CZ20013618A3 - Zařízení na pruľně obměňovatelnou výrobu drátěných vázacích elementů pro vázání broľur libovolných formátů a tlouą»ek pomocí drátěného hřebenového vázání - Google Patents

Zařízení na pruľně obměňovatelnou výrobu drátěných vázacích elementů pro vázání broľur libovolných formátů a tlouą»ek pomocí drátěného hřebenového vázání Download PDF

Info

Publication number
CZ20013618A3
CZ20013618A3 CZ20013618A CZ20013618A CZ20013618A3 CZ 20013618 A3 CZ20013618 A3 CZ 20013618A3 CZ 20013618 A CZ20013618 A CZ 20013618A CZ 20013618 A CZ20013618 A CZ 20013618A CZ 20013618 A3 CZ20013618 A3 CZ 20013618A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wire
bending
loop
loops
collet
Prior art date
Application number
CZ20013618A
Other languages
English (en)
Inventor
Mario Litsche
Original Assignee
Heidelberger Druckmaschinen Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE10059344A external-priority patent/DE10059344A1/de
Priority claimed from DE2001141811 external-priority patent/DE10141811A1/de
Application filed by Heidelberger Druckmaschinen Ag filed Critical Heidelberger Druckmaschinen Ag
Publication of CZ20013618A3 publication Critical patent/CZ20013618A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21FWORKING OR PROCESSING OF METAL WIRE
    • B21F45/00Wire-working in the manufacture of other particular articles
    • B21F45/16Wire-working in the manufacture of other particular articles of devices for fastening or securing purposes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Wire Processing (AREA)
  • Sheet Holders (AREA)
  • Package Frames And Binding Bands (AREA)
  • Folding Of Thin Sheet-Like Materials, Special Discharging Devices, And Others (AREA)
  • Wire Bonding (AREA)

Description

Zařízení na pružně obměňovatelnou výrobu drátěných vázacích elementů pro vázání brožur libovolných formátů a tloušťek pomocí drátěného hřebenového vázání.
Oblast techniky
Vynález se týká zařízení na výrobu drátěných vázacích elementů libovolných formátů a tloušťek podle předvýznakové části nároku 1.
Dosavadní stav techniky
Je typické nasazovat zařízení uvedeného druhu na výrobu drátěných vázacích elementů, které se používají ve vázacích zařízeních pro volné vázání brožury skládající se z několika listových potiskovaných podložek, drátěným hřebenovým vázáním, zejména takzvaným Wire-O™-Drahtbindung (drátěným vázáním Wire0™) [registrovaná obchodní značka].
Wire-0 drátěné vázací elementy jsou definované jako vzájemně paralelně k sobě uspořádané drátěné smyčky s délkou smyčky L, odstupem smyček A a průměrem drátu D, a tvarují se vhodným uzavíracím zařízením do Wire-O-kroužku.
Drátěné vázací elementy se zpravidla pro taková vázací zařízení dodávají ze skladu, aby odpovídaly rozdílným nárokům vázání, jako je tloušťka a formát brožury, odstup smyček, délka smyček a.t.d. Zařízení která drátěné vázací elementy rozdílných parametrů, jako jsou odstup smyček, délka smyček a počet smyček vyrábějí, patří ke stavu techniky. Změny parametrů však zatím vyžaduje značný zásah a také přestavbu zařízení pro výrobu drátěných vázacích elementů.
• · ♦····♦ · · · 4 ♦ • · ···· ··· « · ·
Z DE 28 47 7 00 AI je známé zařízení na výrobu drátěného vázání bloků a pod.,ve kterém se ze zásobníku kontinuálně odtahovaný drát ohýbáním tvaruje do vlnitého útvaru, přičemž se vlnitý útvar návazně ohýbá příčně k rovině vln do tvaru C. Pro ohýbání se používají tvarovací válečky určených průměrů, takže se dají zhotovovat pouze drátěné vázací elementy s neměnitelnými odstupy a délkami smyček.
Vázací zařízení na výrobu brožur, používající takzvaná Wire-0™ drátěné vázací elementy různých velikostí, jsou například známé z evropských patentových přihlášek EP 0 095 243 a EP 0 095 245. Přehled různých vázacích zařízení se nalézá rovněž v H.Kipphan „Handbuch der Printmedien str. 861 a násl.; Springer Verlag (2000). (V. Kipphan „Příručka tiskových medii strana 861 a násl.; nakladatelství Springer).
Vázací zařízení podle výše uvedených patentových přihlášek jsou přitom provedená tak, že umožňují zpracování tvarovaných Wire-0 drátěných vázacích elementů s různými délkami a odstupy smyček.
Celkově je u jmenovaných zařízení nevýhodou, že pro tento účel potřebné drátěné vázací elementy na vázání brožur různých formátů a tloušťek se musí vázacímu zařízení dodávat ze zásob vázacích elementů již vytvarované, například jako svitkový materiál nebo na délku vázání střižené elementy. Aby se tyto rozdílně formáty a tloušťky brožur daly vázat, je již nutná jejich značná zásoba. Mimoto se musí při výměně formátů vyráběných brožur přizpůsobovat zařízení vhodná pro transport a zpracování nárokům rozdílných drátěných vázacích elementů. Toto přezbrojení vyžaduje nákladné konstrukce transportních a vázacích zařízení, a způsob vázání je hospodárné jen tehdy, když se vyrábějí větší počty kusů jedné tloušťky brožury jednoho formátu. Menší náklady se proto vyrábějí nehospodárně ·4
444
4 4
4 4 4
4 4 • 4 · ·· 4
4 4 · · • * · 4 4 4 • 4 · ·
4 4 4 * • · · 4
4 4·4· ··· \
a vzhledem k nutnosti přizpůsobení strojů vyžadují větší spotřebu pracovního času.
Možnostmi, které poskytuje moderní digitální tisk, narůstá možnost výroby knih pro osobní potřebu nebo knih s velmi malým nákladem, v extrémním případě nákladem jednoho exempláře, což se označuje jako „book-on-demand.
Zařízení na výrobu takových knih pro osobní potřebu nebo jednotlivých knih je známé z US-patentového spisu US 5,465,213 a je zveřejněné rovněž v již uvedeném „Handbuch der Printmedien na stranách 989,999 a dalších z nakladatelství Springer. Právě u takových nízkých nákladů je nutné vázat knihy spolehlivě a cenově výhodně.
Podstata vynálezu
Je proto úkolem vynálezu udat pro brožury různých formátů a tloušťek, které se vážou drátěným hřebenovým vázáním, zařízení na výrobu drátěných vázacích elementů, kterým se drátěné vázací elementy dají vyrobit jak podle potřeby, tak podle právě potřebného formátu nebo tloušťky brožury určené k vázání, a to zejména přímo při procesu vázání.
Tato úloha je řešená pomocí zařízení podle vynálezu na výrobu drátěných vázacích elementů libovolných formátů a tloušťek se znaky uvedenými v nároku 1. Vynálezecké zařízení se vyznačuje tím, že se s právě potřebným formátem a tloušťkou sladěný drátěný vázací element zhotoví zejména podle potřeby a bezprostředně před procesem vázání.
