnost tímto způsobem zpracovávaných ocelářských strusek pro životní prostředí. Avšak tím, že se nyní pracuje s teplotou lázně přesahující 1600 °C, dochází k překvapujícímu jevu, že se získá struska s konečným obsahem chrómu hluboko pod úrovní 500 ppm a současné se chrom z takových chromových rud téměř kvantitativně převádí do železité lázně použité pro redukci. Aktivita chrómu v železité lázni se výrazně snižuje vytvářením karbidu chrómu a za tímto účelem je třeba vytvořit odpovídající železitou lázeň obsahující uhlík. Obsah uhlíku v železité lázni má přitom zpravidla být vyšší než 3% hmotnostních, aby bylo zajištěno, že dojde k žádoucímu vzniku karbidu chrómu a aby nedošlo ke zpětnému zastruskování redukovaného oxidu chrómu. Konečná koncentrace chrómu může v takto předřazené železité lázni s obsahem uhlíku dosahovat až 60% hmotnostních chrómu, takže vznikne velmi hodnotný čistý kov ve formě tak zvané ferochromové uhlíkaté slitiny, ve které může být obsah uhlíku až 9% hmotnostních. Hospodárnost tohoto způsobu je přes vysokou potřebu tepla výhodná vzhledem k tomu, že vzniká vysoce hodnotná slitina kovu, a zároveň vyráběná předslitina, kterou je možno používat v ocelárnách zpracovávajících ušlechtilé kovy, a jejíž výnos kryje veškeré výrobní náklady a náklady na energii spojené se struskou přijatelnou pro životní prostředí.
Pro způsob podle vynálezu je významná vysoká teplota přesahující 1600 °C, kterou je možno zajistit pouze přídavným spalováním. Dále musí být zajištěna přiměřeně rychlá výměna materiálu. Tyto podmínky je možno vhodným způsobem dodržet tak, že chromové rudy nebo prach obsahující chrom a/nebo nikl o velikosti zrn menších než 4 mm, s výhodou 0,5 až 2 mm, se pomocí dmýchací trysky vhánějí horkým vzduchem na . lázeň. Dmýcháním zrn chromových rud uvedené velikosti proudem horkého vzduchu odpovídající rychlostí je možno vytvořit velké turbulence, jimiž se lázeň vystaví intenzivnímu míchání. Důsledkem velkého relativního povrchu zrn a velké smykové síly působící mezi jednotlivými fázemi, zejména mezi plynnou fází, chromovými rudami, struskovou taveninou a taveninou kovu, jsou odpovídající časy pro výměnu energie a materiálu. Požadované úrovně teploty lze jednoduše dosáhnout tak, že se použije horký vzduch o teplotě v rozmezí 1200 °C až 1600 °C.
Pro zajištění odpovídajícího přídavného spalování se horký vzduch obohacuje kyslíkem do obsahu 25 až 40% hmotnostních, čímž může docházet k vhodnému předčasnému tuhnutí strusky při pokračujícím procesu redukce v důsledku smíchání ocelářských strusek s chromovou rudou, provedeném ve vlastní míchací nádobě. V této míchací nádobě je také možno upravovat odpovídající zásaditost, přičemž se směs strusek odpichuje například při teplotě asi 1750°C a může se zavádět do následujícího redukčního agregátu. Při tak vysokých vstupních teplotách strusek v redukčním konvertoru je dokonce možno upustit od obohacování proudu horkého vzduchu kyslíkem.
Výhodné je, míchají-li se tekutá ocelářská struska a chromové rudy ve struskové pánvi a elektricky se vytápějí zejména pomocí grafitových elektrod a ohřáté na teplotu vyšší než 1700 °C, s výhodou vyšší než 1750 °C, se přivedou na železitou lázeň, načež se železitá lázeň nauhličuje a dmýchá se na ni horký vzduch. Železitá lázeň zde má být málo nauhličená za účelem snížení počáteční rychlosti redukce, popřípadě má být zkujlována horkým vzduchem, čímž se současně zajišťuje i vysoká teplota lázně. Od výchozího obsahu C, například 0,8 až 1,5% hmotnostních v Fe-lázni, se v lázni teprve následným nauhličováním nastavuje obsah C, potřebný pro kvantitativní odloučení Cr.