Zařízení podle vynálezu vykonává při výrobě drátěného koberečku následující kroky:
• Přivádění drátu z minimálně jednoho zásobníku drátu k ohýbacímu zařízení drátu, ···· * · ·· • * * · · · *· ·*· « * · · · · · · · · · 9 9 9· · 9 · · · · «· «««· ··· *·· ·-· · • Ohýbání drátu do plochého smyčkovitě provedeného drátěného vázacího elementu, do takzvaného drátěného koberečku, • Střihání, případně střihání drátěného vázacího elementu na míru stříhacím strojem.
Nastavení drátěného vázacího elementu na potřebný formát nebo tloušťku se provádí bezprostředně před ohýbáním drátu na jednotlivé smyčky. Parametry, které se zapracují do tvaru drátěného vázacího elementu, tedy do paralelně od sebe v odstupu uspořádaných drátěných smyček, jsou délka L smyčky, odstup A smyček a počet smyček v jednom vázacím elementu.
Ve výhodném provedení vynálezeckého zařízení se mohou délka smyček a/nebo počet smyček a/nebo odstup smyček volit libovolně.
V dalším výhodném provedení se drátěný vázací element přizpůsobuje tloušťce brožury tak, že délka smyček drátěného vázacího elementu v podstatě odpovídá obvodu odpovídajícího Wire-0 drátěného vázacího elementu.
Ve zvláště upřednostněném provedení se délka smyček bezprostředně před ohýbáním drátěné smyčky stanoví v podstatě vzdáleností první kleštiny od druhé stabilní kleštiny, které bezprostředně před ohýbáním fixují drát. Délka smyček přitom v podstatě odpovídá půlce odstupu první kleštiny od druhé stabilní kleštiny.
V dalším výhodném provedení vynálezeckého zařízení se drátěný kobereček přizpůsobuje délce brožury, která má býti volně vázána tak, že počet smyček drátěného koberečku odpovídá v podstatě počtu děrování provedenému podél jednoho okraje listové potiskované podložky.
* · · · · ♦ ·· ♦ «· ♦ · ·* • · » · · · ·
5« · ·» · ···· * · · · · * * ·· «··· »·· ··· ··
V dalším výhodném provedení se místo jednoho jednotlivého, po celé délce brožury probíhajícího drátěného vázání s jedním jediným drátěným vázacím elementem, používá několik drátěných vázacích elementů, které se mohou zavádět na koncích a ve středu široké strany brožury do řady děrování. Výhodou tohoto řešení je, že se jednak šetří materiál, jednak může býti vázán značný počet formátů brožur o stejné tloušťce stejnými drátěnými koberečky.
V dalším alternativním provedení se větší počet drátěných vázacích elementů, tvořených vždy pouze jednou jedinou smyčkou, zavádí do řady děrování vázané brožury. I zde se současným zaváděním většího počtu drátěných vázacích elementů může dosáhnout značná rychlost vázání.
Smyčky drátěného vázacího elementu se podle vynálezu zhotovují sekvenčně. Po opakovaném ohýbání smyček a dosažení potřebného počtu smyček drátěného vázacího elementu se tento oddělí.
V dalším výhodném rozpracování vynálezeckého zařízení se drátěný vázací element přídavně přizpůsobuje formátu řady děrování brožury, zejména tím, že odstupy smyček se odpovídajícím posuvem drátěného vázacího elementu po ohnutí smyčky posunou tak daleko, jak to v podstatě odpovídá odstupu děr v podél okraje listové potiskované podložky uspořádané řadě děrování. Přitom se mohou odstupy mezi dvěma smyčkami měnit smyčka od smyčky tím, že se vždy právě potřebný posuv provede po ohýbání odpovídajícím způsobem.
Ve zvláště upřednostněném provedení vynálezeckého zařízení jsou podél směru transportu drátu, mezi stabilní kleštinou a přívodem drátu, uspořádané posuvně vratně první saně, které nesou prostředky na ohýbání drátu do drátěného vázacího elementu. Ohýbání drátu přitom probíhá tak, že úsek drátu, odpovídající svou délkou v podstatě dvojité délce smyčky, se upne mezi dvěma kleštinami. Přitom jsou první ohýbací kleště uspořádané na druhých saních, které spolupůsobí s prvními saněmi, a které jsou posuvné zejména podél vedení probíhajícím paralelně k drátu. Spolupůsobení mezi prvními a druhými saněmi je takové, že při pohybu prvních saní podél vedení, druhé saně zdolají ve stejném směru dvojitou vzdálenost než první saně. Ohýbací lisovník uspořádaný na prvních saních přitom zdolá právě polovinu cesty, kterou zdolává první kleština. Je-li ohýbací lisovník uspořádán v podstatě centricky mezi kleštinami, zůstává vlivem spolupůsobení mezi oběma saněmi při každém pohybu podél vedení v podstatě ve středu mezi kleštinami.
’ U výhodného dalšího rozpracování vynálezeckého zařízení se výše popsané spolupůsobení dosahuje minimálně jedním pastorkem, který běhá po dvou ozubených tyčích. Přitom je první ozubená tyč stabilně připevněná k skříni. První pastorek, upevněný na prvních saních, zabírá do první stabilní ozubené tyče. Na druhých saních je upevněná druhá ozubená tyč, do které první pastorek rovněž zabírá. Alternativně může druhý pastorek, na který se přenáší hřídelí nebo jiným spojovacím mechanismem otáčivý pohyb prvního pastorku, zabírat do druhé ozubené tyče.
V dalším zvláště výhodném rozpracování vynálezeckého zařízení je na skříni zařízení stabilně upevněná výkyvná kulisa spojená první s ní pohyblivě spojenou spojnicí s prvními saněmi a druhou pohyblivě s ní spojenou spojnicí s druhými saněmi. Je-li vzdálenost mezi stabilním bodem otáčení a upevňovacím bodem první spojnice na kulise v podstatě rovná vzdálenosti upevňovacích bodů obou spojnic na kulise, může se tímto způsobem rovněž dosáhnout převod 1 : 2 pohybu prvních saní k druhým saním.
· · 4 • 4 4
4 4 4 • 4 4 *44 4·
Změna mezi rozdílnými délkami smyček se dosahuje podle vynálezu najížděním na novou polohu kleštin, při současném automatickém najíždění ohýbacího lisovníku na novou středovou polohu.
Ve výhodném provedení vynálezeckého zařízení se ohýbací lisovník během uzavíracího pohybu prvních kleštin pohybuje po dráze kruhového oblouku v podstatě ve středu mezi první kleštinou a stabilní druhou kleštinou a přitom pohybuje středem úseku drátu kolmo k uzavíracímu pohybu a sune jej mezi kleštinami směrem ven. Kruhová dráha ohýbacího lisovníku vzniká přitom ze složeného pohybu prvních saní a tyče ohýbacího lisovníku nesoucí ohýbací lisovník. Přitom jsou první saně vedené ve směru X paralelně se směrem posuvu drátu vhodným, odborníkovi známým vedením, a tyč ohýbacího lisovníku kolmo k tomuto směru ve směru Y vhodným, odborníkovi známým vedením. Aby se ohýbacím lisovníkem dosáhla dráha kruhového oblouku, provádějí se překrývající se pohyby v podstatě sinusovým rychlostním profilem.
V dalším výhodném rozpracování vynálezeckého zařízení se první saně pohánějí elektronicky ovládaným krokovým motorem v minimálně jedné složce pohybu, zvláště ve dvou složkách pohybu, s v podstatě sinusovým rychlostním profilem.
V dalším zvláště výhodném provedení vynálezeckého zařízení se pohyb tyče ohýbacího lisovníku po kruhovém oblouku provádí kulisou. Přitom se výhodným způsobem kulisa, na jejímž konci je upevněná tyč ohýbacího lisovníku, natáčí okolo stabilního bodu otáčení. Pohyb, který provádí upevňovací bod kulisy a tyče ohýbacího lisovníku při natáčecím pohybu, je tím automaticky pohyb po kruhovém oblouku. Pohyb saní se vedeními převádí do směru X a Y. Sinusový rychlostní profil složek pohybu vyplývá rovněž sám od sebe, pohybuje-li se kulisa v podstatě konstantní úhlovou rychlostí.
• · · · 4 4 ··
4··· 4 · 44 4 44
4 4 4 4 4 4
4 4 4 4444
4 4 4 4 4 4
4444 444 4*4 44 4
Změnit délku smyček je při rozpracování vynálezeckého zařízení zvláště jednoduché a dá se dosáhnout jednoduše a přesně tím, že motor pohání píst, který může kulisu mezi bodem otáčení a upevňovacím místem na tyči ohýbacího lisovníku prodloužit nebo zkrátit. Tím se při otevřeném stavu ohýbacího zařízení drátu mění délka upínaného drátu a stanoví délka smyček drátěného koberečku.
To je výhodné zejména při změně délky smyček, protože by se pro každou délku smyček musely vypočítávat rozdílné rychlostní profily nebo by se musely hledat v tabulkách.
Mimoto se krokovým motorem nikdy nedá dosáhnout tak kulatý pohyb, jaký se dosáhne vačkovým ovládáním.
Po dosažení konečné polohy ohýbání se ohýbací lisovník nadzvedává kolmo, aby se umožnil posuv drátěného vázacího elementu. Tím se zabrání deformacím a třením, která by vznikala při stahování ohýbacího lisovníku v rovině drátěného vázacího elementu. Mimoto vyžaduje kolmé nadzvedání ohýbacího lisovníku menší sílu a proběhne v kratším čase.
V dalším výhodném rozpracování vynálezeckého zařízení se drát po ohýbání v uzavřeném stavu ohýbacího zařízení pro umožnění posuvu drátěného vázacího elementu bočně narazí než se ohýbací lisovník nadzvedne. Tím se výhodně podpoří tvarování smyčky při ohýbacím procesu a sníží se zpětné pružení ohýbaného drátu.
V dalším výhodném rozpracování vynálezeckého zařízení se ohýbací lisovník při ohýbání pružinou přitlačí na drát. Tím se ohýbaný segment drátu během průběhu ohýbání trvale napíná v podstatě konstantní silou pružiny, což se výhodně projevuje při tvarování během procesu ohýbání.
V dalším výhodném provedení vynálezeckého zařízení je bezprostředně za druhou, stabilní kleštinou, uspořádáno • · ·· ·♦·· stříhací zařízení. Zvláště výhodně je stříhací zařízení uspořádáno v rámci druhé, stabilní kleštiny. Přitom je stříhací zařízení provedené tak, že oddělí část drátu a tato část vypadne druhou, stabilní kleštinou. Tím je drát během oddělování zvláště pevně držen, čímž se dají dosáhnout hladké hrany řezu. To je zvláště výhodné pro snížení nebezpečí úrazu.
Cílené střihání drátu po dosažení požadovaného počtu smyček se upřednostněným provedením realizuje mechanismem na provedení tohoto střihání, zejména zabočením kotoučové vačky, na kterou doléhá prostřednictvím vodící kladky páka která ovládá nůž, a to zejména zavedením proudu do elektromagnetu.
Pro další vylepšení tvarování smyček se ve výhodném rozpracování vynálezeckého zařízení provede ohýbací lisovník a/nebo jedna z kleštin s nosem, který se při ohýbání zatlačí do vnitřních poloměrů ohýbaných míst. Použití takových nosů při ohýbání drátu je známo ze stavu techniky.
Způsob výroby brožur rozdílných formátů a tloušťek s drátěným hřebenovým vázáním nabízí několik výhod. Je to plně automatická výroba drátěných vázacích . elementů na vázání brožur s libovolnou délkou L smyček, šířkou A a upřednostněného průměru D drátu a v počtu (N) smyček, který maximálně odpovídá délce zpracovávané brožury. Přezbrojovat a přizpůsobovat zařízení na výrobu drátěných vázacích elementů není nutné. V důsledku automatické výroby a možnosti velmi krátké transportní dráhy drátěného vázacího elementu až k zařízení na další zpracování drátěného vázacího elementu, nedochází k deformacím zejména podle potřeby vyráběných drátěných vázacích elementů, takže poruchovost se v porovnání s běžnými zařízeními drasticky redukuje. Zejména je možné vyrábět drátěné vázací elementy pro brožury, pro knihy pro osobní potřebu nebo knihy s velmi malým nákladem, v extrémním ·
případě s nákladem jednoho exempláře cenově výhodně, flexibilně a rychle.
Parametry odstupu a délek smyček se přitom vynálezeckým zařízením zjišťují senzory, které určuje formát a tloušťku a případně způsob děrování brožury určené k vázání a předávají údaje do ovládání a/nebo se předají ovládání předcházejícími přístroji nebo uživatelem.
V druhém kroku se výrobní parametry drátěného vázacího elementu stanoví ovládáním a v třetím kroku se drátěný vázací element vyrobí elektronicky a mechanicky vzájemně propojeným zařízením.