Pro dosažení zvláště mírného vlivu na životní prostředí je vhodné u zpracovávané ocelářské strusky upravit zásaditost na 1,4 až 1,55.
Bezpečné promíchávání lázně lze zvláště jednoduchým způsobem provádět tak, že se horký vzduch s chromovými rudami, popřípadě s prachy obsahujícími chrom a/nebo nikl, směruje na lázeň rychlostí vyšší než 500 m/sec, nejlépe rychlostí 700 m/sec.
Jako ocelářské strusky přicházejí při provádění způsobu podle vynálezu s výhodou v úvahu strusky z ušlechtilých ocelí, jako vsázkový materiál však také mohou být použity strusky z LD, OBM, strusky z elektrických pecí, jakož i sekundární metalurgické zbytky. Chromové rudy mohou být alespoň zčásti nahrazeny prachem s vysokým obsahem chrómu a niklu, přičemž však je třeba minimalizovat zavádění fosforu.
Způsob podle vynálezu, kterým lze v lázni dosáhnout obsahu uhlíku až 9% hmotnostních, má výhodu spočívající v tom, že jím lze do značné míry vyloučit zpětné zanášení chrómu do strusky, přičemž při teplotách 1650 °C byl ve strusce pozorován obsah zbytkových oxidů chrómu nižší než 360 ppm.
• · »· « ·· 9 • · · « · ·«« « 9 99 ···«··· · · 9
4 9 999999 9 * i · · · • · · · · · « 9 · • · · · · · ··· 9 9 9 9
Příklady provedení vynálezu
Vynález je dále podrobněji vysvětlen na základě popisu příkladného provedení.
Ocelářská struska následujícího složení:
Složka Podíl (%)
CaO 52
SiO2 AI2O3 FeO 31 3 4,5
Cr2O3 9
CaO/SiO2 = 1,67 byla míchána s chromovou rudou o následujícím složení:
Chromová ruda (Transvaal)
Složka Podíl (%)
Cr2O3 44,4
FeO 25,05
SiO2 MgO ai2o3 8,2 5,3 16,62
tak dlouho, až se dosáhlo cílové zásaditosti asi 1,5. Chromové rudy jsou zpravidla kyselé, takže přidáváním potřebného množství chromové rudy je možno dosáhnout odpovídající zásaditosti. Chromová ruda byla na taveninu nafoukávána s horkým olynem kopinatou tryskou rychlostí odpovídající rychlosti přivádění rudy. Vlastní redukce probíhala v několika vteřinách a závisela pouze na kinetice rozpouštění a tedy na velikosti zrn chromové rudy. Byla použita chromová ruda o velikosti zrn 0,5 ·♦ *« »· 9 99
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
999999 9 · · * ·· ♦ · 9 · 9 9 9 99
9· 99 99 9 999 99 až 2 mm, přičemž byl pro dosažení cílové zásaditosti asi 1,5 (CaO/SiO2) tryskán 1 hmotnostní díl ocelářské strusky s 0,442 hmotnostního dílu chromové rudy. Získaná smíšená struska obsahovala 69,35% hmotnostních ocelářské strusky a 30,65% hmotnostních chromové rudy a měla následující složení:
Smíšená struska
Složka
CaO
SiO2 ai2o3
FeO
Cr2O3
MgO
Podíl (%)
7,2
10,8
19,85
1,63
CaO/SiO2= 1,5
Tato smíšená struska byla plynule přiváděna na uhlíkovou železitou lázeň a redukována, čímž se získala struska následujícího složení:
Složka Podíl (%
CaO 52,3
SiO2 34,8
ai2o3 10,5
MgO 2,4
Z 1 t smíšené strusky vzniklo 0,688 t cílové strusky. Současně vznikla vysoce kvalitní předslitina s následujícími kovovými podíly:
Fe
Cr
C %
%
8%
Tuto předslitinu je možno použít jako ve slévárně ušlechtilých ocelí.
• · ♦· ·· · · I· • · · * · ♦ · ·· ··· ·*·* ···· · · ······«··«*·· 6 <*♦······· • · φ · · · · · · «· · · c
Pro udržování potřebné pracovní teploty strusky, vyšší než 1600 °C, se zjistilo, že je výhodné přidávat do proudu horkého vzduchu uhelný prach a uhlí.
Ekonomická bilance tak může být zlepšena použitím velmi levného tepelného uhlí, ale také přídavkem těžkých olejů nebo zemního plynu.