Přehled obrázků na výkrese
Upřednostněné způsoby provedení vynálezeckého zařízení budou v následném s odvoláním na výkres jednotlivě blíže popsány. Výkres v schematickém znázornění ukazuje na obr.l schematické znázornění vynálezeckého zařízení, obr.2 znázornění drátěného vázacího elementu Wire-0, obr. 3 provedení vázané brožury s jedním jediným drátěným vázacím elementem obr. 4 obr. 5 obr. 6 provedení vázané' brožury s několika jednotlivými drátěnými vázacími elementy, provedení vázané brožury s několika ve vzájemném odstupu uspořádanými jednotlivými drátěnými vázacími elementy, schematické znázornění zásobníku drátu s různými svitky drátu, • φ ·« * · ·· · φ · φ · · · · · · * ·» • φ · · · · φ · • · φ φ · · · φ · · • · · · · · · · φφ ·*·· ·*» ·♦· ·· ·♦· obr. Ί schematické znázornění vynálezeckého ohýbacího zařízení drátu s ozubenými tyčemi a pastorkem, obr. 8 schematické znázornění při způsobu podle vynálezu použitého zařízení na ohýbání drátu s kulisou na prvních a druhých saních, obr. 9 schematické znázornění vynálezeckého zařízení na ohýbání drátu s kulisou na tyči ohýbacího lisovníku v klidové poloze, obr.10 schematické znázornění vynálezeckého zařízení na ohýbání drátu s kulisou na tyči ohýbacího lisovníku v pracovní poloze 45°, obr.11 schematické znázornění vynálezeckého zařízení na ohýbání drátu s kulisou na tyči ohýbacího lisovníku v konečné poloze, obr.12 schematický bokorys tyče ohýbacího lisovníku bez <8 zakrytí a s řezem pružinovým pouzdrem, obr.13 ve směru drátu schematicky bokorys přední strany stříhacího zařízení bez zakrytí a stabilní druhé kleštiny, obr.14 schematický bokorys zadní a stabilní druhé kleštiny strany stříhacího zařízení bez zakrytí.
Příklady provedení vynálezu
Obrázek 1 ukazuje vztahovou značkou 40 označenou celkovou konstrukci vynálezeckého zařízení pro flexibilní výrobu drátěných vázacích elementů na vázání brožur libovolných formátů a tloušťek drátěným hřebenovým vázáním, z které pro zjednodušení popisu budou znázorněny, případně popsány pouze pro vynález podstatné části konstrukce. Další, celkem známé a ·· ·* • · · · • · * « * « • · · • · ··· · ·· • · · • · • · · + · ·· · pro provoz zařízení potřebné pohonné a/nebo vodící prostředky a vodící vačky, jsou znázorněné pouze schematicky, případně budou popsány pouze všeobecným způsobem.
Drátěné vázací elementy 41, 41', 41'', které se při více než dvou smyčkách označují také jako drátěný kobereček 41'', mají podle obrázku 2 smyčky S s délkou smyček L, odstupem smyček A, průměrem drátu D a počet smyček N.
Na obrázku 3 je znázorněna hotová brožura 10, která má průběžné vázání. Na obrázku 4 je znázorněno jednotlivé vázání vytvořené z drátěných vázacích elementů 41', které mají vždy pouze jednu smyčku a pro každý otvor 12' v potištěném materiálu se použije přesně jeden drátěný vázací element 41'. Na obrázku 5 je znázorněná vazba drátěným hřebenem, vytvořeným z například několika smyček zhotovených drátěných vázacích elementů 41', které mají takový vzájemný odstup, že zůstávají volné otvory 12. Každá jiná kombinace z výše uvedených možností je pro odborníka jasná.
Jak je znázorněno na obrázku 6, je zásobník 20 drátů opatřen zásobními svitky 21, 22 a 23 drátu, které obsahují dráty rozdílných průměrů (například průměrů 0,8 až 1,2 mm). Používají se dráty které se například odlišují svou barvou, která se dá přiřadit k výše uvedeným průměrům.
Prostřednictvím potřebnému svitku přiřazené kleštiny 21', 22', 23' se posuvy drátu z jednotlivých zásobních svitků 21 až 23 uskutečňují neznázorněným, odborníkovi známým transportním zařízením 30 tvořeným motorem poháněnou dvojicí transportních kladek. Pro mechanické odstranění pnutí, případně rovnání drátu, slouží tři stavu techniky odpovídající další nepatrně vzájemně přesazené dvojice transportních kladek 3, uspořádané za transportním zařízením 30. Je v rámci vynálezu, že se používá místo tří zásobních svitků pouze jeden zásobní svitek «« ·* * 9 99
9 9 9 9 9 9 9 · 9 9
9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9
99 9 Λ ·*» ··· ·« »·· s průměrem drátu 1 mm pro všechny vázané formáty brožur, jak to je znázorněné na obrázku J_.
Pro výrobu drátěného vázacího elementu 41, 41z, 41z z, který se podle znázornění na obrázku 2 označuje také jako drátěný kobereček 41z z, slouží ohýbací zařízení 40 drátu podle obrázků 1 a 7 až 11, které je tvořené podél transportní dráhy 2 drátu, případně ve směru X tam a zpět pohyblivými, prvními saněmi £3. Pro tento účel se předvídají ve skříni zařízení £0 uspořádaná vedení 44, 44 z, ve kterých jsou ve směru 2 drátu saně 43 posuvně uložené.
Saně 43 nesou druhé saně 43z, které jsou prostřednictvím minimálně jednoho na saních 43 upevněného vedení 44 z z, 44 z z z ve směru 2 drátu posuvně uložené. Rovněž je na prvních saních 43 uspořádaná tyč 46 ohýbacího lisovníku ve vedení 46z tak, že pohyb tyče 46 ohýbacího lisovníku probíhá kolmo k směru 2_ drátu, což je na obrázku 7 znázorněno písmenem Y.
Druhé saně £3'nesou první kleštinu 42, kterou se drát může upnout. První kleština 42 se neznázorněným, odborníkovi známým vačkovým ovládáním nebo elektromagnetem otevírá a zavírá.
Druhé saně 43' nesou kleštinu posuvu 50, která pracuje nezávisle na první kleštině 42 a neznázorněným, odborníkovi známým vačkovým ovládáním nebo elektromagnetem se otevírá a zavírá.
Tyč 46 ohýbacího lisovníku nese výkyvné uložený ohýbací lisovník 42z', který je zvětšený nakreslen na obrázku 12.
Ohýbací lisovník 42' ' je výkyvné uložen na dvou kyvných pákách 71, 71z . Kyvné páky 71, 71z jsou tyčí 72 spojené tak, že dopředný pohyb tyče 72, který je vyvolán pružně uloženou tyčí 70, způsobuje ponoření lisovníku 42'z do nitra tyče 46 ohýbacího lisovníku. Vlivem kyvných pák 71, 71z zůstává zasunutá a vysunutá poloha ohýbacího lisovníku paralelní. Tyč ·· ft t · « · • · · • t · · • · · ·· ···· *
7O je předpínaná pružinou 73, aby se ohýbací lisovník 42/ ' při procesu ohýbání přitlačoval konstantní silou na drát £. Toto předpínání se nastaví neznázorněným, odborníkovi známým šroubem otočně uloženým v skříni pružiny 74 a tlačícím na pružinu 73.
Druhá kleština 42/ je uspořádaná stabilně na skříni, a otvírá a zavírá se odborníkovi známým vačkovým ovládáním nebo elektromagnetem.
V prvním způsobu provedení dle obrázku 7 dochází k pohonu prvních saní 43 (neznázorněným) krokovým motorem, který je spojen s v saních uloženou hřídelí 48, takže otáčivý pohyb hřídele 48 se přenáší dvěma pastorky 48'a 48' ' z ve skříni zařízení 40 stabilně uspořádané ozubené tyče 45 na v saních pohyblivě uspořádanou ozubenou tyč 47, která je upevněná na druhých saních 43/.
V alternativním provedení zabírá pastorek 48' do obou ozubených tyčí 45, 47. Tím se pohyb prvních saní 43 ve směru X přenáší zdvojenou hodnotou na druhé saně.
Na obrázku 8 je znázorněné alternativní zařízení pro provádění spojeného pohybu. V stabilním bodu otáčení 55 je výkyvné uložená kulisa 52. Kulisa 52 je výkyvné upevněná v upevňovacím bodě 51 na prvních saních spojnicí 53 a v druhém upevňovacím bodě 51' výkyvné na druhých saních 43' spojnicí 54. Přitom je odstup bodu otáčení 55 od upevňovacího bodu 51 k prvním saním 43 v podstatě stejně veliký jako odstup mezi upevňovacími body 51, 51' spojnic 53, 54 k prvním saním 43 a druhým saním 43'. Pohybují-li se při tomto provedení první saně 43, pohybuje se působením spojnic 53, 54 a kulisy 52 druhé saně právě o zdvojenou hodnotu podél vedení 44'', 44'''.
Pro výrobu drátěného vázacího elementu 41, případně drátěného koberečku 41'' vynálezeckým zařízením podle na ·· · · ·· • · · · • · · · « • · · · • * t« »« · · * ·· ··
9 · • · • »· Λ obrázcích 8 a 9 znázorněného způsobu, musí tyč 46 ohýbacího lisovníku s ohýbacím lisovníkem 42' ' provádět sinusový pohyb ve směru Y, který se dosáhne odpovídajícím ovládáním krokového motoru 49 ovládací elektronikou 100.
Upřednostněné alternativní provedení je znázorněno na obrázcích 9 až 11. Pomocí těchto obrázků bude v následném popsána funkce zařízení při ohýbání drátěné smyčky. Tento způsob provedení se vyznačuje kulisou 60, která je výkyvná okolo bodu otáčení 62. Kulisa 60 se pístem 63 zasahujícím do kulisy 60 prodlužuje. Píst 63 je pomocí uvnitř kulisy 60 se nalézajícího, neznázorněného, odborníkovi známého vřetene pohyblivý v podélném směru kulisy. Změnu polohy pístu 63 lze dosáhnout elektromotorem 61 upevněným na druhém konci kulisy 60 nebo nalézajícím se stabilně ve skříni, přičemž jeho pohyb přenáší odborníkovi známá spojka na píst 63.
Píst je na druhém konci tyče 46 ohýbacího lisovníku uložen výkyvné. Prodloužením pístu 63 v otevřené poloze ohýbacího zařízení 40 drátu, se posunou první saně 43 ve směru X a přitom se druhé saně 43' spojením pohybů dvou ozubených tyčí a pastorků posunou, jako na obrázcích 9 až 11 nebo jako kulisou na obrázku 8, o zdvojenou hodnotu rovněž ve směru X. Tím zůstává ohýbací lisovník 43'' stále ve středu mezi první kleštinou 42 a druhou stabilní kleštinou 42'. Prodloužením nebo zkrácením části pístu 63, která vyčnívá z kulisy 60, se tedy může měnit délka L drátěné smyčky S.
Pro výrobu drátěného vázacího elementu 41, 41' a 41 je drát £ zaveden do kleštin 42, 42/ a k ohýbacímu lisovníku 42' ' a kleštiny jsou elektromagnety, působením ovládací elektroniky 100 nebo neznázorněným, stavu techniky odpovídajícím vačkovým ovládáním, zavřené, což znamená, že drát 1 je v úseku V mezi kleštinami 42, 42' aretován.
• ·
Ve výchozí poloze je ohýbací lisovník 42'' uspořádán přesně ve středu mezi oběma kleštinami 42, 42' (viz obrázek
9), přičemž se odstup obou kleštin 42, 42/ rovná vždy dvojité délce L smyček (viz. obrázek 2) . Pro vyráběné formáty brožur od DIN A3 až DIN A5 odpovídají tyto délky vždy 2 x 25 - 80 mm a vlivem poloměru ohnutí navíc asi 2 mm.
Na obrázku 10 je ohýbací zařízení 40 drátu znázorněné při uzavírání během procesu ohýbání. Otočným pohybem kulisy 60 se tyč 46 ohýbacího lisovníku sinusovým rychlostním profilem posouvá podél vedení 46' tyče 46 ohýbacího lisovníku a přitom sune upnutý úsek 1/ drátu dopředu. Současně způsobuje kruhový pohyb upevňovacího bodu mezi pístem 63 a tyčí 46 ohýbacího lisovníku, že se saně 43 sinusovým rychlostním profilem posunují doleva podél vedení 44, 44' prvních saní 43.
Současně se pohybují druhé saně 43/ s kleštinou 42 sinusovým rychlostním profilem se zdvojenou hodnotou rovněž doleva. Přitom se stáhne ze zásoby na svitku 21, 22, 23 odpovídající délka drátu.
Propojením pohybů zůstává ohýbací lisovník 42'' nadále přesně uprostřed mezi kleštinami 42, 42' . Pružinou 73 se ohýbací lisovník 42/ ' tlačí konstantní silou proti úseku 1' drátu a drát je mezi body upínání kleštin 42, 42/ napínán konstantní silou.
Obrázek 11 ukazuje zařízení po ukončeném ohýbání. Jak je vidět na zvětšenině ohýbacího lisovníku 42' ', je ohýbací lisovník 42' ' opatřen bočními nosy 80, které drát V na místech ohybu narazí, takže se dalekosáhle vyloučí zpětné pružení po ohybu. Kleštiny 42, 42' mají přednostně obdobné nosy, jaké jsou známé ze stavu techniky. Aby se zamezilo zpětnému pérování ramen smyčky, narazí se drát odborníkovi známým způsobem.
• · · · · · • · ···· · · · · · · · ·
Po úplném ohnutí smyčky S se drát £ aretuje kleštinou posuvu 50 a návazně se otevřou kleštiny 42, 42z · Kyvnými pákami 71 se ohýbací lisovník 42' ' natočí ze smyčky S nahoru do tyče 46 ohýbacího lisovníku. Ohybnice 96 (viz obrázek 13) druhých, stabilních kleštin 42', se odstaví směrem dolů, takže se uvolní posuv pro smyčku S. Potom se posuvná kleština 50 pohybuje ve směru 2 drátu o odstup A smyček směrem dopředu, druhé stabilní kleštiny 42 opět aretují drát £, posuvná kleština 50 se otevírá a první saně 43 a druhé saně 43 z se vrací do výchozí polohy, aby zahájily výrobu další smyčky S. Před výrobou další smyčky se může délka L smyčky pístem 63 a tím geometrie smyčky nově nastavit. Přednostně se nově nastavuje během zpětného pohybu kulisy 60, takže se bez ztráty času mohou vyrábět další smyčky S.