Claims (8)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob zpracování ocelářských strusek a popřípadě nosičů železa, jako jsou strusky z elektrických pecí, konvertorů, prachy vznikající při výrobě oceli, okuje z válcoven nebo sekundární metalurgické zbytky, vyznačující se tím, že se tekuté ocelářské strusky, popřípadě nosiče železa smíchají s chromovými rudami a/nebo s prachem obsahujícím chrom nebo nikl tak, aby se dosáhlo zásaditosti strusky 1,2 až 1,6 přičemž se teplota lázně udržuje nad 1600 °C, zejména v rozmezí 1650 °C až 1800 °C, až se vytvoří uhlíkatá Fe-lázeň, načež se struska a vytvořená ferochromová slitina odděleně odpichují.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že chromové rudy nebo prach obsahující chrom a/nebo nikl o velikosti zrn menších než 4 mm, s výhodou 0,5 až 2 mm, se horkým vzduchem vhánějí na lázeň.
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že se použije horký vzduch o teplotě v rozmezí 1200 °C až 1600 °C.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že se horký vzduch obohatí kyslíkem až na hodnotu 25 až 40% hmotnostních.
  5. 5. Způsob podle některého z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že se zásaditost zpracovávané strusky upraví na 1,4 až 1,55.
  6. 6. Způsob podle některého z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že se horký vzduch s chromovými rudami, popřípadě s prachy obsahujícími chrom a/nebo nikl, směruje na lázeň rychlostí proudu vyšší než 500 m/sec, zejména rychlostí 700 m/sec.
  7. 7. Způsob podle některého z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že obsah uhlíku v Fe-lázni je udržován na množství vyšším než 3% hmotnostních.
    ft · ft · · * · ftft ft • » » ♦ · *·· « ··· • ftft* *·«··· • «·«··« · ft * * ·· • · · ft · ft ·· ftft ftft ftft «·· ft*···
  8. 8. Způsob podle některého z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že se tekutá ocelářská struska a chromové rudy smíchají ve struskové pánvi a jejich ohřev se provádí elektricky zejména použitím grafitových elektrod, načež se s teplotou vyšší než 1700 °C, s výhodou vyšší než 1750 °C, přivádějí na železitou lázeň, načež se železitá lázeň nauhličí a dmýchá se na ni horký vzduch.
CZ20010098A 1999-04-22 2000-04-14 Zpusob zpracování ocelárských strusek CZ300230B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0071999A AT407263B (de) 1999-04-22 1999-04-22 Verfahren zum aufarbeiten von stahlschlacken