V jiném provedení se pohyb vyvolá zapnutím sinusově ovládaného krokového motoru 49, průběh jednotlivých pohybů pro ohnutí drátěné smyčky (S) tím není dotčen a odpovídá výše popsanému průběhu.
Přednostně se podle vynálezeckého způsobu volí konstantní odstup A smyček S 12 mm pro všechny rozměry DIN A3 až DIN A5 a těmto odpovídajícím US-formátům brožur. Je však v rámci vynálezu, že parametry jako jsou odstup A smyček a délka L smyček jsou volně volitelné.
Je-li v ovládací elektronice dosažen předem určený počet smyček N, který maximálně odpovídá největšímu vázanému formátu, dochází prostřednictvím stříhacího zařízení 90 drátu, které je znázorněné na obrázcích 13 a 14, k odstřižení drátěných vázacích elementů 41, 41z, 41z z .
Na obrázku 13 je znázorněno střihači zařízení 90 drátu s kleštinou 42 z, přičemž je pro přehlednost odstraněno víko skříně. Kleština £2' tlačí drát £ proti matrice 96. Tato matrice 96 je opatřena nosem 96' . Dvě neznázorněné pružiny, nalézající se v šachtách 97' pružin ve skříni stříhacího zařízení 90 drátu, tlačí matrici 96 nosem 96' proti neznázorněnému dorazu, který je uložen pohyblivě a ovládáním, například vačkovým ovládáním, může býti tlačen směrem dolů proti pružinám, aby se matrice ponořila do skříně stříhacího zařízení 90 drátu. Tak se může matrice 96 uklidit z cesty a smyčka S se po ohnutí drátu 1/ může posunout dopředu.
Mezi čelistmi druhé, stabilní kleštiny 42/ je na páce umístěn a pružinou 94 předpínán nůž 91. V kontaktu s nožem 91 je spojnice 92, která je na druhé straně křivkovým povrchem 93'' v kontaktu s vačkou 93, která je na neznázorněné, odborníkovi známé hřídeli posuvně uspořádaná a je opatřená nosem 93/. Hřídel je vybavena nosu 93' odpovídajícím unášečem, takže se vačka 93 otáčí spolu s hřídelí.
Jak je znázorněno na obrázku 14 zabírá mimo křivkového povrchu 93/ ' na vačce 93 kyvná páka 98, uložená výkyvné okolo osy 99. Pohybem kyvné páky okolo osy 99 se může vačka 93 posunout na neznázorněné hřídeli tak, že spojnice 92 je nebo není s křivkovým povrchem 93' ' v kontaktu. Kyvná páka 98 se pohybuje elektromagnetem 95, který je ovládán neznázorněným, odborníkovi známým ovládáním.
Během ohýbání je vačka v poloze, ve které spojnice 92 není v kontaktu s křivkovým povrchem 93''. Až po dosažení nutného počtu N smyček S se ovládáním uvede v činnost elektromagnet 95, který přitáhne kyvnou páku 98, tím pohybuje vačku 93 ve směru drátu a spojnici 92 přesune na křivkový povrch 93' ' . Tvarem křivkového povrchu 93/ ' se spojnice 92 posune ve směru páky, na které se nalézá nůž 91. Nůž 91 pak vystřihne z drátu díl drátu odpovídající v podstatě šířce nože 91. Oddělený díl drátu padá do kanálu drátěného odpadu a do neznázorněné záchytné nádoby ve spodní části skříně ohýbacího zařízení 40 • ·
1Λ ♦······· ly · · · · · · • 9 9999 ··· «·· · · drátu. Návazně se vačka 93 opět přesune do klidové polohy a tím se přeruší spojení se spojnicí 92.
Ovládání může vhodnými senzory zjišťovat výrobní parametry drátěného vázacího elementu 41, 41', 41'', například průměr D drátu, délku L smyčky, odstup A smyček a počet N smyček tvarovaného drátěného vázacího elementu 41, 41', 41''.
• · • · «···
Seznam vztahových značek
1'
21, 22, 23 21', 22', 23 30
41'
42'
42' '
43'
44, 44'
44' ',44' ' '
46'
48', 48
49' drát část drátu mezi kleštinami transportní dráha drátu transportní a rovnací prostředky brožura potiskovaný podklad děrování/otvory zásoba drátu svitky drátu kleštiny transportní zařízení, poháněná dvojice kladek ohýbací zařízení drátu drátěný vázací element jednotlivé drátěné vázací elementy drátěný kobereček první kleštiny druhé stabilní kleštiny ohýbací lisovník první saně druhé saně vedení prvních saní vedení druhých saní stabilní ozubená tyč tyč ohýbacího lisovníku vedení tyče ohýbacího lisovníku ozubená tyč na druhých saních hřídel pastorek krokový motor pastorek kleštiny posuvu
51, 51' upevňovací body
52 kulisa
53 první spojnice
54 druhá spojnice
55 bod otáčení
60 kulisa
61 elektromotor
62 bod otáčení
63 píst
70 tyč
71, 71' kyvná páka
72 tyč
73 pružina
74 skříň pružiny
80 nos
90 stříhací zařízení
91 O v* nuz
92 spojnice
93 vačka
93' nos
93 křivkový povrch
94 pružina
95 elektromagnet
96 matrice
96' nos na matrici
97 odpadní kanál drátu
97' šachta pružin
98 kyvná páka
99 osa kývání
A odstup smyček
A' odstup otvorů
D průměr drátu
S smyčka
L
N
N
X
Y délka smyčky počet smyček počet děrování v brožuře směr pohybu saní ve vedení směr pohybu ohýbacího lisovníku ve vedení

Claims (25)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení na výrobu drátěných vázacích elementů (41, 41', 41'') pro drátěné vázání listových potiskovaných podložek tvořené minimálně jednou drátěnou smyčkou (S) s délkou (L) smyčky nebo s počtem (N) smyček pro volné spojování z několika listových potiskovaných podložek (11) vytvořené brožury (10) skrze podél okraje listové potiskované podložky (11) vytvořené řady děrování (12) vyznačující se tím, že drátěný vázací element (41, 41', 41'') se vyrábí pro právě používaný formát a tloušťku brožury (10) podle potřeby a bezprostředně před vázáním.
  2. 2. Zařízení podle nároku 1,
    vyznačuj ící s e tím, že se délka (L) smyčky volí libovolně. zařízení podle jednoho z nároků 1 nebo vyznačuj ící s e tím, že se počet (N) smyček volí libovolně. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 3 vyznačuj ící s e tím,
    že se drátěné vázání přizpůsobí tloušťce brožury (10) tím, že délka (L) smyčky drátěného vázacího elementu (41, 41' ,41'') v podstatě odpovídá obvodu odpovídajícího Wire-0 vázacího elementu.
  3. 5. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že délka (L) smyčky se bezprostředně před ohýbáním drátěné smyčky (S) stanoví v podstatě vzdáleností první kleštiny (42) od druhé stabilní kleštiny (42'), které bezprostředně před ohýbáním fixují drát (1), a délka (L) smyčky v podstatě odpovídá polovičnímu odstupu první kleštiny (42) od druhé stabilní kleštiny (42').