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ200198A3 true CZ200198A3 (cs) 2002-02-13
CZ300230B6 CZ300230B6 (cs) 2009-03-25

Family

ID=3498016

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20010098A CZ300230B6 (cs) 1999-04-22 2000-04-14 Zpusob zpracování ocelárských strusek

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6409793B1 (cs)
EP (1) EP1090152B1 (cs)
JP (1) JP3548123B2 (cs)
KR (1) KR20010053024A (cs)
CN (1) CN1185357C (cs)
AR (1) AR023532A1 (cs)
AT (1) AT407263B (cs)
AU (1) AU773997B2 (cs)
BG (1) BG105094A (cs)
BR (1) BR0006077A (cs)
CA (1) CA2334277C (cs)
CZ (1) CZ300230B6 (cs)
DE (1) DE50005247D1 (cs)
ES (1) ES2215632T3 (cs)
RU (1) RU2226220C2 (cs)
SK (1) SK285355B6 (cs)
WO (1) WO2000065108A1 (cs)
ZA (1) ZA200007317B (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298077B6 (cs) * 2000-01-28 2007-06-13 Holcim Ltd. Zpusob odchromování a/nebo odniklování tekutých strusek

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HUP0203883A2 (en) * 2000-01-28 2003-04-28 Holcim Ltd Method for reprocessing dust or dust mixtures
GB0209365D0 (en) * 2002-04-24 2002-06-05 Boc Group Plc Injection of solids into liquids
GB0213376D0 (en) * 2002-06-11 2002-07-24 Boc Group Plc Refining ferroalloys
AT412481B (de) * 2003-06-30 2005-03-25 Patco Engineering Gmbh Verfahren zum aufbereiten von schlacken und stäuben aus der edelstahlherstellung
CA2554805A1 (en) * 2004-01-30 2005-08-11 Technological Resources Pty. Limited Ironmaking and steelmaking
ATE378429T1 (de) * 2004-05-18 2007-11-15 Holcim Ltd Verfahren zur reduktion von cr aus cr-haltigen metallurgischen schlacken
KR100777923B1 (ko) 2004-09-08 2007-11-21 재단법인 포항산업과학연구원 전기로 더스트를 슬래그화 하는 방법
CN100344551C (zh) * 2005-10-24 2007-10-24 安徽工业大学 用冶金渣制备聚硅硫酸铁铝的方法
AU2008299386B2 (en) 2007-09-14 2012-01-12 Barrick Gold Corporation Process for recovering platinum group metals using reductants
CN103031390A (zh) * 2011-09-30 2013-04-10 鞍钢股份有限公司 一种转炉渣热闷处理后的尾渣利用方法
CN102912145B (zh) * 2012-10-28 2014-01-29 张悦 一种转炉渣的综合利用方法
CN103558108B (zh) * 2013-07-25 2016-03-30 南京钢铁股份有限公司 一种测定转炉钢渣中金属铁含量的方法
FI126049B (fi) 2013-09-12 2016-06-15 Global Ecoprocess Services Oy Menetelmä metallien käsittelemiseksi
CN106191359A (zh) * 2016-08-19 2016-12-07 东北大学 一种渣浴还原处理高炉粉尘的方法
WO2019078199A1 (ja) * 2017-10-20 2019-04-25 新日鐵住金株式会社 溶銑の脱クロム方法およびリン酸肥料原料の製造方法
FI20195153A1 (en) * 2019-03-01 2020-09-02 Outokumpu Oy Utilization of metal and metal oxide-containing sidestreams using arc furnace technology
CN110218008B (zh) * 2019-06-24 2021-11-05 华北理工大学 一种含碳铁水对液态出炉钢渣进行除铁改性的方法
WO2021010311A1 (ja) * 2019-07-12 2021-01-21 Jfeマテリアル株式会社 低炭素フェロクロムの製造方法
WO2021157417A1 (ja) * 2020-02-04 2021-08-12 Jfeマテリアル株式会社 クロム合金の製造方法
CN112939489A (zh) * 2021-01-28 2021-06-11 天津水泥工业设计研究院有限公司 一种利用赤泥在线调节熔融还原炉造渣碱度的方法
EP4056721A1 (de) * 2021-03-08 2022-09-14 SMS Group GmbH Verfahren zum herstellen einer ferrolegierung mit niedrigem kohlenstoffgehalt

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4001012A (en) * 1973-11-28 1977-01-04 United States Steel Corporation Method of producing stainless steel
SE500352C2 (sv) * 1982-04-07 1994-06-06 Nordic Distributor Supply Ab Sätt att utvinna metaller ur flytande slagg
JPS61291911A (ja) * 1985-06-20 1986-12-22 Sumitomo Metal Ind Ltd ステンレス鋼の製造方法
ZA963234B (en) * 1995-05-02 1996-07-29 Holderbank Financ Glarus Process for the production of hydraulic binders and/or alloys such as e g ferrochromium of ferrovanadium
US5882377A (en) * 1995-09-28 1999-03-16 Kawasaki Steel Corporation Process for smelting reduction of chromium ore
HRP970303B1 (en) * 1996-06-05 2002-06-30 Holderbank Financ Glarus Method for making pozzolans, synthetic blast-furnance slag, belite or alite clinkers, and pig-iron alloys, from oxidic slag and a device for implementing this method
RU2115627C1 (ru) * 1997-05-06 1998-07-20 Открытое акционерное общество Челябинский электрометаллургический комбинат Шихта для получения высокоуглеродистого феррохрома
AU745254B2 (en) * 1997-09-15 2002-03-14 Holcim Ltd Steel slag and ferriferous material reprocessing process useful to produce pig iron and environmentally compatible slags