  4. 6. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že se drátěné vázání přizpůsobí délce brožury tím, že počet (N) smyček drátěného vázacího elementu (41, 41',
    41'') v podstatě odpovídá počtu děrování (Ν') podél okraje listové potiskované podložky (11) vytvořené řady děrování (12).
  5. 7. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že drátěné vázání se přizpůsobí délce brožury tím, že se několik drátěných vázacích elementů (41, 41', 41''), s minimálně jednou smyčkou (S), zavede podél okraje listové potiskované podložky (11) .
  6. 8. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že smyčky (S) drátěného vázání se zhotovují sekvenčně a po dosažení počtu (N) smyček drátěného vázacího elementu (41, 41', 41'') se drátěný vázací element (41, 41', 41'') oddělí.
  7. 9. , Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že drátěný vázací element (41, 41', 41'') se přídavně přizpůsobí formátu řady děrování (12).
  8. 10. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že zařízení (40)je tvořené podél transportního směru drátu (1) mezi druhou stabilní kleštinou (42') a dvojicemi transportních kladek (30) posuvně vratně pohyblivými prvními saněmi (43), které nesou prostředky (42, 42,
    43', 46, 48, 48', 48'', 49) na ohýbání drátu (1) do tvaru drátěného vázacího elementu (41, 41', 41''), přičemž se u prostředků (42, 42'', 43', 46, 48, 48'48, 49) jedná zejména o minimálně první kleštinu (42) a o tyč (46) ohýbacího lisovníku nesoucí ohýbací lisovník (42'').
  9. 11. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že první saně (43) vykazují minimálně ječen pastorek (48', 48'') na hřídeli (48), který zabírá do stabilní ozubené tyče (45) a do paralelní na druhých saních (43') se nalézající ozubené tyče (47), takže pohyb prvních saní (43) paralelně k ozubeným tyčím (45, 47) způsobuje přesně dvakráte tak velký pohyb druhých saní (43').
  10. 12. Zařízení podle nároku 10, vyznačující se tím, že je kulisa (52) v stabilním bodu otáčení (55) otočně upevněná první spojnicí (53) na prvních saních (43) a druhou spojnicí (54) na druhých saních (43'), přičemž odstup upevnění spojnic (53, 54) na kulise v podstatě odpovídá odstupu mezi upevňovacím bodem (51) první spojnice (53) na kulise a bodem otáčení (55).
  11. 13. Zařízení podle jednoho z nároků 10 až 12, vyznačující se tím, že se změna mezi rozdílnými délkami (L) smyček (S) dosahuje najetím na novou polohu upínání, při současném automatickém najetí na novou středovou polohu ohýbacího lisovníku (42 ' ' ) .
    9 ·
    9 ' 9 » ♦ · •999 ·«· · 9 9 99 9
  12. 14. Zařízení podle jednoho z nároků 10 až 13, vyznačující se tím, že během uzavíracího pohybu první kleštiny (42) sune kolmo k uzavíracímu pohybu ohýbací lisovník (42'') na kruhové dráze v podstatě uprostřed mezi první kleštinou (42) a stabilní druhou kleštinou (42') střed upnuté části (1') drátu mezi kleštinami (42, 42') směrem ven.
  13. 15. Zařízení podle jednoho z nároků 10 až 14, vyznačující se tím, že ohýbací lisovník (42'') je veden na kruhové dráze tím, že první saně (43) a tyč (46) ohýbacího lisovní ku provádějí dva složené pohyby se sinusovým rychlostním profilem podél vzájemně kolmo uspořádaných vedení (44, 44', 46').
  14. 16. Zařízení podle nároku 15, vyznačující se tím, že sinusový rychlostní profil ohýbacího lisovníku (42'') podél kolmo k sobě uspořádaných vedení (44, 44 ', 46') se ovládáním minimálně jednoho krokového motoru (48, 49) přenáší pastorky (48', 48'', 49').
  15. 17. Zařízení podle nároku 16, vyznačující se tím, že sinusový rychlostní profil ohýbacího lisovníku (42'') podél kolmo k sobě uspořádaných vedení (44, 44', 46') se dosahuje výkyvným pohybem kulisy (60) okolo bodu (62) otáčení.
  16. 18. Zařízení podle jednoho z nároků 10 až 17, vyznačující se tím, že ohýbací lisovník (42'') se po dosažení konečné polohy ohýbání nadzvedává kolmo, aby se umožnil posuv drátěného vázacího elementu (41, 41', 41'').
    9 9 9 9 9
    9 9 9 9 99 9
    9 9 9 9
    9 9 9 9 9
    9 9 9 9
    9 9 99 9 9 99 9 · «
    99 9
  17. 19. Zařízení podle jednoho z nároků 10 až 18, vyznačující se tím, že se drát (1) po ohýbání v uzavřené ohýbací poloze bočně narazí, aby se zmenšilo zpětné pružení ohnutého drátu smyčky (S).
  18. 20. Zařízení podle jednoho z nároků 10 až 19, vyznačující se tím, že ohýbací lisovník (42'') je při ohýbání přídavně pružinou (73) přitlačován na drát (1).
  19. 21. Zařízení podle jednoho z nároků 10 až 20, vyznačující se tím, že bezprostředně za druhou, stabilní kleštinou (42') je uspořádáno stříhací zařízení (90).
  20. 22. Zařízení podle jednoho z nároků 10 až 20, vyznačující se tím, že stříhací zařízení (90) je uspořádané uvnitř druhé, stabilní kleštiny (42').
  21. 23. Zařízení podle nároku 22, vyznačující se tím, že stříhací zařízení (90) vystřihne kousek drátu (1) a že tento kousek vypadne druhou, stabilní kleštinou (42').
  22. 24. Zařízení podle jednoho z nároků 10 až 23, vyznačující se tím, že ohýbací lisovník (42'') a/nebo první kleštiny (42) a/nebo druhé kleštiny (42') jsou opatřené minimálně jedním nosem (80), který se při ohýbání zatlačí do drátu, aby se zmenšilo zpětné pružení drátu (1) smyčky (S).
    • 4 ♦ 4 4
    4 4 ♦ 4 4
    4 4
    4 4 4
  23. 25. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 24, vyznačující se tím, že drátěný vázací element (41, 41', 41'') z minimálně dvou drátěných smyček (S) je vytvořen s odstupem (A) smyček a že volba odstupu (A) smyček může býti libovolná.
  24. 26. Zařízení podle nároku 25, vyznačující se tím, že drátěné vázání se formátu řady děrování (12) přizpůsobí tak, že odsup (A) smyček se po ohnutí smyčky (S) nastaví odpovídajícím posuvem drátěného vázacího elementu (41, 41', 41''), který v podstatě odpovídá odstupu (A') děr, kterými je řada děrování (12) opatřena podél okraje listové potiskované podložky (11).
  25. 27. Zařízení podle jednoho z nároků 1 až 26, vyznačuj,ící se tím, že výrobní parametry drátěného vázacího elementu (41, 41', 41''), jako jsou například průměr (D) drátu, délka (L) smyček, odstup (A) smyček a počet (N) smyček tvarovaných drátěných vázacích elementů (41'') a.t.d. se zjišťují ovládáním.
CZ20013618A 2000-11-29 2001-10-08 Zařízení na pruľně obměňovatelnou výrobu drátěných vázacích elementů pro vázání broľur libovolných formátů a tlouą»ek pomocí drátěného hřebenového vázání CZ20013618A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10059344A DE10059344A1 (de) 2000-11-29 2000-11-29 Verfahren zum Herstellen von Broschüren beliebiger Formate und Dicken mittels Drahtkammbindung
DE2001141811 DE10141811A1 (de) 2001-08-27 2001-08-27 Vorrichtung zum flexiblen Herstellen von Drahtbindeelementen für das Binden von Broschüren beliebiger Formate und Dicken mittels Drahtkammbindung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20013618A3 true CZ20013618A3 (cs) 2002-07-17

Family

ID=26007838

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20013618A CZ20013618A3 (cs) 2000-11-29 2001-10-08 Zařízení na pruľně obměňovatelnou výrobu drátěných vázacích elementů pro vázání broľur libovolných formátů a tlouą»ek pomocí drátěného hřebenového vázání

Country Status (6)

Country Link
EP (2) EP1211097B1 (cs)
JP (2) JP2002224775A (cs)
CN (1) CN1365897A (cs)
AT (1) ATE350225T1 (cs)
CZ (1) CZ20013618A3 (cs)
DE (1) DE50111783D1 (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10223481A1 (de) * 2002-05-27 2003-12-11 Heidelberger Druckmasch Ag Verfahren zum Biegen von Drahtkammbindeelementen
DE10246074A1 (de) * 2002-10-02 2004-04-15 Heidelberger Druckmaschinen Ag Vorrichtung und Verfahren zur Handhabung von ebenen Drahtbindeelementvorformen
JP4818832B2 (ja) * 2006-06-29 2011-11-16 株式会社笹岡工業 綴じ具を用いた束ね物
JP4574664B2 (ja) * 2007-11-13 2010-11-04 株式会社カズマサ 製本装置
JP4528822B2 (ja) * 2007-11-14 2010-08-25 株式会社カズマサ 紙製綴じ具、および、その製造システムと製造装置
DE102012207295B4 (de) * 2012-05-02 2014-09-11 Bielomatik Leuze Gmbh + Co. Kg Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Büchern mit Drahtkamm- oder Spiralbindung oder anderen vergleichbaren Bindungen
CN102940361B (zh) * 2012-12-05 2014-07-30 厦门台野精密机械有限公司 伞面与伞骨固定点自动紧扣机
CN104493006A (zh) * 2014-12-04 2015-04-08 东莞市智特自动化科技有限公司 笔记本弹簧弯折机
CN106424453B (zh) * 2016-08-31 2019-01-22 佛山市巨隆金属制品有限公司 一种钢勾自动加工设备
CN106825108B (zh) * 2016-12-16 2018-07-10 安徽普伦智能装备有限公司 一种方形铝管制造用的弯管机
CN106799413B (zh) * 2016-12-16 2018-07-10 安徽普伦智能装备有限公司 一种钣金件折弯机
CN109702998B (zh) * 2019-01-26 2020-11-10 广州市思乐办公用品有限公司 圆形胶圈自动成型机
CN110355267A (zh) * 2019-07-05 2019-10-22 广东耐施特机械有限公司 一种条形板冲孔机
CN111426576B (zh) * 2020-03-09 2023-01-13 神宇通信科技股份公司 一种电子线的弯折测试方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2190722A (en) * 1937-05-24 1940-02-20 Martin Andre Lueien Machine for shaping wires which are intended for binding perforated leaflets
DE2847700A1 (de) 1978-11-03 1980-05-14 Will E C H Gmbh & Co Verfahren und vorrichtung zum herstellen einer drahtbindung fuer bloecke, kalender usw.
EP0095243A1 (en) 1982-05-21 1983-11-30 James Burn Bindings Limited Improvements in and relating to wire binding machines
DE3382238D1 (de) 1982-05-21 1991-05-08 Burn James Int Ltd Maschinen zum binden mittels draht.
WO1992002888A1 (en) 1990-07-27 1992-02-20 Ross Harvey M System and method of manufacturing a single book copy

Also Published As

Publication number Publication date
EP1211097A2 (de) 2002-06-05
DE50111783D1 (de) 2007-02-15
JP2002219541A (ja) 2002-08-06
EP1211000A3 (de) 2003-12-17
JP2002224775A (ja) 2002-08-13
EP1211097A3 (de) 2003-01-29
ATE350225T1 (de) 2007-01-15
EP1211000A2 (de) 2002-06-05
CN1365897A (zh) 2002-08-28
EP1211097B1 (de) 2007-01-03
JP3986807B2 (ja) 2007-10-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20013618A3 (cs) Zařízení na pruľně obměňovatelnou výrobu drátěných vázacích elementů pro vázání broľur libovolných formátů a tlouą»ek pomocí drátěného hřebenového vázání
DE60317148T2 (de) Papierverarbeitungsvorrichtung
CN100513170C (zh) 装订装置
US4874279A (en) Semi-automatic binder
JPH0534159B2 (cs)
US5649695A (en) Continuous sheet stacker and finisher
US5370489A (en) Binding perforated sheets
DE2630161C3 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von gehefteten Büchern
EP0389599B1 (en) Device for stapling a stack of sheets
GB2139542A (en) A punching unit in a punching and/or binding machine for joining together a pack of sheets by a comb binder
CA2607505C (en) Bookbinding coil end cutting and crimping machine
AU619499B2 (en) An automatic bookbinding machine
US20050077671A1 (en) Sheet folding and accumulation system for a booklet maker
EP0013164B1 (en) Wire stitchers and methods of binding sets of sheets
EP0095243A1 (en) Improvements in and relating to wire binding machines
JPH05305787A (ja) 用紙クランプ装置
WO2011017546A1 (en) A spring loaded corrugated stitcher head and method of stitching
JP2004001525A (ja) シート状の印刷物をループ状のワイヤ綴じエレメントによってルーズに綴じるための装置および方法
US20020106265A1 (en) Binding apparatus and method
DE1801955A1 (de) Vorrichtung zum Einbringen von Kettengliedern in eine Widerstandsschweissmaschine
CN102029825A (zh) 用于装订头的切裁盒精调装置
JP3933462B2 (ja) シート後処理装置
CZ20013634A3 (cs) Způsob výroby broľur libovolných formátů a tlouątěk pomocí drátěné krouľkové vazby
GB2042401A (en) Bookbinding stapler
EP0679455A1 (en) Auxiliary machining device, particularly partial bending and shearing in a programmmable sheet bending brake