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298077B6 (cs) * 2000-01-28 2007-06-13 Holcim Ltd. Zpusob odchromování a/nebo odniklování tekutých strusek

Also Published As

Publication number Publication date
BR0006077A (pt) 2001-03-20
CA2334277C (en) 2006-03-14
CN1185357C (zh) 2005-01-19
AU773997B2 (en) 2004-06-10
CZ300230B6 (cs) 2009-03-25
AU3945100A (en) 2000-11-10
RU2226220C2 (ru) 2004-03-27
CA2334277A1 (en) 2000-11-02
DE50005247D1 (de) 2004-03-18
AR023532A1 (es) 2002-09-04
JP2002543276A (ja) 2002-12-17
KR20010053024A (ko) 2001-06-25
BG105094A (en) 2001-07-31
SK285355B6 (sk) 2006-11-03
AT407263B (de) 2001-02-26
ZA200007317B (en) 2002-03-08
ES2215632T3 (es) 2004-10-16
EP1090152A1 (de) 2001-04-11
WO2000065108A1 (de) 2000-11-02
CN1302338A (zh) 2001-07-04
EP1090152B1 (de) 2004-02-11
ATA71999A (de) 2000-06-15
SK19172000A3 (sk) 2001-08-06
JP3548123B2 (ja) 2004-07-28
US6409793B1 (en) 2002-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ200198A3 (cs) Způsob zpracování ocelářských strusek
AU706170B2 (en) Process for the production of hydraulic binders and/or alloys, such as, e.g., ferrochromium or ferrovanadium
JP4838118B2 (ja) 溶融合金金属の製造方法及び関連する製造プラント
Eissa et al. Conversion of mill scale waste into valuable products via carbothermic reduction
TWI392742B (zh) 用鉻鐵及鎳鐵的直接還原爐在一轉爐之初級側生產不銹鋼之方法
CA1200702A (en) Method of recovering metals from liquid slag
JPH10158712A (ja) 精製反応器中でニッケル合金化鉄浴を製造する方法
US3947267A (en) Process for making stainless steel
CN106222523B (zh) 真空环境中添加铬矿进行合金化的炼钢方法及顶吹喷粉枪
JPH09501737A (ja) 鋼製錬用複合装入物
CN107245547A (zh) 一种含铝钢缓释脱氧的方法及应用
CN109971911A (zh) 含钙钒渣的生产及其氧化浸出方法
JP4655573B2 (ja) 含クロム溶銑の酸化脱りん方法
JP2000044298A (ja) 還元スラグの粉化を防止する方法
MXPA00012119A (en) Method for processing steel slags
RU2804821C2 (ru) Способ применения побочных продуктов, содержащих оксид металла, в процессах выплавки феррохрома
Morrison et al. Direct reduction process using fines and with reduced CO2 emission
RU2140458C1 (ru) Способ передела ванадиевого чугуна
KURKA et al. Study of the influence of temperature and reducing agents on the chromium content in slag in the air atmosphere.
HRP970023A2 (en) Method of producing pig iron, non ferrous metal alloys, ferrochromium carbides or carbon-free ferrochromium and synthetic blast furnace slag using residues of incinerated waste or slag containing metal oxides
Fila et al. Evaluation of super clean steels according to chemical composition
CN116949236A (zh) 一种分步还原非高炉生产钢铁的方法及系统
CN109609719A (zh) 二元供气转炉提钒方法
RU2125108C1 (ru) Способ переработки окисленных никелевых руд
SU872559A1 (ru) Губчатое железо

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20100414